نظر رهبر در مورد حضور نظامیان در سیاست

نظر رهبر در مورد حضور نظامیان در سیاست
نظر رهبر در مورد حضور نظامیان در سیاست

تهران- ایرناپلاس- بحث حضور نظامیان در عرصه سیاست و انتخابات از موضوع‌هایی است که گاهی در کانون توجه مباحث سیاسی کشور قرار می­‌گیرد. یکشنبه ۳۰ آذرماه در جریان اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوی، نمایندگان مجلس با پیشنهاد «ممنوعیت ثبت‌نام نظامیان» برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری مخالفت کردند و بار دیگر مباحث در این زمینه در فضای رسانه­‌ای زنده شد.

به گزارش ایرناپلاس، به دلیل اهمیت و حساسیتی که موضوع ورود نظامیان به سیاست دارد، نگاهی تحلیلی انداخته­‌ایم به نظرات، سخنان و وصیت‌نامه امام خمینی(ره) از ابتدای تشکیل سپاه و وزارت سپاه و تحلیل دلایل مخالفت صریح ایشان با دخالت سپاه و ارتش در هر فعالیت حزبی و انتخاباتی. این نوشتار حاصل بررسی برخی سخنان امام (ره) از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۸ است که دلایل، زیان‌ها، پیامدها، مسئولیت، حکم و شیوه برخورد ایشان را با این موضوع برشمردیم. ممنوعیت «هرگونه» رفتارسیاسی برای نظامیان  برخی مدافعان ورود افراد نظامی به سیاست، گاه عامدا یا سهوا مدعی می‌شوند که منظور امام فقط ورود به حزب یا تشکیل گروه سیاسی بوده است و لاغیر؛ در صورتی که تحلیل محتوای سخنان ایشان نشان می‌دهد حضرت امام ورود نظامیان به «هرگونه فعالیت سیاسی در هر حزب یا گروه یا دسته» را ممنوع دانسته و ضمن تاکیدات مکرر به ممنوعیت ورود سپاه و ارتش به احزاب و گروه‌های سیاسی حتی «گروه‌های اسلامی»، به صراحت ورود فردی یا جمعی آنان به «دسته‏‌بندی سیاسی»، «جهات سیاسی» و …  را منع فرمودند. برای نمونه به این جملات بنیانگذار نظام خطاب به همه قوای مسلح دقت کنیم: برای «سپاهی‌ها جایز نیست وارد بشوند به دسته‏­‌بندی، یکی طرفدار این یکی آن یکی»(۱)؛ «باید سعی کنید جهات سیاسی و افکار سیاسی در سپاه وارد نشود، ورود سیاست در ارتش نشود»(۲). «من عرض می‌کنم به همه این قوا و به فرماندهان این قوا که این افراد در هیچ‏‌یک از احزاب سیاسی، در هیچ‌‏یک از گروه‌ها وارد نشوند. ارتش یا سپاه پاسدار یا سایر قوای مسلحه در حزب وارد نشوید، در گروه‌ها وارد نشوید»(۳)؛ «باز هم تذکر داده‏‌ام هیچ‏یک از افراد نیروهای مسلح، چه رده‏‌های بالا یا پایین در حزب و گروهی با هر اسم و عنوان نباید وارد شوند، هرچند آن حزب و گروه صددر صد اسلامی و به جمهوری اسلامی وفادار باشند».(۵)

پیامدهای ورود نظامیان به سیاست بنیانگذار انقلاب خطرات هرگونه ورود و فعالیت سیاسی برای همه نیروهای مسلح را هشدار دادند و پیامدهای آن را برشمردند؛ از «اختلافات درون گروهی و ضعیف شدن» تا «تضعیف نظام و کشور و انقلاب و تقابل میان نیروها». فقط از باب نمونه به این جملات دقت کنیم: ««ورود سیاست در ارتش شکست ارتش است، این را باید بدانید و شرعاً جایز نیست… اگر ارتش یا سپاه یا سایر قوای مسلحه در حزب وارد بشود، آن روز باید فاتحه آن ارتش و سپاه را خواند….اصل وارد شدن در حزب برای ارتش، برای سپاه پاسداران، برای قوای نظامی و انتظامی وارد شدنش جایز نیست»(۱). «اگر افکار سیاسی وارد سپاه شود جهات نظامی آن از بین می‏‌رود. همیشه به سپاه سفارش کنید که آنان خودشان را یک جنگنده خدمتگزار مردم بدانند»(۲) و «ورود قوای مسلح در احزاب و گروه‌ها و سازمان‌ها، پایه قوای مسلح را متزلزل خواهد کرد»(۴).

نکته جالب توجه در مواضع امام، اشاره ایشان به تجربه دیگر کشورها برای جلوگیری از وورد نظامیان به سیاست است: «همه دنیا که دنبال این هستند که ارتش‌شان از امور سیاسی کنار باشد، آن‌ها یک چیزی می‌‏فهمند که می‌‏گویند این را ـ ما که می‌‏خواهیم که سپاه و ارتش جنداللّه‏ باشند و دسته‏‌بندی نداشته باشند و جهات سیاسی را کنار بگذارند»(۱).

رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز اواخر مهرماه ۱۳۹۵، در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، سیاست‌های کلی انتخابات را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شد، ابلاغ کردند که در بند ١٦ این ابلاغ‌نامه بر ممنوعیت ورود نیروهای مسلح و برخی دیگر از دستگاه‌ها در دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی انتخاباتی و جانبداری از داوطلبان تاکید شده است. همچنین براساس ماده ٤٠ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح، عضویت کارکنان نیروهای مسلح در سازمان‌ها، احزاب و جمعیت‌های ‌سیاسی و مداخله یا شرکت یا فعالیت آنان در دسته‌بندی‌ها و مناقشه‌های سیاسی و ‌تبلیغات انتخاباتی ممنوع است و مرتکبان مشمول مجازات می‌شوند.

نظر رهبر در مورد حضور نظامیان در سیاست

تدبیر برای ورود نکردن نظامیان به سیاست درباره ورود نکردن نیروهای نظامی به سیاست، در سخنان امام راحل عبارت‌ها و کلیدواژه‌های «شرعا جایز نیست»، «مخالفت قاطع» و… به چشم می‌خورد و ایشان بارها به آن سفارش کرده‌اند: «تکلیف همه شما این است که با هم باشید بدون اینکه در یک حزب یا در گروهی وارد شده باشید؛ هر گروهی می‏‌خواهد باشد. گروه فاسد که ان‏شاءاللّه‏، وارد نمی‌‏شوید، گروه‌های بسیار خوب هم وارد نشوید»(۴). و یا «تکلیف الهی ـ شرعی همه شما این است که یا بروید حزب یا بیایید ارتش؛ مختارید از ارتش کناره‏‌گیری کنید بروید در حزب؛ میل خودتان. در هر گروهی که وارد هستید باید از آن گروه جدا بشوید، ولو یک گروهی است که بسیار مردم خوبی هم هستند، ولو یک حزبی است که بسیار حزب خوبی هست، لکن اصل وارد شدن در حزب برای ارتش، برای سپاه پاسداران، برای قوای نظامی و انتظامی وارد شدنش جایز نیست»(۳)؛ یا «شرعاً جایز نیست و من امر می‏‌کنم به شما که یا در ارتش یا در حزب؛ دوم ندارد که بخواهید هم ارتشی باشید، هم حزبی؛ نمی‌شو.»(۴). «من عرض می‌‏کنم کسانی که در رأس ارتش هستند و کسانی که در رأس سپاه پاسداران هستند موظف هستند ارتش را، سپاه را و سایر قوای مسلح را از احزاب کنار بزنند و اگر کسی در حزب هست، باید او را از ارتش بگویند یا در آنجا یا در اینجا و همین‏طور سپاه پاسداران و همین‏طور سایر قوای مسلح»(۳).

ایشان به مسئولان و فرماندهان نظامی نیز دستور می‌دهند با نظامیانی که وارد سیاست می‌شوند، برخورد کنند؛ از جمله: «امور مهمی که باید تمام نیروهای مسلح از آن پیروی کنند و اغماض از آن به هیچ‏وجه نمی‏‌توان کرد و باز هم تذکر داده‏‌ام»(۵)؛ «مسئولان باید از قدم اول با آن مخالفت کنند»(۶)؛ «فرماندهان و مسئولان موظف هستند که هر کس در یکی از احزاب یا گروه‌های سیاسی یا دینی وارد شد به او تذکر دهند که از حزب و یا گروه‌ها و یا سازمان خارج شود، و اگر تخلف کرد او را از ارتش یا دیگر قوای مسلح اخراج کنند»(۵). ایشان حتی به مسئولان و فرماندهان هم بسنده نکرده و می‌گویند: «همه افراد موظف‏‌اند چنین اشخاصی را به فرماندهان معرفی نمایند… غفلت از این امر موجب پیگرد خواهد بود»(۵).

این موضوع چنان برای امام اهمیت داشت که در وصیت‌نامه خود در بند مستقلی خطاب به قوای مسلح می‌فرمایند: «وصیت اکید من به قوای مسلح آن است که همان‌طور که از مقررات نظام، عدم دخول نظامی در احزاب و گروه‌ها و جبهه‏‌ها است به آن عمل نمایند؛ و قوای مسلح مطلقاً، چه نظامی و انتظامی و پاسدار و بسیج و غیر اینها، در هیچ حزب و گروهی وارد نشده و خود را از بازی‌های سیاسی دور نگه دارند. در این صورت می‌‏توانند قدرت نظامی خود را حفظ و از اختلافات درون گروهی مصون باشند. بر فرماندهان لازم است که افراد تحت فرمان خود را از ورود در احزاب منع نمایند؛ و چون انقلاب از همه ملت و حفظ آن بر همگان است، دولت، ملت و شورای دفاع و مجلس شورای اسلامی وظیفه شرعی و میهنی آنان است که اگر قوای مسلح، چه فرماندهان و طبقات بالا و چه طبقات بعد، برخلاف مصالح اسلام و کشور بخواهند عملی انجام دهند یا در احزاب وارد شوند که ـ بی‌‏اشکال به تباهی کشیده می‌‏شوند ـ و یا در بازی‌های سیاسی وارد شوند، از قدم اول با آن مخالفت کنند. و بر رهبر و شورای رهبری است که با قاطعیت از این امر جلوگیری نماید تا کشور از آسیب در امان باشد»(۶).

با این تفاصیل، به نظر نمی‌رسد شبهه‌ای درباره نوع نگاه، نگرش و تدبیر حضرت امام(ره) در برخورد با ورود نظامیان به سیاست باقی بماند؛ همه ارکان لازم است بارها  این بخش از توصیه­‌ها و اوامر رهبر کبیر انقلاب را بخوانند؛ تا انتخابات ۱۴۰۰ چندماهی بیشتر نمانده است.

…………………………………………………………………………………………………………….. ۱. سخنان به مناسبت سالروز تولد امام هشتم(ع) در جمع مسئولان نظام ۱۳۶۴  ۲. سخنرانی به مناسبت تشکیل وزارت سپاه، ۱۳۶۱ ۳. سخنرانی در ۲۴ اسفند ۶۰ ۴. صحیفه امام، ج‏۱۶ صص ۱۱۱-۱۱۰ ۵. پیام ۲۹ فروردین ۱۳۶۱ خطاب به همه نیروهای نظامی ۶. وصیت‌نامه سیاسی الهی امام(ره)

نسخه چاپی

عضو مجلس شورای اسلامی

عضو مجلس شورای اسلامی در واکنش به هدیه میلیاردی وزیر کار به یک برنامه تلویزیونی گفته است «این عددها عدد سنگینی نیست که کل معادلات را به هم بریزد».

© ۲۰۲۲ تمام حقوق این وب‌سایت، بر اساس مقررات کپی‌رایت، برای رادیو فردا محفوظ است.

انتخابات ریاست‌ جمهوری 1400 نزدیک است و یکی از گمانه‌ها درباره کاندیداهای این دوره ورود یک کاندیدای نظامی است. موضوعی که به نظر می‌آید با وجود تاکید صریح امام خمینی (ره) و اشارات قانون اساسی، مورد توجه برخی چهره‌های سیاسی قرار گرفته و نسبت به تحقق آن بی‌میل نیستند.

اعتمادآنلاین| فصل انتخابات رسید و بازار گمانه‌زنی‌ها داغ است. یکی از این گمانه‌ها ورود یک کاندیدای نظامی است! پیش‌تر هم در بزنگاه انتخابات‌ها از این حرف‌ها زده می‌شد، اما با یک تفاوت. قبل‌تر وقتی از ضرورت ورود یک کاندیدای نظامی به انتخابات سخن گفته می‌شد همه سر‌ها به سوی سردار قاسم سلیمانی برمی‌گشت، اما این بار وضع فرق دارد. سردار هیچ وقت تمایلی به ورود به حوزه سیاست از خود نشان نداد، اما حالا که حسین الله‌کرم و برخی دیگر حرف از احتمال روی کار آمد یک رئیس جمهور نظامی می‌گویند؛ جای خالی او حس می‌شود.

سوال اینجا است که در نبود حاج قاسم سلیمانی کدام یک از نیرو‌های نظامی فعلی توانایی راه یابی به پاستور و انجام وظیفه در قامت رئیس جمهور را دارد؟ پاسخ به این سوال تقریبا دشوار است و غیر از سردارحسین دهقان تقریبا گزینه‌ای به ذهن نمی‌رسد. برخی از سیاسیون البته دیگرانی که پیشینه نظامی داشته‌اند را در این دسته بندی جای داده و از امثال محسن رضایی و محمدباقر قالیباف نام می‌برند.

به عنوان مثال، منصور حقیقت‌پور، فعال سیاسی اصولگرا در این باره گفت: «به نظر من نگوییم رئیس جمهور نظامی. چون وقتی بیاید دیگر با رفتار و سازوکار نظامی رفتار نمی‌کند. ما استعداد‌های بسیاری در نیرو‌های نظامی داریم همچنان که در نیرو‌های سیاسی و اقتصادی داریم. اتفاقا خیلی از این نیروی‌هایی که اکنون نظامی هستند در دوران دفاع مقدس بنابر ضرورت وارد نیرو‌های نظامی شدند. مثلا شهید همت یک معلم بود. شهید باکری مهندس بود یا شهید باقری خبرنگار بود.»

وی افزود: «اگر دوستان ما در بخش‌های مختلف احساس توانمندی می‌کنند و فکر می‌کنند که می‌توانند مشکلی از مشکلات نظام را حل کنند باید حتما خودشان را عرضه کنند. خواهش من از مردم این است که به صرف اینکه کاندیدا نظامی بوده یا نبوده است توجه نکنند. کدام یک از افراد و نیرو‌های ما نظامی نبوده است؟!»

نظر رهبر در مورد حضور نظامیان در سیاست

حقیقت‌پور ادامه داد: «اغلب مقامات ما فرمانده جنگ بودند. مقام معظم رهبری رئیس شورای عالی دفاع مملکت بود یا الان فرمانده کل نیرو‌های مسلح هستند؛ لذا نباید خودمان را محدود کنیم. البته میدان ریاست جمهوی میدان آزمون و خطا نیست. باید افراد با اندیشه‌های درست و توان قابل قبول وارد شوند. افرادی که توانایی‌های محدود دارند برای کار‌های محدود بمانند. عرصه ریاست جمهور نیازمند افراد توانمندی مثل شهید رجایی ومقام معظم رهبری است».

مشاور رئیس سابق مجل در پاسخ به این پرسش که «قبلا وقتی صحبت از رئیس جمهو نظامی می‌شد سردار سلیمانی به ذهن میرسید، اکنون چه افرادی به ذهن می‌رسند؟ گفت: «من خودم یکی از افرادی بودم که با سردار سلیمانی کار کردم و معاون او بود. خودم به او گفتم که وارد عرصه شود، اما گفتند که اگر من وارد عرصه انتخابات شوم فرامین رهبری در جهان اسلام روی زمین می‌ماند. در واقع تصوری اینکه سردارسلیمانی وارد عرصه انتخابات شود، نبود».

وی افزود: «نیرو‌های نظامی ما که وارد این عرصه شده‌اند افرادی مثل سردار رضایی با آن سابقه درخشان در جنگ است. یا آقای قالیباف. این‌ها آدم‌های بزرگی هستند».

حقیقت‌پور در پاسخ به اینکه «کدام گزینه که اکنون لباس نظامی به تن دارد و در این عرصه خدمت می‌کند ممکن است وارد عرصه انتخابات شود؟» گفت: «از کسی نمی‌توانم اسم ببرم، اما حرف این است که اگر گذشته افراد را نگاه کنید در این مملکت همه بسیجی و نظامی بوده‌اند. نمی‌دانم که الان چه کسی نظامی گری را کنار خواهد گذاشت و وارد عرصه انتخابات می‌شود، اما از جمله افراد با پیشینه نظامی که اکنون مطرح هستند می‌توان به آقای رضایی و قالیباف اشاره کرد. حتی آقای ضرغامی هم زمانی سپاهی بودند».

وی درباره اینکه آیا سردار دهقان را می‌توان از جمله نظامیانی به حساب آورد که احتمال ورود او به انتخابات 1400 می‌رود؟ گفت: «آقای دهقان هم مشاور حضرت آقا هستند. او فرد با قابلیتی است و می‌توان در نظام خیلی از او استفاده کرد. اگر کسی احساس کند که می‌تواند مشکل نظام را حل کرده و خدمت کند هیچ اشکالی ندارد که وارد گود شود. ».

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به اینکه کاندیداتوری این افراد نوعی تایید ضمنی مقام معظم رهبری را به همراه دارد، گفت: «آقا تایید می‌کنند که وارد عرصه انتخابات شوند. اما اینکه تایید کنند او رئیس جمهور شود یا نه بحث دیگری است و آقا معمولا شخصا به ایه موضوعات ورود نمی‌کنند.»

همچنین سردار مرتضی طلایی و از چهره‌های نزدیک به محمدباقر قالیباف هم در این باره گفت: «من به این دسته‌بندی‌ها که برخی می‌گویند نیروهای نظامی نباید در عرصه انتخابات حاضر شوند، اصلا باور ندارم؛ برای مثال مگر می‌گوییم چون فردی پزشک یا وکیل است نباید در انتخابات شرکت کند؟ چنین نظری از اساس غلط است. معیار حضور در انتخابات را قانون تعیین می‌کند».

او ادامه داد: «درباره گمانه‌زنی‌هایی که بر حضور برخی شخصیت‌های نظامی انجام می‌شود باید گفت که بیشتر این نظرها ارتباطی به تصمیم آن شخصیت‌ها ندارد. مثلا ممکن است فردی سخنرانی‌ای داشته باشد و دیگران بگویند که او تحرک انتخاباتی انجام داده است. یادم می‌آید قبل از انتخابات مجلس یازدهم که خودِ من در بعضی شهرها سخنرانی داشتم، برخی می‌گفتند که طلایی می‌خواهد نامزد نمایندگی مجلس شود؛ در صورتی که نه من تمایلی به حضور در عرصه انتخابات داشتم و نه در نهایت نامزد شدم. بنابراین نمی‌توان به دقت گفت که آیا آن فردی که رویش حد و گمان زده می‌شود، در انتخابات حاضر می‌شود یا خیر و میان گمانه‌زنی و واقعیت تفاوت زیادی وجود دارد».

طلایی درباره اینکه رئیس‌جمهور آینده باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد، تصریح کرد: «موضع اصلی فارغ از این حدس‌های انتخاباتی تبین ویژگی‌های رئیس‌جمهور آینده باتوجه به نیازهای کشور است. کشور احتیاج به رئیس‌جمهوری دارد که اهل کار و خدمت باشد و از تجریه کافی در حوزه اجرا برخوردار باشد. افراد بی‌تجربه نمی‌توانند مشکلات افسارگسیخته امروزی را حل کنند».

این فعال سیاسی یادآور شد: «رویکرد رئیس‌جمهور آینده باید ناظر به مسائل اقتصادی باشد و برنامه‌ای دقیق برای رفع مشکلات معیشتی، مهار تورم، بیرون آوردن کشور از رکود و فعال‌کردن اقتصاد داشته باشد. ما باید از مدیریت رکودی خارج شویم».

مرتضی طلایی در پایان با ارائه یک پیشنهاد گفت: «من به رسانه‌ها پیشنهاد می‌کنم که از نامزدهای ریاست‌جمهوری بخواهند نفرات کابینه خود را معرفی کنند. اگر وزرای آنها معلوم باشد، مردم می‌توانند مشی رئیس‌جمهور آینده خود در عرصه‌های مختلف اعم از سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به دست آوردند و با نگاهی شفاف‌تر و آگاهی بیشتر رأی دهند. در این صورت بسیاری از سهم‌خواهی‌های مرسوم که بعد از انتخابات پدید می‌آید از بین می‌رود. دیگر این‌طور نخواهد بود که بعد از روی کار آمدن دولت طیف‌های مختلف سیاسی بگویند چون ما از توی رئیس‌جمهور حمایت کردیم باید سهمی از کابینه را به ما بدهی. در ایران که احزاب به صورت قوی کار نمی‌کنند و مردم نمی‌توانند به نامزد حزبی بر اساس برنامه مشخص احزاب رأی بدهند، بهترین روش معرفی کابینه از سوی نامزدهای انتخابات پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری است».


منبع: نامه‌نیوز

تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به

اعتماد آنلاین

می باشد.

حضرت امام همواره نسبت به دخالت نیروهای نظامی و انتظامی در امور سیاسی هشدار داده اند که منحصر به انتخابات دوره خاصی نبوده است. بلکه به عنوان یک اصل تخطی ناپذیر و دستور العمل و وصیت همیشگی مطرح است. اما همواره نسبت به خطر های عظیم ورود قوای مسلح به مسائل انتخاباتی و مسائل سیاسی جناحی هشدار داده و گروه گرایی نیروهای مسلح و ورود آنها را به احزاب و دستجات سیاسی بر خلاف رسالت آنان که پاسداری از تمامیت ارضی، منافع ملی و کیان کشور است، می داند و معتقد است که با ورود نیروهای مسلح به احزاب، منافع ملی تحت شعاع منافع گروهی و جناحی دسته جات و احزاب قرار می گیرد که جهت تبیین این موضوع سخنان و مواضع امام خمینی را دراین باره که در مقاطع مختلف بیان شده است، مرور می کنیم:1. من عرض می کنم به همه این قوا و به فرماندهان این قوا که این افراد در هیچ یک از احزاب سیاسی، در هیچ یک از گروه ها وارد نشوند. اگر ارتش یا سپاه پاسدار یا سایر قوای مسلحه در حزب وارد بشود، آن روز باید فاتحه، آن ارتش را خواند، در حزب وارد نشوید، در گروهها وارد نشوید، اصلا تکلیف الهی– شرعی همه شما این است که یا بروید حزب یا بیایید ارتش باشید، مختارید از ارتش کناره گیری کنید بروید در حزب، میل خودتان، اما هم ارتش و هم حزب معنایش این است که ارتشی باید از ارتش اش دست بردارد، بازیهای سیاسی باید توی ارتش هم وارد بشود، در هر گروهی که وارد هستید، باید از آن گروه جدا بشوید. ولو یک گروهی است که بسیار مردم خوبی هم هستند، ولو یک حزبی است که بسیار حزب خوبی هست. لکن اصل وارد شدن در حزب برای ارتش، برای سپاه پاسداران برای قوای نظامی و انتظامی وارد شدنش جایز نیست، به فساد می کشد اینها را و من عرض می کنم که کسانی که در راس ارتش هستند و کسانی که در راس سپاه پاسدارن هستند، موظف هستند که ارتش را و سپاه را و سایر قوای مسلح را از احزاب کنار بزنند و اگر کسی در حزب هست، باید او را از ارتش بگیرید یا در آنجا یا در اینجا و همین طور سپاه پاسدارن و همین طور سایر قوای مسلح باید وارد در جهات سیاسی نشوند تا انسجام پیدا بشود. اگر وارد بشود بالاخره به هم خواهید زد خودتان را و بالاخره در مقابل هم خواهید ایستاد و نظام را به هم خواهید زد و اسلام را تضعیف خواهید کرد، تکلیف همه شما این است که با هم باشید بدون اینکه در یک حزب یا در گروهی وارد شده باشید، هر گروهی می خواهد باشد، باید شما مستقل بدون اینکه پیوند به یک گروهی داشته باشید مستقل باشید و از حزب الله تعالی شانه. (صحیفه امام، جلد 16، ص 110 و 111 )2. همه دنیا که دنبال این هستند که ارتششان از امور سیاسی کنار باشد آنها یک چیزی می فهمند که می گویند این را؛ ما که می خواهیم که سپاه و ارتش جند الله باشند و دسته بندی نداشته باشند و جهات سیاسی را کنار بگذارند برای اینکه اگر جهات سیاسی و مناقشات سیاسی در سپاه رفت و در ارتش رفت، باید فاتحه این سپاه و ارتش را ما بخوانیم. (صحفه امام، ج 19، ص 11)3. برای سپاهی ها جایز نیست که وارد بشوند به دسته بندی و آن طرفدار آن یکی، آن یکی طرفدار آن یکی، به شما چه ربط دارد که در مجلس چه می گذرد؟ در امر انتخابات باز هم به من اطلاع دادند که بین سپاهی ها باز صحبت هست، خوب انتخابات در محل خودش دارد می شود، جریانی دارد، به سپاه چه کار دارد که آنها هم اختلاف پیدا بکنند، برای سپاه جایز نیست این، برای ارتش جایز نیست این. سپاهی را از آن تعهدی که دارد، از آن مطلبی که به عهده اوست باز می دارد و همین طور ارتش را. (صحفیه امام، جلد 19، ص 12)4. باید سعی کنید جهات سیاسی در سپاه وارد نشود،که اگر افکار سیاسی وارد سپاه شود، جهات نظامی آن از بین می رود، همیشه به سپاه سفارش کنید که آنان خودشان را یک جنگنده خدمتگزار مردم بدانند. (صحیفه امام، جلد 18، ص 45)5. از امور مهمی که باید تمام نیروهای مسلح از آن پیروی کنند و اغماض از آن به هیچ وجه نمی توان کرد و باز هم تذکر داده ام، آن است که هیچ یک از افراد نیروهای مسلح، چه رده های بالا یا پایین در حزب و گروهی با هر اسم و عنوان نباید وارد شوند، هر چند آن حزب و گروه صد در صد و به جمهوری اسلامی وفادار باشند و هر کس در یک حزب و گروه وارد شد باید از ارتش و سپاه و سایر قوای انتظامی و نظامی و قوای مسلح خارج شود. و فرماندهان و مسئولان موظف هستند که هر کس در یکی از احزاب یا گروه های سیاسی یا دینی وارد شد به او تذکر دهند که از حزب و یا گروهها و یا سازمان خارج شود. و اگر تخلف کرد او را از ارتش یا دیگر قوای مسحل اخراج کنند، و همه افراد موظفند چنین اشخاصی را به فرماندهان معرفی نمایند. و باید توجه داشته باشند که ورود قوای مسلح در احزاب وگروهها و سازمانها، پایه قوای مسلح را متزلزل خواهد کرد و غفلت از این امر موجب پیگرد خواهد بود. (صح…


کلیه حقوق برای موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) محفوظ است.

ما برای بهبود خدمات خود از کوکی‌ها استفاده می‌کنیم. جزئیات بیشتر را در صفحه “حفظ حریم خصوصی کاربران” در وبسایت دویچه وله بخوانید.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی طی سخنانی از نیروی قدس سپاه به عنوان اهرمی در برابر دیپلماسی انفعالی در غرب آسیا تقدیر کرد. او گفت که سیاست خارجی همواره در مجمع بالادست وزارت خارجه تعیین می‌شود.

از چند روز پیش اعلام شده بود که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی قرار است روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت (دوم ماه مه) سخنانی بسیار مهمی ایراد کند.

نظر رهبر در مورد حضور نظامیان در سیاست

این سخنان در شامگاه یکشنبه به طور مستقیم از شبکه سراسری تلویزیونی ایران منتشر شد.

او در این سخنان در کنار موضوعاتی چون روز معلم و روز جهانی کارگر و نیازهایی که معلم‌ها و کارگران ایران دارند و مسئولان باید به این نیازها رسیدگی کنند، از جمله اشتغال‌زایی و مسکن کارگران، به سه موضوع دیگر نیز پرداخت: انتخابات، نقش نیروی قدس سپاه پاسداران و سیاست خارجی ایران.

مضمون سخنان خامنه‌ای بسیار کلی مطرح شدند و از آنچه که تاکنون افکار عمومی با آن آشنا بود فراتر نرفت. مهم‌ترین نکات در این سخنرانی به قرار زیر است:

درباره انتخابات

انتخابات به معنای واقعی کلمه فرصتی “مهم و بی‌نظیر” است و به همین دلیل نباید مردم را از انتخابات دلسرد کرد.

با حرف‌های بیهوده و بدون پشتوانه نباید انتخابات را خراب کرد.

وقتی مردم در صحنه انتخابات حاضر باشند، هیچ قدرتی نمی‌تواند نظام را متزلزل کند.

عده‌ای مردم را دلسرد می‌کنند؛ خدشه کردن در کار مسئولان و شورای نگهبان غلط است.

انتخابات‌های گذشته سالم برگزار شدند، بنده چون مسئله را دنبال کردم و در مواردی شکایاتی انجام شده بود، بررسی کردیم، اما در هیچ انتخاباتی تخلف جدی که منجر به تغییر نتیجه شود را نداشته‌ایم.

انتخابات‌های ما همیشه سالم و همراه با سلامت و امانت بوده است.

گاهی هم مثل سال ۸۸ اغتشاش ایجاد می‌کنند که آن اتهامات بی‌انصافی و این اغتشاشات جرم است.

برخی وقتی می‌بینند نتایج انتخابات به سود آنها نبوده است، ادعای تقلب را مطرح می‌کنند.

بعضی کسانی که وارد میدان می‌شوند به طور فریبنده حرف‌هایی می‌زنند و ادعاهایی می‌کنند، بدون آنکه از امکانات و ظرفیت‌های کشور مطلع باشند. آنها باید برنامه ارائه دهند تا کارشناسان بتوانند روی آن نظر بدهند.

یا گاهی برخی حرف‌هایی می‌زنند که مشخص است قانون اساسی کشور را قبول ندارند. اگر کسی می‌خواهد کاندیدای ریاست‌جمهوری شود باید اسلام و قانون اساسی و اصول آن را قبول داشته باشند، جز این اگر باشد که فرد، شایسته ریاست‌جمهوری نیست.

درباره نیروی قدس سپاه پاسداران

از بعضی از مسئولین کشور هم این روزها حرف‌هایی شنیده شد که مایه تاسف و تعجب است؛ رسانه‌های دشمن این حرف‌ها را پخش کردند. حرف‌هایی که متناسب با این وظیفه مهم نیست. بعضی از این حرف‌ها تکرار حرف‌های خصمانه دشمنان و تکرار حرف‌های آمریکاست.

ما نباید حرفی بزنیم که این معنا را تداعی کند که ما داریم حرف دشمنان را تکرار می‌کنیم؛ چه درباره نیروی قدس و چه درباره شهید سلیمانی.

دشمنان مدتهاست از نفوذ نیروی قدس در منطقه ناراحت هستند.

اینکه بخشی بیاید و بخش دیگری را نفی کند اصلأ معنایی ندارد و نباید از مسئولان جمهوری اسلامی چنین رفتاری سر بزند.

نیروی قدس مهمترین عامل برای جلوگیری از دیپلماسی منفعلانه در غرب آسیاست. درباره سیاست خارجی ایران

همه این را بدانند که سیاست خارجی در هیچ کجای دنیا در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود.

مسئولان عالی‌رتبه و فراتر از وزارت خارجه هستند که آن را تبیین می‌کنند؛ کاری که در شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود و البته وزارت خارجه هم در آن نقش دارد اما این سیاست‌گذاری در وزارت خارجه محدود نمی‌شود.

این‌جور نیست که تصمیم‌گیری تابع وزارت خارجه باشد، وزارت خارجه مجری است. سیاست‌های خارجی را همه مسئولان در شورای‌عالی امنیت ملی تعیین می‌کنند و وزارت خارجه باید آنان را به روش‌های خود عملی کند و پیش ببرد.

نباید جوری حرف بزنیم که معنایش این است که سیاست‌های کشور را باور نداریم و قبول نداریم، مراقب دشمن شاد کردن هم باشیم، جوری نباشد که دشمن را شاد کنیم.

دولت ایران اقدام سازمان اطلاعات سپاه در بازرسی دفاتری در مرکز ریاست جمهوری و وزارت خارجه را تکذیب کرده است. مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی می‌گوید اشکال ظریف این بوده که حرف‌های ۸ ساله را یک جا مطرح کرده است.  

در فایل صوتی ظریف به یمن نیز اشاره می‌شود که به نوعی تقابل نگرش میان ظریف و سلیمانی را آشکار می‌کند. ایرج مصداقی، تحلیلگر سیاسی با توجه به اهمیت جنگ یمن برای جمهوری اسلامی کوشیده به جنبه های ایدِئولوژیک موضوع بپردازد.
 

ظریف در کاانال اینستاگرامش متنی را منتشر کرده و در آن به دلیل جریحه‌دار شدن احساسات خانواده قاسم سلیمانی از آنها عذرخواهی کرده است. هم زمان علی مطهری از ظریف دفاع کرده و گفته بابت شفافیت باید از او تقدیر شود.
 

به گزارش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ۲۰ نفر در ارتباط با انتشار فایل صوتی محمدجواد ظریف، وزیر خارجه توسط قوه قضائیه ممنوع الخروج شده‌اند. در گزارش‌ اشاره‌ای به نام و یا وظیفه این افراد در دستگاه دولتی ایران نشده است.
 

سخنگوی دولت در یادداشتی تمامی تقصیر انتشار فایل صوتی مصاحبه ظریف را بر گردن رسانه‌های خارج از کشور انداخت و آن را در راستای “کشاندن جنگ به داخل ایران” دانست.
 

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در یک فایل صوتی که به‌تازگی منتشر شده در گفت‌وگو با سعید لیلاز از “تقابل تصمیمات نظامی قاسم سلیمانی با دیپلماسی و کارشکنی روسیه در مذاکرات برجام” سخن گفته است.
 

دولت می‌گوید درباره گفت‌وگوی “محرمانه” ظریف نباید “عجولانه و غیرمنصفانه” قضاوت کرد. برخی هدف انتشار آنرا تضعیف مذاکرات وین و گروهی آنرا یک “رسوایی” می‌دانند. خانواده قربانیان هواپیمای اوکرایینی ظریف را دروغگو می‌‌خوانند.
 

وزارت خارجه ایران با صدور اطلاعیه‌ای اظهارات رستم قاسمی درباره کمک نظامی و حضور مستشاران در یمن را تکذیب و آن را خلاف واقعیت و سیاست‌های ایران دانست. قاسمی تائید کرده است ایران “کمک‌های مشورتی و نظامی به یمنی‌ها” می‌کند.

© 2022 Deutsche Welle |
حریم خصوصی کاربران |
توضیح دسترسی‌پذیری |
شناسنامه |
تماس
| نسخه موبایل
نی نی سایت

نظر رهبر در مورد حضور نظامیان در سیاست
نظر رهبر در مورد حضور نظامیان در سیاست

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.