هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت
هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

سلام دوستان

ازتون خواهش میکنم من راهنمایی کنید

من همش میترسم بچم زودتر بیاد دنیا انقدر فشار تو واژنم هست کسی مثل من بوده سر بچه چرخیده تو لگنمه دارم دردشو تحمل میکنم ولی میترسم که زایمان زودرس بگیرم قشنگ فشار میارههفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

سلام خوب استراحت بكن زياد راه نرو يه دو هفته تحمل كني تمام ميشه

عزيزم زايمان زودرسم كه باشه ديگه ني ني كامله و مشكلي برا به دنيا اومدن نداره😊

دكتر رفتي

 

عزیزم من هم درست تجربه مشابه تورو داشتم تا اینکه با دکترساینا آشنا شدم. هم مشکلم برطرف شد هم جواب سوال‌هام رو گرفتم.

 پیشنهاد می‌کنم تو هم اینجا کلیک کنی و سوالت رو باهاشون درمیون بزاری.

منم 

برد دکتر معمولا بگی اینطوری بهت آمپول بتامتازون میده ریه بجه برسه دیگه بعدش خدایی نکرده دنیا بیاد هم مشکلی نیست 

منم هفته ۳۴ هستم استارتر

شنیدم حمام اب گرم باعث میشه بچه زودتر بدنیا بیاد

خیلی استراحت کن

خواهر منم همینجور بود استراحت نکرد نکرد بچه ش ۱۰ روز زودتر از وقت سزارین که داده بودن دنیا اومد خیلییی ریزه چون زود اومده

من هفته ٣٤ بدنيا اومدم  الان خوب خوبم فقط بچه بودم مند روز تو دستگاه بودم شما هم اصلا نگران نباش من با اينكه زود بدنيا اومدم اما خب استخون بندي قوي دارم 

از کجا فهمیدی چرخیده؟

فشاری مه تو واژنت حس میکنی از سنگینی رحمته اصلا نگران نباش,بتامتازون هفته 28-32 تزریق کردی؟؟؟ اگر زدی هیییییچ مشکلی واسه نی نی پیش نمیاد اگرم تزریق نکردی فوقش نی نی یکم اکسیژن میگیره زیر دستگاه سالم میاد بغلت

البته منم اکثرا بچه که مایین و ضربات تو مثانه حس می کنم یکماهی هم هست برای زایمان زودرس دارم شیاف پروژسترون استفاده نی کنم ولی با این حال می ترسم و البته طبیعیه فکر کنم اوثریت همین ترسو دارن 

دو هفته دیگه انشالله بگذره بجه کامل کامله 

هیچی نمیشه اصلا نترس.من از هفته بیست و هشت سفتی کله بچه رو حس میکردم و فشار میوورد بهم.انگار یه تیکه سنگ گذاشته بودن.بچه م هفته سی و نه اومد

شیما جون منو شما یکی هستیم کاملا

نترس عزیزم.زود به دنیا بیاد خیلی بهتر ازینه که دیر به دنیا بیاد خدایی نکرده.شما که دیگه اخرایی نگرانی نداره.

برادر من ۳۳ هفته با وزن ۱۸۰۰ به دنیا اومد یک ساعت هم دستگاه نرفت.خودمم دو ماه پیش زایمان کردم ۳۶ هفته پسرم ۲۸۰۰ بود سه روزم رفت دستگاه الانم تپل مپل کنارم خوابیده.دستگاهم چیز وحشتناکی نیست والا من نمیدونم چرا اینقدر مردم میترسن.فقز هزینش وحشتناکه😕

اما دو هفته پیش خانم همکار همسرم بچه تو شکمش خفه شد و…..

طفل معصوم چهار کیلو نیم و دختر بود.باید زودتر زایمان میکرد ولی متاسفانه…..

اگه انقباض و درد زير شكم ندارى زود زايمان نميكنى ، منم شكمم خيلى اومده پايين و سر بچه الان دو ماهى ميشه چرخيده اما دكترم گفت سر وقت زايمان ميكنى آمپول ريه هم لازم ندارى 

ااا چه جالب 

انشالله تو عید فارغ میشیم 

آخی ناراحت شدم برای دوستتون

هزینه ی دستگاه شبی چقدره؟ تو بیمارستان خصوصی نگه داشتن؟

اره انشالا همه ی مامانا ب سلامتی زایمان کنن

هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

هی وای  خدا صبرش بده 

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت می‌باشید

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و
آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین
مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت
صفحه
“شرایط استفاده از سایت”
را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت
بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده
و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

در هفته سی و چهارم بارداری تا زمان زایمان احتمالا خواب راحت از مادر باردار دور خواهد شد چون شکم بزرگ شده و فشار زیادی به مثانه وارد می‌کند و همین موضوع نیاز به دستشویی را بیشتر و بیشتر می‌کند. در چنین شرایطی حتی ممکن است فراموشکاری هم سراغ مادر باردار بیاید. با هم دیگر تغییرات هفته سی و چهارم را مرور می‌کنیم.

وزن جنین در هفته 34 بارداری به 2146 گرم رسیده است و اندازه بدن او هم حدود 45 سانتی‌متر شده است. حالا بیشترین وزنی که به کودک اضافه میشود از طریق ذخیره چربی است که او را در برابر سرمای محیط بیرون هم عایق میکند. اگر به‌عکس جنین در هفته سی و چهارم نگاه کنید خواهید دید بدن جنین شما حالت گردتری به خود گرفته است. سیستم عصبی مرکزی او در حال تکمیل شدن است و اکنون ریه‌های او کاملا رشد کرده‌اند.
اگر از احتمال بروز زایمان در هفته 34 بارداری نگران هستید، باید بدانید که تقریبا 99 درصد جنینهایی که به این مرحله از رشد می‌رسند در خارج از رحم نیز قادر به ادامه حیات خواهند بود و بسیاری از آن‌ها به عوارض درازمدت ناشی از زایمان زودرس مبتلا نخواهند شد.
مغز جنین حالا و در این زمان به قدری تکامل یافته که میتواند ببیند، بشنود، یاد بگیرد و به خاطر آورد. او حالا دارای شخصیت ویژه ای است و به زودی میتوانید از دیدن چهره او لذت ببرید.
اگر جنین پسر باشد باید بدانید که در هفته سی و چهار بارداری بیضه هایش از شکمش به سمت کیسه بیضه هایش به پایین راه می یابند. بعضی پسربچه ها با بیضه های پایین نیامده به دنیا می آیند ولی معمولا تا قبل از تولد یک سالگی این جابه جایی انجام میشود.

قد: 45 سانتی متر
وزن: 2146 گرم

شما ممکن است اخیرا کمی احساس خستگی کنید که کاملا قابل‌درک است. از فعالیت خود بکاهید و برای روز زایمان انرژی ذخیره کنید.
اگر باید مدت‌زمان زیادی را روی پاهای خود بایستید از کمربند حاملگی استفاده کنید زیرا از شکم شما محافظت کرده و بخشی از وزن شما را در بقیه بدن پخش می‌کند.
اگر هم به مدت طولانی نشسته یا خوابیده‌اید، به‌سرعت از جای خود بلند نشوید زیرا ممکن است خون در پاهای شما جمع شده باشد که درنتیجه فشارخون شما (برای چند لحظه) افت می‌کند که درنتیجه ممکن است در هنگام بلند شدن احساس سرگیجه داشته باشید.
اکثر ماماها به خانم‌های حامله پیشنهاد می‌کنند که از ماساژ پرینه (ماساژ ناحیه بین واژن و مقعد) استفاده کنند تا از پارگی آن در هنگام زایمان پیشگیری شود.
اکنون زمان مناسبی برای انجام این کار است هرچند ممکن است این ماساژ برای برخی خانم‌ها چندان راحت نباشد و همچنین انجام این ماساژ لزوما مانع پاره شدن پرینه نمی‌شود. به‌هرحال در این مورد از پزشک خود بپرسید و روش انجام آن را فرابگیرید.
شما ممکن است برآمدگی‌ها یا تاول‌هایی را بر روی شکم خود مشاهده کنید که همراه بااحساس خارش باشد. بروز این تاول‌ها ممکن است تا کفل یا کشاله ران هم امتداد پیدا کند. این عارضه معمولا بی‌خطر بوده و بثورات و کهیرهای خارش‌دار دوران بارداری نامیده می‌شود. اما به‌هرحال در صورت مشاهده این موارد از پزشک خود بخواهید شما را معاینه کند تا از سلامت شما مطمئن شود. در ضمن اگر در تمام بدن خود احساس خارش‌دارید حتی اگر این خارش شدید نیست به پزشکتان اطلاع دهید.هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

تهوع و استفراغ صبحگاهی در سه‌ماهه پایانی بارداری درنتیجه فشاری است که رحم به معده می‌آورد یا در اثر کاهش انقباضات معمول شکمی رخ می‌دهد. چاره کار خوردن بیسکوئیت یا کاهش حجم وعده‌های غذایی است.
درصورتی‌که این کارها جواب نداد، ممکن است که این دل‌آشوبگی ناشی از وجود مشکل گوارشی باشد که به‌هیچ‌وجه به جنین شما آسیب نمی‌رساند.
البته باید بدانید که مشکلات کبدی نادری وجود دارند که موجب بروز تهوع و استفراغ می‌شوند، اگر هیچ‌یک از راهکارها کاهش تهوع را به دنبال نداشت با پزشک خود مشورت کنید.
ورم به‌خصوص در اواخر دوران بارداری می‌تواند به‌صورت طبیعی ایجاد شود. اما اگر سریع و ناگهانی بوده و یا با سردرد و سرگیجه و دردشکمی توأم باشد باید به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید .
برای کاهش ورم طبیعی بهتر است برای استراحت در حالت خوابیده به پهلوی چپ دراز بکشید. به‌طور منظم ورزش کنید و پاها و بازوها را در سطحی بالاتر از قلب در دوره‌های کوتاه‌مدت در طول روز قرار دهید.
به میزان کافی کالری و پروتئین مصرف کنید و روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید و زیاد نمک نخورید.
از ایستادن و نشستن‌های طولانی خودداری کنید و کفش و جوراب‌های تنگ نپوشید و دست‌هایتان را در هنگام خوابیدن زیر بالش یا زیر سر قرار ندهید. از مصرف زیاد قند و چربی هم خودداری کنید.
 

جنین شما در هفته‌های پایانی بارداری در حال رشد روزافزون و سریع است. برای تغذیه در هفته 34 بارداری وجود 5 تا 6 وعده غذایی مقوی و کم‌حجم در طول روز بسیار مؤثرتر از 2 یا 3 وعده غذایی پرحجم در طول روز است. زیرا غذاهای سنگین و پرحجم موجب ترش و سوزش معده می‌شود.
اگر می‌پرسید «در هفته 34 بارداری چی بخوریم» بدانید میان وعده‌های مفید و انرژی‌زا برای شما باید شامل پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها باشند که در مواد مغذی مثل: جوجه‌کباب، به همراه نان سبوس‌دار، دوغ، میوه، پنیر و بیسکوئیت، حبوبات به همراه شیر، انواع معجون‌های مغزدار و کشمش، یک لیوان شیر به همراه تکه‌هایی از انواع میوه‌ها، تکه‌های سیب آغشته به کره بادام‌زمینی یا لوبیا، برنج و مواد نشاسته‌ای؛ به‌وفور یافت می‌شود.
بهترین حالت این است که در هفته سی و چهارم بارداری دچار اضافه وزن نشوید. اما اگر هم اکنون وزنتان بیش از مقداری باشد که خودتان یا پزشکتان انتظار دارید باید چه کنید؟ اگر چه اضافه وزن میتواند خطر ابتلا به دیابت حاملگی، بازگشت پاره ای مشکلات و انجام سزارین را در شما افزایش دهد، بسیاری از خانمها با وجود داشتن اضافه وزن بدون هیچ مشکلی زایمان میکنند و نوزادان سالمی به دنیا می آورند. اگر روند افزایش وزن شما همچنان ادامه دارد، لازم است نگاه دقیقی به دلایل ایجاد آن بیندازید. آیا به خودتان اجازه داده اید هرچه دوست دارید بخورید؟ آیا برنامه ورزشی را رها کرده اید؟ پس از مشخص کردن علت تلاش کنید تغییراتی ایجاد کنید.
در آخرین هفته های بارداری هرچه جنین بزرگ و بزرگتر میشود خوردن 5 تا 6 وعده کوچک در طول روز بهتر از خوردن سه وعده بزرگ و حجیم است زیرا حالت دوم باعث سوزش معده میشود. در مورد مصرف میان وعده برای افزایش انرژی هم غذاهایی را انتخاب کنید که حاوی پروتئین و کربوهیدرات باشند. غذاهایی مانند یک تکه مرغ همراه با نان گندم کامل، ماست و میوه، پنیر و شیرینی، حبوبات و شیر، آجیل و کشمش، یک لیوان شیر و یک عدد میوه، همراه با کره بادام زمینی یا برنج و لوبیا.

سونوگرافی در هفته سی و چهارم بارداری و سه ماهه سوم اغلب انجام نمیشود. با این حال در برخی شرایط انجام آن پیشنهاد میشود: اگر فرزند شما خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد، اگر پزشک به سر و ته بودن جنین شک کند، اگر پزشک نگران باشد جفت جنین به گردنه رحم بسیار نزدیک شده است یا اگر فرزندتان دچار ناهنجاری جنینی باشد و قبل از زایمان نیاز به بررسی داشته باشد. در سونوگرافی هفته سی و چهار بارداری دهان جنین باز است و ممکن است در حال خوردن مایع آمنیوتیک باشد یا آن را داخل ریه هایش ببرد که به رشد سیستم تنفسی او کمک میکند.

با نزدیک شدن به زمان موعود ممکن است تغییراتی در نحوه حمل کودک ایجاد شود و احساس کنید بچه به لگن خاصره شما نزدیکتر شده است. چنانچه هنوز این اتفاق نیفتاده است نگران نباشید. همه بچه ها قبل از شروع درد به طرف پایین حرکت نمیکنند به ویژه اگر این اولین بارداری شما باشد.

با ادامه رشد جنین در هفته سی و چهارم بارداری ممکن است احساس کنید فعالیت و تحرک او کمتر شده است. حقیقت این است که اگر او سالم باشد باید درست به اندازه زمانی که کوچکتر بود تحرک داشته باشد. اما از آنجا که بزرگتر شده و تا حدودی تمام فضای رحم را اشغال کرده حرکتهای او کمتر احساس میشود. در واقع جنین فضای کمتری برای حرکت در اختیار دارد انگار که شما بخواهید در یک وان حمام شنا کنید.
اگر نگران کاهش حرکات و ضربه های کودک شده اید میتوانید آن را بشمارید. پس از خوردن یک وعده غذا یا میان وعده در مکان آرامی که حواستان پرت نشود بنشینید یا دراز بکشید و با در نظر گرفتن زمان تعداد حرکات، چرخشها، ضربه ها و حتی فشارهایی را که به ششهایتان وارد میکند بشمارید. میتوانید تعداد حرکات او را در یک ساعت حساب کنید یا محاسبه کنید چه مدت طول میکشد تا 10 بار حرکت کند. اگر حرکات زیادی را احساس نکردید زمان دیگری این کار را انجام دهید زیرا ممکن است جنین در خواب باشد. همانطور که گفته شد در نظر داشته باشید بسیار طبیعی است تعداد حرکتهای او کمتر از قبل شده باشد.

درست است که حالا و در هفته سی و چهار بارداری نمیتوانید لباس تنگ مشکی تان را تن کنید اما همچنان میتوانید زیبا به نظر برسید. با لباسهایتان شروع کنید آیا عادت کرده اید در تمام دوران حاملگی تنها از دو یا سه نوع لباس برای بیرون رفتن استفاده کنید؟ سعی کنید پیراهنی جدید تهیه کنید حتی اگر تنها چند هفته دیگر آن را بپوشید. هورمونهای حاملگی باعث میشود ناخنها سریعتر از حد معمول رشد کنند بنابراین میتوانید برای ناخن آرایی سراغ یک آرایشگاه بروید.
و اما پوست. اگر خوش اقبال باشید مانند برخی از خانمها در دوران حاملگی پوستی درخشان و زیبا خواهید داشت اما اگر مانند بسیاری دیگر اینطور نباشد چهره شما پف کرده و قرمز به نظر میرسد. با کاهش مصرف نمک و نوشیدن آب زیاد میتوانید مقدار پف را به حداقل برسانید و آرایش کردن هم قرمزی صورت را از بین میبرد.

زایمان در هفته 34 ممکن است رخ دهد پس برای آن برنامه‌ریزی کنید:

دوستان یا بستگان شما باید در موقع ضرورت کارهای زیر را انجام دهند؛ پس‌ کارها را تقسیم کرده و به آن‌ها اطلاع بدهید:

از حرکات کششی و خم شدن‌های ناگهانی پرهیز کنید و تغییر وضعیت خود را به‌آرامی و به‌صورت صحیح انجام دهید.
سعی کنید هنگام بلند شدن از خواب با چرخش به سمت پهلو و فشار به روی دست‌ها جهت بلند شدن، کشش وارده به ناحیه پشت و عضلات شکم را کاهش دهید.
در هفته 34 جدا از انجام ورزش‌های سنگین و ایستادن راه رفتن‌های طولانی پرهیز کنید. از ایستادن روی انگشتان پا، راه رفتن زیاد و پوشیدن کفش‌های پاشنه‌بلند بپرهیزید.

به وجود آمدن چربی پوست جنین باعث می‌شود که چین‌وچروک‌ها از بین برود و کرک‌های اولیه کم‌وبیش زایل می‌شوند. همان‌طور که در عکس جنین در 34 هفتگی می‌بینید، فرزند دلبند شما شکل زیبای یک کودک را به دست آورده است. توصیه‌شده است روزهای دوشنبه سوره “یس” و روزهای سه‌شنبه سوره ” فرقان ” و روزهای چهارشنبه سوره” دهر” را تلاوت کنید. روزهای جمعه هم یک انار شیرین را ناشتا میل کنید. در همه حال به یاد خدا باشید و در چهره افراد مومن و زیباروی نگاه کنید.

با همکاری:
دکتر نازنین صفایی، متخصص زنان و زایمان
زهرا علوی، مشاور مامایی و زنان

سلام خانم دکتر 

من هفته ۳۳ بارداری هستم سر بچه ام درست زیر دنده های قفسه سینمه و در حالت نشسته خیلی اذیتم می کنه یا موقع غذا خوردن میشه بگید چی کار کنم اینقدر اذیت نشم 

و اینکه می ترسم استخوان های قفسه سینه ام به سر جنینم صربه بزنه چون واقعا با سر داره به دنده هام فشار وارد می کنه و هول میده.ممنون میشم اگه جواب بدید

سلام خیر نگران نباشید مشکلی برای سر جنین به وجود نمی آید وعده های غذایی خود را زیاد و حجم غذا را کم کنید تا اذیت نشوید موفق باشید 

سلام خانم دکتر من طبق آخرین قائدگی که حساب میکنم ۱۶مرداد پریود شدم تا الان که۱۸فروردینه میشه ۳۴هفته پنج روز ولی دکترم تاریخ زایمان رو زده برای ۱۷اردیبهشت میشه لطفاً بفرمایید چه جوری حساب کردن سونوی اولیم هم ۶مهر که رفتم زده بود ۶هفته و۶روز 

سلام تاریخی که  پزشک شما  محاسبه کرده درست می باشد نگران نباشید 

سلام من طبق سونوی اولم ۳۳هفته و ۴روزم اما امروز سونو دادم و طبق این سونو سن بچه ۳۱هفته و ۵روزه و وزن بچه هم ۱۹۰گرمه!نوارقلب بچه هم دادم خوب بود.

کلا تکونای بچم از همون اولم مثل بقیه نبود ومثلا یک روز خیلی کم تکون میخورد مثلا دیشب بعد شام حتی تا دوساعتم صبر کردم اصلا تکون نخورد اما امروز بعد خوردن صبحونه کلی تکون خورد.اینکه تکوناش مثل بقیه نیست ممکنه به خاطر یه مشکل باشه؟؟؟؟

سلام وزن جنین را اشتباه تایپ کرده اید نگران نباشید اگر مشکلی باشد پزشک شما بررسی می کند موفق باشید. 

من فردا میرم تو 34 هفته لحظه شماری میکنم واسه دیدن قند عسلم خدا همشونو حفظ کنه

سلام خانم دکتر من در هفته 34 هستم امروز سونو دادم نوشته مختصر اتساع روده ها مشهود است خیلی نگرانم

سلام نگران نباشید معمولا در ماه آخر این مشکلات رفع می شوند  موفق باشید. 

سلام وقت بخیر من هفته ۳۴ و سر بچه پایین قرار دارد آیا امکان دارد که بچه تغییر وضعیت انجام بده و بحالت بریچ قرار بگیره 

سلام  خیر احتمال آن ضعیف است موفق باشید 

سلام دکتر من سونوگرافی انجام دادم هفته ۳۴ هستم توی سونو نوشته ناحیه هیپواکو درخلف جفت دیده میشود یعنی چی لطفا راهنمایی کنید

سلام نگران نباشید مشکل جدی وجود ندارد اما بهتر است برای اطمینان تحت نظر پزشک مجدد ۲ تا ۳ هفته دیگر سونوگرافی انجام بدهید موفق باشید. 

سلام خسته نباشید من تو هفته ۳۴ بارداری هستم، تو این چند هفته اخیر زیاد دچار انقباض میشم جنین خیلی سفت میشه و حرکات شدید و لگد های محکم میزنه که بعضی وقتا دردناکم هست مخصوصا قسمت بالایی شکمم گاهی احساس میکنم ضربان قلبشو از روی شکم دیده میشه انگار سینش به شکم چسبیده و بالا و پایین شدن میبینم ، دکترم یه سونو برام نوشتن و دارو دادن ، گفتن ۷ تا ۱۰ روز بعد مصرف دارو برم اتاق زایمان و نوار بدم ، به نظر شما این حالات به چه علته و این اقدامات پزشکم درسته؟ در ضمن این بارپاری دومم هست و بارداری اولم دوقلو بودن و تو هفته ۳۷ کیسه آبم پاره شد

سلام دوست عزیز با توجه به شرح حال شما وضعیت جنین نرمال می باشد و مشکل جدی وجود ندارد اما باید استراحت نسبی حتما داشته باشید در این یک ماه به سفت شدن جنین داخل شکم و به همراه آن سفت شدن آن قسمت شکم  و لگد زدن جنین نشانه انقباض نیست و نیاز به دارو وجود ندارد موفق باشید 

سلام خانم دکتر من در هفته ۳۴ هستم و بخاطر کارم خیلی بابوی سرکه درتماسم که گلومو اذیت میکنه آیا این بو واسه بچه هم خطر داره؟؟؟

سلام دوست عزیز اگر اذیت می شوید باید مدیریت کنید که کمتر در تماس باشید به هر حال سلامتی شما واجب تر از کار شما است موفق باشید  

سلام ، خسته نباشید

ببخشید من هفته ۳۴ هستم 

کی میتونم برای رنگ کردن موهام اقدام کنم؟ رنگ بدون امونیاک هم تهیه کردم .هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

سلام دوست عزیز در دوران بارداری بهتر است از مواد شیمیایی استفاده نشود موفق باشید 

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و
آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین
مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت
صفحه
“شرایط استفاده از سایت”
را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت
بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده
و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

چه میکنین در چه حالین؟ تاریخ زایمانتون کی هست؟

خوشبحال شما 34 هفته ایا😊😊😊

من ک هنوز اندرخم هفته 30 و 31 هستم😧

هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

ان شاء الله بزودی تموم میشه

انشالله خواهر خدا از دهنت بشنوه

بچه ها باورتون نمیشه! برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، 

شما هم برید ببینید، خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید  

کی میشه منم ۳۴هفته بشم😫😫😫😫

۳۳ هفته و. دو روزم خودمو. ۳۴ هفته ای میدونم

🙃

هی خواهر از کجا برات بگم ….همه بارداری یه طرف ماه آخر یه طرف 😥

خداوندا ! اگر جایی دلی بی تاب دلدار است نمیدانم چطور…! اما خودت پادرمیانی کن…

منم دوست دارم زودتر تموم شه خیلی سخته  

همین هفته ای که هستی خیلیم خوبه روزگار خوشی داری میگذرونی بزاار به ماه آخر برسی حرف من یادت می افته

خداوندا ! اگر جایی دلی بی تاب دلدار است نمیدانم چطور…! اما خودت پادرمیانی کن…

واقعا انتظار سخت و طاقت فرساییه 

زایمانتون کی هس طبیعی یا سزارین؟

تاریخ زایمانتون کی دادن؟ طبیعی یا سزارین؟

۲۷ دی برم تاریخ زایمانم مشخص میشه 

سزارین هستم 

کی میشه من تاپیک بزنم ک 34 هفته اممممم. خدایاااا کی میشه

والا به خاطر درد زودرس یه روز بیمارستان بستری بودم اما با آممپول و دارو جلوی زایممان رو گرفتن گفتن زوده هنوز ، الان ۳۶ هفته هستم ان شاءالله که طبیعی بتونمم زایمان کنم ، نه بهمن تاریخ زده سونو ولی دکتر گفت تو تا ۳۷ هفته نمیکشی میای برا زایمان، برام دعا کنید

خداوندا ! اگر جایی دلی بی تاب دلدار است نمیدانم چطور…! اما خودت پادرمیانی کن…

منم سزارینم دکترم گفت احتمالا نوزدهم بهمن زایمانم باشه

منم به حساب خودم میفتم همون موقع ها 

انشالله به سلامتی فارغ بشید

ان شاء الله بسلامتی زایمان کنین یه هفته دیگه طاقت بیارین تمومه 

منم زایمان زودرس دارم هر هفته امپول میزنم واقعا داره برام سخت میگذرههفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

ان شاء الله

تاپيك رو ديدم شاخكهام تكون خورد 

من سه ماه پيش هفته ٣٤ دردم گرفت زايمان كردم🙊🙊 

طبیعی؟

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت می‌باشید

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و
آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین
مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت
صفحه
“شرایط استفاده از سایت”
را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت
بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده
و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

 

عزیزم من هم درست تجربه مشابه تورو داشتم تا اینکه با دکترساینا آشنا شدم. هم مشکلم برطرف شد هم جواب سوال‌هام رو گرفتم.

 پیشنهاد می‌کنم تو هم اینجا کلیک کنی و سوالت رو باهاشون درمیون بزاری.هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت می‌باشید

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و
آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین
مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت
صفحه
“شرایط استفاده از سایت”
را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت
بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده
و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

برای اطلاع از هفته بارداری خود، تاریخ تخمینی زایمان یا تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی خود را وارد نمایید.


اگر جنین در هفته 34 به دنیا بیاد زنده می مونه؟

درود بر شما مامن عزیز، اگر جنینی در هفته سی و چهارم به دنیا بیاد احتمال زنده مانده اون از 80 درصد بیشتره اما لازم است مدتی در دستگاه بماند.

در هفته 34 بارداری هستم، از دیشب همش ضربان قلبم میره بالا آیا برای جنین خطرناکه؟

درود بر شما مامان عزیز، در دوران باردار ی حجم خون افزایش می یابد و به همین سبب ضربان قلب بالاتر می رود و از 70 ضربه به 80 تا 90 ضربه در دقیقه می رسد، اگر در این حدود باشد، جای نگرانی وجود نخواهد داشت. هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

هفته سی و چهارم بارداری هستم و خیلی چاق شدم، میتونم این هفته های آخر رژیم بگیرم؟

درود بر شما مامان عزیز، خیر. گرفتن رژیم در بارداری توصیه نمی شود. اگر محدودیت حرکتی ندارید ورزش های بارداری را انجام دهید، پیاده روی کنید، مصرف هله هوله را کنار گذاشته و سبزیجات بیشتری بخورید، درصورت نیاز از متخصص تغذیه کمک بگیرید.

آیا اضافه وزن ناگهانی در بارداری برای بچه ضرر نداره؟ من توی یک ماه 5 کیلو اضافه کردم

درود بر شما مامان عزیز، حتما علائم مسمومیت بارداری همچون ورم دست و صورت و …چک شده و آزمایش دفع پروتئین 24 ساعته انجام شود، اگر همه آزمایشات سالم بود لازم است از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید.

در هفته 34 بارداری هستم فشارم روی 11 و 12 است اما صورتم ورم کرده، علتش چیه؟

درود بر شما مامان عزیز، لازم است کنترل دقیق فشار خون و آزمایش ادرار انجام شود، اگر نتیجه آزمایشات سالم بود مواردی همچون کم کردن نمک رژیم غذایی، افزایش مصرف مایعات و … را در برنامه خود قرار دهید.

همه ما می دانیم که دوران بارداری 9 ماه به طول می انجامد، اما پزشکان برای بررسی های دقیق، این دوره را به 3 دوره سه ماهه یعنی سه ماهه اول، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم باردای تقسیم می کنند، اما برای اندازه گیری های دقیق تر باید سن بارداری را برحسب هفته و روز مشخص کرد. زیرا جنین و بدن مادر در هر هفته ­مشخص از بارداری تغییرات ویژه ای می کنند.

معمولاً در سونوگرافی می توان سن احتمالی بارداری را مشخص کرد، اگر پزشک تان تاریخ تخمینی زایمان شما را تعیین کرده است آن را وارد کنید. می توانید با وارد کردن تاریخ اولین روز از آخرین قاعدگی و دوره قاعدگی خود در ابزار ما سن بارداری خود را برحسب روز و هفته بدست آورید و بدانید در هر هفته چه اتفاقاتی در بدن شما و در بدن جنین در حال رخ دادن است و چه بایدها و نبایدهایی وجود دارد.

برای مشاهده هفته به هفته بارداری در سه ماهه های مختلف، بروی لینک زیر کلیک کنید:

سه ماهه اول بارداری

سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه سوم بارداری

 

سه ماهه اول، از هفته اول بارداری شروع شده و تا پایان هفته 13 بارداری ادامه دارد. در این سه ماهه شما در حوالی هفته پنجم بارداری، احتمالا با رویت نکردن عادت ماهانه و انجام تست بارداری متوجه می شوید که فرشته کوچکی در راه دارید. بعد از مدتی و در حدود هفته هشتم بارداری می توانید ضربان قلب او را با کمک سونوگرافی بشنوید که خود تاییدی بر سلامت جنین در درون رحم است. از نظر جنین شناسی، سه ماهه اول بارداری مهمترین و نیز حساس ترین دوران بارداری شما محسوب می شود. در این زمان سلول های بدن جنین با سرعت بسیار زیادی تقسیم شده و تمایز پیدا می کنند. به همین دلیل در سه ماهه اول بارداری باید بیشتر از هر زمان دیگری مراقب خود و جنینتان باشید، زیرا سلول های بدن جنین بیش از هر وقت دیگری به عوامل آسیب رسان محیطی که اصطلاحا تراتوژن نامیده می شوند، حساس هستند.

بدن مادر در سه ماهه اول بارداری تغییرات بسیاری را تجربه می کند، بنابراین طبیعی است که مادر در مواجه با این تغییرات مضطرب شود و نگران سلامت بارداری خود باشد. سوال های بسیاری مثل اینکه چه چیزی بخورم یا چی نخوریم، چگونه از سلامت جنینم مطلع شوم، انجام چه آزمایش هایی ضروری است و … از نگرانی های شایع سه ماهه اول بارداری است. برای درک بهتر موضوع اطلاعات مورد نیاز شما را گرد آوری کرده ایم تا بتوانید با آگاهی بیشتر این دوران خاطره انگیز را به سلامتی به پایان برسانید.

توجه داشته باشید که در انتهای سه ماهه اول بارداری باید آزمایش غربالگری اول را انجام دهید. در این غربالگری با کمک یک آزمایش خون ساده و یک سونوگرافی، جنین شما از نظر احتمال وجود بیماری های ژنتیکی بررسی می شود. به یاد داشته باشید که غرباگری یک تست تشخیصی نیست و جواب آن بر اساس درصد و احتمال بیان می شود تا درصورت نیاز بررسی های بیشتر انجام شود.

در این هفته تخمدان فعال شده و تخمکها رشد خود را آغاز می کنند. شاید این هفته سختترین روزها در دوره ماهیانه شما باشد، زیرا بافت و خونی که لایه داخلی رحم را تشکیل دادهاند، فرو میریزد.

زمانیکه لایه داخلی رحم از بین میرود، رگهای خونی رحم منقبض شده و همچون گرفتگی عضلات عمل میکند که میتواند دلیل بروز درد دوره ماهیانه باشد. به محض پایان یافتن عادت ماهیانه شما، یک تخمک درون فولیکول خود و در یکی از تخمدان ها شروع به بالغ شدن کرده و خود را برای آزاد شدن در نیمه سیکل قاعدگی آماده میکند( روز 14 سیکل قاعدگی )، این روند تخمک گذاری نام دارد.

احتمالاً تا پایان این هفته یکی از تخمک های شما بطور کامل رشد خواهد کرد. زمانیکه تخمک تحت تاثیر هورمون ها از فولیکول خود بیرون می‌آید، تخمک گذاری اتفاق می افتد و در ادامه با اسپرم ملاقات کرده و منجر به بارداری شود. هرچه به زمان تخمک گذاری نزدیک شوید تولید ترشحات واژینال افزایش می یابد. در حوالی روز تخمک گذاری ترشحات شفاف، لیز و چسبنده می شوند تا اسپرم بتواند به راحتی به داخل حرکت کند.  

 احتمالاً در این هفته در صورت داشتن رابطه جنسی باردار خواهید شد. اما، اگر دختر یا پسر بودن فرزندتان اهمیت زیادی برای شما دارد، تنظیم زمان رابطه جنسی بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود. برخی از کارشناسان معتقدند که بین زمان نزدیکی و جنسیت نوزاد ارتباط مستقیمی وجود دارد.

اگر تخمک گذاری انجام شود و تخمک با اسپرم ملاقات کند، رویداد شگفت انگیزی به سرعت اتفاق می افتد. از باروری یک تخمک تا تبدیل شدن به سلولی به شکل توپ با 58 سلول تنها سه روز زمان لازم است. این توپ که “بلاستوسیست” نام دارد تا پایان هفته به رحم خواهد رسید و خود را به دیواره ضخیم شده رحم متصل خواهد کرد. این مرحله تحت عنوان «لانه گزینی» شناخته می شود.

ممکن است شما چند هفته بعد متوجه این لقاح شوید، اما هورمون ها برای حفظ بارداری در این زمان کار خود را آغاز می کنند. تا پایان این هفته جنین شما 2/0 میلی متر خواهد بود.

تقریباً هفت روز پس از باروری، بلاستوسیست در لایه رحم کاشته می شود. هنگامیکه لایه ی بیرونی بلاستوسیت، آمادگی چسبیدن به لایه داخلی رحم را پیدا می کند، لایه رحمی نیز دستخوش تغییراتی می شود تا شرایط را برای نگه داشتن تخمک بارور آماده کند. بلاستوسیست دارای دو لایه است، لایه اول که همان لایه خارجی است، پس از تکامل بیشتر، تبدیل به جفت شده و شروع به ترشح هورمون بارداری یا hCG می کند و لایه داخلی نیز در نهایت جنین را می سازد. 

در این هفته آن بخش از بلاستوسیست که قرار است به جنین تبدیل شود، درون لایه داخلی رحم کاشته شده و شروع به رشد می کند. اگر در این زمان از بی بی چک استفاده کنید، ممکن است ناامید شوید چراکه بعید است نتیجه قطعی را نشان دهد. تا پایان این هفته جنین شما به 2 میلی متر خواهد رسید.

اگر عادت ماهیانه شروع نشده و نتیجه بی بی چک شما مثبت است، بارداری شما را تبریک می گوییم. با تایید شدن بارداری شما، احساسات گوناگونی از هیجانات، لذت و اضطراب را تجربه خواهید کرد. برای شما و همسرتان همه چیز برای همیشه در حال تغییر است. 

برای باور این خبر مهم کمی به خودتان زمان بدهید. ممکن است شما بارداری را حس نکنید اما، در درون دنیای پنهان رحم شما تغییرات مهمی در حال وقوع است و آجرهای ساختمان زندگی جدید مرحله به مرحله روی هم قرار می گیرند. ستون فقرات جنین در حال شکل گیری است و تا پایان این هفته طول بدن او 3 میلی متر خواهد بود.

همه بانوان نمی توانند به این زودی بارداری خود را حس کنند. برخی دچار حالت تهوع شدید یا انقباض قفسه سینه شده درحالیکه دیگران متوجه هیچ تغییری نمی شوند. البته حتی اگر حالت تهوع صبحگاهی نیز وجود داشته باشد، برای اثبات تداوم بارداری به زمان بیشتری نیاز است. اما عدم وجود علائم بارداری نشانه بدی نیست، زیرا شما باردار هستید و فرزندتان در حال سپری کردن مراحل بسیار مهمی از رشد خود می باشد.

در این هفته قلب جنین اولین ضربان لرزشی خود را ایجاد می کند و جوانه های ریزی که بعدها به دست و پا تبدیل خواهند شد، شروع به رشد می کنند. بند ناف دارای رگ های خونی متصل به جفت است، اما آنها هنوز همه مواد مغذی مورد نیاز جنین را منتقل نمی کند و کیسه زرده همچنان بیشترین مواد غذایی را برای جنین فراهم می کند.

اگر از هم اکنون به تناسب اندام بدن خود اهمیت دهید، در ادامه بارداری نیز از تناسب اندام خوبی برخوردار خواهید بود. ادامه دادن به فعالیت روزانه اهمیت زیادی دارد بنابراین، برنامه منظمی برای ورزش روزانه داشته باشید تا عضلات خود را تقویت کرده و خستگی بارداری را کاهش دهید اما، به بدن خود گوش کنید و بیش از حد به خود فشار وارد نکنید. 

در این هفته ارگان های حیاتی جنین مانند ریه ها، معده و روده در این هفته رشد خود را آغاز می کنند. در حال حاضر سر فرزند شما نسبت به بدن او بسیار بزرگ به نظر می رسد چرا که مغز او به سرعت رشد می کند.

حتی اگر علائم ظاهری بارداری هنوز سراغ شما نیامده باشد، احتمالاً از این هفته تغییراتی را احساس خواهید کرد. ممکن است گاهی تند مزاج شوید و احساس ضعف و سستی کنید، این تغییرات بیشتر به دلیل نوسان سطح هورمون در بدن شما رخ می دهد. گاهی ممکن است در مورد باردار بودن و مدت باقی مانده از بارداریتان احساسات دوگانه ای داشته باشید. اگر می خواهید به مسافرت بروید، سعی کنید سفر کوتاه و مقصد خوش آب و هوا را انتخاب کنید و از خودتان بسیار مراقبت کنید.

در این هفته گوش ها رشد خود را آغاز کرده و انگشتان دست و پا رشد خود را آغاز می کنند، هرچند که در این مرحله هنوز به هم چسبیده اند. بند ناف که از رگ های خونی تشکیل شده است شروع به انتقال مواد غذایی به جنین و خارج کردن مواد زائد می کند. از آنجایی که هم اکنون جفت مسئولیت ارسال مواد غذایی به جنین را به عهده گرفته، کیسه زرده روز به روز کوچکتر و کوچکتر می شود. 

فرزند شما در طی این هفته تحرک بسیار ناچیزی خواهد داشت بطوریکه احتمالاً آنرا حس نخواهید کرد اما دانستن این موضوع و تصور آن می تواند هیجان انگیز باشد. متاسفانه ممکن است در این هفته دچار حالت تهوع و بی حالی شوید، گرچه برای برخی بانوان حالت تهوع از این هفته به بعد کاهش می یابد. راه های متفاوتی برای کمک به خود در جهت تسکین این مشکل وجود دارد، اما اگر بیش از حد شما را آزار می دهد بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

این آخرین هفته ای است که فرزندتان عنوان نو جنین را خواهد داشت؛ او در هفته آینده جنین نامیده خواهد شد. اندام های اصلی او رشد کرده اند، اما این بدین معنا نیست که آنها بطور کامل و مرتب فعالیت می کنند. هنوز راه زیادی در پیش است چراکه دستگاه های بدن او در ادامه بارداری و حتی پس از آن به رشد خود ادامه خواهند داد. قابل توجه ترین تغییر در بدن شما در بخش پستان ها خواهد بود، بطوریکه در حالت طبیعی یک یا چند سایز بزرگتر خواهند شد.

اکنون فرزندتان بطور کامل شبیه به انسان شده و تغییرات پیچیده ای همچون رشد اندام های حسی در حال انجام است. از حالابه بعد او را جنین می نامیم. اگر تاکنون بارداری برای شما موضوعی واقعی نبوده، بزودی این اتفاق خواهد افتاد. زمان آن رسیده تا به مسایل عملی، مانند انجام سونوگرافی و آزمایش خون که جزئی از روند طبیعی بارداری هستند مشغول شوید. هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

در پایان هفته دوازدهم بارداری اولین سه ماهه بارداری به عنوان مرحله ای بسیار مهم در بارداری به پایان می رسد. بیشتر بانوان اولین سونوگرافی خود را در این هفته انجام می دهند و این بزرگ ترین هیجان سه ماهه اول است. 

اندام های فرزندتان کاملاً شکل گرفته و بلندتر شده اند و حالت های جدید بسیار زیادی را امتحان خواهد کرد. در این مرحله سر جنین کمی گردتر شده است. بند ناف کاملاً رشد کرده و مسئول انتقال مواد مغذی حیاتی مانند گلوکز، از خون شما و جفت به جنین است و در ادامه بارداری بندناف بلندتر خواهد شد. قلب فرزندتان به سرعت در حدود 160 ضربه در دقیقه می تپد، که دو برابر ضربان قلب شماست. دهان با کسب توانایی باز و بسته شدن به جنین اجازه می دهد تا مایعی را قورت داده و یا خمیازه بکشد. طول جنین 6.1 سانتیمتر می باشد. 

بدن تان با ورود به سه ماهه دوم بارداری بیش از پیش با بارداری سازگار می شود. در اکثر بانوان در سه ماه دوم بارداری تمامی مشکلات و ناراحتی های اولیه بارداری به تدریج از بین می رود. سطح بالای هورمون های بارداری که دلیل اصلی حالت تهوع به شمار می آید، کم کم فرو کش کرده و خستگی و ضعف بارداری کاهش می یابد.

در این میان، فرزندتان به آرامی درون کیسه آمنیوتیک شناور است. همچنانکه او رشد می کند، کیسه آمنیوتیک نیز فضای بیشتری برای کشش و ضربه زدن به او می دهد. مایع آمنیوتیک در برابر ضربه ها و تکان های جنین مانند یک ضربه گیر عمل می کند، از این رو شما چیزی حس نمی کنید. میانگین قد جنین از سر تا انتهای لگن در هفته 13، 4 سانتی متر و میانگین وزن او 7 گرم می باشد. مغز او نیز به سرعت در حال رشد است.   

مادر عزیز ورود به سه ماهه دوم بارداری را به شما تبریک می گوییم. سه ماهه دوم بارداری از ابتدای هفته چهاردهم شروع شده و تا پایان هفته بیست و هفتم بارداری ادامه دارد. در ابتدای این دوره تقریبا تمامی اندام ها و ارگان های بدن جنین تشکیل شده اند و در هفته های بعدی رشد و تکامل بیشتری پیدا خواهند کرد.

با توجه به این که از دوره حساس سه ماهه اول عبور کرده و احتمال از دست رفتن جنین تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است، از این زمان به بعد بسیاری از خوراکی هایی که در سه ماهه اول ممنوع بود، همچون عسل، آناناس و … را می توانید میل کنید. احتمالا حالت تهوع شما کاهش یافته و بدنتان انرژی بیشتری دارد و تکرر ادرار نیز کاسته شده و میل جنسی شما افزایش یافته است.

یکی از مهمترین اتفاق های سه ماهه دوم بارداری حس کردن حرکات جنین است که خود یکی از هیجان انگیزترین لحظات بارداری محسوب می شود. در حوالی هفته 19 تا 22 بارداری اولین تکان های جنین را حس می کنید که به مرور واضح تر و بیشتر می شوند. در انتهای سه ماهه دوم بارداری یعنی زمانی که وارد ماه ششم حاملگی می شوید، به تدریج شکم شما بزرگ و برجسته خواهد شد زیرا در این زمان جنین آنقدر رشد کرده که رحم از درون لگن مادر خارج شده و به درون شکم برجسته می شود. به همین ترتیب احتمالا در انتهای سه ماهه دوم بارداری باید چند دست لباس بارداری برای خودتان تهیه کنید.

فرزندتان هنوز آنقدر بزرگ نشده که شکم شما را برجسته کند اما، متوجه پهن تر شدن کمر خود خواهید شد. بسیاری از بانوان در این مرحله از بارداری انرژی و احساس سرزندگی بیشتری دارند. در این زمان مصرف مواد غذایی مفید بسیار اهمیت دارد از اینرو، سعی کنید همیشه بهترین غذاها را انتخاب کنید. به ویژه که بدن شما و فرزندتان برای ادامه رشد خود به مقدار فراوانی پروتئین نیاز دارد. 

مانند بسیاری از بانوان ممکن است در سه ماهه دوم بارداری تجربیات خوشایندی همچون تاثیر هورمون ها بر ظاهر پوست و موی خود را تجربه کنید، از این فرصت لذت ببرید. شگفت انگیز است که در این مرحله گوش های فرزندتان به اندازه ای رشد کرده اند که می توانند صدای شما را بشنوند. به همین دلیل زمانیکه متولد شود صدای شما و همسرتان را خواهد شناخت. 

در این مرحله از بارداری ممکن است برخی روزها به شکم برآمده خود افتخار کنید و روز دیگر از اینکه تناسب اندام گذشته را از دست داده اید، افسوس بخورید. از این تغییرات جدید بدن خود استقبال کنید، چرا که دوباره وضعیت دلخواهتان را بدست خواهید آورد. در برخی از زوج ها این مرحله از بارداری با افزایش میل جنسی همراه است. در صورت وجود هرگونه نگرانی درباره آمیزش جنسی با پزشک خود مشورت کنید.  

همه چیز در رحم شما در حال فعالیت است. جنین شما برای حرکت، کشش و چرخش فضای زیادی دارد و تمامی این حرکات برای رشد فیزیکی و روانی آینده او مفید خواهد بود. احتمالاً به کمی آرامش نیاز داشته باشید، بنابراین برای زمان استراحت خود برنامه ریزی کنید. معمولاً سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان برای مسافرت و تفریح بیرون از منزل است. در این زمان ضربان سریع قلب جنین کاملاً قابل تشخیص بوده و ممکن است به اندازه ای شدید باشد که پزشک بتواند با گوشی دستی خود صدای آن را بشنود. دهان جنین بطور منظم باز و بسته شده و او می تواند مایعات را قورت داده، خمیازه بکشد و گاهی نیز سکسکه کند. مایع آمنیوتیک برای تمرین عمل تنفس با فشار وارد ریه ها شده و خارج می شود.

از این هفته بعد هر هفته وزن اضافه می کنید و این امر کاملاً طبیعی است. البته تمامی وزنی که بدست می آورید متعلق به جنین شما نیست، در حقیقت بخش اعظم وزن اضافه شده مربوط به اجزای بدن خودتان است، بطور مثال پستان ها بزرگتر شده و حجم خون نیز در حال افزایش است. رحم شما به اندازه ای بزرگ شده است که شکم تان را برجسته می کند. فرزند شما اکنون برای اولین بار از جفت خود بزرگتر شده و همچنان به این رشد ادامه خواهد داد. اندام های داخلی و خارجی تناسلی او بخوبی در حال رشد هستند. درون تخمدان های جنین دختر، فولیکول های حاوی تخمک های نابالغ در حال شکل گیری می باشند. حرکات جنین قدرتمندتر می شوند، از این رو ممکن است آنها را بیشتر از گذشته حس کنید.

اکنون راحت تر می توان جنین را به عنوان یک انسان واقعی تصور کرد، بخصوص اگر در حوالی این هفته سونوگرافی انجام دهید. او تقریباً بطور کامل شکل گرفته و عملکرد اندام هایش نیز بخوبی پیشرفت کرده اند.   بدن جنین کمی چربی به خود گرفته است، اما همچنان بسیار نحیف است و سر او در مقابل گردن ضعیفش بسیار بزرگ بنظر می رسد. گوش ها از محدوده فک به سمت بالا حرکت می کنند تا در جایگاه نهایی خود در اطراف سر قرار گیرد. چشم ها در زیر پلک های بسته حرکات نامنظمی دارند. اثر انگشت که علامت هویت شخصی هر فردی است، در حال پیدایش است.

از حالاً شمارش معکوس بارداری آغاز می شود. امیدواریم که در این نیمۀ راه از نظر جسمانی احساس خوبی داشته باشید. شما هنوز گرفتاری های یک شکم بزرگ را ندارید و احتمالاً میزان انرژی مناسبی دارید. البته از نظر روانی امکان دارد هنوز بسیار احساساتی باشید، گرچه تا به حال بدون شک شما (و همسر تان) به این نوسان های رفتاری عادت کرده اید.

در نیمه دوم بارداری، معاینات پزشکی بیشتر و بیشتر خواهند شد. حتی اگر در سلامت کامل هستید و جنینتان در سونوگرافی هفته 20 کاملاً بررسی شده است، ملاقات های پیاپی با پزشک می توانند اطمینان بخش باشند.

اکنون مغز در حال رشد فرزندتان توانایی دریافت سیگنال های الکتریکی حواس مانند فشار و دما را بدست آورده است. البته در این مرحله نیز واکنش اعصاب جنین کاملاً غیر ارادی و در عین حال بسیار ساده می باشند. جنین بطور مداوم در حال قورت دادن مایع آمنیوتیک است که هربار مقدار آن را افزایش می دهد.

شاید از جنسیت جنین خود اطلاعی نداشته باشید اما با این حال، انتخاب نام توسط شما و همسرتان می تواند کاری سرگرم کننده باشد. بحث در مورد انتخاب نام ممکن است برای مدت طولانی ادامه پیدا کند. برخی از زوج ها تا به دنیا آمدن نوزاد در مورد اسم او تصمیمی نمی گیرند. این مشغولیت های ذهنی، تمرکز شما بر فعالیت های روزانه را کاهش می دهد. داشتن رژیم غذایی سبک همراه با تعداد وعده های بیشتر و همچنین نوشیدن آب فراوان به حفظ هوشیاری شما در این دوران کمک می کند.

بارداری مملو از انواع پیامدهای غیر منتظره است. ممکن است بعضی روزها احساس کنید که اصلاً روی احساسات خود کنترل ندارید و بی هیچ دلیلی به گریه می افتید. یا احساس کنید که حرکات بدنتان ناهماهنگ و دست و پا چلفتی شده اید و به مبلمان برخورد کنید. در صورت داشتن چنین احساسی با مادران باردار دیگر صحبت کنید، خواهید دید که این عوارض جانبی همگی بخشی از روال طبیعی دوران بارداری هستند.

برای آنکه جنین بتواند برای زندگی در خارج از رحم آماده شود نیازمند کمک فراوانی از سوی شماست. سعی کنید عادات خوب خود را با مصرف غذای سالم و مقوی حفظ کنید تا هر دو شما قوی بمانید. همواره وضعیت جسمانی خود را در بهترین وضعیت نگه دارید تا در دوره بارداری دچار مشکل نشوید. در غیر اینصورت ممکن است دچار ناراحتی های جزئی مانند احساس گرمای شدید، گرفتگی عضلات ساق پا و بواسیر شوید که می توانند شما را بشدت آزار دهند. هرچند که این عوارض ناراحت کننده موقتی هستند و با تولد نوزاد از بین خواهند رفت.

طی این هفته فرزندتان اغلب در حال خمیازه کشیدن است او احتمالاً این کار را برای تنظیم میزان مایع موجود در ریه هایش انجام می دهد. جریان خون موجود در بند ناف و جفت دمای بدن او را تنظیم کرده و آن را به دمای بدن شما نزدیک می کند. همچنین اندام های پاین تنه با رشد لایه چربی، ظاهر برجسته تری پیدا می کنند. ولی سر جنین همچنان نسبت به بدن او بزرگ است، اما بطور کلی تمام بدن او به تناسب خاصی رسیده اند. اکنون حس شنوایی او قوی شده و صداهای بلند موجب حرکت ناگهانی او می شوند.

شما در مراحل پایانی بارداری هستید و با وجود اینکه شکمتان تا همین جا هم بسیار بزرگ شده است، ولی همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. فرزندتان با قدرت بیشتری به اطراف حرکت خواهد کرد و حتی می تواند به صداهای بلند و موسیقی واکنش نشان دهد. سلول های عصبی در مغز او شروع به اتصال کرده و هماهنگی بین اعضای بدن او بیشتر می شود. شما نیز بهتر است برای تفریح، هم صحبتی و بدست آوردن دانش لازم، به کلاس های پیش از زایمان بروید و ذهن خود را فعال نگاه دارید.

خوابیدن در این مرحله از بارداری بدلیل حرکات جنین دشوار می شود. فضای رحم شما تنگ تر خواهد شد به همین دلیل زمانیکه جنین حرکات چرخشی یا کششی انجام می دهد، با پاها و مشت خود ضربه های تیزی به شکم شما وارد می کند. هرچه ضربه های جنین قوی تر باشند، اطمینان بیشتری از پیشرفت رشد او بدست خواهد آمد. اگر در حمام یا روی تخت دراز بکیشد و شکم خود را تماشا کنید، از چگونگی بالا و پایین رفتن و حرکت به اطراف شکم خود شگفت زده و حیران خواهید شد.

مادر عزیز ورود شما به مرحله آخر بارداری را تبریک می گوییم و سلامتی و زایمانی راحت و آسان را برای شما آرزو داریم.

سه ماهه سوم بارداری از ابتدای هفته بیست و هشتم شروع شده و تا پایان هفته چهلم بارداری ادامه پیدا می کند. در سه ماهه سوم حاملگی، خصوصا در دو ماه آخر آن جنین حداکثر وزن گیری را دارد به همین دلیل در این زمان شکم شما کاملا بزرگ و برجسته می شود و ممکن است به علت کشش بیش از حد پوستتان، دچار کشیدگی های پوستی شوید.

اگر قصد انجام زایمان طبیعی دارید بهتر است با انجام ورزش های بارداری، خصوصا ورزش های کف لگن، خود را برای روز زایمان آماده کنید. اگر به هر دلیلی قرار است سزارین شوید، عجله نکنید. گرچه سزارین در هر زمانی بعد از اتمام هفته سی و هفت بارداری قابل انجام است اما توصیه می کنیم که تا هفته سی و نهم صبر کنید.

در انتهای سه ماهه سوم بارداری باید هر هفته ویزیت شوید تا پزشک متخصص زنان و یا ماما با دقت شرایط شما و جنین را تحت نظر داشته باشد. در انتهای سه ماهه سوم یک سونوگرافی جهت تخمین وزن جنین، بررسی اندازه لگن و نیز بررسی سلامت جنین انجام می شود. باتوجه به وزن تقریبی گزارش شده در این سونوگرافی و اندازه تخمینی لگن مادر که توسط معاینه لگن تعیین می شود، پزشک تصمیم می گیرد که آیا انجام زایمان طبیعی برای شما مناسب است یا نه.

فرزند شما در این هفته چرخه منظم خواب و بیداری، تنفس، خمیازه و بلعیدن را بر اساس الگوی ثابت تری آغاز می کند. ریه ها به سرعت رشد خود ادامه می دهند. مژه ها و ابرو ها بلندتر و ضخیم تر می شوند و موهای سر فرزند شما در حال بلندتر شدن هستند. بسیاری از جنین ها در این زمان خود را در وضعیت سرپایین قرار می دهند. برخی از مادران در این هفته ها دچار درد در ناحیه لگن می شوند.

این هفته نقطه عطفی در رشد جنین شماست. اگر چه نوزادی که در این مرحله از بارداری به دنیا بیاید هنوز برای تنفس نیاز به مراقبت های خاص دارد ولی با این وجود ریه ها به بلوغ کافی رسیده و شانس زنده ماندن در خارج از رحم به طرز قابل توجهی نسبت به هفته های پیش افزایش یافته است. مغز جنین به رشد خود ادامه داده و چین و چروک ها بروی سطح آن همانند مغز های بالغ شروع به شکل گیری می کنند. موهای ظریفی بنام لانگو سطح پوست جنین را می پوشاند که پیش از تولد از بین خواهند رفت، اما پس از تولد نیز می توان تعدادی از آنها را در پشت نوزاد مشاهده کرد.

با بزرگتر شدن رحم، کیسه آمنیوتیک نیز بزرگتر شده و به این ترتیب با افزایش حجم مایع آمنیوتیک جنین موقعیت راحت تری در رحم خواهد داشت. رشد کیسه آمنیوتیک به پایان رسیده و تولید سلول های جدید متوقف می شود. از آنجایی که لایه های کیسه بشدت انعطاف پذیرند، هرچه جنین بزرگتر می شود کیسه آمنیوتیک نیز کشش بیشتری پیدا می کند. با اینکه جنین کمتر به اطراف حرکت می کند، اما باز هم ضربات قوی او را حس می کنید. نوک بینی جنین هنوز بطور کامل رشد نکرده ولی برآمدگی آن بیش از پیش آشکار می شود.

شاید تمام تمرکز خود را بر یک زایمان ایده آل گذاشته باشید، اما بهتر است بدانید که عوامل  بسیاری می توانند نوع زایمان و محل آن را تحت تاثیر قرار دهند. گاهی کمی پس از شروع درد زایمان، نظر مادر در مورد نحوه زایمان تغییر می کند، این مسئله در میان بانوان باردار بسیار رایج است. تیم پزشکی شما آماده اند تا به سوالات فراوان شما در مورد تولد نوزاد پاسخ دهند، این فرصت را غنیمت شمرده و از تجارب ارزشمند آنها استفاده کنید.

با بزرگتر شدن شکم تان فعالیت زیادی نمی توانید انجام دهید و احتمالاً حتی نشستن و برخاستن نیز برایتان دشوار تر خواهد شد. البته جنین هنوز در حالت مناسب برای زایمان قرار نگرفته است، با این حال در معاینات مکرر چگونگی قرارگیری او بطور منظم بررسی می شود. درون رحم همچنان برای حرکات دست و پای او فضای کافی وجود دارد، از اینرو او قوی تر و فعال تر می شود و تمام حرکات او را حس خواهید کرد. فرزندتان اکثر اوقات از طرفی به طرف دیگر می رود و به سختی می توانید حدس بزنید که این بار از کدام ناحیه لگد خواهد زد.

تجسم آینده و روزهایی که با نوزادتان خواهید گذراند نه تنها برای آنهایی که بارداری اول را تجربه می کنند، بلکه برای همۀ بانوان باردار دشوار است. تصورات، رویاها و امیدهای چند ماه اخیر بزودی به واقعیت تبدیل می شوند، واقعیتی که شاید با آنچه انتظار داشتید بسیار متفاوت باشد.  

در این هفته ایده آل ترین وضعیت قرار گیری جنین برای شروع زایمان، حالتی است که او پاهایش بالا، سرش پایین و چانه اش را به سمت سینه فرو برده باشد. البته لزوماً همه جنین ها در این وضعیت قرار نمی گیرند. با تکامل بیشتر سیستم گوارش، جنین مایع آمنیوتیک را می خورد و مانند غذا آن را از معده و روده های خود عبور می دهد و مواد زائد آن تا پس از تولد در روده بزرگ او باقی می ماند. 

اگر فرزند شما در این هفته به دنیا آید برای تنفس و شیرخوردن نیاز به کمک داد، ولی برای زندگی بیرون از رحم آماده است و می تواند زنده بماند. همچنین معده اش توانایی هضم غذا را خواهد داشت و تمامی آنزیم‌های گوارشی جنین فعال هستند.   

با رشد بیشتر فرزندتان قسمت بالای رحم که فوندوس نام دارد به محتویات شکم فشار وارد کرده و آنها را به سمت دنده ها هُل می دهد و باعث می شود که نتوانید یک وعده کامل غذا را به راحتی و با لذت بخورید.

با اینکه احتمالا راه رفتن نیز برایتان دشوار شده، اما سعی کنید همچنان فعال بمانید. شاید انرژی لازم برای ورزش کردن را نداشته باشید، اما امتحان کردنش ضرری ندارد. هرچه بیشتر حرکت کنید انرژی بیشتری به دست خواهید آورد. ورزش سبک به تسکین دردها و دل پیچه های هفته های پایانی بارداری کمک می کند. احتمالاً در این هفته متوجه می شوید که نحوه حرکات جنین بدلیل کمبود فضای کافی، تغییراتی دارد. او بجای لگد زدن می تواند فقط جا به جا شود ولی هنوز می تواند لگدهای محکمی بزند. فرزندتان در داخل رحم کارهای زیادی برای انجام دادن دارد، او اکنون در حال تمرین شیر خوردن، تنظیم دید و آماده شدن برای دنیای بیرون است. او با مکیدن انگشت خود می آموزد که پس از تولد چگونه شیر بنوشد.  اکنون مردمک چشم ها در واکنش به نوری که از دیواره رحم وارد می شود، گشاد می‌شود.

هماهنگی های مهم را برای لحظه آخر نگذارید. برنامۀ مشخصی برای زایمان خود داشته باشید، زیرا ممکن است زایمان بسیار زودتر از آنچه انتظار دارید از را رسد. نوزاد شما می تواند زودتر از موعد متولد شود، بنابراین اطمینان حاصل کنید که شما و همسرتان می توانید به راحتی از عهده آن برآیید. برای کارهایی مانند مراقبت از فرزندان دیگر برنامه ریزی کنید. اگر نیاز بود از والدین یا دوستان بخواهید در این کارها به شما کمک کنند، سپس کیف بیمارستان را ببندید و آرامش خود را حفظ کنید.

شما اکنون به بالاترین سایز خود رسیده اید. فرزندتان بزودی، شاید در همین هفته به پایین رحم و درون لگن می رود تا برای تولد آماده شود. شکم شما نیز تغییر شکل داده و به سمت پایین متمایل می شود. این لزوما به معنای فرا رسیدن زمان زایمان نیست، بنابراین نگران خروج ناگهانی فرزندتان نباشید. با پایین‌ آمدن جنین به درون لگن، مقداری از فشار زیر قفسه سینه شما کاهش می یابد. از آنجایی که اندام و شکم فرزندتان همچنان در حال ذخیره چربی هستند، وزن او پیوسته در حال افزایش است. موهای کوتاه و بسیار ظریفی که موهای ولوس نام دارند، درحال جایگزینی موهای لانگو در سرتاسر بدن جنین هستند.فرزندتان پس از تولد از نظر ظاهری تفاوت چندانی با وضعیت کنونی خود نخواهد داشت. فرزندتان اکنون قادر است صورت خود را به سمت صدای آشنا بر ‌گرداند و بدنبال منبع آن باشد. البته صدای شما همچنان آشناترین صدا برای اوست.

فرزندتان برای زندگی خارج از رحم تقریباً آماده است، ولی احیاناً شما آماده تر هستید! شاید از خود بپرسید پس چه زمانی قرار است زایمان اتفاق بیافتد؟ احتمالاً هنوز وقت آن نرسیده است، بویژه اگر این اولین بارداری شما باشد. توجه داشته باشید که طی یک یا چند هفته آینده مناسب ترین مکان برای فرزندتان رحم شماست چرا که جزیی ترین اجزای بدن او در این مدت در حال تکامل هستند.

بهتر است علائم شروع درد زایمان را بشناسید. زیرا ممکن است در این هفته بدنتان به اشتباه آماده باش زایمان را به صدا آورد. برای اطمینان بیشتر با دیدن علائم مشکوک حتماً با پزشک خود تماس بگیرید. توجه داشته باشید که به همان میزان که برای زایمان خود هیجان دارید و عصبی هستید، همسر شما نیز همین حس را دارد. هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که زایمان شما چگونه پیش خواهد رفت، اما بهتر است پیش از فرارسیدن آن روز دربارۀ نقش همسرتان در کمک کردن به شما با او صحبت کنید.

شما تمام مراحل مهم بارداری را با موفقیت پشت سر گذاشته اید و در یکی از همین روزها از هفته چهلم بارداری نوزاد خود را ملاقات خواهید کرد. شاید شما نیز مانند بسیاری از مادران باردار دیگر مجبور شوید چند روز بیشتر از «آخرین» تاریخ مقرر زایمان خود صبر کنید. بدون شک این رویداد مهم که به زودی اتفاق خواهد افتاد ارزش انتظار کشیدن، نگرانی و هیجان شما را دارد. هنگامی که نوزاد خود را ببینید و او را در آغوش بگیرید، دیگر به 40 هفتۀ گذشته فکر نخواهید کرد، بلکه از این همه عشق و شگفتی حیرت خواهید کرد.

این بخش در حال طراحی می باشد

نی‌نی‌بان: بله کاملا قابل درک است این روزها خیلی زود خسته می شوید. بهتر است کارهای خانه را سر فرصت و با حوصله انجام دهید. مثلا برای آشپزی خیلی روی پا نایستید. یک صندلی کنار گاز بگذارید و هر چند دقیقه یک بار بنشینید و استراحت کنید. جنین حالا در بهترین وضعیت است. حتما دلتان می خواهد ببینید چه شکلی شده و رنگ چشمهایش چه رنگی است و بیشتر شبیه چه کسی است. فقط باید 6 تا 7 هفته دیگر صبر کنید. چشم روی هم بگذارید این چند هفته هم می گذرد. راستی اسم فرزندتان را انتخاب کرده اید؟ چه اسمی روی فرزندتان گذاشته اید؟باورتان می‌شود جنین در این هفته کلی وزن اضافه کرده است. البته قصد دارد همچنان وزنش را بیشتر کند. به همین دلیل چربی دور بدنش را گرفته و پوستش کمی صافتر شده است. رنگ پوست جنین هنوز صورتی است. نازک‌تر شدن پوست شکم شما برای او مثل باز شدن پنجره‌ای رو به دنیای جدید است می‌تواند نورهای بیشتری را ببینید. از قسمت‌هایی که همچنان در بدن او در حال رشد هستند می‌توان به سیستم مرکزی اعصاب و ریه‌های او اشاره کرد. قد: 46 سانتی متروزن: 2186 گرماز این هفته به بعد انقباضات بی‌درد مربوط به زایمان برای شما شروع می‌شود. این انقباضات بدون درد گاهی ممکن است دردهای خفیف و ضربه مانندی را در شما ایجاد کند. اگر زمان این انقباضات پایدار و منظم‌ شد و احساس کردید که مایعی از مهبل شما خارج می‌شود به سرعت با پزشک خود صحبت کنید. رحم شما در این هفته 14 سانتی متر بالاتر از ناف قرارگرفته است. بهتر است در این هفته بیشتر استراحت کنید و انرژی خود را برای روزهای زایمان بگذارید. این روزها باید بیشتر از قبل مراقب خودتان باشید. در حالت عادی پس از زایمان جفت از رحم جدا می‌شود اما اگر این اتفاق قبل از تولد جنین بیفتد بسیار خطرناک است. اگر جفت در زمان خروج جنین از رحم جدا شود خطری برای جنین ندارد اما اگر در بارداری و قبل از زایمان جفت جدا شود احتمال سقط جنین زیاد است. جدا شدن جفت از دیواره رحم ممکن است کامل و یا ناقص باشد. خطرناک‌ترین حالت زمانی است که جفت به صورت کامل از رحم جدا شود. دراین حالت ارتباط گردش خون مادر و جنین قطع می‌شود و این مساله سقط جنین را در پی دارد. این حالت بیشتر در سه ماه دوم و سوم بارداری دیده می‌شود. 

علت‌هایی که باعث بروز این مشکل می‌شودعبارتند از: 

-ضربه به شکم

-کاهش ناگهانی حجم

-سوء تغذیه

هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

-کوتاه بودن بند ناف

-فشار خون بالا

-ناهنجاری‌های رحمنوشیدن مایعات را فراموش نکنید. آب یکی از مهم‌ترین موادی است که باید در دوران بارداری به طور مداوم مصرف کنید. این ماده نیمی از وزن بدن شما را تشکیل می‌دهد. آب به هضم مواد غذایی، جذب دیگر مواد مغذی، حذف مواد زائد بدن، تنظیم دمای بدن و انجام میلیون‌‌ها فرایند متابولیک که برای زندگی ضروری است، کمک می‌کند. شما روزانه حدود 2 تا 3 لیتر آب از دست می‌دهید، زمانی که به دستشویی می‌روید، عرق می‌کنید و حتی وقتی که نفس می‌کشید. بنابراین نوشیدن آب در این دوره یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید زیرا کم آبی بدن باعث انقباضاتی مانند انقباض برکستون هیکزمی شود. فواید خوردن آب: – به ساخت بافت‌های مهم کمک می‌کند-به گردش مواد غذایی در داخل و خارج بدن کمک می‌کند-به هضم غذا کمک می‌کند-به نگهداری مقدار کافی مایع آمنیوتیک کمک می‌کندبنابراین روزانه 10 لیوان آب بنوشید. اگر ورزش می‌کنید، مقدار آن را بیشتر کنید. شما می‌توانید این مواد را نیز جزو مایعات به حساب آورید: آب میوه‌های صد در صد طبیعی، آب سبزیجات، سوپ و شیر اما همچنان مصرف آب را به‌عنوان منبع اصلی مایعات بدن ادامه دهید.جوانه نخوریدخانم‌های باردار نباید جوانه خام بخورند، احتمال دارد دانه پیش از جوانه زدن به باکتری آلوده شده باشد. این میکروب‌ها با شستن از بین نمی‌روند. اگر خارج از خانه غذا می‌خورید، دقت کنید که در غذا و ساندویچ جوانه نباشد و در خانه برای از بین بردن باکتری‌ها جوانه را خوب بپزید. برای مشاهده مطلب کامل موارد ممنوع در بارداری اینجا را کلیک کنید. وسایل آرامش بخشکتاب مراقبت‌های پس از زایمان هم خوب است که همراهتان باشد. در همه بیمارستانها  پرستاران و پزشکان به سوالات شما جواب می دهند و راهنمایی می کنند اما کتاب مراقبت‌های بعد از زایمان می تواند انتخاب خوبی برای زمانی باشد که روی تخت خوابیده اید و کار دیگری برای انجام دادن ندارید. اگر اهل نوشتن خاطرات هستید هم خیلی خوب می شود اگر یک دفتر یادداشت و یک خودکار هم توی ساک بگذارید.  خیلی خوب است که خاطرات این روزهای زیبا را بنویسید. برای مشاهده مطلب کامل بستن ساک زایمان اینجا را کلیک کنید. ضرورت وجود اتاق عملبیمارستان مورد نظرتان باید حتما اتاق عمل داشته باشد. گاهی اوقات روند زایمان طبیعی آن طور که همه می‌خواهند پیش نمی‌رود، به همین دلیل باید خیالتان از وجود یک اتاق عمل مجهز در بیمارستانی که انتخاب کرده اید، راحت باشد. امکانات اتاق عمل باید مناسب و خون به میزان کافی هم وجود داشته باشد، به‌خصوص برای سزارین‌های پرخطر و زایمانهای طبیعی که ممکن است خدای ناکرده به مشکل بخورد. برای مشاهده مطلب کدام بیمارستان برای زایمان بهتر است، اینجا را کلیک کنید.وسایل مورد نیاز شیردهیشیردوش یا پمپ سینه به شما امکان می‌دهد که شیر را بدوشید تا فرد دیگری بتواند به کودک شما شیر دهد. در صورتی که مجبور باشید نوزاد را برای زمان زیادی ترک کنید این مورد اهمیت دارد. پمپ‌های سینه موقعی که سینه بیش از حد پر می‌شود و کودک خواب است می‌تواند استفاده شود. با پمپ سینه شما می‌توانید مقداری از شیر را بدوشید و برای وقتی که نوزاد آماده خوردن است نگه دارید. سوتین شیر دهی و پد شیردهی را هم فراموش نکنید. سایز سینه مادرها بعد از بارداری و زایمان تغییر می‌کند برای همین بهتر است هم برای اینکه راحت‌تر شیر بدهند وهم اینکه سوتین راحت‌تر و آزاد تری از قبل داشته باشند، سراغ این مدل بروید. پدهای شیردهی هم جلوی کثیفی لباس مادر را می‌گیرند. وقتی سینه مادر پر از شیر می‌شود، کمی شیر از سینه مادر بیرون می‌اید که این پدها جلوی خیس شدن و کثیف شدن لباس را می‌گیرند. برای مشاهده مطلب خرید سیسمونی نوزاد اینجا را کلیک کنید. کفش لژداربهترین کفش برای دوران بارداری کفش لژدار 3 سانتی است. پوشیدن کفش‌های بدون پاشنه و پاشنه بلند، در دوران بارداری ممنوع است. در دوران بارداری پاها و کمر حساس‌تر از قبل و قوزک پا ضعیف‌تر است و وزن جنین می‌تواند به راحتی تعادل خانم باردار را به هم بزند. انتخاب کفش‌های بدون پاشنه و تخت یا کفش‌های با پاشنه بیش از 4 سانت، می‌تواند باعث درد کمر، انقباض عضلات پا و درد زانو شود. برای مشاهده مطلب انتخاب لباس بارداری اینجا را کلیک کنید. 

از ارگاسم نترسیدممکن است رحم پس از نزدیکی دچار انقباضی مداوم و طولانی مدت شود که برای بعضی از زنان باعث بروز ترس و وحشت می شود زیرا نگرانند که اکسیژن به جنین نرسد یا در انقباضات رحم صدمه ببیند. البته این ترس بیجاست و نباید نگران بود. به محض احساس فشار و انقباض رحم، به پهلوی چپ دراز بکشید و مدتی استراحت کنید. بعضی از زنان از عدم ارضای جنسی در طی نزدیکی یا ارگاسم شکایت دارند. این حالت نیز طبیعی است. بعضی از زنان باردار به دلیل کمبود خواب و سنگینی همان شرایط خستگی ماههای اول را دوباره تجربه می کنند. بهتر است به محض احساس خستگی، وضعیتتان را تغییر دهید و یا به پهلوی چپ استراحت کنید. ماساژ کمر علاوه بر کاهش درد و گرفتگی می تواند خوشایند باشد . برای مشاهده مطلب رابطه زناشویی در بارداری اینجا را کلیک کنید.تزئینات ایمنحواستان به طراحی و چگونگی تزئین اتاق فرزندتان باشد. خطر همیشه در کمین است به همین دلیل باید خیلی هوشمندانه عمل کنید. به همین دلیل حواستان به انتخاب دیوار برای نصب تابلوهای زیبا باشد. تابلوهای بزرگ و سنگین را به هیچ وجه به دیواری که تخت فرزندتان به آن تکیه داده شده، نزنید. بهترین جای تابلوهای بزرگ دیوار روبه‌روی تخت نوزاد است. اگر می‌خواهید در و دیوار اتاق فرزندتان را با قاب عکس، تابلو، آینه، ساعت و… تزئین کنید، از اجناس سبک استفاده کنید. در دکوراسیون اتاق فرزندتان از وسایلی که بند، نخ، طناب یا روبان بلند دارند، استفاده نکنید. اگر می خواهید با مهمترین نکات چیدمان اتاق نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.دوست بدارید اما لوس نکنیددوست داشتن با لوس کردن متفاوت است اما متاسفانه بعضی از والدین جوان خیلی به این موضوع توجه نمی کنند. اگز از حالا به تربیت درست فرزندتان فکر می کنید نی نی بان برای شما پیشنهاد جالبی دارد. بهتر است کتاب « دوست بدارید اما لوس نکنید» را در لیست کتابهایی که باید حتما در این دوران بخوانید، بگنجانید. این مجموعه شامل راه‌کارها و اطلاعاتی درباره‌ی تربیت صحیح فرزندان و دوست داشتن آن‌ها و بالا بردن عزت نفس آن‌هاست که طی آن این مباحث مطرح شده است: “اجتناب نمودن از جنگ قدرت”، “به حداقل رسانیدن استرس‌های روزانه”، “حمایت از فرزندان”، “محبت کردن بدون لوس کردن آن‌ها”، “گشایش کانال‌های ارتباطی”، “استفاده نمودن از نظم‌آموزی”، “ایجاد هماهنگی میان خواهران و برادران”، “آموزش مهارت‌های اجتماعی”، “افزایش عزت نفس” و “تقویت کردن مهارت‌های والدانه”. این کتاب نوشته  نانسی سامالین است و مهدی قراچه‌داغی آن را ترجمه کرده است.  انتشارات پیک بهار این کتاب را وارد بازار نشر کرده است. برای مشاهده مطلب کامل معرفی کتاب برای مادران اینجا را کلیک کنید.نوازش کنیدوقتی دستانتان را روی شکم همسرتان می‌گذارید و با فرزندتان صحبت می‌کنید دو پیام مهم را به مادر و فرزند می‌رسانید: شما نسبت به همسرتان احساس همبستگی می‌کنید. شما نسبت به کودکتان احساس دلبستگی می‌کنید. پس تا می‌توانید این محبت و حمایت را دریغ نکنید. برای مشاهده مطلب وظایف همسران در دوران بارداری اینجا را کلیک کنید. شیرازشیرازی ها هم مراسم حمام زایمان دارند. اگر هنوز حمام عمومی در نزدیک خانه باشد مراسم را آنجا برگزار می کنند اما این روزها بیشتر این مراسم را در خانه جشن می گیرند. برای رفتن به حمام عده ای از آشنایان را دعوت می کنند. سیخ پیاز و گوشت را که بالای در زده بودند برداشته و یکی از پیازها  را توی کوچه، دومی را دم در حمام و سومی را داخل حمام زیر پای زائو می گذاشتند تا له شود . گوشت را هم برای حیوانات کنار می گذارند. در این مراسم برای زائو کاچی مخصوص شیرازی درست می کنند و با خواندن ترانه های سنتی جشن می گیرند. برای مشاهده مطلب آداب و رسوم زایمان در ایران اینجا را کلیک کنید. گفت وگو با یک مادر در هفته سی و چهارمبهترین لحظه‌ای را که در این هفته داشتید توصیف می‌کنید؟ وقتی لباسهای کوچک سفید و صورتی فرزندم را می‌بینم خیلی ذوق می‌کنم و خوشحال می‌شوم.

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

سلام و
ممنون از توجهتون
برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
فقط از لینک زیر استفاده کنید

http://niniban.com/fa/forms/1

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

http://moshavere.niniban.com/

همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید

https://clinic.niniban.com

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
زیر استفاده کنید

https://ninisoal.com/

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
زیر استفاده کنید

https://ninisoal.com/

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
زیر استفاده کنید

https://ninisoal.com/

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
زیر استفاده کنید

https://ninisoal.com/

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
زیر استفاده کنید

https://moshavere.niniban.com/

سلام و ممنون از توجهتون

برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدهفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

https://moshavere.niniban.com/

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید

https://clinic.niniban.com

همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید

https://clinic.niniban.com

سلام و ممنون از توجهتون

پیام شما دریافت شد

همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید

https://clinic.niniban.com

همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید

https://clinic.niniban.com

همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید

https://clinic.niniban.com

همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید

https://clinic.niniban.com

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنیدهفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

http://bit.ly/31AMOqp

همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید

http://bit.ly/31AMOqp

همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید

https://clinic.niniban.com

دکتر صدرالله محمودی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه بقیه‌‌الله (عج) و متخصص طب اورژانس در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم درباره سابقه شیوع ویروس‌‌ها در کشورهای مختلف اظهار کرد: در دنیا تعداد بسیاری ویروس وجود دارد که کروناویروس یک نوع از آنهاست؛ هر ویروس یک بیماری‌‌زایی خاص دارد.

وی ادامه داد: ویروس‌‌های آنفلوآنزا و سرماخوردگی با نامهای مختلف در فصل سرما عمدتاً شایع می‌‌شوند و ایجاد بیماری می‌‌کنند؛ در گذشته نیز اپیدمی‌‌های استانی به‌صورت اندمیک داشته‌‌ایم که با درمان و پیشگیری رفع شده‌‌اند همچنین امسال در فصل پاییز شاهد اپیدمی آنفلوآنزا تحت عنوان N1H1 بودیم که خوشبختانه مهار شد.

این متخصص طب اورژانس تصریح کرد: کروناویروس نیز طی این سالها بوده است؛ در سال 2003 تحت عنوان بیماری “سارس” و در سال 2012 با نام “مرس” در آسیا گسترش یافت و سپس کنترل شد؛ کروناویروس جدید، اواخر سال 2019 از چین گسترش یافت و در بسیاری از کشورها منتشر شده است.

آیا باید از کرونا بترسیم؟!

هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

دکتر محمودی درباره ترس ایجاد شده نسبت به ویروس کرونا تصریح کرد: از لحاظ علمی اصلا نباید از کرونا ترسید زیرا بیماری کرونا مشابه آنفلوآنزاست؛ مراحل انتقال ویروس‌‌ها و روند درمان نیز مشابه است و حتی میزان انتشار مرگ‌‌ومیر و انتشار آنفلوآنزای H1N1 بیشتر از کرونا است اما با این وجود، آنفلوآنزا در کشورمان کنترل شد.

وی ادامه داد: آنفلوآنزا تمام سنین را درگیر می‌‌کند در حالیکه ویروس کرونا به ندرت کودکان زیر 9 سال را درگیر می‌‌کند؛ بنابراین ترسی که از کروناویروس‌‌ها ایجاد شده است، دلیل علمی و پزشکی ندارد.

این متخصص طب اورژانس با اشاره به اینکه کروناویروس در بین مردم سالم نباید ترسی ایجاد کند، خاطرنشان کرد: بیشترین نگرانی درباره ویروس‌‌هایی مانند آنفلوآنزا و کرونا، درباره افرادی است که مشکلات زمینه‌‌ای مانند نقص سیستم ایمنی، دیابت کنترل نشده، پیوند اعضا، سرطان، بیماری زمینه‌‌ای ریوی و سن بالا دارند.

وی ادامه داد: افرادی که کرونا مثبت شده‌‌اند به‌‌خصوص افرادی که سالم و بدون بیماری زمینه‌‌ای هستند نباید به هیچ‌وجه بترسند؛ بخشی از عوامل سرماخوردگی، ویروس‌‌ها هستند که کروناویروس یکی از آنهاست بنابراین جو روانی ایجاد شده درباره کروناویروس‌‌ها باید کاهش یابد زیرا استرس یکی از عوامل تضعیف‌‌کننده سیستم ایمنی بدن است.

دکتر محمودی با بیان اینکه سرایت‌پذیری کروناویروس بر اساس آخرین نظر سازمان بهداشت جهانی مساوی آنفلوآنزا است، متذکر شد: فضایی که در جهان درباره کروناویروس ایجاد شده است ممکن است پشت‌‌پرده سیاسی و اقتصادی نیز داشته باشد زیرا به‌‌ وجود آمدن جوهای روانی و اجتماعی همیشه منتج به کشف واکسن و یک‌‌سری مسائل اقتصادی می‌‌شود.

نگاهی به تفاوت‌‌ها و شباهت‌‌های آنفلوآنزا و کرونا

دکتر محمودی درباره تفاوت‌‌های بین ویروس آنفلوآنزا و کرونا تصریح کرد: ذات بیماری‌‌های ویروسی این است که از طریق ترشحات دهان (droplet) یا از طریق هوا منتقل می‌‌شوند؛ درباره کروناویروس این راه انتقال بیشتر از طریق ترشحات است در حالیکه آنفلوآنزای H1N1 علاوه بر انتقال از طریق ترشحات، از طریق هوا نیز منتقل می‌‌شود.

وی درباره علائم کرونا خاطرنشان کرد: علائم عمومی شامل تب، درد عمومی بدن، سردرد، درد مفاصل، بی‌‌اشتهایی، آبریزش بینی، بی‌‌حالی و در برخی موارد اسهال و استفراغ از جمله علائم کرونا است؛ علائم اختصاصی که توسط پزشک تشخیص داده می‌‌شود شامل تب بالای 37.3، سطح اکسیژن خون زیر 93 درصد و تظاهراتی در سی‌‌تی‌‌اسکن ریه به‌‌همراه سرفه است.

دکتر محمودی ادامه داد: در صورت درگیری ریه بیمار با کروناویروس بر اساس تشخیص پزشک و وضعیت جسمی فرد، ممکن است بیمار بستری شود و اگر ریه خیلی درگیر نشده باشد بیمار نیاز به بستری ندارد؛ 80 درصد بیماران مبتلا به کرونا به هیچ اقدامی نیاز ندارند و فقط باید در خانه بمانند و از خود مراقبت کنند.

خطری که برخی بیماران کرونایی را تهدید می‌کند

وی خاطرنشان کرد: رعایت بهداشت فردی، استحمام روزانه، مصرف دمنوش‌‌های گرم، استراحت در خانه و مصرف میوه‌‌های فصل برای افرادی که نیاز به بستری در بیمارستان ندارند، کفایت می‌‌کند.

دکتر  محمودی هشدار داد: این افراد که دچار یک عفونت کرونایی خفیف شده‌‌اند، اگر مراجعات بی‌مورد و غیرضروری به بیمارستان داشته باشند، ممکن است دچار بیماری شدیدتر کرونایی شوند بنابراین استراحت در خانه به این افراد توصیه می‌‌شود.

انتهای پیام/

ایسنا/اصفهان فرقی نمی‌کند چرا و چطور اتفاق افتاده؛ تجربه تلخی است که ممکن است برای هر زنی پیش بیاید. این تجربه سخت و دردناک تا سال‌های سال در ذهن و روح این زنان باقی می‌ماند. مهم نیست چندساله باشند، یا چقدر زمان از این تجربه سپری‌شده، فرزند اول بوده یا فرزند دوم و سوم، اکنون فرزند دیگری دارند یا ندارند، هر زمان که باشد این مادران می‌توانند روایتگر درد و حسرت از دست دادن فرزندی باشند که می‌توانست باشد، اما امروز نیست…

سمیرا ۳۴ ساله که در ماه دوم بارداری، مجبور به سقط‌جنین شده، «پزشکم می‌گفت لقاح جنین کامل انجام‌نشده و به من و جنین دو ماه فرصت دادند، چون می‌خواستند از رشد جنین مطمئن شوند. هیچ‌وقت دلیل اصلی ناقص بودن بارداریم مشخص نشد، ولی شاید عوامل محیطی، عصبی و … علت این اتفاق بود. در مدتی کوتاهی که جنین را در رحمم داشتم خیلی به آن وابسته شده بودم و بعد از تشخیص پزشک برای سقط‌جنین، فقط با گریه خودم را آرام می‌کردم. به‌سختی باردار شده بودم و نمی‌خواستم این اتفاق تلخ را باور کنم. فکر می‌کنم این حس تا ابد با من همراه باشد».

آسیه ۲۸ ساله هم سقط‌جنین را در اولین تجربه بارداری و در هفته چهارم حاملگی تجربه کرده است، «در هفته سوم حاملگی‌ام، علائم درد و خونریزی داشتم. به پزشک مراجعه کردم و تشخیص استراحت و آزمایش داد، اما خونریزی ادامه داشت تا اینکه جنین سقط شد. به توصیه دکتر سه ماه برای بارداری بعدی منتظر شدم. در این مدت فشار عصبی و روحی زیادی داشتم و از آشنایان و اقوام می‌شنیدم که هر کس یک‌بار دچار سقط‌جنین شود، برای بارداری‌های بعدی هم دچار مشکل می‌شود. شش ماه بعد دوباره باردار شدم و خوشبختانه جنین این بار مشکلی نداشت، اما پزشکم تشخیص داد که باید بعد از زایمان اول آمپول بیلی روگام تزریق کنم و چون بعد از سقط‌جنین اولم این کار را نکرده بودم و ممکن بود دیگر نتوانم بچه‌دار شوم، اما خوشبختانه فرزند اولم سالم به دنیا آمد».

در حسرت فرزندی ازدست‌رفته

 لیلا مادر ۴۶ ساله‌ای است که در بارداری دوم خود، به دلیل بیماری فیبروم رحم مجبور به سقط‌جنین شد که از ابتدای بارداری پزشک معالج هشدار داده بود ممکن است بیماری، اجازه رشد جنین را ندهد، اما خودش اصرار به ادامه بارداری داشته، تا اینکه یک‌شب با درد و خونریزی شدید از خواب بیدار شده و بعد از رسیدن به بیمارستان فهمیده که دچار سقط‌جنین شده است. لیلا که بعد از سقط‌جنین دچار افسردگی شدیدی شده بود و به دنبال آن ریزش مو و کاهش شدید وزن را تجربه کرد، می‌گوید که یک سال بعدازآن اتفاق تلخ، برای بار سوم باردار شد، اما همچنان در حسرت فرزندی است که از دست‌ داده است.هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

فرزند ندیده‌ای که دوستش داشتم

مریم ۵۴ ساله تجربه خود از سقط‌جنین را این‌گونه تعریف می‌کند: هم پسر همسایه بود و هم پسرعمو، وقتی آمد خواستگاری نه روی زبان هیچ‌کداممان نیامد. عقد کردیم، عروسی گرفتیم و یک سال بعد به فکر بچه‌دار شدن افتادیم. تازه فهمیده بودم چه ازدواج پرخطری داشته‌ام! توی فامیل کم نداشتیم ناقص‌الخلقه. یکی نمی‌دید، یکی سندروم دان داشت… فکر اینکه بچه من به کدام‌یک از آن‌ها شبیه می‌شود آزارم می‌داد. همه آزمایش‌هایی که لازم بود در چنین شرایطی انجام بدهم انجام دادم. دکتر گفت نباید از رختخواب بلند شوم. بلند نشدم، اما در این آرامش محض هم هیچ آسایشی نداشتم. مراقبت‌های پزشکی را مرتب انجام می‌دادم. ماه چهارم، یک روز دکتر گفت که باید سقط کنم. از این کار می‌ترسیدم و این فرزند ندیده را هم دوست داشتم. هم نمی‌خواستم به دنیا بیاید و رنج بکشد و هم‌میل دوباره باردارشدن در من فروکش می‌کرد. بالاخره تن دادم به قضا و او از من جدا شد، نه‌تنها او که امید و اعتمادبه‌نفسم هم. سه سال طول کشید تا دوباره خودم را پیدا کردم. دوباره باردار شدم، آزمایش دادم، ۹ ماه خوابیدم والان یک پسر ۵ ساله سالم دارم.

رؤیا که در سن ۲۱ سالگی سقط‌جنین را تجربه کرده می‌گوید رفته بودم منزل دوستم. بچه یک‌ساله‌اش داشت میوه می‌خورد که میوه پرید در گلویش و کبود شد، به حد مرگ رسید و نزدیک بود خفه شود! خیلی ترسیدم. همان‌جا احساس کردم چیزی از درونم جدا شد… بچه‌دوستم هم خوب شد. در راه برگشت به خانه خونریزی شدیدی پیدا کردم و شب رفتم بیمارستان. اما بی‌فایده بود و هر روز بدتر شدم و وقتی رفتم سونوگرافی، گفتند جنین جداشده و باید تلاش کنم تا سقط شود والا باید کورتاژ کنم. با گریه و دل‌درد شدید، انگار هر لحظه زایمان طبیعی را تجربه می‌کردم. دو روز بعد بچه سقط شد و من تمام این مدت فقط گریه می‌کردم…

تصمیم به سقط مرا تبدیل به مرده متحرک کرد

زهرا ۴۱ ساله تجربه سقط‌جنین، آن‌هم برای دو بار دارد. «یکی قلبش تشکیل نشده، یکی هم در هفته دهم یک‌مرتبه بعد از لکه بینی، سقط شد. هر بار که متوجه حاملگی‌ام می‌شدم کلی ذوق می‌کردم، اما بعد که متوجه می‌شدم مشکلی دارد، آن‌وقت کارم می‌شد گریه و گریه، که تا چند ماه بعد ادامه داشت، البته بیشتر استرس داشتم که نکند من مشکلی دارم و این روال قرار است ادامه پیدا کند.

بالاخره بعد از کلی آزمایش ژنتیک و آزمایش‌های دیگر، گفتند که مشکلی خاصی نیست و احتمالاً سقط‌های قبلی اتفاقی بوده است. سال قبل برای بار سوم حامله شدم. همه‌چیز خوب پیش می‌رفت، صدای قلبش که سه بار در هفته‌های هفتم و نهم و یازدهم چک کردن خوب بود تا اینکه رسیدیم به مرحله غربالگری nt که آخر سه‌ماهه اول بود، همان‌جا گفتند که بچه مشکل دارد!

کاملاً ناامید شده بودم ولی همسرم و خواهرانم حرف‌های دکتر که گفته بود امیدی نیست را، قبول نمی‌کردند و مدام از متخصصان مختلف، وقت می‌گرفتند.

از نظر روحی دیگر نمی‌توانستم ادامه بدهم چون همه پزشکان معتقد بودند باید سقط کنم و هر بار با شنیدنش عذاب می‌کشیدم. بالاخره تصمیم گرفتم که بیشتر از این صبر نکنیم و قبل از هفته ١٩ که آخرین فرصت سقط قانونی با مجوز پزشکی قانونی بود، بستری شدم. یادآوری آن روزها واقعاً سخت است، درست است که جنین مشکل داشت، اما اینکه خودم اجازه می‌دادم او را از من بگیرند، من را تبدیل به یک‌مرده متحرک کرده بود! شکر خدا اکنون باردارم و اگر خدا بخواهد دخترم یکی دو هفته دیگر قرار به دنیا می آید. دعا کنید که همه‌چیز خوب پیش برود».

افزایش ۱۰.۶ درصدی آمار متقاضیان سقط درمانی

آمارها از افزایش ۱۰.۶ درصدی آمار متقاضیان سقط درمانی در استان اصفهان، طی شش ماهه اول امسال و در مقایسه با سال گذشته حکایت دارد. مدیرکل پزشکی قانونی استان اصفهان در گفت و گو با ایسنا، از مراجعه ۳۸۵ نفر برای دریافت مجوز سقط‌جنین در ۶ ماه اول امسال خبر می دهد و می گوید که از این تعداد ۳۰۱ نفر موفق به دریافت مجوز شدند.

به گفته علی سلیمان پور، سازمان پزشکی قانونی کشور به‌عنوان متولی بررسی درخواست‌های صدور مجوز سقط درمانی، تنها در مواردی اقدام به صدور مجوز می‌کند که جنین زیر چهار ماه و واجد ناهنجاری‌های شدید مادرزادی بوده و یا مادر مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج همراه با خطر جانی در صورت تداوم بارداری باشد.

همچنین در خصوص دلایل افزایش مجوز سقط درمانی در استان، یک جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی با تأکید بر اینکه سقط‌های غیرعمد دلایل متعددی دارد، به ایسنا می گوید: سن و سابقه سقط در فرد، بیماری‌های عروقی، دیابت، عفونت‌ها و اختلالات رحمی که اختلالات کروموزومی، شایع‌ترین آن‌هاست می‌تواند ازجمله دلایل سقط‌های غیرعمد باشد.

افزایش خطر سقط‌جنین در بارداری‌های بعد از سی‌سالگی

افزایش سن یکی از عواملی است که مرضیه وانونی، آن را در بالا رفتن احتمال سقط‌جنین مؤثر می داند و یادآور می شود: بالا بودن سن مادر از مرز سی و سی‌وپنج‌سالگی خطر سقط‌جنین را به‌مراتب بیشتر می‌کند و بر این اساس بارداری‌هایی که در سی‌سالگی به بعد رخ می‌دهد با افزایش خطر سقط همراه است.

عضو کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ضربه به شکم مادر را نیز از دیگر عواملی می داند که خطر سقط را بالا می‌برد و اضافه می کند: ازنظر تجربی آلودگی هوا هم می‌تواند خطر سقط‌جنین را افزایش دهد که علت آن ممکن است کمبود و نارسایی اکسیژن به مادر باشد.

وی بابیان اینکه در بارداری‌های اول ۳۵ درصد احتمال سقط‌جنین وجود دارد، می گوید: میزان سقط‌جنین با روش‌های کنترل بارداری رابطه مستقیم دارد و اگر راه‌های بیشتری برای کنترل بارداری‌های پرخطر در دسترس باشد، میزان سقط‌جنین کمتر خواهد بود.

به گفته این متخصص زنان، زایمان و نازایی، افرادی که بنا بر دلایلی دچار بارداری ناخواسته می‌شوند و به روش‌های غیرقانونی اقدام به سقط‌جنین می‌کنند، دچار عوارض بیشتری می‌شوند، چراکه پزشکان این خدمات را ارائه نمی‌دهند و بیمار ناخواسته مجبور به مراجعه به افرادی می‌شود که تجربه کاری و تحصیلات مناسبی ندارند.

خطرات جدی سقط‌جنین توسط افراد غیرمتخصص

باید توجه داشت که از نظر شرعی و قانونی بعد از انعقاد نطفه سقط به‌هیچ‌وجه جایز نیست و حرام است و به گفته این متخصص، مجوز سقط درمانی فقط در صورتی از سوی پزشکی قانونی صادر می‌شود که بارداری باعث افزایش خطر مرگ مادر شود و یا جنین در شکم مادر دچار بیماری باشد که با زندگی مغایرت داشته باشد، از سوی دیگر باید توجه داشت که سقط‌جنین توسط فرد غیرمتخصص می‌تواند منجر به پارگی رحم، عفونت‌های شدید، خونریزی و حتی مرگ مادر شود.

او با بیان اینکه سقط‌جنین به دو روش جراحی و غیر جراحی صورت می‌گیرد که درروش جراحی از ناحیه واژن اقدام به تخلیه رحم می‌شود، توضیح می دهد: در روش غیرجراحی، از قرص‌های که باعث دفع جنین استفاده می‌شود و یا از آمپول نوع گاوی استفاده می‌شود که در کشور ما نوع انسانی آن موجود نیست و بسیار هم برای بیمار خطرآفرین است.

عضو کادر درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه تا هجده هفتگی فرد مجاز به سقط قانونی است، می گوید: سقط‌جنین اگر خودبه‌خود رخ دهد و توسط فرد متخصص رحم تخلیه شود هیچ عارضه‌ای برای بیمار ندارد، اما در برخی موارد افراد غیرمتخصص اقدام به کورتاژ (روش جراحی) می‌کنند و با تراشیدن زیاد رحم، بیمار مبتلابه نازایی و خون‌ریزی‌های غیرطبیعی می‌شود.

از سوی دیگر افزایش تعداد سقط بیش از سه بار که سقط مکرر هم گفته می‌شود، احتمال خطر سقط در بارداری‌های بعدی را هم بالا می‌برد. این پزشک زنان تاکید می کند که افرادی که بیش از سه بار سقط غیر عمد داشته‌اند باید قبل از بارداری دلایل سقط را پیگیری و بعد اقدام به بارداری کنند، البته ۲۱ روز پس از سقط‌جنین، فرد می‌تواند اقدام به بارداری کند، اما افرادی که بیش از دو بار سقط انجام داده‌اند باید بین سه تا شش ماه برای بارداری بعدی صبور باشند.

روش‌های جدید در خدمت سلامت مادر و جنین

همچنین یک متخصص زنان و زایمان به ایسنا می گوید: صدور مجوز سقط درمانی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که جامعه پزشکی کلی‌گویی در این مباحث را درست نمی‌داند.

به اعتقاد الهه زارعان، یکی از دلایل افزایش سقط درمانی می‌تواند انجام روش‌های جدید بررسی ژنتیک و آگاهی پزشکان از عوامل خطرآفرین باشد، به‌طوری‌که این روش‌ها هم‌اکنون در بین مردم و پزشکان جاافتاده و کمک شایانی به‌سلامت مادر و جنین می‌کند.

او با اشاره به اینکه سونوگرافی‌های جدید آنومالی‌های بیشتری را کشف می‌کنند، این سونوگرافی‌ها را یکی از عوامل تأثیرگذار در صدور مجوز سقط درمانی دانسته و می افزاید: درگذشته بررسی ژن با روش‌های علمی دقیق انجام نمی‌شد، اما خوشبختانه هم‌اکنون پیش از بارداری بررسی‌های ژنتیکی دقیق صورت می‌گیرد.

زارعان بابیان اینکه اکنون بسیاری از زنان قبل از بارداری آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهند و بررسی‌شده باردار می‌شوند، می گوید: در چند سال گذشته، با انجام دیرهنگام آزمایش‌های بارداری و عبور سن جنین از زمان سقط (نوزده هفتگی)، مجوز سقط درمانی داده نمی‌شد. خوشبختانه امروز با انجام این سونوگرافی‌ها از بسیاری از سقط‌های خطرناک جلوگیری شده و همچنین جلوی مشکلاتی گرفته می‌شود که به خاطر افزایش سن جنین از حد تعین شده، امکان سقط‌جنین وجود نداشت.

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه بسیاری از مادران در سال‌های قبل به دلیل برخی از بیماری‌ها اجازه بارداری نداشتند که تعدادی از این مادران بدون معالجه اقدام به بارداری می‌کردند، خاطرنشان می کند: در وضعیت کنونی بسیاری از زنانی که مبتلابه بیماری‌هایی کلیوی و قلبی هستند می‌توانند تحت نظر پزشک باردار شوند و راهنمایی و مشاوره‌های لازم در اختیارشان قرار گیرد. درعین‌حال ممکن است به برخی از مادران نیز طی دوره بارداری به خاطر خطری که این بیماری‌ها سلامت آن‌ها را تهدید می‌کند، سقط درمانی توصیه شود.

انتهای پیام

گهواره، راهنمای بارداری و تربیت کودک

روزانه پیام‌ مشاور، متناسب با سن کودکتون دریافت کنین.

سوالاتتون رو از مامانای با تجربه بپرسین.

با بازی‌هایی که به رشد هوش و خلاقیت فرزندتون کمک می‌کنه آشنا بشین.

سوالت رو همین الان بپرس و کمتر از ۷ دقیقه پاسخ مامان‌های با تجربه رو بگیر!
هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

تهران، خیابان فردوس شرق، خیابان ولیعصر، خیابان طاهریان، پلاک ۳۷/۱، واحد ۱

تلفن: ۲۸۴۲۴۱۰۷ ۰۲۱

نی نی سایت

هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت
هفته سی و چهارم بارداری تبادل نظر نی نی سایت

503 Service Unavailable<br />

503

Service Unavailable

The server is temporarily busy, try again later!

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *