نظر رهبری در مورد بورس فارکس

نظر رهبری در مورد بورس فارکس
نظر رهبری در مورد بورس فارکسبازار فارکس بازاری است که در آن ارزهای مختلف (ریال ،دلار، یورو، پوند،ین،دینار و…. ) معامله می شوند. در این بازار یک ارز را توسط ارز دیگری معامله می کنند و کسی که قصد  معامله دارد اگر احساس کند که ارزش ارزی در حال افزایش است آن ارز را خریداری می کند و هنگامیکه ارزش آن افزایش یافت به فروش آن می پردازد. و یا ارز گران را فروخته و پس از ارزان شدن مجدداً خریداری می کند و از این راه سود می برد.

چنین معامله ای از قدیم الایام در بین مردم مرسوم بوده که افراد صاحب سرمایه یا خود به چنین معامله ای اقدام می کردند و یا شخص دیگری را به عنوان وکیل یا عامل خود قرار می دادند و از او می خواستند در مقابل حق العمل معین (اجرت) یا مجاناً چنین معامله ای را برای آنان انجام دهند و سود و زیان از آن صاحب سرمایه است.

چنین معامله از نظر شرعی هیچ اشکالی ندارد زیرا تمام شرایط معامله را دارد و در ضمن آن هم هیچ شرطی که مخالف شرع باشد نشده است. بنا براین شرعاً جایز است.

اما آنچه امروزه به عنوان “بازار فارکس “در اینترنت مطرح است دارای اشکالاتی است که موجب حرمت و عدم جواز این نوع معاملات شده است. بعضی از این اشکالات عبارتند از:

نظر رهبری در مورد بورس فارکس

1.بسیاری از کسانی که خود را در محیط اینترنت به عنوان کارگزار بازار فارکس معرفی می کنند و پایگاه یا وبلاگی به این نام برای خود ایجاد کرده اند دارای هویت مشخصی نیستند و هدف آنها از این کار صرفاً کلاه برداری است و با این شیوه به تطمیع مردم پرداخته و سرمایه آنان را غارت کرده و چون محل معلومی ندارند، مال باخته هیچ راهی برای استیفاء حق خود نخواهد داشت و همه سرمایه خود را از دست خواهد داد.

بنا بر این معاملات فارکسی که امروزه از طریق اینترنت انجام گیرد اگر تمام شرایط معامله در آن رعایت شود یعنی هم هویت کارگزار احراز شود و هم اطمینان حاصل شود که کارگزار مطابق خواست صاحب سرمایه معاملات را مترتب می‌کند و از جهت قوانین کشوری نیز مقررات ورود و خروج سرمایه رعایت شود و قراردادهای جانبی نیز مشروع باشد، شرعاً جایز است.

لازم به تذکر است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز دارای معاملات بازار فارکس است و از آنجایی که ضوابط شرعی در آنها رعایت می شود اشکالی ندارد و می توان در آن شرکت کرد.[1]

ضمائم:

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:[2]

حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مد ظله العالی):

صحت معاملات در بازار فارکس متوقف بر رعایت ضوابط شرعی و قانونی است.[3]

حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی):

حضرت آیت الله اجازه ورود در چنین معاملاتى را نمی‌دهند.

حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مد ظله العالی):

از آنجایی که معامله در بازار مذکور صوری است و لذا معاملات واقعه در آن صحیح نمی‌باشد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی):

با توجّه به این‌که فارکس شرایط شرعیّه معاملات را ندارد جایز نیست.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):

بازار فارکس و معاملات آن صورت شرعی ندارد.

[1]. گفتکوی تلفنی با حجةالاسلام دکترسید عباس موسویان کارشناس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.

[2]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه‌ای، سیستانی، مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی و نوری همدانی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئست.

[3]. بنا به گفته برخی کارشناسان، کارگزاران بازار فارکس دو دسته اند: دسته اول که اکثر مدعیان کارگزاری از این دسته اند، صرفا یک صفحه مجازی در فضای اینترنت تشکیل داده اند و حضور واقعی در بازار ارز ندارند، این گروه پول مشتریان را دریافت و برای اهداف و برنامه های خود استفاده می کنند و فقط یک صفحه اینترنتی برای مشتری اختصاص می دهند که مشتری در آن مشغول معاملات به ظاهر ارزی می شود، بنابراین معاملات انجام شده غیر واقعی و باطل است و موجب ملکیت درآمد حاصله نمی شود. دسته دوم کارگزاران واقعی هستند که حضور واقعی در بازار ارز دارند و با پول مشتری اقدام به خرید و فروش ارز می کنند، که با رعایت ضوابط شرعی و قانونی، فی نفسه اشکال ندارد ولی باید به نکات زیر توجه شود:

1) معاملات باید به صورت واقعی و خرید و فروش ارز باشد، بنابراین اگر کسب درامد براساس پیش بینی نوسانات قیمت ارز باشد مشروع نیست.

2) معاملات اهرمی، که با اعتبار گرفتن از کارگزار انجام می شود، اگر ماهیت قرض همراه با سود داشته باشد، ربا و حرام است.

آخرین پرسش ها و پاسخ ها را همه روزه در ایمیل خود مطالعه کنید

ما 13752 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و استفاده از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

حوزه/ حجت الاسلام صالحی با تشریح شرایط بازار فارکس و احتمال وجود معاملات صوری، غیرشرعی و ربوی در این بازار به بررسی حکم شرعی فعالیت در فارکس پرداخت.

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از اصفهان به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان، حجت الاسلام امیر صالحی، کارشناس فقه و مبلغ تخصصی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان به بررسی حکم شرعی معامله و فعالیت در بازار فارکس پرداخت.

وی با بیان اینکه به زبان ساده «فارکس» بورس بین المللی تجارت ارز می باشد، اظهار کرد: بازار فارکس بازاری است که در آن ارزهای مختلف نظیر ریال، دلار، یورو، پوند، ین و دینار معامله می شوند.

این مبلغ تصریح کرد: در این بازار یک ارز را توسط ارز دیگری معامله می کنند و کسی که قصد  معامله دارد اگر احساس کند که ارزش ارزی در حال افزایش است آن ارز را خریداری می کند و هنگامی که ارزش آن افزایش یافت به فروش آن می پردازد و یا ارز گران را فروخته و پس از ارزان شدن مجدداً خریداری می کند و از این راه سود می برد.

اشکالات بازار فارکس

نظر رهبری در مورد بورس فارکس

حجت الاسلام صالحی در ادامه خاطرنشان کرد: آنچه امروزه به عنوان «بازار فارکس» در اینترنت مطرح است دارای اشکالاتی است که موجب حرمت و عدم جواز این نوع معاملات شده است، نخستین اشکال این است که بسیاری از کسانی که خود را در محیط اینترنت به عنوان کارگزار بازار فارکس معرفی می کنند و پایگاه یا وبلاگی به این نام برای خود ایجاد کرده اند دارای هویت مشخصی نیستند و هدف آنها از این کار صرفاً کلاه برداری است و با این شیوه به تطمیع مردم پرداخته و سرمایه آنان را غارت کرده و چون محل معلومی ندارند، مال باخته هیچ راهی برای استیفاء حق خود نخواهد داشت و همه سرمایه خود را از دست خواهد داد.

مبلغ تخصصی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان تصریح کرد: اشکال دیگر بازار فارکس این است که بعضی از سرمایه گذاری های در فضای مجازی یک نمایش صوری بیش نبوده و واقعیت ندارد زیرا آنان اموال سرمایه گذار را جای دیگری مثل قاچاق و نظیر آن سرمایه گذاری کرده اند. این قسم از معاملات فارکس قطعا شرعی نیست زیرا جدای از اشکالات دیگر به شرط سرمایه گذار که صاحب مال است و شرط کرده که سرمایه اش در خرید و فروش ارز به کار گرفته شود عمل نشده است.

شرط حرام معامله را باطل می‌کند

وی ادامه داد: بخش دیگری از کسانی که خود را در محیط اینترنت به عنوان کارگزار بازار فارکس معرفی می کنند اگر چه دارای هویت مشخصی هم باشند و حقیقتاً هم معامله ارز انجام می دهند اما در ضمن قرار داد خود با صاحبان سرمایه شرط هایی مطرح می کنند که آن شرط ها خلاف شرع است، مثل اینکه شرط می کنند در زمانهایی که معامله ای در کار نیست این سرمایه را به صورت ربوی به بانک یا مؤسسه ای قرض داده و سود دریافت کنند.

حجت الاسلام صالحی با بیان اینکه شرط حرام موجب بطلان معامله می‌شود، اظهار کرد: بنابراین کار کردن با چنین بازاری نیز حرام است، بنابراین معاملات فارکسی که امروزه از طریق اینترنت انجام گیرد اگر تمام شرایط معامله در آن رعایت شود یعنی هم هویت کارگزار احراز شود و هم اطمینان حاصل شود که کارگزار مطابق خواست صاحب سرمایه معاملات را مترتب می‌کند و از جهت قوانین کشوری نیز مقررات ورود و خروج سرمایه رعایت شود و قراردادهای جانبی نیز مشروع باشد، شرعاً جایز است.

نظر مراجع معظم تقلید پیرامون فارکس

این کارشناس فقه و احکام شرعی در ادامه به بررسی فتاوای مراجع معظم تقلید پیرامون بازار فارکس پرداخت و گفت: حضرت آیت الله خامنه‌ای در پاسخ به این سؤال که معامله در بازار فارکس چه حکمی دارد می‌فرمایند: بطور کلی صحت معاملات در بازار فارکس متوقف بر رعایت ضوابط شرعی و قانونی است.

وی در ادامه افزود: بنا به گفته برخی کارشناسان، کارگزاران بازار فارکس دو دسته اند، دسته اول که اکثر مدعیان کارگزاری از این دسته اند، صرفا یک صفحه مجازی در فضای اینترنت تشکیل داده اند و حضور واقعی در بازار ارز ندارند، این گروه پول مشتریان را دریافت و برای اهداف و برنامه‌های خود استفاده می‌کنند و فقط یک صفحه اینترنتی برای مشتری اختصاص می دهند که مشتری در آن مشغول معاملات به ظاهر ارزی می‌شود، بنابراین معاملات انجام شده غیر واقعی و باطل است و موجب ملکیت درآمد حاصله نمی شود.

حجت الاسلام صالحی خاطرنشان کرد: دسته دوم کارگزاران واقعی هستند که حضور واقعی در بازار ارز دارند و با پول مشتری اقدام به خرید و فروش ارز می‌کنند، که با رعایت ضوابط شرعی و قانونی، فی نفسه اشکال ندارد، ولی باید توجه شود که معاملات باید به صورت واقعی و خرید و فروش ارز باشد، بنابراین اگر کسب درآمد براساس پیش بینی نوسانات قیمت ارز باشد مشروع نیست. معاملات اهرمی، که با اعتبار گرفتن از کارگزار انجام می شود، اگر ماهیت قرض همراه با سود داشته باشد، ربا و حرام است.(استفتاء اختصاصی از دفتر مقام معظم رهبری به شمارهr5r9p6k).

مبلغ تخصصی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان تصریح کرد: حضرت آیت الله سیستانی پیرامون بازار فارکس اجازه ورود در چنین معاملاتی را نمی‌دهند، همچنین نظر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در خصوص بازار فارکس این است که از آنجایی که معامله در بازار مذکور صوری است و لذا معاملات واقعه در آن صحیح نمی‌باشد، حضرت آیت الله مکارم شیرازی نیز می‌فرمایند با توجه به این‌که فارکس شرایط شرعیه معاملات را ندارد جایز نیست و حضرت آیت الله نوری همدانی هم فتوا می‌دهند که بازار فارکس و معاملات آن صورت شرعی ندارد.

وی در پایان با تأکید بر ضرورت توجه مقلدان به فتاوای مراجع تقلید خود، اظهار کرد: با توجه به اشکالاتی که بازار فارکس دارد و به آن اشاره شد افراد در ورود به این بازار اینترنتی هوشیارانه عمل کرده و فریب ظاهر بزک کرده آن را نخورند و جهات شرعی آن را مورد توجه قرار داده تا انسان دچار معاملات حرام و باطل نشود.

تمامی حقوق این سایت برای خبرگزاری حوزه محفوظ است.

بازنشر مطالب خبرگزاری حوزه در سایر خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها بدون ذکر منبع آزاد است.

نرخ ارز مبادله ای

قیمت طلا

قیمت سکه

قیمت خودرو

بازار فارکس را بازار جدید سرمایه داری و بازار بورس را بازار کلاسیک سرمایه داری می نامند. بدین ترتیب عملا بازار فارکس بازاری برای خرید و فروش است که طبق ارز بنیان گزاری شده است. بازار تبادل ارزهای خارجی که به اختصار Forex یا FX نامیده می شود، برخلاف بورس هیچ بازار فیزیکی متمرکزی ندارد، ولی مراکز عمده معاملات ارزی در جهان انگلستان، آمریکا و ژاپن می باشند. بازار فارکس را میتوان بزرگ ترین بازار مالی دنیا دانست که تمام مردم دنیا حق حضور در آنرا دارند و هیچ محدودیت و قانون محدود کننده خاصی بر آن اعمال نمی شود. این بازار به شکل پایه ای بر اساس خرید و فروش ارز ساخته شده است و نسبت ارزها به یکدیگر، این بازار را شکل داده است.

نظر رهبری در مورد بورس فارکس

بازار فارکس بازاری است که در آن ارزهای گوناگون (ریال، دلار، یورو، پوند، ین، دینار و….) معامله می شوند. در این بازار یک ارز را توسط ارز دیگری معامله می کنند و کسی که قصد معامله دارد چنانچه حس کند که ارزش ارزی در حال افزایش است آن ارز را خریداری می کند و هنگامیکه ارزش آن بالا رفت به فروش آن می پردازد و یا ارز گران را فروخته و بعد از ارزان شدن دوباره خریداری می کند و از این راه سود می برد.

حکم شرعی فارکس را طبق شرایط زیر مورد سنجش قرار دهیم:

– مهمترین موردی که برطبق حکم شرعی فارکس از سمت اسلام مورد اهمیت قرار دارد این است که در این معامله، عدالت از طرفین رعایت شده باشد یعنی جنس یا خدمتی به اندازه واقعی آن به فروش رسد و به اندازه حقیقی آن هزینه دریافت شود. هر طرفی که این اندازه را رعایت نکند و در پی سود بیشتر اقدام به تغییر این قانون کند معامله از نظر اسلامی باطل است و باید خسارتی پرداخت شود.

– در اسلام، ربا حرام است یعنی بهره کشیدن روی پولی که قرض داده می شود. در اینجا اسلام مخالفت خود را با کالا قرار گرفتن پول اعلام می کند و همین موضوع سبب می شود اندکی در مورد حکم شرعی فارکس محتاط عمل کنیم و در مورد آن تردید نماییم.

– از دیگر موارد مهم در حکم شرعی فارکس این است که اسلام بعضی از اجناس را مخصوصا در قسمت خوراکی ها، حرام اعلام کرده است. از این جهت خرید و فروش این اجناس بطور کلی ممنوع و حرام است. اجناسی مثل مشروبات الکلی، گوشت های حرام و … از نظر اسلام حرام بوده و هیچ توجیهی برای تجارت آن وجود ندارد.

– مورد مهم دیگر در احکام شرعی فارکس این است که جنس یا خدمت خرید و فروخته شده، باید ضرر جانی و مالی برای شخص ثالث و حتی خود شخص نداشته باشد.

– نکته مهمی که مراجع تقلید و بطور کلی اسلام، درباره حکم شرعی فارکس ذکر می کند این است که این سرمایه گذاری به شکل آنلاین است و این ارتباط مجازی میتواند زمینه های حرام فراوانی را بوجود بیاورد. از طرفی دیگر بعضی از این کارگزاری ها به شکل قمار و شانس به این بازار وارد شده اند و این دید را به مشتریان خودشان القا می کنند. از آنجایی که قمار در اسلام حرام است، از این جهت میتوان گفت که اینگونه دید در بازار فارکس هم حرام است. بدین ترتیب بطور کلی میتوان گفت که حکم شرعی فارکس بستگی به نوع کاربری آن دارد. در ادامه نظر مراجع تقلید را درباره ی حکم شرعی فارکس به شرح زیر است:

مبادله ارزى با ارز دیگر که همجنس هم نیستند اگر منع قانونى در میان نباشد اشکال ندارد و سود حاصله هم حلال است ولى اعتبار دادن کارگزاران به سرمایه معامله گر اگر بعنوان قرض دادن به معامله گر باشد که قهراً همراه با دریافت سود است، در اینصورت بر طبق حکم شرعی فارکس، چنین معامله اى از سوی کارگزار براى معامله‌گر صورت شرعى ندارد.

براساس حکم شرعی فارکس، از آنجایی که معامله در بازار مذکور صوری است، بنابراین معاملات واقعه در آن صحیح نمی باشد.

حکم شرعی فارکس از نظر آیت الله نوری همدانی اینست که بازار فارکس و معاملات آن صورت شرعی ندارد.

حضرت آیت الله سیستانی اجازه ورود در معاملات بازار فارکس را نمی دهند.

با توجّه به اینکه فارکس شرایط شرعیّه معاملات را ندارد جایز نیست.

بورس را می توانیم یک بازار در نظر بگیریم. همان طور که در بازار، انواع کالا در قبال پول معامله میشوند، در بازار بورس نیز دارایی های مختلفی معامله می شوند. با این تفاوت که می توانیم بورس را یک بازار رسمی و دائمی بنامیم. رسمی، از این جهت که قانونی است و قوانین مخصوص به خودش را دارد و دائمی، از این رو که محدود به زمان خاصی نیست و بطور دائم فعال است. بعلاوه این که با گسترش فناوری ارتباطات و اینترنت، محدودیت خرید و فروش برداشته شده و سرمایه گذاران میتوانند از طریق اینترنت و بدون مراجعه حضوری معامله کنند. حکم شرعی بورس در محضر خیلی از مراجع تقلید ذکر شده است. استفاده از مرجع تقلید در این باره بسیار لازم و ضروری است. ازاین جهت که شما مسلمان هستید و نیاز است که اصل تقلید را انجام دهید. حکم شرعی بورس از منظر مراجع تقلید عبارتست از:

حکم شرعی بورس از نظر آیت الله خامنه ای اینست که بورس یک بازاری است که در آن همه چیز به فروش می رسد. بدین ترتیب ذات بورس بدون اشکال است. البته مهم این است که معاملات در بورس غیرمشروع و خلاف قانون نباشد. اگر تمام این شروط رعایت شده باشد؛ بورس و خرید و فروش در بورس بدون اشکال است.

معامله بورس هم مثل هر معامله دیگری خمس دارد. آیت الله سیستانی در مورد حکم شرعی بورس میگوید سرسال بر سودی که کرده اید؛ دادن خمس آن واجب است. طبیعی است که مقدار قرض جزء سود به حساب نمی آید.

بطور کلی نظر آیت الله صافی گلپایگانی درمورد حکم شرعی بورس این است که اگر معاملات بورسی با اجتماع جمیع شرایط صحت و لزوم باشد فی نفسه مانعی ندارد.

نظر آیت الله نوری همدانی درخصوص حکم شرعی بورس این چنین است که خرید و فروش سهام بلامانع است، مگر آنکه معامله صورتهای دیگری داشته باشد.

خرید و فروش سهام شركتهاى سهامى، در صورتى كه در آن شركتها معاملات حرام ـ مثل معاملات ربوى ـ انجام نشود، جایز است و خرید و فروش سهام شركتهایى كه معاملات حرام انجام مى دهند در صورتى كه سود حاصل از حرام، جزء سرمایه شركت باشد، جایز نیست، در غیر اینصورت خرید و فروش خودِ سهام جایز است، ولى باید از درآمدهاى حرامِ آن خودداری شود.

نظر رهبری در مورد بورس فارکس

حکم شرعی بورس از منظر آیت الله مکارم شیرازى اینگونه است که درآمد و کسبی که از طریق خرید و فروش اوراق بهادار در بورس بدست می آید، قمار محسوب نمی شود. حتی اگر امکان کم یا زیاد شدن شاخص بورس وجود داشته باشد. او معتقد است که نمی توان حکم شرعی بورس را همانند قمار حرام دانست. به دلیل آن که در قمار خوردن مال به باطل صورت می گیرد؛ یعنی بدون مجوز و عقود شرعی است. در حالیکه در بورس در‌صورتی‌که به عقود شرعی و اسلامی عمل شود، خرید و فروش بی اشکال است.

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

اگه عرضه شو دارید کاری کنید زنان حجابو دوست داشته باشن و خودشون حجابو رعایت کنن نه با زور و نفرت پرا

عروس رفته گل بچینه!

وقتی سبوس گندم رو میگیرید وبجاش اسیدفولیک صنعتی به آرد اضافه میکنیدکه خودش باعث فراموشی میشه،وقتی تم

این حکم به نفع کارگران فعلی و به زیان اشتغال است.

جناب آقای همدانی امام جمعه محترم کرج مبارکه انشالله یه قرار داد پنجاه ساله هم با آمریکا ببندید شما ه

 

۱. با توجه به اینکه واگذاری سهام عدالت به صورت اقساط (از محل سودِ حاصل از سهام)، بوده است آیا این سهام، متعلق خمس است؟ بر فرض وجوب، زمان تعلق چه زمانی است؟

۲. دولت برای برخی از اقشار ضعیف، قیمت سهام را با تخفیف محاسبه کرده و تفاوت قیمت را از محل منابع خود تأمین کرده است، آیا به مقداری که دولت تخفیف داده نیز خمس تعلق می گیرد؟

۳. حکم خمسِ سودهایی که قبل از آزادسازی (پس از سال ۹۵) حاصل شده و به افراد پرداخت شده یا نشده است، چیست؟

 

نظر رهبری در مورد بورس فارکس

منبع :
رکنا

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

علی
صالح آبادی رییس سازمان بورس اوراق بهادار در مصاحبه ای که با یکی از خبرگزاری ها
انجام داده بود ، فعالیت فارکس را غیر قانونی اعلام کرد .

این
در حالی است که طبق آمار اعلام شده ، فارکس پر گردش ترین بازار دنیا را در اختیار
دارد و حجم گردش روزانه این بازار در حدود 3500 میلیارد دلار است و به نظر می رسد
مستعد ترین افراد برای سرمایه گذاری در بورس افرادی هستند که در این بازار فعالیت
داشته و شاید ممنوع شدن این معاملات بتواند این حجم عظیم سرمایه را به سمت بورس اوراق
بهادار سوق دهد .

البته
اعتبار دادن در بازار سکه همانند اعتبار دادن در بازار فارکس وجود دارد ؛ اما
بزرگان و کارشناسان علوم فقه دلایلی را برای غیر شرعی بودن این بازار اعلام کرده
اند .

دکتر
اسکندری کارشناس ارشد بازار سرمایه ، در خصوص انجام معامله در این بازار در گفتگو
با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت : از نظر فقهای اهل تسنن این گونه معاملات مشکل شرعی
نداشته و قابل توجیه است . از نظر فقه شیعه به این دلیل که در این بازار دارایی و
کالایی انتقال نمی یابد و معاملات بر اساس شرط بندی و گمانه زنی روی قیمت ها انجام
می شود ، و از طرفی با توجه به عدم پشتوانه دارایی در این معاملات ، این بازار از
لحاظ شرعی با مشکل مواجه است .

این
در حالی است که در بورس نیز به نوعی روی قیمت های سهام گمانه زنی صورت می گیرد ،
اما خرید و فروش سهام با پشتوانه مالی
انجام می شود .

نظر رهبری در مورد بورس فارکس

وی با
اشاره به اینکه معاملات این بازار شامل دو بخش معاملات نقدی و معاملات مشتقه ارز
است ، مشکل شرعی آن را به معاملات مشتقه آن مربوط دانست و افزود : با توجه به
اینکه این معاملات تنها براساس شاخص ها انجام می شود ، از
لحاظ شرعی حرام است ، ولی کل بازار فارکس
غیر شرعی نیست و برخی از مواردی که در خصوص آن مطرح است ، فقط به بازار فارکس
مربوط نبوده و در بورس نیز مصداق دارد .

لازم
به ذکر است که اگر قرارداد تنها به صورت قرضی باشد دارای اشکال نیست ، اما در
صورتی که دادن قرض با هدف دریافت سود و بهره بیشتر باشد ، شرعی نیست و مطالبه سود
اضافه ربا محسوب می شود .

وی
درخاتمه سخنان خود بیان داشت : معاملات آتی سهام ، صندوق های معامله آتی و
قراردادهایی همچون صکوک اجاره و مضاربه و سایر قراردادهایی از این نوع ، مانند
معاملات فارکس است ، با این تفاوت که معاملات ذکر شده دارای پشتوانه مالی بوده و
دولت به آنها صورتی داده که منافاتی با دین نداشته باشد .

نیما
آزادی ، کارشناس ارشد تکنیکالی شرکت سرمایه گذاری آوای آگاه در خصوص این معاملات
به خبرنگار بورس نیوز گفت : در این معاملات که در قالب معاملات فیوچرز ، آپشن و CFD
صورت می گیرد ، معامله تنها براساس اختلاف قیمت ها انجام می شود .

اما
در بازار فارکس که در ایران رواج پیدا کرده ، عواملی باعث متضرر شدن سرمایه داران
می شود . اولین عامل مربوط به اهرم مالی این بازار است ؛ چرا که در یکسال اخیر
شاهد بودیم که برخی کارگزاران بازار فارکس تا 400 برابر سرمایه ، به سرمایه داران
اعتبار می دهند و سهامدارانی که سرمایه پایینی دارند ، با دریافت اعتبار بالا در
این بازار متضرر می شوند.

وی
دومین عامل را حضور افرادی سودجو و منفعت طلب در این بازار بر شمرد و گفت : برخی
اشخاص حقیقی و حقوقی با نام بازار فارکس به بهانه سرمایه گذاری در فعالیت های به
اصطلاح پر بازده به جذب سرمایه ها و پس اندازهای مردم کردند که گاه سرمایه داران با
کلاهبرداری و زیان های قابل توجهی روبه رو شدند . در این بین برخی شرکت های هرمی
نیز به بهانه انجام معاملات فارکس در این کلاهبرداری ها حضور داشتند .

وی در
ادامه تأکید کرد : اصل قضیه فارکس مشکلی نداشته و مشکل شرعی این بازار به اهرم های
مالی آن مربوط می شود ، چرا که در چند سال اخیر به صورت مکرر از مراجع فقه شیعه
استفتاء شده و حکمی کلی در خصوص غیرقانونی بودن این معاملات ارایه نشده است .

وی
دستیابی به بیشترین بازدهی را علت اقبال به سمت این بازار بر شمرد و اظهار داشت : با توجه به اینکه برخی افراد به
دنبال سود بیشتر هستند و در سالهای اخیر بازار فارکس به عنوان بازار معاملات ارز
جهانی ، سود چشم گیری را به سهامداران خود داده ، می توان با راه اندازی کارگزاری
های لازم برای این بازار از طریق بانک ها این حجم معاملات و سرمایه عظیم را به سمت
بورس حرکت دهیم .

البته
شاهد هستیم که تبلیغات خوبی برای ورود بیشتر افراد به بورس صورت گرفته و افزایش
تعداد کدهای بورسی نیز دلیل محکم بر این ادعاست .

وی در
پایان سخنان خود پیشنهاد کرد : سازمان بورس باید با توسعه بازار و افزایش دستیابی
به معاملات بر خط (ON LINE) راه را برای ورود سرمایه گذاران فارکس به بازار سهام هموار
سازد.

شایان
ذکر است که بخش استفتائات دفتر حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) به سوال
فردی در خصوص خرید و فروش در بازار بورس ارز جهانی (فارکس) به صورت زیر پاسخ داده
است که توجه مخاطبان محترم بورس نیوز را به آن جلب می نماییم .

البته در این استفتا هم به معاملات اعتباری در بازار فارکس اشکال وارد شده است که کاملا مشهود است .

– در بازار معامله‌ای به نام «فارکس» چون شروط معامله رعایت نمی شود و بازار معامله‌ی آن صوری است معاملات دارای اشکال می‌باشد؛ از طرفی دیگر در این بازار کارگزاران به سرمایه‌ی معامله‌گر اعتبار می دهند که اگر این اعتبار به عنوان قرض باشد از آنجا که در مقابل آن سود دریافت می کنند این معامله صورت شرعی ندارد.

امروزه داد و ستدها و معاملات تغییر شکل داده و از حالت سنتی خارج شده است و خریدهای اینترنتی و مجازی که دو طرف معامله شاید هزاران کیلومتر بایکدیگر فاصله داشته باشند در یک لحظه صورت می گیرد. امروزه دادو ستد و معامله‌ای به نام «فارکس» انجام می پذیرد؛ بازار مبادلات ارز خارجی که فارکس نامیده می شود یک بازار جهانی است که در آن ارز معامله می شود. هیچ بازار متمرکزی که در آن معاملات انجام شوند وجود ندارد بلکه معاملات فارکس بطور فرابورس الکترونیکی (OTC) انجام می شوند که به معنای آن است که تمام معاملات از طریق کامپیوتر توسط معامله گران و دیگر فعالان بازار در سرتاسر جهان انجام می شوند.
عواملی که موجب می شود این بازار معاملاتی دارای اشکال باشد:
الف: عدم مشخص بودن کارگزاران و ایجاد فضای ناامن برای کار اقتصادی و به تبع آن کلاهبرداری از افرادی که می آیند تا در این فضا سرمایه گذاری کنند.
ب: شروطی که بر خلاف شرع می باشد که کارگزاران در ضمن قرار داد خود با صاحبان سرمایه شرط هایی مطرح می کنند که آن شرط ها خلاف شرع است (مثل اینکه شرط می کنند در زمانهایی که معامله ای در کار نیست این سرمایه را به صورت ربوی به بانک یا مؤسسه ای قرض داده و سود دریافت کنند) و موجب بطلان قرار داد می شود زیرا در ضمن آن شرط حرام شده است. بنا براین کار کردن با چنین بازاری نیز حرام است.
بازیگران اصلی این بازار عبارتند از:
دولت ها و بانک های مرکزی
شرکت ها و بانک های بازرگانی
صندوق های تامین سرمایه
شرکت های کارگزاری
سرمایه گذاران
معامله گران خرد فارکس
سفته بازان

آیت الله مکارم شیرازی:
پرسش : آیا معامله فارکس شرعا صحیح می باشد؟
پاسخ : با توجّه به اینکه فارکس شرایط شرعیّه معاملات را ندارد جایز نیست. [1]

آیت الله خامنه‌ای:
مبادله ارزى با ارز دیگر که همجنس هم نیستند چنانچه منع قانونى در میان نباشد اشکال ندارد و سود حاصله نیز حلال است ولى اعتبار دادن کارگزاران به سرمایه معامله‌گر اگر به عنوان قرض دادن به معامله‌گر باشد که قهراً همراه با دریافت سود است، در این صورت چنین معامله‌اى از طرف کارگزار براى معامله‌گر صورت شرعى ندارد. [2]

پی‌نوشت:
1). آیت الله مکارم شیرازی، استفتائات، حکم معاملات فارکس. (کدمطلب:256427)
2). سایت اسلام کوئیست، استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری.

نظر رهبری در مورد بورس فارکس

سلام لطفا توضیح بدین که(کارگزاران به سرمایه معامله گر اعتبار میدهند و سود میگیرند)یعنی چی؟ کجای فارکس این اعمال میشه؟ به چه شکل و توی کدوم قسمتش؟

ممنون میشم جواب بدید

در بخش اهرم یا لوریج که پول شما رو چندین برابر میکنه که بتونید با اون معامله کنید

سلام

اجباری نیست ولی در بسیاری از کارگزاری ها اعتباری به نام لووریج داده می شود . و بابت آن سود گرفته میشود.

هیچ سودی گرفته نمیشه فقط به ازای هر معامله کارمزد میگیرند که اگه کارمزد دادن هم حرام باشه پس کارگزاری های بورس ایران هم نباید کارمزد بگیرند

هيچ سودي بابت پول گرفته نميشه 

تنها بابت كارمزد معامله گرفته مي شود كه اصلا ربطي به لووريج نداره كه كارگزاراي هاي ايران هم ميگيرند

 

اگر از اهرم استفاده نشه حلاله؟

سلام و خسته نباشید
امیدوارم این پیام به اشتراک گذاشته بشه

۱. در مقابل لوریج و اهرم مالی ، سودی پرداخت نمیشود . و نحوه سود بردن از لوریج توسط بروکر ، همان کارمز است که در صورت استفاده ازلوریج ، حجم کارمز به تناسب افزایش حجم مقداری معامله افزایش پیدا میکند ، یعنی در حقیقت ، پرداخت سود از طرف معامله گر به بروکر ، تنها و تنها بوسیله کارمز یا همان اسپرد معامله است و نه چیز دیگر . پس این مقدمه حرمت رد شد .
۲. استدلال دیگر سود حاصل از قرض ربوی توسط بروکر به سایرین است که میتوان آن را غیر فعال کرد

۳.در مورد صوری بودن معامله فارکس ، ۲ جور بروکر میتواند وجود داشته باشد : بروکر دارای میز معاملاتی و بدون میز یعنی یا خود بروکر بعنوان مرجع خرید و فروش قرار میگیرد و یا اینکه صرفا رابطه بین مشتری و خریدار است و اگر بروکری تایید شده باشد از طرف مراکز نظارتی ، یعنی اینکه صرفا نمایش و شرطبندی بین بروکر و مشتری نیست بلکه بر مبنای خرید و فروش است و اینکه بروکری کلاهبردار است یا پول مشتری را در قاچاق و… سرمایه گذاری میکند ، نمیتواند تاییدیه بگیرد از مراکز نظارتی و اگر هم بگیرد چون صحت مرجعیت آن سازمان بطور کلی ثابت شده پسبا موارد جزئی و استثنا ، نمیتوان حکم به بطلان و .. تمام بروکر ها و سازمان و.. کرد

نتیجه : حال اگر قائل باشیم که سود حاصل از خرید و فروش ارزهای متفاوت یا سهام و… حلال است(از ) پس سود و ضرر چه در معامله در فارکس باشد و چه در کوچه و خیابان ، حلال است .

این جمع بندی شخصی بود و حکم شرعی و تکلیفی شما بعهده قضاوت خودتونه

سلام

امکان داره با شما ارتباط داشته باشم برای یه سری سوال در مورد مسائل شرعی فارکس؟

داداش تو حقیقی بودن این معامله یه کمی شک دارم واقعا حقیقیه؟یعنز تو کارگزاری معتبری مثل آلپاری با خرید ما تغییر در قیمت ایجاد میشود؟؟

سلام

این معاملات طبق آمار ۹۵ درصد کلاه برداری است  و سایت های نشان دهنده بالا رفتن آمار کذب است. که ۵ درصد سود می کنند و ۹۵ درصد ضرر است.

سلام

عمو جان 95 درصد ضرر ميكنن چون بلد نيستن خريد و فروش در بازارهاي مالي كار هر كسي نيست و نياز به دانش بسيار زياد داره.

سلام

اون قسمتی ک میگین میشه غیر فعال کرد تو کدوم بروکر هست؟

قانونی نیست عزیز

باسلام
رهبری فرمودند اعتبار درصورتی که به ان سود تعلق بگیرد مشکل شرعی دارد درصورتی که کارگزار بابت اعتبار داده شده هیچ سودی دریافت نمیکند وفقط کارمزد معامله را طبق عرف وشرع میگیرد درصورتی که کارگزاری های بورس ایران در صورت دادن اعتبار بابت ان غیر از کارمزد سود جداگانه دریافت میکنند وقطعا حرام است اما هیچکی چیزی نمیگه

سلام

حالا آخرش ینی چی شد؟ 

فارکس بدون لوریج ک نمیشه.بابت اونم سودی گرفته نمیشه،فقط کارمزده.

 

کارمزد نداریم آنچه می گیرند سود است چون کارمزد بابت خدمات است و آن یک بار است آن هم اگر کار و خدمتی باشد

با سلام

برخی بروکرها حسابهای بدون کمیسیون ارائه می دهند. آیا این حسابها دیگه مشکلی از بابت سود اهرم معاملاتی ندارند. پس انجام معامله با این حسابها شرعی است. درست میگم.

کارشناس محترم احکام اگر به سوالات دوستان پاسخ بدن سپاسگذار خواهیم شد

کارگزار بابت اعتباری که میده هیچ سودی بر نمیداره و تنها پولی که بر میداره بابت اسپرد اختلاف قبمت خرید و فروشه، یعنی در واقع همون کاری که صزافی ها انجام میدن و قیمت خرید دلار و فروش دلار با هم تفاوت داره و سودشون از همون اختلافه، این معاملات دقیقا عین صرافیه، لطفا وقتی علم و اطلاعاتشو ندارید این مطالب رو نذارید

نظر رهبری در مورد بورس فارکس

حالت تو میخواهی شکر بخوری برو بخور

وگرنه هر عاقلی میدونه هیچ شباهتی اینجا با صرافی نداره که یک کالای عینی با یک سود مشخص هست

مجید جان ، تمام انتقالات بانکی مثل صرافی ، فیزیکی عینی نیست که بگی حتما باید توی معامله یک چیز عینی وجود داشته باشه و اون داد و ستد بشه ، شما قبض برق رو میدی و صرفا یک دکمه میزنی پس بگو این هم معاملات صوریه و باطله !!!

یارو جان

نشان دادی خیلی بیسوادی

برق خدمات دریافت شده هست

کم شدن پول از حساب هم واقعی هست

پس خدمات عینی و محسوس

کسر پول هم واقعی و محسوس

خیلی فرق داره که آدم خیال کنه یه شامپو بچه خریده

سلام.

آدم مومن مودب است. این چه طرز صحبت کردن است.
معمولا جوری از مراجع سوال می کنند که بنده خدا جواب دلخواه سوال کننده را بدهد.
مهم این است که معامله صورت بگیرد و شرایط آن رعایت شود که حضرت آقا بر حلال بودن آن تاکید کرده اند.
بقیه اش هم که از سیستم ربوری بانکهای ایران حلال تر است گه بانک بدون اینکه درآمد داشته باشد به مردم سود می دهد. 

بانک بدون اینکه سود کنه پول میده؟

جک میگی؟

بانک اتفاقا تمام سود رو بر میداره یه ذره میده به مردم

اینکار بانک یقیتا ربوی نیست شاید ظلم باشه اما ربوی نیست

سواد نداری

اما این شرکتها یقینا ربوی و بدون مثمن حقیقی هستند و یقینا اشکال دارد

سلام

از حساب های اسلامی سود نمیگیرن و کازمزد هم فقط اختلاف قیمت خرید و فروش هستد دقیقا مثل صرافی ها

اعتبار هم میدن مثل کارگزاری های ایران

تمام ایرادهای گرفته شده به کارگزاری های بورس ایران هم وارد هست

 

 

تو بورس رو هم حالیت نشده چی هست

از روی بیکاری رفتی توی این شرکتهای بیخود حداقل حرام رو حلال و حلال رو حلال نکن

با هم مهربان باشید … پیشنهاد من به همه ی این بگو و مگو ها اینه که چیزی که اصلا شبهه داره نزدیکش نشین … در پناه خدا باشید

ببخشید این که گفتین فارکس جایز نیست یعنی حرامه؟ 

تو رو خدا پس ما از کجا پول بیاریم خرج کنیم؟

با این گرونی ها ؟؟؟؟

 

 

 

پس ما از کجا پول بیاریم خرج کنیم؟

با توجه به نظر رهبری اگه از لوریج یا همون اهرم استفاده نشه حلاله ؟     خواهشا جواب بدید 

شما اگر از اهرم استفاده نکنی، مقدار سود اونقدر ناچیزه که اصلا ارزش ورود به معامله را نداره.

پیش نیاز حلال بودنش قانونی بودنه که نیست …

کار با لورج در فارکس مشکل شرعی داره اما مردم پولشون رو آوردن توی بورس و نصف شد مشکل شرعی نداشت نه؟ بیخیال دیگه 

عزیزان ،سوالی دارم هر کس اطلاع داره جواب بده ،بروکر این مبلغی را که از طریق لوریج(اهرم)  قرض میده  با در خواست تریدر خودش داره یانه این مبلغ که ناشی از استفاده از اهرم هست به عنوان یک امکان  در اختیار بروکر ها قرار گرفته یا اینکه به همان میزان پول در حساب بروکر موجود است.

اطلاعات بیشتر در مورد فرمت‌های متنی

مجمع یک عرضه اولیه | افزایش سرمایه کزغال چه شد؟(کلیک کنید)

لیست نمادهای بورسی لیست کارشناسان بورس

شتران خساپا ثفارس های وب خصدرا خاور لکما چکاپا کبافق فزرین والبر فاذر سیلام ذوب غنوش

وبصادر خپارس شستا شبندر نوری سیتا کدما گشان برکت شاراک وساپا مرقام ولیز فولاد خگستر

حریل ختور بکام بجهرم زکوثر فاسمین ونیکی

نظر رهبری در مورد بورس فارکس

حکشتی فتوسا بترانس اخابر وتجارت میدکو دارا یکم خودکفا وخارزم شپنا دماوند غگل شسپا بالاس

شپترو اوان افرا وسدید

صبا خزامیا شیران کرازی وغدیر شپلی شسینا چکارن سلیم کمرجان

شبریز

 کانال تلگرام بورس

بیشتر بخوانید:

1. فارکس به زبان ساده چیست؟

2. مفاهیم اولیه فارکس

3. فارکس تریدر چیست؟

4. مزایا و معایب بازار فارکس چیست؟

5. فارکس خوب است یا بد؟

6. فارکس کلاهبرداری است؟

7. آیا فارکس حرام است؟

8. بازار فارکس از دیدگاه اهل سنت

9. فارکس بهتر است یا ارز دیجیتال؟

10. معرفی کتاب درباره فارکس

 

 

نی نی سایت

نظر رهبری در مورد بورس فارکس
نظر رهبری در مورد بورس فارکس

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.