نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی
نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی

مطالبه وجه چک از جمله دعاوی حقوقی و مالی با موضوع وجه نقد بوده و حسب مورد رسیدگی بدوی به دادخواست مطالبه وجه چک در شورای حل اختلاف یا دادگاه حقوقی انجام می شود.این تنها راه اقدام و شکایت برای مطالبه وجه چک نیست و حسب مورد ممکن است راه های مناسب دیگری برای اعمال فشار بر صادرکننده وجه چک وجود داشته باشد.پس از صدور حکم بدوی راجع به چک کسی که حکم به ضرر وی صادر شده است (اعم از اینکه دارنده چک باشد یا صادرکننده چک) اصولاً حق خواهد داشت نسبت به حکم دادگاه بدوی تجدیدنظر خواهی نماید.درخواست تجدیدنظر در واقع درخواست رسیدگی مجدد به پرونده و دلایل در یک دادگاه عالی تر به نام دادگاه تجدیدنظر است.مرجع تجدیدنظر خواهی نسبت به آراء شورای حل اختلاف، دادگاه عمومی حقوقی و مرجع تجدیدنظر نسبت به دادگاه بدوی، دادگاه های تجدیدنظر استان هستند.در ادامه یک نمونه متن لایحه راجع به دعوای مطالبه وجه چک، تنظیم شده توسط وکلای دفتر وکالت دادگران حامی که در دادگاه بدوی مورد رسیدگی قرار گرفته و پس از آن محکوم علیه بدوی نسبت به دادنامه درخواست تجدیدنظر نموده است به اطلاع مخاطبان گرامی می رسد.

اطلاع از راه های مطالبه وجه چک و توقیف اموال

 

«بسمه تعالی»

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی

ریاست و مستشاران محترم دادگاه تجدیدنظر تهران

با سلام و احترام؛

به استحضار عالی می رساند عطف به پرونده کلاسه ….. با تقدیم وکالت نامه از جانب آقای علی …..، اینجانب به وکالت از موکل نسبت به دادنامه شماره …. صادره از شعبه 4 دادگاه حقوقی تهران با استناد به بندهای(ج) و(ه) قانون آیین دادرسی مدنی اعتراض و موارد ذیل را در مقام تجدیدنظرخواهی بیان می دارد:

 

1- در جلسه رسیدگی تجدیدنظرخوانده محترم حاضر نشده و اصول مدارک خود را ارائه نکرد لذا با استناد به ماده 96 قانون آئین دادرسی مدنی که خواهان را مکلف به ارائه اصول مدارک در جلسه رسیدگی نموده، دادگاه محترم  علیرغم اعلام ایراد از طرف موکل،به این امر توجه ننموده و اقدام به صدور رای نمود. سوالاتی که پیش می آید اینست که:

الف ) دادگاه محترم چگونه به این یقین رسیده بود که چک های مورد استناد تجدیدنظرخوانده واقعی بوده و جعل یا دست کاری نشده اند؟

ب) از کجا معلوم که امضای موکل اینجانب جعل نشده بود؟ مگر از روی اسکن مدارک می توان تشخیص داد که بر روی سند جعلی صورت گرفته یا خیر؟

ج) آیا موکل به عنوان خوانده این حق را نداشته که اصول چک ها را رویت کرده و اگر ایرادی وارد بود مطرح کند؟

 

2- در ظهر چک شماره سریال ابتدا آقای مصطفی …. اقدام به برگشت زدن چک نموده و سپس بدون اینکه حقوق آن را منتقل نماید، چک را به آقای علی.الف منتقل نموده و ایشان مجددا اقدام به برگشت زدن چک نموده و در نهایت حقوق خود را به تجدیدنظرخوانده منتقل نموده است.مگر می شود دارنده اول پس از برگشت زدن چک، بدون هیچ گونه امضا و انتقالی چک را در اختیار دیگری قرار دهد؟ وقتی چک به درستی به شخص دوم منتقل نشده پس در نتیجه ایشان هم نمی توانسته حقوق خود را به شخص سوم یعنی تجدیدنظرخوانده منتقل نماید که این امر ایراد دیگری بود که متاسفانه دادگاه محترم به این امر توجه ننموده است.

 

3- موکل هیچ گونه بدهی به تجدیدنظرخوانده ندارد بلکه آقای رامین …. فرزند موکل طبق قراردادی که با دارنده اول آقای مصطفی ….. منعقد نموده جهت پرداخت دستمزد در ازای ایفاء تعهد، اقدام به تحویل چک های متنازع فیه نموده در نتیجه چک ها تنها وسیله پرداخت بوده اند و متعهد اصلی آقای رامین ….. بوده و نه موکل همچنین با توجه به اینکه دارنده اول یعنی آقای مصطفی … به تعهد خود عمل ننموده لذا مستحق دریافت وجوه چک های فوق الذکر نبوده و به همین دلیل نیز چک ها با عدم تامین موجودی و در نهایت برگشت، مواجه شده اند که به همین جهت جلب آقای رامین …. به عنولن ثالث به دادرسی جهت شفاف شدن موضوع مورد استدعاست.

با عنایت به موارد فوق از آنجائی که دادنامه صادره قانونی و شرعی نمی باشد و دارای ایرادات اساسی نیز می باشد، تقاضای رسیدگی و صدور حکم شایسته مورد استدعاست.

باتشکر و تجدید احترام

 

راه های تماس و مشاوره با وکیل متخصص چک و سایر اسناد تجاری

مطالعه مقررات و احکام چک های صیادی

Name (required)

Email (required)

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

موسسه حقوقی دادگران حامی (دفتر وکالت دادگران) از سال 1384 با همکاری جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران (حقوقدانان دارای پروانه وکالت دادگستری) تاسیس شد و تا به امروز با هدف قبول وکالت و اعطای مشاوره حقوقی به هموطنان ایرانی سراسر دنیا و خارجیان مقیم ایران، به حیات خود ادامه داده است. اعضای این مجموعه با سرلوحه قراردادن حق و عدالت و حرکت در چهارچوب قوانین و دوری از پرونده های موهوم و بی نتیجه، توانسته اند اعتماد مراجعین و موکلین را کسب نموده و صاحب اعتبار شوند.

ادامه مطلب ……

پرونده مطالبه وجه چک در دادگاه حقوقی در صورتی که مبلغ چک بیش از سیصد هزار تومان ! باشد مانند سایر دعاوی حقوقی قابل تجدیدنظر خواهی در دادگاه تجدیدنظر استان است.در دفاع و تجدیدنظر خواهی از سوی خواهان یا خوانده بدوی (تجدیدنظر خواه یا تجدیدنظر خوانده) حسب مورد و با توجه به موضوع جهات خاصی می تواند سبب و دلیل برای دفاع و استدلال در جهت توجیه یا انکار خواسته قرار گیرد.

 

مطالعه راه های مطالبه وجه چک و توقیف اموال

به نام خدا

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی

ریاست محترم دادگاه تجدید نظر استان تهران

احتراماً در خصوص پرونده کلاسه …… (شماره بایگانی: ……) که منجر به صدور دادنامه شماره …. مورخ 22/1/94 از سوی شعبه 20 دادگاه عمومی حقوقی تهران گردیده است در پاسخ به لایحه تجدیدنظرخواهی محکوم علیه مراتب ذیل را به استحضار می رساند:

مقدمتاً لازم به ذکر است محکوم علیه (آقای سید محمد ….) دو فقره چک به مشخصات ذیل صادر می‌نمایند:

1- چک شماره …. عهده بانک تجارت مورخ 1/5/87 به مبلغ 73/000/000 ريال

2- چک شماره …. عهده بانک ملی مورخ 6/7/87 به مبلغ 100/000/000 ريال

که هر دو چک در مراجعه به بانک محال علیه به دلیل عدم موجودی منجر به گواهی های عدم پرداخت می‌گردد. متعاقباً اینجانب اقدام به طرح دعوای مطالبه وجه چک و خسارت تأخیر تأدیه می نمایم که به موجب دادنامه شماره …. مورخ 26/9/91 صادره از سوی شعبه 20 و دادنامه اصلاحی شماره …. مورخ 27/10/91 صادره از شعبه مذکور صادر کننده چک محکوم به پرداخت وجه دو فقره چک می‌گردند. وکلای ایشان ضمن واخواهی به آراء بدوی و با ارائه تصویر چند فقره اسناد واریزی ادعا می نمایند پس از صدور گواهی‌های عدم پرداخت و مراجعه اینجانب به ایشان، آقای سید محمد …. اقدام به تأدیه کامل وجه چک‌ها به صورت اقساط می‌نمایند و جهت بررسی موضوع تقاضای ارجاع امر به کارشناس را درخواست می‌نمایند. کارشناس محترم در نظریه مورخ 11/3/93 مبالغ پرداختی واخواه را  مربط به سود (وام، مشارکت، سرمایه گذاری و …) می داند و اصل مبلغ 173 میلیون ريال را پرداخت نشده تشخیص می‌دهند. متعاقباً با اعتراض واخواه موضوع جهت بررسی بیشتر به هیئت محترم سه نفره کارشناسان ارجاع می شود که کارشناسان محترم نیز بعد از بررسی های دقیق مدارک و مستندات پرونده، مبالغ واریزی را به عنوان تسویه وجه چک ها تلقی نمی‌نمایند و نهایتاً به موجب دادنامه شماره …. مورخ 22/1/94 رأی واخواسته عیناً تأیید می‌گردد. اکنون در پاسخ به لایحه تجدیدنظرخواهی وکلای محکوم علیه بیان می دارد:

1- وکلای محترم تجدیدنظرخواه در لایحه واخواهی خود بدون اشاره به قرض الحسنه بودن مبلغ چک ها بیان می‌نمایند: «مقرر می گردد موکل به صورت اقساط و تا حد امکان مالی نسبت به تأدیه وجه چکهای موضوع دعوا اقدام نماید…» در حالی که وکلای محترم در لایحه تجدیدنظرخواهی خود نه تنها اصل مبلغ را بابت قرض الحسنه می دانند بلکه مدعی تسویه حساب کامل با اینجانب می شوند. صرف نظر از وجود تضاد میان ادعاهای وکلای محترم، طبق ماده 198 قانون آیین دادرسی مدنی  «در صورتی که حق یا دینی بر عهده کسی ثابت شد اصل بر بقای آن است مگر این که خلاف آن ثابت شود.» بنابراین وجود اصل چک نزد اینجانب دلیل عدم تسویه با تجدیدنظرخواه است چرا که در صورت تسویه تجدیدنظرخواه اقدام به استرداد اصل چک ها می نمود.

2- طبق نظریه هیئت محترم کارشناسان تاریخ چک ها تغییر یافته بدین صورت که چک شماره …. از تاریخ 6/7/86 به تاریخ  6/7/87 و چک شماره … از تاریخ 1/5/86 به 1/5/87 تغییر یافته است. وکلای تجدیدنظرخواه ادعا نموده اند «… به دلیل اینکه تصفیه مبلغ قرض الحسنه چند سال به طول انجامیده است و تجدیدنظرخوانده اجازه تعویض چک ها را به موکل نمی داده لذا موکل اقدام به اصلاح تاریخ چک ها نموده تا از این طریق چک ها اعتبار خود را تا پرداخت آخرین قسط توسط موکل به تجدیدنظر خوانده حفظ نماید…». علی رغم ادعای وکلای تجدیدنظرخواه، تاریخ اسناد و فیش های واریزی و هم چنین نظریه هیئت سه نفره کارشناسان نشان می دهد حتی بعد از تاریخ مندرج در چک (تاریخ اصلاح شده) نیز مبالغی واریز شده است. بنابراین اگر طبق اظهارات لایحه تجدیدنظرخواهی تا تاریخ مندرج در چک ها مبالغ آن ها واریز شده، واریزهای بعد از این تاریخ بر چه مبنا و اساسی بوده است؟

3- مطلب دیگر این که به موجب فیش های واریزی و نظریه هیئت محترم کارشناسان مبالغی از سوی اشخاص دیگر از جمله آقایان رضا …. و مهدی …. واریز شده که ارتباطی با تأدیه دین تجدیدنظرخواه ندارد و علاوه بر این برخی از این مبالغ به حساب خانم عادله …. واریز شده که در این خصوص نیز اینجانب ذی نفع نمی باشم.

4- تجدیدنظرخواه محترم نه در لایحه واخواهی و نه در لایحه تجدیدنظرخواهی خود هیچ گونه دلیل و مدرکی در جهت اثبات ادعای خویش مبنی بر قرض الحسنه بودن مبلغ چک‌ها ارائه نداده است و ادعای توافق طرفین مبنی بر تصفیه وجوه چکها به صورت اقساط در طول مدت زمان نیز متکی بر دلایل قابل استناد و در نتیجه قابل دفاع نمی‌باشد.

5- وکلای تجدیدنظرخواه در لایحه خود علت تغییر دادن تاریخ چکها از سوی تجدید نظرخواه را حفظ اعتبار آن ها تا پرداخت آخرین قسط به تجدیدنظرخوانده می دانند در حالی که طبق نظریه هیئت محترم کارشناسان علی رغم تغییر تاریخ چکها مبالغ آنها ثابت مانده و بنابراین مبالغ واریزی به عنوان تسویه حساب چکها تلقی نمی شوند. صرف نظر از عدم تغییر مبلغ چکها، وجود اصل چک در دست اینجانب و عدم اقدام تجدیدنظرخواه برای استرداد آنها نیز دلیلی بر اشتغال ذمه ایشان می‌باشد.در پایان نظر به مراتب مذکور تقاضای رسیدگی و تأیید دادنامه تجدیدنظرخواسته مورد تمنا می‌باشد.

با تشکر و تجدید احترام 

 

تماس و مشاوره با وکیل برای اعتراض به رای و حکم دادگاه

Name (required)

Email (required)

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری متولد سال 1358 است که تحصیلات عالیه خود را در مقاطع کارشناسی حقوق و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در دانشگاه تهران به اتمام رسانده است .

ما را در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید.

طراحی سایت: ایزی وب

اطلاع از موارد دفاع صدور چک بلامحل

 

قضات محترم وشریف دادگاه تجدید نظر

باسلام وتقدیم احترام

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی

درخصوص دادنامه بدوی،موضوع اتهام موکل به صدور دوفقره چک بلامحل به شماره …. مورخ 23/11/90 و …. مورخ 25/11/90، درمقام دفاع و تجدید نظر خواهی از دادنامه بدوی وفق بند های الف،ب و ج ماده 240 قانون آیین دادرسی کیفری ،به عرض می رسانم:

1-هر دو چک موجود نزد شاکی وعده دار بوده فاقد وصف کیفری می باشند.مستند این ادعا عبارت است از:

الف- مطابق عرف و رویه موجود در بازار ارز و طلا و سکه (شغل شاکی و متشاکی عند) قریب به صد درصد چک های مبادله شده وعده دار است وهیچ کس برای پرداخت بدهی حال خود چک صادر نمی کند.

ب- از آنجا که مبلغ هر دو چک مساوی است و هر دو با یک خودکار و با یک دستخط نوشته شده و به طور کلی کاملا مشابه هستند می توان نتیجه هر دو بر خلاف تاریخ های متفاوت مندرج درآن در یک تاریخ صادر شده اند.

ج- منشأ صدور چک های موضوع دعوا دو فقره چک به شمارهای ….. هر دو به تاریخ 9/11/90 (پانزده روز قبل از سررسید چک های موضوع این دعوا) هر یک به مبلغ 1/755/000/000 ریال بوده است. ودر واقع شاکی پس از عدم امکان وصول چک های مورخ 9/11/91 به موکل مراجعه نموده و در قبال پانزده روز اعطای مهلت (از تاریخ 9/11/90 تا 25/11/90) مبلغ 220/000/000 ریال به کل مبلغ افزوده و چک های موضوع از این دعوا اضافه می نماید.(چک های قبلی ضمیمه این لایحه است)

د- منشأ و دلیل مبادله ی چک های دعوا این است که، مدت حدود 3 سال است موکل به دلیل مشکلات شدید مالی به کرات از شاکی در قبال پرداخت سود اقدام به اخذ وجه کرده است.این مطلب از بررسی حساب های موکل و شاکی به خوبی قابل استناد است،و البته شاکی محترم هم به این وصف در بازار سکه و طلا و ارز شهره هستند.

ه- تمامی مراتب فوق از سوی پسر موکل (آقای محسن …..) قابل شهادت است همچنان که در جلسه رسیدگی به وی هم بعد از دستور قاضی محترم بدوی ایشان تمامی اطلاعات خود را اظهار نموده و به پرسش های قاضی محترم پاسخ داده اند البته  صورتجلسه اخذ شهادت شاهد در پرونده موجود است ولی معلوم نیست که چرا ایشان به این اظهارات توجه ننموده اند.

2- دلیل عدم پرداخت چک های موضوع دعوا(صرف نظر از فقد وجه کیفری و جرم نبودن صدور آنها) مشکلات شدید مالی بوده و زندانی شدن ایشان هیچ سودی برای جامعه و شاکی ندارد و پر واضح است که هدف جناب شاکی چیزی نیست جز فشار به موکل.

حتما به همین دلیل و جهت جلوگیری از سوء استفاده دارندگان چک و ورود فشار ناروا به بدهکاران است که قانون گذار جدید به جای زندان طولانی مدت ، محرومیت طولانی از داشتن دسته چک را برای محکوم علیه در نظر گرفته است(اشاره به لایحه جدید راجع به صدور چک بلامحل)

در نهایت ضمن تأکید مجدد بر بی گناهی و عدم مجرمیت موکل نیز وعده دار بودن چک های موضوع دعوا،توجه قضات محترم دادگاه تجدید نظر را به صورتجلسات بدوی و اقاریر ضمنی شاکی و اظهارات شاهد پرونده ودلایل استنادی و اوضاع و احوال موجود جلب نموده و تقاضای صدور حکم به برائت موکل را دارم.

و در صورت کفایت دلایل از سوی آن مرجع و نظر به مجرمیت موکل عاجزانه اعمال تخفیف و کاهش مجازات موکل (مجازات صدور چک بلامحل) را از آن مقامات درخواست می نمایم چراکه زندانی شدن موکل که فاقد هر نوع سابقه کیفری بوده و فردی با آبروست هیچ دردی را دوا ننموده و صرفا میزان طلب طلبکاران را که بسیاری از آنان تاکنون اقدامی ننموده اند را تشدید می نماید و قطعا به حال شاکی هم هیچ سودی ندارد جز سوء استفاده و اعمال فشار و زیاده خواهی.

باتشکر و تقدیم احترام مجدد 

 

راه های تماس و مشاوره با وکیل برای چک بلامحل

 

Name (required)

Email (required)

من را از نظرات بعدی از طریق ایمیل آگاه بساز

در صورت تمایل به دریافت مشاوره حقوقی و اعطای وکالت به وکیل پایه یک دادگستری و جهت هماهنگی و دریافت وقت مشاوره حقوقی کلیک کنید.

موسسه حقوقی دادگران حامی (دفتر وکالت دادگران) از سال 1384 با همکاری جمعی از فارغ التحصیلان دانشگاه تهران (حقوقدانان دارای پروانه وکالت دادگستری) تاسیس شد و تا به امروز با هدف قبول وکالت و اعطای مشاوره حقوقی به هموطنان ایرانی سراسر دنیا و خارجیان مقیم ایران، به حیات خود ادامه داده است. اعضای این مجموعه با سرلوحه قراردادن حق و عدالت و حرکت در چهارچوب قوانین و دوری از پرونده های موهوم و بی نتیجه، توانسته اند اعتماد مراجعین و موکلین را کسب نموده و صاحب اعتبار شوند.

ادامه مطلب ……

مرکز دانلود لایحه حقوقی و دادخواست و شکوایه

براساس قانون تجارت، چك نوشته‌ای است كه به موجب آن صادر‌كننده می‌تواند تمام یا قسمتی از پول خود را كه نزد بانك دارد باز پس گیرد یا به شخص دیگری واگذار كند.

به گزارش بانکی دات آی آر، استفاده از چک از دیرباز در بین جوامع مختلف به سبب کاهش مشکلات حمل پول رواج یافت اما آنچه قرار بود روزی سبب آرامشمان شود این روزها بلای جان شده و انتشار گزارش های متعدد در خصوص افزایش حجم چک های برگشتی در کشورمان موجب نگرانی کارشناسان شده است. در این گزارش می کوشیم شما رابانکاتی که کمتر به آنها اشاره شده آشنا کنیم.

درمورد هرچکی سه شخص وجود دارد: صادرکننده(یاهمان کسی که چک می کشد)،دریافت کننده(همان کسی که چک را به عنوان وجه دریافت می کند) و پرداخت کننده(بانک صادرکننده دسته چک). هریک از این افرادحقوق و وظایف خاص خودشان را دارند.

1. صادرکننده چک موظف است ضمن تامین موجودی چک در زمان مقرر چکی خط نخورده و با دست خطی خوانا تنظیم نماید.

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی

2. دریافت کننده هنگام مراجعه به بانک باید علاوه برچک اسناد هویتی خویش را به همراه ببرد

3. بانک موظف است پس از احراز هویت چک را نقد نماید.

10 نکته کاربردی

1.هركس با علم به بسته بودن حساب بانكی خود مبادرت به صدور چك كند عمل وی در حكم صدور چك بلامحل خواهد بود و به حداكثر مجازات 2سال حبس محكوم می‌شود. این مجازات غیرقابل تعلیق است.اماجرائم مذكور در این قانون بدون شكایت دارنده چك قابل تعقیب نیست.

2.اگر دریافت کننده چک بلامحل ظرف مدت 6 ماه از صاحب حساب شکایت نکند دیگر حق شکایت نخواهد داشت.

3. محکوم علیه موظف است مبلغی معادل یک سوم چک را به نفع دولت پرداخت نماید.

4. سه نوع چک قابل پیگرد قانونی نیست. چک سفید امضا،چک تضمینی و چکی که وصول آن منوط به شرطی باشد.

5.اگر اشخاص با یکی از موارد زیر مواجه شدند، می‌توانند چک را برگشت بزنند:

۱. نبودن وجه نقد یا کافی نبودن آن2. صدور دستور عدم پرداخت وجه چک به بانک از طرف صاحب حساب3. تنظیم چک به صورت نادرست از قبیل عدم مطابقت امضا، اختلاف در مندرجات چک، قلم خوردگی و…

6. چنانچه‌ چك‌ به‌ هر دلیل‌ برگشت‌ بخورد، پس‌ از دریافت‌ گواهی‌ عدم‌پرداخت‌ از بانك‌ محال‌ علیه‌ و اطمینان‌ از عدم‌وصول‌ چك‌ از طریق‌ مذاكره‌، نسبت‌ به‌ تنظیم‌ شكوائیه‌ اقدام‌ نمایید:الف – پس‌ از تنظیم‌ شكوائیه‌ با همراه‌ داشتن‌ اصل‌ چك‌ به‌ قسمت‌ ارجاع‌ شكایات‌حوزه‌ قضایی‌ كه‌ بانك‌ محال‌ علیه‌ در محدوده‌ آن‌ واقع‌ است‌ مراجعه كنید.ب – معاونت‌ ارجاع‌ حوزه‌ قضایی‌ مربوطه‌ در ذیل‌ شكوائیه‌ دستور تحقیقات‌مقدماتی‌ و اعلام‌ نتیجه‌ را به‌ حوزه‌ انتظامی‌ واقع‌ در محدوده‌ سكونت‌ صادر كننده‌چك‌ را صادر می‌نماید. (آدرس‌ اعلامی‌ مشتكی‌عنه‌ مندرج‌ در برگ‌ گواهی‌ عدم‌پرداخت)ج – پس‌ از اخذ دستور مقام‌ قضایی‌، به‌ حوزه‌ انتظامی‌ مربوطه‌ مراجعه‌ كرده‌ و برحسب‌ رویه‌ معمول‌، با كسب‌ دستور فرمانده‌ حوزه‌ انتظامی‌ یا جانشین‌ وی‌اخطاریه‌ 3 روزه‌ كه‌ به‌ اخطار حسن‌ نیت‌ معروف‌ است‌ در معیت‌ مأمور نیروی‌انتظامی‌ به‌ متهم‌ ابلاغ‌ می‌شود.ذ – درصورتی‌ كه‌ متهم‌ در ظرف‌ 3 روز پس‌ از ابلاغ‌ اخطاریه‌ مذكور در بند 3، رضایت‌ شاكی‌ را جلب‌ كرده‌ است‌ یا ترتیب‌ پرداخت‌ وجه‌ چك‌ را بدهد با اعلام‌ رضایت‌ شاكی‌ یا ارائه‌ لاشه‌ چك‌ توسط وی‌ پرونده‌ مختومه‌ می‌شود، والا درصورت‌ عدم‌حضور در موعد مقرر، با دستور مقام‌ قضایی‌ نسبت‌ به‌ جلب‌ متهم‌ اقدام ‌و پرونده‌ با گزارش‌ نیروی‌ انتظامی‌ و به‌ همراه‌ طرفین‌ به‌ حوزه‌ قضایی‌ مربوطه‌ارسال‌ و پس‌ از تعیین‌ شعبه‌ رسیدگی‌‌كننده توسط ریاست‌ حوزه‌ قضایی‌ و یامعاونین‌ آنها، پرونده‌ در جریان‌ رسیدگی‌ قرار می‌گیرد. (این‌ اقدامات‌ نیز درصورتی‌كه‌ متهم‌ متواری‌ باشد انجام‌ می‌گیرد) در ضمن‌ می‌توان‌ درصورتی‌ كه‌ متهم‌ متواری‌ بوده‌ ‌ و احتمال خروج وی‌ از كشور برود، از دادگاه‌ درخواست‌ ممنوع‌‌الخروج‌ كردن‌ ویرا از كشور كرد.

7. اگر بعد از صدور حكم قطعی، شاكی گذشت كند یا محكوم به‌ترتیب بالا موجبات پرداخت وجه چك را فراهم كند اجرای حكم متوقف می‌شود.

8. برخی گمان می‌کنند برای وصول وجه چک از طریق دادگاه، فقط باید شکایت کیفری کنند. در حالی که حتی اگر این شکایت به نتیجه برسد، دادگاه تنها حکم به مجازات حبس خواهد داد و درباره طلب دارنده اظهار نظر نمی‌کند. هم درباره چک‌های کیفری و هم چک‌های حقوقی، دادگاه تنها در صورتی حکم به پرداخت مبلغ چک در وجه دارنده چک را صادر خواهد کرد که دارنده به عنوان خواهان، فرم مخصوص دادخواست را تکمیل و با پرداخت هزینه دادرسی از طریق ابطال تمبر و سایر تشریفات قانونی، آن را تحویل دفتر دادگاه کند.در غیر این صورت دادگاه قانونا نمی‌تواند حکمی مبنی بر پرداخت مبلغ چک صادر کند. البته در بسیاری موارد، صادرکننده به علت ترس از مجازات، خود راسا مبادرت به پرداخت مبلغ چک می‌کند. در این صورت، زحمت تقدیم دادخواست نیز از دوش دارنده چک برداشته خواهد شد.

9. در صورتی که مشتری ظرف مدت 10 روز کاری پس از برگشت چک، اقدام به تأمین کسری موجودی حساب جاری یا ارائه لاشه چک یا رضایت نامه محضری از ذی نفع نکند، بانک موظف است اطلاعات مربوط به گواهی نامه عدم پرداخت را به سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی ارسال کند.

در صورت عدم اقدام مشتری نسبت به رفع سوءاثر، سابقه هر چک برگشتی پس از هفت سال از تاریخ صدور گواهی نامه عدم پرداخت آن به صورت خودکار از سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سوء اثر می شود. 

10.مراجعه به مراجع ثبتی راه ديگر وصول چک راه دیگر برای رسیدن به حقوق دارنده چک، اقدام از طریق مراجعه به اجرای ثبت برای وصول وجه چک است. به گفته ماده (۲) قانون صدور چک “چک در حکم سند لازم الاجراست” پس برای چک صدور اجراییه پیش بینی شده است. دارنده چک پس از مراجعه به بانک و اطلاع از غیرقابل پرداخت بودن چک، با دریافت گواهینامه عدم پرداخت برای صدور اجراییه، عین چک را به انضمام گواهینامه مبنی بر مطابقت امضای چک با نمونه موجود آن در بانک که از سوی بانک صادر می شود، به اجرای ثبت اسناد محل تسلیم و تقاضای صدور اجراییه می کند. البته قبل از صدور اجراییه، متقاضی باید مبلغ حق الاجرا را در صندوق اجرای ثبت تودیع نموده و نیز اقدام به معرفی اموال متعلق به صادرکننده چک به غیر از مستثنیات دین (مثلا فرش یا یخچال) که از موارد ضروری برای زندگی است، کند.

کلمات کلیدی:

خرید آزمون های حقوقی ائم از وکالت قضاوت ارشد سردفتری و مرکز مشاوران/پیام نورچک بانکی به انگلیسیچک بانکی تضمین شدهچک بانکی جعلیچک بانکی رمزدارچک بانکی صادراتچک بانکی جدیدچک بانکی تضمینیچک بانکی رمزدار چیستچک بانکی صیاد    1چک بانکی به انگلیسی    چک بانک به انگلیسیچک بین بانکی به انگلیسیچک بانکی به زبان انگلیسیاصطلاحات چک بانکی به انگلیسیمعنی چک بانکی به انگلیسیچک ضمانت بانکی به انگلیسیچک تضمین شده بانکی به انگلیسی    2چک بانک به انگلیسی    چک بانکی به انگلیسیچک بین بانکی به انگلیسیچک بانکی به زبان انگلیسیاصطلاحات چک بانکی به انگلیسیمعنی چک بانکی به انگلیسیچک ضمانت بانکی به انگلیسیچک تضمین شده بانکی به انگلیسی    3چک بین بانکی به انگلیسی        3چک بانکی به زبان انگلیسی        3اصطلاحات چک بانکی به انگلیسی        3معنی چک بانکی به انگلیسی        3چک ضمانت بانکی به انگلیسی    چک تضمین شده بانکی به انگلیسی    3چک تضمین شده بانکی به انگلیسی        3چک بانکی تضمین شده    چک بانکی تضمین شده چیستچک بین بانکی تضمین شدهنمونه چک بانکی تضمین شدهچك تضمين شده بانكيتفاوت چک بین بانکی و تضمین شدهعکس چک بانکی تضمین شدهتصویر چک بانکی تضمین شدهچک بانکی تضمین شده بانک ملتفرق چک بانکی و تضمین شده    2چک بانکی تضمین شده چیست    چک تضمین شده بانک چیست    3چک بین بانکی تضمین شده    تفاوت چک بین بانکی و تضمین شدهچک تضمین شده بین بانکی چیست    3نمونه چک بانکی تضمین شده    نمونه چک تضمین شده بانک ملینمونه چک تضمین شده بانک ملتنمونه چک تضمین شده بانک مسکن    3چك تضمين شده بانكي    چک تضمین شده بانکی چیستچک تضمین شده بین بانکینمونه چک تضمین شده بانکیچک تضمین شده بانکی به انگلیسیچک تضمین شده بانکی مدت دارچك تضمين شده بانك مليچك تضمين شده بانك ملتقوانین چک تضمین شده بانکیمشخصات چک تضمین شده بانکی    3تفاوت چک بین بانکی و تضمین شده        3عکس چک بانکی تضمین شده    تصویر چک بانکی تضمین شدهعکس چک تضمین شده بانک ملی    3تصویر چک بانکی تضمین شده    عکس چک بانکی تضمین شدهتصویر چک تضمین شده بانک ملی    3چک بانکی تضمین شده بانک ملت        3فرق چک بانکی و تضمین شده    تفاوت چک بین بانکی و تضمین شده    3چک بانکی جعلی    چک بانکی تقلبیچک بین بانکی جعلی    2چک بانکی تقلبی    چک بین بانکی تقلبیتشخیص چک بانکی تقلبی    3چک بین بانکی جعلی    چک بین بانکی تقلبی    3چک بانکی رمزدار    چک بانکی رمزدار چیستچك بانكي رمزدارچک رمزداربین بانکیچک رمزدار بانک ملتچک رمزدار بانک ملیچک رمزدار بانک صادراتچک رمزدار بانک شهرچک رمزدار بانک پاسارگادچک رمزدار بانک تجارت    2چک بانکی رمزدار چیست    چک بین بانکی رمزدار چیستچک رمزدار بانکی چیستچک رمز دار بین بانکی چیست    3چك بانكي رمزدار    چک بانکی رمزدار چیستچک رمزداربین بانکیچک بین بانکی رمزدار چیستچك بين بانكي رمزدارچك رمز دار بانكينمونه چک رمزدار بانکیچک های رمزدار بانکیفرق چک بانکی و رمزدارتفاوت چک بانکی و رمزدار    3چک رمزداربین بانکی        3چک رمزدار بانک ملت    عکس چک رمزدار بانک ملتاستعلام چک رمزدار بانک ملتنمونه چک رمزدار بانک ملتکارمزد چک رمزدار بانک ملتچک تضمینی رمزدار بانک ملتفرم چک رمزدار بانک ملت    3چک رمزدار بانک ملی    عکس چک رمزدار بانک ملیهزینه چک رمزدار بانک ملیاستعلام چک رمزدار بانک ملینمونه چک رمزدار بانک ملیچک تضمین شده رمزدار بانک ملی    3چک رمزدار بانک صادرات    عکس چک رمزدار بانک صادراتنمونه چک رمزدار بانک صادرات    3چک رمزدار بانک شهر        3چک رمزدار بانک پاسارگاد    عکس چک رمزدار بانک پاسارگاد    3چک رمزدار بانک تجارت    نمونه چک رمزدار بانک تجارت    3چک بانکی صادرات    چک بانک صادراتچک بین بانکی صادراتچک بانکی بانک صادراتنمونه چک بانکی صادراتاستعلام چک بانک صادراتچک صیاد بانک صادراتنمونه چک بانک صادراتدسته چک بانک صادراتچک کلر بانک صادرات    2چک بانک صادرات    چک بانک صادرات ایراناستعلام چک بانک صادراتچک صیاد بانک صادراتنمونه چک بانک صادراتدسته چک بانک صادراتچک کلر بانک صادراتچک سپهر بانک صادراتچک رمزدار بانک صادراتچک صیادی بانک صادرات    3چک بین بانکی صادرات    نمونه چک بین بانکی تجارتچک بین بانکی تجارتچک بین بانکی بانک تجارت    3چک بانکی بانک صادرات    چک بین بانکی بانک صادرات    3نمونه چک بانکی صادرات    نمونه چک بانک صادراتنمونه چک بانک صادرات جدیدنمونه چک صیاد بانک صادراتنمونه چک بین بانکی تجارتنمونه چک پرشده بانک صادراتنمونه چک تضمینی بانک صادراتنمونه چک صیادی بانک صادراتنمونه چک خام بانک صادراتنمونه دسته چک بانک صادرات    3استعلام چک بانک صادرات    استعلام چك بانك صادراتاستعلام چک بانک صادرات ایراناستعلام چک برگشتی بانک صادراتاستعلام وضعیت چک بانک صادراتاستعلام دسته چک بانک صادراتاستعلام چک های برگشتی بانک صادراتسامانه استعلام چک برگشتی بانک صادراتاستعلام موجودی چک بانک صادراتاستعلام چک صیاد بانک صادرات    3چک صیاد بانک صادرات    دسته چک صیاد بانک صادراتنمونه چک صیاد بانک صادراتاستعلام چک صیاد بانک صادراتتصویر چک صیاد بانک صادراتچک طرح صیاد بانک صادراتعکس چک صیاد بانک صادراتنحوه نوشتن چک صیاد بانک صادراتنمونه دسته چک صیاد بانک صادرات    3نمونه چک بانک صادرات    نمونه چک بانک صادرات جدیدنمونه چک صیاد بانک صادراتنمونه چک پرشده بانک صادراتنمونه چک تضمینی بانک صادراتنمونه چک صیادی بانک صادراتنمونه چک خام بانک صادراتنمونه دسته چک بانک صادراتنمونه چک رمزدار بانک صادراتنمونه چک نوشته شده بانک صادرات    3دسته چک بانک صادرات    دسته چك بانك صادراتدسته چک صیاد بانک صادراتدرخواست دسته چک بانک صادراتگرفتن دسته چک بانک صادراتشرایط دسته چک بانک صادراتدریافت دسته چک بانک صادراتاستعلام دسته چک بانک صادراتتعویض دسته چک بانک صادراتعکس دسته چک بانک صادرات    3چک کلر بانک صادرات        3چک بانکی جدید    چک جدید بانک مرکزیچک جدید بانک ملیچک جدید بانک ملتچک های بانکی جدیدقانون چک بانکی جدیدچک جدید بانک صادراتچک جدید بانک سپهچک جدید بانک تجارتچک جدید بانک کشاورزی    2چک جدید بانک مرکزی    چک های جدید بانک مرکزیدسته چک جدید بانک مرکزیتصویر چک جدید بانک مرکزیقوانین جدید چک بانک مرکزیقانون جدید چک بانک مرکزیطرح جدید چک بانک مرکزیایران چک جدید بانک مرکزیعکس چک جدید بانک مرکزیچک فرمت جدید بانک مرکزی    3چک جدید بانک ملی    دسته چک جدید بانک ملینمونه چک جدید بانک ملیتصویر چک جدید بانک ملیعکس چک جدید بانک ملیدست چک جدید بانک ملینحوه نوشتن چک جدید بانک ملیشرایط گرفتن دسته چک جدید بانک ملینحوه نوشتن چک های جدید بانک ملیچک های جدید بانک ملی    3چک جدید بانک ملت    دسته چک جدید بانک ملتدسته چك جديد بانك ملتنحوه نوشتن چک جدید بانک ملتنحوه نوشتن چک های جدید بانک ملتچک های جدید بانک ملتنمونه چک جدید بانک ملتنوشتن چک جدید بانک ملتتصویر چک جدید بانک ملتدست چک جدید بانک ملت    3چک های بانکی جدید    چک های جدید بانک مرکزیچک های جدید بانک سپهچک های جدید بانک تجارتچک های جدید بانک کشاورزیدسته چک های جدید بانک ملیدسته چک های جدید بانک صادراتفرمت جدید چک های بانکیچک های جدید بانک ملیچک های جدید بانک ملت    3قانون چک بانکی جدید    قانون جدید چک بین بانکیقانون جدید صدور چک بانکی    3چک جدید بانک صادرات    نمونه چک جدید بانک صادراتدسته چک های جدید بانک صادراتچک های جدید بانک صادراتعکس چک جدید بانک صادراتتصویر چک جدید بانک صادراتنحوه نوشتن چک جدید بانک صادراتفرمت جدید چک بانک صادراتنمونه دسته چک جدید بانک صادرات    3چک جدید بانک سپه    چک های جدید بانک سپهنمونه چک جدید بانک سپهدسته چک جدید بانک سپهتصویر چک جدید بانک سپهطرز نوشتن چک جدید بانک سپهعکس جدید چک بانک سپهطریقه نوشتن چکهای جدید بانک سپه    3چک جدید بانک تجارت    چک های جدید بانک تجارتدسته چک جدید بانک تجارتنوشتن چک جدید بانک تجارتنحوه نوشتن چک جدید بانک تجارتدسته چکهای جدید بانک تجارت    3چک جدید بانک کشاورزی    نمونه چک جدید بانک کشاورزیچک های جدید بانک کشاورزیدسته چک جدید بانک کشاورزیدسته چکهای جدید بانک کشاورزینحوه نوشتن چکهای جدید بانک کشاورزی    3چک بانکی تضمینی    چک تضمینی بانکی چیستچک تضمینی بانک ملیچک تضمینی بانک ملتچک تضمینی بانک تجارتچک تضمینی بانکچک تضمینی بانک صادراتچک تضمینی بانک سپهچک تضمینی بانک مسکنچک تضمینی بانک آینده    2چک تضمینی بانکی چیست    چک تضمین شده بانکی چیستچک تضمین شده بانک ملی چیستچک تضمینی بانک چیستچک تضمینی بانک ملت چیست    3چک تضمینی بانک ملی    چک تضمینی بانک ملی ایرانچک تضمین شده بانک ملی ایرانچک تضمین شده بانک ملی چیستنمونه چک تضمینی بانک ملیتصویر چک تضمینی بانک ملیاستعلام چک تضمینی بانک ملینمونه چک تضمین شده بانک ملیاستعلام چک تضمین شده بانک ملیعکس چک تضمینی بانک ملی    3چک تضمینی بانک ملت    چک تضمینی بانک ملت چیستچک تضمین شده بانک ملتنمونه چک تضمینی بانک ملتعکس چک تضمینی بانک ملتچک تضمین شده بانک ملت چیستچک تضمینی رمزدار بانک ملتنمونه چک تضمین شده بانک ملتچک بانکی تضمین شده بانک ملت    3چک تضمینی بانک تجارت        3چک تضمینی بانک    چک تضمینی بانکچک تضمینی بانک تجارتچک تضمینی بانک صادراتچک تضمینی بانک آیندهچک تضمینی بانکی چیستچک تضمینی بانک سپهچک تضمینی بانک قوامینچک تضمینی بانک کشاورزیچک تضمینی بانک انصار    3چک تضمینی بانک صادرات    چک تضمین شده بانک صادراتنمونه چک تضمینی بانک صادراتعکس چک تضمینی بانک صادرات    3چک تضمینی بانک سپه    چک تضمین شده بانک سپهنمونه چک تضمینی بانک سپه    3چک تضمینی بانک مسکن    چک تضمین شده بانک مسکننمونه چک تضمین شده بانک مسکن    3چک تضمینی بانک آینده    چک تضمین شده بانک آینده    3چک بانکی رمزدار چیست    چک بین بانکی رمزدار چیستچک رمزدار بانکی چیستچک رمز دار بین بانکی چیست    2چک بین بانکی رمزدار چیست    چک رمز دار بین بانکی چیستتفاوت چک رمزدار بانکی و بین بانکی چیست؟    3چک رمزدار بانکی چیست    چک رمزدار بین بانکی چیستتفاوت چک رمزدار بانکی و بین بانکی چیست؟    3چک رمز دار بین بانکی چیست        3چک بانکی صیاد    چک صیاد بانک ملیچک صیاد بانک ملتچک صیاد بانک سپهچک صیاد بانک صادراتچک صیادی بانک ملیچک صیادی بانک ملتچک صیاد بانک انصارچک صیادی بانک صادراتچک صیاد بانک رفاه    2چک صیاد بانک ملی    دسته چک صیاد بانک ملینمونه چک صیاد بانک ملیتصویر چک صیاد بانک ملیچک طرح صیاد بانک ملیعکس چک صیاد بانک ملیمشخصات چک صیاد بانک ملیاستعلام چک صیاد بانک ملیشکل چک صیاد بانک ملیقالب چک صیاد بانک ملی    3چک صیاد بانک ملت    چك صياد بانك ملتنمونه چک صیاد بانک ملتدسته چک صیاد بانک ملتتصویر چک صیاد بانک ملتچک طرح صیاد بانک ملتاستعلام چک صیاد بانک ملتمشخصات چک صیاد بانک ملتچک های صیاد بانک ملتتعویض چک صیاد بانک ملت    3چک صیاد بانک سپه    دسته چک صیاد بانک سپهنمونه چک صیاد بانک سپهتصویر چک صیاد بانک سپهعکس چک صیاد بانک سپهنحوه نوشتن چک صیاد بانک سپه    3چک صیاد بانک صادرات    دسته چک صیاد بانک صادراتنمونه چک صیاد بانک صادراتاستعلام چک صیاد بانک صادراتتصویر چک صیاد بانک صادراتچک طرح صیاد بانک صادراتعکس چک صیاد بانک صادراتنحوه نوشتن چک صیاد بانک صادراتنمونه دسته چک صیاد بانک صادرات    3چک صیادی بانک ملی    چک صیاد بانک ملی چیستچک های صیادی بانک ملینمونه چک صیاد بانک ملینمونه چک های صیادی بانک ملیدسته چک صیادی بانک ملیتصویر چک صیادی بانک ملیعکس چک صیادی بانک ملی    3چک صیادی بانک ملت    چک های صیادی بانک ملتنمونه چک صیادی بانک ملتاستعلام چک صیادی بانک ملتعکس چک صیادی بانک ملتتصویر چک صیاد بانک ملت    3چک صیاد بانک انصار    دسته چک صیاد بانک انصارنمونه چک صیاد بانک انصار    3چک صیادی بانک صادرات    نمونه چک صیادی بانک صادراتدسته چک صیادی بانک صادرات    3چک صیاد بانک رفاه    دسته چک صیاد بانک رفاه    3دادخواست چک برگشتیدادخواست چک حقوقیدادخواست چک بلامحلدادخواست چک مفقودیدادخواست چک و تامین خواستهدادخواست چک با تامین خواستهدادخواست چک تضامنیدادخواست چک مفقود شدهدادخواست چک برگشتی کیفری    1دادخواست چک برگشتی    دادخواست چک برگشتی کیفریدادخواست چك برگشتينمونه دادخواست چک برگشتیتنظیم دادخواست چک برگشتیمتن دادخواست چک برگشتیفرم دادخواست چک برگشتیدادخواست حقوقی چک برگشتیهزینه دادخواست چک برگشتیدادخواست برای چک برگشتی    2دادخواست چک برگشتی کیفری    دادخواست چک بلامحل کیفریمراحل شکایت چک برگشتی کیفرینحوه شکایت چک برگشتی کیفریشکایت از چک برگشتی کیفرینمونه دادخواست کیفری چک برگشتی    3دادخواست چك برگشتي    دادخواست چک برگشتی کیفرینمونه دادخواست چك برگشتي    3نمونه دادخواست چک برگشتی    نمونه دادخواست چک برگشتی شورای حل اختلافنمونه دادخواست چک برگشتی حقوقینمونه دادخواست چک برگشتی شرکتنمونه دادخواست چك برگشتينمونه دادخواست چک بلامحلنمونه دادخواست چك بلامحلنمونه دادخواست مطالبه چک برگشتینمونه دادخواست برای چک برگشتینمونه شکایت چک بلامحل    3تنظیم دادخواست چک برگشتی    نحوه تنظیم دادخواست چک برگشتینحوه تنظيم دادخواست چك برگشتينحوه تنظیم دادخواست چک بلامحلنحوه تنظیم شکایت چک برگشتی    3متن دادخواست چک برگشتی    متن دادخواست چک برگشتی حقوقیمتن دادخواست چک برگشتی برای شورای حل اختلافمتن دادخواست چک بلامحلمتن دادخواست برای چک برگشتیمتن شکایت برای چک برگشتیمتن شکایت نامه چک برگشتیمتن شکایت کیفری چک برگشتیمتن شکایت از چک برگشتیمتن شکایت بابت چک برگشتی    3فرم دادخواست چک برگشتی    فرم شکایت چک برگشتیفرم دادخواست چک بلامحلبرگ دادخواست چک برگشتینمونه فرم دادخواست چک برگشتیفرم شکایت چک بلامحلنمونه فرم شکایت چک برگشتیفرم شکایت نامه چک برگشتی    3دادخواست حقوقی چک برگشتی    نمونه دادخواست حقوقی چک برگشتیمراحل دادخواست حقوقی چک برگشتیمتن دادخواست چک برگشتی حقوقی    3هزینه دادخواست چک برگشتی    هزینه شکایت چک برگشتیهزینه شکایت چک بلامحلهزینه شکایت از چک برگشتیهزینه های شکایت چک برگشتی    3دادخواست برای چک برگشتی    نمونه دادخواست برای چک برگشتیمتن دادخواست برای چک برگشتیدادخواست چک برگشتیدادخواست چک برگشتی کیفریدادخواست حقوقی چک برگشتیدادخواست مطالبه چک برگشتیدادخواست اعسار برای چک برگشتیطریقه نوشتن دادخواست برای چک برگشتیدادخواست اعسار چک برگشتی    3دادخواست چک حقوقی    نمونه دادخواست چک حقوقیدادخواست حقوقی چک برگشتیهزینه دادخواست چک حقوقینمونه دادخواست حقوقی چک بلامحلمحل دادخواست حقوقی چکنمونه دادخواست چک برگشتی حقوقیدادخواست حقوقی چک بلامحلمتن دادخواست چک حقوقیفرم دادخواست حقوقی چک    2نمونه دادخواست چک حقوقی    نمونه دادخواست حقوقی چک بلامحلنمونه دادخواست چک برگشتی حقوقینمونه شکایت حقوقی چکنمونه فرم دادخواست حقوقی چکنمونه دادخواست شکایت حقوقی چکنمونه دادخواست چک علیه شخص حقوقینمونه شکایت چک برگشتی حقوقینمونه دادخواست مطالبه وجه چک اشخاص حقوقی    3دادخواست حقوقی چک برگشتی    نمونه دادخواست حقوقی چک برگشتیمراحل دادخواست حقوقی چک برگشتیمتن دادخواست چک برگشتی حقوقی    3هزینه دادخواست چک حقوقی    هزینه شکایت چک حقوقی    3نمونه دادخواست حقوقی چک بلامحل        3محل دادخواست حقوقی چک        3نمونه دادخواست چک برگشتی حقوقی    نمونه شکایت چک برگشتی حقوقی    3دادخواست حقوقی چک بلامحل    نمونه دادخواست حقوقی چک بلامحل    3متن دادخواست چک حقوقی    متن شکایت چک حقوقیمتن دادخواست چک برگشتی حقوقی    3فرم دادخواست حقوقی چک    نمونه فرم دادخواست حقوقی چک    3دادخواست چک بلامحل    دادخواست چک بلامحل کیفرینمونه دادخواست چک بلامحلمتن دادخواست چک بلامحلنمونه دادخواست چك بلامحلفرم دادخواست چک بلامحلنحوه تنظیم دادخواست چک بلامحلنمونه دادخواست حقوقی چک بلامحلنمونه دادخواست کیفری چک بلامحلدادخواست صدور چک بلامحل    2دادخواست چک بلامحل کیفری    نمونه دادخواست کیفری چک بلامحل    3نمونه دادخواست چک بلامحل    نمونه دادخواست چك بلامحلنمونه شکایت چک بلامحلنمونه دادخواست حقوقی چک بلامحلنمونه دادخواست کیفری چک بلامحلنمونه شکایت کیفری چک بلامحلنمونه دادخواست صدور چک بلامحلنمونه شکایت صدور چک بلامحلنمونه دادخواست مطالبه وجه چک بلامحل    3متن دادخواست چک بلامحل    متن شکایت چک بلامحلمتن شکایت کیفری چک بلامحل    3نمونه دادخواست چك بلامحل    نمونه دادخواست چك بلامحلنمونه دادخواست حقوقی چک بلامحلنمونه دادخواست کیفری چک بلامحلنمونه دادخواست صدور چک بلامحلنمونه دادخواست کیفری صدور چک بلامحلنمونه دادخواست مطالبه وجه چک بلامحل    3فرم دادخواست چک بلامحل    فرم شکایت کیفری چک بلامحلفرم شکایت چک بلامحلنمونه فرم دادخواست چک بلامحل    3نحوه تنظیم دادخواست چک بلامحل        3نمونه دادخواست حقوقی چک بلامحل        3نمونه دادخواست کیفری چک بلامحل    نمونه دادخواست حقوقی چک بلامحلنمونه شکایت کیفری چک بلامحلفرم شکایت کیفری چک بلامحلنمونه برگ شکایت کیفری چک بلامحلنمونه شکایت کیفری صدور چک بلامحلنمونه شکواییه کیفری چک بلامحل    3دادخواست صدور چک بلامحل    نمونه دادخواست صدور چک بلامحلنمونه دادخواست کیفری صدور چک بلامحل    3دادخواست چک مفقودی    دادخواست ابطال چک مفقودینمونه دادخواست چک مفقودیدادخواست اعلام مفقودی چکنمونه دادخواست ابطال چک مفقودیدادخواست چک مفقود شدهدادخواست مطالبه وجه چک مفقودیمتن دادخواست مفقودی چک    2دادخواست ابطال چک مفقودی    نمونه دادخواست ابطال چک مفقودیدادخواست ابطال چک مفقود شده    3نمونه دادخواست چک مفقودی    نمونه شکایت چک مفقودینمونه دادخواست ابطال چک مفقودینمونه دادخواست اعلام مفقودی چکنمونه دادخواست مطالبه وجه چک مفقودینمونه دادخواست مفقودی دسته چک    3دادخواست اعلام مفقودی چک    نمونه دادخواست اعلام مفقودی چکمتن دادخواست اعلام مفقودی چک    3نمونه دادخواست ابطال چک مفقودی        3دادخواست چک مفقود شده    دادخواست چک گم شدهدادخواست ابطال چک مفقود شده    3دادخواست مطالبه وجه چک مفقودی    نمونه دادخواست مطالبه وجه چک مفقودی    3متن دادخواست مفقودی چک    متن درخواست مفقودی چکمتن دادخواست اعلام مفقودی چک    3دادخواست چک و تامین خواسته    دادخواست مطالبه وجه چک و تامین خواستهنمونه دادخواست مطالبه چک و تامین خواستهدادخواست مطالبه چک وتامین خواسته    2دادخواست مطالبه وجه چک و تامین خواسته    نمونه دادخواست مطالبه وجه چک و تامین خواستهنمونه دادخواست مطالبه وجه چک با تامین خواستهنمونه دادخواست مطالبه وجه چک همراه تامین خواستهدادخواست مطالبه وجه چک وتامین خواسته و مطالبه خسارت تاخیر تادیهدانلود نمونه دادخواست مطالبه وجه چک وتامین خواسته    3نمونه دادخواست مطالبه چک و تامین خواسته    نمونه دادخواست مطالبه وجه چک و تامین خواستهنمونه دادخواست مطالبه وجه چک با تامین خواستهنمونه دادخواست مطالبه وجه چک همراه تامین خواستهدانلود نمونه دادخواست مطالبه وجه چک وتامین خواسته    3دادخواست مطالبه چک وتامین خواسته    دادخواست مطالبه وجه چک وتامین خواستهنمونه دادخواست مطالبه چک وتامین خواستهنمونه دادخواست مطالبه وجه چک و تامین خواستهدانلود نمونه دادخواست مطالبه وجه چک وتامین خواسته    3دادخواست چک با تامین خواسته    نمونه دادخواست چک با تامین خواستهنمونه دادخواست مطالبه وجه چک با تامین خواستهدادخواست مطالبه وجه چک با تامین خواستهدادخواست مطالبه وجه چک با قرار تامین خواسته    2نمونه دادخواست چک با تامین خواسته    نمونه دادخواست مطالبه وجه چک با تامین خواسته    3نمونه دادخواست مطالبه وجه چک با تامین خواسته    نمونه دادخواست مطالبه وجه چک با قرار تامین خواسته    3دادخواست مطالبه وجه چک با تامین خواسته    نمونه دادخواست مطالبه وجه چک با تامین خواستهدادخواست مطالبه وجه چک با قرار تامین خواسته    3دادخواست مطالبه وجه چک با قرار تامین خواسته    نمونه دادخواست مطالبه وجه چک با قرار تامین خواسته    3دادخواست چک تضامنی    دادخواست مطالبه چک تضامنینمونه دادخواست چک تضمینیدادخواست مطالبه وجه چک تضامنی    2دادخواست مطالبه چک تضامنی    نمونه دادخواست مطالبه وجه چک تضامنیدادخواست مطالبه وجه چک به نحو تضامنی    3نمونه دادخواست چک تضمینی    نمونه دادخواست مطالبه وجه چک تضمینینمونه دادخواست ابطال چک تضمینینمونه دادخواست مطالبه چک تضمینی    3دادخواست مطالبه وجه چک تضامنی    نمونه دادخواست مطالبه وجه چک تضامنیدادخواست مطالبه وجه چک به نحو تضامنی    3دادخواست چک مفقود شده    دادخواست چک گم شدهدادخواست ابطال چک مفقود شده    2دادخواست چک گم شده    دادخواست چک مفقود شدهدادخواست ابطال چک مفقود شده    3دادخواست ابطال چک مفقود شده        3دادخواست چک برگشتی کیفری    دادخواست چک بلامحل کیفریمراحل شکایت چک برگشتی کیفرینحوه شکایت چک برگشتی کیفریشکایت از چک برگشتی کیفرینمونه دادخواست کیفری چک برگشتی    2دادخواست چک بلامحل کیفری    نمونه دادخواست کیفری چک بلامحل    3مراحل شکایت چک برگشتی کیفری        3نحوه شکایت چک برگشتی کیفری    مراحل شکایت چک برگشتی کیفری    3شکایت از چک برگشتی کیفری    مراحل شکایت چک برگشتی کیفرینحوه شکایت چک برگشتی کیفری    3نمونه دادخواست کیفری چک برگشتی    نمونه شکایت کیفری چک برگشت لایحه چکلایحه چک حقوقیلایحه چک امانیلایحه چک کیفریلایحه چک سفید امضالایحه تجدیدنظرخواهی چکلایحه دفاعیه چک بلامحللایحه دفاعیه چک امانینمونه لایحه چک بلامحل    1لایحه چک    لایحه چکلایحه چک حقوقیلایحه چک امانیلایحه چک کیفریلایحه چک سفید امضالایحه تجدیدنظرخواهی چکلایحه دفاعیه چک بلامحللایحه دفاعیه چک امانینمونه لایحه چک بلامحل    2لایحه چک    لایحه چکلایحه چک حقوقیلایحه چک امانیلایحه چک کیفریلایحه چک سفید امضالایحه تجدیدنظرخواهی چکلایحه دفاعیه چک بلامحللایحه دفاعیه چک امانینمونه لایحه چک بلامحل    3لایحه چک حقوقی    لایحه دفاعیه چک حقوقینمونه لایحه چک حقوقینمونه لایحه دفاعیه چک حقوقینمونه لایحه واخواهی چک حقوقی    3لایحه چک امانی    لایحه دفاعیه چک امانی    3لایحه چک کیفری    لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفرینمونه لایحه دفاعیه چک کیفریلایحه دفاعیه چک کیفرینمونه لایحه کیفری چکلایحه شکایت کیفری چکنمونه لایحه واخواهی چک کیفرینمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفری    3لایحه چک سفید امضا        3لایحه تجدیدنظرخواهی چک    لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفرینمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چکنمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفری    3لایحه دفاعیه چک بلامحل    لایحه دفاعیه چک بلامحل کیفرینمونه لایحه دفاعیه چک بلامحلنمونه لایحه دفاعیه در مورد چک بلامحللایحه دفاعیه صدور چک بلامحللایحه دفاعیه در خصوص چک بلامحلنمونه لایحه دفاعیه صدور چک بلامحل    3لایحه دفاعیه چک امانی        3نمونه لایحه چک بلامحل    نمونه لایحه دفاعیه چک بلامحلنمونه لایحه دفاعیه در مورد چک بلامحلنمونه لایحه صدور چک بلامحل    3لایحه چک حقوقی    لایحه دفاعیه چک حقوقینمونه لایحه چک حقوقینمونه لایحه دفاعیه چک حقوقینمونه لایحه واخواهی چک حقوقی    2لایحه دفاعیه چک حقوقی    نمونه لایحه دفاعیه چک حقوقی    3نمونه لایحه چک حقوقی    نمونه لایحه دفاعیه چک حقوقینمونه لایحه واخواهی چک حقوقی    3نمونه لایحه دفاعیه چک حقوقی        3نمونه لایحه واخواهی چک حقوقی        3لایحه چک امانی    لایحه دفاعیه چک امانی    2لایحه دفاعیه چک امانی        3لایحه چک کیفری    لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفرینمونه لایحه دفاعیه چک کیفریلایحه دفاعیه چک کیفرینمونه لایحه کیفری چکلایحه شکایت کیفری چکنمونه لایحه واخواهی چک کیفرینمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفری    2لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفری    نمونه لایحه دفاعیه چک کیفریلایحه دفاعیه چک کیفرینمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفری    3نمونه لایحه دفاعیه چک کیفری        3لایحه دفاعیه چک کیفری    نمونه لایحه دفاعیه چک کیفریلایحه دفاعیه چک بلامحل کیفری    3نمونه لایحه کیفری چک    نمونه لایحه دفاعیه چک کیفرینمونه لایحه تجدید نظرخواهی چک کیفرینمونه لایحه واخواهی چک کیفری    3لایحه شکایت کیفری چک        3نمونه لایحه واخواهی چک کیفری        3نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفری    نمونه لایحه دفاعیه چک کیفری    3لایحه چک سفید امضا        2لایحه تجدیدنظرخواهی چک    لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفرینمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چکنمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفری    2لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفری    نمونه لایحه دفاعیه چک کیفریلایحه دفاعیه چک کیفرینمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفری    3نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک    نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفرینمونه لایحه دفاعیه چک حقوقینمونه لایحه دفاعیه چک برگشتینمونه لایحه دفاعیه چک کیفرینمونه لایحه دفاعیه چک بلامحلنمونه لایحه دفاعیه جعل چکنمونه لایحه دفاعیه چکنمونه لایحه دفاعیه صدور چک بلامحلنمونه لایحه دفاعیه واخواهی چک    3نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک کیفری    نمونه لایحه دفاعیه چک کیفری    3لایحه دفاعیه چک بلامحل    لایحه دفاعیه چک بلامحل کیفرینمونه لایحه دفاعیه چک بلامحلنمونه لایحه دفاعیه در مورد چک بلامحللایحه دفاعیه صدور چک بلامحل    2لایحه دفاعیه چک بلامحل کیفری        3نمونه لایحه دفاعیه چک بلامحل    نمونه لایحه دفاعیه در مورد چک بلامحل    3نمونه لایحه دفاعیه در مورد چک بلامحل        3لایحه دفاعیه صدور چک بلامحل        3لایحه دفاعیه چک امانی        2نمونه لایحه چک بلامحل    نمونه لایحه دفاعیه چک بلامحلنمونه لایحه دفاعیه در مورد چک بلامحلنمونه لایحه صدور چک بلامحل    2نمونه لایحه دفاعیه چک بلامحل    نمونه لایحه دفاعیه در مورد چک بلامحل    3نمونه لایحه دفاعیه در مورد چک بلامحل        3نمونه لایحه صدور چک بلامحل        3

 

   نمونه لایحه دفاعیه مطالبه يک نفره چک 

جهت مشاهده لایحه به پایین صفحه مراجعه کنید.

 

 

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی

ریاست محترم شعبه……… دادگاه حقوقی محاکم عمومی…….

سلام عليكم – با احترام و جواز ناشی از یک برگ وکالت نامه ملصق به تمبر مالیاتی ضمن اعلام وکالت از ناحیه خواند آقای / خانم …………در موضوع کلاسه پرونده ………………. بتاریخ رسیدگی ………..ساعت……………

 

بخواسته:  مطالبه يک نفره

بدینوسیله و در مقام وکیل مدافع در برابر دعوی خواهان آقای / خانم…….. با وکالت آقای / خانم ………..

خاطر عالی را به آگاهی میرساند، دعوی به کیفیت مطروحه، واجد ایراد شکلی «مؤثر» بوده، قبل از ورود در ماهیت دعوی تعیین تکلیف در مورد ایراد /ایرادات شکلی و اعلام نتیجه تصمیم قضائی، به این کمترین مزید امتنان خواهد بود.

 

ایراد / ایرادات شکلی:

در دادخواست و ضمائم ارسال شده ملاحظه می گردد خواهان در دعوی مطروحه ذینفع نمی باشد. چه بموجب قانون چک مصوب ۱۳۸۲ در چک تنها دارنده چک حق طرح دعوی حقوقی با شکایت کیفری را دارد، در موضوع مطروحه خواهان به دارنده محسوب نمی شود نه چک در وجه او صادر گردیده و نه به نام او پشت نویسی شده است.

 

بنائاً به مراتب و معنونه در فوق :

رسیدگی و اجرای ماده ۸۸ ق.آ.د.م. تحت استدعاست.

 

باتشکروتجدید احترام

وکیل خوانده

 

 

 

خواهان جهت طرح دعوی اختیار دارد: به (محل صدور چک) یا محل انجام تعهد (محل استقرار بانک محال عليه) و یا (محل اقامت خوانده )مراجعه کند.

 

جهت تنظیم تخصصی لایحه خود اینجا را کلیک کنید .

دانلود اپلیکیشن داپ

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما *

نام

ایمیل

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما *

نام

ایمیل

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی

داپکده : سامانه هوشمند خدمات حقوقی در کشور میباشد که میتوانید تمامی امور حقوقی خود از مشاوره تا انجام امور وکالتی خود ر به وکلای ین مجموعه واگذار کنید.

تنظیم لایحه تجدیدنظر خواهی

امروز با موضوع تنظیم لایحه تجدیدنظر خواهی همراه شما خواهیم بود.

بعد از صدور رای دادگاه در مرحله بدوی، در صورتی که رای دادگاه مورد نظرمان نباشد و همچنین با اصول حقوقی و قوانین در تضاد باشد امکان تجدیدنظرخواهی از حکم وجود دارد.

اما با توجه به کثرت پرونده هایی که در آنها درخواست تجدیدنظر شده است، مسلماً دادگاه محترم تجدید نظر مانند دادگاه نخستین فرصتی برای تشکیل جلسه رسیدگی و استماع اظهارات طرفین نخواهد داشت.

در اینجا وظیفه وکیل با تجربه تجدیدنظرخواهی است تا با مطالعه دقیق پرونده؛ موارد را با قوانین آیین دادرسی کیفری و آیین دادرسی مدنی انطباق داده؛ خلاصه و چکیده مطلب را جهت استحضار قضات تجدید نظر خارج نویس نماید.

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی

بنابراین ادعای بعضی از افراد که مدعی اخذ رای تجدید نظر به صورت تضمینی هستند، با واقعیت انطباق ندارد.

بلکه وکیل متخصص تنظیم لایحه تجدیدنظرخواهی، صرفاً به علم و دانش خود تکیه خواهد کرد و در صورتی که موکل امکان پیروزی در مرحله تجدید نظر را ندارد بهتر است تا موضوع صادقانه به وی گفته شود تا از اضافه کردن یک پرونده جدید و طولانی شدن رسیدگی جلوگیری نمایید.

دفتر وکالت محمد رضا مهری با تشکیل گروه تخصصی تنظیم لایحه تجدید نظر، این امر را برای شما آسان نموده است.

در صورتی که تمکن مالی لازم برای استخدام وکیل در مرحله تجدید نظر را ندارید می توانید پس از مشاوره حقوقی با وکلای ما تنظیم لایحه تجدیدنظرخواهی را به ما بسپارید.

مطمئن باشید در صورت عدم امکان توفیق در مرحله تجدید نظر، بنا به نظر وکلای متخصص ما، موضوع صادقانه با شما در میان گذاشته خواهد شد.

چک / اصل عدم توجه ایرادات، نامشروع بودن معوض چک

لایحه تجدیدنظرخواهی

ریاست محترم شعبه مرجوع الیه دادگاه تجدیدنظراستان ….

( از طریق شعبه …… دادگاه عمومی حقوقی …. )

خاطرعالی را مستحضر میدارد، حکم مندرج در دادنامه تجدیدنظرخواسته به شماره ….. مورخ…. متضمن صدور حکم به محکومیت به پرداخت وجه چک به استناد بندهای الف /ج /ه ذیل ماده 348 قانون آیین دادرسی مدنی، قابل نقض در دادگاه محترم تجدیدنظر است.

اول: پرونده کیفری در شعبه …. دادسرای عمومی و انقلاب … بین طرفین دعوی، با شکایت تجدیدنظرخوانده مطرح شده در آن پرونده، تجدیدنظرخوانده “صراحتا ” ادعا نموده که چک به تاریخ روز صادر شده و در حضور این شخص نگارش یافته است.

پس از طرح این ادعا؛ موضوع به کارشناس ارجاع و کارشناس منتخب معین نموده ادعاهای تجدیدنظرخوانده “همگی “عاری از صحت بوده است ( نظر کارشناسی به پیوست تقدیم است )

از طرف دیگر آن عالی مقامان بهتر از هر شخص دیگری واقف هستند، در نظام حقوقی اکل مال به باطل، معتبر شناخته نمی شود.

یکی از طرق احراز این که چک موضوع پرونده، از شمول قانون تجارت و حمایت از آن خارج است، عدم تنظیم صحیح چک و نقض مقررات آمره و اثبات نامشروع بودن می باشد.

در این پرونده، چک مورد ترافع حسب پرونده کیفری مورد اشاره، برخلاف قواعد آمره تنظیم شده و از شمول موارد تحت حمایت قانون تجارت و اصل عدم استماع ایرادات خارج شده است.

در نتیجه با خروج چک از حمایت قانون تجارت، بر تجدید نظر خوانده بعنوان دارنده چک که مدعی رابطه بلافصل با تجدید نظر خواه شده، فرض و تکلیف است، منشاء اخذ چک و معوض آن را برای اثبات حسن نیت خود ارائه دهد.

که با وصف اثبات و احراز اکاذیب تجدیدنظرخوانده در مرجع کیفری در خصوص نحوه اخذ چک و نحوه تنظیم آن، پر واضح است که مشارالیه دارنده چک با حسن نیت نبوده و عدم توانایی ارائه و ابراز دلیل در خصوص معوض؛ اماره بر نامشروع بودن منشاء چک خواهد بود.

زیرا تجدیدنظرخوانده مدعی شده چک را بصورت بلافصل و مستقیم از موکل اخذ نموده و دارنده ثالث نمی باشد.

( پرونده کیفری …. هم اکنون تحت رسیدگی قرار دارد.)

عالی مقامان علاوه و افزون بر مطالبی که ذکر آن رفت:

دوم: برحکم تجدیدنظرخواسته ایراد جدی دیگری نیز به شرح ذیل وارد می باشد:

در مرحله بدوی و تا قبل از پایان رسیدگی، دعوی طاری ( جلب ثالث در کلاسه …………………) مطرح و تحت کلاسه ……..‌ به شعبه ……….. دادگاه عمومی حقوقی ….ورود و ثبت شده و بر طبق قانون باید به هردو پرونده یکجا رسیدگی و امکان انفکاک بین آن دو وجود نخواهد داشت.

ظاهرا پرونده طاری جلب ثالث که فتوکپی مصدق دادخواست آن به پیوست لایحه تقدیم است، از پرونده اصلی مورد‌ تجدیدنظرخواهی حاضر، جدا و تاریخ رسیدگی مجزا بدان اختصاص یافته است.

این امر، برخلاف قواعد آمره دادرسی بوده و باعث صدور آراء متهافت و متناقض و متنافی با مقصود مقنن از تقنین دعاوی طاری بر دعاوی اصلی خواهد بود.

رسیدگی و نقض حکم تجدیدنظرخواسته؛ با تلقی حکم به قرار و اعاده پرونده به مرجع بدوی جهت‌ رسیدگی به هر دو پرونده اصلی و طاری و با لحاظ پرونده کیفری مفتوحه و انتظار برای اخذ نتیجه آن پرونده ؛ مورد استدعاست.

با تشکر و تجدید احترام

اعتبار امر مختومه

اظهار نظر قضایی سابق

عقد هبه

ریاست محترم شعبه….دادگاه تجدید نظر استان تهران

سلام علیکم با احترام به وکالت از طرف آقای…تجدید نظر خواه ؛ در برابر تجدید نظر خوانده آقای….. و تجدید نظر خواهی از قرار مندرج در دادنامه تجدید نظر خواسته شماره….مورخ ….. تصدیری از شعبه ….‌دادگاه حقوقی…‌‌……

در بردارنده صدور قرار رد استماع دعوی موکل بدلیل اعتبار امر مختومه….. خاطر عالی را به آگاهی می رساند، رای تجدید نظرخواسته واجد استغنای حقوقی نبوده و استعداد تایید به دلایل و جهات ذیل در انطباق با بندهای الف و ج و ه از بندهای حصری ماده ۳۴۸ قانون آیین دادرسی مدنی را ندارد:

چه محکمه نخستین بر اساس مواد ۸۴ و۸۹ قانون آیین دادرسی مدنی موضوع را واجد امر مختومه دانسته است و استدلال نمود:

چون دعوی در خصوص متداعیین سابقاً بین همان اشخاص یا اشخاصی که اصحاب دعوی قائم­ مقام آنان هستند طرح و رسیدگی شده و نسبت به آن حکم قطعی صادر شده دعوی خواهان قابل استماع نیست.

این در حالی است که دعوی قبلی که منجر به صدور آرای شماره ….. شعبه … دادگاه عمومی ….و شعبه… دادگاه تجدیدنظر استان شده اصولاً راجع به خواسته پرداخت وجوه دریافتی بوده، لکن محاکم‌ عمومی و تجدیدنظر در رأی خود به ناچار یا ناخواسته در خصوص موضوع هبه و دلایل آن اظهار نظر نموده­ اند.

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی

با این وصف چون در خصوص عقد هبه مورد خواسته موکل، نفیاً یا اثباتاً رأی صادر نشده است، موضوع اخیر اعتبار امر مختومه ندارد.

ادعای تجدیدنظرخواندگان راجع به اینکه موضوع هبه در دعاوی قبلی طرح و دادگاه در این خصوص اظهار نظر قضایی نموده فاقد ارزش قانونی است.

چرا که مفاد مواد ۱۸ و۱۴۲ قانون آیین دادرسی مدنی در موارد خاص تهاتر، صلح و فسخ ­و رد خواسته،­ خوانده را نیازمند طرح دعوی و تقدیم دادخواست ندانسته است.

در حالی که طرح ادعای هبه در دعوی قبلی صرفاً در حد دفاع بوده و دعوی حاضر استحقاق شنیده شدن و فصل خصومت را دارد.

بنابراین، با عنایت به اصل رسیدگی ماهوی؛ نقض قرار تجدید نظر خواسته و اعاده پرونده به دادگاه نخستین؛ مورد استدعاست.

با تشکر و تجدید احترام

در صورتی که نیاز به وکیل تخصصی در موضوع انتخاب وکیل در مرحله تجدید نظر دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری متخصص در تنظیم لوایح حقوقی و کیفری تجدیدنظر

ساعت‌های کار روزهای شنبه تا چهارشنبه 19 الی9 و پنجشنبه‌ها15 الی9

021-88663925

021-88663926

021-88663927

09120067661

09120067662

09120067663

درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق شماره های اعلامی امکان پذیر است.

نشانی دفتر وکالت تخصصی

تهران- میدان ونک- گاندی جنوبی- خیابان 14- پلاک14- طبقه4- واحد 9- دفتر وکالت محمدرضا مهری

دفتر وکیل پایه یک دادگستری تهران

Drmehri

۱۲ آبان ۱۳۹۸

آدرس مراجعمقالات حقوقیمقالات ملکی

بهترین وکیل تهرانمشاوره حقوقیوکیل پایه یک دادگستریوکیل تخصصی مرحله تجدیدنظروکیل حقوقیوکیل مرحله تجدیدنظر ونک

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

مؤسسه حقوقى و داورى بين المللى طليعه عدالت و مهر پارسيان به شماره ثبت 34153 با هدف ارائه خدمات حقوقى و داورى قراردادهاى تجاری بين المللی و همچنين ارائه خدمات مشاوره حقوقى و وكالت دادگسترى، با همراهى جمعى از برترين وكلاى پايه يك دادگسترى، قضات بازنشسته، مدرسین دانشگاه و جمعى از سردفتران اسناد رسمى تهران در قالب گروه وكلاى مهر، تحت مديريت محمدرضا مهرى تأسيس و مشغول به ارائه خدمات حقوقى در زمينه های فوق می باشد.

هشدار: ذکر و باز نشر نوشتارهای من و هر نوشتاری که در روزنامه ها یا روی سایت شخصی و وبلاگهایم منتشر شده منحصراً با قید نام و نام خانوادگی ام و همراه با پیوند سایت و وبلاگهایم مجاز است.

دعاوی مرتبط با چک، یکی از دعاوی پر تعداد در دادگاه های ایران به شمار می روند. در این نوشتار، نمونه ای از یک لایحه ساده تجدیدنظرخواهی در یکی از دعاوی مرتبط با چک را تقدیم بازدیدکنندگان گرانقدر سایت شخصی صادق رئیسی کیا می کنم. این لایحه اشاره دارد به موردی که دادگاه به موجب “چک امضاء نشده” و بر اساس “اسنادی که ارتباطی با موضوع دعوا نداشت” اقدام به صدور رای علیه یکی از طرفین دعوا نموده بود. این لایحه در صدد بیان حق و اعتراض تجدیدنظرخواه (معترض) نسبت به دو مورد مذکور است. قابل ذکر است که طی این لایحه، موفق به نقض رای بدوی به نفع معترض شدیم.

ریاست محترم شعبه ….دادگاه تجدیدنظر استان …

با سلام و احترام

پیرو دادخواست تجدیدنظرخواهی تقدیمی در پرونده کلاسه ……نسبت به دادنامه شماره…..مورخ….صادره از شعبه… دادگاه عمومی حقوقی… به استحضار می رساند:

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی

قاضی محترم در رسیدگی بدوی، به مبانی قانونی و ادله ارائه شده توجه نفرموده اند:

علاوه بر مواردی که طی لایحه تقدیمی در رد دعوی خواهان علیه خواندگان (از جمله اینجانب) به استحضار رسانده ام و بر آن تاکید دارم مشخصا استدعا دارم اشتباه فاحش قاضی محترم شعبه … دادگاه عمومی حقوقی … که با استدلال و استناد نادرست اقدام به رد اشتغال ذمه خوانده دیگر (آقای …) و تحمیل کل دین به ذمه اینجانب نموده است را مورد عنایت قرار دهید.

استدعا دارم به سطر … و … دادنامه موصوف عنایت بفرمایید:

قاضی محترم استدلال کرده اند که “عدم امضای چک از سوی اینجانب موثر در مقام نیست” و بنده را به پرداخت وجه چکی که امضاء نکرده ام محکوم نموده است.

قضات معزز دادگاه تجدیدنظر:

حتی در فرضی که بپذیریم (حسب آنچه که قاضی محترم شعبه … دادگاه عمومی حقوقی … استدلال فرموده اند) چک مستند دعوی خواهان، به دلیل سپری شدن مواعد قانونی از شمول قانون تجارت و قانون صدور چک، خارج گردیده و سند عادی به شمار می رود با کدام منطق قانونی و حقوقی می توان پذیرفت که سند مالی، علیه شخصی مورد استناد قرار بگیرد در حالی که شخص مزبور، اساساً آن سند را امضاء نکرده باشد؟

مستند به کدام قانون و مجوز قانونی بپذیریم سندی که امضاء نشده است ایجاد تعهد می کند؟

قاضی محترم در سطر … و… دادنامه موصوف، به مدرکی تحت عنوان “صورتجلسه مجمع موسسه …” استناد کرده اند و بیان داشته اند که چون مدرک مزبور نشان می دهد دیون موسسه … به اینجانب منتقل شده است بنابراین خوانده دوم (آقای …) نسبت به چک هایی که امضا کرده مسئولیت پرداخت ندارد!

قضات معزز دادگاه محترم تجدیدنظر:

اولاً آیا سندی که تصریحاً و مشخصاً و مستنداً مثبت ارتباط بین چک های مستند دعوی خواهان با مدرک موصوف باشد وجود دارد؟

ثانیاً علی فرض که در صحت و اعتبار “صورتجلسه مجمع عمومی موسسه …” بحثی نباشد (که هست زیرا مدرک مورد استناد قاضی محترم به موجب اسناد و توافقات و صورت های مالی بعدی، اقاله عملی شده و از درجه اعتبار و قابلیت استناد، خارج شده است) نمی توان مسئولیت خوانده دوم در پرداخت وجه چک مورد استناد خواهان، که سندی مستقل از سایر اسناد و مدارک است و ارتباط ثابت شده موضوعی و حکمی با آن اسناد ندارد را نادیده انگاشت.

ثالثاً حتی اگر فرض کنیم چک صادره از شمول قانون تجارت و قانون صدور چک، خارج باشد و در فرضی که دعوی خواهان مورد ایراد نباشد اصل بر مسئولیت بالمناصفه متعهدین سند عادی در قبال دارنده آن است. قاضی محترم به این اصل نیز توجه نفرموده اند.

علی ایحال، نظر به اینکه قاضی محترم بدوی، علاوه بر اینکه اعتراض اینجانب به نظر کارشناسی جهت اثبات جعل امضای من را مورد توجه قرار نداد و علاوه بر اینکه به دفاعیات من در قبال دعوی خواهان توجه نکرده اند به طور آشکار اقدام به نقض اصول تقسیم مسئولیت در اسناد مالی یا تجاری مورد بحث کرده و خوانده دوم را با استناد و استدلال نادرست از مسئولیت در قبال چک صادره، معاف کرده و در خطای فاحش بعدی اقدام به مسئول شناختن اینجانب در قبال چکی کرده اند که اصلاً به امضای من نرسیده است.

فلذا استدعای رسیدگی دقیق و نقض دادنامه بدوی را دارم.

در صورتی که به انتخاب وکیل یا مشاوره در زمینه های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه مند بودید درخواست خود را به s.raeisikia@gmail.com ارسال یا با شماره های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) تماس، حاصل فرمائید.

 

صادق رئیسی کیا

۲۰ مرداد ۱۳۹۶

 

راه‌های تماس

اگر به مشاوره حقوقی یا وکیل در زمینه‌های مرتبط با نوشتارهای من نیاز داشتید یا به برگزاری کارگاه و دوره‌های آموزشی برای خود و مدیران و کارکنان شرکتتان در موارد یاد شده، علاقه‌مند، بودید می‌توانید درخواست خود را با شماره‌های ۸۸۳۲۱۰۸۸ و ۸۸۳۲۳۲۷۹ (گروه حقوقی برهان) در میان بگذارید.

درخواست مشاوره حضوری، تلفنی، آنلاین

نی نی سایت

نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی
نمونه لایحه تجدیدنظرخواهی چک حقوقی

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *