نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر
نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

در این مقاله ی علمی حقوقی تصمیم داریم تا در مورد موضوع مهم نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی برای شما عزیزان صحبت نماییم و مهم ترین موارد مرتبط با نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی را برای شما توضیح دهیم. از همه ی شما همراهان عزیز دعوت می کنیم تا پایان این مقاله ی کاربردی ما را همراهی نمایید.

به این نکته توجه کنید که یکی از اساسی ترین مراحل دادرسی، تجدید نظر خواهی می باشد و در مشخص کردن حکم نهایی یا همان قرار نهایی، بسیار مورد تاکید می باشد.

در ادامه و برای این که موضوع نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی را به بهترین شکل مورد بسط قرار دهیم، مهم ترین موضوعات مرتبط با آن را در قالب تیترهایی بیان می کنیم و در هر بخش از نوشتار علمی حقوقی خود، آن تیترها را مورد توضیح قرار می دهیم.

خواهشمند است، در ادامه با مقاله ی نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی همراه باشید.

اطلاعات و آشنایی شما درباره ی روال دادرسی در کشور ایران به چه صورت می باشد؟

توضیح همه ی رخداد به صورت کامل و شفاف

چه شرایط و چه ضوابطی وجود دارد که پرونده به دادگاه تجدید نظر ارسال خواهد شد؟

آیا شما اطلاع دارید که تفاوت های دادگاه های تجدید نظر با دیگر دادگاه ها کدام می باشند؟

به نظر شما در یک دادگاه تجدید نظر، رأی نهایی به چه صورت صادر می شود؟

پرونده هایی که از حساسیت بالایی برخوردار می باشند

آیا در رابطه با لایحه تجدید نظر خواهی، اطلاعات و آشنایی دارید؟

عدم ضرورت بر تشکیل جلسه ی تجدید نظر

آیا با ویژگی های لایحه تجدید نظر خواهی، آشنایی کافی دارید؟

کدام موضوعات را در هنگام نوشتن لایحه تجدید نظر خواهی باید در اولویت قرار دهیم و رعایت کنیم؟

چه اشخاصی می توانند لایحه تجدید نظر خواهی مناسبی را بنویسند؟

داشتن قلمی روان و شیوا

کدام ویژگی ها را باید یک وکیل خوب برای دادگاه تجدید نظر خواهی داشته باشد؟

نتیجه گیری درست

آیا در زمینه ی قیمت و هزینه نوشتن لایحه تجدید نظر خواهی اطلاعاتی دارید؟

تاثیر موضوع پرونده بر میزان هزینه ها

آیا در زمینه ی محتوای یک نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی اطلاعاتی دارید؟

کلام آخر

 

 

در این بخش از نوشتار نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی تصمیم گرفته ایم که روی موضوع روال دادرسی در کشور ایران با هم تبادل نظر کنیم.

اما قبل از آن به این سوال باید پاسخ دهیم که اطلاع یافتن شما از روال دادرسی چه سودی برای شما دارد؟ در پاسخ به این سوال می توانیم مطرح کنیم که با دانستن روال کار، شما خیلی راحت می توانید به حق خود در این مورد برسید و چون این مساله برای همه با اهمیت است و نباید از آن غافل شد، در نتیجه از شما می خواهیم که به ادامه مطالب نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی، توجه خود را معطوف کنید.

بر فرض مثال یک مالی از شما مورد سرقت واقع شده است و شما قصد پیدا کردن دزد را دارید. از لحاظ قانونی و روال دادرسی اولین کار شما باید به این صورت باشد که شکایت خودتان را طرح کنید.

برای انجام این کار باید به کلانتری یا دادسرا رجوع کنید و در یکی از دو محل ذکر شده شکایت خود را طرح کنید و برای رسیدن به حق خود درخواست دهید. البته باید به این موضوع توجه کامل داشته باشید که نحوه ی طرح کردن و تنظیم کردن شکایت بسیار مهم هست.

زمانی که می خواهید شکایت را تنطیم کنید، که البته به این موضوع شکایت نویسی نیز گفته می شود؛ می بایست شما همه رخدادهایی را که اتفاق افتاده است، به صورت جامع و کامل، اما مختصر و مفید توضیح دهید.

به گونه ای که اگر هر شخص دیگری که نسبت به موضوع پیش آمده آگاهی ندارد، متن شما را بدون هیچ گونه ابهام یا پرسشی بخواند و آن را به درستی متوجه شود. در نتیجه به شما سفارش می کنیم که برای انجام این امر مهم با افرادی که در این زمینه تجارب کامل و درستی دارند، مشورت کنید تا به نتیجه رضایت بخشی دست یابید.

در ادامه روال کار؛ شکایت شما مورد بررسی قرار می گیرد و با توجه به میزان و نوع مال سرقت شده، پرونده شما یا به دادسرا و یا شورای حل اختلاف ارسال می شود.

البته متذکر می شویم که پرونده هایی که میزان و مبلغشان کمتر از میزان مشخص شده باشد، برای رسیدگی به شورای حل اختلاف ارسال خواهد شد. سپس پرونده شکایت در آنجا مورد رسیدگی قرار می گیرد و چنان چه مسئله پرونده در اینجا حل نشود، آن پرونده برای ادامه و کامل کردن روال دادرسی به دادسرا فرستاده خواهد شد.

ادامه کار که در دادسرا برگزار می شود، به این صورت است که یک جلسه ای را برای آن پرونده در نظر می گیرند و البته باید در این جلسه هر یک از طرفین پرونده، منظور کسی که شاکی است و همچنین شخصی که از او شکایت شده است، (در صورت مشخص و قطعی بودن آن شخص) به دادسرا احضار می شوند

و البته این حضور هم اجباری است. گر چه ذکر این نکته ضروری است که در تعدادی از پرونده ها اگر شخص نتواند بیاید، باید یک وکیل مدافع قانونی داشته باشد که می تواند او را به عنوان جایگزین خود به دادسرا بفرستد و این وکیل باید از حق او دفاع کند و این یک حق قانونی برای هر یک از طرفین پرونده در نظر گرفته می شود.

کاملا مشخص است که در این جلسه، شورا پرونده ای را که مورد بررسی قرار می دهد، قرار را نیز صادر می کند. البته لازم به ذکر است که در این مرحله در دادسرا هیچ حکمی صادر نمی شود، بلکه بنا به دلایلی از جمله نداشتن مدارک و شواهد کافی و لازم برای ثابت کردن ادعا پرونده مختومه می شود و یا آن پرونده برای رسیدگی های بیشتری به دادگاه ارسال خواهد شد.نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

پیشنهاد می کنیم از پست نمونه لایحه اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر دیدن کنید.

برای رسیدگی به پرونده در دادگاه نیز این قانون همچنان وجود دارد که هر دو طرف پرونده و یا وکلای قانونی آن ها باید در جلسه ها حضور یابند. در اینجا روال رسیدگی به پرونده باید به نقطه صدور رأی برسد.

اگر رأی به حکمی اطلاق شود که باید قابلیت اجرایی شدن را داشته باشد که در واقع آن رأی به شعبه های اجرای احکام ارسال خواهد شد، قطع به یقین باید آن رأی اجرا شود.

البته در این مرحله که پرونده به دادگاه رسیده است نیز دو حالت پیش می آید. به این صورت که پرونده در همین مرحله خاتمه می یابد و سپس به شعبه های اجرای احکام فرستاده می شود و یا جریان آن پرونده هنوز ادامه دارد. با ما همراه باشید تا شما را از شرایط و حالت هایی که پرونده بعد از مرحله دادگاه همچنان ادامه دارد، آگاه و مطلع کنیم.

لطفا با بخش های بعدی از نوشتار نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی با ما همراه باشید.

همان طور که در مطالب قبلی در مقاله ی نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی ذکر کردیم، احتمال دارد که تعدادی از پرونده ها در همان مرحله دادگاه مختومه اعلام شوند و بر عکس آن پرونده هایی نیز وجود دارند که جریان آن ها هنوز ادامه دارد. ما در این بخش تصمیم گرفته ایم که این مسئله را بررسی کنیم که با کدام شرایط، یک پرونده به دادگاه تجدید نظر راه می یابد. ما را در ادامه ی این بحث و بررسی همراهی کنید.

در مباحث پیشین به این مبحث رسیدیم که پرونده هایی نیز وجود دارند که هنوز بسته نشده اند. البته یکی از مهمترین دلایل این موضوع این است که یکی از دو طرف پرونده برای رأی صادر شده توسط دادگاه اعتراض دارد و این اعتراض به رأی داگاه به این معنی می باشد که مطابق با قوانین و مقرارت کشور، حق و یا حقوق شما نادیده گرفته شده است.

این اعتراض فقط با بیان عبارت و جمله “من اعتراض دارم” باعث رفتن پرونده مورد نظر به دادگاه تجدید نظر نمی شود.در اینجا شما باید شرط کافی را نیز به جا آورید و آن ارائه دلیل و منطق درست و کافی به قاضی پرونده می باشد.

البته باید در نظر داشته باشید که اولین کار شما برای اعتراض کردن به نظر و رأی دادگاه، نوشتن یک لایحه است و باید آن را در زمان تعیین شده ای به دادگاه ارائه دهید.

همچنین این نکته حائز اهمیت را در نظر بگیرید که روال رسیدگی به پرونده در دادگاه تجدید نظر تفاوت های زیادی با دادگاه های عادی دارد. گر چه توضیح در مورد این مسئله را به جای مناسب دیگری از مقاله موکول می کنیم و آن را به طور کامل توضیح می دهیم.

البته گفتن این مطلب مهم لازم به ذکر می باشد که همه پرونده هایی که یکی از دو طرف آن پرونده به رأی صادره شده اعتراض داشته باشند، به دادگاه تجدید نظر ارسال نخواهند شد و در واقع برای ارسال پرونده به دادگاه تجدید نظر، شرایط خاصی وجود دارد که در ادامه قصد داریم تا به طور مفصل در مورد آن توضیح دهیم.

برای ارسال پرونده به دادگاه تجدید نظر یک شرط مهم و اساسی وجود دارد و آن این است که آن طرفی از پرونده که به رأی صادره اعتراض کرده، در واقع آن حکم به ضرر و زیان او باشد و این به این معنی است که آن طرف پرونده که رأی صادره به نفع او صادر شده است، اجازه هیچ گونه اعتراض و نارضایتی را ندارد.

البته در مواردی پیش آمده است که شخص به میزان مجازات طرف مقابل اعتراض می کند، در حالی که این نوع اعتراض پذیرفته نمی باشد و باعث ارسال پرونده به دادگاه تجدید نظر نمی شود.

یکی دیگر از مهمترین شرط های ارسال پرونده به دادگاه تجدید نظر این است که آن لایحه اعتراض باید بر اساس قوانین تدوین و نگاشته شود. گر چه در ادامه مقاله به ویژگی های لازم یک لایحه ی تجدید نظر خواهی می رسیم و توضیح کامل می دهیم. اما در نظر داشته باشید که لایحه تجدید نظر خواهی و لایحه ی اعتراض یکی نیستند، بلکه فرق هایی با هم دارند، اما در برخی از شرایط شبیه به یکدیگر می باشند.

به طور مثال در لایحه اعتراض که برای ارسال به داگاه تجدید نظر ارائه می شود، باید به این صورت عمل کنید: بر فرض مثال شما برای ثابت کردن ادعای خود شاهد را مورد استفاده قرار داه اید؛ در مقابل قاضی دادگاه شهادت و گواهی شاهد شما را قبول نکرده است.

در این شرایط باید بیان کنید که بر طبق ماده … از قانون مدنی، استفاده از شهادت شاهد در دادگاه برای یک مدرک محکمه پسند، جایز و مورد قبول است و این بند را می گویند که مطابق با قانون نوشته شده است.

از شما عزیزان درخواست می نماییم تا در بخش های بعدی مقاله ی نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی با ما همراه باشید.

بر اساس مطالبی که در بندهای قبلی از نوشتار نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی ذکر کردیم، ممکن است که این سوال به ذهن مخاطب ما برسد که دادگاه تجدید نظر اساسا چه فرق هایی می تواند با دادگاه های دیگر داشته باشد.

در این بخش می خواهیم به این مطلب بپردازیم. اما با توجه به این که فهم کلمات تخصصی و عربی متون حقوقی برای عموم مردم دشوار و سخت می باشد، ما در تلاش هستیم که مطالب را به گونه ای بیان کنیم که برای همه مخاطبین قابل درک و فهم باشند.

نکته ای که در اینجا قابل یاد آوری می باشد، این است که این دادگاه تجدید نظر یکی از دادگاه های عالی محسوب می شود. اگر دقت کرده باشید، در هر کدام از شهرها و مراکز تمامی استان ها، یک و یا چند دادگاه غیر تجدید نظر و یا همان دادگاه عمومی قرار دارد.

البته این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که این که چه تعداد شعبه های دادگاه عمومی در یک شهر یا مرکز یک استان وجود داشته باشد، به میزان جمعیت آن شهر وابسته می باشد.

اما در مقابل؛ داگاه های تجدید نظر هستند که وجود این نوع دادگاه مختص به مرکز هر استان می باشد. در واقع اگر شما به رأی پرونده خود اعتراض داشته باشد و شما در یک شهرستان باشید، پرونده شما برای تجدید نظر باید به مرکز استان خودتان فرستاده شود تا مورد رسیدگی و تجدید نظر قرار بگیرد.

یک مساله دیگر که باعث تفاوت دادگاه تجدید نظر با دادگاه عمومی می شود، در این است که نحوه و طریق برگزار کردن جلسات این دو نوع دادگاه نیز با یکدیگر متفاوت است.

اگر به دقت به یک جلسه دادگاه عمومی توجه کرده باشید، متوجه می شوید که در این دادگاه فقط یک قاضی وجود دارد و کار رسیدگی به پرونده را انجام می دهد.

گر چه بررسی کردن جرم های خیلی متفاوت و خاص در دادگاه های انقلاب رسیدگی می شود، اما در مقابل آن دادگاه تجدید نظر است که برای رسیدگی به یک پرونده حضور دو قاضی الزامی می باشد و در واقع حکم با اعلان نظر هر دو قاضی صادر می شود. ما در ادامه مقاله نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی، به بررسی نکته ها و مطالب مهمی درباره دادگاه تجدید نظر می پردازیم.

این یک نکته اساسی و مهم است که اگر دو طرف برای دادگاه تجدید نظر احضار شوند، ممکن است شرایطی پیش بیاید که یکی از دو طرف پرونده نتواند در جلسه دادگاه تجدید نظر حاضر شود و در واقع یک نفر از آن ها غیبت داشته باشد.

در این صورت رأی نهایی به شکل غیابی صادر خواهد شد. برای اجرا کردن رأی صادره از این دادگاه تجدید نظر باید یک وثیقه با اعتبار فراهم شود.

به همین دلیل برای شما یک توصیه مهم داریم و آن هم این است که در جلسات دادگاه تجدید نظر به هیچ عنوان غیبت نکنید. اگر چه دادگاه تجدید نظر به راحتی فقط نیازمند یک جلسه می باشد که بتواند رأی نهایی را صادر کند و دیگر نیازی به جلسه های بعدی نیز ندارد.

شما در حال مطالعه ی مقاله ای علمی حقوقی با عنوان نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی هستید. خواهشمند است در بخش های دیگر این نوشتار نیز ما را همراهی نمایید.

ما در تیترهای قبل از نوشتار نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی به این موضوع رسیدیم که رأیی که از دادگاه تجدید نظر صادر می شود، با رأیی که از دادگاه عمومی صادر می شود، یک سری تفاوت هایی دارد. اکنون قصد داریم همین موضوع را بیشتر توضیح دهیم و بررسی کنیم. پس لطفا ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

البته فرق بین رأی های این دو نوع دادگاه از آنجا سر چشمه می گیرد که دادگاه تجدید نظر یک دادگاه عالی محسوب می شود و این به خودی خود نشاندهنده کلی تفاوت می باشد.

اگر دقت کرده باشید، در روال رسیدگی به پرونده که در هخمین مقاله به طور مفصل با آن آشنا شدیم، یک سری سلسله مراتبی وجود دارد که نشاندهنده رتبه های پایین دست و یا بالا دست می باشد.

بهتر است تا مقصود خود را به این صورت بیان کنیم که اگر پرونده در شورای حل اختلاف بسته نشود، باید به دادسرا انتقال داده شود و این یعنی این که دادسرا نسبت به شورای حل اختلاف در مقام و مرتبه بالاتری قرار دارد و به همین صورت پرونده مختوم نشده در دادسرا، باید به دادگاه عمومی برود و اگر در دادگاه عمومی هم شرایط مختومه شدن پرونده پیش نیامد و یکی از طرفین پرونده به رأی صادر شده اعتراض کردند، باید پرونده به به دادگاه تجدید نظر انتقال یابد و همه این مراتب دلالت بر این دارد که دادگاه تجدید نظر یک مرجع عالی رتبه تر و بالاتر می باشد.

اگر دقت کرده باشید، این موضوع به صراحت بیان نشده است که رأی صادر شده دیگر از دادگاه تجدید نظر به جای دیگری ارسال نخواهد شد و این نشاندهنده این است که بعد از دادگاه تجدید نظر، مرتبه ای بالاتر و عالی مقام تر از دادگاه تجدید نظر نداریم و رأی صادر شده از این دادگاه باید به منصه اجرا برسد و هیچ گونه اعتراضی بر آن وارد نیست.

البته یک مورد استثنایی و کاربردی وجود دارد که امکان دارد، پرونده بعد از دادگاه تجدید نظر نیز ارجاع داده شود و آن در شرایطی است که پرونده از حساسیت بسیار بالایی برخوردار باشد و در نتیجه پیگیری های مکرر و و زیاد وکیل مدافع پرونده بعد از دادگاه تجدید نظر، پرونده مذکور به دیوان عالی کشور فرستاده می شود و کار رسیدگی پایانی پرونده در این مرجع عالی رتبه قضایی پیگیری شود.

اما در واقع بسیار نادر و کمیاب هستند، پرونده هایی که در دادگاه تجدید نظر مختومه اعلام نشوند و به دیوان عالی کشور ارجاع داده شوند. می توان گفت که قریب به اکثریت پرونده ها در همان مرحله و دادگاه تجدید نظر رأی قطعی را اعلام می کنند.

البته اگر به خاطر بیاورید، در مطالب قبلی ذکر کردیم که در دادگاه تجدید نظر از دو قاضی استفاده می شود و لازم است، این نکته حائز اهمیت را در اینجا مطرح کنیم که یکی از دلیل هایی که باعث می شود تا در دادگاه تجدید نظر از دو قاضی استفاده شود،

همین امر است که هیچ یک از طرفین پرونده اجازه هیچ گونه اعتراضی بر رأی صادره نداشته باشند و در واقع رأی صادر شده همان رأی نهایی و قطعی و بدون هیچ گونه تغییری است.

(البته به شرط این که آن درصد بسیار کم پرونده هایی که به دیوان عالی کشور ارجاع داده می شوند را در نظر نگیریم)، چون بودن دو شخص قاضی در یک زمان مشخص در کنار یکدیگر منجر می شود به این که درصد خطا در رأی صادر شده به شدت کم شود.

البته اگر این موضوع را به درستی بررسی کنیم، متوجه می شویم که بودن دو قاضی در کنار هم فقط منجر به کاهش احتمال خطای غیر عمدی نیست، بلکه اگر احتمال خطای عمدی نیز وجود داشته باشد، بودن دو قاضی در مرحله تجدید نظر منجر به کاهش این احتمال نیز می شود. البته با توجه به حساس بودن موضوع قضاوت، بودن یک قاضی ناعادل نیز بسیار تاسف برانگیز است.

در واقع در مرحله تجدید نظر از دو قاضی استفاده می شود که اگر تحت شرایطی یکی از آن ها دچار خطا و لغزش شد و تصمیم گرفت که به شکل ناعادلانه ای به نفع یکی از طرفین پرونده نظر دهد و رأی صادر کند، آن قاضی دیگر به او اجازه انجام چنین امری را ندهد، چون امکان اعتراض در این دادگاه وجود ندارد و باعث ضایع شدن حق طرف دیگر پرونده می شود. در نتیجه قانون با در نظر گرفتن همین مسئله تدابیر ویژه ای را مد نظر قرار می دهد.

در این بخش از مقاله نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی به عنوان اصلی مقاله مورد نظرمان نزدیک می شویم و در همین مرحله می خواهیم در ارتباط با لایحه تجدید نظر خواهی اطلاعاتی را در اختیار شما مخاطبان گرامی قرار دهیم.

در مطالب بالاتر مطرح کردیم که برخی از پرونده با داشتن یک سری شرایط مشخص به دادگاه تجدید نظر ارجاع داده می شوند تا به یک حکم قطعی و نهایی برسند. پس در نتیجه در این مرحله از دادگاه تجدید نظر نیز مانند دادگاه عمومی، یکی از دو طرف پرونده برای احقاق حق خود باید لایحه بنویسد.

اما در اینجا یک مسئله وجود دارد و آن هم این است که ممکن است، در دادگاه تجدید نظر برگزاری جلسه دادگاه را مشاهده نکنیم و با توجه به این موضوع یک سوال اساسی پیش می آید که چگونه قاضی به آن لایحه تجدید نظر دست می یابد.

در پاسخ به این سوال چنین گفته می شود که اگر در مرحله تجدید نظر خواهی، اعتراض یکی از طرفین پرونده پذیرفته شود و اگر جلسه دادگاه شکل گرفت، آن شخص مثل جلسه دادگاه عمومی باید لایحه خودش را در روز دادگاه به قاضی پرونده تحویل دهد. البته این شرایط برای زمانی است که اعتراض شما پذیرفته می شود و جلسه دادگاهی هم تشکیل می شود،

اما مسئله اینجاست که حالت دومی پیش بیاید. یعنی اگر اعتراض شما پذیرفته شود، ولی جلسه دادگاهی تشکیل نشود، به چه صورت روال کار ادامه می یابد. قبل از بیان هر نکته ای باید در نظر بگیرید که تشکیل جلسه دادگاهی یک موضوع اختیاری و سلیقه ای نمی باشد، بلکه تحت قوانین خاصی می باشد.

در واقع در قانون بیان شده است که برای کدام جرم ها باید جلسه تجدید نظر دادگاهی شکل بگیرد و برای کدام جرم ها ضرورتی بر تشکیل جلسه تجدید نظر خواهی نیست.

اگر شرایطی پیش بیاید که در آن برگزار کردن جلسه تجدید نظر ضرورتی نداشته باشد و در واقع جلسه ای هم تشکیل نشود، در این صورت به هر یک از طرفین پرونده اختیار می دهند که لایحه تجدید نظرشان را آماده کنند و به دادگاه ارائه دهند.

در این فرصت مشخص شده، شما به عنوان یکی از طرفین پرونده باید یک لایحه مناسب که کامل و جامع باشد را آماده کنید و آن را به یک شعبه ای که از قبل به شما اطلاع رسانی کرده اند، بفرستید تا در آنجا مورد بررسی قرار گیرد.

به این موضوع خیلی مهم دقت کافی داشته باشید که نوشتن این لایحه تجدید نظر به این اندازه اساسی است که شما به عنوان آخرین برگ برنده خود از آن استفاده می کنید.

با توجه به این امر خطیر باید نهایت دقت خود را در نگاشتن لایحه تجدید نظر خواهی به کار ببرید که یک متن مناسب و در واقع مختصر و مفید را بتوانید در دفاع از حق خود به دادگاه تجدید نظر ارائه دهید. برخی از افراد به اشتباه گمان می کنند که اگر برای تجدید نظر خواهی یک جلسه ای برگزار شود، نوشتن لایحه تجدید نظر اصولا ضرورتی ندارد.

به دلیل این که خود آن ها در این جلسه حاضر هستند. در واقع این یک کار کاملا نادرست و اشتباهی است. اگر به خاطر رسیدگی به پرونده شما در دادگاه تجدید نظر یک جلسه ای هم برگزار شود،

در این صورت شما باز هم نیازمند این هستید که برای دفاع کردن از حقوق خود و جلوگیری از تباه شدن آن، یک لایحه تجدید نظر خواهی مناسب را آماده کنید و به دادگاه ارائه دهید. چون قاضی پرونده برای صادر کردن رأی نهایی و قطعی، لایحه تجدید نظر شما را مورد بررسی قرار می دهد تا بتواند بر اساس آن رأی خود را اعلام کند.

همیشه به این موضوع دقت کافی داشته باشید که انسان ممکن است، کلام و صدا را فراموش کند، اما آن چه که بر روی کاغذی نوشته شده باشد، همیشه جاودان و پایدار است. پس با توجه به این موضوع، حتما نوشتن یک لایحه تجدید نظر مناسب را در کارهای دادگاهی در اولویت اول قرار دهید.

در مطالب قبلی مقاله ی نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی،  درباره لایحه تجدید نظر خواهی شرح دادیم و بیان کردیم که به کدام لایحه، لایحه تجدید نظر می گویند و همچنین با ضرورت نوشتن لایحه تجدید نظر و سبک نگارش آن آشنا شدیم.

در ادامه مطلب در خدمت شما هستیم تا این مساله را بیان کنیم که یک لایحه تجدید نظر خواهی باید کدام ویژگی ها را در بر بگیرد، پس ما را همراهی کنید تا این ویژگی ها را به شکل مفصل توضیح دهیم.

همان طور که قبلا به اهمیت سبک نگارش لایحه تجدید نظر خواهی و اثر آن در صادر شدن رأی نهایی پردختیم، در آغاز این مطلب باید به اهمیت این موضوع نیز پی ببرید که یک سری نکات مهمی در رابطه با نگارش لایحه تجدید نطر خواهی وجود دارند که باید مد نظر قرار بگیرند و اگر این نکات را اعمال نکنید، با قطعیت کامل می گوییم که شما هیچ شانسی برای پیروز شدن در مرحله دادگاه تجدید نظر را نخواهید داشت. تا پایان این مطلب و در قسمت های بعدی به طور مفصل به شرح این نکته ها خواهیم پرداخت تا به طور کامل نسبت به آن ها آگاه شوید.

به جز رعایت نکات در نگاشتن لایحه تجدید نظر خواهی، این لایحه حتما باید تعداد دیگری از ویژگی هایی را نیز داشته باشد. از جمله این که این لایحه باید در زمانی که از قبل مشخص شده است، به دادگاه ارائه شود، نه دیرتر و نه حتی زودتر و در واقع ممکن است که شما برای نوشتن یک لایحه با رعایت نکات ویژه بسیار زحمت کشیده باشید، اما نتوانسته اید آن را در زمان مقرر به قاضی و دادگاه ارائه دهید و متاسفانه هر چه رشته اید، پنبه می شود و کار شما بیهوده می شود.

به تناسب هر پرونده ای زمان تحویل دادن لایحه تجدید نظر خواهی نیز تعیین می شود. به این موضوع دقت کامل کنید که اگر تحت شرایطی در دادگاه تجدید نظر خواهی یک جلسه دادگاهی ترتیب داده شود، شما می بایست لایحه تجدید نظر خواهی را نیز در همین جلسه به قاضی پرونده تحویل دهید، اما در حالتی دیگر یعنی این که جلسه تجدید نظر خواهی تشکیل نشود، در این صورت برای شما چند روز را فرصت می دهند که بتوانید طی آن لایحه تجدید نظر خواهی خود را به دادگاه تحویل دهید.

یکی دیگر از ویژگی های لایحه تجدید نظر خواهی که باید در نظر گرفته شود، هزینه نگاشتن آن لایحه است. البته موضوع هزینه و قیمت در بیشتر مسائل زندگی انسان نقش عمده و اساسی را به عهده دارد و برای همه از اهمیت بالایی برخوردار است.

تعدای از افراد هنگام نوشتن لایحه تجدید نظر خواهی از دیگران درخواست کمک می کنند که غالبا آن ها وکیلشان می باشد. به این موضوع دقت کنید که نوشتن یک لایحه تجدید نظر خواهی مانند دیگر موارد باید یک قیمت و هزینه کاملا معقول و منطقی را داشته باشد که در بخش های بعدی حتما این موضوع را بیشتر توضیح می دهیم که قیمت یک لایحه تجدید نظر خواهی را چگونه و به چه صورت تعیین می کنند.

ویژگی دیگر یک لایحه تجدید نظر خواهی با ضرب المثل معروف کم  گوی و گزیده گوی چون در، ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارد. پس توجه داشته باشید که لایحه تجدید نظر نیز باید در عین کامل و جامع بودن، مختصر و مفید باشد

و در واقع باید به این مساله توجه کافی را داشته باشید که در نوشتن یک لایحه تجدید نظر خواهی مناسب باید تمام مطالبی را ذکر کنید که قاضی را به راحتی هدایت کند که رأی دادگاه را به سود شما اعلام کند و در عین حال هرگز نباید به تفصیل به شرح ما وقع بپردازید.

به گونه ای که قاضی حوصله و وقت خواندن آن لایحه را نداشته باشد. چون اگر دقت کرده باشید، نوشته های بلند و طولانی به دقت و تمرکز زیادی نیازمند هستند.

در قسمت های قبل تر از نوشتار نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی، به این موضوع اشاره کردیم که نوشتن یک لایحه تجدید نظر خواهی تا چه اندازه مهم می باشد و یک سری از ویژگی های کلی سبک نگارش این لایحه را بیان کردیم، اما اکنون قصد داریم تا ویژگی های خاص تر و مهمتری از سبک نگارش لایحه مورد نظر را مورد بحث و بررسی بیشتر قرار دهیم.

پس لطفا برای آگاهی بیشتر تا پایان مطلب با ما همراه باشید. اولین نکته خیلی مهمی که در نگارش لایحه تجدید نظر باید مد نظر قرار گرفته شود، این است که این لایحه باید به طور دقیق و کامل با قانون انطباق داشته باشد، البته پیش تر این مطلب انطباق با قانون را به طور مفصل توضیح داده ایم.

حال اگر لایحه تجدید نظر خواهی با قانون انطباق نداشته باشد، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ در جواب باید بگوییم که آن لایحه هیچ ارزش و وجهه قانونی ندارد و نمی تواند برای احقاق حق شما مفید واقع شود.

در واقع قاضی دادگاه بدون کمترین توجهی از آن چشم پوشی می کند و به هیچ عنوان آن را بررسی نمی کند. پس به شما توصیه می کنیم که این موضوع مهم را سر لوحه و گام اولیه در نگارش لایحه تجدید نظر خواهی خود قرار دهید تا بتوانید به نتیجه مطلوبی از ارائه آن به دادگاه برسید.

یک ویژگی دیگر که در نوشتن لایحه تجدید نظر خواهی بسیار مهم بوده است و باید با دقت کامل رعایت شود، این است که متن لایحه شما باید سلیس و روان باشد.

البته منظور از سلیس و روان بودن متن لایحه این است که آن متن به گونه ای نوشته شود که خواننده آن بتواند با هر سطح سوادی آن را بخواند و متوجه مفهوم اصلی اش شود.

گاهی اوقات این مساله رخ داده است که متاسفانه نویسنده لایحه از کلمات نامانوس و واژگان غریبی استفاده کرده است، به شکلی که خواندن و درک کردن آن لایحه کاری بس دشوار می باشد، با هدف این که بالا بودن سطح سواد خود را نشان دهد.

البته در نظر داشته باشید که مطالب نوشته شده در سطر بالا دلیل بر این نیست که در نوشتن لایحه تجدید نظر خواهی، کاهلی و بی اهمیتی قرار بگیرد.

به گونه ای که آن را مانند یک نامه کاملا عادی بنویسند، چرا که در هر صورت این لایحه یک نامه اداری و کاملا رسمی شمرده می شود و به طور خلاصه می توان گفت که منظور از روان بودن متن لایحه تجدید نظر این است که شما مطالب مورد نظرتان را بر اساس قانون کاملا ساده و بدون تکلف و پیچیدگی، اما به سبک و سیاق حقوقی بنویسید.

مثلا خود ما در همین مقاله اگر دقت کرده باشید، برای درک و فهمیدن درست و راحت شما، هیچ کدام از مطالب را با زبان و سبک و سیاق حقوقی بیان نکرده ایم.

اما برای نوشتن لایحه تجدید نظر خواهی نباید این گونه عمل کرد و همچنین نباید با به کار بردن واژگان و اصطلاحات حقوقی یک متن سخت و غیر قابل درک ایجاد کرد و در واقع با به کار گرفتن همه نکته ها در حد متوسط، یک کار عاقلانه و معقول را انجام دهیم.

نکته مهم بعدی در نوشتن لایحه تجدید نظر خواهی، شیوا بودن متن لایحه است که باید مورد توجه کامل قرار گیرد، البته اگر دقت کرده باشید، این ویژگی با ویژگی قبلی یعنی روان بودن متن ارتباط کاملا مستقیمی دارد.

دقت کنید که متن لایحه تجدید نظر خواهی نباید طولانی شود و در هنگام نوشتن رعایت کنید که یک متن کاملا واضح و در واقع یک متن شسته رفته را ارائه دهید.

منظور این است که در کوتاه ترین شیوه ممکن تمام مطالب کلیدی و مهم را بیان کرده باشید و برای رسیدن به این هدف باید از نوشتن مطالب جزئی و کم ارزش و در واقع مطالب حاشیه ای پرهیز نمایید.

در سطرها و بخش های قبلی از مقاله ی علمی حقوقی نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی به این نکات پرداختیم که یک لایحه تجدید نظر خواهی مناسب که بتواند مفید واقع شود، چه ویژگی هایی باید داشته باشد و آن ها را به طور مفصل شرح دادیم.

اما اکنون این سوال در ذهن ما ایجاد می شود که آیا کسی هست که بتواند بر اساس آن نکات، یک لایحه تجدید نظر مناسب را بنوسید؟ برای اطلاع یافتن از توانایی اشخاص در نوشتن لایحه با ما در ادامه مطالب همراه باشید تا به طور کامل به این موضوع کلیدی و مهم نیز دست یابیم.

اگر فقط بحث نوشتن در میان باشد که هر شخصی که سواد خواندن و نوشتن را داشته باشد، پس می تواند یک لایحه تجدید نظر خواهی را بنویسد. اما اگر بحث نوشتن یک لایحه تجدید نظر خواهی مناسب و مفید باشد، باید بگوییم که هر کسی از پس نوشتن درست آن بر نمی آید.

اگر به خاطر داشته باشید، اولین ویژگی یک لایحه مناسب را انطباق با قانون بودن آن مطرح کردیم. پس کاملا واضح و مبرهن است که شخصی قادر به نگارش متن لایحه تجدید نظر خواهی مناسب است که با قوانین و مقررات کشور جمهوری اسلامی ایران کاملا آشنا و مانوس باشد تا به راحتی بتواند نوشته خود را با آن ها انطباق دهد.

البته اگر به عمق مطلب بیان شده در سطر بالا توجه و دقت کافی را مبذول کنید، متوجه می شوید که شخصی می تواند در نوشتن لایحه موفق عمل کند که تحصیلکرده ای در رشته حقوق باشد و یا این که در زمینه این رشته معلومات کامل و جامع و درستی داشته داشته باشد تا بتواند به راحتی از ماده های قانونی در جای مناسبشان استفاده کند و به استدلال درستی در موضوع مطرح شده برسد و باید بیان کنیم که این یکی از مهمترین ویژگی های نویسنده متن لایحه است که باید مورد توجه خاص قرار گیرد، چون موفقیت در نوشتن یک لایحه تجدید نظر خواهی به شدت به آن وابسته است.

گاهی برخی اشخاص هستند که در علم حقوق تحصیل کرده اند و با اصطلاحات مختص این رشته آشنایی کامل دارند، ولی در نوشتن یک لایحه تجدید نظر مناسب عاجز می مانند. اگر به دقت به نوشته این اشخاص نگاه کرده باشیم و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می شویم که متن لایحه ای که این اشخاص نوشته اند، شیوا و روان نیست.

پس صرف داشتن تخصص در علم حقوق و به کار بردن اصطلاحات مخصوص این رشته نمی تواند نوشتن یک لایحه تجدید نظر خواهی مناسب را برای شما ضمانت کند و در یک جمله، روان و سلیس بودن متن ارتباط مستقیم و کاملی با رشته دانشگاهی شخص نویسنده ندارد.

گاهی اوقات برخی از افراد را مشاهده می کنیم که با داشتن سطوح بالای علم و دانش، اما متاسفانه قادر به نوشتن چند جمله مناسب و مرتبط نیستند و البته عکس این موضوع نیز صادق می باشد، یعنی این که افرادی هستند که با وجود نداشتن سطح سواد بالا و یا تحصیلات عالیه، به راحتی متونی روان و شیوا را ایجاد می کنند.

پس نتیجه می گیریم که برای نوشتن یک لایحه تجدید نظر مناسب و معقول، شخص نگارنده باید علاوه بر داشتن علم تخصصی حقوق و کاربرد مناسب و بجا و آشنایی با اصطلاحات و واژگان حقوقی، باید قلمی روان و شیوا نیز داشته باشد.

ویژگی بعدی که یک نگارنده خوب لایحه نویسی باید داشته باشد، ارتباط مستقیمی با مفهوم این ضرب المثل دارد که می گوید کار نیکو کردن از پر کردن است. به این معنی که شخص نویسنده لایحه باید تجربه کافی در این زمینه داشته باشد. اگر چه برخی از افراد گمان می کنند که تجربه نقش مهمی در این کار ندارد و در واقع از اهمیت آن و کاربردش در نوشتن لایحه مناسب کاملا غافل و بی خبر هستند. اما ما می خواهیم در بخش های بعدی به این موضوع بیشتر بپردازیم و توضیحات کامل تری را در این زمینه ارائه دهیم. با ما بمانید.

همان طور که در تیترهای قبلی اشاره داشتیم و اکنون نیز تاکید بسیار می کنیم که در زمان نوشتن لایحه باید جزئیات و حواشی بی اهمیت را از ذهن و همچنین از لایحه نوشته شده پاک کنیم و در واقع آن ها را نادیده بگیریم.

در کل منظور ما این است که تنها نکات و مطالب کلیدی که راهگشا و در واقع راهنمایی برای قاضی می باشد تا بتواند بر اساس آن رأی درست نهایی را صادر کند را باید در متن لایحه تجدید نظر گنجاند. اما با توجه به این موضوع ذهن انسان درگیر می شود که گاهی اوقات باید جزئیات را نیز بیان کرد.

در حالی که در شرایط دیگری باید از ذکر جزئیات خودداری کرد و این ما را به اشتباه می اندازد. بنابراین اکنون می خواهیم ببینیم که به چه صورت ما می توانیم تشخیص دهیم که کدام جزئیات کلیدی و مهم هستند و کدام جزئیات بی ارزش و حاشیه ای هستند. پس برای پیدا کردن پاسخ این سوال مهم در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

پاسخ به این سوال مهم در یک کلمه مهم گنجانده می شود و آن کلمه هم تجربه می باشد. یعنی یک نفر که لایحه تجدید نظر خواهی می نویسد، فقط از طریق کسب تجربه می تواند به مرور تشخیص دهد که کدام جزئیات ضروری و مهم هستند و کدام جزئیات اضافه هستند و ذکر کردنشان کار درستی نیست و در واقع ارزش کاربردی ندارند. با دانستن این مطلب اکنون به ارزش و جایگاه مهم تجربه برای نوشتن یک لایحه تجدید نظر خواهی مناسب پی خواهیم برد.

در تیتر قبلی از نوشتار نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی، در مورد ویژگی های یک لایحه تجدید نظر مناسب صحبت کردیم و در ادامه مطلب به بیان و توضیح ویژگی هایی که یک نویسنده ماهر که بتواند لایحه تجدید نظر را مطابق با اصول و قوانینی بنویسد پرداختیم.

با توجه به این مطالب، ما به یک نتیجه گیری خوب می رسیم و آن این است که یک وکیل خوب و ماهر همان شخصی است که این ویژگی های ذکر شده را داشته باشد و به نوشتن یک لایحه تجدید نظر مناسب توانا می باشد.

اکنون می خواهیم به این موضوع بپردازیم که یک وکیل ماهر باید کدام ویژگی ها را داشته باشد. پس ادامه مقاله را از دست ندهید. چون می خواهیم به این موضوع مهم به طور مفصل بپردازیم.

توانایی و قدرت استدلال یکی از برجسته و اساسی ترین خصلت های یک وکیل مدافع خوب می باشد و در واقع این شخص وکیل باید به اندازه ای توانمند باشد که از تمام نکات کلی و جزئی که در دادگاه اتفاق می افتند، به سود موکلش استفاده نماید و این مهم به دست نمی آید مگر این که او توانایی بالایی در استدلال کردن را در وجودش داشته باشد و به این معنی که یک وکیل خوب با داشتن توانایی در کنار هم قرار دادن مطالب و اتفاقات و درک درست از آن ها به نتیجه گیری های درست و منطقی دست یابد.

نتیجه گیری درست، یک موضوع مهمی است و دارای اهمیت زیادی است. چون اگر شما مطالب را با یک چیدمان درست و خوب کنار هم قرار دهید و نتوانید از آن ها یک نتیجه درست و منطقی بگیرید، پس آن استدلال که شما به دست آورده اید نیز هیچ گونه ارزش قانونی در دادگاه را ندارد. پس داشتن قدرت بالای استدلال برای یک فرد وکیل جزء ویژگی های مهم می باشد.

اگر در جریان باشید و از روال کار آگاه باشید، می بینید که در جلسه های دادگاه غالبا دو طرف پرونده صحبت نمی کنند، مگر در برخی موارد از جمله این که قاضی پرونده و یا وکیل مدافع طرف مقابل آن ها را خطاب قرار دهند.

یعنی در بیشتر اوقات این وکیل است که کار صحبت کردن را در اختیار دارد و در واقع شخص وکیل باید از قدرت بالای سخنوری نیز برخوردار باشد و حقیقتا این وکیل مدافع است که در جلسه های دادگاه حرف می زند و به سوالات قاضی پاسخ می دهد و در واقع می تواند رأی دادگاه را به نفع موکل خود تغییر دهد.

با توجه به این موضوع باید خاطر نشان کنیم که اگر یک فرد وکیلی قدرت بیان و سخنوری خوبی نداشته باشد، در عمل باید گفته شود که او در جلسه دادگاه هیچ گونه توان و قدرتی ندارد.

ویژگی دیگر یک وکیل مدافع خوب که در اینجا می خواهیم مفصل به آن بپردازیم، توان مدیریتی بالا می باشد. در بعضی از جلسات دادگاه دیده شده که یک وکیل مدافع دارای قدرت بالایی در مدیریت می باشد و به گونه ای مدیریت جلسه دادگاه را به عهده می گیرید و همین موضوع باعث می شود که راحت تر بتواند رأی دادگاه را به نفع موکل خودش تغییر دهد. پس باید به این موضوع مهم اهمیت داده شود و نباید از آن چشم پوشی کرد.

حال و احوال و روحیات شخصی فرد وکیل نیز بر روند جلسه دادگاه به صورت غیر مستقیم اثر گذار می باشد و یکی از این احوالات روحی، خونسردی شحص وکیل می باشد.

چون گاهی اوقات پیش می آید که در برخی جلسات دادگاه رأی به نفع موکل جلو نمی رود و این موضوع می تواند آرامش شخص وکیل را تحت تاثیر قرار دهد، به این صورت که اگر وکیل بتواند خونسردی خود را حفظ کند، راحت تر و بهتر می تواند جلسه دادگاه را تحت مدیریت خود بگیرد. در حالی که اگر بر عکس این حالت پیش بیاید، دیگر هیچ گونه کاری از او بر نمی آید که بتواند بر روند بهتر جلسه اثر گذار باشد.

یکی دیگر از ویژگی های مهم یک وکیل مدافع خوب، امانتداری و داشتن صداقت در کار او می باشد. چون این امکان وجود دارد که اگر وکیل شخص صادقی نباشد، در پی این مسئله می باشد که از موکل خود هزینه های بیشتری را دریافت کند که در واقع این مساله مخالف ارزش ها و آرمان های درست انسانی می باشد و گمان می رود که اهمیت این امانتداری و داشتن صداقت بر هر کسی، یک موضوع واضح و مبرهن است که دیگر نیازی به توضیح بیشتر درباره این موضوع نمی باشد.

همان طور که  ملاحظه فرمودید در مطالب قبل تر از متن خود با عنوان نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی بیان کردیم که یکی از ویژگی های یک لایحه تجدید نظر خوب این است که باید هزینه و قیمت مناسبی هم داشته باشد.

اکنون و در این بخش از مقاله تصمیم داریم تا درباره قیمت نوشتن و تنظیم کردن یک لایحه تجدید نظر خواهی به طور مفصل برای شما توضیحاتی را ارائه دهیم تا با این موضوع آشنایی پیدا کنید. زیرا همان طور که قبلا نیز گفتیم، مساله بار مالی و هزینه های نگاشتن یک لایحه تجدید نظر خواهی یک مساله با اهمیت و مهمی می باشد و باید به آن به طور ویژه توجه کرد.

هزینه و قیمت نوشتن و تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی به علل و موارد متفاوتی وابسته می باشد. قبل از هر چیز این بستگی به شرایط خود شما به عنوان یکی از طرفین پرونده دارد.

اگر که شما برای پرونده خود وکیل اختیار کرده اید، پس دیگر نباید نگران هزینه نوشتن لایحه تجدید نظرتان باشید، چون نوشتن و تنظیم کردن این لایحه یکی از چند وظیفه وکیل پرونده به شمار می آید،

اما اگر شرایط شما برای روال رسیدگی به پرونده تان در دادگاه به گونه ای بوده است که وکیل اختیار نکرده باشید، در این صورت برای نوشتن و تنظیم کردن لایحه تجدید نظر خواهی نیاز دارید که از یک وکیل برای این کار کمک بگیرید.

مطلب دیگری که در هزینه نوشتن و تنظیم لایحه تجدید نظر تاثیر گذار است، وابسته به موضوع پرونده می باشد و این که پرونده شما یک پرونده ساده و یا یک پرونده پیچیده باشد، قیمت نوشتن لایحه اش متفاوت می شود.

البته این یک موضوع کاملا آشکار و مبرهن است که هر چه پرونده ساده تر باشد، هزینه نوشتن لایحه تجدید نظر خواهی آن نیز کمتر و پایین تر است و البته عکس این موضوع نیز صادق می باشد و برای پرونده با سطح پیچیدگی بیشتر، باید هزینه بیشتری را متحمل شوید.

البته یک نکته خیلی مهم را لازم است که اینجا یاد آور شویم که نهایت تلاش خود را به کار ببرید تا کار نوشتن و تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی خود را به یک وکیل ماهر و با تجربه بسپارید که اطمینان حاصل کنید، هزینه ای را که در این زمینه متحمل می شوید را تباه نکرده اید. البته ما در قسمت های قبل تر همین نوشتار، راجع به ویژگی های یک وکیل خوب توضیح داده ایم و شما با مراجعه به آن ها و تاکید بر آن ویژگی ها می توانید با اطمینان بیشتری وکیل مناسب را انتخاب کنید.

در این بخش از نوشتار خود با عنوان نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی قصد داریم تا نمونه هایی عینی و واقعی لایحه های مربوط به دفاعیه تجدید نظر حقوقی را برای شما عزیزان بیان نماییم. خواهشمند است با دقت به محتوای این لایحه ها دقت نمایید:

در اینجا مجموعه توضیحات ما در زمینه ی نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی به پایان رسید. امید داریم تا موارد مختلفی که در مقاله ی علمی حقوقی نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی برای شما عزیزان بیان کردیم، مفید و مثمر ثمر بوده باشند و به خوبی با شرایط مربوط به نمونه لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی آشنا شده باشید.

به شما عزیزان خواننده توصیه می کنیم که در پرونده های واقعی که در ارتباط با لایحه دفاعیه تجدید نظر حقوقی دارید، با افراد متخصص و با تجربه که در حوزه ی این پرونده ها از سابقه ی خوبی برخوردار هستند، مشورت نمایید. این ها پرونده هایی کاملا تخصصی می باشند و با تکیه بر دانش فردی و یا تجربه ی افراد غیر متخصص به نتیجه های خیلی مناسبی دست پیدا نخواهید کرد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

هشدار: کلیه محتوای درج شده در این وب سایت جنبه اطلاع رسانی داشته و ممکن است برخی مطالب به روز یا الزاما صحیح نباشند.

با ما همراه وید تا بیشتر با موضوع نمونه لایحه به شورای حل اختلاف آشنا شوید. در حقیقت افرادی که برای دریافت حق  و حقوق

موضوع بحث این مقاله، وکیل ثبتی تبریز می باشد. لطفا تا انتهای این مبحث حقوقی کاربردی همراه ما بمانید. وکیل ثبتی یکی از انواع وکالت

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با نمونه لایحه اعتراض ثالث اجرایی توقیف خودرو خود برای شما صحبت کنیم. با ما همراه باشید

با ما همراه شوید تا بیشتر با موضوع نمونه لایحه آزادی مشروط آشنا شوید. یکی از مواردی که در مورد پرونده های در رابطه با

 

 

 

آشنایی با قوانین و مقررات تغییر کاربری

نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

بسمه تعالی

ریاست و مستشارارن محترم دادگاه تجدید نظر استان تهران

با سلام

احتراما اینجانب مینا کاویانی به وکالت از تجدید نظرخواه(خانم مریم ….) در مقام تجدیدنظرخواهی از دادنامه صادره از شعبه 103 دادگاه کیفری دماوند، مراتب تجدیدنظرخواهی خودرا به شرح زیر به عرض می رسانم :

الف- در مقام شرح ماجرا به  عرض می رسانم:

1- موکل خانمی خانه دار با هفتاد سال سن و دچار  بیماری حاد ریوی و مشکلات قلبی، خواهر شهید حسین اکبری و فاقد هرگونه سابقه کیفری وحتی حقوقی می باشد و همسر ایشان نیز دچار مشکلات شدید قلبی می باشند که پس از چند دوره آنژیوگرافی و به تجویز پزشک متخصص می بایست خارج از تهران و به دور از آلودگی هوای شهری و گرد وغبار زندگی کنند و مدارک بیماری موکل و همسر ایشان در دادگاه بدوی ارائه شده و ضم پرونده می باشد.

2- در پی تشدید بیماری موکل، موکل در تاریخ 5/8/99  اقدام به معاوضه خانه خود در تهران با ملک موضوع شکایت نمود که تمامی اطراف آن ویلا سازی شده بوده و  مستندا به ماده 6 قرارداد مبایعه نامه که ضم پرونده می باشد، دورتادور این ملک نیز دیوار کشی بوده است  و موکل پس از آن اقدام به ساخت بنا در این ملک می نماید.

3- با شکایت سازمان جهاد کشاورزی علیه موکل پرونده به شعبه 107 دادگاه کیفری …. ارجاع و دادگاه محترم بدون توجه به ادله و دفاعیات موکل در جلسه رسیدگی و مدارک ابرازی حکم به قلع و قمع بنا و سی میلیون ریال جزای نقدی صادر می نماید. این درحالی است که رای صادره به جهات زیر و مستندا به بندهای ب و ت ماده 434 قانون آیین دادرسی کیفری در خور نقض می باشد:

ب- جهات نقض رای:

1- فقدان عنصر معنوی:

پس از خرید ملک مذکور که مطابق مندرجات مبایعه نامه و استشهادیه شهود مندرج در پرونده بدوی، بصورت دیوارکشی شده به موکل فروخته شده بود، موکل که با توجه به اوضاع و احوال ملک و املاک مجاور و نیز اظهارات فریبکارانه ی مشاور املاک مبنی بر این که این منطقه جزو مناطق مسکونی شده و اراضی آن کاربری مسکونی یافته است و بدون علم به این که کاربری این زمین باغی یا زراعی باشد اقدام به ساخت بنا در آن می نماید.لذا موکل در زمان ساخت بنا که عنصر مادی جرم تغییر کاربری بوده است دچار اشتباه در موضوع بوده و تصور می نموده کاربری زمین مذکور مسکونی می باشد و با توجه به این که اشتباه موضوعی در جرایم عمدی باعث می شود عمل عمدی به غیر عمد تبدیل شود و موجب زوال عمد می گردد و با توجه به این که سوءنیت یا عمد یکی از ارکان تشکیل دهنده وقوع جرایم عمدی(ازجمله جرم تغییر کاربری) است، به علت جهل موکل به موضوع و نداشتن سوءنیت، جرم عمدی تغییرکاربری توسط موکل محقق نشده است.

2- فقدان عنصر مادی

مستندا به گواهی گواهان و قرارداد بیع میان موکل و فروشنده، فروشنده که مالک قطعه زمین بزرگی بوده است در سال 1395 با تقسیم بندی زمین خود از طریق دیوار کشی اقدام به فروش قطعات زمین خود به اشخاص متعدد می نماید. لذا زمانی که موکل اقدام به خرید این قطعه زمین نموده است زمین مذکور کاملا دیوار کشی شده بوده و این مساله صراحتا در قرارداد بیع ذکر گردیده است و مطابق استشهادیه پیوست تاریخ این دیوار کشی به قبل از سال 1395 بر می گردد. بنابراین:

 اولا:  وقوع بزه تغییر کاربری توسط موکل انجام نشده است بلکه توسط مالک قبلی زمین (که یک قطعه زمین زراعی با یک پلاک ثبتی واحد را تقسیم بندی و دیوار کشی نموده و به اشخاص متعددی منتقل نموده است) تغییر کاربری صورت گرفته است  و منضم نمودن بنا به دیوار پس از گذشت چندین سال از تحقق جرم تغییر کاربری از طریق دیوارکشی، تغییری در ماهیت عمل و در نتیجه وصف کیفری دیوارکشی ایجاد نمی کند. زیرا احداث دیوار، فعل و به عبارتی عنصر مادی جرم تغییرکاربری بوده است که در سال 1395 و توسط مالک قبلی صورت گرفته است.

موید این مطلب ، بند “ح” بخشنامه شماره 211618/020/53 مورخ 13/5/93  سازمان حفظ اراضی می باشد که مقرر نموده : حتی دیوارکشی در اطراف محل هایی که به موجب تبصره یک ماده یک قانون حفظ کاربری، مجوز تغییر کاربری گرفته باشند باید با رعایت شرایط مقرر در این بخشنامه صورت گیرد. و در پرونده های متعدد علیه اشخاصی که اقدام به دیوارکشی دور باغ یا زمین زراعی نموده اند اعلام جرم صورت گرفته است  و کل باغ یا زمینی که دور آن دیوار کشی شده است تغییر کاربری داده شده محسوب شده است و کمیسیون تقویم ، تمام عرصه محصور شده را برای تعیین میزان جزای نقدی، ارزیابی می نماید.

 ثانیا:  بیش از چهار سال قبل از تاریخ ثبت شکایت جهاد کشاورزی (تاریخ ثبت شکایت، بهمن ماه 1399 بوده است) و در محدوده زمانی1395 دیوارکشی انجام شده است. بنابراین جرم تغییرکاربری پیش از انتقال ملک به موکل و توسط فروشنده  بواسطه دیوار کشی در همان سال صورت گرفته است. بنابراین عنصر مادی جرم تغییر کاربری در سال 1395 رخ داده است و این که ساخت بنا با فاصله زمانی قابل توجهی از تاریخ دیوارکشی شروع شده است، دلیل بر آن نمی شود که تاریخ واقعی تغییر کاربری را که اواسط سال 1395 بوده است، بدون دلیل موجّه به تاریخ اتمام بنا تغییر دهیم. بنابراین به جهت این که موکل ابتدائا اقدام به تغییر کاربری در زمین ننموده است و شخص دیگری ملک را تغییر کاربری داده و پس از چندین سال به موکل منتقل نموده است لذا به دلیل فقدان عنصر مادی جرم توسط موکل و رعایت اصل شخصی بودن جرم و مجازات نمی توان موکل را به جهت جرمی که فروشنده(مالک قبلی) مرتکب شده است تحت تعقیب و مجازات قرار داد.

موید این مطلب، دستورالعمل تعیین مصادیق تغییر کاربری غیرمجاز موضوع ماده ۱۰ قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها مصوب 1/8/ ۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی (موضوع ماده ۱۱ تصویب نامه شماره ۵۹۸۷۹ ت ۳۷۱۱۰هـ مورخ ۱۹/ 4/1386  هیئت وزیران) می باشد که در پرونده بدوی مضبوط می باشد و در مقام بیان مصادیق تغییر کاربری غیرمجاز، در بند 7  “دیوار کشی اراضی”  را از جمله اقداماتی نام برده است که درصورتی که در اراضی زراعی و باغهای موضوع قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها،  بدون رعایت ضوابط و مقررات مربوطه و اخذ مجوز از کمیسیون تبصره یک ّماده یک و یا موافقت سازمان جهاد کشاورزی در قالب بهره ‌برداری و استمرار کشاورزی شود جرم تغییر کاربری محقق می شود.

1- شمول مرور زمان

با توجه به این که دیوارکشی  با فاصله زمانی چشمگیری از تاریخ اتمام بنا و حتی تاریخ شروع احداث بنا، در ملک مورد دعوی انجام گرفته است.  فلذا تاریخ وقوع جرم تغییر کاربری در سال 1395 بوده است.  و به استناد رای وحدت رویه شماره 759 مورخ 20/4/1396 جرم تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی و باغ ها، از جرایم درجه هفت محسوب می گردد و برابر بند «ث» ماده 105 قانون مجازات اسلامی مرور زمان تعقیب جرایم درجه هفت و هشت، سه سال از تاریخ وقوع جرم می باشد.

لذا چون تغییر کاربری به صورت دیوارکشی و آن هم در سال  1395 انجام گرفته است و با یک فاصله زمانی قابل توجه، احداث بنا شروع شده است،  بنابراین احداث بنا در ملکی انجام شده است که قبلاً کاربری زراعی و باغی آن از طریق دیوار کشی زایل شده است و ملاک در تاریخ وقوع تغییر کاربری در چنین فرضی که بین دیوار کشی توسط مالک قبلی ملک و اقدامات مادی موکل جهت احداث بنا  فاصله زمانی چشمگیری بوده است، اولین اقدام یا اقدامات منتهی به تغییر کاربری است. لذا زمان وقوع جرم تغییر کاربری، سال 1395 بوده است. بنابراین موکل تنها به ساخت بنا در زمینی اقدام نموده است که بیش از چهار سال از دیوار کشی آن گذشته بوده است و  سابقاً تغییر کاربری به شرح پیش گفته رخ داده است و اصولاً تغییر کاربری در ملکی که قبلا تغییر کاربری داده شده!!! وصف جزایی ندارد، لذا عمل موکل فاقد عنصر مادی جرم تغییر کاربری می باشد.

2- جهات تخفیف

اولا: نظر به بند های پ ماده 38 قانون مجازات اسلامی که انگیزه مرتکب را جزو جهات تخفیف مجازات ذکر نموده است و نیز مستندا به بند ث این ماده  با توجه به این که موکل به جهت بیماری شدید قلبی و با انگیزه زندگی بدون درد و تنفس بدون مشکل و فرار از آلودگی تهران در دوره کهنسالی خود اقدام به معاوضه تمام دارایای خود در تهران با این ملک نموده است و در صورت تخریب این ملک موکل جای دیگری برای زندگی نخواهد داشت .

ثانیا: مستندا به ماده 37 قانون مجازات اسلامی که مقرر داشته در صورت وجود یک یا چند جهت از جهات تخفیف، دادگاه می تواند مجازات تعزیری را به نحوی که به حال متهم مناسب تر باشد تقلیل دهد یا تبدیل کند و با توجه به این که عالیجنابان درمقام تخفیف مجازات و در راستای فردی کردن آن قانونا این اختیار را دارند که مجازات مقرر برای جرم را به نوع دیگری تبدیل نمایند و نظر به این که از یک سو جهات تخفیف موضوع بندهای پ و ث ماده 38 قانون مجازات اسلامی در مورد موکل صدق می نماید  که قاضی محترم بدوی به این جهات تخفیف توجهی ننموده است و از سوی دیگر این ملک تنها ماًمن و پناهگاه موکل برای سکونت می باشد لذا مستدعی است با عنایت به ماده 37 قانون مجازات اسلامی نسبت به تبدیل مجازات قلع و قمع به مجازات دیگری که مساعد به حال موکل باشد حکم صادر نمایید.

با توجه به مراتب فوق و اینکه تاریخ تغییر کاربری اولیه، در سال 1395 بوده است و قبل از اقدامات موکل، در ملک مورد دعوی تغییر کاربری محقق شده است و قاضی محترم بدوی نیز در رای خود به این مساله تصریح نموده است لذا مستندا به قاعده دراء و با توجه به فقدان ادله اثباتی مبنی بر تحقق تغییر کاربری توسط موکل و از آن جایی که اولا تغییر کاربری نه توسط موکل بلکه توسط مالک قبلی زمین و با دیوارکشی صورت گرفته است و ثانیا  از تاریخ وقوع تغییر کاربری تا تاریخ طرح شکایت(تعقیب) بیش از سه سال گذشته است و موضوع مشمول مرور زمان گردیده است، ثالثا به دلیل وجود چندین جهت از جهات تخفیف از جمله عدم سابقه موکل و شرایط جسمانی و وضعیت خانوادگی موکل و نیز اوضاع و احوال خاصی که موکل به موجب آن چنین اقدامی انجام داده است و نیز همکاری کامل موکل با مرجع قضایی در پرونده، نقض دادنامه بدوی و صدور حکم شایسته از محضر قضات محترم دادگاه تجدید نظر مورد استدعاست.

با تشکر و تجدید احترام

 

راه های تماس و ارتباط با وکیل متخصص دعاوی ملکی

 

Name (required)

Email (required)

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص و هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری کلیک کنید.

 

نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

موسسه حقوقی دادگران حامی (دفتر وکالت دادگران) از سال 1384 با همکاری جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران (حقوقدانان دارای پروانه وکالت دادگستری) تاسیس شد و تا به امروز با هدف قبول وکالت و اعطای مشاوره حقوقی به هموطنان ایرانی سراسر دنیا و خارجیان مقیم ایران، به حیات خود ادامه داده است. اعضای این مجموعه با سرلوحه قراردادن حق و عدالت و حرکت در چهارچوب قوانین و دوری از پرونده های موهوم و بی نتیجه، توانسته اند اعتماد مراجعین و موکلین را کسب نموده و صاحب اعتبار شوند.

ادامه مطلب …..

حکم طلاق از جمله احکامی است که در حالت طبیعی در دو مرحله قابل شکایت است (البته اگر حکم غیابی باشد قابل واخواهی نیز هست). مراحل اعتراض و شکایت به حکم طلاق عبارتند از تجدیدنظر خواهی در دادگاه تجدیدنظر و فرجامخواهی در دیوان غالی کشور.نحوه رسیدگی به طلاق در تمامی مراجع یکسان نیست به طور خلاصه می توان گفت مرحله واخواهی از حکم طلاق عیناً شبیه مرحله بدوی است و مرحله تجدیدنظر صحت دلایل و مدارک و رعایت تشریفات رسیدگی و وجود حق مورد بررسی یا به تعبیر بهتر رسیدگی مجدد قرار می گیرد.مرحله فرجامی هم قاعدتاً فقط رسیدگی مجدد به شکل رسیدگی و رعایت تشریفات است هر چند که در عمل خلاف این هم دیده می شود و حتی سابقه داشته که دیوان اقدام به تشکیل جلسه رسیدگی بنماید.در ادامه یک نمونه متن لایحه پاسخ به تجدیدنظر خواهی از طلاق جهت اطلاع مخاطبان ارائه و تقدیم میگردد و توصیه می شود در صورت تصمیم به تقدیم دادخواست طلاق یا دفاع در مقابل خواسته طلاق و یا حتی تنظیم لایحه دفاعیه برای طلاق حتماً با یک وکیل متخصص دعاوی و امور خانواده مشورت نمایید.

اطلاع از راه های اعتراض و شکایت از رای و حکم طلاق

 

قضات و مستشاران عالی مقام دادگاههای تجدیدنظر استان تهراننمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

در خصوص تجدیدنظرخواهی محکوم علیه بدوی بموجب دادخواست مورخ 13/10/93 موضوع پرونده کلاسه ….. (بدوی) و درپاسخ به لایحه تجدیدنظر خواهی تجدیدنظر خواه به عرض می رسانیم :

 

1- همانطور که در دادخواست خواهان آمده از تاریخ عقد (شروع زندگی مشترک) تا زمانیکه زوجین کنار یکدیگر زندگی می کرده اند، زوج به دفعات و بطور مستمر همسر خود را به بهانه های واهی و موهوم مورد فحاشی و تحقیر و توهین قرار می داده است و شدت این اقدامات به حدی بوده که در طول این زمان حدود 9 ساله زندگی مشترک موجب کراهت و تنفر شدید زوجه از زوج گردیده است و موکل راهی جز بخشش کل مهریه و توسل به طلاق خلع پیش روی خود ندیده است مؤید این مطلب شهادت شهود معرفی شده و اظهارات ایشان است با تأکید بر این که برخلاف اعتقاد وکیل تجدیدنظرخواه و اتقاء ایشان جائیکه قانونگذار در مورد تعداد و جنسیت شهود سکوت می نماید تعداد و جنسیت شهود  خصوصیت نداشته و تشخیص اصالت اظهارات ایشان بنظر محکمه است.

 

2- زوج خدمت نظام وظیفه را انجام نداده و به اصطلاح سرباز فراری می باشد و به همین دلیل شغل و درآمد مناسبی ندارد و تقریباً در تمام طول زندگی تأمین هزینه های زندگی مشترک با زوجه بوده است(در این خصوص به شهادت شهود و اقاریر ضمنی تجدید نظرخواه در صورتجلسات بدوی عنایت شود) و البته گاهاً هم پدر زوج کمک های مالی و وجه نقدی جهت گذران زندگی به زوجین می نموده است که این اقدامات برای موکل هیچگاه خوشایند و در خور شأن نبوده است.

 

3- حضور تجدیدنظرخواه در جلسات لهو و لعب خلاف شاًن (شرب خمر و استعمال افراط گونه تریاک) رابطه زوجین را از مسیر اعتدال خارج نموده و زوجه را در عسر و حرج شدیدی قرار داده است.

 

4- زوجین در تاریخ  92/10/23 که به نیت تغییر شهر محل سکونت به تهران مراجعت نموده و آپارتمانی را در نشانی تهران ….. اجاره می نمایند که چون پول پیش توسط زوجه پرداخت می شده است اجاره نامه بنام ایشان تنظیم گردیده و مطابق صورتجلسه مددکار (مطابق دستور دادگاه بدوی) در جلسه انعقاد اجاره نامه زوج حضور داشته ولی پس از اجاره منزل و آوردن قسمتی از اسباب منزل و پس ازگذشت کمتر از یکماه زوج منزل مشترک را ترک کرده و به منزل پدری خود در اهواز مراجعت می نماید (نشانی مندرج در دادخواست تجدیدنظرخواه) که با عنایت به این مسئله و با توجه به اینکه زوجین به اتفاق آپارتمان مذکور را در تهران اجاره کرده اند کسیکه منزل مشترک را ترک نموده شخص آقای زوج است.

ریاست محترم و مستشاران گرامی با عنایت به تمامی مراتب ذکر شده و همانطور که مورد تأکید قرار گرفت موکل هیچ انتظار و امیدی به وصول هیچیک از حقوق مالی خود ندارد و به گفته خود تمامی مهریه و تمامی نفقه گذشته و دوران عده و اجرات المثل و سایر حقوق مالی را در قبال طلاق و رهایی خویش از قید زوجیت جناب آقای مصطفی ….. بذل نموده و هیچ علاقه ای به ادامه زندگی مشترک با شخصی که نه شغل مناسبی دارد و نه دغدغه معیشت خانواده خود را دارد و نه از سلامت اجتماعی و اخلاقی برخوردار است و نه به الزمات شریعت و محرمات اهمیت می دهد،ندارد و به گفته خود (موکل) حتی اگر لازم باشد سالها با این وضعیت زندگی خواهد کرد و بارهاو بارها دادخواست خواهد و تن به اسارت مردی که از نظر ایشان دائم الخمر، پرخاشگر،مغرور،و بی قید است نمی دهد.

فلذا مستدعی است ضمن تدقیق در محتویات پرونده، دادنامه بدوی را مورد تأیید و تصدیق قرار دهید.

با نهایت سپاس و تجدید احترام

   

راه های تماس و مشاوره با وکیل متخصص طلاق و دعاوی خانواده   

 چگونه یک وکیل خوب برای طلاق و خانواده پیدا کنم؟

Name (required)

Email (required)

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص و هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری کلیک کنید.

 

موسسه حقوقی دادگران حامی (دفتر وکالت دادگران) از سال 1384 با همکاری جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران (حقوقدانان دارای پروانه وکالت دادگستری) تاسیس شد و تا به امروز با هدف قبول وکالت و اعطای مشاوره حقوقی به هموطنان ایرانی سراسر دنیا و خارجیان مقیم ایران، به حیات خود ادامه داده است. اعضای این مجموعه با سرلوحه قراردادن حق و عدالت و حرکت در چهارچوب قوانین و دوری از پرونده های موهوم و بی نتیجه، توانسته اند اعتماد مراجعین و موکلین را کسب نموده و صاحب اعتبار شوند.

ادامه مطلب …..

عدم انجام تعهدات قراردادی و قانونی بدون جزا و پاسخ نیست.قانونگذار ما به تبعیت از مقررات فقهی و نیز مانند عرف حاکم بر مسئولیت های قرادادی و ضمانات قهری متعهد متخلف را مسئول پرداخت خسارت یا جبران خسارت می داند.قاعده کلی این است که اگر قرارداد بین طرفین موجود باشد و قرارداد در مورد تخلف و ضرورت پرداخت خسارت ساکت باشد فقط در صورت وقوع ضرر متعهد له استحقاق دریافت خسارت خواهد داشت.اما اگر طرفین در قرارداد فیمابین برای تخلف از انجام تعهد ضمانت اجرا یا شرط جزا یا خسارت در نظر گرفته باشند قاضی در مرحله رسیدگی به اختلاف نمی توتند بیشتر با کمتر از آن خسارت تعیین نماید.امکان مطالبه این نوع خسارت اخیر صرفنظر از این است که واقعاً ضرری به متعهد له وارد شده باشد یا نه.از همین رو است که به آن شرط جزا می گویند چون نوعی مجازات توافقی یا مجازات قراردادی هم هست (ماده 230 قانون مدنی).

اطلاع از دلیل ضرورت مشورت با وکیل قبل از امضای قرارداد

 

قضات و مستشاران محاکم تجدیدنظراستان تهران

باسلام و ادای احترامات فائقه به محضرعالی قضایی مراتب اعتراض خود را از دادنامه شماره ….. مورخ 15/10/94 در مهلت مقرره قانونی بشرح ذیل باستحضار عالی می رسانم:نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

 

1- موکلین (تجدیدنظرخواندگان) ششدانگ یکدستگاه آپارتمان بشماره پلاک ثبتی …. فرعی از 70 اصلی بخش 11 مفروز و مجزا از … حوزه ثبتی شمیران از تجدیدنظر خواندگان (وراث مرحوم محسن ….. خریداری می نمایند و مطابق بند یک ماده 5 قرارداد زمان تحویل ملک مزبور برای تاریخ 93/04/31 بوده و همچنین ماده 6 مبایعه نامه مذکور مربوط به دیگر تعهدات فروشنده و پرداخت خسارات عدم انجام تعهد وی می باشد که مورد تراضی و توافق متبایعین قرار گرفته است و فروشنده ملزم و مکلف به انجام تعهدات قراردادی خویش گردیده است ولی متأسفانه فروشنده در موعد مقرر به هیچیک از تعهدات خویش عمل ننموده و موکلین را متضرر ساخته است همانطور که از دادنامه معترض عنه مشاهده می گردد قاضی محترم بدوی فقط و فقط تجدیدنظر خوانده را به خسارت تأخیر در تحویل مبیع محکوم نموده و سایر خسارات عدم انجام تعهد را که مربوط به تعهدات جداگانه و مستقل بوده اند را به اشتباه خسارت از خسارت تشخیص داده و متأسفانه این قسمت از دعوا را رد نموده اند. لازم به توضیح است ماده 6 مبایعه نامه مزبور کلیه تعهدات و وظایف فروشنده را تفکیک و به صراحت مشخص نموده است و نهایتاً در بند 5 از ماده فوق فروشنده را در قبال تخلفات خویش روزانه به پرداخت مبلغ یک میلیون ريال بابت خسارات عدم انجام تعهد ملزم نموده است ولی متأسفانه قاضی محترم بدوی همانطور که ذکر گردید تنها به پرداخت خسارت تأخیر در تحویل مبیع حکم صادر نموده است و برخلاف نظر قاضی محترم بدوی که تشخیص داده اند دیگر خسارات مورد خواسته بدوی، مطالبه خسارت از خسارت می باشد باید بعرض مقامات محترم تجدیدنظر برسانم خسارات مورد تقاضا در دادخواست بدوی، هرکدام مربوط به فعل و تعهد جداگانه و مستقل بوده و استدلال قاضی محترم بدوی مبنی بر خسارت از خسارت نادرست و غیر عقلانی می باشد. آنچه که مسلم است خسارت حاصله از عدم انجام تعهد یا تأخیر در انجام تعهد بر طبق قاعده عقلی “لاضر” باید جبران شود و در واقع خسارات توافقی بوده و بر اساس ماده 230 قانون مدنی خسارات توافقی مبلغی است که دو طرف قرارداد  حین مذاکره قراردادی خویش بعنوان خسارت قطعی متضرر ناشی از تخلف طرف مقابل تعیین کرده و بصورتیکه مخالف قانون نباشد در قرارداد درج می گردد.

 

2- نکته دیگر در خصوص مبلغ خسارت عدم انجام تعهد این است که مطابق با ماده 6 قانون پیش فروش آپارتمانها چنانچه پیش فروشنده در تاریخ مقرر در قرارداد واحد پیش فروش شده را تحویل پیش خریدار ندهد  و یا به تعهدات خود عمل ننماید علاوه بر اجرای بند (9) ماده (2)  این قانون مکلف است به شرح زیر جریمه تأخیر به پیش خریدار بپردازد  مگراینکه به مبالغ بیشتری به نفع پیش خریدار توافق نمایند. اجرای مقررات این ماده مانع از اعمال خیارات برای پیش خریدار نیست.

علی ایحال با توجه به مراتب مذکور در فوق از محضرمقامات محترم تجدیدنظر تقاضای رسیدگی و امعان نظر در خصوص نقض این قسمت از دادنامه معترض عنه و صدور حکم شایسته در راستای احقاق حقوق تضییع شده از موکل (تجدیدنظرخواه) مورد استدعا می باشد.

با نهایت سپاس و تجدیداحترام

 

راه های تماس و ارتباط با وکیل متخصص قرارداد و خسارت قراردادی

مطالعه نکات مهم ، رای و دادخواست مطالبه خسارت قراردادی

Name (required)

Email (required)

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره کلیک کنید.

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی دادگران حامی در سال 1383 با حضور و مشارکت جمعی از وکلای جوان تاسیس گردید. این دفتر از بدو تاسیس با هدف قراردادن پیگیری مستمر پرونده ها و با در نظر داشتن دستمزد منصفانه و اصرار به حصول نتیجه به نفع موکل و با امتناع از قبول پرونده های موهوم و پرونده هایی که حقی برای متقاضی متصور نیست، فعالیت خود را آغاز نمود.اعضای این مجموعه با سرلوحه قراردادن حق و عدالت و حرکت در چهارچوب قوانین و دوری از پرونده های موهوم و بی نتیجه، توانسته اند اعتماد مراجعین و موکلین را کسب نموده و صاحب اعتبار شوند.

ادامه مطلب ……

اطلاع از نکات مهم تنظیم لایحه حقوقی

 

ریاست محترم و مستشاران معزز دادگاه تجدیدنظر استان تهران

باسلام

نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

احتراماً اینجانب ضمن تقدیم یک برگ وکالتنامه ملصق به تمبر مالیاتی مراتب وکالت خویش را از جناب آقای (م.ح) اعلام و نسبت به دادنامه شماره …. صادر از شعبه .. که در تاریخ 95/10/22 صادر و مورخ 95/10/26 ابلاغ گردیده است مراتب تجدیدنظرخواهی را به شرح ذیل به استحضار عالی می رساند ؛

مورخ 95/08/17 نسبت به دادنامه صادره شعبه 37 مجتمع قضایی شهید صدر تهران به شماره …… تجدیدنظرخواهی صورت پذیرفت و مورخ 95/09/23 نسبت به هزینه دادرسی و کسری تمبر مالیاتی اخطار رفع نقص صادر گردید و ظرف مهلت مقرر ده روز از تاریخ ابلاغ نسبت به ابطال تمبر مالیاتی مقرر و همچنین به جهت عدم توان مالی موکل درتاریخ 95/10/04 دعوای اعسار از پرداخت هزینه تجدیدنظرخواهی مطرح گردید (داخل در مهلت ده روزه و روز اقدام)  و همچنین به هنگام ثبت دادخواست اعسار تصویر وکالتنامه ملصق به تمبر مالیاتی مقرر در اخطار رفع نقص اسکن گردید و از آنجایی که کلیه اقدامات فوق ظرف مهلت مقرر تعیینی صورت گرفته و درج تصویر وکالتنامه مزبور در سیستم دفتر خدمات  الکترونیک قضایی به منزله مراجعه حضوری به دستگاه قضایی و دادگاه صالح و تحویل و ارائه مدارک مورد استناد و لازم می باشد و قصور و کوتاهی دفتر شعبه فوق الاشاره در اخذ پرینت اوراق نمی بایست موجبات تضرر موکل را فراهم آورد.

حال آنکه دادگاه محترم ده روز از تاریخ صدور اخطار رفع نقص (23/9/95) مهلت رفع نقص صادر فرمودند و دادخواست مربوط به اعسار موکل نیز در ساعت 14:42 روز 4/10/95 یعنی روز آخر مهلت رفع نقص ثبت گردیده و به دادگاه صدر ارسال شده است و همانطور که ذکر شد تصویر وکالتنامه همراه با تمبر مالیاتی تعیینی نیز به عنوان یکی از مستندات درج تصویر گردیده است و علی رغم آنکه کلیه اقدامات فوق ظرف مهلت مقرر صورت پذیرفته مع الاسف به زعم دادگاه محترم بدوی چون مراجعه حضوری تنها راه رفع نقص بوده است تصویر اسکن شده وکالتنامه مزبور را مصداق رفع نقص ندانسته و به همین سبب دادخواست تجدیدنظرخواهی و اعسار از پرداخت هزینه تجدیدنظر خواهی موکل را نپذیرفته و خارج از مهلت اعلام و قرار عدم استماع صادر نموده است و اگر چنین باشد و رویه خاص و قابل تأمل این شعبه و دفتر این شعبه صحت داشته باشد می بایست مهلت رفع نقص را به مراتب کمتر از مهلت اعلامی در نظر انگاشت چرا که یک سری می بایست به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و یک سری هم حضوری جهت ارائه فیزیکی همان اوراق به شعبه و دفتر شعبه دادگاه مراجعه نمود و این در حالی است که این رویه کاملاً اشتباه است و الکترونیک نمودن امور قضایی نه تنها سهولتی درامور قضایی و وکلا ایجاد ننموده است بلکه گره ای بر رسیمان رسیدگی دستگاه قضایی زده و کلیه اصول و مقررات دادرسی را زیر سؤال می برد.

فلذا نظر به اینکه درج تصویر وکالتنامه ملصق به تمبر مالیاتی به همراه ثبت دادخواست اعسار از پرداخت هزینه تجدیدنظرخواهی ظرف مهلت مقرر قانونی صورت پذیرفته است و درج آن در زمره مستندات دادخواست در دفترخدمات الکترونیک قضایی به منزله ارائه به شعبه صادرکننده اخطار رفع نقص است از محضرعالی تقاضای نقض قرار صادره و صدور اوامر مقتضی مورد استدعاست.

باتشکر و تجدیداحترام

 

راههای تماس و مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

Name (required)

Email (required)

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل متخصص، جهت هماهنگی و رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری و مشاوره حقوقی تلفنی، کلیک کنید.

موسسه حقوقی دادگران حامی (دفتر وکالت دادگران) از سال 1384 با همکاری جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران (حقوقدانان دارای پروانه وکالت دادگستری) تاسیس شد و تا به امروز با هدف قبول وکالت و اعطای مشاوره حقوقی به هموطنان ایرانی سراسر دنیا و خارجیان مقیم ایران، به حیات خود ادامه داده است. اعضای این مجموعه با سرلوحه قراردادن حق و عدالت و حرکت در چهارچوب قوانین و دوری از پرونده های موهوم و بی نتیجه، توانسته اند اعتماد مراجعین و موکلین را کسب نموده و صاحب اعتبار شوند.

ادامه مطلب …..

تقاضای کاهش سن یا افزایش سن و به طور کلی اصلاح تاریخ تولد در شناسنامه با چند انگیزه و دلیل می تواند انجام شود؛ یکی اینکه سن واقعی فرد چیز دیگری باشد و در شناسنامه به اشتباه درج شده و یا شناسنامه یکی از خواهران یا برادران یا فرد دیگری را به وی اختصاص داده باشند و دیگر اینکه فرد برای استفاده از امتیازات قانونی مانند تحصیل ، مهاجرت، استخدام و عضویت در تیم های ورزشی اقدام به کاهش یا افزایش سن بنماید.قانونگذار جز در مورد اول یعنی زمانی که سن فرد واقعاً در شناسنامه اشتباه درج شده باشد اجازه و امکان چنین کاری را نمی دهد.اگر میزان تغییر سن کمتر از سال باشد مرجع صالح برای تقدیم درخواست محاکم دادگستری هستند و برای بیش از سال باید تقاضا را به اداره ثبت احوال محل داد.در ادامه یک نمونه لایحه دفاعیه در خصوص کاهش سن که تقدیم دادگاه تجدیدنظر شده است جهت اطلاع و آگاهی مخاطبان گرامی ارائه می گردد.

اطلاع از نکات مهم اصلاح مندرجات شناسنامه

 

ریاست محترم و مستشاران معزز دادگاه تجدیدنظر استان تهراننمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

باسلام

احتراماً عطف به پرونده کلاسه …. اینجانب به وکالت از خانم (س.الف) نسبت به دادنامه صادره اعتراض داشته و موارد ذیل را به استحضار عالی می رساند ؛

 

1- شناسنامه ای که توسط موکل مورد استفاده قرار می گیرد متعلق به خودشان نیست در واقع ایشان متولد سال 68 هستند اما شناسنامه که متعلق به خواهر متوفی ایشان می باشد مربوط به سال 63 می باشد.

 

2- با توجه به اینکه پدر موکل نظامی بوده و ایشان در شهرهای مختلفی تحصیل کرده اند لذا دسترسی به مدارک تحصیلی ایشان در مقاطع پایین تر عملاً امکانپذیر نبوده اما مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی ایشان که در سال 88 اخذ شده نشان می دهد سن واقعی ایشان کمتر است چرا که با وجود تعداد بسیار زیادی دانشگاه در هر شهری، دیگر پشت کنکور ماندن آن هم به مدت هفت سال منطقی به نظر نمی رسد و با عقل سلیم سازگار نیست.

 

3- کارشناسان پزشکی قانونی با انجام چند مرحله معاینه پزشکی به این نتیجه رسیدند که سن موکل کمتر از سن شناسنامه ای بوده و بنابراین سن ایشان را تقریباً سی سال  اعلام کرده اند. این نظریه، تأیید کننده اظهارات موکل می باشد اما دادگاه محترم بدوی به نظریه پزشکی قانونی که اماره ای بر صحت خواسته موکل می باشد ترتیب اثر نداده و خواسته موکل را رد کرده اند.

 

4- موکل برای اثبات اظهاراتش، به شهادت شهود استناد کرده است که آنها در اظهاراتشان صراحتاً اعلام کرده اند که در دوران تحصیل مقاطع ابتدایی با موکل هم دوره بوده اند این در حالی است که سن شهود کمتر از موکل بوده بنابراین هم دوره بودن شهود و موکل بیانگر صحت اظهارات موکل می باشد در حالی که دادگاه محترم بدوی به جای اینکه به این امر مهم توجه کند برعکس، کم بوده سن شهود را ایراد تلقی کرده و بر همین اساس خواسته موکل را رد کرده است.

 

ریاست محترم دادگاه با عنایت به موارد فوق، استدعا دارد پرونده باسعه صدر بیشتری مطالعه گردد تا از تضییع حق موکل جلوگیری به عمل آمده و اجازه ندهند این مشکل بیش از این زندگی موکل را تحت تأثیر قرار دهد. لذا رسیدگی مجدد و نقض دادنامه صادره و صدور حکم شایسته مورد استدعاست.

 

باتشکر و تقدیم احترام

 

راه های تماس و مشاوره با وکیل برای اصلاحات شناسنامه و اسناد سجلی

مشاهده سوال حقوقی و پاسخ وکیل دادگستری در خصوص کاهش سن

Name (required)

Email (required)

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

موسسه حقوقی دادگران حامی (دفتر وکالت دادگران) از سال 1384 با همکاری جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران (حقوقدانان دارای پروانه وکالت دادگستری) تاسیس شد و تا به امروز با هدف قبول وکالت و اعطای مشاوره حقوقی به هموطنان ایرانی سراسر دنیا و خارجیان مقیم ایران، به حیات خود ادامه داده است. اعضای این مجموعه با سرلوحه قراردادن حق و عدالت و حرکت در چهارچوب قوانین و دوری از پرونده های موهوم و بی نتیجه، توانسته اند اعتماد مراجعین و موکلین را کسب نموده و صاحب اعتبار شوند.

ادامه مطلب ……

پرونده مطالبه وجه چک در دادگاه حقوقی در صورتی که مبلغ چک بیش از سیصد هزار تومان ! باشد مانند سایر دعاوی حقوقی قابل تجدیدنظر خواهی در دادگاه تجدیدنظر استان است.در دفاع و تجدیدنظر خواهی از سوی خواهان یا خوانده بدوی (تجدیدنظر خواه یا تجدیدنظر خوانده) حسب مورد و با توجه به موضوع جهات خاصی می تواند سبب و دلیل برای دفاع و استدلال در جهت توجیه یا انکار خواسته قرار گیرد.

 

مطالعه راه های مطالبه وجه چک و توقیف اموال

به نام خدا

نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

ریاست محترم دادگاه تجدید نظر استان تهران

احتراماً در خصوص پرونده کلاسه …… (شماره بایگانی: ……) که منجر به صدور دادنامه شماره …. مورخ 22/1/94 از سوی شعبه 20 دادگاه عمومی حقوقی تهران گردیده است در پاسخ به لایحه تجدیدنظرخواهی محکوم علیه مراتب ذیل را به استحضار می رساند:

مقدمتاً لازم به ذکر است محکوم علیه (آقای سید محمد ….) دو فقره چک به مشخصات ذیل صادر می‌نمایند:

1- چک شماره …. عهده بانک تجارت مورخ 1/5/87 به مبلغ 73/000/000 ريال

2- چک شماره …. عهده بانک ملی مورخ 6/7/87 به مبلغ 100/000/000 ريال

که هر دو چک در مراجعه به بانک محال علیه به دلیل عدم موجودی منجر به گواهی های عدم پرداخت می‌گردد. متعاقباً اینجانب اقدام به طرح دعوای مطالبه وجه چک و خسارت تأخیر تأدیه می نمایم که به موجب دادنامه شماره …. مورخ 26/9/91 صادره از سوی شعبه 20 و دادنامه اصلاحی شماره …. مورخ 27/10/91 صادره از شعبه مذکور صادر کننده چک محکوم به پرداخت وجه دو فقره چک می‌گردند. وکلای ایشان ضمن واخواهی به آراء بدوی و با ارائه تصویر چند فقره اسناد واریزی ادعا می نمایند پس از صدور گواهی‌های عدم پرداخت و مراجعه اینجانب به ایشان، آقای سید محمد …. اقدام به تأدیه کامل وجه چک‌ها به صورت اقساط می‌نمایند و جهت بررسی موضوع تقاضای ارجاع امر به کارشناس را درخواست می‌نمایند. کارشناس محترم در نظریه مورخ 11/3/93 مبالغ پرداختی واخواه را  مربط به سود (وام، مشارکت، سرمایه گذاری و …) می داند و اصل مبلغ 173 میلیون ريال را پرداخت نشده تشخیص می‌دهند. متعاقباً با اعتراض واخواه موضوع جهت بررسی بیشتر به هیئت محترم سه نفره کارشناسان ارجاع می شود که کارشناسان محترم نیز بعد از بررسی های دقیق مدارک و مستندات پرونده، مبالغ واریزی را به عنوان تسویه وجه چک ها تلقی نمی‌نمایند و نهایتاً به موجب دادنامه شماره …. مورخ 22/1/94 رأی واخواسته عیناً تأیید می‌گردد. اکنون در پاسخ به لایحه تجدیدنظرخواهی وکلای محکوم علیه بیان می دارد:

1- وکلای محترم تجدیدنظرخواه در لایحه واخواهی خود بدون اشاره به قرض الحسنه بودن مبلغ چک ها بیان می‌نمایند: «مقرر می گردد موکل به صورت اقساط و تا حد امکان مالی نسبت به تأدیه وجه چکهای موضوع دعوا اقدام نماید…» در حالی که وکلای محترم در لایحه تجدیدنظرخواهی خود نه تنها اصل مبلغ را بابت قرض الحسنه می دانند بلکه مدعی تسویه حساب کامل با اینجانب می شوند. صرف نظر از وجود تضاد میان ادعاهای وکلای محترم، طبق ماده 198 قانون آیین دادرسی مدنی  «در صورتی که حق یا دینی بر عهده کسی ثابت شد اصل بر بقای آن است مگر این که خلاف آن ثابت شود.» بنابراین وجود اصل چک نزد اینجانب دلیل عدم تسویه با تجدیدنظرخواه است چرا که در صورت تسویه تجدیدنظرخواه اقدام به استرداد اصل چک ها می نمود.

2- طبق نظریه هیئت محترم کارشناسان تاریخ چک ها تغییر یافته بدین صورت که چک شماره …. از تاریخ 6/7/86 به تاریخ  6/7/87 و چک شماره … از تاریخ 1/5/86 به 1/5/87 تغییر یافته است. وکلای تجدیدنظرخواه ادعا نموده اند «… به دلیل اینکه تصفیه مبلغ قرض الحسنه چند سال به طول انجامیده است و تجدیدنظرخوانده اجازه تعویض چک ها را به موکل نمی داده لذا موکل اقدام به اصلاح تاریخ چک ها نموده تا از این طریق چک ها اعتبار خود را تا پرداخت آخرین قسط توسط موکل به تجدیدنظر خوانده حفظ نماید…». علی رغم ادعای وکلای تجدیدنظرخواه، تاریخ اسناد و فیش های واریزی و هم چنین نظریه هیئت سه نفره کارشناسان نشان می دهد حتی بعد از تاریخ مندرج در چک (تاریخ اصلاح شده) نیز مبالغی واریز شده است. بنابراین اگر طبق اظهارات لایحه تجدیدنظرخواهی تا تاریخ مندرج در چک ها مبالغ آن ها واریز شده، واریزهای بعد از این تاریخ بر چه مبنا و اساسی بوده است؟

3- مطلب دیگر این که به موجب فیش های واریزی و نظریه هیئت محترم کارشناسان مبالغی از سوی اشخاص دیگر از جمله آقایان رضا …. و مهدی …. واریز شده که ارتباطی با تأدیه دین تجدیدنظرخواه ندارد و علاوه بر این برخی از این مبالغ به حساب خانم عادله …. واریز شده که در این خصوص نیز اینجانب ذی نفع نمی باشم.

4- تجدیدنظرخواه محترم نه در لایحه واخواهی و نه در لایحه تجدیدنظرخواهی خود هیچ گونه دلیل و مدرکی در جهت اثبات ادعای خویش مبنی بر قرض الحسنه بودن مبلغ چک‌ها ارائه نداده است و ادعای توافق طرفین مبنی بر تصفیه وجوه چکها به صورت اقساط در طول مدت زمان نیز متکی بر دلایل قابل استناد و در نتیجه قابل دفاع نمی‌باشد.

5- وکلای تجدیدنظرخواه در لایحه خود علت تغییر دادن تاریخ چکها از سوی تجدید نظرخواه را حفظ اعتبار آن ها تا پرداخت آخرین قسط به تجدیدنظرخوانده می دانند در حالی که طبق نظریه هیئت محترم کارشناسان علی رغم تغییر تاریخ چکها مبالغ آنها ثابت مانده و بنابراین مبالغ واریزی به عنوان تسویه حساب چکها تلقی نمی شوند. صرف نظر از عدم تغییر مبلغ چکها، وجود اصل چک در دست اینجانب و عدم اقدام تجدیدنظرخواه برای استرداد آنها نیز دلیلی بر اشتغال ذمه ایشان می‌باشد.در پایان نظر به مراتب مذکور تقاضای رسیدگی و تأیید دادنامه تجدیدنظرخواسته مورد تمنا می‌باشد.

با تشکر و تجدید احترام 

 

تماس و مشاوره با وکیل برای اعتراض به رای و حکم دادگاه

Name (required)

Email (required)

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری متولد سال 1358 است که تحصیلات عالیه خود را در مقاطع کارشناسی حقوق و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در دانشگاه تهران به اتمام رسانده است .

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.

طراحی سایت: ایزی وب

دعوای مطالبه وجه خواسته کسی است که به هر دلیلی وجه نقدی را از دیگری طلب دارد و با طرح این دعوا آن را مطالبه می نماید.اعم از اینکه مستند دعوای او رسید واریز وجه بانک باشد یا یک سند و دست نوشته عادی و یا یک قرارداد.این دعوا از جمله دعاوی مالی بوده و مستلزم پرداخت هزینه دادرسی معادل حدوداً سه نیم درصد خواسته است.دعوای مطالبه وجه در دادگاه محل اقامت خوانده مطرح و رسیدگی می شود، مگر اینکه منشا آن یک قرارداد باشد که در آن صورت مطابق ماده 13 قانون آیین دادرسی مدنی گزینه های دیگری نیز وجود دارد.امکان درخواست توقیف اموال شخص بدهکار همزمان با مطالبه طلب وجود دارد که اگر مستند دعوا یک سند رسمی باشد بدون هیچ مانعی پروسه توقیف اموال انجام میشود ولی اگر منشأ و دلیل دعوا سند رسمی نباشد برای توقیف اموال باید مطابق مقررات 108 به بعد قانون آیین دادرسی مدنی خسارت احتمالی نیز پرداخت.

 

مطالعه لایحه دفاعیه مطالبه وجه و طلب به دادگاه بدوی

ریاست محترم دادگاه تجدید نظراستان تهران

نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

با سلام

احتراما در خصوص دادنامه شماره ….. مورخ 11/8/99 در مقام پاسخ به لایحه تجدید نظرخواهی به وکالت از تجدید نظر خوانده آقای کاظم …. ، مراتب زیر را به استحضار میرسانم :

 

1- در خصوص مسائل ماهوی و دعوای تجدیدنظرخواه ، نظر به اینکه دادگاه محترم بدوی قرار رد دادخوست صادر نموده و وکلای محترم تجدید نظرخواه نیز از حیث ماهوی اعتراض ننموده اند، در صورت ضرورت و نیاز به توضیح ، نظر قضات محترم دادگاه تجدیدنظر را به لایحه دفاعیه مرحله واخواهی جلب می نمایم.

 

2- در خصوص مسائل شکلی، از آنجا که وکلای محترم تجدیدنظرخواه در لایحه دفاعیه خود که در مرحله تجدید نظرخواهی ارائه نمودند صرفا به مسائل شکلی پرداخته اند، لازم به توضیح است که :

همانطور که وکلای محترم تجدید نظرخواه صراحتا در مقدمه لایحه تجدید نظرخواهی خود اظهار داشته اند ، وکالتنامه در حضور ایشان امضا نگردیده است ولی با این وجود ایشان صحت امضای موکل را در وکالتنامه  گواهی نموده اند. و این در حالی بوده که تجدید نظرخواه بنا به اقرار خود وکلای تجدید نظرخواه در مقدمه لایحه واخواهی بیش از سه سال است که از کشور خارج شده است و بلافاصله پس از خروج مخفیانه از کشور (از اواخر اسفند ماه سال 1395) نیز توسط موکل (همسر تجدید نظرخواه) ممنوع الخروج شده اند. بنابراین وکلای محترم تجدید نظرخواه صحت امضای شخصی را گواهی نموده اند که آن شخص در تاریخ مندرج در وکالتنامه قطعا خارج از کشور بوده و در حضور ایشان اقدام به امضای وکالتنامه ننموده است. حال اعلام وکالت وکلای محترم از طرف تجدید نظر خواه به دو نحو متصور است:

فرض اول:

یا وکلای محترم ، وکالتنامه را به صورت مع الواسطه و بموجب وکالتنامه رسمی که مادر تجدید نظرخواه از وی داشته است ارائه نموده اندکه این فرض در خصوص مورد ما صدق نمی کند . زیرا:

اولاً وکلای محترم مستقیما نام تجدیدنظرخواه را بعنوان موکل ذکر نمودند بدون اینکه اشاره ای به وکالتنامه رسمی مع الواسطه ی مادرش داشته باشد.

ثانیاً در قسمت امضای موکل ، امضای فرضی شخص تجدید نظرخواه با ذکر نام تجدید نظرخواه درج شده است نه وکیل رسمی وی (یعنی مادرش) . در حالی که اگر وکالت مع الواسط بود باید مادرش در قسمت موکل با ذکر (به وکالت از تجدید نظر خواه) یا وکالتا امضا می نمود.

بنابراین ، اینکه وکلای محترم با وجود اینکه مادر تجدید نظرخواه وکالتنامه رسمی از دخترش داشته اما اقدام به تنظیم چنین وکالتنامه ای با امضا موکلی که در زمان وکالتنامه خارج از کشور بوده  ، نموده اند صرفا از جهت کارآموز بودن یکی از وکلای محترم و عدم آگاهی کافی وی از مقررات مربوط به تنظیم وکالتنامه مربوط به اشخاص خارج از کشور وعدم عنایت وکیل محترم دیگر به این امر قابل توجیه می باشد.

فرض دوم : 

حال اگر وکلای محترم ادعا دارند وکالتنامه را شخصا از تجدید نظرخواه گرفته و اقدام کرده اند:

1- بنا به اظهار صریح ایشان در لایحه وا خواهی ، خانم در آن زمان خارج از کشور بوده لذا نمی تواند مشمول صدر ماده 34 (وکاتنامه های تنظیمی در ایران) باشد که وکیل بتواند ذیل وکالتنامه تایید نماید که موکل شخصا در حضور او امضا کرده است.

2- همانگونه که قضات محترم تجدید نظر استحضار دارند اگر وکالت در خارج از ایران داده شده باشد مشمول ذیل ماده 34 قانون آیین دادرسی مدنی می گردد که مقرر داشته ” اگر وکالت در خارج از ایران داده شود باید به گواهی یکی از موامورین سیاسی یا کنسولی جمهوری اسلامی ایران برسد.” بنابراین ، باتوجه به اینکه مقررات آیین دادرسی مدنی در خصوص تشریفات رسیدگی ، شکلی بوده و جزء مقررات آمره می باشد که طرفین نمی توانند خلاف آن با یکدیگر توافق نمایند و استدلال وکلای محترم تجدید نظرخواه در مقدمه لایحه که به اصل صحت عقود و قراردادها استناد نموده اند ، گرچه در خصوص اصل عقد وکالت مدنی ممکن است قابل استناد باشد اما آن قرارداد وکالت به جهت عدم رعایت تشریفات رسیدگی و مقررات آمره قانون آیین دادرسی مدنی در خصوص مسائل  شکلی طرح دعوا، مستندا به ماده 84 قانون آیین دادرسی مدنی در محاکم قابل استناد نمی باشد.

3- در بند یک دفاعیات خود آقایان وکلا اظهار می نمایند : ” امضای وکالتنامه در خارج از کشور صرفا ادعایی است واهی ! و غیر قابل قبول ، ” در پاسخ معروض می داریم دلیل رد این ادعا ، اظهار خود وکلای تجدید نظرخواه در مقدمه لایحه واخواهی و صورتجلسه دادگاه واخواهی می باشد . که به صراحت اقرار و اظهار نموده اند موکل ایشان سه سال است خارج از کشور است و اقامتگاهی در ایران ندارد ( و به جهت ممنوع الخروجی ایشان امکان اینکه به ایران آمده و بازگشته باشد هم وجود ندارد.)

از یک طرف وکلا استدلال می کنند که گرچه موکل در ایران نبوده (بند یک لایحه واخواهی وکلای تجدید نظر خواه) ولی مطمئن هستیم خود موکل امضاء کرده !!از سوی دیگر در ذیل مقدمه ی لایحه  تجدید نظر خواهی خود،  بر خلاف اظهارات  قبلی خود ادعا می نمایند که تجدید نظر خواه در ایران حضور دارد!!البته بر خلاف این تناقض گویی های وکلای تجدید نظرخواه صحیح این است که خود شخص تجدید نظرخواه از سال 95 که از ایران خارج شده است دیگر به کشور باز نگشته که اگر چنین بود به دلیل ممنوع الخروجی ، دیگر امکان خروج از کشور را نداشت.

4- در خصوص بند دو لایحه وکلای تجدید نظرخواه که اظهار نموده اند : ” اگرچه این وکالت فضولی بوده ولی تنفیذ بعدی موکل ، اثر قهقرایی دارد و تمام اقدامات قبلی وکیل را نیز تنفیذ و توجیه می کند “، همانگونه که در بالا اشاره شد با عنایت به امری و شکلی بودن مقررات آیین دادرسی مدنی در خصوص نحوه طرح دعوا و رسیدگی ، این اقدام وکلای دادگستری  به صورت فضولی صرف نظر از اینکه خلاف شان وکالت بوده ، در دعاوی حقوقی مطروحه در محاکم دادگستری ، به جهت محرز نبودن سمت در زمان طرح دعوا مشمول بند 5 ماده 84 قانون آیین دادرسی مدنی می گردد ، که قاضی محترم بدوی به درستی اقدام به صدور قرار رد دادخواست نموده ( مستندا به ماده 89 قانون آیین دادرسی مدنی ). مجددا تاکید می شود که در شکل و صورت اعطاء وکالت دادگستری و قاعده آمده مندرج در ماده 34 قانون آیین دادرسی مدنی رعایت نشده است.

مضافا وکیلی که در زمان طرح واخواهی ، فاقد سمت بوده است اگر بعد از رد دعوا سمت بدست اورد و وکالت فضولی اش تنفیذ شود منجر به نقض رای دادگاهی که دعوای وی را به درستی به جهت عدم احراز سمت در زمان طرح دعوا رد نموده است نمیگردد. که جناب وکیل خود اقرار به نداشتن سمت در مرحله واخواهی می کنند و بعد مدعی می شوند که وکالتنامه فضولی بوده و بعدا تنفیذ شده است !

5- در خصوص بند 3 لایحه تجدید نظرخواهی وکلا و استدلال ایشان مبنی بر ” پرداخت هزینه های دادرسی از جانب موکل دلیل بر رضایت وی بر طرح و دعوا است ” و اینکه ” به جهت شفاهی بودن وکالت نباید وکالت را نپذیرفت ” لازم به ذکر است که همانگونه که مکررا بیان شد مقررات آیین دادرسی مدنی و نیز نحوه اعطاء وکالت به وکیل دادگستری ، واجد قواعد آمده است و نمی توان برخلاف آن توافق و اقدام نمود و از دادگاه انتظار رسیدگی طبق توافقات طرفین برخلاف مقررات امری را داشت.همانطور که دادخواست شفاهی پذیرفته نمی شود و مطابق مواد 81 الی 83 قانون آیین دادرسی مدنی که به شرح شرایط شکلی طرح دعوا پرداخته هریک از عناصر طرح دعوا اعم از تقدیم دادخوست ، شکل دادخواست ، پیوست های دادخواست و مدارک احراز سمت غیر اصیل که وکالتنامه وکیل نیز از این جمله می باشد باید مطابق با شرایط شکلی مقرر در قانون باشد و در صورت عدم رعایت هریک از این شرایط ، دعوا به شکل مطروحه قابل طرح و رسیدگی نمی باشد. و ضمانت اجرای آنرا در مواد 84 لی 92 قانون آیین دادرسی مدنی بیان داشته است ، در خصوص پرونده مطروحه نیز نظر به اینکه وکلای محترم شرایط شکلی مقرر در ماده 34  آیین دادرسی مدنی در خصوص وکالتنامه را رعایت ننموده اند ، صرفنظر از اینکه موکل ایشان راضی به انجام وکالت از سوی ایشان باشد یا وکالت ایشان بصورت فضولی صورت گرفته باشد ، به جهت عدم رعایت مقررات مربوط به وکالتنامه دادگستری که باید به دادگاه ارائه گردد ، ( همانند طرح دعوا بدون رعایت شرایط شکلی دادخواست ) این وکالتنامه فاقد اعتبار بوده و در دادگاه موجب احراز سمت وکلای محترم نمی گردد.

در تایید این سخن ، نظر قضات محترم دادگاه تجدید نظر را به نظریه شماره …. مورخ 3/5/1385 اداره حقوقی قوه قضائیه جلب می نمایم که مقرر نموده ” چنانچه مشخص شود در تاریخ تقدیم دادخواست ، دادخواست دهنده فاقد سمت قانونی بوده ، دادخواست وی قابل پذیرش نیست “

 

“چنانچه وکیلی دادخواست تجدیدنظرخواهی تقدیم نموده ولی وکالت‌نامه خود را ضمیمه ننموده باشد، مورد از موارد رفع نقص است اما چنانچه مشخص شود که در تاریخ تقدیم دادخواست، دادخواست‌دهنده فاقد سمت قانونی بوده دادخواست وی قابل پذیرش نیست”

نمونه یک سوال مشابه از اداره حقوقی قوه قضائیه :

سؤال: چنانچه وکیل هنگام تجدیدنظر خواهی وکالت‌نامه خود را ضمیمه ننماید یا در تاریخ تقدیم دادخواست، فاقد سمت وکالت باشد، تکلیف دادگاه چیست؟

 

……….. چنانچه مشخص شود که در تاریخ تقدیم دادخواست اساساً شخص دادخواست دهنده وکیل اصیل نبوده است به جهت اینکه در تاریخ تقدیم دادخواست تجدیدنظرخواهی فاقد سمت قانونی بوده، دادخواست وی قابل پذیرش نیست.

در پایان لازم به ذکر است که وکلای محترم تجدیدنظر خواه با همان وکالتنامه مرحله واخواهی و با اصرار به ارائه این وکالتنامه بعنوان وکالتنامه ای معتبر و بدون ارائه وکالتنامه ای مع الواسطه از مادر تجدید نظرخواه (وکیل رسمی و نماینده تجدید نظر خواه) و یا وکالتنامه ای مطابق شرایط بند ج ذیل ماده 34 قانون آیین دادرسی مدنی (وکالتنامه مخصوص اشخاص مقیم خارج از کشورکه به تایید سفارت یا کنسولگری ایران یا دفتر حفظ منافع ایران در آن کشور رسیده باشد) اقدام به طرح دعوای تجدید نظر خواهی نموده اند.

نظر به مراتب فوق و با عنایت به اینکه مطابق وکالتنامه پیوست تجدید نظرخواهان که همان وکالتنامه مرحله واخوهی و با همان ایرادات مذکور می باشد، رسیدگی و صدور قرار رد دعوا (یا ابطال دادخواست) مستندا به ماده 335 قانون آیین دادرسی مدنی مستدعی است

 

راه های تماس و ارتباط با وکیل برای مطالبه وجه و طلب

Name (required)

Email (required)

نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری متولد سال 1358 است که تحصیلات عالیه خود را در مقاطع کارشناسی حقوق و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در دانشگاه تهران به اتمام رسانده است .

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.

طراحی سایت: ایزی وب

در خصوص لایحه تجدید نظر خواهی چه می دانید؟ بعد از صدور رای قاضی در دادگاه بدوی (منظور از دادگاه بدوی، دادگاه اول است) چنانچه هر یک از طرفین پرونده به رای صادره معترض بودند، این امکان برای آنها وجود دارد که اقدام به تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی کنند. فرقی ندارد که دادگاه حقوقی یا کیفری باشد. قانون و قانون گذار این حق را برای همه آحاد ملت در نظر گرفته است. در صورتی که صدور رای از سوی قاضی مغایرت با صلاح و منفعت یکی از طرفین دعوا داشته باشد و شخص رای صادره را بر خلاف قانون حاکم در کشور بداند، در قالب لایحه ای اعتراض خود را به رای صادره نشان می دهد.

لایحه تجدید نظر خواهی، درخواستی مکتوب می باشد که شخص پس از صادر شدن رای بر پرونده و مورد دعوی، به منظور اعتراض بر حکم صادره اقدام به نوشتن و تنظیم آن می کند. راه های اعتراض به رای دادگاه در قالب های چون واخواهی، فرجام خواهی، اعتراض ثالث و اعاده دادرسی و لایحه تجدید نظر خواهی است. ما در این متن به لایحه تجدید نظر خواهی  و نحوه تنظیم و قوانین مرتبط  به آن و در خصوص سوالات احتمالی شما مربوط به این موضوع خواهیم پرداخت. 

در مطلب فوق عنوان شد که از راه های اعتراض به رأی صادر شده  دادگاه حقوقی و کیفری ، تنظیم و تقدیم لایحه تجدید نظر خواهی است. مطابق قانون جمهوری اسلامی هر شهروند جامعه می تواند برای مطالبه حق خود به دادگاه مراجعه کند و خواهان حق خواهی به صورت قانونی شود. قانونگذار برای رسیدگی به حقوق ملت، شرایطی را پیش بینی کرده است. یکی از این شرایط پیش بینی شده، احتمال اعتراض و ناراضی بودن به نحوه رسیدگی به حق خواهی است، از این رو قانون تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی را تبیین کرده است. حق قانونی هر یک از کسانی است که به رای صادره معترض و ناراضی باشند. تسلیم لایحه تجدید نظر خواهی برای اعتراض به صورت خودکار، مانع اجرای حکم صادر شده می شود. در قانونی مدنی اصل بر قاطعیت رأی است. اما قانونگذار در مواقعی و برای پرونده هایی که  قابل تجدید نظر خواهی است، استثنا قائل شده است. زمانی که شخص مدعی، تمامی شرایط و قانون تجدید نظر خواهی را رعایت کند، قاضی پرونده ملزم به پذیرش خواهان او می شود. کسانی حق تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی را در قانون خواهند داشت که‌ مرتبط با پرونده حقوقی و کیفری باشند.

مفاد مندرج در لایحه تجدید نظر خواهی چیست؟

بر اساس مفاد مندرج در لایحه تجدید نظر خواهی هر یک از طرفین دعوا و کسانی که به نحوی نماینده آنان و یا وکیل آنها باشد، در بازه زمانی مشخص حق نوشتن و تنظیم لایحه تجدید نظر را دارند. مدت زمان تعیین شده بر طبق قانون برای اشخاص مقیم کشور بیست روز است و برای شخص ایرانی مقیم خارج کشور تا دو ماه فرصت واخواهی و تجدید نظر را دارند. مدت زمان تایید شده از تاریخ ابلاغ حکم دادگاه شروع می شود. در این فرصت زمانی داده شده باید خود شخص یا نماینده وی و یا وکیل قانونی او اقدام به تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی نماید. در صورتی که به هر دلیلی موفق به تنظیم آن در مدت مشخص شده نشد، لایحه تنظیم شده را با دلایل موجه تسلیم دفاتر دادگاه نماید. که در ادامه این مبحث به دلایل موجه عقب افتادن تسلیم و تنظیم لایحه خواهیم پرداخت.نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

لایحه دفاعیه تجدید نظر را باید به کدام مرجع تسلیم کرد؟

همانطور که ذکر کردیم، برای تسلیم لایحه تجدید نظر خواهی باید ظرف مدت مشخص ۲۰ روز برای ایرانیان داخل کشور و مدت دو ماهه برای ایرانیان خارج از کشور بعد از ابلاغ حکم اقدام نمود. حال شاید این سوال برای خواهان واخواهی پیش بیایید که لایحه تنظیم شده را به کدام مرجع تحویل دهد و رسیدگی به آن مربوط به کدام مرجع ذی ربطی می باش ؟! دادگاه صادر کننده رای در مرحله اول و یا تسلیم لایحه به دفتر شعبه دادگاه تجدید نظر و یا به دفاتری بازداشتگاهی که در دادگاه تجدید نظر وجود دارد  مرجعی است که برای واخواهی به رای صادره دادگاه بدوی به آن می توان مراجعه کرد. حال اگر شخص به علتی مشخص در مدت زمان فرصت داده شده موفق به تسلیم لایحه دفاعیه تجدید نظر نشد امکان اینکه تقاضای تجدید نظر خواهی خود را به دادگاه صدور رای اول با بیان عذر خود از بابت تاخیر تسلیم کند، وجود دارد. در چنین موقعیتی دادگاه قبل از رسیدگی دوباره به پرونده و لایحه وی، ابتدا به بررسی عذر او از بابت تاخیر در فرصت زمانی می پردازد. اگر‌ عذر خواهان برای دادگاه موجه بود، دادگاه مکلف به رسیدگی لایحه تجدید نظر خواهد شد. چنانچه عذر تجدید نظر خواه موجه و غیر قابل قبول بود که تکلیف مشخص است. اما منظور از عذر موجه چیست و دادگاه چه عذری را موجه می داند؟ در متن زیر به جواب این سوالات خواهیم پرداخت.

عذر در تسلیم لایحه تجدید نظر خواهی از نظر دادگاه از چه جهتی موجه است؟

گفته شد؛ اگر شخص نتواند برای تنظیم و تحویل لایحه تجدید نظر خواهی در ظرف مدت بیست روزه یا دو ماه خود اقدام کنند، می توانند عذر خود را همراه با لایحه تنظیم شده به دادگاه صدور رای اول تسلیم کنند. دادگاه قبل از رسیدگی به لایحه وی، به بررسی عذر او می پردازد. زمانی که عذر عنوان شده وی  برای دادگاه موجه بود، دادگاه خود را مکلف به بررسی و رسیدگی دوباره به پرونده و بررسی لایحه دفاعیه تجدید نظر می داند. اما عذر موجه از نظر قانون چه عذری است که در زیر به آن پرداخته شده است؛

بیماری یا مریضی که شخص را از حرکت انداخته باشد. بدیهی است با گزارش پزشکی و بیمارستانی ذیصلاح می توان این ادله را اثبات نمود.

مرگ شخص نزدیکی و درجه یک نیز یکی از دلایل موجه است.مرگ  پدر و مادر، همسر یا فرزند عذری موجه به شمار می رود.  فوت هر یک از آنان ادله محکمه پسند و عذری موجه برای جا ماندن از فرصت تجدید نظر است.

حوادث طبیعی مثل؛ زلزله، سیل و یا آتش سوزی در خانه یا محل کار شخص از دلایل موجه دیگر است.

حبس و یا زندانی بودن شخص در مدت زمانی که شخص فرصت تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی را داشت.

پس طبق موارد بالا اگر شخص در هر یک از موقعیت های ذکر شده قرار بگیرد، می تواند عذر خود را به دادگاه تجدید نظر تسلیم کند.

اما در ادامه این مقاله به موضوع مهمی خواهیم پرداخت که بیشترین سوال در این زمینه از وکلای دادگستری پرسیده خواهد شد؛ چه آراء و احکامی صادر شده در امور حقوقی و‌کیفری شامل لایحه تجدید نظر خواهند شد؟!

احکام و آراء مندرج در لایحه تجدید نظر خواهی در امور حقوقی 

در مورد لایحه تجدید نظر خواهی، طبق ماده قانونی ۳۳۰ قانون اساسی چنین عنوان شده است؛ آرایی که در دادگاه های انقلاب و عمومی صادر می شوند، قطعی است. مگر در مواردی که قانونگذار برای جلوگیری از پایمال شدن احتمالی و سهوی حق و حقوق خواهان، آن را قابل تجدید نظر می داند. قبل از توضیح در این باره باید عنوان کرد که برخی از قرار های صادر شده در دادگاه که شرایط لازم را داشته باشند، نیز قابل تجدید نظر هستند. اما احکام قابل تجدید نظر به قرار زیر است؛

در دعاوی مالی که ارزش مال بیشتر از سیصد هزار تومان باشد. چنانچه ارزش مال سیصد هزار تومان یا کمتر باشد، امکان تجدید نظر برای رای صادره وجود ندارد.

زمانی که حکم صادر شده بر طبق رای یک یا چند نفر کارشناس باشد که طرفین به صورت کتبی رای آنها را قاطع بر دعوا قرار داده باشند.

حکم صادر شده ای که قابل استناد بر اقرار در دادگاه نباشد. چون منجر به اقرار قطعی دعوا خواهد شد و رسیدگی دوباره به پرونده دعوا را سالبه به انتفاء موضوع خواهد کرد ( یعنی در قضیه ای اصلا موضوعی وجود ندارد و می توان هر چیزی را از آن سلب نمود). البته این موضوع منوط به اقراری باشد که در دادگاه صورت بگیرد.

اگر طرفین دعوا هر کدام با توافق کتبی حق و حقوق تجدید نظر خواهی را از خودشان سلب نکرده باشند.

حکم مربوط به متفرعات دعوا ( منظور خواسته ای است که علاوه بر خواسته اصلی قابل مطالبه می باشد) البته زمانی امکان پذیر است که مطالبه اصلی دعوا قابل تجدید پذیر باشد.

کلیه احکامی که در دادگاه صادر شده باشد و مربوط به امور غیر مالی باشد، مثل نکاح، نسب و طلاق و غیره

اما در خصوص آراء قرار های قابل تجدید نظر باید، ابتدا درباره قرار های دادگاه توضیحی مختصر بدهیم. قرار دادگاه عبارت است از تصمیمی که دادگاه در امور ترافعی بین شاکی و متهم بر اساس عدالت باشد که بعضا یا کلا قاطع خصومت و دعوا نباشد. بعضی از قرار ها که حکم صادر شده راجع به اصل موضوع دعوا قابل تجدید نظر خواهی باشد، قابل تجدید نظر خواهی هستند. پس لزوم تجدید نظر خواهی برای قرار صادر شده در دادگاه اصل دعوا و حکم صادره است که آیا قابلیت تجدید نظر را دارد یا نه؟! حال قرار های که در زیر نام برده می شود، قابلیت تجدید نظر خواهی را دارند به شرطی که حکم صادره قابل تجدید نظر باشد؛

قرار عدم استماع دعوا یا رد دعوا

قرار سقوط دعوا

قرار رد دادخواست یا ابطال آن که ر دادگاه صادر شده است.

قرار عدم اهلیت هر یک از طرف دعوا

احکام غیر قابل تجدید نظر در امور حقوقی

احکامی که غیر قابل تجدید نظر باشند و لایحه تجدید نظر خواهی به آن تعلق نگیرد، احکام و آراء قطعی می گویند. درباره آرایی که قابل تجدید نظر بودند، سخن گفتیم. اما این سوال پیش خواهد آمد که احکام غیر قابل تجدید نظر کدامند؟! اگر از راه های قانونی نتوان به احکامی اعتراض کرد، به آن احکام قطعی می گویند. این احکام نه قابل تجدید نظر هستند و نه قابل واخواهی است. احکام قطعی احکامی است که فورا قابل اجرا می باشند. هر حکمی که در موارد بیان شده احکام و قرار قابل تجدید نظر نباشد، احکامی است که به موجب قانون قطعی و بدون چون و چرا است. 

لایحه تجدید نظر خواهی در امور کیفری

در رسیدگی به لایحه تجدید نظر خواهی در امور کیفری، قانونگذار همانند امور احکام حقوقی،  اعتراض و خواهان لایحه تجدید نظر را پیش بینی کرده است و حق هر یک از طرفین دعوا می داند. در مورد امور کیفری شرایط خاصی را نیز تبیین کرده که لازم به ذکر است؛

در ماده قانونی ۴۲۶ تا ۴۴۷ آیین دادرسی کیفری که در سال ۱۳۹۲ مصوب شده است، چنین بیان می کند؛ رسیدگی به امور کیفری در دادگاه تجدید نظر استان انجام می شود. اما برخی از موارد کیفری قابل تجدید نظر در دیوان عالی کشور مورد رسیدگی قرار گرفته می شود. به این منظور که صلاحیت رسیدگی دوباره، در صلاحیت مرجع دیوان عالی کشور می باشد. مرجع رسیدگی به تصمیمات دادگاه و لایحه تجدید نظر در امور اطفال و نوجوانان در یکی از شعب دادگاه استان انجام می گیرد و طبق قانون آیین دادرسی کیفری به دستور مستقیم قوه قضاییه تعیین خواهد شد. مرجع رسیدگی به آراء احکام دادگاه کیفری و فرجام خواهی و رسیدگی به جرائم نوجوانان و اطفال دیوان عالی کشور می باشد. اعتراض به برخی از احکام و آراء کیفری مانند امور حقوقی امکان تنظیم لایحه تجدید نظر وجود دارد، اما برخی از آرا و احکام قطعی است و قابل تجدید نظر نیستند. در ماده ۴۷۲ قانون‌ کیفری، احکامی که طبق این قانون قطعی و غیر قابل اعتراض هستند در متن زیر عنوان شده است.

احکام قطعی و غیر قابل تجدید نظر در امور کیفری

طبق گفته های فوق، برخی از احکام در دادگاه کیفری قطعی است و شامل تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی نمی باشند. این احکام به قرار زیر است؛

جرائمی که جزء جرایم ارتکاب تعزیرات درجه هشت باشد. جرایم درجه هشت تعزیرات به شرح زیر است؛

حبس تا سه ماه

جزای نقدی تا یک میلیون تومان (۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال)

مجازات تا ده ضربه شلاق

استثنائات بند الف نیز بر طبق قانون به قرار زیر می باشد؛نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

ماده ۸۰ قانون مجازات اسلامی، بایگانی کردن پرونده

طبق ماده ۸۱ قانون مجازات اسلامی، قرار تعلیق تعقیب

طبق ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی، قرار توقف تحقیقات

طبق موضوع ماده ۱۱۹ قانون مجازات اسلامی، اعتراض دادستان درباره توبه

جرم هایی که مجازات آن فقط مربوط به جزای نقدی درجه هشت باشد و رای آن در صلاحیت شورای حل اختلاف باشد، رای صادره غیر قطعی محسوب می شود که در ماده قانونی ۹ و ۲۷ شورای حل اختلاف به آن پرداخته شده است.

تمامی آراء و احکام صادر شده برای جرایم نوجوان و کودکان جزء آرا غیر قطعی محسوب می شود.

در خصوص جرایمی که لازم به پرداخت دیه و ارش باشد و چنانچه که جمع یا میزان آن کمتر از یک دهم دریافتی دیه کامل باشد. نکته مهم در این خصوص، جرایمی که مشمول قصاص و عنوان حد باشد، همواره قابل تجدید نظر خواهی هستند. همچنین طبق ماده قانونی ۴۲۷ در خصوص مجازات های جایگزین حبس، معیار تجدید نظر خواهی همان مجازات اولیه می  باشد. یعنی مجازاتی که طبق قانون به مجازات اصلی یاد شده است. تمامی موارد بیان شده، احکامی است که در دادگاه امور کیفری رای صادر شده بر آن قطعی است. پس طبق قانون آراء و احکامی که قابل تجدید نظر هستند به قرار زیر است و در متن زیر به آن پرداخته ایم.

آراء و احکام و قرار قابل تجدید نظر در امور کیفری

بنا بر آیین دادرسی کیفری احکام و قراری که طبق قانون شامل لایحه تجدید نظر خواهی می شوند به موجب زیر است؛

احکامی که شامل برائت و محکومیت است.

قرار هایی که شامل موقوفی تعقیب، منع تعقیب، تعویق صدور حکم، قرار اناطه، قرار رد تجدید نظر خواهی و یا دادخواست واخواهی به شرط اینکه اصل دعوا قابل تجدید نظر خواهی باشد. به غیر از این موارد، تمامی احکام صادره شده قابل اعتراض در دیوان عالی کشور یا فرجام خواهی هستند. طبق ماده قانونی ۴۲۸ مجازات اسلامی؛ آراء صادر شده درباره جرم های است که موجب سلب حیات خواهد شد، قطع عضو، تعزیرات درجه سه یا تعزیرات بالا تر، حبس ابد و جرم های عمدی که بر علیه تمامیت جسمانی است و میزان دیه پرداختی آن نصف دیه کامل و یا بیشتر از نصف دیه کامل باشد، همچنین احکام صادر شده درباره جرایم مطبوعاتی و سیاسی همه موارد بالا، قابل بررسی در دیوان عالی کشور تحت عنوان فرجام خواهی است. 

مواردی نیز وجود دارد که رای صادر شده دادگاه همراه با محکوم شدن به پرداخت دیه یا ارش و تحمل ضرر و زیان است. در این صورت طبق قانون تعیین شده هر یک از آنها قابل تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی شوند، جنبه های دیگر حکم صادره به تبع قابل فرجام خواهی و تجدید نظر هستند.

اگر در حالتی هر یک از طرفین دعوا بنا به هر دلیلی حق فرجام خواهی و تجدید نظر خواهی را از خود سلب کرده باشند، قانون نیز بر این تصمیم ترتیب اثر خواهد داد. اما هر یک از طرفین در خصوص رد صلاحیت قاضی پرونده یا دادگاه می تواند خواستار تجدید نظر در رای باشند. پیش تر هم در تجدید نظر خواهی امور حقوقی گفته شد؛ مهلت تنظیم لایحه تجدید نظر برای ایرانیان داخل کشور، بیست روز است و برای ایرانیان خارج از کشور تا دو ماه فرصت تنظیم و تسلیم لایحه تجدید نظر را دارند. همچنین برای اعتراض به قرار بایگانی نمودن پرونده در در ماده ۸۰ و قرار نظارت قضایی در تبصره ماده ۴۲۷، ده روز می باشد. در دادگاه نظامی اعتراض به حکم صادر شده سه روز تعیین شده است.

افرادی که حق تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی در امور کیفری دارند؟

کسی که طبق آراء محکوم علیه و به تحمل مجازات خوانده شده است و یا وکیل یا نماینده وی حق تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی خواهند داشت. مدعی یا شاکی و وکیل یا نماینده قانونی وی نیز حق اعتراض به حکم پرونده را خواهند داشت. دادستان نیز از جهتی که رای صادره مخالف و مغایر با قانون باشد و حکم صادره تناسبی با جرم ارتکاب شده نباشد حق اعتراض بر رای از سوی قاضی پرونده خواهد داشت.

نکات مهم و قابل توجه در مورد رسیدگی به لایحه تجدید نظر خواهی

یکی از نکات مهم و قابل توجه این است که دیوان عالی کشور و دادگاه تجدید نظر استان فقط نسبت به هر آنچه که مورد فرجام خواهی و تجدید نظر خواهی واقع شده است، رسیدگی می شود. پس شخص تجدید نظر خواه باید کاملا به این موضوع آگاه باشد. اگر هر یک از طرفین دعوی تنها نسبت به فرجام خواهی و یا رای کیفری تجدید نظر خواهی اقدام نموده باشد، پس از تنظیم درخواست کتبی و پس از پرداخت هزینه دادرسی است که به این درخواست رسیدگی می شود. اما اگر در مورد ضرر و زیان جرم هر نوع ادعایی در این خصوص داشته باشد، باید مطابق قانون دادخواست کتبی خود را به دادگاه امور حقوقی تسلیم نماید. زیرا این مورد در حیطه کاری و وظایف دادگاه حقوقی می باشد. مگر در حالتی که درخواست نسبت به جنبه کیفری ضرر و زیان به صورت توامان تسلیم شده باشد.

در حالتی و نکته مهم در ارسال لایحه تجدید نظر و واخواهی، به قرار قانون تعیین شده اگر فرجام خواه و تجدید نظر خواه ادعای اعسار از پرداخت هزینه دادخواست دعوای  ضرر و زیان ناشی از عمل جرم شود، در دادگاه بدوی یا صادر کننده رای اول به این ادعا رسیدگی می شود و رسیدگی آن خارج از نوبت می باشد.

هرگاه فرجام خواه یا تجدید نظر خواه در زندان باشد، بر حسب مورد، شخص از پرداخت هزینه دادرسی در فرجام خواهی و تجدید نظر معاف می باشد.

فرجام خواه و تجدید نظر خواه باید بر حسب مورد، دادخواست و لایحه تنظیم شده خود را به دفاتر دادگاه صادر شونده رای و یا به دفاتر زندان تحویل دهد. دفتر زندان یا دفتر دادگاه استان مکلف است، پس از ثبت، باید بلافاصله  آن را به دادگاه صدور کننده رای اول ارسال نماید. زمانی که تجدید نظر خواهی در وقت مشخص صورت گرفت، دفتر دادگاه پس از ثبت و رفع نواقص احتمالی موجود در تحقیقات و مستندات به دیوان عالی کشور و دادگاه مرکز استان ارسال نماید. دانستن این نکات برای هر شخصی که خواهان واخواهی باشد، مهم است. این نکات بیان شده برای امور حقوقی نیز تعمیم داده می شود.

رسیدگی‌ در دیوان عالی کشور و دادگاه تجدید نظر اصولا حضوری نمی باشد و بررسی بر اساس دفاعیات دو طرف و همچنین با توجه به محتویات پرونده صورت می پذیرد. البته گاهی بر حسب حساسیت پرونده نیاز به تشکیل جلسه رسیدگی شود.

اصولا هزینه های پرداختی برای اعتراض در تجدید نظر در خصوص دعاوی مالی به قرار ۴.۵٪ می باشد.

دلایل برای تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی بر حکم صادر شده در دادگاه حقوقی و کیفری

پیش تر گفتیم؛ یکی از راه های قانونی اعتراض به حکم صادره شده دادگاه، تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی است. برای تنظیم و تسلیم این لایحه به دادگاه دلایل و جهاتی باید وجود داشته باشد تا کسی که به صدور حکم معترض است، اقدام به واخواهی دوباره نماید. همچنین پیش تر عنوان شد که تمامی احکام صادره قابل تجدید نظر نیستند، پس چه دلایلی باید وجود داشته باشد تا حکم قابل تجدید نظر باشد؟! دلایلی که به واسطه آنها می تواند به رای دادگاه معترض شد. در تنظیم لایحه تجدید نظر باید حتما دلیل خود را از اعتراض عنوان نمود. در ماده قانونی ۳۴۸ قانون آیین دادرسی جهات و دلایل تجدید نظر خواهی را بیان کرده است. دلایل و جهات لازم تجدید نظر خواهی به قرار زیر است؛

ادعا داشتن عدم اعتبار استناد و مستندات دادگاه؛ این دلیل زمانی کاربرد دارد که قاضی پرونده با استناد به یک ماده قانونی حکمی را صادر کند و شخص تجدید نظر خواه  مدعی باشد که این قانون به دلایلی در قانون بی اعتبار شده است.

ادعای نبودن شرایط قانونی شهادت شهود؛ یکی از دلایل اثبات شهادت شاهد است. شخص می تواند با استناد به این جهت یا دلیل درخواست تجدید نظر خواهی را خواستار شود. مبنی بر اینکه شاهد شرایط قانونی و صلاحیت شهادت را نداشته است.

ادعای توجه نکردن قاضی به دلایل ابزاری؛ تجدید نظر خواه می تواند مدعی بر این موضوع‌ شود، قاضی به ابزاری که برای دادگاه بر اثبات گفته های خود ارائه داده، توجه نکرده است. البته باید این دلیل ابزاری مهم باشد و نتیجه دادخواست را کاملا دگرگون کند.

ادعای عدم صلاحیت دادگاه و قاضی در رای صادره؛ زمانی که برای شخص تجدید نظر خواه عدم صلاحیت قاضی پرونده در قضاوت محرز باشد، می تواند با استدلال به این دلیل خواهان تجدید نظر در رای صادره باشد.

ادعای خلاف رای صادره با احکام اسلامی و شرعی؛ یکی از دلایلی که برای تجدید نظر قابل رجوع است، خلاف شرع بودن حکم است. یعنی حکم صادر شده توسط قاضی پرونده با قانون جمهوری اسلامی و یا احکام شرعی مغایرت دارد. رای دادگاه باید موافق اصول و قانون باشد. 

نحوه رسیدگی به لایحه تجدید نظر خواهی

نحوه رسیدگی به لایحه تجدید نظر خواهی به این صورت است که؛ دادگاه تجدید نظر در مرکز هر استان تشکیل می شود. این دادگاه از یک رییس و دو مستشار تشکیل شده است. زمانی که پرونده و لایحه تجدید نظر به دادگاه تجدید نظر ارجاع شده است و در صورتی که تحقیقات و مستندات ضمیمه پرونده ناقص باشد، طبق ( قرار رفع )نقص پرونده را به دادگاهی که خواهان تجدید نظر شده است و یا به دادگاه بدوی( دادگاه صادر کننده رای) مرجوع می شود. دادگاه صادر کننده رای موظف به انجام دستورات دادگاه تجدید نظر است و تحقیقات و مستندات را کامل کرده و بدون اظهار نظر دوباره پرونده را ارجاع می دهد و یا اینکه خود دادگاه تجدید نظر استان خود اقدام به انجام تحقیقات در راستای پرونده می کند. این مراتب در صورتی است که تحقیقات ناقص باشند و اگر هیچ مشکلی در ضمیمه های پرونده نباشد، رسیدگی بدون فوت وقت انجام می شود. لازم است تا نحوه رسیدگی به هر یک از انواع کیفرخواست را توضیح دهیم.

زمانی که رای صادر شده از نوع قرار ها باشد و تحقیقات بیشتر لازم نباشد، همچنین قرار صادر شده طبق قانون اساسی کشور باشد، دادگاه تجدید نظر آن را تایید و به دادگاه صادر کننده رای اعاده می کند. ممکن است نظر دادگاه تجدید نظر بر نقض این حکم هم باشد که دادگاه صادر کننده باید خارج از نوبت به آن رسیدگی نماید.

زمانی که رای صادر شده توسط دادگاهی باشد که ذاتا صلاحیت محلی نداشته باشد، دادگاه تجدید نظر استان رای را نقض کرده و آن را به دادگاه ذیصلاح می فرستد و مراتب انجام شده را به دادگاه صدور کننده رای اطلاع خواهد داد.

طبق عملی شخص، متهم و مجرم شناخته می شود، حال اگر دادگاه تجدید نظر، نظر به این داشته باشد که این عمل شامل جرم نیست و یا از جهات قانونی یا عفو عمومی و در صورتی که متهم یا مجرم تحت تعقیب نباشد، رای صادره نقض می شود.

به جز موارد بیان شده فوق، در هر حالتی دیگر دادگاه تجدید نظر فورا اقدام به رسیدگی دوباره به پرونده می کند و اگر حضور طرفین دعوا و یا کسانی دیگر ضروری باشد، دستور به حاضر شدن آنها می دهد. در غیر این صورت بودن یا نبودن طرفین و یا وکیل آنها باعث انجام رسیدگی نمی شود.

دادگاه تجدید نظر جلسه ای را برای رسیدگی  به پرونده تشکیل می دهد و اقدام به رسیدگی می کند، پس از تصمیم گیری در خصوص پرونده، مراتب به قرار زیر است؛

در صورتی که رای صادر شده از نظر دادگاه تجدید نظر با توجه به ادله های موجود و قانون درست و مورد تایید باشد، پرونده را با ضمیمه نظر دادگاه تجدید نظر به دادگاه اول ارجاع داده می شود.

زمانی که دادگاه تجدید نظر برائت متهم را محرز بداند و این شخص تحت تعقیب نباشد، رای صادر شده را مقتضی می کند، حتی اگر شخص، خواهان تجدید نظر نشده باشد و یا اگر در زندان باشد، فورا آزاد خواهد شد.

زمانی که دادگاه تجدید نظر رای صادره از دادگاه بدوی یا صادر کننده حکم را خلاف شرع و احکام اسلامی و خلاف قانون تایید شده بداند، فورا رای صادره را نقض و رسیدگی از سر گرفته خواهد شد.

پس از انجام مراحل رسیدگی در دادگاه تجدید نظر، این دادگاه موظف است که پس از پایان جلسه و یا در اولین فرصت نهایتا تا یک هفته باید رای صادره و یا تایید رای دادگاه را به اطلاع دادگاه و شخص تجدید نظر خواه برساند.

دفعات مجاز برای اعتراض به حکم دادگاه بر اساس لایحه تجدید نظر خواهی

همانطور که در این‌ مقاله متوجه شدید، معترض شدن به حکم دادگاه بدوی حق هر کسی است که با دلایل مشخص رای صادر شده را غیر عادلانه بداند. در این صورت اقدام به تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی می کند.

طبق قانون تجدید نظر و واخواهی، شخص فقط یک بار حق اعتراض و خواهان تجدید نظر بر حکم صادر شده را دارد. رای دادگاه تجدید نظر از دو حالت خارج نیست. ممکن است رای این دادگاه بر تایید رای صادره از دادگاه صادر کننده رای باشد و یا رای دادگاه تجدید نظر استان مبنی بر حکمی مغایرت با حکم صادر شده اولیه باشد. اگر شخص در دادگاه تجدید نظر به حق و هدف خود برسد که هیچ، اگر چنین نباشد و به رای دادگاه تجدید نظر معترض باشد، امکان اعتراض دوباره وجود ندارد. ممکن است این سوال برای کسی که به حکم دادگاه تجدید نظر هم معترض باشد، پیش بیایید که آیا امکان اعتراض دوباره به حکم موجود است؟ و یا امکان معترض شدن دوباره به دادگاه تجدید نظر وجود دارد؟ جواب این سوالات در متن زیر می باشد.

آیا اعتراض به رای دادگاه تجدید نظر مجاز است؟

رای صادره در دادگاه تجدید نظر قطعی است. رای قطعی یعنی رای و حکمی که غیر قابل تجدید نظر باشد. برای این موضوع در دو صورت و حالت می توان استثنا قائل شد. در صورتی که شخص تجدید نظر خواه دلیل جدیدی را برای اثبات حق و حقوق خود پیدا کند، می تواند برای خواسته خود دوباره معترض به رای صادره شود. سند و دلیل و یا مدرک جدید را تقدیم دادگاه کرد و بر اساس آن دوباره دادگاه اقدام به رسیدگی دوباره نماید. همچنین اگر بعد از رای صادر شده در دادگاه تجدید نظر شخص تجدید نظر خواه ثابت کند که حکم خلاف شرع و مخالف احکام اسلامی است. در این دو حالت استثنایی مدعی می تواند خواهان رسیدگی دوباره به پرونده شود. همچنین دادگاه موظف به رسیدگی دوباره بر پرونده وی می شود.

نحوه تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی

برای تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی باید بر طبق ماده قانونی ۳۴۱۱ عمل کرد. طبق این قانون، متن لایحه تجدید نظر باید دارای مشخصات کامل باشد. نام و نام خانوادگی و تمام مشخصات فردی او از ملزومات تشکیل و تنظیم لایحه تجدید نظر است. آدرس کامل و درست محل اقامت نیز باید درج شود. اگر وکیل شخص اقدام به تنظیم لایحه کند، تمام مشخصات وی نیز باید ضمیمه لایحه شود. حکم صادر شده برای پرونده او در لایحه به صورت کامل درج شود. نوشتن کامل دلایل تجدید نظر خواهی و تاریخ ابلاغ رای ضروری است. برای تسلیم لایحه تنظیم شده باید به دفاتر امور قضایی تحویل مراجعه کرد و این درخواست در سامانه ثنا ثبت خواهد شد. مراتب رسیدگی از طریق الکترونیک به شخص اطلاع داده خواهد شد. بودن وکیلی با تجربه در کنار شخص کمک کننده و موثر خواهد بود. وکیل پایه یک دادگستری با چند و چون تنظیم و تشکیل و رسیدگی لایحه تجدید نظر خواهی آشنایی کامل دارد و موکل خود را در این خصوص راهنمایی کامل خواهد نمود.

لایحه تجدید نظر خواهی یا فرجام خواهی

این سوال شاید برای خواننده این متن و یا شخص‌ تجدید نظر خواه این سوال پیش بیایید که بین فرجام خواهی یا لایحه تجدید نظر خواهی کدام یک مناسب تر برای اعتراض به رای صادره شده است؟ اعتراض به شیوه تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی مناسب تر است. زیرا؛ در دادگاه تجدید نظر امکان و مجاز به ورود ماهیت دعوی وجود دارد و می توان رای صادر شده در دادگاه بدوی را نقض کرد. اما فرجام خواهی در دیوان عالی کشور فقط مجاز به بررسی و تشریح شکلی و توجه به رعایت کردن تشریفات دادرسی می باشد. اصولا به ماهیت دعوا کاری ندارد. پس مشخص است که پیگیری از طریق لایحه تجدید نظر قابل انعطاف تر است و امکان رسیدن به حق در این مورد بیشتر و عادلانه تر است.   

آیا رای صادره در دادگاه کیفری و تصمیمات دادگاه حقوقی قابل فرجام خواهی هستند؟

آرای و احکام صادره در دادگاه کیفری تحت هیچ عنوان قابل فرجام خواهی نیست. اما برخی از آراء تجدید نظر کیفری در دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار گرفته می شود. در مورد تصمیمات و آراء حقوقی تمام دعاوی مربوط به دعاوی مالی بیشتر از دو میلیون ریال قابل فرجام خواهی هستند. همچنین برخی از امور غیر مالی نیز قابل فرجام خواهی است. که در مبحث فرجام خواهی در مورد آن بحث خواهد شد. جواب به این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که شخص تجدید نظر خواه در امور کیفری و حقوقی که خواهند پرسید.

لزوم وجود وکیل در تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی

وجود وکیل مجرب و متخصص در امور تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی ضروری است. هر چقدر آگاهی شخص به زبان حقوقی زیاد باشد، باز به مشاوره وکیل مجرب نیاز پیدا خواهد کرد. همیشه در انجام امور قضایی حساس و پیچیده، وجود وکیل در رسیدگی به روند پرونده نیاز است. زیرا وکیل متخصص به تمامی نکات و ترفند های امور قضایی آگاه و مسلط است. وکیل نکات مهم و ضروری را به شخص یادآوری می کند و از نوشتن برخی جملات و اضافه گویی ها پرهیز می شود.

حق الوکاله وکیل برای تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی

یکی از موضوعاتی که شخص در مشاوره از وکیل و‌ یا کمک گرفتن از وی برای تنظیم لایحه تجدید نظر خواهی مهم است، آگاه شدن از حق الوکاله وکیل است. معمولا حق الوکاله وکیل برای معترض شدن به رای دادگاه و تنظیم لایحه واخواهی، نرخ ثابتی ندارد. برخی از وکلای مجرب و حرفه ای که دانش حقوقی و تجربه آنان ثابت شده است، نرخ حق الوکاله بیشتری دارند. اما این نرخ بر اساس توافق طرفین یعنی وکیل ‌و موکل تعیین می شود. اما طبق تعرفه های قانونی حدودا ۴۰٪ از نرخ کل حق الوکاله اول در تنظیم دادخواست دادگاه بدوی، پرداختی لازم به وکیل در تنظیم فرجام خواهی و تجدید نظر خواهی است.

امیدواریم در این مقاله به هر آنچه که درباره لایحه تجدید نظر خواهی مورد ابهام و سوال بوده، مورد بررسی و توضیح قرار شده باشد و از این مقاله راضی بوده باشید.

مقاله های مرتبط:

تنظیم دادخواست توسط وکیل

وکیل ماده 477

لایحه اعتراض به نظر کارشناس

وکیل ملکی

لایحه اعتراض به رای دادگاه

وکیل شکایت از پزشک

وکیل کیفری

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

آدرس: خیابان ولیعصر بالاتر از پل پارک وی خیابان خیام نبش کوچه قرنی ساختمان آریانا واحد ۴.۴

تلفن: 74 60 21 26 021

0912-485-75-72

ایمیل: [email protected]

ما به عنوان گروهی از حقوقدان‌ها ، وکلا و اساتید دانشگاهی که هر یک در حوزه‌ای خاص تخصص داریم گرد هم آمده‌ایم تا در زمینه‌های محتلف حقوقی از قبیل تنظیم اظهارنامه، دادخواست، لایحه و غیره بدون آنکه نیازی به مراجعه حضوری متقاضی باشد، خدمت‌رسانی کنیم.

لازم به ذکر است خدمات ارائه شده توسط این مجموعه برای تمامی مردم عزیز کشورمان در هر کجای دنیا که باشند فراهم است. امید است از این رهگذر بتوانیم گامی هر چند کوچک در رفع مشکلات مردم خوب کشورمان بر داریم.نی نی سایت

نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر
نمونه لایحه دفاعیه حقوقی تجدید نظر

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.