نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن
نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

متخصص تغذیه برای چاق شدن

در این مقاله به بررسی موضوع متخصص تغذیه برای چاق شدن خواهیم پرداخت.

امروزه مشکل بسیاری از افراد چاقی و اضافه وزن می باشد. این مشکل به خاطر مصرف غذاهای چرب و فست فود بیش از اندازه به وجود می آید. اکثر افراد به فکر لاغر کردن و کم کردن وزن اضافه خود هستند،

اما هستند، افرادی که برعکس این دسته، از لاغری بیش از حد رنج می برند و به فکر چاق شدن هستند و به دنبال راه هایی برای افزایش وزن خود می باشند. افزایش وزن هم به اندازه کاهش وزن کاری سخت و دشوار می باشد که نیاز به تلاش و پشتکار زیادی دارد.

همچنین اگر مایلد تا با دکتر تغذیه خوب آشنا شوید ، به همین لینک مراجعه کنید.

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

متخصص تغذیه برای چاق شدن

لاغری زیاد علاوه بر تاثیر ناخوشایندی که در ظاهر افراد می گذارد ممکن است، باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی افراد شود و یا بعضی مواقع لاغری بیش از اندازه ممکن است، نشان دهنده بیماری داخلی بعضی از افراد باشد.

ضمنا افرادی که دچار لاغری مفرط هستند، به خاطر ضعیف بودن سیستم ایمنی شان اگر دچار بیماری شوند، بهبود آنها بیشتر طول می کشد و زمان بیشتری برای درمان نیاز دارند. و حتی گاهی این ضعیف بودن سیستم ایمنی باعث مشکلات بیشتری مانند ایجاد عفونت در بدن شخص می شود. پس افرادی که به لاغری مفرط مبتلا هستند، باید به فکر رفع مشکل باشند.

زمانی که یک فرد به فکر چاق شدن و اضافه کردن وزن می افتد، اولین راهی که فکر می کند، بهترین و سریعترین روش است، خوردن زیاد غذا می باشد، اما از نظر بسیاری از پزشکان و متخصصان تغذیه این روش به هیچ وجه درست و عاقلانه نیست،

زیرا در اثر پرخوری و مصرف مواد غذایی نامناسب ممکن است، فرد به بیماری های دیگری مانند افزایش چربی خون، افزایش فشار خون، بالا رفتن قند خون و این قبیل مشکلات دچار شود و اضافه وزن نه به خاطر افزایش حجم عضلات که به خاطر افزایش چربیهای غیر مفید بدن باشد.

اگر افزایش وزن به روش درست و صحیح آن انجام شود، فرد به حجم عضلاتش اضافه می شود و به قولی چاق می شود و این نوع چاق شدن و اضافه وزن بهترین و سالم ترین نوع می باشد.

بنابراین برای جلوگیری از چاق شدن نامناسب و ناسالم و پیشگیری از ابتلای به بیماری های جانبی توصیه می شود، حتما به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید و از تجربه های ایشان استفاده کنید. به هیچ وجه سرخود اقدام به چاق شدن و افزایش وزن نکنید که این راه نتیجه ای به جز پشیمانی برایتان نخواهد داشت.

اگر افزایش وزن به روش درست و صحیح آن انجام شود

افزایش وزن و چاق شدن به معنای رسیدن عضلات به حجم مناسب و نسبت مناسب عضله به چربی می باشد، نه به معنی افزایش حجم چربیهای بدن که قطعا جز ضرر و بیماری نتیجه ای نخواهد داشت. با مراجعه به یک متخصص تغذیه با برنامه درست و رژیم غذایی سالم می توانید به وزن ایده آل و اندام متناسب برسید.

افراد زیادی بوده اند که فقط با خوردن زیاد و پرخوری تصمیم گرفته اند چاق شوند، اما بعد از مدتی این چاقی به ضررشان تمام شده است و باید به پزشکان زیادی مراجعه می کردند تا بیماری های به وجود آمده را درمان کنند و به روش های مختلف و پرداخت هزینه های زیاد چربی های زائد را از بین ببرند.

پس به هیچ وجه نقش یک متخصص تغذیه خوب و با تجربه را در شکل گیری یک اندام با حجم مناسب و داشتن تغذیه مناسب نا دیده نگیرید. چاقی و لاغری مفرط هیچ کدام برای بدن انسان خوب نیست و برای برطرف کردن این مشکلات باید با یک متخصص تغذیه با تجربه و ماهر مشورت کرد.

در این مقاله قصد داریم به روش های مناسب برای افزایش وزن، عوامل موثر در رفع لاغری، بررسی روش های ناسالم رسیدن به چاقی و اضافه وزن و مضرات استفاده از این روش ها صحبت کنیم و نقش یک متخصص تغذیه خوب را بیان نماییم.

افزایش وزن و چاق شدن به معنای رسیدن عضلات به حجم مناسب می باشد

انجام هر کاری باید هدفمند و با روش های اصولی و موثر انجام شود. حتی چاق شدن که از نظر همه کاری راحت می باشد، برای بعضی ها به کابوسی غیر ممکن تبدیل شده است که تنها با پیروی از برنامه و روش های کاربردی قابل انجام است.

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص علتهای لاغری مفرط خواهیم پرداخت.

زمانی که یک شخص برای درمان لاغری خود به متخصص تغذیه مراجعه می کند، ابتدا علت لاغری بیمار باید بررسی شود، بنابراین ممکن است، بیمار نیاز باشد، آزمایشاتی را برای مشخص شدن علت لاغری انجام دهد، زیرا ممکن است، لاغری یک شخص به خاطر وجود بیماری های پنهان باشد که در صورت برطرف شدن آن بیماری، لاغری بیمار خود به خود درمان شود و دیگر مشکلی نداشته باشد.

بررسی علتهای لاغری مفرط:

مسائلی که باعث ایجاد لاغری می شود:

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص سوء تغذیه خواهیم پرداخت.

یکی از عواملی که ممکن است، باعث ایجاد لاغری مفرط شود، سوء تغذیه می باشد. به عنوان مثال یک جوان ۱۷ یا ۱۸ ساله بر اساس نیازهای بدنش که در این سن در حال رشد و تکمیل استخوان بندی می باشد و طبق نظر متخصص تغذیه، بدن او باید روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم پروتئین جذب کند. در این شرایط اگر این جوان نتواند به میزان مورد نیاز پروتئین مصرف کند در نتیجه دچار سوء تغذیه می شود و رشد او دچار مشکل می شود و استخوان بندی محکم و عضلات پر حجم نخواهد داشت. پس ابتدا باید مشکل سوء تغذیه فرد برطرف شود.

سوء تغذیه:

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص کم کاری غدد داخلی بدن خواهیم پرداخت.

یکی از عواملی که روی چاقی یا لاغری فرد تاثیر می گذارد، کم کاری یا پر کاری غده تیروئید می باشد. زمانی که غده تیروئید پر کار باشد، باعث افزایش سوخت و ساز بدن می شود و در نتیجه فرد به مرور لاغرتر می شود و عضلاتش تحلیل می رود.

در بعضی افراد این بیماری با علائمی مانند عصبانیت، حساسیت زیاد و تپش قلب همراه است. در افرادی که غده تیروئید کم کار باشد، ممکن است، منجر به چاقی زیاد فرد شود، بنابراین برای رفع لاغری مفرط یا چاقی ناشی از این بیماری، ابتدا باید مشکل کم کاری یا پرکاری غده تیروئید درمان و سپس به جبران وزن از دست رفته پرداخت.

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت خواهیم پرداخت.

اشخاصی که به بیماری دیابت مبتلا هستند، در صورتی که تحت نظر پزشک قرار نگیرند و آن را کنترل نکنند، در صورت ادامه بیماری به لاغری مفرط مبتلا می شوند. این افراد با وجود مصرف غذا به اندازه کافی، باز هم احساس گرسنگی می کنند و به مرور دچار کاهش وزن شدید می شوند.

علت آن هم عدم جذب قند موجود در مواد غذایی می باشد که عدم جذب قند باعث عدم رسیدن مواد مغذی کافی به سلولها می شود و در نتیجه فرد همیشه احساس گرسنگی می کند و حتی با مصرف غذا به میزان زیاد باز هم مواد مورد نیاز بدن تامین نمی شود و شخص دچار لاغری می شود. از علائم این بیماری پرخوری و مصرف زیاد مایعات می باشد.

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص عوامل روانی و بی اشتهایی عصبی خواهیم پرداخت.

مسائل و مشکلات زیادی در زندگی همه انسان ها ممکن است، پیش بیاید و برخی افراد که قادر به مدیریت شرایط و مسائل نیستند دچار بیماری های روانی متعددی می شوند که این بیماری ها روی عملکرد سیستم بدن تاثیر می گذارد. یکی از نتایج دچار شدن به مشکلات روانی، ایجاد اختلال در عملکرد هیپوتالاموس مغز می باشد.

در بعضی افراد مسائل روانی باعث ایجاد اشتهای کاذب می شود و در نتیجه فرد احساس نیاز به غذا خوردن می کند، اما به مرور زمان و با ادامه یافتن این مشکل، اشتهای کاذب از بین می رود و بیمار دچار بی اشتهایی می شود. و این بی اشتهایی لاغری و کاهش وزن را در پی خواهد داشت.

در این شرایط برای برطرف کردن لاغری ابتدا باید مسائلی را که باعث به وجود آمدن مشکل روانی و اختلال در هیپوتالاموس شده است، را برطرف یا مدیریت کرد و سپس به فکر درمان لاغری تحت نظر متخصص تغذیه افتاد.

عوامل روانی و بی اشتهایی عصبی:

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص بیماری های ناشناخته داخلی خواهیم پرداخت.

گاهی افراد دچار بیماری های یا عارضه ای می شوند که علائم مشخصی ندارد. و تنها از روی کاهش وزن مداوم می توان پی به وجود این بیماری یا عارضه برد. از دیگر علائم این بیماری ها می توان بی حالی، کاهش اشتها، عرق های سرد شبانه را نام برد، بنابراین برای رفع لاغری در این موارد ابتدا باید به یک پزشک داخلی مراجعه و علت این کاهش وزن را پیدا و درمان کرد و سپس با مراجعه به متخصص تغذیه مشکل لاغری را برطرف کرد.

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص روش های درمان موثر و مفید برای برطرف کردن لاغری مفرط خواهیم پرداخت.

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

زمانی که علت لاغری بیش از حد یک فرد مشخص و سپس درمان شد، فرد بیمار باید تحت نظر یک متخصص تغذیه خوب قرار بگیرد تا بتواند وزن از دست داده را جبران کند و به وزن ایده آلش برسد. باز هم یادآوری می شود، تحت هیچ شرایطی بدون مشورت با متخصص تغذیه اقدام به افزایش وزن نکنید که با این کار ممکن است، بعدا دچار مشکلاتی شوید که جبران ناپذیر و بسیار خطرناک باشد.

روش های درمان موثر و مفید برای برطرف کردن لاغری مفرط چیست؟

در ادامه به توضیحاتی در مورد درمان لاغری مفرط می پردازیم.

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص روش های درمان لاغری خواهیم پرداخت.

دست یافتن به وزن ایده آل آرزوی هر فردی می باشد. بعضی ها با کاهش وزن و افرادی هم با افزایش وزن به آرزوی خود دست می یابند.

روش های درمان لاغری شامل سه دسته به شرح زیر می باشند:

 

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص رژیم غذایی مناسب و سالم خواهیم پرداخت.

داشتن یک رژیم غذایی مناسب و مصرف غذاهای مفید برای بدن، تاثیر مستقیم و بسیار موثری بر رفع لاغری و افزایش وزن دارد، اما توجه داشته باشید، اینکه انتظار داشته باشید، با پرخوری و مصرف مقدار زیادی غذا در هر وعده، سریعا به وزن مورد نظر برسید، انتظاری غیرمعقولانه و نادرست است. عجله کردن در این روش به هیچ وجه درست نیست و نتیجه خوبی نخواهد داشت.

اگر بیمار تحت نظر متخصص تغذیه خوب رژیم غذایی درستی را دریافت کند و مطابق آن و به تدریج وزن اضافه کند، می تواند مطمئن باشد که نگرانی برای عوارض بعدی وجود ندارد و احتمال برگشتن به وضعیت قبلی بسیار کم است و وزنی که با برنامه و رژیم غذایی مفید و تدریجی اضافه کرده اید، به هیچ وجه از بین نمی رود.

رژیم غذایی مناسب و سالم:

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص این موضوع که انجام ورزش هایی که باعث افزایش حجم عضلات می شود خواهیم پرداخت.

کسانی که اهل ورزش و باشگاه رفتن باشند، می دانند حرکت ها و ورزش هایی هستندکه باعث عضله سازی و افزایش حجم عضلات می شوند. در نتیجه با انجام ورزش علاوه بر سلامتی کل بدن می توان به اندازه مطلوب وزن اضافه کرد. افرادی که از لاغری مزمن و کمبود حجم عضلات رنج می برند با مراجعه به باشگاه های بدنسازی و زیر نظر یک مربی خوب می توانند حرکاتی که باعث افزایش حجم می شوند، را انجام دهند و با ادامه آنها به اندام و وزن متناسب برسند،

بنابراین اگر مطمئن هستید که مشکلات تیروئیدی یا بیماری های خاصی که باعث عدم جذب مواد غذایی می شود، ندارید، پس ورزش کردن یکی از بهترین و سالم ترین روش های افزایش وزن و عضله سازی برای شما می باشد. اگر فقط با مصرف غذاهای پرچرب و غیر مفید بخواهید چاق شوید، مطمئنا دچار بیماری های جانبی می شوید، ولی با رژیم غذایی مناسب و انجام ورزش ها و حرکات اصلاحی می توانید به وزن دلخواه برسید.

انجام ورزش هایی که باعث افزایش حجم عضلات می شود:

پیشنهاد می شود، ۳ تا ۴ روز در هفته به انجام ورزش های غیر هوازی و حرکات عضله سازی بپردازید تا بتوانید به یک راهکار موثر و مفید دست یابید.

برای درمان لاغری با مصرف دارو، اصلا به طور سرخود دارو مصرف نکنید. حتما به متخصص تغذیه مراجعه کنید. متخصص تغذیه با بررسی علت لاغری مفرط شما، در صورت نیاز مکمل موثر را برای تان تجویز و یا شما را به متخصص مربوطه ارجاع می دهد. قطعا داروها در درمان بیماری ها و رفع مشکلات بسیار موثر هستند،

اما اگر شخصی بدون تجویز پزشک دارو غیر مجاز که برچسب وزارت بهداشت را ندارد، مصرف کند، مسلما با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. ضمنا اگر بدون مشورت با متخصص تغذیه دارو استفاده کنید، ممکن است، به نتیجه دلخواه نرسید،

زیرا بعضی داروها تنها با رعایت کردن رژیم غذایی خاص موثر هستند و فرد به نتیجه می رسد. پس توصیه می شود، حتما قبل از مصرف هر دارو یا مکملی به یک متخصص تغذیه خوب بروید و از او مشورت بخواهید.

از آنجائی که رژیم غذایی مناسب، موثرترین راه برای برطرف کردن لاغری و افزایش وزن دلخواه می باشد، در ادامه مقاله به توضیحات مفصل تری در مورد رژیم غذایی مفید برای افزایش وزن می پردازیم.

درمان از طریق مصرف دارو:

برنامه غذایی که توسط یک متخصص تغذیه تنظیم و تجویز می شود، تاثیر بسیار زیاد و موثری در چاق شدن و اضافه وزن دارد. یک متخصص تغذیه روش های نوین و رژیم های اصولی و سالم را مطابق ذائقه و وضعیت بدنی بیمار برای او تجویز می کند و اگر شما از این برنامه و رژیم به طور منظم و مرتب پیروی کنید، مطمئن باشید که نتیجه دلخواه را به دست خواهید آورد.

یک برنامه و رژیم غذایی اصولی و سالم شامل تمام گروه های غذایی مفید که در وزن گیری هم موثر هستند، می باشد، بنابراین نباید هیچ دسته غذایی را در رژیم خود از قلم بیندازید، بلکه با رعایت رژیم مناسب هم باید مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز بدنتان را تامین کنید و هم به میزان مناسب وزن اضافه کنید.

اگر شاخص توده بدنی شخصی از ۵/۱۸ کمتر باشد، می توان نتیجه گرفت که آن شخص دچار کمبود وزن می باشد و با مشاهده آزمایشات منشاء این کمبود وزن مشخص می شود، سپس اگر لاغری ناشی از بیماری خاصی باشد، متخصص تغذیه به شما پیشنهاد می کند ابتدا با مراجعه به پزشک متخصص آن بیماری خاص، مشکل اولیه را برطرف کنید و هم زمان برای دریافت برنامه غذایی و رژیم چاقی به متخصص تغذیه مراجعه کنید.

وقتی که مشکل اولیه را برطرف کردید و هم زمان با درمان، متخصص تغذیه میزان کمبود کالری بدن را بررسی می کند و بر اساس آن برنامه غذایی مناسب شما را برای تان تنظیم می کند تا مطابق آن بتوانید کمبود کالری را تامین کنید.

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص یادآوری اشتباهاتی که افراد مبتلا به لاغری مفرط ممکن است، آنها را انجام دهند خواهیم پرداخت.

بعضی بیماران فکر می کنند، می توانند از برنامه غذایی یکی از نزدیکانشان که از یک متخصص تغذیه آن را دریافت کرده است، به وزن ایده آل برسد، اما این کار و افزایش وزن مطابق برنامه غذایی که برای یک شخص دیگر تنظیم شده است، اشتباه است

زیرا متخصص تغذیه بر اساس شرایط و وضعیت بدنی و آزمایشات هر شخصی متناسب با او برنامه و رژیم غذایی را تنظیم می کند و هر شخصی هم دارای شرایط خاص خودش می باشد و نیاز به برنامه خاص خودش هم دارد. ممکن است، با انجام برنامه غذایی شخص دیگری که مخصوص همان شخص می باشد، بدن شما با مشکلات بیشتری مواجه شود و نتیجه عکس بگیرید.

برای رسیدن به وزن مناسب باید کمبود کالری بدن با مصرف مواد غذایی پر کالری و پر انرژی تامین شود، اما این جمله به معنی این نیست که هر ماده غذایی را در رژیم خود قرار دهید. بعضی افراد به مصرف فست فودها، نوشیدنی های قند دار، غذاهای پرچرب یا هله هوله ها رو می آورند که بسیار اشتباه و مضر است.

به هیچ وجه کالری مورد نیاز بدنتان را با مصرف این مواد تامین نکنید. یک رژیم غذایی مناسب باید شامل مواد غذایی پرکالری، اما سالم باشد. مواد غذایی سالم و با ارزش غذایی از بهترین منابع برای افزایش وزن و رسیدن به اندام ایده آل می باشند.

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص این که کدام گروه مواد غذایی می تواند به افزایش وزن کمک کند خواهیم پرداخت.

اگرچه دسته های ویتامین ها، املاح و مواد معدنی و آب هیچ کالری و انرژی در بدن ایجاد نمی کنند و تاثیر مستقیمی در افزایش وزن ندارند، اما نمی توان گفت این مواد کاملا بی تاثیر هستند، بلکه آنها با افزایش اشتها به افزایش وزن افراد کمک می کنند.

یکی از موارد دیگری که لازم به ذکر است، این است که چون چربی میزان بیشتری کالری در بدن ایجاد می کند، بیشتر افراد تصور می کنند که چربی های بیشتر باعث افزایش وزن می شود. این تصور اشتباه است، زیرا گروه کربوهیدرات ها موثرترین دسته غذایی در افزایش وزن و چاقی می باشند.

یک نکته قابل توجه دیگر این است که با وجودی که گروه پروتئین ها و کربوهیدرات ها هر دو به یک اندازه و به میزان ۴ کالری به ازای هر گرم انرژی تولید می کنند، اما باز هم این کربوهیدرات ها هستند که قدرت چاق کنندگی بیشتری نسبت به پروتئین ها دارند.

در این قسمت از نوشته علمی خود در زمینه ی متخصص تغذیه برای چاق شدن به ذکر نکاتی در خصوص این که به چه نکات مهم و اساسی در افزایش وزن به روش موثر با توجه کرد خواهیم پرداخت.

در زیر توصیه هایی برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب و سالم آورده شده است. لطفا با دقت آنها را بخوانید و حتما رعایت کنید.

برای اینکه بتوانید به میزان بیشتری اضافه وزن داشته باشید، باید به میزان بیشتری در هر وعده غذایی خود روغن مصرف کنید، اما توجه کنید که منظور مصرف روغن های سالم می باشد. مصرف هر نوع روغنی قطعا نتیجه مناسبی نخواهد داشت.

یکی از روغن های سالمی که توصیه می شود، حتی افرادی که نمی خواهند وزن اضافه کنند، هم از آن مصرف کنند، روغن زیتون می باشد. روغن زیتون دارای اسیدهای چرب غیر اشباع می باشد و به همین دلیل روغن زیتون از سالم ترین انواع روغن ها محسوب می شود. روغن زیتون علاوه بر اینکه باعث افزایش کالری دریافتی مورد نیاز بدنتان می شود، روی پوست، سیستم ایمنی بدن و دستگاه گوارش هم تاثیر بسیار مثبتی دارد. پس مصرف روغن زیتون را از یاد نبرید. می توانید روغن زیتون را با افزودن به سالاد، برنج، انواع خورشت ها یا ماکارونی مصرف کنید و از مزایای آن لذت ببرید.

مصرف روغن های غذایی سالم:

یکی دیگر از مواد مغذی که تاثیر زیادی در افزایش وزن دارد، کربوهیدرات ها می باشد. مصرف کربوهیدرات به میزان لازم در روز می تواند در دریافت کالری مورد نیاز بدن و افزایش وزن مناسب بسیار موثر باشد. یکی از منابع بسیار مفید کربوهیدرات ها، نان می باشد.

شما با مصرف یک برش نان می توانید حدود ۷۰ کیلوکالری انرژی دریافت کنید. و برای دریافت میزان بیشتری کالری می توانید نان را همراه با مواد دیگری مانند پنیر خامه ای مصرف کنید تا انرژی بیشتری را دریافت کنید، بنابراین یکی از مواد غذایی که لازم است، در رژیم غذایی خود حتما داشته باشید، نان است. از دیگر مواد غذایی که حاوی مقدار مناسبی کربوهیدرات می باشند، می توان غلات و برنج را نیز نام برد.

این مواد هم برای تامین کربوهیدرات های مورد نیاز بدن منابع بسیار خوبی می باشند. برنج از غذاهای مورد علاقه اکثر ایرانی هاست، بنابراین برنج همراه با مواد پروتئینی مانند مرغ یا گوشت یا ماهیچه می تواند یک وعده غذایی خوشمزه باشد که هم کربوهیدرات را تامین می کند و هم پروتئین لازم برای عضله سازی را.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که تمایل زیادی به خوردن تنقلات و هله هوله های غیر مفید دارید، توصیه می شود، مغزها و دانه های مفید را جایگزین تنقلات غیر مفید و مضر کنید. مغزها و دانه های میوه جات دارای اسیدهای چرب غیر اشباع می باشند که این نوع اسیدها از انواع چربیهای مفید برای بدن می باشند،

بنابراین با مصرف انواع مغزها که بسیار خوشمزه هم هستند، می توان هم کالری مورد نیاز بدن را تامین کرد هم از مزه بسیار عالی آنها لذت برد. و به روش مفید و موثر هم به وزن مناسب رسید.

تنقلات سالم و مغزهایی که برای رژیم چاقی توصیه می شوند، به شرح زیر می باشند:

همانطور که گفته شد بهترین روش برای افزایش وزن، دریافت میزان بیشتری کالری در روز می باشد، اما نباید دچار اشتباه شوید و بخواهید در هر وعده با مصرف مقدار زیاد غذا کالری بیشتری دریافت کنید، بلکه باید تعداد وعده های غذایی تان را زیادتر، ولی مقدار غذای مصرفی را کمتر کنید.

با این کار هم می توانید کالری دریافتی را افزایش دهید و وزن اضافه کنید و هم به بیماری های جانبی دچار نشوید. وعده های غذایی با حجم زیاد باعث ناراحتی معده می شود و مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت. پس این نکته را حتما رعایت کنید تا بدون مشکلات به وزن مورد نظر برسید. بهتر است، به جای ۳ وعده غذای پر حجم، در روز ۵ یا ۶ وعده غذا با حجم کم بخورید.

برای اینکه بهتر و با اشتهای زیادتری غذا بخورید باید از غذا خوردن لذت ببرید، بنابراین با روش های مختلف سعی کنید، وعده های غذایی را به ساعات لذت بخش تبدیل کنید. در زیر روش هایی برای این مسئله بیان می کنیم:

پختن غذاهایی که دوست دارید، با سفره آرایی های زیبا سعی کنید، غذا را با اشتها بخورید.

یکی دیگر از روش هایی که باعث افزایش اشتها می شود، خوردن غذا با دوستان یا فامیل و اطرافیان می باشد. تحقیقات نشان داده است که زمانی که اشخاص با اطرافیان و دوستان خود غذا می خورند اشتها و میل آنها به غذا خوردن به میزان ۱۸ درصد از زمان هایی که تنها غذا می خورند بیشتر است.

همچنین خوردن غذا جلوی تلویزیون هم باعث می شود که فرد با اشتها و به میزان بیشتری غذا بخورد. متخصصین تغذیه بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است، بیان می کنند که زمانی که افراد جلوی تلویزیون نشسته اند و غذا می خورند اشتهای آنها به میزان ۱۴ درصد نسبت به سایر مواقع افزایش می یابد، بنابراین با این روش ها سعی کنید، اشتهای خود را زیاد کنید.

افزایش اشتها به روش های مختلف:

گاهی وقت ها ممکن است، احساس کنید که میل ندارید، زیاد غذا بخورید. در این مواقع می توانید غذای خود را در یک بشقاب بزرگ سرو کنید. به این ترتیب مغزتان گول می خورد و فکر می کنید که مقدار غذایی که می خورید کم است، بنابراین می توانید حجم بیشتری غذا میل کنید.

مسلما انسان ها برای رفع گرسنگی شان غذا می خورند، اما نباید این خوردن نامنظم باشد و هر وقت که دلتان خواست غذا بخورید، بلکه باید طبق برنامه منظم غذای تان را میل کنید. این برنامه که می تواند در افزایش وزن مناسب به شما کمک بسیاری کند را از یک متخصص تغذیه با تجربه دریافت کنید و طبق آن عمل کنید تا نتیجه مطلوب را دریافت کنید. اگر طبق این برنامه تجویز شده توسط متخصص تغذیه عمل کنید، می توانید میزان کالری که برای رسیدن به وزن ایده آل نیاز دارید، را به مقدار مناسب و طبق روال مطلوب دریافت کنید.

صبحانه از وعده های غذایی است که باید در برنامه غذایی گنجانده شود. صبحانه اصلی ترین وعده غذایی محسوب می شود. صرف صبحانه باعث می شود که سوخت و ساز بدن بیشتر شود و در نتیجه اشتهای فرد برای خوردن غذا نیز افزایش می یابد. اگر صبحانه خوردن را ترک کنید، مطمئنا تمایل کمتری هم برای خوردن سایر وعده های غذایی خواهید داشت، بنابراین نمی توانید وعده ناهار و شام را با اشتها میل کنید.

مصرف مواد غذایی که دارای مقدار زیادی فیبر می باشد، معمولا در رژیم غذایی افرادی که می خواهند لاغر شوند، گنجانده می شود، زیرا فیبر جزء مواد مغذی می باشد که احساس سیری زیاد تری به فرد می دهد و فرد حس کمتری به غذا دارد. فیبر موجب می شود که غذاهای صرف شده دیرتر هضم شوند، در نتیجه فرد مدت زمان بیشتری احساس سیری می کند،

بنابراین کسی که می خواهد چاق شود و وزن اضافه کند بهتر است، غذاهایی که حاوی فیبر است، را به میزان کمتری مصرف کند و در رژیم غذایی خود کمتر قرار دهد، البته منظور این نیست که مواد غذایی حاوی فیبر را کلا از برنامه غذایی تان حذف کنید، بلکه فقط باید به میزان کمتری از این گونه مواد غذایی مصرف کنید. مواد غذایی حاوی سبزیجات میزان بالایی فیبر دارند. پس سبزیجات را به مقدار کمتری در رژیم غذایی تان قرار دهید.

بعضی نوشیدنی ها مانند اسموتی و میلک شیک ها و آبمیوه ها هستند که دارای مقدار زیادی کالری می باشند. مصرف این نوشیدنی برای بالا رفتن وزن اثر دارد. می توانید این نوشیدنی ها را ما بین وعده های غذایی خود به عنوان میان وعده میل کنید، هم از طعم بی نظیر آنها لذت ببرید هم به افزایش وزن خود کمک کنید، البته نباید بیش از حد از این نوشیدنی ها مصرف کنید.

می توانید از متخصص تغذیه خود در مورد میزان مصرف و تعداد وعده های مناسب برای مصرف این نوشیدنی ها راهنمایی بگیرید. متخصص تغذیه می تواند به شما بگوید که با افزودن چه مواد غذایی دیگری به این نوشیدنی ها میزان کالری بیشتری را جذب کنید. و همچنین متخصص تغذیه شما را در مورد اینکه این نوشیدنی ها را در چه تعداد وعده می توانید صرف کنید، راهنمایی می کند.

مصرف نوشیدنی های پر کالری:

بعضی از غذاها باعث ایجاد نفخ معده می شوند که این نفخ هضم غذا را با مشکل مواجه می کند و همچنین باعث می شود، فرد کمتر تمایل به خوردن غذا داشته باشد، بنابراین برای رفع این مشکل پیشنهاد می شود، در وعده های غذایی خود از چاشنی ها و داروهای های گیاهی ضد نفخ استفاده کنید تا هم مشکل نفخ معده از بین برود هم غذا طعم بهتری پیدا کند و در نتیجه شما تمایل بیشتری به خوردن غذا داشته باشید.

مصرف داروهای گیاهی ضد نفخ باعث می شود که هضم غذا بهتر انجام شود و این کار از طریق تحریک کیسه صفرا برای ترشح آنزیم هضم چربی ها انجام می شود. به عنوان مثال می توان از گل سرخ در غذاها استفاده کرد که این ماده هم مقوی بوده و هم با تحریک سیستم گوارشی باعث ترشح آنزیم های مورد نیاز برای هضم غذا می شود، بنابراین از فواید چاشنی ها و گیاهان دارویی و طعم دهنده در مواد غذایی غافل نباشید.

اگر برنامه ورزشی منظمی داشته باشید، اینکار به عضله سازی بدن کمک زیادی می کند. علاوه بر آن ورزش کردن باعث افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن و مصرف بیشتر انرژی می شود. در نتیجه فرد بیشتر احساس گرسنگی می کند و تمایل بیشتری به خوردن غذا دارد. ورزش کردن باعث افزایش ترشح هورمون های مفید بدن هم می شود.

اگر ورزش کردن را به طور مرتب و زیر نظر یک مربی با تجربه در برنامه روزانه خود قرار دهید و به درست انجام دادن حرکات ورزشی اهمیت بسیاری دهید، این کار همراه مشاوره گرفتن از یک متخصص تغذیه خوب قطعا شما را در رسیدن به نتیجه دلخواه یاری خواهد کرد و سرعت شما در رسیدن به هدف بیشتر خواهد شد.

به هیچ وجه تاثیر ورزش را در افزایش وزن اصولی و ایده آل دست کم نگیرید. ورزش کردن مخصوصا برای کسانی که قصد دارند، حجم عضله را در ناحیه خاصی از بدن افزایش دهند، بسیار مفید می باشد. با انجام ورزش های قدرتی و عضلانی و وزنه زدن می توان حجم ماهیچه های بازو، ران، قفسه سینه را افزایش داد. مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین و کربوهیدرات، البته طبق نظر متخصص تغذیه بعد از انجام ورزش های بدنسازی و وزنه زدن می تواند تاثیر بسیار زیادی در خوش اندام شدن و تناسب اندام ایده آل داشته باشد.

در مطالب فوق گفته شد که حتما از نوشیدنی های مفید و مقوی در برنامه غذایی خود استفاده کنید، اما منظور از نوشیدنی ها، نوشابه های گاز دار یا نوشابه های انرژی زا نبود. نوشابه های گازدار با ایجاد نفخ و به دلیل قند بالا، اشتهای شما را کم می کند و مانع خوردن غذا به میزان مطلوب می شود. علاوه بر این گاهی مواقع حتی خوردن آب هم بهتر است، ترک شود.

حتما شنیده اید که برای کسانی که می خواهند وزن کم کنند، گفته می شود، حدود نیم تا یک ساعت قبل از غذا آب بخورند. اینکار موجب پر شدن معده و احساس سیری در فرد می شود، بنابراین برای کسانی که می خواهند وزن زیاد کنند، پیشنهاد می شود، نیم ساعت قبل از غذا خوردن هیچ نوشیدنی، حتی آب هم نخورند. نوشابه های انرژی زا هم بهتر است، کمتر مصرف شود، زیرا مصرف این نوشیدنی ها باعث کاهش اشتها و احساس سیری در فرد می شود.

در بعضی افراد تشخیص داده می شود که بدن دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی می باشد و این مسئله علت لاغری مفرط شناخته می شود. برای این افراد مکمل های مفید و موثر در چاقی تجویز می شود که با مصرف این داروها، اشتهای فرد بیشتر می شود و در نتیجه تمایل بیشتری به خوردن غذا پیدا می کند. از جمله مکمل ها و داروهایی که باعث افزایش اشتها می شود، زینک، تیامین و روغن ماهی یا امگا۳ می باشد. اگر بدن دچار کمبود این ویتامین ها و مواد معدنی باشد، انرژی شخص کم می شود و فرد احساس سیری می کند و کمتر غذا می خورد، در نتیجه دچار کاهش وزن می شود.

اگر لیست مواد غذایی مصرفی و غذاهایی که دوست دارید، میل کنید، را بنویسید و به متخصص تغذیه بدهید، متخصص تغذیه بر اساس ذائقه شما می تواند برنامه و رژیم غذایی بهتر که باب میل شما هم باشد، برایتان تنظیم می کند.

علاوه بر این با نوشتن مواد غذایی که در هر وعده مصرف می کنید، می توانید متوجه شوید که در هر وعده غذایی چه مقدار کالری جذب می کنید و به این ترتیب با تغییر مقدار یا نوع غذاهای مصرفی بهتر و سریع تر می توان به میزان کالری مورد نیاز و همچنین غذاهای لازم برای رسیدن به این میزان کالری دست یافت. این کار شما را در رسیدن به نتیجه دلخواه یاری می کند و می توانید سریعتر این مسیر را طی کنید.

نوشتن مواد غذایی مصرفی:

زمانی که از برنامه غذایی موثر و سالم استفاده می کنید، حتما در پایان هفته وزن خود را اندازه بگیرید. نباید انتظار داشته باشید که ۴ یا ۵ کیلوگرم در هفته وزن اضافه کنید. افزایش حدود نیم کیلوگرم تا یک کیلوگرم در هفته بسیار مناسب می باشد و روند خوبی محسوب می شود.

اگر افزایش وزن تان ۴ تا ۵ کیلوگرم در هفته باشد، نشانه خوبی نیست، زیرا این مسئله نشان می دهد که شما فقط دارید، چربی اضافه می کنید، نه عضله. افزایش توده های چربی در اطراف اعضای داخلی بدن اصلا خوب نیست و حتی خطرناک می باشد،

بنابراین برنامه و رژیم غذایی تان باید طوری باشد که حداکثر یک کیلو و نیم در هفته وزن اضافه کنید تا افزایش وزن مطلوب و مفیدی داشته باشید. به این ترتیب می توان مطمئن شوید که افزایش حجم عضله موجب بالا رفتن وزن شما شده است، نه افزایش توده های چربی. زمانی که بدن شما عضله های بیشتری داشته باشد و افزایش وزن تان به خاطر افزایش حجم عضله باشد، بدن سفت تری خواهید داشت که شما را بسیار خوش هیکل می کند.

اگر افزایش وزن تان به خاطر افزایش توده چربی باشد، بدن شما دارای انبوهی از چربی می شود که علاوه بر اینکه ظاهر نازیبایی به هیکل شما می دهد، هیکل شما بسیار شل و وارفته دیده می شود که اصلا خوشایند نیست.

اگرچه ممکن است، افزایش نیم کیلوگرم یا یک کیلوگرم در هفته کم به نظر برسد، اما وقتی در ماه سنجیده شود، ملاحظه می کنید که می شود، حدود ۴ کیلوگرم در ماه که بسیار میزان خوب و معقولی می باشد. طبق گفته های فوق می توانید اهمیت اندازه گیری وزن در پایان هفته را درک کنید.

از دیگر مزیت های اندازه گیری وزن در پایان هفته این است که اگر به ثبات وزن رسیدید متوجه آن خواهید شد. گاهی مواقع مشاهده می شود که با رعایت کردن رژیم غذایی فرد به ثبات وزن می رسد و دیگر وزن اضافه نمی کند. اگر فرد هر هفته وزن خود را اندازه بگیرد و بعد از دو هفته مشاهده کند که وزنش اضافه نشده است، دچار ثبات وزن شده است،

بنابراین باید به متخصص تغذیه مراجعه کند تا بنابر شرایط و وضعیت بدنی فرد رژیم و برنامه غذایی جدیدی به او داده شود و بر اساس آن دوباره بتواند وزن اضافه کند. لطفا در چنین شرایطی سرخود مقدار مواد غذایی تان را افزایش ندهید. حتما با متخصص تغذیه مشورت کنید تا علت ثبات وزن تشخیص داده شود و در صورت عدم وجود مشکلی خاص، رژیم غذایی تغییر داده شود.

تغییر رژیم غذایی بعد از ثابت شدن افزایش وزن:

یکی از موادی که باعث افزایش وزن می شود، مصرف آب به میزان حدود ۲ لیتر یا ۸ لیوان در روز می باشد. از آنجایی که بیشتر وزن انسان ها از آب تشکیل شده است، مصرف آب به میزان مورد نیاز علاوه بر اینکه باعث سلامتی پوست و دستگاه گوارش می شود، افزایش وزن را هم در پی خواهد داشت.

اگرچه نوشیدن آب به طور مستقیم باعث افزایش وزن نمی شود، اما با بهتر شدن عملکرد دستگاه گوارش می تواند موجب بالا رفتن اشتها شود و در نتیجه به بالا رفتن وزن کمک کند، البته به یاد داشته باشید که از خوردن آب نیم ساعت قبل از غذا حتما اجتناب کنید.

یکی از عواملی که باعث کاهش وزن می شود، کم خوابی و عدم استراحت کافی است، بنابراین باید به اندازه کافی و حدود ۸ ساعت بخوابید تا دچار کاهش وزن نشوید و به میزان لازم وزن اضافه کنید.

استراحت کردن و خوابیدن:

بعضی مواقع رفتارها و عادت های غلط در مصرف مواد غذایی باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن می شود، بنابراین حتما به رفتارها و عادات خود حین غذا خوردن توجه کنید و آنها را با متخصص تغذیه مطرح کنید تا درست یا غلط بودن عادت ها و رفتارهای غذایی تان توسط متخصص تغذیه تشخیص داده و در صورت لزوم عادات و رفتارهای غلط ترک یا اصلاح شوند.

مهمترین نکته ای که باید در انتها یادآور شد این است که هرگز از ادامه راه و پیروی از رژیم و برنامه غذایی خود ناامید نشوید. همیشه برای رسیدن به نتیجه مطلوب امیدوار باشید و مطمئن باشید که می توانید به وزن ایده آل تان و اندام متناسب دست پیدا کنید، تنها اگر پیوسته و مداوم بر اساس برنامه غذایی تان پیش بروید و مرحله به مرحله پیشرفت کارتان را به متخصص تغذیه تان گزارش دهید تا اگر از پیشرفت در مرحله ای ناراضی بودید با نظر متخصص تغذیه بتوانید آن مرحله را تغییر دهید، یا برنامه غذایی بهتر و مفید تری را دریافت کنید.

به هیچ وجه منتظر رسیدن به نتیجه در کوتاه مدت نباشید. توقع نداشته باشید که در مدت مثلا یک هفته بتوانید اندامی با عضلات حجیم و سفت داشته باشید. مطمئن باشید، اگر چنین توقعی داشته باشید، با نرسیدن یک هفته ای به این نتیجه ناامید می شوید و از ادامه راه صرفنظر می کنید، بنابراین باید هدف بلند مدت داشته باشید و سعی کنید، مثلا طی یکسال با رعایت برنامه غذایی و انجام ورزش های موثر به آن اندام متناسب برسید.

یکی از علایق خانم ها در چاقی، چاق شدن صورت و افزایش گونه ها می باشد. با رژیم غذایی مناسب و انجام ورزش های مخصوص عضلات صورت می توان به این هدف رسید. از جمله ورزش هایی که برای حجیم شدن گونه ها و پر شدن صورت بسیار موثر و مفید می باشد، یوگا است. با انجام یوگا می توان خون رسانی به ماهیچه های گونه و صورت را بالا برد و در نتیجه با مواد غذایی موثر باعث افزایش حجم گونه ها و پر شدن صورت شد.

چاق شدن صورت و افزایش گونه ها

در بالا مطالبی برای موفقیت بیشتر در رسیدن به وزن و اندام ایده آل بیان شد. اگر مراحل فوق را با دقت بسیار و به طور مرتب و روزانه انجام دهید و نکات لازم را رعایت کنید، حتما به نتیجه خوبی خواهید رسید، اما به یاد داشته باشید، در تمام مراحل با متخصص تغذیه با تجربه مشورت کنید و اگر به مشکلی برخوردید حتما از او راهنمایی بگیرید. یک متخصص تغذیه خوب می تواند بسیار کمک کننده باشد.

بوده اند افرادی که با تصور اینکه می توانند خودشان بدون کمک و مشورت متخصص تغذیه به وزن مورد نظرشان برسند، اما به دلیل عدم توجه به نقش تعیین کننده و موثر متخصص تغذیه نه تنها به نتیجه دلخواه نرسیده اند، بلکه دچار مشکلات بسیاری هم شده اند. تجربه نشان داده است که رفتن این راه بدون مشورت با متخصص تغذیه خوب و باتجربه پایان خوبی نخواهد داشت.

 

اگر یک برنامه ی غذایی ویژه ی چاق شدن از سوی یک فرد متخصص ارائه شود، ایشان سعی می کند از همه ی گروه های غذایی مفید در این رژیم قرار دهد تا فرد بعد از مدتی با کسری و کمبود در برخی از مواد، ویتامین ها و املاح گوناگون در بدن خویش مواجه نشود.

نکته ای که در این جا می توان به آن اشاره نمود این می باشد که متخصص تذیه برای چاق شدن شما، همان پارامتر بی ام آی را که در قسمت های قبلی به آن اشاره داشتیم را مورد بررسی قرار داده و بر اساس عددی که در فاکتور بی ام آی وجود دارد، میزان کالری روزانه ای که بدن شما نیاز دارد، را مورد سنجش و تشخیص قرار می دهد و بر اساس آن، یک برنامه ی مناسب تغذیه را برای شما تنظیم می نماید.

نکته ی دیگری نیز در این جا حائز بیان می باشد که شما نباید از برنامه های غذایی سایر افراد و نزدیکان خود تبعیت نمایید.

در واقع برنامه غذایی ایشان برای خود آن ها تنظیم شده است. چون یک فرد متخصص ایشان را مورد بررسی و معاینات علمی قرار داده و بر اساس شرایط جسمی و پارامتر بی ام آی، آن برنامه را تنظیم و به ایشان ارائه نماوده است.

مطمئنا شرایط بدنی و وضعیت سلامتی همه ی افراد مانند هم نمی باشد، لذا شما مجاز نیستید طبق برنامه و رژیم غذایی دیگر افراد و آشنایان خود عمل نمایید. چوندر این صورت ممکن است، نه تنها به نتیجه وزنی دلخواه نرسید، بلکه مشکلاتی نیز برای شما پیش بیاید.

پس بهتر است، شما نیز به یک متخصص تغذیه برای چاق شدن خود مراجعه نمایید و یک برنامه ی مناسب غذایی را از ایشان دریافت نمایید.

باز هم به شما پیشنهاد می کنیم که به عنوان یکی از بهترین متخصص های تغذیه برای چاق شدن و افزایش وزن به جناب دکتر کوهدانی مراجعه فرمایید. ایشان در خصوص برنامه های تغذیه که مناسب چاق شدن و وزن گیری می باشند، دارای تخصص، تجربه و سابقه های بسیار خوبی می باشند.

در این جا مقاله ی علمی و پزشکی ما در خصوص متخصص تغذیه برای چاق شدن به پایان رسید. امید وار هستیم مطالب بیان شده ی فوق برای شما عزیزان خواننده مفید بوده باشند و نهایت استفاده را از آن ها برده باشید.

هم اکنون به انتهای مقاله ی متخصص تغذیه برای چاق شدن رسیدیم و امید داریم که مطالب های بیان شده در مورد متخصص تغذیه برای چاق شدن برای شما مفید بوده باشند.

متخصص تغذیه بیماران کلیوی

دکتر تغذیه برای رشد قد

متخصص تغذیه برای افزایش وزن

دکتر فریبا کوهدانی استاد دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران و متولد شهر اراک هستند . ایشان از سال 1370 در این دانشگاه فعالیت خود را به عنوان عضو هیئت علمی شروع نمودند .

     

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، روبروی پارک شریعتی ، کوچه آریایی ، پلاک ۴۵ ، طبقه اول ، واحد۲ شماره تماس :  ۰۲۱۲۲۸۷۹۴۰۹ شماره همراه :  ۰۹۰۳۹۹۹۹۱۱۸

طراحی سایت و سئو توسط لیزارد وب

© کلیه حقوق علمی، مادی و معنوی این وب سایت متعلق به دکتر فریبا کوهدانی می باشد .

چگونه چاق شویم

چگونه چاق شویم ؟ : قبل از مطالعه توصیه های موجود در این مطلب، توجه کنید که اگر به کمبود وزن جدی دچار هستید یا به دنبال یک برنامه غذایی صحیح هستید، باید به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کنید. آنچه در اینجا خواهید خواند، تنها توصیه هایی مفید و بی ضرر برای تغذیه و فعالیت شما است.

عمل کردن به نکات زیر موجب میشود به تدریج وزنتان اضافه شود و چاق شوید، اما فراموش نکنید که اضافه شدن وزن با چاقی (انباشته شدن چربی) متفاوت است، پس داشتن یک برنامه ورزشی مناسب، به قوی شدن و شکل گیری ماهیچه ها کمک میکند و برای شما اندامی متناسب به ارمغان می آورد.

۱) میزان کالری یا انرژی ای را که در یک روز معمولی دریافت می کنید، محاسبه کنید. چیزی را تغییر ندهید و همانطور که هر روز می خورید یادداشت کرده و انرژی آن را محاسبه کنید. این کار را می توانید با استفاده از هرم غذایی انجام دهید. این مرحله بسیار اهمیت دارد، پس با دقت این عمل را انجام دهید. همچنین خودتان را وزن کنید.

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

۲) بعد از انجام مرحله یک ، رژیم از روز بعد شروع می شود؛ بدین ترتیب که ۵۰۰ کالری به آنچه هر روز مصرف می کردید بیافزایید. مثلاً اگر در یک روز معمولی ۲۰۰۰ کالری مصرف می کردید، بقیه ی هفته هر روز ۲۵۰۰ کالری مصرف کنید. بجای اینکه در سه وعده حجم زیادی غذا بخورید و یا اینکه کل روز مشغول خوردن باشید، انرژی روزانه را به ۵ تا ۶ وعده تقسیم کنید و وعده ها را با فاصله ۵/۲ تا ۳ ساعت مصرف کنید. بخاطر داشته باشید باید ” زیاد ” بخورید تا وزنتان” زیاد ” شود.

۳) بدنسازی و ورزش، مرحله مهم دیگری برای افزایش وزن و چاق شدن است.ورزشهای وزنه برداری (از دمبلهای کوچک گرفته تا کار با دستگاههای وزنه برداری) انجام دهید. این هم یکی از مهمترین مراحل افزودن صحیح وزن است و باید به طور صحیح انجام شود. اگر فرصت ندارید که هر روز به باشگاه بروید، چند جلسه حرکات ساده و قابل انجام دادن در خانه را با مربی تمرین کنید و سپس در خانه به ورزش ادامه دهید.

۴) آخر هفته خودتان را وزن کنید. می بینید که پس از یک هفته وزنتان بیشتر شده است. انتظار نداشته باشید یک باره ۴ تا ۵ کیلو اضافه کنید. افزایش وزن به اندازه ۵/۰ تا ۱ کیلو در هفته طبیعی است و بیشتر از این نشان دهنده افزایش بیش از حد چربی در بدن شماست. پس افزایش ۵/۰ تا ۱ کیلو در هفته کافی است، اگر چه کم به نظر می رسد، ولی آخرماه ۵/۲ تا ۴ کیلو می شود.

۵) نکته مهم در مورد افزایش وزن و چاق شدن این است که وقتی وزن شما ثابت شد، در این موقع است که باید مقدار بیشتری غذا بخورید تا وزنتان دوباره بالا برود. بنابراین اگر با رژیمی که اجرا می کنید، وزنتان برای دو هفته ثابت ماند، نشان می دهد که باید به رژیم خود ۲۵۰ کالری اضافه کنید و به همین ترتیب، هر دفعه که طی دو هفته وزن اضافه نکردید، دوباره ۲۵۰ کالری اضافی به رژیم مصرفی تان بیفزایید.

* از چربی ها دوری کنید! اگر چه هدف شما افزایش وزن است، ولی نباید بیش از حد چربی مصرف کنید. سراغ چیپس و شکلات نروید. غذاهای آماده و سرخ کردنی نخورید. بهترین چیز برای شما غذاهای پر پروتئین و کم چربی است مثل ماهی تن و سایر غذاهای دریایی، سینه مرغ، بوقلمون، گوشت کم چربی، میوه و سبزیجات.

*یکی دیگر از روشهای افزایش وزن و چاق شدن نوشیدن آب است! حداقل روزانه ۲ لیتر ( معادل ۸ لیوان ) یا بیشتر آب بنوشید. البته این مقدار آب زیاد است ولی این مقدار آب برای افزایش وزن لازم است.

*بخوابید! بله بخوابید! راحت ترین کاری که باید انجام بدهید و فراموش شده است. شما باید حداقل ۸ ساعت در شب بخوابید و واقعاً به آن نیاز دارید.

*در رژیم غذایی برای چاق شدن‌ از غذاهای کم‌ حجم و پُرکالری مانند کره، عسل، خرما و مغز دانه‌ ها استفاده کنید.

* برخی لاغر‌ها برای چاق شدن سراغ مواد غذایی پُرخطر می‌ روند مثلا میزان روغن غذای شان را زیاد می‌ کنند یا شکر و شیرینی را در رژیم غذایی‌ شان افزایش می‌ دهند؛ در حالی که متخصصین تغذیه چنین روشی را به شدت رد می‌ کنند و معتقد اند این نوع روش‌ ها به سلامت لاغر‌ها آسیب می‌ رساند و حتی احتمال دارد باعث بیماری‌ های قلبی و عروقی شود!

*محیطی که لاغر‌ها در آن غذا می‌ خورند باید دلچسب و مطلوب باشد. فرد لاغری که می ‌خواهد با غذا‌خوردن چاق شود، باید غذایش را در محیطی به دور از استرس بخورد. اگر لاغر هستید سفره ‌تان را رنگین کنید حتی اگر شده با شاخه گلی. غذای تان باید خوش طعم و خوشبو باشد و به هیچ وجه با اصرار دیگران، زیادتر از حد توان‌ تان غذا نخورید چون در این صورت از غذا دلزده می ‌شوید و در دفعات بعدی حوصله خوردن نخواهید داشت.

*زیاد کردن وعده‌ های غذایی یکی از راه‌ های چاق شدن است، حتی اگر در هر وعده میزان غذای مصرفی ‌تان کم باشد.

زمانی که فرد شدیداً کمبود وزن دارد، برای درمان آن، گاهی دارو درمانی نیز لازم است. پزشک باید عدم تعادل هورمونی بدن، افسردگی و دیگر بیماری های غیر ملموس مثل آنورکسیا ۱ و بولیمیا ۲ ( کم خوری و پرخوری عصبی ) را درمان کند. در مورد برخی بیماران، خطر لاغری مفرط زمانی پیش می آید که پس از جراحی، بهبود با کندی صورت گیرد.

۱) یک لیوان شیر پرچرب
۲) ۳ قاشق غذاخوری پودر شیرخشک
۳) ۲ قاشق غذاخوری بستنی
۴) ۱ قاشق شکلات مایع یا یک چهارم لیوان میوه دلخواه مثل یک عدد موز
۵) عسل یا شکر برای شیرین کردن معجون

همه مواد را در مخلوط کن ریخته و با هم مخلوط کنید. به این ترتیب یک نوشیدنی مناسب برای میان وعده خود تهیه می کنید.
اگر روزانه یک لیوان از این نوشیدنی را مصرف کنید، ۴۰۰ کالری به انرژی مصرفی تان اضافه می شود.

درمان پارکینسون

images healthlife hairloss

images healthlife pust

images healthlife Lose Weight Face

سلام وقتتون بخیر.من رفلاکس شدید معده دارم.میخواستم بدونم رفلاکس معده دلیل میشه که وزنم بالا نمیره؟؟من قدم ۱۸۴ و وزنم ۶۴

سلام … خسته نباشید من پسرم سه سال ونیم میکنه … قدش خوب … ولی لاغر بدنش شل … میخواستم ببینم برا تقویتش چی خوب بهش بدم … بدنش پر بشه و سفت … اگربچه ای هم وزن خودش بخواد بخواد بزنش یا هولش بده بتونه جلو خودش بگیره میشه بگین چی باید بهش بدم… تشکر اگه راهنمایی کنی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

دکتر احمد ساعدی متخصص تغذیه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند و آخرین مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه نیوکاسل استرالیا با عنوان دکترای تخصصی تغذیه (Ph.D) در سال 1387 دریافت کرده اند.

آدرس مطب:
امیر آباد شمالی، روبروی بیمارستان شریعتی، کوچه یکم (شکرالله) پلاک 134، ساختمان پزشکان سبز امیرآباد، طبقه چهارم

پست الکترونیکی:

info@drsaedi.ir

تلفن مطب:
021-88335006

استفاده از مطالب وب سایت دکتر احمد ساعدی فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است.

Copyright 2008 © Dr. Ahmad Saedi All Rights Reserved.

لاغری اگرچه نشان دهنده سلامتی است، اما لاغری مفرط نیز می‌تواند بیانگر بیماری و یا عارضه‌ای در بدن باشد. لاغری بیش از حد، اصولاً مورد علاقه کسی نیست و فردی که دچار این لاغری است تلاش دارد تا با روش‌های مختلف این مشکل را بر طرف کند. بهترین را ه برای افزایش وزن و درمان لاغری مفرط استفاده از رژیم غذایی، مکمل غذایی مناسب و ورزش کردن است.

مطب: تهران، گیشا، بین خیابان 12 و 14، ساختمان خاتم، طبقه دوم، واحد 2.  تلفن: 88231136-021رژیم غیرحضوری  09194820425

چاقی صورت نقش مهمی در ظاهر و زیبایی دارد، یکی از موثرترین روش های چاق شدن صورت ارائه راهکارهای مناسب غذایی توسط دکتر تغذیه می باشد.

مطب: تهران، گیشا، بین خیابان 12 و 14، ساختمان خاتم، طبقه دوم، واحد 2.  تلفن: 88231136-021رژیم غیرحضوری  09194820425

رژیم غذایی دکتر کرمانی

بسیاری از افراد آرزوی‌شان کاهش وزن و تناسب اندام است. در حالیکه افراد دیگر به دنبال روش‌هایی برای افزایش وزن هستند. این دسته از افراد به احتمال زیاد انواع و اقسام رژیم‌های چاقی را امتحان کرده، اما نتیجه‌ای از آن نگرفته‌اند. همان طور که چاقی خطرناک است، لاغری زیاد هم افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف مثل ضعف در سیستم ایمنی بدن و عفونت می‌کند. علاوه بر آن، افراد لاغر در هنگام بیماری نسبت به بقیه دیرتر بهبود پیدا می‌کنند. فردی که ۱۰ تا ۲۰ درصد زیر وزن نرمال است، کم وزن تلقی می‌شود.

یکی از مشکلات شایع در راه اضافه کردن وزن، مصرف بیش از اندازه‌ی غذاهای پر کالری و بی ارزش است. این روش به جای اینکه باعث عضله سازی شود، موجب بد فرم شدن بدن و افزایش توده چربی می‌شود. اگر به دنبال یک رژیم چاقی سالم هستید، با ما همراه باشید.

اگر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید به فایل صوتی آن گوش کنید.

 

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

بدن ما به ازای هر یک کیلوگرم از وزن خود، روزانه به ۳۰ کالری نیاز دارد. بنابراین اگر در مقابل هر یک کیلوگرم از وزن خود این مقدار کالری را دریافت کنیم مقدار سوخت مورد نیاز آن روز را تامین کرده و وزن ما ثابت خواهد ماند. اما اگر بیش از ۳۰ کالری مصرف کنیم، مطمئنا غذاهای اضافه تبدیل به چربی می‌شود. اگر هم کمتر از ۳۰ کالری برای هر یک کیلوگرم از وزن خود مصرف کنیم بدن برای تامین این کمبود به سوزاندن بافت‌های خود اقدام می‌کند و به لاغری منجر می‌شود. غذاهای حاوی کربوهیدرات نقش مهمی در افزایش وزن دارند. مثلا مصرف ۵۰۰ کالری خرما و بادام بیشتر از ۵۰۰ کالری سینه مرغ باعث افزایش وزن می‌شود.

برای اینکه یک برنامه غذایی اصولی برای افزایش وزن داشته باشید، ابتدا باید گروه‌های غذایی را بشناسید و از ماهیت آنها مطلع شوید. گروه‌های غذایی را می‌توان به ۶ دسته تقسیم کرد:

مصرف آب، املاح، ویتامین‌ها و مواد معدنی با وجود اینکه برای بدن انسان لازم و مفید هستند، اما خاصیت چاق كنندگی ندارند؛ یعنی با مصرف آنها وزنی اضافه نمی‌کنید. یكی از اشتباهات افراد لاغر استفاده از مولتی ویتامین‌ها، شربت‌ها یا قرص‌های گران قیمت است كه اصلاً خاصیت چاق كنندگی ندارند. بسیاری از افراد نیز تصور می‌کنند چربی به دلیل اینكه بیشترین كالری را دارد، بیشتر از كربوهیدرات و پروتئین موجب افزایش وزن می‌شود. در حالی که این کربوهیدارت‌ها هستند که موجب چاق شدن افراد می‌شوند.جالب است بدانید که پروتئین و كربوهیدرات به یك اندازه كالری دارند، اما قدرت چاق كنندگی پروتئین از کربوهیدرات کمتر است. نمونه بارز این مورد اسكیموها هستند كه تغذیه‌ آنها از ۷۰% چربی و ۳۰% پروتئین تشكیل شده و از كربوهیدرات استفاده نمی‌كنند. این افراد لاغرترین اقوام جهانند. پس توصیه‌ی ما به افرادی كه می‌خواهند افزایش وزن داشته باشند این است كه از كربوهیدرات نسبت به مواد غذایی دیگر بیشتر استفاده کنند.

یک تخم مرغ دارای ۷۰ کالری، ۵ گرم چربی، ۶ گرم پروتئین و مقداری کربوهیدرات است. تخم مرغ در میان ورزشکاران، غذایی محبوب است زیرا به راحتی می‌توان آن را به وعده غذایی اضافه کرد. پروتئین موجود در تخم مرغ برای ساخت عضله به بدن کمک می‌کند. چربی موجود در تخم مرغ منبع قابل توجهی از انرژی را برای بدن مهیا می‌کند و میزان تستوسترون را افزایش می‌دهد. تخم مرغ دارای سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که به انعطاف مفاصل و سلامت سلول‌های بدن کمک می‌کند.

در سال‌های اخیر گفته شد که زرده تخم مرغ سرشار از چربی است و خطر بیماری‌های قلبی را بالا می‌برد؛ در حالی که تخم مرغ دارای کلسترول خوب است و میزان کلسترول‌ بد را در بدن کاهش می‌دهد. وجود عنصری به نام کولین در زرده تخم مرغ سبب کاهش ساخت چربی در قلب و بازسازی سلول‌ها می‌شود.

هر قاشق غذاخوری کره بادام زمینی تقریبا ۹۴ کالری، ۴ گرم پروتئین، ۸ گرم چربی و ۳ گرم کربوهیدرات دارد. کره بادام زمینی را می‌توان به راحتی با غذاها مخلوط کرد.

اگر هدف‌تان کاهش وزن است، مسلما برای تامین بخشی از پروتئین به سراغ گوشت‌های کم چرب مانند سینه مرغ، گوشت راسته و گوشت ماهی می‌روید. گوشت‌های پرچرب برای کسانی که به دنبال افزایش وزن هستند، ایده‏‌آل‎تر است. چربی حیوانی سرشار از پروتئین است و میزان تستوسترون را افزایش می‌دهد. تستوسترون هورمونی است که بیشتر در بدن مردان تولید می‌شود و به عضله سازی کمک می‌کند؛ همچنین باعث کاهش بافت چربی در بدن می‌شود.

لوبیا غذای فوق العاده‌ای است که تقریبا تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را در خود دارد. به طور متوسط یک فنجان لوبیا شامل ۲۲۵ کالری، ۱۵ گرم پروتئین، ۴۰ گرم کربوهیدرات و مقدار زیادی فیبر است. لوبیا انواع مختلفی مثل لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، لوبیا سیاه و غیره دارد که می‌توانید برای دریافت پروتئین و کالری بیشتر آن را در کنار کره بادام زمینی استفاده کنید.

سیب زمینی‌های ساده و شیرین، نخود فرنگی و ذرت سرشار از ویتامین، مواد معدنی، فیبر، آنتی اکسیدان، نشاسته و کربوهیدارت هستند و تقریبا هیچ چربی و پروتئینی هم ندارند. کالری موجود در این سبزیجات بسیار بیشتر از مواردی مانند بروکلی و مارچوبه است. این سبزیجات منبعی عمده  انرژی هستند و مواد مغذی موجود در این سبزیجات برای دیگر اعضای بدن نیز مفید است.

میزان کالری موجود در میوه‌ها ممکن است باعث تعجب شما شود. بعضی از رژیم‌های کم کالری توصیه می‌کنند میزان مصرف میوه‌ها را در طول روز کاهش دهید. یک سیب کوچک حدود ۵۰ کالری و یک فنجان خرما خرد شده حدود ۴۹۰ کالری دارد. به دلیل کالری بالا، بعضی از میوه‌ها گزینه‌ای عالی برای میان وعده هستند.

کربوهیدرات موجود در گندم یکی از غنی‌ترین غذاها برای افزایش وزن است. غلات کامل، کالری بالا اما پروتئین و چربی پایینی دارند. گندم یکی از غلات دارای فیبر، ویتامین و مواد معدنی است. از نمونه‌های این نوع غذا می‌توان به نان کامل (نان سبوس دار)، ماکارونی کامل (سبوس دار)، جو کامل و برنج قهوه‌ای اشاره کرد.

منظور از غلات کامل، غلاتی است که از پوسته‌ی خود جدا نشده و حاوی سبوس می‌باشد. اما برای تصفیه غلات، پوسته از دانه جدا شده و سپس شیره ذرت و شکر به آن اضافه می‌شود. غذاهایی مانند برنج سفید، نان سفید و ماکارونی بدون سبوس از این دسته هستند. غلات تصفیه شده را می‌توان از عوامل اصلی ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی دانست.

روغن زیتون، کانولا، بادام، دانه کتان و نارگیل همه سالم هستند. در یک قاشق چای‌خوری از این روغن‌ها حدود ۱۲۰ کالری و ۱۵ گرم چربی وجود دارد. ارزش غذایی این روغن‌ها مشابه یکدیگر است. میزان چربی اشباع این روغن‌ها بسیار کم است پس همینطور که باعث افزایش وزن می‌شوند، کلسترول را هم پایین می‌آورند. منظور ما این نیست که یک قاشق چای‌خوری روغن را خالی خالی بخورید. با این کار ممکن است دیگر هیچ وقت سمت این روغن‌ها نروید. چنین روغن‌هایی برای پخت و پز مناسب هستند، اما مراقب باشید که هیچ غذایی را با آنها سرخ نکنید.

یک لیوان شیر کامل دارای ۱۵۰ کالری، ۸ گرم پروتئین، ۱۳ گرم کربوهیدرات و ۱۳ گرم چربی است. پروتئین، موجب عضله سازی و چربی‌های اشباع موجب تولید تستوسترون، عضله سازی و کاهش چربی می‌شوند. شیر قطعا یکی از غذاهای فوق العاده است زیرا دارای مواد مغذی عالی است و روی افزایش وزن و بهبود عضله‌ها تاثیر مثبت دارد. از آنجا که شیر غذایی سبک می‌باشد، افزودن آن به برنامه غذایی بسیار آسان است.

شیر شکلات یک نوشیدنی مناسب برای ورزش است. این نوشیدنی برای ریکاوری استفاده می‌شود. شاید شیر شکلات نسبت به شیر، کلسیم کمتری داشته باشد اما با پروتئین موجود در آن می‌توان عضله سازی کرد. وقتی برنامه افزایش وزن را شروع می‌کنید، شیر کامل را قبل از ورزش و شیر شکلات را مقداری پس از ورزش بنوشید. هر دو نوع شیر دارای کلسیم و نوعی هورمون به نام IGF-1 هستند که باعث عضله سازی می‌شوند.

تمام آجیل‌ها کالری نسبتا بالایی دارند و منبع  مفیدی از مواد مغذی هستند. یک فنجان بادام خرد شده تقریبا ۵۲۹ کالری، ۴۵ گرم چربی (بیشتر چربی غیر اشباع)، ۲۰ گرم کربوهیدرات و ۲۰ گرم پروتئین دارد. آجیل‌ها جدای اینکه کالری بالا و مواد مغذی زیادی دارند، دارای میزان زیادی منیزیم، کلسیم و ویتامین E هستند که سطح کلسترول‌های مفید را افزایش می‌دهند.

حتما می‌دانید که بهترین و آسان‌ترین روش برای افزایش وزن سالم، بیشتر غذا خوردن است. مصرف داروهای خاص، کمبود مواد مغذی، بی میلی به غذا و بیماری می‌تواند باعث کاهش اشتها شود. احساس گرسنگی را با تغییر در عادات غذایی و همچنین روش‌های جدید پخت غذا، روش‌های اجتماعی و فیزیکی تقویت کنید. طوری که بتوانید با روشی سالم وزن اضافه کنید. اگر دلیل بی‌اشتهایی‌تان را نمی‌دانید، حتما این مسئله را با پزشک درمیان بگذارید تا مطمئن شوید مشکل از سلامتی شما نیست.

اگر از آنتی بیوتیک، داروهای شیمی درمانی، داروهای قلب یا مسکن‌ها استفاده می‌کنید، درباره مشکل اشتهایتان با پزشک صحبتی داشته باشید. پزشک ممکن است در چنین وضعیتی داروهایتان را با انواع مشابهی که تاثیرشان روی کاهش اشتها کمتر است، جایگزین کند. همچنین برای استفاده از مکمل‌هایی مانند زینک و مولتی ویتامین نیز نظر پزشک را بپرسید. هر دوی این مکمل‌ها می‌تواند اشتهایتان را افزایش دهد و میزان دریافت مواد مغذی‌تان را بالا ببرد.

مقدار کمی ورزش می‌تواند به تحریک اشتهایتان کمک کند، حتی اگر هر بار در روز دو تا سه مرتبه ۱۰ دقیقه پیاده‌روی داشته باشید، همین فعالیت می‌تواند میل‌تان به غذا خوردن را افزایش دهد.

تنها غذا خوردن، ممکن است حس بدی به فرد القا کند. تلاش برای تمام کردن وعده غذایی باعث از بین رفتن انگیزه و اشتهای افراد می‌شود. غذا را با دیگران میل و دستورهای پخت جدید را امتحان کنید تا با این حس طبیعی مقابله کرده باشید. در صورت امکان، وعده‌های غذایی خود را با خانواده میل کنید تا اشتهایتان به غذا بیشتر شود. همچنین برای قرار گرفتن در مسیر شاید لازم باشد با یک مشاور نیز صحبت کنید. یک متخصص تغذیه می‌تواند با برنامه ریزی و تشویق شما باعث شود مرتب‌تر غذا بخورید.

به جای اینکه مقدار وعده‌های اصلی را آنقدر زیاد در نظر بگیرید که با تمام کرد‌‌ن‌شان مشکل داشته باشید، مقدار وعده‌ها را کم و تعداد دفعات آن را زیاد کنید. در طول روز شش تا هفت مرتبه غذا بخورید و غذاهایی با کالری بالا و سرشار از مواد مغذی مانند کره بادام زمینی، میوه‌های خشک، آجیل‌ها و اسموتی‌های خانگی که دارای میوه‌های تازه، ماست و شیر هستند، میل کنید. این کار کالری مصرفی شما را بالا می‌برد، اما دیگر مثل قبل احساس پر شدن ناخوشایندی به شما دست نخواهد داد.

گاهی اشتهایتان به این دلیل پایین می‌آید که بشقاب‌تان را با غذایی پر کرده‌اید که هیچ علاقه‌ای به آن ندارید. انتخاب‌های سالم را دنبال کنید، اما سعی داشته باشید غذایی را انتخاب کنید که دوستش دارید حتی اگر در آن زمان از روز معمولا چنین غذایی نمی خورید. مهم افزایش کالری‌های دریافتی سالم است.

اگر برای هفته‌ها فقط از وعده‌های غذایی مشابهی استفاده می‌کنید، مطمئن باشید کمی تغییر در مدل غذاها می‌تواند روی اشتهایتان تاثیر زیادی داشته باشد. برای خود یک کتاب یا مجله آشپزی جدید بخرید. به غذای خود ادویه، گیاهان تازه، پیاز و سیر اضافه کنید. همچنین با اضافه کردن آب مرکبات به سبزیجات، گوشت‌ها و غلات کامل می‌توانید طعم‌شان را از این رو به آن رو کنید. فقط کافیست به چیزهای خوشمزه‌ای که دوست دارید فکر و آنها را با هم ترکیب کنید. مثلا روی ماکارونی خود پنیر بریزید، به سوپ خود خامه اضافه کنید و غیره.

اگر همچنان نمی‌توانید از تمام اشتهای خود استفاده کنید، غذایی بخورید که در کمترین حجم، بالاترین میزان کالری را به بدن شما می‌رسانند. برای مثال بلغور جو دوسر را به جای آب در شیر بپزید، به خوراک‌ها و سوپ‌های خود پودر شیر خشک و روغن زیتون اضافه کنید، در میان وعده‌ها به جای میوه‌های معمولی از میوه‌ خشک استفاده کنید و در بین وعده‌هایتان به جای آب، آبمیوه‌های ۱۰۰ درصد طبیعی بنوشید.

تنها چند مورد از این تغییرات را انجام دهید تا میزان کالری دریافتی روزانه‌تان افزایش پیدا کند. برای افزایش وزن سالم سعی کنید روزانه ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری، اضافه بر آنچه همیشه مصرف می‌کردید، غذا میل کنید.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود افراد به دنبال افزایش وزن باشند، این است که از لاغر بودن صورت خود رنج می‌برند. افرادی که دارای صورت‌های کشیده هستند، بیشتر از دیگران به این مشکل دچار هستند. برای چاقی صورت بهترین کار این است که وزن بدن را افزایش دهید. از آنجا که هیچ روش موضوعی برای پر شدن صورت وجود ندارد، بهترین راه استفاده از غذاهایی است که به چاق شدن کل بدن کمک می‌کند. ورزش صورت، استفاده از ماسک‌های آبرسان و مواد غذایی خاص بخشی از برنامه چاقی صورت محسوب می‌شود. برای پیدا کردن راه حل‌های دیگر توصیه می‌کنم مقاله روش های چاق شدن صورت را مطالعه کنید.

 

 

بله. البته کربوهیدرات چاق کننده است. اما بهتر از کربوهیدرات پیچیده، مانند غلات کامل استفاده کنید زیرا گزینه سالم‌تری است.

اسموتی‌های پروتئینی خانگی، کربوهیدرات‌ها، مانند برنج، مغزها و کره بادام زمینی، گوشت و تخم مرغهمگی چاق کننده‌اند.

رژیم چاقی دکتر کرمانی به شما کمک می‌کند در یک دوره سه ماهی حدود ۶ تا ۹ کیلو وزن اضافه کنید.هزینه این رژیم سه ماهه همراه با پشتیبانی رایگان، ۳۴۵ هزار تومان (سیصد و چهل و پنج هزارتومان) است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر شما

نام *

ایمیل

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

سلام خسته نباشید
من ۱۷سالمه قدم۱۶۵ وزنم ۴۴ کیلو میشه کمک کنید برای چاق شدن چی بخورم ؟؟

سلام فاطمه خانم عزیز
برای افزایش وزن از غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات بیشتر استفاده کن
مصرف مولتی ویتامین و اهن و زینک به افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنت کمک میکنه
و از همه مهم‌تر از یه رژیم اصولی و مناسب استفاده کن که مناسب شراط جسمانی خودت باشه
برای دریافت این رژیم به این لینک مراجعه کن

سلام من 22سالمه 53کیلو هستم میخوام60کیلو بشم بیماری و مشکلی هم ندارم فقط به بچه شیر میدم میشه کمکم کنید ممنون.

سلام لیلا خانم عزیز
شما تا زمانی که کودکتون به 6 ماه نرسیده و غذای کمکی رو شروع نکرده مجاز به رژیم نیستید چون هم به خودتون و هم به کودکتون آسیب میزنه
ولی بعد از 6 ماه میتونید رژیم بگیرید

سلام من ۱۶ سالمه ۴۹ کیلوم و قدم ۱۷۰ هستش
من احسای میکنم خیلی لاغرم هرچی ام میخورم چاق نمیشم😐😐😐چی کنم

سلام دوست خوبم
برای این که افزایش وزن داشته باشی باید غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات مصرف کنی
همچنین مصرف مولتی ویتامین و آهن و زینک باعث افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنتون می‌شه
ولی از همه مهم‌تر از یه رژیم درست و اصولی استفاده کن که مناسب با سنت باشه
برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

سلام من ۲۰سالمه و وزنم ۴۶هست شوخت ساز بدنم بالاست و تیرویید پرکاری دارم‌چیکارکنم چاق بشم

سلام مریم خانم عزیز
از یه رژیم اصولی افزایش وزن استفاده کنید که تیروئیدتون رو هم در نظر بگیره و رژیمتون متناسب با اون باشه
برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

سلام، وقتتون بخیر، من 17 سالمه قدم160 و وزنم 43، احساس میکنم اشتها دارم ولی وقتی یکم غذا میخورم حس میکنم شکمم زود پر میشه و دیگه اشتهایی ندارم

سلام دوست عزیز
اگر مشکل نفخ و ورم معده نداری و مایل هستی که اشتها و وزنت بالا بره ازمولتی ویتامین و آهن و زینک استفاده کن

برای دریافت مشاوره خرید رژیم دکتر کرمانی شماره همراه خود را ثبت کنید ما با شما تماس می‌گیریم

برای دریافت مشاوره با کارشناسان فیتامینشماره همراه خود را ثبت کنید ما با شما تماس می‌گیریم

کلیه حقوق متعلق به مجموعه به اندام دکتر کرمانی می باشد.


https://kermany.com/wp-content/uploads/2021/01/padcast.mp3Downloads-icon

رژیم غذایی دکتر کرمانی

بسیاری از افراد آرزوی‌شان کاهش وزن و تناسب اندام است. در حالیکه افراد دیگر به دنبال روش‌هایی برای افزایش وزن هستند. این دسته از افراد به احتمال زیاد انواع و اقسام رژیم‌های چاقی را امتحان کرده، اما نتیجه‌ای از آن نگرفته‌اند. همان طور که چاقی خطرناک است، لاغری زیاد هم افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف مثل ضعف در سیستم ایمنی بدن و عفونت می‌کند. علاوه بر آن، افراد لاغر در هنگام بیماری نسبت به بقیه دیرتر بهبود پیدا می‌کنند. فردی که ۱۰ تا ۲۰ درصد زیر وزن نرمال است، کم وزن تلقی می‌شود.

یکی از مشکلات شایع در راه اضافه کردن وزن، مصرف بیش از اندازه‌ی غذاهای پر کالری و بی ارزش است. این روش به جای اینکه باعث عضله سازی شود، موجب بد فرم شدن بدن و افزایش توده چربی می‌شود. اگر به دنبال یک رژیم چاقی سالم هستید، با ما همراه باشید.

اگر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید به فایل صوتی آن گوش کنید.

 

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

بدن ما به ازای هر یک کیلوگرم از وزن خود، روزانه به ۳۰ کالری نیاز دارد. بنابراین اگر در مقابل هر یک کیلوگرم از وزن خود این مقدار کالری را دریافت کنیم مقدار سوخت مورد نیاز آن روز را تامین کرده و وزن ما ثابت خواهد ماند. اما اگر بیش از ۳۰ کالری مصرف کنیم، مطمئنا غذاهای اضافه تبدیل به چربی می‌شود. اگر هم کمتر از ۳۰ کالری برای هر یک کیلوگرم از وزن خود مصرف کنیم بدن برای تامین این کمبود به سوزاندن بافت‌های خود اقدام می‌کند و به لاغری منجر می‌شود. غذاهای حاوی کربوهیدرات نقش مهمی در افزایش وزن دارند. مثلا مصرف ۵۰۰ کالری خرما و بادام بیشتر از ۵۰۰ کالری سینه مرغ باعث افزایش وزن می‌شود.

برای اینکه یک برنامه غذایی اصولی برای افزایش وزن داشته باشید، ابتدا باید گروه‌های غذایی را بشناسید و از ماهیت آنها مطلع شوید. گروه‌های غذایی را می‌توان به ۶ دسته تقسیم کرد:

مصرف آب، املاح، ویتامین‌ها و مواد معدنی با وجود اینکه برای بدن انسان لازم و مفید هستند، اما خاصیت چاق كنندگی ندارند؛ یعنی با مصرف آنها وزنی اضافه نمی‌کنید. یكی از اشتباهات افراد لاغر استفاده از مولتی ویتامین‌ها، شربت‌ها یا قرص‌های گران قیمت است كه اصلاً خاصیت چاق كنندگی ندارند. بسیاری از افراد نیز تصور می‌کنند چربی به دلیل اینكه بیشترین كالری را دارد، بیشتر از كربوهیدرات و پروتئین موجب افزایش وزن می‌شود. در حالی که این کربوهیدارت‌ها هستند که موجب چاق شدن افراد می‌شوند.جالب است بدانید که پروتئین و كربوهیدرات به یك اندازه كالری دارند، اما قدرت چاق كنندگی پروتئین از کربوهیدرات کمتر است. نمونه بارز این مورد اسكیموها هستند كه تغذیه‌ آنها از ۷۰% چربی و ۳۰% پروتئین تشكیل شده و از كربوهیدرات استفاده نمی‌كنند. این افراد لاغرترین اقوام جهانند. پس توصیه‌ی ما به افرادی كه می‌خواهند افزایش وزن داشته باشند این است كه از كربوهیدرات نسبت به مواد غذایی دیگر بیشتر استفاده کنند.

یک تخم مرغ دارای ۷۰ کالری، ۵ گرم چربی، ۶ گرم پروتئین و مقداری کربوهیدرات است. تخم مرغ در میان ورزشکاران، غذایی محبوب است زیرا به راحتی می‌توان آن را به وعده غذایی اضافه کرد. پروتئین موجود در تخم مرغ برای ساخت عضله به بدن کمک می‌کند. چربی موجود در تخم مرغ منبع قابل توجهی از انرژی را برای بدن مهیا می‌کند و میزان تستوسترون را افزایش می‌دهد. تخم مرغ دارای سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که به انعطاف مفاصل و سلامت سلول‌های بدن کمک می‌کند.

در سال‌های اخیر گفته شد که زرده تخم مرغ سرشار از چربی است و خطر بیماری‌های قلبی را بالا می‌برد؛ در حالی که تخم مرغ دارای کلسترول خوب است و میزان کلسترول‌ بد را در بدن کاهش می‌دهد. وجود عنصری به نام کولین در زرده تخم مرغ سبب کاهش ساخت چربی در قلب و بازسازی سلول‌ها می‌شود.

هر قاشق غذاخوری کره بادام زمینی تقریبا ۹۴ کالری، ۴ گرم پروتئین، ۸ گرم چربی و ۳ گرم کربوهیدرات دارد. کره بادام زمینی را می‌توان به راحتی با غذاها مخلوط کرد.

اگر هدف‌تان کاهش وزن است، مسلما برای تامین بخشی از پروتئین به سراغ گوشت‌های کم چرب مانند سینه مرغ، گوشت راسته و گوشت ماهی می‌روید. گوشت‌های پرچرب برای کسانی که به دنبال افزایش وزن هستند، ایده‏‌آل‎تر است. چربی حیوانی سرشار از پروتئین است و میزان تستوسترون را افزایش می‌دهد. تستوسترون هورمونی است که بیشتر در بدن مردان تولید می‌شود و به عضله سازی کمک می‌کند؛ همچنین باعث کاهش بافت چربی در بدن می‌شود.

لوبیا غذای فوق العاده‌ای است که تقریبا تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را در خود دارد. به طور متوسط یک فنجان لوبیا شامل ۲۲۵ کالری، ۱۵ گرم پروتئین، ۴۰ گرم کربوهیدرات و مقدار زیادی فیبر است. لوبیا انواع مختلفی مثل لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، لوبیا سیاه و غیره دارد که می‌توانید برای دریافت پروتئین و کالری بیشتر آن را در کنار کره بادام زمینی استفاده کنید.

سیب زمینی‌های ساده و شیرین، نخود فرنگی و ذرت سرشار از ویتامین، مواد معدنی، فیبر، آنتی اکسیدان، نشاسته و کربوهیدارت هستند و تقریبا هیچ چربی و پروتئینی هم ندارند. کالری موجود در این سبزیجات بسیار بیشتر از مواردی مانند بروکلی و مارچوبه است. این سبزیجات منبعی عمده  انرژی هستند و مواد مغذی موجود در این سبزیجات برای دیگر اعضای بدن نیز مفید است.

میزان کالری موجود در میوه‌ها ممکن است باعث تعجب شما شود. بعضی از رژیم‌های کم کالری توصیه می‌کنند میزان مصرف میوه‌ها را در طول روز کاهش دهید. یک سیب کوچک حدود ۵۰ کالری و یک فنجان خرما خرد شده حدود ۴۹۰ کالری دارد. به دلیل کالری بالا، بعضی از میوه‌ها گزینه‌ای عالی برای میان وعده هستند.

کربوهیدرات موجود در گندم یکی از غنی‌ترین غذاها برای افزایش وزن است. غلات کامل، کالری بالا اما پروتئین و چربی پایینی دارند. گندم یکی از غلات دارای فیبر، ویتامین و مواد معدنی است. از نمونه‌های این نوع غذا می‌توان به نان کامل (نان سبوس دار)، ماکارونی کامل (سبوس دار)، جو کامل و برنج قهوه‌ای اشاره کرد.

منظور از غلات کامل، غلاتی است که از پوسته‌ی خود جدا نشده و حاوی سبوس می‌باشد. اما برای تصفیه غلات، پوسته از دانه جدا شده و سپس شیره ذرت و شکر به آن اضافه می‌شود. غذاهایی مانند برنج سفید، نان سفید و ماکارونی بدون سبوس از این دسته هستند. غلات تصفیه شده را می‌توان از عوامل اصلی ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی دانست.

روغن زیتون، کانولا، بادام، دانه کتان و نارگیل همه سالم هستند. در یک قاشق چای‌خوری از این روغن‌ها حدود ۱۲۰ کالری و ۱۵ گرم چربی وجود دارد. ارزش غذایی این روغن‌ها مشابه یکدیگر است. میزان چربی اشباع این روغن‌ها بسیار کم است پس همینطور که باعث افزایش وزن می‌شوند، کلسترول را هم پایین می‌آورند. منظور ما این نیست که یک قاشق چای‌خوری روغن را خالی خالی بخورید. با این کار ممکن است دیگر هیچ وقت سمت این روغن‌ها نروید. چنین روغن‌هایی برای پخت و پز مناسب هستند، اما مراقب باشید که هیچ غذایی را با آنها سرخ نکنید.

یک لیوان شیر کامل دارای ۱۵۰ کالری، ۸ گرم پروتئین، ۱۳ گرم کربوهیدرات و ۱۳ گرم چربی است. پروتئین، موجب عضله سازی و چربی‌های اشباع موجب تولید تستوسترون، عضله سازی و کاهش چربی می‌شوند. شیر قطعا یکی از غذاهای فوق العاده است زیرا دارای مواد مغذی عالی است و روی افزایش وزن و بهبود عضله‌ها تاثیر مثبت دارد. از آنجا که شیر غذایی سبک می‌باشد، افزودن آن به برنامه غذایی بسیار آسان است.

شیر شکلات یک نوشیدنی مناسب برای ورزش است. این نوشیدنی برای ریکاوری استفاده می‌شود. شاید شیر شکلات نسبت به شیر، کلسیم کمتری داشته باشد اما با پروتئین موجود در آن می‌توان عضله سازی کرد. وقتی برنامه افزایش وزن را شروع می‌کنید، شیر کامل را قبل از ورزش و شیر شکلات را مقداری پس از ورزش بنوشید. هر دو نوع شیر دارای کلسیم و نوعی هورمون به نام IGF-1 هستند که باعث عضله سازی می‌شوند.

تمام آجیل‌ها کالری نسبتا بالایی دارند و منبع  مفیدی از مواد مغذی هستند. یک فنجان بادام خرد شده تقریبا ۵۲۹ کالری، ۴۵ گرم چربی (بیشتر چربی غیر اشباع)، ۲۰ گرم کربوهیدرات و ۲۰ گرم پروتئین دارد. آجیل‌ها جدای اینکه کالری بالا و مواد مغذی زیادی دارند، دارای میزان زیادی منیزیم، کلسیم و ویتامین E هستند که سطح کلسترول‌های مفید را افزایش می‌دهند.

حتما می‌دانید که بهترین و آسان‌ترین روش برای افزایش وزن سالم، بیشتر غذا خوردن است. مصرف داروهای خاص، کمبود مواد مغذی، بی میلی به غذا و بیماری می‌تواند باعث کاهش اشتها شود. احساس گرسنگی را با تغییر در عادات غذایی و همچنین روش‌های جدید پخت غذا، روش‌های اجتماعی و فیزیکی تقویت کنید. طوری که بتوانید با روشی سالم وزن اضافه کنید. اگر دلیل بی‌اشتهایی‌تان را نمی‌دانید، حتما این مسئله را با پزشک درمیان بگذارید تا مطمئن شوید مشکل از سلامتی شما نیست.

اگر از آنتی بیوتیک، داروهای شیمی درمانی، داروهای قلب یا مسکن‌ها استفاده می‌کنید، درباره مشکل اشتهایتان با پزشک صحبتی داشته باشید. پزشک ممکن است در چنین وضعیتی داروهایتان را با انواع مشابهی که تاثیرشان روی کاهش اشتها کمتر است، جایگزین کند. همچنین برای استفاده از مکمل‌هایی مانند زینک و مولتی ویتامین نیز نظر پزشک را بپرسید. هر دوی این مکمل‌ها می‌تواند اشتهایتان را افزایش دهد و میزان دریافت مواد مغذی‌تان را بالا ببرد.

مقدار کمی ورزش می‌تواند به تحریک اشتهایتان کمک کند، حتی اگر هر بار در روز دو تا سه مرتبه ۱۰ دقیقه پیاده‌روی داشته باشید، همین فعالیت می‌تواند میل‌تان به غذا خوردن را افزایش دهد.

تنها غذا خوردن، ممکن است حس بدی به فرد القا کند. تلاش برای تمام کردن وعده غذایی باعث از بین رفتن انگیزه و اشتهای افراد می‌شود. غذا را با دیگران میل و دستورهای پخت جدید را امتحان کنید تا با این حس طبیعی مقابله کرده باشید. در صورت امکان، وعده‌های غذایی خود را با خانواده میل کنید تا اشتهایتان به غذا بیشتر شود. همچنین برای قرار گرفتن در مسیر شاید لازم باشد با یک مشاور نیز صحبت کنید. یک متخصص تغذیه می‌تواند با برنامه ریزی و تشویق شما باعث شود مرتب‌تر غذا بخورید.

به جای اینکه مقدار وعده‌های اصلی را آنقدر زیاد در نظر بگیرید که با تمام کرد‌‌ن‌شان مشکل داشته باشید، مقدار وعده‌ها را کم و تعداد دفعات آن را زیاد کنید. در طول روز شش تا هفت مرتبه غذا بخورید و غذاهایی با کالری بالا و سرشار از مواد مغذی مانند کره بادام زمینی، میوه‌های خشک، آجیل‌ها و اسموتی‌های خانگی که دارای میوه‌های تازه، ماست و شیر هستند، میل کنید. این کار کالری مصرفی شما را بالا می‌برد، اما دیگر مثل قبل احساس پر شدن ناخوشایندی به شما دست نخواهد داد.

گاهی اشتهایتان به این دلیل پایین می‌آید که بشقاب‌تان را با غذایی پر کرده‌اید که هیچ علاقه‌ای به آن ندارید. انتخاب‌های سالم را دنبال کنید، اما سعی داشته باشید غذایی را انتخاب کنید که دوستش دارید حتی اگر در آن زمان از روز معمولا چنین غذایی نمی خورید. مهم افزایش کالری‌های دریافتی سالم است.

اگر برای هفته‌ها فقط از وعده‌های غذایی مشابهی استفاده می‌کنید، مطمئن باشید کمی تغییر در مدل غذاها می‌تواند روی اشتهایتان تاثیر زیادی داشته باشد. برای خود یک کتاب یا مجله آشپزی جدید بخرید. به غذای خود ادویه، گیاهان تازه، پیاز و سیر اضافه کنید. همچنین با اضافه کردن آب مرکبات به سبزیجات، گوشت‌ها و غلات کامل می‌توانید طعم‌شان را از این رو به آن رو کنید. فقط کافیست به چیزهای خوشمزه‌ای که دوست دارید فکر و آنها را با هم ترکیب کنید. مثلا روی ماکارونی خود پنیر بریزید، به سوپ خود خامه اضافه کنید و غیره.

اگر همچنان نمی‌توانید از تمام اشتهای خود استفاده کنید، غذایی بخورید که در کمترین حجم، بالاترین میزان کالری را به بدن شما می‌رسانند. برای مثال بلغور جو دوسر را به جای آب در شیر بپزید، به خوراک‌ها و سوپ‌های خود پودر شیر خشک و روغن زیتون اضافه کنید، در میان وعده‌ها به جای میوه‌های معمولی از میوه‌ خشک استفاده کنید و در بین وعده‌هایتان به جای آب، آبمیوه‌های ۱۰۰ درصد طبیعی بنوشید.

تنها چند مورد از این تغییرات را انجام دهید تا میزان کالری دریافتی روزانه‌تان افزایش پیدا کند. برای افزایش وزن سالم سعی کنید روزانه ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری، اضافه بر آنچه همیشه مصرف می‌کردید، غذا میل کنید.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود افراد به دنبال افزایش وزن باشند، این است که از لاغر بودن صورت خود رنج می‌برند. افرادی که دارای صورت‌های کشیده هستند، بیشتر از دیگران به این مشکل دچار هستند. برای چاقی صورت بهترین کار این است که وزن بدن را افزایش دهید. از آنجا که هیچ روش موضوعی برای پر شدن صورت وجود ندارد، بهترین راه استفاده از غذاهایی است که به چاق شدن کل بدن کمک می‌کند. ورزش صورت، استفاده از ماسک‌های آبرسان و مواد غذایی خاص بخشی از برنامه چاقی صورت محسوب می‌شود. برای پیدا کردن راه حل‌های دیگر توصیه می‌کنم مقاله روش های چاق شدن صورت را مطالعه کنید.

 

 

بله. البته کربوهیدرات چاق کننده است. اما بهتر از کربوهیدرات پیچیده، مانند غلات کامل استفاده کنید زیرا گزینه سالم‌تری است.

اسموتی‌های پروتئینی خانگی، کربوهیدرات‌ها، مانند برنج، مغزها و کره بادام زمینی، گوشت و تخم مرغهمگی چاق کننده‌اند.

رژیم چاقی دکتر کرمانی به شما کمک می‌کند در یک دوره سه ماهی حدود ۶ تا ۹ کیلو وزن اضافه کنید.هزینه این رژیم سه ماهه همراه با پشتیبانی رایگان، ۳۴۵ هزار تومان (سیصد و چهل و پنج هزارتومان) است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر شما

نام *

ایمیل

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

سلام خسته نباشید
من ۱۷سالمه قدم۱۶۵ وزنم ۴۴ کیلو میشه کمک کنید برای چاق شدن چی بخورم ؟؟

سلام فاطمه خانم عزیز
برای افزایش وزن از غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات بیشتر استفاده کن
مصرف مولتی ویتامین و اهن و زینک به افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنت کمک میکنه
و از همه مهم‌تر از یه رژیم اصولی و مناسب استفاده کن که مناسب شراط جسمانی خودت باشه
برای دریافت این رژیم به این لینک مراجعه کن

سلام من 22سالمه 53کیلو هستم میخوام60کیلو بشم بیماری و مشکلی هم ندارم فقط به بچه شیر میدم میشه کمکم کنید ممنون.

سلام لیلا خانم عزیز
شما تا زمانی که کودکتون به 6 ماه نرسیده و غذای کمکی رو شروع نکرده مجاز به رژیم نیستید چون هم به خودتون و هم به کودکتون آسیب میزنه
ولی بعد از 6 ماه میتونید رژیم بگیرید

سلام من ۱۶ سالمه ۴۹ کیلوم و قدم ۱۷۰ هستش
من احسای میکنم خیلی لاغرم هرچی ام میخورم چاق نمیشم😐😐😐چی کنم

سلام دوست خوبم
برای این که افزایش وزن داشته باشی باید غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات مصرف کنی
همچنین مصرف مولتی ویتامین و آهن و زینک باعث افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنتون می‌شه
ولی از همه مهم‌تر از یه رژیم درست و اصولی استفاده کن که مناسب با سنت باشه
برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

سلام من ۲۰سالمه و وزنم ۴۶هست شوخت ساز بدنم بالاست و تیرویید پرکاری دارم‌چیکارکنم چاق بشم

سلام مریم خانم عزیز
از یه رژیم اصولی افزایش وزن استفاده کنید که تیروئیدتون رو هم در نظر بگیره و رژیمتون متناسب با اون باشه
برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

سلام، وقتتون بخیر، من 17 سالمه قدم160 و وزنم 43، احساس میکنم اشتها دارم ولی وقتی یکم غذا میخورم حس میکنم شکمم زود پر میشه و دیگه اشتهایی ندارم

سلام دوست عزیز
اگر مشکل نفخ و ورم معده نداری و مایل هستی که اشتها و وزنت بالا بره ازمولتی ویتامین و آهن و زینک استفاده کن

برای دریافت مشاوره خرید رژیم دکتر کرمانی شماره همراه خود را ثبت کنید ما با شما تماس می‌گیریم

برای دریافت مشاوره با کارشناسان فیتامینشماره همراه خود را ثبت کنید ما با شما تماس می‌گیریم

کلیه حقوق متعلق به مجموعه به اندام دکتر کرمانی می باشد.


https://kermany.com/wp-content/uploads/2021/01/padcast.mp3Downloads-icon

رژیم غذایی دکتر کرمانی

بسیاری از افراد آرزوی‌شان کاهش وزن و تناسب اندام است. در حالیکه افراد دیگر به دنبال روش‌هایی برای افزایش وزن هستند. این دسته از افراد به احتمال زیاد انواع و اقسام رژیم‌های چاقی را امتحان کرده، اما نتیجه‌ای از آن نگرفته‌اند. همان طور که چاقی خطرناک است، لاغری زیاد هم افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف مثل ضعف در سیستم ایمنی بدن و عفونت می‌کند. علاوه بر آن، افراد لاغر در هنگام بیماری نسبت به بقیه دیرتر بهبود پیدا می‌کنند. فردی که ۱۰ تا ۲۰ درصد زیر وزن نرمال است، کم وزن تلقی می‌شود.

یکی از مشکلات شایع در راه اضافه کردن وزن، مصرف بیش از اندازه‌ی غذاهای پر کالری و بی ارزش است. این روش به جای اینکه باعث عضله سازی شود، موجب بد فرم شدن بدن و افزایش توده چربی می‌شود. اگر به دنبال یک رژیم چاقی سالم هستید، با ما همراه باشید.

اگر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید به فایل صوتی آن گوش کنید.

 

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

بدن ما به ازای هر یک کیلوگرم از وزن خود، روزانه به ۳۰ کالری نیاز دارد. بنابراین اگر در مقابل هر یک کیلوگرم از وزن خود این مقدار کالری را دریافت کنیم مقدار سوخت مورد نیاز آن روز را تامین کرده و وزن ما ثابت خواهد ماند. اما اگر بیش از ۳۰ کالری مصرف کنیم، مطمئنا غذاهای اضافه تبدیل به چربی می‌شود. اگر هم کمتر از ۳۰ کالری برای هر یک کیلوگرم از وزن خود مصرف کنیم بدن برای تامین این کمبود به سوزاندن بافت‌های خود اقدام می‌کند و به لاغری منجر می‌شود. غذاهای حاوی کربوهیدرات نقش مهمی در افزایش وزن دارند. مثلا مصرف ۵۰۰ کالری خرما و بادام بیشتر از ۵۰۰ کالری سینه مرغ باعث افزایش وزن می‌شود.

برای اینکه یک برنامه غذایی اصولی برای افزایش وزن داشته باشید، ابتدا باید گروه‌های غذایی را بشناسید و از ماهیت آنها مطلع شوید. گروه‌های غذایی را می‌توان به ۶ دسته تقسیم کرد:

مصرف آب، املاح، ویتامین‌ها و مواد معدنی با وجود اینکه برای بدن انسان لازم و مفید هستند، اما خاصیت چاق كنندگی ندارند؛ یعنی با مصرف آنها وزنی اضافه نمی‌کنید. یكی از اشتباهات افراد لاغر استفاده از مولتی ویتامین‌ها، شربت‌ها یا قرص‌های گران قیمت است كه اصلاً خاصیت چاق كنندگی ندارند. بسیاری از افراد نیز تصور می‌کنند چربی به دلیل اینكه بیشترین كالری را دارد، بیشتر از كربوهیدرات و پروتئین موجب افزایش وزن می‌شود. در حالی که این کربوهیدارت‌ها هستند که موجب چاق شدن افراد می‌شوند.جالب است بدانید که پروتئین و كربوهیدرات به یك اندازه كالری دارند، اما قدرت چاق كنندگی پروتئین از کربوهیدرات کمتر است. نمونه بارز این مورد اسكیموها هستند كه تغذیه‌ آنها از ۷۰% چربی و ۳۰% پروتئین تشكیل شده و از كربوهیدرات استفاده نمی‌كنند. این افراد لاغرترین اقوام جهانند. پس توصیه‌ی ما به افرادی كه می‌خواهند افزایش وزن داشته باشند این است كه از كربوهیدرات نسبت به مواد غذایی دیگر بیشتر استفاده کنند.

یک تخم مرغ دارای ۷۰ کالری، ۵ گرم چربی، ۶ گرم پروتئین و مقداری کربوهیدرات است. تخم مرغ در میان ورزشکاران، غذایی محبوب است زیرا به راحتی می‌توان آن را به وعده غذایی اضافه کرد. پروتئین موجود در تخم مرغ برای ساخت عضله به بدن کمک می‌کند. چربی موجود در تخم مرغ منبع قابل توجهی از انرژی را برای بدن مهیا می‌کند و میزان تستوسترون را افزایش می‌دهد. تخم مرغ دارای سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که به انعطاف مفاصل و سلامت سلول‌های بدن کمک می‌کند.

در سال‌های اخیر گفته شد که زرده تخم مرغ سرشار از چربی است و خطر بیماری‌های قلبی را بالا می‌برد؛ در حالی که تخم مرغ دارای کلسترول خوب است و میزان کلسترول‌ بد را در بدن کاهش می‌دهد. وجود عنصری به نام کولین در زرده تخم مرغ سبب کاهش ساخت چربی در قلب و بازسازی سلول‌ها می‌شود.

هر قاشق غذاخوری کره بادام زمینی تقریبا ۹۴ کالری، ۴ گرم پروتئین، ۸ گرم چربی و ۳ گرم کربوهیدرات دارد. کره بادام زمینی را می‌توان به راحتی با غذاها مخلوط کرد.

اگر هدف‌تان کاهش وزن است، مسلما برای تامین بخشی از پروتئین به سراغ گوشت‌های کم چرب مانند سینه مرغ، گوشت راسته و گوشت ماهی می‌روید. گوشت‌های پرچرب برای کسانی که به دنبال افزایش وزن هستند، ایده‏‌آل‎تر است. چربی حیوانی سرشار از پروتئین است و میزان تستوسترون را افزایش می‌دهد. تستوسترون هورمونی است که بیشتر در بدن مردان تولید می‌شود و به عضله سازی کمک می‌کند؛ همچنین باعث کاهش بافت چربی در بدن می‌شود.

لوبیا غذای فوق العاده‌ای است که تقریبا تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را در خود دارد. به طور متوسط یک فنجان لوبیا شامل ۲۲۵ کالری، ۱۵ گرم پروتئین، ۴۰ گرم کربوهیدرات و مقدار زیادی فیبر است. لوبیا انواع مختلفی مثل لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، لوبیا سیاه و غیره دارد که می‌توانید برای دریافت پروتئین و کالری بیشتر آن را در کنار کره بادام زمینی استفاده کنید.

سیب زمینی‌های ساده و شیرین، نخود فرنگی و ذرت سرشار از ویتامین، مواد معدنی، فیبر، آنتی اکسیدان، نشاسته و کربوهیدارت هستند و تقریبا هیچ چربی و پروتئینی هم ندارند. کالری موجود در این سبزیجات بسیار بیشتر از مواردی مانند بروکلی و مارچوبه است. این سبزیجات منبعی عمده  انرژی هستند و مواد مغذی موجود در این سبزیجات برای دیگر اعضای بدن نیز مفید است.

میزان کالری موجود در میوه‌ها ممکن است باعث تعجب شما شود. بعضی از رژیم‌های کم کالری توصیه می‌کنند میزان مصرف میوه‌ها را در طول روز کاهش دهید. یک سیب کوچک حدود ۵۰ کالری و یک فنجان خرما خرد شده حدود ۴۹۰ کالری دارد. به دلیل کالری بالا، بعضی از میوه‌ها گزینه‌ای عالی برای میان وعده هستند.

کربوهیدرات موجود در گندم یکی از غنی‌ترین غذاها برای افزایش وزن است. غلات کامل، کالری بالا اما پروتئین و چربی پایینی دارند. گندم یکی از غلات دارای فیبر، ویتامین و مواد معدنی است. از نمونه‌های این نوع غذا می‌توان به نان کامل (نان سبوس دار)، ماکارونی کامل (سبوس دار)، جو کامل و برنج قهوه‌ای اشاره کرد.

منظور از غلات کامل، غلاتی است که از پوسته‌ی خود جدا نشده و حاوی سبوس می‌باشد. اما برای تصفیه غلات، پوسته از دانه جدا شده و سپس شیره ذرت و شکر به آن اضافه می‌شود. غذاهایی مانند برنج سفید، نان سفید و ماکارونی بدون سبوس از این دسته هستند. غلات تصفیه شده را می‌توان از عوامل اصلی ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی دانست.

روغن زیتون، کانولا، بادام، دانه کتان و نارگیل همه سالم هستند. در یک قاشق چای‌خوری از این روغن‌ها حدود ۱۲۰ کالری و ۱۵ گرم چربی وجود دارد. ارزش غذایی این روغن‌ها مشابه یکدیگر است. میزان چربی اشباع این روغن‌ها بسیار کم است پس همینطور که باعث افزایش وزن می‌شوند، کلسترول را هم پایین می‌آورند. منظور ما این نیست که یک قاشق چای‌خوری روغن را خالی خالی بخورید. با این کار ممکن است دیگر هیچ وقت سمت این روغن‌ها نروید. چنین روغن‌هایی برای پخت و پز مناسب هستند، اما مراقب باشید که هیچ غذایی را با آنها سرخ نکنید.

یک لیوان شیر کامل دارای ۱۵۰ کالری، ۸ گرم پروتئین، ۱۳ گرم کربوهیدرات و ۱۳ گرم چربی است. پروتئین، موجب عضله سازی و چربی‌های اشباع موجب تولید تستوسترون، عضله سازی و کاهش چربی می‌شوند. شیر قطعا یکی از غذاهای فوق العاده است زیرا دارای مواد مغذی عالی است و روی افزایش وزن و بهبود عضله‌ها تاثیر مثبت دارد. از آنجا که شیر غذایی سبک می‌باشد، افزودن آن به برنامه غذایی بسیار آسان است.

شیر شکلات یک نوشیدنی مناسب برای ورزش است. این نوشیدنی برای ریکاوری استفاده می‌شود. شاید شیر شکلات نسبت به شیر، کلسیم کمتری داشته باشد اما با پروتئین موجود در آن می‌توان عضله سازی کرد. وقتی برنامه افزایش وزن را شروع می‌کنید، شیر کامل را قبل از ورزش و شیر شکلات را مقداری پس از ورزش بنوشید. هر دو نوع شیر دارای کلسیم و نوعی هورمون به نام IGF-1 هستند که باعث عضله سازی می‌شوند.

تمام آجیل‌ها کالری نسبتا بالایی دارند و منبع  مفیدی از مواد مغذی هستند. یک فنجان بادام خرد شده تقریبا ۵۲۹ کالری، ۴۵ گرم چربی (بیشتر چربی غیر اشباع)، ۲۰ گرم کربوهیدرات و ۲۰ گرم پروتئین دارد. آجیل‌ها جدای اینکه کالری بالا و مواد مغذی زیادی دارند، دارای میزان زیادی منیزیم، کلسیم و ویتامین E هستند که سطح کلسترول‌های مفید را افزایش می‌دهند.

حتما می‌دانید که بهترین و آسان‌ترین روش برای افزایش وزن سالم، بیشتر غذا خوردن است. مصرف داروهای خاص، کمبود مواد مغذی، بی میلی به غذا و بیماری می‌تواند باعث کاهش اشتها شود. احساس گرسنگی را با تغییر در عادات غذایی و همچنین روش‌های جدید پخت غذا، روش‌های اجتماعی و فیزیکی تقویت کنید. طوری که بتوانید با روشی سالم وزن اضافه کنید. اگر دلیل بی‌اشتهایی‌تان را نمی‌دانید، حتما این مسئله را با پزشک درمیان بگذارید تا مطمئن شوید مشکل از سلامتی شما نیست.

اگر از آنتی بیوتیک، داروهای شیمی درمانی، داروهای قلب یا مسکن‌ها استفاده می‌کنید، درباره مشکل اشتهایتان با پزشک صحبتی داشته باشید. پزشک ممکن است در چنین وضعیتی داروهایتان را با انواع مشابهی که تاثیرشان روی کاهش اشتها کمتر است، جایگزین کند. همچنین برای استفاده از مکمل‌هایی مانند زینک و مولتی ویتامین نیز نظر پزشک را بپرسید. هر دوی این مکمل‌ها می‌تواند اشتهایتان را افزایش دهد و میزان دریافت مواد مغذی‌تان را بالا ببرد.

مقدار کمی ورزش می‌تواند به تحریک اشتهایتان کمک کند، حتی اگر هر بار در روز دو تا سه مرتبه ۱۰ دقیقه پیاده‌روی داشته باشید، همین فعالیت می‌تواند میل‌تان به غذا خوردن را افزایش دهد.

تنها غذا خوردن، ممکن است حس بدی به فرد القا کند. تلاش برای تمام کردن وعده غذایی باعث از بین رفتن انگیزه و اشتهای افراد می‌شود. غذا را با دیگران میل و دستورهای پخت جدید را امتحان کنید تا با این حس طبیعی مقابله کرده باشید. در صورت امکان، وعده‌های غذایی خود را با خانواده میل کنید تا اشتهایتان به غذا بیشتر شود. همچنین برای قرار گرفتن در مسیر شاید لازم باشد با یک مشاور نیز صحبت کنید. یک متخصص تغذیه می‌تواند با برنامه ریزی و تشویق شما باعث شود مرتب‌تر غذا بخورید.

به جای اینکه مقدار وعده‌های اصلی را آنقدر زیاد در نظر بگیرید که با تمام کرد‌‌ن‌شان مشکل داشته باشید، مقدار وعده‌ها را کم و تعداد دفعات آن را زیاد کنید. در طول روز شش تا هفت مرتبه غذا بخورید و غذاهایی با کالری بالا و سرشار از مواد مغذی مانند کره بادام زمینی، میوه‌های خشک، آجیل‌ها و اسموتی‌های خانگی که دارای میوه‌های تازه، ماست و شیر هستند، میل کنید. این کار کالری مصرفی شما را بالا می‌برد، اما دیگر مثل قبل احساس پر شدن ناخوشایندی به شما دست نخواهد داد.

گاهی اشتهایتان به این دلیل پایین می‌آید که بشقاب‌تان را با غذایی پر کرده‌اید که هیچ علاقه‌ای به آن ندارید. انتخاب‌های سالم را دنبال کنید، اما سعی داشته باشید غذایی را انتخاب کنید که دوستش دارید حتی اگر در آن زمان از روز معمولا چنین غذایی نمی خورید. مهم افزایش کالری‌های دریافتی سالم است.

اگر برای هفته‌ها فقط از وعده‌های غذایی مشابهی استفاده می‌کنید، مطمئن باشید کمی تغییر در مدل غذاها می‌تواند روی اشتهایتان تاثیر زیادی داشته باشد. برای خود یک کتاب یا مجله آشپزی جدید بخرید. به غذای خود ادویه، گیاهان تازه، پیاز و سیر اضافه کنید. همچنین با اضافه کردن آب مرکبات به سبزیجات، گوشت‌ها و غلات کامل می‌توانید طعم‌شان را از این رو به آن رو کنید. فقط کافیست به چیزهای خوشمزه‌ای که دوست دارید فکر و آنها را با هم ترکیب کنید. مثلا روی ماکارونی خود پنیر بریزید، به سوپ خود خامه اضافه کنید و غیره.

اگر همچنان نمی‌توانید از تمام اشتهای خود استفاده کنید، غذایی بخورید که در کمترین حجم، بالاترین میزان کالری را به بدن شما می‌رسانند. برای مثال بلغور جو دوسر را به جای آب در شیر بپزید، به خوراک‌ها و سوپ‌های خود پودر شیر خشک و روغن زیتون اضافه کنید، در میان وعده‌ها به جای میوه‌های معمولی از میوه‌ خشک استفاده کنید و در بین وعده‌هایتان به جای آب، آبمیوه‌های ۱۰۰ درصد طبیعی بنوشید.

تنها چند مورد از این تغییرات را انجام دهید تا میزان کالری دریافتی روزانه‌تان افزایش پیدا کند. برای افزایش وزن سالم سعی کنید روزانه ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری، اضافه بر آنچه همیشه مصرف می‌کردید، غذا میل کنید.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود افراد به دنبال افزایش وزن باشند، این است که از لاغر بودن صورت خود رنج می‌برند. افرادی که دارای صورت‌های کشیده هستند، بیشتر از دیگران به این مشکل دچار هستند. برای چاقی صورت بهترین کار این است که وزن بدن را افزایش دهید. از آنجا که هیچ روش موضوعی برای پر شدن صورت وجود ندارد، بهترین راه استفاده از غذاهایی است که به چاق شدن کل بدن کمک می‌کند. ورزش صورت، استفاده از ماسک‌های آبرسان و مواد غذایی خاص بخشی از برنامه چاقی صورت محسوب می‌شود. برای پیدا کردن راه حل‌های دیگر توصیه می‌کنم مقاله روش های چاق شدن صورت را مطالعه کنید.

 

 

بله. البته کربوهیدرات چاق کننده است. اما بهتر از کربوهیدرات پیچیده، مانند غلات کامل استفاده کنید زیرا گزینه سالم‌تری است.

اسموتی‌های پروتئینی خانگی، کربوهیدرات‌ها، مانند برنج، مغزها و کره بادام زمینی، گوشت و تخم مرغهمگی چاق کننده‌اند.

رژیم چاقی دکتر کرمانی به شما کمک می‌کند در یک دوره سه ماهی حدود ۶ تا ۹ کیلو وزن اضافه کنید.هزینه این رژیم سه ماهه همراه با پشتیبانی رایگان، ۳۴۵ هزار تومان (سیصد و چهل و پنج هزارتومان) است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر شما

نام *

ایمیل

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

سلام خسته نباشید
من ۱۷سالمه قدم۱۶۵ وزنم ۴۴ کیلو میشه کمک کنید برای چاق شدن چی بخورم ؟؟

سلام فاطمه خانم عزیز
برای افزایش وزن از غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات بیشتر استفاده کن
مصرف مولتی ویتامین و اهن و زینک به افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنت کمک میکنه
و از همه مهم‌تر از یه رژیم اصولی و مناسب استفاده کن که مناسب شراط جسمانی خودت باشه
برای دریافت این رژیم به این لینک مراجعه کن

سلام من 22سالمه 53کیلو هستم میخوام60کیلو بشم بیماری و مشکلی هم ندارم فقط به بچه شیر میدم میشه کمکم کنید ممنون.

سلام لیلا خانم عزیز
شما تا زمانی که کودکتون به 6 ماه نرسیده و غذای کمکی رو شروع نکرده مجاز به رژیم نیستید چون هم به خودتون و هم به کودکتون آسیب میزنه
ولی بعد از 6 ماه میتونید رژیم بگیرید

سلام من ۱۶ سالمه ۴۹ کیلوم و قدم ۱۷۰ هستش
من احسای میکنم خیلی لاغرم هرچی ام میخورم چاق نمیشم😐😐😐چی کنم

سلام دوست خوبم
برای این که افزایش وزن داشته باشی باید غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات مصرف کنی
همچنین مصرف مولتی ویتامین و آهن و زینک باعث افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنتون می‌شه
ولی از همه مهم‌تر از یه رژیم درست و اصولی استفاده کن که مناسب با سنت باشه
برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

سلام من ۲۰سالمه و وزنم ۴۶هست شوخت ساز بدنم بالاست و تیرویید پرکاری دارم‌چیکارکنم چاق بشم

سلام مریم خانم عزیز
از یه رژیم اصولی افزایش وزن استفاده کنید که تیروئیدتون رو هم در نظر بگیره و رژیمتون متناسب با اون باشه
برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

سلام، وقتتون بخیر، من 17 سالمه قدم160 و وزنم 43، احساس میکنم اشتها دارم ولی وقتی یکم غذا میخورم حس میکنم شکمم زود پر میشه و دیگه اشتهایی ندارم

سلام دوست عزیز
اگر مشکل نفخ و ورم معده نداری و مایل هستی که اشتها و وزنت بالا بره ازمولتی ویتامین و آهن و زینک استفاده کن

برای دریافت مشاوره خرید رژیم دکتر کرمانی شماره همراه خود را ثبت کنید ما با شما تماس می‌گیریم

برای دریافت مشاوره با کارشناسان فیتامینشماره همراه خود را ثبت کنید ما با شما تماس می‌گیریم

کلیه حقوق متعلق به مجموعه به اندام دکتر کرمانی می باشد.


https://kermany.com/wp-content/uploads/2021/01/padcast.mp3Downloads-icon

رژیم غذایی دکتر کرمانی

بسیاری از افراد آرزوی‌شان کاهش وزن و تناسب اندام است. در حالیکه افراد دیگر به دنبال روش‌هایی برای افزایش وزن هستند. این دسته از افراد به احتمال زیاد انواع و اقسام رژیم‌های چاقی را امتحان کرده، اما نتیجه‌ای از آن نگرفته‌اند. همان طور که چاقی خطرناک است، لاغری زیاد هم افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف مثل ضعف در سیستم ایمنی بدن و عفونت می‌کند. علاوه بر آن، افراد لاغر در هنگام بیماری نسبت به بقیه دیرتر بهبود پیدا می‌کنند. فردی که ۱۰ تا ۲۰ درصد زیر وزن نرمال است، کم وزن تلقی می‌شود.

یکی از مشکلات شایع در راه اضافه کردن وزن، مصرف بیش از اندازه‌ی غذاهای پر کالری و بی ارزش است. این روش به جای اینکه باعث عضله سازی شود، موجب بد فرم شدن بدن و افزایش توده چربی می‌شود. اگر به دنبال یک رژیم چاقی سالم هستید، با ما همراه باشید.

اگر فرصت مطالعه این مقاله را ندارید به فایل صوتی آن گوش کنید.

 

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

بدن ما به ازای هر یک کیلوگرم از وزن خود، روزانه به ۳۰ کالری نیاز دارد. بنابراین اگر در مقابل هر یک کیلوگرم از وزن خود این مقدار کالری را دریافت کنیم مقدار سوخت مورد نیاز آن روز را تامین کرده و وزن ما ثابت خواهد ماند. اما اگر بیش از ۳۰ کالری مصرف کنیم، مطمئنا غذاهای اضافه تبدیل به چربی می‌شود. اگر هم کمتر از ۳۰ کالری برای هر یک کیلوگرم از وزن خود مصرف کنیم بدن برای تامین این کمبود به سوزاندن بافت‌های خود اقدام می‌کند و به لاغری منجر می‌شود. غذاهای حاوی کربوهیدرات نقش مهمی در افزایش وزن دارند. مثلا مصرف ۵۰۰ کالری خرما و بادام بیشتر از ۵۰۰ کالری سینه مرغ باعث افزایش وزن می‌شود.

برای اینکه یک برنامه غذایی اصولی برای افزایش وزن داشته باشید، ابتدا باید گروه‌های غذایی را بشناسید و از ماهیت آنها مطلع شوید. گروه‌های غذایی را می‌توان به ۶ دسته تقسیم کرد:

مصرف آب، املاح، ویتامین‌ها و مواد معدنی با وجود اینکه برای بدن انسان لازم و مفید هستند، اما خاصیت چاق كنندگی ندارند؛ یعنی با مصرف آنها وزنی اضافه نمی‌کنید. یكی از اشتباهات افراد لاغر استفاده از مولتی ویتامین‌ها، شربت‌ها یا قرص‌های گران قیمت است كه اصلاً خاصیت چاق كنندگی ندارند. بسیاری از افراد نیز تصور می‌کنند چربی به دلیل اینكه بیشترین كالری را دارد، بیشتر از كربوهیدرات و پروتئین موجب افزایش وزن می‌شود. در حالی که این کربوهیدارت‌ها هستند که موجب چاق شدن افراد می‌شوند.جالب است بدانید که پروتئین و كربوهیدرات به یك اندازه كالری دارند، اما قدرت چاق كنندگی پروتئین از کربوهیدرات کمتر است. نمونه بارز این مورد اسكیموها هستند كه تغذیه‌ آنها از ۷۰% چربی و ۳۰% پروتئین تشكیل شده و از كربوهیدرات استفاده نمی‌كنند. این افراد لاغرترین اقوام جهانند. پس توصیه‌ی ما به افرادی كه می‌خواهند افزایش وزن داشته باشند این است كه از كربوهیدرات نسبت به مواد غذایی دیگر بیشتر استفاده کنند.

یک تخم مرغ دارای ۷۰ کالری، ۵ گرم چربی، ۶ گرم پروتئین و مقداری کربوهیدرات است. تخم مرغ در میان ورزشکاران، غذایی محبوب است زیرا به راحتی می‌توان آن را به وعده غذایی اضافه کرد. پروتئین موجود در تخم مرغ برای ساخت عضله به بدن کمک می‌کند. چربی موجود در تخم مرغ منبع قابل توجهی از انرژی را برای بدن مهیا می‌کند و میزان تستوسترون را افزایش می‌دهد. تخم مرغ دارای سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که به انعطاف مفاصل و سلامت سلول‌های بدن کمک می‌کند.

در سال‌های اخیر گفته شد که زرده تخم مرغ سرشار از چربی است و خطر بیماری‌های قلبی را بالا می‌برد؛ در حالی که تخم مرغ دارای کلسترول خوب است و میزان کلسترول‌ بد را در بدن کاهش می‌دهد. وجود عنصری به نام کولین در زرده تخم مرغ سبب کاهش ساخت چربی در قلب و بازسازی سلول‌ها می‌شود.

هر قاشق غذاخوری کره بادام زمینی تقریبا ۹۴ کالری، ۴ گرم پروتئین، ۸ گرم چربی و ۳ گرم کربوهیدرات دارد. کره بادام زمینی را می‌توان به راحتی با غذاها مخلوط کرد.

اگر هدف‌تان کاهش وزن است، مسلما برای تامین بخشی از پروتئین به سراغ گوشت‌های کم چرب مانند سینه مرغ، گوشت راسته و گوشت ماهی می‌روید. گوشت‌های پرچرب برای کسانی که به دنبال افزایش وزن هستند، ایده‏‌آل‎تر است. چربی حیوانی سرشار از پروتئین است و میزان تستوسترون را افزایش می‌دهد. تستوسترون هورمونی است که بیشتر در بدن مردان تولید می‌شود و به عضله سازی کمک می‌کند؛ همچنین باعث کاهش بافت چربی در بدن می‌شود.

لوبیا غذای فوق العاده‌ای است که تقریبا تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را در خود دارد. به طور متوسط یک فنجان لوبیا شامل ۲۲۵ کالری، ۱۵ گرم پروتئین، ۴۰ گرم کربوهیدرات و مقدار زیادی فیبر است. لوبیا انواع مختلفی مثل لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، لوبیا سیاه و غیره دارد که می‌توانید برای دریافت پروتئین و کالری بیشتر آن را در کنار کره بادام زمینی استفاده کنید.

سیب زمینی‌های ساده و شیرین، نخود فرنگی و ذرت سرشار از ویتامین، مواد معدنی، فیبر، آنتی اکسیدان، نشاسته و کربوهیدارت هستند و تقریبا هیچ چربی و پروتئینی هم ندارند. کالری موجود در این سبزیجات بسیار بیشتر از مواردی مانند بروکلی و مارچوبه است. این سبزیجات منبعی عمده  انرژی هستند و مواد مغذی موجود در این سبزیجات برای دیگر اعضای بدن نیز مفید است.

میزان کالری موجود در میوه‌ها ممکن است باعث تعجب شما شود. بعضی از رژیم‌های کم کالری توصیه می‌کنند میزان مصرف میوه‌ها را در طول روز کاهش دهید. یک سیب کوچک حدود ۵۰ کالری و یک فنجان خرما خرد شده حدود ۴۹۰ کالری دارد. به دلیل کالری بالا، بعضی از میوه‌ها گزینه‌ای عالی برای میان وعده هستند.

کربوهیدرات موجود در گندم یکی از غنی‌ترین غذاها برای افزایش وزن است. غلات کامل، کالری بالا اما پروتئین و چربی پایینی دارند. گندم یکی از غلات دارای فیبر، ویتامین و مواد معدنی است. از نمونه‌های این نوع غذا می‌توان به نان کامل (نان سبوس دار)، ماکارونی کامل (سبوس دار)، جو کامل و برنج قهوه‌ای اشاره کرد.

منظور از غلات کامل، غلاتی است که از پوسته‌ی خود جدا نشده و حاوی سبوس می‌باشد. اما برای تصفیه غلات، پوسته از دانه جدا شده و سپس شیره ذرت و شکر به آن اضافه می‌شود. غذاهایی مانند برنج سفید، نان سفید و ماکارونی بدون سبوس از این دسته هستند. غلات تصفیه شده را می‌توان از عوامل اصلی ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی دانست.

روغن زیتون، کانولا، بادام، دانه کتان و نارگیل همه سالم هستند. در یک قاشق چای‌خوری از این روغن‌ها حدود ۱۲۰ کالری و ۱۵ گرم چربی وجود دارد. ارزش غذایی این روغن‌ها مشابه یکدیگر است. میزان چربی اشباع این روغن‌ها بسیار کم است پس همینطور که باعث افزایش وزن می‌شوند، کلسترول را هم پایین می‌آورند. منظور ما این نیست که یک قاشق چای‌خوری روغن را خالی خالی بخورید. با این کار ممکن است دیگر هیچ وقت سمت این روغن‌ها نروید. چنین روغن‌هایی برای پخت و پز مناسب هستند، اما مراقب باشید که هیچ غذایی را با آنها سرخ نکنید.

یک لیوان شیر کامل دارای ۱۵۰ کالری، ۸ گرم پروتئین، ۱۳ گرم کربوهیدرات و ۱۳ گرم چربی است. پروتئین، موجب عضله سازی و چربی‌های اشباع موجب تولید تستوسترون، عضله سازی و کاهش چربی می‌شوند. شیر قطعا یکی از غذاهای فوق العاده است زیرا دارای مواد مغذی عالی است و روی افزایش وزن و بهبود عضله‌ها تاثیر مثبت دارد. از آنجا که شیر غذایی سبک می‌باشد، افزودن آن به برنامه غذایی بسیار آسان است.

شیر شکلات یک نوشیدنی مناسب برای ورزش است. این نوشیدنی برای ریکاوری استفاده می‌شود. شاید شیر شکلات نسبت به شیر، کلسیم کمتری داشته باشد اما با پروتئین موجود در آن می‌توان عضله سازی کرد. وقتی برنامه افزایش وزن را شروع می‌کنید، شیر کامل را قبل از ورزش و شیر شکلات را مقداری پس از ورزش بنوشید. هر دو نوع شیر دارای کلسیم و نوعی هورمون به نام IGF-1 هستند که باعث عضله سازی می‌شوند.

تمام آجیل‌ها کالری نسبتا بالایی دارند و منبع  مفیدی از مواد مغذی هستند. یک فنجان بادام خرد شده تقریبا ۵۲۹ کالری، ۴۵ گرم چربی (بیشتر چربی غیر اشباع)، ۲۰ گرم کربوهیدرات و ۲۰ گرم پروتئین دارد. آجیل‌ها جدای اینکه کالری بالا و مواد مغذی زیادی دارند، دارای میزان زیادی منیزیم، کلسیم و ویتامین E هستند که سطح کلسترول‌های مفید را افزایش می‌دهند.

حتما می‌دانید که بهترین و آسان‌ترین روش برای افزایش وزن سالم، بیشتر غذا خوردن است. مصرف داروهای خاص، کمبود مواد مغذی، بی میلی به غذا و بیماری می‌تواند باعث کاهش اشتها شود. احساس گرسنگی را با تغییر در عادات غذایی و همچنین روش‌های جدید پخت غذا، روش‌های اجتماعی و فیزیکی تقویت کنید. طوری که بتوانید با روشی سالم وزن اضافه کنید. اگر دلیل بی‌اشتهایی‌تان را نمی‌دانید، حتما این مسئله را با پزشک درمیان بگذارید تا مطمئن شوید مشکل از سلامتی شما نیست.

اگر از آنتی بیوتیک، داروهای شیمی درمانی، داروهای قلب یا مسکن‌ها استفاده می‌کنید، درباره مشکل اشتهایتان با پزشک صحبتی داشته باشید. پزشک ممکن است در چنین وضعیتی داروهایتان را با انواع مشابهی که تاثیرشان روی کاهش اشتها کمتر است، جایگزین کند. همچنین برای استفاده از مکمل‌هایی مانند زینک و مولتی ویتامین نیز نظر پزشک را بپرسید. هر دوی این مکمل‌ها می‌تواند اشتهایتان را افزایش دهد و میزان دریافت مواد مغذی‌تان را بالا ببرد.

مقدار کمی ورزش می‌تواند به تحریک اشتهایتان کمک کند، حتی اگر هر بار در روز دو تا سه مرتبه ۱۰ دقیقه پیاده‌روی داشته باشید، همین فعالیت می‌تواند میل‌تان به غذا خوردن را افزایش دهد.

تنها غذا خوردن، ممکن است حس بدی به فرد القا کند. تلاش برای تمام کردن وعده غذایی باعث از بین رفتن انگیزه و اشتهای افراد می‌شود. غذا را با دیگران میل و دستورهای پخت جدید را امتحان کنید تا با این حس طبیعی مقابله کرده باشید. در صورت امکان، وعده‌های غذایی خود را با خانواده میل کنید تا اشتهایتان به غذا بیشتر شود. همچنین برای قرار گرفتن در مسیر شاید لازم باشد با یک مشاور نیز صحبت کنید. یک متخصص تغذیه می‌تواند با برنامه ریزی و تشویق شما باعث شود مرتب‌تر غذا بخورید.

به جای اینکه مقدار وعده‌های اصلی را آنقدر زیاد در نظر بگیرید که با تمام کرد‌‌ن‌شان مشکل داشته باشید، مقدار وعده‌ها را کم و تعداد دفعات آن را زیاد کنید. در طول روز شش تا هفت مرتبه غذا بخورید و غذاهایی با کالری بالا و سرشار از مواد مغذی مانند کره بادام زمینی، میوه‌های خشک، آجیل‌ها و اسموتی‌های خانگی که دارای میوه‌های تازه، ماست و شیر هستند، میل کنید. این کار کالری مصرفی شما را بالا می‌برد، اما دیگر مثل قبل احساس پر شدن ناخوشایندی به شما دست نخواهد داد.

گاهی اشتهایتان به این دلیل پایین می‌آید که بشقاب‌تان را با غذایی پر کرده‌اید که هیچ علاقه‌ای به آن ندارید. انتخاب‌های سالم را دنبال کنید، اما سعی داشته باشید غذایی را انتخاب کنید که دوستش دارید حتی اگر در آن زمان از روز معمولا چنین غذایی نمی خورید. مهم افزایش کالری‌های دریافتی سالم است.

اگر برای هفته‌ها فقط از وعده‌های غذایی مشابهی استفاده می‌کنید، مطمئن باشید کمی تغییر در مدل غذاها می‌تواند روی اشتهایتان تاثیر زیادی داشته باشد. برای خود یک کتاب یا مجله آشپزی جدید بخرید. به غذای خود ادویه، گیاهان تازه، پیاز و سیر اضافه کنید. همچنین با اضافه کردن آب مرکبات به سبزیجات، گوشت‌ها و غلات کامل می‌توانید طعم‌شان را از این رو به آن رو کنید. فقط کافیست به چیزهای خوشمزه‌ای که دوست دارید فکر و آنها را با هم ترکیب کنید. مثلا روی ماکارونی خود پنیر بریزید، به سوپ خود خامه اضافه کنید و غیره.

اگر همچنان نمی‌توانید از تمام اشتهای خود استفاده کنید، غذایی بخورید که در کمترین حجم، بالاترین میزان کالری را به بدن شما می‌رسانند. برای مثال بلغور جو دوسر را به جای آب در شیر بپزید، به خوراک‌ها و سوپ‌های خود پودر شیر خشک و روغن زیتون اضافه کنید، در میان وعده‌ها به جای میوه‌های معمولی از میوه‌ خشک استفاده کنید و در بین وعده‌هایتان به جای آب، آبمیوه‌های ۱۰۰ درصد طبیعی بنوشید.

تنها چند مورد از این تغییرات را انجام دهید تا میزان کالری دریافتی روزانه‌تان افزایش پیدا کند. برای افزایش وزن سالم سعی کنید روزانه ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری، اضافه بر آنچه همیشه مصرف می‌کردید، غذا میل کنید.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود افراد به دنبال افزایش وزن باشند، این است که از لاغر بودن صورت خود رنج می‌برند. افرادی که دارای صورت‌های کشیده هستند، بیشتر از دیگران به این مشکل دچار هستند. برای چاقی صورت بهترین کار این است که وزن بدن را افزایش دهید. از آنجا که هیچ روش موضوعی برای پر شدن صورت وجود ندارد، بهترین راه استفاده از غذاهایی است که به چاق شدن کل بدن کمک می‌کند. ورزش صورت، استفاده از ماسک‌های آبرسان و مواد غذایی خاص بخشی از برنامه چاقی صورت محسوب می‌شود. برای پیدا کردن راه حل‌های دیگر توصیه می‌کنم مقاله روش های چاق شدن صورت را مطالعه کنید.

 

 

بله. البته کربوهیدرات چاق کننده است. اما بهتر از کربوهیدرات پیچیده، مانند غلات کامل استفاده کنید زیرا گزینه سالم‌تری است.

اسموتی‌های پروتئینی خانگی، کربوهیدرات‌ها، مانند برنج، مغزها و کره بادام زمینی، گوشت و تخم مرغهمگی چاق کننده‌اند.

رژیم چاقی دکتر کرمانی به شما کمک می‌کند در یک دوره سه ماهی حدود ۶ تا ۹ کیلو وزن اضافه کنید.هزینه این رژیم سه ماهه همراه با پشتیبانی رایگان، ۳۴۵ هزار تومان (سیصد و چهل و پنج هزارتومان) است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر شما

نام *

ایمیل

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

سلام خسته نباشید
من ۱۷سالمه قدم۱۶۵ وزنم ۴۴ کیلو میشه کمک کنید برای چاق شدن چی بخورم ؟؟

سلام فاطمه خانم عزیز
برای افزایش وزن از غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات بیشتر استفاده کن
مصرف مولتی ویتامین و اهن و زینک به افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنت کمک میکنه
و از همه مهم‌تر از یه رژیم اصولی و مناسب استفاده کن که مناسب شراط جسمانی خودت باشه
برای دریافت این رژیم به این لینک مراجعه کن

سلام من 22سالمه 53کیلو هستم میخوام60کیلو بشم بیماری و مشکلی هم ندارم فقط به بچه شیر میدم میشه کمکم کنید ممنون.

سلام لیلا خانم عزیز
شما تا زمانی که کودکتون به 6 ماه نرسیده و غذای کمکی رو شروع نکرده مجاز به رژیم نیستید چون هم به خودتون و هم به کودکتون آسیب میزنه
ولی بعد از 6 ماه میتونید رژیم بگیرید

سلام من ۱۶ سالمه ۴۹ کیلوم و قدم ۱۷۰ هستش
من احسای میکنم خیلی لاغرم هرچی ام میخورم چاق نمیشم😐😐😐چی کنم

سلام دوست خوبم
برای این که افزایش وزن داشته باشی باید غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات مصرف کنی
همچنین مصرف مولتی ویتامین و آهن و زینک باعث افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنتون می‌شه
ولی از همه مهم‌تر از یه رژیم درست و اصولی استفاده کن که مناسب با سنت باشه
برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

سلام من ۲۰سالمه و وزنم ۴۶هست شوخت ساز بدنم بالاست و تیرویید پرکاری دارم‌چیکارکنم چاق بشم

سلام مریم خانم عزیز
از یه رژیم اصولی افزایش وزن استفاده کنید که تیروئیدتون رو هم در نظر بگیره و رژیمتون متناسب با اون باشه
برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

سلام، وقتتون بخیر، من 17 سالمه قدم160 و وزنم 43، احساس میکنم اشتها دارم ولی وقتی یکم غذا میخورم حس میکنم شکمم زود پر میشه و دیگه اشتهایی ندارم

سلام دوست عزیز
اگر مشکل نفخ و ورم معده نداری و مایل هستی که اشتها و وزنت بالا بره ازمولتی ویتامین و آهن و زینک استفاده کن

برای دریافت مشاوره خرید رژیم دکتر کرمانی شماره همراه خود را ثبت کنید ما با شما تماس می‌گیریم

برای دریافت مشاوره با کارشناسان فیتامینشماره همراه خود را ثبت کنید ما با شما تماس می‌گیریم

کلیه حقوق متعلق به مجموعه به اندام دکتر کرمانی می باشد.


https://kermany.com/wp-content/uploads/2021/01/padcast.mp3Downloads-icon

 مشاور تغذیه برای چاق شدن نیز برنامه های خاصی برای افراد لاغر ارائه می دهد اما قبل از هر اقدامی مشاور تغذیه برای چاق شدن علت لاغری فرد را بررسی می کند وبا تجویز برخی از آزمایشات در ابتدا علل لاغری فرد را برررسی می کند سپس  رژیم غذایی مناسب برای فرد تعیین می کند.

-مشاور تغذیه برای چاق شدن از شما می خواهد از چربی ها دوری کنید با وجود اینکه شما می خواهید افزایش وزن داشته باشید، نباید بیش از حد چربی مصرف کنید.

 متخصص تغذیه خوب  ازشما می خواهد برای چاقی به سراغ چیپس و شکلات نروید. غذاهای آماده و سرخ کردنی مصرف نکنید.و به جای این غذاها ازپروتئین وغذاهای  کم چربی مثل ماهی تن ، غذاهای دریایی، سینه مرغ، بوقلمون، گوشت کم چربی، میوه و سبزیجات استفاده کنید.

-یکی دیگر ازپیشنهادات مشاور تغذیه برای چاق شدن این است که برای افزایش وزن و چاق شدن آب بنوشید حداقل روزانه ۲ لیتر یا بیشتر آب بنوشید. البته باید گفت این مقدار آب برای فرد زیاد است ولی این مقدار آب برای افزایش وزن لازم است.

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

-پیشنهاد دیگری که مشاور تغذیه برای چاق شدن دارد این است که بخوابید راحت ترین کاربرای افزایش وزن خواب است. شما باید حداقل ۸ ساعت در شب بخوابید و واقعاً به آن نیاز دارید.

-مشاور تغذیه برای چاق شدن به شما خواهد گفت که برای چاق شدن سراغ مواد غذایی پُرخطر نروید مثلا شکر و شیرینی را در رژیم غذایی‌ خود افزایش ندهیدزیرا متخصصین تغذیه معتقد اند این نوع مواد غذایی  به سلامت لاغر‌ها آسیب می‌ رساند و باعث بروز بیماری هایی برای فرد می شود.

-یکی دیگر ازراهکارهایی که مشاور تغذیه برای چاق شدن ارائه می دهد این است که وعده‌ های غذایی خود را افزایش دهید ، حتی اگر در هر وعده میزان غذای مصرفی ‌تان کم باشد.

زمانی که فردی به شدت دچار کمبود وزن است برای درمان آن، گاهی  مشاور تغذیه  باید دارو درمانی انجام دهد پزشک باید عدم تعادل هورمونی بدن، افسردگی و دیگر بیماری های غیر ملموس مانند کم خوری و پرخوری عصبی را در ابتدا درمان کند.

مشاور تغذیه برای چاق شدن دلایل مختلفی را برای کاهش وزن افراد ارائه می دهند که باعث می شود فرد دچار کمبود وزن شود گاهی اوقات ممکن است علل متعدد باعث لاغری در فرد شودعلل کمبود وزن عبارتند از :

یکی از دلایلی که مشاور تغذیه برای چاق شدن می گویند این است که بعضی از افراد به علت ویژه گی های فیزیکی خانواده گی به طور طبیعی دارای توده بدنی کم هستند.

اگر فرد متابولیسم بالا داشته باشد ممکن است هنگام غذا خوردن انرژی زیادی از غذا دریافت نکند وهمین امر موجب می شود فرد افزایش وزن نداشته باشد.

افرادی که فعالیت های بدنی منظم و بالای دارند ، مانند دونده ها ممکن است کالری زیادی را بسوزاند که باعث کم شدن وزن افراد می شود.

آجیل ، کره بادام زمینی،پنیر،میوه های خشک شده و آووکادو ، میان وعده های مناسبی برای افراد می باشند که مشاور تغذیه برای چاق شدن به شما توصیه می کند .در این میان وعده می توانید برخی اوقات از شکر و چربی نیز استفاده کنید.اما سعی کنید بیشتر غذاهای سالم  داشته باشید که علاوه بر کالری ، مواد مغذی هم داشته باشد.

 یکی از توصیه های مهمی که مشاور تغذیه برای چاق شدن می کند ورزش کردن است ورزش و تمرین به خصوص تمرینات قدرتی به شما کمک کند که علاوه بر افزایش وزن عضلات خود را نیز بسازید. همچنین این ورزشها باعث می شود اشتهای شما نیز تحریک شود.

اگر کمبود وزن دارید به جای خوردن سه وعده غذایی اصلی چندین وعده غذایی کوچک تر داشته باشید .غذا های غنی از مواد مغذی را انتخاب کنید، به عنوان مثال ، نان ها ،غلات،میوه ها، سبزیجات محصولات لبنی ،آجیل و دانه ها را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

نکاتی که مشاور تغذیه برای چاق شدن به شما توصیه می کند در هنگام افزایش وزن به انها توجه کنید.

– تاحد امکان پیش از خوردن غذا آب ننوشید.

-نوشیدن شیر قبل از خواب و در طول روز به چاق شدن شما کمک می کند.

-تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید ولی حجم کمی در این وعده غذایی دریافت کنید.

-به اندازه کافی بخوابید.

-سیگار نکشید

تغذیه متعادل درحقیقت تغذیه ای است که نیازهای فرد را به مواد مغذی را در شرایط مختلف فیزیولوژیکی تأمین کند. یعنی رژیم غذایی حاوی مواد غذایی متنوع از تمامی گروههای غذایی باشد و به مقدار کافی هم خورده شود. تغذیه متعادل  که مشاور تغذیه برای چاق شدن به شما ارائه می دهد شامل :

انواع نان به خصوص نوع سبوس دار، نان های سنتی، برنج، انواع ماکارونی و رشته ها، غلات و فرآورده های آنها به ویژه محصولات تهیه شده از دانه کامل غلات در چاق شدن تاثیر می گذارد.زیرا این گروه ها دارای کربوهیدرات های پیچیده و فیبر غذایی در انواع سبوس دار آن، برخی ویتامین های گروه B، آهن، پروتئین ناکامل و منیزیم هستند.

 انواع سبزی های برگ سبز، انواع  کلم، هویچ، بادمجان، نخود سبز، لوبیا سبز، کاهو، قارچ، انواع کدو، فلفل و گوجه فرنگی در رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا این مواد غذایی دارای انواع ویتامین هایA و C، مواد معدنی مانند پتاسیم و مقدار زیادی فیبر غذایی و آب می باشد.

انواع میوه و آب میوه تازه طبیعی، کمپوت میوه و میوه های خشک همه دارای مواد مغذی هستند که مواد مغذی مهم این گروه شامل ویتامین C، پیش ساز ویتامین A، فیبر غذایی، مواد معدنی و آب است.

شیر و فرآورده های آن مثل ماست، پنیر، کشک، دوغ  از مواد غذایی می باشد که مشاور تغذیه به شما توصیه می کند اما بهتر است از لبنیات کم چرب استفاده کنید. این گروه از مواد غذایی شامل کلسیم، پروتئین با کیفیت بالا، فسفر، ویتامین B2 و سایر مواد مغذی می باشد.

این گروه شامل انواع گوشت قرمز و سفید مانند مرغ ماهی، پرندگان است .انواع حبوبات مانند نخود، لوبیا، عدس و انواع مغز دانه ها مانند بادام و فندق دارای پروتئین، آهن، فسفر، ویتامین های  می باشد.

 

 

 

مشاور تغذیه برای چاق شدن اولین اقدام برای رژیم چاقی و رسیدن به اندامی مناسب را شناسایی مشکلات سیستم بدنی می داند. آنالیز صحیح بدن وشناسایی عوامل ایجاد لاغری در بدن فرد اهمیت زیادی دارد که باید یک مشاوره تغذیه  برای چاق شدن که  به آن آگاهی  دارد مورد بررسی قرار بگیرد.

برای چاق شدن اصولی چندین مرحله وجود دارد  که تمام این مراحل توسط مشاوره تغذیه برای چاق شدن  به شما آموزش داده می شود. این مراحل عبارتند از:

 

 

در مرحله اول برای اقدام به چاق شدن مشاوره تغذیه نیاز است که میزان کالری و انرژی که هر روز دریافت می کنید را محاسبه کند. توجه داشته باشید که برای اندازه گیری کالری نباید به برنامه غذایی روزانه شما تغییری داده شود .

هنگامی که تحت درمان تغذیه ای قرار دمی گیریدبه این نکته توجه داشته باشید  که مشاوره تغذیه برای چاق شدن موظف است علت چاقی یا لاغری شما را بگوید و نسبت به مشکلات بدن و یا ساختار فیزیکی و درونی شما یک رژیم مناسب تنظیم نماید.

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

 

 

مواد غذایی را که در طول روز میخورید را به طور کامل یادداشت کنید. و سپس طبق هرم غذایی میزان کالری دریافتیتان را محاسبه کنید. مشاوره تغذیه برای چاق شدن ، برای انجام این کار به شما کمک می کند و در جلسه اول وزن شما را محاسبه میکند.

 

پس از اینکه مشاوره تغذیه  با توجه به رژیم غذایی روزانه شما، کالری و انرژی دریافتی شما را محاسبه کرد،  به تهیه رژیم چاقی برای شما می پردازد. لازم است در روزهای اول رژیم چاقی خود، نسبت به قبل مقداری  کالری بیشتر، دریافت کنید.

توجه کنید که برای زیاد شدن وزنتان باید زیاد بخورید. مشاوره تغذیه چاقی  ، از شما می خواهد تا تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید. بهترین حالت داشتن ۵ تا ۶ وعده غذایی به فاصله ۲ تا ۳ ساعت از هم میباشد.

زمانی که وزن فرد نسبت به قد او، ۱۰ تا ۲۰ درصد کمتر از حالت طبیعی و نرمال باشد، می توان گفت که این فرد، دچار کم وزنی است.

 

برخی از دلایلی که موجب لاغری بیش از اندازه می شود عبارت است از

تغذیه نامناسب
استرس
نداشتن فعالیت جسمانی
کمبود خواب
ژنتیک

در آخر باید گفت که  همانطور که نباید رژیم لاغری خودسرانه بگیرید و به روش های غیر اصولی اقدام کنید، برای افزایش وزن نیز باید از یک رژیم غذایی اصولی که توسط مشاوره تغذیه برای چاق شدن  تهیه کرده است پیروی نمائید.

به طور کلی داشتن رژیم غذایی مناسب و همچنین  مصرف غذاهای مفید برای بدن، تاثیر مستقیم و بسیار موثری بر رفع لاغری و افزایش وزن  افراد دارد، اما توجه داشته باشید، اینکه انتظار داشته باشید، با پرخوری و مصرف مقدار زیادی غذا در هر وعده، سریعا به وزن مورد نظر برسید، انتظاری غیرمعقولانه و نادرست است. عجله کردن در این روش به هیچ وجه درست نیست و نتیجه خوبی نخواهد داشت.

 

اگر شما تحت نظر متخصص تغذیه خوب رژیم غذایی دریافت کنید و مطابق آن و به تدریج وزن اضافه داشته باشید، می توانید مطمئن باشد که نگرانی برای عوارض بعدی وجود نخواهد داشت و احتمال برگشتن به وضعیت قبلی بسیار کم است و وزنی که با برنامه و رژیم غذایی مفید و تدریجی اضافه می شود  به هیچ وجه از بین نمی رود.

 

 

این را بدانید که  ورزش فقط برای کاهش وزن نیست. برای اینکه کالری دریافتی‌تان از کالری‌ای که می‌سوزانید بیشتر باشد، باید یک رژیم غذایی مخصوص عضله‌سازی را دنبال کنید. به عنوان مثال  ورزشیهای  مانند اسکات، ددلیفت و دیپ پارالل می‌توانند به افزایش وزن و افزایش حجم عضلات کمک کنند. به‌جای حرکات تکراری با وزنه‌های سبک، از وزنه‌های سنگین‌تر استفاده کنید.

 

در صورت مثبت یا منفی بودن نتیجه‌ی رژیم‌ شما نباید ، آن را نیمه‌کاره رها کنید. اگر رژیم‌تان را نیمه‌کاره رها کنید، ممکن است وزنی را که به‌دست آورده‌اید، از دست بدهید. اگر از غذاهای تکراری خسته می‌شوید، غذاهایتان را عوض کنید. اما تا پایان به رژیم غذایی‌تان وفادار باشید تا نتیجه‌ی مطلوبی بگیرید.

 

 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وبسایت

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

کاربر گرامی، استفاده از اعتبار، صرفاً برای مشاوره ویدئویی، تلفنی و مشاوره متنی قابل استفاده است
و برای ویزیت های حضوری قابل استفاده نیست.

مشاوره متنی
شروع قیمت از 10،000 تومان


مشاوره ویدئویی
شروع قیمت از 19،500 تومان


نوبت حضوری
رزرو آنلاین و قطعی نوبت حضوری


اپلیکیشن زوپ

کارایی بهتر و آسانتر از زوپ

با سلام برای افزایش وزن باید حتما رژیم تخصصی واستون تجویز بشه که تو این فضا امکانش نیست و باید به پیج اینستاگرام مطب مراجعه کنید ولی برای افزایش وزن توصیه های کلی لطفا در کنار رژیم این توصیه های تغذیه ای رو رعایت کنید:1-مواد غذایی رو بجای هم میتونید از لیست جانشینی مصرف کنید2- بجای برنج و خورشت از غذاهای حاضری دو وعده ناهار و شام میتونید استفاده کنید 3- روزی 8 لیوان آب بنوشید 4- روزی نیم ساعت پیاده روی یا ورزش داشته باشید حتی اگه شده در منزل 5- همراه ناهار و شام یک کاسه سالاد و روغن زیتون دوقاشق بخورید6- بعد از غذا یک لیوان شربت شیرین میل کنید7-غذاهاتون رو با روغن زیتون پرانرژی کنید8- خواب شبانه رو منظم کنید و بین ساعت 12 شب تا 8 صبح بخوابید.9-از استرس ها دوری کنید10- قبل از شروع رژیم با حداقل لباس از خودتون از چند زاویه عکس بگیرید و هر ماه عکس ها را با هم مقایسه کنید تا با مشاهده تغییرات انگیزه شما برای رژیم بیشتر بشه.11-این رژیم به مدت یکماه برای شما طراحی شده است لطفا پایان یک ماه وزن خودتون رو گزارش کنید و رژیم جدید را دریافت کنید12-برای جلوگیری از نوسانات حین وزن کشی هر ماه، باید از شروع رژیم خودتون رو وزن کنید و پایان ماه مجددا با همان ترازوی اولیه خودتون رو وزن کنید و ترازو نباید عوض شود چون درصد خطا بالا میرود

خیر ناهار و شام ها رو همه نوع غذایی میتونید بخورید اما اگه غذاهای حاضری رو در برخی از وعده ها استفاده کنید بیشتر میخورید پیاده روی باعث تنظیم اشتها میشه نه لاغر میکنه نه چاق میکنه فقط متابولیسم رو تنظیم میکنه


برنامه تغذیه حجم دهی عضلات

سلام اقای صادق جعفر زاده پسری 16 ساله با قد 170 و وزن حدود 50-53 کیلو گرم هستم و چربی خیلی کمی دارم یه برنامه تغذیه برای افزایش وزن و حجم دهی عضلات میخواستم 3 روز در هفته تمرین رزمی 1.5 ساعته دارم و هر رو به جز 5 شنبه ها تمرینات بدنسازی بالاتنه کار میکنم حدود 1 ساعت


لاغری

سلام خسته نباشید
وقتتون بخیر
بنده 17 سالمه و قدم هم 183 هست ولی وزنم 50
از وقتی هم یادمه لاغر بودم ولی هرچی چکاپ دادم مشکلی نداشتم


ضعف و سرگیجه

سلام وقتتون بخیر. خانم 40 ساله هستم. تقریبا دو هفته پیش اهدای خون انجام دادم. یک هفته پیش هم بدلیل درد جراحی دندان عقل نهفته انجام دادم . و متاسفانه پروسه بعد از جراحی عارضه دار شد و عفونت و التهاب کرد . انتی بیوتیک و مسکن و دگزا خیلی مصرف کردم تو یک هفته اخیر . الان با این شرایطی که پشت سر گذاشتم ضعف شدید دارم امروز که تونستم کمی کارام انجام بدم بازم هی چشام سیاهی میرفت و انرژی نداشتم . تغذیه ام در هفته گذشته متاسفانه بیشتر غذاهای نرم و قندی مثل فرنی و بستنی بوده بخاطر جراحی و امروز متوجه شدم یک کیلو هم زیاد شدم. 68 کیلو با قد 160 .برای بهبود ضعف و بهتر شدن انرژی ام بعد از جراحی چه تغذیه ای داشته باشم که خیلی هم وزن بالا نره از این بیشتر.


درخواست رژیم درمانی با هدف کاهش وزن

با سلام . علی محمدی هستم متولد 1365 و دارای وزن 113 کیلوگرم و دارای توده چربی در ناحیه شکم و بالا تنه می باشم.قابل ذکر است که به دلیل کارمند بودن و همچنین دیسک کمر دچار بی تحرکی هستم.لطفا مشاوره لازم با هدف کاهش وزن ارائه بفرمایید


میان وعده

سلام. وقتتون بخیر. برای میان وعده های بین سه وعده غذایی اصلی، به طور مثال دمنوش یا کیک در کنار یک شیرینی، چه مدل شیرینی ای رو تا چه میزان توصیه می کنید؟؟


مجوزهای قانونی


برخی از افتخارات


مجوزهای قانونی


برخی از افتخارات

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

من قدم۱۶۴ وزنم ۴۶

اونایی ک رفتن دکتر تغذیه چه قرصا و داروها و برنامه غذایی داده ؟

لطفا دقیق بگید واجبه برام 

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

خودت بايد بري تا نسبت به قد و وزنت برنامه بگيري

لایک 🤗

به من هر و اسپاگتی نوشته بود خوردم ماهی پنج کیلو چاق شدم

بچه ها باورتون نمیشه!  برای بچم از «داستان من» با اسم و عکس خودش کتاب سفارش دادم، امروز رسید خیلی جذذذابه، شما هم برید ببینید،

 خوندن همه کتابها با اسم بچه خودتون مجانیه، کودکتون قهرمان داستان میشه، اینجا میتونید مجانی بخونید و سفارش بدید  

ول کن دختر چاق شب برای چی لباسای جذاب جذب بپوش حال کن

من رفتم ۴ ماه

یچی بگین من لاغر بشم فقط

میشه دقیق تر بگی؟

هم اسم قرص هم برنامه؟

هرو اسپاگتی چیه؟دارو یا غذاشو میگی؟

خب چی شد؟

چیا خوردی؟

روش جلوگیریت چیه 

من وزنم مث تو بود با امپول و قرص جلوگیری چاق شدم

خیلییییی اضافه کردم.ثابتم موندم الان ۱۲ سال شده.نه کم میکنم نه زیاد

هر چیه

برای خودم نه کس دیگه ای رفت اینا رو گفته

اول که پنج وعده باید چیزی بخوره

پلو ظهرش از ۲۲ قاشق شروع کرد

میان وعده ها هم سیب زمینی سرخ کرده و سس و یا شیرینی خامه ای

معمولا شام هم ماکارانی یا کوکو سیبزمینی

تو وعده های ناهار و شام هم زیاد ماکارانی داشت

مکمل هم قرص جوشان مولتی ویتامین داده با یکی دو چیز دیگه

قرص سیپروهپتادین هم داده که چون خواب اوره نمیخوره

بمنم بگو لدفا شبیه لک لک شدم

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

اینارو واقعا دکتر داده؟

چجور دکتریه نون خامه ای تجویز کرده؟😨

ادم کبد چرب میگیره که

برنامه غذایی داد.اونو یادم نمیاد ولی مثلا یه روزش استیک گوشت بود ‌صبحانه ش ببشتر عدسی با گلپر با یک کف دست نون بود.یکماه برنج و خورشتهای مختلف بود.بعضی صبحانه هاش نون و کره و مربا بود و….ولی میان وعده هاش رو یادمه روزی ۴ واحد میوه الالخصوص موز و انگور بود.روزی یک لیوان آب هویج بود با شیرعسل.شب وقت خواب روزی ۲۰ عدد چهارمغز بود.عصرونه روزی یک عدد شیرینی بود.روزی ۵ عدد خرما بود.

مکمل هم میداد.ماه اول روزی یک عدد ویتامین ای ۱۰۰ و روزی ۳ عدد مخمر آبجو قبل هر وعده یکی.روزی یک عدد زینک پلاس ۱۰ داد و روزی یک مولتی ویتامین فارماتون.ماه بعد ای رو کرد ۲۰۰ تا ماه آخر ویتامین ای ۴۰۰ شد.مخمر هم تا روزی ۹ تا رسوندش.یعنی قبل هر وعده ۳تا.زینک و فارماتون و هم ثابت بود.

بله هر روز که نداده در طول هفته برای یک دختر دانش آموز که خیلی کم چیزی میخوره بزور ۴۰ کیلو داره با قد ۱۷۴ فکر میکنی با این قد و وزن کبد چرب میگیره

همونم نمیخوره کشته ما رو

به من گفت انقدر که این میان وعده هات مهمه وعده هات نیستن.یعنی ببشتر با اونا و مکملا چاق شو

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت می‌باشید

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و
آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین
مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت
صفحه
“شرایط استفاده از سایت”
را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت
بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده
و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است
نی نی سایت

نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن
نظر متخصص تغذیه برای چاق شدن

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *