نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج
نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

موسسه حقوقی نواندیشان
حق گستر فرداد

موسسه حقوقی نواندیشان
حق گستر فرداد

reply_all
نوشته شده توسط
haqgostar
در تاریخ
۲۵ مهر ۱۳۹۸
۲۵ مهر ۱۳۹۸

مطالب مشابه

نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

مؤسسه حقوقی نواندیشان حق گستر فرداد با در اختیار داشتن بهترین وکلای متخصص در امور حقوقی و کیفری و خانواده و سایر دعاوی و پرونده های قضایی همواره در کنار شما در جهت دستیابی به نتیجه مطلوب در پرونده ها خواهد بود.
می توانید سؤالات حقوقی و کیفری خود را از طریق مشاوره تلفنی یا مشاوره آنلاین یا از طریق شبکه اجتماعی اینستاگرام از ما بپرسید.

0915

3020508

تماس برای مشاوره


15:00
21:00

شنبه تا چهارشنبه

تمامی حقوق متعلق به حق گستر بوده و کپی برداری از مطالب سایت صرفا برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع می‌باشد.

به پایگاه اینترنتی دفتر وکالت مرتضی سردار شهرکی خوش آمدید

سامانه خدمات الکترونیک قضایی عدل ایران 
سامانه احراز هویت ثنا
سامانه مرکز وکلا قوه قضائیه 
پایگاه اطلاع
قوه قضائیه 
دیوان عدالت اداری 
هفته نامه حامی عدالت 
دادستانی کل کشور
دیوان عالی کشور
روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران
سامانه جامع کاراموزان وکالت مرکز وکلا قوه قضائیه

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مرتضی سردار شهرکی می باشد | طراحی سایت در کرمان | فروغ گستر

مطابق قاعده کلی حاکم بر حقوق خانواده در ایران، زن حق این را ندارد که بدون رضایت و همراهی مرد طلاق بگیرد مگر اینکه برای طلاق دلایل محصور و مشخص قانونی داشته باشد.نگاه قضات همیشه به احراز حق طلاق از طرف زن سختگیرانه و توام با انکار است مگر اینکه دلایل نه گانه طلاق به  درخواست زن موجود باشد.در هر حال به همه این دلایل و به جهت پیچیدگی موضوع توصیه کلی ما این است که زوجه قبل از تقدیم دادخواست طلاق حتماً با یک وکیل در مورد موضوع مشورت نموده و دادخواست خود را بدون نقص ثبت کند.

اطلاع از مراحل رسیدگی به درخواست طلاق زن

 

بسمه تعالی

ریاست محترم شعبه 267 دادگاه خانواده تهران

نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

با سلام

احتراما اینجانب مسعود محمدی به وکالت از خانم زهرا …. خواهان پرونده کلاسه …. با خواسته طلاق به درخواست زوجه با وقت رسیدگی مورخ 8/10/99 ساعت 11 مراتب زیر را به استحضار می رسانم :

1- موکل و خوانده محترم بموجب سند ازدواج پیوست دادخواست در تاریخ 96/11/25 با یکدیگر ازدواج نمودند. ولی متاسفانه از همان تاریخ ازدواج تاکنون بدلیل اختلافات شدید فی مابین زوجین و خانواده ایشان تاکنون زندگی مشترک را آغاز ننموده اند و هیچ رابطه زناشویی با یکدیگر نداشته اند به گونه ای که زوجه پس از گذشت سه سال از ازدواج هم چنان باکره می باشد.

2- منشاء اختلافات زوجین فوت برادر زوج در اثر تصادف مقارن با ازدواج موکل و خوانده و بدقدمی و نحوست به موکل از همان زمان از سوی زوج و خانواده اش برچسب زده می شود.و تصمیم زوج برای عدم تشکیل خانواده و زندگی مشترک با موکل از همانجا شکل می گیرد و تاکنون تنها مانع زوج برای عدم اقدام به طلاق ، پرداخت مهریه زوجه می باشد.

3- در پی تشدید اختلافات زوجین به جهت عدم تمایل به زندگی و اختلافات شدید که با یکدیگر پیدا می کنند اقدام به طرح دعاوی متعدد علیه یکدیگر می نمایند به گونه ای که تمامی دعاوی خانوادگی قابل تصور و قابل طرح توسط زوجین علیه یکدیگر طرح می گردد. که از جمله آنها میتوان به این موارد اشاره کرد : دعوای مطالبه مهریه – ترک انفاق – منع اشتغال زوجه – مطالبه استرداد مال (طلا) – اعسار – ازدواج مجدد – تمکین – طلاق – حکم جلب زوجه از سوی زوج بابت وام ازدواج

4- موکل با عنایت به دریافت نیمی از مهریه به جهت دوشیزگی حاضر به بذل مبلغ ده میلیون تومان در قبال طلاق است.

5- دلیل طلاق موکل همانگونه که در شرح دادخواست ذکر شده است کراهت و تنفر شدید از زوج و استناد به مقررات طلاق خلع (ماده 1146 قانون مدنی) به جهت جدایی طولانی و سابقه اختلافات و دعاوی شدید بین زوجین و خانواده ایشان می باشد. اگرچه صرف اصرار به عدم طلاق زوجه با وجود کراهت شدید و عدم تمایل هر دو طرف نسبت به ادامه زندگی مشترک و نیز طرح دعاوی متعدد فی مابیت که بیشتر انها توسط خود زوج مطابق ماده 1130 قانون مدنی و تبصره آن می باشد .

6- موکل در طول یکسال گذشته سه بار اقدام به طرح دعوای طلاق نموذه است و نیز از سابقه اختلافات و دعاوی زوجین که بیش از ده دعوا با موضوعات گوناگون بوده است (پیوست لایحه) بخوبی احراز می شود که امکان اصلاح رابطه زوجین وجود ندارد و دوام این ازدواج جز فناشدن جوانی و پاکی زوجین حاصلی نخواهد داشت . و به نظر می رسد که امتناع زوج از طلاق صرفا به جهت پرداخت بخشی از مهریه می باشد تا با فشار آوردن به زوجه و گرو کشی از او را وادار نماید ان بخش از مهریه را که دریافت نموده مسترد دارد و گرنه از متن پیام های ارسالی زوج به موکل و تهدید و توهین هایی که از سوی زوج نسبت به موکل صورت گرفته است ، تنفر زوج و عدم تمایل وی نیز به خوبی واضح و مبرهن می باشد.

7- از آنجایی که در جای جای قانون مدنی از جمله مواد 1146 ، 1133 ، 1130 ، 1137 ، قانون مدنی و نیز قاعده لاضرر استحقاق زوجه به امکان تقاضای طلاق استنباط می شود و به حکم قاعده لاضرر و اصل 40 قانون اساسس هیچ کس نمی تواند اعمال حق خود را وسیله اصرار به غیرقرار دهد در حالی که زوج با تحت فشار قراردادن زوجه و سواستفاده از حق خود در طلاق زوجه با تحت فشار قرار دادن زوجه برای عودت آن بخش مهریه که دریافت نموده است و عدم تمایل زوج را به خوبی می توان از اقدامات و دعاوی حقوقی که علیه زوجه طرح نموده استنباط نمود تا آنجا که برای مبلغی در حدود صدهزار تومان بابت اقساط معوق وام ازدواج ، دو بار حکم جلب زوجه را گرفته است و نیز نسبت به اخذ اجازه ازدواج مجدد اقدام نموده است.

8- با عنایت به شدت کراهت زوجه و روابط فی مابین زوجه و با توجه به نظر فقهای بزرگ امامیه از جمله شیخ طوسی ، حلبی ، و ابن حمزه طوسی در صورتی که کراهت زوجه از زوج شدید باشد موجب وجوب خلع می گردد و دیگر در اختیار زوج قرار ندارد و در صورت امتناع زوج از قبول بذل و طلاق زوجه ، و قاعده الحاکم ولی الممتنع ، قاضی ولی زوج در مطلقه نمودن زوجه می گردد. و در فرض شدت کراهت زوجه ، وجوب طلاق خلع ثابت مس شود چرا که بنا به قاعده لزوم دفع منکر در صورتی که زنی از شوهرش کراهت شدید داشته باشد ، بعید است که به میل خود تمکین نماید ، بنابراین کراهت شدید زوجه غالبا به نشوز و عصیان وی منتهی می شود (همانگونه که در خصوص موکل و خوانده محترم نیز چنیناتفاقی پیش آمده است) بلکه ممکن است زوج برای واداشتن زوجه به تمکین و اعمال فشار بر وی ، نسبت به حقوق او بی اعتنایی کند و عملا به نشوز متقابل منتهی شود ( طوسی ، بی تا ، ج 2 ، ص 246 ، طباطبایی ، 1417 ه ج 2 ص 234 ) و از آنجا که راه دیگری جز انحلال نکاح برای رفع منکر وجود ندارد طلاق بر زوج واجب خواهد بود. از آنجا که منشا کراهت زوجه رفتار تنفرآمیز زوج می باشد تا جایی که بنا به اظهار موکل ، زوجه تا حد مرگ از زوج متنفر می باشد و حتی حاضر است تا آخر عمر بدون شوهر جدا زندگی کند تا اینکه با وی زندگی مشترک را آغاز نماید ، هم چنین به موجب قاعده نفی حرج در اسلام ، از آنجا که حرج به معانی حرج جسمی و مالی و روحی بکار رفته است و در قرآن کریم نیز از تنگی دل به حرج تعبیر نموده و در آیه دوم سوره مبارکه اعراف فرمود : نباید در سینه تو تنگی باشد : ” … فلا یکن فی صدرک حرج …”  . در نتیجه ، حرج شامل مشقت های روحی نیز می شود و دلیلی ندارد که صرفا به مشقت های جسمی معنی شود . بلکه بعضی در تفاوت میان عسر و حرج گفته اند : عسر به مشقت عارض بر جسم انسان اطلاق می شود ، ولی حرج روحی است و به مشقتی گفته می شود که بر روان انسان عارض می شود ( نراقی 1417 ه ص 61 ) از سوی دیگر با فرض شدت کراهت زوجه اگر وی مجبور به حفظ رابطه زناشویی باشد ، دوام زوجیت مشقت آفرین خواهد شد ، مشقتی که عادتا غیر قابل تحمل است . در این صور به اقتضای ادله نفی حرج ، زوج به طلاق ، مکلف خواهد شد. در صورت عدم رضایت زوج به طلاق دادگاه از باب ولایتی که بر ممتنع دارد ، راسا به طلاق زوجه اقدام خواهد کرد. ماده 1130 قانون مدنی یکی از موارد طلاق اجباری را ذکر کرده و مقرر داشته است : ” در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد ، وی می تواند به حاکم شرع مراحعه و تقاضای طلاق کند ، چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود ، دادگاه می تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می شود ” در تبصره این قانون مصادیق شایع عسر و حرج ذکر گردیده است. اگر زوج به وظلیف زوجیت عمل نکند عمل او نشوز محسوب می شود و نشوز سبب مستقلی برای طلاق است ، خواه به حرج زوجه منتهی شود یا چنین پیامدی نداشته باشد . در مقابل حرج زوجه نیز سبب مستقلی برای طلاق است اعم از این که منشا آن نشوز زوج یا رفتارهای غیر ارادی او باشد . این مطلب با فتوای بعضی فقهای معاصر هماهنگ است. در همین خصوص پاسخ بعضی فقها عینا نقل می شود.” در صورتی که ثابت شود ادامه زندگی برای زن همراه با عسر و حرج شدید است حاکم شرع می تواند طلاق خلعی مزبور را انجام دهد اگرچه شوهر راضی نباشد. بنابراین اگر کراهت زوجه به درجه ای باشد که دوام زوجیت را برای وی حرجی نماید ، وی می تواند از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

9- در خصوص مستند قانونی علاوه بر ماده 1146 قانون مدنی ، یکی از موارد مشروعیت طلاق اجباری ، عسر و حرج زوجه است که ماده 1130 قانون مدنی متعرض آن شده است. و کراهت شدید زوجهمی تواند از مصادیق عسر و حرج مذکور در ماده 1130 قانون مدنی محسوب گردد.زیرا تعریف این قانون از عسر و حرج مطلق است و شامل جرح جسمی و روحی می شود اعم از این که منشا حرج روحی کراهت شدید زوجه باشد یا عاملی دیگر.

مصادیق مذکور در این قانون حصری نیست. موید این برداشت بخش اخیر تبصره فوق است که بیان می دارد : موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود حکم طلاق صادر نماید. بنابراین اگر کراهت زوجه از زوج شدید باشد به نحوی که دوام زوجیت را برای او حرجی نماید مورد از مصادیق عسر و حرج محسوب می شود و اجبار زوجه به طلاق وجاهت پیدا می کند .اداره حقوقی قوه قضاییه نیز در نظریه شماره 7/989 مورخ 25/2/1375 در مورد حرج ناشی از نفرت شدید زوجه بیان داشته است :” کراهت زوجه به تنهایی موجب عسر و حرج برای طلاق نیست مگر نفرت به حدی باشد که ادامه زوجیت برای زوجه میسر نباشد. “

 

راه های تماس وارتباط با وکیل برای طلاق به درخواست زن

راه های پیدا کردن وکیل خوب برای طلاق و دعاوی خانواده

Name (required)

Email (required)

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره کلیک کنید.

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی در سال 1383 با حضور و مشارکت جمعی از وکلای جوان تاسیس گردید. این دفتر از بدو تاسیس با هدف قراردادن پیگیری مستمر پرونده ها و با در نظر داشتن دستمزد منصفانه و اصرار به حصول نتیجه به نفع موکل و با امتناع از قبول پرونده های موهوم و پرونده هایی که حقی برای متقاضی متصور نیست، فعالیت خود را آغاز نمود.اعضای این مجموعه با سرلوحه قراردادن حق و عدالت و حرکت در چهارچوب قوانین و دوری از پرونده های موهوم و بی نتیجه، توانسته اند اعتماد مراجعین و موکلین را کسب نموده و صاحب اعتبار شوند.

ادامه مطلب ……

 

بسمه تعالی

ریاست محترم شعبه……. دادگاه عمومی حقوقی شهرستان ……….

با عرض سلام و ادب، احتراماً اینجانب ……. در خصوص دادخواست زوجه محترمه سرکار خانم ………دایر بر طلاق به استناد عسر و حرج، که وقت رسیدگی آن به تاریخ ….. ساعت …. .. میباشد، بدین وسیله دفاعیات خویش را به شرح ذیل به استحضار میرسانم،

 زوجه محترمه ……… به دلالت سند نکاحیه شماره ۴۹۲۸۵۰ در تاریخ ۱/۱۲/۱۳۹۴در دفتررسمی ازدواج شماره ۱ سلسله در عقد نکاح دائم اینجانب رحیم بگی عالم میباشد و طی  حدود این ۶ سال زندگی مشترک  بنده با تمام وجودم از هیچ تلاشی جهت رفاه حال زوجه عزیزم دریغ ننموده اما متاسفانه مشارالیه با توجه به کمی سن تحت تاثیر ظاهر زندگی دیگران و صحبت های سایرین قرار گرفته و بنده را در شوک فرو بردند. همانطوریکه مستحضر هستید طبق ماده ۱۱۰۳ قانون مدنی مبنی بر حسن معاشرت زوجین که از لوازم حسن معاشرت مذکور، سکونت مشترک و رعایت تمایل جنسی همسر و وفاداری میباشد که بنده از هیچکدام موارد فوق الذکر کمبودی در حد توانم نگذاشته و با تمام تلاشم در صدد این بودم که علاوه بر تمام نیاز های متعارف و متناسب با وضعیت خانواده حتی هزینه هایی مازاد همچون مسافرت های زیارتی و سیاحتی به دفعات و مکرراً  به کربلا و مشهد و متحمل شدن تمامی هزینه های سفر همچون هتل و بلیط هواپیما و دیگر هزینه ها همچون رفتن به رستوران های عدیده و غیرذالک که البته و یقیناً وظیفه شرعی و قانونی بنده بوده است و همچنین همانطوریکه کاملا واقف میباشد وفق ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی از جمله آثار ریاست شوهر بر خانواده چنین میباشد که اقامتگاه زن همان منزل شوهر باشد و نیز پرداخت هزینه های زندگی، توجهاً به خانه دار بودن زوجه محترمه و عدم در آمد مالی مستقل، همگی بر عهده اینجانب بوده و مضافاً اینکه زوجه ملزم به تمکین میباشد اما متاسفانه  زوجه هر بار بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع می ورزند و چندین بار پیش آمده علی رغم میل قلبی بنده یک هفته و یک ماه منزل مادرش می ماندند و خانه نمی آمدند لیکن بنده به دلیل احترام گذاردن به علایق ایشان تا حد امکان دم نمیزدم. النهایه زوجه محترمه سرکارخانم …….در تاریخ ……. به طور رسمی از منزل مشترک متارکه نمودند و علی رغم پی گیری های بنده از بازگشت به منزل مشترک استنکاف مینمایند.نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

ریاست محترم دادگاه رسیدگی کننده: مستنداً به قاعده فقهی الطلاق بید من اخذ بالساق(طلاق به دست کسی است که عقد به دست اوست) و مضافاً بر اینکه به دلیل دوست داشتن عمیق زوجه و زندگی ام هیچگونه وکالتی در طلاق به زوجه محترمه داده نشده لهذا حالیه ایشان به استناد عسر و حرج درخواست طلاق مطرح نمودند که فی الواقع و یقیناً فلسفه وضع عسر و حرج چنین نمیباشد که بانوان این ماده را دستاویزی جهت طلاق و از هم گسیختگی بنیان خانواده قرار دهند. با مداقه در ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی درمی یابیم که اگر هم حتی عسر و حرج مذکور در دادگاه ثابت شود دادگاه (میتواند) اقدام به اصدار حکم طلاق نماید و بلکه برای قاضی محترم تکلیف و اجبار نمیباشد و موکداً در تبصره ماده فوق مرقوم گردیده عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه سازد و تحمل ان مشکل باشد. حال با توجه به تفسیر مضیق قوانین و عدم مجوز جهت گسترده نمودن مواد قانونی، پرواضح است که منظور مقنن از وضع عسر و حرج مشقتی ست که بنیان خانه و خانواده را از هم گسیخته باشد نه سوء تفاهمات و اختلاف عقاید جزئی .

متاسفانه زوجه محترمه در دادخواست تقدیمی عنوان داشته بد رفتاری وپرخاشگری مکرر، با مداقه در سابقه زندگی مشترک فی مابین، پر واضح است که بنده از هیچ تلاشی جهت رفاه و آسایش زوجه عزیزم دریغ نکرده و در حد توانم و حتی فراتر از توان خویش اسباب و لوازم آسایش و رفاه زوجه محترمه را مهیا نمودم و همواره تمامی تلاشم بر حسن معاشرت نسبت به همسر عزیزم بوده.

 ریاست محترم دادگاه رسیدگی کننده: به فرض اثبات ادعای بی اساس مشارالیه سرکار خانم …. مستندا به  بند ۴ ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی که اظهار میدارد: ضرب و شتم یا هر گونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد. همانطوریکه  نوع نگارش این سطر و درج شرایط و موارد عدیده برای استناد به ماده فوق الاشاره ، نشان از سختگیری مقنن جهت اقدام برای طلاق به استناد عسر و حرج را دارد چراکه ماده مذکوراشعار میدارد ضرب و شتم یا سوء رفتار مستمر زوج.  فی الواقع درج واژه (مستمر) و واژه (عرفا ) و ( به وضعیت زوجه ) همگی نشان از این دارد که هر رفتاری موجبی جهت پذیرش درخواست طلاق از جانب زوجه به استناد عسر و حرج نخواهد شد بلکه باید از نظر عرف سوءرفتار مستمر و دائمی باشد و تاکیداً نه هر سوء رفتار مستمری،  بلکه سو، رفتار مستمر عرفی با توجه به وضعیت زوجه معیار و ملاک میباشد.

حالیه از محضر دادگاه محترم تقاضامندم در اجرای ماده ۲۴۸ و ۲۴۹ قانون آیین دادرسی مدنی قرار تحقیق محلی و معاینه محل صادر نماید تا مودایی جهت اثبات مدعای اینجانب باشد چراکه کاملا برای دادگاه محترم نیز واضح و مبرهن گردد که بنده هیچ نیتی جز خوشبخت نمودن زوجه نداشته و ندارم و اختلافات جزئی زن و شوهری نمیتواند مصداقی از عسر وحرج باشد.

ریاست محترم شعبه رسیدگی کننده: زوجه محترمه سرکار خانم لیلا ملکی موضوع محکومیت قطعی بنده به جرم کلاهبرداری را اظهار نمودند و به این استناد خواهان اثبات عسر و حرج خویش میباشند درحالیکه اولاً : با تعاریف قانون مجازات اسلامی متاسفانه در کمال ناباوری، در سال۹۶ مصداق بزه کلاهبرداری به اینجانب منتسب گردید که  بنا بر مسائلی که به وجود آمد در مخمصه ای ناگهانی به دور از هر گونه قصد مجرمانه و خدای نکرده تضرر به دیگران، ( با نقشه قبلی عده ای از خویشاوندان زوجه که متاسفانه خصومت دیرینه ای با خانواده بنده دارند) وارد مهلکه ای شدم که خودم هم برایم باور پذیر نبود و متاسفانه به دلیل عدم آگاهی از موضوعات حقوقی قادر به  اثبات بی گناهی ام نشدم و النهایه منجر به محکومیت و اجرای مجازات که علاوه بر رد مال و رضایت شکات، حدود ۸ ماه حبس تعزیری نیز بوده است. همانطوریکه مستحضر میباشید مجازات کلاهبرداری ۱ تا ۷ سال میباشد اما دادگاه کیفری رسیدگی کننده با عنایت به بی گناهی بنده در پرونده فوق الاشاره به کمتر از حداقل حکم صادر نمود که نشان از اثبات عدم سوء قصد مجرمانه اینجانب….. در پرونده فوق الوصف برای دادگاه و همچنین فقدان هرگونه سابقه ای کیفری برای بنده میباشد. حالیه مقام محترم ریسیدگی کننده سوال بنده از هر انسان متعارفی این است که آیا زندگی زناشویی این گونه است که اگر هر یک از زوجین  در تنگنا و مخمصه ای دچار شدند طرف دیگر که میتواند حامی و پشتیبان شخص مخاطب خویش باشد باید طلاق بگیرد و معشوقه را تنها بگذارد؟؟ آیا بنای زندگی مشترک این است؟؟

و مضافاً اینکه همانطوریکه مقام محترم اشراف کامل و دقیق بر قوانین دارید، محکومیت قطعی زوج در اثر ارتکاب جرم و اجراء مجازات باید در اثر ارتکاب جرمی باشد که مغایر با حیثیت خانوادگی و شئون زن باشد که تشخیص این امر نیز با توجه به وضعیت و موقعیت زوجه و عرف و سایر موازین با دادگاه محترم میباشد. 

ادعای واهی و بی اساس دیگر که واقعا بنده را به فکر فرو برد این بود که زوجه محترمه اعلام نموده بنده وسایل و اسباب زندگی را به فروش رساندم!! متاسفانه هدف از ادعای واهی موصوف  صرفاً لج و لجبازی میباشد چراکه تمامی اسباب و اثاثیه زندگی مشترک که جهیزیه خود شخص بنده بوده در منزل مشترک آماده و مهیای حضور زوجه محترمه سرکار خانم لیلا ملکی میباشد لهذا جهت اثبات ادعای خود از محضر دادگاه محترم تقاضای قرار ارجاع امر به کارشناسی را دارم و مضافاً اینکه آماده تعرفه گواهان جهت ارائه شهادت نزد دادگاه محترم میباشم چرا که ادعای زوجه کذب محض میباشد.

دادگاه محترم شعبه …..: به فرض محال حتی اگر ادعای زوجه محمول بر صحت نیز فرض گردد خدمت این مقام محترم معروض میدارم تمام وسایلی که ایشان ادعا دارند را بنده خود خریداری نموده و وسایلی بوده در که تحت مالکیت اینجانب رحیم بگی عالم میباشد و توجها به اصول و قواعد حقوقی، هر یک از زوجین که جهیزیه را خریداری نموده مالک محسوب گردیده و طرف دیگر صرفاً اذن در تصرف و انتفاع از وسایل را دارد. و مستنداً به قاعده فقهی الناس مسلطون علی اموالهم اینجانب مالک اثاث البیت میباشم.

 حالیه مستنداً به مراتب معنونه و تاکیداً به دفاعیات مطروحه  اگر به فرض محال عسرو حرج زوجه محترمه نزد قاضی محترم نیز محرز گردد طبق اصول حقوقی و با مداقه در نظریه دکترین حقوق درمییابیم که باید سببی که زن را به عسر و حرج دچار کرده است در هنگام مراجعه زن به دادگاه برای طلاق موجود باشد و فی الواقع زن برای رهایی از آن متوسل به طلاق از جانب دادگاه شده باشد نه برای جبران ضرر گذشته.  این در حالیست که به طور مثال در استناد ایشان برای محکومیت به زندان  که در سال …… بوده مبنای عسر و حرج منتفی گردیده چرا که حدود …… سال از این موضوع سپری شده است.

حالیه با عنایت به مطالب ذکر شده و  موکداً به فلسفه عقد نکاح و حفظ و تداوم بنیان خانواده و توجهاً به علاقه شدید بنده به همسر عزیزم سرکار خانم …….. و نظر به اینکه این مقام محترم رسیدگی کننده شعبه ……به طور دقیق اشراف کامل بر قوانین دارند، از محضر دادگاه محترم عاجزانه و مخلصانه  تقاضا دارم به استناد اختلافات جزئی  و سوء تفاهمات به وجود آمده در طول زندگی زناشویی که متاسفانه زوجه محترمه نامش را عسر و حرج نهاده حکم مقتضی صادر نمایید.  

با تشکر

………..

 

ایمیل وکیل تلفنی

[email protected]

 

ایمیل مالی وکیل تلفنی

[email protected]

 

واحد گارانتی مشاوره حقوقی

[email protected]

 

شماره پیامک مشاوره حقوقی

30007002700242

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه تهران: میدان انقلاب – ابتدای کارگر جنوبی – کوچه رشتچی – پلاک 14 – طبقه اول – واحد 3.

 

واحد مشاوره حقوقی شعبه مازندران: آمل – روبروی افتاب 60 – مجتمع تجاری محسنی – طبقه اول – واحد 102.

 

قوانین و مقررات وکیل تلفنی 

 

لایحه دفاعیه زوج، شرایط طلاق، عسر و حرج زوجه، لایحه دفاعیه زوج، لایحه دفاعیه زوج در طلاق به درخواست زوجه، نمونه لایحه دفاعیه زوج در طلاق به درخواست زوجه

طلاق عبارت از انحلال نکاح دائم با شرایط و تشریفات خاص از طرف زوج و یا نماینده قانونی وی.

طبق ماده 1133 قانون مدنی در کشور ما، مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون، با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را نماید.نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

تبصره : زن نیز می تواند با وجود شرایط مقرر در مواد 1119 و 1129 و1130 این قانون از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

موارد جواز رجوع زن به دادگاه برای طلاق عبارت است از:

عسر و حرج در دوران عقد

طلاق غایب مفقودالاثر

نمونه دادخواست طلاق به دلیل ترک نفقه

در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. چنان چه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌شود.

تبصره (۱۳۸۱/۴/۲۹) – عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه‌ی زندگی را برای زوجه با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد و موارد ذیل در صورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر و حرج محسوب می‌گردد:

۱- ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.۲- اعتیاد زوج به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلا وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است.

۳- محکومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.۴- ضرب و شتم یا هرگونه سوءرفتار مستمر زوج که عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.۵- ابتلای زوج به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه‌ی صعب‌العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید.

موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق صادر نماید.

مصادیق عسر و حرج بسیار زیاد است و موارد یاد شده در قانون حصری نیست و ممکن است زوجه با توجه به شرایط و موقعیت اجتماعی خود در مواردی غیر از امور یاد شده ادعای عسر و حرج داشته باشد. که بازم قابل طرح و رسیدگی در دادگاه می باشد.

لایحه عبارت از نوشته مکتوبی که فرد در جریان دادرسی و تا پیش از اعلام ختم دادرسی برای ایراد نکات و مستندات و اعتراض به دلایل طرف مقابل به دادگاه تقدیم می نماید. فرق لایحه و دادخواست این است که دادخواست در شروع جریان رسیدگی  است و از طرف خواهان به دادگاه تقدیم می شود. به عبارت دیگر با ارائه دادخواست به دادگاه،  جریان رسیدگی آغاز می شود. اما لایحه را هر دو طرف دعوا می توانند ارائه دهند.

نکاتی که در متن لایحه تقدیمی به دادگاه درج می گردد در جریان رسیدگی بسیار حائز اهمیت است و می تواند جریان رسیدگی را تغییر دهد. و یا فرد را از بی حق بودن به محق بودن تغییر دهد.

لایحه ازدواج بدون اذن پدر در دادگاه 

نحوه تنظیم لایحه و ثبت آن به صورت آنلاین

همان گونه که بیان گردید زوجه در مواردی که طبق قانون معین شده، می تواند برای درخواست طلاق به دادگاه مراجعه نماید و درصورتی که دلایلش برای طلاق موجه باشد، دادگاه زوج را اجبار به طلاق می نماید و در صورتی که باز هم از طلاق دادن زوجه استنکاف نماید، دادگاه زوجه را از طرف زوج مطلقه می کند. دلایل موجه برای درخواست طلاق از طرف زوجه اشاره شد.

در مرحله بعدی که زن درخواست طلاق می دهد و دادخواست طلاق به اطلاع زوج می رسد، زوج یا نماینده قانونی او ( وکیل)، باید در دادگاه حضور بهم رساند و در صورتی که شرایط حضور در دادگاه برایش موجود باشد می تواند لایحه بنویسد و به دادگاه تقدیم نماید.

لایحه ای که زوج برای ارائه در دادگاه تنظیم می نماید باید متناسب با درخواست و مستندات زوجه برای طلاق باشد، بنابراین در صورتی که زوجه برای درخواست طلاق خود اعتیاد زوج را مطرح کرده باشد، زوج در لایحه ی تقدیمی و در صورتی که ادعای مطرح شده از طرف زوجه را صحیح نداند، می تواند عدم صحت ادعای زوجه را بهمراه مستنداتی که دال بر عدم اعتیادش است را ارائه نماید.

و یا در صورتی که زوجه طلاق به دلیل عسر و حرج را مطرح نماید، بسته به اینکه عسر و حرج زوجه از چه جهت باشد، لایحه تقدیمی زوج متفاوت می باشد، مثلا اگر زوجه عسر و حرج را به دلیل سوء رفتار و یا بیماری زوج را مطرح نماید، زوج در لایحه خود می تواند از آوردن شهود برای دادگاه برای عدم سوء رفتار سخن بگوید و یا مدارک پزشکی دال بر سلامت پزشکی را ارائه دهد و یا عدم مسری بودن و شدید بودن بیماری به نحوی که موجب عسر و حرج زوجه گردد را بیان نماید.

به هر ترتیب نوشتن لایحه و تقدیم آن به دادگاه پیچیدگی و ظرافت خاص خود را دارد و تنها فردی می تواند از پس آن بربیاید که به روال دادگاه و امور موجه برای ارائه به دادگاه آگاهی و اشراف کامل داشته باشد.

تیم حقوقی دارالوکیل در این زمینه می تواند برای انتخاب بهترین وکیل به شما مشاوره دهد و شما را یاری نماید.

جهت انتخاب وکیل و مشاوره در زمینه نوشتن لایحه و دادخواست و دیگر امور حقوقی با ما تماس بگیرید

۰۹۱۲۶۹۸۱۵۱۰-۰۹۱۹۳۴۶۰۳۳۸-۰۵۱۳۶۰۳۸۷۴۳

لایحه دفاعیه زوج در طلاق به درخواست زوجه


سامانه بهزیستی طلاق 

عنوان: شرایط درخواست طلاق زوجه به دلیل اعتیاد زوج

پیام: صرف اقرار زوج به اعتیاد در گذشته، منجر به تحقق شرط ضمن عقد و وکالت زوجه در طلاق نمی باشد و در صورت عدم اعتیاد وی در زمان طرح دعوا، وجود اعتیاد مضر به زندگی خانوادگی ثابت نمی گردد.

خواهان و.ن. فرزند ع. به‌طرفیت خوانده م.خ. فرزند ح. دادخواست به خواسته صدور حکم طلاق جهت اجرای صیغه طلاق تسلیم دادگاه نموده است و در قسمتی از اظهارات خود بیان داشته به موجب تصویر سند نکاحیه پیوستی، زوجه به عقد دائمی زوج درآمده است و بنا به دلایل اینکه زوج اعتیاد به مواد مخدر دارد، برای چهار سال اول زندگی اعتیاد داشته است، سوء رفتار دارد، فحاشی و توهین می‌کند، دست به زدن دارد؛ ادامه زندگی مشترک زوجین میسر نمی‌باشد.

زوجه حاضر است 28 عدد سکه از مهر خود را در قبال طلاق بذل کند، الباقی مهر را در آینده مطالبه خواهد کرد. در مورد جهاز در آینده مطالبه خواهد کرد. در مورد نفقه معوقه ادعائی ندارد. اجرت‌المثل ایام زوجیت را در آینده مطالبه خواهد کرد و حضانت طفل مشترک به زوج واگذار می‌شود. نفقه فرزند بعهده زوج می‌باشد.نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

حق ملاقات، هفته ای 48 ساعت آخر هفته، برای زوجه محفوظ باشد. زوجه حملی ندارد. زوج در مقام دفاع بیان می‌کند: قبلاً اعتیاد به مواد مخدر داشته‌ام، ترک کرده ام. فحاشی و توهین نکرده‌ام. همسرم شب‌ها دیر به خانه می‌آید و با تلفن همراه پیامک بازی می‌کند. کار خانه را انجام نمی‌دهد و قول و تعهد می‌دهم برای همسرم هر کاری که می‌خواهد، انجام بدهم.

دادگاه با التفات به محتویات پرونده و رسیدگی به عمل آمده، ملاحظه اظهارات شاهدان طرفین دعوی که حکایت بروز اختلاف فیمابین زوجین، بخصوص شاهد معرفی شده از سوی زوج که بیان کرده است:

بارها اقدام به وساطت در رفع اختلاف زوجین کرده است و ملاحظه نظریه داوران تعیین شده و عدم توفیق در رفع اختلاف فی‌ما‌بین زوجین، خواسته خواهان را با دلایل ابرازی مقرون به صحت تلقی و مستنداً به ماده 1119 و 1129 و 1130 و 1133 و 1146 از قانون مدنی و ماده 24 و 25 و 26 و 27 و 28 و 29 و 31 و 32 و 33 از قانون حمایت خانواده مذکور، حکم طلاق را جهت اجرای صیغه طلاق خلع با رعایت سایر مقررات شرعی و قانونی در یکی از دفاتر رسمی طلاق را صادر و اعلام می‌نماید.

ضمناً مدت اعتبار این گواهی ظرف شش ماه پس از تاریخ ابلاغ رأی فرجامی و یا انقضای مهلت فرجام‌خواهی می‌باشد و در صورت امتناع زوج در اجرای صیغه طلاق، سردفتر طلاق نمایندگی در اجرای طلاق خواهد داشت. این رأی حضوری بوده و ظرف بیست روز پس از ابلاغ، قابل تجدیدنظر در محاکم تجدیدنظر استان تهران خواهد بود و ظرف بیست روز در موعد قانونی قابل فرجام‌خواهی در دیوانعالی کشور می‌باشد.

رئیس شعبه 255 دادگاه عمومی خانواده تهران – اشجعی

جهت اطلاع از آرای حقوقی در زمینه طلاق به درخواست زوجه کلیک نمایید.

زوج در پرونده پیش رو در دادگاه حضور یافته و ایرادات خود را بیان نموده، اما در صورتی که نخواهد یا نتواند خودش یا وکیلش در دادگاه حضور بهم رساند، می تواند لایحه دفاعیه خودش را بدین ترتیب به دادگاه تقدیم نماید:

اینجانب……(مشخصات خوانده)…… اعتراض خود را به دادنامه شماره……..  مستنداً به بندهای «الف» و«ب» و«ج» و«ه» مــادۀ ۳۴۸قانون آیین دادرسی مدنی  بنابر دلــــایل مشروحه  ذیل به استحــــضار می رساند:

1- برابر مــــواد ۱۱۳۰و۱۱۳۳ قانون مدنی زن تنــــها در موارد عسروحـــرج ویا طبق شروط ضمن عقد نـــــکاح می تواند در دادگـاه تقاضای طلاق را مطرح نماید. چـــرا که حق طلاق براساس مــواد قانونی یاد شده با زوج می باشد. در پرونده پیش رو شرطی از شروظ ضمن عقد نکاح از طرف زوج زیرپا گذاشته نشده است.

2- طبق بند 2 ماده 1130 قانون مدنی، زوجه باید اعتیاد همسرش را در دادگاه اثبات نماید. اما همسر بنده در این زمینه صرف ادعا را داشته و آن را اثبات ننموده .

بنابراین ادعای زوجه مبنی بر اعتیاد اینجانب صحت نداشته، چرا که اینجانب به موجب اقرار خودم ،قبلا مدتی کوتاه مواد مخدر استعمال می نمودم اما در حال حاضر در سلامتی کامل به سر میبرم و اعتیاد به هیچ گونه موادی از جمله موارد مخدر و روان گردان و… ندارم. گواهی سلامت از اعتیاد بهمراه تایید پزشک نیز به لایحه پیوست شده است.

3-ادعای زوجه بر فحاشی و توهین و دست به زن داشتن نیز صحت نداشته، چرا که اینجانب جانب عدالت و خوش رفتاری را در برخورد با همسرم رعایت نموده ام و در رابطه با نحوه رفتار با اطرافیان هم شهودی آماده حضور در دادگاه می باشند…


لایحه دفاعیه زوج در طلاق به درخواست زوجه

در مورد رای صادر شده از دادگاه بدوی فرد تجدیدنظر خواهی نموده و نتیجه بدست آمده به قرار زیر است:

در خصوص تجدیدنظرخواهی آقای م.خ. با وکالت آقای ر.ش. به‌طرفیت خانم و.ن. با وکالت آقای ح.خ. نسبت به دادنامه شماره 769 مورخه 1393/05/18 صادره از شعبه 255 دادگاه خانواده تهران، که به موجب آن با تقاضای تجدیدنظرخوانده حکم طلاق خلع صادر شده است؛ با توجه به محتویات پرونده، بنظر دادگاه اعتراض وارد است.

بدلیل اینکه زوجه چه در پرونده و چه در جلسه دادگاه مورخه 1393/09/18 اعلام کرده‌است که از زندگی با زوج تنفر و کراهت شدید دارم و حاضر به ادامه زندگی نیستم و دلیل محکمه‌پسندی بر ادعای خود که علت این کراهت را توجیه نماید، ارائه نکرده.

در رابطه با اعتیاد زوج نیز برابر اقرار خود زوجه در جلسه 1393/09/18 سالها قبل مدتی از مواد استفاده کرد، ولی سالهای زیادی ترک کرده و دیگر استفاده نکرده و نمی‌کند.

پس شرط ضمن عقد بنظر دادگاه محقق نشده، چون اعتیاد مضری در کار نیست. در رابطه با سوء رفتار زوج هم، دلیل و مدرکی ارائه نکرده است و از طرفی با وجود تنفر و کراهت شدید، حاضر به بذل حقوق مالی خود و توافق با زوج نشد و لذا دادگاه مستنداً به ماده 358 ق آ.د.م. ضمن نقض دادنامه مارالذکر، حکم به رد دعوی تجدیدنظرخوانده صادر و اعلام می‌نماید.

رأی صادره پس از ابلاغ، بمدت 20 روز قابل فرجام‌خواهی در دیوان عالی کشور است.رئیس و مستشار شعبه 60 دادگاه تجدیدنظر استان تهران

طبق مطالب بیان شده، نوشتن لایحه برای دفاع از خود در دادگاه ظرافت خاصی دارد و کلمات و مستندات و قواعد فقهی بکار رفته در آن در رای و نظر دادگاه موثر خواهد بود. بنابراین حتی در صورتی که فرد تمایل به استفاده از تخصص وکیل در این زمینه را نداشته باشد، باید از مشاوره های حقوقی وقت مشاوره بگیرد و درمورد مطالبی که باید در لایحه بنویسد و چگونگی بیان آن اطلاع کسب نماید.

جهت مشاوره با مشاورین متخصص در زمینه حقوق خانواده و انتخاب بهترین وکیل با ما تماس بگیرید.

۰۹۱۲۶۹۸۱۵۱۰-۰۹۱۹۳۴۶۰۳۳۸-۰۵۱۳۶۰۳۸۷۴۳

30 دی 1400 | قانون کار

  وکیل کارگر چه وظایفی دارد و چگونه عمل می کند؟ بهترین وکیل کارگر چه کسی است؟   قانون کار روابط میان کارگر و کارفرما و حفظ حقوق کارگران از اهمیت بالایی برخوردار است. به علاوه جامعه کارگری بخش بزرگی از جوامع هر کشور، از جمله جامعه ما را تشکیل می دهد. کارگران معمولا از…

30 دی 1400 | کیفری

صلاحیت شورا در دعاوی کیفری «صلاحیت» عبارت است از توانایی، شایستگی، تکلیف و الزامی که قانون به یک مرجع قضایی جهت رسیدگی به یک دعوای کیفری اعطا می‌کند قواعد صلاحیت مربوط به نظم عمومی بوده مقررات مربوط به آن در جهت اعمال صحیح عدالت قضایی وصل شده‌است و توافق برخلاف آن…

30 دی 1400 | کیفری

بایگانی شدن پرونده   بایگانی شدن پرونده تاسیس جدیدی است که قانون‌گذار در سال ۱۳۹۲ در جهت اصلاح و باز اجتماعی کردن متهمان و نیز قضا زدایی ابداع کرده‌است درباره این‌که قرار بایگانی شدن پرونده چیست؟ماده ۸۰ قانون آیین دادرسی کیفری جدید مقرر می‌دارد که: «در جرایم تعزیری…

29 دی 1400 | حقوقی, خانواده, کیفری

جرم رابطه نامشروع زمانی محقق می شود که زن و مردی بدون علقه ازدواج، با یکدیگر ارتباطی خارج از رابطه جنسی داشته باشند. جرم رابطه نامشروع به دلیل اینکه جرمی عمومی می باشد، بدون شکایت هم قابلیت پیگیری دارد. رابطه نامشروع با اجبار / اکراه اکراه ، که در عرف به اجبار شناخته…

29 دی 1400 | بیمه تصادفات, کیفری

وکیل قوانین راهنمایی رانندگی چگونه عمل می کند؟ در این مطلب به طور مختصر ابتدا از اهمیت قوانین راهنمایی و رانندگی سخن می گوییم و سپس به بررسی مهم ترین قوانین در این زمینه می پردازیم و جهت انتخاب وکیل مناسب شما را راهنمایی می نماییم. اهمیت قوانین راهنمایی و رانندگی…

29 دی 1400 | حقوقی

آشنایی با خدمات بنیاد شهید تعریف شهادت در متون اسلامی گوناگون به‌معنای کشته شدن در راه الله است. در اسلام شهید به کسی گفته می‌شود که جان خود را در راه خدا فدا کند. طبق احکام اسلام کسی که به شهادت رسیده نیاز به غسل و کفن ندارد. بنیاد شهید و امور ایثارگران سازمانی دولتی…

28 دی 1400 | املاک, حقوقی

تملک اراضی عمومی دولت و شهرداری‌ها قوانینی که در حال حاضر در ارتباط با تملک املاک اراضی عمومی ابنیه و مستحدثات مورد نیاز شهرداری‌ها اعتبار دارند عمدتاً عبارت‌اند از: قانون نحوه تقویم ابنیه املاک و اراضی عمومی مورد نیاز شهرداری‌ها مصوب ۱۳۷۰؛ همچنین، لایحه قانونی نحوه…

28 دی 1400 | وکالت

وکیل ارزان قیمت در مشهد، برای انتخاب وکبل ارزان در مشهد چه کنیم؟ وکالت در قانون مدنی وکالت یکی از عقود مندرج در قانون مدنی است وکالت در لغت به‌معنای واگذار کردن اعتماد و تکیه کردن است طبق ماده ۶۵۶ قانون مدنی وکالت عقدی است که به‌موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای…

28 دی 1400 | خانواده, مهریه

مهریه عند الاستطاعه چیست؟ و چگونه مطالبه می‌شود؟ مهریه نشانه صداقت و صمیمیت مرد نسبت‌به همسرش می‌باشد و سنتی پسندیده که پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه و آله و سلم نیز به آن عمل می‌کرده است آنچه که در هنگام عقد به عنوان بدهی و دین بر گردن زوج قرار می‌گیرد تا به‌محض مطالبه…

28 دی 1400 | حقوقی, خانواده

 تصنیف اموال زوج درطلاق چگونه است؟  تصنیف اموال زوج درطلاق یکی از شروطی است که در سند ازدواج به‌عنوان یکی از شروط ضمن العقد تعیین‌شده است و بسیاری از مردان به‌طور آگاهانه یا بدون اطلاع از آن اقدام به امضای آن حین عقد می‌کنند که با این شرط مرد موظف می‌شود در…

توسط سمیرا حسینی | 30 دی 1400

  وکیل کارگر چه وظایفی دارد و چگونه عمل می کند؟ بهترین وکیل کارگر چه کسی است؟   قانون کار روابط…

توسط زهرا بحرالعلوم طباطبایی | 30 دی 1400

صلاحیت شورا در دعاوی کیفری «صلاحیت» عبارت است از توانایی، شایستگی، تکلیف و الزامی که قانون به یک…

توسط زهرا بحرالعلوم طباطبایی | 30 دی 1400

بایگانی شدن پرونده   بایگانی شدن پرونده تاسیس جدیدی است که قانون‌گذار در سال ۱۳۹۲ در جهت اصلاح و…

توسط آرزو عسگری | 29 دی 1400

جرم رابطه نامشروع زمانی محقق می شود که زن و مردی بدون علقه ازدواج، با یکدیگر ارتباطی خارج از رابطه…

توسط سمیرا حسینی | 29 دی 1400

وکیل قوانین راهنمایی رانندگی چگونه عمل می کند؟ در این مطلب به طور مختصر ابتدا از اهمیت قوانین…

توسط آرزو عسگری | 29 دی 1400

آشنایی با خدمات بنیاد شهید تعریف شهادت در متون اسلامی گوناگون به‌معنای کشته شدن در راه الله است….

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

ارسال دیدگاه

[email protected]

989193460338+

989126981510+

مشهد ، بلوار وکیل آباد23 ، ساختمان شفاء ، طبقه دوم

تهران ،خیابان هفت تیر، خیابان بهار خ سلیمان خاطر،  پلاک ۳۷ طبقه ۵

[email protected]

کلیه حقوق مادی و معنوی برای مجموعه دارالوکیل محفوظ است. /  بهینه سازی وپشتیبانی وب سایت: کج آرت

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع نمونه لایحه عسر و حرج زوجه بپردازیم.

در صورتی که زندگی مشترک برای زوجه دشوار و طاقت فرسا شده باشد، می تواند با ارائه یک نمونه لایحه در دادگاه آن را اثبات کند و بدون میل زوج طلاق بگیرد، بر اساس زندگی زناشویی موارد طلاق توسط زوجه به علت عسر و حرج می تواند گوناگون باشد، فاکتور های عسر و حرج قابل سر شماری و گرد آوری نمی باشد و زوجه قادر است، طبق طلاق توسط زوجه علت عسر و حرج خود را دارا باشد.

اگر در رابطه با نمونه لایحه ی عسر و حرج زوجه سؤالی دارید، پس از مطالعه کردن این مقاله می توانید پاسخ خود را به دست آورید.

در رابطه با طلاق توسط زوجه به علت عسر و حرج چه اطلاعاتی دارید؟

چه عواملی جزء شواهد عسر و حرج می باشد؟

در رابطه با ادعای عسر و حرج زوجه به علت جلوگیری از ازاله بکارت چه اطلاعاتی دارید؟

درخواست طلاق توسط زن به علت جلوگیری از آغاز زندگی زناشویی چگونه است؟

آیا نامشخص بودن وضعیت زوجه جزء علت های عسر و حرج می باشد؟

آیا با نمونه لایحه ی دفاعیه طلاق به علت عسر و حرج آشنایی دارید؟

آیا می دانید شرایط و محدوده ی انجام ماده ی ۱۱۳۰ چگونه است؟

آیا طلاق مندرج در ماده ی ۱۱۳۰ قانون مدنی جزء طلاق بائن می باشد؟

آیا بخشش زوجه از کل حقوق خود جزء شواهد عسر و حرج می باشد؟

زوجه از طریق چه راه هایی می تواند ضرب و شتم و خشونت زوج را در دادگاه به اثبات برساند؟

در رابطه با نحوه ی تنظیم لایحه دفاعی عسر و حرج چه اطلاعاتی دارید؟

برای تنظیم لایحه ی دفاعیه عسر و حرج باید چه نکاتی را مورد توجه قرار بدهیم؟

تنظیم لایحه ی عسر و حرج چه مزایایی دارد؟

چگونه نمونه لایحه ی عسر و حرج زوجه را تنظیم کنیم؟

تنظیم لایحه ی عسر و حرج زوجه به علت اعتیاد زوج چگونه است؟

همانطور که اشاره شد، عسر و حرج موضوعی است که در مواد ۱۱۳۰ قانون مدنی نوشته شده است و موضوع آن مربوط به طلاق زن بدون رضایت مرد است، البته طلاق دارای شرایط به خصوصی است.

مواردی که در زیر درج شده است، جزء عوامل جمع آوری از سوی دادگاه صالح است که طلاق توسط زوجه به علت عسر و حرج صورت می‌گیرد:

در صورتی که مرد از زندگی زناشویی بیرون برود و حداقل ۶ ماه پشت سر هم یا۹ ماه به نوبه بدون اطلاع زن در مدت ۱۲ ماه بدون هیچ دلیلی زندگی را ترک نماید و زوجه بتواند این دلیل را در دادگاه به اثبات رساند حکم طلاق برای وی صادر می شود.

در صورتی که مرد به دلایل زیادی مانند معتاد بودن به مواد مخدر یا مصرف مشروبات الکلی پایه زندگی مشترک را دچار مشکل کند یا اینکه مدت زمانی که به تجویز پزشک برای ترک اعتیاد اعلام شده است، از انجام آن خودداری یا جلوگیری کند زوجه میتواند بدون رضایت مرد طلاق بگیرد،

اگر مرد به تعهدات خود عمل نکند یا بعد از ترک مواد مخدر و مصرف مشروبات الکلی دوباره به کار ناشایست خود ادامه بدهد، طبق درخواست زوجه طلاق صورت میگیرد.

در صورتی که مرد محکوم به ۵ سال یا بیش از آن زندان شده باشد، زوجه میتواند طلاق خود را با ارائه یک نمونه لایحه به دادگاه بگیرد.

اگر مرد در زندگی زناشویی همسرش را مورد شکنجه و اذیت و آزار قرار دهد، طوری که شرایط زندگی برای زوجه قابل تحمل نباشد میتواند طلاق خود را بگیرد.

اگر مرد مبتلا به بیماری های روانی شده باشد و عوارض بیماری روی زندگی زناشویی تأثیر زیادی بگذارد میتواند درخواست طلاق را انجام بدهد.

دادگاه میتواند هر موردی را که به کار گرفتنش برای زن دشوار است و امکان پذیر نباشد از شواهد عسر و حرج بداند و او را از شوهر جدا کند.

عوامل طبیعی و واقعیت که باعث تحولات در رفتار زوج می شود، جزء مواردی است که زوجه میتواند شرایط عسر و حرج را فراهم نماید در صورتی که زوج اعتیاد داشته باشد، در رفتار او حالت نرمال دیده نمی‌شود و وضعیت جسمانی و روحی او تحت تأثیر مواد مخدر قرار می گیرد،

یا اینکه اگر زوج بر اساس ماده ی ۱۱۲۹ قانون مدنی اقدام به عدم پرداخت نفقه کند زوجه بر اساس این اصول قادر است، از دادگاه درخواست طلاق بدون رضایت زوج کند و به علت تأثیر پرداخت نفقه اگر مرد از پرداخت نفقه امتناع کند زن می‌تواندیکی از شواهد عسر و حرج را فراهم نماید و بر مبنای آن از وی جدا شود.

یکی دیگر از عوامل طبیعی برای فراهم آوردن شرایط عسر و حرج این است که مرد عقیم باشد، مسلماً هر زنی حق مادر شدن را دارد، بنابراین اگر مرد عقیم باشد، می تواند از زوج طلاق بگیرد و در حسرت همیشگی مادر شدن نباشد.

اگر زوج به هر دلیلی غیر منطقی مانع بچه دار شدن زوجه شود، می توان از عسر و حرج استفاده نمود.

اگر زوج در مدت زمان طولانی از زوجه دور باشد، به عنوان مثال محکوم به یک حبس درازمدت شده باشد، زندگی برای زوجه سخت و دشوار خواهد شد،

در این صورت میتواند بدون رضایت مرد طلاق بگیرد یا اینکه اگر زوج به مدت طولانی خانواده را ترک کند طوری که به مسافرت خارج از کشور برود و چندین سال از آن گذشته باشد در این وضعیت زوج وظایف و مسئولیت های خود را انجام نمی دهد و می‌توان از عسر و حرج استفاده نمود.

دلایل خصوصی دارای موارد زیادی است که بر اساس آن زوجه می‌تواند مرد را دچار عسر و حرج کند:

پرداخت نفقه یک امر بسیار مهم است و در صورتی که مرد از پرداخت آن امتناع کند جزءیکی از شواهد عسر و حرج می باشد که بر مبنای آن زن میتواند درخواست طلاق کند.نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

دلایل دیگری که مصادیق عسر و حرج می باشد: تفاوت سنی زیاد، بدون تمایل همسر اول اقدام به ازدواج مجدد نمودن، نداشتن رفتار مناسب یا به معنای دیگر سوء رفتار، نداشتن شغل آبرومندانه و…

در واقع یکی از راه‌هایی که زن توسط آن می‌تواند در دادگاه خانواده درخواست طلاق کند عسر و حرج می‌باشد شواهد ادعای عسر و حرج موارد گوناگونی دارد، یکی از عواملی که در مصادیق ادعای عسر و حرج رایج است، طولانی شدن زمان عقد می باشد و زن باکره است:

در صورتی که طرفین به عقد یکدیگر درآورده شوند، اما زندگی مشترک آنها شروع نشده باشد و این روند در مدت زمان طولانی به درازا انجامد زن نمی تواند به علت عسر و حرج جهت جلوگیری از ازاله بکارت به دادگاه رجوع کند، ولی در صورتی که مرد تکلیف آن را روشن نکند و در این مدت زمان او را ترک نماید می تواند در دادگاه درخواست طلاق بدهد.

اگر زوج دچار ناتوانی جنسی به علت عوامل گوناگونی مانند نامساعد بودن شرایط جسمی و روحی باشد، زن قادر است، به علت عسر و حرج در دادگاه درخواست طلاق و باطل کردن عقد نامه را داشته باشد.

اگر زندگی زناشویی طرفین آغاز شده باشد و در مدت طولانی زوجه باکره باشد و ادعا نماید که مرد دچار ناتوانی جنسی است، با این وجود قانون دادگاه این است که باکره ماندن زوجه علتی بر ناتوانی جنسی مرد نیست و جزء شواهد عسر و حرج نمی باشد، به غیر از اینکه زن علتی داشته باشد که مرد برای مدتی طولانی تمایل به برقرای رابطه جنسی با وی نداشته است.

به عنوان مثال در پرونده ای وکیل زن به دوشیزه بودن موکلش درخواست طلاق به علت ادعای عسر و حرج به محضر دادگاه می رساند بعد از اثبات لایحه ی خود پرونده ارجاع به شعبه ی دادگاه خانواده ارسال می شود، طی مراحل دادرسی وکیل زن ادعا دارد که ۲۴ ماه از آغاز زندگی زناشویی آنها گذشته است،

اما موکلش دوشیزه می باشد، چرا که مرد به علت بیم از بارداری زوجه با او رابطه جنسی برقرار نمی کند، سپس مرد در جلسه ی دادرسی ادعا می کند که این بیانات را نمی پذیرد و دلیل جلوگیری از برقراری رابطه زناشویی عدم آمادگی روحی زن بوده است، در نتیجه دادگاه به علت باکره بودن زن و به علت عسر و حرج تأییدیه طلاق را صادر میکند.

یکی از نمونه لایحه‌های عسر و حرج مربوط به موضوعی است که طرفین در مدت طولانی به عقد یکدیگر درآمدند و به علت تناقض هایی که بین آنها به وجود آمده است، مرد کاری برای تأمین مسکن و امور آغاز زندگی زناشویی انجام نداده و تکلیف زن را روشن نکرده است، در این جهت دادگاه گواهی طلاق را به علت عسر و حرج ارائه می کند.

در واقع پس از وقوع عقد نکاح مرد به یک مدت زمانی جهت تأمین وسایل و امرار معاش زندگی نیاز دارد، در این وضعیت ممکن است، زوجه بلاتکلیف شود و وضعیت آن توسط زوج مشخص نشود، ولی این دوره تأثیر زیادی در اختلافات طرفین دارد و به علت همین موضوع زوجه چندین سال وضعیت نامشخصی دارد،

بر اساس شرایط طرفین و به نظر دادگاه این امر جزء علت‌های عسر و حرج زوجه می باشد، به گونه‌ای که زن میتواند از زوج جدا شود، زیرا با این وضعیت و اختلافات بین طرفین مرد نمی تواند زندگی پایبندی را شروع کند و کاملا عمدی کاری جهت تأمین وسایل مورد نیاز زندگی مشترک نمی کند.

لازم به ذکر است که شرایط فوق زمانی علنی می‌شود که زوجه در دادگاه اثبات کند که بلاتکلیف رها شدن وی از جانب زوج است، اما در صورتی که زوجه رضایت به زندگی نداشته باشد و با زوج رابطه سردی برقرار کند یا اینکه در رخ دادن این اتفاق دخالت داشته است، ادعایی برای نامشخص بودن وضعیت خود توسط زوج ندارد.

در صورتی که زوج تقاضای ادامه به زندگی داشته باشد، ولی زن رابطه جنسی با زوج برقرار نکرده باشد و ادعای دریافت کل مهریه را جهت ادامه زندگی داشته باشد، زوجه در دادگاه ادعای نامشخص بودن وضعیت خود توسط زوج را ندارد، در واقع به این امر حق حبس می‌گویند به گونه‌ای که زن هیچ گونه رابطه جنسی با شوهرش ندارد، ولی بیان کند که پس از دریافت کل مهریه با همسر زندگی می کند.

یکی از درخواست هایی که امکان دارد، توسط زوجه به دادگاه خانواده ارائه شود، درخواست طلاق به علت عسر و حرج میباشد،یک نمونه لایحه ی دفاعیه طلاق به علت عسر و حرج طوری است که اگر لایحه ی دفاعیه توسط وکیل نوشته شود، می توان از حقوق موکل دفاع نمود در صورتی که زوج درخواست لایحه ی دفاعی از سوی وکیل برای دفاع از حق خود داشته باشد، وکیل در ابتدای لایحه موضوع را بیان می‌کند، سپس نام خود و موضوع را درج می نماید با ما باشید تا شما را با نوشتن لایحه ی دفاعیه به علت عسر و حرج آشنا کنیم.

با توجه به ماده ی ۱۱۳۰ قانون مدنی و اصول عسر و حرج می‌توان مواردی را به صورت زیر برای انجام دادن این امر مورد توجه قرار داد:

علت عسر و حرج بایست هنگام تقاضای طلاق اثبات شود، لذا زن نمی‌تواند به دلیلی که قبلاً باعث عسر و حرج او از زندگی مشترک شده است و در حالت فعلی برطرف شده است، تقاضای طلاق کند چرا که در اینگونه شرایط پایداری زندگی زناشویی موجب عسر و حرج زن نمی باشد و قصد ماده ی ۱۱۳۰ قانون مدنی عدم از حرج و زیان است.

مشخص شدن علت عسر و حرج زن، طوری است که بر اساس شرایط مادی، روحی، خصوصیات و… زوجه معین می شود، ولی این موضوع دلیلی بر استقامت و پایداری در برابر سختی ها و دشواری های زندگی نمی باشد، در صورتی که علتی بر ناتوانی زن در ادامه زندگی زناشویی وجود داشته باشد، جزء عسر و حرج میباشد و با توجه به شرایط روحی، رفتاری و عمومی طرفین، همچنین شرایط محیط بر اساس زمان و مکان علت آن را مشخص می کند.

بر اساس قانون مدنی ماده ی ۱۱۳۰ در صورتی که زوج همسر خود را شکنجه دهد، جزء عوامل عسر و حرج می باشد و به این موضوع پرداخته است که شکنجه یا هر نوع رفتار زننده و زشت دیگری که مدام از سوی زوج صورت بگیرد و زوجه آن را تحمل نکند می تواند از همسرش جدا شود، بر اساس این ماده شکنجه و سوء رفتار باید مدام باشد تا جزء مصادیق و شواهد عسر و حرج قرار بگیرد.

عسر و حرج هر دو معنای مشابه و در عین حال مستقیمی با یکدیگر دارند، طوری که عسر به معنای سختی، نداشتن وضعیت مالی مناسب و حرج به معنای دشواری و تهی دستی است.

ماده ی ۱۱۳۰ شرایطی را برای زن فراهم کرده است که بر اساس آن اگر تداوم زندگی مشترک قابل تحمل نمی باشد، در شرایط عسر و حرج قرار بگیرد و در صورت رجوع به دادگاه و به تصویب رساندن وضعیت عسر و حرج تقاضای طلاق کند، شایع بودن این ماده برای زوجه طوری است که تنها با داشتن دلایل و مدارکی به منظور دشواری و سختی زندگی از زوج جدا می شود، درحالی که این ماده ی ۱۱۳۰ به مطالب بسیار مهمی پرداخته است.

حقیقت این است که در بسیاری از زندگی های مشترک سختی و دشواری وجود دارد، اما اگر سختی از حد نرمال بالاتر رود باعث عدم ادامه زندگی می شود، سنجش مشخص نمودن حد بین تنگی نرمال با وضعیت دشوار بیش از حد طبیعی عرف است.

عقد نکاح بین زوج و زوجه باید کاملاً با تصمیم آنها و سازش رخ دهد، به همین دلیل قانونگذاران برای نگهداری و مدیریت عمومی، همچنین آثار شدن تصویب قدمگاه که تأثیر بسیار مهمی در جامعه دارد، اصولی را به وجود آورده و آن را حالت تجملاتی شرح داده است.

عامل عسر و حرج باید موقع تقاضای طلاق در دادگاه وجود داشته باشد.

عوامل مشخص کردن عسر و حرج زوجه سنجشی خصوصی می باشد و بر اساس شرایط مادی و وضعیت روحی و روانی، همچنین رفتار زوجه معین می گردد، همانطور که گفته شد، این عوامل در مشخص کردن سختی و دشواری در زندگی جزء موانعی برای طلاق نمی باشند.

همیشگی بودن رابطه یطرفین

جمع آوری عسر و حرج از سوی دادگاه به کار گرفته می شود و بر اساس قاعده خاصی زوجه باید برای ثابت کردن دلیل طلاق مدرک داشته باشد، یا به معنای دیگر زن باید برای درخواست طلاق خود یک دلیل منطقی بیاورد، به همین دلیل جمع آوری عسر و حرج توسط دادگاه صورت می‌گیرد.

در واقع طلاقی که بر اساس ماده ی ۱۱۳۰ قانون مدنی صورت بگیرد جزء طلاق بائن می باشد، چرا که در این نوع طلاق مرد حق دخالت ندارد، به این معنا که طلاق توسط حکم دادگاه صورت می‌گیرد و اگر زوج رضایت نداشته باشد، در صورتی که زوجه در شرایط سختی بگذراند حکم طلاق صادر می شود.

بر اساس گفته های محاکم عالی اگر زوجه هیچ علتی برای ثابت کردن سوء رفتار زوج که از شواهد عسر و حرج می باشد، در اختیار نداشته باشد، ولی در این گونه شرایط کل حقوق خود را می بخشد به این معنا است که زوجه در دشواری و سختی قرار دارد، طوری که ادامه ی زندگی برای او غیرقابل تحمل شده است،

توجه داشته باشید که بر اساس قواعد جامعه ی ما زوجه حق فسخ عقدنامه را ندارد، زیرا به طور کلی و پیش‌فرض حق طلاق با زوج است، اما در بعضی شرایط امکان دارد، زوجه تقاضای طلاق داشته باشد،

یکی از این شرایط می‌توان به علت عسر و حرج اشاره نمود، ولی ثابت کردن آن در دادگاه به راحتی صورت نمی گیرد، به عنوان مثال اگر زوجه ای بتواند ثابت نماید که همسرش از پرداخت نفقه کوتاهی می کند، یا اینکه او را شکنجه می‌دهد و رفتار بدی با او دارد، حتی اگر اعتیاد داشته باشد، می تواند تقاضای طلاق بدهد.

یکی از دلایل رایج طلاق در جامعه ما مربوط به شکنجه زنان است که توسط همسران شان صورت می گیرد، بر اساس اینکه در اصول کشور ما طلاق از سوی مرد صورت می‌گیرد زنی که قصد طلاق دارد و همسرش رضایت این امر را نمی دهد، برای عملی کردن خواسته ی خود می‌تواند دلیلی برای طلاق بیاورد در این صورت شکنجه ی زنان جزء دلایلی است که دادگاه بدون راضی بودن مرد حکم طلاق را صادر می‌کند،

در صورتی که مرد با همسر خود رفتار مناسبی نداشته باشد، طوری که کارهای خویش را هر روز تکرار می کند و زندگی را برای زوجه غیرقابل تحمل کرده است و اگر مرد در عقدنامه تأیید کرده باشد که رفتار زشت و بد یا سوء معاشرت با زوجه دارد، برای دادگاه اثبات میشود که زوج رفتار خشن و نرمالی با زوجه ندارد، در این صورت حکم طلاق را صادر می نماید.

البته دادگاه زمانی حکم طلاق را صادر می‌کند که زوجه تمایل به انجام این امر را داشته باشد، در این صورت دادگاه زوج را مجبور به طلاق می کند.

روش به اثبات رساندن ضرب و شتم توسط زوجه صورت می گیرد، یعنی اگر زوج قبول نکند که زوجه را مورد ضرب و شتم قرار میدهدیا این که هیچ شاهدی نداشته باشد، در دادگاه موفق نمی شود.

یکی از راههایی که زوجه با کمک آن می‌تواند در دادگاه سوء رفتار زوج را به اثبات برساند داشتن شاهد است، علاوه بر این می تواند از پزشک قانونی گواهی جای ضرب و جرح را دریافت نماید تا با ارائه آن به دادگاه درخواست طلاق برای وی صادر شود، البته گرفتن گواهی از پزشک قانونی با توجه به کبودی ها و قرمزی های روی بدن علت بر ضرب و شتم از جانب همسر نمی باشد، زیرا اولویت دادگاه خانواده در رابطه با این موضوع رأی دادگاه کیفری است.

موارد زیادی وجود دارد که زوجه برای طلاق به علت شکنجه به دادسرا شکواییه ای را تنظیم کرده است و پس از معرفی آن به پزشکی قانونی و دریافت گواهی روند پرونده قطع شده، زیرا فقط به این سند اکتفا نموده است، در اینگونه شرایط باید پرونده را تا به دست آوردن موفقیت و رأی دادگاه دنبال کنید، در صورتی که تمایل به بخشش دارید، باید از دادسرا درخواست ترک تعقیب نمایید که اگر مجدد از سوی زوج ضرب و شتم صورت بگیرد پس از ۱۲ ماه بتوانید پرونده را دوباره دنبال کنید.

یکی از شیوه های به اثبات رساندن ضرب و شتم و سوء رفتار مرد درخواست از دادگاه برای کمک کردن به صورت پنهانی برای دست آوردن اطلاعاتی در این رابطه است، در این شرایط کمک رسان دادگاه به طور کاملا پنهان از نزدیکان و همسایه های محل زندگی وی اطلاعاتی را جمع آوری می کند.

در واقع خانمهایی که به دلیل سختی و دشواری در زندگی حاضر به ادامه زندگی با همسر خود نیستند می توانند یک لایحه ی دفاعی به منظور عسر و حرج به دادگاه ارائه نمایند.

لایحه به نوشته ای گفته می‌شود که به دادگاه ارائه خواهد شد تا طرف بتواند از حقوق خود دفاع و در صورت اثبات آن رأی دادگاه را به نفع خود تمام کند، لایحه دارای ارزش و اولویت بسیار بالایی است،

طوری که اگر زوجه درخواست خود را برای طلاق تحت عنوان یک لایحه ی دفاعی به دادگاه ارائه نماید، شانس وی در موفق شدن رأی دادگاه بسیار بالا است، در بعضی از شرایط لایحه ارائه شده به قاضی از بیانات و گفت و گوهای وکیل نقش بسیار مهمی دارد، مکتوبات و نوشته هایی که در عنوان یک لایحه درج شده است، در نزد قاضی ارزش بالایی دارد.

نوشتن لایحه برای درخواست طلاق به علت عسر و حرج احتیاج به اطلاعات کلی و علم حقوقی دارد که باید در مورد عنوان طلاق اطلاعات زیادی داشته باشید تا بتوانید در دادگاه موفق شوید.

با توجه به مطالب ذکر شده در صورتی که می خواهید در دادگاه با مشکلی مواجه نشوید و رأی دادگاه به نفع شما تمام شود، باید لایحه ی دفاعیه را توسط وکیل حرفه ای و با تجربه ای به صورت نگارشی خاص تنظیم نمایید.

لایحه برای کامل کردن موضوعات و درخواست شکایت به دادگاه ارائه می‌شود، بنابراین باید با تمامی روشهای نگارش لایحه آشنایی داشته باشید،

زیرا نوشتن لایحه ی دفاعیه دارای اطلاعات کلی و مربوط به موضوع است و از نظر قاضی نقش بسیار مهمی دارد،شایان ذکر است که لایحه ی تنظیم شده از سوی زوج باید مربوط با موضوع باشد و خیلی کوتاه یا طولانی درج نشود، طوری که قاضی با مطالعه ی آن متوجه تقصیرات زوج بشود.

اگر لایحه ی دفاعیه عسر و حرج را خیلی طولانی بنویسید ممکن است، قاضی از چارچوب موضوع خارج شود، یا اینکه خیلی حوصله ی او به هم ریخته شود، بنابراین باید لایحه با لفظ و فعل هایی مناسب نوشته شود، طوری که در قالب عنوان درج شده در لایه توضیحاتی شرح داده شود،

اگر در نگارش لایحه از لفظ و فعل های مناسبی استفاده نکنید، درک این موضوع برای خواننده دشوار می شود و لایحه قابل فهم نیست، لذا باید درخواست خود را به روشنی و خارج از هرگونه ابهام بنویسید،

قبل از اقدام به تنظیم لایحه باید اطمینان حاصل کنید که تمامی جوانب عنوان را در نظر گرفته اید و با آنها آشنایی دارید، در این صورت باید کل درخواست خود را بر اساس اصول و قوانین مربوط به عنوان شکایت به صورت جامع و روشن در لایحه بنویسید.

متن لایحه باید طوری باشد که خواننده با مطالعه ی آن سؤالی نداشته باشد و در عین مختصر نویسی متوجه منظور نویسنده بشود.

همانطور که اشاره شد، اگر قصد دارید، در دادگاه موفق به طلاق بدون رضایت زوج شوید و از مشکلات و سختی های زندگی خود خلاص شوید، باید در تنظیم لایحه دقت زیادی به کار ببرید،

الزام به تنظیم لایحه بر اساس موردی صورت می‌گیرد که فرد شکایتی دارد، یا دچار سختی های زندگی می‌شود، بعضی از افراد با یک جستجو در مرورگرها در پی لایحه مورد نظر هستند و بعضی دیگر این امر را به فرد متخصص و آشنا با مسائل حقوقی می‌سپارند، در واقع این متد بهترین شیوه برای تنظیم لایحه است،

زیرا لایحه نویسی دارای گستردگی و پیچیدگی زیادی است، طوری که تمامی افراد قدرت تنظیم آن را ندارند، ولی کسانی که معتقدند توانایی نوشتن لایحه را بر اساس توضیحات اینترنت دارند، باید علاوه بر این منبع از افراد حقوقی در رابطه با موضوع خود سؤال بپرسند، زیرا تمامی جوانب موضوع در شبکه های مجازی درج نشده است.

اولین و اساسی ترین کار برای تنظیم لایحه سپردن آن به یک وکیل مجرب و فرد آشنا با مسائل حقوقی است، ولی علاوه بر این که فرد باید علم حقوقی زیادی داشته باشد، بلکه نوع نگارش لایحه از اهمیت زیادی برخوردار است، اگر کسی از مطالب شیوا و صحیح در لایحه استفاده نکند، مطمئناً نمی تواند نظر قاضی را جلب کند، عنوان و پیچیدگی پرونده، روند کامل پرونده و لایحه با توجه به فرآیند قانونی شکل می‌گیرد.

لایحه در اصطلاح معنای تقاضای نوشته شده را دارد، در شکایات قانونی درخواستی می باشد که از سمت دو طرف صورت می گیرد، این لایحه توسط وکیل یا خود فرد نوشته و به دادگاه ارائه خواهد شد،

اگر دعاوی به صورت کیفری و حقوقی باشد، جزء مرحله‌ای برای به اثبات رساندن اظهارات است، مهارت فرد به دنبال این مرحله در هر دو طرف امکان دارد، به غیر از دادخواست اساسی خود درخواست دیگری بر اساس تجدید نظر در رأی یا ارائه مدرکی نوین داشته باشد، در اینگونه شرایط هر کدام از طرفین می‌توانند بیانات خود را به صورت شفاهی یا در قالب یک لایحه به دادگاه ارائه نمایند.

در بیشتر اوقات افرادی که با شیوه ی بررسی به پرونده در دادگاه و دیگر مراکز قانونی اطلاعات زیادی دارند، تنظیم یک لایحه را برای درج کردن اظهارات خود در روند جریان پرونده انجام می دهند، چرا که این درخواست به علت رسمی و قانونی بودن آن، همچنین به علت تمرکز و اصولی بودن بیاناتی که صورت می گیرد، نزد قاضی ارزش زیادی دارد.

برای مطرح کردن تقاضا در مراجع قضایی شیوه های گوناگونی موجود می باشد، ولی در تمامی آنها ممکن است، با بروز خطایی راه جبران نباشد، اما اگر بیانات خود را در قالب یک لایحه درج کنید، با مطالعه آن می توانید تمام جوانب را بسنجید و مرتکب خطا نشوید، حتی اگر اظهارات خود را به صورت شفاهی در دادگاه می گویید ممکن است، مطلب مهمی را فراموش کنیدیا قاضی منظور شما را به درستی متوجه نشود.

در بیانات شفاهی نزد قاضی اغلب افراد به دلیل اینکه اضطراب زیادی دارند، بعضی از مطالب و نکات را جای می گذارند حتی این امر ممکن است، برای وکلا پیش بیاید، در بیانات شفاهی زوجه ممکن است، پایه مطالب را به دلایل گوناگونی فراموش کند و تقاضای خود را به نحوه صحیح بیان نکند، بنابراین اگر از یک وکیل برای نوشتن لایحه ی دفاعیه عسر و حرج کمک بگیرد مطمئناً شانس بیشتری در موفق شدن دادگاه دارد.

همان طور که بیان شد، تنظیم لایحه ی عسر و حرج توسط زوجه باید با دقت زیادی انجام شود، در صورتی که قصد دارید، خودتان نمونه لایحه عسر و حرج را تنظیم کنید، در ابتدا باید مشخصات خود را درج کنید، سپس عنوان موضوع را که درخواست صدور حکم طلاق است، را درج نمایید پس از این مرحله باید دلائل آن را بنویسید، سپس موضوع را شرح دهید،

مثلاً بنویسید که اینجانب ( نام خود) در فلان روز و ماه و سال عقد بین شما و ( نام همسر) جاری شده است و اکنون به دلیل عسر و حرج طوری که زوج شرایط سخت و دشواری را به علت سوء معاشرت ایجاد نموده است، تمایل به ادامه زندگی ندارم، بنابراین درخواست صادر کردن حکم طلاق با حلال کردن قسمت یا کل مهریه یا دریافت حق و حقوق خود بر اساس مواد ۱۱۲۹ و ۱۱۳۰ قانون مدنی با شمردن خسارات قانونی خواهشمندم.

بر اساس قانون مدنی۱۱۳۰ قانونگذار به زوجه اجازه داده است که در صورت ثابت نمودن معتاد بودن همسر خود به مواد مخدر یا مشروبات الکلی به واسطه عسر و حرج در صورتی که زوج تمایل به طلاق نداشته باشد

از دادگاه درخواست صدور حکم طلاق نماید، اعتیاد شوهر که یکی از فاکتورهای متلاشی نمودن اساس زندگی مشترک است، ادامه ی زندگی را برای زوجه سخت و غیرقابل تحمل می کند،

در صورتی که زوج اعتیاد خود را ترک نکند یا اینکه از مجبور شدن به ترک او خودداری نماید، زوجه می تواند لایحه ی دفاعیه ی عسر و حرج را تنظیم نماید و در متن آن وضعیت همسر خود را شرح دهد، در این صورت دادگاه برای وی حکم طلاق صادر می کند.

در صورتی که مرد شرط عقد نامه را امضاء کرده باشد، همسر به راحتی می تواند از وی جدا شود، در شرط شماره ۷ بیان شده است که مبتلا شدن مرد به هر گونه اعتیادی که زیان آور است و در صورت اعلام دادگاه بر پایه زندگی مشترک مشکل آور می باشد، همچنین زن شرایط را نمی‌تواند تحمل کند طلاق صورت میگیرد.

در صورتی که زوجه اعتیاد همسر خود را به اثبات برساند، دلیلی برای صدور حکم طلاق نمی باشد، زیرا اعتیاد مرد باید به پی بردن دادگاه باشد و در زندگی مشترک مشکلی را به وجود آورد، در شرط اعتیاد عنوان به خصوصی درج نشده است، لذا می‌توان اینگونه بیان نمود که هر نوع اعتیادی در صورت تثبیت آن مانند مواد مخدر و مشروبات الکلی که باعث به خطر افتادن زندگی زوجه می شود، موجب صدور حکم طلاق می گردد.

علاوه بر اظهارات زوجه دادگاه برای تثبیت اعتیاد مرد، دادگاه آن را به پزشک قانونی معرفی می‌کند تا از زوج تست گرفته شود، در صورتی که زوجه برای اعتیاد مرد شهودی داشته باشد، می تواند دلیلی بر اثبات آن باشد.

اگر مرد برای ترک اعتیاد به مراکز و کلینیک مربوطه رفته باشد، در آن مکان دارای پرونده است و با تحقیق در این رابطه دادگاه می تواند به شرایط زوج پی ببرد.

همان طور که اشاره شد، در لایحه ی دفاعی عسر و حرج زوجه، به علت اعتیاد زوجه باید ثابت کند که مشکل همسر خود باعث خلل در زندگی او شده است،

در این صورت می توانید در لایحه شرایط خود را و سال ازدواج را بنویسید و در صورتی که اعتیاد باعث سوء رفتار زوج شده است و در این رابطه خود و فرزندان تان مورد آزار و اذیت از جانب زوج قرار گرفته اید باید آن را شرح بدهید.

ممکن است، همسرتان بیانات شما را رد کند و ادعا داشته باشد که مصرف مواد مخدر در فواصل زیادی صورت می گیرد و هیچ گونه مشکلی را در زندگی به وجود نمی‌آورد یا اینکه خانواده اش در رفاه هستند، حتی در این شرایط دادگاه به ‌دلیل اینکه اعتیاد در زندگی مشترک خلل وارد می کند، آن را جزء عسر و حرج می داند و حکم طلاق را صادر می نماید، اگر زوج با طلاق مخالف است، باید دلیل محکمی برای آن بیان کند.

اگر به دلیل اعتیاد همسرتان مورد آزار و اذیت زیادی قرار می‌گیرید به گونه‌ای که شما را شکنجه می‌دهد، در این صورت می توانید به پزشک قانونی مراجعه کنید و پرونده ای تشکیل بدهید این موضوع تنها برگ برنده ی شما در دادگاه نیست، زیرا باید پیگیری‌های خود را ادامه بدهید تا رأی محکومیت دادگاه صادر شود.

در پایان از تمامی عزیزانی که مقاله نمونه لایحه عسر و حرج زوجه را مطالعه نمودند، متشکریم و امیدواریم از مطالعه مقاله نمونه لایحه عسر و حرج زوجه بهره کافی برده باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

هشدار: کلیه محتوای درج شده در این وب سایت جنبه اطلاع رسانی داشته و ممکن است برخی مطالب به روز یا الزاما صحیح نباشند.

با ما همراه وید تا بیشتر با موضوع نمونه لایحه به شورای حل اختلاف آشنا شوید. در حقیقت افرادی که برای دریافت حق  و حقوق

موضوع بحث این مقاله، وکیل ثبتی تبریز می باشد. لطفا تا انتهای این مبحث حقوقی کاربردی همراه ما بمانید. وکیل ثبتی یکی از انواع وکالت

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با نمونه لایحه اعتراض ثالث اجرایی توقیف خودرو خود برای شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید

با ما همراه شوید تا بیشتر با موضوع نمونه لایحه آزادی مشروط آشنا شوید. یکی از مواردی که در مورد پرونده های در رابطه با


مرجع تخصصی قرارداد

642 نفر

این قرارداد را دریافت کرده‌اند.


فرمت قرارداد: pdf و word

نمونه لایحه طلاق عسر و حرج یک لایحه دفاعی کاربردی است. اگر شوهرتان با شما رفتار مناسبی ندارد و قصد جدایی از ایشان را دارید و می‌خواهید به دادگاه، لایحه دفاعیه بدهید، این لایحه دقیقاً مناسب شما است.


فرمت قرارداد: pdf و word

نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج


کد قرارداد (SKU):
RKB-2002

لوگوی رکلا بر روی صفحات قرارداد درج نشده است.


69,000 تومان

اگر زوجه (خانم) هستید و به دلیل رفتارهای نامناسب همسرتان، از قبیل توهین، ضرب و شَتم، تهدید و… قصد دارید طلاق بگیرید و می‌خواهید قاضی دادگاه، با احتمال بیشتری حق را به شما بدهد، جای درستی آمده‌اید. نمونه لایحه طلاق عسر و حرج (طلاق به دلیل بد رفتاری شوهر) همان لایحه‌ای است که باید به دادگاه تقدیم کنید.

اگر شرایط زیر را دارید، این لایحه مناسب شما است:

توصیه می‌کنیم مدارک زیر به همراه لایحه طلاق عسر و حرج به دادگاه تقدیم شود (لازم به ذکر است که داشتن این مدارک، شرط صحیح بودن لایحه شما نیست، اما امکان اثبات ادعاهای شما را در نظر قاضی محترم، بیشتر خواهد کرد. بویژه با توجه به اینکه، قطعاً از سوی طرف مقابل (شوهر) در دادگاه، خلاف فرمایشات شما، ادعا خواهد شد:

لازم است که همزمان با این لایحه یا قبل از آن، دادخواست طلاق خود را به دادگاه خانواده تقدیم کنید.

هم اکنون نمونه لایحه طلاق عسر و حرج  (به دلیل رفتار نامناسب شوهر) با حق الزحمه پایین و با هدف توسعه فرهنگ استفاده از خدمات حقوقی در کشور، در دو نسخه pdf و word در دسترس شما است.

642 نفر

این قرارداد را دریافت کرده اند.


69,000 تومان


قابل چاپ و ویرایش


در دو نسخه word و pdf

شعبه تهران: انتهای یادگار امام جنوب – سی متری جی – نبش شاه محمدی – تالار مجلل کاخ – طبقه هفتم

شعبه شیراز: خیابان حسینی، مجتمع تجاری نارنج، طبقه دوم


021 – 43000373


09108907294

خِشت اول و شالوده روابط کاری و اقتصادی، اتحاد است و اتحاد با قرارداد مراقبت می‌شود.

ماموریت ما ارائه خدمات حقوقیِ با صرفه در حوزه قراردادها و هدف ما پایان دادن به معاملات و توافقات شفاهی است. هیچ همکاری و معامله‌ای مستحق بی‌قراردادی نیست. ما همیشه در دسترس شما خواهیم بود تا در سریعترین زمان ممکن، حقوقی‌ترین تصمیم ممکن را در روابط کاری خود اتخاذ کنید.


تمامی حقوق برای رُکلا محفوظ است. 1400-1397

021-86095462

9:00 تا 18:00

زنی که قصد طلاق دارد داشتن و ارائه دلیل برای وی ضروری است.دلایل و جهات طلاق به نوعی محصور و احصاء شده هستند و چنین نیست که زن نیز مانند مرد بتواند هر وقت خواست به دادگاه مراجعه و تقاضای طلاق بنماید.البته صرف مراجعه و ثبت دادخواست ممنوعیتی ندارد بلکه در عمل معمولاً این درخواست پس از رسیدگی مورد پذیرش قاضی قرار نمی گیرد.از جمله دلایلی که زن می تواند بر اساس آن تقاضای طلاق نماید ادعای عسر و حرج و زندگی در مشقت و سختی است، منشأ این سختی و مشقت می تواند هر یک از رفتا، گفتار و کردار شوهر باشد مثل اینکه شوهر درآمد کافی نداشته باشد یا بد اخلاق باشد یا درخواست ها و توقعات شوهر زن را دچار سختی، مشقت و صعوبت نماید.در ادامه یک نمونه دادخواست و رای طلاق با منشأ و دلیل عسر و حرج که از سوی وکلای دفتر وکالت دادگران حامی طرح و با موفقیت برای موکل انجام شده است جهت اطلاع و بهره برداری مخاطبان ارائه می گردد.لازم به ذکر است طلاق به درخواست زن کار سخت  و پیچیده ای است و داشتن یا مشاوره با وکیل جهت موفقیت در این مسیر ضروری است.

اطلاع از نکات مهم طلاق زن به دلیل عسر و حرج

نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

خواهان : سمانه …. نام پدر : علی  به نشانی : تهران.خیابان آزادی …… .

خوانده : ناصر ….. نام پدر : کریم  به نشانی : تهران.شهرستان ری …… .

وکیل : مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری به نشانی : تهران.خیابان فاطمی.میدان گلها ….. .

تعیین خواسته و بهای آن :

1- طلاق به درخواست زوجه

2- مطالبه خسارات دادرسی

دلایل و منضمات :

1- سند ازدواج

2- وکالتنامه 

3- شناسنامه

ریاست محترم دادگاه خانواده

با سلام

احتراماً مراتب دادخواهی موکل را به شرح ذیل به استحضار می رساند :

1- موکل به موجب سند ازدواج شماره … در تاریخ … به عقد دائم زوج در آمده است و حاصل لاین ازدواج دو فرزند پسر و یک فرزند دختر می باشد.

2- مع الاسف قریب به دو سال است که زوج زندگی مشترک را ترک کرده و مدتی نزدیک به شش ماه است که با اتمام قرارداد اجاره و اخذ قرض الحسنه قرارداد اجاره توسط زوج، موکل و سه فرزند مشترکشان را بدون محل زندگی و سر پنااه رها نموده است و حتی از پرداخت نفقه نیز به ایشان امتناع مینماید و به ناچار موکل جهت امرار معاش و گذران زندگی خود و سه فرزندشان در پی تامین هزینه های زندگی بر امده است.

فلذا نظر به ابتلای زوج به بیماری پیسی و با عنایت به عدم التزام زوج به زندگی مشترک و مراتب فوق که منجر به عسر و حرج موکل گردیده و با توجه به کراهت موکل از همسر خود، با بذل کل مهریه ما فی القباله تقاضای صدور حکم طلاق بنا به درخواست زوجه و مطالبه کلیه خسارات دادرسی مورد استدعا می باشد.

پرونده کلاسه : ………

مرجع رسیدگی : شعبه ۲۴۹ دادگاه خانواده مجتمع قضایی خانواده یک تهران

تصمیم نهایی شماره : …..

خواهان : خانم سمانه …….. فرزند : علی با وکالت آقای مسعود محمدی به نشانی تهران.خیابان فاطمی.میدان گلها ….. .

خوانده : آقای ناصر ……  فرزند : کریم    به نشانی استان تهران- شهرستان ری ……….. 

خواسته ها : 1- طلاق به درخواست زوجه 2- مطالبه خسارت دادرسی

در خصوص دعوی خواهان خانم سمانه ….. فرزند علی با وکالت اقای مسعود محمدی به طرفیت خوانده آقای ناصر ….. فرزند کریم به خواسته طلاق به علت عسر و حرج شدید درادامه زندگی مشترک با زوج به این شرح که وکیل خواهان برابر دادخواست تقدیمی و با حضور در جلسات دادرسی اعلام داشت خوانده موصوف به دلالت سند ازدواج شماره ….. تنظیمی در دفتررسمی ازدواج شماره … شهرری همسرشرعی و قانونی خواهان می باشدو نیز مرقوم داشتند که درسال ۱۳۷۰ موکل با زوج ازدواج نمود و حاصل این ازدواج سه فرزند به نامهای میثم متولد ۱۳۷۴، حسام متولد ۱۳۸۰ ، ماندانا متولد ۱۳۷۸ است و زوج مدت دو سال است که زندگی مشترک را ترک کرده و شش ماه است که مخارج فرزندان را پرداخت نمی کند و حتی موکل را بدون سر پناه رها کرده چراکه پول پیش منزل استیجاری را گرفته و موکل و سه فرزند مجبور به ترک آنجا شده اند و موکل در عسر و حرج شدید به سر می برد و حاضر است دویست هزار تومان از کل مهریه را در قبال طلاق بذل نماید و از کلیه حقوق مالی خود صرفنظر می نماید لذا خواستار صدور حکم به خواسته اعلامی شدند خوانده نیز علی رغم ابلاغ قانونی اوراق اخطاریه از حضور در جلسه دادرسی خودداری و لایحه ای ارسال نداشت گواهان تعرفه شده از ناحیه خواهان نیز با حضور در جلسه دادرسی اطلاعات خودشان را بیان کردند لذا با توجه به اینکه مساعی دادگاه در انصراف خواهان از طلاقی موثر نبود موضوع برابر مقررات جهت اصلاح ذات البین و يا انصراف خواهان از طلاق به داوری ارجاع گردید که این امر نیز منتهی به حصول نتیجه نشد لذا با توجه به اظهارات وکلای خواهان و گواهان تعرفه شده از ناحیه خواهان که همگی از فرزندان خواهان هستند و کاملا” درجریان زندگی زوجین هستند اظهارات خواهان را تایید نمودند و نظریه داور زوجه که دلالت بر وقوع عسر و حرج زوجه در زندگی مشترک با زوج دارد لذا با پذیرش دعوی خواهان مستندا به مواد ۱۱۱۹و ۱۱۴۳ قانون مدنی مواد ۲۴ تا ۳۹ قانون حمایت خانواده حکم به طلاق و اجبار زوج به مطلقه نمودن خواهان (همسرش) صادر می نماید.زوجه دویست هزار تومان از پانصد هزار تومان مهریه خود را در قبال طلاق بذل می نماید ازدیگر حقوق مالی خود را در قبال طلاق صرفنظر مي نماید . جهیزیه در اختیار زوجه است.فرزندان از سن حضانت و ملاقات خارج هستند . بر این اساس زوجه می تواند با حضور در محل دفتر رسمی طلاق و با فرض استنکاف زوج از حضور با استفاده از وکالت بلاعزل شماخوده به موجب شروط ضمن عقد تکاح که از تاحیه زوج به وی تفویض گردیده و با قبول مابذل از ناحیه زوج و تحت شرایط مذکور نسبت به مطلقه نمودن خودش به طلاق خلع آقدام نماید بدینوسیله به سردفترمحترم طلاق نمایندگی در اجرای صیغه طلاق اعطاء می گردد و لازم است نسبت به اخذ گواهی عدم بارداری از زوجه آقدام نماید.رای صادره غیابی و ظرف مدت بیست روز از تاریخ  ابلاغ قابل واخواهی در اعتبار رای اصداری شش ماه از تاریخ قطعیت است .
رئیس شعبه ۲۴۹ دادگاه عمومی حقوقی خانواده یک تهران

راه های تماس و ارتباط با وکیل متخصص دعاوی خانواده و طلاق

Name (required)

Email (required)

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.

موسسه حقوقی دادگران حامی (دفتر وکالت دادگران) از سال 1384 با همکاری جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران (حقوقدانان دارای پروانه وکالت دادگستری) تاسیس شد و تا به امروز با هدف قبول وکالت و اعطای مشاوره حقوقی به هموطنان ایرانی سراسر دنیا و خارجیان مقیم ایران، به حیات خود ادامه داده است. اعضای این مجموعه با سرلوحه قراردادن حق و عدالت و حرکت در چهارچوب قوانین و دوری از پرونده های موهوم و بی نتیجه، توانسته اند اعتماد مراجعین و موکلین را کسب نموده و صاحب اعتبار شوند.

اداممه مطلب …….

نمونه لایحه دفاعیه زوج در طلاق به درخواست زوجه که در زیر درج می گردد جهت اعتراض به رای یا حکم طلاق و در پاسخ به دادخواست طلاق از طرف زوجه توسط وکیل تنظیم گردیده است.

بدیهی است استفاده از نمونه لایحه و دفاعیه در تمام دعاوی طلاقی که از طرف زوجه مطرح می گردد فارع از اینکه شرایط موضوعی و مستندات دعوی چیست،به هیچ وجه توصیه نمی گردد.و بهتر است در هر مورد از مشورت وکیل بهره برد.

بسمه تعالـــی

ریاست محـــترم دادگاههای تجدید نظر استان تهران

با اهداء ســلام احتراماً اینجانب “مســعود فریدنی”با تقدیم یکبرگ وکــــالتنامه دارای تمبر مـــــالیاتی ضمن معــرفی خویش به عنوان وکیل آقـــــــای …بدین وسیله مـــــراتب اعتراض خـــــــــویش را به دادنامه شماره…. صادره ازشعبه ۲۷۱دادگـاه خانواده تهران مستنداً به بندهای «الف» و«ب» و«ج» و«ه» مــادۀ ۳۴۸قانون آیین دادرسی  مدنینمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

بنابر دلــــایل مشروحه  ذیل به استحــــضار می رساند:

۱- برابر مــــواد ۱۱۳۰و۱۱۳۳ قانون مدنی زن تنــــها در موارد عسروحـــرج ویا طبق شروط ضمن عقد نـــــکاح می تواند در دادگـاه تقاضای طلاق را مطرح نماید. چـــرا که حق طلاق براساس اصول مسلم فقهی ومــواد قانونی یاد شده با زوج می باشد.

ولی دردادنامه معترض عنه وهمــچنین حکم غیابی صادره ، نه تنهــــا موارد عسر وحـرج احـراز نشده بلکه استنباط دادگـــاه بدوی درکیفیت احـرازموارد عسروحرج با منطوق مـادۀ ۱۱۳۰قانون مدنی همخوانی ندارد.که دلایل آن ذیلاً تبیین می گردد:

۱-۱ مستند اصلی دادگــــاه بدوی درتأیید دادنامه غیابی وصدور گـــواهی عـــدم امکان سازش “شهادت شهــود” می باشد. چون غیبت ۸ مــاهه مورد ادعای تجدید نظرخــوانده وهمچنین اعتیاد مــوکل به مـــــواد مخدر به استناد گواهی گـــواهان  “ثابت” تشخیص داده شده است. درحـــالی که طی واخـــواهی نسبت به دادنامه غیابی به اســتناد مادۀ ۲۳۴قـــانون آیین دادرسی مـدنی شهـــود مورد”جــرح”قـرار گرفته اند .دادگــاه بدوی با وجــود قرابت نسبی فی مابین گـــواهان وتجدید نظرخوانده ،مودای شهادت آنان را مستند صدورگــواهی عــــــدم امکان سازش قرار داده است درحــالی که این تسامح وساده انگـــاری درخصوص بقاء یا فروپاشی کــانون خانواده قابل اغماض نمی باشد. به استحضار می رساند آقای …. شوهر خاله تجدیدنظر خــوانده، آقــای … دایی تجدیدنظر خــوانده وآقـــــای … نوه عمه تجدیدنظرخــــــوانده می باشند همچنین مــوکل اساساً آقــــای …. را نمی شناسد ومشخص نیست مشارالیه چگونه اعتیاد مـــــوکل را  تشخیص وتأیید نموده است !بنابراین به استناد مــادۀ فوق الذکــر درحال حاضر که موارد جرح بردادگــاه تجدید نظر محرز ومسلم شده است ، نقض دادنامه مورد اعتراض  تقاضا ست.

۲-۱ مستفاد ازبند۲مــاده ۱۱۳۰قانون مدنی زوجه در صورتی می تواند به استناد اعتیاد زوج تقاضای طلاق نماید کــه اولاً ثابت نماید که همسرش به یکی از مــوادمخدر یا به مشروبات الکلی اعتیاد دارد ثانیاً اثبات نماید کــــــــه نتوانسته است در مدتی که پزشک معالج تعیین وتشخیص می دهـــد مشارالیه را از استعمال ومصرف مــواد مخدر ومشروبات الکلی باز دارد. بنابراین به

صرف استنـــاد به شهادت شهود که دارای جهات متعدده جــرح می باشند نمی تواند مستمسکی برای احــراز اعتیاد موکل باشد. واقعیت نیز حکایت از خلاف مــــودای گواهی گواهــــان دارد.

۲-دادگـــاه بدوی ضمن دادنامه صادره آورده است که دلیلی دال براینکه مــوکل درمدت ۸ مــاه که زوجه مــدعی بوده که وی زندگی مشترک را ترک نموده ،ارائه ننموده است . درحــــــالی که به شرح دادخــواست واخواهی ودرستون دلایل به ادلــــه

متعددی ازجمله استماع شهادت شهود وارجاع امــر به کارشناس جهت تشخیص اعتیاد مــورد ادعای تجدیدنظرخوانده استناد

گــریده است. بنابراین دادگــــاه بدوی به دلایل ابرازی مــوکل توجهی ننموده است وبراساس مـــــــــــواد ۱۹۹و۱۹۴قانون آیین دادرسی مــدنی دادگـــاه به منظور رعایت اصل  تناظر واصل بی طرفی بایستی دلایل فوق را مورد رسیدگی قـــــرار می داد تا صحت وسقم ادعــای تجدیدنظر خــوانده را به طور یقینی احـراز نماید نه آنکه از روی  ظن وگمان وبراساس شهادت مردود ومشکوک گواهان تعرفه شده تجدیدنظر خــوانده جواز متارکه وجــدایی تجدیدنظر خوانده را صادرنماید. درحــــال حاضر تقاضای استماع شهادت شهود به منظور اثبات آنکه موکل درمدت ۸مــاه غیبت مورد ادعای تجدیدنظر خــــــــــــوانده به تناوب به محل سکونت مشارالیه مراجعه می نموده، تحت تمناست.همچنین درخصوص اعتیاد ادعـــایی تجدیدنظر خوانده ، ارجـــــاع امر به کارشناس را تقـــاضا دارم .

۳-تجدیدنظرخــوانده و وکیل محـترم ایشان ضمن دادخواست بدوی به پروندۀ کیفری به اتهام «ترک انفاق» اشاره نموده اند

ودرستون دلایل اشــاره ای به حکم قطعـــی مبنی برمحکومیت مــــــــــوکل به پرداخت نفقه نشده است همــچنین در دادخواست (ستون دلایل ) اشاره ای به اعتیاد مورد ادعـــــای ایشان نشده است درحــالی که به صراحت مــادۀ ۵۱قانون آیین دادرسی مدنی (بند۶) خــواهان بایستی دردادخواست و در ردیف دلایل، مدارک وادله خود را مــرقوم ومـکتوب دارد بنابراین صرف نظر ازنقض شکلی دادخواست مماشات دادگـــاه بدوی درترتیب اثردادن به دلایلی که به شرح فوق بدانها استناد نگـــردیده خـــــــلاف موازین ومقررات آیین دادرسی مدنی وبه معنای تحصیل دلیل برای تجدیدنظر خوانده می باشد.

۴-وکــیل تجدیدنظر خوانده درجلسه مورخ ۶/۸/۸۸ وبه شــرح محـــــتویات پرونده مدارکی ارائه نموده که ازآن جمله دادنامه ای غیابی است . درحــــــــالی که بنابر اصول دادرسی خواهان بایستی تمامی دلایل راضمن دادخواست ذکــر نماید واین موضوع دربند ۶مــادۀ ۵۱قانون آیین دادرسی مــدنی مــورد تصریح قانونگذار قـرارگرفته است. مضافاً اینکه برابر مادۀ۱۱۲۹ استنکاف مــوکل از دادن نفقه وعــدم امکان اجــراء حکم محکمه بایستی دردادخواست اثبات گـــردد.

۵- برخلاف آنچه که در دادخواست واظهارات وکـــــیل محترم تجدیدنظر خـــوانده آمده است موکل اینجانب هیچ گاه نسبت به خــانواده خـــویش لاقید وبی اهمیت نبوده است وصدور دادنامه بدوی مبنی برتجویز طـــــــلاق همسر ایشان ضربه روحی مهلکی به وی وارد آورده است.  ناگفته پیداست چنین شخصی هیچ گـــــــــــــــاه نمی توانسته مـــــــــــــرتکب اعمالی گردد که تجدیدنظرخـــــوانده ووکیل ایشان مدعی آن شده اند.

۶- باعنایت به این مـــراتب ونظر به آنکه ازتوجه به محتویات پرونده ودفاعیات طرفین «عسروحـــرج» زوجــــــه احراز نمی گـــردد ودادنامه معترض عنه ودادنامه غیابی صادره فاقــد مبنای حقوقی وبدون توجه به مـــــــــــوازین شرعی ومقررات قانونی تنظیم گردیده اند وچون اصولاً حــق طلاق با مـرد می باشد وحــق طلاق زن استثنایی براصل می باشدودر مــوارد شک  بایستی به اصل رجوع نمود بنابرقاعــده مسلم فقهی «الطلاق بید من اخــذ بالساق»نقص دادنامه مخدوش مـــورد اعتراض تحت استـــدعاست.

به پیوست فتوکپی دادنامه معترض عنه ودادنامه غیابی تقدیم می گردد./      

 با تقدیم احترام/مسعود فریدنی/ به وکالت ازآقای ….

بیشتر بدانید:نمونه لایحه طلاق به درخواست زوجه به استناد عسر و حرج

شما می توانید از سراسر کشور جهت تنظیم لایحه دفاعیه در دعوی طلاق خواه از طرف زوج باشد یا زوجه،با شماره تلفن ۰۹۱۲۳۹۷۸۱۱۷ تماس بگیرید.

از ارائه مشاوره رایگان معذوریم.

لطفاً در موقع استفاده از مطالب سایت،حتماً نام نویسنده و نشانی مطلب را درج نمایید.

این مطلب در خصوص نمونه لایحه دفاعیه زوج در طلاق به درخواست زوجه تدوین گردیده است.       

دیدگاه

Name *

Email *

مسعود فریدنی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی


مرجع تخصصی لایحه

لایحه طلاق عسر و حرج یکی از انواع لایحه دفاعیه طلاق است که برای طلاق از جانب خانم مورد استفاده قرار می‌گیرد. حفظ خانواده و بقای رابطه زوجیت موضوع مهمی است که در مورد آن مباحث بسیاری مطرح‌ شده است. گاهی شرایط به‌ گونه‌ای پیش می‌رود که زوجین قادر به ادامه زندگی مشترک نیستند. خانم و آقایی که در ابتدای زندگی با هزاران امید و آرزو با یکدیگر ازدواج کرده‌اند، هم ‌اکنون جدایی را ترجیح داده‌اند و از همسر خود جدا می‌شوند. طلاق راهی برای پایان دادن به زندگی مشترک است که اصولا از سمت شوهر واقع می‌شود اما در بعضی مواقع خانم هم می‌تواند برای طلاق اقدام کند.

یکی از مواردی که قانون به خانم اجازه داده که از شوهرش طلاق بگیرد، عسر و حرج است. عسر و حرج موجب می‌شود که ادامه زندگی مشترک برای خانم ناممکن باشد. در این حالت، با تنظیم لایحه طلاق عسر و حرج و بیان شرایط خود، از قاضی تقاضا می‌کند که شوهرش را وادار به طلاق کند. در صورتی‌ که شوهر به طلاق راضی نباشد، دادگاه خانم را طلاق می‌دهد.

حتما شما هم در اطراف خود این‌ موضوع را شنیده‌اید که شوهری همسر خود را آزار می‌دهد یا او را کتک می‌زند یا اینکه شوهری خانه خود را ترک کرده است و همسر خود را تنها می‌گذارد. این موارد نمونه‌هایی از عسر و حرج هستند. عسر یعنی سختی و دشواری و حرج هم به معنای تنگنا و فشار است. عسر و حرج به شرایطی گفته می‌شود که شوهر زندگی مشترک را برای خانم به گونه‌ای سخت کند که خانم قادر به ادامه زندگی نباشد.

قانون‌گذار برای تحکیم بنیان خانواده، اختیار طلاق را به شوهر داده است. گاهی ممکن است شوهر با اعمال و رفتار خود موجب شود که ادامه زندگی مشترک برای خانم سخت شود. در این حالت، قانون به خانم اجازه می‌دهد تا به دادگاه مراجعه کند و از همسرش طلاق بگیرد. این خانم با تنظیم لایحه طلاق عسر و حرج و بیان موارد عسر و حرج در زندگی خود از دادگاه تقاضای طلاق می‌کند.نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

مواردی که در قانون مدنی برای عسر و حرج بیان‌ شده است؛ جنبه تمثیلی دارد. یعنی غیر از این موارد، هر شرایط دشواری که برای قاضی محرز شود، به‌ عنوان عسر و حرج شناخته می‌شود. در قانون به مواردی مانند اعتیاد شوهر یا ابتلاء او به جنون یا بیماری‌های صعب ‌العلاج اشاره‌ شده است. همچنین اگر شوهر به ۵ سال حبس یا بیشتر محکوم‌ شده باشد، یا اینکه به مدت ۶ ماه یا بیشتر خانه را ترک کرده باشد، این موارد از مصادیق عسر و حرج شناخته می‌شود. علاوه بر این موارد، هر شرایطی که برای خانم موجب سختی و آزار شود و بتواند هنگام تقدیم لایحه طلاق عسر و حرج به دادگاه این‌ موضوع را ثابت کند، از مصادیق عسر و حرج است.

برای مثال؛ ممکن است خانمی به‌ علت اینکه آقا همیشه مشروبات الکلی مصرف می‌کند و دائم‌ الخمر است به دادگاه مراجعه کند و شرایط خود را به‌ عنوان عسر و حرج بیان کند. در این حالت اگر خانم بتواند شرایط دشوار خود را در دادگاه ثابت کند، قاضی به نفع او تصمیم‌گیری می‌کند. یعنی شوهرش را وادار می‌کند او را طلاق دهد یا اینکه دادگاه به جای شوهر، خانم را طلاق خواهد داد.

یکی دیگر از مصادیق عسر و حرج بدرفتاری با همسر است. سوء رفتار با خانم جنبه‌های متفاوتی دارد. فحاشی، بی‌احترام، هتک حرمت به همسر در خانواده یا جامعه و شکاکی از مصادیق سوء رفتار شوهر با خانم‌ است. در این حالت خانم می‌تواند با مراجعه به دادگاه و تنظیم لایحه طلاق عسر و حرج درباره موارد عسر و حرج خود در زندگی توضیح دهد. قاضی پس از بررسی شرایط تصمیم خود را اعلام خواهد کرد.

اثبات شرایط عسر و حرج به عهده‌ خانم است. اگر خانم نتواند مصادیق عسر و حرج خود را در دادگاه ثابت کند، به تقاضای او ترتیب‌ اثر داده نخواهد شد.

موضوعی که به ‌عنوان عسر و حرج در دادگاه مطرح می‌کنید، باید در زمان تقاضای طلاق از سمت شما وجود داشته باشد. یعنی نمی‌توانید بگویید: من الان تقاضای طلاق دارم، زیرا همسرم ۵ سال قبل به مدت ۶ ماه خانه را ترک کرده بود. به عبارت دیگر موضوع عسر و حرج باید در زمان حال موجود باشد.

معیار تشخیص عسر و حرج نسبت‌ به هر خانمی با خانم دیگر متفاوت است. عسر و حرج خانم با توجه به وضعیت و شرایط هر خانم بررسی می‌شود. یعنی ممکن است یک خانم از اینکه همسرش به مشروبات الکلی اعتیاد دارد، در شرایط دشواری باشد و برای طلاق اقدام کند. همچنین ممکن است این ‌موضوع برای خانم دیگری با همین شرایط اهمیت چندانی نداشته باشد.

عسر و حرج یکی از مسائلی است که باعث می‌شود، خانم زندگی مشترک خود را تحمل نکند و برای طلاق اقدام کند. شوهر موظف است شرایط و امکانات زندگی را برای همسر خود فراهم کند و با خوش‌ رفتاری و حسن معاشرت، رضایت خانم را جلب کند. گاهی ممکن است آقا با اعتیاد خود موجب شود که همسرش در فشار و سختی قرار بگیرد. در این حالت قانون به خانم اجازه داده ‌است که اگر تحمل شرایط برای او مقدور نیست به دادگاه مراجعه و تقاضای خود را مطرح کند. برای این کار لازم است که لایحه طلاق عسر و حرج تنظیم شود. قاضی بعد از احراز شرایط، تصمیم مناسب را خواهد گرفت.

با توجه به مواردی که بیان شد اگر شما هم به ‌عنوان یک خانم در زندگی مشترک خود، مسائل و مشکلات دشواری را تجربه می‌کنید، می‌توانید با تنظیم نمونه لایحه دفاعیه طلاق عسر و حرج برای طلاق از شوهر خود اقدام کنید. برای مثال؛ اگر همسرتان مدام شما را کتک می‌زند یا فحاشی می‌کند، این موضوع از مصادیق عسر و حرج است. شما می‌توانید با مراجعه به دادگاه و تقدیم لایحه طلاق به دلیل عسر و حرج از قاضی تقاضا کنید که شوهرتان را مجبور کند، شما را طلاق دهد. در این حالت، اگر آقا برای طلاق در دادگاه حاضر نشود، شما با اجازه دادگاه طلاق داده می‌شوید.

شما می‌توانید درخواست تنظیم لایحه ثبت کنید. همچنین می‌توانید درخواست مشاوره حقوقی تلفنی ثبت کنید. در هر دو صورت، وکلای احتراما با شما تماس می‌گیرند و در خصوص جزئیات موضوع هم کلام خواهید شد.

شعبه تهران: انتهای یادگار امام جنوب – سی متری جی – نبش شاه محمدی – تالار مجلل کاخ – طبقه هفتم

شعبه شیراز: خیابان حسینی، مجتمع تجاری نارنج، طبقه دوم


09913700121

خِشت اول و شالوده روابط کاری و اقتصادی، اتحاد است و اتحاد با لایحه مراقبت می‌شود.

ماموریت ما ارائه خدمات حقوقیِ با صرفه در حوزه لایحه ها و هدف ما پایان دادن به معاملات و توافقات شفاهی است. هیچ همکاری و معامله‌ای مستحق بی لایحه ای نیست. ما همیشه در دسترس شما خواهیم بود تا در سریعترین زمان ممکن، حقوقی‌ترین تصمیم ممکن را در روابط کاری خود اتخاذ کنید.


تمامی حقوق برای احتراماً محفوظ است. 1400

نی نی سایت

نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج
نمونه لایحه دفاعیه طلاق به دلیل عسر و حرج

503 Service Unavailable<br />

503

Service Unavailable

The server is temporarily busy, try again later!

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.