نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر
نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

برخی از دوستی های قبل از ازدواج بین دخترها و پسرها ، دوستی هایی هستند که هدفی غیر از ازدواج دارند . این نوع دوستی ها پایدار و بلند مدت نیستند و مشکلات زیادی را برای دختران و پسران در پی دارند که در این بخش از نمناک این مشکلات را بررسی می کنیم.

روابط عاطفی

دوستی های قبل از ازدواج بین دختران و پسران که با هدف غیر از ازدواج صورت می گیرد مشکلات پی در پی را برای جوانان دارد . جوانانی که با این هدف با یکدیگر دوست می شوند ، دچار وابستگی عاطفی می گردند که قطع رابطه را برای آنان سخت می کند .

اغلب این دوستی ها با آشنایی ناکافی و معیارهای نادرست تشکیل شده است و هر یک از طرفین در این نوع دوستی ها مسئولیت برقراری رابطه را بر عهده نمی گیرند. به عنوان مثال دختر و پسری را در نظر بگیرید که با یکدیگر با قصد غیر از ازدواج دوست شده اند و طرف مقابل خود را بر اساس معیارهای ازدواجشان انتخاب نکرده اند زیرا قرار نیست با یکدیگر ازدواج کنند ، چنین دوستی هایی فقط به ضرر افراد تمام می شود و مشکلات روحی فراوانی برای آن ها به بار می آورد .

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

همانطور که گفتیم افرادی که با هدف غیر از ازدواج با یکدیگر دوست می شوند ، چون بر اساس معیارهای ازدواج انتخاب نشده اند معمولا افرادی هستند که کیفیت اخلاقی پایینی دارند و به درد ازدواج نمی خورند. دختر و پسری که با یکدیگر با هدف یر از ازدواج دوست هستند در آینده دو حالت برایشان به وجود می آید :اولین حالت این است که آن ها بعد از مدتی به خاطر مشکلاتی که وجود دارد دوستی خود را برهم می زنند وبسیار ضربه روحی خواهند خورد .

حالت دوم وقتی است که طرفین به یکدیگر وابستگی عاطفی زیادی پیدا می کنند و نمی توانند از یکدیگر جدا شوند ، در این حالت طرفین تصمیم به ازدواج می گیرند ککه کار غیرعاقلانه ای است زیرا طرف مقابلشان را بر اساس معیارهایشان انتخاب نکرده اند و او مناسب ازدواج نیست.

در این گونه روابط حداقل شناخت وجود دارد و فردی که برای این نوع دوستی انتخاب می شود معیارهای اخلاقی مورد نظر فرد دیگر را ندارد مثلا در برخی موارد دختران حدی از یک رابطه را می پسندند اما پسران پا را از این حدود فراتر می گذارند و خواسته بیشتری دارند ، در این روابط دختران به علت ترس از دست دادن دوستی شان تسلیم خواسته طرف مقابل خود می شوند.

بنابراین بهتر است این نوع دوستی ها را یکدفعه به پایانرساند زیرا کم کردن تدریجی رابطه و تنزل آن به یک دوستی معمولی موثر نیست زیرا طرفین رابطه عاطفی با یکدیگر برقرار ساخته اند و ممکن است مشکلات روحی آنان را بیشتر شود.

بدبینی

یکی از مشکلات دوستی های زودگذر و حساب نشده، بدبینی است که اثرات منفی شدیدی در ذهنیت آنها درباره جنس مخالف می گذارد.

انگیزه های متفاوت در دوستی

هدف پسرها و دخترها از دوستی متفاوت است و وقتی انگیزه و هدف افراد از ایجاد رابطه متفاوت باشد، برای هر دو طرف مشکل ایجاد خواهد شد دخترها این روابط را مقدمه ازدواج می پندارند ولی پسرها بیشتر به قصد کنجکاوی، محک زدن توان اجتماعی خود در برقراری رابطه با جنس مخالف و گاهی نیز گذران وقت وارد رابطه می شوند.

اجبار به ازدواج

بیشتر خانواده های ایرانی ، نگاه مثبتی به چنین روابطی به ویژه اگر نیت ازدواج در آن نباشد، وجود ندارد. بسیاری اوقات آشکار شدن رابطه یا ایجاد شرایطی در آن که مغایر با ارزش های شخصی یا خانوادگی افراد باشد، سبب می شود تا خانواده ها طرفین را به سمت وصلت های اجباری سوق دهند.

روابط عجولانه

بسیاری از این افراد از ترس اینکه مبادا تنها بمانند، با عجله دوستانی برای خود انتخاب می کنند که چون با دقت و حوصله نبوده است برای آنها مشکلاتی به وجود می آورد.

تغییر دیگری

گاهی در این دوستی ها دو طرف سعی در تغییر دیگری می کنند که چون همه افراد ترجیح می دهند همان گونه که هستند مورد پذیرش قرار گیرند دچار مشکل می شوند . به همین دلیل تلاش در تغییر دیگری در جهت دلخواه خود در بسیاری موارد با ناکامی مواجه می شود و اگر هم طرف مقابل به اجبار به آن تن در دهد، با دلخوری، انتظار متقابل و کاهش اعتماد به نفس همراه خواهد بود.

قطع رابطه

قطع این گونه روابط که در آن دختر و پسر مدت زمان طولانی را با یکدیگر دوست بوده اند بسیار مشکل است و به اندازه از دست دادن یک عزیز زجر آور است اما باید توجه کنید که اگر می خواهید رابطه تان را به پایان برسانید ، بهتر است قطع رابطه یکدفعه ای باشد و تدریجی نباشد و در این دوران نباید به گریه ها و خواهش ها و…طرف مقابل خود اعتنا کنید و برای اینکه بتوانید به زندگی عادیتان برگردید لازم است با واقعیت رو به رو شوید و چند ماه ناراحتی تان را کنترل کنید. به یاد داشته باشید اگر مدام امیدوارانه به فکر از سرگیری رابطه باشید، نمی توانید به زندگی عادی و معمول تان باز گردید.

یک نکته مهم

اگر تصمیم به قطع رابطه گرفتید، این جدایی باید یک باره و برای همیشه صورت گیرد و نه به صورت تدریجی یا با کم کردن رابطه زیرا کم کردن تدریجی رابطه موثر نیست و تنزل رابطه به یک دوستی معمولی هم موثر نخواهد بود زیرا طرفین با یکدیگر رابطه عاطفی دارند.

دوستی برای شناخت جنس متفاوت

برخی از افراد با این هدف وارد دوستی با طرف مقابل خود می شوند که در نظر دارند یکدیگر را برای ازدواج بیشتر بشناسند اما این نظر کاملا غلط است . اگر می خواهید به شناخت بیشتری قبل از ازدواج برسید راه دیگری نیز به جز این دوستی های بی اساس وجود دارد . برای به دست آوردن این شناخت حتما لازم نیست با یکدیگر دوست شوید و روابط عاطفی برقرار کنید بهتر است رابطه ای مانند دو هم کلاسی یا دو همکار، داشته باشید و پا را فراتر از آن نگذارید .

امروزه یک ذهنیت نادرست در برخی از جوانان ما شکل گرفته که هر چه دوستی های قبل از ازدواج آن ها بیشتر باشد می توانند در انتخاب همسر بهتر عمل کنند اما نمی دانند که افرادی که دوستی با آدم های بیشتری را تجربه کردند و به قول معروف دوست دختر و یا دوست پسرهای بیشتری داشته اند، بعد از ازدواج رضایت کمتری از زندگی شان دارند و مشکلات بیشتری را تجربه خواهند کرد.

 

۹۸/۰۸/۲۴
مشاوره خانواده

۱۶ نظرها

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص
“دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی”

نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند
۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸
تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر
مشاورین ما همه روزه (حتی ایام تعطیل) از ساعت ۸ صبح الی ۱ بامداد آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میباشند
 

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

“دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی”

نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر

مشاورین ما همه روزه (حتی ایام تعطیل) از ساعت ۸ صبح الی ۱ بامداد آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میباشند

در نگاه کلی به کیفیت زندگی انسان در می‌ یابیم که انسان برای احساس خوشبختی و رهایی از دلتنگی به دوست و همدم احتیاج دارد. از آنجایی که در ارتباط با جنس مخالف رغبت و انگیزه بیشتری وجود دارد ، تمایل آقایون و خانم‌ ها به هم بیشتر می‌شود. روانشناسان لازم است این تذکر را به افراد بدهند تا ارتباطی که در راستای آرامش و تعالی خاطر نیست ، اصلاح شود.
دختر و پسر در تعامل باهم احساس آرامش و امنیت ، تعلق خاطر ، مالکیت ، وابستگی ، دلبستگی ، تنش و ناسازگاری ، عادت یا یکنواختی ، ضربه‌های روحی و … را به نسبت خاصی تجربه می‌کنند. هر چقدر که در یک رابطه انرژی مثبت بیشتری باشد ، تداوم رابطه نیز بیشتر خواهد شد. هر چقدر که در یک رابطه ناسازگاری‌ ها و ضربه‌ ها بیشتر باشد آن رابطه تلخ ‌تر و کوتاه مدت تر می شود. چنانچه مایل هستید تا اطلاعات بیشتری در مورد “ دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی” بدانید این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. 

جوانانی که با هدفی غیر از ازدواج با یکدیگر دوست می شوند ، دچار وابستگی عاطفی می گردند که قطع رابطه را برای آنان سخت می کند . اغلب این دوستی ها با آشنایی ناکافی و معیارهای نادرست تشکیل شده است و هر یک از طرفین در این نوع دوستی ها مسئولیت برقراری رابطه را بر عهده نمی گیرند.

چنین دوستی هایی فقط به ضرر افراد تمام می شود و مشکلات روحی فراوانی برای آن ها به بار می آورد . لیکن باید توجه کنید که اگر قصد پایان دادن به رابطه دوستی تان را دارید ، بهتر است قطع رابطه یکدفعه ای نبوده و تدریجی باشد و در این دوران نباید به گریه ها و خواهش ها و… طرف مقابل خود اعتنا کنید و برای اینکه بتوانید به زندگی عادیتان برگردید لازم است با واقعیت رو به رو شده و چند ماه ناراحتی خود را کنترل کنید.

یکی از مشکلات دوستی های زودگذر و حساب نشده ، بدبینی است که اثرات منفی شدیدی در ذهنیت آن ها درباره جنس مخالف خواهد گذاشت.

هدف پسر ها و دختر ها از دوستی متفاوت است. زمانی که انگیزه و هدف افراد از ایجاد رابطه متفاوت باشد ، برای هر دو طرف مشکل ایجاد خواهد شد. دخترها این روابط را مقدمه ازدواج می پندارند. ولی پسرها بیشتر به قصد کنجکاوی ، محک زدن توان اجتماعی خود در برقراری رابطه با جنس مخالف و گاهی نیز گذران وقت وارد رابطه می شوند.

اکثر خانواده های ایرانی ، نگاه مثبتی به چنین روابطی به ویژه اگر نیت ازدواج در آن نباشد، ندارند. بسیاری اوقات آشکار شدن رابطه یا ایجاد شرایطی در آن که مغایر با ارزش های شخصی یا خانوادگی افراد باشد ، سبب می شود تا خانواده ها طرفین را به سمت وصلت های اجباری سوق دهند.

گاهی در این دوستی ها دو طرف سعی در تغییر دیگری می کنند. که چون همه افراد ترجیح می دهند همان گونه که هستند مورد پذیرش قرار گیرند ، دچار مشکل می شوند . به همین دلیل تلاش در تغییر دیگری در جهت دلخواه خود در بسیاری موارد با ناکامی مواجه می شود. و اگر هم طرف مقابل به اجبار به آن تن در دهد ، با دلخوری ، انتظار متقابل و کاهش اعتماد به نفس همراه خواهد بود.

ارتباطات آنلاین می‌تواند برای هرکسی جنبه‌های هیجان انگیز زیادی داشته باشد. ارتباط و آشنایی اینترنتی در اینستاگرام و تلگرام به خودی خود امری اشتباه نیست. اما لازم است در دوستی‌ های آنلاین بسیار محتاطانه رفتار کنید. گرچه رفتارهای روانشناختی و احساسات متقابل ما در دنیای مجازی درست همانند دنیای واقعی است. اما در ارتباطات عاطفی که به طور کلی بر پایه ارتباط مجازی شکل گرفته‌اند ، شخص بیشتر ممکن است دچار سردرگمی و بی‌اعتمادی شود.

به طور کلی در فضای مجازی ، به خاطر محدودیت در ادراک ارتباطی ، اطلاعات شناختی لازم کسب نمی‌شود. همچنین در ارتباطات مجازی زمینه بیشتری برای مورد سو قصد قرار گرفتن و کلاهبرداری فراهم است. به طور کلی می‌توان گفت در فضای مجازی ما فقط بخشی از شخصیت و هویتمان را می‌توانیم به طرف مقابل معرفی کنیم و شناخت همه جانبه طرف مقابل نیز ممکن نیست. این موضوع دلیل اصلی برای مناسب نبودن فضای مجازی برای آشنایی و برقراری رابطه عاطفی و ازدواج است.

از نظر اسلام زن و مرد دو موجودی هستند که مکمل یکدیگرند و مسلما یکی از نیازهایی که زن و مرد به همدیگر دارند ، نیاز جنسی است. اما براورده شدن این نیاز باید در چهارچوب قوانین اسلام باشد تا به عفت طرفین هیچ گونه خدشه ای وارد نشود.

از نظراسلام ، هر گونه ارتباط بین دختر و پسر ، قبل از ازدواج ، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم ، اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و ترس افتادن به گناه در آن ارتباط وجود داشته باشد ، جایز نبوده و اشکال دارد. اما ارتباط شغلی و یا علمی و تحصیلی ، اگر باعث فتنه و فساد نشود و موازین شرع در آن رعایت شود ، اشکال ندارد.

بله ، پسر و دختر از ابتدای کودکی تا ازدواج با تعامل اجتماعی سالم با افراد مختلف از هر جنسی می‌توانند ایده آل‌های خود از شریک زندگی آینده را تعیین و تکوین نمایند.  در اینجا فرد خاصی مد نظر نیست بلکه از طریق تعامل اجتماعی سالم شرایط ایده آل زندگی مشترک را در طول زندگی یاد می‌گیرند

با توجه به توضیحات قبلی ارتباط اجتماعی سالم و رشد یافته نیاز و گرایش طبیعی هر دو جنس است. برای هیچ کدام نمی‌توان سهمی ‌بیش از دیگری قائل شد.

خانواد ه‌ها باید از لحاظ فکری رشد داده شوند و راهکار های شرعی و اخلاقی برای ارتباط سالم اجتماعی تبیین گردد. تا زمانی که هر گونه ارتباط بین دختر و پسر به رفتار‌های رشد نیافته و سطح پایین مانند دوستی و روابط تلفنی و محرمانه خلاصه گردد ، معلوم است که خانواده‌ ها هیچ گامی ‌برای بهبود اوضاع روابط دختر و پسر بر نخواهند داشت.

این نیاز را نباید سرکوب کرد. بلکه باید آن را بطور منطقی و قابل قبول شرع و اخلاق پاسخ داد. و برای آن راه حل یا جانشین مناسب ارائه کرد.

نیاز به تعامل اجتماعی بین دو جنس در تمام دوران زندگی وجود دارد. چون این یک نیاز انسانی و اجتماعی است. هیچ انسان سالمی‌ به تنهایی و دور از اجتماع قادر به ادامه حیات نیست. اما رشد بعضی نیاز‌ها در جامعه ما گاهی قارچ گونه می‌شود. یعنی نیاز به تدریج در طول زمان بدون پاسخ مانده و سرکوب می گردد و بلاخره روزی بدون رعایت هیچ معیار اخلاقی و اجتماعی و شرعی و بدون برنامه سر از خاک بیرون می‌آورد و همانی می شود که در مورد نوجوانان حدود ۱۵ الی ۱۷ ساله بیشتر مشاهده می‌کنید.

چنانچه مایل هستید می توانید مطالب دیگر ما را در زمینه روابط زناشویی موفق ، روابط زناشویی موفق در دوران عقد و نامزدی  را نیز مطالعه نموده و یا با کارشناسان ما در مرکز الو مشاوره در تماس باشید.

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص
” دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی ”

نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند
۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸
تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر
مشاورین ما همه روزه (حتی ایام تعطیل) از ساعت ۸ صبح الی ۱ بامداد آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میباشند
 

در صورتی که در حین و یا پس از مطالعه مطلب زیر در خصوص

” دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی “

نیاز به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه یا موضوعات دیگر دارید، میتوانید با مرکز الومشاوره تماس بگیرید. تا سوالات و ابهامات شما به طور کامل برطرف شوند

۹۰۹۹۰۷۲۹۵۸

تماس فقط از تلفن ثابت بدون کد و صفر

مشاورین ما همه روزه (حتی ایام تعطیل) از ساعت ۸ صبح الی ۱ بامداد آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما میباشند

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید … 

برچسب هاالو مشاوره دختر و پسر دوستی مشاوره تلفنی تحصیلی و خانواده

  ازدواج برای غربی ها رابطه‌ای خصوصی و شخصی است. ولی وقتی زن و مردی …

سلام.من دختری ۱۹ ساله هستم که بیشتر از ۱ سال هست که با یکی از پسر های هم کلاسی ام دوست هستیم. هم سن هستیم. رابطه مون جدیه و قصد داریم که ازدواج کنیم. خانواده ی هر دوتامون هم در جریان این ارتباط هستن. به خاطر شرایط خانوادگی اون توانایی ازدواج زود رو نداره. پسری هست که میگه فشار جنسی روش زیاده و دیگه توانایی تحمل کردنش رو نداره. جوری هست که واقعا مشخصه که این قضیه خیلی بدخلقش کرده. ار اوجایی که رابطه مون جدیه و واقعا پاک همدیگه رو دوس داریم اصلا همچین فکری روی من نداره که بخواد با من رابطه جنسی برقرار کنه. واسه همین تصمیم گرفته به مراکزی که صیغه موقت انجام میدن واسه جوونا مراجعه کنه و کسی رو صیغه موقت کنه تا نیازش برطرف شه. باهام این قضیه رو مطرح کرد که ببینه می تونم کنار بیام یا ترجیح میدم رابطه رو تموم کنم. قبلا هم راجع به فشار جنسیش صحبت شده بود ولی به خاطر من اقدام به صیغه نکرد. با توجه به اینکه می دونم تو شرایطیه که واقعا راهی به جز این نداره با این که مخالفم به نطرتون باید ادامه بدم یا تموم کنم ارتباطو؟

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

با سلام
چنین توجیهی برای شما و هیچ خانمی پذیرفته نیست سن شما کمه و شدیدا تحت تاثیر احساسات هستید ایشان قصد دارد از این طریق شما رو مجاب به رابطه کند و گرنه دلیلی ندارد اینطور مسائل را برای شما بازگو کند تا حس حسادت شما را تحریک کند. بهتره ایشان به کار خودش برسد و شما نیز از همین امروز برای همیشه پرونده این دوستی رو ببندید(دقت کنید برای همیشه )

سلام من یه دوس پسر دارم که حدودپنج ماه دوستیم وقتی دوس پسرم حرفی باز میکنه از رابطه وعاشقانه حرف میزنه وقتی میخوایم خداحافظی کنیم میگه شوخی کردم زیاد جدی نگیر مشکلش چیه من دوس پسرم رودوس دارم چیکار کنم

با سلام
لطفا اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار بدهید تا باهم بیشتر صحبت کنیم. روابط بدون هدف می تواند فرد را تا مدت ها درگیر کند و به همین دلیل بی هدفی می تواند رابطه را به دو جهت متفاوت هدایت کند و نیاز است که هدف های هریک از شما از این رابطه مشخص شود تا بتوانید رفتارها و صحبت های این آقا را بهتر درک کنید.
هریک از شما چند سال دارید؟
چند مدت است همدیگر را می شناسید؟
رابطه شما به صورت مجازی می باشد یا در دنیای واقعی؟
از ایشان پرسیده اید هدفشان از این ارتباط چیست ؟
معیارهای شما برای انتخاب این آقا چیست و چه هدفی از این رابطه دارید؟

سلام.خسته نباشید.من پسری ۱۸ ساله ام و در یک خانواده مرفع زندگی میکنم . یکی دو سالی است که خواهر زاده زن داییم که یک سال از من کو چکتر هستش خیلی به من ابراز علاقه میکنه و در خواست ارتباط با منو داره. به نظر شما رابطرو با ایشون شروع کنم یا خیر؟مرسی

با سلام
دقت کنید که شما در سن حساسی قرار دارید و در این سن توجه به جنس مخالف کاملا قابل درک می باشد اما بهتر است اینگونه روابط در این سن شکل نگیرد چون می تواند بر دیگر اهدافتان تاثیر منفی بگذارد سعی کنید اینگونه احساسات خود را مدیریت کنید تا زمان مناسب تا از نظر رشد عقلی ، عاطفی ، اجتماعی ، جنسی و… به رشد کامل برسید و در آن زمان می توانید یک رابطه مناسب تر و موفق تر تشکیل بدهید . در این سن امکان وابستگی زیادی وجود دارد مخصوصا برای خانم ها و بعد ممکن است اگر یکی از شماها تصمیم به جدایی بگیرید فرد مقابل بخاطر خیال پردازی که مخصوص سن شما می باشد و وابستگی که در او شکل گرفته است آسیب ببیند و از نظر روحی بهم بریزد و همین وابستگی می تواند باعث شود هردوی شما از اهدافتان دور شوید چون در این سن تمام تمرکز شما بر این رابطه گذاشته می شود.

سلام،خسته نباشید.من دختر ۲۰ ساله ای هستم که حدود ۷ ماهه با پسری که همکلاسیمه دوست شدم من به شدت اونو دوس دارم ولی بعضی وقتا که عصبی میشم حرفایی میزنم که درست نیست ولی اونم میبخشه البته فقط من مقصر نیستم بعضی وقتا اونم مقصره،چند روز پیش بازم کاری کردم که ازم ناراحت شد ولی اینبار رابطه رو تموم کرد من به شدت ناراحت بودم واسه همینم بهشون دوباره پیام دادم و دوبارن رابطه شروع شده ولی ایشون میگن شاید مثل سابق نشم،ب تازگی فهمیدم که میخوان بذن یه شهر دیگه ای که ازم خیلی دوره و اینکه تولد دوستاش هم میره که مختلطه و این ب شدت منو عذابم میده من نمیتونم ازش جدا شم ولی از یه طرفم کلی ناراحتم لطفا راهنماییم کنید

با سلام
دقت کنید که داشتن هدف در روابط دوستی می تواند در عملکرد بهتر و درک رفتارهای طرف مقابلتان به شما کمک کند .
هریک از شما از این رابطه چه هدفی دارید؟
شما چه توقعاتی در این رابطه دوستی دارید؟
واکنش شما به رفتارهای ایشان چگونه می باشد و ایشان چگونه پاسخ می دهند؟
رابطه جنسی بین شما وجود دارید؟
معیارهای شما برای انتخاب ایشان چیست؟

تشکر از مطالب خوبتون
من ۲۴ سالمه تا الان یک
دونه دوست دختر نداشتم
یعنی تا به حال نتونستم با دختر دوست بشم یا ارتباط برقرار کنم یا پیشنهاد دوستی بدمهم خجالتی و موذب و هم ترس شدید دارم وقتی میرم تو خیابون دختر پسر های دیگرو میبینم باهم هستن همون ددوست دخترو دوست پسر را رو باهم میبینم میریزم بهم افسرده میشم خوم میخورم اذیت میشم زیاد چیکار باید بکنم

با سلام
شما برای اینکه از این وضعیت خارج شوید می بایست اعتماد به نفس خود را تقویت کرده و وارد رابطه با جنس مخالف شده تا در موقعیت قرار گرفته تا حس خجالتی بودن شما تا حدودی کاهش یابد و به مرور زمان چگونگی ارتباط برقرار کردن را خواهید آموخت.

ممنونم چه طوری اعتماد به نفسمو بالا ببرم و چه جوری وارد رابطه با جنس مخالف شم برای اولین بار خواهشا کمکم کنید

با سلام
شما می توانید برای دریافت راهنمایی های بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید تا اطلاعات کاملتری را در اختیارتان قرار دهیم و یا مطالب افزایش اعتماد به نفس ما را مطالعه نمایید.

سلام ،من دختری ۱۵ساله هستم با پسری که ۲۰سالشه دوستم ،خیلیم همو دوس داریم ،خانواده پسر از دوستیه من با پسرشون مطلع هستن ،ولی خانواده من ،مادرم فهمید گف که دیگه اجازه حرف زدن ندارم ،ولی پنهونی حرف میزنم ،چون واقعا همو دو س داریم ،در طول این ۵ماهی که باهم هستیم ،هیچ بحث یا دعوایی نداشتیم ،باهم میسازیم ،نظر شما چیه ،باهم باشیم یا نه؟؟؟؟

با سلام
شما برای تصمیم گیری در مورد اتتخاب همسر و اولویت بندی برای زندکی مشترک سن کمی دارید و بهتر است زمان بیشتری برای تصمیم گیری نهایی به خود بدهید و میتوانید به صورت کنترل شده به دوستی خود برای کسب شناخت بیشتر ادامه دهید.

سلام من یه دختر ۱۷ساله هستم یه پسر عاشق من شده با این که بهش میگم من علاقه ای به تو ندارم میگه نداشته باش تو فقط باش چیکار کنم

با سلام
چنانچه علاقه ای به آن فرد ندارید بهتر است اصلا وارد رابطه نشده و آن را وابسته خود نکنید زیرا مسلما وی شکست بدی خواهد خورد و شما را مسئول این شکست خواهد دانست.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

نام

ایمیل

وب‌ سایت


تماس از تلفن ثابت بدون کد و صفر 9099072958

تاپ ناز

در این مطلب به بررسی دقیق موضوع دوستی دختر و پسر توسط روانشناسان می پردازیم:

 

«آنان که می‌دانند، هیچ کاری برای آگاهی و آموزش دیگران نمی‌کنند و آنان که نادانند هیچ کوششی در آموختن ندارند، چنان که گویی واقعیت بیش از اوهام آنان را می‌ترساند.» (آلندی)

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

ایران جزو جوان‌ترین کشورهای دنیاست. درصد قابل توجهی از جمعیت این سرزمین در گروه سنی ۱۵ تا ۲۵ سال قرار دارند. بیشتر دانشجویان ما مجرد هستند و در دانشگاه‌های مختلف در کنار هم به تحصیل می‌پردازند. در متن دگرگونی‌های جسمی و روانی و با آمیزهٔ شورمندانهٔ جوانی و عشق است که دوستی با جنس مخالف و پیوند با او پیدا می‌شود و نخست شعله‌های خود را در وجود جوان برمی‌افرزود و پس از آن آتش به خرمن آرامش خانواده و سنت‌های جامعه می‌زند! پیشینهٔ درازآهنگ این دل‌دادگی‌ها که یافته‌های استوار روان‌شناسی مهر تأیید بر آن می‌زند، می‌رساند که هیچ زمان و مکانی را نمی‌توان نشان داد که از گرمی عشق و زمزمه عشاق خالی باشد!

با این بیان چون دوستی جوانان با جنس مخالف ریشه در طبیعت انسانی آن‌ها دارد و واقعیتی است که با جلوه‌گری‌های مثبت و منفی خود را بر ما می‌نمایاند و تحمیل می‌کند، نه می‌توان با این کشش تند و بهنجار مبارزه کرد و نه درست است که عنان این میل سرکش را در اختیار خود جوانان قرار داد.

جوانی با همهٔ زیبایی و شکوه، دوران نابخردی و بی‌پروایی است و جوان به فرمودهٔ علی (ع): «آرزومند بیش از توان»، « سوداگر غرور» و «به‌خاک‌افتادهٔ شهوت‌ها» است. از سوی دیگر غریزهٔ جنسی، نیرومندترین کششی است که خداوند در وجود انسان قرار داده است، به گونه‌ای که بعضی از مفسران قرآن کریم یکی از مصداق‌های بارز آیهٔ شریفهٔ «خلق الانسان ضعیفا»(نساء، ۲۸) را ناتوانی آدمی در برابر سرکشی‌های این میل دانسته‌اند و نیایش «پروردگارا؛ چیزی که در توان ما نیست بر گرده ما منه» (بقره، ۲۸۶) را دربارهٔ آن ذکر کرده‌اند.

عالمان دین و شاعران و نویسندگان حکیم نیز در این زمینه نکات نغز گفته‌اند و هشدار‌ها داده‌اند: «شهوت اگر غالب شود و قوت تقوی آن را مقاومت نکند و مدافعت ننماید، به ارتکاب کبیره کشد و به اقتحام فاحشه انجامد.» (غزالی)

پسر چون زده بر گذشتش سنین

ز نامحرمان گو فراتر نشین

بر پنبه آتش نباید فروخت

که تا چشم بر هم زنی خانه سوخت

(سعدی)

و این تنها شعر و اندرز گذشتگان نیست، بلکه تجربه‌های گران و تلخ انسان مدرن فریاد می‌زند: «در ۱۹۷۰، ۲۹ درصد دختران ۱۵ ساله تا ۱۹ ساله امریکایی رابطهٔ جنسی داشته‌اند. این میزان در ۱۹۸۰ به ۴۲ درصد و در سال ۱۹۸۸ به ۵۲ درصد رسیده است. در سال ۱۹۹۲، ۷۰ درصد پسران ۱۸ ساله و ۵۶ درصد دختران همین سن، نزدیکی جنسی را تجربه کرده بودند. این میزان در ۱۹ سالگی برای هر دو جنس به ۷۶ درصد رسیده است.» شاید گمان کنیم که این فعالیت گستردهٔ جنسی نوجوانان و جوانان آمریکایی به آن‌ها لذت و سرزندگی جوانی می‌بخشد و توان و بازدهی علمی و کاریشان را افزایش می‌دهد. هوفمان و همکارانش یادآور می‌شوند: «نمره‌های پایین درسی و آرزوهای پایین تحصیلی، رابطهٔ نزدیکی با فعالیت زودهنگام جنسی دارد. چون اغلب نوجوانان و جوانان به طریق سالم ارتباط جنسی برقرار نمی‌کنند، خطر ابتلا به ایدز در کمین آن‌هاست. خطری که تا سال‌های بعد به شدت آن پی نمی‌برند.»

ترک تحصیل، درگیری‌های خانوادگی، بیکاری و مشکلات اقتصادی، ضربه‌های عاطفی و نیز نوعی طرد نامحسوس اجتماعی، مادران و فرزندان بیگناه آن‌ها را به سوی بیماری‌های جسمی و روانی متعدد می‌برد و گاه دختران را به خودکشی وامی‌دارد… . مشکلات پسران جوان گرچه به شدت گرفتاری‌های دختران نیست، اما آن‌ها نیز از نظر تحصیلی، شغلی و عاطفی آسیب‌های فراوانی می‌بینند. به گفتهٔ سعدی وقتی «نفس طالب و شهوت غالب» آید، امیدی به رهایی و سلامت نماند.

برای دوستی‌ها و قرارهای عاشقانه این همه جوان شاداب و پرشور که وجودشان پر از کشش و التهاب به جنس مخالف است چگونه می‌اندیشیم و چه طرح و برنامه‌ای داریم؟ به نظر می‌رسد چهار گرایش بین مسئولان سیاسی و اجتماعی و کارشناسان فرهنگی و علمی وجود دارد:

گروه اول چشم را بر واقعیت نمایان و رو به گسترش این پدیده، با همهٔ آسیب‌هایی که از نظر فردی، خانوادگی و اجتماعی در پی می‌آورد می‌بندند و آن را رفتاری شخصی و خصوصی می‌دانند که هر کس به نحوی با آن برخورد می‌کند و سرانجام خود راهی را برای برون‌رفت از گرفتاری‌های مقطعی آن می‌گشاید.

گروه دوم روابط آزاد دختران و پسران را نشانی از مدرنیته و دموکراسی به حساب می‌آورند و از عقب‌ماندگی‌های بزرگترها و تنگ‌نظری‌های برنامه‌ریزان حکومتی به شدت انتقاد می‌کنند که جلوی آزادی و شادی جوانان را می‌گیرند و آن‌ها را از قافله تمدن دور نگاه می‌دارند!

گروه سوم هر نوع ارتباط میان دختر و پسر و زن و مرد را جز در صورت اضطرار، ممنوع می‌دانند. زیرا رابطهٔ میان این دو، رابطهٔ آتش و پنبه است و برای دوری از خطر، عقل حکم می‌کند که این دو، هرچه بیشتر از همدیگر دور نگه داشته شوند. بر این مبنا هر نوع ارتباطی میان دو جنس مخالف، ممکن است باعث جرقه‌ای شود که کنترل آن در اختیار هیچ یک از طرفین نباشد. از این گذشته، تأثیرات منفی شنیدن صدای نامحرم و هر نوع مصاحبت با جنس مخالف در روح انسان قابل انکار نیست.

گروه چهارم هم دیدگاه سهل‌گرایانه گروه دوم را ناسازگار با علم و تجربه می‌دانند و هم دیدگاه گروه سوم را تا حدود زیادی بی‌انصافی و افراط‌گرایی به حساب می‌آورند و با استناد به نظر شهید مطهری، روایاتی را که بر منع زنان در جامعه دلالت دارد، توصیه‌های اخلاقی و نه فتواهای فقهی معرفی می‌کنند. این دیدگاه بر این باور است که روابط زن و مرد نباید به گونه‌ای باشد که تمتعات جنسی در آن سهمی داشته باشد. زیرا تمتعات جنسی منحصراً در چهارچوب زندگی زناشویی مجاز است و کشاندن آن از محیط خانه به اجتماع، موجب تضعیف فعالیت‌های اجتماعی می‌شود و درکنار عوامل دیگر، در کاهش آمار ازدواج تأثیر مستقیم و بسزایی دارد.

رها کردن دختران و پسران جوان، در منجلاب عشق‌های آزاد را اگر معدودی خودباختهٔ غرب‌زده بپذیرند، دیگر مورد قبول دانشمندان و برنامه‌ریزان اجتماعی نیست. روان‌شناسان معاصر، در آغاز هزارهٔ سوم میلادی با طرح مباحثی همچون روان‌شناسی مثبت‌گرا، هوش هیجانی، روان‌شناسی دینی و روان‌شناسی شادکامی، این مطلب را مدلل کرده‌اند که انسان سالم، خوش‌بخت و مثبت‌گرا کسی است که بتواند بر تکانه‌ها و وسوسه‌های نفسانی خود مهار بزند، لذت‌های آنی را به تأخیر بیندازد، رابطهٔ جنسی را تا زمان ازدواج برقرار نسازد، خویشتن‌دار باشد و به جای پرداختن به منافع شخصی خود، با دیگران همدردی کند و به حمایت آن‌ها بپردازد. سخت‌گیری و اعمال محدودیت‌های زیاد که مانع آزادی و خلاقیت افراد است نیز مانع تربیت و رشد انسان‌های مثبت و خودنگهدار می‌شود. اینجاست که ناگزیریم میانه‌روی را پیشه کنیم و در این موضوع یعنی برخورد با مسئلهٔ روابط دختران و پسران گرایشی اعتدالی را برگزینیم. اما نکتهٔ مهم این است که مدافعان دیدگاه اعتدالی، جز نقد و رد سایر نظرها، طرح روشنی برای جهت‌دادن روابط دختران و پسران، همسو با ارزش‌های فرهنگی و دینی جامعه ندارند!

راستی چه تعداد از دختران و پسران نوجوان و جوان با جنس مخالف رابطه دارند؟ انواع رابطه‌ها کدام است؟ اولین ارتباط‌های عاشقانه از چه سنی شروع می‌شود؟ زمینه‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی این رابطه‌ها چیست؟ ویژگی‌های روان‌شناختی کسانی که با جنس مخالف رابطه دارند، با کسانی که رابطه ندارند چه تفاوت‌هایی دارد؟ این سؤالات و ده‌ها سؤال اساسی و راه‌گشای دیگر را تنها از طریق پژوهش‌های میدانی و با به کارگرفتن ابزارهای دقیق سنجش، می‌توان پاسخ داد و تبیین کرد.

امید است سازمان‌های دولتی مسئول، به کمک صاحب‌نظران و پژوهش‌گران زمان آگاه، پس از ترسیمی واقع‌بینانه از رفتار نوجوانان و جوانان ایرانی در این زمینه، برنامه روشنی را برای سبک زندگی جوانان ما مطابق با الگوی اسلامی ایرانی ارائه دهند.

مطلب قبلی

چه تیپ مردانه ای را خانم های خیلی می پسندند؟

مطلب بعدی

معرفی مواد غذایی و خوراکی های حاوی آرسنیک کدامند؟ آرسنیک چه ضرری دارد؟

با این راه حل ساده ذهن خود را تقویت کنید و به آرامش برسید

آرام کردن فرد عصبی + تکنیک ها و روش های موثر برای آرامش…

تقویت افکار مثبت | داستان نگرش مثبت | روش هایی برای بهتر فکر…

ترس از شکست و ناکامی و پیامدهایی که در پی دارد

دلایل اعتیاد به قمار و تاثیرات بدی که در زندگی دارد

استرس هنگام خواب را چگونه از بین ببریم؟

تست روانشناسی پشتکار با سوال و جواب های ساده

روش های برخورد با آزار جنسی زنان در محل کار

خالی کردن ذهن با روش ها و تکنیک های خاص و کاربردی

زبان عشق چیست؟ آشنایی با انواع زبان عشق

مطالب جدید

جملات انگلیسی مادر + عکس نوشته انگلیسی با موضوع مادر با ترجمه فارسی

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

طرز تهیه کیک پیانو خوشمزه کیک خیس بسیار پرطرفدار

طرز تهیه نان پنیری + نکات و روش پخت برای خوشمزه تر شدن نان

اشعار عاشقانه برای مادر + شعر های زیبا و احساسی روز مادر برای مادر

گرافت مو چیست؟ | اطلاعاتی در مورد این روش کاشت مو

شعر روز مادر + زیباترین اشعار برای تبریک روز مادر با عکس نوشته روز…

متن انگلیسی زمستان + تکست و جملات کوتاه برفی زمستانی با عکس نوشته

تبریک روز زن و روز مادر به استاد و معلم + عکس نوشته های احساسی روز…

متن عاشقانه برای روز زن | زیباترین جملات و متن های رمانتیک تبریک روز…

تم تولد زمستانی | زیباترین تزیینات تولد زمستانی برای دختر و پسر در…

دانلود آهنگ – پیشنهاد ویژه تور فرانسه – دانلود فیلم جدید • دانلود آهنگ جدید • دانلود ریمیکس شاد • خرید بک لینک • دانلود فیلم ایرانی • دانلود فیلم هندی • دانلود فیلم • دانلود سریال جزیره

هر انسانی ذاتا به جنس مخالف کشش دارد. درواقع همین عامل است که باعث بقا و ادامه نسل بشر بوده است. زمانی که فرد با دیگران تعامل دارد، هورمونی در مغزش آزاد می‌شود که با بیشتر شدن این تعاملات و روابط، میزان آن هم بیشتر می‌شود. درواقع هم دختران و هم پسران چه از نظر روانی چه از نظر جسمی به هم کشش دارند. این موضوع درصورتی که تحت کنترل قرار نگیرد، می‌تواند دوستی و روابط دخترو پسر را تحت تاثیر قرار دهد. برای جلوگیری از این وضعیت باید با شناخت و آگاهی و حتی با حمایت و پشتیبانی مشاوره دوستی دختر و پسر رابطه را پیش برد.

از طرفی در جامعه امروزه ایران آمار ازدواج به دلایل زیادی کاهش یافته و افراد کمتر به ازدواج تمایل نشان می‌دهند. کمتر شدن ازدواج، در مقابل به بیشتر شدن روابط دوستی بی‌سرانجام و بی‌هدف منجر می‌شود. حتی بعضی از پسران با قول و قرارهای پوچ و بی‌سرانجام سعی در فریب دادن دختران و برقراری رابطه با آن‌ها را دارند. درحالی که هدفی برای ادامه زندگی با او ندارند. همچنین دختران نیز ممکن است با هدف قرار دادن نیاز جنسی پسران، در پی منافع خودشان با آن‌ها وارد رابطه شده و به‌نوعی به آن‌ها ضررهای مالی یا عاطفی وارد کنند.

به همین دلیل دختران و پسران باید بدانند که بعضی از وعده‌های پیش از ازدواج صرفا صادقانه و درست نیستند. و سرانجامی ندارند. آن‌ها باید با احتیاط وارد رابطه شده و حتی‌الامکان با مشاوره دوستی دختر و پسر صحبت کنند. اعتماد سریع و بی‌پایه و اساس خیلی زود به افراد صدمه زده و آن‌ها را از روند زندگی عادی‌شان دور می‌کند.

در این مقاله بهتر دیدیم با ارائه برخی توصیه‌ها دختران را برای شناخت بهتر پسران و تشخیص روابط بی‌پایه و اساس راهنمایی کنیم. خانم‌های جوان درصورتی که یاد بگیرند زود اعتماد نکنند و هر کسی را به زندگی خودشان راه ندهند، کمتر احتمال دارد که آسیب ببینند. همچنین آینده و زندگی روحی و روانی خودشان را به خطر نمی‌اندازند.

گاهی پسرانی که با شما وارد رابطه می‌شوند، واقعا صادق نیستند. و یا آن‌طور که به نظر می‌رسد با قصد و هدف ازدواج وارد رابطه با شما نشده‌اند. در ادامه قصد داریم نشانه‌های پسری که قصد ازدواج با شما را ندارد، را مطرح کنیم. این نکات معمولا گزیده‌ای از نظریات مشاوره دوستی دختر و پسر و محققان فعال در این زمینه می‌باشد.

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

عموما برقراری رابطه جنسی خارج از ازدواج به هر دو طرف به خصوص دختران چه از نظر اجتماعی و چه از نظر شخصی و روحی آسیب می‌زند. به علاوه داشتن رابطه جنسی زودهنگام جلو شناخت کافی را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد شما متوجه شوید که دقیقا چه حسی به طرف مقابل دارید. یا حتی اجازه نمی‌دهد به شناخت درست و منطقی از او برسید. چرا که بعد از برقراری اولین رابطه جنسی، نگاه شما به طرف مقابل‌تان یک نگاه عاشقانه و احساسی است و بسیاری از برداشت‌های‌تان واقع‌گرایانه و منطقی نیستند. و این روند تا مدت‌ها بعد ادامه دارد. درنتیجه شما شانس کمتری برای شناخت پیدا کردن از طرف مقابل‌تان دارید.

حتی اگر تصمیم به برقراری رابطه جنسی دارید، بهتر است ابتدا با یک مشاوره دوستی دختر و پسر مشورت کنید. و از درست بودن این کار مطمئن شوید.

اصولا افراد با هر مشخصه و ویژگی‌های رفتاری بیشتر از تعداد مشخص و منطقی وارد رابطه نمی‌شوند. داشتن روابط کوتاه‌مدت و بی‌پایه و اساس می‌تواند نشان‌دهنده یک نوع مشکل رفتاری یا اخلاقی در خود فرد باشد. اصولا پسری که روابط آزاد با دختران را به‌عنوان یک ویژگی مثبت برای خودش تلقی می‌کند. یا حتی آن را عادی و بی‌اهمیت می‌داند، چندان نرمال و قابل‌اعتماد نیست. از یک جایی به بعد شما تنها می‌توانید یکی از چندین دوست دختر او باشید. و هیچ شاخصه موثری در مورد شما وجود نخواهد داشت. به عبارتی تعدد روابط می‌تواند باعث تغییرات رفتاری و روحیات در فرد شود. به یاد داشته باشید که هر رابطه حجم زیادی از احساسات و عواطف و تنش‌های روحی را به همراه دارد. که تعدد آن‌ها می‌تواند به نوعی مشکل‌‌ساز باشد.

پسری که شما را برای ازدواج بخواهد، بی‌قراری و رویاپردازی‌های زیادی دارد. و عموما نمی‌تواند برای مدت زیادی این مسئله را پیش خودش نگه دارد. اگر دوست پسرتان مدام با شوخی یا حتی گارد گرفتن و گفتن حرف‌های بی‌ربط مانند اینکه باید به او بدون هیچ قول و قراری اعتماد کنید، صحبت در مورد ازدواج را به تعویق می‌اندازد، قطعا تصمیم مشخصی برای ازدواج ندارد. ممکن است حتی شما را دوست داشته باشد اما نه به اندازه ای که شما را به عنوان همسرش انتخاب کند. اما از طرفی برای اینکه مجبور به ترک شما نباشد، این واقعیت را اقرار نمی‌کند. در این شرایط او سعی می‌کند هر طور که هست رابطه را ادامه دهد. اما بدانید که طولانی‌تر شدن رابطه باعث وابستگی بیشتر شما شده و عملا شما را بیشتر در معرض آسیب قرار می‌دهد. با مراجعه به مشاوره دوستی دختر و پسر می‌توانید در خصوص این موضوع آگاهی بیشتری به دست بیاورید.

به فرض اینکه طرف مقابل‌تان بخواهد با شما ازدواج کند، تا وقتی شرایط و امکانات اولیه را نداشته باشد، شانسی برای این کار ندارد. پس نداشتن شرایط ازدواج می‌تواند بهانه‌ای باشد تا طرف مقابلتان بی‌میلی خودش به این ازدواج را پشت آن پنهان کند. حتی پسری که از ابتدا این شرایط را ندارد، برای فراهم کردن آن هرکاری می‌کند. چرا که خودش به خوبی می‌داند که چه وظایفی در قبال شما دارد.

خواستگاری کردن بهترین راه برای اثبات صداقت پسر است. اگر واقعا شما را بخواهد، خیلی زود حداقل خودش را به خانواده‌تان نشان می‌دهد. درواقع اگر او شما را دوست داشته باشد، خودش باید برای خواستگاری کردن از شما عجله داشته باشد. اگر دوست پسرتان از شما خواستگاری نمی‌کند می‌توانید با مراجعه به مشاوره دوستی دختر و پسر در خصوص او با یک متخصص مشورت کنید. و در مورد ادامه رابطه از نو تصمیم بگیرید.

اگر او شما را به خانواده‌اش نشان نمی‌دهد، باید به او شک کنید. پسری که عاشق یک دختر باشد، او را از هیچ‌کس پنهان نمی‌کند. بلکه از نشان دادن شما به دیگران و معرفی‌تان به عنوان عشق زندگی‌اش دریغ نمی‌کند.

اگر دوست پسرتان در خصوص برنامه‌هایی که برای آینده‌تان دارد، صحبت نمی‌کند، باید بدانید که شما جایی در آینده آن پسر ندارید. درواقع او آگاهانه یا ناخودآگاه می‌داند که رابطه شما یک رابطه زودگذر است. پسری که شور و شوقی برای آینده ندارد، یا شما را از دیگران پنهان می‌کند و برنامه‌ای برای با شما بودن ندارد، به احتمال زیاد شما را تنها برای یک رابطه زودگذر می‌خواهد.

هر مرد یا زنی که زود ابراز احساس کند، به نوعی قابل اعتماد نیست. درواقع به همان اندازه که فرد برای ابراز احساساتش عجله کند و بدون فکر صحبت کند، به همانم اندازه  هم حرف‌های پوچ و بی‌اساسی می‌زند. درواقع “آتشی تند زود به خاکستر می‌نشیند.” اگر طرف مقابل‌تان برای ابراز احساساتش عجله دارد و مدام بدون فکر و موقعیت سنجی به شما ابراز احساسات می‌کند، بهتر است به تداوم احساسات و قول و قرارهای او شک کنید.

برای شناخت کافی بین دختر و پسر، روانشناسان و مشاوره دوستی دختر و پسر توصیه می‌کنند که افراد حداقل 6 ماه بدون اینکه با هم هم‌خانه شوند و یا رابطه جنسی داشته باشند، روابط حساب شده و در چهارچوب خود را ادامه دهند. تا بتوانند نسبت به احساسی که به یکدیگر دارند و یا نسبت به شناختی که از همدیگر دارند، مطمئن شوند. بعد از این زمان درصورتی که باز هم برای ادامه رابطه تمایل داشتند، می‌توانند این کار را انجام دهند.

شما لایق این هستید که بهترین فرد را برای ادامه زندگی در کنار خود داشته باشید. اما برای اینکه بتوانید به این هدف دست پیدا کنید، لازم است ابتدا بدانید که چه ارزش والایی دارید و نباید خودتان را در حد تمام کسانی که می‌خواهند در کنار شما باشند، بدانید.

درواقع شما باید با منطق و آگاهی افراد را بسنجید و به یاد داشته باشید که تصمیم برای زندگی‌تان، یک تصمیم بسیار مهم و حیاتی است. پس نباید در خصوص آن ریسک کنید. و نباید اجازه دهید که تصمیم اشتباهی بگیرید. پسری که شرایط ازدواج را ندارد، یا واقعا عاشق شما نیست و با شما صادقانه رفتار نمی‌کند، لیاقت این که با شما باشد را ندارد. به یاد داشته باشید که هر تصمیمی که بگیرید عواقب خاص خود را به دنبال خواهد داشت.

کوچک‌ترین عواقب یک رابطه غلط می‌تواند این باشد که وقت‌تان را در کنار فرد اشتباه تلف کنید. توصیه ما به شما این است که برای اینکه بتواند فرد مناسب را بشناسید و روابط درست و اصولی داشته باشید، قبل از هر تصمیم جدی به مشاوره دوستی دختر و پسر مراجعه کرده و با او مشورت کنید. مشاوره دوستی دختر و پسر می‌تواند راهکارهایی برای شناخت بهتر طرف مقابل و پیش‌بینی آینده رابطه‌تان به شما یاد بدهد. همچنین می‌تواند شما را برای پیدا کردن انتخاب تصمیم راهنمایی کند. به این ترتیب شما هم می‌توانید یک رابطه سالم و پایدار با کسی که واقعا لایق شماست داشته باشید.

اطمینان یا عدم اطمینان به طرفین رابطه بستگی دارد. در این باره مشاوران می توانند کمک زیادی به شما کنند

در برخی موارد دوستی ها به قصد ازدواج نیست ممکن است طرف مقابل با این حرف شما را فریب دهد.

داشتن روابط کوتاه‌مدت و بی‌پایه و اساس می‌تواند نشان‌دهنده یک نوع مشکل رفتاری یا اخلاقی در خود فرد باشد.

سلام ..من بادختری رابطه دارم که دوست پسرداره و همو هم خیلی دوست دارن وقرارازدواج دارن خانوادشونم میدونن….وحسمون به هم مثه خواهر داداشیم…حتی شمارشو ندارم فقط هفته ای یه بار یا دوهفته ای یه بار بهش اینترنت پیام میدم شب باهم شام بخوریم تو رستوران و دوساعت اونجا باهم باشیم…به نظرتون این رابطه ی ما به رابطه ی بین خودش و دوست پسرش ضرر داره؟چون من گاهی حس گناه میکنم که دوستش نمیدونه با من بیرون میاد..لطفا یه نظر بدین

سلام وقت بخیر
بنده ۱۷ سالمه و با پسری ک ۲۵ سالشه ب مدت ۶ ماه هست دوست هستم‌…..هستش‌ وقتایی که حرف از اینده میزنه‌ و گاهی‌ میگه که احتمالش‌ هست ب هم نرسیم …ایشون‌ بخاطر شکستی‌ ک از رابطه قبلی خوردم حرف از رابطه جنسی نمیزنه(شوخی های خودشو داره ولی میگه‌ من بهت‌ دست نمیزنم)…با این حال اون‌ اصلا تایم آزاد نداره و ب جرت میتونم بگم بخاطر همین ‌ماهی یکبار همو میبینیم و این امر باعث شده‌ که من نگران بشم که نکنه کسی وارد رابطمون‌ شده باشه… میخواستم شما راهنمایی کنید با توجه ب موارد ذکر شده هدفش‌ از دوستی با من چی هستش؟
از من پرسید ک هدفم‌ از اینکه باهاشم‌ چیه‌ گفتم‌ نمیدونم…گفت‌ پس داری تفریح میکنی باهام….بعد از چند دیقه گفت‌ اینارو پرسیدم ‌ ببینم‌ چرا با منی‌ و شوخی بود…ازتون میخوان بهم بگید دقیقا از من چی میخواد این بشر😩

خسته نباشید پسری هستم ۱۵ سالو نیم سن دارم و از نظر همه همه چیم خوبه و احتیاج دارم با ی دختر دوست شم چیکار کنم من محصلم و دارمد ندارم این قضیه ذهنمو خیلی درگیر کرده من زبون گفتن دوست دارمو ندارم خجالتی هستم چیکار کنم ممنون میشم از شما

سلام دوست عزیز بهتره تا ۱۸ سالگی صبر کنید.

چطوری دوباره اعتمادش را جلب کنم فکر نکنه بهش خیانت کردم من واقعا دوسش دارم نمیدونم واقعا چیکار کنم

دوست عزیز با گفتگو بسیاری از موارد حل میشه.

کلینیک روان آرام با دارا بودن جمعی از مشاوران خبره، اساتید دانشگاه و درمانگران مفتخر است در خدمت شما عزیزان باشد. لازم به ذکر است که کلیه خدمات این مجموعه توسط متخصصان دوره دیده در زمینه های مختلف روانشناسی عرضه میگردد.

تهران، میدان ونک خیابان ملاصدرا، خیابان شیرازی شمالی نبش کوچه شهریار پلاک 181، طبقه 3، واحد 16

[email protected]

© تمامی حقوق این وب سایت متعلق به روان آرام
کلینیک می باشد
طراحی و سئو توسط لومین


پاسخگوی شما 9 الی 21

دوستی دختر و پسر چه پیامدهایی دارد؟ علل و عوامل مختلفی امروزه باعث شده است که دوستی دختر و پسر گسترش پیدا کند و نسبت به گذشته رایج‌تر باشد. از جمله این دلایل می‌توان به کاهش یافتن فرصت ازدواج برای جوانان و افزایش سن ازدواج را مثال زد. این دوستی‌ها در کشور ما به دلیل مغایرت با ریشه‌های فرهنگی و اعتقادی می‌تواند زمینه ساز آسیب‌های زیادی شود. برای مثال نداشتن تعهد، تزلزل رابطه و افزایش تجربه شکست‌های عاطفی برای هردو طرف از جمله این آسیب‌ها هستند. ما در ادامه این مقاله در مورد فوائد و مضرات دوستی دختر و پسر و راهکارهایی برای کاهش آسیب‌های احتمالی توضیحات بیشتری را ارائه کرده‌ایم پس با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید :  دوستیابی آنلاین

علل و عوامل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود که دختر و پسرهای امروزی به روابط دوستانه تمایل بیشتری داشته باشند و این مسئله نسبت به گذشته رواج بالاتری پیدا کند. ما در ادامه به به چند مورد از مهم‌ترین عللی که در این موضوع نقش دارند اشاره کرده‌ایم.

امروزه فاکتورهایی که آمادگی فرد برای ازدواج را تعیین می‌کنند تغییر کرده است. برای مثال با اهمیت یافتن میزان تحصیلات افراد زیادی ازدواج خود را تا اتمام دوران تحصیلات دانشگاهی به تعویق می‌اندازند. این مسئله در کنار گذراندن مراحلی مثل سربازی و کاریابی نسبت به گذشته، اکثر افراد مجبور هستند که سال‌های طولانی‌تری را مجرد بمانند. با این حال به دلیل اینکه نیازهای جنسی و عاطفی هم‌چنان با شروع دوره نوجوانی در افراد وجود دارد ناتوانی در مدیریت نیازها می‌تواند باعث شود که افراد قبل از ازدواج به روابط دوستی روی بیاورند.

با پیشرفت جوامع، بسیاری از افراد سبک‌های زندگی تجمل گرایانه‌ای را می‌پسندند و نمی‌توانند زندگی ساده‌ای را آغاز کنند. همین مسئله باعث می‌شود که ازدواج روز به روز برای آن‌ها دشوارتر شود. علاوه بر این با وجود مشکلاتی نظیر تورم و بیکاری در جامعه ما برآورده کردن اهداف بلندپروازانه یا حتی معمولی دشوارتر شده و بسیاری از جوانان نمی‌توانند حتی خواسته‌های معقول خود را برآورده کنند. همین مسئله باعث می‌شود که برخی از آن‌ها از ازدواج صرف نظر کرده و دوستی های دختر و پسری را ترجیح دهند.

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

افرادی که در خانواده‌هایی با سبک تربیتی نازپرورده رشد می‌کنند دیرتر می‌توانند مسئولیت‌های زندگی را بپذیرند. آن‌ها عادت کرده‌اند که همواره مسئولیت‌های زندگی را به دوش دیگران بیاندازند و سختی چندانی را تحمل نکنند. همین امر باعث می‌شود که برای تن دادن به ازدواج مقاومت بیشتری به خرج دهند و اغلب دوستی و روابط سطحی را ترجیح دهند.

برخی افراد به روابط دختر و پسری به عنوان نوعی تفریح و سرگرمی نگاه می‌کنند. همین امر باعث می‌شود که نتوانند دید درستی نسبت به ازدواج داشته باشند و آن را به عنوان محدودیت در نظر می‌گیرند. این افراد مسلما به جای ازدواج روابط خارج از چارچوب و چندگانه را ترجیح می‌دهند و پس از ازدواج نیز بیش از دیگران در معرض ریسک خیانت قرار دارند.

بسیاری از افراد امروزه طرفدار روابط آزاد هستند و معتقدند این دوستی‌ها نه تنها ضرری ندارد بلکه می‌تواند با منافعی برای دو طرف همراه باشد. از نگاه روانشناسی این مسئله زمانی صدق می‌کند که این روابط با ریشه‌های فرهنگی و اعتقادی یک جامعه در تضاد نباشد و افراد در همان روابط دوستی نیز حق و حقوقی را برای یکدیگر قائل باشند. زمانی که در جامعه‌ای روابط دختر و پسری از جانب عموم پذیرفته شده نیست و افراد مجبورند ارتباطی پنهانی داشته باشند، در صورت بروز هرگونه مشکل از حمایت کم‌تری برخوردارند و این رابطه بیش از اینکه با منفعت همراه باشد زمینه ساز بروز آسیب برای آن‌ها خواهد بود.

بر اساس مشاهدات روانشناسان از مراجعین خود در مراکز مشاوره، روابط دختر و پسر به خصوص در کشور ما می‌تواند برای طرفین به خصوص برای دخترها پیامدهای منفی بسیاری را به بار بیاورد. ما در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین آسیب‌ها در این زمینه اشاره کرده‌ایم. در صورتی که در رابطه خود دچار مشکل شده‌اید می‎‌توانید از خدمات مشاوره رابطه دختر و پسر استفاده نمایید.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در رابطه عاطفی برای هردو طرف امنیت روانی ایجاد می‌کند متعهد بودن زوجین است. در ازدواج افراد به دلیل تبعات اجتماعی و خانوادگی محدودیت‌های بیشتری برای زیر پا گذاشتن تعهدات دارند. این محدودیت‌ها همانند یک ترمزگیر برای رابطه عمل می‌کنند و کمتر اجازه می‌دهند که فرد به راحتی رابطه را کنار بگذارد یا به فریب کاری روی بیاورد. این در حالی است که در بسیاری از موارد عدم رعایت تعهد برای طرفین هیچ‌گونه پیامد جدی ندارد و فرد می‌تواند به راحتی عهد و پیمان خود را زیر پا بگذارد. بنابراین حتما باید حد و مرز در رابطه را مشخص کنید.

با توجه به اینکه تمام کردن روابط دختر و پسری همواره آسان‌تر از ازدواج است احتمال بروز شکست عاطفی نیز در آن بیشتر است. با توجه به اینکه شکست عاطفی می‌تواند مسئله بسیار تاثیرگذاری در سلامت روان باشد و زمینه ساز بروز اختلالاتی نظیر افسردگی و اضطراب گردد بسیار اهمیت دارد که همواره در مورد آن هشیار باشید و به هرقیمتی برای رفع نیازهای عاطفی و جنسی خود با جنس مخالف وارد رابطه نشوید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله روانشناسی عشق را بخوانید.

در جامعه و فرهنگ ما اکثر افراد نگاهی منفی به رابطه دختر و پسری دارند. در بسیاری از موارد این مسئله به ریشه‌های اعتقادی مربوط می‌شود. این نگاه منفی باعث می‌شود که خیلی از دختر و پسرها همواره در رابطه خود نوعی احساس گناه و ناراحتی پنهان را تجربه کنند. همین مسئله می‌تواند در دراز مدت به سلامت روان طرفین آسیب بزند و زمینه ساز مشکلاتی نظیر افسردگی و اضطراب شود.

از آنجایی که عموم مردم به خصوص در مورد دخترها نگاه خوبی به رابطه داشتن با جنس مخالف ندارند در نتیجه حمایتی نیز از این موضوع نمی‌کنند. به همین خاطر اکثر افراد پس از تجربه شکست عاطفی یا هرگونه مشکل در رابطه با پارتنر خود کم‌تر حمایت و پشتیبانی دریافت می‌کنند که این موضوع شدت آسیب‌های وارده را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید : مرور رابطه با چند سوال

با توجه به آسیب‌ها و پیامدهای دوستی دختر و پسر در ادامه به راهکارهایی اشاره کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند بتوانید اوضاع را بهتر مدیریت نمایید. 

برخی افراد فکر می‌کنند تنها زمانی می‌توانند ازدواج کنند که تمامی فاکتورهای لازم را به طور کامل داشته باشند. به همین خاطر به دلیل احساس ناتوانی برای ازدواج به روابط دوستی روی می‌آورند. این در حالی است که اگر شما از نظر شخصیتی، فرهنگی و خانوادگی به هم نزدیک باشید می‌توانید بسیاری از مسائل را با مشارکت یکدیگر حل کنید و در کنار همسرتان با سرعت بیشتری در زندگی پیش بروید. در نظر داشته باشید که هیچ انسانی کامل نیست و شما نیز از این قاعده مستثنی نیستید. برای اینکه بتوانید پیش بینی کنید ازدواج شما در سن و سالی که دارید تا چه حد می‌تواند موفقیت آمیز باشد بهتر از یک مشاور و روانشناس کمک بگیرید. 

برخی از خانواده‌ها توقعات بسیار بالایی در مورد عروس و یا داماد خانواده خود دارند. با توجه به فشارهای اقتصادی و شرایط دشوار برای مستقل شدن جوان‌ها بسیاری از آن‌ها نمی‌توانند توقعات خانواده‌ها را برآورده کنند. همین مسئله باعث می‌شود که از ازدواج بهراسند و روابط دوستی را ترجیح دهند. در نتیجه بسیار اهمیت دارد که بتوانید دیگاه واقع بینانه‌ای داشته باشید و علاوه بر مادیات ملاک‌های دیگری را نیز در نظر بگیرید. 

یک باور عمومی غلط  که در میان عامه مردم رواج دارد این است که نیازهای جنسی همانند نیازهای اولیه نظیر گرسنگی و تشنگی هستند و باید هر طور که شده برآورده شوند. این در حالی است که شما می‌توانید انرژی جنسی را از طریق مجاری دیگری نظیر ورزش کردن تخلیه نمایید. در نتیجه هرگز به خاطر این مسئله خود را در روابط دوستی و آسیب زا درگیر نکنید.

یکی از دلایل بسیار رایجی که باعث می‌شود افراد در روابط آسیب زا با جنس مخالف گرفتار شوند نبود روحیه مسئولیت پذیری و تعهد است چرا که این روابط بر خلاف ازدواج به راحتی پایان می‌یابند و افراد معمولا هزینه کمی بابت رفتارهای نادرست خود متقبل می‌شوند. برای جلوگیری از این معضل بسیار اهمیت دارد که از همان کودکی بر پرورش روحیه مسئولیت پذیری در فرزند خود تمرکز کنید و آن‌ها را افرادی پایبند و متعهد بار بیاورید. والدینی که سبک تربیتی نازپرورده‌ای دارند و اجازه نمی‌دهند بچه‌هایشان خود برای جبران اشتباهات تلاش کنند اغلب در پرورش روحیه مسئولیت پذیری فرزندان با مشکلات بیشتری مواجه هستند. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ارتباط با جنس مخالف می توانید در هر زمان از روز برای مشاوره تلفنی با برترین متخصصان در مرکز مشاوره روانشناسی ذهن نو از طریق شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

بله، افرادی که درگیر روابط متنوع می‌شوند به مرور این مسئله به سبک زندگی‌شان تبدیل می‌شود و یک شبه پس از ازدواج نمی‌توانند آن را کنار بگذارند. از همین‌رو ریسک خیانت در این افراد می‌تواند بیش از دیگران باشد.

در جامعه **** ایران که خوب کاملاً ناپسند است🤣

سلام.
مقاله خوبی بود ، من با این چیزی که فرمودید بعضی به دلیل شخصیت خوشگذاران و بی قید و بی مسئولیتی که دارند وارد این روابط می شند موافقم اما با دلایل اول ودوم که بالا رفتن سن ازدواج و محدودیت برای ازدواج کردن دلیل روی آوردن به روابط دوست پسر و دوست دختره اصلا موافق نیستم و اینها رو بهانه و توجیهی برای این جور روابط می دونم چون کسی که شخصیت رشد یافته و مسئول و متعهدی داره ( هم در برابر خودش و هم در برابر دیگران ) و برای خودش احترام و ارزش قائله ، همیشه و همه جا اینطوریه چه مجرد باشه چه متاهل و همین الان هم در جامعه ما خیلی از متاهلها هم دوست پسر و دوست دختر دارند پس تاهل و ازدواج اصلا و ابدا درمانی برای هرزگی و هوسچرانی نیست.
دیگه اینکه از بین امیال فیزیولوژیک ، تشنگی و گرسنگی خیلی قویتر و حیاتی تر از میل جنسیه و یک انسان فقدان آب رو فقط یک هفته و فقدان غذا رو فقط یک ماه می تونه تحمل کنه و بیشتر ازاین زمان طول بکشه مرگ اون آدم حتمیه اما میل جنسی بر خلاف چیزی که در دنیای امروز تبلیغ میشه ، برای بقای فرد حیاتی نیست و برای تحریک اون هم احتیاج به محرک هست ، بنابراین وقتی کسی مدام خودش رو در معرض انواع تحریکات ( فیلم و عکسهای شهوت انگیز یا اعتیاد به پورنوگرافی ، سکس چت و…) قرار میده نباید انتظار داشته باشه که بتونه اونو کنترل کنه بنابراین من هم با مدیریت کردن نیاز جنسی و تقویت مسئولیت پذیری بعنوان راهکار کاملا موافقم. با تشکر

نظرت چقدر مفید و درست بود. احسنت

اتفاقاً از نظر من دقیقاً نیاز جنسی مانند نیاز به آب و غذا است شما هم وقتی گشنه یا تشنه ات میشه یکم بخواب یا ورزش کن😂😂

هیچ ربطی نداره برادر من.
یه مورد رو در نظر داشته باشید، بنظرم به همه ی این صحبت هاتون می‌خندید!

تصور کنید اولین بار که ب طور هر چند حزءي با این موارد آشنا شدید.
انسان از بدو تولد نمیتونه بدون شیر مادر که هم آب و هو غذاست زندگی کنه. اما تا زمانی که از مواردی قبیل استمنا و… اطلاعی نداشته باشه به سمتش هم نمیره.

ی مورد که دقیقا ب همین حالت هست رو میگم که تجربه ی خودم هست:
هر کسی هم که باشید تو دوران کودکی و نوجوانی قطعا فیلم هایی رو توی شبکه های ایرانی دیدین که قطعا با سانسور هایی همراه بودن. اوایل شاید حتی متوجه روابط جاری بین دو بازیگر یا کاراکتر(روابط عاشقانه بالفرض) نمی شدید تا یکجای داستان که ازدواج صورت میگیره و همه فکر میکنن به همین سادگی بوده!(کسی که هنوز فیلم خارجی رو بدون سانسور ندیده)
زمانی که شما متوجه یک نقص هایی شدید و بالاخره پس بردید ب این سانسور ها، حالا دیگه فیلمی پخش بشه و شما اون رو با سانسور ببینید قطعا *سعی میکنید اون صحنه هایی که ممکنه حذف شده باشند رو تشخیص بدین* و این حتی ممکنه ناخوداگاه باشه و شما درکش کنید.

این همه حرف مفت برای این بود که بگم زمانی که کوچکتر بودین و اطلاعی نداشتین از این مسائل ب سمتش هم نمی‌رفتین. به قول دوستمون بدون تحریک شدن هیچ وقت تمایل جنسی توی انسان ایجاد نمیشه. مثلا اصلا ممکنه شما پای کلاس درس یا سر کار باشی و یکهو ناخودآگاه و ناگهانی احساس شهوت بهت دست بده(البته اگر ب این موارد فکر نکنید.

در آخر دوتا پیشنهاد دارم:

یکی که در مورد «عوامل خود ارضایی» سرچ بکنید و دلایل رو ببینید. من از سر تجربه ای که کردم میگم که هر چه توی مقاله ی فوق خوندم دقیقا دلایلی بود بر گناهی که قبلا انجام میدادم.(استمنا)

دوم اینکه هر چقدر هم اعتقاد ب دین و اسلام و … ندارید، هر زمان که حتی به قول شما به صورت یک نیاز طبیعی (که اشتباهه) به سمتتون اومد، قران گوش کنید. برنامه ای آماده داشته باشید و ویس اون رو پخش کنید. خواهید دید که از هر مسکنی بهتره…

سلام
طبق هرم مازلو نیاز جنسی در اکثر موارد پیش نیاز سایر نیاز های آدمی است و جنسی دیگری از ملزومات زندگی جایگزین آن هرگز نخواهد شد
کمی شعار ندهیم و روشن بین باشیم بهتر است
سپاس

سلام خیلی ممنون از نظرتون ولی لازمه اصلاح کنم صحبتتون رو _>> طبق هرم نیازهای مازلو تو سطح اول غذا، پوشاک، مسکن و نیازهای فیزولوژی جهت بقا تعریف شده و رابطه جنسی تحت عنوان نیاز برای تولید مثل و بقای نسل شناخته شده است.

سلام و عرض احترام! مازلو مال چه زمانی بوده بزرگوار و ما الان در چه زمانی هستیم؟
نیاز جنسی از نیازهای اولیه و بسیار مهمه، باید تامین بشه. این چه استدلالیه که با ورزش کردن و … سرکوبش کنیم؟ مضرات این رفتار رو هم مطالعه بفرمایید بد نیست، بدیعی‌ترینش عصبی شدن هست.
اون دلایلی که برای عدم گرایش به ازدواج ذکر کردید رو اغلب جامعه ایجاد کرد و جوان‌ها مقصر نیستند، کدوم جوون‌ بدش میاد ازدواج کنه و طعم لذت جنسی رو در رابطه امن‌تری تجربه کنه؟ تامین نیاز جنسی و عاطفی هر دو مهم هستند، وقتی بزرگواران شرایط اجتماعی اقتصادی رو به انحراف کشوندن، چاره‌ دیگری جز این روابط نه چندان پایدار، وجود داره؟
این نگاه دور و دنگ رو کنار بگذارید وارد جامعه بشید.

خیلی خوبه که کلمه ی سرکوب رو بکار بردین که البته کاملا غلطه. معلومه که هر چیزی رو بخواین سرکوب کنید از بغل لبریز میشه. مثل اینکه بخواین با قاشق، شیری رو که در حال سر رفتنه خالی بکنید تو یه ظرف دیگه. به جای اینکه فقط شعله رو کمی کمتر کنید!

هر دلیلی که برای ترک خود ارضایی و یا شهوت جنسی آورده میشه اعم از ورزش، غذا و … همه اشتباه هستن.
همون متخصصانی که فقط تحقیق میکنن دارن از تجربه ی دیگران استفاده میکنن. بالفرض فردی گفته من با انجام ورزش از این کار دور میشم که درست هم هست. اما نه به دلیلی که ذکر کردن.

در حقیقت اولین نشانه های شهوت نگاه کردن و فکر کردن هستن

با انجام ورزش یا در اصل هر کار دیگه که اوقات فراغت رو پر میکنه و موجب دوری انسان از فکر و خیال های رکیک یا تصاویر زننده که معمولا ما در زمان بیکاری میریم سمتشون( تجربه کردم) دور بکنه.

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

و بدونید که هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی بدون تحریک( چه فکر و نظر و لمس) ما نیاز جنسی پیدا نمی‌کنیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

از نظر من اونکه این مواد ساخته باید نعلت کنیم که مادر و سر م…

اوج لذّت در قناعت نهفته است….

سلام حسن عزیز دارو تنها در موارد خاص توسط پزشک تجویز میشه ….

سلام ستاره عزیز اولین رابطه جنسی برای خانم و آقا با تشریفاتی…

سلام مرکز مشاوره ذهن نو در ساری دارای شعبه هست برای هماهنگی…

 

گروه روانشناسی ذهن آرا –

هر دختر یا پسری به طور ذاتی و غریزی به جنس مخالف کشش دارد و این امر یک مساله کاملا طبیعی و نیاز آدمیزاد برای ادامه نسل بوده است. دختر ها و پسر ها چه از لحاظ جسمی و جنسی و چه از لحاظ عاطفی به یکدیگر تمایل دارند و به سمت هم جذب می شوند. اما گاهی اوقات کنترل نکردن این روابط یا انتخاب های اشتباه در رابطه بین دختر و پسر می تواند باعث متحمل شدن صدمات زیاد خصوصا صدمات روحی شود و این چیزی ست که خانواده‌ها درمورد روابط دوستی دختر و پسر نگران آن هستند.

همچنین در شرایط امروز ایران و کمتر شدن آمار ازدواج به دلایل متعدد، روابط دختران و پسران بیشتر به سمت و سوی روابط خارج از ازدواج و به اصطلاح دوستی دختر و پسر کشیده می شود. در مواردی هم پسران با وعده های پوچ و بی اساس سعی می کنند دختران را فریب داده و از آن ها فقط در جهت منافع جنسی استفاده کنند. البته در سمت مخالف، دختران نیز ممکن است با هدف قرار دادن نیاز جنسی پسران، وارد رابطه با آن ها شده و از این راه به آن ها ضررهای مالی و روحی وارد کنند.

به همین علت بهتر است نکاتی را به عنوان مشاوره دوستی دختر و پسر به شما توضیح دهیم تا بتوانید یک رابطه سالم و بدون صدمه روحی و جسمی را تجربه کنید.

تمام انسان ها در ذات خود موجودات اجتماعی هستند. به همین علت و به دلیل حضور در بستر اجتماع، نیاز به تمرین در زمینه مهارت های اجتماعی دارند. در روابط دوستی دختر با پسر و پسر با دختر، شناخت فرد از جنس مخالف بیشتر می شود و فرد متوجه می شود که جنس مخالف به چه چیزهایی توجه بیشتری دارد، چطور فکر می کند، چه مواردی برای او اهمیت بیشتری دارد و بسیاری از تفاوت های دیگر بین جنس دختر و پسر را متوجه می شود. همچنین در رابطه دختر و پسر، خود آگاهی خود شخص و شناخت او از خودش نیز بیشتر می شود و متوجه می شود که به طور کلی، از یک رابطه دوستی یا روابط عاطفی چه چیزی می خواهد و چه چیز را نمی تواند در رابطه با جنس مخالف تحمل کند.

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

در روابط دختر و پسر که به نتیجه خاصی نمی رسد و در برخی موارد از یکدیگر ضربه های عاطفی، روحی یا جسمی می خورند، فرد ضربه دیده نسبت به همه افراد جنس مخالف بدبین می شود و برقراری یک رابطه سالم در آینده برای او مشکل خواهد شد.

در بسیاری از موارد، دختر و پسر فقط به قصد دوستی با هم ارتباط برقرار می کنند اما وقتی به هر نحو این رابطه بر ملا می شود و خانواده ها از این رابطه دوستی مطلع می شوند، سعی می کنند آن ها را مجبور به ازدواج کنند درحالی که شاید این ازدواج خواست دختر یا پسر نباشد.

بسیاری از دختران و پسران، از ترس تنها ماندن یا به خاطر این که از بقیه دوستان خود کم نیاورند، به صورت عجولانه وارد روابط عاطفی می شوند و در بسیاری از موارد، فرد اشتباهی را انتخاب می کنند زیرا در این انتخاب دقت و حوصله کافی به خرج نداده اند.

در برخی دوستی ها، فرد سعی می کند طرف مقابل خودش را آن طور که خودش می خواهد تغییر دهد و در صورتی که موفق به این کار نشوند با ناکامی مواجه می شود و در صورتی که موفق شود نیز، انتظار متقابل و کاهش اعتماد به نفس را به همراه خواهد آورد.

در شرایطی که دختر و پسر زمان بسیار طولانی با هم دوست بوده اند و به هم وابسته شده اند، جدا شدن از یکدیگر می تواند بیش از حد تصور مشکل باشد. برخی دختر ها یا پسر ها به خاطر اینکه این سختی را متحمل نشوند، به رابطه ای که به صلاح آن ها نیست ادامه می دهند و در این مسیر صدمات زیادی به آن ها وارد می شود.

درحالی که انتخاب های نادرست باعث شده است بسیاری از روابط دوستی بین دختر و پسر قبل از ازدواج به شکست منجر شود، اما همیشه اینطور نیست و با انتخاب درست، این روابط می توانند روابط درست و سالمی نیز باشند.

این مساله نیز مانند مسائل توضیح داده شده در قبل به طرفین رابطه بستگی دارد. اگر رابطه یک رابطه سالم و درست باشد، اعتماد نیز به وجود خواهد آمد اما اعتماد در روابطی که به اصطلاح سمی هستند می تواند صدمات جبران ناپذیری به دختر و پسر وارد کند.

نه لزوما. دوستی دختر و پسر اگر به صورت سالم و خوب باشد، می تواند به آن ها کمک کند تا خودشان و جنس مخالف را بیشتر بشناسند و انتخاب های بهتری انجام دهند اما در بسیاری از موارد، دختران و پسران در این رابطه ها صادق نیستند و سعی در فریب طرف مقابل خودشان را دارند.

همانطور که در این مطلب به تفسیر به این موضوع پرداختیم و توضیح دادیم، دوستی دختر و پسر قبل از ازدواج هم می تواند خوب باشد و هم بد. بهتر است برای تشخیص بهتر، به مشاور روابط دوستی دختر و پسر مراجعه کنید.

کلینیک روانشناسی ذهن آرا، یکی از تخصصی ترین مراکز مشاوره و روانشناسی در تهران بوده و با در اختیار داشتن بیش از 30 درمانگر متخصص و با تجربه، در همه ی حوزه های مشاوره و روانشناسی مشغول فعالیت می باشد.

درمانگران این مرکز در حوزه مشاوره روابط دوستی دختر و پسر و روابط پیش از ازدواج با دقت و وسواس خاصی گزینش شده اند و تجربه و سابقه ی کاری فراوانی در حوزه های مرتبط داشته و دارند. در ادامه ی این مطلب متخصصین مشاوره ازدواج کلینیک روانشناسی ذهن آرا را معرفی کرده و رزومه ی آن ها را در اختیار شما قرار می دهیم.

پیدا کردن مشاور خوب و حرفه‌ای مرکز مشاوره‌ای که بهترین خدمات را در زمینه رابطه دختر و پسر به شما ارائه دهد می‌تواند معضل بزرگی باشد. خصوصا اگر برای بار اول می‌خواهید به روان درمانگر مراجعه کنید. شما می‌توانید برای مشورت و کسب اطلاعات بیشتر درمورد مراکز مشاوره خوب در شمال و شرق تهران در این زمینه با کلینیک ذهن آرا تماس بگیرید.

این مقاله می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد: ویژگی‌های یک مرکز مشاوره خوب

ما اینجا هستیم تا شما را به بهترین متخصصین مربوط به مشکل شما را چه در مرکز مشاوره ذهن آرا و چه در کلینیک‌های دیگر ارجاع دهیم.

روانشناس زوج درمانگر

روانشناس زوج درمانگر

روانشناس زوج درمانگر

اولین هدف در طراحی داخلی این کلینیک، ایجاد حس خوب آرامش و سر زندگی بوده و تمام توجه و تمرکز تیم ذهن آرا، برآورده کردن این هدف و ایجاد رضایت حد اکثری در مراجعین محترم می باشد. همچنین این مرکز، پذیرای انتقادات و پیشنهادات مراجعین برای هرچه بهتر شدن خدمات بوده و می باشد.

زندگی پس از طلاق: ۱۰ راه برای بازسازی زندگی

خیانت کردن همسرمان ، و راه های تشخیص آن؟! (10 نشانه خیانت)

مشاوره طلاق تلفنی، مشاور طلاق توافقی یا غیر توافقی

عشق اول فراموش میشود یا در ذهن می‌ماند

دون ژوان یعنی چه؟! اختلال شخصیت دون ژوان، ویژگی ها و درمان

دکتر مشاوره خانواده، روانشناس خانواده

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

اطلاعات بیشتر و ثبت نام در واتس آپ

آدرس: خیابان، شریعتی، بالاتر از دوراهی قلهک، بن بست صنایع، پلاک 3، مرکز مشاوره روانشناسی ذهن آرا

02191018130 02191018140 

ساعات تماس: همه روزه از ساعت 10 صبح الی 21، حتی ایام تعطیل

مرکز مشاوره  کلینیک روانشناسی

مرکز تست هوش  مرکز مشاوره خانواده

مرکز مشاوره ازدواج  مشاوره نوجوانان

مشاوره روانشناسی آنلاین  دکتر روانشناس

روانشناس کودک   مشاوره روانشناسی تلفنی

مسیریابی تا مرکز ذهن آرا
    

ولی بعضی از دوستی های میان دختران و پسران با هدف ازدواج صورت نمی گیرد. این نوع رابطه ها مشکلات خاص خود را دارد؛ از جمله وابستگی های عاطفی که باعث سخت شدن قطع رابطه می شود، زیر پا گذاشتن حرمت ها و ارزش های اجتماعی و…دوستی هایی که هدفی غیر از ازدواج در آنها دنبال می شود، قطعاً دوستی پایدار و بلندمدتی نخواهد بود اما وابستگی عاطفی ای که بعد از مدتی بین دو طرف شکل می گیرد، جدایی را سخت می کند. معمولا افرادی که اقدام به برقراری چنین رابطه هایی می کنند، با این استدلال که «ما نمی خواهیم ازدواج کنیم»، انتخاب ها و رفتارهایی را که باید از خود نشان دهند، بروز نمی دهند و بدون آشنایی کافی و در نظر نگرفتن معیارهای درست، اقدام به برقراری این رابطه می کنند و حاضر به پذیرش مسئولیت های یک رابطه نیستند. چنین دوستی هایی به دلیل ضربه هایی که طرفین رابطه متحمل می شوند، توصیه نمی شود بخشی از این ضربه ها مربوط به وابستگی های عاطفی می شود. به عبارت بهتر، شما تصور کنید دختر و پسری تصمیم می گیرند که رابطه ای با هم برقرار کنند، منتها چون قصد ازدواج ندارند، ملاک هایی را که برای ازدواج در ذهن خود ساخته اند نادیده می گیرند، با این توجه که قرار نیست این رابطه به ازدواج منجر شود.بنابراین با کسانی دوست می شوند که کیفیت اخلاقی و رفتاری پایین تری دارند. از طرفی این رابطه آغاز می شود و بعد از مدتی این دوستی دو حالت پیدا می کند؛ یا رابطه به خاطر مشکلاتی که به وجود می آید قطع می شود و در این میان، طرفین ضربه های روحی- عاطفی زیادی خواهند خورد و یا این رابطه مدتی ادامه پیدا می کند تا وابستگی عاطفی شدیدی به وجود می آید و تصمیم می گیرند ازدواج کنند؛ غافل از اینکه این آدم مناسب ازدواج نیست و معیارهای یک ازدواج موفق در این رابطه وجود ندارد.نکته دیگر این است که وقتی این گونه روابط بر اساس حداقل شناخت آغاز می شود، طرفین به مسائلی مانند معیارهای اخلاقی مورد پذیرش شان توجه نمی کنند برای مثال، دختر یک حدی از رابطه را می پسندد ولی پسر خواسته های بیشتری دارد و یا بالعکس. در این موارد مشاهده می شود طرفین از ترس از دست دادن دوستی و یا به خاطر تهدیدهایی که صورت می گیرد، تسلیم خواسته های طرف مقابل می شوند.کم کردن تدریجی رابطه موثر نیست و همه چیز باید یک دفعه تمام شود.  تنزل رابطه به یک دوستی معمولی هم به هیچ عنوان موثر نخواهد بود؛ چرا که اینها سابقه ای از یک رابطه عاطفی را با هم دارند که ممکن است طرفین را دچار مشکلات روحی کند.

 

دوستی برای شناخت جنس متفاوتبعضی ها می گویند من دختر و یا پسری را برای دوستی می خواهم تا بتوانم دخترها و یا پسرها را بشناسم؛ در صورتی که این کاملاً غلط است. برای شناختن روحیات دخترها و یا پسرها لازم نیست افراد چنین روابطی را تجربه کنند. جنس متفاوت چیز پیچیده ای نیست که لازم باشد یک نفر «دوست دختر» یا «دوست پسر» داشته باشد تا جنس متفاوت را بشناسد روابطی معمولی که درون برخی چارچوب های اخلاقی و عرفی شکل می گیرد مثل روابط معمول دو هم کلاسی یا دو همکار، برای شناختن جنس متفاوت کفایت می کند و لازم نیست برای شناخت پیدا کردن وارد روابطی بشوند که وابستگی های عاطفی حرف اول و آخر را می زند.در کشورهای غربی که حتی از لحاظ فرهنگی تفاوت های زیادی با جامعه ما دارند و ارزش های متفاوتی برای آنها تعریف شده است، تحقیقات نشان می دهد که افرادی که دوستی با آدم های بیشتری را تجربه کردند و به قول معروف دوست دختر و یا دوست پسرهای بیشتری داشته اند، بعد از ازدواج رضایت کمتری از زندگی شان دارند و مشکلات بیشتری را تجربه خواهند کرد این تجربه بر خلاف تصور قالب جوانان ماست در حال حاضر دخترها و پسرها فکر می کنند هر چه روابط بیشتری را تجربه کنند، در انتخاب همسر موفق تر خواهند بود اما این یک ذهنیت نادرست است.

قطع رابطهمرحله آخر، قطع این گونه روابط است. افراد باید بدانند که هر چه از عمر رابطه می گذرد، وابستگی بیشتری به وجود خواهد آمد و قطع رابطه همراه با رنج فراوان خواهد بود. از نظر روان شناسی، از دست دادن یک رابطه که در آن عاطفه و احساس وجود دارد همچون مرگ یکی از نزدیکان، دردناک است و فرد دوره ای سوگوار رابطه از دست رفته اش خواهد بود. گریه ها، خواهش و التماس ها، قول و قرارها و امثالهم در این دوران نباید مورد اعتنا قرار بگیرند؛ چرا که فرد برای فرار از غم از دست دادن رابطه دست به هر کاری می زند تا شاید بتواند طرف مقابل را از جدایی منصرف کند طرفین رابطه اگر بتوانند با واقعیت رو به رو شوند و چند ماه ناراحتی شان را کنترل کنند، به زندگی عادی برخواهند گشت و حتی بعد از سپری شدن مدتی متوجه فواید قطع رابطه گذشته شان خواهند شد، اما اگر مدام امیدوارانه به فکر از سرگیری رابطه باشند، نخواهند توانست به زندگی عادی و معمول شان باز گردند.برای شناختن روحیات دخترها و یا پسرها لازم نیست افراد چنین روابطی را تجربه کنند. جنس متفاوت چیز پیچیده ای نیست که لازم باشد یک نفر «دوست دختر» یا «دوست پسر» داشته باشد تا جنس متفاوت را بشناسد روابطی معمولی که درون برخی چارچوب های اخلاقی و عرفی شکل می گیرد مثل روابط معمول دو هم کلاسی یا دو همکار، برای شناختن جنس متفاوت کفایت می کند

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

یک نکته مهمنکته دیگر این است که اگر تصمیم به قطع رابطه گرفته شد، این جدایی باید به یک باره و برای همیشه صورت گیرد و نه به صورت تدریجی یا با کم کردن رابطه. تجربه نشان می دهد کم کردن تدریجی رابطه موثر نیست و همه چیز باید یک دفعه تمام شود.  تنزل رابطه به یک دوستی معمولی هم به هیچ عنوان موثر نخواهد بود؛ چرا که اینها سابقه ای از یک رابطه عاطفی را با هم دارند که ممکن است طرفین را دچار مشکلات روحی کند.

روابط دختر و پسر یکی از موضوعاتی است که در سنین نوجوانی برای افراد شدیدا جذاب به نظر می‌رسد. در این سنین روابط دختر و پسر بخش زیادی از درگیری‌های ذهنی افراد را تشکیل می‌دهد. این دغدغه ذهنی در سال‌های بعد اما با شدت و شکل‌های متفاوت همچنان ادامه پیدا می‌کند. نیاز بنیادی انسان برای ارتباط دلیلی بر درگیری ذهنی او درباره روابط دختر و پسر است. ارتباطات انسانی اشکال مختلفی به خود می‌گیرند از دوستی صمیمانه با یک هم جنس تا روابط عاطفی با جنس دیگر و یا مهر و شفقت نسبت به اعضای خانواده. همان قدر که نیاز به دوست یک نیاز بنیادی در افراد می‌باشد، نیاز به ارتباط عاطفی با جنس دیگر هم بنیادی و اساسی است. موضوعی که در این روابط اهمیت دارد، سالم بودن آن‌ها است. مشاوره روابط عاطفی میتواند اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

دختران و پسران در فضاهای مختلفی در کنار هم و با هم تعامل می‌کنند. برای مثال دانشگاه، محل کار، کلاس‌های آموزشی، مراکز تفریحی و… . در سال‌های اخیر علاوه بر این موارد، محیط مجازی محلی برای گسترده‌تر شدن و راحت‌تر شدن این ارتباطات فراهم کرده است. مسلما نمی‌توان تمامی روابطی که دختران و پسران در این محیط‌ها باهم برقرار می‌کنند را به چشم روابط عاشقانه یا همانطور که برخی بیان می‌کنند جنسی و شهوانی نگاه کرد. افراد می‌توانند در این محیط‌ها با هم ارتباط برقرار کرده، تعامل داشته، رفت و آمد کرده بی آنکه لزوما عاشق هم شوند.  پیشنهاد می‌کنیم مقاله رابطه سالم را مطالعه کنید.

انواع مختلف روابط دختر و پسر شاملِ دوست دختر و دوست پسر، آشنایی قبل از ازدواج، ازدواج، همکار، دوست اجتماعی، هم کلاسی و… می‌شوند. به دلیل پیچیدگی روابط انسان نمی‌توان انتظار داشت که همیشه روابط به یک شکل باقی بماند. نوع و شکل روابط در طی زمان ممکن است تغییرات گسترده ای بکنند. همه روابطی که ذکر شد به صورت بالقوه این امکان را دارند که به شکل صحیح ادامه یابند و هیچ آسیبی برای طرفین ایجاد نکنند. برای تغییر نوع روابط هر دو نفر باید از تغییرات به وجود آمده آگاهی یافته و به توافق برسند.

در بسیاری موارد افراد از نوع رابطه‌ای که دارند مطمئن نیستند؛ آیا تنها به صورت دوست اجتماعی هستید و یا روابط عاطفی پیچیده‌تری دارید؟ آیا تنها به عنوان دوست دختر، دوست پسر کنار هم وقت می‌گذرانید و یا مقصودتان ازدواج است؟ برای اطمینان از قصد طرف مقابل در رابطه با شما و اطمینان از نوع رابطه‌ای که با او دارید لازم است به بررسی دقیق رابطه بپردازید. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مقاله بررسی رابطه را مطالعه کنید.

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

اولین قدم در این راه خودشناسی است. فردی که خود را نشناسد و نداند از خود و دنیا چه چیزهایی می‌خواهد، نمی‌تواند با دیگران به درستی ارتباط برقرار کند. اول بدانید در ارتباطتان از فرد مقابل، به خصوص جنس مخالف چه چیزی می خواهید؟ در هر کدام از روابط گفته شده چه خط قرمزهایی برای خود تعریف می‌کنید؟ دوست دارید روابط شما با جنس مخالف چگونه پیش برود؟ چه توقعاتی دارید؟ مهم‌تر از هر چیز این که آیا در این رابطه خود حد و مرزی مشخص کرده‌اید؟ برای کسب اطلاعات در زمینه حد و مرز در روابط کلیک کنید.

اگر پاسخ سوال‌های فوق را بدانید، در موقعیت‌های اجتماعی با دید باز عمل خواهید کرد. هرجایی که احساس کردید خط قرمزهایتان نادیده گرفته می‌شود، می‌توانید با جراتمندی نیازها و خواسته‌های خود را روشن کنید. با مواضع مشخص برخورد کرده و در مواقع لزوم می‌توانید موقعیت را ترک کنید و از آسیب به خود جلوگیری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراتمندی کلیک کنید.

پس مهم‌ترین کار این است که بدانید چه چیزهایی برای فردی در شرایط شما مناسب است. این امر را هیچ کس نمی‌تواند برایتان روشن کند جز خودتان. فکر کنید و از دیگران مشورت بگیرید ولی این به این معنی نیست که اجازه دهید دیگران برایتان تصمیم بگیرند.

اصولا انسان‌ها در بستری از روابط اجتماعی زندگی می‌کنند و می‌توان گفت موجوداتی اجتماعی هستند. بنابراین برای کسب مهارت‌های اجتماعی نیاز به آموزش و تمرین دارند. هرکدام از روابطی که در آن حضور پیدا می‌کنیم به شناخت ما از جنس مخالف کمک می‌کند. در واقع در رابطه با یک فرد دیگر است که می‌فهمیم چگونه فکر می‌کند، و چه چیز‌هایی دوست دارد. علاوه بر این در این گونه روابط است که خودآگاهی افراد تقویت می‌شود. می‌توانیم متوجه بشویم در ارتباطاتمان چه چیزهایی می‌خواهیم و چه چیزهایی نمی‌خواهیم. علاوه بر این مهارت ایجاد رابطه مؤثر را تمرین می‌کنیم.

در جوامعی که کودکان را از سنین پایین از هم جدا می‌کنند و خط کشی‌های سفت و سخت برای آن‌ها در نظر می‌گیرند، افراد در اولین برخورد با جنس مخالف احساس سستی و ضعف خواهند کرد. دست و پایشان را گم می‌کنند و احتمال برخوردهای احساسی و ناشیانه و در نهایت کشیده شدن به سمت رابطه ناسالم در آن‌ها بیشتر می‌شود.

یکی از جنبه‌های عدم سلامت در چنین رابطه‌هایی تن دادن به رابطه جنسی و ترد شدن از جانب طرف مقابل است که پیامدهای روحی مخربی را به ویژه برای دختران به همراه دارد. برخی تنها با هدف ارضای نیاز جنسی به جنس مخالف نزدیک می‌شوند و از طریق رابطه مستقیم و یا سکس چت سعی در ارضای نیاز جنسی خود دارند.

برای جلوگیری از آسیب در روابط دختر و پسر چه باید کرد؟

شما نمی‌توانید مانع از روابط فرزندان خود با جنس مخالف شوید؛ چرا که همه‌ی افراد در دوره‌ی خاصی از زندگی نیاز به برقراری رابطه عاطفی با دیگری را دارند و اعمال سخت‌گیری‌های افراطی و منع آن‌ها از این کار به افزایش چالش‌های والد فرزندی و آسیب‌های روحی روانی منجر می‌شود. خانواده‌ها و محیط زندگی افراد بیشترین نقش را در جلوگیری از آسیب‌ها در روابط دختر و پسر دارند. در ادامه مهم‌ترین عوامل در جلوگیری از آسیب‌ها را شرح داده‌ایم:

وقتی کودکان هر دو جنس از کودکی با هم بزرگ شوند، جنس مخالف برایشان موجوداتی افسانه‌ای نخواهد بود. مثلا بودن کودکان در مهدکودک کنار یکدیگر، بازی کردن کودکان با هم تحت نظارت والدین، رفتن به محیط‌هایی که از هر دوجنس در آن حضور دارند مانند کلاس‌های زبان، هنر و… می‌تواند کمک کننده باشد.

با ترساندن آن‌ها و بیان داستان‌هایی که حاوی بد نمایی جنس دیگر می‌باشند، سطح اعتماد آن‌ها را پایین می‌آورید. نتیجه این امر در آینده ممکن است جلوگیری از روابط دوستی باشد، اما نهایتا در زندگی زناشویی‌شان هم اختلال ایجاد می‌کند. این امر در بسیاری موارد باعث عدم درک درست دختر و پسر از یکدیگر می‌شود و احساس تنهایی در رابطه عاطفی رخ می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد احساس تنهایی در رابطه عاطفی کلیک کنید.

در خانواده، جمع‌های دوستانه و ارتباطات اجتماعی‌تان اجازه بدهید فرزندان با دیگر اعضای جمع که از جنس دیگر هستند، تعامل کرده و به گفتگو بپردازند و آن‌ها را بشناسند. کودکان را به تعامل با یکدیگر تشویق کنید. می‌توانید گاهی دوستان فرزندتان را که از جنس مخالف هستند به خانه‌تان دعوت کنید و با نظارت بر بازی‌های آن‌ها بستری برای تعامل فراهم کنید. این کار مهارت‌های اجتماعی آن‌ها را نیز در آینده بهبود می‌بخشد.

با فرزندانتان گفتگو کنید، نظراتشان را جویا شوید، فضایی از تفاهم و صلح ایجاد کنید. مثلا اگر دیدید فرزندتان رفتار ناشایستی از خود نشان می‌دهد به جای سرزنش کردن وی می‌توانید به او بگویید: آیا فکر نمی‌کنی بهتر بود آن رفتار را جور دیگری انجام می‌دادی؟ حتما نیاز است دلایل منطقی خود را هم بیان کنید. برای کسب اطلاع درباره انواع مهارت های زندگی کلیک کنید.

در مورد خطرات روابط باز برایشان بگویید. مسائل جنسی، خطر آسیب، تجاوز و… را متناسب با سن آن‌ها و با مشورت از روانشناس شرح دهید. حواستان باشد آن‌ها را نترسانید. صرفا خطرات را گوشزد کنید و در کنار آن خوبی‌هایش را هم برایشان بگویید. آموزش مهارت‌های اجتماعی، مهارت خودآگاهی و مهارت جرات مندی به فرزندان آن‌ها را از بسیاری خطرات حفظ می‌کند. مشاوره خانواده به والدین جهت شناسایی موقعیت‌های مناسب برای رشد فردی فرزندان و روابط دختر و پسر خدمات ارائه می‌دهد. 

ارتباط با جنس دیگر، مسئله‌ای نیست که بخواهید آن را سرکوب کرده و یا با رویکردهای قدیمی به آن بپردازید. مانند هر مسئله دیگری، این مسئله هم خاکستری است. نقاط مثبت و منفی خود را دارد و این نحوه برخورد فرد با آن هاست که مشخص می‌کند، آیا آسیبی وجود خواهد داشت یا خیر؟ پس بیایید مسائلی از این دست را واقع بینانه بررسی کنیم و بدانیم هیچ حکم کلی و نسخه قطعی برای روابط انسانی وجود ندارد. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

ثبت دیدگاه فقط برای اعضای سایت امکانپذیر است. لطفا
ثبت نام کنید.

من با بخش عمده ای از مطالب این مقاله کاملا مخالفم. علل آسیب پذیر بودن رو خیلی یک جانبه بهش نگاه کردید. تجربه در سطح جهانی ثابت کرده که عکس این حالت (آزادی در روابط با جنس مخالف) خیلی آسیب زا تر هست. و خیلی موضوع رو صفر و صدی بررسی کردید و گفتید که ممانعت از روابط فرزندان با جنس مخالف به رابطه جنسی و طرد شدن از طرف مقابل ختم میشه در حالی که اگه این مساله حقیقت داشت درصد زیادی از نوجوانان ایرانی رو به همین شکلی که گفتید درگیر میکرد. در حالی که در بیشتر مناطق کشور این روابط در بین نوجوانان خیلی محدوده و بالعکس در جوامعی که با این طرز فکر جلو رفتن و محدودیت ها رو برداشتن عکس این حالت پیش اومده و بارداری در سنین پایین و … شایع تر هست. در آخر از نظر من خط قرمزها باید وجود داشته باشه و نمیشه یه نوجوون رو در اوج احساسات دوران نوجوانی وارد یه رابطه ناصحیح (هر نوع رابطه ای حتی در حد دوست اجتماعی) کرد و بعد ازش انتظار داشته باشیم که با منطق جلوی خیلی از اتفاقا رو بگیره و مشخص کردن این خط قرمز ها بعد از ورود به رابطه هم برای خانواده و هم برای خود نوجوون (یا حتی جوان) تقریبا غیر ممکنه و کمترین آسیبش آسیب روحی و عاطفی برای اون نوجوون و خصوصا دختر هست.

با توجه راه های ارتباطی که برای اغلب نوجوانان میسر شده، منع کامل و محدود کردن نوجوان امکان پذیر نیست و یا با انجام این کار باعث سرکوب بسیاری از مسائل تنها در کوتاه مدت میشید. هدف ما از نوشتن این مقاله ترویج آزادی در روابط با جنس مخالف و یا حتی انکار اون هم نیست (این موضوع به حیطه کاری ما مربوط نمیشه). تنها با توجه به مشکلات و مسائلی که در سطح جامعه در حال مطالعه و بررسی آن ها هستیم ، در این مقاله سعی کردیم جهت جلوگیری از بسیاری از مسائل که طی تجربیات چند سالمون از صحبت با خانواده ها و جوانان به دست آوردیم راهکار ارائه بدیم.
در نهایت سبک های تربیتی مختلفی با توجه به فرهنگ های مختلف وجود داره و نمی تونیم هیچ کدوم رو برتر از دیگری بدونیم . از اینکه نظرتون رو با ما در میان گذاشتید سپاسگزاریم.

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و … می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران…

با عضویت در خبرنامه، از جدیدترین و بهترین کتاب ها و مقالات روانشناسی اطلاع پیدا کنید…

© کلیه حقوق برای حامی هنر زندگی محفوظ می باشد. انتشار مقالات با ذکر منبع بلامانع می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

 

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

 

 

در نگاه کلی به کیفیت زندگی انسان در می‌ یابیم که انسان برای احساس خوشبختی و رهایی از دلتنگی به دوست و همدم احتیاج دارد. از آنجایی که در ارتباط با جنس مخالف رغبت و انگیزه بیشتری وجود دارد ، تمایل آقایون و خانم‌ ها به هم بیشتر می‌شود. روانشناسان لازم است این تذکر را به افراد بدهند تا ارتباطی که در راستای آرامش و تعالی خاطر نیست ، اصلاح شود.دختر و پسر در تعامل باهم احساس آرامش و امنیت ، تعلق خاطر ، مالکیت ، وابستگی ، دلبستگی ، تنش و ناسازگاری ، عادت یا یکنواختی ، ضربه‌های روحی و … را به نسبت خاصی تجربه می‌کنند. هر چقدر که در یک رابطه انرژی مثبت بیشتری باشد ، تداوم رابطه نیز بیشتر خواهد شد. هر چقدر که در یک رابطه ناسازگاری‌ ها و ضربه‌ ها بیشتر باشد آن رابطه تلخ ‌تر و کوتاه مدت تر می شود. چنانچه مایل هستید تا اطلاعات بیشتری در مورد “ دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی” بدانید این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. 

جوانانی که با هدفی غیر از ازدواج با یکدیگر دوست می شوند ، دچار وابستگی عاطفی می گردند که قطع رابطه را برای آنان سخت می کند . اغلب این دوستی ها با آشنایی ناکافی و معیارهای نادرست تشکیل شده است و هر یک از طرفین در این نوع دوستی ها مسئولیت برقراری رابطه را بر عهده نمی گیرند.

چنین دوستی هایی فقط به ضرر افراد تمام می شود و مشکلات روحی فراوانی برای آن ها به بار می آورد . لیکن باید توجه کنید که اگر قصد پایان دادن به رابطه دوستی تان را دارید ، بهتر است قطع رابطه یکدفعه ای نبوده و تدریجی باشد و در این دوران نباید به گریه ها و خواهش ها و… طرف مقابل خود اعتنا کنید و برای اینکه بتوانید به زندگی عادیتان برگردید لازم است با واقعیت رو به رو شده و چند ماه ناراحتی خود را کنترل کنید.

یکی از مشکلات دوستی های زودگذر و حساب نشده ، بدبینی است که اثرات منفی شدیدی در ذهنیت آن ها درباره جنس مخالف خواهد گذاشت.

هدف پسر ها و دختر ها از دوستی متفاوت است. زمانی که انگیزه و هدف افراد از ایجاد رابطه متفاوت باشد ، برای هر دو طرف مشکل ایجاد خواهد شد. دخترها این روابط را مقدمه ازدواج می پندارند. ولی پسرها بیشتر به قصد کنجکاوی ، محک زدن توان اجتماعی خود در برقراری رابطه با جنس مخالف و گاهی نیز گذران وقت وارد رابطه می شوند.

اکثر خانواده های ایرانی ، نگاه مثبتی به چنین روابطی به ویژه اگر نیت ازدواج در آن نباشد، ندارند. بسیاری اوقات آشکار شدن رابطه یا ایجاد شرایطی در آن که مغایر با ارزش های شخصی یا خانوادگی افراد باشد ، سبب می شود تا خانواده ها طرفین را به سمت وصلت های اجباری سوق دهند.

گاهی در این دوستی ها دو طرف سعی در تغییر دیگری می کنند. که چون همه افراد ترجیح می دهند همان گونه که هستند مورد پذیرش قرار گیرند ، دچار مشکل می شوند . به همین دلیل تلاش در تغییر دیگری در جهت دلخواه خود در بسیاری موارد با ناکامی مواجه می شود. و اگر هم طرف مقابل به اجبار به آن تن در دهد ، با دلخوری ، انتظار متقابل و کاهش اعتماد به نفس همراه خواهد بود.

ارتباطات آنلاین می‌تواند برای هرکسی جنبه‌های هیجان انگیز زیادی داشته باشد. ارتباط و آشنایی اینترنتی در اینستاگرام و تلگرام به خودی خود امری اشتباه نیست. اما لازم است در دوستی‌ های آنلاین بسیار محتاطانه رفتار کنید. گرچه رفتارهای روانشناختی و احساسات متقابل ما در دنیای مجازی درست همانند دنیای واقعی است. اما در ارتباطات عاطفی که به طور کلی بر پایه ارتباط مجازی شکل گرفته‌اند ، شخص بیشتر ممکن است دچار سردرگمی و بی‌اعتمادی شود.

به طور کلی در فضای مجازی ، به خاطر محدودیت در ادراک ارتباطی ، اطلاعات شناختی لازم کسب نمی‌شود. همچنین در ارتباطات مجازی زمینه بیشتری برای مورد سو قصد قرار گرفتن و کلاهبرداری فراهم است. به طور کلی می‌توان گفت در فضای مجازی ما فقط بخشی از شخصیت و هویتمان را می‌توانیم به طرف مقابل معرفی کنیم و شناخت همه جانبه طرف مقابل نیز ممکن نیست. این موضوع دلیل اصلی برای مناسب نبودن فضای مجازی برای آشنایی و برقراری رابطه عاطفی و ازدواج است.

از نظر اسلام زن و مرد دو موجودی هستند که مکمل یکدیگرند و مسلما یکی از نیازهایی که زن و مرد به همدیگر دارند ، نیاز جنسی است. اما براورده شدن این نیاز باید در چهارچوب قوانین اسلام باشد تا به عفت طرفین هیچ گونه خدشه ای وارد نشود.

از نظراسلام ، هر گونه ارتباط بین دختر و پسر ، قبل از ازدواج ، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم ، اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و ترس افتادن به گناه در آن ارتباط وجود داشته باشد ، جایز نبوده و اشکال دارد. اما ارتباط شغلی و یا علمی و تحصیلی ، اگر باعث فتنه و فساد نشود و موازین شرع در آن رعایت شود ، اشکال ندارد.

بله ، پسر و دختر از ابتدای کودکی تا ازدواج با تعامل اجتماعی سالم با افراد مختلف از هر جنسی می‌توانند ایده آل‌های خود از شریک زندگی آینده را تعیین و تکوین نمایند.  در اینجا فرد خاصی مد نظر نیست بلکه از طریق تعامل اجتماعی سالم شرایط ایده آل زندگی مشترک را در طول زندگی یاد می‌گیرند

با توجه به توضیحات قبلی ارتباط اجتماعی سالم و رشد یافته نیاز و گرایش طبیعی هر دو جنس است. برای هیچ کدام نمی‌توان سهمی ‌بیش از دیگری قائل شد.

خانواد ه‌ها باید از لحاظ فکری رشد داده شوند و راهکار های شرعی و اخلاقی برای ارتباط سالم اجتماعی تبیین گردد. تا زمانی که هر گونه ارتباط بین دختر و پسر به رفتار‌های رشد نیافته و سطح پایین مانند دوستی و روابط تلفنی و محرمانه خلاصه گردد ، معلوم است که خانواده‌ ها هیچ گامی ‌برای بهبود اوضاع روابط دختر و پسر بر نخواهند داشت.

این نیاز را نباید سرکوب کرد. بلکه باید آن را بطور منطقی و قابل قبول شرع و اخلاق پاسخ داد. و برای آن راه حل یا جانشین مناسب ارائه کرد.

نیاز به تعامل اجتماعی بین دو جنس در تمام دوران زندگی وجود دارد. چون این یک نیاز انسانی و اجتماعی است. هیچ انسان سالمی‌ به تنهایی و دور از اجتماع قادر به ادامه حیات نیست. اما رشد بعضی نیاز‌ها در جامعه ما گاهی قارچ گونه می‌شود. یعنی نیاز به تدریج در طول زمان بدون پاسخ مانده و سرکوب می گردد و بلاخره روزی بدون رعایت هیچ معیار اخلاقی و اجتماعی و شرعی و بدون برنامه سر از خاک بیرون می‌آورد و همانی می شود که در مورد نوجوانان حدود ۱۵ الی ۱۷ ساله بیشتر مشاهده می‌کنید.

چنانچه مایل هستید می توانید مطالب دیگر ما را در زمینه روابط زناشویی موفق ، روابط زناشویی موفق در دوران عقد و نامزدی  را نیز مطالعه نموده و یا با کارشناسان ما در مرکز الو مشاوره در تماس باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسی

با مشاوران گروه الومشاوره از تلفن ثابت بدون کد و صفر با شماره زیر تماس بگیرید

9099072958

پاسخگویی از 9 صبح تا 9 شب حتی ایام تعطیل

 

شما می توانید در قسمت دیدگاه سوالات خود را با مشاوران ما درمیان بگذارید … منبع: دوستی دختر و پسر از نظر روانشناسیاسترس و اضطراب -تعریف اضطراب وراهکارهای مقابله با آن – علائم افسردگی وراهکارهای مقابله با آن – انواع اختلالات جنسی و درمان – اختلال ملال جنسی به همراه علت هایش – مشاوره ازدواج – خودارضایی و عوارض و پیامدهای آن – سن ازدواج – عزت نفس وخودبینی وراهکارههای تقویت آن – وسواس و راهکارهای مقابله – مشاوره روانشناسی تلفنی – آموزش کنترل خشم در کودکان – تفاوت های مهم زنان و مردان در رابطه جنسی- خیال پردازی جنسی چیست؟ – مدیتیشن چیست و فواید آن چگونه است؟ – جذاب ترین رفتارهای جنسی برای مردان و زنان – نقش خانواده در آموزش های صحیح جنسی به کودکان –  پرده بکارت و انواع پرده بکارت – مشاوره جنسی و زناشویی تلفنی – راه های مقابله با بی انگیزگی – مشاوره درمان و ترک خود ارضایی در پسران و دختران – احساس تنهایی و راهکارهای برطرف کردن احساس تنهایی – آیا جراحی زیبایی نشانه ی بیماری است؟ – هیپنوتیزم چیست؟ – قرص های خواب وانواع آن – زود انزالی و روش های درمان آن – انواع روابط جنسی – راهکارهایی برای افزایش توان جنسی مردان – علت اصلی طلاق در بین زوج های ایرانی چیست؟ – آیا طلاق عاطفی درمان دارد؟ چطور همه چیز را از نو بسازیم؟ – بهترین و سریع ترین روش های ترک اعتیاد – روابط زناشویی در دوران نامزدی و عقد – چرا رابطه‌ی جنسی وابستگی می‌آورد؟ – روش ترک اعتیاد با متادون چگونه است ؟ – دلایل و نشانه های خیانت زنان متاهل – معرفی انواع داروهای ترک اعتیاد – انواع قرص های ترک اعتیاد – چگونه نه بگوییم ؟! – علائم و علت های اعتیاد به ماری جوانا – نحوه برخورد با بددهنی و فحاشی در کودکان – نشانه ها و علائم اعتیاد به شیشه چیست؟ – ازدواج موقت خوب است یا بد؟- با چه کسانی نباید ازدواج کرد؟ – وسواس فکری و عملی چیست ؟ – درمان دروغگویی در کودکان – انواع کودک آزاری و علل آن – روش های موثردرمان بدبینی و شک را بهتر بشناسید – سکس مقعدی – دلایل گرایش و عوارض رابطه مقعدی – عوارض ؛ فوائد خودارضایی در زنان و دختران – عوامل اصلی ایجاد ترس در کودکان و راهکارهای درمان آن – پورنوگرافی ؛ تاثیرات مثبت و منفی فیلم پورن – دلایل و نشانه های خیانت مردان – حشیش چیست؟ تمام حقایق مهم درباره حشیش را بدانید – عوامل تاثیرگذار بر کاهش عشق و علاقه در روابط زوجین – نی نی سایت

نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر
نظر روانشناسان در مورد دوستی دختر و پسر

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.