نظر چینی ها راجع به ایران

نظر چینی ها راجع به ایران
نظر چینی ها راجع به ایران

حدود ۷۷ درصد چینی‌هایی که به ایران آمده‌اند از سفرشان راضی بوده‌اند. غذا و مهمان‌نوازی ایرانی بیشترین رضایت آن‌ها را جلب کرده و برخورد راننده‌های تاکسی، ‌چینی‌ها را ناراضی کرده است.

به گزارش ایسنا، ‌ آکادمی گردشگری چین براساس نظرسنجی که از گردشگران این کشور قبل و بعد از سفر به ایران انجام داده، نتیجه گرفته است: در سال ۲۰۱۸ سطح رضایت مسافران چینی از سفر ایران حدود ۷۹.۲۰ درصد بوده که در بین ۱۰۲ ملیتی که به ایران سفر کرده‌اند رتبه رضایت‌مندی چینی‌ها ۵۹ بوده است. در هشت ماه نخست سال ۲۰۱۹ میزان رضایت چینی‌ها از سفر به ایران ۷۷.۳۸ درصد بوده که رتبه آن در بین ملیت‌های دیگر ۷۸ شده است.

نمودار آماری این گزارش که نسخه‌ای از آن در اختیار ایسنا قرار داده شده، نشان می‌دهد: سطح رضایت‌مندی چینی‌ها از سفر به ایران امسال در مقایسه با سال ۲۰۱۸، کمتر شده است.

در گزارش نظرسنجی آکادمی گردشگری چین آمده است: میانگین رضایت سایر ملت‌ها از سفر ایران ۸۵ درصد بوده که سطح رضایت‌مندی چینی‌ها در سال ۲۰۱۹ از این عدد کمی پایین‌تر بوده و به ۷۷.۳۸ درصد رسیده است.

بیشترین درصد رضایت چینی‌ها از مردم ایران و مهمان‌نوازی آن‌ها و کیفیت غذاهای ایران بوده که بالاتر از سطح میانگین رضای‌تمندی سایر ملیت‌ها است.

نظر چینی ها راجع به ایران

چینی‌ها از برخی زیر ساخت‌ها شامل اماکن تاریخی و کاخ‌ها، مراکز خرید، جابه‌جایی‌ها، تصویر مقصد، رقابت‌پذیری قیمت مقصد و تبلیغات دهان به دهان رضایت نسبی داشته‌اند اما درباره مدیریت و برنامه‌ریزی گردشگری میزان رضایت آن‌ها زیر ۷۰ درصد بوده است؛ عددی پایین‌تر از میانگین سطح رضایت سایر ملت‌ها.

آکادمی گردشگری چین گزارش کرده است: ایران در طرح «یک کمربند ـ‌ یک جاده» واقع شده و موقعیت راهبردی دارد و سطح تعاملات اقتصادی دو کشور در پنج سال گذشته ۷.۳ درصد رشد داشته که در یک بازه پنج‌ساله، گردشگری ورودی از چین به ایران حدود ۲۰.۱ درصد و گردشگری ورودی از ایران به چین حدود ۱.۷ درصد سالانه افزایش داشته است.

سفر ایرانی‌ها به چین ۱۷ درصد و سفر چینی‌ها به ایران حدود ۵ درصد کمتر شده استهمچنین امسال کلا حدود ۸ میلیون نفر مسافر بین دو کشور جا به جا شده است که نسبت به سال گذشته ۱۲.۱ درصد کاهش داشته که کاهش ورودی از ایران به چین حدود ۱۶.۸ درصد بوده و کاهش سفر چینی‌ها به ایران حدود ۴.۷ درصد بوده است (نقطه سر به سر یکساله).

این آکادمی همچنین به بررسی تصویر ذهنی مسافران از ایران پرداخته و در آزمون ارزیابی استاندارد گردشگران مشخص شده که ذهنیت آن‌ها از کلمه ایران قبل از سفر به این کشور برابر با  نفت، انقلاب و امپراتوری پرشیا بوده است.

پیش از سفر بیشترین جست‌وجوی اینترنتی چینی‌ها درباره مسجد نصیرالملک (شیراز)، تخت جمشید (استان فارس) و میدان امام (اصفهان) بوده است.

چینی‌ها پس از سفر به ایران اغلب چنین نظر داده‌اند: ایران بهتر از چیزی است که فکر می‌کردیم. اصفهان خیلی دوست داشتنی است و شهر زنده ای است که با چرخ زدن در این شهر، فرهنگ و زندگی مردم به خوبی نمایان می‌شود.

میدان امام بعد از غروب با توجه به پیک نیک خانواده‌های ایرانی جذابیت خاصی دارد که چینی‌ها می‌توانند از ایشان به‌راحتی عکاسی کنند.

تخت جمشید احساسی تاریخی مشابه دیوار چین دارد. معماری آن و البته سرویس کرایه دوربین سه بعدی احساس عمیقی از تاریخ را منتقل می‌کند.

در این گزارش نظرسنجی به نظر به یکی از گردشگران چینی اشاره شده که گفته است: لغو روادید دلیل اصلی انتخاب یک‌باره ایران به عنوان مقصد بوده است. پیش از سفر اطلاعات زیادی راجع به این کشور پیدا نکرده‌ ولی بعد از بازدید از این انتخاب بسیار راضی بوده و باز هم قصد بازگشت به ایران را دارد.

برخی چینی‌ها نیز نظر داده‌اند: اگر نام ایران به گوش‌تان بخورد ابتدا احساس ناامنی می‌کنید ولی بعد از بازدید در حدی احساس‌تان عوض می‌شود که حتی نمی‌خواهید آن را ترک کنید.

عقیده برخی چینی‌ها بر این است که در بیشتر مسیرهای بین شهری ایران، حمل و نقل با اتوبوس از نظر قیمت و کیفیت خیلی خوب است.

آکادمی گردشگری چین همچنین به استناد نظرهای ثبت شده درباره سختی سفر تنهایی به ایران، برخورد بعضی راننده‌های تاکسی و فروشنده‌ها توصیه کرده است: برای داشتن سفری امن و مطمئن گروهی به ایران سفر کنید.

همچنین اعلام شده است: سیستان و بلوچستان و کرمان ممکن است امن نباشد. قطار (به خاطر ساعات نامناسب حرکت که روی زمان بازدیدها و رسیدن به مقصد اثر می‌گذارد) خیلی توصیه نمی‌شود.

چینی‌ها نظر داده‌اند که مردم ایران نسبت به خارجی‌ها خوش‌قلب هستند اما بیش از حد به یک خارجی توجه نشان می‌دهند.

پلو زعفرانی، روسری زنان ایرانی، نان‌های بزرگ، مردم خونگرم و مهمان‌نواز، سرزمین زیبا، مسجد صورتی، چشم‌های رنگی، واقعی و زیبا، قصه هزار و یک‌شب از جمله عباراتی است که به عقیده برخی گردشگران چینی تداعی‌کننده ایران است.

این گزارش براساس نظرهای ثبت شده نتیجه گرفته است: برای سفر به ایران ۱۰ روز کافی بوده و این کشور طبیعت زیبایی ندارد. به عقیده فعالان گردشگری ایران و چین، بیان چنین دیدگاهی درباره طبیعت ایران ناشی از کوتاهی بخش دولتی در معرفی مناسب جذابیت‌های متعدد و متنوع ایران است.

انتهای پیام

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

هایک ویژن

طراحی سایت

یکی از فعالان شبکه اجتماعی ویبو و یکی از روزنامه‌نگاران چینی معتقد است: نظر کاربران ویبو بعد از انتشار تصاویر و ویدئوهایی از جاذبه‌های گردشگری ایران، نسبت به سفر به این کشور تغییر کرده است. آنها به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌گویند، ایران، ارزش آن را دارد که حداقل یکبار به آن سفر کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ این روزها چین به عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای هدف گردشگری ایران معرفی شده است. بازاری که بیش از یک میلیارد نفر جمعیت دارد و سالانه بیش از ۷۰ میلیون گردشگر به تمام کشورهای دنیا صادر می‌کند.

نظر چینی ها راجع به ایران

از آنجا که بسیاری از رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک در چین در دسترس نیستند از این رو چین ویبو را به عنوان یک میکروبلاکینگ چینی در اختیار کاربران قرار داده است. ویبو با اختصاص ۳۰ درصد از کاربران فعال اینترنت به خود، به عنوان محبوب‌ترین رسانه اجتماعی چینی شناخته می‌شود. اساس کار این میکروبلاکینگ بسیار شبیه توییتر و فیس بوک است. بر اساس تازه‌ترین آمارها و گزارش‌های بدست آمده توسط مؤسسه تحقیقاتی statista نشان می‌دهد ویبو، ۴۴۶ میلیون کاربر فعال در ماه دارد.

ویبو شباهت زیادی با توییتر و فیسبوک دارد از این رو سالانه میلیون‌ها پیام در این شبکه رد و بدل می‌شود. ویبو در کشور چین چیزی فراتر از یک شبکه اجتماعی است و توانسته جایگزین تلویزیون و روزنامه شود و مهم‌ترین منبع اطلاعاتی کاربران این کشور به حساب آید. البته حدود ۵ درصد کاربران آن غیرچینی هستند.

 Tina Lin (روزنامه‌نگار و بلاگر ویبو) ۲۷ سال دارد و سال‌هاست در بخش ارتباطات دولتی ویبو مشغول به کار است. او که چندی است کار در روزنامه جوانان چین را نیز آغاز کرده، همراه با یکی از تورهای آشناسازی به ایران سفر و از جاذبه‌های گردشگری، تهران، اصفهان، شیراز، یزد، کاشان دیدن کرد.

به گفته او، روزانه ۲۱۰ میلیون نفر از ویبو و بخشی که در اختیار دارند، بازدید می‌کنند. ضمن آنکه با توجه به تعداد زیاد کاربران، با انواع سلیقه‌های متنوع روبه رو هستیم که تولید محتوای ما نیز در راستای سلیقه‌های کاربران است.

لین معتقد است: ایران می‌تواند از فعالان شبکه‌های مجازی چین که در بخش‌های مختلف فعال هستند دعوت کند تا برای دیدن جاذبه‌هایش سفر کنند. نباید فراموش کرد که فعالان شبکه‌های مجازی در بخش‌های مختلف و با موضوعات مختلف از حوزه جوانان گرفته تا سایر بخش‌ها فعال هستند، از این رو ایران با توجه به ظرفیت‌هایی که در حوزه‌های مختلف دارد می‌تواند از فعالان حوزه‌های مختلف دعوت کند. ضمن آنکه حضور و آموزش راهنمایان گردشگری که به زبان چینی مسلط باشند، بسیار اهمیت دارد. این راهنماها می‌توانند شبکه‌های مجازی خاص خود را داشته باشند و جاذبه‌های ایران را به زبان چینی به مخاطبان معرفی کند. چینی‌ها دوست دارند خودشان با چشم خودشان ببینند و آنچه وجود دارد را لمس کنند. می‌توان با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، نمایی زنده از ایران را به نمایش گذاشت تا مخاطبان به صورت Live ایران را ببینند.

در ادامه گفتگوی خبرنگار ایلنا را با Tina Lin می‌خوانید.

هموطنان شما در چین و هنگ کنگ چه شناختی از مرزهای فرهنگی، جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی ایران دارند و این شناخت تا چه اندازه تحت تاثیر فضاهای سیاسی مسلط بر نظام حاکم بر فضاسازی‌های رسانه‌ای قرار دارد؟

همه چینی‌ها تصویری مشترک از ایران در ذهنشان شکل گرفته و آن تصویر، عدم وجود امنیت در ایران است.

تعریف مشخص مردم کشور شما از ایران چیست و آیا خواهان ارتباط با مردم ایران هستند؟ آیا موضوعاتی از این دست در رسانه‌های کشور شما امکان طرح و انعکاس دارد و آیا این دیدگاه‌ها تاثیری در میان چینی‌ها دارد؟

طی سفری که به ایران داشتیم، در طول سفر عکس‌ها، تصاویر و متن‌هایی از تجربیات سفرمان در صفحات ویبو منتشر کردیم. درواقع درصدد معرفی ایران به کاربران چینی برآمدیم. بعد از چند روز از مخاطبان سئوال کردیم که از دید آنها، ایران چگونه است؟ در این نقطه بود که در پاسخ مخاطبان، دیگر خبری از عدم وجود امنیت در ایران نبود و کاربران ما با دیدن عکس‌ها و جاذبه‌های ایران و پیام‌هایی که از تجربیاتمان منتشر می‌کردیم، به این مهم واقف شدند که ایران، کشوری امن با جاذبه‌های متعدد است.

از این رو مخاطبان چینی ویبو توانستند با غذاها، جاذبه‌ها و تمدن ایران آشنا شوند. این مهم نظر آنها را در خصوص ایران تغییر داده است. اینگونه به نظر می‌رسد که از طریق رسانه خودمان توانسته‌ایم تاحدودی نظر مخاطبانمان را نسبت به ایران تغییر دهیم.

کاربران شما در پاسخ به سئوالات شما که نظرشان را درخصوص ایران پرسیده بودید، چه گفتند؟ در صورت امکان چند پیام را برایمان بگویید.

در نخستین روزهای سفر به ایران از کاربران پرسیدیم که فکر می‌کنید ایران چه جور کشوری است؟ یکی از کاربران نوشته است: کشوری است که نفت دارد و همیشه در حال جنگ است.

کاربر دیگر نوشته است: هر روز که بیشتر دقت می‌کنیم، می‌بینیم ایران یک مقصد گردشگری و کشوری بسیار زیباست که چیزهای ناشناخته زیادی دارد.

یک نفر دیگر نوشته است: ایران، کشوری است که همیشه درحال جنگ است. اما بعد از پیام‌ها، ویدئوها و عکس‌هایی که از سفر به ایران در ویبو منتشر کردید، متوجه شدیم که نمی‌توان به شنیده‌ها اطمینان کرد باید حتما خودمان برویم، لمس کنیم و ببینیم و تصمیم بگیریم که ایران چگونه است.

کاربر دیگری نوشته است: مقصد خوبی برای گردشگری است. جایی است که هم معماری زیبایی دارد هم مردم مهمان‌نوازی دارد.

آیا سایت ویبو آماری از تغییر نظر کاربران قبل و بعد از انتشار تصاویر و پیام‌ها درخصوص ایران و جاذبه‌های آن در اختیار دارد؟

 نمی‌توانم آمار دقیقی ارائه دهم؛ فقط می‌توانم بگویم، قبل از انتشار پیام‌ها و تصاویر از جاذبه‌های گردشگری ایران، هر زمان نامی از ایران در این شبکه اجتماعی به میان می‌آمد، کاربران می‌گفتند، نه حاضر هستم به ایران بروم و نه حاضر هستم درباره ایران صحبت کنم. نه چیزی درباره آن می‌دانم و اصلا بهتر است هیچ صحبتی درباره ایران نشود.

اما بعد از انتشار تصاویر و سفری که تجربیات آن را هر روز با کاربران به اشتراک می‌گذاشتیم، نظر آنها تغییر کرده است. به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌گویند، ایران، ارزش آن را دارد که حداقل یکبار به آن سفر کنیم.

با وجود آنکه ایران مملو از جاذبه‌های متنوع است اما در حوزه گردشگری شناخت کمتری از کشور ما در میان مردم دیگر کشورها وجود دارد به ویژه به دلایل سیاسی و ایران هراسی شکل گرفته در سال‌های اخیر این فرصت از کشور ما بیش از پیش سلب شده است. به اعتقاد شما ایران چگونه کشوری به لحاظ فرهنگ، آداب و رسوم، تاریخ و ظرفیت‌های گردشگری است و مهمترین ظرفیت‌های ایران برای حضور گردشگران چینی کدامیک از این موارد است؟

چینی‌ها به همه این جذابیت‌ها علاقه‌مند هستند. ضمن آنکه نباید فراموش کرد که چین جمعیت میلیاردی دارد که میلیون‌ها نفر از آن در زمره گردشگران جای می‌گیرند که هرساله به مناطق مختلف سفر می‌کنند و قطعا نمی‌توان به سادگی و راحتی، سلیقه‌ای خاص برای این تعداد از گردشگران تعیین کرد. بازه علاقه‌مندی این تعداد از گردشگران به جنبه‌ها و جاذبه‌های مختلف بسیار متنوع است. از این رو تمام جنبه‌های مختلف گردشگری ایران، اعم از فرهنگی، هنری، آداب و رسوم و طبیعتگردی و… می‌تواند برای گردشگران چینی؛ جذاب باشد.

رسانه‌‌های مکتوب و شبکه‌های مجازی در چین تا چه اندازه بر تغییر افکار عمومی جامعه نسبت به موضوعات خاص مانند ایران، موثر است؟ در این میان، کدامیک از رسانه‌ها از رسانه‌های مکتوب گرفته تا شبکه‌های مجازی، بیشترین تاثیر را در افکار عمومی دارند؟

در چین با دو نوع مدیا روبه رو هستیم. رسانه‌هایی که به صورت سنتی تولید و انتشار داده می‌شوند مانند روزنامه‌ها و قوی‌ترین رسانه‌های قدیمی و رسانه‌هایی که در قالب فرمت‌های جدید مانند شبکه‌های اجتماعی و… فعال هستند. هریک از این رسانه‌ها، مخاطبان خاص خود را دارند. برای آنکه بتوانیم بین این رسانه‌ها و مخاطبان آنها تعادل ایجاد کنیم باید بتوانیم تلفیقی از اطلاع رسانی در این رسانه‌ها را درخصوص ایران و جاذبه‌های گردشگری ایران داشته باشیم. فقط نمی‌توان به یکی از این رسانه‌ها توجه کرد و دیگری را رها کرد.

به طور متوسط ماهانه معمولا چند گزارش و پیام درخصوص ایران در رسانه‌های کشور شما  منتشر می‌شود و تا چه اندازه به مباحث و موضوعات مرتبط با ایران پرداخته می‌شود؟

در گذشته به هیچ وجه مطالب و پیام‌هایی درخصوص ایران در رسانه‌ها منتشر نمی‌شد اما چندی است که فعالیت کاربران در رسانه‌ها درخصوص ایران و انتشار مطالبی درباره ایران آغاز شده است.


اخبار مرتبط

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رادیو بین المللی چین، یک دختر گردشگر چینی پس از سفر به ایران تجربیات و خاطرات خوب خود از چین را در شبکه‎های اجتماعی چین به اشتراک گذاشته و از این سفر به عنوان یکی از بهترین خاطرات خود نام می‎برد که حتماً دوباره آن را تکرار خواهد کرد.

او با اشاره به برخورد خوب مردم ایران می‎گوید: می‎توانم بگویم در ایران نسبت به تمام کشورهایی که من به آنها سفر کرده‎ام بهترین برخورد را با ما (چینی‎ها) دارند. شما در ایران تقریباً هر روز مورد لطف و محبت افرادی قرار می‎گیرید که حتی آنها را نمی‎شناسید. این نوع رفتارها فقط یک یا دو مورد نیست و هر روز برای شما اتفاق می‎افتد.

 

 

نظر چینی ها راجع به ایران

او سپس در مورد مهمان‎نوازی مردم ایران به ذکر چند نمونه می‎پردازد و می‎گوید: برای مثال وقتی که ما در ایران از کسی آدرس می‎پرسیدیم، حال فرقی نمی‎کرد از یک رهگذر بپرسیم یا یک مغازه‎دار آنها از ترس آنکه ما مقصد را پیدا نکنیم حتی مغازه خود را تعطیل می‎کردند و تا مقصد همراه ما می‎آمدند.

این گردشگر چینی در ادامه اضافه می‎کند: در ایران وقتی که در خیابان راه می‎روید خیلی از مردم به شما سلام می‎کنند، خوش آمد می‎‏گویند و می‎پرسند اهل چه کشوری هستید. آنها وقتی می‎فهمیدند که ما چینی هستیم هر طور که می‎توانستند سعی می‎کردند به ما لطف محبت خود را نشان دهند. میوه و شیرینی خود را به شما می‎دهند. حتی یک بار یک نفر مغازه‎اش را بست و ما را برای صرف غذا به خانه‎اش دعوت کرد. مادر صاحب یک مؤسسه کرایه ماشین وقتی فهمید که ما چینی هستیم رفت و چند بسته رشته (نودل) چینی برای ما آورد که البته ما قبول نکردیم چون قیمت جنس‎های وارداتی به ایران قدری گران است.

او همچنین به عمل شایع جراحی بینی در ایران و چین اشاره کرده و می‎گوید: برخلاف ما چینی‎ها که دوست داریم در جراحی بینی قدری بینی خود را بزرگ کنیم، در ایران بیشتر دوست دارند بینی خود را کوچک کنند.

ظاهراً یکی دیگر از نکات جالب برای این گردشگر استفاده از زعفران در غذاها و خوراکی‎های ایرانی بوده است و با اشاره به اینکه زعفران از ایران می‎آید تجربه خود از غذاهای ایرانی را اینگونه توصیف می‎کند: در همه غذاهای ایرانی از جمله برنج، کباب و هر غذایی که رنگ آن زرد باشد از زعفران استفاده می‎کنند. در ایران هر خوراکی که رنگ آن زرد بود مثل نبات، شیر و حتی آبمیوه بدانید که در آن زعفران هست.

او دست آخر بار دیگر باز هم به مهمان‎دوستی ایرانی ها می‎پردازد و می‎گوید: هنگام بازگشت به چین در فرودگاه اینترنت خیلی خوب نبود و من برای کار با گوشی کنار درب فرودگاه نشسته بودم. ظرف مدتی که آنجا بودم سه نفر از من پرسیدند که آیا به کمک نیاز دارم و چطور می‎توانند به من کمک کنند.

این طور که خود این گردشگر می‎گوید حتماً باز هم به ایران سفر خواهد کرد، پس باید منتظر ویدیوهای بعدی او در مورد نکات جذاب سفر به ایران باشیم.

انتهای پیام/

در پی انتقاد رئیس انجمن دوستی ایران و چین از «کارشکنی» وزیر راه و شهرسازی دولت حسن روحانی برای تامین «۵۰ میلیارد یورو» فاینانس یک انجمن چینی برای پروژه‌های قطار سریع‌السیر ایران، مشاور وزیر سابق اعلام کرد که نهاد مورد نظر آقای بروجردی «نه پول داشت و نه سابقه و نه مورد تایید دولت چین بود».

علاءالدین بروجردی، رئیس انجمن دوستی ایران و چین، روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ مدعی شده بود عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی «فرصت ۵۰ میلیارد یورویی فاینانس چینی‌ها را برای راه‌اندازی خط راه‌آهن سریع‌السیر را به علت امیدواری به اروپایی‌ها برای حل مشکلات، سوزاند».

در واکنش به این سخنان، اصغر فخریه کاشان مشاور سابق امور بین‌الملل وزارت راه و شهرسازی به خبرگزاری ایلنا گفته است بروجردی افرادی را که از ایران و چین معرفی کرده بود، «دلال» بودند.

او گفت این افراد قصد داشتند اختیاری را بگیرند که از این پس هر قراردادی با چینی‌ها با معرفی این افراد انجام شود و درصدی را هم برای هر قرارداد از چینی‌ها دریافت کنند. «انجمنی که آقای بروجردی به عنوان ارائه کننده فاینانس معرفی کرده بود، انجمنی بدون سرمایه و حضور ۸ الی ۱۰ بازنشسته چینی تاسیس شده بود و این انجمن حتی یک روز هم سابقه کار نداشت و مورد تایید دولت چین هم نبود».

آقای بروجردی مدعی شده بود چینی‌ها در آن زمان حاضر بودند که خط سریع‌السیر راه‌آهن تهران- مشهد و تهران- تبریز و هر پروژه دیگری را به پیشنهاد ما بدون دریافت وجه چهار ساله راه‌اندازی کنند و بعد از اتمام آن یک سال تنفس در نظر می‌گرفتند و برای بازپرداخت آن حاضر به دریافت پول و در صورت نبود پول، حاضر بودند به جای آن نفت بگیرند.

نظر چینی ها راجع به ایران

آقای فخریه کاشان گفته است اگر چین قرار بود فاینانس ۵۰ میلیارد یورویی به ایران بدهد، چنین اقدامی را با دلال و واسطه انجام نمی‌داد، بلکه «هزار و یک امتیاز» از ایران می‌گرفت و بعد این فاینانس را در اختیار کشورمان قرار می‌داد: «به فرض محال این ۵۰ میلیارد یورو را انجمن فاینانس چین در اختیار ایران می‌گذاشت، آیا می‌توان بدون در نظر گرفتن بودجه چنین اعتباری در اختیار وزارتخانه و یک پروژه قطار سریع‌السیر قرار بگیرد؟»

نخستین دیدار رسمی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، روز جمعه اول بهمن‌ماه به صورت آنلاین برگزار شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، نگرانی‌ها در مورد قدرت فزاینده نظامی چین و دامن زدن به تنش و ناآرامی در اقیانوس آرام از جمله محورهای این گفت‌وگو بود که حدود یک‌ساعت و ۲۰ دقیقه به طول انجامید. در بیانیه کاخ سفید آمده است که رهبران دو کشور مصمم هستند از اقدامات چین در راستای «تغییر وضعیت موجود» در دریای شرقی و جنوبی چین جلوگیری کنند.

رئیس جمهوری آمریکا و فومیو کیشیدا همچنین تشدید آزمایش‌های موشکی کره شمالی را محکوم کردند. پیونگ یانگ ظرف کمتر از دو هفته گذشته، از انجام چهار آزمایش موشکی خبر داده است.

بنابر اعلام کاخ سفید، در جریان این جلسه آقای بایدن موافقت کرد تا در نیمه نخست سال جاری میلادی برای حضور در اجلاس گروه چهارگانه همکاری‌های استراتژیک موسوم به «کوآد» به ژاپن سفر کند.

ائتلاف بین‌المللی کوآد متشکل از چهار کشور ژاپن، هند، استرالیا و آمریکا است که به‌منظور مقابله با چالش‌های احتمالی به‌ویژه قدرت‌نمایی چین در منطقه تشکیل شده است.

جو بایدن از زمان روی کار آمدن در کاخ سفید، احیای اهمیت روابط آمریکا و ژاپن را در اولویت دولت خود قرار داده است.

تیم ملی فوتسال زنان ایران در نخستین دیدار خود از تورنمنت فوتسال آسیای مرکزی (کافا) روز جمعه اول بهمن‌ماه در برابر ازبکستان به میدان رفت و با کسب نتیجه پنج بر دو پیروز میدان شد.

سحر زمانی‌فرد و فاطمه پاپی در نیمه نخست مسابقه و سارا شیربیگی، فرشته کریمی و نساء احدی در نیمه دوم برای ایران گلزنی کردند.

نخستین پیروزی ملی‌پوشان زن ایران در حالی به دست آمد که به‌رغم برگزاری رقابت‌ها در سطح جهانی، صداوسیمای حکومت ایران باز هم از پخش آن ممانعت کرد.

تیم ملی فوتسال زنان ایران بعد از گذشت حدود دو سال در یک تورنمنت بین‌المللی شرکت کرده است. این تیم آخرین‌بار اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ برای شرکت در تورنمنتی بین‌المللی به روسیه اعزام شده بود.

ملی‌پوشان فوتسال زنان ایران روز شنبه دوم بهمن‌ماه در دومین مسابقه در کافا ۲۰۲۲ به مصاف تاجیکستان می‌روند.

نتیجه تحقیقات جدید نشان می‌دهد که آلودگی ذرات بسیار ریز و سمی پلاستیک موسوم به نانوپلاستیک به هر دو قطب شمال و جنوب زمین رسیده است و قدمت برخی از این آلودگی‌ها به ۵۰ سال می‌رسد.

نکته مهم در یافته‌های جدید که در جورنال علمی «تحقیقات ‌محیطی» منتشر شده، این است که یک چهارم آلودگی نانوپلاستیک در قطب‌های زمین به ذرات تایر خودرو مربوط است که دانشمندان احتمال می‌دهند از طریق باد به قطب‌ها رسیده باشد.

دوشان ماتریک، محقق دانشگاه اوترخت هلند که رهبری تحقیقات را بر عهده داشته است، می‌گوید نانوپلاستیک‌ها از انواع دیگر آلودگی پلاستیکی سمی‌تر هستند و در عمق ۱۴ متری یخی که حاصل بارش برف در سال ۱۹۶۵ بوده، نیز ذرات نانوپلاستیک پیدا شده است.

به گفته این محقق اکنون آلودگی نانوپلاستیکی در همه بخش‌های جهان، از قله اورست تا قعر اقیانوس‌ها یافت شده و این موضوع زنگ خطری برای سلامت حیات در زمین است.

قبلا وجود میکروپلاستیک‌ها در قطب شمال کشف شده بود، اما برای اولین بار است که وجود نانوپلاستیک‌ها تایید می‌شود. بر اساس این گزارش میزان غلظت نانوپلاستیک‌ها در یخ‌های گرینلند حدود ۱۳ نانوگرم در یک میلی‌لیتر است، اما در قطب جنوب چهار برابر این میزان است.

در گرین‌لند نیمی از آلودگی نانوپلاستیکی مربوط به ماده پولی‌اتیلن است که بیشتر در ساخت کیسه‌های پلاستیکی کاربرد دارد. بخش دیگر آلودگی‌ها نیز مربوط به ذرات تایر خودرو و پلی‌اتیلن ترفتالات است که در ساخت بطری‌ها یا الیاف لباس‌ها استفاده می‌شوند.

سازمان تبلیغات استان البرز و دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، دو نهاد حکومتی فعال در حوزه تبلیغات مذهبی اقدام به برگزاری یک جشنواره سه روزه تبلیغاتی علیه شهروندان بهایی کرده‌اند.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، گزارش داده است که عنوان این کارگاه ««بهائیت، محفل خیانت» بوده و به شش نفر از کسانی که پوستر علیه بهاییان طراحی کرده یا کاریکاتورهایی درباره این اقلیت مذهبی کشیده‌اند، به عنوان نفرات برتر جایزه داده شده است.

پدیده ثابتی، سخنگوی جامعه جهانی بهایی در لندن، در واکنش به این جشنواره به خبرگزاری هرانا گفته است که «نفرت پراکنی به شکل روشمند یکی از ابزاری هست که دولت ایران از آن استفاده می کند تا جامعه بهایی را بدنام سازد».

جمهوری اسلامی ایران، آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات آن بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار علیه بهاییان صادر کرده‌ است.

در واکنش به این اقدامات مدافعان حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی همواره با اشاره به بازداشت‌ گسترده و احکام سنگین علیه شهروندان بهایی، رفتار حکومت ایران «نقض سیستماتیک» حقوق آنها و نقض حقوق بشر دانسته‌اند.

روز ۲۴ تیرماه امسالبسیاری از شهروندان با هشتگ #ایران_بدون_نفرت، تجربه‌های آزار و نقض حقوق بشر علیه بهاییان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته و اقدامات سیستماتیک حکومت ایران علیه آن‌ها را محکوم کردند.

شرکت‌کنندگان در این کمپین، تجربه‌های دوران تحصیل، فشار معلمان بر دانش‌آموزان بهایی، انتقادات نادرست درباره زندگی شخصی و اجتماعی بهاییان، محرومیت و ممنوعیت‌های تحصیل، پلمب دفاتر و مغازه‌های آنها و همچنین شکنجه، قتل، ناپدید شدن و اعدام بسیاری از بهايیان را در شبکه اجتماعی توییتر به اشتراک گذاشتند.

در پی افزایش تدریجی آمار روزانه مبتلایان به کرونا و بالا رفتن شمار ابتلا به سویه امیکرون در ایران، وزیر بهداشت درباره غالب شدن این سویه جدید در کشور هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین‌اللهی روز جمعه، اول بهمن گفت که شمار مبتلایان به کرونا بر اساس «تست‌های اتفاقی» به بیش از دو هزار نفر در کشور رسیده در حالی که «میزان آلودگی در سطح جامعه بیش از این موارد است».

وزیر بهداشت ایران همچنین با اشاره به چهار برابر شدن مراجعه‌های سرپایی در دو هفته اخیر درباره افزایش تعداد موارد بستری و بیماران بدحال نیز هشدار داد.

در همین حال وزارت بهداشت ایران روز جمعه، اول بهمن، از افزایش دوباره شمار مبتلایان از روز گذشته خبر داده است.

بر اساس این گزارش در یک شبانه‌روز گذشته ۲۰ نفر دیگر جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند و بیش از ۵۲۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در این بازه زمانی شناسایی شده است.

به این ترتیب مجموع جان‌باختگان بر اثر کرونا در ایران ۱۳۲ هزار و ۱۷۲ نفر و مجموع کل بیماران مبتلا به ۶ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۸۴۳ نفر رسیده است.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام می‌شود که مسئولان سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر این آمار اعلام کرده بودند.

یک سایت خبری مربوط به اخبار سیستان و بلوچستان از خودسوزی یک دختر نوجوان در شهرستان دلگان این استان به دلیل «خشونت خانگی همسرش» خبر داد.

کمپین فعالین بلوچ هویت این کودک را «ز- ایرندگانی» و سن او را ۱۶ سال عنوان کرده و خبر داده است که او روز سه‌شنبه، ۲۸ دی «پس از چند ماه تحمل آزار و اذیت همسرش با خودسوزی» به زندگی خود پایان داده است.

بر اساس این گزارش، خانواده این نوجوان چند ماه پیش او را به ازدواج یک مرد چهل ساله به نام «ح ناصح» که دارای چند فرزند از ازدواج قبلی خود است درآورده‌اند و همسر او پس از ازدواج به آزار و اذیتش پرداخته و او را از دیدار با خانواده‌اش منع کرده است.

نظر چینی ها راجع به ایران

بر اساس شرع اسلام، سن بلوغ دختران ۹ سال تمام و برای پسران ۱۵ سال تمام است، اما مقام‌های حکومت ایران به طور معمول با ازدواج دختران بالای ۱۳ سال موافق هستند. این در حالی است که بر اساس تعاریف بین‌المللی فرد زیر ۱۸ سال، کودک به‌ شمار می‌رود.

در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای اصلاح قوانین مرتبط با کودک‌همسری شده است، از جمله طرحی در مجلس ارائه شد که «حداقل سن ازدواج در دختر ۱۶ سال تمام شمسی و در پسر ۱۸ سال تمام شمسی» تعیین شده بود ولی با توجه به مخالفت برخی مراجع تقلید شیعه این طرح رد شد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، اسفند ۹۹ در گزارشی به شورای حقوق بشر ملل متحد با اشاره به رواج کودک‌همسری در ایران خواستار «اصلاحات فوری» در خصوص رفتار جمهوری اسلامی با زنان و دختران شده بود.

بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، آمار ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در سال ۹۹ در مقایسه با سال پیش از آن، ۱۰.۵ درصد افزایش یافته و حدود پنج درصد از کل ازدواج‌های ثبت‌شده در سال ۹۹ به ازدواج کودکان زیر ۱۵ سال مربوط می‌شود.

این برآوردها تنها مربوط به ازدواج‌های ثبت‌شده در سازمان ثبت احوال کشور است و به نظر می‌رسد، آمار واقعی بیش از این موارد باشد.

در پی بارش سنگین برف و کولاک شدید در مناطق غربی ایران، گزارش‌ها حاکی از گرفتار شدن چند هزار نفر در محورهای مواصلاتی و مسدود شدن راه‌های ارتباطی در بسیاری از این مناطق است.

به گزارش ایسنا به نقل از امیر جعفرزاده، مدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان‌غربی، در روز جمعه، اول بهمن، امدادگران این استان طی ۳۰ ساعت گذشته به چهار هزار نفر که در برف و کولاک محورهای مواصلاتی این استان گرفتار شده بودند، امدادرسانی کرده‌اند.

به گفته آقای جعفرزاده، ۱۷ حادثه برف و کولاک جاده‌ای و کوهستانی نیز در این مدت زمان رخ داده و ۱۵۰۰ خانوار در این مناطق دچار حادثه شده‌اند.

در همین حال بسیاری از مسئولان استانی از مشکلات در تردد برون‌شهری و روستایی در مناطق غربی کشور خبر داده‌اند، از جمله مرتضی زمانپور، فرماندار کوهرنگ در استان چهارمحا‌ل‌ و بختیاری روز جمعه به خبرگزاری ایسنا گفت که در پی وزش باد شدید و کولاک و برف راه ارتباطی ۱۵۰ روستا در این شهرستان مسدود شده است.

آقای زمانپور در ادامه همچنین گفت که ۳۰۰ خودرو نیز در روزهای گذشته در محورهای کوهستانی شهرستان کوهرنگ در برف و کولاک گرفتار شده‌ و به آن‌ها امدادرسانی شده است.

در همین حال خبرگزاری مهر هم روز جمعه تصاویری از امدادرسانی نفربرهای زرهی ارتش به خودروهای گرفتار در برف گردنه اسدآباد در استان همدان منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش، نیروهای ارتش پس از درخواست استانداری همدان با بُکسل خودروها به این نفربرها، خودروهای منحرف‌شده از مسیر اصلی را به جاده اصلی بازگردانده‌اند.

بارش برف به‌ویژه در استان‌های غربی از هفته پیش آغاز شده بود، اما در پی ورود سامانه جدید بارشی از روز پنج‌شنبه، ۳۰ دی، بر شدت بارش و پیامدهای آن از جمله بسته شدن مسیرها و قطع راه‌های ارتباطی، همچنین قطع شدن برق در بسیاری نقاط غرب کشور افزوده شده است.

دومین رزمایش مشترک نیروهای دریایی ایران، روسیه و چین در سه سال گذشته با عنوان «با هم برای صلح و امنیت» بامداد روز جمعه، اول بهمن، در شمال اقیانوس هند آغاز شد.

به گزارش ایسنا، مصطفی تاج‌الدینی، سخنگوی این رزمایش، پیام برگزاری این رزمایش را «رسیدن سه کشور ایران، چین و روسیه به سطح معنادار و قابل توجهی از روابط نظامی» عنوان کرد.

آغاز این رزمایش با بازگشت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، از سفر به مسکو همزمان شده است.

ابراهیم رئیسی پیش از حرکت به سمت مسکو گفته بود که سفر او ممکن است «نقطه عطفی» در روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری ایران و روسیه باشد. در همین حال بنا بر اعلام خبرگزاری‌های ایران و روسیه در هفته‌های گذشته دو کشور خود را برای انعقاد یک سند راهبردی ۲۰ ساله‌ آماده می‌کنند.

در همین حال مقام‌های حکومت ایران در اسفند ۱۳۹۹ یک سند همکاری مشابه که در شبکه‌های اجتماعی از آن به عنوان سند «فروش ایران به چین» نام برده شد، امضا کرده‌اند.

به گفته سخنگوی رزمایش «با هم برای صلح و امنیت»، این رزمایش با فرماندهی ایران انجام می‌شود و در آن ناوشکن جماران حضور دارد.

خبرگزاری‌های روسی ریانووستی و تاس به نقل از وزارت دفاع روسیه نیز پیشتر خبر داده بودند که ناوگروه روسی مستقر در آب‌های چابهار شامل یک رزمناو موشک‌دار، یک کشتی جنگی بزرگ ضد زیردریایی و یک نفتکش بزرگ است.

درباره ناوگروه چینی تاکنون جزئیاتی منتشر نشده، اما روزنامه انگلیسی‌زبان چینی «ساوث چاینا مورنینگ پست» روز چهارشنبه، ۲۹ دی، در خبری آورده بود که این رزمایش دریایی مشترک در حالی انجام می‌شود «که گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر همکاری سه کشور در مواجهه با فشارهای آمریکا وجود دارد».

در روزهای اخیر تنش‌ میان غرب با روسیه بر سر مسئله پیوستن احتمالی اوکراین به پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، بالا گرفته و با افزایش حملات پهپادی شبه‌نظامیان شیعه در عراق به پایگاه‌های میزبان نیروهای آمریکایی در این کشور، تنش بین ایالات متحده و ایران نیز در سطح بالایی قرار دارد.

سه نیروی دریایی ایران، روسیه و چین در سال ۲۰۱۹ نیز در منطقه هند رزمایش مشترک برگزار کردند.

ایران و روسیه در بهمن ۱۳۹۹ در دریای عمان و اقیانوس هند یک رزمایش مشترک برگزار کردند و شهریور سال گذشته نیز نيروی دريايی ايران در بخشی از رزمايش نيروی دريايی روسيه در آب‌های دريای خزر شرکت کرد.

ایالات متحده روز پنج‌شنبه چهار مقام دولت بلاروس را در ارتباط با فرود اجباری هواپیمای مسافربری رایان‌ایر در فرودگاه مینسک و بازداشت یکی از مخالفان حکومت این کشور، به دزدی هوایی متهم کرد.

اتهاماتی که وزارت دادگستری ایالات متحده روز پنج‌شنبه، ۳۰ دی‌ماه، مطرح کرد بار دیگر توجهات جهانی را به پرونده بازداشت رامان پراتاسوویچ، روزنامه‌نگار مخالف الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، جلب می‌کند.

دولت بلاروس روز دوم خرداد امسال هواپیمای رایان‌ایر را که از مقصد آتن به کشور لیتوانی در پرواز بود با اعلام اخطار درباره بمب‌گذاری، وادار به فرود در فرودگاه مینسک کرد. اما این اخطار دروغ بود تا از طریق آن ماموران پلیس بلاروس بتوانند رامان پراتاسوویچ را که در این پرواز حضور داشت بازداشت کنند.

به گفته مقامات قضایی ایالات متحده، چهار شهروند آمریکایی نیز جزو ۱۳۲ مسافر و خدمه پرواز بودند. وزارت دادگستری ایالات متحده در اطلاعیه خود از لئونید میکالایویچ چورو، رئیس اداره هوانوردی بلاروس، نام برده و تاکید کرده که او هدایت این عملیات را بر عهده داشته است.

این بیانیه همچنین به یک افسر امنیتی اشاره دارد که به جای نام و نام خانوادگی وی از حروف اختصاری اف‌ان‌یو ال‌ان‌یو استفاده شده است. نام اولگ کازیوچیتس، معاون رئیس اداره هوانوردی بلاروس، و آندری آناتولیویچ نیز به عنوان متهمان دیگر پرونده قید شده است که این دومی رئیس آن افسر امنیتی یادشده است.

رامان پراتاسوویچ از اعضای کلیدی کانال تلگرامی «نِکستا» بود که اعتراضات مردمی اوت پارسال علیه دولت الکساندر لوکاشنکو را پوشش می‌داد.

اقدام دولت بلاروس در فرود اجباری هواپیمای رایان‌ایر و بازداشت پراتاسوویچ واکنش‌های جهانی را به دنبال داشت و همان زمان اتحادیه اروپا و ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه بلاروس وضع کردند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، شامگاه چهارشنبه ۲۹ دی‌ پس از دیدار یک‌ساعته با بری روزن در پایتخت اتریش، از او خواست که به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

همزمان با ادامه مذاکرات احیای برجام بین ایران و قدرت‌های جهانی، این دیپلمات سابق آمریکایی برای حمایت از شهروندان خارجی که «گروگان» جمهوری اسلامی ایران هستند، از روز چهارشنبه در وین دست به اعتصاب غذا زده است.

آقای مالی با انتشار پستی در صفحه توئیتر خود از اقدام متعهدانه بری روزن برای حمایت از افراد «خارجی/دوتابعیتی» که به‌طور «غیرقانونی» در بازداشت حکومت ایران به سر می‌برند، قدردانی کرده است.

مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در وین در بخش پایانی توئیت خود نوشت: «ما کاملا بر این بحران متمرکز هستیم. از آقای روزن می‌خواهم که برای حفظ سلامت خود به اعتصاب غذایش پایان دهد».

بری روزن یکی از دیپلمات‌های سابق آمریکا است که چهار دهه پیش، در زمان اشغال سفارت کشورش در تهران به‌دست حامیان حکومت تازه‌تاسیس جمهوری اسلامی، گروگان گرفته شد.

امروز (پنجشنبه) مصادف با چهل‌ویکمین سالگرد آزادی او است.

آقای روزن پیش از سفر به وین، به رادیو فردا گفته بود: «اگر قرار است توافق هسته‌ای با ایران شکل بگیرد، اول باید گروگان‌ها آزاد شوند».

او افزود: «این موضوع حقوق بشر است و انسان‌ها فراتر از سیاست هستند. وقت آن رسیده که ایالات متحده و متحدان اروپایی‌اش به این چالش با ایران رسیدگی کنند».

این دیپلمات سابق آمریکایی در سال‌های اخیر با گروه «متحد در مقابل ایرانِ اتمی» (از گروه‌های اصلی مخالف برجام) همکاری داشته است.

وزارت انرژی ترکیه روز پنج‌شنبه ۳۰ دی اعلام کرد که در پی قطع جریان گاز از ایران به ترکیه، این وزارتخانه به نیروگاه‌های گازسوز کشور دستور داده است تا مصرف گاز را تا ۴۰ درصد کاهش دهند.

مقامات ترکیه گفته‌اند که جریان صادرات گاز طبیعی ایران به این کشور «به‌دلیل نقص فنی» به‌مدت ۱۰ روز قطع می‌شود.

وزارت انرژی ترکیه می‌گوید به همین دلیل خاموشی‌های محدودی را برای تأسیسات بزرگ صنعتی و نیروگاه‌های برق اعمال خواهد کرد.

خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه پیش از این نیز بارها به دلایل مختلف از جمله انفجارهای عمدی شبه‌نظامیان مخالف حکومت ترکیه با اختلال روبه‌رو شده بود.

ترکیه یکی از کشورهای واردکننده گاز است و قرارداد ۲۵ ساله واردات گاز با ایران دارد که به‌زودی به پایان می‌رسد. این کشور در نتیجه به‌دنبال یافتن منابع گاز ارزان‌تر از ایران است چراکه تمام صنایع و بخش‌های شهری آن وابسته به انرژی گاز است.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز چهارشنبه به نقل از کارشناسان حوزه نفت‌وگاز نوشت ترکیه در یک سیاست جدید با استفاده از روابطی که با جمهوری آذربایجان دارد و کمک‌هایی که در خصوص جنگ قره‌باغ به این جمهوری داشته، «قراردادهای اقتصادی کلان و بلندمدتی برای خرید گاز ارزان با این کشور منعقد کرده است».

این گزارش می‌نویسد ترکیه قراردادی با شرکت سوکار آذربایجان منعقد کرده تا گاز ترکیه تأمین شود و این گاز قرار است از طریق خط لوله از منطقه زنگزور حاشیه ارس در خاک ارمنستان عبور کرده و به نخجوان و سپس ترکیه انتقال یابد.

اسرائیل روز پنجشنبه ۳۰ دی قراردادی به ارزش ۳.۴ میلیارد دلار با آلمان امضاء کرد که بر اساس آن سه زیردریایی پیشرفته از این کشور خریداری خواهد کرد.

این زیردریایی‌ها که دیزلی-الکتریکی هستند توسط کارخانه تیسن‌کروپ آلمان ساخته می‌شوند و انتظار می‌رود که ظرف ۹ سال آینده تحویل اسرائیل شوند.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، گفته است که این تجهیزات «قابلیت‌های نیروی دریایی اسرائیل را ارتقاء خواهد داد و برتری امنیتی کشور را در منطقه تضمین خواهد کرد».

بخشی از هزینه‌های ساخت این زیردریایی‌ها را دولت آلمان تامین خواهد کرد.

بر اساس گزارشی که روزنامه تایمز اسرائیل در دوم دسامبر ۲۰۱۶ منتشر کرد، ایران ۴.۵ درصد سهام شرکت تیسن‌کروپ را در اختیار دارد. تهران در زمان محمدرضا شاه از سهامداران اصلی این شرکت بود.

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ مجلس ایران گفت که طبق مصوبه این کمیسیون مشمولان غایب خارج از کشور با پرداخت ۱۵ هزار یورو می‌توانند جهت خرید خدمت سربازی اقدام کنند.

محمدرضا میرتاج‌الدینی روز پنج‌شنبه ۳۰ دی گفت: «طبق این مصوبه آن دسته از مشمولان غایب خارج از کشور که پنج سال از زمان فراخوان آنان به خدمت زیر پرچم می‌گذرد، در سال آینده با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی می‌توانند خدمت سربازی شان را خریداری کنند».

او هدف از این مصوبه را این نکته عنوان کرد که «این افراد برای تردد به کشور با مشکلی مواجه نشوند».

این مصوبه کمیسیون هنوز نهایی نیست و باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و سپس شورای نگهبان آن را تایید کند.

مقام‌های دولت رئیسی در ماه‌های اخیر از تلاش‌های مختلف خود برای جلب ایرانی‌های مقیم خارج از کشور خبر داده‌اند و حسین امیرعبداللهیان روز دوم دی‌ماه و پیش از آن نیز روز سی‌ام آبان امسال گفت که «هیچ ایرانی ترس از بازگشت به ایران نداشته باشد و بداند که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این مسئله را تضمین می‌کند».

آقای امیرعبداللهیان نگفته که وزارت خارجه قرار است چگونه این مسئولیت خود را انجام دهد. ضمن این‌که در بسیاری موارد، سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران که زیرنظر رهبر جمهوری اسلامی است اقدام به بازداشت افراد دوتابعیتی یا اتباع خارجی می‌کند.

دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان مقیم خارج، وابسته به وزارت خارجه ایران، در گزارشی اعلام کرده است که ۷۶ درصد از کل ایرانیان خارج از کشور مقیم اروپا و قاره آمریکا هستند و دولت‌های پیاپی جمهوری اسلامی بارها در مورد یافتن راه‌هایی برای جذب پول ایرانیان خارج از کشور سخن گفته‌اند.

همزمان با افزایش دوباره موارد روزانه ابتلا به کرونا، شماری از کارشناسان درباره پنج رقمی شدن شمار روزانه مبتلایان به کرونا در روزهای آینده و بالا رفتن دوباره آمار جان‌باختگان در ماه اسفند هشدار داده‌اند.

وزارت بهداشت ایران روز پنج‌شنبه، ۳۰ دی، از جان باختن ۲۰ نفر دیگر بر اثر کرونا و ابتلای بیش از ۴۶۰۰ نفر در یک شبانه‌روز گذشته خبر داد.

بر اساس این گزارش، مجموع جان‌باختگان بر اثر کرونا در ایران ۱۳۲ هزار و ۱۵۲ نفر و مجموع کل بیماران مبتلا به ۶ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۵۶۷ نفر رسیده است.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام می‌شود که مسئولان سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر این آمار اعلام کرده بودند.

در همین حال مسعود یونسیان، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، روز پنج‌شنبه با اشاره به افزایش محسوس آمار مبتلایان طی دو هفته گذشته به روزنامه همشهری گفت که در صورت تداوم این وضعیت به‌زودی تعداد بیماران جدید روزانه، ۵ رقمی می‌شود.

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی بیمارستان مسیح‌ دانشوری هم در این باره گفته که ممکن است کشور در ماه اسفند با پیک جدیدی از بیماری مواجه شود که حتی شمار مرگ‌ها را بالا ببرد.

نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران، روز چهارشنبه، ۲۹ دی از «غالب شدن» سویه امیکرون در این استان خبر داده و گفته بود که نزدیک به ۴۵ تا ۵۰ درصد موارد ابتلا در تهران اُمیکرون است.

منابع دولتی کره جنوبی از تداوم رایزنی این کشور با ایران، آمریکا و سازمان ملل متحد برای پرداخت بدهی تهران به این سازمان از محل پول‌های بلوکه‌شده ایران در این کشور خبر می‌دهند.

برخی منابع آگاه کره جنوبی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود روز پنج‌شنبه، ۳۰ دی بدون اشاره به زمان دقیق پرداخت این بدهی به خبرگزاری یونهاپ گفته‌اند که این رایزنی‌ها ادامه دارد.

این اولین بار نیست که خبر استفاده از منابع بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی برای پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل مطرح می‌شود.

پیش از این سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارج ایران خرداد امسال گفته بود: «مسیر برداشت مبلغ حق عضویت ایران در سازمان ملل متحد از حساب ایران در بانک کره‌ای و انتقال آن به حساب سازمان ملل در سئول هموار شده و این پرداخت به‌زودی انجام خواهد شد».

با وجود این، دبیرکل سازمان ملل روز ۲۱ دی در نامه‌ای به مجمع عمومی این سازمان، از ایران به عنوان یکی از کشورهایی نام برد که به دلیل تأخیر طولانی در پرداخت بدهی‌های‌شان، حق رأی خود را در این سازمان دست داده‌ است.

در واکنش به اعلام رسمی این خبر، سخنگوی وزارت خارجه ایران مدعی شده بود که دلیل تأخیر دوساله ایران برای پرداخت بدهی سازمان ملل متحد «تحریم‌های آمریکا» بوده است.

این در حالی است که در ماه‌های گذشته و با آغاز دور جدید مذاکرات احیای برجام، دولت آمریکا برخی تحریم‌ها علیه ایران را تسهیل کرده، از جمله وزارت خارجه کره‌ جنوبی ۲۲ دی‌ اعلام کرد که آمریکا به دولت این کشور مجوز داده تا غرامت معوقه یک شرکت ماشین‌سازی ایرانی به مبلغ «دست‌کم ۶۳ میلیون دلار» را پرداخت کند.

حدود هفت میلیارد دلار از دارایی‌های ایران از محل فروش نفت به کره جنوبی، سال‌ها است که در بانک‌های سئول مسدود شده و آزادی آن‌ها نیازمند اجازه ایالات متحده و احیای برجام است.

علاوه بر این، مقامات دولت حسن روحانی در مصاحبه‌های مختلفی از انسداد سه میلیارد دلار در ژاپن، پنج میلیارد دلار در عراق، ۲۰ میلیارد دلار در چین و ۱.۶ میلیارد دلار در لوکزامبورگ خبر داده بودند.

با این حال تاکنون رقم دقیقی از مقدار پول‌های بلوکه‌شده ایران در سایر کشورها به صورت رسمی اعلام نشده است.


بیشتر

دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر ایران

«افزایش قیمت شکر برای حفظ سلامت مردم است»

© ۲۰۲۲ تمام حقوق این وب‌سایت، بر اساس مقررات کپی‌رایت، برای رادیو فردا محفوظ است.

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

ما را دنبال کنید.

میزان رضایت گردشگران چینی از سفر به ایران توسط دو فعال در حوزه گردشگری بررسی شد و آن‌ها در نظرسنجی انجام شده به نتایج قابل تأملی رسیده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، فائزه آخوندی و سعید کمایستانی از فعالان حوزه گردشگری هستند که چندی پیش در اولین همایش بررسی راهکارهای افزایش روابط گردشگری بین ایران و چین مقاله ای با عنوان بررسی انتظارات و رضایت گردشگران چینی در سفر به ایران ارائه کردند آن‌ها برای تهیه این مقاله از ۱۵۰ گردشگر چینی که به ایران سفر کرده بودند سوالاتی پرسیده و نظر آنها را درباره میزان رضایت شان از زیرساخت‌ها و وضعیت گردشگری ایران را جویا شدند.

آن‌ها به این دلیل سراغ چینی‌ها رفتند چون معتقدند که هرساله بیش از ۱۵ میلیون گردشگر چینی به کشورهای مختلف دنیا سفر می‌کنند.

باتوجه به اینکه گردشگران چینی هنگام سفر به مقاصد رتبه بالایی در میزان خرید از کالاهای محلی و پول پرداختی را میان سایر گردشگران دارند، ورود آنان به هرکشوری منجر به درآمد قابل توجهی در زمینه مشاغل مرتبط با گردشگری خواهد شد.

جای خالی کتاب‌های تبلیغاتی درباره ایران

نظر چینی ها راجع به ایران

این فعالان گردشگری در نظر سنجی خود به این نتیجه رسیده اند که در مورد جذب گردشگران چینی و ایجاد انگیزه سفر به ایران در آنها، ارتباط با دوستانی که قبلا به ایران سفر کرده اند و خاطره خوبی از این سفر داشته اند و یا ارتباط کاری و دوستی با دوستان ایرانی و همچنین تبلیغات مثبت رسانه‌ها و نمایشگاه‌های فرهنگی بیشترین تاثیر مثبت برای سفر به ایران را به وجود آورده است. در مقابل، اخبار و تبلیغات منفی رسانه‌های غربی و عدم رضایت دوستان و اقوامی‌که قبلا به ایران سفر کرده اند بیشترین جلوگیری از سفر به ایران را درپی خواهد داشت. آنچه از فرهنگ و تاریخ و سفر به ایران تاکنون در تلویزیون چین نشان داده شده و یا کتاب‌های تاریخی و توریستی موجود، اکثرا توسط نویسندگان و تهیه‌کنندگان چینی منتشر شده است و جای کتاب‌های توریستی و منابع تبلیغاتی به زبان چینی که توسط متخصصان صنعت توریسم ایرانی تهیه شده باشد بسیار خالی است زیرا اکثر افراد ایرانی که با زبان چینی و کشور چین ارتباط دارند، مهمترین موضوع فعالیتشان بیشتر به امور بازرگانی اختصاص یافته و به دلیل عدم حمایت مادی، کمتر افرادی هستند که با وجود دارا بودن دانش زبان چینی و آشنایی با فرهنگ چین اقدام به تهیه پروژه‌های تبلیغاتی و فرهنگی کنند.

بازدید چینی‌ها از امکان مذهبی 

براساس نتایج به دست آمده از نظرسنجی، مکان‌های تاریخی و قدیمی‌ایران همچون تخت جمشید، روستاهای قدیمی‌و محله‌های تاریخی از جمله مکان‌هایی است که بیشترین جذابیت را برای مسافران چینی دارد. بسیاری از مسافرینی که به ایران سفر کرده اند اعتقاد دارند ایران کشوری تاریخی و پر رمز و راز است و باید برای کشف آن به این سرزمین سفر کرد.

بسیاری از گردشگران به این نکته اشاره کرده‌اند که با توجه به آشنایی با جاده ابریشم و حتی براساس کلمه فارس که به زبان چینی Bo Si نامیده می‌شود و به معنای پرشیا یا ایران قدیم است، ارتباط زیاد اقتصادی و فرهنگی مابین ایران و چین وجود داشته و برای یافتن داستان‌ها و افسانه‌های این ارتباط به ایران سفر کرده‌اند.

از دیگر مکان‌های موردعلاقه گردشگران چینی در سفر به ایران مکان‌های مذهبی همچون مساجد و امام زاده است. زیبایی‌های هنری همچون آینه کاری، گچبری، نقاشی‌ها و کاشی کاری‌های به کار رفته در این مکان‌ها برای گردشگران بسیار جذاب است. با توجه به مقایسه سادگی مکان‌های مذهبی و رعب آور بودن محل دفن پادشاهان قدیمی‌چین، بسیاری گردشگران چینی با ورود به چنین مکان‌هایی، زیبایی آن را تحسین می‌کنند.

چهره ایرانی‌ها برای چینی‌ها جذاب است

یکی دیگر از جذابیت‌های مورد توجه گردشگران چینی چهره ایرانیان و سبک زندگی آنان است. با توجه به سادگی خانه‌های چینی، ورود به خانه‌های پر زرق و برق ایرانی و آشنایی با آداب و رسوم ایرانیان موقع پذیرایی از مهمان، برای گردشگران چینی بسیار قابل توجه است. می‌توان با گنجاندن بازدید از یک یا دو خانواده ایرانی از اقوام مختلف با شرایط متنوع مالی و فرهنگی، سفری جذاب و به یادماندنی را برای گردشگران چینی را به وجود آورد.

چینی‌ها دربازدید از مکان‌های ذکر شده علاقه زیادی به عکس برداری از آثار تاریخی، مناظر و حتی افراد ایرانی با چهره‌های متنوع و به خصوص کودکان دارند. گرفتن عکس‌های خوب می‌تواند رضایت بسیاری را برای آنان به وجود آورد و از طرفی دیگر از آنجا که گردشگران چینی به هنگام سفر، بهترین عکس‌ها از قسمت‌های جذاب سفر را در برنامه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند.

ارائه آموزش‌های عمومی‌ برای پذیرش، احترام و برخورد خوب با گردشگران خارجی به خصوص در شهرهای کوچک است. اگر مردم محلی بتوانند به این آگاهی دست یابند که ورود گردشگران چینی به منطقه آن‌ها باعث افزایش اقتصاد محلی و گسترش کار و درامد آن‌ها خواهد شد، قطعا آمادگی پذیرش گردشگران خارجی در منطقه خود را پیدا می‌کنند. همانطور تاکنون در بسیاری از روستاهای ایران خدمات متنوعی برای جذب گردشگران مهیا شده است.

چینی‌ها غذا را با چای می‌خورند

به نظر می‌رسد جهت بالابردن میزان رضایت گردشگران چینی از راهنمای تور، بهتر است برای راهنمایانی که قصد همراهی گروه‌های چینی را دارند آموزش ‌هایی در نظر گرفته شود تا راهنمایان با آشنایی بیشتری مربوط به گردشگران چینی، آنان را همراهی کرده و خدمات بهتری به آنان ارائه دهند.

در این آموزش‌ها سبک خاص عادات و علائق چینی می‌تواند جهت آشنایی راهنمایان عنوان شود. به طور مثال اکثر مردم چین همراه با غذا چایی می‌نوشند و نوشابه نمی‌خورند. علاوه بر آن در طول روز نیز عادت زیادی به استفاده از چایی و آب گرم دارند. این مساله باعث می‌شود تا در طول روز به دفعات زیادی نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی داشته باشند. یکی دیگر از موضوعات مهم که راهنما باید در نظر گیرد این است که گردشگران چینی علاوه بر اطلاعات کلی تاریخی بیشتر به داستان‌های تاریخی، افسانه‌ای و اساطیری علاقمند هستند و جزئیات ریز و دقیق تاریخی برای اکثر آنها جذاب نمی‌باشد. بنابراین راهنمایان می‌توانند در طول مسیربه موضوعاتی همچون داستان‌های تاریخی مرتبط با دو کشور و یا تطابق ساده کتاب‌های ادبی و حماسی ایران و چین بپردازند.

از دیگر مهارت‌های قابل توجه در مورد راهنمایانی که گروه‌های چینی را همراهی می‌کنند، هنر ایجاد ارتباط در میان مسافر و مردم محلی برای عکس برداری و ایجاد رابطه دوستانه است. همانطور که اشاره شد گردشگران چینی علاقه زیادی به عکاسی از مکان‌های تاریخی و مردم محلی دارند و گاها این علاقه زیاد ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در جوامع محلی شود. درواقع راهنما رابط بین گردشگران خارجی و جامعه و مردم محلی است و با مدیریت و ایجاد چنین ارتباطی می‌تواند خاطره زیبایی از سفر را در ذهن گردشگران به وجود آورد. براساس همین ارتباط ساده، رضایت زیادی از عکس برداری و ارتباط با مردم محلی در گردشگران به وجود می‌آید.

قدیمی‌ بودن بسیاری از اتوبوس‌های توربر، غر زدن راننده برای دریافت انعام بیشتر، عدم رعایت قوانین رانندگی همچون سبقت‌های غیرمجاز و روشن نکردن چراغ ماشین قبل از غروب آفتاب، نبودن چایی و آب جوش در ماشین. در عوض نکاتی همچون ساعت زدن در ایستگاه‌های پلیس راه در مسیرهای بین شهری و توانایی رانندگان ایرانی در پیمودن مسیرهای طولانی کوهستانی و ناهموار از نظر گردشگران بسیار قابل توجه بوده است.

چینی‌ها کنار هر وعده غذا سبزیجات پخته می‌خورند

یکی از مشکلات مهم گردشگران چینی، عادت نداشتن به غذاهای ایرانی است. به تازگی چندین رستوران چینی در تهران و چند شهر دیگر شروع به فعالیت کردند. اما به دلیل بالا بودن قیمت‌ها و عدم دسترسی مکانی در طول مسیر سفر نمی‌توان بیش از یک یا دو وعده از غذای چینی استفاده کرد. در این صورت بهترین راه برای رضایت آنها استفاده از غذاهای ایرانی مورد پسند گردشگران چینی است. به طور مثال چینی‌ها بیش از یک یا دو وعده غذای سرخ شده و خشک را نمی‌پسندند و معمولا در کنار هر وعده غذایی گوشتی عادت به خوردن سبزیجات پخته و چایی دارند. بنابراین با کمی‌اطلاعات درمورد نحوه غذا خوردن چینی‌ها می‌توان نزدیک ترین غذاهای ایرانی به سلیقه چینی را برای گروه‌های چینی تدارک دید. غذاهایی همچون ظرف سبزیجات، دیزی، کباب شیشلیک، انواع آش و حلیم، برنج مخلوط با سبزیجات وخوراک‌ها بیشتر مورد علاقه گروه‌های چینی است.

هتل‌ها در ایران گران است

قیمت تمام شده اقامت در هتل‌های ایران در مقایسه با برخی کشورهای توریست پذیر و به خصوص کشور چین گرانتر به نظر می‌رسد. از آنجا که قیمت هتل یکی از عوامل مهم و موثر در قیمت گذاری تور است و به دلیل عدم ارائه سوبسیت دولتی برای هتل‌های ایرانی، معمولا از نظر اقتصادی قیمت تمام شده تور ایران در مقایسه با سایر کشورها برای گردشگران چینی بالاتر است. علاوه بر مساله قیمت، مواردی دیگر همچون عدم برخورد مناسب با مراجعه کنندگان، سرعت پایین در پذیرش گروه‌ها و گاها بی نظمی‌های اتفاقی در امور اداری هتل از مهمترین عوامل نارضایتی گردشگران چینی بوده است.

جدای از آن برای حل مشکلات داخلی هتل‌ها و بالابردن میزان رضایت گردشگران چینی از هتل‌های ایران، آموزش و تغییر الگوی رفتاری مجموعه کارکنان هتل‌ها بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

علاوه بر مسائل فوق، موارد دیگری که در رضایت گردشگران چینی از هتل بسیار تاثیر گذار خواهد بود عبارت اند از: 

* ارائه خدمات ساده‌ای همچون اضافه کردن یک یا دو غذای چینی در بوفه صبحانه مانند رشته و سبزیجات پخته و دامپلینگ.

* برای گروه‌های چینی وجود کتری برقی در اتاق‌ها از ضروریات سفر است زیرا چینی‌ها عادت زیادی به مصرف چایی و نودل دارند.

* وجود اینترنت با سرعت بالا یکی از مهمترین نیازهای گردشگران پس از بازگشت به هتل است. گردشگران چینی معمولا هر روز بعد از اتمام تور گزارشی کوتاه همراه با بهترین عکس‌های خود در برنامه اجتماعی ویچت به اشتراک می‌گذارند، وجود اینترنت رایگان با سرعت بالا می‌تواند رضایت مسافران را بسیار فراهم کند.

* کارکنان پذیرش هتل و راهنمایان تور باید این مساله را بدانند که حتی المقدور اتاق‌های گروه‌های چینی در طبقه چهارم نباشد زیرا به دلیل باورهای خرافی ممکن است بسیاری از مسافران چینی در این طبقه احساس راحتی نداشته باشند.

* بهترین اندازه تخت در اتاق‌ها از نظر گردشگران چینی، عرض ۱۲۰ سانتیمتر برای تخت یک نفره و عرض دو متر برای تخت دو نفره است.

یکی از  نارضایتی‌های مسافران چینی فرودگاه‌های ایران است که خدمات بین المللی ضعیفی دارد. آن‌ها به مساله تاخیر پروازها و عدم اطلاع رسانی دقیق نیز اشاره کرده اند.

باتوجه به اینکه حل چنین مساله ای خارج از اختیارات و توان آژانس هواپیمایی و راهنماست در این موارد تنها راه بالا بردن رضایت مسافران تلاش برای ارائه خدماتی همچون مهیا کردنن مکانی مناسب درهنگام تاخیر است.

کپی شد

All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

هدف بخش

«سایت‌خوان دنیای اقتصاد»

گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.

وزیر خارجه کشورمان از چین با یک خبر برگشت و آن اجرایی شدن تفاهم نامه ۲۵ ساله میان ایران و چین بود. توافقنامه‌ای که مخالفانی در داخل کشور دارد و چندان مورد پسند آمریکا نیست اما حامیان و موافقانی نیز دارد.

 ۲۵ فروردین ماه امسال بود که توافق نامه همکاری میان ایران و چین در مراسمی در تهران به امضای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه وقت ایران و وانگ ئی، وزیر خارجه چین رسید.

اما نقطه آغاز شکل‌گیری این توافق به سفر ” شی جین پینگ ” رئیس جمهوری خلق چین در سال ۱۳۹۴ به تهران و دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی بر می‌گردد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار، موافقت خود را با این قرارداد اعلام کردند، حتی گفته می‌شود در زمانی که علی لاریجانی ریاست مجلس شورای اسلامی را به عهده داشت  به همراه حسین آقا محمدی مشاور اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری به چین سفر کرد تا پیام مثبت ایران را برای باز‌سازی روابط اقتصادی دو کشور را به پکن برساند.

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین نیز در گفتگویی اعلام کرده بود که خودش در این سفر حضور داشته و در جریان بوده که”کلمه به کلمه مذاکرات با مقام معظم رهبری چک می‌شده است.”

نظر چینی ها راجع به ایران

متن توافقنامه جامع مشترک همکاری‌های استراتژیک ایران و چین سوم بهمن ۹۴ به زبان انگلیسی در وب‌سایت رسمی رئیس‌جمهوی ایران منتشر شد. در این متن اعداد و ارقام و جزئیاتی از این توافق ذکر نشده و صرفاً به کلیات بسنده شده است. این کلی گویی انتقادی است که افکار عمومی نسبت به این قرار داد دارد.

بیشتر از یک سال پیش محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، درباره قرارداد ۲۵ ساله “پنهان” و”دور از چشم ملت ایران” با یک کشور خارجی هشدار داد و گفت که “ملت ایران آن را به رسمیت نخواهد شناخت. بعد از این اظهارات بود که بخش‌هایی از پیش‌نویس این سند به رسانه‌های ایران درز کرد .بر اساس آن چین با امضای این توافق نامه قادر است در ساخت تأسیسات زیربنایی و حساس ایران از بنادر تا فرودگاه‌ها وارد عمل شود و تا مدتی کنترل آن‌ها را در اختیار داشته باشد.

در همین حال  ارزیابی رسانه‌های آمریکایی در این توافق چین با ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در ایران طی ۲۵ سال آینده در مقابل دریافت نفت موافقت کرده است.

گویا در این قرار داد چین نفت و گاز ایران را با ۳۰ درصد تخفیف می‌خرد و برای بازپرداخت پول نفت ایران دو سال مهلت دارد. نکته دیگر اینکه چین می‌تواند بازپرداخت بدهی نفتی خود را با یوان چین انجام دهد. امتیاز دیگری که به چین داده شده این است که دو سوم مبلغ خرید نفت و گاز، نقد خواهد بود و یک سوم به شکل کالا و خدمات.

این درحالی است که یعقوب رضا‌زاده عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین هیچ‌گونه ضرر و زیانی برای ایران ندارد، گفت: در این قرارداد ضرری متوجه تمامیت ارضی ایران یا موضوع آب‌ها و منابع کشورمان نمی‌شود.

وی افزود: در ابتدای آغاز به کار مجلس یازدهم وزیر خارجه سابق و معاون اقتصادی‌اش با حضور در کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی به ارائه توضیحاتی درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین پرداختند منتهی مفاد این قرارداد در حد بسیار محرمانه است به این دلیل که کشور‌های اروپایی و آمریکا از جزییات آن مطلع نباشند. مفاد کلی قرارداد در زمینه‌های اقتصادی، نظامی، دفاعی و استفاده از آب‌ها و بنادر است بند بند این قرارداد توسط هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی و رئیس مجلس و دفتر مقام معظم رهبری مورد بررسی قرار گرفته لذا می‌توان با اعتماد کامل اعلام کرد که در این قرارداد هیچ‌گونه ضرری متوجه اقتصاد و تمامیت ارضی ایران و بحث آب‌های کشورمان رخ نمی‌دهد.

وی رویکرد این قرارداد را توسعه روابط تجاری و اقتصادی و مواردی همچون فروش نفت و واردات و صادرات بین ایران و چین دانست و گفت: دنبال توسعه اقتصادی با کشور چین هستیم و مازاد نیاز خود را به آن‌ها داده تا وابستگی به غرب و کشور‌های اروپایی از نظر اقتصادی، صنعتی، پزشکی، مواد پزشکی و دام نداشته باشیم. این توافق قطعاً تمام جنبه‌های اقتصادی همچون صنعت، خودرو، کشاورزی و دارو را در بر می‌گیرد

گفته می‌شود این قرارداد معادلات خاورمیانه را بر هم می‌زند و برخی دیگر نیز می‌گویند این قرارداد بخشی از جنگ قدرت میان چین و آمریکاست. عده‌ای از تحلیلگران سیاسی بر‌ای باورند که اجرای این قرارداد به معنای بی‌اثر کردن تحریم‌های امریکاست و ایران می‌خواهد با کمک این قرارداد، در مذاکرات هسته‌ای دست بالا را داشته باشد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین نیز می گوید: تقویت ارتباط با شرق موجب می شود که آمریکا و غرب احساس خطر کنند و این احساس خطر موجب کوتاه آمدن در مذاکرات  خواهد شد. در واقع ضرب الاجلی برای غرب در مذاکرات با ایران است تا هر چه زودتر تکلیف لغو تحریم ها را روشن شود.

اما عده دیگری معتقدند این قرارداد می‌تواند نرخ دلار را بشکند، اما در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برخی از منتقدان این سند را با عهدنامه ترکمنچای مقایسه کرده‌اند و آنرا سند فروش ایران به چین می‌دانند. این گروه با اشاره به اینکه قرارداد با چین و روسیه فی‌نفسه خوب یا بد نیست، تأکید دارند: قرارداد با این دو کشور بدون داشتن روابط متعادل با آمریکا و قدرت‌های اروپایی و منطقه‌ای، حتماً قراردادی از موضع برابر نخواهد بود و منافع ملی ایرانیان در آن رعایت نمی‌شود، چون روسیه و چین می‌دانند جمهوری اسلامی انتخاب‌های محدودی دارد.

در این میان کارشناسان اقتصادی تأکید دارند که در  این توافقنامه بیشتر به نکات سیاسی توجه شده است تا ابعاد اقتصادی . چین در تلاش است که به منطقه خاورمیانه وارد شود و این قرارداد بخشی از برنامه چین برای حضور در منطقه خاورمیانه است تا بتواند نفت مورد نیاز خود را به راحتی تأمین کند. آن‌ها قضاوت درباره این قرار داد را خارج از چارچوب طرح «راه ابریشم جدید» قضاوتی ناقص خواهد بود. طرحی که «شی جین پینگ»، با آغاز ریاست جمهوری‌اش بر چین در دهه دوم قرن ۲۱ آن را در قالب پروژه «یک کمربند و یک جاده» ارائه کرد.

مسلم است امضای چنین قراردادی به مذاق سیاسی امریکا چندان خوش نمی‌آید، بعد از انتشار این خبر بایدن گفت که یکسال است نگران همکاری ایران و چین است. واشنگتن بر این باور است که چینی‌ها قدرت نفوذ زیادی بر ایران دارند، تا آنجا که اجازه ندادند هندی‌ها، راه نجاتی برای اقتصاد ایران باشند و قرارداد ایران و هند در مکران اجرایی شود.

از منظر امریکایی چینی‌ها به دنبال آن هستند با ترسیم جغرافیای نو در تجارت جهانی، شریان‌های اصلی آن در دست چین باشد.

نشریه فارن پالیسی آمریکا هم در تحلیلی به همین مسأله اشاره کرده و نوشته: «ایران در این قرارداد از محل سرمایه‌گذاری‌های چین در زمینه انرژی و مسائل زیرساختی به میلیارد‌ها دلار ثروت دست پیدا می‌کند و اثربخشی تحریم‌های آمریکا را در هم خواهد شکست. چین نیز از رهگذر تقویت روابطش با ایران، جایگاه خود را در خاورمیانه قوی‌تر و ایالات‌متحده را تضعیف خواهد کرد. »

علاوه بر روسیه، چین یکی از ۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل است که حق وتو دارد با امضای این دو قرارداد، ۲ عضو دارای حق وتو در شورای امنیت کنار ایران قرار می‌گیرند. با این حال تاریخ چهل سال اخیر ایران پر از تفاهم‌نامه و قرارداد‌های بی‌نتیجه با چین است؛ از تفاهم‌نامه ۲۵ ساله برای خرید ال. ‌ان. ‌جی وآمادگی برای مشارکت در خط لوله صلح تا امضای قرارداد توسعه آزادگان جنوبی و فاز ۱۱ پارس‌جنوبی.

اما حسین‌امیرعبداللهیان روز جمعه ۲۴ دی در توییت خود به زبان چینی نوشت که در آغاز سال جدید ۲۰۲۲ “بسیار خشنودم که اولین سفرم را از چین پس از تصدی مسئولیت آغاز می‌کنم. درباره طیف وسیعی از موضوعات مانند طرح همکاری‌های جامع و مذاکرات وین با مسئولان چین تبادل نظر کردم و به اجماع مهمی رسیدم”.

پس از آن این اظهار نظر وزارت خارجه چین نیز در بیانیه‌ای این خبر را تأیید و تأکید کرد که این توافق باعث تقویت همکاری‌های دوجانبه اقتصادی و سیاسی بین دو کشور خواهد شد.

نگاهی به کشور‌هایی که با چین توافق داشتند نشان می‌دهد که برخی مانند کشور‌های اروپایی و ترکیه سرمایه‌گذاری‌های دوجانبه موفقی داشته و منجر به تصرف دارایی و ثروت ملی آن‌ها نیز نشده است اما برای نمونه کشور‌هایی (در آفریقا و غیره) که نتوانسته‌اند سررسید وام خود به چین را کامل پرداخت کنند، مجبور شده‌اند یک سری امتیازات حاکمیتی و مالکیتی به این کشور بدهند.

گروه نشریات دنیای اقتصاد

درباره ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

هدف بخش

«سایت‌خوان دنیای اقتصاد»

گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.

علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه در توئیتی درباره مذاکراتش با «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام نوشت: «گفت‌وگوی جدی و سازنده‌ای با انریکه مورا درباره عناصر ضروری مذاکرات موفق داشتم. توافق کردیم پیش از پایان ماه نوامبر مذاکرات را آغاز کنیم. تاریخ دقیق هفته بعد اعلام خواهد شد.»

معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در ملاقات با انریکه مورا با تأکید بر تجربه چند ساله بدعهدی در اجرا و نهایتا خروج یکجانبه و غیرقانونی از برجام توسط ایالات متحده و بی عملی کشورهای اروپایی در عمل به تعهدات پذیرفته شده خود، بیان کرد: «آنچه برای ایران موضوعیت دارد، لغو موثر تحریم‌ها و عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران است و هر توافقی باید خواسته های ایران در این‌خصوص‌را برآورده سازد.»

باقری ارائه تضمین برای عدم تکرار بدعهدی و رفتارهای غیرقانونی طرف‌های مقابل را خواسته غیرقابل چشم پوشی ایران خواند. 

در این ملاقات دو‌ طرف موانع اصلی مذاکرات پیش رو را مرور کرده و توافق کردند مذاکرات را در ماه نوامبر شروع کنند.

نظر چینی ها راجع به ایران

وانگ ون‌بین در نشست خبری روز پنجشنبه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات علی باقری گفت: «بازگرداندن برجام به مسیر درست در اسرع وقت و ترویج صلح و ثبات بین‌المللی در جهت منافع مشترک جامعه بین‌المللی است.»

وی اضافه کرد: «چین از اعلام ایران برای بازگشت به مذاکرات وین قبل از نوامبر استقبال می‌کند و از ایران بابت دعوت از مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به این کشور قدردانی می‌کند. پکن از اینکه دو طرف اختلافاتشان را از طریق گفت‌وگو حل کنند حمایت می‌کند.»

سخنگوی وزارت خارجه چین تصریح کرد: «در شش دور مذاکراتی که در نیمه نخست سال جاری برای از سرگیری پایبندی به برجام حاصل شده پیشرفت‌های مهمی حاصل شده است. همه طرف‌ها بایستی تلاش‌های تازه‌ای برای ایجاد گشایش در مذاکرات بر اساس اصل انصاف و عدالت انجام دهند.»

او تأکید کرد: «آمریکا بایستی سیاست اشتباه فشار حداکثری در قبال ایران را اصلاح کند و ایران بایستی پایبندی کامل به توافق را از سر بگیرد. سایر طرف‌ها هم باید فضای مطلوبی برای رسیدن به اهداف فوق ایجاد کنند.»

گروه نشریات دنیای اقتصاد

درباره ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

نویسنده: پاندا آنکیت

نظر چینی ها راجع به ایران

دیپلماسی ایرانی: جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا در اجلاس مجازی نوامبر گذشته خطاب به همتای چینی اش، شی جین پینگ، گفته بود: «به نظر من مسئولیت ما به عنوان رهبران چین و آمریکا این است که مراقب باشیم رقابت بین کشورهایمان به یک درگیری از پیش طراحی شده یا ناگهانی ختم نشود». گرچه این امر از نگرانی آمریکا و کل جهان در خصوص مسیر روابط آمریکا و چین حکایت دارد لیکن جلوگیری از وقوع درگیری میان این دو در هر صورت نیازمند تلاش های دیپلماتیک قابل توجهی است.

اکنون روابط میان این دو ابرقدرت جهانی وارد مرحله تازه و خطرناکی شده است. این تغییر به خط مشی حکومتی برمی گردد که ابتدا اوایل مأموریت شی به عنوان دبیر کل حزب کمونیست چین در پیش گرفته شده و سپس با آمدن دونالد ترامپ که با صراحت پکن را به عنوان یک دشمن بزرگ و قدرتمند ترسیم کرده بود، سرعت گرفته است.

چنانچه از یک سو دولت بایدن سعی کرد از رویکرد ترامپ در سیاست خارجی فاصله بگیرد، از سوی دیگر اقدامی در جهت تجدیدنظر در خصوص بازگشت به یک رابطه عادی با چین انجام نداده است. فاکتورهای احتمالی تعیین کننده برای یک درگیری میان این دو کشور هنوز توسط واشنگتن و پکن تبیین نشده است. لیکن روشن است که مفهوم تهدید در هر دو کشور در سطح بالایی قرار دارد. رهبران چین نگران وقوع حمله ای از سوی آمریکا در سال 2020 بودند.

در نبود خط مشی و یک کار دیپلماتیک بلندمدت در خصوص بدگمانی دوطرفه، جست و جو برای یافتن بازدارندگی از سوی هر یک از اینها ممکن است منجر به وخامت اوضاع شود و به جای آرام کردن آن ممکن است باعث افزایش خطر شود.

درخواست بایدن مبنی بر اتخاذ عقل سلیم می تواند به روشن کردن مقاصد و جلوگیری از پیامدهای وخیم تر در روابط این دو کشور به عبارتی جنگی در مقیاس جهانی کمک کند. خط مشی های رسمی و غیررسمی ماهیت رقابتی روابط میان چین و آمریکا را که احتمالاً مدت زمانی طولانی باقی خواهند ماند تغییر نخواهند داد اما می توانند مخاطرات خطرناک تر را در کوتاه مدت کاهش دهند. 

فرصت برای تعیین خط مشی های مبتنی بر عقل سلیم تا ابد باقی نخواهد ماند. به عنوان مثال یک تغییر در سیاست داخلی آمریکا در سال 2025 با بازگشت احتمالی دور دوم ریاست جمهوری ترامپ یا یک جمهوریخواه دیگر با ذهنیت «اول آمریکا»، ممکن است احتمال وقوع یک جنگ را افزایش دهد. 

در نهایت باید گفت که در حالی که آمریکا و چین به سبب یک سری مسائل با هم اختلاف دارند و همچنان خواهند داشت، نمی توانند کاری کنند که این اختلاف مانع از دستیابی به سازوکارهایی شود که می توانند مانع جنگی شوند که هیچ یک از دو طرف خواستار آن نیست. این تلاش باید هم اکنون آغاز شود.

منبع: ایل جورناله (ایتالیا) / تحریریه دیپلماسی ایرانی

کلید واژه ها:
چین ایالات متحده امریکا چین و امریکا روابط چین و امریکا جو بایدن دونالد ترامپ شی جین پینگ

نی نی سایت

نظر چینی ها راجع به ایران
نظر چینی ها راجع به ایران

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.