نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت

نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت
نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

به نظر ما مخالفان هم حق دارند، چون از علم خودشان دفاع می کنند. هیچ پزشکی از ابتدا تا انتهای دوران تحصیل در دانشگاه، چه در دوره ی عمومی و چه در دوره ی تخصصی، حتی یک ساعت از یک واحد درسی درباره حجامت را نگذرانده است.

پس علت اساسی مخالفت ها عدم آگاهی به موضوع می تواند باشد.

همچنان که بسیاری از پزشکانی که اکنون حجامت می کنند، قبلاً از مخالفان این کار بودند.

هم اکنون ۱۶۰۰ پزشک عمومی و متخصص آموزش دیده با پروانه ی حجامت که توسط وزارت بهداشت تأیید شده است، در سراسر کشور فعالیت می کنند که اگر هر کدام حداقل روزانه ۱۰ نفر را حجامت کنند، در سال بیش از ۴ میلیون نفر را حجامت می کنند.

جالب این که بسیاری از بیماران و مراجعه کنندگان قبل از حجامت، در بالاترین سطوح تخصصی ویزیت شده اند و سپس به حجامت روی آورده اند.

نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت

فقط تعداد پزشکانی که حجامت شدند و در مؤسسه پرونده دارند ۵ هزار نفر هستند.

به علاوه پزشکان بسیاری هم اهل حجامت شدن هستند که تشکیل پرونده نداده اند.

 

هر روش درمانی که سابقه ی بیشتری داشته باشد، از نظر علمی معتبرتر به حساب می آید، زیرا تجربیات درمانی مثبت یا منفی به معنای حیات انسان ها یا اتلاف جان انسان هاست.

وقتی گفته می شود یک روش درمانی هزار ساله یا هفت هزار ساله، یعنی میلیاردها انسان در طول سال های متمادی، این روش درمانی را تجربه کرده اند و از آن بهره گرفته اند؛ بنابراین ما حق نداریم تجربیاتی را که به قیمت جان انسان ها تمام شده است، به راحتی زیر پا یا کنار بگذاریم.

این که برخی می گویند روش درمانی قدیمی به جرم قدیمی بودن منسوخ است، از نظر علمی استدلال غیرعقلایی و غیرعلمی است، زیرا اگر بخواهیم هر روشی را جایگزین کنیم، باید دوباره جان انسان ها را ملاک تجربه قرار دهیم تا بعد از سال ها بفهمیم این روش درمانی مفید هست یا خیر؟

 

در بین مجموعه ی روش های طبی که شامل استفاده از گیاهان دارویی، داروهای معدنی و حیوانی و رفتارهای درمانی است، تنها رفتار استراتژیک، فراگیر و عمیق مورد استفاده در تمامی طول عمر از طفولیت تا کهنسالی، “حجامت” است که به منظور درمان یا پیشگیری انجام می شود.

انسان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها می تواند با سالی حداقل یک یا دو مرتبه حجامت کردن، بسیار کمتر در معرض بیماری قرار گیرد و برای درمان به تناسب نوع بیماری، مزاج و طبع خود می تواند از یک نوع حجامت خاص به صورت حجامت گرم و خشک (بادکش) یا حجامت تر(خون گیری) استفاده کند.

در مؤسسه ی تحقیقات حجامت ایران بیش از ۴۰ طرح برای حجامت گرم و خشک و حدود ۷۰ طرح برای حجامت تر طراحی شده و هم اکنون توسط پزشکان اجرا می شود.

بنابراین اولاً همه ی حجامت ها خون گیری نیست. ثانیاً میزان دفع خون نقش اساسی در درمان ندارد، به طوری که حتی با گرفتن تنها ۳ سی سی خون می توانیم به درمان برسیم و بالاترین حجم خون در حجامت ۳۰ تا ۵۰ سی سی است و جریان خون بعد از آن قطع می شود.

پس نگرانی در مورد کاهش حجم خون بی مورد است. ضمن این که درمان به وسیله ی حجامت برای بیماری های مختلف فرق دارد. مثلاً حجامت بیمار مبتلا به سردرد میگرنی با بیمار دیابتی یا بیمار دارای دیسکوپاتی (بیماری های مربوط به دیسک) با بیمار سیاتالژی (مربوط به عصب سیاتیک) متفاوت است.

 

در طرحی پژوهشی که در بیمارستان لقمان حکیم تهران انجام شد، فاکتورهای بیوشیمی موجود در خون وریدی (خون اهدا شده) را با خون حجامت، هم زمان مقایسه کردیم که تفاوت های فاحشی مشاهده گردید. طوری که فقط میزان کلسترول خون  حجامت، ۵/۲ برابر بیشتر از خون ورید بود، بنابراین برای کاهش میزان کلسترول خون، انجام حجامت بسیار مفید است.

هم زمان سم موجود در خون حجامت را با سم خون وریدی مقایسه کردیم که دریافتیم سم موجود در خون حجامت ۲۳ برابر سم خون وریدی بود که با توجه به فراوانی مسمومیت های غذایی،  شیمیایی، آلرژیک  و تنفسی که بر اثر پراکندگی سرب و آلاینده های دیگر در محیط های صنعتی و عمومی و شهرهای بزرگ وجود دارد، حجامت برای مقابله با این تهدیدات جانی کافی است.

جالب است بدانید که پیامبراکرم (ص)، حضرت علی (ع) و امام صادق (ع) این موضوع را متذکر شده اند که “سم از هر کجا وارد بدن شود، از محل حجامت خارج می شود” یا “از موضع حجامت، چیزی جز سم دفع نمی شود”.

میزان کلسترول خون حجامت، ۵/۲ برابر بیشتر از خون وریدی است، بنابراین برای کاهش میزان کلسترول خون، انجام حجامت بسیار مفید است. همچنین سم موجود در خون حجامت ۲۳ برابر سم خون وریدی است.

 

ما کشوری هستیم که به اشکال مختلف در معرض تهاجم دشمن قرار داریم و جنگ های قرن بیستم به بعد جنگ های میکروبی و شیمیایی است که روش جدید پزشکی در مقابله با این جنگ ها هیچ راه جلوگیری ندارد.

در زمان جنگ تحمیلی، بسیاری از جانبازان شیمیایی که حتی به آلمان اعزام شدند در همان جا شهید شدند و الآن هم هر روز شاهد شهادت جانبازان شیمیایی هستیم.

در حالی که ما تجربه کردیم کسانی که موقع شیمیایی شدن حجامت کردند به طور کلی ریه آنها پاک شد و متخصصان ریه ی ُبُرنش مشاور مؤسسه ی تحقیقات حجامت ایران می گویند: تنها کسانی از مرحله ی درمان ما خارج می شوند که حجامت کرده باشند.

بنابراین اگر خدای نکرده بمبی شیمیایی و میکروبی در شهری یک میلیونی منفجر کنند چه کاری می توانیم کنیم؟ ما می گوییم در این لحظه هر کسی می تواند دیگری را بلافاصله حجامت کند که به گفته رسول خدا (ص) “سم از محل حجامت خارج می شود” و ما این را در تحقیقات و پژوهش های خود ثابت کرده ایم.

بر اساس طب سنتی انسان های دارای مزاج دموی، صفراوی و معتدل بیشتر به حجامت تر (خون گیری)، انسان های بلغمی به حجامت گرم و خشک (بادکش) و انسان های سوداوی مزاج با تمهیدات دارویی به حجامت تر نیاز دارند.

نمونه های دیگری از بیماری ها وجود دارد که با حجامت درمان شده اند؛ مثلاً برای درمان یک کودک ۲ ساله که دارای بیماری هیدروسفالیک (سر بچه بزرگ می شود و در طب کلاسیک با گذاشتن “شنت” آب مغز را به طور مستمر دفع می کنند) بود، سه مرحله حجامت در طول سه ماه، با حجم خون گیری ۳ سی سی در هر مرحله انجام شد و کودک درمان گردید.

در مورد دیگری حجامت باعث تقویت هورمون رشد برای افزایش قد در ۵۰ نفر شد.

بسیاری از پزشکان تعجب می کنند و می گویند: ” مگر می شود چنین بیمارانی را درمان کرد؟” جواب این است که بله، این کار شدنی است.

بنابراین حجامت روشی به ظاهر ساده و در واقع فوق العاده پیچیده است که مزاج فرد، موضع حجامت، تعداد خراش، میزان خراش، میزان بادکش، زمان حجامت و تمهیدات آن نقش مهمی در درمان و پیشگیری از بیماری دارند.

بر اساس طب سنتی  انسان های دارای مزاج دموی، صفراوی و معتدل بیشتر به حجامت تر (خون گیری)، انسان های بلغمی به حجامت گرم و خشک (بادکش) و انسان های سوداوی مزاج با تمهیدات دارویی به حجامت تر نیاز دارند.

 

حجامت یک تطهیر کلان است که کل ترکیبات بیوشیمی بدن را تنظیم می کند، ولی فصد (رگ زدن) بخشی از اندام را تحت درمان قرار می دهد.

 

پس از این که جرقه ی کارهای علمی حجامت در ایران در سال ۱۳۶۴ زده شد، اولین کشوری که به شکل علمی این موضوع را دنبال کرد، کشور آمریکا بود و پزشکان زیادی در این خصوص به فعالیت پرداختند که ثمره ی آن تألیفات ارزشمندی درباره ی حجامت است.

دکتر” ایلکی چرالی” در آمریکا یک جلد و دکتر “یوهان آبله” در آلمان دو جلد (حجامت گرم و خشک و حجامت تر) کتاب وزین در این باره نوشته اند. در سوریه کتابی با عنوان “دواءالعجیب” کشف قرن بیستم، با امضای ۳۳ متخصص طب کلاسیک به رشته ی تحریر در آمده و در کشورهای دیگری نیز کتاب های خوب و مقالات پرمحتوایی نوشته شده که برخی از آنها در مؤسسه ی تحقیقات حجامت ایران در حال ترجمه است.

در بسیاری از کشورها شیوع حجامت شتاب گرفته است. در دانشگاه “الازهر” مصر کارهای علمی خوبی انجام شده و در چین به شکل سیستماتیک این روش درمانی اجرا می شود.

در بیمارستان های چین یک بخش درمان طب سوزنی ، یک بخش درمان از طریق حجامت، یک بخش داروهای گیاهی و یک بخش طب کلاسیک است.

نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت

 

ما معتقدیم کار علمی درباره حجامت و سیستمی شدن این روش درمانی، کار درمان را بسیار کوتاه تر و هزینه ها را هم کمتر می کند.

اگر یک صدم اعتبارات پژوهشی کشور در بخش درمان به تحقیقات حجامت و طب سنتی اختصاص یابد، معتقدیم نرخ درمان به یک صدم نرخ جاری کاهش پیدا می کند.

این در حالی است که ۲۰ درصد اعتبارات ملی به صورت مستقیم و غیرمستقیم صرف هزینه های درمانی می شود که رقم فاحشی است.

الان ۷۰ درصد سهام داران عمده ی شرکت های دارویی دنیا، صهیونیست ها و اتفاقاً عمده ی مصرف کنندگان داروهای شیمیایی، مسلمانان هستند. ۵/۱ میلیارد، جمعیت مسلمانان است که روزانه میلیون ها دلار از این شرکت ها دارو خریداری می کنند و سیستم درمانی این کشورهای مسلمان از جمله ایران طوری طراحی شده که حتی یک روز نمی تواند دارو خریداری نکند، چون جان بیماران به خطر می افتد و از طرفی سیستم به شدت وابسته است.

اما ما می گوییم اگر حجامت جاری شود، هیچ دهی به ده دیگر وابسته نخواهد شد، چون درمان مستقل، با ابزار ساده و کارآیی فوق العاده ای است.

 

زخم حجامت بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت ترمیم می شود. در ۴ میلیون مورد حجامت تر در سال جاری و حتی سال های گذشته هنوز یک مورد عفونت گزارش نشده که این را متخصص و پزشک می تواند تشخیص دهد.

براساس تعریفی که سازمان بهداشت جهانی از نقش خراش در بدن کرده، در بحث خون گیری شش ماه دوران پنجره را تعیین کرده است. سازمان انتقال خون، اهدا کننده ای که حجامت کرده باشد را تا یک سال نمی پذیرد که ما معتقدیم این تعریف از خراش، مشمول حجامت نمی شود.

برای اثبات این قضیه حاضریم روی ۵۰۰ نفر کار پژوهشی کنیم که از طریق حجامت آسیبی به بدن وارد نمی شود و خون را آلوده نمی کند، بلکه حتی بر اساس پژوهش هایی که انجام شده در کاهش فاکتورهای خونی که سلامت را به خطر می اندازند، فوق العاده مؤثر است.

 

به هر حال مخالفت بدون تحقیق و از روی جهل به موضوع، ناسپاسی است و ضررهای آن متوجه مردم و جامعه می شود. هم اکنون نرخ سکته ی قلبی در کشور را ۴۳ درصد اعلام کرده اند، در حالی که حدیث معتبر داریم که می فرمایند: “حجامت کنید قبل از این که قلیان خون، شما را بکشد”.

ابوعلی سینا در این باره می گوید:

“هر کسی بر اثر سکته ی قلبی مرد تا ۷۲ ساعت او را دفن نکنید، اگر درمانی داشته باشد “حجامت” است. حجامت قلب او را به کار می اندازد، لیکن مغز مرده است و عطسه آور بدهید، قلب و مغز به هم مرتبط و حیات به جان وی برمی گردد”.

ما در تجربیات خودمان هزاران مورد بیماری قلبی با شکایت عروق کرونری و انسداد عروق داشتیم که با چند نوبت حجامت درمان کردیم.

حالت اورژانسی هم وجود داشته که با کم کردن فواصل حجامت درمان صورت گرفته است.

نکته ی آخر این که نمی توان اثرات مفید حجامت را انکار کرد و باید به دستورات رسول اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) توجه داشت.

منبع: تبیان به نقل از روزنامه قدس

 

من پسر بیش فعاله حجامت عام در کنار یه سری داروهای گیاهی دادم خداراشکر بسیار خوب جواب دادودقتش رابالا برد و در یادگیری موثر بوده وارام تر شده

عالی
به لطف خدا
خودم و دخترم که از یک سالگی حجامت کرده
سالی یکبار و الان ده ساله هست
و سه سال هست که در سال دوبار حجامت می کند
یکبار در بهار و یک بار در پاییز
و الحمدالله سه ساله دکتر نرفته به مددالهی

خوب است حجامت

ذخیره اسم من در مرورگر برای نظرات بعدی


Δ

درمان خانگی سرماخوردگی

تدابیر فصل زمستان

درمان آبریزش بینی

آموزش طب سنتی ایرانی

افزایش قد کودکان

کاهش سریع اشتها

روش ترک خودارضایی

درباره ما

تماس با ما

حمایت از ما

آموزش های جنسی

به گزارش گروه بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ چهارمین قسمت از فصل چهارم برنامه اینترنتی «رودررو» با حضور دکتر حسین خیراندیش متخصص طب سنتی و مسئول آموزش حزب جمهوری اسلامی در دهه 60 منتشر شد.

در ابتدای این برنامه، حسین خیراندیش در پاسخ به پرسشی درمورد نحوه ورودش به عرصه سیاست و آشنایی با شهید بهشتی اظهار کرد: من از سال‌های 54 و 55 با جریان انقلاب آشنا شدم؛ چون در قم تحصیل می‌‌کردم با انقلاب آشنا شدم و برای نخستین بار عکس امام خمینی را که یک عکس سه در چهار بود به دست آوردیم و لای کتاب‌هایمان قایم می‌کردیم که کسی نبیند.

خیراندیش با بیان اینکه “من شهید بهشتی را در قم می‌دیدم اما نمی‌‌دانستم که ایشان شهید بهشتی هستند”، گفت: دبیرستان من با دبیرستان دین و دانش که محل کار ایشان بود نزدیک بود و من همیشه از جلوی حرم رد می‌‌شدم و ایشان را می‌‌دیدم و سلام می‌کردم ولی نمی‌دانستم که ایشان آقای بهشتی است.

وی ضمن ابراز اینکه “پس از پیروزی انقلاب به دفتر حزب جمهوری اسلامی در جوادیه آمدم و در آنجا هم عضو حزب شدم”، گفت: از طریق جناب آقای بشیر عبدی معاون منطقه 7 حزب جمهوری در تهران و بعد مسئول منطقه 7 و بعد مسئول آموزش استان تهران حزب شدم و پس از انحلال حزب نیز به اداره‌کل انجمن‌های اسلامی نخست وزیری منتقل شدم.

عضو سابق حزب جمهوری اسلامی با تأکید بر اینکه ساماندهی اصلی نظام توسط حزب جمهوری اسلامی اتفاق افتاد، تصریح کرد: بعد از سامان گرفتن نظام، هدایت سیاسی به‌عهده حزب شد و نهادها هرکدام سامان یافتند و به‌سوی خودشان رفتند.

نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت

دعوت از شهید بهشتی برای نقد لیبرالیسم

خیراندیش با یادآوری اینکه نخستین اتفاق مهم بعد از انقلاب، انتخابات اول مجلس بود، خاطرنشان کرد: تلاش‌‌های فراوانی به‌خصوص در جنوب تهران داشتیم چون جنوب شهر حاوی جمعیت متراکم و زیادی بود و وقتی صندوق رأی به مناطق شمالی می‌رفت اصلاً نمی‌دانستند انتخابات است.

عضو سابق حزب جمهوری اسلامی با بیان اینکه منافقین بین کارگران و مساجد نفوذ داشتند، گفت: روحانیون طرفدار خلق مسلمان در مساجد منطقه نفوذهای داشتند و مسائلی از این دست اتفاق می‌افتاد و ما محل تصمیم‌سازی فرهنگ بودیم و آرای قاطبه مردم تهران از آن منطقه برمی‌خاست پس نیاز بود که جریان‌سازی فرهنگی راه بیندازیم.

خیراندیش با اظهار این‌که “در آن زمان مهم‌ترین خطابه‌‌های ضدانقلاب خطاب به شخصیت‌های اول نظام و افراد نزدیک به امام خمینی بود”، اضافه کرد: این جو شدید باید با یک سری مسائل و راه‌حل‌ها، حل می‌‌شد و بنابراین یک برنامه برای شهید بهشتی در جاده ساوه و تولیددارو گذاشتیم و شهید بهشتی در آن سخنرانی کردند و بحث نقد لیبرالیسم را مطرح کردند.

دعوت از آیت‌الله خامنه‌ای برای سخنرانی در مسجد ابوذر

عضو سابق حزب جمهوری اسلامی با ابراز اینکه “ما یک تجربه داشتیم و یک جلسه برای حضرت آقا در دانشگاه گذاشته بودیم که با استقبال خوبی مواجه شده بود و خواستیم همین جلسه را برای ایشان در منطقه خودمان هم بگذاریم و مسجد مناسب، مسجد ابوذر تعیین شد”، گفت: این مسجد یکی از ارکان فرهنگی و انقلابی جوانان انقلابی آن زمان در جنوب تهران بود.

وی افزود: قرار بود که ظهر خود حضرت آقا نماز بخوانند و بعد از نماز سخنرانی کنند و مجری برنامه هم من باشم؛ پس از نماز اولین سؤالی که مطرح شده بود در مورد حقوق زنان در جمهوری اسلامی بود و حضرت آقا خطاب به آقای هوشیار که به‌جای من مجری بود گفتند که “شما کنار بروید تا من جمعیت را ببینم” و آقای هوشیار کنار رفت و به همین دلیل در راستای همان ضبط‌صوت قرار گرفتند؛ که اگر من مجری برنامه بودم ترکش انفجار به من می‌خورد.

توصیف لحظه انفجار ضبط‌صوت

خیراندیش در تشریح جزئیات حادثه انفجار مسجد ابوذر گفت: در یک طرف تریبون حضرت آقا و در یک طرف دیگر آقای محمدحسن هوشیار که مجری برنامه بود حضور داشتند و اولین سؤال راجع به حقوق زنان بود که بعداً مشخص شد خود منافقین همان سؤال را مطرح کرده بودند؛ ضبطی که منفجر شد دقیقاً جلوی آقای هوشیار بود و بعد که حضرت آقا، آقای هوشیار را کنار زدند، خودشان جلوی ضبط ایستادند و هنوز پاسخ این سؤال پایان نیافته بود که انفجار اتفاق افتاد و به‌یک‌باره حضرت آقا پایین افتادند و یک شوری شروع شد و همه جلسه به هم خورد من فقط به حالت خاصی به افراد نگاه می‌کردم و دنبال چهره مشکوک می‌گشتم که البته چیزی هم گیر نیاوردم.

آخرین جلسه با کلاهی چند ساعت قبل از انفجار حزب جمهوری

وی با بیان اینکه “پس از انفجار، حضرت آقا به بیمارستان بهارلو در میدان راه‌آهن منتقل شدند و ما هم به‌عنوان همراه به بیمارستان رفتیم”، اضافه کرد: فردای انفجار مسجد ابوذر، جلسه حزب جمهوری برگزار شد و آقای کلاهی (عامل انفجار حزب جمهوری) دست راست من نشسته بود و در حالی که با صندلی‌اش بازی می‌کرد می‌گفت “باید نظر مخالفین را هم شنید.”

خیراندیش افزود: من با آقای کلاهی یک درگیری اخلاقی داشتم به‌خاطر این هم یک بار تقبیح‌نامه‌ای از شهید مالکی که مسئول استان تهران بود گرفتم و ماجرا این بود که از اخلاق کلاهی بدون هیچ دلیل و سندی خوشم نمی‌آمد.

خیراندیش با ابراز اینکه “یک شک کلان در مورد اینکه یک اتفاق منفی در دفتر شورای مرکزی در حال وقوع است داشتم اما شک من هیچ‌وقت به‌طرف او نمی‌‌رفت”، گفت: یک‌‌ بار خبر دادند که دفتر سیاسی حزب یک تحلیل سیاسی در مورد دکتر پیمان داده و این تحلیل به دست خودش رسیده است و حدود یک ماه بعد خبر دادند که دفتر سیاسی یک تحلیل علیه آقای بنی‌صدر داده و آن هم به دست خودش رسیده است. من اعتراض کردم و گفتم که “جاسوس در همین اتاق است و چه‌معنایی دارد که این تحلیل دقیق آن به دست کسی برسد که علیه اوست.”

وی اضافه کرد: همه می‌خندیدند و می‌‌گفتند که “تو ما را متهم می‌کنی”، ولی من می‌‌گفتم با “شناختی که از حزب جمهوری اسلامی دارم و شناختی که از دشمن دارم باید به اینجا نفوذ کنند و اگر نفوذ نکنند احمق هستند”؛ آقای مالکی که دید من روی این قضیه خیلی پافشاری می‌‌کنم گفت “خودت مسئول پیگیری این قضیه شو و ببین چه‌کسی است.”

خیراندیش ادامه داد: من برای فهم این مسئله 6 ماه تمام مبانی روانشناسی را خواندم و با بچه‌‌های گارد جاویدان شاه قرار می‌‌گذاشتم تا ببینم چگونه انسان‌شناسی می‌کردند و نفوذی را شناسایی می‌‌کردند؛ یک طرح چهار یا 6 صفحه‌ای را خدمت شهید مالکی دادم و گفتم “طبق این طرح می‌‌شود آن فرد را شناسایی کرد”، اما خودم آن را پیگیری نکردم که آیا با کسی تطبیق دارد یا ندارد.

عضو سابق حزب جمهوری اسلامی با بیان اینکه “فردا یا پس‌فردای هفتم تیر من به اتاق آقای کلاهی رفتم و کشوی میزش را شکستم”، گفت: یک فرم پرسشنامه را از کشوی میزش درآوردیم که اولین سؤالش این بود که “از چه‌کسی تقلید می‌کنید؟” و پاسخ ایشان این بود که “از کسی تقلید نمی‌‌کنم” و من به‌یک‌باره به ذهنم خطور کرد که “چرا ما این مسئله را تطبیق نکردیم؟”، چون یکی از معیارهای اساسی ما در شناخت فرد نفوذی این بود که کسی که تقلید نکند، اهل تقیّد نیست و فردی که اهل تقید نباشد هر کاری از دستش برمی‌آید.

چگونگی ورود به دنیای پزشکی و طبابت

این متخصص طب سنتی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سؤالی در خصوص نحوه ورودش به حوزه طب گفت: حزب جمهوری اسلامی جای نظام‌سازی بود و ساختار نظام را طراحی می‌کرد و برای بخش دفاع، سپاه تأسیس شد و برای مسکن، بنیاد مسکن تأسیس شد و برای کارهای خدماتی، جهاد سازندگی تأسیس شد و باید در حوزه طب هم اتفاقی می‌افتاد.

وی افزود: من به‌عنوان مسئول آموزش باید برای همه شاخه‌‌ها برنامه آموزشی می‌دادم و آقای غرضی (از اعضای حزب) به من گفت “برای شاخه پزشکی چه آموزشی بدهیم؟”، من گفتم “یک پزشک یهودی خدمت پیامبر اسلام(ص) می‌رسد و می‌‌گوید «در شهر شما کسی مریض نمی‌‌شود و من اینجا بیکار هستم و چه‌کار کنم؟»، آن حضرت در جواب می‌فرمایند «به شهر دیگری برو»؛ به آقای غرضی گفتم “معنی این حرف یعنی اگر دستورات اسلام پیاده شود، باید به‌طور کلی شاخه پزشکی جمع شود و اگر وجود دارد به این معنی است که دستورات اسلامی را در نظام زندگی پیاده نکرده‌ایم و باید از مبانی دینی اطلاعاتی را که داریم جمع کنیم و آموزش دهیم و در سبک زندگی‌مان پیاده کنیم تا کارایی پزشکی به حداقل برسد.”

این متخصص طب سنتی ادامه داد: این بحث مبنا شد و مجموعه اطلاعات پزشکی را جمع کردیم و در انجمن اسلامی پزشکان بیمارستان سینا، من اطلاعات دینی حاوی مطالب پزشکی را تدریس می‌‌کردم؛ در نخست‌وزیری که بودم کتابی از مرحوم دکتر سامی وزیر بهداشت وقت به دستم رسید که این تحلیل طرح ژنریک بود و طرح ژنریک این بود که اسامی علمی را جای اسامی تجاری می‌گذاشت. این طرح را من باید برای آقای نخست وزیر خلاصه می‌کردم و این گزارش یک جرقه اساسی در ذهن من ایجاد کرد که طب این‌قدر اهمیت دارد و یادم هست که در ابعاد اقتصادی یک تیتر زده بود که «کارتل‌های دارویی کارتل‌های نفتی را در جیب کوچک خود می‌گذارد!»

وی با ابراز اینکه “ما سازمانی تحت عنوان سازمان اسلامی بین‌‌المللی دفاع از حقوق کودکان تأسیس کرده بودیم”، خاطرنشان کرد: در آن سازمان قائم‌‌مقام دبیرکل بودم و آقای دکتر اژه‌‌ای و آقای حسینی و آقای بهشتی و واعظ مهدوی و کبکانیان و آیت الله تسخیری دورهمی یک سازمان خیریه را تأسیس کرده بودند، درون سازمان باید برای کشور برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کلان می‌کردیم. آقای تسخیری در آنجا به من گفت که “من به کشورهای آفریقایی که به‌عنوان نماینده ولی فقیه می‌‌روم و می‌‌بینم که مسیحیان در بخش مسلمان‌‌نشین، بیمارستان تأسیس می‌کنند تا به این ترتیب بتوانند مسلمانان را به‌سمت خودشان جلب کنند و شما در قالب این مؤسسه بین‌المللی طرحی بدهید تا بتوانیم این کار را معکوس انجام دهیم.”

خیراندیش افزود: من بزرگان طبیب آن زمان را دور هم جمع کردم تا برای من تصمیم‌گیری کنند و 6 ماه در جلسات مکرر نشستند و برخاستند و نتیجه‌‌اش تأسیس کارخانه داروسازی با جهت‌گیری اطفال، تأسیس بیمارستان با جهت‌گیری درمان اطفال و تأسیس دانشگاه با جهت‌گیری آموزش اطفال شد.

این متخصص طب سنتی با بیان اینکه “من جلسه را تعطیل کردم چون صد سال زمان نیاز داریم و باید میلیاردها دلار هزینه کنیم تا پیشنهادهای اینها در ایران را عملی کنیم و کلاً نمی‌توانیم کار بین‌‌المللی انجام دهیم”، اضافه کرد: یک نفر را آورده بودیم که برود و در آفریقا کار کند و من یک روز دیدم که همکاران ما را حجامت کرده است. وقتی از او سؤال کردم حدیث «حجامت دوای تمام بیماری‌‌ها است» را برایم گفت و من باور نکردم و گفتم که باید خودم تجربه کنم.

تجربه عملی حجامت

وی افزود: مادرم که درد دست داشت، یک مراسم گذاشتیم تا ایشان را حجامت کنند و مادرم خوب شد. خاله‌ام را هم که حجامت کرد، ایشان گفت “من نمی‌توانستم نخ به سوزن کنم ولی الآن می‌توانم” و بعد حدیثی پیدا کردم که می‌گفت حجامت چشم را تیزبین می‌کند.

خیراندیش با ابراز اینکه “برای این کار به خدمت آیت‌الله حسن‌زاده آملی رفتیم تا مشورت بگیریم”، گفت: ایشان فرمودند “اگر در مدینه فاضله کاری باید انجام بگیرد یکی از آنها این است” و توصیه و تقدیر کردند و کتاب‌هایی هم برای این کار برای ما معرفی کردند و این یک مشاوره عالمانه شد.

این متخصص طب سنتی ادامه داد: در جریان کار افتادیم و پیش رفتیم و با اخطار و تذکر و بیا و بروهایی مواجه شدیم تا منجر به صدور شش ماه زندان به‌جرم انجام حجامت شد که توسط وزارت بهداشت علیه من شکایت شده بود. قاضی به من گفته بود که “اگر تعهد بدهی دست از این کار برداری تو را تبرئه می‌کنم” و من باید تصمیم می‌‌گرفتم. یک روز به علامه سید مرتضی عسکری گفتم که “می‌خواهم استخاره‌ای برایم انجام دهید” و ایشان در مشاوره‌ای به من گفتند که “بر تو واجب عینی ادامه این کار است و ترک این کار حرام است.”

خیراندیش با بیان اینکه “استادی که طب سنتی را آموزش دهد وجود نداشت و اطرافیان من همه پزشک بودند”، یادآور شد: پزشکان علاقه‌مند به طب سنتی جهت‌‌گیری خاصی نسبت به موضوع داشتند و منابع طب سنتی هم منابعی نبود که قابل بهره‌گیری ساده‌‌ای باشد و خیلی سخت بود چون قانون در طب ترجمه نشده بود و بعدها که حضرت آقا رئیس جمهور شدند دستور ترجمه دادند و اتفاق فرهنگی خوبی در این زمینه افتاد.

وی افزود: تنها متنی که در اختیار ما بود متن کتاب خطی بود که مربوط به پدربزرگ مادرم بود که می‌گفتند حکیم و روحانی محل بود و من از روی این کتاب، سه نسخه کپی گرفتم و بعدها این کتاب، چاپ شد.

این متخصص طب سنتی با اظهار اینکه “فهرستی از مطالب مبتلابه طب درست کردیم”، گفت: کل متون دینی را زیر و رو کردم تا مستندات را در بیاورم و برخی تحقیقات منظم را هم خواندم و بعدها مجموعه جمع‌آوری‌شده دوستان از احادیث و روایات را خواندم و با یک الهام استنباطی از مجموعه منابع دینی، اطلاعاتی را با اطلاعات طب سنتی تلفیق کردیم و از تلفیق این‌ها به این نتیجه رسیدم که می‌‌شود یک مکتب طبی کامل درآورد؛ چون از آن طرف هم با مسائلی چون فیزیولوژی و آناتومی آشنا بودم متوجه شدم که اگر نقاط قوت آنها با هم تلفیق شود می‌شود یک کار بسیار جدید ارائه داد.

باید طب سنتی و طب کلاسیک را با هم تلفیق کرد

وی با تأکید بر اینکه “نظر من با دیگران در این حوزه متفاوت است”، تصریح کرد: من معتقد به تألیف اندیشه‌ها هستم و اگر طب سنتی و طب کلاسیک با هم تلفیق شوند در تشخیص و ابزارها و تجهیزات دیگر پیشرفت‌‌های زیادی کرده‌‌اند و ایده‌‌های خوبی دارند و مبانی طبیعت‌‌شناسی و انسان‌‌شناسی و ارتباط ارواح و تعریفات کلان که از انسان دارند و اگر با ابزار تلفیق شود و این تلفیق در نظام جدید آموزشی تدوین نظام‌‌مند بشود، ما یک طب جدید خواهیم داشت که مشکلات بشر را حل خواهد کرد.

خیراندیش با بیان اینکه برخی می‌گویند فقط طب اسلامی و منظورشان آیات و روایات است، تأکید کرد: ممکن است در فلان منبع طب سنتی دارویی باشد که حلال نیست اما در اضطرار باید به‌کار بگیریم بنابراین من این نگاه انحصاری که فقط باید از آیات و روایات برای درمان بهره بگیریم قبول ندارم چون اولاً تکافو نمی‌کند و ثانیاً ضرورتی ندارد که تجربیات چندهزارساله بشر را دور بریزیم.

وی همچنین در پاسخ به آن دسته از افراد که با طب اسلامی مخالف هستند و فقط طب ایران را به‌رسمیت می‌شناسند نیز تصریح کرد: چرا اهمیتی که به بوعلی سینا می‌دهیم به امام صادق(ع) ندهیم و آیا امام صادق بیشتر می‌فهمیده است یا بوعلی سینا؟

خیراندیش همچنین تأکید کرد: اگر ما اطلاعات طب کلاسیک را دور بریزیم دچار همان اشتباهی شدیم که طب کلاسیک به آن دچار شد و اطلاعات طب سنتی را دور ریخت و حالا کم آورده است لذا سازمان بهداشت جهانی به تمام کشورهای عضو ابلاغ کرد که تا سال 2005 تمامی تمهیدات حقوقی ورود طب سنتی‌شان را به سیستم درمانی‌شان فراهم کنند که البته در کشور ما کم‌کاری شده است.

نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت

این متخصص طب سنتی با بیان اینکه طب سنتی به‌تناسب مدعی طبّش متفاوت است، گفت: یک طب سنتی بالقوه داریم که مجموعه اطلاعات موجود در منابع است که این اطلاعات موجود در منابع شخصی مجسم نشده تا این را ارائه دهد و طب سنتی بالقوه استعداد درمان همه بیماری‌‌ها را دارد؛ اگر کسی ادعا می‌‌کند که طب سنتی این توان را ندارد اطلاعات خودش را می‌دهد نه اطلاعات طب سنتی را.

خیراندیش در پاسخ به سؤالی در خصوص اتهام دو طیف سنتی و کلاسیک پزشکی در کشور علیه هم در خصوص منافع اقتصادی حاصل از پزشکی یادآور شد: ما یک دسته منتقدین علمی داریم و یک دسته هم منتقدین روش توسعه داریم؛ حرف منتقدین علمی ما این است که “حرف‌‌هایی که شما می‌‌زنید ثابت نشده است” ولی یک دسته می‌‌گویند “مدعیان طب سنتی کسانی هستند که در بازار پخش شده‌‌اند و یکی زالو می‌اندازد و دیگری داروی گیاهی می‌دهد و و دیگری نیز جوشانده می‌‌دهد.”

ادعاهای طب سنتی باید وارد پروسه تحقیقاتی شود

این متخصص طب سنتی ادامه داد: این حرف‌ها درست است و ضمن اینکه درست است، به‌تعبیری غلط است چون تک‌‌تک ادعاهای طب سنتی در قالب پروسه تحقیقاتی نرفته تا پروپوزال نوشته شده باشد و روی 30 تا هزار نفر کار شود و این‌‌ها تبدیل به گزارش شود ولی این کار انجام نشده و باید انجام شود.

خیراندیش تأکید کرد: اینها می‌‌گویند “طب سنتی علم‌نما هست و علم نیست”، در صورتی که طب سنتی علم است چون ایده‌‌ای که هزار سال پیش گفته شده همین الآن هم درست است اما ایده چهار سال پیش شما (پزشکی کلاسیک) همین الآن نقض می‌شود!

وی افزود: ویراست اول هاریسون تا الآن را مقایسه کنید و ببینید که چقدر زیر و رو شده است؛ فردی شمرده بود و 19 هزار و 725 شاید و احتمالاً را در این کتاب پیدا کرده بود که هر سال پانصد تا از این‌‌ها عوض می‌شود و به این رشد علم می‌گویند!

در آمریکا برای طب سنتی 14میلیارد دلار بودجه اختصاص داده‌‌اند، در ایران 14میلیارد تومان!

خیراندیش ضمن بیان اینکه دولت آمریکا برای سال‌‌های 2014 تا 2015، چهارده میلیارد دلار برای توسعه طب سنتی اختصاص داده است، گفت: من از یکی از مدیران بودجه پرسیدم که “برای طب سنتی چقدر پول می‌دهید؟” و او گفت “14 میلیارد تومان”!

خیراندیش با ابراز اینکه “طب سنتی الآن در ایران یک خیزش اجتماعی است که هرکس بر اساس علاقه خودش حرکتی شروع کرده است”، اضافه کرد: البته جهتگیری اقتصادی هم درونش هست و هرکسی می‌خواهد در قالب داروسازی و عطاری و مطب، دکان خود را آباد کند و ممکن است خارج از عرف هم عمل کند و این محل انتقاد است اما خود این هم توجیه دارد.

 باید نظام سلامت کشور تغییر کند

این متخصص طب سنتی در خصوص نسبت طب و پزشکی با استقلال کشور تصریح کرد: اصل انگیزه من برای ورود به عرصه طب همین بخش است وگرنه با اینکه آسپیرین را برداریم و جایش سیاه‌دانه بگذاریم خیلی اتفاق اساسی در کشور نمی‌افتد؛ اتفاق اساسی زمانی می‌افتد که نظام سلامت‌مان را بر مبنای طب سنتی و اطلاعات دینی ساختارساز سلامت بنا کنیم و یک نظام بسازیم و اگر بخواهیم یک نظام بسازیم 70درصد دستورات سلامت‌بخش که طبیعی نیستند از اینجا برمی‌‌آیند، برای مثال اگر آب‌وهوایی که در طب سنتی تعریف می‌شود در نظام تعریف کنیم بیماری نداریم و اگر نقش آفتاب را در نظام زیست و مسکن‌‌مان لحاظ کنیم بیماری پدید نمی‌‌آید همچنین اگر تغذیه‌مان را اصلاح و خواب و بیداری‌‌مان را تنظیم کنیم بیماری پدید نمی‌‌آید.

خیراندیش گفت: 70 درصد نظام سلامتی که طب سنتی می‌‌دهد توجه به قبل از تولد انسان دارد و زیرساخت تشکیل نطفه را مورد توجه قرار می‌‌دهد و توصیه‌‌هایی می‌‌دهد که بدن قوی و زیبا و باهوش و با قلبی قوی به دنیا بیاید؛ طب کلاسیک نه به این موضوع پرداخته و نه تعریفی نسبت به آن کرده است و این‌‌ها مورد توجه ما است.

نسبت استقلال کشور با سلامت مردم

وی با اظهار اینکه “الآن یکی از دغدغه‌‌های اساسی که امنیت ملی کشورمان را تهدید می‌کند این است که اگر تحریم‌ها در حوزه طب وارد شود ما چه‌کار باید بکنیم”، ‌خاطرنشان کرد: در زمان انتخابات دوره دوم آقای هاشمی رفسنجانی بود که ما پی‌وی‌سی نداشتیم تا سرم درست کنیم و به همین خاطر بی‌بی‌سی می‌گفت “چون آقای هاشمی رفسنجانی با کمبود دارو مواجه هست ممکن است این مسئله در انتخابات او تأثیر بگذارد.”

این متخصص طب سنتی درباره تغذیه برای بیماران دیابتی یادآور شد: وقتی بِه را داخل سرکه بپزیم و آن را بخوریم قند خون پایین می‌آید؛ اگر دیابتِ سرد است از مجموعه گرمیجات استفاده کنیم و در این صورت کشور مستقل می‌‌شود. کل کوتاه آمدن‌ها به‌خاطر این است که ما نیاز دارویی داریم و اگر ما بتوانیم مشکلی از دنیا حل کنیم می‌‌توانیم زمینه صدور علم به جهان شویم.

خاطره‌‌ای از حجامت مقام معظم رهبری

خیراندیش با بیان اینکه “من وقتی حضرت آقا را حجامت می‌‌کردم، ایشان می‌گفتند “دعای حجامت را بلند بخوان و من می‌خواهم مضمونش را بفهمم””، گفت: ایشان بحث و انتقادی هم روی معنای یکی از کلمات داشتند و از من پرسیدند “برداشت شما از کلمه «من العین فی‌الدم» چیست؟”، من جواب دادم که “ما اعتدال ترجمه کردیم”؛ ایشان فرمودند “غلط است و «چشم زخم در خون» درست است”؛ به ایشان گفتم “آیا می‌دانید عملی که روی شما انجام می‌شود درمانش اینجاست؟”، ایشان در جواب گفتند که “چرا به مردم نمی‌‌گویید؟”.

اثرات حجامت بر مجروحان شیمیایی

وی با تأکید بر اینکه “من مریض‌‌های شیمیایی را با حجامت درمان می‌‌کنم”، اظهار داشت: هنر مدیران ما این است که کشور در حال جنگ را صلح‌نمایی می‌‌کنند و اگر یک روزی یک بمب شیمیایی در همین تهران انداختند و چند میلیون نفر درگیر شد چه‌کار می‌‌خواهید بکنید.

خیراندیش با بیان اینکه همین اواخر چند نفر از رزمندگانی که در سوریه با بمب‌‌های میکروبی چندزمانه آلوده شده بودند با طب سنتی درمان شدند، خاطرنشان کرد: اشتباه ذهنی بین برخی پزشکان اتفاق افتاده است که عده‌‌ای می‌گویند “اگر طب سنتی رایج شود، منفعت طب کلاسیک حذف می‌شود” و این غلط است چون طب سنتی در خدمت سلامت است و شما که پزشک شده‌اید نمی‌خواهید که سلامت مردم را تعیین کنید و روش‌تان را اصلاح می‌کنید.

واکنش خیراندیش به اسامی وزیران بهداشت بعد از انقلاب

خیراندیش در بخش پایانی برنامه در مورد کلمه وزارت بهداشت گفت: تأمین‌کننده سلامت مردم به‌ظاهر اما ناکارآمد در تأمین سلامت و بهداشت.

این متخصص طب سنتی همچنین در مورد سعید نمکی بیان داشت: با اراده‌‌ای برای احیای طب سنتی و زحمتکش و ان‌شاءالله توفیق اجرای اراده‌‌اش را داشته باشند.

خیراندیش در مورد دکتر روازاده نیز گفت: آغشته به علوم طب سنتی و طب کلاسیک و دارای کاستی اطلاعات در هر دو قسمت.

وی در مورد قاضی‌زاده ‌هاشمی نیز اظهار داشت: مدیر برای تأمین اهداف طب کلاسیک و برانداز طب سنتی.

خیراندیش با بیان اینکه باقری لنکرانی هرچقدر را که اعتقاد داشت و علم داشت با توانایی‌ای که داشت در حوزه مدیریت خودش اعمال کرد و اولین افتخار برای او تأسیس اولین دانشکده طب سنتی در کشور بود، گفت: مرضیه وحید دستجردی نیز دارای روحیه انسانی خدمت و عالم و دانشمند در رشته خود و علاقه‌مند به توانمندی برای توسعه طب سنتی و در حدی که می‌توانست کار کرد.

این متخصص طب سنتی در مورد طریقت منفرد نیز گفت: جزو باجسارت‌ترین مدیرانی که در طول مدت کوتاه مدیریت بزرگترین گام‌های طب سنتی را برداشت.

وی مسعود پزشکیان را علاقمند به خدمت به مردم و عالم و دانشمند در رشته خود تا بخشی که می‌توانست گامهای بسیار بسیار مثبتی را برداشت توصیف کرده گفت: دکتر فاضل مخالف جدی توسعه طب سنتی و سلامت است.

خیراندیش با بیان اینکه دکتر مرندی دیدگاه مثبتی در این زمینه ندارد و انتقادات بجا و درست در حوزه طب سنتی دارد و نگاه انتقادی‌اش سیستمی نیست، اظهار کرد: طب سنتی یک نظام طبیعی است که اگر درست فهم و درک شود و نظام آموزشی بر مبنای آن بنا شود و راهبرد اساسی برای آن طراحی شود در مبانی زندگی و سبک زیست تدارکات حقوقی و سازمان‌نمایَش در حد تأسیس حتی وزارتخانه اعمال شود، نجاتبخش کشور در حوزه طب و سلامت و بهداشت و کاستی‌‌های توسعه جمعیت و حتی اقتصاد و کاهنده نرخ ارز خواهد بود.

وی در پایان کرونا را بیماری نوپدیدی دانست که زمینه در طول تاریخ داشته است و گفت: هر 100 سال و 200 سال و هزار سال یکی دو بار مشابه این بیماری آمده و رفته و ابزاری است برای آن‌که با گرایشات سیاسی مختلف حکومتها و اقتصادها را جابه‌جا کند و فرصت خوبی است که طب سنتی از آن استفاده و خودنمایی کند.

انتهای پیام/+

اگر به تقویم حجامت سال ۱۴۰۰ دقت کنید، تعدادی از روزها با دو رنگ زرد و سبز مشخص شده‌اند. از نظر دکتر خیراندیش، روزهایی که در تقویم با رنگ زرد مشخص شده است، روزهای مناسب برای حجامت و روزهای به رنگ سبز، دارای تاکید بیشتری برای حجامت است.

ماه حزیران ماه نهم از ماه های رومی است که پس از ماه ایار است. در میان ماه های رومی چهار ماه را سی روز محاسبه می کنند که یکی از این چهار ماه حزیران می باشد. بهترین زمان برای حجامت براساس روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام همین ماه رومی حزیران است.

اما درباره این که چه روزهایی در ماه حزیران برای حجامت اولویت دارد، حضرت فرمودند:

عَنْ  أَبِي الْحَسَنِ علیه السلام قَالَ: لَا تَدَعِ الْحِجَامَةَ فِي سَبْعٍ  مِنْ حَزِيرَانَ‏ فَإِنْ فَاتَكَ فَأَرْبَعَ عَشَرَةَ. (حجامت‏ را در هفتم‏  حزيران‏ ترك نكن و اگر نتوانستى در چهاردهم انجام ده)

منبع: بحار الأنوار (ط–بيروت)؛ ج‏56؛ ص143

نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت

بر اساس تقویم نجومی آغاز حزیران تقريباً از روز هشتاد و چهارم نوروز محاسبه می شود که در سال 1400، هفتمین روز حزیران مصادف با 31 خرداد ماه می باشد و چهاردمین روز 6 تیر
ماه. البته حزیران به مدت یک ماه معادل سی روز ادامه دارد

یکی از رفتارهای قدرتمند طب سنتی، در پیشگیری و درمان کرونا برای افراد گرم مزاج و با تشخیص متخصص طب سنتی بعد از ورزش روزانه، انجام حجامت می باشد.

با سلام و عرض خداقوت تقدیر و تشکر از زحمات دست اندر کاران این سایت

درودپاسخگویی صرفا از طریق سایت انجام میشهبله اون موردی که فرمودید بسیار مناسبه برای کاهش عوارضاستفاده روزانه از انارشربت سکنجبینمصرف سیب ناشتاهم بسیار مناسبه

سلام. برای چاقی شکم چه راهی دارید؟

سلام و عرض ادب؛لطفا سوال خود را در گروه پرسش و پاسخ عطارخونه در تلگرام یا ایتا مطرح کنید تا توسط کارشناس طب سنتی عطارخونه به سوال شما پاسخ داده شود.لطفا با وی پی ان روشن این آی دی را در تلگرام سرچ کنیدattarkhonegroupیا در ایتا به این آی دی پیام دهید تا لینک گروه ایتا برای شما ارسال شودsupsale

سلام … پسر من از شش ماهگی متوجه شدم به برخی مواد غذایی آلرژی داره خصوصا لبنیات و با خوردنش مجاری تنفسی بینی و گلو بسته میشه و نفس کشیدن بسیار سخت میشه و آبریزش بینی و سرفه های شدید.با شیر مادر مشکلی نداشت تا دو سال خورد ولی لبنیات رو حساسیت شدید داره.الان هفت سالشه و هنوز خوب نشده. اگه درمانی داره راهنمایی بفرمایید.

سلام و عرض ادب؛لطفا سوال خود را در گروه پرسش و پاسخ عطارخونه در تلگرام یا ایتا مطرح کنید تا توسط کارشناس طب سنتی عطارخونه به سوال شما پاسخ داده شود

سلام وقت بخیر . برا جوش صورت چی پیشنهاد میدین . یکی از آشناها سن ۲۱ خانم هستش . جوشهای روی صورتش زیر پوستی هست

سلام و عرض ادب؛لطفا سوال خود را در گروه پرسش و پاسخ عطارخونه در تلگرام یا ایتا مطرح کنید تا توسط کارشناس طب سنتی عطارخونه به سوال شما پاسخ داده شود

سلام دختری هستم ۳۲ ساله و سه ساله دچار میگرن هستم و چند روز در هفته سردرد همراه با حالت تهوع دارم درمان قطعی میگرن چیه؟ اگه درمان قطعی نداره برای تسکین دردش چیکار کنم؟

سلام و عرض ادب خانم حاجی نسب؛لطفا سوال خود را در گروه طب سنتی عطارخونه در تلگرام یا ایتا مطرح نمایید تا کارشناس طب سنتی عطارخونه به شما پاسخ دهد.باتشکر؛

سلام خداقوت من الان حدود ۴ ماه هست که دهنم آفت میزنه و یبوست هم دارم و طبع بدنم احساس میکنم که گرم شده بنظرتون باید چه اقدامی انجام بدم .؟

شربت اکسیر معده طبق دستور خاکشیر یک قاشق در یک و نیم لیوان جوشانده شود تا یک لیوان باقی بماند باکمی عسل ناشتا میل شودسوپ جو روزی یک وعده پرهیز از غذاهای چرب و سنگین و دیر هضم و سودا زاها سکنجبین عسلی همراه عرق مصفای کبد صبح و شب یک لیوان

خانمم بعد از سزارین سوم دچار صداهایی مانند صدای کولر سشوار در گوش خود شده و کم کم شنوایی خیلی خیلی ضعیف شده این حالت بعد سجده نماز یا بعد از خوابیدن و بلند شدن تشدید می شود دکتر گفته استخوانچه های گوش میانی چسبندگی دارد و باید با عمل کردن تعویض و پروتز گذاشته شود راهنمایی بفرمایید سپاسگزارم


درودمراجعه به مطب نیازه

سلام وقت بخیر برای سیاتیک شدید چه راه حلی پیشنهادمیکنید؟

درودحب مفاصل و سیاتیک طبق دستور ضماد ب111به محل درد مالیده شود صبح وشب کم کردن حجم غذا بادکش گرم مسیر سیاتیک 7جلسه یک روز درمیان

سلام بعد زایمان من کم کاری شدید تیروئید گرفتم.الان پسرم ۴ ماهشه.راهکار و درمانش چیه؟

منع مصرف سردی ها عرق تیرویید طبق دستور شربت مصفای خون ،عرق خونساز،شربت حیات طبق دستور بادکش گرم بدن پس از روغن مالی باشونیز 14جلسه

سلام پسری 13ساله دارم که بیش فعال است آیا با حجامت مشکلش حل میشود

سلام و عرض ادبحجامت هم مفیده اما تنها درمان و اصل درمان نیست

سلام و خسته نباشید ببخشید برای ریزش مو وسط سر و رویش مجدد چه چیزی را باید مصرف کنیم 32سالمه و موهام خیلی چرب میشه از وسط سر داره خالی می‌کنه در صورتی که ارثی هم نداریم

درود جناب محمدیاصلاح تغذیه روغن پرپشت کننده مو طبق دستور شربت مصفای خون ،عرق خونساز ،شربت حیات طبق دستور حجامت سوزنی سر

سلام لطفا دکتر طب سنتی خوب در اصفهان اگه میشناسید معرفی کنید. ممنونم

سلام و عرض ادبمتاسفانه اطلاعی نداریم

سلام ، من چند وقتی هست که پسوریازیس سر مبتلا شدم آیا درمان قطعی برای این مشکل هست !؟ ممنون میشم پاسخ بدین!

سلام جناب اصغری عزیزروی موضع مخلوط شیر و دنبه قرار داده شود.حب داءالصدف مجموعه مفید است.از مصرف مواد غذایی با طبع گرم پرهیز شود.ماءالجبن،سماق و آش سماق،شربت سکنجبین،عرق کاسنی و شاتره استفاده شود.اصول تغذیه سالم را رعایت نمایید.روی موضع را هفته ای 3بار 30 دقیقه با مخلوط شیر و دنبه ببندیدپوست داخلی موز را روی موضع بمالید

سلام..بیشتر از یک ماه پیش لاپاراسکوپی کیسه صفرا کردم. الان مشکلی ندارم.میتونم برای آبان ماه حجامت کنم؟


درودبا مشورت پزشک بله

ممنون که با حوصله به سوالات مردم پاسخ مناسب میدهید و راهنمایی شون میکنید کاش هرکس در شغل خود اینگونه احساس مسئولیت می کرد


بزرگوارید. ممنون از محبتتون

سلام وقت بخیربرا ی واریکوسل چه راهی پیشنهاد می کنید؟

درودمنع مصرف سودا زاها وسرخ کردنی هاشربت مصفای خون ،شربت حیات ،ماالجبن افتیمونی طبق دستور خاکشیر یک قاشق در یک و نیم لیوان جوشانده شود تا یک لیوان باقی بماند باکمی عسل ناشتا میل شودزالو درمانی طبق نظر پزشک

نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت

سلام روزتون بخیر من خیلی کم با طب سنتی اشنا هستم بخوام بسته اموزشی که مورد تایید حکیم خیراندیش باشه رو تهیه کنم چطور اقدام کنم و چجور ازمون بدم؟

درود این بسته مورد تایید دکتر روازاده هست دوست عزیزاز طریق همین سایت بصورت آنلاین میتونید خرید کنید در رابطه با خرید اگر سوالی داشتید ار 9 تا 13 و 14 تا 18 با این شماره در تماس باشید.02144422968راجع به آزمون و زمان برگزاری با این شماره در ارتباط باشید:021-66925508

سلام خسته نباشید ببخشید سریع ترین راه برای درمان دل پیچه و اسهال اگه میشه لطف کنید

شربت سحر آمیز دکتر روازادهیاکمی زردچوبه در یک لیوان اب مخلوط و میل کنید

سلام ببخشید من حدودیک ساله که درگیر زگیل تناسلی داخلی هستم برای همین مدام هم عفونت میگیرم آیا درمان داره؟هم طب سنتی وهم شیمیایی روامتحان کردم متأسفانه برطرف نشده


درودمراجعه به مطب با ازمایشات

سلام برای اگزما پوستی کدام نوع حجامت تاثیرگذارتره

درودبسته به شرایط بیمار عام یا موضعی

سلام و خدا قوت. حکیم چه واکسنی رو توصیه می‌کنند برای تزریق؟


درودبرکت

سلام و عرض ادب بنده دو دوز واکسن زدم،حجامت عام بعداز 15 روز انجام دادم ‌. آیا آنتی بادی ها این واکسن هم از بین میرود یا نه؟


درودخیر مشکلی پیش نمیاره

سلام، برای کبد چرب و یبوست شدید بهترین راهکار رو بفرمایید

شربت معده طبق دستور اصلاح تغذیه خاکشیر داغ ناشتا همراه عسل یا نبات منع مصرف سردی ها کم کردن حجم غذا حذف نهارشربت مصفای خون و عرق خونساز طبق دستور حب دوای بلغم ،عرق مرکب ضد چاقی،و سفوف ضد چاقی طبق دستور دمکرده ی زنجفیل همراه عسل روزی دوفنجانپیاده روی و ورزش منظم روزانه روغن مالی شکم و پهلو همراه روغن شونیز ،بادکش گرم شکم ،پهلو ۱۴جلسه یک روز در میانسکنجبین عسلی صبح و شب یک لیوان

سلام،ببخشید خانما در دوران عادت ماهیانه اشون میتونن حجامت کنن یا موردی داره؟میخواستیم اول مهر حجامت انجام بشه براشون


درودخیر. منع اکید داره

باسلام وخسته نباشیدخدمت استاد عزیزبرای اگزمای پوستی که التهاب پیداکرده وهمراه باخارش دست وپا است ونوک انگشتان دست تاول های ابکی زده همچنین انگشتان پا ودرد میکند لطف می کنیدراهنمایی کنید

سلام خانم ابراهیمی عزیزضماد اگزما استفاده شود شربت سکنجبین عسلی همراه عرق مفرح کبد صبح و شب یک لیوان

سلاموقت بخیربرای کاهش عوارض واکسن کرونا یا بقولی خارج کردن واکسن از بدن، باید حجامت عام انجام داد، یا اینکه محل تزریق واکسن که بازو باشه را حجامت کرد؟


درود حجامت عام

سلام من پارسال عفونت گوش میانی پیداکردم که باتغییر وضعیت سرگیجه داشتم وتعادل راه رفتن هم نداشتم. خوب شدم ولی گوش سمت راستم مدام سوت میکشه ویک ثانیه هم قطع نمیشه .شنواییش هم کم شدهمزاجم هم صفراوی هست پیش دکترطب سنتی رفته بودم گفت سودای برامده از صفرا داریخواستم ببینم باید چکار کنم ؟جدیدا هم وقتی سر پهلویی که گوشم سوت میکشه دراز میکشم، کمی احساس سرگیجه میکنم

صادق عزیز سلامشربت مصفای خون طبق دستور ریختن عسل روغن زیتون سرکه از هر کدام پنج شب داخل گوش زالو درمانی بعد از یک دوره مصرف شربت مصفای خون

سلام من اضافه وزن دارم کمی و بیشتر تو قسمت شکم و پهلو هستش شبها هم بدنم داغ میشه و کف پاهام بیشتر اشتها و استرسم زیاده کبدم گرید 2-1هستش و ریزش موی زیادی هم دارم میشه لطفا راهنماییم کنید به شیرینی جات هم خیلی علاقه دارم

دروداصلاح تغذیه خاکشیر داغ ناشتا همراه عسل یا نبات منع مصرف سردی ها کم کردن حجم غذا حذف نهارشربت مصفای خون و عرق خونساز طبق دستور حب دوای بلغم ،عرق مرکب ضد چاقی،و سفوف ضد چاقی طبق دستور دمکرده ی زنجفیل همراه عسل روزی دوفنجانپیاده روی و ورزش منظم روزانه روغن مالی شکم و پهلو همراه روغن شونیز ،بادکش گرم شکم و پهلو ۱۴جلسه یک روز در میانروغن پرپشت کننده مو طبق دستور

سلام، ایا این زمان ها حزیران و… برای تمام شهر ها مناسبه و یکسانه!؟ ؟ مثلا در تاریخ حزیران در خرداد یا مثلا در مهرماه هوای ابادان هنوز گرمه، لطفا برای مناطق گرمسیر راهنمایی کنید

درودهر شهر و اقلیمی اب و هوای خاص خودشو داره …. به طور در بهار و اول پاییز که هوا رو به خنکی هست برای حجامت با نظر طبیب بهترین زمان هست

سلام .خسته نباشید.برای لکنت زبان پسرم که یازده سالشه میخواستم حجامت زیر زبان انجام بدم .تاثیر داره

درودبا پزشک مشورت کنید منع مصرف سردی ها و استفاده از گرمی ها مثل تخم کفتر بسیار موثره

سلام خسته نباشیدمیخواستم بدونم برای جلوگیری از ریزش شدید مو آیا حجامت تاثیرگذار است؟؟در صورت تایید چه نوع حجامتی و به چه دفعاتی؟ممنون

دروداول پاکسازی داخلی شربت مصفای خون ،شربت حیات،عرق خونساز طبق دستورروغن پرپشت کننده مو بعد از دوهفته مصرف دارو حجامت عام و یک ماه بعد حجامت سر با نظر پزشک میتونه موثر باشه

سلام وقتتون بخیرمیخاستم بدونم ماه محرم خون ریختن حرامه ایا این شامل حجامت هم میشه اخه این ماه روزای خوبی برای حجامت داره.لطفا راهنمایی کنیدممنون

درود جناب طیارنه مشکلی نداره تقویم حجامت رو ببینید البته هوا کمی رو به خنکی بره برای حجامت بهتره اوایل مهر

سلام چه مدت بعد از زدن واکسن کرونا میشه حجامت کرد

سلام وقت بخیربلافاصله حجامت کنید تا حداقل مقداری از عوارضش کم بشه

من واکسن زدم اشکال نداره توی روز مرم حجامت کنم یا با تاریخ حجامت هماهنگ باشم

دو تا 5 روز بعد واکسن حجامت انجام بدید

سلام وقتتون بخیرشنیدم اول و اخر ماه قمری حجامت توصیه نمیشه درسته؟و اینکه برای کسی که واکسن کرونا زده چند روز بغد حجامت توصیه میشه؟قرار بود اک بشه فردا که آخر ماه قمری هست حجامت کنیم که این نکته رو شنیدملطفا اک مقدور هست پاسخ بدید

سلام و عرض ادب؛روز اخر ماه قمری میگن بی تاثیره ولی از اوایل مهر با خنک شدن هوا مشکلی نداره

با سلام من چند ساله اگزما دارم خیلی دکتر رفتم فایده ای نداشت طب سنتی هم رفتم گفت کبدت چربه نزدیک یکسال دارو مصرف کردم یه کم بهتر شدم الان دوباره نزدیک یک ساله انگشتان دست راستم بشدت خارش داره جوری که خون میاد تو رو خدا بگید چه دارویی مصرف کنم که خارش دستم خوب بشه ممنون میشم

ضماد اگزما به موضع مالیده شود خاکشیر داغ ناشتا همراه کمی نبات یا عسل چرب کردن دور ناف و ریختن چند قطره روغن بنفشه در ناف شب قبل خوابشربت مصفای خون طبق دستور سکنجبین عسلی همراه عرق مصفای کبد روزی دو لیوان

دعاگپی همیشگی استاد و عزیزانشون و همکارانشان هستم.گردنبد هل و استفاده از گلاب که توصیه کردید بسیار عالی و لذت بخشه. خیر ببینید.

خوشحالیم که انتشار این توصیه ها برای شما مفید بوده

سلام عیدتون مبارکچرا تقویم ها برا حجامت فرق دارنچطوری بفهمیم کدوم تقویم دقیق و درسته ؟

سلام خانم زارع عزیز تقویمی که در سایت قرار داده شده تقویم مورد تایید استاد خیر اندیش هست از صحت و سقم دیگر تقویم ها اطلاعی نداریم

سلام. آرزوی طول عمر استاد و همکارانشان را دارم. دائم میگم خیر ببینین. سوالیم ایمه که پسرم کنکوریه. همش خابش میگیره. خودش نگرانه. قبلا اینطور نبود. آیا جایی میتونم بیام دیتور و رژیم غذایی و حجامت و …. بگیرم. سپاسگزارم

سلام خانم سیفی، روز بخیر؛ ممنونیم بابت لطفتون؛مصرف سکنجبین عسلی و کاسنی و شاهتره صبح و شب یک لیوان به مدت 1 ماه، مصرف شربت مصفای خون طبق دستور، کم کردن میزان گوشت مصرفی بسیار مفید است.فقط توجه داشته باشید این علائمی که گفتید میتونه از غلظت خون باشه که با این داروها مشکل انشالا برطرف میشه.

سلام من برای بلند شدن قد دخترم ححامت میبرمش از نظر استاد بجز حجامت دیگه چکار کنم منظورم داروی خاصی ندارن

سلام بر شماتغذیه سالمخواب کافی و مناسبحب افزایش قد عطارخونه (اگر نوجوان هستند)


بارفیکس و شنا هم بره دیگه حله

و اینکه کاش بخاطر رواج طب اسلام در این آشفته بازار تهاجم بیولوژیکی دشمن، هزینه ی کلاسها و دوره هارو کمی پایینتر در نظر میگرفتن که قشر متوسط و یا دانشجویام جامعه هم که توان مالی بالایی ندارند هم بتونند شرکت کنند و ترویج بدن…بنده به طب سنتی و اسلامی بسیار علاقه مندم و مطالعه ی ازاد دارم،اما دوره های ایشون واقعا برای من دانشجو گرانه متاسفانه…وگرنه اگه مسلط به حجامت و … بشم، پتانسیل و علاقه ی کمک در تیم ایشان در تهران یا سایر استانها رو هم دارم…

سلام دوست گرامی بسته آموزشی رو تهیه کنید با توجه به حجم مطالبش قیمت معقولی داره بعد از اتمام بسته هم میتونید آزمون بدید و در صورت قبولی و اعمال یداوی و مراحل بعدی رو طی کنید

با سلام و احترام، با توجه به اینکه مدت زیادی از بهار نگذشته و ما در شهری کوهستانی و طبعا خنکتر و سردتر از تهران زندگی میکنیم، آیا در تیر ماه مجاز به انجام حجامت هستیم؟

سلام بر شما بلهزیر نظر پزشک و به تشخیص ایشون انجام بدید

سلام کسی که کم خونی داشته باشه میتونه حجامت کنه،،البته کم خونی خیلی کمی دارم

سلام بر شمابله حجامت بهاره سبک زیر نظر پزشک مفیده برای شما

سلامعجیبه که دکتر خیر اندیش اصلا به ماه حزیران و روزهای خاص این روز اصلا تاکیدی نداشتند وجز روزهای خاص و مناسب نبودن

با سلام طیق فرموده حکیم روازاده اگر اول ماه حزیران ۸۴ روز بعد نوروز باشد میشه ۲۲ خرداد و اگه هفتمین روز ماه حزیران و چهاردهمین روز ماه حزیران رو حساب کنین میشود ۲۹ خرداد ماه میشه هفتم ماه حزیران و ۵ تیر میشه چهاردهم ماه حزیران .با تشکر

ببخشید اگر هفتمین روز از ماه حزیران به گفته حکیم روازاده۳۱ خرداد ماه میباشد چهاردهمین روزش میشه ۷ تیر ماه که به اشتباه ۶ تیر ثبت کردین

سلام بر شما دوست بزرگوار تقویمی که میبینید تقویم حجامت دکتر خیراندیش هستش

سلام وقت تون بخیر، رنگها فسفری و سبز هست و با رنگ قرمز مشخص نشده🤔

سلام خانم طالبی عزیزممنون از تذکرتون.اصلاح شد

پاسخ سوال 

تفاوت خون حجامت با خون اهدا شده

 پاسخگوی سئوالات زیر آقای حسین خیراندیش، رئیس انجمن تحقیقات حجامت ایران می باشد. 

 – جناب آقای خیراندیش، بفرمایید با وجود شتاب علم در دنیای امروزی، می توانیم از “حجامت” به عنوان یک روش درمانی استفاده کنیم؟

هر روش درمانی که سابقه ی بیشتری داشته باشد، از نظر علمی معتبرتر به حساب می آید، زیرا تجربیات درمانی مثبت یا منفی به معنای حیات انسان ها یا اتلاف جان انسان هاست. 

نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت

وقتی گفته می شود یک روش درمانی هزار ساله یا هفت هزار ساله، یعنی میلیاردها انسان در طول سال های متمادی، این روش درمانی را تجربه کرده اند و از آن بهره گرفته اند، بنابراین ما حق نداریم تجربیاتی را که به قیمت جان انسان ها تمام شده است، به راحتی زیر پا یا کنار بگذاریم. 

این که برخی می گویند روش درمانی قدیمی به جرم قدیمی بودن منسوخ است، از نظر علمی استدلال غیرعقلایی و غیرعلمی است، زیرا اگر بخواهیم هر روشی را جایگزین کنیم، باید دوباره جان انسان ها را ملاک تجربه قرار دهیم تا بعد از سال ها بفهمیم این روش درمانی مفید هست یا خیر؟ 

۲- در بین روش های طب سنتی، چه روشی می تواند برای درمان همواره مورد استفاده قرار گیرد؟

در بین مجموعه ی روش های طبی که شامل استفاده از گیاهان دارویی، داروهای معدنی و حیوانی و رفتارهای درمانی است، تنها رفتار استراتژیک، فراگیر و عمیق مورد استفاده در تمامی طول عمر از طفولیت تا کهنسالی، “حجامت” است که به منظور درمان یا پیشگیری انجام می شود. 

انسان برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها می تواند با سالی حداقل یک یا دو مرتبه حجامت کردن، بسیار کمتر در معرض بیماری قرار گیرد و برای درمان به تناسب نوع بیماری، مزاج و طبع خود می تواند از یک نوع حجامت خاص به صورت حجامت گرم و خشک (بادکش) یا حجامت تر(خون گیری) استفاده کند. 

در مؤسسه ی تحقیقات حجامت ایران بیش از۴۰ طرح برای حجامت گرم و خشک و حدود ۷۰ طرح برای حجامت تر طراحی شده و هم اکنون توسط پزشکان اجرا می شود. 

بنابراین اولاً همه ی حجامت ها خون گیری نیست. ثانیاً میزان دفع خون نقش اساسی در درمان ندارد، به طوری که حتی با گرفتن تنها ۳ سی سی خون می توانیم به درمان برسیم و بالاترین حجم خون در حجامت ۳۰ تا ۵۰ سی سی است و جریان خون بعد از آن قطع می شود. 

پس نگرانی در مورد کاهش حجم خون بی مورد است. ضمن این که درمان به وسیله ی حجامت برای بیماری های مختلف فرق دارد. مثلاً حجامت بیمار مبتلا به سردرد میگرنی با بیمار دیابتی یا بیمار دارای دیسکوپاتی (بیماری های مربوط به دیسک) با بیمار سیاتالژی(مربوط به عصب سیاتیک) متفاوت است.

خون اهدا شده هم مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که خون حجامت دور ریخته می شود؟ آیا خون ورید(اهدا شده) با خون حجامت تفاوتی دارد؟

در طرحی پژوهشی که در بیمارستان لقمان حکیم تهران انجام شد، فاکتورهای بیوشیمی موجود در خون وریدی(خون اهدا شده) را با خون حجامت، هم زمان مقایسه کردیم که تفاوت های فاحشی مشاهده گردید. طوری که فقط میزان کلسترول خون حجامت، ۵/۲ برابر بیشتر از خون ورید بود، بنابراین برای کاهش میزان کلسترول خون، انجام حجامت بسیار مفید است.

هم زمان سم موجود در خون حجامت را با سم خون وریدی مقایسه کردیم که دریافتیم سم موجود در خون حجامت ۲۳ برابر سم خون وریدی بود که با توجه به فراوانی مسمومیت های غذایی، شیمیایی، آلرژیک و تنفسی که بر اثر پراکندگی سرب و آلاینده های دیگر در محیط های صنعتی و عمومی و شهرهای بزرگ وجود دارد، حجامت برای مقابله با این تهدیدات جانی کافی است. 

 جالب است بدانید که پیامبراکرم(ص)، حضرت علی(ع) و امام صادق(ع) این موضوع را متذکر شده اند که “سم از هر کجا وارد بدن شود، از محل حجامت خارج می شود” یا “از موضع حجامت، چیزی جز سم دفع نمی شود”. 

 میزان کلسترول خون حجامت، ۵/۲ برابر بیشتر از خون وریدی است، بنابراین برای کاهش میزان کلسترول خون، انجام حجامت بسیار مفید است. همچنین سم موجود در خون حجامت ۲۳ برابر سم خون وریدی است.

بر اساس طب سنتی انسان های دارای مزاج دموی، صفراوی و معتدل بیشتر به حجامت تر (خون گیری)، انسان های بلغمی به حجامت گرم و خشک (بادکش) و انسان های سوداوی مزاج با تمهیدات دارویی به حجامت تر نیاز دارند. 

نمونه های دیگری از بیماری ها وجود دارد که با حجامت درمان شده اند؛ مثلاً برای درمان یک کودک ۲ ساله که دارای بیماری هیدروسفالیک (سر بچه بزرگ می شود و در طب کلاسیک با گذاشتن “شنت” آب مغز را به طور مستمر دفع می کنند) بود، سه مرحله حجامت در طول سه ماه، با حجم خون گیری ۳ سی سی در هر مرحله انجام شد و کودک درمان گردید. 

در مورد دیگری حجامت باعث تقویت هورمون رشد برای افزایش قد در ۵۰ نفر شد. 

بسیاری از پزشکان تعجب می کنند و می گویند: ” مگر می شود چنین بیمارانی را درمان کرد؟” جواب این است که بله، این کار شدنی است. 

بنابراین حجامت روشی به ظاهر ساده و در واقع فوق العاده پیچیده است که مزاج فرد، موضع حجامت، تعداد خراش، میزان خراش، میزان بادکش، زمان حجامت و تمهیدات آن نقش مهمی در درمان و پیشگیری از بیماری دارند. 

بر اساس طب سنتی انسان های دارای مزاج دموی، صفراوی و معتدل بیشتر به حجامت تر (خون گیری)، انسان های بلغمی به حجامت گرم و خشک (بادکش) و انسان های سوداوی مزاج با تمهیدات دارویی به حجامت تر نیاز دارند.

http://fa.parsiteb.com/news.php?nid=9082

برچسب ها: حجامت

Save

روز جهانی زنبور – 31 اردیبهشت

خبر فوری: اقدامات برای تهیه پروپوزال علمی مقابله با کرونا توسط دانشگاه علوم پزشکی قم

پک مقابله با کرونا – پرونده های بیماران شفایافته

خبر فوری: کشف یک روش درمانی برای کرونا

بسته مقابله با کرونا اهدایی مرکز پژوهشی عسل حکیم برای بیماران کرونایی

مقابله و درمان آنفلوانزا و کرونا با عصاره عسل زنجبیل

اولین همایش شفا با عسل از دیدگاه قرآن و احادیث در شهر تاریخی کاشان

دفتر مرکزی قم: بلوار امین – بین کوچه 11 و 13

تلفن: 02532930344 – 09127553030


نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت

Copyright © 2012-2021 ShefaCenter.ir

که به علت احیای حجامت و نسخه های طب سنتی اثربخش به پدر طب سنتی ایران معروف شده است، در سال ۱۳۳۵ در کاشان دیده به جهان گشود.

دکتر خیراندیش مدرک دکترا در رشته توسعه علمی طب سنتی از دانشگاه «طب سنتی» ارمنستان را داراست! و در سال ۲۰۱۲ به پروفسوری در رشته طب سنتی از “دانشگاه دولتی علوم طبیعی روسیه” نائل آمده است.

دکتر حسین خیراندیش کار خود را در زمینه طب سنتی به صورت جدی در سال ۱۳۶۵ و با هدف سیستم سازی و ساختن سازمان و نظام طب سنتی در کشور شروع کرده است. فعالیت وی در سال ۱۳۶۵، با شکل گرفتن موسسه تحقیقات حجامت ایران به همراه چند تن از پزشکان متخصص آغاز شد.

دکتر حسین خیراندیش تالیفات زیادی در زمینه های علوم انسانی، علوم سیاسی و طب داشته است که برخی از تالیفات وی در زمینه علوم پزشکی موارد زیر هستند:

نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت

دکتر حسین خیر اندیش در همایش های بسیاری در زمینه طب سنتی شرکت کرده است و در چندین و چند کنفرانس داخلی و خارجی به تببین نظرات خود پیرامون طب سنتی پرداخته است.

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز و گرانقدر خیراندیش من راستش رو بخواهید هنوز توفیق پیدا نکردم خدمت ایشون برسم ولی خیلی هم دوست دارم ایشون رو از نزدیک ببینم و زیارتشون کنم ولی یه دستور خوبی رو از ایشون در کانال اینستاگرامشون رو انجام دادم و به لطف خدا و راهنمایی ایشون صاحب اولاد شدم خدارو شکر و به قول ایشون خخخخخ صاحب فرزند پسر (رستم) شدم دستشان درد نکنه با این دستور و راهنمایشون اگه لطف کنید آدرس دقیق مطب ایشون رو هم بفرمائید ممنون میشم

زیر ناخن دستم سفید شده بود و نصف ناخنم کنده و بالا اومده بود هر دکتری رفتم گفتن باید چند روز دستت را داخل آب نکنی و بیای تا ازت نمونه بگیریم یکدفعه بهمون خبر دادند که ایشون به یک موسسه سر زدند و میخوان سخنرانی کنند بعد سخنرانی رفتم پیششون و دستم را نشونشون دادم و گفتم چند روز شبها ناخن دستت را داخل روغن سیاهدانه بذار این کار انجام دادم و سفیدی زیر ناخنم رفت و ناخن جدید در آورد واقعا اجرشون با خدا

آقای دکتر من باید حتما شما رو ببینم دکتر شبکیه کلینیک نور گفته سلولهای شبکیه چشم دخترم خود بخود از بین میرود و دختر 17 ساله من به مرور به سمت نابینایی پیش میرود و علت رو ژنتیک گفتن و اینکه درمانی برای این بیماری شناخته نشده تو رو بخدا کمکم کنید.

سلام دکتررضاکارخانه،، متخصص شبکیه کارشون عالیه وتشخیصشون حتماً مراجعه کنید

ما رفتیم مطب حکیم خیراندیش فقط یه بار ایشون ویزیت کردن بقیه اش رو دکترایی که اونجا بودن
همسر من لوپوس داشت و روزی سه مرتبه چندین تا قرص میخورد با این حال بازم حالش بد میشد الان خداروشکر قرص هاش رو کامل قطع کرده البته درمان همچنان ادامه داشت ولی همسرم انجام نمیده اما حالشون خوبه الحمدالله

سلام آقای دکتر پسر من 18 ساله است بیماری کم خونی داسی شکل داره از بچگی ریفلاکس معده داشت …الان تو این سن 170 قدشه و 46کیلو وزن داره و روز به روز لاغر تر میشه متاسفانه …بعد از هر وعده غذا حالت تهوع داره و اشتهاش داره کم و کمتر میشه ..بقدری ضعیف شده که قصد دارم بستریش کنم

با سلام
بنده متخصص طب سنتی هستم.
وبسیاری از بیمارانی که هیچ امیدی به درمان نداشتند را درمان کردم و موفقیت خودم را در گرو وجود دکتر خیر اندیش می دانم. ایشان فلسفه وجود طبیب ایرانی را زنده کردند . خداوند نگهدارشان باشد.

باسلام خدمت دکتر عزیز و عرض خسته نباشید و ارزوی سلامتی من فقط نظرات کاربران رو خوندم سایت نوبت دهی هر کجا مراجعه میکنم پره میخوام جهت درمان قطعی دخترم خدمت اقای دکتر بیام امیدوارم این پیام من خونده و رسیدگی بشه ودختر 18 ساله ی من با یاری خدا و کمک های دکتر خوب بشه خواهشا با من تماس بگیرین و جهت مراجعه ی حضوری به من نوبت بدین براتون آرزوی سلامتی روز افزون دارم.

سلام خانم وقت تون بخیر. طبیعتاً آقای دکتر سرشون خیلی شلوغه و اینجور سایت ها اصلاً فرصت نمیکنن بیان.
توصیه من اینه که تو منطقه خودتون ببینید دکتر خیلی خوب طب سنتی کیه برین پیشش یا پیگیری کنید از مطبشون

سلام هنوز موفق نشدم با آقای حکیم حسین خیراندیش ملاقات داشته باشم .بیماری آسم شدید و حاد ..و درد کلیه دارم .اصلا نمیدونم چه باید بکنم کجا باید برم ..چه کنم چه کنم خدا داده که نگو و نپرس..انشالله که این حکیم که اکثر نظرات به مهربان و حاذقی دلالت کرده بتونه زود زود زود ویزیت و درمان کنه .توکل برخدا..لطفا لطفا تماس بگیرید مسولین سایت برام سخته..

سلام. خدمت جناب خیراندیش .دخترم 10سالشه 20روزه که متوجه شدم سرطان خون. داره پلاکتش 23000گلبول سفیدش بالاست.شکمش متورم شده.تنفسش تنده 50باردردقیقه .خستگی شدید داره ضربان قلبش بالاست .دکتراگفتن باید3سال شیمی درمانی بشه .من نگذاشتم ازبیمارستان اوردمش بیرون .شما روبه خداکمکم کنید زندگیم داره متلاشی. میشه

ازتون خواهش میکنم روند درمانی که پزشکان متخصص سرطان خون بهتون پیشنهاد میکنند را پیگیری بفرمایید تا خدایی نکرده ، ناخواسته باعث اتفاق ناگواری نشوید .

سلام الهی که زودتر دخترتون شفا پیدا کنه.من حکیم مصطفوی رو میشناسم که در اردبیل هست.فکر میکنم بتونن کمکتون کنن.

سلام به همه اساتید بزرگ طب سنتی، من گوشم سوت میکشه، چطوری میتونم استاد خیر اندیش را ببینم، آیا درمانی دارد، پزشکان میگن درمان ندارد، چون گوش من یک بار ضربه خورد شروع به سوت کشیدن کرد! ممنون

این صفحه به عنوان وب سایت نوبت دهی اینترنتی
دکتر حسین خیراندیش
جهت مشاهده خدمات و دریافت نوبت آنلاین مطب شخصی ، کلینیک ،
درمانگاه و بیمارستان هایی که ایشان در حال ارایه خدمات درمانی
هستند از طریق پذیرش 24 طراحی و ارایه شده است . البته ممکن است در
حال حاضر امکان رزرو نوبت از همه مراکز فوق ممکن نباشد که این
موضوع وابسته به تصمیم
آقای
دکتر در ارایه نوبت گیری از درگاه های فوق بوده است .

به طور معمول شما در این صفحه امکان مشاهده رزومه ، آدرس مطب ،
شماره تلفن تماس ، پیج اینستاگرام ادرس کانال تلگرام و سایر راه
های ارتباطی با دکتر که از ایشان در دسترس می باشد را خواهید داشت
.

به زودی با فعال شدن قابلیت پرسش و پاسخ پزشکی امکان مشاهده نظرات
سایر بیماران و مشاهده سوالات و جواب های درمانی عمومی نیز در این
صفحه ممکن خواهد بود .

ما قدردان اعتماد شما به پذیرش24 به عنوان گسترده ترین ابزار
الکترونیک ارتباط بین پزشک و بیمار هستیم . لطفا در صورتی که
اطلاعات ارایه شده در این صفحه نیاز به اصلاح دارد با مراجعه به
صفحه پشتیبانی و یا تذکر به پزشک و یا پرسنل مرکز درمانی این موضوع
را به ما اطلاع دهید .

تجربه مشاوره آنلاین و دریافت نوبت از بهترین پزشکان و
بیمارستان‌های ایران

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت،
خدمات و محتوای مربوط به آن متعلق به شرکت
سپهرسلامت می‌باشد
نی نی سایت

نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت
نظر دکتر خیراندیش در مورد حجامت

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *