نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها
نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

حدود ۷۷ درصد چینی‌هایی که به ایران آمده‌اند از سفرشان راضی بوده‌اند. غذا و مهمان‌نوازی ایرانی بیشترین رضایت آن‌ها را جلب کرده و برخورد راننده‌های تاکسی، ‌چینی‌ها را ناراضی کرده است.

به گزارش ایسنا، ‌ آکادمی گردشگری چین براساس نظرسنجی که از گردشگران این کشور قبل و بعد از سفر به ایران انجام داده، نتیجه گرفته است: در سال ۲۰۱۸ سطح رضایت مسافران چینی از سفر ایران حدود ۷۹.۲۰ درصد بوده که در بین ۱۰۲ ملیتی که به ایران سفر کرده‌اند رتبه رضایت‌مندی چینی‌ها ۵۹ بوده است. در هشت ماه نخست سال ۲۰۱۹ میزان رضایت چینی‌ها از سفر به ایران ۷۷.۳۸ درصد بوده که رتبه آن در بین ملیت‌های دیگر ۷۸ شده است.

نمودار آماری این گزارش که نسخه‌ای از آن در اختیار ایسنا قرار داده شده، نشان می‌دهد: سطح رضایت‌مندی چینی‌ها از سفر به ایران امسال در مقایسه با سال ۲۰۱۸، کمتر شده است.

در گزارش نظرسنجی آکادمی گردشگری چین آمده است: میانگین رضایت سایر ملت‌ها از سفر ایران ۸۵ درصد بوده که سطح رضایت‌مندی چینی‌ها در سال ۲۰۱۹ از این عدد کمی پایین‌تر بوده و به ۷۷.۳۸ درصد رسیده است.

بیشترین درصد رضایت چینی‌ها از مردم ایران و مهمان‌نوازی آن‌ها و کیفیت غذاهای ایران بوده که بالاتر از سطح میانگین رضای‌تمندی سایر ملیت‌ها است.

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

چینی‌ها از برخی زیر ساخت‌ها شامل اماکن تاریخی و کاخ‌ها، مراکز خرید، جابه‌جایی‌ها، تصویر مقصد، رقابت‌پذیری قیمت مقصد و تبلیغات دهان به دهان رضایت نسبی داشته‌اند اما درباره مدیریت و برنامه‌ریزی گردشگری میزان رضایت آن‌ها زیر ۷۰ درصد بوده است؛ عددی پایین‌تر از میانگین سطح رضایت سایر ملت‌ها.

آکادمی گردشگری چین گزارش کرده است: ایران در طرح «یک کمربند ـ‌ یک جاده» واقع شده و موقعیت راهبردی دارد و سطح تعاملات اقتصادی دو کشور در پنج سال گذشته ۷.۳ درصد رشد داشته که در یک بازه پنج‌ساله، گردشگری ورودی از چین به ایران حدود ۲۰.۱ درصد و گردشگری ورودی از ایران به چین حدود ۱.۷ درصد سالانه افزایش داشته است.

سفر ایرانی‌ها به چین ۱۷ درصد و سفر چینی‌ها به ایران حدود ۵ درصد کمتر شده استهمچنین امسال کلا حدود ۸ میلیون نفر مسافر بین دو کشور جا به جا شده است که نسبت به سال گذشته ۱۲.۱ درصد کاهش داشته که کاهش ورودی از ایران به چین حدود ۱۶.۸ درصد بوده و کاهش سفر چینی‌ها به ایران حدود ۴.۷ درصد بوده است (نقطه سر به سر یکساله).

این آکادمی همچنین به بررسی تصویر ذهنی مسافران از ایران پرداخته و در آزمون ارزیابی استاندارد گردشگران مشخص شده که ذهنیت آن‌ها از کلمه ایران قبل از سفر به این کشور برابر با  نفت، انقلاب و امپراتوری پرشیا بوده است.

پیش از سفر بیشترین جست‌وجوی اینترنتی چینی‌ها درباره مسجد نصیرالملک (شیراز)، تخت جمشید (استان فارس) و میدان امام (اصفهان) بوده است.

چینی‌ها پس از سفر به ایران اغلب چنین نظر داده‌اند: ایران بهتر از چیزی است که فکر می‌کردیم. اصفهان خیلی دوست داشتنی است و شهر زنده ای است که با چرخ زدن در این شهر، فرهنگ و زندگی مردم به خوبی نمایان می‌شود.

میدان امام بعد از غروب با توجه به پیک نیک خانواده‌های ایرانی جذابیت خاصی دارد که چینی‌ها می‌توانند از ایشان به‌راحتی عکاسی کنند.

تخت جمشید احساسی تاریخی مشابه دیوار چین دارد. معماری آن و البته سرویس کرایه دوربین سه بعدی احساس عمیقی از تاریخ را منتقل می‌کند.

در این گزارش نظرسنجی به نظر به یکی از گردشگران چینی اشاره شده که گفته است: لغو روادید دلیل اصلی انتخاب یک‌باره ایران به عنوان مقصد بوده است. پیش از سفر اطلاعات زیادی راجع به این کشور پیدا نکرده‌ ولی بعد از بازدید از این انتخاب بسیار راضی بوده و باز هم قصد بازگشت به ایران را دارد.

برخی چینی‌ها نیز نظر داده‌اند: اگر نام ایران به گوش‌تان بخورد ابتدا احساس ناامنی می‌کنید ولی بعد از بازدید در حدی احساس‌تان عوض می‌شود که حتی نمی‌خواهید آن را ترک کنید.

عقیده برخی چینی‌ها بر این است که در بیشتر مسیرهای بین شهری ایران، حمل و نقل با اتوبوس از نظر قیمت و کیفیت خیلی خوب است.

آکادمی گردشگری چین همچنین به استناد نظرهای ثبت شده درباره سختی سفر تنهایی به ایران، برخورد بعضی راننده‌های تاکسی و فروشنده‌ها توصیه کرده است: برای داشتن سفری امن و مطمئن گروهی به ایران سفر کنید.

همچنین اعلام شده است: سیستان و بلوچستان و کرمان ممکن است امن نباشد. قطار (به خاطر ساعات نامناسب حرکت که روی زمان بازدیدها و رسیدن به مقصد اثر می‌گذارد) خیلی توصیه نمی‌شود.

چینی‌ها نظر داده‌اند که مردم ایران نسبت به خارجی‌ها خوش‌قلب هستند اما بیش از حد به یک خارجی توجه نشان می‌دهند.

پلو زعفرانی، روسری زنان ایرانی، نان‌های بزرگ، مردم خونگرم و مهمان‌نواز، سرزمین زیبا، مسجد صورتی، چشم‌های رنگی، واقعی و زیبا، قصه هزار و یک‌شب از جمله عباراتی است که به عقیده برخی گردشگران چینی تداعی‌کننده ایران است.

این گزارش براساس نظرهای ثبت شده نتیجه گرفته است: برای سفر به ایران ۱۰ روز کافی بوده و این کشور طبیعت زیبایی ندارد. به عقیده فعالان گردشگری ایران و چین، بیان چنین دیدگاهی درباره طبیعت ایران ناشی از کوتاهی بخش دولتی در معرفی مناسب جذابیت‌های متعدد و متنوع ایران است.

انتهای پیام

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

هایک ویژن

طراحی سایت

یکی از فعالان شبکه اجتماعی ویبو و یکی از روزنامه‌نگاران چینی معتقد است: نظر کاربران ویبو بعد از انتشار تصاویر و ویدئوهایی از جاذبه‌های گردشگری ایران، نسبت به سفر به این کشور تغییر کرده است. آنها به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌گویند، ایران، ارزش آن را دارد که حداقل یکبار به آن سفر کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ این روزها چین به عنوان یکی از مهم‌ترین بازارهای هدف گردشگری ایران معرفی شده است. بازاری که بیش از یک میلیارد نفر جمعیت دارد و سالانه بیش از ۷۰ میلیون گردشگر به تمام کشورهای دنیا صادر می‌کند.

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

از آنجا که بسیاری از رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک در چین در دسترس نیستند از این رو چین ویبو را به عنوان یک میکروبلاکینگ چینی در اختیار کاربران قرار داده است. ویبو با اختصاص ۳۰ درصد از کاربران فعال اینترنت به خود، به عنوان محبوب‌ترین رسانه اجتماعی چینی شناخته می‌شود. اساس کار این میکروبلاکینگ بسیار شبیه توییتر و فیس بوک است. بر اساس تازه‌ترین آمارها و گزارش‌های بدست آمده توسط مؤسسه تحقیقاتی statista نشان می‌دهد ویبو، ۴۴۶ میلیون کاربر فعال در ماه دارد.

ویبو شباهت زیادی با توییتر و فیسبوک دارد از این رو سالانه میلیون‌ها پیام در این شبکه رد و بدل می‌شود. ویبو در کشور چین چیزی فراتر از یک شبکه اجتماعی است و توانسته جایگزین تلویزیون و روزنامه شود و مهم‌ترین منبع اطلاعاتی کاربران این کشور به حساب آید. البته حدود ۵ درصد کاربران آن غیرچینی هستند.

 Tina Lin (روزنامه‌نگار و بلاگر ویبو) ۲۷ سال دارد و سال‌هاست در بخش ارتباطات دولتی ویبو مشغول به کار است. او که چندی است کار در روزنامه جوانان چین را نیز آغاز کرده، همراه با یکی از تورهای آشناسازی به ایران سفر و از جاذبه‌های گردشگری، تهران، اصفهان، شیراز، یزد، کاشان دیدن کرد.

به گفته او، روزانه ۲۱۰ میلیون نفر از ویبو و بخشی که در اختیار دارند، بازدید می‌کنند. ضمن آنکه با توجه به تعداد زیاد کاربران، با انواع سلیقه‌های متنوع روبه رو هستیم که تولید محتوای ما نیز در راستای سلیقه‌های کاربران است.

لین معتقد است: ایران می‌تواند از فعالان شبکه‌های مجازی چین که در بخش‌های مختلف فعال هستند دعوت کند تا برای دیدن جاذبه‌هایش سفر کنند. نباید فراموش کرد که فعالان شبکه‌های مجازی در بخش‌های مختلف و با موضوعات مختلف از حوزه جوانان گرفته تا سایر بخش‌ها فعال هستند، از این رو ایران با توجه به ظرفیت‌هایی که در حوزه‌های مختلف دارد می‌تواند از فعالان حوزه‌های مختلف دعوت کند. ضمن آنکه حضور و آموزش راهنمایان گردشگری که به زبان چینی مسلط باشند، بسیار اهمیت دارد. این راهنماها می‌توانند شبکه‌های مجازی خاص خود را داشته باشند و جاذبه‌های ایران را به زبان چینی به مخاطبان معرفی کند. چینی‌ها دوست دارند خودشان با چشم خودشان ببینند و آنچه وجود دارد را لمس کنند. می‌توان با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، نمایی زنده از ایران را به نمایش گذاشت تا مخاطبان به صورت Live ایران را ببینند.

در ادامه گفتگوی خبرنگار ایلنا را با Tina Lin می‌خوانید.

هموطنان شما در چین و هنگ کنگ چه شناختی از مرزهای فرهنگی، جغرافیایی، سیاسی و اقتصادی ایران دارند و این شناخت تا چه اندازه تحت تاثیر فضاهای سیاسی مسلط بر نظام حاکم بر فضاسازی‌های رسانه‌ای قرار دارد؟

همه چینی‌ها تصویری مشترک از ایران در ذهنشان شکل گرفته و آن تصویر، عدم وجود امنیت در ایران است.

تعریف مشخص مردم کشور شما از ایران چیست و آیا خواهان ارتباط با مردم ایران هستند؟ آیا موضوعاتی از این دست در رسانه‌های کشور شما امکان طرح و انعکاس دارد و آیا این دیدگاه‌ها تاثیری در میان چینی‌ها دارد؟

طی سفری که به ایران داشتیم، در طول سفر عکس‌ها، تصاویر و متن‌هایی از تجربیات سفرمان در صفحات ویبو منتشر کردیم. درواقع درصدد معرفی ایران به کاربران چینی برآمدیم. بعد از چند روز از مخاطبان سئوال کردیم که از دید آنها، ایران چگونه است؟ در این نقطه بود که در پاسخ مخاطبان، دیگر خبری از عدم وجود امنیت در ایران نبود و کاربران ما با دیدن عکس‌ها و جاذبه‌های ایران و پیام‌هایی که از تجربیاتمان منتشر می‌کردیم، به این مهم واقف شدند که ایران، کشوری امن با جاذبه‌های متعدد است.

از این رو مخاطبان چینی ویبو توانستند با غذاها، جاذبه‌ها و تمدن ایران آشنا شوند. این مهم نظر آنها را در خصوص ایران تغییر داده است. اینگونه به نظر می‌رسد که از طریق رسانه خودمان توانسته‌ایم تاحدودی نظر مخاطبانمان را نسبت به ایران تغییر دهیم.

کاربران شما در پاسخ به سئوالات شما که نظرشان را درخصوص ایران پرسیده بودید، چه گفتند؟ در صورت امکان چند پیام را برایمان بگویید.

در نخستین روزهای سفر به ایران از کاربران پرسیدیم که فکر می‌کنید ایران چه جور کشوری است؟ یکی از کاربران نوشته است: کشوری است که نفت دارد و همیشه در حال جنگ است.

کاربر دیگر نوشته است: هر روز که بیشتر دقت می‌کنیم، می‌بینیم ایران یک مقصد گردشگری و کشوری بسیار زیباست که چیزهای ناشناخته زیادی دارد.

یک نفر دیگر نوشته است: ایران، کشوری است که همیشه درحال جنگ است. اما بعد از پیام‌ها، ویدئوها و عکس‌هایی که از سفر به ایران در ویبو منتشر کردید، متوجه شدیم که نمی‌توان به شنیده‌ها اطمینان کرد باید حتما خودمان برویم، لمس کنیم و ببینیم و تصمیم بگیریم که ایران چگونه است.

کاربر دیگری نوشته است: مقصد خوبی برای گردشگری است. جایی است که هم معماری زیبایی دارد هم مردم مهمان‌نوازی دارد.

آیا سایت ویبو آماری از تغییر نظر کاربران قبل و بعد از انتشار تصاویر و پیام‌ها درخصوص ایران و جاذبه‌های آن در اختیار دارد؟

 نمی‌توانم آمار دقیقی ارائه دهم؛ فقط می‌توانم بگویم، قبل از انتشار پیام‌ها و تصاویر از جاذبه‌های گردشگری ایران، هر زمان نامی از ایران در این شبکه اجتماعی به میان می‌آمد، کاربران می‌گفتند، نه حاضر هستم به ایران بروم و نه حاضر هستم درباره ایران صحبت کنم. نه چیزی درباره آن می‌دانم و اصلا بهتر است هیچ صحبتی درباره ایران نشود.

اما بعد از انتشار تصاویر و سفری که تجربیات آن را هر روز با کاربران به اشتراک می‌گذاشتیم، نظر آنها تغییر کرده است. به نقطه‌ای رسیده‌اند که می‌گویند، ایران، ارزش آن را دارد که حداقل یکبار به آن سفر کنیم.

با وجود آنکه ایران مملو از جاذبه‌های متنوع است اما در حوزه گردشگری شناخت کمتری از کشور ما در میان مردم دیگر کشورها وجود دارد به ویژه به دلایل سیاسی و ایران هراسی شکل گرفته در سال‌های اخیر این فرصت از کشور ما بیش از پیش سلب شده است. به اعتقاد شما ایران چگونه کشوری به لحاظ فرهنگ، آداب و رسوم، تاریخ و ظرفیت‌های گردشگری است و مهمترین ظرفیت‌های ایران برای حضور گردشگران چینی کدامیک از این موارد است؟

چینی‌ها به همه این جذابیت‌ها علاقه‌مند هستند. ضمن آنکه نباید فراموش کرد که چین جمعیت میلیاردی دارد که میلیون‌ها نفر از آن در زمره گردشگران جای می‌گیرند که هرساله به مناطق مختلف سفر می‌کنند و قطعا نمی‌توان به سادگی و راحتی، سلیقه‌ای خاص برای این تعداد از گردشگران تعیین کرد. بازه علاقه‌مندی این تعداد از گردشگران به جنبه‌ها و جاذبه‌های مختلف بسیار متنوع است. از این رو تمام جنبه‌های مختلف گردشگری ایران، اعم از فرهنگی، هنری، آداب و رسوم و طبیعتگردی و… می‌تواند برای گردشگران چینی؛ جذاب باشد.

رسانه‌‌های مکتوب و شبکه‌های مجازی در چین تا چه اندازه بر تغییر افکار عمومی جامعه نسبت به موضوعات خاص مانند ایران، موثر است؟ در این میان، کدامیک از رسانه‌ها از رسانه‌های مکتوب گرفته تا شبکه‌های مجازی، بیشترین تاثیر را در افکار عمومی دارند؟

در چین با دو نوع مدیا روبه رو هستیم. رسانه‌هایی که به صورت سنتی تولید و انتشار داده می‌شوند مانند روزنامه‌ها و قوی‌ترین رسانه‌های قدیمی و رسانه‌هایی که در قالب فرمت‌های جدید مانند شبکه‌های اجتماعی و… فعال هستند. هریک از این رسانه‌ها، مخاطبان خاص خود را دارند. برای آنکه بتوانیم بین این رسانه‌ها و مخاطبان آنها تعادل ایجاد کنیم باید بتوانیم تلفیقی از اطلاع رسانی در این رسانه‌ها را درخصوص ایران و جاذبه‌های گردشگری ایران داشته باشیم. فقط نمی‌توان به یکی از این رسانه‌ها توجه کرد و دیگری را رها کرد.

به طور متوسط ماهانه معمولا چند گزارش و پیام درخصوص ایران در رسانه‌های کشور شما  منتشر می‌شود و تا چه اندازه به مباحث و موضوعات مرتبط با ایران پرداخته می‌شود؟

در گذشته به هیچ وجه مطالب و پیام‌هایی درخصوص ایران در رسانه‌ها منتشر نمی‌شد اما چندی است که فعالیت کاربران در رسانه‌ها درخصوص ایران و انتشار مطالبی درباره ایران آغاز شده است.


اخبار مرتبط

میزان رضایت گردشگران چینی از سفر به ایران توسط دو فعال در حوزه گردشگری بررسی شد و آن‌ها در نظرسنجی انجام شده به نتایج قابل تأملی رسیده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، فائزه آخوندی و سعید کمایستانی از فعالان حوزه گردشگری هستند که چندی پیش در اولین همایش بررسی راهکارهای افزایش روابط گردشگری بین ایران و چین مقاله ای با عنوان بررسی انتظارات و رضایت گردشگران چینی در سفر به ایران ارائه کردند آن‌ها برای تهیه این مقاله از ۱۵۰ گردشگر چینی که به ایران سفر کرده بودند سوالاتی پرسیده و نظر آنها را درباره میزان رضایت شان از زیرساخت‌ها و وضعیت گردشگری ایران را جویا شدند.

آن‌ها به این دلیل سراغ چینی‌ها رفتند چون معتقدند که هرساله بیش از ۱۵ میلیون گردشگر چینی به کشورهای مختلف دنیا سفر می‌کنند.

باتوجه به اینکه گردشگران چینی هنگام سفر به مقاصد رتبه بالایی در میزان خرید از کالاهای محلی و پول پرداختی را میان سایر گردشگران دارند، ورود آنان به هرکشوری منجر به درآمد قابل توجهی در زمینه مشاغل مرتبط با گردشگری خواهد شد.

جای خالی کتاب‌های تبلیغاتی درباره ایران

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

این فعالان گردشگری در نظر سنجی خود به این نتیجه رسیده اند که در مورد جذب گردشگران چینی و ایجاد انگیزه سفر به ایران در آنها، ارتباط با دوستانی که قبلا به ایران سفر کرده اند و خاطره خوبی از این سفر داشته اند و یا ارتباط کاری و دوستی با دوستان ایرانی و همچنین تبلیغات مثبت رسانه‌ها و نمایشگاه‌های فرهنگی بیشترین تاثیر مثبت برای سفر به ایران را به وجود آورده است. در مقابل، اخبار و تبلیغات منفی رسانه‌های غربی و عدم رضایت دوستان و اقوامی‌که قبلا به ایران سفر کرده اند بیشترین جلوگیری از سفر به ایران را درپی خواهد داشت. آنچه از فرهنگ و تاریخ و سفر به ایران تاکنون در تلویزیون چین نشان داده شده و یا کتاب‌های تاریخی و توریستی موجود، اکثرا توسط نویسندگان و تهیه‌کنندگان چینی منتشر شده است و جای کتاب‌های توریستی و منابع تبلیغاتی به زبان چینی که توسط متخصصان صنعت توریسم ایرانی تهیه شده باشد بسیار خالی است زیرا اکثر افراد ایرانی که با زبان چینی و کشور چین ارتباط دارند، مهمترین موضوع فعالیتشان بیشتر به امور بازرگانی اختصاص یافته و به دلیل عدم حمایت مادی، کمتر افرادی هستند که با وجود دارا بودن دانش زبان چینی و آشنایی با فرهنگ چین اقدام به تهیه پروژه‌های تبلیغاتی و فرهنگی کنند.

بازدید چینی‌ها از امکان مذهبی 

براساس نتایج به دست آمده از نظرسنجی، مکان‌های تاریخی و قدیمی‌ایران همچون تخت جمشید، روستاهای قدیمی‌و محله‌های تاریخی از جمله مکان‌هایی است که بیشترین جذابیت را برای مسافران چینی دارد. بسیاری از مسافرینی که به ایران سفر کرده اند اعتقاد دارند ایران کشوری تاریخی و پر رمز و راز است و باید برای کشف آن به این سرزمین سفر کرد.

بسیاری از گردشگران به این نکته اشاره کرده‌اند که با توجه به آشنایی با جاده ابریشم و حتی براساس کلمه فارس که به زبان چینی Bo Si نامیده می‌شود و به معنای پرشیا یا ایران قدیم است، ارتباط زیاد اقتصادی و فرهنگی مابین ایران و چین وجود داشته و برای یافتن داستان‌ها و افسانه‌های این ارتباط به ایران سفر کرده‌اند.

از دیگر مکان‌های موردعلاقه گردشگران چینی در سفر به ایران مکان‌های مذهبی همچون مساجد و امام زاده است. زیبایی‌های هنری همچون آینه کاری، گچبری، نقاشی‌ها و کاشی کاری‌های به کار رفته در این مکان‌ها برای گردشگران بسیار جذاب است. با توجه به مقایسه سادگی مکان‌های مذهبی و رعب آور بودن محل دفن پادشاهان قدیمی‌چین، بسیاری گردشگران چینی با ورود به چنین مکان‌هایی، زیبایی آن را تحسین می‌کنند.

چهره ایرانی‌ها برای چینی‌ها جذاب است

یکی دیگر از جذابیت‌های مورد توجه گردشگران چینی چهره ایرانیان و سبک زندگی آنان است. با توجه به سادگی خانه‌های چینی، ورود به خانه‌های پر زرق و برق ایرانی و آشنایی با آداب و رسوم ایرانیان موقع پذیرایی از مهمان، برای گردشگران چینی بسیار قابل توجه است. می‌توان با گنجاندن بازدید از یک یا دو خانواده ایرانی از اقوام مختلف با شرایط متنوع مالی و فرهنگی، سفری جذاب و به یادماندنی را برای گردشگران چینی را به وجود آورد.

چینی‌ها دربازدید از مکان‌های ذکر شده علاقه زیادی به عکس برداری از آثار تاریخی، مناظر و حتی افراد ایرانی با چهره‌های متنوع و به خصوص کودکان دارند. گرفتن عکس‌های خوب می‌تواند رضایت بسیاری را برای آنان به وجود آورد و از طرفی دیگر از آنجا که گردشگران چینی به هنگام سفر، بهترین عکس‌ها از قسمت‌های جذاب سفر را در برنامه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند.

ارائه آموزش‌های عمومی‌ برای پذیرش، احترام و برخورد خوب با گردشگران خارجی به خصوص در شهرهای کوچک است. اگر مردم محلی بتوانند به این آگاهی دست یابند که ورود گردشگران چینی به منطقه آن‌ها باعث افزایش اقتصاد محلی و گسترش کار و درامد آن‌ها خواهد شد، قطعا آمادگی پذیرش گردشگران خارجی در منطقه خود را پیدا می‌کنند. همانطور تاکنون در بسیاری از روستاهای ایران خدمات متنوعی برای جذب گردشگران مهیا شده است.

چینی‌ها غذا را با چای می‌خورند

به نظر می‌رسد جهت بالابردن میزان رضایت گردشگران چینی از راهنمای تور، بهتر است برای راهنمایانی که قصد همراهی گروه‌های چینی را دارند آموزش ‌هایی در نظر گرفته شود تا راهنمایان با آشنایی بیشتری مربوط به گردشگران چینی، آنان را همراهی کرده و خدمات بهتری به آنان ارائه دهند.

در این آموزش‌ها سبک خاص عادات و علائق چینی می‌تواند جهت آشنایی راهنمایان عنوان شود. به طور مثال اکثر مردم چین همراه با غذا چایی می‌نوشند و نوشابه نمی‌خورند. علاوه بر آن در طول روز نیز عادت زیادی به استفاده از چایی و آب گرم دارند. این مساله باعث می‌شود تا در طول روز به دفعات زیادی نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی داشته باشند. یکی دیگر از موضوعات مهم که راهنما باید در نظر گیرد این است که گردشگران چینی علاوه بر اطلاعات کلی تاریخی بیشتر به داستان‌های تاریخی، افسانه‌ای و اساطیری علاقمند هستند و جزئیات ریز و دقیق تاریخی برای اکثر آنها جذاب نمی‌باشد. بنابراین راهنمایان می‌توانند در طول مسیربه موضوعاتی همچون داستان‌های تاریخی مرتبط با دو کشور و یا تطابق ساده کتاب‌های ادبی و حماسی ایران و چین بپردازند.

از دیگر مهارت‌های قابل توجه در مورد راهنمایانی که گروه‌های چینی را همراهی می‌کنند، هنر ایجاد ارتباط در میان مسافر و مردم محلی برای عکس برداری و ایجاد رابطه دوستانه است. همانطور که اشاره شد گردشگران چینی علاقه زیادی به عکاسی از مکان‌های تاریخی و مردم محلی دارند و گاها این علاقه زیاد ممکن است منجر به بروز مشکلاتی در جوامع محلی شود. درواقع راهنما رابط بین گردشگران خارجی و جامعه و مردم محلی است و با مدیریت و ایجاد چنین ارتباطی می‌تواند خاطره زیبایی از سفر را در ذهن گردشگران به وجود آورد. براساس همین ارتباط ساده، رضایت زیادی از عکس برداری و ارتباط با مردم محلی در گردشگران به وجود می‌آید.

قدیمی‌ بودن بسیاری از اتوبوس‌های توربر، غر زدن راننده برای دریافت انعام بیشتر، عدم رعایت قوانین رانندگی همچون سبقت‌های غیرمجاز و روشن نکردن چراغ ماشین قبل از غروب آفتاب، نبودن چایی و آب جوش در ماشین. در عوض نکاتی همچون ساعت زدن در ایستگاه‌های پلیس راه در مسیرهای بین شهری و توانایی رانندگان ایرانی در پیمودن مسیرهای طولانی کوهستانی و ناهموار از نظر گردشگران بسیار قابل توجه بوده است.

چینی‌ها کنار هر وعده غذا سبزیجات پخته می‌خورند

یکی از مشکلات مهم گردشگران چینی، عادت نداشتن به غذاهای ایرانی است. به تازگی چندین رستوران چینی در تهران و چند شهر دیگر شروع به فعالیت کردند. اما به دلیل بالا بودن قیمت‌ها و عدم دسترسی مکانی در طول مسیر سفر نمی‌توان بیش از یک یا دو وعده از غذای چینی استفاده کرد. در این صورت بهترین راه برای رضایت آنها استفاده از غذاهای ایرانی مورد پسند گردشگران چینی است. به طور مثال چینی‌ها بیش از یک یا دو وعده غذای سرخ شده و خشک را نمی‌پسندند و معمولا در کنار هر وعده غذایی گوشتی عادت به خوردن سبزیجات پخته و چایی دارند. بنابراین با کمی‌اطلاعات درمورد نحوه غذا خوردن چینی‌ها می‌توان نزدیک ترین غذاهای ایرانی به سلیقه چینی را برای گروه‌های چینی تدارک دید. غذاهایی همچون ظرف سبزیجات، دیزی، کباب شیشلیک، انواع آش و حلیم، برنج مخلوط با سبزیجات وخوراک‌ها بیشتر مورد علاقه گروه‌های چینی است.

هتل‌ها در ایران گران است

قیمت تمام شده اقامت در هتل‌های ایران در مقایسه با برخی کشورهای توریست پذیر و به خصوص کشور چین گرانتر به نظر می‌رسد. از آنجا که قیمت هتل یکی از عوامل مهم و موثر در قیمت گذاری تور است و به دلیل عدم ارائه سوبسیت دولتی برای هتل‌های ایرانی، معمولا از نظر اقتصادی قیمت تمام شده تور ایران در مقایسه با سایر کشورها برای گردشگران چینی بالاتر است. علاوه بر مساله قیمت، مواردی دیگر همچون عدم برخورد مناسب با مراجعه کنندگان، سرعت پایین در پذیرش گروه‌ها و گاها بی نظمی‌های اتفاقی در امور اداری هتل از مهمترین عوامل نارضایتی گردشگران چینی بوده است.

جدای از آن برای حل مشکلات داخلی هتل‌ها و بالابردن میزان رضایت گردشگران چینی از هتل‌های ایران، آموزش و تغییر الگوی رفتاری مجموعه کارکنان هتل‌ها بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

علاوه بر مسائل فوق، موارد دیگری که در رضایت گردشگران چینی از هتل بسیار تاثیر گذار خواهد بود عبارت اند از: 

* ارائه خدمات ساده‌ای همچون اضافه کردن یک یا دو غذای چینی در بوفه صبحانه مانند رشته و سبزیجات پخته و دامپلینگ.

* برای گروه‌های چینی وجود کتری برقی در اتاق‌ها از ضروریات سفر است زیرا چینی‌ها عادت زیادی به مصرف چایی و نودل دارند.

* وجود اینترنت با سرعت بالا یکی از مهمترین نیازهای گردشگران پس از بازگشت به هتل است. گردشگران چینی معمولا هر روز بعد از اتمام تور گزارشی کوتاه همراه با بهترین عکس‌های خود در برنامه اجتماعی ویچت به اشتراک می‌گذارند، وجود اینترنت رایگان با سرعت بالا می‌تواند رضایت مسافران را بسیار فراهم کند.

* کارکنان پذیرش هتل و راهنمایان تور باید این مساله را بدانند که حتی المقدور اتاق‌های گروه‌های چینی در طبقه چهارم نباشد زیرا به دلیل باورهای خرافی ممکن است بسیاری از مسافران چینی در این طبقه احساس راحتی نداشته باشند.

* بهترین اندازه تخت در اتاق‌ها از نظر گردشگران چینی، عرض ۱۲۰ سانتیمتر برای تخت یک نفره و عرض دو متر برای تخت دو نفره است.

یکی از  نارضایتی‌های مسافران چینی فرودگاه‌های ایران است که خدمات بین المللی ضعیفی دارد. آن‌ها به مساله تاخیر پروازها و عدم اطلاع رسانی دقیق نیز اشاره کرده اند.

باتوجه به اینکه حل چنین مساله ای خارج از اختیارات و توان آژانس هواپیمایی و راهنماست در این موارد تنها راه بالا بردن رضایت مسافران تلاش برای ارائه خدماتی همچون مهیا کردنن مکانی مناسب درهنگام تاخیر است.

کپی شد

All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رادیو بین المللی چین، یک دختر گردشگر چینی پس از سفر به ایران تجربیات و خاطرات خوب خود از چین را در شبکه‎های اجتماعی چین به اشتراک گذاشته و از این سفر به عنوان یکی از بهترین خاطرات خود نام می‎برد که حتماً دوباره آن را تکرار خواهد کرد.

او با اشاره به برخورد خوب مردم ایران می‎گوید: می‎توانم بگویم در ایران نسبت به تمام کشورهایی که من به آنها سفر کرده‎ام بهترین برخورد را با ما (چینی‎ها) دارند. شما در ایران تقریباً هر روز مورد لطف و محبت افرادی قرار می‎گیرید که حتی آنها را نمی‎شناسید. این نوع رفتارها فقط یک یا دو مورد نیست و هر روز برای شما اتفاق می‎افتد.

 

 

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

او سپس در مورد مهمان‎نوازی مردم ایران به ذکر چند نمونه می‎پردازد و می‎گوید: برای مثال وقتی که ما در ایران از کسی آدرس می‎پرسیدیم، حال فرقی نمی‎کرد از یک رهگذر بپرسیم یا یک مغازه‎دار آنها از ترس آنکه ما مقصد را پیدا نکنیم حتی مغازه خود را تعطیل می‎کردند و تا مقصد همراه ما می‎آمدند.

این گردشگر چینی در ادامه اضافه می‎کند: در ایران وقتی که در خیابان راه می‎روید خیلی از مردم به شما سلام می‎کنند، خوش آمد می‎‏گویند و می‎پرسند اهل چه کشوری هستید. آنها وقتی می‎فهمیدند که ما چینی هستیم هر طور که می‎توانستند سعی می‎کردند به ما لطف محبت خود را نشان دهند. میوه و شیرینی خود را به شما می‎دهند. حتی یک بار یک نفر مغازه‎اش را بست و ما را برای صرف غذا به خانه‎اش دعوت کرد. مادر صاحب یک مؤسسه کرایه ماشین وقتی فهمید که ما چینی هستیم رفت و چند بسته رشته (نودل) چینی برای ما آورد که البته ما قبول نکردیم چون قیمت جنس‎های وارداتی به ایران قدری گران است.

او همچنین به عمل شایع جراحی بینی در ایران و چین اشاره کرده و می‎گوید: برخلاف ما چینی‎ها که دوست داریم در جراحی بینی قدری بینی خود را بزرگ کنیم، در ایران بیشتر دوست دارند بینی خود را کوچک کنند.

ظاهراً یکی دیگر از نکات جالب برای این گردشگر استفاده از زعفران در غذاها و خوراکی‎های ایرانی بوده است و با اشاره به اینکه زعفران از ایران می‎آید تجربه خود از غذاهای ایرانی را اینگونه توصیف می‎کند: در همه غذاهای ایرانی از جمله برنج، کباب و هر غذایی که رنگ آن زرد باشد از زعفران استفاده می‎کنند. در ایران هر خوراکی که رنگ آن زرد بود مثل نبات، شیر و حتی آبمیوه بدانید که در آن زعفران هست.

او دست آخر بار دیگر باز هم به مهمان‎دوستی ایرانی ها می‎پردازد و می‎گوید: هنگام بازگشت به چین در فرودگاه اینترنت خیلی خوب نبود و من برای کار با گوشی کنار درب فرودگاه نشسته بودم. ظرف مدتی که آنجا بودم سه نفر از من پرسیدند که آیا به کمک نیاز دارم و چطور می‎توانند به من کمک کنند.

این طور که خود این گردشگر می‎گوید حتماً باز هم به ایران سفر خواهد کرد، پس باید منتظر ویدیوهای بعدی او در مورد نکات جذاب سفر به ایران باشیم.

انتهای پیام/

در پی انتقاد رئیس انجمن دوستی ایران و چین از «کارشکنی» وزیر راه و شهرسازی دولت حسن روحانی برای تامین «۵۰ میلیارد یورو» فاینانس یک انجمن چینی برای پروژه‌های قطار سریع‌السیر ایران، مشاور وزیر سابق اعلام کرد که نهاد مورد نظر آقای بروجردی «نه پول داشت و نه سابقه و نه مورد تایید دولت چین بود».

علاءالدین بروجردی، رئیس انجمن دوستی ایران و چین، روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ مدعی شده بود عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی «فرصت ۵۰ میلیارد یورویی فاینانس چینی‌ها را برای راه‌اندازی خط راه‌آهن سریع‌السیر را به علت امیدواری به اروپایی‌ها برای حل مشکلات، سوزاند».

در واکنش به این سخنان، اصغر فخریه کاشان مشاور سابق امور بین‌الملل وزارت راه و شهرسازی به خبرگزاری ایلنا گفته است بروجردی افرادی را که از ایران و چین معرفی کرده بود، «دلال» بودند.

او گفت این افراد قصد داشتند اختیاری را بگیرند که از این پس هر قراردادی با چینی‌ها با معرفی این افراد انجام شود و درصدی را هم برای هر قرارداد از چینی‌ها دریافت کنند. «انجمنی که آقای بروجردی به عنوان ارائه کننده فاینانس معرفی کرده بود، انجمنی بدون سرمایه و حضور ۸ الی ۱۰ بازنشسته چینی تاسیس شده بود و این انجمن حتی یک روز هم سابقه کار نداشت و مورد تایید دولت چین هم نبود».

آقای بروجردی مدعی شده بود چینی‌ها در آن زمان حاضر بودند که خط سریع‌السیر راه‌آهن تهران- مشهد و تهران- تبریز و هر پروژه دیگری را به پیشنهاد ما بدون دریافت وجه چهار ساله راه‌اندازی کنند و بعد از اتمام آن یک سال تنفس در نظر می‌گرفتند و برای بازپرداخت آن حاضر به دریافت پول و در صورت نبود پول، حاضر بودند به جای آن نفت بگیرند.

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

آقای فخریه کاشان گفته است اگر چین قرار بود فاینانس ۵۰ میلیارد یورویی به ایران بدهد، چنین اقدامی را با دلال و واسطه انجام نمی‌داد، بلکه «هزار و یک امتیاز» از ایران می‌گرفت و بعد این فاینانس را در اختیار کشورمان قرار می‌داد: «به فرض محال این ۵۰ میلیارد یورو را انجمن فاینانس چین در اختیار ایران می‌گذاشت، آیا می‌توان بدون در نظر گرفتن بودجه چنین اعتباری در اختیار وزارتخانه و یک پروژه قطار سریع‌السیر قرار بگیرد؟»

با وجود اینکه کشورهای اروپایی می‌گویند هنوز حاکمیت طالبان بر افغانستان را به رسمیت نشناخته‌اند، یک هیئت از مقام‌های طالبان به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه این گروه، به اسلو پایتخت نروژ رفته است تا در کنفرانسی درباره افغانستان شرکت کند.

سخنگوی طالبان گفته است در این سفر درباره «کمک‌های بشردوستانه، مسائل اقتصادی، سیاسی و آموزشی» و همچنین «آزادسازی ذخایر بانکی مسدودشده افغانستان» گفت‌وگو خواهد شد و علاوه بر مقام‌های نروژی قرار است دیدارهایی با مقام‌های آمریکایی و اتحادیه اروپا نیز صورت گیرد.

قرار است برخی فعالان حقوق بشر و حامیان حقوق زنان افغان نیز در این کنفرانس شرکت کنند. زهرا محمدی، عضو گروه اتحاد و همبستگی زنان افغانستان که اعتراض‌هایی را در کابل راه اندازی کرده است، به رادیو آزادی گفته است: «زنانی که در این نشست حضور دارند، نمی‌توانند نماینده آنان باشند».

در روزهای اخیر طالبان تعدادی از فعالان حقوق زنان در کابل را با یورش به خانه‌های آن‌ها پس از ضرب و شتم بازداشت کرده‌اند.

گروه طالبان در هفته‌های گذشته با نصب پوستر و اعلان‌هایی در نقاط مختلف شهرهای افغانستان، برقع را به‌عنوان پوشش مورد تایید این گروه برای زنان افغان معرفی کرده‌ است ولی زنان معترض به حجاب اجباری در یک اقدام اعتراضی یک برقع سفید را آتش زدند که خشم مقام‌های طالبان را برانگیخت.

تعیین پوشش و نحوه حضور زنان در اماکن عمومی، منع تحصیل دختران و محدودیت‌های فزاینده در اشتغال و ممنوع بودن پخش برنامه‌های تلویزیونی که زنان در آن شرکت دارند، بخشی از قوانین جدید محدودکننده علیه زنان افغان است.

بنا بر اسنادی که به رویت خبرگزاری رویترز رسیده است، یک شرکت آمریکایی که مسئول صدور گواهی زیست‌محیطی و ایمنی دریایی است، گواهی دو نفتکش را به دلیل اتهامات مرتبط با «انتقال نفت ایران» و نقض تحریم‌ها لغو کرده است.

رویترز می‌گوید پیش از این، گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» که نفتکش‌های مرتبط با ایران را ردیابی و رصد ماهواره‌ای می‌کند، به اداره امور دریایی آمریکا اطلاع داده بود که نفتکش‌های «کارو» با پرچم پاناما و «السا» با پرچم بلیز، محموله‌های نفت ایران را انتقال داده‌اند.

اداره امور دریایی آمریکا پس از انجام تحقیقات مستقل و دستیابی به شواهد متقن در مورد تخلف نفتکش‌های یاد شده، طی دو نامه جداگانه به اتحاد علیه ایران هسته‌ای، از لغو گواهی نفتکش کارو و السا خبر داده است.

بدون این گواهی، نفتکش‌ها از مزیت‌هایی چون پوشش بیمه یا توانایی تماس بیشتر با بنادر بین‌المللی محروم خواهند شد.

پیش از این، وزارت خزانه‌داری آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که کنترل سفت و سختی بر مرزهای دریایی و تاسیسات نفتی بندری ایران دارد، به کسب درآمد از قاچاق نفت و فرآورده‌های نفتی متهم کرده است.

گزارش اخیر روزنامه واشینگتن پست نشان می‌دهد که قاچاق سوخت از ایران پس از خروج آمریکا از توافق برجام در دوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و بازگشت دوباره تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در سال ۹۷، شتاب بیشتری گرفته است.

این مسئله به نگرانی شرکت‌های بزرگ کشتیرانی دامن زده است که در صورت «نقض تصادفی» تحریم‌ها، دسترسی خود به سیستم مالی دلار را از دست داده و دارایی‌های‌شان توقیف شود.

از همین رو، این شرکت‌ها اقدام به تشدید دستورالعمل‌ها و به‌کارگیری فناوری پیشرفته برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی کرده‌اند.

بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در دی‌ماه ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور به ۴۲.۴ درصد و نرخ تورم نقطه‌ای در این ماه به ۳۵.۹ درصد رسیده است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران که روز شنبه، دوم بهمن، منتشر شد، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۱.۸ و ۴۵.۸ درصد بوده است.

نرخ تورم نقطه‌ای نیز به معنای درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است که بر اساس این تعریف خانوارهای ایرانی در دی امسال به طور میانگین ۳۵.۹ درصد بیش از دی پارسال برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

بر اساس این گزارش نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۳۵.۸ درصد و برای خانوارهای روستایی ۳۶.۵ درصد بوده است.

در این گزارش همچنین آمده است که در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «دخانیات»، گروه «نان و غلات» شامل انواع برنج ایرانی و گروه «ادویه و چاشنی» شامل زعفران و رب گوجه فرنگی بوده است.

در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» هم اجاره‌بهای واحد مسکونی و در گروه «پوشاک و کفش» انواع پوشاک بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

بنا بر اعلام بهروز محبی نجم‌آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، در روز ۲۲ دی حدود سه میلیون خانوار ایرانی که شامل ۲۰ میلیون نفر می‌شود دچار «فقر مطلق‌» هستند. بر اساس آمارهای رسمی نیز در حال حاضر ۶۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر به حساب می‌آیند.

اتاق بازرگانی ایران نیز آبان امسال بر اساس یک گزارش پژوهشی از کاهش شدید تقاضای بازار در ماه‌های پیش از آن خبر داده بود.

همزمان با افزایش نرخ تورم و کاهش قدرت خرید شهروندان، تجمعات اعتراضی در صنوف مختلف در یکی دو سال گذشته در اعتراض به پایین بودن سطح حقوق و مشکلات معیشتی افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.

گزارش‌ها از ایران حاکی است که نگار نصیری، شهروند بهایی ساکن تبریز، روز شنبه، دوم بهمن‌ماه، به «ستاد خبری اداره اطلاعات» این شهر موسوم به «اتاق ۳۷» احضار شده است.

پیش از این، سینا شهری، همسر خانم نصیری، توسط ماموران امنیتی وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود.

بر اساس گزارشی که سازمان حقوق بشر در ایران منتشر کرده است، ماموران امنیتی پس از تفتیش منزل این دو شهروند بهایی، برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه و همچنین کتاب‌های مرتبط با آیین بهایی را ضبط کرده‌اند.

گزارش‌ها از فشار فزاینده بر جامعه بهاییان ایران در ماه‌های گذشته حکایت دارد.

صبا سفیدی، پدرام عبهر، ارسلان یزدانی، سیاوش سبحانیان و صبا سفیدی از جمله شهروندان بهایی ساکن شهرهای مختلف ایران هستند که در هفته‌های گذشته با اتهاماتی نامعلوم از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی بازداشت و یا توسط دستگاه قضایی محکوم اعلام شدند.

جامعه جهانی بهایی بارها تاکید کرده است اتهام‌های امنیتی که علیه شهروندان بهایی در ایران مطرح می‌شود، «کاملا بی‌اساس» است و تنها دلیل بازداشت بهاییان توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی، اعتقادات و فعالیت‌های مذهبی آن‌ها است.

بهاییان در ایران با فشار و تبعیض‌های گسترده روبه‌رو هستند. بنا بر گزارش‌های حقوق بشری، از زمان تاسیس حکومت جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته تاکنون بیش از ۲۰۰ شهروند بهایی توسط حکومت جمهوری اسلامی اعدام شده‌اند.

علاوه‌ بر محرومیت از حق تحصیل در دانشگاه‌های ایران، بسیاری از اماکن و اموال بهاییان در این سال‌ها از سوی نهادهای حکومتی تصرف شده است.

نهادهای حقوق بشری و سازمان ملل همواره بازداشت بهائیان در ایران را نقض حقوق شهروندی آنان خوانده و صدور حکم زندان برای آنان، منع این شهروندان از دسترسی به حقوق اجتماعی خویش و تبعیض و فشارهای مذهبی و سیاسی علیه آنها را محکوم کرده‌اند.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت ایران در روز شنبه، دوم بهمن، آمار جان‌باختگان کرونا در یک شبانه‌روز گذشته در مقایسه با مدت مشابه پیش از آن افزایش و شمار مبتلایان جدید در این بازه زمانی کاهش یافته است.

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

بر اساس این گزارش طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۰ نفر دیگر در ایران بر اثر کرونا جان باختند و بیش از ۳۵۰۰ بیمار جدید نیز شناسایی شده‌اند.

به این ترتیب مجموع جان‌باختگان بر اثر کرونا در ایران به ۱۳۲ هزار و ۲۰۲ نفر و مجموع کل بیماران مبتلا به ۶ میلیون و ۲۴۵ هزار و ۳۴۶ نفر رسید.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام می‌شود که مسئولان سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر این آمار اعلام کرده‌اند.

در همین حال وزارت بهداشت ایران از شناسایی ۲ هزار و ۶۰۹ بیمار مبتلا به امیکرون در کشور خبر داده و اعلام کرده تنها در یک روز ۳۰۳ مورد ابتلا جدید به این ویروس گزارش شده است.

به گزارش روزنامه همشهری و بر اساس اعلام وزارت بهداشت شهرهای واقع در نیمه غربی کشور از جمله اصفهان با ۱۳۵ مورد ابتلای جدید، شیراز با ۶۲ مورد، البرز با ۲۷ مورد و زنجان با ۱۷ مورد، بیشترین آمار شناسایی کرونای امیکرون در ۲۴ ساعت اخیر را به‌ خود اختصاص داده‌اند.

آمار مبتلایان به امیکرون در حالی اعلام می‌شود که مسئولان وزارت بهداشت بارها اعلام کرده‌اند که کیت‌های تشخیص این سویه در مراکز درمانی محدود است و با توجه به سرایت‌پذیری بالای آن آمار واقعی مبتلایان به این سویه جدید بسیار بیش از موارد شناسایی‌شده است.

یک نماینده مجلس ایران روز شنبه، دوم بهمن، درباره فرونشست قلعه فلک‌الافلاک در استان لرستان هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهرداد ویسکرمی، نماینده خرم‌آباد، با تاکید بر لزوم مقاوم‌سازی فلک‌الافلاک گفت که این بنای باستانی طی سه سال گذشته، حدود دو سانتی‌متر نشست داشته است.

فلک‌الافلاک واقع در خرم‌آباد لرستان یک قلعه نظامی است که تاریخ ساخت آن به دوره ساسانیان بازمی‌گردد و از سال ۱۳۴۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

در سال‌های گذشته بسیاری از کارشناسان درباره پدیده فرونشست زمین در مناطق مختلف ایران هشدار داده‌اند.

این پدیده در پی خشکسالی و سوء مدیریت منابع آب که منجر به کاهش سطح سفره‌های آب زیرزمینی در مناطق مختلف کشور شده در سال‌های اخیر سرعت بیشتری گرفته و در برخی از شهرها موجب آسیب رساندن به بافت شهری، خانه‌های مسکونی و بناهای تاریخی و باستانی شده است.

از جمله در ماه‌های گذشته ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که پیامدهای فرونشست زمین در میدان نقش جهان اصفهان را نشان می‌داد.

در سال‌های گذشته همچنین فرونشست زمین در برخی شهرها از جمله تهران منجر به آسیب‌های جدی به ساختمان‌های مسکونی شده، تا جایی که این واحدها از بیم ریزش و تلفات جانی تخلیه شده‌اند.

علی بیت‌اللهی، از مديران مركز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پیشتر در ماه مهر گفته بود که ایران رتبه چهارم فرونشست زمین در میان کشورهای جهان را دارا است و برای جبران این فرونشست «کمتر از ده سال فرصت داریم».

آقای بیت‌اللهی در ماه آبان نیز گفته بود که نزدیک به حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت شهری در مناطق فرونشستی زمین با نرخ‌های متفاوت زندگی می‌کنند و درباره وقوع زلزله‌هایی با قدرت متوسط و تخریب گسترده در پی آن‌ها هشدار داده بود.

طوفان شن در کرمان موجب قطع راه‌های ارتباطی در برخی مناطق این استان و تعطیلی بعضی شهرها در روز شنبه، دوم بهمن، شده است.

امین باقری، فرماندار ریگان، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر زمان شروع این طوفان را روز جمعه، اول بهمن، اعلام کرده و گفت که در پی گسترده شدن این پدیده، دید افقی در بسیاری از نقاط این شهرستان به کمتر از پنج متر رسیده است.

به گفته آقای باقری، به دلیل شدت گرد و غبار، راه ارتباطی دست‌کم ۴۰ روستا نیز در این شهرستان بسته شده است.

در همین حال هادی شهسوارپور، فرماندار بم نیز از تعطیلی مدارس و ادارات دولتی در این شهر در روز شنبه به دلیل طوفان شن خبر داده است.

طوفان شن در کرمان در حالی رخ می‌دهد که در روزهای گذشته در مناطقی از این استان وقوع سیل موجب تلفات جانی، خسارت‌های مالی و خرابی بسیاری از خانه‌ها شده است.

به گفته استاندار کرمان، در پی بارش بی‌سابقه باران طی ۵۰ سال اخیر در دشت‌های جنوبی کرمان و وقوع سیلاب در روزهای پایانی ماه دی، پنج هزار خانوار روستایی در محاصره قرار گرفته، شش روستا تخلیه و بخشی از از زمین دچار فرونشست شده است.

به این ترتیب بنا بر اعلام مسئولان استانی، امدادرسانی به ۲۵ هزار نفر از ساکنان روستاهای سیل‌زده در پی وقوع طوفان شن با دشوارهای بیشتری نیز روبه‌رو شده است.

شکل‌گیری گرد و غبار و طوفان شن در مناطق گرم و خشک ایران پدیده‌ای معمول است، اما دفعات و شدت آن در سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی و سوءمدیریت منابع آب در نقاط مختلف افزایش بیشتری یافته است.

حکم ۷۴ ضربه شلاق یک فعال رسانه‌ای در اردبیل در پی شکایت یک نماینده مجلس به اجرا درآمده است.

سایت «امتداد» در خبری که روز جمعه، اول بهمن، منتشر کرد این فعال رسانه‌ای را شاپور وقار، مدیر گروه «صدای عدالت مغان»، معرفی کرده و نوشته است که صدور حکم شلاق و پرداخت صد میلیون ریال جزای نقدی در مورد او با شکایت چندباره عباس جهانگیرزاده، نماینده شهرستان‌ پارس‌آباد اردبیل در مجلس یازدهم و بابت اتهام «توهین» صورت گرفته است.

در این گزارش به زمان اجرای این حکم اشاره نشده، اما آمده است که نماینده مغان از این فعال رسانه‌ای شکایت جدید دیگری را نیز تحت عنوان «توهین به مقامات و مامورین» و «انتشار تهمت و افترا» به دادگاه انقلاب شهرستان پارس‌آباد طرح کرده که در پی آن آقای وقار بار دیگر به دادگاه احضار شده و این شکایت احتمالا به صدور حکم حبس منجر خواهد شد.

بر اساس این گزارش، بخشی از عناوین اتهامی منتسب به این فعال رسانه‌ای به دلیل حضور در مقابل دفتر آقای جهانگیرزاده و اعتراض به اقدامات این نماینده مجلس صورت گرفته است.

این فعال رسانه‌ای گفته است که شکایت‌های متعدد نماینده پارس‌آباد علیه او به دلیل افشای برخی اقدامات مالی، استخدام چهره‌های نزدیک به این نماینده و فعالیت‌های نظیر آن صورت گرفته است.

این اولین بار نیست که اجرای حکم شلاق در مورد یک فعال رسانه‌ای به دلیل انتقاد و افشاگری درباره فساد اداری و مالی مسئولان اجرا می‌شود.

از جمله حسین موحدی، خبرنگار یکی از رسانه‌های نجف‌آباد اصفهان در سال ۹۵، به دلیل درج اشتباه عدد موتورهای توقیف‌شده به وسیله نیروی انتظامی به ۴۰ ضربه شلاق محکوم و این حکم اجرا شد.

همچنین احکام حبس و جریمه در مورد شمار قابل توجهی از فعالان رسانه‌ای و مدیران گروه تلگرامی به دلیل انتشار مطالب انتقادی در سال‌های گذشته صادر و اجرا شده است.

سفارت ایالات متحده در کی‌یف شامگاه جمعه اول بهمن اعلام کرد، نخستین محموله کمک‌های تسلیحاتی تازه دولت جو بایدن به اوکراین رسید.

این سفارتخانه با انتشار توییتی گفت که محموله مورد اشاره شامل حدود ۲۰۰ هزار پوند (کمتر از ۹۱ هزار کیلوگرم) مهمات برای دفاع اوکراین از خود در برابر روسیه است.

توییت بعدی سفارتخانه ایالات متحده در کی‌یف نیز می‌گوید که این محموله در کنار ۲.۷ میلیارد دلاری که واشینگتن از سال ۲۰۱۴ به اوکراین داده است، گویای تعهد ایالات متحده برای کمک به این کشور است تا بتواند توان دفاعی خود را در برابر تجاوزات فزاینده روسیه تقویت کند.

متعاقب این دو توییت ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، تصریح کرد که واشینگتن در سال گذشته میلادی بیشتر از همیشه به اوکراین کمک‌های امنیتی کرده است.

آقای پرایس در توییتر نوشت: «سال گذشته، ما ۶۵۰ میلیون دلار برای تجهیزات دفاعی و خدمات مرتبط با آن به اوکراین اختصاص دادیم.»

پیش از این جو بایدن بارها به روسیه هشدار داده بود که حمله دوباره به اوکراین برای مسکو تبعات فاجعه‌باری خواهد داشت.

مقامات روسیه بارها اتهام برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین را رد کرده‌اند، اما کرملین حدود یکصد هزار نیروی نظامی در نزدیکی مرز اوکراین مستقر کرده است، اقدامی که غرب اعتقاد دارد هدف از آن تهاجم دوباره به این کشور باشد.

نخستین دیدار رسمی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، روز جمعه اول بهمن‌ماه به صورت آنلاین برگزار شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، نگرانی‌ها در مورد قدرت فزاینده نظامی چین و دامن زدن به تنش و ناآرامی در اقیانوس آرام از جمله محورهای این گفت‌وگو بود که حدود یک‌ساعت و ۲۰ دقیقه به طول انجامید. در بیانیه کاخ سفید آمده است که رهبران دو کشور مصمم هستند از اقدامات چین در راستای «تغییر وضعیت موجود» در دریای شرقی و جنوبی چین جلوگیری کنند.

رئیس جمهوری آمریکا و فومیو کیشیدا همچنین تشدید آزمایش‌های موشکی کره شمالی را محکوم کردند. پیونگ یانگ ظرف کمتر از دو هفته گذشته، از انجام چهار آزمایش موشکی خبر داده است.

بنابر اعلام کاخ سفید، در جریان این جلسه آقای بایدن موافقت کرد تا در نیمه نخست سال جاری میلادی برای حضور در اجلاس گروه چهارگانه همکاری‌های استراتژیک موسوم به «کوآد» به ژاپن سفر کند.

ائتلاف بین‌المللی کوآد متشکل از چهار کشور ژاپن، هند، استرالیا و آمریکا است که به‌منظور مقابله با چالش‌های احتمالی به‌ویژه قدرت‌نمایی چین در منطقه تشکیل شده است.

جو بایدن از زمان روی کار آمدن در کاخ سفید، احیای اهمیت روابط آمریکا و ژاپن را در اولویت دولت خود قرار داده است.

تیم ملی فوتسال زنان ایران در نخستین دیدار خود از تورنمنت فوتسال آسیای مرکزی (کافا) روز جمعه اول بهمن‌ماه در برابر ازبکستان به میدان رفت و با کسب نتیجه پنج بر دو پیروز میدان شد.

سحر زمانی‌فرد و فاطمه پاپی در نیمه نخست مسابقه و سارا شیربیگی، فرشته کریمی و نساء احدی در نیمه دوم برای ایران گلزنی کردند.

نخستین پیروزی ملی‌پوشان زن ایران در حالی به دست آمد که به‌رغم برگزاری رقابت‌ها در سطح جهانی، صداوسیمای حکومت ایران باز هم از پخش آن ممانعت کرد.

تیم ملی فوتسال زنان ایران بعد از گذشت حدود دو سال در یک تورنمنت بین‌المللی شرکت کرده است. این تیم آخرین‌بار اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ برای شرکت در تورنمنتی بین‌المللی به روسیه اعزام شده بود.

ملی‌پوشان فوتسال زنان ایران روز شنبه دوم بهمن‌ماه در دومین مسابقه در کافا ۲۰۲۲ به مصاف تاجیکستان می‌روند.

نتیجه تحقیقات جدید نشان می‌دهد که آلودگی ذرات بسیار ریز و سمی پلاستیک موسوم به نانوپلاستیک به هر دو قطب شمال و جنوب زمین رسیده است و قدمت برخی از این آلودگی‌ها به ۵۰ سال می‌رسد.

نکته مهم در یافته‌های جدید که در جورنال علمی «تحقیقات ‌محیطی» منتشر شده، این است که یک چهارم آلودگی نانوپلاستیک در قطب‌های زمین به ذرات تایر خودرو مربوط است که دانشمندان احتمال می‌دهند از طریق باد به قطب‌ها رسیده باشد.

دوشان ماتریک، محقق دانشگاه اوترخت هلند که رهبری تحقیقات را بر عهده داشته است، می‌گوید نانوپلاستیک‌ها از انواع دیگر آلودگی پلاستیکی سمی‌تر هستند و در عمق ۱۴ متری یخی که حاصل بارش برف در سال ۱۹۶۵ بوده، نیز ذرات نانوپلاستیک پیدا شده است.

به گفته این محقق اکنون آلودگی نانوپلاستیکی در همه بخش‌های جهان، از قله اورست تا قعر اقیانوس‌ها یافت شده و این موضوع زنگ خطری برای سلامت حیات در زمین است.

قبلا وجود میکروپلاستیک‌ها در قطب شمال کشف شده بود، اما برای اولین بار است که وجود نانوپلاستیک‌ها تایید می‌شود. بر اساس این گزارش میزان غلظت نانوپلاستیک‌ها در یخ‌های گرینلند حدود ۱۳ نانوگرم در یک میلی‌لیتر است، اما در قطب جنوب چهار برابر این میزان است.

در گرین‌لند نیمی از آلودگی نانوپلاستیکی مربوط به ماده پولی‌اتیلن است که بیشتر در ساخت کیسه‌های پلاستیکی کاربرد دارد. بخش دیگر آلودگی‌ها نیز مربوط به ذرات تایر خودرو و پلی‌اتیلن ترفتالات است که در ساخت بطری‌ها یا الیاف لباس‌ها استفاده می‌شوند.

سازمان تبلیغات استان البرز و دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، دو نهاد حکومتی فعال در حوزه تبلیغات مذهبی اقدام به برگزاری یک جشنواره سه روزه تبلیغاتی علیه شهروندان بهایی کرده‌اند.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، گزارش داده است که عنوان این کارگاه ««بهائیت، محفل خیانت» بوده و به شش نفر از کسانی که پوستر علیه بهاییان طراحی کرده یا کاریکاتورهایی درباره این اقلیت مذهبی کشیده‌اند، به عنوان نفرات برتر جایزه داده شده است.

پدیده ثابتی، سخنگوی جامعه جهانی بهایی در لندن، در واکنش به این جشنواره به خبرگزاری هرانا گفته است که «نفرت پراکنی به شکل روشمند یکی از ابزاری هست که دولت ایران از آن استفاده می کند تا جامعه بهایی را بدنام سازد».

جمهوری اسلامی ایران، آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات آن بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار علیه بهاییان صادر کرده‌ است.

در واکنش به این اقدامات مدافعان حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی همواره با اشاره به بازداشت‌ گسترده و احکام سنگین علیه شهروندان بهایی، رفتار حکومت ایران «نقض سیستماتیک» حقوق آنها و نقض حقوق بشر دانسته‌اند.

روز ۲۴ تیرماه امسالبسیاری از شهروندان با هشتگ #ایران_بدون_نفرت، تجربه‌های آزار و نقض حقوق بشر علیه بهاییان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته و اقدامات سیستماتیک حکومت ایران علیه آن‌ها را محکوم کردند.

شرکت‌کنندگان در این کمپین، تجربه‌های دوران تحصیل، فشار معلمان بر دانش‌آموزان بهایی، انتقادات نادرست درباره زندگی شخصی و اجتماعی بهاییان، محرومیت و ممنوعیت‌های تحصیل، پلمب دفاتر و مغازه‌های آنها و همچنین شکنجه، قتل، ناپدید شدن و اعدام بسیاری از بهايیان را در شبکه اجتماعی توییتر به اشتراک گذاشتند.

در پی افزایش تدریجی آمار روزانه مبتلایان به کرونا و بالا رفتن شمار ابتلا به سویه امیکرون در ایران، وزیر بهداشت درباره غالب شدن این سویه جدید در کشور هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین‌اللهی روز جمعه، اول بهمن گفت که شمار مبتلایان به کرونا بر اساس «تست‌های اتفاقی» به بیش از دو هزار نفر در کشور رسیده در حالی که «میزان آلودگی در سطح جامعه بیش از این موارد است».

وزیر بهداشت ایران همچنین با اشاره به چهار برابر شدن مراجعه‌های سرپایی در دو هفته اخیر درباره افزایش تعداد موارد بستری و بیماران بدحال نیز هشدار داد.

در همین حال وزارت بهداشت ایران روز جمعه، اول بهمن، از افزایش دوباره شمار مبتلایان از روز گذشته خبر داده است.

بر اساس این گزارش در یک شبانه‌روز گذشته ۲۰ نفر دیگر جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند و بیش از ۵۲۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در این بازه زمانی شناسایی شده است.

به این ترتیب مجموع جان‌باختگان بر اثر کرونا در ایران ۱۳۲ هزار و ۱۷۲ نفر و مجموع کل بیماران مبتلا به ۶ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۸۴۳ نفر رسیده است.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام می‌شود که مسئولان سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر این آمار اعلام کرده بودند.

یک سایت خبری مربوط به اخبار سیستان و بلوچستان از خودسوزی یک دختر نوجوان در شهرستان دلگان این استان به دلیل «خشونت خانگی همسرش» خبر داد.

کمپین فعالین بلوچ هویت این کودک را «ز- ایرندگانی» و سن او را ۱۶ سال عنوان کرده و خبر داده است که او روز سه‌شنبه، ۲۸ دی «پس از چند ماه تحمل آزار و اذیت همسرش با خودسوزی» به زندگی خود پایان داده است.

بر اساس این گزارش، خانواده این نوجوان چند ماه پیش او را به ازدواج یک مرد چهل ساله به نام «ح ناصح» که دارای چند فرزند از ازدواج قبلی خود است درآورده‌اند و همسر او پس از ازدواج به آزار و اذیتش پرداخته و او را از دیدار با خانواده‌اش منع کرده است.

بر اساس شرع اسلام، سن بلوغ دختران ۹ سال تمام و برای پسران ۱۵ سال تمام است، اما مقام‌های حکومت ایران به طور معمول با ازدواج دختران بالای ۱۳ سال موافق هستند. این در حالی است که بر اساس تعاریف بین‌المللی فرد زیر ۱۸ سال، کودک به‌ شمار می‌رود.

در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای اصلاح قوانین مرتبط با کودک‌همسری شده است، از جمله طرحی در مجلس ارائه شد که «حداقل سن ازدواج در دختر ۱۶ سال تمام شمسی و در پسر ۱۸ سال تمام شمسی» تعیین شده بود ولی با توجه به مخالفت برخی مراجع تقلید شیعه این طرح رد شد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، اسفند ۹۹ در گزارشی به شورای حقوق بشر ملل متحد با اشاره به رواج کودک‌همسری در ایران خواستار «اصلاحات فوری» در خصوص رفتار جمهوری اسلامی با زنان و دختران شده بود.

بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، آمار ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در سال ۹۹ در مقایسه با سال پیش از آن، ۱۰.۵ درصد افزایش یافته و حدود پنج درصد از کل ازدواج‌های ثبت‌شده در سال ۹۹ به ازدواج کودکان زیر ۱۵ سال مربوط می‌شود.

این برآوردها تنها مربوط به ازدواج‌های ثبت‌شده در سازمان ثبت احوال کشور است و به نظر می‌رسد، آمار واقعی بیش از این موارد باشد.


بیشتر

عضو مجلس شورای اسلامی

عضو مجلس شورای اسلامی در واکنش به هدیه میلیاردی وزیر کار به یک برنامه تلویزیونی گفته است «این عددها عدد سنگینی نیست که کل معادلات را به هم بریزد».

© ۲۰۲۲ تمام حقوق این وب‌سایت، بر اساس مقررات کپی‌رایت، برای رادیو فردا محفوظ است.

 

شناخت فرهنگ یکی از عناصر اصلی شناخت سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی ملت ها است .طبق توافق نامه های ا یران و چین برای همکاری بیشتر،  باید  دو کشور  درک درستی از فرهنگ های خود داشته باشند ، در ذیل بیشتر به موضوع شباهت و تفاوت های فرهنگی ایران با چین میپردازیم .

ایرانی ها به دلیل شباهت های فرهنگی ، تاریخی و تمدنی که با یکدیگر دارند بسیار شبیه چینی ها هستند .جاده ابریشم نقطه عطفی در تاریخ هر دو کشور بوده است و نقش بسزایی در افزایش همکاری بین چین و ایران داشته است.  در واقع از دوران باستان تا امروز  تأثیر تمدن های ایران و چین در هر حوزه ای احساس می شود.

دو کشور چین و ایران از 200 سال قبل از میلاد فرهنگ های مشابه و تاریخی داشته اند. بیشترین جنبه تشابهات و تفاوت های فرهنگی ایران و چین وجود جاده ابریشم است. هر دو کشور از طریق این جاده کالاهای خود را معامله می کردند و از این طریق جنبه های فرهنگی ، اقتصادی و سیاسی این دو ملت به یکدیگر پیوند زده شد. از طرفی از آنجا که ایران منابع زیادی از جمله نفت دارد که چین نیاز ضروری به آن دارد و به شماره یک مشتری نفت و شریک تجاری ایران تبدیل شده است. علاوه بر این ایران به دانش فنی چین برای توسعه منابع انرژی خود نیاز دارد. این نیازهای مشترک باعث شده چین و ایران شباهت و تفاوت های فرهنگی زیادی با یکدیگر داشته باشند. با ادامه مقاله همراه باشید تا با اطلاعات تکمیلی درباره فرهنگ ایران و چین آشنا شوید.

در طول تاریخ ایران و چین امپراتوری های هان ، تنگ ، سونگ ، یوان ، مینگ چین و امپراتوری های اشکانیان و ساسانیان ایران پارس با یکدیگر ارتباط داشتند.سیزده سفیر ایران در زمان امپراتوری ساسانی به چین سفر کردند و تجارت دریایی داشتند .حتی پس از فتح ایران ، ایران روابط خود را با امپراتوری چین ادامه داد.  حتی ، آیین زرتشتی و چوگان از ایران به چین صادر شد. در دوره مغول ، چینی ها و ایرانیان روابط نزدیک داشتند و سالانه تبادلات دیپلماتیک انجام می دادند.

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

علاوه بر این طبق تاریخ بسیاری از شباهت ها و تفاوت های فرهنگی  چین و ایران از طریق تبادلات ابزارها و اکتشافات نجومی ، چاپ و پول کاغذی به ایران به وجود آمد علاوه بر این برخی منجمان چینی در کنار رجال ایرانی در مرکز رصدخانه مراغه ایران کار می کردند.

در فرهنگ چین و ایران تأکید زیادی بر احترام به والدین و فضایلی از قبیل فداکاری، صبر و تحمل تاکید شده است.فلسفه کنفوسیوس چین، به معنای احترام گذاشتن نسبت به والدین است و تأکید بر عشق ، احترام و حمایت از والدین دلالت دارد. به همین ترتیب در فرهنگ ایرانی نیز احترام گذاشتن به والدین مهم تلقی می شود ،خانواده و فرهنگ از دیدگاه ایران، بسیار سنتی و مهم است و در ادبیات ایران در کتب سعدی شیرازی و  بوستان بیان شده است  .

ایران و چین قدیمی ترین تمدن های تاریخ بشریت محسوب می شوند. هر دو ملت چین و ایران منشأ بسیاری از کشفیات و اختراعات علمی نادر بوده اند. چین مهد اختراعاتی از قبیل کاغذ ، ابریشم ، چاپ ، قطب نما و باروت بوده و ایران اختراعاتی از قبیل سردخانه، اسید سولفوریک و قنات (سیستم آبرسانی) در کارنامه خود دارد که همگی توسعه یافته اند .بنابراین ، دستاوردهای هر دو تمدن چین و ایران پیشرفت علم و فناوری مرموز و نادری داشته اند.

هر دو ملت بناهای تاریخی و میراث فرهنگی خود را بخش جدایی ناپذیر می دانند ، زیرا این سازه های باستانی نشان دهنده هویت ، تاریخ و پیوندهای آنها با گذشته است. دو ملت چین و ایران به تاریخ غنی و بزرگ خود افتخار می کنند و آنها را گرامی می دارند زیرا معتقدند که تاریخ غنی و میراث فرهنگی آنها انگیزه رسیدن به موفقیت ، شکوفایی و صلح در جهان امروزی بوده است.

از سال 2018 ، 23 مکان تاریخی در ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد و در چین 53 مکان ثبت جهانی شد ، این نشان می دهد هر دو کشور برنامه های مشترک برای محافظت از این میراث فرهنگی دارند. ایران مشتاق تعمیق همکاری خود با چین برای تبادل تجربه و دانش در زمینه حفاظت از میراث فرهنگی است.

هر دو ملت ایران و چین در مناسبت های مختلف سنت هدیه دادن دارند. انتخاب هدایا و نحوه بسته بندی آنها نیز به همان اندازه مهم است.

ایرانیان هنگام بازگشت از سفر،سنت سوغاتی دادن به دوستان صمیمی یا اعضای خانواده خوخود دارند،علاوه بر این هدیه دادن در روز تولد یا مهمانی های عروسی بسیار معمول است. همچنین در نوروز ایرانی ، به دوستان و اقوام یا اعضای خانواده هدیه پولی می دهند. بسته بندی هدیه در فرهنگ ایرانی نیز مهم است. صرف وقتی که مردم برای بسته بندی هدایا صرف می کنند نشان دهنده دقت و احترام زیاد هدیه دهنده است.

به همین ترتیب در فرهنگ چین نیز مردم در روزهای تولد ، عروسی ، سال جدید قمری و رویدادهای خاص مانند شام در خانه به یکدیگر هدیه می دهند. چینی ها هدایای پولی را معمولاً در پاکت قرمز می دهند. بسته بندی هدایا نیز در فرهنگ چین مهم است و بیشتر به رنگ های قرمز ، صورتی ، زرد و طلایی است .

به طور رسمی 56 گروه قومی شناخته شده در چین وجود دارد که هان چینی بزرگترین گروه است.اما سنت های فرهنگی زبانی و منطقه ای متفاوتی دارند. به عنوان مثال گروه های مختلف اقلیت میائو به گویشهای مختلف زبانهای همونگ-می ، زبانهای تای-کادایی و چینی صحبت می کنند و آداب و رسوم مختلف فرهنگی انجام می دهند. به طور معمول هر گروه اقلیت لباس ، جشنواره و آداب و رسوم خاص خود را دارد.

اکثر جمعیت ایران از نظر قومی فارس هستند ، اما میلیون ها اقلیت از نژادهای مختلف قومی ، مذهبی و زبانی نیز در ایران زندگی می کنند. از جمله این گروه ها کردهای قومی ، بلوچ ها و آذری ها هستند.

دین کنفوسیانیسم و ​​تائوئیسم ، که بعداً بودیسم به آن پیوست ، در چین رایج است و در طول تاریخ فرهنگ چینی را شکل داده اند. هیچ مرز مشخصی بین این سیستم های مذهبی وجود ندارد و هر یک از آیین های مردمی گسترده ترین سیستم اعتقادی مذهبی حداقل از زمان سلسله های شانگ و ژو تکامل یافته و سازگار شده اند. حدود 80٪ چینی های نوعی مذهب قومی چینی و تائو گرایی و 10-16٪ بودایی و 3-4٪ مسیحی و 1-2٪ مسلمان هستند.

دین اصلی در ایران اسلام است ، و حدود 90 درصد مردم ایران شیعه هستند البته در قومیت های مختلف ایرانی از نظر تعداد متفاوت هستند.

طب سنتی چینی بر اساس بیش از 2500 سال اقدامات پزشکی چینی ایجاد شده است و شامل انواع مختلف داروهای گیاهی ، طب سوزنی ، ماساژ ، ورزش و رژیم درمانی است. امروزه طب سنتی چینی به طور گسترده ای در چین مورد استفاده قرار می گیرد و به طور فزاینده ای در اروپا و آمریکای شمالی به کار می رود.
طب سنتی ایران (TIM) یا طب ایرانی شامل کلیه دانش و روشهای مورد استفاده در تشخیص ، پیشگیری و از بین بردن بیماریها است که از دوران باستان تاکنون مشهور بوده است و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.
طب سنتی این مزیت را دارد که به عنوان بخشی از فرهنگ در نظر گرفته شود و توسعه و ترویج طب سنتی احترام و افتخاری برای فرهنگ و میراث مردم در سراسر جهان است.

تاریخچه غذاهای چینی به از هزاران سال پیش آغاز می شود و از هر دوره به دوره دیگر با توجه به آب و هوا ، شاهنشاهی و تنظیمات محلی تغییر کرده است.

ایرانی ها به دلیل آشپزی عالی محبوب هستند. علاوه بر این ، آنچه در سفر به ایران متوجه خواهید شد تنوع غذاهایی است. علاوه بر غذاهای سنتی ایرانی که در تمام نقاط کشور طبخ می شود ، اکثر شهرها و روستاها دارای غذاهای محلی و دستور العمل های غذایی ایرانی نیز هستند.

غذاهای ایرانی به انواع مختلفی از جمله آبگوشت و دیزی ، چلو ، خورش و کباب تقسیم می شوند.

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال دیدگاه

مطالب مشابه

اهداف موسسه

موسسه بنياد جهاني در سال 1348 به تحقيق در مورد انجمن دوستداران امريكايي خاور ميانه ، انجمن ايران و بريتانيا ، انجمن ايران و امريكا و دفتر دانشجويان در تهران پرداخت در سال 1349 مكاتبه با دانشگاه هاي واجد شرايط شروع شد . اولين دانشجو در سال 1349 به دانشگاه مي سي سي پي امريكا اعزام شد .

با ما در ارتباط باشید

تمامی حقوق برای بنیاد جهانی اعزام دانجشو محفوظ است. 1400 – 1401

Design By : Bigol Company

خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

کنترل سفر

جستجو

عکاسخانه

سبد خرید

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

حساب کاربری

کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

16 فروردین 1396

به روز رسانی

15 شهریور 1398

کارناوال

بلاگ

ایران از نگاه گردشگران خارجی

 کشورمان ایران سرشار از زیبایی ها و جاذبه های تماشایی است که چشمان بسیاری را از سراسر دنیا به خود خیره می کند. به هر گوشه ی این سرزمین که بنگریم، تصویری تازه به چشممان می خورد که دنیایی تازه را به ما نشان می دهد.

تاریخ، معماری، فرهنگ، طبیعت و فضای متفاوت ایران باعث شده تا گردشگران بسیاری از کشورهای دیگر به سوی آن بیایند تا از لذت دیدن جاذبه های رنگارنگ این کشور بی نصیب نمانند. رسانه ها و قدرت ها در دنیا تمام تلاش خود را می کنند تا تصویری بسیار متفاوت با واقعیت ایران به مردم ارائه دهند و ذهنیت تاریک، خشن و مبهمی را به وجود آورند. ساکنان غرب تا اسم ایران را می شنوند به یاد انرژی هسته ای و جنگ و تروریست می افتند و هیچوقت بر روی آن به عنوان یک مقصد گردشگری حساب نمی کنند.

در این میان بسیاری هستند که به این حرف ها توجهی ندارند. آنها کوله بار خود را می بندند و راهی ایران می شوند تا خودشان از نزدیک واقعیت وجودی این کشور و فرهنگ مردمانش را لمس کنند. همه ی آنها به محض ورود به ایران همه چیز را متفاوت با گفته های رسانه ها می بینند و در بازگشت از سفر از شیرینی لحظه لحظه ی سفرشان برای نزدیکان خود می گویند.

تصاویر منتشر شده از سرزمینمان توسط گردشگران و روایات و قصه های آنان از سفر به این کشور تمام معادلات قبلی رسانه ها را بر هم زده و موجب شده تا نام ایران در صدر فهرست مقاصد بسیاری از گردشگران قرار گیرد. هر یک از این گردشگران با ذهنیتی خاص وارد این کشور می شوند و تجربیات سفرشان بسیار جالب و در خور توجه است. پیش از این با هم تعدادی از تجربیات گردشگران خارجی از سفر به ایران را مرور کردیم:

خاطرات زوج گردشگر اروپایی از سفر به ایران

خاطرات زوج گردشگر کانادایی از سفر به ایران

تعطیلات در ایران | نظرات گردشگران خارجی در مجله گاردین

نکاتی برای سفر به ایران از نگاه یک گردشگر زن آمریکایی

این بار با نگاهی متفاوت نظرات گردشگران خارجی درباره ایران را بررسی می کنیم. در این مطلب از نگاه های گردشگران متفاوت به کشورمان می نگریم و در تجربه ی آنها شریک می شویم.

با کارناوال همراه باشید…

یکی از ویژگی هایی که بیشتر گردشگران به آن اشاره می کنند مهمان نوازی ایرانیان است. در ادامه برخی نظرات آنها را در این رابطه می خوانیم:

* نیکول بیتی (Nicole Beattie) | نوامبر 2016

بر عکس آنچه که در روزنامه ها درباره ی ایران و ایرانی ها خوانده و یا در رسانه ها شنیده بودیم، مردم این کشور بسیار دوستانه برخورد می کنند. آنها بسیار مهمان نواز و اهل گشت و گذار هستند. بسیاری اوقات جوان ترها به سراغ ما می آمدند و از ما می پرسیدند: ” شما از کجا می آیید؟ ” و از ما می خواستند نظر خودمان را درباره ایران بگوییم. در نهایت از ما درباره ی وضعیت کشور خودمان یعنی آمریکا برای آنها سخن بگوییم. مردمان این کشور تمام تلاش خودشان را می کنند تا احساس غریبگی به شما دست ندهد و بهترین لحظات را داشته باشید. زنان جوان تر به ما راهکارهایی برای پوشیدن روسری ارائه می دادند تا راحت تر از آن استفاده کنیم.

* کریس نیلسن (Chris Nielsen) | اکتبر 2016

من و همسرم با یک تور به ایران سفر کردیم. در این سفر صرف شام بر عهده خودِ مسافران بود بنابراین ما بهترین فرصت را در شب ها برای خروج از هتل، گشت و گذار و برقراری ارتباط با مردم محلی داشتیم. در ایران همه ی مردم تلاش می کنند که به نحوی با شما صحبت کنند. آنها به نزدیک ما می آمدند و رفتار بسیار دوستانه و گرم همراه با کنجکاوی از خود نشان می دادند. در نگاه اول ما را آلمانی و یا فرانسوی تصور می کردند چرا که گردشگران این دو کشور در ایران بسیار دیده می شوند.

مردم به محض اینکه متوجه می شدند ما آمریکایی هستیم به سرعت از ما می پرسیدند: ” نظرتان درباره ایران چیست؟” برای آنها مهم است که چه تصویری از کشورشان در ذهن دیگران شکل بگیرد. به هنگام قدم زدن در خیابان بسیاری با گفتن ” ممنون از اینکه به ایران سفر کردید” حس خوبی به ما می دادند. حتی آنهایی که انگلیسی بلد نبودند با زبان بدن و مثلا با گذاشتن دست خود بر روی قلبشان به ما به عنوان یک بیگانه خوش آمد می گفتند.

یک بار به هنگام نماز وارد یک مسجد شدیم. فکر می کردیم مردم ما را از آنها بیرون می کنند اما با وجود اینکه باید در مساجد، مردان از زنان جدا باشند؛ به ما اجازه دادند تا در گوشه در کنار هم بنشینیم و آنها را تماشا کنیم. این تجربه نشان از مهمان نوازی آنها داشت و برای ما شگفت انگیز بود.

* سینتیا دی کی (Cynthia DeKay) | می 2012 و جولای 2016

رسانه ها در غرب تلاش می کنند ایران را کشوری عقب مانده با مردمانی خشن جلوه دهند در حالی که آنچه که در ایران انتظار شما را می کشد کاملا متفاوت است. مردم ایران به ویژه در اصفهان و تهران به خوبی زبان انگلیسی را می دانند و می توانید به راحتی با آنان ارتباط برقرار کنید. ایرانیان مردمانی تحصیلکرده، مهربان، دوستانه، مهمان نواز و باهوش هستند و از تکنولوژی های خوبی بر خوردارند.

یک بار که در پمپ بنزین ایستاده بودم به یک راننده کامیون هم صحبت شدم و با فارسی دست و پا شکسته از او سوالاتی پرسیدم. در ابتدا منظور من را به خوبی متوجه نشد اما کمی بعد توانست با من ارتباط برقرار کند. تعداد زیادی هندوانه در کامیون بود، راننده یکی از آنها را برداشت و به نشانه ی احترام و خوش آمد گویی به من داد و من بدون معطلی آن میوه ی خوش رنگ و لعاب را از او گرفتم.

* استر هوی (Esther Hui) | آوریل 2016

خصومت تاریخی ایران و آمریکا زبانزد خاص عام است و به همین دلیل من تصور می کردم که ایرانی ها، آمریکایی ها را دوست ندارند اما خلاف این تصور به من ثابت شد. آنها بسیار دوستانه با من برخورد کردند و درباره ی آمریکا و مردمش بسیار کنجکاو بودند. حتی برخی از آنها دوست داشتن به آمریکا سفر کنند و کشور من را از نزدیک ببینند.

آنها مردمانی هستند که در عین خصومت با دولت آمریکا، مردم این کشور را از سیاست آن جدا می دانند و بسیار مهربان رفتار می کنند.

حتی با وجود آنکه به مدت هشت سال با عراق در جنگ بودند و بیش از یک میلیون از جوانان ایرانی در آن کشته شدند، باز هم نسبت به عراقی ها برخورد خصمانه ای ندارند و با آنها به خوبی رفتار می کنند.

ایجاد ممنوعیت سفر به ایران از سوی دولت آمریکا من را بسیار نگران کرده است چرا که ممکن است تصورات ایرانی ها را نسبت به آمریکایی ها خراب کند و تصور کنند که این ممنوعیت سفر، خواسته ی خود آمریکایی ها نیز هست.

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

* سینتیا دی کی (Cynthia DeKay) | می 2012 و جولای 2016

از احساس امنیت فوق العاده ای که در ایران به شما دست می دهد، شگفت زده خواهید شد. تعداد جرایم خیابانی در این کشور بسیار کمتر از کشورهای دیگری است که در سراسر دنیا و حتی در اروپا دیده ام. مردم این کشور هیچ خصومتی با آمریکایی ها ندارند و عاشق برقراری ارتباط با گردشگران خارجی هستند. ایرانی ها همواره با رفتار و گفته هایشان تاکید می کنند که مشکلات سیاسی بین دولت هاست نه مردم.

* کریس نیلسن (Chris Nielsen) | اکتبر 2016

وقتی در یک میدان در اصفهان ایستاده بودیم، یکی از بنر های ضد آمریکایی را دیدیم. مردم تا ما را دیدند که از این بنر عکس می گیریم، به سوی ما آمدند و شروع به صحبت کردند. آنها گفتند که مردم ایران، آمریکا و ساکنان آن را دوست دارند اما سیاست این کشور را درک نمی کنند و سعی کردند به ما بفهمانند که منظور این بنر به مردم آمریکا نیست و مردم هر کشوری از سیاست های آن جدا هستند.

* استر هوی (Esther Hui) | آوریل 2016

حتما در ایران با یک خانواده ی ایرانی هم سفره شوید چرا که بهترین غذاها در خانه ها نصیبتان می شود نه رستوران ها. ما غذاهای خوشمزه ای را در خانه های ایرانی خوردیم اما یکی از خاطره انگیز ترین وعده ها غذاییمان، خورش آلو مرغ با برنج ایرانی بود که مادر یک خانواده ی بومی در ایران آن را طبخ کرده بود. در کنار این غذای خوشمزه بوی نان خانگی هوش از سرتان می برد. نانی که در ظرف چُدنی و بر روی آتش پخته می شود. مسن تر ها کمتر از زبان انگلیسی سر در می آورند اما جوانان خانواده به راحتی با شما ارتباط برقرار می کنند و این فرصت را به شما می دهند تا از کشور آنها و فرهنگشان بیشتر بدانید.

* کریس نیلسن (Chris Nielsen) | اکتبر 2016

همسر من عاشق غذاهای خیابانی و خانگی و چشیدن طعم های تازه در سفر است. در ایران خیلی نا امید شدیم وقتی فهمیدیم که بیشتر برنامه ریزی تور ما برای صرف غذا، رفتن به رستوران است. کمی توی ذوقمان خورد چرا که تقریبا همه ی آنها منوی واحدی داشتند و غذاهایی شبیه به هم را ارائه می دادند. اما با کمی تلاش موفق شدیم طعم غذای خانگی را بچشیم و یک خاطره فراموش نشدنی برای خودمان رقم بزنیم. نمی دانم چه قدر طول می کشد تا دوباره بتوانیم کباب ایرانی بخوریم و لذت ببریم…

 * استر هوی (Esther Hui) | آوریل 2016

یکی از بهترین خاطره های من از ایران اقامت در کاروانسرایی وسط بیابان بود که به یک هتل تبدیل شده بود. اقامت در این محل شما را به قرون وسطی می برد و زمانی را برای شما تداعی می کند که کاروان ها و تجار در این مکان اقامت می کردند، غذا می خوردند و  به داد و ستد می پرداختند و مسیرشان را در جاده ابریشم ادامه می دادند. من برای ساعاتی بر روی پشت بام این کاروانسرا نشستم و از خواندن کتاب مورد علاقه ام لذت بردم.

* سینتیا دی کی (Cynthia DeKay) | می 2012 و جولای 2016

کاخ عالی قاپو و کلیسای وانک در اصفهان، گوردخمه یزد، کاروانسرای زین الدین، تماشای غروب آفتاب از پشت بام های یزد و پل طبیعت تهران، همه و همه از جمله جاذبه هایی هستند که هیچگاه از خاطرتان پاک نمی شوند. در میان تجربیات خوشمزه ایرانی می توان از فالوده شیرازی نام برد که خوشمزه ترین راه مقابله با گرما است و نباید چشیدن آن را در بازدید از شیراز از دست بدهید. خوردن فسنجان که از مرغ و رب انار تهیه می شود و نوشیدن چای ایرانی نیز می توانند خاطره ای به یادماندنی را برای شما خلق کنند.

* نیکول بیتی (Nicole Beattie) | نوامبر 2016

از آینه کاری های کاخ گلستان تهران تا زمین های کویری و بی آب و علف، همه و همه جاذبه ی خاص خود را دارند و خیره کننده هستند. بازدید از موزه فرش تهران با کلکسیونی از فرش های سده های سوم تا پنجم بعد از میلاد یکی از بهترین تجربیات من در این سفر بود. موزه رضا عباسی با مجموعه ای از آثار هنری ایران مربوط به هزاره دوم پیش از میلاد یکی دیگر از جاذبه های منحصر به فرد این کشور است.

در این میان هر چقدر هم که نسبت به تاریخ و معماری بی علاقه باشید نمی توانید تخت جمشید، پایتخت آیینی هخامنشیان را نادیده بگرید و از دیدن ستوهای بلند و سرستون های زیبای آن شگفت زده نشوید.

موزه جواهرات نیز یکی از جاذبه هایی است که نباید فراموشتان شود. مجموعه ای از تاج های پادشاهی و جواهرات سلطنتی ایران را می توانید در این موزه ببینید. از شاخص ترین این جواهرات کره ی زمینی است که اقیانوس های آن با زمرد مشخص شده اند و یا الماس صورتی دریای نور به وزن 182 قیراط که یکی از نادرترین انواع الماس به شمار می رود.

 * استر هوی (Esther Hui) | آوریل 2016

یکی از برجسته ترین شهرهای دیدنی ایران، اصفهان نام دارد. این شهر از معدود شهرهای تاریخی ایران می باشد که از جنگ، زلزله و بلایای طبیعی و حملات مغول در قرن 13 جان سالم به در برده و در طول یکی از دوره های شاخص معماری در ایران، دوره صفویان، پایتخت این کشور بوده است. در این شهر هتل ها و خانه های زیبایی وجود دارند و یکی از زیباترین صحنه ها را می توانید در شب ها و در پل های این شهر ببینید که با عملیات نورپردازی بسیار زیباتر به نظر می رسند.

* کریس نیلسن (Chris Nielsen) | اکتبر 2016

اصفهان شهر مورد علاقه ی من در سفر به ایران بود. هنر در جای جای این شهر به چشم می خورد. رنگ های سرد غالبا در مساجد به کار رفته اند و در هر جایی کاشی های آبی رنگ را بر دیوار و سقف بناها مشاهده خواهید کرد.

* استر هوی (Esther Hui) | آوریل 2016

من عاشق زعفران هستم اما به دلیل گران بودن آن در آمریکا در طول زندگی مقدار بسیار کمی از آن را مصرف کرده ام. در سفر به ایران متوجه شدم که 95 درصد زعفران جهان در این کشور تولید می شود اما به دلیل تحریم، زعفرانی که وارد ایالات متحده آمریکا می شود از 5 درصد تولید سایر کشورها تامین می گردد.

در ایران زعفران یکی از مواد اولیه در تهیه بسیاری از غذاها است اما چیزی که ما را شگفت زده کرد این بود که به هنگام ورود و در همان لحظات اولیه با یک بستنی زعفرانی از ما پذیرایی کردند که طعم بسیار جدیدی برای من داشت. بعد از آن فهمید که در بستنی فروشی ها می توانید این بستنی را به صورت اسکوپی و یا ساندویچی تهیه کرد.

من مقداری زعفران را با قیمتی پایین و حتی کمتر از یک دهم قیمت آن در آمریکا خریداری کردم. دلم می خواست مقدار بیشتری بخرم اما امکان مصادره ی آن در گمرک ایران وجود داشت، پس ریسک نکردم. یکی از دوستانم که در این سفر همراه من بود در بازگشت توانست بستنی زعفرانی درست کند و خاطره ی خوش ایران را به یادمان بیاورد.

* استر هوی (Esther Hui) | آوریل 2016

این بار که به ایران بروم دلم می خواهد موزه جواهرات ملی را ببینم. شنیده ام که تاج ها و گردنبندهای چشم نوازی در آنجا نگهداری می شود اما متاسفانه به دلیل محدودیت زمانی موفق به دیدن آنها نشدم.

* سینتیا دی کی (Cynthia DeKay) | می 2012 و جولای 2016

خیلی چیزها در ایران وجود دارد که موفق به دیدنشان نشدم. این بار اگر مجبور به انتخاب شوم، دوست دارم به سواحل دریای خزر برویم و از مناظر جنگلی و کوهستانی این کشور لذت ببرم.

* کریس نیلسن (Chris Nielsen) | اکتبر 2016

دوست دارم سرسبزی ها و جنگل های ایران را ببینم. یکی دیگر از تجربیاتی که هنوز جای خالی اش را در خاطرات سفرم به ایران حس می کنم زندگی در کنار یک خانواده ایرانی است تا بتوانم بیشتر با آنها و فرهنگشان آشنا شوم.

تا به حال با یک گردشگر خارجی برخورد داشته اید؟

به نظر شما آنها چه دیدگاهی نسبت به ایران و مردمانش دارند؟

نقش تبلیغات منفی رسانه ها در این میان چیست؟

نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را با دوستان کارناوالی خود به اشتراک بگذارید.

کارناوال

/ نویسنده ارشد کارناوال

آیا این مطلب مفید بود؟

4 دیدگاه

کاربر مهمان

خیلی شادی بخشه که می بینیم مردم بقیه دنیا از کشور ما خوششون اومده.امیدوارم بقیه کسانی هم که قصد سفر به ایران رو دارن بهشون خوش بگذره.🤗

انتشار:22 مرداد 1398

آیا این دیدگاه مفید بود؟

بهار

چقدر خوب😊 اکثر مردم آمریکا به خاطر تاثیر رسانه ها و افکار بدی که درباره ما در ذهنشان جا افتاده ذهنیت خوبی نسبت به ایرانی ها ندارن  اما بیشترشون وقتی به ایران سفر میکنن نظرشون عوض میشه

علیرضا cr7

فکر میکنی اونا درمورد ما بد فکر میکنند الان اون زمان گزشته و تقریبا همه میدونن ما چی میخوایم و من خودم با چندین امریکایی خارج از ایران صحبت کردم به هیچ وجه درمورد ما بد فکر نمیکنند اکثرشون😁

17 مرداد 1397

انتشار:03 فروردین 1397

آیا این دیدگاه مفید بود؟

ایران

قدم شما بر چشم ما…..ما مهمان نواز ترین مردم دنیا هستیم.we will be glad to see u in our country especially in zahedan because i am shirazian and we are famous as lazy man

Ali

اره مهمون نوازیم اما فقط برای امریکاییا و اروپاییا !!!

کاربر مهمان

دقیقا اصلا مردم ایران یه خارجی میبینن انقدر به اون ها لطف میکنند به هموطنشون نمیکنن

کاربر مهمان

👌

01 مرداد 1400

کاربر مهمان

والا

05 خرداد 1400

08 اردیبهشت 1400

سارا سفید

نه ما با آسیایی ها هم بسیار خوبیم حتی با عراقیها که باهامون جنگیدن بارها برخورد خوب مردممون رو دیدم. فقط با افغانهای مهاجر خوب نیستیم اونهم گاهی چون اذیتمون میکنن و تو خاک خودمون برامون شاخ و شونه میکشن و ما هم مردمی نیستیم که قلدری هیچ کس رو بپذیریم

کاربر مهمان

دقیقا

09 دی 1400

کاربر مهمان

دقیقا همینه

15 آذر 1400

21 آبان 1398

22 مرداد 1398

انتشار:21 اسفند 1396

آیا این دیدگاه مفید بود؟

مطالب مرتبط

سفر گردشگر چینی به ایران

ایرانگردی همراه با گردشگر فرانسوی

ویدیو تایم لپس از ایران

فرصت‌های شـــــغلی

اپلیکیشن کارناوال

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

IOS

مجوزها و نمادها

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

عبارت: آکادمی گردشگری چین براساس نظرسنجی که از گردشگران چینی انجام داده، نتیجه گرفته است: در سال 2018 سطح رضایت گردشگران چینی از سفر ایران حدود 79.20 درصد بوده که در بین 102 ملیتی که به ایران سفر کرده اند، رتبه رضایت مندی چینی ها 59 بوده است. در هشت ماه نخست سال 2019 میزان رضایت چینی ها از سفر به ایران 77.38 درصد بوده که رتبه آن در بین ملیت های دیگر 78 شده است. نمودار آماری این گزارش نشان می دهد: سطح رضایت مندی چینی ها از سفر به ایران امسال در مقایسه با سال 2018، کمتر شده است. در گزارش نظرسنجی آکادمی گردشگری چین آمده است: میانگین رضایت سایر ملت ها از سفر ایران 85 درصد بوده که سطح رضایت مندی چینی ها در سال 2019 از این عدد کمی پایین تر بوده و به 77.38 درصد رسیده است. بیشترین درصد رضایت چینی ها از مردم ایران و میهمان نوازی آن ها و کیفیت غذاهای ایران بوده که بالاتر از سطح میانگین رضای تمندی سایر ملیت ها است. چینی ها از برخی زیر ساخت ها شامل اماکن تاریخی و کاخ ها، مراکز خرید، جابه جایی ها، تصویر مقصد، رقابت پذیری قیمت مقصد و تبلیغات دهان به دهان رضایت نسبی داشته ، اما درباره مدیریت و برنامه ریزی گردشگری میزان رضایت آن ها زیر 70 درصد بوده است؛ عددی پایین تر از میانگین سطح رضایت سایر ملت ها. آکادمی گردشگری چین گزارش کرد: ایران در طرح «یک کمربند ـ یک جاده» واقع شده و موقعیت راهبردی دارد و سطح تعاملات اقتصادی دو کشور در پنج سال گذشته 7.3 درصد رشد داشته که در یک بازه پنج ساله، گردشگری ورودی از چین به ایران حدود 20.1 درصد و گردشگری ورودی از ایران به چین حدود 1.7 درصد سالانه افزایش داشته است. سفر ایرانی ها به چین 17 درصد و سفر چینی ها به ایران حدود 5 درصد کمتر شده است و همچنین امسال کلا حدود 8 میلیون نفر مسافر بین دو کشور جا به جا شده که نسبت به سال گذشته 12.1 درصد کاهش داشته که کاهش ورودی از ایران به چین حدود 16.8 درصد بوده و کاهش سفر چینی ها به ایران حدود 4.7 درصد بوده است. این آکادمی همچنین به بررسی تصویر ذهنی مسافران از ایران پرداخته و در آزمون ارزیابی استاندارد گردشگران مشخص شده که ذهنیت آن ها از کلمه ایران قبل از سفر به این کشور برابر با نفت، انقلاب و امپراتوری پرشیا بوده است. پیش از سفر بیشترین جست و جوی اینترنتی چینی ها درباره مسجد نصیرالملک شیراز، تخت جمشید و میدان امام اصفهان بوده است. چینی ها پس از سفر به ایران اغلب چنین نظر داده اند: ایران بهتر از چیزی است که فکر می کردیم. اصفهان خیلی دوست داشتنی است و شهر زنده ای است که با چرخ زدن در این شهر، فرهنگ و زندگی مردم به خوبی نمایان می شود. میدان امام بعد از غروب با توجه به پیک نیک خانواده های ایرانی جذابیت خاصی دارد که چینی ها می توانند از ایشان به راحتی عکاسی کنند. تخت جمشید احساسی تاریخی مشابه دیوار چین دارد. معماری آن و البته سرویس کرایه دوربین سه بعدی احساس عمیقی از تاریخ را منتقل می کند. در این گزارش نظرسنجی به نظر به یکی از گردشگران چینی اشاره شده که گفته است: لغو روادید دلیل اصلی انتخاب یکباره ایران به عنوان مقصد بوده است. پیش از سفر اطلاعات زیادی راجع به این کشور پیدا نکرده ، ولی بعد از بازدید از این انتخاب بسیار راضی بوده و باز هم قصد بازگشت به ایران را دارد. برخی چینی ها نیز نظر داده اند: اگر نام ایران به گوشتان بخورد ابتدا احساس ناامنی می کنید، ولی بعد از بازدید در حدی احساستان عوض می شود که حتی نمی خواهید آن را ترک کنید. عقیده برخی چینی ها بر این است که در بیشتر مسیرهای بین شهری ایران، حمل و نقل با اتوبوس از نظر قیمت و کیفیت خیلی خوب است. آکادمی گردشگری چین همچنین به استناد نظرهای ثبت شده درباره سختی سفر تنهایی به ایران، برخورد بعضی راننده های تاکسی و فروشنده ها توصیه کرده است: برای داشتن سفری امن و مطمئن گروهی به ایران سفر کنید. همچنین، اعلام شده است: سیستان و بلوچستان و کرمان ممکن است امن نباشد. قطار خیلی توصیه نمی شود. چینی ها نظر داده اند که مردم ایران نسبت به خارجی ها خوش قلب هستند، اما بیش از حد به یک خارجی توجه نشان می دهند. پلو زعفرانی، روسری زنان ایرانی، نان های بزرگ، مردم خونگرم و میهمان نواز، سرزمین زیبا، مسجد صورتی، چشم های رنگی، واقعی و زیبا، قصه هزار و یک شب از جمله عباراتی است که به عقیده برخی گردشگران چینی تداعی کننده ایران است. این گزارش براساس نظرهای ثبت شده نتیجه گرفته است: برای سفر به ایران 10 روز کافی بوده و این کشور طبیعت زیبایی ندارد. به عقیده فعالان گردشگری ایران و چین، بیان چنین دیدگاهی درباره طبیعت ایران ناشی از کوتاهی بخش دولتی در معرفی مناسب جذابیت های متعدد و متنوع ایران است. این خبر پیرامون نظر گردشگران چینی درباره ایران نگارش شده است./ایسنا

دسته‌بندی ها

پربازدید ترین ها

پیش فروش بلیط جام جهانی قطر 2022

1400/10/30

استادیوم های جام جهانی 2022 قطر

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

1400/10/26

راهنمای سفر از استانبول به آنتالیا

1400/10/20

چگونه گوشی خود را در ترکیه رجیستر کنیم

1400/10/18

کاهش سهمیه ارز مسافرتی

1400/10/14

تور های ویژه

تور کیش 8 بهمن 1400 (3شب)

بهمن 1400

از 3,180,000 تومان

تور کیش 3 بهمن 1400 (3شب)

بهمن 1400

از 3,375,000 تومان

تور مشهد 8 بهمن 1400 (3شب)

بهمن 1400

از 1,980,000 تومان

نظر مردم اروپا و توریستهای خارجی درمورد سفر به ایران

نظر مردم دنیا و توریست های خارجی درمورد ایران و نظر آمریکایی ها و اروپایی ها درباره سفر به ایران چیست؟

چند درصد مردم دنیا ایران را میشناسند؟ نظر و کامنت خارجی ها درباره ایران 

مردم جهان درباره ایران چگونه فکر می کنند؟ سوالی است که در ذهن نه تنها مردم ایران بلکه مردم دنیا که می خواهند به سرزمین ما سفر کنند وجود دارد. چیزی که غالبا قبلاً تصور می کردند ایران کشوری پرجمعیت، بیابانی و تا حدودی پر خطر است. اما امروز با گسترش فضای مجازی و صفحاتی که بسیاری از ایرانیان از طریق آن ها در تلاش هستند تا ایران را به جهانیان نشان دهند تا کنون به امری موفقیت آمیز تبدیل شده و حال می توان توصیفات جالبی را مخصوصا از زبان توریست هایی که به ایران آمده اند شنید. توصیفاتی چون مهمان نواز ترین مردم، تاریخ غنی، معماری عظیم، بی نظیرترین کویرها، کوه های سبز و جزایر و مکان های آرام اما مسلما موارد گفته شده تمامی نظرات و دیدگاه های جهانیان نیست و در این بخش جالب می خواهیم نظر مردم دنیا درمورد ایران را ببینیم. پس حتما حتما همراه ما باشید.

پرسیدن نظر خارجی ها درباره ایران

در اولین بخش می خواهیم نگاهی به نظر خارجی ها در مورد ایران که تاکنون به کشور ما سفر نکرده اند داشته باشیم. در این مورد به AgenciaAnadolu یکی از سایت های گردشگری اسپانیایی زبان مراجعه کردیم و این سوال را از یک زوج خارجی که به ایران سفر داشته اند پرسیدیم و جواب و استدلالشان را از هرکدام در این بخش درج کرده ایم.

1- ایرانیان عرب هستند: گفتن اینکه ایرانیان، عرب هستند یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که بسیاری از خارجی ها باتوجه به موقعیت جغرافیایی ایران در ذهن خود دارند. اولین چیزی که یک ایرانی هنگام دیدار به شما می گوید این است که “ما عرب نیستیم، ما ایرانی هستیم البته لازم به ذکر است که در ایران اقوام مختلفی چون ترک، کرد، عرب، بلوچ و ترکن زندگی می کنند. اما در واقعیت ایرانیان فارسی صحبت میکنند.

2- ایرانیان، از غربی ها بیزار هستند: وقتی که به ایران سفر کنید ممکن است پیش خودتان فکر کنید که ممکن است رفتار جالبی از سوی آن ها نبینید اما ایرانیان مهمان نوارترین مردم دنیا هستند. اینکه مردم این کشور سعی می کنند تا بهترین سفر را برایتان رقم بزنند.

3-ایران امن نیست: ایران امنیت بیشتری برای توریست ها نسبت به خیلی از کشورها من جمله کشورهای آمریکای جنوبی دارد. اما چیزی وجود دارد این است که وقتی در خیابان قدم می زنید، به ناچار دعوتهایی از مردم دریافت خواهید کرد، خواه چای باشد، یک شام به اشتراک بگذارد، یا حتی شب را در خانه آنها بگذراند درست است از کودکی به ما آموخته شد كه با غریبه ها صحبت نكنیم، اما در اینجا همه پیش فرض ها را فراموش كرده زیرا آنها بهترین قسمت سفر شما به ایران خواهند بود.

4- ایرانیان زیر یک چادر در بیابان زندگی می کنند: نمیدانم این تصور از کی و چگونه در ذهن تعدادی از مردم دنیا به وجود آمده است. اما چیزی که مشهود است این است که همچین چیزی واقعیت ندارد و زندگی در ایران مانند بسیاری از کشورهای دنیا جریان عادی خود را دارد.

نظر خارجی ها درباره تاریخ ایران چیست؟

یکی از سوالات جالبی که اغلب ما ایرانیان در ذهن خود داریم این است که وقتی یک خارجی نام کشور من را می شنود اولین چیزی که به ذهنش می رسد چیست؟ به عنوان مثال وقتی نام کره جنوبی را می شنوید ممکن است به یاد سامسونگ بفتید، یا مثلا آلمان با بنز، برزیل با فوتبال و قهره، فرانسه با برج ایفل و سفر و اسپانیا با رئال مادرید و بارسلونا در ذهن مردم متبادر شوند. اما اینکه چند درصد مردم دنیا ایران را میشناسند و ایران در ذهنشان با چه کلمه ای جا افتاده است می تواند موضوعی جالب باشد. به عنوان مثال به عنوان یک تجربه شخصی وقتی با یک آلمانی برخورد داشتیم هنگامی که نام ایران را شنید اولین چیزی که گفت نام “علی دایی” بازیکن سابق بایرن مونیخ آلمان بود. یا وقتی که نام ایران را به یک شهروند فرانسوی گفتیم اولین ذهنیتش نسبت به کشور “اصغر فرهادی” کارگردان مشهور ایرانی بود. پس اینکه ایران در جهان به چه نامی معروف است در گام اول به برنامه ریزی مدیران در دراز مدت بستگی دارد که در دنیای امروز چه نام زیبایی برای ایران در ذهن مردم دنیا تداعی کنند.

مشهورترین کارگردان ایرانی در فرانسه

نظر امریکایی ها راجب ایران نیز می تواند در نوع خودش جالب باشد. با توجه به اینکه بعد از انقلاب سال 57 ارتباطات میان ایران و آمریکا در یک چالش قرار دارد، با این تفاسیر مردم این کشور سخت تر می توانند به ایران سفر کنند با این حال موسسه نظر سنجی ” پیو” (pew) طبق نظرسنجی در سال 91 نظر مردم دنیا را نسبت به ایران مورد ارزیابی قرار داد وآمریکایی هایی که در این نظرسنجی شرکت کرده بودند فقط 15 درصد رای مثبت داده بودند. البته با گذر زمان و توسعه ی فضای مجازی و رسانه این نظرات می تواند دستخوش تغییرات مثبت شود. کما اینکه تا الان تا حدودی این اتفاق افتاده است. در پایین می توانید نظر توریست خارجی درباره ایران را که ملیت آمریکایی دارد و چندی پیش به ایران سفر کرده بود را تماشا کنید. لازم به ذکر است انتشار این کلیپ در فضای مجازی واکنش های جالبی را از سوی ایرانیان و مردم جهان در پی داشته.

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

حرف های یک توریست آمریکایی در سفر به ایران

در همین نظرسنجی مردم روسیه، ترکیه و یونان به ترتیب با 36درصد، 30 درصد و 28 درصد بیشترین خوشبینی را نسبت به ایران داشتند و مردم ایتالیا، فرانسه و آلمان کمترین رای مثبت را از خود ثبت کردند. اخیرا یک گردشگر اروپایی با نام ورونیکا که از چک به ایران آمده بود حرف های جالبی اظهار کرد. وی که اوایل دیدگاه جالبی نسبت به ایران نداشت بیان کرد: بعد از مکالمه با ایرانیان و نحوه برخوردشان با خارجی ها به این نتیجه رسیدم تا به این کشور سفر کنم. در این سفر توانستم به نتایج جالبی برسم که کاملا با قبل از ورودم به ایران تفاوت دارد. نتایجی که رسیدم موارد زیر هستند و پیشنهاد می کنم این کشور را به عنوان مقصد سفرتان انتخاب کنید.

در زیر تعدادی از نظرات خارجی ها در فضای مجازی را مشاهده می کنید. همانگونه که گفته شد فضای مجازی می تواند بهترین فرصت برای شناساندن ایران و فرهنگ ایرانی به دنیا باشد تا بتوانیم دیدگاه های خوبی را به جهانیان نسبت به کشورمان منتقل کنیم.

خبرنگار اسپانیایی: ایرانیان عرب نیستند، بلکه متعلق به فرهنگ فارسی هستند، ایران یکی از مهمترین و تحسین برانگیزترین نقاط روی زمین و یکی از غنی ترین سنت های تاریخ بشریت است.

همه می خواهند برای سفر به برج ایفل به پاریس سفر کنند، اما شخصاً، من می خواهم به ایران سفر کنم و از سایت های تاریخی ایرانی دیدن کنم.

مطالب مرتبط

7 تا از بهترین مراکز خرید استانبول

1400/08/18

بهترین مراکز خرید، اوت لت سنترها و فروشگاه های استانبول در قسمت های اروپایی و آسیایی برای کودکان و بزرگترها را به همراله به صرفه ترین آن ها برای خرید ارزان در اینجا بشناسید

جاهای دیدنی سوچی روسیه

1400/08/05

جاهای دیدنی سوچی روسیه شهری که باوجود آب و هوا و جغرافیای منحصر بفرد خود میزبان بازی‌های المپیک زمستانی 2014 شد و از آن موقع در دنیا طرفداران زیادی پیدا کرد

چرخ و فلک دبی بلندترین چرخ و فلک دنیا

1400/08/04

چرخ و فلک دبی بلندترین چرخ و فلک دنیا می باشد که با 250 متر (820 فوت) در حاشیه خلیج فارس توانسته رکوردی دیگر را برای دبی به ارمغان بیاورد همراه ما باشید

نظرات یا پیشنهادهای خود را در این قسمت به اشتراک بگذارید

ای کاش ایرانی ها متوجه می‌شدند که تمدن از شرق به غرب رفته تا این مقدار افسوس غرب را نخورند. ایرانی شعار آخر را فراموش کرده . گفتار نیک . با هم خوب صحبت کنیم و این گوهر ناب را دوباره بر گردنمان آویزان کنیم.ایرانی ایران را احیاء کنیم و صد برابر ارزش نفت از راه گردشگری نصیب ایران کن. سعی کنید صفحات مجازی خوبی درست کنید و آموزش را در آن قرار دهید تا در بازدید گردد.

خیلی کشورها به خاطر پایین بودن قیمت وکیفیت خوب غذا وگشت وگذار ارزان بودنش میان ایران اونوقت ما قدر نمیدونیم


همینم با ارزش بود


حس خوب

مردم آمریکا به ما لطف دارند،واینکه بسیار مردمی شاد و توانمند هستند.


مطالب مفیدی بود ممنونم


good

برای آگاهی از تور های لحظه آخری ما عضو شوید© 2021 alefbatour. All rights reserved.

نی نی سایت

نظر چینی ها در مورد ایرانی ها
نظر چینی ها در مورد ایرانی ها

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *