نظر مردم درباره ی شهدا

نظر مردم درباره ی شهدا
نظر مردم درباره ی شهدا

س1: آیا تمام شهدا انسان‌های باتقوایی بودند؟

ج: اگر باتقوا نبود که جان نمی‌‌داد؛ بلکه از صحنه نبرد فرار می‌‌کرد. اینکه حاضر شد تا آخرین نقطه برود، یعنی گوش به حرف داده است؛ آنجا دیگر مسائل حل می‌‌شود.

س2: الآن که جنگ نیست، چگونه می‌‌توان مثل شهدا زندگی کرد؟

ج: امام صادق علیه السلام  فرمود: «اگر شما مذهب تشیّع را حفظ کنید، اگر در رختخواب هم بمیرید، شهید هستید». بنابراین الآن باب شهادت باز است. هر کس توانست این ولایت را حفظ کند، اگر در بستر هم بمیرد، شهید است ان‌شاءالله.

س3: آیه‌ی شریفه «وَ لا تَقُولُوا لِمَنْ یُقْتَلُ فی‌ سَبیلِ اللّهِ أَمْواتٌ بَلْ أَحْیاءٌ وَ لکِنْ لا تَشْعُرُونَ» یعنی چه؟نظر مردم درباره ی شهدا

ج: شهید با سایر اموات یکسان است از این جهت که روح از بدن او جدا شده است؛ اما چون در راه خدا جدا شده، او مانند بقیه نیست؛ یک امتیاز دارد؛ لذا مردم در گفتن اینکه این‌هم مُرد یا شهید شد، مراعات کنند. این «زنده» به این معناست که او مانند آن مرده‌‌ها نیست. در تعبیر باید مناسب شهادت شهید حرف زد. نگوییم: «این‌هم مُرد!» بگوییم: «او شهید شد.» احترام خاص قائل شویم که مردم از رفتن به‌طرفِ شهادت زده نشوند.

س4: آیا در این آیه منظور از شهید، شهدای جنگ است؟

ج: نه؛ کلیه‌ی کسانی که در راه دین و دفاع از دین کشته می‌‌شوند، شهیدند. شیخ فضل الله نوری را در همین تهران به دار زدند. او شهید است؛ چون در راه دین کشته شد. مشروطه با دین سازگار نبود و ایشان ادعا می‌‌کرد که باید مشروطه‌ی مشروعه باشد و با دین موافق باشد. وقتی دیدند او مزاحم اهداف آن‌هاست، او را کشتند. کشته شدنش چون در راه دین بود، شهید است.

س5: آیا جنگ نرمی که ما الآن انجام می‌‌دهیم، جهاد است؟

ج: این جهاد نرم است. آن جهاد سخت است و نرم نیست. باید مواظب آن که سخت است، باشیم تا اگر بعد بیاید، هر کاری داریم بکنیم. این نرم است. فعلاً همین مراعات دستور دین کافی است.

س6: چگونه راه شهدا را ادامه دهیم؟

ج: اگر گناه نکنی، ایمانت بالا می‌‌رود و جنگ که پیش آمد، به جبهه می‌‌روی؛ و الّا فرار می‌‌کنی. در زمان جنگ، عدّه‌ای سرباز فراری داشتیم. ترسیدند بروند جبهه کشته شوند؛ لذا فرار کردند؛ اما اگر ایمان باشد، این‌طور نیست. وقتی دشمن دارد می‌‌آید، اگر جلوی او نگیریم، می‌‌آید و تهران را هم می‌‌گیرد. ولی رفتند و جلوی او را گرفتند و پدرش را درآوردند.

س7: در بعضی از هیئت‌‌ها از شهدای جنگ تحمیلی یاد می‌کنند؛ بعضی به آن‌ها ایراد می‌‌گیرند و می‌‌گویند: «کار شما سیاسی است؛ این کار را انجام ندهید؛ اشکال دارد در هیات یادی از شهدا شود.» نظر شما چیست؟

ج: چه مانعی دارد؟ آن‌ها جانشان را و تمام سرمایه‌شان را در راه دین فدا کردند. وفاداری اقتضا می‌کند که ما هم اسم آن‌ها را زنده نگه‌داریم. خیابان‌ها، کوچه‌‌ها و شهر‌ها را به نام آن‌ها بگذاریم و مرتب برای آن‌ها بزرگداشت بگذاریم تا فراموش نشوند و دیگران هم نگویند: «هر کس شهید شد، دیگر رفت پی کارش و فراموش شد.» این وظیفه‌ی زنده‌‌ها است.

س8: اینکه خداوند در قرآن می‌‌فرماید شهدا «اَحیاء» هستند، زنده بودن آن‌ها به چه معناست؟

ج: شهدا به چه کسانی می‌‌گویند؟ به کسانی که روحشان از بدنشان جدا شده اما در راه خدا. به او می‌‌گویند: «شهید». بنابراین شهید، بدن ندارد. بدنش در قبر است و روحش آنجاست. بنابراین حیاتش حیات روحی است. پذیرایی او هم عند الله پذیرایی روحی است. بدنش در آنجا خوابیده و چیزی هم نمی‌‌خورد. مؤمنین متدیّن و باتقوا هم این جورند؛ آن‌ها نمرده‌اند؛ روحشان زنده است و پیش خدا است؛ «عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ» هستند. این یک امتیاز و بزرگداشت برای شهید است؛ و الّا هر دو مثل هم هستند. کسانی هم که شهید نیستند، اما خوبند و کارت سبز بهشت دارند، بدنشان اینجاست و روحشان در آنجا متنعّم است؛ اما برای امتیاز خاص شهید، آن‌ها را گفته: «پیش خدا هستند»، و الّا این‌ها هم زنده‌اند.

س9: بالاخره فرق شهید با کسانی که با مرگ غیر شهادت از دنیا می‌روند، چیست؟

ج: خدا می‌‌گوید: «به کسانی که در راه دین و خدا شهید می‌‌شوند، مرده نگویید. آن‌ها قبض روح شده‌اند و شهیدند؛ به آن‌ها مرده نگویید.» مرده آن است که در این راه نمی‌رد و الّا شهید هم از دنیا می‌‌رود و روح از بدنش جدا می‌‌شود؛ اما مردم نباید به او مرده بگویند. مرده کسانی هستند که در راه خدا کشته نمی‌‌شوند. اما می‌‌خواهد بگوید: «شهید نمرده است.» او هم مرده، اما باید به او «شهید» بگویند؛ چون در راه خدا شهید شده است. خوب نیست به آن‌ها مرده بگویند. خدا می‌‌گوید: «به آن‌ها مرده نگویید؛ آن‌ها زنده‌اند.» اگر جسمش زنده بود که دفنش نمی‌‌کردند.

س10: آیا مراد از اینکه زنده‌اند، این نیست که در این دنیا کار هم انجام می‌‌دهند؟

ج: بله؛ کار انجام می‌‌دهند؛ اما لازم نیست که زندگی اینجایی داشته باشند. اگر قدرت داشته باشد، آنجا هم می‌‌تواند کارهایی بکند.

 

کلیه حقوق برای مرکز تنظیم و نشر آثار آیت الله خوشوقت أعلی الله مقامه الشریف محفوظ است.

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم 

سلام به همه💕

اینجا قراره به امید خدا و توفیق آقا امام مهدی (عج) معرفی مختصری از شهدا یا سیره شهدا داشته باشیم.مخصوصا شهدایی که کرامات خاصی ازشون دیده شده. ان شاءالله خوشتون میاد.نظر مردم درباره ی شهدا

ضمنا شهدا به امر خدا خیییییلی حاجت میدن .خیلی زیاد. ان شاءالله حاجت روا بشید

🌼🌼هرروز توی یه پست توی همین تاپیک ان شاءالله معرفی یه شهید رو قرار خواهم داد.لطفا اگه میخواید توی ثواب این معرفی شریک بشید و شماهم شهید عزیزی رو معرفی کنید از روز قبل اعلام کنید که روز بعدش فقط یه شهید معرفی بشه .ان شاءالله که ظهور آقا امام زمان(عج)هرچه سریع تر برسه و ماهم جزء یاران و محبین ایشون باشیم.🌼🌼

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم بحق خانوم حضرت زینب(س)💝

شهید بابک نوری هریس

عالیه لطفا منو لایک کن که بیام بخونم

سلام عزیزم ممنونم از معرفیت اما قصد دارم به امید الله تبارک توضیح بنویسم ازشون 

ارائه کلیه خدمات دندانپزشکی برای کودکان و بزرگسالان با شرایط پرداخت ویژه. برای دریافت مشاوره درمانی رایگان کلیک کنید.

سلام

خیلی هم عالی. لطفا منم تگ کن🌷

کارت درسته رفیق🌸

سلام دوستان.ان شاءالله حتتتتتما بخونید که عالیه

مهمون امروزمون داداش عباس هست🥰✋

شهیدے که مکان و زمان شهادتش را امام رضا(ع) در خواب گفته بود💫

شهید عباس کردانی🌹

تاریخ تولد: ۲۰ / ۱۲ / ۱۳۵۸

تاریخ شهادت: ۱۹ / ۱۱/ ۱۳۹۴

محل تولد: اهواز

محل شهادت: حلب

🌹عباس مهندس ساخت بمب و موشک‌های دستی و از نوابغ اهواز بود💫او می‌توانست سی نوع تله انفجاری درست کند و با همین تله انفجاری ها چند نفر از داعشی‌ها را به هلاکت رساند💥 دوست← عباس تاریخ و محل دقیق شهادتش را میدانست💫 او خواب دیده بود که امام رضا(ع) در خواب ساعت، تاریخ و مکان شهادتش را گفته است💫 این خواب را برای چند نفر ازدوستانش تعریف کرده بود🌷یک روز بعد از دومین اعزامش که به اهواز برگشته بود به بنده گفت فلانی این آخرین سفر من است و دیگر برنمیگردم🕊️البته من از کارهایش متوجه شدم که مقداری عوض شده🌷 به او گفتم چه میگویی سفر آخر هست ؟بر نمیگردی یا اینکه شهید میشی؟🥀 سرش تکان داد و گفت بله شهید خواهم شد🌷در نهایت عباس طبق خوابش💫 در تاریخ ۱۹ / ۱۱ / ۹۴ در عملیات آزادسازی دو شهر نبل الزهرا در اثر اصابت تیر به سینه اش🥀به شهادت رسید🕊️پیکرش حدود ۴ روز در منطقه جاماند🥀و زمانی که پیکرش آمد جز ناحیه ای که تیر خورده بود ما بقی سالم بود🌷شهید ۴ روز به حالت سجده قرار داشت و بوی بسیار خوبی از پیکرش آن محل را فرا گرفته بود🕊️🕋

شهید عباس کردانی

شادی روحش صلوات💙🌹

اللهم عجل لولیک الفرج بحق خانوم حضرت زینب(س)

آدرس  کانال در ایتا ➬ @mataleb_mazhabi313

ثواب_نشر_مطالب_هدیه_به_امام_زمان_عج#  

دوستان تاپیک بالای صد بازدیدکننده داشت لطفا اگگگه دوست داریدکامنت بذارید که لایک کنیم همدیگه رو و ان شاءالله هرروز دعوت بشید بخونید.اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم بحق خانوم حضرت زینب(س)نظر مردم درباره ی شهدا

 درمورد شهید هادی و شهید سامانلو و شهید امین شیرازی .شهید محمدرضا شفیعی هم پست ‌بذارین  تشکر 

یاعلی 

@چمنگل &nbsp  

@ریوار &nbsp  

@دایناسور_صورتی &nbsp  

ممنونم خواهر عزیزم اجرتون با حضرت زهرا سلام الله علیه

ممنون عزیزم😍خیلی لطف کردی که منو صدا زدی😘 انشاءالله سلامت باشی و عاقبت بخیر🌹

منو لایک کنید ، ممنون

مررررسی عزیزم

😍😍😍😍

سلام دوستان

مهمون امروزمون داداش مصطفی هست🥰✋

*ماجرایِ عروسـےِ سردارِ زهرایی*💐

*سردار شهید مصطفی ردانی پور*🌹

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

تاریخ شهادت: ۱۵ / ۵ /۱۳۶۲

محل تولد: اصفهان

محل شهادت: عراق

🌹دوست←  برای عروسی‌اش علاوه بر میهمانان💐 *یک کارت دعوت نیز برای حضرت زهرا سلام الله علیها مینویسد و به ضریح حضرت معصومه (س) می‌اندازد*🌷شب حضرت زهرا (س) را در خواب میبیند💚 *که به عروسی اش آمده*🎊  شهید ردانی پور به ایشان میگوید: خانم ! قصد مزاحمت نداشتم ، فقط میخواستم احترام کنم🌷حضرت زهرا (س) پاسخ میدهند: *«مصطفی جان! ما اگر به مجالس شما نیائیم به کجا برویم؟»* شهید مصطفی ردانی پور دیگر تا صبح نخوابید نماز میخواند📿 دعا میکرد، گریه میکرد🥀 *میگفت من شهید میشوم*🕊️ شب عروسی بلند شد سخنرانی کرد و گفت : « *امشب عروسی من نیست🥀 عروسی من وقیته که توی خون خودم غلت بزنم»*🩸 سه روز بعد از عروسی به منطقه رفت🕊️ *بدون عمامه، بدون سِمَت ، مثل یک بسیجی ، اولِ ستون راهی عملیات شد.*💫 عملیات والفجر 2، درمنطقه حاج عمران و تپه های شهید برهانی شروع شده بود *تا اینکه گلوله ای از پشت سر به جمجمه اش اصابت میکند*🖤 *از خدا خواست که گمنام باشد و بدنش در جایی بماند که دست هیچکس به او نرسد*🥀در نهایت پیکرش پیدا نشد🥀 *و مصطفی برنگشت که نگشت*🕊️🕋

*روحانی جاویدالاثر*

*سردار شهیدمصطفی ردانی پور*

*شادی روحش صلوات*💙🌹

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم بحق خانوم حضرت زینب(س)

➬ @mataleb_mazhabi313 ♡

#ثواب_نشر_مطالب_هدیه_به_امام_زمان_عج

*⚘﷽⚘

من این رو از یک کانال پیدا کردم خیلی تکان دهنده بود👇👇👇

شهیدآنہ 🕊💞🇮🇷💞

شهید حمید عرب نژاد= شهیدے که نشانے قبر خود را داد.😍😭

—————————————————

شهید سید مرتضی دادگر درمزاری=شهیدے که قرض های یک نفڕ را داد😍😭

—————————————————

شهید محمدرضا شفیعی(قم)=شهیدے که بدنش با اسید هم از بین نرفت و بعد ۱۶ساڸ سالم به خانه بازگشت.😍😭

—————————————————

شهید محمود رضا ساعاتیان=شهیدےکه از بهشٺ برای فرزندش نامہ نوشت.😍😭

————————————————–

شهید محمدرضا حقیقی=شهیدے که درقبڕخندید.😍😭

————————————————–

شهید عباس صابری=شهدے که عراقے ها برایش ختم گرفتند.😍😭

————————————————–

شهید سید مجتبی علمدار=شهیدے که ڕوز تولدش شهید شد.😍😭

————————————————–

شهید سید مهدی غزالی=شهیدے که هڕ هفته مادرش را سرقبڕ صدا میزند.😍😭

————————————————–

شهید علیرضا حقیقت=شهیدے که لحظہ خاڪ سپاریش خندید.😍😭

————————————————–

شهید هادی ثنایی مقدم =شهیدے کہ عکسش دڕاتاق رهبڕ است.😍😭

————————————————–

شهید علی رخشانی=شهیدےکه پیکرش هنگام نبش قبڕ سالم بود.😍😭

—————————————————

شهید سید احمد پلارک=شهیدےکه قبرش بوے گلاب میدهد.😍😭

————————————————–

شهید علی‌اکبر دهقان=شهیدے که سر بے تنش سخݧ گفٺ.😔😭

————————————————–

شهید محمدحسین شیرزاد نیلساز=شهیدےکه باوجوداینکه بدنش به استخواڹ تبدیڸ شده بود اما پاهایش دروݧ پوتین سالم بود.😔😭

————————————————-

شهید مهدی خندان=شهیدے که عاشوڕا متولد شد و اربعیڹ به شهادت ڕسید.😔😭

————————————————–

شهید حاج اکبر صادقے=شهیدے که به حرمٺ مادرش درقبڕ خندید😊😔😭

—————————————————

شهید حاج علےمحمدے پوڕفرمانده گرداڹ ۴۱۲رفسنجان=

شهیدی که درشب عملیاٺ به تڪ تڪ اعضای گردان👥 گفت که سرنوشت شما چه خواهد شد:{شهادٺ،اسارٺ،زنده ماندڹ}ودر وصیت خود نوشت📜 :

«ای برادر عراقی که مرا به درجه شهادت رساندی اولین کسی را که در ان دنیا شفاعت میکنم تو هستی زیراکه مرا به این درجه رساندی.»😞

‎‌‌‎‌‌

اَللّهُــــمَّ_عَجـِّــل_لِوَلیِّــــکَ_الفَـــــرَج

دفاع همچنان باقیست ☀️🇮🇷💪 

*#نشر = #صدقه_جاریه

    ✿♥کانال شهدا شرمنده ام♥✿

🇮🇷️

➯ *ble.im/join/ZDAyYjdlOT* 💕

🇮🇷️

*لایک ❤️ فراموش نشه 😊*

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت می‌باشید

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و
آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین
مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت
صفحه
“شرایط استفاده از سایت”
را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت
بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده
و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

بچه ها بیاین بهم دیگه کتابایی که از شهدا خوندیم رو معرفی کنیم    

بازم اولیش سلام بر ابراهیم . خیلی خوبه هر کی نخونده حتما اول سلام بر ابراهیمو بخونه

لشکر خوبان

نظر مردم درباره ی شهدا

یادت باشه

پسرک فلافل فروش

تو رو خدا آرزوهای خودتون رو به بچه‌ها تحمیل نکنید. همه قرار نیست مهندس و دکتر بشن.

من بچه‌ام رو توی کلاس‌های مهارتی مثل داستان نویسی، تئاتر اونم با لیلی رشیدی و حتی دایناسورشناسی فرستادم تا همه چیز رو تجربه کنه و علاقه خودش رو پیدا کنه.

کلاساشون خیلی باحال و جالبه و تنها کلاسیه که پسرم خودش با علاقه شرکت میکنه.

اینم لینک دوره هاشون اگه خواستی یه نگاهی بهشون بنداز.

قصه دلبری 

یادت باشد

بدون تو هرگز 

سه دقیقه درقیامت

پایی که جاماند

چجوریه مگه؟ زندگینامه؟

امضات😭😭😭😭😭😭

منم لایک

سلام بر ابراهیم درمورد شهید ابراهیم هادی خیلی قشنگه   

اع عزیزم چرا گریه؟ 😊😅

زندگینامه و خاطرات . بخون حتما نخونی نصف عمرت بر فناس!!!!

۲جلدشو خوندی

وای خدا من لشکر خوبان ک میخوندم تو این دنیا نبودم چقدر به شخصیتا وابسته میشدم وقتی کتاب رو می‌بستم انگار یه چی رو گم کرده بودم 

وای داااا 

وای پایی ک جاماند 

چقدر ماها بدهکاریم 

دلتنگ نباش

تازه ترین کتابی که در مورد شهدا خوندم 

دانلودش مجازه میتونی دانلودکنی خیلی قشنگه تو سایت هم اگه سرچ کنی درمورد شهید هادی کل تاپیک حاجت روایی میاد مستجاب الدعوه هست 

من سه جلدشو خوندم!!! دو جلد اصلی ها یه کتابچه خدای خوب ابراهیم

من ناداستان هایی که نشر روایت فتح چاپ کرده دوست داشتم

مجموعه نیمه پنهان ماه

نظر مردم درباره ی شهدا

مجموعه از چشم ها

مجموعه روزگاران

مجموعه یادگاران

برا همسر نه هاااا😅

برا امام حسن😥

جلد دومش رو تو کانال شهید هادی صوتی ادمینش گذاشته گوش دادم نصفش رو و تو پیج اینستا هم میذاره هرروز 

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت می‌باشید

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و
آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین
مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت
صفحه
“شرایط استفاده از سایت”
را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت
بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده
و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

به گزارش خبرنگار مهر،مراسم بزرگداشت شهادت آیت الله بهشتی و دیگر اعضای دفتر حزب جمهوری اسلامیایران، جمعه ۷ تیر ماه در محل یادمان شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار شد.
حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مراسم به سخنرانیپرداخت.

حسن رحیم پور ازغدی گفت: برای بچه‌های نسل جدید عرض می‌کنم، این محل که
قتلگاه شهدای حزب بود عملاً در آغاز دهه ۶۰ و در آن ۲، ۳ سالی که بین
پیروزی انقلاب تا شهادت این‌ها گذشت که حساس‌ترین سال‌های شکل‌گیری نظام پساز انقلاب بود، این قتلگاه در واقع قرارگاه رهبری بچه‌های انقلاب و
نیروهای مظلوم حزب‌الله در آن دوران بود و بین همه شخصیت‌های مجاهد و
بزرگواری که در حزب آن موقع فعالیت می‌کردند به‌خصوص شهدا، آیت‌الله بهشتی -عملاً و نه اعتباراً – تقریباً رهبری اصلی فکری و در صحنه سیاسی برای جبههانقلاب بود. این احترامی که امروز و این سال‌ها بهشتی دارد در سال‌های ۵۸،۵۹ و ۶۰ نداشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: آقای بهشتی چنان مورد بمباران
رسانه‌ای و تبلیغاتی بود که یادم می‌آید در آن دوران در سطح دبیرستان‌ها،
دانشگاه‌ها، فرهنگیان و افکار عمومی کار به‌جایی رسیده بود که از آیت‌الله
بهشتی دیگر نمی‌شد دفاع کرد. یعنی حتی بخشی از گروه‌های انقلابی و
حزب‌اللهی کم‌کم با تردید از شهید بهشتی حرف می‌زدند و می‌گفتند آیا ارزشش
را دارد از ایشان دفاع کنیم یا باید عقب‌تر برویم و فقط از خطوط اصلی
انقلاب و امام دفاع شود؟ فشار رسانه‌ای در این حد بود. با اینکه ایشان آدم
اندیشمند، نظریه‌پرداز، مؤدب، منطقی، با سعه‌صدر، اهل گفت‌وگو، پرتحمل و
عمیقاً یک مجتهد روشنفکر بود. ولی چهره بیرونی، رسانه‌ای و اجتماعی ایشان
به حدی مورد سم‌پاشی قرارگرفته بود که ایشان را در بخش‌های مهمی از جامعه
تبدیل به یک چهره منفور کرده بودند و خون بهشتی بود که ورق را برگرداند و
فضا عوض شد و بعد از شهادت ایشان خیلی‌ها شرمنده شدند.

عقربه‌ هایساعت به ظهر نزدیک می‌ شود. شهرهای کشورمان در آرامش به سر می‌برند. منتها
این آرامش قبل از توفان است. همه در خانه هایشان استراحت می‌کنند اما دشمن
در اتاق عملیات، در حال رصد آخرین اخبار و اطلاعات برای حمله‌ای
ناجوانمردانه به ایران است. صدام، رئیس‌جمهورِ وقت عراق،‌ فرمان حمله به
مرزهای ایران را اعلام می‌کند و اخبار شروعِ جنگی تمام عیار، دنیا را فرا
می‌گیرد. صدام رو به دوربین می‌گوید تمام امکانات نظامی و انسانی و مالی‌اشرا ردیف کرده تا یک هفته دیگر به تهران برسد و خاک ایران را تصرف کند!
ایرانی‌ها، زن و مرد، کوچک و بزرگ، پیر و جوان به پا می‌خیزند. تعدادشان
نسبت به دشمن کم است اما امیدوار و متوکل و استوارند و با ابتدایی‌ترین
تجهیزات راهی جبهه می‌شوند تا مبادا یک وجب از خاک کشورشان به دست دشمن
بیفتد و در این مسیر، رشادت‌ها و شجاعت‌ها و حماسه‌های زیبا و ماندگاری شکلمی‌گیرد. امروز 31 شهریورماه، سالروز حمله عراق به ایران و اولین روز از
هفته دفاع مقدس است. به همین مناسبت نگاهی داریــم به کتاب دوجلدیِ «سلام
بر ابراهیم». مجموعه خاطراتی شگفت انگیز درباره سبک‌زندگیِ شهید «ابراهیم
هادی» که اولین بار، حدود شش سال قبل منتشر شد و در طول این سال‌ها، بیش
از125 بار و در شمارگان بیش از 750 هزار جلد تجدیدچاپ شده؛ کتابی که بهانه
تحول نوجوانان و جوانانِ زیادی بوده است. ابراهیم هادی، قهرمان کُشتی و
والیبال و ورزش های زورخانه ای و از چهره های تابناک دفاع مقدس که در اوج
شور و هیجان جوانی، متواضع و خاکی بود. اگر این کتاب را نخوانده‌اید و
کنجکاوید درباره حال‌وهوای این شهید بیشتر بدانید، پرونده امروز زندگی‌سلامرا دنبال کنید.

شهیدوالا مقام، آیت  ا… دکتر سید محمد حسینی بهشتی، در دوم آبان سال ۱۳۰۷ در
محله لنبان اصفهان دیده به جهان گشود. خاندان او جملگی روحانی و خادم دین
بودند. او از طرف مادر، وابسته به خاندان بزرگوار خاتون آبادی بود، خاندانیکه در فضل و دانش سرآمد روزگار خویش بوده‌است؛ در چهار سالگی به مکتب خانهرفت و پس از فرا گرفتن مقدمات، در سال ۱۳۱۴، وارد دبستان ثروت اصفهان شد وتا سال ۱۳۲۱، تحصیل را در دبیرستان سعدی و تا پایه سوم دبیرستان آن
روزگار، ادامه داد. با افول قدرت رضاخان و رونق دوباره حوزه های علوم دینی،سیدمحمد جوان، تحصیل در دبیرستان را رها کرد و به تحصیلات حوزوی پرداخت و
تا شهریور ۱۳۲۵، دروس سطح و ادبیات عرب و مبانی فلسفه را در حوزه اصفهان و
مدرسه صدر گذراند؛ سپس عازم قم شد و در مدرسه حجتیه تحصیلات تکمیلی خود را
آغاز کرد. در ابتدای ورود و اقامت در این مدرسه، از درس خارج فقه و اصول
مرحوم آیت ا… محقق داماد و نیز مرحوم اردکانی بهره برد؛ اما کم کم پایش
به حلقه درس سایر استادان مبرز حوزه علمیه قم نیز باز شد و سال بعد، از
محضر استادانی همچون امام خمینی(ره) و آیات عظام بروجردی، خوانساری و حجت
کوه کمری در خارج فقه و اصول و نیز علامه طباطبایی در فلسفه، بهره برد.
شهید بهشتی با وجود اهتمام و توجه به دروس حوزوی، تصمیم گرفت تا در دانشگاهنیز به تحصیل بپردازد؛ به همین دلیل با اخذ دیپلم، در سال ۱۳۲۷، برای
تحصیل وارد دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۳۰،درجه لیسانس و در ۱۳۳۸ درجه دکترا را در رشته الهیات از این دانشگاه
دریافت کرد.نظر مردم درباره ی شهدا

احمد  مسجدی:

روز 31 خرداد 60، دکتر «مصطفی چمران» در کشاکش دفاع‌مقدس، درجبهه دهلاویه به شهادت رسید.

مصطفی چمران سال 1311 ش در قم متولد شد. مقطعابتدایی را در مدرسه انتصاریه و متوسطه را در دبیرستان‌های دارالفنون و
البرز گذراند. سپس سال 32 به دانشکده فنی دانشگاه تهران راه یافت و در رشتهمهندسی برق مشغول تحصیل شد و سال 36 فارغ‌التحصیل شد. چمران در این سال‌هادرس ریاضی را تدریس می‌کرد و از این راه امرار معاش نیز می‌کرد. از 15
سالگی در درس تفسیر قرآن مرحوم آیت‌الله «طالقانی» حاضر می‌شد. در دوره
دانشجویی نیز در جلسات درس فلسفه و منطق استاد شهید «مرتضی مطهری» شرکت
می‌جست‌ و از اعضای فعال انجمن اسلامی دانشجویان بود. چمران در تظاهرات‌هایمتعددی‌ که علیه رژیم شاه در حوادث سال 32 برگزار می‌شد و به کودتای 28
مرداد منجر شد، شرکت داشت. در جریان حادثه 16 آذر 32 که مأموران شاه به
دانشجویان معترض به ورود «نیکسون» حمله کرده و 3 نفر از آنان را به شهادت
رساندند، چمران زخمی شد.

خبرگزاری مهر، کد خبر 4331738، ۵ تیر ۱۳۹۷ – ۲۰:۰۶

دومین
کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد، همچنینغزل منتشرنشده ای از مقام معظم رهبری در این جلسه قرائت شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

این مراسم که با حضور علیرضا مختارپور،
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، آیت الله غیاث الدین طه محمدی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان، سردار علی فضلی، فرمانده دانشگاه
افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع)، امیر خوراکیان، معاون محتوایی شورای
عالی فضای مجازی، محمدعلی مجاهدی، رضا اسماعیلی، مصطفی محدثی خراسانی،
مرتضی امیری اسفندقه، جمعی از فعالان ادبی حوزه دفاع مقدس، مدیران فرهنگی وخانواده ایثارگران، در باغ کتاب تهران برگزار شده بود، لحظاتی پیش با
معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

بر این اساس در بخش کلاسیک عباس احمدی، امیررضا یزدانی، محمدجوادی الهی پور، میثم داودی، سعید مبشر، فائزه زرافشان،
فرشته سادات حسینی، فاطمه عارف نژاد و در بخش کودک طیبه رضوانی مورد تقدیر
قرار گرفتند.

لازم به ذکر است دومین کنگره شعر کتاب دفاع
مقدس به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با موضوع نقش بانوان در پاسداشت
دفاع مقدس و با محوریت ۳ کتاب «دختر شینا»، «گلستان یازدهم» و «راز درخت
کاج» برگزار شد که در مجموع ۷۰۰ اثر به دبیرخانه این کنگره ارسال شد و ۲۷۲
اثر شامل ۱۱۸ قطعه شعر در بخش کلاسیک، ۱۰۵ قطعه شعر در بخش سپید و قالب‌هاینو، ۲۱ شعر در قالب ترانه و ۲۸ قطعه شعر کودک، به بخش نهایی داوری راه
یافتند که آثار برگزیده در هر بخش معرفی و از صاحبان آن تقدیر شد.

همچنین در این مراسم غزلی از مقام معظم رهبری توسط حجت الاسلام محمد زمانی دبیر دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس خوانده شد.

به برخی از ابیات این غزل اشاره می شود:

می کند آشفته ام همهمه خویشتن/کاش برون می شدم از همه خویشتن

می کشد از هر طرف چون پر کاهی مرا/وسوسه این و آن دمدمه خویشتن

پنجه درافکنده ام در دل خونین خویش/گرگ وش افتاده ام در رمه خویشتن

باده نابم گهی، زهر هلاهل گهی/خود به فغانم از این ملقمه خویشتن

طفلم و بنهاده سر بر سر دامان عشق/تا کندم بی خود از زمزمه خویشتن

مست و خرابم امین بی خبر از بود و است/ از که ستانم بگو مظلمه خویشتن

وصیت نامه اخلاقی شهید همت

خراسان 12 خرداد 1397

خراسان 27 اردیبهشت 1397- اگر نام هویزه با شهید علم الهدی همراه است و قله کله قندی را
حاج عبدالحسین برونسی فتح کرده و ارتفاعات بازی دراز به نام محسن وزوایی
می‌بالد و جزیره مجنون تا ابد به نام حاج همت افتخار می کند فتح منطقه
عملیاتی چزابه و بستان هم با نام و خاطره و از جان گذشتگی و دلاوری سردار
خط شکن سپاه اسلام حاج محمد مهدی خادم الشریعه و دلاوران تیپ 21 امام رضا
(ع) تا ابد خواهد درخشید به گونه‌ای که پیر جماران در وصف شان فرمود: «کار
رزمندگان ما در چزابه در حد اعجاز بود و این اعجاز به حول و قوه الهی از
بازوان رزمندگان به ویژه بچه‌های تیپ 21 امام رضا (ع) به فرماندهی این
سردار شهید نمایان شد.»شهید خادم الشریعه از اولین کسانی بود که آموزش را
در جبهه راه‌اندازی کرد. تداوم آموزش نیروها را یک ارزش می‌دانست و در این
زمینه، قدرت گزینش بی‌نظیری داشت.

«سپهبد صیاد ، آن شاعر شیرازی در کوی خرابات مرا عشق کشان کرد آن دلبر عیار مرا دید نشان کرد من در پی آن دلبر عیار برفتم او روی خود آن لحظه ز من باز نهان کرد من در عجب افتادم از آن قطب یگانه کز یک نظرش جمله وجودم همه جان کردروزی پادشاهی در هند از مهاراجه‌ها و درباریانش خواست تا بهترین شاعر کشورپهناور هند را انتخاب کرده و نزد او آورند. آنان در تعجب از این خواسته،
سرتاسر کشور را گشته و در آخر یکصد نفر از برترین شاعران برگزیده شده را باجلال و جبروت و احترام تام به نزدش آوردند. هنگام شعرخوانی نزد پادشاه
همگی اوج فصاحت خود را نشان دادند. پس پادشاه ضمن تکریمشان دستور داد تا
همگی در اطاق‌های قصر سکنی گزیده و همه گونه اشربه؛ اطعمه و لذائذ دنیوی دراختیارشان قرار گیرد. شش ماه گذشت. حال دوباره پادشاه آنان را احضار کرد.
از میان این شاعران لفت و لیس کرده در لذت دربار، تنها حدود پنجاه تن
توانستند دوباره شعری درخور بگویند. پادشاه شاعران ناتوان را اخراج کرده و
دستور داد تا باقیمانده شاعران توانا را به سیاه چالی مخوف دراندازند.
ماه‌ها گذشت و این بار پادشاه همه مهاراجه‌ها، مردم و درباریان را جمع نمودو دستور خروج شاعران باقیمانده را از سیاه چال صادر کرد تا با همان حال
نزار به دربار بیایند. حال از این شاعران خواست تا اشعاری به بلاغت و فصاحتگذشته خود بگویند. همه به جز یک تن از سخن باز ماندند و تنها آن تک شاعر
توانست بی درنگی برآنچه براو گذشته، شعری جان فزا همچون همیشه بگوید. پس
پادشاه همه شاعران را خلعت و سکه‌های زر داده و مرخص نمود و تنها این شاعر
را در نزد خود جا داد و گفت شاعر واقعی آن کسی است که در هنگامه شادی و غم،خساست و سخاوت زمانه بر او، چشمه طبعش هرگز خشک نگردد.

صیاد شیرازی
را اولین بار در آبادان محاصر شده، در تابستان سال شصت و در محل سپاه
آبادان به صورت گذرا دیدم درحالی که بقیه به او اشاره داشتند که توسط بنی
صدر از ارتش کنار گذاشته شده و با لباس بسیجی همچون همه ملت و بدون هرگونه
ماموریت رسمی آمده تا بی‌هیچ بهانه و عرض اندام ناامیدانه و آه برانگیز
دلشکستگان؛ از این شهر محاصره شده دفاع کند. زمانه چرخید و در عرض شش ماه
فرمانده نیروی زمینی ارتش شد و عملیات‌های معروف نیمه دوم شصت و نیمه اول
شصت و یک در جنگ اتفاق افتاد. آبادان از محاصره خارج شد؛ بستان، هویزه و
خرمشهر به مام میهن بازگشتند و… و او همچنان بر لباس‌هایش درجات جدیدتر
نصب و پس از مدتی با بالاتر تعویض می‌گشت. چندباری به سبب ماموریت‌های
جنگی، من بسیجی تازه جوان با او در زمان‌های مختلف هم کلام می‌شدم ولی هرگزرفتار و کردارش در این مدت تفاوتی نداشت. در پالایشگاه آبادان، دیدگاه
مخفی‌ای درون سر یک دودکش داشتیم که هرگز جایش را به فرماندهان خود در سپاههم نگفته بودیم، روزی غیر منتظره به مقرمان سرزد و از اطلاعات انبوهمان
درباره آن سوی اروند شگفت زده شد، پرسش کرد از کجا این اطلاعات را دارید و
ما عذر تقصیر آوردیم که جای دیدگاهمان را نمی‌توانیم به شما هم بگوییم.
بی‌کلامی اصرار پذیرفت و تنها سرگرد امجد را به ما رابط کرد ( که هرجا هست ،خدا بسلامت داردش ) قضیه را ساده نگیرید، فرمانده نیروی زمینی یک ارتش از
یک سرباز داوطلب مردمی سوالی نظامی بپرسد و از او با غرور و با صراحت جواب
نه بشنود، یقین بدانید در هیچ ارتشی چه منظم وغیرمنظم چنین چیزی رخ نخواهد
داد و این اصلی‌ترین تفاوت به قول شاعر مرحوم، منوچهر آتشی (دفاع حقیقتاٌ
مقدس ) ما با دیگر جنگ‌ها بود.

در روز شهادتش بدست گروهک جنایتکار پتو مت تاریخ ایران؛ سازمان مسعود و مریم؛ آنان هم از مردم داریش و خود
بودنش سواستفاده کردند تا برای صدام خوش خدمتی کرده باشند. افسوس که ادب و
مرامش قدرنشناخته و تکثیر نشده، از دامانمان رفت…

او به واقع شاعر
همیشه زمانش بود. همانند چمران، شهید سعید سیاح طاهری، که تغییرات پیرامونیو زمانه را دیدند ولی خود هرگز نزولی به بهانه زمان نداشتند. فقط سوال در
اینجاست که چرا آنان توانستند و چرا ما نمی‌خواهیم تا بتوانیم ؟ واقعا چرا ؟

بشناسیمشان تا شاید ما هم شاعری واقعی و حکیم، نه در کلام، بلکه تا به عمل و کنش شویم. الهی آمین یا رب العالمین».

خراسان 21 فروردین 1397- درپی حمله مجدد اسرائیل به بزرگ ترین فرودگاه نظامی سوریه که طی سال های
گذشته نقش مهمی در مبارزه با داعش در شرق سوریه داشته است، سه تن از
مدافعان حرم و مستشاران نظامی کشورمان به شهادت رسیدند.  پایگاه استراتژیک
«تی 4» مقری است که مستشاران ایرانی به خواست دولت سوریه  از آن برای
مقابله قدرتمند با داعش و تروریست ها در سوریه استفاده می کنند.به گفته وزیر دفاع سوریه در حمله موشکی رژیم صهیونیستی به فرودگاه نظامی
«تی 4» که بامداد دوشنبه انجام شد، هشت موشک شلیک شده که پنج موشک ره گیری ومنهدم شده و سه موشک به هدف اصابت کرده و موجب جان باختن 14 تن از حاضران
در این فرودگاه شده است. به گزارش فارس در بین شهدا، سید عمار موسوی مدافع
حرم اهوازی، اکبر زوار جنتی مدافع حرم اهل تبریز و مهدی لطفی نیاسر، از
بسیجیان استان قم و برادر رئیس صداوسیمای مرکز قم مشاهده می شوند. شهید
مدافع حرم، مهدی دهقان یزدلی نیز چهارمین رزمنده ایرانی بود که توسط جنگندههای رژیم صهیونیستی روز گذشته در پایگاه هوایی حمص سوریه به شهادت رسید.
در همین حال بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ضمن محکوم کردن شدید تجاوز و
حمله هوایی رژیم صهیونیستی به پایگاه هوایی “تی ۴” در حمص سوریه تصریح کرد:این اقدام رژیم صهیونیستی در شرایطی که تحولات میدانی به نفع دولت قانونی
سوریه در جریان است، به منظور تقویت گروه‌های تروریستی و همچنین با هدف
انحراف افکار عمومی از فاجعه غزه که شهادت ده‌ها فلسطینی و زخمی شدن هزارانتن دیگر را به دنبال داشته، انجام شده است.به گزارش تسنیم طبق گزارش المیادین، موشک‌های شلیک‌شده به سوی فرودگاه
«تیفور» در ریف حمص، از حریم هوایی منطقه «کسروان» و «البقاع» در لبنان
عبور کرده و به خاک سوریه رسیده است. به گزارش ایلنا رویترز هم تأیید کرد
که چند ایرانی در این حمله هوایی جان خود را از دست دادند. به گزارش تابناکبرخی کارشناسان نظامی اعلام کرده‌اند که اسرائیل در حمله به تیاس از موشک
دلیله استفاده کرده است که 250 کیلومتر برد دارد و خطای آن در حمله به
اهداف مد نظر کمتر از یک متر است. شبکه خبری المیادین نیز به نقل از منابع
روسی مستقر در سوریه مدعی شده که حمله رژیم اسرائیل به پایگاه تیاس واکنشی
به توافقات اخیر ایران، روسیه و ترکیه در اجلاس سه جانبه آنکاراست.
کارشناسان روس گفته‌اند که حمله اسرائیل به سوریه با هماهنگی آمریکا انجام
شده و آمریکا از طریق این حمله نیابتی از تحریک روسیه پرهیز کرده است.
گفتنی است اسرائیل دو ماه پیش همین پایگاه را هدف قرار داد.وب سایت روزنامه اسرائیلی هاآرتص مدعی شده است که در دو حمله پیشین نیروی
هوایی این رژیم به تیاس، مرکز کنترل پهپادی که توسط اسرائیل سرنگون شد و
همچنین یک سامانه مخابراتی هدف قرار گرفته است. هاآرتص همچنین مدعی شده که
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هفته گذشته و پس از اعلام ترامپ مبنی
بر تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از سوریه، گفت و گوی تلفنی داغی با وی
داشته و هشدار داده است که عملی کردن این تصمیم سبب خواهد شد که ایران و
گروه‌های وابسته به آن جای پای محکمی در سوریه به دست آورند. اشاره جالب یک کاربر توئیتر درباره ریشه حمله اخیر به سوریهیک کاربر توئیتری دراین باره به نکته جالبی اشاره کرد و نوشت: «دفعه قبلی
که ترامپ گفت آمریکا از سوریه خارج خواهد شد، در خان شیخونِ حمص حمله
شیمیایی شد و آمریکا به پایگاه شعیرات حمله کرد. این بار هم ترامپ گفت از
سوریه خارج می‌شوند، وزارت دفاع فردای آن خروج را انکار کرد و پس فردا در
دومای غوطه حمله شیمیایی شد.» پایگاه تیفور موسوم به «التیاس» در نزدیکی
شهر باستانی «پالمیرا» در مرکز سوریه قرار دارد. پس از این حمله سرگئی
لاوروف وزیر خارجه روسیه  گفت: حملاتی نظام‌مند علیه نظام سوریه، ایران و
روسیه با هدف تخریب وجهه آن‌ها در حال انجام است.

خراسان 21 فروردین 1397- خبر مثل همیشه کوتاه، تکان دهنده و تلخ بود؛ سید مرتضی
آوینی شهید شد! 25 سال قبل در 20 فروردین خبر رسید، سید مرتضی آوینی در
منطقه فکه روی مین رفته و شهید شده است. از آن سال ها تا همین امروز در
سالگرد شهادت سید مرتضی آوینی، افراد زیادی درباره تفکر و زاویه دید هنری
او صحبت کرده و یاد و نامش را زنده نگه داشته اند. چند سالی است سالروز
شهادت او به نام روز هنر انقلاب اسلامی ثبت شده است. جام جم آنلاین، با
شهریار زرشناس، محقق اندیشه دینی و استاد دانشگاه که از دوستان نزدیک شهید
آوینی نیز بوده، همصحبت شده است تا برایمان از سید شهیدان اهل قلم بگوید.

خراسان 22 اسفند 1396

کلمات هم  عاشق می شوند وقتی قرار است در روزی شکوه یافته به نام شهید، از عشق
بنویسند و به شرحی، کنار هم بنشینند که رابطه عاشق و معشوق را ، غزل وار
برای مردمان بخوانند. من به زلالی واژه هایی چنین غبطه می خورم و آرزو می
کنم کاش واژه ای باشم که در تعریف عشق، به مانایی رسیده باشد، آن هم عشقی
که یک سویش شهید خونین قبایِ معرکه است و شوریده سر، دل هزار شرحه اش را بهمیدان می آورد و آن سویش، حضرت شاهد است. همو که گواه تغزل سرخِ شهید است
در رزمگاه که در جست و جوی او خود را به میدان رسانده است. خدا در زلالی
نگاه شهید، حرف به حرفِ آن حدیث قدسی را که خود، نامه کرده و به آدرس همه
عاشقان عالم فرستاده است، می خواند. جوابش را هم حضرتِ “صادق الوعد” به
زیبایی می دهد وقتی آینه در آینه شد. اصلا بیایید ما هم از روی دستِ شهدا ،آن نامه عاشقانه را بخوانیم. کسی چه می داند، شاید روزی در دل ما هم بعثتیرخ داد و آن حدیث را – به دعای شهدا- حرف به حرف خواندیم، از کرم خدا که
نمی شود نا امید شد و پیغام ” ولا تیئسوا من روح الله” حضرت او را نادیده
گرفت،می شود؟! پس می خوانیم؛ ” طلبنی وجدنی “، پس به جست و جو برمی خیزیم وهمه آدرس هایی را که خود فرموده است می گردیم تا به او برسیم با یقین به” ومن وجدنی عرفنی” به شناخت او بار خواهیم یافت و جان خواهیم ساخت تا” و من
عرفنی احبنی” جان مان را تازه کند و جوانه بزند عشق و دامن بگستراند عشق
که” و من احبنی عشقنی ” و چه جوابی خواهد یافت این عشق که از جان مجنون
برمی خیزد” و من عشقنی عشقته ” و خواهد دید که دل حضرت نگار از او شوریده
تر است و برای وصال، چه ها که نمی کند؛” و من عشقته قتلته ” اما خدای
جوانمردی است حضرت دوست ، پس”و من قتلته فعلیّ دیته ” وچه دیه ای خواهد دادکریم ترین کریمان؛ “و من علیّ دیته فأنا دیته.” و چه خوش است این مهربانی
دوسویه و بقایی که شهید بعد از فنا می یابد و چه پرشکوه است که عاشق خود
دیه معشوق می شود تا خانواده شهدا، خانواده خدا باشند و جای فرزند و پدر و
همسر خود، عنایات او را ببینند و همایون فال ملتی که به خانوادگی شهید
افتخار می یابد تا خویشاوند خدا باشد . البته بعد از زندگی به سبک شهدا…


ویژه نامه شهید دکتر مصطفی چمرانDownloads-icon


برای دریافت کلیک کنیدDownloads-icon
نی نی سایت

نظر مردم درباره ی شهدا
نظر مردم درباره ی شهدا

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.