نظر متخصص پوست و مو در مورد شپش

نظر متخصص پوست و مو در مورد شپش
نظر متخصص پوست و مو در مورد شپش

شپش سر (پدیکولوز کاپیتس) یک عفونت شایع و بسیار مسری است که در سرتاسر جهان و همه نژادها از هزاران سال قبل دیده می شود. این بیماری اغلب در مهد کودک ها، مراکز مراقبت های شبانه روزی، سربازخانه ها و مدارس رخ می دهد. علت آن آلودگی به شپش سر انسان، Pediculus humanus capitis است و معمولاً بسیار خارش دار است.شپش حشرات بسیار کوچک بدون بال و شش پایی است که از خون انسان تغذیه می کند. شپش تخمهای خود را به پایه مو نزدیک پوست سر می چسباند و شپش ها 7-10 روز بعد از تخم خارج می شوند. شپش بالغ نمی تواند بیش از 2 روز در خارج سر انسان زنده بماند و برای، زندگی وابسته به گرما و خون پوست سر است. شپش ها از طریق تماس نزدیک به سر و از طریق به اشتراک گذاشتن وسایل آلوده به شپش از کودکی به کودک دیگر منتقل می شوند. تخم شپش یا نیت کمتر از یک میلی متر است و به صورت توده شفاف شبیه قطره اشک به ساقه مو محکم می چسبد. تشخیص شپش سر اغلب با دیدن تخم شپش تایید می شود.

شپش سر ممکن است در هر کسی رخ دهد، اما کودکان 3 تا 11 ساله به احتمال بیشتری مبتلا می شوند. همه افراد می توانند دچار شپش سر شوند و ابتلا به بیماری ارتباطی با تمیزی شخص یا محیط اطراف او ندارد. از آنجا که پنجه های شپش قادر به چسبیدن به برخی از موهای خاص هستند، کسانی که موهای فر دارند، کمتر از کسانی که نوع موهای نرم تری دارند تحت تأثیر قرار می گیرند. بعلاوه، دختران بیشتر از پسران دچار شپش می شوند، احتمالاً به این دلیل که تمایل بیشتری به داشتن موهای بلندتر دارند. آلودگی به شپش سر بیشتر اوقات در شرایطی مشاهده می شود که تماس فرد با شخصی که شپش در سرش وجود داردثابت شده، مانند مدارس، خانه، زمین بازی، ورزش و اردو. شپش فقط خون انسان را می خورد. بنابراین، حیوانات خانگی و حیوانات دیگر عفونت را گسترش نمی دهند.

شپش های متحرک یا لکه های متحرک ممکن است روی پوست سر و مو دیده شوند. طول هر شپش تقریباً 1-3 میلی متر است و به رنگ خاکستری مایل به سفید است. شپش ها می خزند و در ارتباط نزدیک می توانند بین افراد منتقل شوند؛ آنها نمی پرند یا پرواز نمی کنند. تخم ها به صورت دانه های کوچکتر، در حدود 1.5 میلی متر، سفید و محکم به موهای نزدیک به پوست سر متصل هستند.

برجستگی ها یا زخم های کوچک قرمز ممکن است در پوست سر، گردن و شانه ها دیده شود. گاهی اوقات، گره های لنفاوی پشت گوش یا گردن ممکن است متورم و حساس باشند. ممکن است گاهی شپش روی مژه ها دیده شود و باعث قرمزی و تحریک چشم شود.از آنجا که آلودگی به شپش سر کاملاً خارش دار است، خراشیده شدن معمول است و ممکن است منجر به عفونت یا خارش شود. علاوه بر احساس خارش یا قلقلک، کودکان ممکن است تحریک پذیر باشند یا در خوابیدن مشکل داشته باشند.

اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است شپش سر داشته باشد، با استفاده از یک شانه دندانه ریز، که به آن شانه شپش نیز گفته می شود، شپش ها و تخم هارا جستجو و جدا کنید. این شانه ها در اکثر داروخانه ها قابل خریداری است و اغلب انواع فلزی بهتر از پلاستیکی هستند. در برخی انواع شانه مجهز به نور uv می باشد که در تشخیص نیت یا تخم شپش کمک کننده است. پوست سر کودک خود را با نور شدید بررسی کنید و در صورت لزوم از ذره بین استفاده کنید. گرما مثل نورا آفتاب می تواند منجر به روی سطح امدن شپش ها شود و جداکردن آنها را راحت تر کند.

نظر متخصص پوست و مو در مورد شپش

اگر شپش پیدا کردید، بهترین گزینه این است که با دکتر زیبایی و پوست همچون خانم دکتر کوثر هدایت تماس بگیرید، زیرا شپش اگر زود درمان نشود به سرعت تخم گذاری بیشتری کرده و بسیار آزار دهنده است و کل سطح سر را گرفته و بزرگ و بزرگتر می شود و زمان درمان افزایش پیدا خواهد کرد. برخی راه حل های خانگی ودرمانهای شامپویی هم وجود دارد که ما دراینجا به بررسی آنها می پردازیم. هرچند که اینها راه حل های کلی است. باید توجه داشته باشید بنابر اندازه، زمان، نوع پوست و… درمان فرق می کند. لذا اکیدا توصیه می شود با کلینیک زیبایی پوست خانم دکتر کوثر هدایت برای درمان شپش سر تماس بگیرید.

 

بعضی از داروهای بدون نسخه اثر گذار در درمان شپش شامل موارد زیر می باشد:1- پیرترین ها (A200® ، Pronto® ، R & C® ، RID® ، Triple X®) 2- لوسیون وشامپو پرمترین 1٪ (Nix®)

هر دو دارو فقط شپش های زنده را از بین می برند نه تخم ها را ، بنابراین برای از بین بردن شپش هایی که تازه از بدن خارج شده اند باید در مدت 7 تا 10 روز دوباره استفاده شوند. این روش های درمانی فقط از طریق پوست جذب می شوند، اما نباید در کودکان زیر 2 ماه استفاده شوند. از این داروها دقیقاً طبق دستورالعمل استفاده کنید. این داروها حشره کش هستند و نباید به مقدار بیشتر یا بیشتر از حد توصیه شده استفاده شوند.قبل از استفاده از لوسیون های بدون نسخه، از نرم کننده مو استفاده نکنید، زیرا باعث پوشاندن مو و محافظت از شپش در برابر دارو می شود. همچنین قبل از استفاده حتما سر را شستشو دهید و صبر کنید تا کاملا خشک شود. استفاده از شامپو درمانی روی موی تمیز و خشک پاسخ درمانی را افزايش می دهد.

باید توجه داشته باشید استفاده نادرست از این شامپوها باعث آسیب به مو می شود زیرا اینها شیمیایی هستند و امکان دارد کچلی یا ریزش مو شدید را در بر داشته باشد، لذا تقاضا می شود قبل از هر کاری با پزشک متخصص پوست و زیبایی همچون خانم دکتر کوثر هدایت تماس بگیرید.رعایت مواردزیربسیار مهم است برای از بین بردن شپش در منزل زیرا شپش قابل انتقال است و امکان انتقال آن به دیگر افراد خانواده بسیار زیاد است.پس از درمان لباس تمیز بپوشید و سایر لباس ها، ملافه ها و حوله ها را در آب گرم (بیش از 45/45 درجه سانتیگراد بیشتر از 130 درجه فارنهایت) بشویید و آنها را با استفاده از خوشکن حداقل 20 دقیقه خشک کنید.

هر وسیله ای را که کودک شما در طول 48 ساعت گذشته به ان دست زده است را حداقل 5 دقیقه در آب گرم بشویید.به مدت 2 هفته اجسام بالقوه آلوده اما غیر قابل شستشو را در کیسه های پلاستیکی ببندید. (شپش ظرف 2 روز از بین می رود)موها و پوست سر اعضای خانواده را بررسی کنید و در صورت آلوده بودن آنها را درمان کنید.در صورت تشخیص شپش در کودک به پرستار مدرسه، معلم یا مراقبت روزانه اطلاع دهید. فرزند شما پس از درمان مناسب می تواند به مدرسه برگردد.شانه، برس مو، کلاه، حوله، ملافه، لباس، هدفون، اسباب بازی های پر شده یا سایر موارد را با کسی که شپش سر دارد، به اشتراک نگذارید.

به محض دیدن حشره در سر و خارش باید با پزشک متخصص همچون خانم دکتر کوثر هدایت تماس بگیریدواگر بعد ازدرمان های اولیه توسط پزشک علاِیم شپش خزنده ادامه داشت، پزشک خود را در جریان بگزارید. کودک شما ممکن است نیاز به درمان مجدد با داروی دیگری داشته باشد. همچنین در صورت مشاهده علائم عفونت باکتریایی در پوست سر، مانند قرمزی، تورم ، درد یا چرک، با پزشک تماس بگیرید. اگر باردار هستید قبل از استفاده از داروهای شپش با پزشک مشورت کنید.

درمان هایی که ممکن است پزشک برای موارد پیشرفته وجود شپش در سر توسط متخصص زیبایی تجویز تجویز شود عبارتند از:

برای تشخیص شپش، پزشک باید یک شپش یا یک جوجه سر در پوست سر ببیند. گاهی اوقات، از آنچه چراغ چوب برای جستجوی شپش استفاده می شود. در طی این روش ، پزشک یک نور سیاه به پوست سر می زند و حشرات و تخمها به صورت لکه های فلورسنت به رنگ زرد و سبز ظاهر می شوند.

اگر پزشک زیبایی پوست تأیید کند که کودک شما شپش دارد. اول از داروهای خفیف استفاده می کند و اگر نتیجه مطلوب حاصل نشود، احتمالاً پزشک داروهایی با قدرت بیشتر تجویز می کند. این موارد شامل موارد زیر است:

1- لوسیون مالاتیون 0.5٪ (Ovide®) – شپش و برخی تخمها را از بین می برد و فقط در کودکان بالای 6 سال قابل استفاده است. مالاتیون می تواند پوست را تحریک کرده و قابل اشتعال باشد. این ماده می تواند توسط پوست جذب شود، به خصوص اگر مدت زیادی روی پوست باقی بماند ، بنابراین دستورالعمل های استفاده را دقیقاً با نظر پزشک زیبایی همچون خانم دکتر کوثر هدایت دنبال کنید.2- شامپو Lindane 1٪ – این می تواند سمی باشد و در جریان خون جذب شود و بنابراین به طور 100% باید تحت نظر پزشک استفاده شود. این دارو فقط در مواردی استفاده می شود که سایر داروها از کار افتاده باشند.بویژه در بیمارانی که مشکل زمینه ای صرع یا اختلالات عصبی دارند توصیه نمیشه.3- قرص های ایورمکتین – این داروی خوراکی هنگام خوردن خون انسان به شپش منتقل می شود. دوباره، این تنها در مواردی استفاده می شود که داروهای دیگر از کار افتاده باشند.

 

اگرچه بسیاری از درمان های خانگی شپش سرهمچون استفاده از سرکه و سس مایونز و حتی درمانهای مضرتر مثل نفت و پودر لباسشویی!!!… را برخی از افراد توصیه می کنند ولی علم ثابت کرده هیچ کدام از آنها نتیجه بخش نیست و عوارض بسیار زیادی برای موهای کودکان شما عزیزان دارد. اگر چه در قرن حاضر بسیاری از افراد غیر متخصص راحت داروها را دراختیار افراد می گذارند، ولی واقعا غیر اخلاقی و نادرست است. لذا تقاضا دارم در صورت مشاهده علایم شپش در سر خود یا کودکانتان حتما با مرکز زیبایی من تماس بگیرید، کودکان سرمایه های جامعه ما هستند لطفا با بهترین تصمیمات ، سلامتی و زیبایی آنها رادر آینده تامین کنید.

 

 

نویسنده: بهنوش بهرامعلی

 

آرشیو جامع مقالات و مطالب علمی آموزشی

نظر متخصص پوست و مو در مورد شپش

سامانه جامع پرسش و پاسخ دکتر خیرخواه

آخرین تصاویر دکتر خیرخواه

والدین چه چیزی را در رابطه با شپش سر باید بدانند ؟وجود موجودات کوچک و سفید رنگ روی موها می تواند موجب ترس والدین شود اگر چه این بیماری شایع است ولی عوارض جدی

و خطرناکی ندارد .در این مقاله به توضیح در باره این بیماری و درمانهای آن می پردازیم .شپش سر چیست ؟شپش سر حشره ای با 6 پا است که به موها چسبیده و از خون انسان تغذیه می کند .هر شپش سایزی به اندازه یک کنجد دارد .تخم شپش که به ساقه مو در نزدیکی پوست سر می چسبد و به سختی دیده می شود . NITچه کسانی دچار شپش می شوند ؟اغلب در خردسالانی که  به مهدکودک می روند . و کودکان پیش دبستانی زیرا این کودکان در تماس های نزدیک هستند و تماس موهایشان بایکدیگر زیاد است و ممکن است شانه و کلاه و وسایل شخصی را به شکل مشترک استفاده می کنند .بالغینی که با این کودکان زندگی می کنند در ریسک ابتلای بالایی قرار دارند .شپش سر چه گونه منتقل می شود ؟از طریق تماس مستقیم سر به سر منتقل میشود و باعث می شود انگل از موی فرد مبتلا به فرد دیگر منتقل می شود شپش برای مدت کوتاه می تواند روی لباس و حوله و سایر لوازم برای مدت کوتاهی زنده بماند پس استفاده از برس شخصی فرد دیگر می تواند موجب انتقال بیماری شود ولی این موجود نمی تواند پرواز کند و از سر یک فرد به سر فرد دیگری بپرد .شناسایی شپشاگر چه این موجودات و تخم آنها کوچکند ولی با چشم غیر مسلح دیده می شوند .رنگ آنها می تواند سفید یا قهوه ای یا خاکستری باشد و اغلب در ناحیه پشت سر  و پشت گوشها دیده می شوند .تخم شپش گرد یا بیضی بوده به سختی از روی ساقه موها جدا می شود و به سختی به ناحیه چسبیده است .یک راه برای جدا سازی آنها شانه کردن موها در حالتی که خیس هستند می باشدعلائمیافتن یک شپش زنده یا تخم شپش راه تشخیصی است .در برخی کودکان شپش علامتی ایجاد نمی کند .در این موارد ماهها بعد از ابتلا ممکن است فرد دچار خارش شود .آلرژی به شپش سرعلت خارش واکنش پوست سر به گزش شپش است خارش های مکرر و شدید ممکن است باعث زخم شدن سر شود .ممکن است محل زخم ها به علت خارش دچار عفونت شود . در صورت قرمزی و تورم و درد در پوست سر به متخصص پوست و مو مراجعه شود زیرا این علامت عفونت است .در صورتی که مشکوک به شپش سر هستید :بایستی بدانید شپش به خودی خود از بین نمی رود در صورتی که به ابتلای فرزندتان مشکوک هستید چندین راه برای از بین بردن آنها وجود دارد .بایستی به متخصص پوستتان مراجعه باشد به مدرسه کودکتان اطلاع بدهید تا تمامی دانش آموزان چک شوند .تمامی اعضای خانواده از نظر شپش بایستی چک شوند تمامی افراد مبتلا در یک زمان بایستی درمان شوند .رهایی از شپشمی توانید از داروهای ضد شپش بدون نیاز به نسخه بهره برید . که حاوی مشتقات کریسانتموس یا ترکیبات شیمیایی مشابه هستند .این ترکیبات ایمن هستند ولی برای کودکان توصیه نمی شوند .گاهی شپش به این درمانها مقاوم است در این موارد بایستی با پزشک خود در رابطه با مقاومت شپش  به دارو مشورت نمایید بایستی  درمان طبق دستور و روش روی لیبل دارو از نظر نحوه استفاده و زمان تکرار  رعایت شود درمان برای دومین مرتبه بایستی 9-10 روز بعد تکرار شود .خانه تان را از شپش پاک کنیداگرچه شپش در محیط خانه و دور از میزبان انسانی طولانی زنده نمی ماند ولی بایستی ملحفه ها و پتوها و لوازم اتاق خواب همگی تعویض و شسته شوند تمام لباسهای استفاده شده در 48 ساعت قبل بایستی شسته شوند .اگر چه  خانواده ها اغلب کلیه خانه و حتی حیوانات خانگی را درمان می کنند ولی از نظر متخصصین نیاز به این کار نیست .در صورتی که کودکتان با عروسک پر از موی خود یا خزه دار می خوابد بایستی آن را با آب جوش برای 30 دقیقه شستشو دهید .روشهای خانگی برای درمان شپشد رمان با سس مایونز – سرکه سفید یا روغن درخت چای توصیه شده است .این ترکیبات می توانند شپش را بکشند .در صورتی که سس مایونز با مقدار زیاد زده شود و در طول شب از کلاه حمام استفاده شود باعث جدایی شپش از موها و مرگ آنها می شودسرکه سفید چسب موجب چسبندگی  تخم شپش به موها می شود را حل میکنداگر چه تا کنون این روشها از نظر علمی ثابت نشده ولی از نظر متخصصین اطفال عارضه ای برای کودک ایجاد نمی کند .ولی به این درمان به عنوان درمان اصلی نبایستی تکیه کرد .استفاده از شانه با دندانه ریز شانه کردن مو با شانه با دندانه های ریز یک راه رهایی از شپش است این شانه موجب کنده شدن و خروج شپش و تخم شپش از موها می شود .مصریان قدیم از این روش بهره می بردند ولی این روش بسیار سخت و زمان بر بوده و در مورد اطفال به سختی قابل اجراست و بعد از استفاده از شامپو به عنوان روشی موثر شناخته می شود .شپش سر بیماری افراد با کلاس اجتماعی پایین نیست یا نشانه بهداشت پایین نیست و تمامی کودکان از هر کلاس و طبقه و سطح بهداشتی  را درگیر می کند .شپش می تواند 6 ساعت در زیر آب نیز زنده بماند . ولی شپش قادر به انتقال بیماری های عفونی و مسری نیست .شپش سر در مدرسهکودکان مبتلا به شپش نبایستی از حضور در مدرسه محروم شوند می توانند در مدرسه حضور داشته باشند ولی نبایستی تماس سر با سر داشتهباشند پس از درمان ممکن است تخم های مرده تا مدت زیادی روی مو ها باقی بمانند تا رفع شوند .عده ای عقیده دارد بایستی تا رفع کامل تخم شپش کودک در مدرسه حضور نیابد .مقابله با شپشاگر کودک در منزل دارید بایستی به مقابله با شپش بروید زیرا کودک کو دک است و ممکن است در حین بازی تماس سر با سر داشته باشد و مبتلا به شپش شود  بهترین راه معاینه مکرر سر کودکتان است تا از ابتلای به شپش مطلع و به سرعت آن را قبل از ابتلای سایر اعضای خانواده درمان کنید .دکتر عباس خیر خواه متخصص پوست و مو

زعفرانيه، خیابان مقدس اردبیلی، بين كيهان و پسيان، پلاك٣١، ساختمان ايكياس، واحد١٣

 

 

 

 

نظر متخصص پوست و مو در مورد شپش

کاربر گرامی، استفاده از اعتبار، صرفاً برای مشاوره ویدئویی، تلفنی و مشاوره متنی قابل استفاده است
و برای ویزیت های حضوری قابل استفاده نیست.

مشاوره متنی
شروع قیمت از 10،000 تومان


مشاوره ویدئویی
شروع قیمت از 19،500 تومان


نوبت حضوری
رزرو آنلاین و قطعی نوبت حضوری


اپلیکیشن زوپ

کارایی بهتر و آسانتر از زوپ

پرمترین رو یکبار دیگه بزن.یک شب هم لوسیون dilceبزن هشت ساعت بمونه.بقیه خانواده هم همینطوربعدش دیگه نگران نباش.رشکها ممکنه تا چند هفته باشه ولی مرده اند

همه استفاده کنن دوبار به فاصله یک هفته.رختخواب لازم نیست ضد عفونی بشه.همینها کافیه


دانه های روی کشاله ران

سلام وقتتون بخیر، دانه هایی ریز روی کشاله ران که به صورت خطی و ردیفی در دو سمت ایجاد شده البته چندسالی هست ولی به نظرم بیشتر شده و هیچ مشکلی برایم ندارد، خارش و سوزش ندارد ولی از نظر ظاهری خوشایند نیست ، میفرمایید این دانه ها چی هستند و درمان دارد؟ راهنمایی بفرمایید عکس خدمتتان ضمیمه شد ????


گل مژه و عفونت چشم

سلام آقای دکتر برادرم رو چشماش چند تا گل مژه زده و خیلی قرمزه بعضی وقتا هم درد میگیره بخصوص تو گرما بدتر میشه.میشه درمان دارویی بدید.قطره باکتی ماید هم اثر نکرده


ریزش مو

سلام آقای دکتر من مشکل ریزش مو شدید دارم خواستم منو برای درمان راهنمایی کنید


دوره درمان آکنه

سلام
خسته نباشید
آکنه ها خیلی خیلی بهتر شدن واقعا سپاسگزارم
یکم قرمزی هنوز داره ولی بعضی موقع آکنه میزنم خیلی زود خوب میشه


درمان ریزش مو

سلام وقت بخیر من چند ماهی میشه ریزش موی شدید دارم البته ارثی هم هست. برای درمانش چکار می تونم بکنم


مجوزهای قانونی


برخی از افتخارات


مجوزهای قانونی


برخی از افتخارات

معمولاً زمان آغاز ریزش مو در دوران شیر دهی در همه افراد یکسان نمی باشد. خانم هایی که وارد مرحله شیر دهی می شوند، باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند. این امر سبب می شود تا بتوانند در صورت مشاهده ریزش مو در دوران شیر دهی با آن مقابله نموده و از بروز مشکلات ناشی از ریزش مو جلوگیری نمایند. … ادامه مطلب

قرص‌های چاقی مورد تأیید وزارت بهداشت نیستند و مسئولیت نظارت بر این مکمل ها به عهده سازمان دارو و غذا است. شما علاوه بر اینکه زمان انتخاب باید مطمئن شوید قرص های چاقی مورد تأیید سازمان دارو و غذا هستند، باید در مورد مواد تشکیل دهنده این قرص‌ ها نیز اطلاعات کافی کسب کنید. … ادامه مطلب

آلوپسی یک واژه یونانی به معنای کاهش موی سر یا هر قسمتی از بدن است. بیماری آلوپسی Alopecia نوع بیماری شایع است که روی موی انسان اثر می گذارد. این بیماری باعث می شود که موهای سر، ابرو، مژه، ریش و سبیل به شکل سکه ای یا دایره ای شکل ریزش کند. این ریزش به صورت پراکنده و دارای مرز مشخص است … ادامه مطلب

لیزر درمانی که به نام درمان نوری نیز شناخته می‌ شود، روشی از درمان است که از انواع خاصی از پرتو های نوری، برای تعامل با بافت مورد نظر استفاده می‌ کند. درمان‌ های لیزری اثربخش بوده و مزیت‌ های حاصل از آنها، طولانی مدت می‌ باشند . … ادامه مطلب

در سال‌ های اخیر با پیشرفت علم و روی کار آمدن دستگاه‌ های پیشرفته لیزر موهای زائد مردان مورد توجه بسیاری از اشخاص واقع شده است. به کمک این روش مردان میتوانند برای همیشه از شر موهای زائد خود خلاص شوند. … ادامه مطلب

نظر متخصص پوست و مو در مورد شپش

بوتاکس از طریق مسدود کردن انقباض عضلانی، از حرکت عضلات جلوگیری کرده و چین و چروک ها را رفع می کند. تزریق بوتاکس به راحتی توسط یک پزشک آموزش دیده انجام می‌ شود؛ اما این مراقبت‌ های بعد از بوتاکس هستند که اثر و ماندگاری آن را تضمین می‌ کند. … ادامه مطلب

لیزر تراپی یکی از روش‌ های درمانی است که با استفاده از تابش پرتوی متمرکز عمل می‌ کند. نور لیزر قابل تنظیم در طول موج‌ های مختلفی است که امکان درمان نواحی گسترده‌ تری را در اختیار پزشکان قرار می‌ دهد. … ادامه مطلب

امروزه لیزردرمانی به عنوان برترین شیوه درمانی و کم تهاجمی ترین روش ممکن در دنیا شناخته شده است که توسط آن می توان به اهداف درمانی و زیبایی گسترده ای دست یافت. در لیزر کم توان همانطور که از نامش پیدا است از شدت تابش نور کم استفاده می شود و درصد آسیب رسانی ندارد. … ادامه مطلب

لیفت شقیقه یا کشیدن پوست شقیقه که به آن لیفت تمپورال نیز می‌ گویند، نوعی جراحی پلاستیک ساده و غیرتهاجمی است. در عمل بالا کشیدن شقیقه، معمولاً پوست و لایه‌ های زیرین پوست شقیقه کشیده می‌ شود تا چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی از بین برود. … ادامه مطلب

پی آر پی روش نوینی می باشد که بر اساس استفاده از فاکتورهای رشد پلاکتهای خون، فیبروبلاستها و سایر سلولهای بنیادی باعث تحریک کلاژن سازی می شود. کلاژن نقش بسیار مهمی در حفظ طراوت و جوانی پوست دارد و با سنتز کلاژن جدید، پوست جوانی و زیبایی خود را به تدریج به دست خواهد آورد. … ادامه مطلب

در شیوه درمانی مزوتراپی جهت رفع غبغب، پزشک به کمک سوزن های بسیار ریز و مخصوص، چند تزریق ساده براي از بین بردن ناحیه های موضعی کوچک چربی انجام ميدهد. محلول مستقیم در لایه های چربی و تزریق ميشود و فرآیند متلاشی شدن چربی در اصطلاح لیپولیز انجام ميشود. … ادامه مطلب

کلینیک‌های زیبایی مخصوصاً برای درمان خطوط افقی پوست، به دنبال روش‌های کمتر تهاجمی هستند. مطالعات نشان داده‌اند که فیلرهای اسید هیالورونیک برای درمان خطوط گردن مناسب هستند. … ادامه مطلب

در سال 1353 در اصفهان به دنیا آمدم. در سال 1371 با رتبۀ 123 کنکور تجربی در رشتۀ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شده و در سال 1378 با مدرک دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل گردیدم.

در سال 81 با رتبۀ 17 کشوری در امتحان تخصص رشتۀ پوست و زیبایی دانشگاه اصفهان پذیرفته شدم. همزمان با این موفقیت در امتحان اعزام به خارج رشته تغذیه شرکت کردم و در این امتحان نیز موفق به کسب بورس خارج کشور شدم.

به دلیل علاقه زیاد به رشته پوست، در همین رشته ادامه تحصیل دادم. در سال 2004 میلادی و در حالی که دوره رزیدنتی را طی می‌کردم دوره‌ای یک ماهه، به صورت فشرده پوست را در دانشگاه شفیلد انگلستان گذراندم. این دوره درعلاقه و دیدگاه من نسبت به رشته پوست بسیار موثر بود.
در سال 85 با مدرک بورد تخصصی پوست و زیبایی با رتبه 4 کشوری و اول استان فارغ‌التحصیل شدم.

اصفهان – خیابان توحید میانی – قبل از چهارراه پلیس – مقابل اداره ثبت – ساختمان آریا – طبقه اولتلفن : 36284487 – 031

خانه – پوست و مو و زیبایی – علت شپش سر چیست؟ اندازه شپش چقدر است؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

شپش سر (Head lice) با نام علمی پدیکولوزیس (Pediculus humanus capitis)، حشره ریز قهوه­‌ای یا خاکستری‌رنگ است که از خون پوست سر انسان تغذیه می‌­کند. شپش ماده‌­ای چسبناک تولید می‌­کند که هر تخم شپش را محکم به ساقه مو متصل می­‌کند. این موجود اغلب روی پوست سر، پشت گوش و نزدیک خط گردن در پشت گردن لانه می‌­کند. شپش سر با چنگال­‌هایی شبیه قلاب که در انتهای هر شش پای آن­ها دیده می‌­شود، موها را می­‌گیرد. شپش سر به‌ندرت روی بدن، مژه یا ابرو پیدا می‌­شود.

شپش روی پوست سر، ممکن است قابل مشاهده باشد اما چون بسیار کوچک است، به سختی قابل تشخیص است. این عارضه، به خصوص در میان کودکان یک مشکل شایع و بسیار مسری است. کودکان پیش دبستانی و دبستانی (۳ تا ۱۱ سال) و خانواده­‌های آن­ها بیشتر به این ویروس آلوده می­‌شوند. دختران بیشتر از پسران و زنان بیشتر از مردان به شپش مبتلا می‌­شوند.

گزش آن­ها باعث خارش و تحریک پوست سر می­‌شود و این خراشیدن منجر به عفونت می­‌گردد. اگر می‌­خواهید همه چیز را درباره شپش سر، علائم ابتلا به آن، عوارض و راه­‌های درمان شپش سر بدانید، تا انتهای این متن با ما همراه باشید!

نظر متخصص پوست و مو در مورد شپش

علائم و نشانه‌های شایع آلودگی به شپش می­‌تواند شامل موارد زیر باشد:

داشتن شپش سر آزاردهنده است، اما خطرناک نیست و باعث شیوع بیماری نمی‌­شود. ابتلا به شپش، نشانه این نیست که بهداشت فرد ضعیف بوده است بلکه شپش سر به خون احتیاج دارد و فرقی نمی­‌کند که این خون متعلق به فردی تمیز است که بهداشت را کاملاً رعایت می­‌کند یا فردی که نامرتب و غیربهداشتی است. ابتلا به شپش سر از دو طریق صورت می­‌گیرد:

انتقال شپش به روش مستقیم

انتقال شپش به روش غیرمستقیم

ممکن است باور نکنید اما شپش سر دارای فواید زیر است:

شپش سر می­‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود و موجب شود که شما در برابر نیش سایر حشرات مقاوم­‌تر شوید

بعضی از متخصصان در زمینه داروسازی، از شپش‌­ها برای بهبود ناهنجاری­‌های ژنتیکی انسان­‌ها استفاده می‌­کنند و از آن­ها در درمان بیماری­‌های مختلف مثل تیفوس، تب و … استفاده می‌­کنند.

در حال حاضر، داروسازان در تولید داروهای مختلف و آماده­‌سازی واکسن‌­های مختلف از شپش سر استفاده­‌های زیادی می‌­کنند.

شپش سر اگر درمان نشود، باعث ایجاد عفونت پوستی و مشکلات بسیاری می‌­شود. اگر پوست سر کودکان مبتلا به شپش سر، مدت طولانی دچار خارش شود، در نهایت، پوسته پوسته شده و روی پوست سر زخم ایجاد می‌­شود. این زخم­‌ها ممکن است عفونت کنند و شرایط بدی را ایجاد کنند.

دریافت نوبت حضوری از متخصص پوست اطفال

از جمله این عفونت‌ها عبارت‌اند از:

 تیفوس یکی از بیماری­‌های دردناک و خطرناکی است که ناشی از گزش شپش سر است. شپش­‌ها می‌­توانند حامل عفونت باشند و آن را در سراسر بدن انسان انتشار دهند.

عفونت­های پوستی در سر عوارضی به همراه دارند که عبارت‌اند از:

هر شپش برای بالغ شدن از ۳ مرحله عبور می‌کند؛ مرحله اول، زمانی است که تخم (یا رشک) است، در مرحله دوم تبدیل به نمف (نوزادی که از تخم خارج می‌شود) می­‌گردد و مرحله سوم، مرحله بالغ شدن شپش است. رشد نمف خود دارای ۳ مرحله است و برای عبور از هر مرحله نمف باید خون خواری کند. وقتی شپش بالغ شد، اگر در مدت ۲۴ ساعت غذا (یا همان خون) به آن نرسد، از بین می‌رود. همچنین، اگر به هر دلیلی تخم شپش تا ۱ ماه باز نشود دیگر باز نخواهد شد. هر شپش روزانه ۱۰ تخم می‌گذارد. تخم­ها بعد از ۸ تا ۱۰ روز باز می‌شوند و شپش‌های بالغ حدود ۴ تا ۶ هفته عمر می‌کنند.

مشاوره آنلاین متخصص پوست و مو

دریافت نوبت حضوری از بهترین دکتر پوست

از آن­جا که درمان شپش، دشوار، وقت­‌گیر و بسیار زمان­بر است، بهتر است تلاش کنید از ابتلای خودتان یا کودکانتان به آن جلوگیری کنید. برای این­کار، چند راه زیر را به شما پیشنهاد می­‌کنیم:

برای درمان خانگی شپش سر می توانید مقاله انواع درمان خانگی شپش سر به کمک طب سنتی و دارو های گیاهی مطالعه کنید.

موها را مرطوب کرده و به کمک یک شانه دندانه باریک آنها را شانه کنید. مو را به چند بخش تقسیم کرده و شانه زدن هر قسمت را تا جایی که دیگر شپشی پیدا نشود، ادامه دهید. هر سه تا چهار روز، در طی چند هفته این کار را تکرار کنید. این کار در کنار سایر روش‌های درمانی کمک می‌کند تا سریع‌تر از شر شپش‌ها خلاص شوید.

مبارزه با شپش می‌­تواند نبردی مداوم باشد. تا زمانی که شپش‌­ها از همه‌جا ریشه­‌کن نشوند، بیماری به­‌طور کامل درمان نشده است؛ بنابراین، برای جلوگیری از بازگشت شپش‌­های سر، اقدامات زیر را انجام دهید:

مورد اول زمانی است که علائم ابتلا به شپش سر را داشتید اما شک داشتید که خودتان یا فرزندتان به شپش مبتلا هستید، در این مورد قبل از شروع درمان­های خانگی ابتدا با دکتر پوست مشورت کنید. مورد دوم، اگر خودتان شپش را تشخیص دادید و از درمان­های خانگی استفاده کردید اما هم­چنان مشکل خارش شدید داشتید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. پزشکان برای از بین بردن شپش‌­های مقاوم، داروهای مخصوصی که از راه دهان مصرف می­‌شوند، تجویز می­‌کنند.

از طرفی، خراشیدن زیاد پوست سر می­‌تواند منجر به عفونت باکتریایی شود. اگر احساس کردید که غدد لنفاوی تان متورم شده و پوستتان قرمز و پوسته‌پوسته شده است، حتماً به پزشک مراجعه کنید. پزشکان می­‌توانند عفونت‌­های پوستی را با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها درمان کنند.

اگر فرصت مراجعه به مراکز درمانی یا مطب دکتر پوست را ندارید، سیستم نوبت­‌دهی آنلاین پذیرش۲۴ برای شما این امکان را فراهم کرده تا بدون دغدغه و به‌راحتی چند کلیک، نوبت دکتر مورد نظرتان را دریافت کرده و در زمان مقرر به مطب پزشک یا مرکز درمانی مورد نظر مراجعه کنید. با استفاده از سایت نوبت‌دهی پذیرش ۲۴، شما می‌توانید اولین نوبت خالی پزشک یا زمان مورد نظر خود جهت مراجعه به مطب دکتر متخصص پوست و مو را انتخاب کنید.

علاوه بر این، می‌توانید به‌صورت آنلاین و با استفاده از سیستم چت مشاوره، درباره مشکل شپش سر با دکتر پوست آنلاین به چت بپردازید یا تلفنی صحبت کنید و مدارک و مستندات مورد نظر خود را برای ایشان ارسال کنید تا پزشک بتواند در تشخیص بیماری و درمان آن به شما کمک کند.

مشاوره آنلاین پوست و مو

متخصص زنان و زایمان تهران

دکتر زنان آنلاین

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

در صورتی که نیاز به دسترسی فوری به پزشک دارید می توانید به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

در صورتی که نیاز به دسترسی فوری به پزشک دارید می توانید به بخش مشاوره آنلاین پزشکی مراجعه کنید.

سلام من الان یک ساله که شپش دارم هرکاری کردم نرفت حتا از شامپوی پرمترین استفاده کردم ولی فایده ای نداشت میشه بگین چیکار کنم؟

نظر متخصص پوست و مو در مورد شپش

سلام، باید منبع ابتلای مجدد به شپش را مشخص کنید و اون منبع را درمان کنید.

سلام‌خسته‌نباشید‌دختر‌۱۲‌سالشه‌۳ساله‌که‌موهاش‌شپش‌زده‌همه‌چیز‌استفاده‌کردیم‌ولی‌هنوز‌هستن‌زیادتر‌میشن‌که‌کمتر‌نمیشن‌خودم‌هم‌در‌گیر‌شدم‌لطفا‌رهنمای‌کنید

سلام باید منشا آلودگی مجدد را پیدا کنید. درمانهای قبلی تکرار شود.

سلام من موهام شپش گرفته هم شپش هم تخماش تخم شپش که میچسپه ب مو اگه از شامپو پرمترین استفاده کنیم رشک هم جدا میشن یا میمونن چون موهام هم بلنده هم پر پشته سخته جدا کردنشون

سلام دوست عزیز با تشکر از ثبت مشکل شما کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد. لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص پوست و مو گفت و گو کنید . مشاوره آنلاین با متخصص پوست و مو

سلام من دخترم ۶ سالشه که الان ۳ سال موهاش شپش کرده هرچی تمیز میکنم باز انگار درمیان چکار کنم درمانش چیه ی ؟؟ روزی چندتا از شپش های سیاه از سرش میگیرم اصلا تمومی نداره چکارکنم چی بزنم؟؟

سلام دوست عزیز با تشکر از ثبت مشکل شما کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد. لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص پوست و مو گفت و گو کنید . مشاوره آنلاین با متخصص پوست و مو

سلام من یه عروس هلندی دارم و فکرمیکنیم شپش داره بدنش چون تابستون براش داروزدیم خوب شدش الان چون پیش شوفاژ هوای گرم هستش انگاربازگرفته.و چندروز قبل وقتی پرنده روی پاهام بودش یه چیزی قهوه ای بودتقریبا روی لباسم دیدمش بعدش پدرم گرفتش بادستمال آتشش زد.بعد من چند روز سرم یکم میخاره و امروز که دستم خیس بود وبردم لای موهام و بعد دیدم زیر انگشتم یه چیزی دقیق نمیدونم رنگ سفید خیلی کمرنگ زیرانگشتم دیدم مادرمم سرمو دیدچیزی خاصی مشاهده نکرد اماخودم شک کردم و میترسم میتونم از شامپو برای شپش استفاده کنم؟

دوست عزیز شما باید حیوان خانگی تون رو به دامپزشک ببرید چون دارو های حیوانات با داروهای انسان متفاوت هست .

سلام من چند سال پیش یادم هست چون بقل دستیم موهاش شپش داشت تو مو های منم اوفتاد ولی سریع درمان شد من فصل پاییز پوستم سرم می خاره ولی با مصرف دارو خوب می شه اما از امروز غروب احساس می کنم یه چیزی رو گردنم و پشتم و صورتم راه می ره مامانم مو هام نگاه کرد گفت چیزی نیست خیلی می ترسم که خدای نکرده دوباره شپش گرفته باشم من خیلی خیلی رو بهداشت مو هام حساسم ممنون می شم که اگر بگین من الان باید چی کار کنم

سلام دوست عزیز با تشکر از ثبت مشکل شما کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد. لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص پوست و مو گفت و گو کنید . مشاوره آنلاین با متخصص پوست و مو

سلام امروز که موهای دخترمو سشوار میکشیدم یک عدد شپش داخل موهاش دیدم که زنده بود و بیرونش آوردم،ولی هر چی گشتم دیگه نه شپشی دیدم نه تخمشو.الان خیلی نگرانم چیکار باید کنم؟

سلام دوست عزیز با تشکر از ثبت مشکل شما کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد. لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص پوست و مو گفت و گو کنید . مشاوره آنلاین با متخصص پوست و مو

سلام من ۱۵ سالمه یه جیزایی روی موهام پیدا کردم مثل شپش هست الان رفتم حموم و سرم نمیخاره دیگه باید از چه دارویی استفاده کنم شوره هام رفع شه

سلام دوست عزیز با تشکر از ثبت مشکل شما کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد. لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص پوست و مو گفت و گو کنید . مشاوره آنلاین با متخصص پوست و مو

سلام ببخشید این چند روزی میشه سرم به شدت خارش پیدا کرده ولی تا حالا چیزی شبیه به شپش ندیدم با وجود اینکه کاملا بهداشتم رعایت میکنم میتونه شپش باشه؟؟

سلام دوست عزیز با تشکر از ثبت مشکل شما کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد. لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص پوست و مو گفت و گو کنید . مشاوره آنلاین با متخصص پوست و مو

سلام من زهرا هستم و ۱۵سال دارم چند روزیه که همش سرم خارش داره و خیلی زیاد داخله موهام یه چیزی ب رنگه سفیدی هست ولی وقتی موهامو شانه میکنم از سرم میریزه این الان شپش هست یا شوره ؟

احتمالا شپش هست ولی برای تشخیص قطعی باید معاینه شوید

سلام چن ساله دخترم شپش گرفته همه داروهای خانگی وشامپوهاهم استفاده کردم ازسایت محلول هم گرفتم اماموقتی بوده سم های زیادی ب سرش زدم بخداعاجزشدم وازبین نمیرن

معاینه و بررسی حضوری شوند

سلام دخترم ۱۴سالشه ازسن ۷سالگی ب شپش مبتلاشده تاالان. ازهمه راههابراخلاص شدن ازشراین موجودموزی اقدام کردم اماموقتی بوده فق چن ماهه تونستم سرشوتمیزکنم ک بازمبتلامیشع نمیدونم چکارکنم

سلام دوست عزیز با تشکر از ثبت مشکل شما کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد. لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص پوست و مو گفت و گو کنید .

معاینه و بررسی حضوری شوند.

سلام من چند ماه پیش کرونا گرفتم و الان حدود یک هفته هست که ریزش عجیبی گرفتم و نصف مو هاس سرم یکدفعه ریخت و سرخ خیلی خالی شده از اونور موهام خیلی چربی با اینکه یک روز نه یک روز حمام میرم ولی خیلی چرب هس موهام و روز دوم اصلا نمیتونم برم بیرون از بس چربه چیکار کنم ؟

کپسول زینک پلاس روزی یک عدد تا ۶ ماه. برای چربی مو شامپو چای سبز پَرمون استفاده کنید.

سلام از شامپو پرمترین که استفاده کردیم به مدت ۲ هفته کامل خوب میشه ؟

بله انشاله

سلام خدمت شما الدیروز دخترم رو به حمام بردیم بعد امروز موقع شانه کردن وبستن موهاش متوجه شدم که موجود ریزی توسرش داره حرکت میکنه بعد تحقیق کردم نوشته بود که شپشه به غیر از شامپوی پرمترین آیا میشه از سس مایونز هم استفاده کرد لطفا راهنمایم کنید

این موارد درمان های خانگی است وصحت علمی ندارد

سلام من ی هفته درگیرشپش سر شدم چه داویی واسه درمان خوبه میگم شوهرم هم مبتلا میشه

با سلام … شامپو پرمترین استعمال فرمایید

سلام من یساله شپش دارم خسته شودم چکار کنم

سلام درمان مخصوص شپش انجام شود.

سلام. من یک هفته ایی بود سرم خیلی خارش میداد موهامو نگاه کردم چیزی نداشت و امروز یک شپش مرده رو بالشتم دیدم الانم چند بار شونه کردم فقط یدونه از سرم افتاد

سلام درمان شپش با مشورت با همکار پزشک انجام شود.

سلام من ۱۴ سالمه چند ساله شپش دارم موهامم بلند هست هر دارویی م استفاده کردم نرفت میشه یه دارویی خوب بهم معرفی کنید

سس مایونز استفاده کن به مدت ۴ ساعت رو سرت بمونه

سلام استفاده شامپو های رفع شپش برای خانم های باردار مشکلی نداره؟ هفته ۲۰ بارداری هستم

با سلام….استفاده از شامپو پِرمترین در بارداری بلامانع است.

سلام من چند سالی هست که شپش دارم خسته شدم لطفا بگید چیکار کنم؟؟

سلام استفاده از شامپوهای مناسب درمان شپش پیشنهاد میشود.

سلام خسته نباشید….منم دچار شپش شدم …میدونم کم هست …چون در طول این دو روز ک متوجه شدم هر روزش بیست بار شونه زدم دیروز ک ی دونه امروزم یکی افتاد زمین دیدم…

سلام برای شپش سر شامپو پرمترین تهیه فرمایید و دو مرتبه موها را بشویید با فاصله یک هفته.

سلام خسته نباشید.من دوستم شپش گرفته و خیلی نگرانه و میترسه چون ریزش موی وحشتناکی ام داره.خواستم بگم میشه ی راهی بگید کمتر از ی هفته جواب بگیره و تموم شه؟

سلام استفاده مناسب از شامپو پرمترین توصیه میشود.

سلام بعداز اینکه از شامپو شپش استفاده کردیم و بازم کمی رشک بعداز حمام دیدیم باید چه بکنیم؟

سلام باید دوره درمان با شامپو کامل شود (۲ بار استفاده به فاصله هفت روز)

سلام من ۱۴ سالمه الان چند ساله هر دارویی زدم سرم شپش نرفته میتونید بهم یه محصول خوب رو معرفی کنید موهام هم بلند هس

سلام شامپو پرمترین هفته ای یکبار استفاده شود به مدت ۲ هفته.

سلام خسته نباشید من باردار هستم ۲۱هفته هستم و شپش گرفتم شدید باید چکار کنم میگن شامپو برای جنین ضرر داره

سلام دوست عزیز وقتتون بخیر نیاز به دانستن شرح کامل تری از مشکل شما برای تشخیص و تجویز دارو وجود دارد می توانید از طریق لینک زیر با پزشک پوست و مو ارتباط برقرار کنید . مشاوره آنلاین با پزشک پوست و مو

من شپش داشتم نفت زدم موهارو کم‌رشد میکنه اما خلاص میشین من دوباره از رفیقم گرفتم اماخب نفت بزنین بهتره

سلام استعمال نفت برای از بین بردن شپش کار نادرستی از نظر پزشکی هست. از شامپوی پِرمِترین استفاده فرمایید

سلام ببخشید بچه ی ۱۰ ماهه شپش گرفته به همراه خواهرو مادرش (خواهرش۱۲ سالشه) برای خواهرش شامپوی پرمترین استفاده کردیم ولی نرفت میشه بگید برای دختره ۱۰ ماهه چی میشه زد؟ شیمیایی نباشه لطفا

سلام شامپوی پرمترین برای سن بالای ۶ ماه قابل استفاده است

من دوسال درگیرشپشم خیلی شدیده چیکارکنم خیلی زیاده خسته شدم

سلام شامپوی پرمترین استفاده نمایید

سلام دخترم۶سالشه روی سرش شپش و تخمهای شپش دیدم.راه درمان فوری چیه؟؟؟مادرش هم مبتلا شده دخترم و مادرش چه دارویی باید استفاده کنن؟؟؟

سلام استفاده از شامپوی پرمترین…هفته ای یکمرتبه به مدت ۲ هفته.

سلام من آتریسا حسینی نژاد هستم ۱۰ ساله.چند روزه که سرم خارش شدید داشت و انگار یک چیزی داشت روی سرم راه میرفت و قلقلک میداد.گاهی اوقاتم چیزی مثل مورچه پشت گوش و سرم رو گاز میگرفت.امروز وقتی مادرم لای. موهامو نگاه کرد فهمید شپش دارم.میشه بگید از چه شامپویی برای درمان سریع شپش مو استفاده کنم؟و اینکه من موهام بلنده تا پایین کمرم باید موهامو کوتاه کنم؟

سلام نیازی به کوتاه کردن موها نیست..از شامپو پرمترین استفاده نمایید.

سلام من دو سالی میشه درگیر شپشم هر شامپویی بگید رو امتحان کردم ولی از بین نرفتن چیکار کنم

سلام شامپو ضد شپش سِریتا را امتحان فرمایید

سلام برای شوره سر برای موهای خشک و خشن از چی استفاده کنیم؟۱۴ساله

با سلام…شامپو ضد شوره فولیکا مخصوص موی خشک

سلام ما دو روز مهمان داشتیم و من متوجه شدم که شپش دارن اصلا خارش نداشتن و به طور تخم بود میخوام بدونم احتمال ََََسرایت به فرزند من هست یا خیر سرش رو چک کردم چیزی نبود

با سلام..امکان سرایت هست. باید دایما معاینه شوند از نظر ابتلا.

باسلام من دکتر هستم در مورد این موضوع شپش

سلام خسته نباشید دخترم ۵سالشه الان روی سرش چیزای سفید دیدم زیاد نیستن اما فکر کنم شپش باشه لطفا راه درمانشو بگید ازچه شامپوی استفاده کنم

استفاده از شامپوی پِرمِترین گزینه مناسبی میباشد.

سلام در صورت من جوش درد می یاد خسته شدم تو روخدا کمکم کنید اصلا نمیره ۱۴ سالمه

با سلام…محلول اِریترومایسین هر ۱۲ ساعت با پنبه بمالید به مدت یکماه

سلام منم همینطور کلی شامپو نولایس زدم بهتر شد هرچی شپش بود اومد

مطالب مجله سلامتی پذیرش24 تحت نظارت پزشکان تایید شده ویراستاری می‌شوند لیکن در نظر داشته باشید جایگزین پیشنهاد تخصصی پزشک معالج نمی‌باشد. از اینرو پیشنهاد می‌کنیم جهت تشخیص و درمان کامل بیماری به پزشک مراجعه کرده یا از ایشان مشاوره پزشکی آنلاین دریافت فرمایید.

سلام

سیده عالمه یوسف نژاد هستم

متخصص زنان و زایمان

اگر در خصوص سؤالی دارید همین الان آماده پاسخگویی هستم

آیا حساب کاربری ندارید؟

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

سلام .به نظرتون پزشک عمونی تشخیص میده؟یا باید متخصص پوست رفت

عمومی منظورمه

بله پزشک عمومی تشخیص میدن 

نظر متخصص پوست و مو در مورد شپش

ببخشید تجربه ش رو دارین.یا فکر میکنید که انجام میدن

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید،

 خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید  

خارش سر داری؟

مسئله خیلی ساده ایه و سریع تشخیص میدن، دختر همسایه ما اینطور شد ، پزشک عمومی بردن و تشخیص داد

خودتونم میتونید تشخیص بدید دونه های سفیدی ریزی که تقریبا یک سانتیمتر مونده به ریشه مو چسبیده و خیلی سخت کنده میشه یا کنده نمیشه که رشک هست اگه باز شده باشه قهوه ای یا سیاهه بعد از ۱۰ روز رشک باز میشه و دیگه کنترلش خیلی سخته باید خونه رو سم پاشی کرد

من یکی از اطرافیان گرفت پیش عمومی رفت ولی اگه باشه اسفندو آسیاب کن بزار20دقیقه دم بکشه بزار نیم ساعت روی سر بمونه بعد فقط با آب بشور فرداش شامپو ضد شپش از داروخانه بگیر خشک باشه موها باید بزنی بعد بیس دیقه بشوری و با شانه دندانه ریز شونه بکشی 

دوبار اسفند بزاری از بین میره ولی خب تخمش میمونه ک همش باید شونه بکشی و یکی از توی موهات بکشه بیرون اگه هم میتونی ی دور رنگ بزاری رو موها شپش ها میمیرن

یه شونه ریز بردار شونه کن یه پارچه سفید هم دور گردنش بنداز اگه چیزی ریخت معلومه شپش داره

اگه شپش باشه هم سرش می خاره هم مثل پشه میان پشت گردنش رو هم می خورن دون دون می شه

ببین دخترم یه ماه پیش مبتلا شد من شامپو مخصوص زدم براش هر روزم تمیز کردم موهاشو و شستشو و … وسایل رو انجام دادم خداروشکر انگار دیگه چیزی نیست.خودم و شوهرمم همون روز که فهمیدیم شامپو پرمترین زدیم موهای شوهرم هم بعدا چک کردم هیچی نبود.اما خودم سرم پوسته داره.و متاسفانه کل سال خارش هم داره.قبلا دکتر پوست گفته کف سرم ملتهبه بخاطر همون میخاره.الان بعد یه ماه من خیالم از دختر و شوهرم راحته ولی دلم میخواد سر خودم چک بشه

آره دخترم اونجوری شده بود .پشت گردنش کاملا فرمز شده بود اما خداروشکر برطرف شد الان مشکل منم بالا نوشتم☝️☝️☝️

عید رنگ کن مطمئن میشی چیزی نیس واسه خارشم ماست و با زرده تخم مرغ محلی قاطی کن بزار رو موهات خارشش میره

مرسی عزیزم.متاسفانه فکر شپش هم باعث خارش میشه  

دقیقا منم اسمش میاد خارش میگیرم الان پشت گوشم خارش گرفت😂😂

  

شما سعی که هر روز موهاتونو با شونه ریز شونه کنی رو یه چیز سفید اگه چیزی باشه معلوم می شه. چون اگه فقط شک داری یا اگه خیلی کم باشه دکتر هم گمون نکنم تو اون انبوه مو بتونه چیزی ببینه

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت می‌باشید

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و
آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین
مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت
صفحه
“شرایط استفاده از سایت”
را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت
بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده
و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

شپش نوعی حشره کوچک ، انگلی و بدون بال است طول بدن يك شپش بالغ حدود 3-1 ميلي متر است که برروی سر، مژه و ابرو ها یافت می شود و روزانه چندین بار از خون انسان استفاده می کند. اين حشرات توانايي پرواز يا جهيدن يا نفوذ به درون پوست سر را ندارند ولي شش پاي آنها كاملاً براي چسبيدن به موها تكامل يافته است. وجود شپش سر دليل بر عدم نظافت نيست. هر فردی با هر سن و جنسی و با هر سطح اجتماعی و اقتصادی ممکن است به آن مبتلا شود . ابتلا به شپش سر در تمام جوامع ودر هر شرایط آب و هوایی ممکن است رخ دهد. طول و رنگ مو تاثیری در ابتلا به شپش نداشته ، شامپو کردن معمولی باعث از بین رفتن یا پیشگیری از آن نمی شود .

این حشره نمی تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می شود. از آنجایی که تماس نزدیک در بچه ها امری شایع است ، بیشتر در کودکان خردسال و مهدکودک ها و کودکان دوران ابتدایی شیوع دارد .این بیماری علاوه بر تماس نزدیک سر با سر با به اشتراک گذاشتن کلاه ، شانه ، روسری و سنجاق هم منتقل می شود. وقتی کودک مبتلا شد بقیه افراد خانواده نیز در معرض خطر ابتلا قرار می گیرند.هرچند شپش سر مشکلی خطرناک نیست ، اما می تواند باعث خارش شدید و غیرقابل تحمل شود که ناشی از تحریک پوست با بزاق و ترشحات شپش می باشد.معمولاً خارش در ناحیه پشت سر و اطراف گوش ها بوده و یا دراین نقاط از شدت بیشترى برخوردار است . اولین علائم بالینی در سر ، موقعی اتفاق می افتد که شپش شروع به حرکت می کند که معمولاً از حاشیه دو طرف سر شروع می شود و بعد به طرف مرکز سر گسترش می یابد .

شپش سر اغلب با چسبیدن به قاعده مو خود را از چشمان شما مخفی می کند ، ضمن آنکه از نور و گرما هم گریزان است . لذا بیشتر مشاهده تخم ( رشک ) های چسبیده به مو است که شک به بیماری را بر می انگیزد .نکته مهم افتراق رشک از شوره سر است ، شوره سر در واقع پوست مرده است که به راحتی از مو جدا می شود . گاهی اوقات بقایای اسپری های مو هم ممکن است با رشک اشتباه شوند . رشک ها یک شکل وتخم مرغی شکل بوده ، به مو در نزدیکی پوست چسبیده اند و عمدتا در گیجگاه ها ، بالای گوش ها و پشت گردن دیده می شوند و برای جدا کردن آن ها از مو استفاده از ناخن ها ضروری بوده و به راحتی جدا نمی شوند .معمولا درمان شپش سر با شامپو پرمترین انجام می شود که دو بار درمان به فاصله هفت روز لازم است . در این فاصله شانه زدن مو با شانه دندانه ریز آغشته به سرکه سفید جهت از بین بردن رشکها توصیه می شود . همچنین بعداز هر بارشامپو زدن شستن واتو کردن یا جوشاندن همه پوشاکی که باسر تماس داشته الزامی است.بعد از اتمام درمان معاینه مجدد توسط پزشک متخصص پوست جهت اطمینان از بهبودی کامل لازم میباشد .نی نی سایت

نظر متخصص پوست و مو در مورد شپش
نظر متخصص پوست و مو در مورد شپش

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *