نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله
نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

صیغه نود و نه ساله هم همان عقد موقت بوده و مقدار سال عقد، ماهیت آن را تغییر نخواهد داد . در این نوع صیغه زن حق ارث بردن از مرد را ندارد ، همچنین تعیین مهریه برای این عقد الزامی است اما زن در صورتی مستحق نفقه خواهد بود که در ضمن عقد برای زن شرط شده باشد .

برای مشاوره صیغه 99 ساله

برای مشاوره صیغه 99 ساله

در شرع مقدس اسلام علاوه بر عقد و ازدواج دائم نوع دیگری از ازدواج هم به نام عقد موقت وجود دارد که همان طور که از اسمش پیداست برای مدت زمان مشخص و محدودی است . صيغه موقت به این معنی است که زن و مردی که با هم ازدواج موقت می کنند ، فقط تا زمانی که مدت عقد تمام نشده است ، با هم زن و شوهرند . بعد از تمام شدن مدت ديگر زن و شوهر نيستند ، مثلا اگر براي مدت ده روز ازدواج کرده باشند ، بعد از ده روز ديگر نسبت به هم محرم نيستند .

حال ممکن است این سوال برای افرادی که خواهان محرمیت با عقد موقت هستند پیش بیاید که منظور از صیغه 99 ساله چیست ؟ صیغه ۹۹ ساله چه شرایطی دارد ؟ صیغه 99 ساله چه حکمی دارد ؟

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

در این مقاله ضمن تعریف مختصری که از صیغه در مقدمه مقاله کردیم به تعریف صیغه 99 ساله و احکام قانونی آن خواهیم پرداخت .

 مطابق ماده‌ 1075 قانون‌ مدني‌ ( نكاح‌ وقتي‌ منقطع‌ یا موقت است‌ كه‌ براي‌ مدت‌ معينی‌ بین زوجین واقع‌ ‌شده ‌باشد . ) ذکر مدت در هنگام خواندن صیغه عقد مو قت الزامی است چه این مدت برای چند ساعت باشد یا برای چندین سال باشد .

 ماده‌ 1076 قانون‌ مدني‌ در مورد مدت در عقد موقت یا صیغه بیان کرده است که ( مدت‌ نكاح‌ منقطع‌ بايد كاملا معين‌ شود ) . يعنيی بايد مدت‌ طوري‌ باشد كه‌ هيچ گونه‌ ابهامی‌ نداشته‌ باشد و آغاز زمان‌ و آخر زمان‌ ازدواج‌ موقت‌ كاملا معين‌ باشد حتي‌ اگر مدت‌ كم‌ باشد مانند يك‌ روز يا يك‌ ساعت‌ و يا مدت‌ ازدواج‌ موقت‌ طولانی‌ باشد مانند سی‌ و چهل‌ سال ‌.

 در قانون حرفی در مورد منع صیغه نود و نه ساله نیست و همانطور که از متن قانون پیدا است برای صحت این صیغه فقط باید مدت شروع و پایان آن کاملا برای طرفین معلوم باشد .

 چنانچه‌ در ازدواج‌ موقت‌ 99 ساله یا کلا (صيغه موقت)، مدت‌ ذكر شود اما اول‌ و آخر آن‌ معين‌ نشود مانند اين كه‌ مردی‌ زنی را به‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ خود در بياورد به‌ مدت‌ نود و نه سال‌ اما معلوم‌ نكند كه‌ آغاز نود و نه سال‌ از چه‌ وقت‌ است ‌، ابتدای آن‌ از زمان‌ خواندن صیغه عقد محسوب‌ می ‌گردد ، زيرا اطلاق‌ عقد مقتضی این است كه‌ مدت‌ بلافاصله‌ پس از خواندن صیغه محرمیت شروع‌ شود .

 

در مورد صیغه عقد موقت گفته شد که مطابق قانون مدنی ایران مدت در این نوع از عقد ازدواج باید معلوم و مشخص باشد و هنگام خواندن صیغه بیان شود . با توجه به برخی شباهت های نکاح دائم با صیغه نود و نه ساله باید گفت یک سری شرایط و احکام قانونی برای صیغه ۹۹ ساله وجود دارد که عبارت است از :

 در مورد صیغه 99 ساله عده ای معتقدند در صورتی که مدت این نوع نکاح از طول عمر انسان بیشتر باشد ازدواج به دائم تبدیل می شود . پس از شوهر ارث می برد و می تواند بابت نفقه معوقه دادخواست بدهد تا از ما ترک او پرداخت شود .

 در عقد موقت یا صیغه 99 ساله طرفین می توانند مدت عقد را تمدید کنند هم چنین مرد می تواند از ادامه آن صرف نظر کرده و یا به اصطلاح مدت باقی مانده را بذل کند و زوجیت را به پایان برساند یا طرفین می توانند پس از پایان مدت آن را به ازدواج دائم تبدیل کنند .

 در ازدواج موقت در هنگام انعقاد عقد باید مهر تعیین شود در غیر این صورت عقد باطل خواهد بود .

 در ازدواج موقت یا صیغه ۹۹ ساله حتی اگر نزدیکی بین زن و شوهر واقع نشود پرداخت کل مهریه بر مرد واجب است و اگر نزدیکی انجام نشود و هنوز مدتی از عقد نیز باقی مانده باشد و مرد آن را بذل کند یا ببخشد باید نصف مهریه را به زن پرداخت کند .

 در صیغه موقت زن و مرد می توانند خود صیغه عقد را بخوانند و مدت و مقدار مهریه را معین کنند .

 در نکاح موقت نفقه به زن تعلق نخواهد گرفت مگر طرفین به آن توافق کنند و در صورت عدم پرداخت نفقه به زن تنها او می تواند از دادگاه الزام شوهر را به دادن نفقه در خواست کند .

 در ازدواج موقت یا همان صیغه حتی با شرط ضمن عقد نیز زن مستحق ارث شوهر نخواهد شد چه صیغه چند ساعته باشد چه 99 ساله ولی اگر فرزندی در این نوع عقد متولد شود از پدر و مادر مشروع خود ارث خواهد برد .

 در صیغه ازدواج موقت طلاق وجود ندارد انحلال نکاح موقت و روش های آن به این صورت است که نکاح موقت با اتمام مدت یا بخشش مدت از طرف مرد پایان می یابد مگر این که زن وکالت در بذل مدت داشته باشد که بتواند بذل کند .

 حضانت فرزند متولد شده در عقد موقت این چنین است که اگر پدر و مادر از یکدیگر جدا شوند حق سرپرستی تا 7 سالگی با مادر است و بعد ازآن با پدر است و پس از بلوغ فرزند خود تصمیم به این می گیرد که با کدام زندگی کند . اگر پس از 7 سالگی پدر حاضر به قبول حضانت فرزند نباشد مادر می تواند حضانت را قبول کند ولی پدر همچنان باید مخارج فرزند را بپردازد .

 مطابق قانون مدنی و همانطور که گفته شد زن و مرد می توانند خود صیغه عقد موقت را بخوانند و الزامی به ثبت آن در دفتر ازدواج و گرفتن صیغه نامه نیست اما در صیغه نود و نه ساله در صورت وجود بعضی شرایط ثبت صیغه الزامی می شود :

 در صورت باردار شدن زوجه .

 در صورت وجود توافقاتی در صیغه عقد موقت مابین طرفین یا این که عقد بر مبنای ثبت شدن واقع شده باشد باید ثبت شود .

 وجود شرط ضمن عقد مثل شرط انفاق به زن .

 در این موارد در صیغه 99 ساله یا کمتر از آن اگر عقد به ثبت رسیده باشد زن به راحتی برای مهریه یا اثبات نسب یا اثبات شرط انفاق می تواند از طریق دادگاه اقدام کند و ادعایش را به اثبات برساند .

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد صیغه 99 ساله در کانال تلگرام حقوق خانواده عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون صیغه ۹۹ ساله پاسخ دهند .

 

 

 

برای مشاوره صیغه 99 ساله

برای مشاوره صیغه 99 ساله


درصورتی که برای مشاوره در تمامی زمینه های ذکر شده در سایت، به دانش چندین ساله ما در این زمینه نیاز داشتید می توانید با ایمیل یا شماره تلفن 9099075303 ( تماس با تلفن ثابت از سراسر کشور و به ازای هر دقیقه 6000 تومان ) در ارتباط باشید تا از مزایای مشاوره حضوری سایت مشاوره دینا بهره مند گردید. همچنین می توانید از طریق فرم ارتباط با ما، پیام ها و انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال نمایید. سایت مشاوره دینا یک مرکز خصوصی و غیرانتفاعی است و به هیچ ارگان دولتی و خصوصی دیگر اعم از قوه قضاییه ، کانون وکلا ، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و …. هیچگونه وابستگی ندارد.

جهت ارئه انتقادات، پیشنهادات و شکایات با شماره تلفن 54787900-021 تماس حاصل فرمایید.


قانون مجازات اسلامی جدیدDownloads-icon


دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییهDownloads-icon


فرم پیش نویس ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییهDownloads-icon


فرم پیش نویس ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی دادگستریDownloads-icon


ظرفیت پذیرش آزمون اخذ پروانه مشاوره خانوادهDownloads-icon

توضیحات کارشناس:
در احکام اسلامی ازدواج بر دو قسم دایم و …

با سلام و تحیات استدعا دارد پاسخ فرمایند مطابق فتاوای حضرت …

مدت زمان عقد) باسلام .آیا می توان درصورت موافقت طرفین ،مدت …

‏‏ازدواج انقطاعی (ازدواج موقت)‏
‏‏[سؤال 10489]‏‏ ‏ ‏ …

سلام میخواستم بدونم اذن پدر برای ازدواج موقت دختری که سن …

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

با عرض سلام.من با دختری اشنا هستم که خیلی دوستش دارم. پدر و …

«مسأله 5- ذکر مهریه در ازدواج موقت شرط است، پس اگر اخلال به …

لطفا به سوال شرعی اینجانب از دیدگاه امام خمینی (ره)پاسخ …

توضیحات کارشناس:در باره دختری که با اجازه پدر ازدواج شرعی …

پاسخ و توضیحات کارشناس:
اسلام ازدواج را امری مستحب مؤکد …

کلیه حقوق برای موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) محفوظ است.

ازدواج دائم و موقت، در بسیارى از احکام و مسائل مشترک‏‌اند؛ براى مثال در هر دو باید صیغه خوانده شود و تنها راضى بودن زن و مرد کافى نیست و یا صیغه عقد را می‏‌توانند خود زن و مرد بخوانند و یا دیگرى را وکیل کنند که از طرف آنان بخواند. در ادامه مسائلی درباره صیغه ‌۹۹ ساله بیان خواهد شد.

 

ازدواج دائم و موقت در پاره‌‏اى از مسائل با یکدیگر تفاوت دارند که برخى از آنها عبارت است از:

زمان متعه اگر مقداری زیاد مثلا نود و نه سال تعیین شود، بعضی‌ها آن را باطل می دانند، بعضیها هم می فرمودند تبدیل به دائم می شود و عده ای هم می گویند صحیح است چون ممکن است مدت را ببخشد. اما در مورد حداقل زمان متعه؛ باید به حدی باشد که یک لذت جنسی در آن تصور شود.

حلال بودن ازدواج موقت بستگی به قبول آن از طرف مسلمانان است، مسلمانی که برخلاف قرآن معتقد به حلالیت آن نباشد انجام نمی دهد نه اینکه حرام باشد و چون شیعیان طبق نظر قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) آن را حلال می دانند و انجام می دهند و در هرجای دنیا شیعه صحیح الاعتقادی وجود دارد امکان ندارد ازدواج موقت را حرام بداند.

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

ازدواج موقت به یک شکل نیست و در حقیقت از نظر اسمی«موقت» است چون دارای زمان مشخص و شروط گوناگون است.

با توجه به مسئله زمان‌ ازدواج، از ازدواج یک ساعته تا صیغه 99 ساله افراد می‌توانند در این‌گونه ازدواج‌ها، نحوه ارتباط، ‌زمان و میزان آن و البته مبلغی که به عنوان مهریه به زن تعلق می‌گیرد را مشخص کنند.

این ازدواج، نوعی ازدواج انعطاف‌پذیر است که افراد می‌توانند خود را با آن تطبیق دهند. آن دسته افرادی که نیاز به ازدواج دارند، با این روش می‌توانند علاوه بر رفع نیاز، از مشکلات و گناهان ارتباطات غیرسالم هم رهایی یابند.

در واقع صیغه 99 ساله باعث می‌شود آن چیزی که در نهان جامعه وجود دارد و به دلیل عدم رعایت شئونات شرعی به زنا بدل می‌شود، جنبه شرعی به خود گیرد و راه گناه را ببندد.

موضوع ثبت ازدواج در شناسنامه یا سند(چه در ازدواج دائم و چه در ازدواج موقت) یک امر مدنی است، نه شرعی و به همین دلیل، خواندن صیغه محرمیت میان افراد، بسیار مهم‌تر از ثبت آن است.

صیغه موقت به معنای (ازدواج موقت) است. صیغه موقت به این معنی است که زن و مردی که با هم ازدواج موقت می کنند، فقط تا زمانی که مدت عقد تمام نشده، با هم زن و شوهرند.

بعد از تمام شدن مدت دیگر زن و شوهر نیستند، مثلا اگر برای مدت ده روز ازدواج کرده باشند، بعد از ده روز دیگر نسبت به هم محرم نیستند. در ازدواج موقت یا همان صیغه موقت رضایت زن و مرد و خوانده شدن عقد و مشخص کردن مهریه و مدت لازم است.

اگر دختر باکره باشد، به نظر بیش تر مراجع معظم تقلید باید از پدرش رضایت بگیرد.

طبق ماده 1062قانون‌ مدنی‌: “نکاح‌ واقع‌ می‌شود به‌ ایجاب‌ و قبول‌ به‌ الفاظی‌ که‌ صریحا دلالت‌ بر قصد ازدواج‌ نماید.”

ازدواج‌ موقت‌(صیغه موقت) که‌ رابطه‌ زوجیت‌ بین‌ زن‌ و مرد در مدت‌ معین‌ است‌ به‌ وسیله‌ عقد محقق‌ می‌گردد و چون‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ یکی‌ از عقود است‌ باید علاوه‌ بر شرایط عمومی‌ برای‌ صحت‌ عقد، دارای‌ شرایط مخصوص‌ به‌ خود نیز باشد.

قصد و رضای‌ زوجین‌ در صیغه موقت از شرایط صحت‌ عقد است‌. لذا مرد یا زن‌ یا وکیل‌ آن‌ها که‌ صیغه‌ عقد موقت‌ را می‌خواند باید قصد انشاء داشته‌ باشد یعنی‌ اگر خود مرد و زن‌ صیغه‌ را می‌خوانند، زن‌ به‌ گفتن‌ “زوجتک‌نفسی‌” قصدش‌ این‌ باشد که‌ خود را زن‌ او قرار دهد.

مرد نیز به‌ گفتن‌ “قبلت‌ التزویج‌” زن‌ بودن‌ او را برای‌ خود قبول‌ نماید و اگر وکیل‌ مرد و زن‌ صیغه‌ را می‌خواند، به‌ گفتن‌ “زوجت‌ و قبلت‌” قصدش‌ این‌ باشد که‌ مرد و زنی‌ را که‌ او را وکیل‌کرده‌ است‌، زن‌ و شوهر شوند.

بنابراین‌ اگر زن‌ و مرد راضی‌ به‌ عقد صیغه 99 ساله نباشند یا اینکه‌ یکی‌ از طرفین‌، مورد اجبار و اکراه‌ قرار گرفته‌ باشد و یا آنکه‌ بدون‌ قصد انشاء مثلا به‌ لحاظ شوخی‌ صیغه‌ را جاری‌ نماید، این‌ شرط که‌ از صحت‌ ازدواج‌ موقت‌ است‌ رعایت‌ نشده‌ و باطل‌ می‌باشد.

در نتیجه‌ اگر زن‌ یا مردی‌ را اجبار به‌ ازدواج‌ موقت‌ با دیگری‌ نمایند که‌ شخص‌ مکره‌ بدون‌ اراده‌، مجبور به‌ پذیرش‌ ازدواج‌ است‌ این‌ ازدواج‌ یا صیغه موقت صحیح‌ نمی‌باشد.

در ازدواج‌ یا صیغه موقت تنها اراده‌ و رضایت‌ زن‌ و مرد برای‌ تحقق‌ عقد کافی‌ نیست‌ بلکه‌ باید از الفاظی‌ استفاده‌ کرد که‌ قصد طرفین‌ را مبنی‌ بر ازدواج‌ یا صیغه موقت برساند.

بنابراین‌ معاطات‌ در عقد ازدواج‌ موقت‌ پذیرفته‌ نشده‌ است‌. در اینکه‌ خواندن‌ صیغه‌ ازدواج‌ موقت‌ با چه‌ زبان‌ و الفاظی‌ باشد کافی‌ است‌ که‌ لفظ فارسی‌ باشد و لفظ عربی‌ ضرورت‌ ندارد و صیغه‌ خاص‌ نیز ضرورت‌ ندارد، بلکه‌ همین‌ مقدار که‌ الفاظ، قصد ازدواج‌ موقت‌ را برساند کافی‌ است.

ایجاب‌ عبارت‌ است‌ از اعلام‌ قصد ازدواج‌ “موقت” گوینده‌ با مخاطب‌ خود. قبول‌ عبارت‌ از اعلام‌ پذیرش‌ آن‌ امر است‌. ایجاب‌ عموما از طرف‌ زن‌ و قبول‌ از طرف‌ مرد می‌باشد.

توالی‌ ایجاب‌ و قبول‌: برای‌ اینکه‌ اراده‌ هر دو طرف‌ در نظر عرف‌ مربوط به‌ هم‌ باشد و فاصله‌ بین‌ ایجاب‌ و قبول‌ امکان‌ توافق‌ واقعی‌ زوجین‌ را بر هم‌ نزند، در ماده‌ 1065 قانون‌ مدنی‌ تصریح‌ شده‌ است‌ که‌:

“توالی‌ عرفی‌ ایجاب‌ و قبول‌ شرط صحت‌ عقد است‌.”

یعنی‌ قبول‌ باید در زمانی‌ گفته‌ شود که‌ عرف‌ آن‌ را متوالی‌ و مربوط به‌ ایجاب‌ بداند.

ماده‌ 1063 قانون‌ مدنی‌: “ایجاب‌ و قبول‌ ممکن‌ است‌ از طرف‌ خود مرد و زن‌ صادر شود و یا از طرف‌ اشخاصی‌ که‌ قانونا حق‌ عقد دارند.”

با توجه‌ به‌ ماده‌ 1071 قانون‌ مدنی‌، به‌ نظر می‌رسد منظور از “اشخاصی‌ که‌ قانونا حق‌ عقد دارند” موردی‌ است‌ که‌ ازدواج‌ یا صیغه موقت توسط ولی‌ انجام‌ می‌گیرد و این‌ ماده‌ نمی‌خواهد مورد وکالت‌ را بیان‌ دارد.

“تعیین‌ زن‌ و شوهر به‌ نحوی‌ که‌ برای‌ هیچ‌ یک‌ از طرفین‌ در شخص‌ طرف‌ دیگر شبهه‌ نباشد شرط صحت‌ نکاح‌ است‌.”

ماده‌ 1075 قانون‌ مدنی‌:‌ “نکاح‌ وقتی‌ منقطع‌ است‌ که‌ برای‌ مدت‌ معینی‌ واقع‌‌ شده‌ باشد.” از مفهوم‌ ماده‌ مذکور به‌ دست‌ می‌آید که‌ اگر برای‌ صیغه موقت مدت‌ تعیین‌ نشده‌ باشد، عقد ازدواج‌ صحیح‌ است‌ و آن‌ به‌ عقد دائم‌ مبدل‌ می‌شود.

اما گفته‌ شده‌ دسته‌ دیگری‌ از فقهاء عقیده‌ دارند که‌ در صورت‌ عدم‌ ذکر مدت‌، عقد ازدواج‌ موقت‌ باطل‌ است‌ و مبدل‌ به‌ ازدواج‌ دائم‌ نمی‌شود زیرا در ازدواج‌ موقت‌(صیغه موقت) تعیین‌ مدت‌ شرط است‌ پس‌ چنانچه‌ عقد فاقد این‌ شرط باشد باطل‌ است.

اگر چه‌ قانون‌ مدنی‌ در ماده‌ 1075 قول‌ مشهور فقهاء را پذیرفته‌ است‌ اما به‌ نظر می‌رسد قولی‌ که‌ نظر به‌ بطلان‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ در صورت‌ عدم‌ تعیین‌ مدت‌ دارد، صحیح‌ تر به‌ نظر می‌رسد.

خصوصا اینکه‌ زن‌ و مرد اراده‌ خود را برای‌ صیغه موقت با آثار آن‌ در نظر داشته‌اند و حال‌ آنکه‌ در صورت‌ عدم‌ تعیین‌ مدت‌ و مبدل‌ شدن‌ ازدواج‌ موقت‌ به‌ ازدواج‌ دائم‌، موجب‌ ضرر به‌ زن‌ و مرد، خصوصا مرد می‌شود مانند اینکه‌ مجبور به‌ پرداخت‌ نفقه‌ می‌شود و نیز زن‌ از مرد و بالعکس‌ از همدیگر ارث‌ ببرند و منظور آن‌ها این‌ نبوده‌ است‌.

ماده‌ 1076 قانون‌ مدنی‌:

“مدت‌ نکاح‌ منقطع‌ باید کاملا معین‌ شود.”

یعنی‌ باید مدت‌ طوری‌ باشد که‌ هیچگونه‌ ابهامی‌ نداشته‌ باشد و آغاز زمان‌ و آخر زمان‌ ازدواج‌ موقت‌ کاملا معین‌ باشد حتی‌ اگر مدت‌ کم‌ باشد مانند یک‌ روز یا یک‌ ساعت‌ و یا مدت‌ ازدواج‌ موقت‌ طولانی‌ باشد مانند سی‌ و چهل‌ سال‌.

چنانچه‌ در ازدواج‌ موقت‌(صیغه موقت)، مدت‌ ذکر شود اما اول‌ و آخر آن‌ معین‌ نشود مانند اینکه‌ مردی‌ زنی‌ را به‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ خود دربیاورد به‌ مدت‌ یک‌ سال‌ اما معلوم‌ نکند که‌ آغاز یک‌ سال‌ از چه‌ وقت‌ است‌، بیان‌ شده‌ که‌ ابتداء آن‌ از زمان‌ عقد محسوب‌ می‌گردد، زیرا اطلاق‌ عقد اقتضاء دارد که‌ مدت‌ بلافاصله‌ شروع‌ شود.

اما برخی‌ دیگر از حقوق‌دانان‌ اظهار می‌دارند “آغاز مدت‌ ازدواج‌ موقت‌، باید پیوسته‌ به‌ زمان‌ انعقاد عقد باشد و نباید جدای‌ از آن‌ باشد و به‌ نظر می‌رسد نظر اخیر صحیح‌ تر باشد.

مطلب بسیار مفیدی بود
ممنون از شما

سلام صیغه 99ساله انجام دادم الان پشیمونم باید برم محضرصیقه طلاق رو بخونن یا خودمون هم میتونیم با طلش کنیم و صیغه 99ساله تا چند وقت مهلت دارد ممنون میشم جوابمو بدین

سلام آیاصیغه موقت بدون ثبت وبدون شاهددوطرف باعث دردسردوطرفین میشود؟

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

میتواند در مواردی موجب درد سرهای متفاوت گردد.بهتر است برای این امر دست نوشته ای تهیه شود و در حضور دو طرف توسط چند نفر امضا گردد که از لحاظ ثبتی دارای ارزشی همچون ثبت رسمی می باشد

با کسی که بهش خیلی علاقه داشتم صیغه دائم کردیم و خودمون اینکارو کردیم .حالا میخوام ازش جدا بشم و با شخص دیگه ای ازدواج کنم باید چه عبارتی رو بخونم تا این صیغه باطل بشه.لطفا کمک کنید

باسلام و احترام
لطفا پرسش حقوقی خود را در قسمت مشاوره حقوقی مطرح فرمایید.

با سلام.
برای خواندن صیغه موقت و دائم دقیقا چه باید گفت؟
(منظور همان متن صیغه است)
و زمان و میزان مهر به چه صورت گفته می شود؟( یعنی در همان متن صیغه که خوانده میشود جای دارد؟)

با سلام.
برای خواندن صیغه موقت و دائم دقیقا چه باید گفت؟
و زمان و میزان مهر به چه صورت گفته می شود؟( یعنی در همان متن صیغه که خوانده میشود جای دارد؟)

سلام اگر زن و مرد صیغه رو خودشون بخونن و مدتش رو ۹۹ ساله بزارن حتی یک مهریه هم ببرن اما بعد مدتی به مشکل بخورن و بخوان جدا بشن میشه یا نه؟؟اگر میشه برای جدایی متنی باید بخونن؟؟؟

حکم مردی که باوجود همسر اول و بچه زن دیگری را صیغه ۹۹ساله میکند بدون اجازه همسر اول و از وی بچه دار هم میشود چیست؟حقوق و قانونی که زن اول میتواند اقدام کند برای آنراهم بگویید

با سلام من مادرم تا حالا شناسنامه نداشته ب دلیل روستا بودنش…الانم با یک سری مشکلات برخورد کردیم و نمیشه درست شه
ازدواجش صیغه ای بوده
خواستم ببینم با صیغه نامه و بدن شناسنامه میتونه طلاق بگیره…

سلام من ۴ سال پیش ازدواج موقت انجام دادم ۸۰ ساله در دفتر خانه با توجه به اینکه ازدواج دائم تا حالا نداشته ام حالا میخواهم ازدواج دائم کنم از اینکه موقع عقد استعلام کرده باشن قبلا صیغه کرده بودم ترس دارم تورو خدا راهنماییم کنید

درود
آیا میتونیم خودمون صیغه موقت با خانمی بخونیم و باهاش مسافرت بریم ، از لحاظ قانونی مشکل نداره؟

سلام.من ابتدا باشوهرم عقددائم کردیم ولی بعداز مدتی باختلاف خانواده اش ودخالتهاشون مجبورشدم طلاقمو بگیرم که مهریه ونفقه ووسایلمو بخشیدم تاشوهرم رضایت به طلاق بشه که داد ولی بعداز ۲۰ روز برگشت وابراز پشیمانی کردوالتماس کرد برگردم باهاش زندگی کنم و به صیغه ۹۹ ساله که پدرومادرش نفهمن و زندگیمون آرامش داشته باشه بعد رفتیم صیغه ۹۹ ساله کردیم ومهریه را گذاشتم بعهده خودش مقدارش را که ۱۴ سکه گذاشت ومنم قبول کردم ولی شاهدی اونجا نبود ما دفترچه صیغه ۹۹ ساله بامهر برجسته داریم ولی شاهدی نبود آیا این مهریه اعتبار داره یاعقدنامه درسته ؟آیا بمن نفقه تعلق میگیره ؟الان چندماهه شوهرم منو ترک کرده وسراغم نمیاد من میتونم روی مهریه ام اقدام کنم؟لطفا راهنماییم کنید سپاسگزارم.

ویه سوال دیگه آیا تهیه کردن مسکن بعهده شوهرم بوده در مدتیکه بامن زندگی کرده یاخیر ؟چون من منزل شخصی داشتم و اصلا برای من منزلی تهیه نکرد دراینمدت که صیغه ۹۹سالش بودم؟سپاس ازشما

صیغه99ساله کردیم.ضمنا شرط یک طرفه باطل شدن صیغه را در محضر بستیم.یعنی نمیشه خانم به تنهایی صیغه رو باطل کنه.ایا خانم همچین اختیاری دارد؟

سلام
بنده یک خانوم رو به مدت 52 سال صیغه کرده ام ولی حالا بعد از یک ماه که منجر به فروپاشی زندگی سابقم شده دیگه نمیخوام باهاشون باشم و میخوام صیغه رو باطل کنم 5تا سکه مهریه کردم ولی از سادگی من سواستفاده کرده و اقدام به اخاذی من کرده و حالا میگه من نمیخوام ازت جدا شم
چطور میتونم از شرش خلاص شم لطفا کمکم کنید

سلام
برای ابطال صیغه 99ساله چه کاری باید انجام داد؟

مرد باید بقیه مدت را ببخشد و طلاق بگیرند.

سلام ببخشید من پدرم صیغه ی داعم کرده یه زنه رو … و ما الان میخوایم بدونیم که آیا اون زنه هم بعد از فوت پدرم ارث میبره ؟

خیر در نکاح موقت ارث نخواهند برد.

سلام منو شوهرم قصد جدایی داریم ولی من راضی به طلاق نیستم اگه من راضی نباشم شوهرم میتونه یک طرفه طلاق بده صیغه دایم کردیم

در صورت عدم رضایت شما همسرتان میتواند به صورت یکطرفه برای طلاق اقدام کند.

سلام من و همسرم عقد موقت کردیم برای ۹۹ سال. اما همسر اول ایشان عقدنامه ما را پاره کرده و فقط کپی آن را داریم. آیا این امکان هست که بنده به تنهایی به محضر مراجعه کنم و مجددا عقدنامه صادر شود؟ چون همسرم از اینکه توسط همسر اولش تعقیب شود هراس دارد . و با توجه به این وضعیت برای من این شک ایجاد شده که ممکن است ایشان به محضر رفته باشند و عقد را فسخ کرده باشند و به من نگفته باشند و در واقع بدون وجود محرمیت همچنان با من در ارتباط باشند؟ لطفا من را راهنمایی کنید چون نمیخواهم کار حرامی کرده باشم.

سلام آیا مردی با داشتن همسر دائم میتواند بدون اجازه زن دائم زن صیغه مدت دار هم بگیرد .

خیر ازدواج چه دائم و چه موقت نیاز به اجازه همسر اول خواهد داشت.

الان خیلی ها بدون رضایت همسر اول صیغه موقت میکنن و همسرشونم بفهمه جنگ دعوا احتمالا دادگاه درپیش میگیره ایا بازهم باید ب همسر اول گفت برای صیغه های یکساعته درماه دوسه بار و درسال ده بار باچار و پنج زن مختلف ایا میشه هرروز رفت ب همسراول گفت قصدصیغه ی زنان یا دخترانی رو برای یک ساعت دارم مچکرم

ما با قانون سر و کار داریم و اینکه میگین خیلی ها. با اونها کاری نداریم.

بله،چون خواندن صیغه نیازی به رضایت همسر داریم ندارد و میتواند به تکرار انجام شود.
راحت بگم در صیغه کلا بجز دو طرف دیگه رضایت هیچکس مهم نیست.

سلام خسته نباشی
من با خانومم جدا شدم طلاق مون هم ثبت شد
بعد از یکسال دوباره صیغه دائم در دفتر ثبت ازدواج خوندیم ولی تو شناسنامه نمیدونم سند ازدواج نداریم فقط دستونشته دفتر ثبت داریم الان میخوام بعداز یک ماه جداشیم چون باهم دیگه بتفهام نرسیدم
من خودم میخواستم صیغه یکساله بخونم وقتی رفتم برا امضا عاقد دائم نوشته بود منو قانع کرد ولی الان پشیمونم میخوام طلاقش بدم سه طلاقه میشه راهنمایی کنی ممنون

زنی که دو ماه صیغه محرمیت با آقایی خوانده ولی رابطه نداشته اند آیا باید عده نگه دارد؟

سلام و عرض ادب،میخواستم بدونم صیغه موقت اگر در دفاتر محضر ثبت بشود چه مزایایی دارد؟ایا در شناسنامه ثبت میشود؟و اینکه از این بابت ثبت محضری خانم امکان سواستفاده را دارد یا خیر؟متشکرم

با سلام .اگر فردی با مردی عراقی و عقد ۹۹ ساله در حال زندگی مشترک باشند و فرزندی از این عقد به وجود آید آیا از لحاظ قانونی در شناسنامه مادر ثبت میشود یا باید عقد آنها از ۹۹ ساله به ثبتی تغییر یابد؟
(در حال حاضر عقد آنها با دفترچه ی عقدی است)

سلام، من ی زن مطلقه هستم و میخوام با مرد متاهلی صیغه 99ساله بشم ایا نیاز ب اجازه همسر اول هست؟ اگر بدون اجازه همسر اول انجام بشه، صیغه باطل هست؟ و اگر زن اول متوجه بشود از نظر قانونی میتواند دردسر ایجاد کند؟

درود دوستی قصد ازدواج با مردی رادارد اما میخواهد حقوق همسر مرحوم خودش رو هم دریافت کند چه راهکاری هست که بتونه از شرایط همسر دایم و از حقوق همسر مرحوم استفاده کند،با تشکر

سلام من خواهرم صیغه ۹۹ساله کردن ۵سالی باهم ازدواج کردن که خواهرم برای همیشه قهر کرد واومد خونه بابام ،هیچ کاری هم برای باطل کردن صیغه نکردیم .خواهرم بعد یک سال ازدواج دائم کرد ، چند نفری گفتن که عقد دائم شون باطله چون از شوهرش که صیغه بوده طلاق نگرفته وهنوز محرمش حساب میشه ،ایااین درسته ؟؟یاصیغه۹۹سالشون باطل شده ?

اینم یکجور دور دور زدنه …همش حرفه . نفس و ذات عمل همونه همه به دنبال نزدیکی و لذت جویی هستن

سلام،مردی که صیغه دائم کرده اگه بخواد طلاقش بده باید حتمامهریشو بده واین کار رو باید تومحضرانجام بده یاخودشم میتونه با دادن مهریه وگرفتن رضایت نامه کتبی ازش جدابشه.

سلام اگر‌با مردی صیغه یک ساله کنیم
اما‌اون مرد بخواد زود تر از یک سال باطل کنه
و من راضی نباشم
یک طرفه میتونه این کارو کنه؟

بله مرد میتواند باقی مدت را بذل کند.

و مهریه صیغه میتونه به جای پول ماشین باشه؟
واگه مرد قبول کنه که توی صیغه نامه قید کرد که نفغه بپردازه اون موقع؟
بعد مدتی این کارو انجام نده میشه شکایت کرد؟

بله اگر شرط نفقه شده باشد امکان پذیر است.

ببخشید دختری که تاحالا ازدواج نکرده
اما‌باکره نیست بخواد صیغه مردی شه
توی محضر چه مدارکی باید ببره

دوقطعه عکس شناسنامه کارت ملی

آقای هاشمی عزیز سلام…..شما از روی کدام کتاب یا کدام مرجع……جواب این سؤالات را میدهید……یا ذوق خودتان است.

با سلام لطفا متن کامل صیغه رو برام بفرستید ممنون

سلام صیغه 99ساله انجام دادم الان پشیمونم باید برم محضرصیقه طلاق رو بخونن یا خودمون هم میتونیم با طلش کنیم و صیغه 99ساله تا چند وقت مهلت دارد ممنون میشم جوابمو بدین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


Δ

ازدواج دائم و موقت، در بسیارى از احکام و مسائل مشترک‏‌اند؛ براى مثال در هر دو باید صیغه خوانده شود و تنها راضى بودن زن و مرد کافى نیست و یا صیغه عقد را می‏‌توانند خود زن و مرد بخوانند و یا دیگرى را وکیل کنند که از طرف آنان بخواند. در ادامه مسائلی درباره صیغه ‌۹۹ ساله بیان خواهد شد.

 

ازدواج دائم و موقت در پاره‌‏اى از مسائل با یکدیگر تفاوت دارند که برخى از آنها عبارت است از:

زمان متعه اگر مقداری زیاد مثلا نود و نه سال تعیین شود، بعضی‌ها آن را باطل می دانند، بعضیها هم می فرمودند تبدیل به دائم می شود و عده ای هم می گویند صحیح است چون ممکن است مدت را ببخشد. اما در مورد حداقل زمان متعه؛ باید به حدی باشد که یک لذت جنسی در آن تصور شود.

حلال بودن ازدواج موقت بستگی به قبول آن از طرف مسلمانان است، مسلمانی که برخلاف قرآن معتقد به حلالیت آن نباشد انجام نمی دهد نه اینکه حرام باشد و چون شیعیان طبق نظر قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) آن را حلال می دانند و انجام می دهند و در هرجای دنیا شیعه صحیح الاعتقادی وجود دارد امکان ندارد ازدواج موقت را حرام بداند.

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

ازدواج موقت به یک شکل نیست و در حقیقت از نظر اسمی«موقت» است چون دارای زمان مشخص و شروط گوناگون است.

با توجه به مسئله زمان‌ ازدواج، از ازدواج یک ساعته تا صیغه 99 ساله افراد می‌توانند در این‌گونه ازدواج‌ها، نحوه ارتباط، ‌زمان و میزان آن و البته مبلغی که به عنوان مهریه به زن تعلق می‌گیرد را مشخص کنند.

این ازدواج، نوعی ازدواج انعطاف‌پذیر است که افراد می‌توانند خود را با آن تطبیق دهند. آن دسته افرادی که نیاز به ازدواج دارند، با این روش می‌توانند علاوه بر رفع نیاز، از مشکلات و گناهان ارتباطات غیرسالم هم رهایی یابند.

در واقع صیغه 99 ساله باعث می‌شود آن چیزی که در نهان جامعه وجود دارد و به دلیل عدم رعایت شئونات شرعی به زنا بدل می‌شود، جنبه شرعی به خود گیرد و راه گناه را ببندد.

موضوع ثبت ازدواج در شناسنامه یا سند(چه در ازدواج دائم و چه در ازدواج موقت) یک امر مدنی است، نه شرعی و به همین دلیل، خواندن صیغه محرمیت میان افراد، بسیار مهم‌تر از ثبت آن است.

صیغه موقت به معنای (ازدواج موقت) است. صیغه موقت به این معنی است که زن و مردی که با هم ازدواج موقت می کنند، فقط تا زمانی که مدت عقد تمام نشده، با هم زن و شوهرند.

بعد از تمام شدن مدت دیگر زن و شوهر نیستند، مثلا اگر برای مدت ده روز ازدواج کرده باشند، بعد از ده روز دیگر نسبت به هم محرم نیستند. در ازدواج موقت یا همان صیغه موقت رضایت زن و مرد و خوانده شدن عقد و مشخص کردن مهریه و مدت لازم است.

اگر دختر باکره باشد، به نظر بیش تر مراجع معظم تقلید باید از پدرش رضایت بگیرد.

طبق ماده 1062قانون‌ مدنی‌: “نکاح‌ واقع‌ می‌شود به‌ ایجاب‌ و قبول‌ به‌ الفاظی‌ که‌ صریحا دلالت‌ بر قصد ازدواج‌ نماید.”

ازدواج‌ موقت‌(صیغه موقت) که‌ رابطه‌ زوجیت‌ بین‌ زن‌ و مرد در مدت‌ معین‌ است‌ به‌ وسیله‌ عقد محقق‌ می‌گردد و چون‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ یکی‌ از عقود است‌ باید علاوه‌ بر شرایط عمومی‌ برای‌ صحت‌ عقد، دارای‌ شرایط مخصوص‌ به‌ خود نیز باشد.

قصد و رضای‌ زوجین‌ در صیغه موقت از شرایط صحت‌ عقد است‌. لذا مرد یا زن‌ یا وکیل‌ آن‌ها که‌ صیغه‌ عقد موقت‌ را می‌خواند باید قصد انشاء داشته‌ باشد یعنی‌ اگر خود مرد و زن‌ صیغه‌ را می‌خوانند، زن‌ به‌ گفتن‌ “زوجتک‌نفسی‌” قصدش‌ این‌ باشد که‌ خود را زن‌ او قرار دهد.

مرد نیز به‌ گفتن‌ “قبلت‌ التزویج‌” زن‌ بودن‌ او را برای‌ خود قبول‌ نماید و اگر وکیل‌ مرد و زن‌ صیغه‌ را می‌خواند، به‌ گفتن‌ “زوجت‌ و قبلت‌” قصدش‌ این‌ باشد که‌ مرد و زنی‌ را که‌ او را وکیل‌کرده‌ است‌، زن‌ و شوهر شوند.

بنابراین‌ اگر زن‌ و مرد راضی‌ به‌ عقد صیغه 99 ساله نباشند یا اینکه‌ یکی‌ از طرفین‌، مورد اجبار و اکراه‌ قرار گرفته‌ باشد و یا آنکه‌ بدون‌ قصد انشاء مثلا به‌ لحاظ شوخی‌ صیغه‌ را جاری‌ نماید، این‌ شرط که‌ از صحت‌ ازدواج‌ موقت‌ است‌ رعایت‌ نشده‌ و باطل‌ می‌باشد.

در نتیجه‌ اگر زن‌ یا مردی‌ را اجبار به‌ ازدواج‌ موقت‌ با دیگری‌ نمایند که‌ شخص‌ مکره‌ بدون‌ اراده‌، مجبور به‌ پذیرش‌ ازدواج‌ است‌ این‌ ازدواج‌ یا صیغه موقت صحیح‌ نمی‌باشد.

در ازدواج‌ یا صیغه موقت تنها اراده‌ و رضایت‌ زن‌ و مرد برای‌ تحقق‌ عقد کافی‌ نیست‌ بلکه‌ باید از الفاظی‌ استفاده‌ کرد که‌ قصد طرفین‌ را مبنی‌ بر ازدواج‌ یا صیغه موقت برساند.

بنابراین‌ معاطات‌ در عقد ازدواج‌ موقت‌ پذیرفته‌ نشده‌ است‌. در اینکه‌ خواندن‌ صیغه‌ ازدواج‌ موقت‌ با چه‌ زبان‌ و الفاظی‌ باشد کافی‌ است‌ که‌ لفظ فارسی‌ باشد و لفظ عربی‌ ضرورت‌ ندارد و صیغه‌ خاص‌ نیز ضرورت‌ ندارد، بلکه‌ همین‌ مقدار که‌ الفاظ، قصد ازدواج‌ موقت‌ را برساند کافی‌ است.

ایجاب‌ عبارت‌ است‌ از اعلام‌ قصد ازدواج‌ “موقت” گوینده‌ با مخاطب‌ خود. قبول‌ عبارت‌ از اعلام‌ پذیرش‌ آن‌ امر است‌. ایجاب‌ عموما از طرف‌ زن‌ و قبول‌ از طرف‌ مرد می‌باشد.

توالی‌ ایجاب‌ و قبول‌: برای‌ اینکه‌ اراده‌ هر دو طرف‌ در نظر عرف‌ مربوط به‌ هم‌ باشد و فاصله‌ بین‌ ایجاب‌ و قبول‌ امکان‌ توافق‌ واقعی‌ زوجین‌ را بر هم‌ نزند، در ماده‌ 1065 قانون‌ مدنی‌ تصریح‌ شده‌ است‌ که‌:

“توالی‌ عرفی‌ ایجاب‌ و قبول‌ شرط صحت‌ عقد است‌.”

یعنی‌ قبول‌ باید در زمانی‌ گفته‌ شود که‌ عرف‌ آن‌ را متوالی‌ و مربوط به‌ ایجاب‌ بداند.

ماده‌ 1063 قانون‌ مدنی‌: “ایجاب‌ و قبول‌ ممکن‌ است‌ از طرف‌ خود مرد و زن‌ صادر شود و یا از طرف‌ اشخاصی‌ که‌ قانونا حق‌ عقد دارند.”

با توجه‌ به‌ ماده‌ 1071 قانون‌ مدنی‌، به‌ نظر می‌رسد منظور از “اشخاصی‌ که‌ قانونا حق‌ عقد دارند” موردی‌ است‌ که‌ ازدواج‌ یا صیغه موقت توسط ولی‌ انجام‌ می‌گیرد و این‌ ماده‌ نمی‌خواهد مورد وکالت‌ را بیان‌ دارد.

“تعیین‌ زن‌ و شوهر به‌ نحوی‌ که‌ برای‌ هیچ‌ یک‌ از طرفین‌ در شخص‌ طرف‌ دیگر شبهه‌ نباشد شرط صحت‌ نکاح‌ است‌.”

ماده‌ 1075 قانون‌ مدنی‌:‌ “نکاح‌ وقتی‌ منقطع‌ است‌ که‌ برای‌ مدت‌ معینی‌ واقع‌‌ شده‌ باشد.” از مفهوم‌ ماده‌ مذکور به‌ دست‌ می‌آید که‌ اگر برای‌ صیغه موقت مدت‌ تعیین‌ نشده‌ باشد، عقد ازدواج‌ صحیح‌ است‌ و آن‌ به‌ عقد دائم‌ مبدل‌ می‌شود.

اما گفته‌ شده‌ دسته‌ دیگری‌ از فقهاء عقیده‌ دارند که‌ در صورت‌ عدم‌ ذکر مدت‌، عقد ازدواج‌ موقت‌ باطل‌ است‌ و مبدل‌ به‌ ازدواج‌ دائم‌ نمی‌شود زیرا در ازدواج‌ موقت‌(صیغه موقت) تعیین‌ مدت‌ شرط است‌ پس‌ چنانچه‌ عقد فاقد این‌ شرط باشد باطل‌ است.

اگر چه‌ قانون‌ مدنی‌ در ماده‌ 1075 قول‌ مشهور فقهاء را پذیرفته‌ است‌ اما به‌ نظر می‌رسد قولی‌ که‌ نظر به‌ بطلان‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ در صورت‌ عدم‌ تعیین‌ مدت‌ دارد، صحیح‌ تر به‌ نظر می‌رسد.

خصوصا اینکه‌ زن‌ و مرد اراده‌ خود را برای‌ صیغه موقت با آثار آن‌ در نظر داشته‌اند و حال‌ آنکه‌ در صورت‌ عدم‌ تعیین‌ مدت‌ و مبدل‌ شدن‌ ازدواج‌ موقت‌ به‌ ازدواج‌ دائم‌، موجب‌ ضرر به‌ زن‌ و مرد، خصوصا مرد می‌شود مانند اینکه‌ مجبور به‌ پرداخت‌ نفقه‌ می‌شود و نیز زن‌ از مرد و بالعکس‌ از همدیگر ارث‌ ببرند و منظور آن‌ها این‌ نبوده‌ است‌.

ماده‌ 1076 قانون‌ مدنی‌:

“مدت‌ نکاح‌ منقطع‌ باید کاملا معین‌ شود.”

یعنی‌ باید مدت‌ طوری‌ باشد که‌ هیچگونه‌ ابهامی‌ نداشته‌ باشد و آغاز زمان‌ و آخر زمان‌ ازدواج‌ موقت‌ کاملا معین‌ باشد حتی‌ اگر مدت‌ کم‌ باشد مانند یک‌ روز یا یک‌ ساعت‌ و یا مدت‌ ازدواج‌ موقت‌ طولانی‌ باشد مانند سی‌ و چهل‌ سال‌.

چنانچه‌ در ازدواج‌ موقت‌(صیغه موقت)، مدت‌ ذکر شود اما اول‌ و آخر آن‌ معین‌ نشود مانند اینکه‌ مردی‌ زنی‌ را به‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ خود دربیاورد به‌ مدت‌ یک‌ سال‌ اما معلوم‌ نکند که‌ آغاز یک‌ سال‌ از چه‌ وقت‌ است‌، بیان‌ شده‌ که‌ ابتداء آن‌ از زمان‌ عقد محسوب‌ می‌گردد، زیرا اطلاق‌ عقد اقتضاء دارد که‌ مدت‌ بلافاصله‌ شروع‌ شود.

اما برخی‌ دیگر از حقوق‌دانان‌ اظهار می‌دارند “آغاز مدت‌ ازدواج‌ موقت‌، باید پیوسته‌ به‌ زمان‌ انعقاد عقد باشد و نباید جدای‌ از آن‌ باشد و به‌ نظر می‌رسد نظر اخیر صحیح‌ تر باشد.

مطلب بسیار مفیدی بود
ممنون از شما

سلام صیغه 99ساله انجام دادم الان پشیمونم باید برم محضرصیقه طلاق رو بخونن یا خودمون هم میتونیم با طلش کنیم و صیغه 99ساله تا چند وقت مهلت دارد ممنون میشم جوابمو بدین

سلام آیاصیغه موقت بدون ثبت وبدون شاهددوطرف باعث دردسردوطرفین میشود؟

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

میتواند در مواردی موجب درد سرهای متفاوت گردد.بهتر است برای این امر دست نوشته ای تهیه شود و در حضور دو طرف توسط چند نفر امضا گردد که از لحاظ ثبتی دارای ارزشی همچون ثبت رسمی می باشد

با کسی که بهش خیلی علاقه داشتم صیغه دائم کردیم و خودمون اینکارو کردیم .حالا میخوام ازش جدا بشم و با شخص دیگه ای ازدواج کنم باید چه عبارتی رو بخونم تا این صیغه باطل بشه.لطفا کمک کنید

باسلام و احترام
لطفا پرسش حقوقی خود را در قسمت مشاوره حقوقی مطرح فرمایید.

با سلام.
برای خواندن صیغه موقت و دائم دقیقا چه باید گفت؟
(منظور همان متن صیغه است)
و زمان و میزان مهر به چه صورت گفته می شود؟( یعنی در همان متن صیغه که خوانده میشود جای دارد؟)

با سلام.
برای خواندن صیغه موقت و دائم دقیقا چه باید گفت؟
و زمان و میزان مهر به چه صورت گفته می شود؟( یعنی در همان متن صیغه که خوانده میشود جای دارد؟)

سلام اگر زن و مرد صیغه رو خودشون بخونن و مدتش رو ۹۹ ساله بزارن حتی یک مهریه هم ببرن اما بعد مدتی به مشکل بخورن و بخوان جدا بشن میشه یا نه؟؟اگر میشه برای جدایی متنی باید بخونن؟؟؟

حکم مردی که باوجود همسر اول و بچه زن دیگری را صیغه ۹۹ساله میکند بدون اجازه همسر اول و از وی بچه دار هم میشود چیست؟حقوق و قانونی که زن اول میتواند اقدام کند برای آنراهم بگویید

با سلام من مادرم تا حالا شناسنامه نداشته ب دلیل روستا بودنش…الانم با یک سری مشکلات برخورد کردیم و نمیشه درست شه
ازدواجش صیغه ای بوده
خواستم ببینم با صیغه نامه و بدن شناسنامه میتونه طلاق بگیره…

سلام من ۴ سال پیش ازدواج موقت انجام دادم ۸۰ ساله در دفتر خانه با توجه به اینکه ازدواج دائم تا حالا نداشته ام حالا میخواهم ازدواج دائم کنم از اینکه موقع عقد استعلام کرده باشن قبلا صیغه کرده بودم ترس دارم تورو خدا راهنماییم کنید

درود
آیا میتونیم خودمون صیغه موقت با خانمی بخونیم و باهاش مسافرت بریم ، از لحاظ قانونی مشکل نداره؟

سلام.من ابتدا باشوهرم عقددائم کردیم ولی بعداز مدتی باختلاف خانواده اش ودخالتهاشون مجبورشدم طلاقمو بگیرم که مهریه ونفقه ووسایلمو بخشیدم تاشوهرم رضایت به طلاق بشه که داد ولی بعداز ۲۰ روز برگشت وابراز پشیمانی کردوالتماس کرد برگردم باهاش زندگی کنم و به صیغه ۹۹ ساله که پدرومادرش نفهمن و زندگیمون آرامش داشته باشه بعد رفتیم صیغه ۹۹ ساله کردیم ومهریه را گذاشتم بعهده خودش مقدارش را که ۱۴ سکه گذاشت ومنم قبول کردم ولی شاهدی اونجا نبود ما دفترچه صیغه ۹۹ ساله بامهر برجسته داریم ولی شاهدی نبود آیا این مهریه اعتبار داره یاعقدنامه درسته ؟آیا بمن نفقه تعلق میگیره ؟الان چندماهه شوهرم منو ترک کرده وسراغم نمیاد من میتونم روی مهریه ام اقدام کنم؟لطفا راهنماییم کنید سپاسگزارم.

ویه سوال دیگه آیا تهیه کردن مسکن بعهده شوهرم بوده در مدتیکه بامن زندگی کرده یاخیر ؟چون من منزل شخصی داشتم و اصلا برای من منزلی تهیه نکرد دراینمدت که صیغه ۹۹سالش بودم؟سپاس ازشما

صیغه99ساله کردیم.ضمنا شرط یک طرفه باطل شدن صیغه را در محضر بستیم.یعنی نمیشه خانم به تنهایی صیغه رو باطل کنه.ایا خانم همچین اختیاری دارد؟

سلام
بنده یک خانوم رو به مدت 52 سال صیغه کرده ام ولی حالا بعد از یک ماه که منجر به فروپاشی زندگی سابقم شده دیگه نمیخوام باهاشون باشم و میخوام صیغه رو باطل کنم 5تا سکه مهریه کردم ولی از سادگی من سواستفاده کرده و اقدام به اخاذی من کرده و حالا میگه من نمیخوام ازت جدا شم
چطور میتونم از شرش خلاص شم لطفا کمکم کنید

سلام
برای ابطال صیغه 99ساله چه کاری باید انجام داد؟

مرد باید بقیه مدت را ببخشد و طلاق بگیرند.

سلام ببخشید من پدرم صیغه ی داعم کرده یه زنه رو … و ما الان میخوایم بدونیم که آیا اون زنه هم بعد از فوت پدرم ارث میبره ؟

خیر در نکاح موقت ارث نخواهند برد.

سلام منو شوهرم قصد جدایی داریم ولی من راضی به طلاق نیستم اگه من راضی نباشم شوهرم میتونه یک طرفه طلاق بده صیغه دایم کردیم

در صورت عدم رضایت شما همسرتان میتواند به صورت یکطرفه برای طلاق اقدام کند.

سلام من و همسرم عقد موقت کردیم برای ۹۹ سال. اما همسر اول ایشان عقدنامه ما را پاره کرده و فقط کپی آن را داریم. آیا این امکان هست که بنده به تنهایی به محضر مراجعه کنم و مجددا عقدنامه صادر شود؟ چون همسرم از اینکه توسط همسر اولش تعقیب شود هراس دارد . و با توجه به این وضعیت برای من این شک ایجاد شده که ممکن است ایشان به محضر رفته باشند و عقد را فسخ کرده باشند و به من نگفته باشند و در واقع بدون وجود محرمیت همچنان با من در ارتباط باشند؟ لطفا من را راهنمایی کنید چون نمیخواهم کار حرامی کرده باشم.

سلام آیا مردی با داشتن همسر دائم میتواند بدون اجازه زن دائم زن صیغه مدت دار هم بگیرد .

خیر ازدواج چه دائم و چه موقت نیاز به اجازه همسر اول خواهد داشت.

الان خیلی ها بدون رضایت همسر اول صیغه موقت میکنن و همسرشونم بفهمه جنگ دعوا احتمالا دادگاه درپیش میگیره ایا بازهم باید ب همسر اول گفت برای صیغه های یکساعته درماه دوسه بار و درسال ده بار باچار و پنج زن مختلف ایا میشه هرروز رفت ب همسراول گفت قصدصیغه ی زنان یا دخترانی رو برای یک ساعت دارم مچکرم

ما با قانون سر و کار داریم و اینکه میگین خیلی ها. با اونها کاری نداریم.

بله،چون خواندن صیغه نیازی به رضایت همسر داریم ندارد و میتواند به تکرار انجام شود.
راحت بگم در صیغه کلا بجز دو طرف دیگه رضایت هیچکس مهم نیست.

سلام خسته نباشی
من با خانومم جدا شدم طلاق مون هم ثبت شد
بعد از یکسال دوباره صیغه دائم در دفتر ثبت ازدواج خوندیم ولی تو شناسنامه نمیدونم سند ازدواج نداریم فقط دستونشته دفتر ثبت داریم الان میخوام بعداز یک ماه جداشیم چون باهم دیگه بتفهام نرسیدم
من خودم میخواستم صیغه یکساله بخونم وقتی رفتم برا امضا عاقد دائم نوشته بود منو قانع کرد ولی الان پشیمونم میخوام طلاقش بدم سه طلاقه میشه راهنمایی کنی ممنون

زنی که دو ماه صیغه محرمیت با آقایی خوانده ولی رابطه نداشته اند آیا باید عده نگه دارد؟

سلام و عرض ادب،میخواستم بدونم صیغه موقت اگر در دفاتر محضر ثبت بشود چه مزایایی دارد؟ایا در شناسنامه ثبت میشود؟و اینکه از این بابت ثبت محضری خانم امکان سواستفاده را دارد یا خیر؟متشکرم

با سلام .اگر فردی با مردی عراقی و عقد ۹۹ ساله در حال زندگی مشترک باشند و فرزندی از این عقد به وجود آید آیا از لحاظ قانونی در شناسنامه مادر ثبت میشود یا باید عقد آنها از ۹۹ ساله به ثبتی تغییر یابد؟
(در حال حاضر عقد آنها با دفترچه ی عقدی است)

سلام، من ی زن مطلقه هستم و میخوام با مرد متاهلی صیغه 99ساله بشم ایا نیاز ب اجازه همسر اول هست؟ اگر بدون اجازه همسر اول انجام بشه، صیغه باطل هست؟ و اگر زن اول متوجه بشود از نظر قانونی میتواند دردسر ایجاد کند؟

درود دوستی قصد ازدواج با مردی رادارد اما میخواهد حقوق همسر مرحوم خودش رو هم دریافت کند چه راهکاری هست که بتونه از شرایط همسر دایم و از حقوق همسر مرحوم استفاده کند،با تشکر

سلام من خواهرم صیغه ۹۹ساله کردن ۵سالی باهم ازدواج کردن که خواهرم برای همیشه قهر کرد واومد خونه بابام ،هیچ کاری هم برای باطل کردن صیغه نکردیم .خواهرم بعد یک سال ازدواج دائم کرد ، چند نفری گفتن که عقد دائم شون باطله چون از شوهرش که صیغه بوده طلاق نگرفته وهنوز محرمش حساب میشه ،ایااین درسته ؟؟یاصیغه۹۹سالشون باطل شده ?

اینم یکجور دور دور زدنه …همش حرفه . نفس و ذات عمل همونه همه به دنبال نزدیکی و لذت جویی هستن

سلام،مردی که صیغه دائم کرده اگه بخواد طلاقش بده باید حتمامهریشو بده واین کار رو باید تومحضرانجام بده یاخودشم میتونه با دادن مهریه وگرفتن رضایت نامه کتبی ازش جدابشه.

سلام اگر‌با مردی صیغه یک ساله کنیم
اما‌اون مرد بخواد زود تر از یک سال باطل کنه
و من راضی نباشم
یک طرفه میتونه این کارو کنه؟

بله مرد میتواند باقی مدت را بذل کند.

و مهریه صیغه میتونه به جای پول ماشین باشه؟
واگه مرد قبول کنه که توی صیغه نامه قید کرد که نفغه بپردازه اون موقع؟
بعد مدتی این کارو انجام نده میشه شکایت کرد؟

بله اگر شرط نفقه شده باشد امکان پذیر است.

ببخشید دختری که تاحالا ازدواج نکرده
اما‌باکره نیست بخواد صیغه مردی شه
توی محضر چه مدارکی باید ببره

دوقطعه عکس شناسنامه کارت ملی

آقای هاشمی عزیز سلام…..شما از روی کدام کتاب یا کدام مرجع……جواب این سؤالات را میدهید……یا ذوق خودتان است.

با سلام لطفا متن کامل صیغه رو برام بفرستید ممنون

سلام صیغه 99ساله انجام دادم الان پشیمونم باید برم محضرصیقه طلاق رو بخونن یا خودمون هم میتونیم با طلش کنیم و صیغه 99ساله تا چند وقت مهلت دارد ممنون میشم جوابمو بدین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


Δ

ازدواج دائم و موقت، در بسیارى از احکام و مسائل مشترک‏‌اند؛ براى مثال در هر دو باید صیغه خوانده شود و تنها راضى بودن زن و مرد کافى نیست و یا صیغه عقد را می‏‌توانند خود زن و مرد بخوانند و یا دیگرى را وکیل کنند که از طرف آنان بخواند. در ادامه مسائلی درباره صیغه ‌۹۹ ساله بیان خواهد شد.

 

ازدواج دائم و موقت در پاره‌‏اى از مسائل با یکدیگر تفاوت دارند که برخى از آنها عبارت است از:

زمان متعه اگر مقداری زیاد مثلا نود و نه سال تعیین شود، بعضی‌ها آن را باطل می دانند، بعضیها هم می فرمودند تبدیل به دائم می شود و عده ای هم می گویند صحیح است چون ممکن است مدت را ببخشد. اما در مورد حداقل زمان متعه؛ باید به حدی باشد که یک لذت جنسی در آن تصور شود.

حلال بودن ازدواج موقت بستگی به قبول آن از طرف مسلمانان است، مسلمانی که برخلاف قرآن معتقد به حلالیت آن نباشد انجام نمی دهد نه اینکه حرام باشد و چون شیعیان طبق نظر قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) آن را حلال می دانند و انجام می دهند و در هرجای دنیا شیعه صحیح الاعتقادی وجود دارد امکان ندارد ازدواج موقت را حرام بداند.

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

ازدواج موقت به یک شکل نیست و در حقیقت از نظر اسمی«موقت» است چون دارای زمان مشخص و شروط گوناگون است.

با توجه به مسئله زمان‌ ازدواج، از ازدواج یک ساعته تا صیغه 99 ساله افراد می‌توانند در این‌گونه ازدواج‌ها، نحوه ارتباط، ‌زمان و میزان آن و البته مبلغی که به عنوان مهریه به زن تعلق می‌گیرد را مشخص کنند.

این ازدواج، نوعی ازدواج انعطاف‌پذیر است که افراد می‌توانند خود را با آن تطبیق دهند. آن دسته افرادی که نیاز به ازدواج دارند، با این روش می‌توانند علاوه بر رفع نیاز، از مشکلات و گناهان ارتباطات غیرسالم هم رهایی یابند.

در واقع صیغه 99 ساله باعث می‌شود آن چیزی که در نهان جامعه وجود دارد و به دلیل عدم رعایت شئونات شرعی به زنا بدل می‌شود، جنبه شرعی به خود گیرد و راه گناه را ببندد.

موضوع ثبت ازدواج در شناسنامه یا سند(چه در ازدواج دائم و چه در ازدواج موقت) یک امر مدنی است، نه شرعی و به همین دلیل، خواندن صیغه محرمیت میان افراد، بسیار مهم‌تر از ثبت آن است.

صیغه موقت به معنای (ازدواج موقت) است. صیغه موقت به این معنی است که زن و مردی که با هم ازدواج موقت می کنند، فقط تا زمانی که مدت عقد تمام نشده، با هم زن و شوهرند.

بعد از تمام شدن مدت دیگر زن و شوهر نیستند، مثلا اگر برای مدت ده روز ازدواج کرده باشند، بعد از ده روز دیگر نسبت به هم محرم نیستند. در ازدواج موقت یا همان صیغه موقت رضایت زن و مرد و خوانده شدن عقد و مشخص کردن مهریه و مدت لازم است.

اگر دختر باکره باشد، به نظر بیش تر مراجع معظم تقلید باید از پدرش رضایت بگیرد.

طبق ماده 1062قانون‌ مدنی‌: “نکاح‌ واقع‌ می‌شود به‌ ایجاب‌ و قبول‌ به‌ الفاظی‌ که‌ صریحا دلالت‌ بر قصد ازدواج‌ نماید.”

ازدواج‌ موقت‌(صیغه موقت) که‌ رابطه‌ زوجیت‌ بین‌ زن‌ و مرد در مدت‌ معین‌ است‌ به‌ وسیله‌ عقد محقق‌ می‌گردد و چون‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ یکی‌ از عقود است‌ باید علاوه‌ بر شرایط عمومی‌ برای‌ صحت‌ عقد، دارای‌ شرایط مخصوص‌ به‌ خود نیز باشد.

قصد و رضای‌ زوجین‌ در صیغه موقت از شرایط صحت‌ عقد است‌. لذا مرد یا زن‌ یا وکیل‌ آن‌ها که‌ صیغه‌ عقد موقت‌ را می‌خواند باید قصد انشاء داشته‌ باشد یعنی‌ اگر خود مرد و زن‌ صیغه‌ را می‌خوانند، زن‌ به‌ گفتن‌ “زوجتک‌نفسی‌” قصدش‌ این‌ باشد که‌ خود را زن‌ او قرار دهد.

مرد نیز به‌ گفتن‌ “قبلت‌ التزویج‌” زن‌ بودن‌ او را برای‌ خود قبول‌ نماید و اگر وکیل‌ مرد و زن‌ صیغه‌ را می‌خواند، به‌ گفتن‌ “زوجت‌ و قبلت‌” قصدش‌ این‌ باشد که‌ مرد و زنی‌ را که‌ او را وکیل‌کرده‌ است‌، زن‌ و شوهر شوند.

بنابراین‌ اگر زن‌ و مرد راضی‌ به‌ عقد صیغه 99 ساله نباشند یا اینکه‌ یکی‌ از طرفین‌، مورد اجبار و اکراه‌ قرار گرفته‌ باشد و یا آنکه‌ بدون‌ قصد انشاء مثلا به‌ لحاظ شوخی‌ صیغه‌ را جاری‌ نماید، این‌ شرط که‌ از صحت‌ ازدواج‌ موقت‌ است‌ رعایت‌ نشده‌ و باطل‌ می‌باشد.

در نتیجه‌ اگر زن‌ یا مردی‌ را اجبار به‌ ازدواج‌ موقت‌ با دیگری‌ نمایند که‌ شخص‌ مکره‌ بدون‌ اراده‌، مجبور به‌ پذیرش‌ ازدواج‌ است‌ این‌ ازدواج‌ یا صیغه موقت صحیح‌ نمی‌باشد.

در ازدواج‌ یا صیغه موقت تنها اراده‌ و رضایت‌ زن‌ و مرد برای‌ تحقق‌ عقد کافی‌ نیست‌ بلکه‌ باید از الفاظی‌ استفاده‌ کرد که‌ قصد طرفین‌ را مبنی‌ بر ازدواج‌ یا صیغه موقت برساند.

بنابراین‌ معاطات‌ در عقد ازدواج‌ موقت‌ پذیرفته‌ نشده‌ است‌. در اینکه‌ خواندن‌ صیغه‌ ازدواج‌ موقت‌ با چه‌ زبان‌ و الفاظی‌ باشد کافی‌ است‌ که‌ لفظ فارسی‌ باشد و لفظ عربی‌ ضرورت‌ ندارد و صیغه‌ خاص‌ نیز ضرورت‌ ندارد، بلکه‌ همین‌ مقدار که‌ الفاظ، قصد ازدواج‌ موقت‌ را برساند کافی‌ است.

ایجاب‌ عبارت‌ است‌ از اعلام‌ قصد ازدواج‌ “موقت” گوینده‌ با مخاطب‌ خود. قبول‌ عبارت‌ از اعلام‌ پذیرش‌ آن‌ امر است‌. ایجاب‌ عموما از طرف‌ زن‌ و قبول‌ از طرف‌ مرد می‌باشد.

توالی‌ ایجاب‌ و قبول‌: برای‌ اینکه‌ اراده‌ هر دو طرف‌ در نظر عرف‌ مربوط به‌ هم‌ باشد و فاصله‌ بین‌ ایجاب‌ و قبول‌ امکان‌ توافق‌ واقعی‌ زوجین‌ را بر هم‌ نزند، در ماده‌ 1065 قانون‌ مدنی‌ تصریح‌ شده‌ است‌ که‌:

“توالی‌ عرفی‌ ایجاب‌ و قبول‌ شرط صحت‌ عقد است‌.”

یعنی‌ قبول‌ باید در زمانی‌ گفته‌ شود که‌ عرف‌ آن‌ را متوالی‌ و مربوط به‌ ایجاب‌ بداند.

ماده‌ 1063 قانون‌ مدنی‌: “ایجاب‌ و قبول‌ ممکن‌ است‌ از طرف‌ خود مرد و زن‌ صادر شود و یا از طرف‌ اشخاصی‌ که‌ قانونا حق‌ عقد دارند.”

با توجه‌ به‌ ماده‌ 1071 قانون‌ مدنی‌، به‌ نظر می‌رسد منظور از “اشخاصی‌ که‌ قانونا حق‌ عقد دارند” موردی‌ است‌ که‌ ازدواج‌ یا صیغه موقت توسط ولی‌ انجام‌ می‌گیرد و این‌ ماده‌ نمی‌خواهد مورد وکالت‌ را بیان‌ دارد.

“تعیین‌ زن‌ و شوهر به‌ نحوی‌ که‌ برای‌ هیچ‌ یک‌ از طرفین‌ در شخص‌ طرف‌ دیگر شبهه‌ نباشد شرط صحت‌ نکاح‌ است‌.”

ماده‌ 1075 قانون‌ مدنی‌:‌ “نکاح‌ وقتی‌ منقطع‌ است‌ که‌ برای‌ مدت‌ معینی‌ واقع‌‌ شده‌ باشد.” از مفهوم‌ ماده‌ مذکور به‌ دست‌ می‌آید که‌ اگر برای‌ صیغه موقت مدت‌ تعیین‌ نشده‌ باشد، عقد ازدواج‌ صحیح‌ است‌ و آن‌ به‌ عقد دائم‌ مبدل‌ می‌شود.

اما گفته‌ شده‌ دسته‌ دیگری‌ از فقهاء عقیده‌ دارند که‌ در صورت‌ عدم‌ ذکر مدت‌، عقد ازدواج‌ موقت‌ باطل‌ است‌ و مبدل‌ به‌ ازدواج‌ دائم‌ نمی‌شود زیرا در ازدواج‌ موقت‌(صیغه موقت) تعیین‌ مدت‌ شرط است‌ پس‌ چنانچه‌ عقد فاقد این‌ شرط باشد باطل‌ است.

اگر چه‌ قانون‌ مدنی‌ در ماده‌ 1075 قول‌ مشهور فقهاء را پذیرفته‌ است‌ اما به‌ نظر می‌رسد قولی‌ که‌ نظر به‌ بطلان‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ در صورت‌ عدم‌ تعیین‌ مدت‌ دارد، صحیح‌ تر به‌ نظر می‌رسد.

خصوصا اینکه‌ زن‌ و مرد اراده‌ خود را برای‌ صیغه موقت با آثار آن‌ در نظر داشته‌اند و حال‌ آنکه‌ در صورت‌ عدم‌ تعیین‌ مدت‌ و مبدل‌ شدن‌ ازدواج‌ موقت‌ به‌ ازدواج‌ دائم‌، موجب‌ ضرر به‌ زن‌ و مرد، خصوصا مرد می‌شود مانند اینکه‌ مجبور به‌ پرداخت‌ نفقه‌ می‌شود و نیز زن‌ از مرد و بالعکس‌ از همدیگر ارث‌ ببرند و منظور آن‌ها این‌ نبوده‌ است‌.

ماده‌ 1076 قانون‌ مدنی‌:

“مدت‌ نکاح‌ منقطع‌ باید کاملا معین‌ شود.”

یعنی‌ باید مدت‌ طوری‌ باشد که‌ هیچگونه‌ ابهامی‌ نداشته‌ باشد و آغاز زمان‌ و آخر زمان‌ ازدواج‌ موقت‌ کاملا معین‌ باشد حتی‌ اگر مدت‌ کم‌ باشد مانند یک‌ روز یا یک‌ ساعت‌ و یا مدت‌ ازدواج‌ موقت‌ طولانی‌ باشد مانند سی‌ و چهل‌ سال‌.

چنانچه‌ در ازدواج‌ موقت‌(صیغه موقت)، مدت‌ ذکر شود اما اول‌ و آخر آن‌ معین‌ نشود مانند اینکه‌ مردی‌ زنی‌ را به‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ خود دربیاورد به‌ مدت‌ یک‌ سال‌ اما معلوم‌ نکند که‌ آغاز یک‌ سال‌ از چه‌ وقت‌ است‌، بیان‌ شده‌ که‌ ابتداء آن‌ از زمان‌ عقد محسوب‌ می‌گردد، زیرا اطلاق‌ عقد اقتضاء دارد که‌ مدت‌ بلافاصله‌ شروع‌ شود.

اما برخی‌ دیگر از حقوق‌دانان‌ اظهار می‌دارند “آغاز مدت‌ ازدواج‌ موقت‌، باید پیوسته‌ به‌ زمان‌ انعقاد عقد باشد و نباید جدای‌ از آن‌ باشد و به‌ نظر می‌رسد نظر اخیر صحیح‌ تر باشد.

مطلب بسیار مفیدی بود
ممنون از شما

سلام صیغه 99ساله انجام دادم الان پشیمونم باید برم محضرصیقه طلاق رو بخونن یا خودمون هم میتونیم با طلش کنیم و صیغه 99ساله تا چند وقت مهلت دارد ممنون میشم جوابمو بدین

سلام آیاصیغه موقت بدون ثبت وبدون شاهددوطرف باعث دردسردوطرفین میشود؟

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

میتواند در مواردی موجب درد سرهای متفاوت گردد.بهتر است برای این امر دست نوشته ای تهیه شود و در حضور دو طرف توسط چند نفر امضا گردد که از لحاظ ثبتی دارای ارزشی همچون ثبت رسمی می باشد

با کسی که بهش خیلی علاقه داشتم صیغه دائم کردیم و خودمون اینکارو کردیم .حالا میخوام ازش جدا بشم و با شخص دیگه ای ازدواج کنم باید چه عبارتی رو بخونم تا این صیغه باطل بشه.لطفا کمک کنید

باسلام و احترام
لطفا پرسش حقوقی خود را در قسمت مشاوره حقوقی مطرح فرمایید.

با سلام.
برای خواندن صیغه موقت و دائم دقیقا چه باید گفت؟
(منظور همان متن صیغه است)
و زمان و میزان مهر به چه صورت گفته می شود؟( یعنی در همان متن صیغه که خوانده میشود جای دارد؟)

با سلام.
برای خواندن صیغه موقت و دائم دقیقا چه باید گفت؟
و زمان و میزان مهر به چه صورت گفته می شود؟( یعنی در همان متن صیغه که خوانده میشود جای دارد؟)

سلام اگر زن و مرد صیغه رو خودشون بخونن و مدتش رو ۹۹ ساله بزارن حتی یک مهریه هم ببرن اما بعد مدتی به مشکل بخورن و بخوان جدا بشن میشه یا نه؟؟اگر میشه برای جدایی متنی باید بخونن؟؟؟

حکم مردی که باوجود همسر اول و بچه زن دیگری را صیغه ۹۹ساله میکند بدون اجازه همسر اول و از وی بچه دار هم میشود چیست؟حقوق و قانونی که زن اول میتواند اقدام کند برای آنراهم بگویید

با سلام من مادرم تا حالا شناسنامه نداشته ب دلیل روستا بودنش…الانم با یک سری مشکلات برخورد کردیم و نمیشه درست شه
ازدواجش صیغه ای بوده
خواستم ببینم با صیغه نامه و بدن شناسنامه میتونه طلاق بگیره…

سلام من ۴ سال پیش ازدواج موقت انجام دادم ۸۰ ساله در دفتر خانه با توجه به اینکه ازدواج دائم تا حالا نداشته ام حالا میخواهم ازدواج دائم کنم از اینکه موقع عقد استعلام کرده باشن قبلا صیغه کرده بودم ترس دارم تورو خدا راهنماییم کنید

درود
آیا میتونیم خودمون صیغه موقت با خانمی بخونیم و باهاش مسافرت بریم ، از لحاظ قانونی مشکل نداره؟

سلام.من ابتدا باشوهرم عقددائم کردیم ولی بعداز مدتی باختلاف خانواده اش ودخالتهاشون مجبورشدم طلاقمو بگیرم که مهریه ونفقه ووسایلمو بخشیدم تاشوهرم رضایت به طلاق بشه که داد ولی بعداز ۲۰ روز برگشت وابراز پشیمانی کردوالتماس کرد برگردم باهاش زندگی کنم و به صیغه ۹۹ ساله که پدرومادرش نفهمن و زندگیمون آرامش داشته باشه بعد رفتیم صیغه ۹۹ ساله کردیم ومهریه را گذاشتم بعهده خودش مقدارش را که ۱۴ سکه گذاشت ومنم قبول کردم ولی شاهدی اونجا نبود ما دفترچه صیغه ۹۹ ساله بامهر برجسته داریم ولی شاهدی نبود آیا این مهریه اعتبار داره یاعقدنامه درسته ؟آیا بمن نفقه تعلق میگیره ؟الان چندماهه شوهرم منو ترک کرده وسراغم نمیاد من میتونم روی مهریه ام اقدام کنم؟لطفا راهنماییم کنید سپاسگزارم.

ویه سوال دیگه آیا تهیه کردن مسکن بعهده شوهرم بوده در مدتیکه بامن زندگی کرده یاخیر ؟چون من منزل شخصی داشتم و اصلا برای من منزلی تهیه نکرد دراینمدت که صیغه ۹۹سالش بودم؟سپاس ازشما

صیغه99ساله کردیم.ضمنا شرط یک طرفه باطل شدن صیغه را در محضر بستیم.یعنی نمیشه خانم به تنهایی صیغه رو باطل کنه.ایا خانم همچین اختیاری دارد؟

سلام
بنده یک خانوم رو به مدت 52 سال صیغه کرده ام ولی حالا بعد از یک ماه که منجر به فروپاشی زندگی سابقم شده دیگه نمیخوام باهاشون باشم و میخوام صیغه رو باطل کنم 5تا سکه مهریه کردم ولی از سادگی من سواستفاده کرده و اقدام به اخاذی من کرده و حالا میگه من نمیخوام ازت جدا شم
چطور میتونم از شرش خلاص شم لطفا کمکم کنید

سلام
برای ابطال صیغه 99ساله چه کاری باید انجام داد؟

مرد باید بقیه مدت را ببخشد و طلاق بگیرند.

سلام ببخشید من پدرم صیغه ی داعم کرده یه زنه رو … و ما الان میخوایم بدونیم که آیا اون زنه هم بعد از فوت پدرم ارث میبره ؟

خیر در نکاح موقت ارث نخواهند برد.

سلام منو شوهرم قصد جدایی داریم ولی من راضی به طلاق نیستم اگه من راضی نباشم شوهرم میتونه یک طرفه طلاق بده صیغه دایم کردیم

در صورت عدم رضایت شما همسرتان میتواند به صورت یکطرفه برای طلاق اقدام کند.

سلام من و همسرم عقد موقت کردیم برای ۹۹ سال. اما همسر اول ایشان عقدنامه ما را پاره کرده و فقط کپی آن را داریم. آیا این امکان هست که بنده به تنهایی به محضر مراجعه کنم و مجددا عقدنامه صادر شود؟ چون همسرم از اینکه توسط همسر اولش تعقیب شود هراس دارد . و با توجه به این وضعیت برای من این شک ایجاد شده که ممکن است ایشان به محضر رفته باشند و عقد را فسخ کرده باشند و به من نگفته باشند و در واقع بدون وجود محرمیت همچنان با من در ارتباط باشند؟ لطفا من را راهنمایی کنید چون نمیخواهم کار حرامی کرده باشم.

سلام آیا مردی با داشتن همسر دائم میتواند بدون اجازه زن دائم زن صیغه مدت دار هم بگیرد .

خیر ازدواج چه دائم و چه موقت نیاز به اجازه همسر اول خواهد داشت.

الان خیلی ها بدون رضایت همسر اول صیغه موقت میکنن و همسرشونم بفهمه جنگ دعوا احتمالا دادگاه درپیش میگیره ایا بازهم باید ب همسر اول گفت برای صیغه های یکساعته درماه دوسه بار و درسال ده بار باچار و پنج زن مختلف ایا میشه هرروز رفت ب همسراول گفت قصدصیغه ی زنان یا دخترانی رو برای یک ساعت دارم مچکرم

ما با قانون سر و کار داریم و اینکه میگین خیلی ها. با اونها کاری نداریم.

بله،چون خواندن صیغه نیازی به رضایت همسر داریم ندارد و میتواند به تکرار انجام شود.
راحت بگم در صیغه کلا بجز دو طرف دیگه رضایت هیچکس مهم نیست.

سلام خسته نباشی
من با خانومم جدا شدم طلاق مون هم ثبت شد
بعد از یکسال دوباره صیغه دائم در دفتر ثبت ازدواج خوندیم ولی تو شناسنامه نمیدونم سند ازدواج نداریم فقط دستونشته دفتر ثبت داریم الان میخوام بعداز یک ماه جداشیم چون باهم دیگه بتفهام نرسیدم
من خودم میخواستم صیغه یکساله بخونم وقتی رفتم برا امضا عاقد دائم نوشته بود منو قانع کرد ولی الان پشیمونم میخوام طلاقش بدم سه طلاقه میشه راهنمایی کنی ممنون

زنی که دو ماه صیغه محرمیت با آقایی خوانده ولی رابطه نداشته اند آیا باید عده نگه دارد؟

سلام و عرض ادب،میخواستم بدونم صیغه موقت اگر در دفاتر محضر ثبت بشود چه مزایایی دارد؟ایا در شناسنامه ثبت میشود؟و اینکه از این بابت ثبت محضری خانم امکان سواستفاده را دارد یا خیر؟متشکرم

با سلام .اگر فردی با مردی عراقی و عقد ۹۹ ساله در حال زندگی مشترک باشند و فرزندی از این عقد به وجود آید آیا از لحاظ قانونی در شناسنامه مادر ثبت میشود یا باید عقد آنها از ۹۹ ساله به ثبتی تغییر یابد؟
(در حال حاضر عقد آنها با دفترچه ی عقدی است)

سلام، من ی زن مطلقه هستم و میخوام با مرد متاهلی صیغه 99ساله بشم ایا نیاز ب اجازه همسر اول هست؟ اگر بدون اجازه همسر اول انجام بشه، صیغه باطل هست؟ و اگر زن اول متوجه بشود از نظر قانونی میتواند دردسر ایجاد کند؟

درود دوستی قصد ازدواج با مردی رادارد اما میخواهد حقوق همسر مرحوم خودش رو هم دریافت کند چه راهکاری هست که بتونه از شرایط همسر دایم و از حقوق همسر مرحوم استفاده کند،با تشکر

سلام من خواهرم صیغه ۹۹ساله کردن ۵سالی باهم ازدواج کردن که خواهرم برای همیشه قهر کرد واومد خونه بابام ،هیچ کاری هم برای باطل کردن صیغه نکردیم .خواهرم بعد یک سال ازدواج دائم کرد ، چند نفری گفتن که عقد دائم شون باطله چون از شوهرش که صیغه بوده طلاق نگرفته وهنوز محرمش حساب میشه ،ایااین درسته ؟؟یاصیغه۹۹سالشون باطل شده ?

اینم یکجور دور دور زدنه …همش حرفه . نفس و ذات عمل همونه همه به دنبال نزدیکی و لذت جویی هستن

سلام،مردی که صیغه دائم کرده اگه بخواد طلاقش بده باید حتمامهریشو بده واین کار رو باید تومحضرانجام بده یاخودشم میتونه با دادن مهریه وگرفتن رضایت نامه کتبی ازش جدابشه.

سلام اگر‌با مردی صیغه یک ساله کنیم
اما‌اون مرد بخواد زود تر از یک سال باطل کنه
و من راضی نباشم
یک طرفه میتونه این کارو کنه؟

بله مرد میتواند باقی مدت را بذل کند.

و مهریه صیغه میتونه به جای پول ماشین باشه؟
واگه مرد قبول کنه که توی صیغه نامه قید کرد که نفغه بپردازه اون موقع؟
بعد مدتی این کارو انجام نده میشه شکایت کرد؟

بله اگر شرط نفقه شده باشد امکان پذیر است.

ببخشید دختری که تاحالا ازدواج نکرده
اما‌باکره نیست بخواد صیغه مردی شه
توی محضر چه مدارکی باید ببره

دوقطعه عکس شناسنامه کارت ملی

آقای هاشمی عزیز سلام…..شما از روی کدام کتاب یا کدام مرجع……جواب این سؤالات را میدهید……یا ذوق خودتان است.

با سلام لطفا متن کامل صیغه رو برام بفرستید ممنون

سلام صیغه 99ساله انجام دادم الان پشیمونم باید برم محضرصیقه طلاق رو بخونن یا خودمون هم میتونیم با طلش کنیم و صیغه 99ساله تا چند وقت مهلت دارد ممنون میشم جوابمو بدین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


Δ

ازدواج دائم و موقت، در بسیارى از احکام و مسائل مشترک‏‌اند؛ براى مثال در هر دو باید صیغه خوانده شود و تنها راضى بودن زن و مرد کافى نیست و یا صیغه عقد را می‏‌توانند خود زن و مرد بخوانند و یا دیگرى را وکیل کنند که از طرف آنان بخواند. در ادامه مسائلی درباره صیغه ‌۹۹ ساله بیان خواهد شد.

 

ازدواج دائم و موقت در پاره‌‏اى از مسائل با یکدیگر تفاوت دارند که برخى از آنها عبارت است از:

زمان متعه اگر مقداری زیاد مثلا نود و نه سال تعیین شود، بعضی‌ها آن را باطل می دانند، بعضیها هم می فرمودند تبدیل به دائم می شود و عده ای هم می گویند صحیح است چون ممکن است مدت را ببخشد. اما در مورد حداقل زمان متعه؛ باید به حدی باشد که یک لذت جنسی در آن تصور شود.

حلال بودن ازدواج موقت بستگی به قبول آن از طرف مسلمانان است، مسلمانی که برخلاف قرآن معتقد به حلالیت آن نباشد انجام نمی دهد نه اینکه حرام باشد و چون شیعیان طبق نظر قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) آن را حلال می دانند و انجام می دهند و در هرجای دنیا شیعه صحیح الاعتقادی وجود دارد امکان ندارد ازدواج موقت را حرام بداند.

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

ازدواج موقت به یک شکل نیست و در حقیقت از نظر اسمی«موقت» است چون دارای زمان مشخص و شروط گوناگون است.

با توجه به مسئله زمان‌ ازدواج، از ازدواج یک ساعته تا صیغه 99 ساله افراد می‌توانند در این‌گونه ازدواج‌ها، نحوه ارتباط، ‌زمان و میزان آن و البته مبلغی که به عنوان مهریه به زن تعلق می‌گیرد را مشخص کنند.

این ازدواج، نوعی ازدواج انعطاف‌پذیر است که افراد می‌توانند خود را با آن تطبیق دهند. آن دسته افرادی که نیاز به ازدواج دارند، با این روش می‌توانند علاوه بر رفع نیاز، از مشکلات و گناهان ارتباطات غیرسالم هم رهایی یابند.

در واقع صیغه 99 ساله باعث می‌شود آن چیزی که در نهان جامعه وجود دارد و به دلیل عدم رعایت شئونات شرعی به زنا بدل می‌شود، جنبه شرعی به خود گیرد و راه گناه را ببندد.

موضوع ثبت ازدواج در شناسنامه یا سند(چه در ازدواج دائم و چه در ازدواج موقت) یک امر مدنی است، نه شرعی و به همین دلیل، خواندن صیغه محرمیت میان افراد، بسیار مهم‌تر از ثبت آن است.

صیغه موقت به معنای (ازدواج موقت) است. صیغه موقت به این معنی است که زن و مردی که با هم ازدواج موقت می کنند، فقط تا زمانی که مدت عقد تمام نشده، با هم زن و شوهرند.

بعد از تمام شدن مدت دیگر زن و شوهر نیستند، مثلا اگر برای مدت ده روز ازدواج کرده باشند، بعد از ده روز دیگر نسبت به هم محرم نیستند. در ازدواج موقت یا همان صیغه موقت رضایت زن و مرد و خوانده شدن عقد و مشخص کردن مهریه و مدت لازم است.

اگر دختر باکره باشد، به نظر بیش تر مراجع معظم تقلید باید از پدرش رضایت بگیرد.

طبق ماده 1062قانون‌ مدنی‌: “نکاح‌ واقع‌ می‌شود به‌ ایجاب‌ و قبول‌ به‌ الفاظی‌ که‌ صریحا دلالت‌ بر قصد ازدواج‌ نماید.”

ازدواج‌ موقت‌(صیغه موقت) که‌ رابطه‌ زوجیت‌ بین‌ زن‌ و مرد در مدت‌ معین‌ است‌ به‌ وسیله‌ عقد محقق‌ می‌گردد و چون‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ یکی‌ از عقود است‌ باید علاوه‌ بر شرایط عمومی‌ برای‌ صحت‌ عقد، دارای‌ شرایط مخصوص‌ به‌ خود نیز باشد.

قصد و رضای‌ زوجین‌ در صیغه موقت از شرایط صحت‌ عقد است‌. لذا مرد یا زن‌ یا وکیل‌ آن‌ها که‌ صیغه‌ عقد موقت‌ را می‌خواند باید قصد انشاء داشته‌ باشد یعنی‌ اگر خود مرد و زن‌ صیغه‌ را می‌خوانند، زن‌ به‌ گفتن‌ “زوجتک‌نفسی‌” قصدش‌ این‌ باشد که‌ خود را زن‌ او قرار دهد.

مرد نیز به‌ گفتن‌ “قبلت‌ التزویج‌” زن‌ بودن‌ او را برای‌ خود قبول‌ نماید و اگر وکیل‌ مرد و زن‌ صیغه‌ را می‌خواند، به‌ گفتن‌ “زوجت‌ و قبلت‌” قصدش‌ این‌ باشد که‌ مرد و زنی‌ را که‌ او را وکیل‌کرده‌ است‌، زن‌ و شوهر شوند.

بنابراین‌ اگر زن‌ و مرد راضی‌ به‌ عقد صیغه 99 ساله نباشند یا اینکه‌ یکی‌ از طرفین‌، مورد اجبار و اکراه‌ قرار گرفته‌ باشد و یا آنکه‌ بدون‌ قصد انشاء مثلا به‌ لحاظ شوخی‌ صیغه‌ را جاری‌ نماید، این‌ شرط که‌ از صحت‌ ازدواج‌ موقت‌ است‌ رعایت‌ نشده‌ و باطل‌ می‌باشد.

در نتیجه‌ اگر زن‌ یا مردی‌ را اجبار به‌ ازدواج‌ موقت‌ با دیگری‌ نمایند که‌ شخص‌ مکره‌ بدون‌ اراده‌، مجبور به‌ پذیرش‌ ازدواج‌ است‌ این‌ ازدواج‌ یا صیغه موقت صحیح‌ نمی‌باشد.

در ازدواج‌ یا صیغه موقت تنها اراده‌ و رضایت‌ زن‌ و مرد برای‌ تحقق‌ عقد کافی‌ نیست‌ بلکه‌ باید از الفاظی‌ استفاده‌ کرد که‌ قصد طرفین‌ را مبنی‌ بر ازدواج‌ یا صیغه موقت برساند.

بنابراین‌ معاطات‌ در عقد ازدواج‌ موقت‌ پذیرفته‌ نشده‌ است‌. در اینکه‌ خواندن‌ صیغه‌ ازدواج‌ موقت‌ با چه‌ زبان‌ و الفاظی‌ باشد کافی‌ است‌ که‌ لفظ فارسی‌ باشد و لفظ عربی‌ ضرورت‌ ندارد و صیغه‌ خاص‌ نیز ضرورت‌ ندارد، بلکه‌ همین‌ مقدار که‌ الفاظ، قصد ازدواج‌ موقت‌ را برساند کافی‌ است.

ایجاب‌ عبارت‌ است‌ از اعلام‌ قصد ازدواج‌ “موقت” گوینده‌ با مخاطب‌ خود. قبول‌ عبارت‌ از اعلام‌ پذیرش‌ آن‌ امر است‌. ایجاب‌ عموما از طرف‌ زن‌ و قبول‌ از طرف‌ مرد می‌باشد.

توالی‌ ایجاب‌ و قبول‌: برای‌ اینکه‌ اراده‌ هر دو طرف‌ در نظر عرف‌ مربوط به‌ هم‌ باشد و فاصله‌ بین‌ ایجاب‌ و قبول‌ امکان‌ توافق‌ واقعی‌ زوجین‌ را بر هم‌ نزند، در ماده‌ 1065 قانون‌ مدنی‌ تصریح‌ شده‌ است‌ که‌:

“توالی‌ عرفی‌ ایجاب‌ و قبول‌ شرط صحت‌ عقد است‌.”

یعنی‌ قبول‌ باید در زمانی‌ گفته‌ شود که‌ عرف‌ آن‌ را متوالی‌ و مربوط به‌ ایجاب‌ بداند.

ماده‌ 1063 قانون‌ مدنی‌: “ایجاب‌ و قبول‌ ممکن‌ است‌ از طرف‌ خود مرد و زن‌ صادر شود و یا از طرف‌ اشخاصی‌ که‌ قانونا حق‌ عقد دارند.”

با توجه‌ به‌ ماده‌ 1071 قانون‌ مدنی‌، به‌ نظر می‌رسد منظور از “اشخاصی‌ که‌ قانونا حق‌ عقد دارند” موردی‌ است‌ که‌ ازدواج‌ یا صیغه موقت توسط ولی‌ انجام‌ می‌گیرد و این‌ ماده‌ نمی‌خواهد مورد وکالت‌ را بیان‌ دارد.

“تعیین‌ زن‌ و شوهر به‌ نحوی‌ که‌ برای‌ هیچ‌ یک‌ از طرفین‌ در شخص‌ طرف‌ دیگر شبهه‌ نباشد شرط صحت‌ نکاح‌ است‌.”

ماده‌ 1075 قانون‌ مدنی‌:‌ “نکاح‌ وقتی‌ منقطع‌ است‌ که‌ برای‌ مدت‌ معینی‌ واقع‌‌ شده‌ باشد.” از مفهوم‌ ماده‌ مذکور به‌ دست‌ می‌آید که‌ اگر برای‌ صیغه موقت مدت‌ تعیین‌ نشده‌ باشد، عقد ازدواج‌ صحیح‌ است‌ و آن‌ به‌ عقد دائم‌ مبدل‌ می‌شود.

اما گفته‌ شده‌ دسته‌ دیگری‌ از فقهاء عقیده‌ دارند که‌ در صورت‌ عدم‌ ذکر مدت‌، عقد ازدواج‌ موقت‌ باطل‌ است‌ و مبدل‌ به‌ ازدواج‌ دائم‌ نمی‌شود زیرا در ازدواج‌ موقت‌(صیغه موقت) تعیین‌ مدت‌ شرط است‌ پس‌ چنانچه‌ عقد فاقد این‌ شرط باشد باطل‌ است.

اگر چه‌ قانون‌ مدنی‌ در ماده‌ 1075 قول‌ مشهور فقهاء را پذیرفته‌ است‌ اما به‌ نظر می‌رسد قولی‌ که‌ نظر به‌ بطلان‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ در صورت‌ عدم‌ تعیین‌ مدت‌ دارد، صحیح‌ تر به‌ نظر می‌رسد.

خصوصا اینکه‌ زن‌ و مرد اراده‌ خود را برای‌ صیغه موقت با آثار آن‌ در نظر داشته‌اند و حال‌ آنکه‌ در صورت‌ عدم‌ تعیین‌ مدت‌ و مبدل‌ شدن‌ ازدواج‌ موقت‌ به‌ ازدواج‌ دائم‌، موجب‌ ضرر به‌ زن‌ و مرد، خصوصا مرد می‌شود مانند اینکه‌ مجبور به‌ پرداخت‌ نفقه‌ می‌شود و نیز زن‌ از مرد و بالعکس‌ از همدیگر ارث‌ ببرند و منظور آن‌ها این‌ نبوده‌ است‌.

ماده‌ 1076 قانون‌ مدنی‌:

“مدت‌ نکاح‌ منقطع‌ باید کاملا معین‌ شود.”

یعنی‌ باید مدت‌ طوری‌ باشد که‌ هیچگونه‌ ابهامی‌ نداشته‌ باشد و آغاز زمان‌ و آخر زمان‌ ازدواج‌ موقت‌ کاملا معین‌ باشد حتی‌ اگر مدت‌ کم‌ باشد مانند یک‌ روز یا یک‌ ساعت‌ و یا مدت‌ ازدواج‌ موقت‌ طولانی‌ باشد مانند سی‌ و چهل‌ سال‌.

چنانچه‌ در ازدواج‌ موقت‌(صیغه موقت)، مدت‌ ذکر شود اما اول‌ و آخر آن‌ معین‌ نشود مانند اینکه‌ مردی‌ زنی‌ را به‌ عقد ازدواج‌ موقت‌ خود دربیاورد به‌ مدت‌ یک‌ سال‌ اما معلوم‌ نکند که‌ آغاز یک‌ سال‌ از چه‌ وقت‌ است‌، بیان‌ شده‌ که‌ ابتداء آن‌ از زمان‌ عقد محسوب‌ می‌گردد، زیرا اطلاق‌ عقد اقتضاء دارد که‌ مدت‌ بلافاصله‌ شروع‌ شود.

اما برخی‌ دیگر از حقوق‌دانان‌ اظهار می‌دارند “آغاز مدت‌ ازدواج‌ موقت‌، باید پیوسته‌ به‌ زمان‌ انعقاد عقد باشد و نباید جدای‌ از آن‌ باشد و به‌ نظر می‌رسد نظر اخیر صحیح‌ تر باشد.

مطلب بسیار مفیدی بود
ممنون از شما

سلام صیغه 99ساله انجام دادم الان پشیمونم باید برم محضرصیقه طلاق رو بخونن یا خودمون هم میتونیم با طلش کنیم و صیغه 99ساله تا چند وقت مهلت دارد ممنون میشم جوابمو بدین

سلام آیاصیغه موقت بدون ثبت وبدون شاهددوطرف باعث دردسردوطرفین میشود؟

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

میتواند در مواردی موجب درد سرهای متفاوت گردد.بهتر است برای این امر دست نوشته ای تهیه شود و در حضور دو طرف توسط چند نفر امضا گردد که از لحاظ ثبتی دارای ارزشی همچون ثبت رسمی می باشد

با کسی که بهش خیلی علاقه داشتم صیغه دائم کردیم و خودمون اینکارو کردیم .حالا میخوام ازش جدا بشم و با شخص دیگه ای ازدواج کنم باید چه عبارتی رو بخونم تا این صیغه باطل بشه.لطفا کمک کنید

باسلام و احترام
لطفا پرسش حقوقی خود را در قسمت مشاوره حقوقی مطرح فرمایید.

با سلام.
برای خواندن صیغه موقت و دائم دقیقا چه باید گفت؟
(منظور همان متن صیغه است)
و زمان و میزان مهر به چه صورت گفته می شود؟( یعنی در همان متن صیغه که خوانده میشود جای دارد؟)

با سلام.
برای خواندن صیغه موقت و دائم دقیقا چه باید گفت؟
و زمان و میزان مهر به چه صورت گفته می شود؟( یعنی در همان متن صیغه که خوانده میشود جای دارد؟)

سلام اگر زن و مرد صیغه رو خودشون بخونن و مدتش رو ۹۹ ساله بزارن حتی یک مهریه هم ببرن اما بعد مدتی به مشکل بخورن و بخوان جدا بشن میشه یا نه؟؟اگر میشه برای جدایی متنی باید بخونن؟؟؟

حکم مردی که باوجود همسر اول و بچه زن دیگری را صیغه ۹۹ساله میکند بدون اجازه همسر اول و از وی بچه دار هم میشود چیست؟حقوق و قانونی که زن اول میتواند اقدام کند برای آنراهم بگویید

با سلام من مادرم تا حالا شناسنامه نداشته ب دلیل روستا بودنش…الانم با یک سری مشکلات برخورد کردیم و نمیشه درست شه
ازدواجش صیغه ای بوده
خواستم ببینم با صیغه نامه و بدن شناسنامه میتونه طلاق بگیره…

سلام من ۴ سال پیش ازدواج موقت انجام دادم ۸۰ ساله در دفتر خانه با توجه به اینکه ازدواج دائم تا حالا نداشته ام حالا میخواهم ازدواج دائم کنم از اینکه موقع عقد استعلام کرده باشن قبلا صیغه کرده بودم ترس دارم تورو خدا راهنماییم کنید

درود
آیا میتونیم خودمون صیغه موقت با خانمی بخونیم و باهاش مسافرت بریم ، از لحاظ قانونی مشکل نداره؟

سلام.من ابتدا باشوهرم عقددائم کردیم ولی بعداز مدتی باختلاف خانواده اش ودخالتهاشون مجبورشدم طلاقمو بگیرم که مهریه ونفقه ووسایلمو بخشیدم تاشوهرم رضایت به طلاق بشه که داد ولی بعداز ۲۰ روز برگشت وابراز پشیمانی کردوالتماس کرد برگردم باهاش زندگی کنم و به صیغه ۹۹ ساله که پدرومادرش نفهمن و زندگیمون آرامش داشته باشه بعد رفتیم صیغه ۹۹ ساله کردیم ومهریه را گذاشتم بعهده خودش مقدارش را که ۱۴ سکه گذاشت ومنم قبول کردم ولی شاهدی اونجا نبود ما دفترچه صیغه ۹۹ ساله بامهر برجسته داریم ولی شاهدی نبود آیا این مهریه اعتبار داره یاعقدنامه درسته ؟آیا بمن نفقه تعلق میگیره ؟الان چندماهه شوهرم منو ترک کرده وسراغم نمیاد من میتونم روی مهریه ام اقدام کنم؟لطفا راهنماییم کنید سپاسگزارم.

ویه سوال دیگه آیا تهیه کردن مسکن بعهده شوهرم بوده در مدتیکه بامن زندگی کرده یاخیر ؟چون من منزل شخصی داشتم و اصلا برای من منزلی تهیه نکرد دراینمدت که صیغه ۹۹سالش بودم؟سپاس ازشما

صیغه99ساله کردیم.ضمنا شرط یک طرفه باطل شدن صیغه را در محضر بستیم.یعنی نمیشه خانم به تنهایی صیغه رو باطل کنه.ایا خانم همچین اختیاری دارد؟

سلام
بنده یک خانوم رو به مدت 52 سال صیغه کرده ام ولی حالا بعد از یک ماه که منجر به فروپاشی زندگی سابقم شده دیگه نمیخوام باهاشون باشم و میخوام صیغه رو باطل کنم 5تا سکه مهریه کردم ولی از سادگی من سواستفاده کرده و اقدام به اخاذی من کرده و حالا میگه من نمیخوام ازت جدا شم
چطور میتونم از شرش خلاص شم لطفا کمکم کنید

سلام
برای ابطال صیغه 99ساله چه کاری باید انجام داد؟

مرد باید بقیه مدت را ببخشد و طلاق بگیرند.

سلام ببخشید من پدرم صیغه ی داعم کرده یه زنه رو … و ما الان میخوایم بدونیم که آیا اون زنه هم بعد از فوت پدرم ارث میبره ؟

خیر در نکاح موقت ارث نخواهند برد.

سلام منو شوهرم قصد جدایی داریم ولی من راضی به طلاق نیستم اگه من راضی نباشم شوهرم میتونه یک طرفه طلاق بده صیغه دایم کردیم

در صورت عدم رضایت شما همسرتان میتواند به صورت یکطرفه برای طلاق اقدام کند.

سلام من و همسرم عقد موقت کردیم برای ۹۹ سال. اما همسر اول ایشان عقدنامه ما را پاره کرده و فقط کپی آن را داریم. آیا این امکان هست که بنده به تنهایی به محضر مراجعه کنم و مجددا عقدنامه صادر شود؟ چون همسرم از اینکه توسط همسر اولش تعقیب شود هراس دارد . و با توجه به این وضعیت برای من این شک ایجاد شده که ممکن است ایشان به محضر رفته باشند و عقد را فسخ کرده باشند و به من نگفته باشند و در واقع بدون وجود محرمیت همچنان با من در ارتباط باشند؟ لطفا من را راهنمایی کنید چون نمیخواهم کار حرامی کرده باشم.

سلام آیا مردی با داشتن همسر دائم میتواند بدون اجازه زن دائم زن صیغه مدت دار هم بگیرد .

خیر ازدواج چه دائم و چه موقت نیاز به اجازه همسر اول خواهد داشت.

الان خیلی ها بدون رضایت همسر اول صیغه موقت میکنن و همسرشونم بفهمه جنگ دعوا احتمالا دادگاه درپیش میگیره ایا بازهم باید ب همسر اول گفت برای صیغه های یکساعته درماه دوسه بار و درسال ده بار باچار و پنج زن مختلف ایا میشه هرروز رفت ب همسراول گفت قصدصیغه ی زنان یا دخترانی رو برای یک ساعت دارم مچکرم

ما با قانون سر و کار داریم و اینکه میگین خیلی ها. با اونها کاری نداریم.

بله،چون خواندن صیغه نیازی به رضایت همسر داریم ندارد و میتواند به تکرار انجام شود.
راحت بگم در صیغه کلا بجز دو طرف دیگه رضایت هیچکس مهم نیست.

سلام خسته نباشی
من با خانومم جدا شدم طلاق مون هم ثبت شد
بعد از یکسال دوباره صیغه دائم در دفتر ثبت ازدواج خوندیم ولی تو شناسنامه نمیدونم سند ازدواج نداریم فقط دستونشته دفتر ثبت داریم الان میخوام بعداز یک ماه جداشیم چون باهم دیگه بتفهام نرسیدم
من خودم میخواستم صیغه یکساله بخونم وقتی رفتم برا امضا عاقد دائم نوشته بود منو قانع کرد ولی الان پشیمونم میخوام طلاقش بدم سه طلاقه میشه راهنمایی کنی ممنون

زنی که دو ماه صیغه محرمیت با آقایی خوانده ولی رابطه نداشته اند آیا باید عده نگه دارد؟

سلام و عرض ادب،میخواستم بدونم صیغه موقت اگر در دفاتر محضر ثبت بشود چه مزایایی دارد؟ایا در شناسنامه ثبت میشود؟و اینکه از این بابت ثبت محضری خانم امکان سواستفاده را دارد یا خیر؟متشکرم

با سلام .اگر فردی با مردی عراقی و عقد ۹۹ ساله در حال زندگی مشترک باشند و فرزندی از این عقد به وجود آید آیا از لحاظ قانونی در شناسنامه مادر ثبت میشود یا باید عقد آنها از ۹۹ ساله به ثبتی تغییر یابد؟
(در حال حاضر عقد آنها با دفترچه ی عقدی است)

سلام، من ی زن مطلقه هستم و میخوام با مرد متاهلی صیغه 99ساله بشم ایا نیاز ب اجازه همسر اول هست؟ اگر بدون اجازه همسر اول انجام بشه، صیغه باطل هست؟ و اگر زن اول متوجه بشود از نظر قانونی میتواند دردسر ایجاد کند؟

درود دوستی قصد ازدواج با مردی رادارد اما میخواهد حقوق همسر مرحوم خودش رو هم دریافت کند چه راهکاری هست که بتونه از شرایط همسر دایم و از حقوق همسر مرحوم استفاده کند،با تشکر

سلام من خواهرم صیغه ۹۹ساله کردن ۵سالی باهم ازدواج کردن که خواهرم برای همیشه قهر کرد واومد خونه بابام ،هیچ کاری هم برای باطل کردن صیغه نکردیم .خواهرم بعد یک سال ازدواج دائم کرد ، چند نفری گفتن که عقد دائم شون باطله چون از شوهرش که صیغه بوده طلاق نگرفته وهنوز محرمش حساب میشه ،ایااین درسته ؟؟یاصیغه۹۹سالشون باطل شده ?

اینم یکجور دور دور زدنه …همش حرفه . نفس و ذات عمل همونه همه به دنبال نزدیکی و لذت جویی هستن

سلام،مردی که صیغه دائم کرده اگه بخواد طلاقش بده باید حتمامهریشو بده واین کار رو باید تومحضرانجام بده یاخودشم میتونه با دادن مهریه وگرفتن رضایت نامه کتبی ازش جدابشه.

سلام اگر‌با مردی صیغه یک ساله کنیم
اما‌اون مرد بخواد زود تر از یک سال باطل کنه
و من راضی نباشم
یک طرفه میتونه این کارو کنه؟

بله مرد میتواند باقی مدت را بذل کند.

و مهریه صیغه میتونه به جای پول ماشین باشه؟
واگه مرد قبول کنه که توی صیغه نامه قید کرد که نفغه بپردازه اون موقع؟
بعد مدتی این کارو انجام نده میشه شکایت کرد؟

بله اگر شرط نفقه شده باشد امکان پذیر است.

ببخشید دختری که تاحالا ازدواج نکرده
اما‌باکره نیست بخواد صیغه مردی شه
توی محضر چه مدارکی باید ببره

دوقطعه عکس شناسنامه کارت ملی

آقای هاشمی عزیز سلام…..شما از روی کدام کتاب یا کدام مرجع……جواب این سؤالات را میدهید……یا ذوق خودتان است.

با سلام لطفا متن کامل صیغه رو برام بفرستید ممنون

سلام صیغه 99ساله انجام دادم الان پشیمونم باید برم محضرصیقه طلاق رو بخونن یا خودمون هم میتونیم با طلش کنیم و صیغه 99ساله تا چند وقت مهلت دارد ممنون میشم جوابمو بدین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


Δ

ازدواج دائم و موقت، در بیشتر احکام و مسائل مشترک‏ هستند؛ به عنوان نمونه در هر دو می بایست صیغه خوانده شود و فقط راضى بودن دو طرف کافى نیست و یا صیغه عقد را می ‏توانند خود زوجین بخوانند و یا فرد دیگری را وکیل نمایند که صیغه عقد را جاری کند. ولی در برخی از مسائل با هم تفاوت دارند که بعضی از آن ها به شرح زیر است:

در صورتی که در صیغه دائم مهر عنوان نشود، عقد باطل نمی‏ شود (بر خلاف عقد موقّت).

زوجین در عقد دائم، از هم ارث می‏ برند (بر خلاف عقد موقت).

درست نیست زن و شوهر در عقد دائم شرط نمایند که نزدیکى صورت نگیرد (بر خلاف عقد موقت).

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

زوج در عقد دائم می بایست نفقه زوجه را پرداخت نماید (برخلاف عقد موقت).

زوجه در عقد دائم بدون اجازه همسر خود نمی ‏تواند منزل را ترک کند؛ اما در عقد موقت می‏ تواند، مگر اینکه موجب تضییع حق شوهر گردد.

قید مدت در عقد دائم نیاز نیست؛ اما در عقد موقّت می بایست مدت عنوان گردد.

در عقد دائم زوجه حق هم خوابى دارد (اگر متعدد باشند)؛ اما در عقد موقت زن حق هم خوابى نخواهد داشت.

لازم است بدانید که ازدواج موقت و صیغه ۹۹ ساله یا کمتر از آن در احکام و مسائل مرتبط با آن، تفاوتی ندارد.

مدت صیغه در صورتی که میزان زیادی به عنوان مثال نود و نه سال مشخص شود، برخی افراد آن را باطل می دانند، برخی افراد نیز می گفتند تبدیل به دائم می شود و برخی نیز می گفتند درست است زیرا امکان دارد مدت را ببخشد. ولی در خصوص حداقل زمان صیغه؛ می بایست به اندازه ای باشد که یک لذت جنسی در آن تصور شود.

ازدواج موقت به یک صورت نخواهد بود و در واقع از لحاظ اسمی «موقت» می باشد زیرا دارای مدت تعیین شده و شروط مختلف است. با توجه به مسئله زمان‌ ازدواج، از ازدواج یک ساعته تا صیغه ۹۹ ساله افراد می‌توانند در این‌گونه ازدواج‌ها، نحوه ارتباط، ‌زمان و میزان آن و البته مبلغی که به عنوان مهریه به زوجه اختصاص می یابد را تعیین نمایند. این ازدواج، یک ازدواج انعطاف‌ پذیر بوده که اشخاص می ‌توانند خود را با آن تطبیق دهند. برخی از کسانی که به ازدواج نیاز دارند، با این شیوه می ‌توانند در کنار بر طرف کردن نیاز، از مشکلات و گناهان ارتباطات غیرسالم نیز رهایی یابند.

در حقیقت صیغه ۹۹ ساله موجب می گردد چیزی که در درون جامعه وجود دارد و به خاطر رعایت نکردن شئونات شرعی تبدیل به زنا می‌ گردد، جنبه شرعی به خود گیرد و راه گناه را مسدود کند. مسئله ثبت ازدواج در شناسنامه یا سند (چه در ازدواج دائم و چه در ازدواج موقت) یک مسئله مدنی می باشد، نه شرعی و به همین خاطر، خواندن صیغه محرمیت بین افراد، اهمیت بسیاری نسبت به ثبت آن دارد.

صیغه موقت که به عبارت دیگر به آن ازدواج موقت می گویند به این معناست که زن و مردی با یکدیگر ازدواج موقت می کنند، تنها تا زمانی که مدت عقد تمام نشده، با هم زن و شوهر هستند. پس از به پایان رسیدن مدت تعیین شده آن ها دیگر زن و شوهر نیستند، به عنوان مثال چنانچه برای مدت ده روز ازدواج کرده باشند، پس از ده روز دیگر نسبت به یکدیگر محرم نیستند. در ازدواج موقت یا همان صیغه موقت رضایت زن و مرد و اجرای عقد و تعیین کردن مهریه و مدت ضروری است. در صورتی که دختر باکره باشد، به نظر بیش تر مراجع معظم تقلید می بایست از پدرش رضایت بگیرد.

بر اساس ماده ۱۰۶۲قانون‌ مدنی‌: “نکاح‌ واقع‌ می گردد به‌ ایجاب‌ و قبول‌ به‌ الفاظی‌ که‌ به صراحت دلالت‌ بر قصد ازدواج‌ کند.”

ازدواج‌ موقت ‌که‌ رابطه‌ زوجیت‌ میان زن‌ و مرد در زمان مشخص است‌ از طریق عقد صورت می گیرد و به دلیل اینکه عقد ازدواج‌ موقت‌ یکی‌ از عقود به شمار می رود می بایست علاوه‌ بر شرایط عمومی‌ برای‌ صحت‌ عقد، دارای‌ شرایط ویژه به‌ خود نیز باشد.

تمایل و رضایت‌ زوجین‌ در ازدواج موقت از شرایط صحت‌ عقد به شمار می رود. بنابراین مرد یا زن‌ یا وکیل‌ آن ‌ها که‌ صیغه‌ عقد موقت‌ را اجرا می کند می بایست قصد انشاء داشته‌ باشد به این معنا که چنانچه خود مرد و زن‌ صیغه‌ را می‌ خوانند، زوجه‌ به‌ گفتن‌ “زوجتک‌ نفسی‌” قصدش‌ این‌ باشد که‌ خود را زن‌ وی قرار دهد و زوج به‌ گفتن‌ “قبلت‌ التزویج‌” زن‌ بودن‌ وی را برای‌ خود قبول‌ کند و در صورتی که وکیل‌ مرد و زن‌ صیغه‌ را اجرا می کند، به‌ گفتن‌ “زوجت‌ و قبلت‌” قصدش‌ این‌ باشد مرد و زنی‌ را که‌ وی را وکیل‌ کرده‌ است‌، زن‌ و شوهر شوند.

لذا در صورتی که زن‌ و مرد برای عقد صیغه ۹۹ ساله رضایت نداشته باشند یا اینکه‌ یکی‌ از طرفین‌، مورد اجبار و اکراه‌ قرار گرفته‌ باشد و یا اینکه‌ بدون‌ قصد انشاء به عنوان مثال از نظر شوخی‌ صیغه‌ را بخواند، این‌ شرط که‌ از صحت‌ ازدواج‌ موقت‌بوده است‌ رعایت‌ نشده‌ و باطل‌ است.

سرانجام در صورتی که زن‌ یا مردی‌ را برای ازدواج‌ موقت‌ با دیگری‌ اجبار کنند که‌ فرد مکره‌ بدون‌ اراده‌، مجبور به‌ قبول ازدواج‌ است‌ این‌ ازدواج‌ یا صیغه موقت درست نخواهد بود.

در ازدواج‌ موقت فقط اراده‌ و رضایت‌ زن‌ و مرد برای‌ اجرای عقد کافی‌ نمی باشد بلکه‌ می بایست الفاظی‌ را به کار ببرد که قصد طرفین‌ را حاکی بر ازدواج‌ یا صیغه موقت برساند. لذا معاطات‌ در عقد صیغه موقت‌ مورد قبول واقع نشده است‌. در اینکه‌ اجرای صیغه‌ ازدواج‌ موقت‌ با چه‌ زبان‌ و الفاظی‌ باشد کافی‌ است‌ که‌ لفظ فارسی‌ باشد و لفظ عربی‌ نیازی نیست و صیغه‌ خاص‌ هم لزومی ندارد، بلکه‌ این اندازه که‌ الفاظ، قصد صیغه موقت‌ را برساند کافی‌ می باشد.

ایجاب‌ به اعلام‌ قصد ازدواج‌ “موقت” گوینده‌ با مخاطب‌ خود می گویند. پذیرش عبارت‌ از اعلام‌ قبول‌ آن‌ امر می باشد. ایجاب‌ معمولا از سوی زوجه و پذیرش از سوی مرد است.

توالی‌ ایجاب‌ و قبول‌: به منظور ‌اینکه‌ خواست هر دو طرف‌ از نظر عرف‌ مرتبط با هم‌ باشد و فاصله‌ میان ایجاب‌ و پذیرش‌ امکان‌ توافق‌ واقعی‌ زوجین‌ را بر هم‌ نزند، بر اساس ماده‌ ۱۰۶۵ قانون‌ مدنی‌: “توالی‌ عرفی‌ ایجاب‌ و پذیرش‌ شرط صحت‌ عقد است‌.”

به این معنا که پذیرش می بایست در هنگامی گفته‌ شود که‌ عرف‌ آن‌ را متوالی‌ و مرتبط با ایجاب‌ بداند.

حق طلاق چیست؟ قبل از توضیح حق طلاق در ابتدا لازم است کلیاتی درباره طلاق دانست. طلاق در لغت به معنی رها کردن و گشودن و در فقه اسلامی به معنی زایل کردن ازدواج با لفظ مخصوص است. استادان حقوق فرانسه طلاق را اینگونه می دانند که طلاق قطع رابطه زناشویی به حکم دادگاه است […]

دستور موقت چیست؟ قرار دستور موقت امکانی است که در بیشتر مواقع ذینفع یا وکیل او تمایل دارند که آن را حین دعوا (ضمن دعوا) قبل از اقامه ی دعوا و یا پس از اقامه ی دعوا به کار گیرند. این قرار به دلیل وارد کردن خسارت به شخص خوانده (شخصی که دستور موقت علیه […]

در لغت منظور از مزج همان مخلوط کردن است . یعنی دو نفر با اراده و اختیار خود اموال خود را با هم مخلوط کنند . درنهایت به این مال ممزوج می گویند و این مال مشترک خواهد بود . مال ممزوج چیست ؟ از نظر حقوقی منظور از مال ممزوج همان مالی است که […]

میانجی گری چیست؟ میانجی گری در واقع پروسه ای است که طی آن شاکی و متهم با مدیریت فرد میانجی‏گر در خارج از محیط دادگاه در خصوص علت جرم به وجود آمده، آثار و نتایج برجای مانده از جرم و همچنین راه های جبران خسارات به وجود آمده از این جرم با شاکی و متهم […]

درباره دادنامه چه می دانید؟ به صورت کلی می توان گفت دادنامه رأی قاضی به صورت کتبی است اما قبل از آنکه توضیح بیشتری درباره دادنامه ارائه دهیم، به جهت فهم بهتر، مطالبی در اختیار شما قرار داده می شود که با روند قانونی پرونده ها آشنا شوید. رسیدگی قضایی به پرونده های کیفری و […]

در پاسخ به این سوال که “صیغه نود و نه ساله چیست؟” بایستی بگوییم که صیغه 99 ساله در واقع نوعی از عقد موقت است که مدت زمان آن 99 سال در نظر گرفته می شود.

توجه کنید که در واقع صیغه 99 ساله با صیغه 100 ساله و یا 150 ساله تفاوتی نداشته و این لفظ فقط به خاطر استفاده عمومی، مشهور شده است.

بنابراین صیغه 99 ساله نوعی از ازدواج است که افراد می توانند برای جلوگیری از گناه، به آن روی آورده و ازدواج خود را به این طریق شرعی نمایند.

در واقع، اجبار برای ثبت رسمی ازدواج در شناسنامه، در عقد موقت وجود ندارد (به جز در شرایط خاص) اما افراد با خواندن صیغه، جنبه شرعی ازدواج را حفظ میکنند، بدون اینکه درگیر فرایند و اجبارهای قانونی آن شوند.

البته برخی از افراد هم به ازدواج سفید روی می آورند که در قانون ایران مورد پذیرش نیست و ممکن است جریمه و مجازات ازدواج سفید بر آنها اعمال شود.

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، صیغه 99 ساله در واقع همان ازدواج موقت است که مدت زمان آن طولانی تر در نظر گرفته می شود. به این معنا که در صیغه ی معمولی، معمولا زمانی کوتاه تعیین می شود و در آن زمان کوتاه زن و مرد به یکدیگر محرم و حلال هستند و بعد از اتمام مدت صیغه، به یکدیگر نامحرم می شوند و در صورت تمایل می توانند مدت آن را تمدید نمایند.

اما در صیغه ی 99 ساله، مدت آن به دلیل طولانی بودن، تقریبا تا آخر عمر افراد را در بر میگیرد، مگر آنکه مابقی مدت زمان را ببخشند.

در مجموع، باید گفت که صیغه ی 99 ساله به لحاظ احکام و مسائل دینی مرتبط به ازدواج، با صیغه ی معمولی تفاوتی نداشته و زن و مرد مکلف به رعایت این احکام و تکالیف هستند.

از جمله تفاوت هایی که صیغه ی 99 ساله با عقد دائم دارد، عبارتند از:

به این ترتیب، ارث در صیغه 99 ساله، به دلیل موقت بودن آن وجود ندارد و نمیتوان به بهانه طولانی مدت بودن صیغه ادعای ارث کرد.

همانطور که از اسم آن هم مشخص است، مدت زمان این نوع صیغه پس از 99 سال به پایان می‌رسد و پس از آن، زن و مرد دیگر به هم محرم نخواهد بود و زن و شوهر به حساب نخواهند آمد. اما مانند تمامی انواع صیغه و ازدواج، در صیغه 99 ساله هم امکان پایان دادن به آن پیش از موعد وجود دارد.

به این ترتیب، شوهر میتواند با بخشیدن مدت عقد موقت، پایان ازدواج را اعلام کند و به این ترتیب صیغه باطل شده و زوجیت زن و مرد به پایان میرسد، حتی اگر فقط یک روز از مدت 99 ساله آن گذشته باشد!

مشاوره آنلاین حقوقی به آسانی با کارشناس حقوقی چت کنید و سوال خود را بپرسید! همین حالا شروع کنید درخواست مشاوره jQuery(document).bind(‘gform_post_render’,function(event,formId,currentPage){if(formId==4){}});jQuery(document).bind(‘gform_post_conditional_logic’,function(event,formId,fields,isInit){});jQuery(document).ready(function(){jQuery(document).trigger(‘gform_post_render’,[4,1])});

مشاوره آنلاین حقوقی

به آسانی با کارشناس حقوقی چت کنید و سوال خود را بپرسید!

همین حالا شروع کنید

نظر فقها در خصوص صیغه 99 ساله متفاوت بوده و بعضی از ایشان آن را صحیح دانسته و آن را همان صیغه ی موقت می دانند و برخی دیگر نیز آن را باطل می دانند.

از جمله فقهایی که صیغه 99 ساله را صحیح می دانند عبارتند از:

آیت الله خوئی و نوری همدانی و مکارم شیرازی آن را ملحق به عقد دائم میدانند. یعنی در این موارد، تبدیل صیغه ۹۹ ساله به دائم اتفاق می افتد.

آیت الله وحید خراسانی نیز در خصوص صیغه 99 ساله چنین فرموده اند که بنا بر احتیاط واجب مدت زمان صیغه ی موقت نباید از عمر هر یک از زوجین بیشتر باشد.

همچنین فقهایی که صیغه 99 ساله را محل اشکال دانسته و آن را باطل می دانند عبارتند از:

اما به لحاظ قانون در ماده‌ ۱۰۷۵ قانون‌ مدنی‌ چنین آمده است که:

نکاح هنگامی منقطع می باشد که برای مدت زمان معین و مشخصی واقع شده باشد. این به این معنا است که چنانچه زن و مرد برای ازدواج موقت مدت زمان مشخصی را تعیین نکنند، ازدواج موقت به ازدواج دائم تبدیل می شود.

به این ترتیب، صیغه 99 ساله از نظر قانون باز هم نوعی صیغه موقت محسوب شده و طولانی بودن زمان صیغه، باعث تبدیل آن به عقد دائم نخواهد شد و در دادگاه های ایران هم براساس همین قانون حکم صادر خواهد شد.

در صیغه ی موقت یا صیغه ی 99 ساله تنها رضایت طرفین کافی نبوده و بایستی حتما صیغه عقد توسط زن و مرد و یا وکیل آن ها خوانده شود.

همچنین، به گفته برخی فقها، متن صیغه می تواند به زبان فارسی گفته شده و ضرورتی بر خواندن متن عربی آن نیست.

در صیغه موقت یا ازدواج موقت زن و مرد هر دو بایستی راضی به این امر باشند و اگر به اکراه، اجبار و یا حتی به شوخی صیغه را جاری کرده باشند، عقد باطل بوده و این نوع از صیغه ی موقت صحیح نمی باشد.

توجه کنید که در صیغه 99 ساله نیز همانند صیغه موقت مدت زمان عقد و مهریه پیش از جاری شدن خطبه ی عقد تعیین شده و ذکر گردد و زن و مرد بایستی حقوق یکدیگر را رعایت نمایند.

علاوه بر موارد ذکر شده به نظر اکثر فقها اجازه پدر در ازدواج موقت برای دختر باکره مورد نیاز است و دختر پیش از ازدواج موقت بایستی از پدرش رضایت بگیرد.

صیغه 99 ساله، یکی از انواع عقد ازدواج به صورت موقت است که به دلیل طولانی بودن مدت آن، برخی افراد آن را با ازدواج دائم اشتباه می‌گیرند، در حالیکه صیغه 99 ساله تابع قوانین ازدواج موقت بوده و طولانی بودن مدت آن، تاثیری در قوانین ندارد.

به این ترتیب، در این نوع صیغه هم مانند تمامی ازدواج های موقت، طرفین از هم ارث نمی‌برند، به ثبت رسمی صیغه نیازی ندارند و نیازی به پرداخت نفقه نیست. علاوه بر این، میتوان مهریه را پس از وقوع عقد تعیین کرد.

در عین حال، برخی از مراجع تقلید مانند آیت الله سیستانی، این نوع عقد را باطل میدانند و به عقیده برخی دیگر، صیغه 99 ساله با ازدواج دائم تفاوتی ندارد. اما در هر صورت، مراجع قضایی ایران تابع حکم قانونی هستند و براساس قانون، این نوع صیغه، ازدواج موقت محسوب میشود.

اگر در مورد این سوال که “صیغه 99 ساله چیست” نیاز به اطلاعات بیشتری دارید و می خواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید با مشاوران ما در “الو سلام وکیل” تماس بگیرید تا در مورد صیغه 99 ساله اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده و به سؤالات شما در این زمینه پاسخ دقیق و کاملی بدهند.

براساس قانون و نظر برخی مراجع تقلید، این صیغه صحیح است.

براساس نظر مراجعی مثل آیت الله مکارم شیرازی، این نوع صیغه به عقد دائم تبدیل میشود.

با توجه به نظر قانون، حتی در صورت تولد فرزند باز هم این ازدواج، موقت محسوب شده و به عقد دائم تبدیل نمیشود و فرزند حاصل از این ازدواج هم مشروع و حلال زاده است.

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

خیر، تفاوتی وجود ندارد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

دیدگاه

نام خود را وارد کنید

موضوع مشاوره

شماره تماس

نوع مشاوره درخواستی خود را مشخص کنید مشاوره تلفنیمشاوره حضوری

با سلام. من مستاجرم و قرارداد ما ۳ روز پیش تموم شد اما صاحبخونه پول ما رو به کامل نداده و ما خونه رو تخلیه کردیم اما خونه رو بهش تحویل ندادیم و چند تا وسیله ی کوچیک هنوز توی خونه مونده. صاحبخونه امروز گفت که تمام این چند سال کلید خونه ی ما رو داشته و امروز رفته توی خونه. آیا این کارش قانونیه؟ اگه نه چطور می تونم ازش شکایت کنم یا اثبات کنم؟

سلام ببخشید در صورتی که پدر مانع کار کردن دختر و یا از خونه بیرون رفتنش و این چیزا بشه امکان شکایت وجود داره ؟

با سلام قرار داد من با صاحبخانه به اتمام رسید.مبلغ ودیعه من 70 میلیون تومان می باشد. صاحبخانه به بهانه این که تا مستاجر نگیرم پول ندارم پول ودیعه من نگه داشته است. راهکاره برای گرفتن مبلغ از موجر چی پیشنهاد می کنید؟ با تشکر

سلام، من چند تا چک دارم که تاریخ همه انها سال 90/02/15 هست و تا الان برگشت نزدم و شکایت هم نکردم و ایا اگر الان شکایت کنم می توانم خسارت تاخیر تادیه و دادرسی از تاریخ سر رسید بگیرم یا نه؟ لطفا در این مورد بیشتر توضیح دهید

با سلام الان حدود ۵ماهه که حامله هستم و میخوام از شوهرم جدا شم بعلت اینکه ایشون فردی هتاک دارای دست بزن و فحاش و خیلی خصلتهای بد دیگری هستند. آیا ژیتوانم هنکام تولد فرزندم اونو به پدرش تحویل داده و از اون نگهداری نکنم؟

ارتباط تلفنی با مشاوران حقوقی و وکلا در “الو وکیل” از طریق این دو شماره ۰۲۱-۵۴۰۹۲۰۰۰ ۰۹۲۲۱۱۰۱۸۹۲ ۰۹۲۲۱۲۳۱۸۹۲

صحیح است و موقت محسوب می شود.

(استفتائات، 1382، ج3، ص244 و 245، س4 و 10)

(تحریرالوسیله، 1382، ج2، ص 290، م9)

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

هر مقدار که به سفاهت نرسد ازدواج موقت صحیح است.

(جامع المسائل، 1385، ج4، ص 10، (مقدار مدت)

(استفتائات، 1386، ج4، ص 151، س 5118)

عقد باطل نیست، لکن در ترتیب آثار عقد دائم و عقد موقت باید احتیاط کنند. در صورتی که در عقد شرط ارث یا نفقه نشده، زن مطالبه ارث و نفقه نکند و برای جدا شدن بنابر احتیاط واجب علاوه بر ابراء مدت، مرد او را طلاق هم بدهد.

(استفتائات جدید، 1385، ج2، ص 342، س 1410)

(منهاج الصالحین، ج2، ص 344، (فی عقد المتعه)

در احکام، ملحق به عقد دائم است.

(استفتائات، ص 292، س989)

باطل است.

(المسائل المنتخبه، ص 396، م 1015)

صحیح است و موقت محسوب می شود.

(هدایة العباد، 1416، هـ ق، ج2، ص 445، م9)

صحیح است و موقت محسوب می شود.

(الاحکام الواضحه، ص 387، (النکاح المنقطع)

صحیح است و موقت محسوب می شود.

(هدایة العباد، 1417، هـ ق، ج2، ص 352، م 1227)

چنین ازدواج موقتی اشکال دارد، احتیاط آن است که احکام عقد دائم بر آن مترتب کنند. (در مواردی که مقرون به  احتیاط است)

(استفتائات جدید، 1386، ج1، ص226، س 768)

(و ج2، ص 344 و 345، س 1008 و 1010)

در احکام، ملحق به عقد دائم است.

(متخب المسائل، 1420هـ ق، ص 316، م 1011)

بنابر احتیاط واجب نباید زمان عقد موقت بیش از عمر زوجین یا یکی از آن دو باشد، و صحت عقد موقت، در فرض مذکور و تبدیل آن به عقد دائم محل اشکال است.

(منهاج الصالحین، ج3، ص 306، عقد المتعه، پاورقی 1053)

(جزوه موجود در واحد پاسخ به سوالات، ص 88، س 352)

بخش احکام اسلامی تبیان

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

تبیان، دستیار هوشمند زندگی

پل های ارتباطی

بلوار کشاورز،خیابان نادری،نبش حجت دوست،پلاک 12

[email protected]

02181200000

دسترسی سریع

محصولات و خدمات

اشتراک در خبرنامه

کلیه حقوق این سایت مربوط به موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان می‌باشد.

 

فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

ازدواج موقت یا صیغه  موقت و یا متعه که به  عنوان صیغه محرمیت هم معروف است

نوعی  از ازدواج رایج ومرسوم ، در مذهب شیعه است که  درآن مرد زن را ،برای  مدت معین و با میزان مهریه ای معلوم ،به عقد زوجیت موقت( 1 ساعته -1 ماه -10 ساله -99 ساله و… ) خود درمی آورد و با پایان مدت رابطه زوجیت، عقد خود به خود منقضی می شود

مبنای مشروعیت صیغه موقت  آیه 24 سوره نساء میباشد

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

 

زن در صیغه موقت ولو 99 ساله ،ارث  ونفقه نمی برد و لکن فرزندان ناشی از این ازدواج، هم ارث می برنند و هم نفقه –و وضعیت حضانت و نگهداری طبق قوانین جاریه است و فرقی با ازدواج دائم ندارد

مدت صیغه 99 ساله موقت است و لکن عقد دائم ،مدت ندارد

صیغه 99 ساله حتما باید مهریه توافق شود وگرنه عقد باطل است و لکن در عقد دائم ،اگر مهریه قید نشود ،عقد باطل نیست

نکته ******

عده ای معتقدند اگر مدت صیغه 99 ساله از طول عمر انسان بیشتر باشد ازدواج به دائم تبدیل می شود.

صیغه ۹۹ ساله در ۳ مورد ذیل، باید بصورت  رسمی ثبت  شود

: ۱)طرفین توافق بر ثبت رسمی کنند

۲)زوجه باردار شود

۳)طرفین ضمن عقد شرط کنند

 

در عقد موقت یا صیغه 99 ساله طرفین می توانند مدت عقد را تمدید کنند هم چنین مرد می تواند از ادامه آن صرف نظر کرده و یا به اصطلاح مدت باقی مانده را بذل کند و زوجیت را به پایان برساند یا طرفین می توانند پس از پایان مدت آن را به ازدواج دائم تبدیل کنند.

مهریه در صیغه 99 ساله یا نکاح موقتم می تواند حتی  یک شاخه گل باشد  و الزاما در  ازدواج موقت در هنگام انعقاد عقد ،باید مهر تعیین شود در غیر این صورت عقد باطل خواهد بود ولی در نکاح دائم تعیین مهریه را می توان به بعد از انعقاد عقد نیز موکول کرد

در ازدواج موقت یا صیغه 99 ساله حتی در صورت عدم نزدیکی بین زوجین کل مهر بر مرد واجب است یعنی باید کل مهریه را پرداخت کند

و اگر نزدیکی انجام نشود و مدت نیز باقی مانده و مرد الباقی مدت را  بذل کند( ببخشد ) باید نصف مهریه را پرداخت کند .

در صیغه موقت زن و مرد می توانند خود شخصا صیغه عقد را بخوانند و مدت و مقدار مهریه را معین کنند.

1)زن نباید در عقد شخص دیگری باشد یا اگر در عقد دیگری بوده است و این عقد منحل شده باید مدت عده ان تمام شده باشد. 2)زنی که قرار است به عقد مردی در آید با مردی که قصد ازدواج دارد زنا نکرده باشد ، زیرا همین موضوع منجر به حرام شدن عقد موقت  بین آنها خواهد شد و نمی توانند در آینده با هم ازدواج کنند.

ابطال صیغه 99 ساله بدون دلیل شرعی و قانونی پذیرفته نمی شود مثلا  زن در عقد ازدواج فرد دیگری باشد و یا..دلائل خاص دیگری وجود داشته باشد

در نکاح دائم نفقه بر عهده شوهر است و در صورت عدم پرداخت برای وی دارای مسئولیت حقوقی و کیفری است ولی در نکاح موقت نفقه به زن تعلق نخواهد گرفت مگر طرفین به آن توافق کنند و در صورت عدم پرداخت زن تنها می تواند از دادگاه الزام شوهر را به دادن نفقه در خواست کند.

پیشنهاد گروه وکلای حکمت برای شما همراهان عزیز:نفقه چیست|هرآنچه باید در مورد نفقه بدانید(آپدیت شده)|گروه وکلای حکمت|وکلای پایه یک دادگستری|

طلاق از طرف زن|از شروع ثبت دادخواست تا ثبت طلاق|آپدیت شده|وکیل خانواده|گروه وکلای حکمت

فسخ نکاح|موارد فسخ نکاح|آخرین قوانین فسخ نکاح|وکیل خانوادگی|گروه وکلای حکمت

در نکاح دائم زوجین از یکدیگر ارث می برند ولی در ازدواج موقت حتی با شرط ضمن عقد نیز زن مستحق ارث شوهر نخواهد شد ولی اگر فرزندی در این نوع عقد متولد شود وی از پدر و مادر مشروع خود ارث خواهد برد.

قانون گذار در موارد زیر ثبت صیغه 99 ساله را الزامی می داند : 1)در صورت باردار شدن زوجه 2)توافق طرفین 3)شرط ضمن عقد با تصریح قانون ثبت نکاح موقت الزامی نیست مگر یکی از شرایط فوق حاصل شود.

در نکاح دائم با طلاق عقد منحی می شود ولی در نکاح موقت طلاق وجود نخواهد داشت و مختص عقد دائم است بنابراین نکاح موقت با اتمام مدت نکاح یا بخشش مدت از طرف مرد پایان می یابد مگر زن وکالت در بذل مدت داشته باشد که بتواند بذل کند. ازدواج موقت با فوت و یا فسخ به دلیل موارد قانونی منحل شود یا به دلیل تخلف از صفتی که ضمن عقد بیان شده باشد.

در عقد موقت اگر پدر و مادر از یکدیگر جدا شوند حق سرپرستی تا 7 سالگی با مادر است و بعد ازآن با پدر است و پس از بلوغ فرزند خود تصمیم به این می گیرد که با کدام زندگی کند. اگر پس از 7 سالگی پدر حاضر به قبول حضانت فرزند نباشد مادر می تواند حضانت را قبول کند ولی پدر همچنان باید مخارج فرزند را بپردازد.

زمانی که از ازدواج دائم و یا موقت صحبت می شود ممکن است بسیاری از افراد در مورد اینکه ایا صیغه همان ازدواج موقت است سوالی در ذهنشان مترتب می شود و پس ازآن سوالاتی چون : منظور از صیغه 99 ساله چیست؟و آیا صیغه 99 ساله در شناسنامه ثبت می شود؟صسغه 99 ساله چه شرایطی دارد ؟صیغه 99 ساله چه حکمی دارد ؟ بنابراین ما نیز قصد داریم در این مختصر به سوالات شما پاسخ دهیم با ما همراه باشید.

در صورت نیار به برقراری ارتباط با وکیل خانواده گروه وکلای حکمت و دریافت مشاوره حقوقی در ارتباط با صیغه 99 با شماره های 09120170676 و یا 02177719337 تماس حاصل نمایید.

شما همراهان عزیز می توانید در صورت تمایل برای مراجعه حضوری وکیل خانواده به آدرس فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع یا 142 شرقی پلاک 39 طبقه واحد 5 حضور بهم برسانید.

با مدیریت داود چشمی متخصص در امور حقوقی و خانواده

در صورتی که می خواهید در ازدواج یا نکاح موقت و یا صیغه 99ساله از حقوق قانونی خود مطلع شده می توانید با یک وکیل متخصص و یا مشاوره حقوقی خانواده مشورت کنید بنابراین می توانید در این زمینه با گروه وکلای حکمت که دارای دو شعبه در شرق تهران می باشد تماس حاصل کنید.

سلام بنده با اینکه متاهل بودم با ی خانم صیغه ۹۹ ساله خوندم حالا این خانم باعث شده زندگی من با خانمم با مشگل مواجه بشه حالا خانم صیغه ای ۷۰ عدد سکه تو دفترچه براش نوشته شده نه طلاق میگیره نه زندگی میکنه راه چاره چیست لطفا کمکم کنید

سلام؛در صیغه99ساله محاسبه مبلغ مهر چگونه محاسبه میشیود؟مثلا 100هزارتومان مبلغ مهربعد از 5سال همان مبلغ 100هزارتومان است یا به نرخ روز محاسبه می شود؟

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

سلام وقت بخیر. با شماره 02177719337 تماس حاصل فرمایید که ما محاسبه میکنیم

سلام ماحدود ۱۳سال عقد موقت داشتیم حاصل این عقد دوتا بچه هست الان می خواهیم عقد ۹۹ساله کنیم چون زن داره ونازاست نمی تونیم عقد دائم کنیم در این عقد ۹۹ساله من ارث می برم یاتبدیل به دائمی میشه

سلام من صیغه 99ساله هستم مدت 3ماه که شوهرم رفته حالا کمی ارتباط داریم هرچه به او میگویم بیا زندگی کنیم میگه مادر پدرم اجازه نمبدن آیا پدر . مادر او میتونن دخالت تو زندگی ما بکنن و برای بازگشت او میشه راهی به من نشون بدید و چگونه اورا به خانه برگردانم

سلام باخانمی صیغه99ساله داریم اماثبت نکردیم درفاصله 4سال زندگی مشترک چندبارجهت آزمایش ازدواج دائم مراجعه اماپدرایشان ازحضوردردفترخانه ممانعت میکردحتی همسرم باردارشدودر5ماهگی سقط جنین شدتمام مدارک بیمارستانی وپزشکی هم موجودشناسنامه وکارت ملی همسرم راهم نمیدادحالیه پدرومادرهمسرم منکرصیغه99ساله شدن ورای همسرم رودرارتباط بازندگی مشترک بامن هم زدن تکلیف؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

Δdocument.getElementById( “ak_js_1” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

یعنی چی ممکن هست عده ای این طور باشن‌ چرا جمع می‌بندی واقعا…

سلام وقت بخیر میخواستم از شما بپرسم که برای قرارداد ملکی آیا…

با سلام مالک مغازه هستیم و مستاجر سرقفلی ما اقدام به نصب تاب…

سلام وقت بخیر سپاس از همراهی شما…

تشکر از مقاله ی بی نظیرتون در مورد شرکت ها اطلاعات خوبی دریا…

گروه وکلای حکمت با بهره گیری از مشاورین و وکلای پایه یک دادگستری مجرب و متخصص و با کادری علمی آماده ارائه انواع خدمات حقوقی و کیفری اعم از خانواده، ثبتی، ملکی، شرکتی، قراردادها، با کمترین زمان و کیفیتی مطلوب میباشد

تماس با ما :

021-77719337

021-26455688

09120170676

آدرس دفتر شرق تهران: تهران فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع (142 شرقی) پلاک 39 واحد5

 

نرم افزار استخاره با توجه به نظرات حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی )

نی نی سایت

نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله
نظر مراجع در مورد صیغه 99 ساله

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.