نظر دکتر اکبری در مورد شیر

نظر دکتر اکبری در مورد شیر
نظر دکتر اکبری در مورد شیر

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ طی سالیان اخیر شاهد اقبال عمومی مردم کشورمان به طب سنتی و روشهای خاص پیشگیری و درمان طب سنتی هستیم به‌گونه‌ای که در حال حاضر بخش قابل توجهی از مردم در مواجهه با بیماریهای مختلف اعم از بیماریهای ساده یا صعب‌العلاج، ترجیح می‌دهند به‌جای مراجعه به طب کلاسیک و استفاده از روشهای نوین درمانی آن به طب سنتی و اساتید مجرب این حوزه مراجعه کنند و با روشهای درمانی طب سنتی، دوره درمان خود را دنبال کنند.

قطعاً یکی از دلایل گسترش و ترویج طب سنتی طی سالیان اخیر بین توده مردم با وجود برخی تنگ‌نظریها، محدودیت‌ها و ممنوعیتهای اعمال شده بخش دولتی، نتایج درمانی بوده که مردم در درمان بیماری خود یا اطرافیانشان بعینه و به‌صورت ملموس شاهد آن بوده‌اند و اینکه بهترین تبلیغ در این سالها برای طب سنتی، قدرت درمانگری بالای طب سنتی در درمان بیماریهای مختلف صعب‌العلاج و حتی بیماریهای لاعلاج بوده و هرچه برخی در کوس ناتوانی طب سنتی برای درمانگری دمیده‌اند، مردمی که بعینه، درمان بیماری خود و اطرافیانشان توسط بزرگان طب سنتی کشور با گیاهان دارویی و روشهای ساده طب سنتی را دیده‌اند، ذره‌ای از این تبلیغات منفی و هجمه‌های سنگین متأثر نشده‌اند.

دکتر حسن اکبری؛ متخصص آسیب‌شناسی، دانشیار دانشگاه شهید بهشتی و محقق طب سنتی ایرانی ــ اسلامی است که دو کتاب «مثلث سلامت» مشتمل بر حدود 200 مقاله کوتاه و بلند را به رشته تحریر درآورده است؛ وی در نشستی در باشگاه خبرنگاران تسنیم به بررسی و تشریح ابعاد مختلف طب سنتی ایرانی ــ اسلامی و راهکارهای کاربردی برای کسب سلامتی و درمان برخی از بیماریهای شایع پرداخته که در ادامه مشروح بخش نخست آن تقدیم مخاطبان ارجمند تسنیم شده است:

«هر ساله چند بار در معرض امراضی مثل سرماخوردگی و آنفلوآنزا قرار می‌گیریم؛ سؤالی که بین پزشکان و مردم همیشه مطرح بوده، این است که چه اتفاقی باعث بیماری شده و در سطح سلولی چه اتفاقی می‌افتد که مریض می‌شویم؟ علت بیماری، درگیر شدن سیستم ایمنی بدن است، سیستم ایمنی بدن مثل دیگر سیستمهای بدن از سلولها تشکیل شده و چه اتفاقی برای سلولهای سیستم ایمنی می‌افتد که مریض می‌شویم یا در سکته قلبی چه اتفاقی برای عروق می‌افتد که در سنین پایین سکته افزایش می‌یابد؟

امروزه در کشور حتی افرادی مثلاً با سن 22 یا 23 سال بر اثر سکته قلبی فوت می‌کنند یا در سن پایین دچار بیماری سرطان شده‌اند یا بیماری ام‌.اس. و بیماری لوپوس زیاد شده است؛ چه اتفاقی باعث به وجود آمدن این بیماریها می‌شود؟

نظر دکتر اکبری در مورد شیر

تئوری‌ای را حدود 10 سال قبل با نام «انرژی سلولی» در پزشکی مطرح کردم؛ معتقدم سلولهای بدن انسان به یک موتور بنزینی شباهت دارند؛ در موتور بنزینی اتاقکی را داریم که سوخت به آنجا منتقل می‌شود و شمعی باید جرقه زده و از طرفی دود خارج شود و در انتها موتور به حرکت در‌آمده و سوخت را داخل سیلندر هدایت می‌کند؛ سلولهای بدن انسان هم مثل مکانیزم موتور بنزینی عمل می‌کنند یعنی تغذیه نقش سوخت را دارد و هوایی که تنفس می‌کنیم، اکسیژن است و شمعی که باید جرقه بزند، مولکولهای انتقال‌دهنده الکترون است؛ وقتی که انرژی بر اثر خوردن مواد غذایی کم شود، احتراق سوخت مختل شده و سلول ایمنی ضعیف می‌شود.

روزانه هزاران سلول در بدن انسان سرطانی می‌شود

در بدن انسان، روزانه هزاران سلول، سرطانی می‌شود و سیستم ایمنی بدن، این سلولهای سرطانی را تشخیص داده و از بین می‌برند؛ اگر سیستم ایمنی ما ضعیف شود و سلولهای سرطانی را تشخیص ندهد باعث می‌شود تا یکی از آن سلولهای سرطانی از کمند سیستم ایمنی فرار کرده و تبدیل به تومور و سرطان شود.

اگر سلولی از کمند سیستم ایمنی فرار کند و علیه بدن شروع به فعالیت کند به بیماری ام‌.اس. تبدیل می‌شود؛ بیماریهایی مانند ام‌.اس.، لوپوس یا بیماریهای روماتیسمی مثل آرتوروز روماتوئید بر اثر «کمبود انرژی سلولی» به وجود می‌آیند.

در تئوری «انرژی سلولی» به بحث کمبود انرژی سلولی پرداخته شده و بعد از گذشت 10 سال از مطرح شدن این تئوری، هنوز وارد کتابهای پزشکی نشده و اگر وارد کتابهای پزشکی شود باعث جلوگیری از بسیاری از بیماریها می‌شود.

سؤال این است که چه اتفاقی باعث کاهش انرژی سلولی در بدن می‌شود؟ هر ماده غذایی که خورده می‌شود باید پروسه‌ای را طی کند تا به انرژی سلولی تبدیل شود، مثلاً اگر چلوکباب خورده شود، اگر در انتها بخواهد در موتور سلولهای بدن بسوزد، فرآیند بسیار پیچیده‌ای را طی می‌کند و برای این فرآیند، مصرف انرژی دارد؛ فرض کنید تنه درختی را می‌خواهید بسوزانید، آیا می‌توان با یک کبریت آن را به آتش کشید، قطعاً نمی‌توان چنین کاری انجام داد اما اگر فرد تنومندی با یک تبر شروع به خرد کردن تنه درخت و آن را به قطعات کوچک تقسیم کند تا آماده سوختن شود، با یک کبریت می‌توان آن را آتش زد.

«کاتابولیسم» دلیل تبدیل مواد غذایی به مواد قابل سوختن در سلول

سلولهای بدن ما توانایی مصرف مثلاً چلوکباب به‌صورت مستقیم را ندارد اما اگر سیستم گوارشی با انرژی زیاد چلوکباب را به قطعات کوچک تبدیل کند و در انتها در داخل سلولهای بدن ما پدیده‌ای به‌نام «کاتابولیسم» اتفاق بیفتد، باعث تبدیل مواد غذایی به مواد قابل سوختن در داخل سلول خواهد شد.

غذاهایی مثل مرغ، گوشت گاو، گوشت گوسفند، چربی حیوانی یا هر غذایی باید تبدیل به گلوکز شود و در داخل سلولها بسوزد و با اکسیژن ترکیب شود و ایجاد انرژی کند؛ اگر غذایی خورده شود که انرژی کمتری از بدن بگیرد و خودش انرژی تولید کند، برای سیستم ایمنی بدن، عضله قلب و عضلات اسکلتی بدن بهتر است؛ اگر مواد غذایی بخوریم که انرژی زیادی مصرف می‌کنند مانند مرغهای هورمونی (اسید آمینه‌های ضروری به مرغ اضافه می‌َشود)، روغنهای نباتی (مایع، جامد و روغنهای مخصوص سرخ کردن) و گوشت گاو، باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و آن موقع قدرت عضلات قلب و اسکلتی ضعیف می‌شود.

با روغن نباتی جامد، مایع و دارای پالم، قلب نمی‌تواند 100هزار بار در شبانه‌روز بزند

قلب باید در یک روز 100 هزار بار ضربان داشته باشد، باید بنزینی سوپر استفاده کرد تا قلب در طول یک روز 100 هزار بار بزند تا عمر طولانی داشته باشیم؛ با روغن نباتی جامد، مایع و سرخ‌کردنی دارای پالم، قلب نمی‌تواند صدهزار بار در شبانه‌روز بزند و در نتیجه عمر آن کاهش می‌یابد و به 50 یا 60 سال رسیده و در افراد ضعیف‌تر به 35 سال یا کمتر کاهش می‌یابد.

در کتابی تحت عنوان «مثلث سلامتی» نوشته‌ام چه بخوریم و چه نخوریم، چه غذاهایی برای سلولهای بدن مثل بنزین سوپر و چه غذاهایی مثل نفت و گازوئیل هستند؛ سؤال من این است که آیا جوانان به بدنشان بنزین سوپر منتقل می‌کنند یا گازوئیل و نفت؟ وقتی فردی گرسنه شده و از فست‌فود استفاده می‌کند، این نوع غذا برای سلولهای بدن خیلی زحمت درست می‌کند و به‌دلیل کُند شدن تبدیل این غذا به گلوکز باید فرآیندهای پیچیده انرژی طی شود؛ اگر یک کره حیوانی را به‌همراه عسل در وعده صبحانه مصرف کنیم خیلی زود به انرژی تبدیل می‌شود.

سلولهای قلبی و عضلانی از روغن حیوانی به‌عنوان سوخت استفاده می‌کنند

اکثر سلولهای بدن مثل سلولهای مغزی از گلوکز به‌عنوان سوخت استفاده کرده اما سلولهای قلبی و عضلانی از روغن حیوانی به‌عنوان سوخت استفاده می‌کنند؛‌ افرادی سالها به‌دروغ گفته‌اند خوردن روغن حیوانی باعث سکته می‌شود و سؤال من این است که آیا جوانانی که در سن 35سالگی بر اثر سکته فوت می‌کنند، روغن حیوانی مصرف کرده‌اند یا همین روغن‌های مایع موجود در بازار کشور را مصرف کرده‌اند؟!

اگر غذاهای مصرفی نزدیک به تولید انرژی باشند، به سلولها فشاری وارد نمی‌کنند و سلولها می‌توانند در همین هوای آلوده تهران 100 سال عمر کنند اما اگر تغذیه از موادی باشد که انرژی زیاد مصرف کند دچار فقر انرژی شده و سیستم ایمنی نمی‌تواند به‌درستی دوست و دشمن را تشخیص دهد و تبدیل به بیماری ام‌.اس. یا سایر بیماریها می‌شود و اگر سیستم ایمنی نتواند سلولهای سرطانی را تشخیص دهد منجر به سرطان می‌شود؛ اگر مادری در دوران بارداری تغذیه مناسب نداشته باشد، ممکن است فرزندش در سه‌روزگی دچار سرطان خون (ALL یا AML) شود.

مبانی تعیینی چه بخوریم و چه نخوریم در معارف «طب سنتی ایرانی» و «معارف قرآنی و اهل‌‌بیتی(ع)» وجود دارد اما متأسفانه در جامعه از آن استفاده نمی‌شود.

سؤال من این است که جوانان ایرانی در صبحانه خود چه‌چیزی می‌خورند؟ در پاسخ باید گفت آنها که سنتی هستند، چای شیرین به‌همراه نان و پنیر می‌خورند در حالی که امام صادق(ع) فرمودند “در وعده صبحانه پنیر نخورید و در شب پنیر بخورید”؛ شکر، چای، پنیر به‌دلیل سردی، انرژی زیادی را طلب می‌کنند و زمانی که دانشجو یا دانش‌آموز صبح در تغذیه خود از این مواد غذایی سرد استفاده ‌کند، دچار خمودگی و خواب‌آلودگی می‌شود؛ این دانشجو یا دانش‌آموز ظهر هم به سلف‌سرویس می‌رود و از غذایی که دارای گوشت گاو یا مرغ و ماهی تراریخته است که با روغن جامد یا مایع دارای پالم طبخ شده، استفاده می‌کند؛ این دانشجو شب به خوابگاه رفته و به‌دلیل کمبود وقت، تُن ماهی به‌همراه تخم‌مرغ و رب گوجه‌‌فرنگی درست کرده و با نان باگِت می‌خورد.

نان بدون سبوس یکی از عوامل مهم ابتلا به دیابت

نان باگِت به‌دلیل نداشتن سبوس، یکی از عوامل بیماری دیابت است(ایران مقام بیماری دیابت یا قند در دنیا را دارد)؛ از بچه هشت‌ساله تا افراد جوان و سالمندان، بیماری دیابت گرفته‌اند و یکی از دلایل آن استفاده مردم از نان بدون سبوس است؛ در آرد نانواییها سبوس وجود ندارد حتی نان سنگک که تصور می‌کردیم دارای سبوس است، متأسفانه امروز دیگر سبوس ندارد و همان آرد نان بربری و لواش را به‌شکل سنگک درست کرده و به مردم می‌دهند؛ نان سنگک در حال حاضر تبدیل به یک نان معده‌پُرکن شده است.

درمان دونالد ترامپ با «طب سنتی ایرانی ــ اسلامی»!

اگر کسی تُن ماهی را با تخم‌مرغ مخلوط کرده و بخورد، باعث ابتلا به بیماری بَرَص می‌شود که به‌نام پیسی یا ویتیلیگو (VITILIGO) هم شایع است؛ ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) بیماری ویتیلیگو دارد و طب سنتی ایرانی ــ اسلامی می‌تواند او را درمان کند؛ دونالد ترامپ، فردی ثروتمند است اما نتوانسته با طب غربی بیماری خود را درمان کند ولی طب ایرانی ــ اسلامی توانایی کنترل و درمان بیماری ویتیلیگو را دارد.

آبگوشت بهترین غذای ایرانیها

یکی از متخصصین تغذیه آمریکایی که به ایران آمده بود و می‌گفت بهترین غذای ایرانیها آبگوشت است؛ متأسفانه بچه ایرانی آبگوشت خوردن را باعث خجالت می‌داند اما با افتخار در مدرسه می‌گوید “دیشب لازانیا، پیتزا یا اسپاگتی خوردیم”.

وقتی امام صادق(ع) را داریم، بیماری بَرَص در ایران نباید وجود داشته باشد، وقتی امام باقر(ع) را داریم، بیماری ام‌.اس. در کشورمان نباید شایع باشد و وقتی که امیرالمؤمنین(ع) و پیغمبر(ص) را داریم، بیماری دیابت نباید در کشور وجود داشته باشد چون عمل به دستورات امامان(ع) و پیامبر(ص) مانع ابتلا به بسیاری از بیماریها است.

سؤال: آیا گیاه‌خواری مطلق و نخوردن گوشت باعث سلامت بدن می‌شود؟

در حال حاضر روشی به‌نام «خام‌گیاه‌خواری مطلق» در کشور رواج پیدا کرده است؛ پیامبراکرم(ص) فرمودند: اگر 40 روز گوشت نخوردید، پول قرض کرده و گوشت تهیه کرده و بخورید؛ نه‌تنها طب سنتی ایرانی ــ اسلامی بلکه طب جدید هم گیاه‌خواری مطلق را قبول ندارد و نباید تبلیغات باعث شود که به‌طور مطلق گوشت نخورد؛ بدن انسان همان‌طور که به انواع ویتامینها احتیاج دارد، نیازمند پروتئینهای حیوانی است اما استفاده از پروتئینها یک شرط دارد و آن از روایات به دست می‌آید که می‌گوید با “خوردن گوشت زیاد معده را قبرستان حیوانات نکنید” اما مصرف گوشت کم اشکالی ندارد.

سؤال: در صحبتهایتان از نان بدون سبوس به‌عنوان یکی از عوامل مهم بیماری دیابت نام بردید، عوامل دیگر ابتلا به بیماری دیابت چیست؟

در صحبتهایم به یکی از عوامل ابتلا به بیماری دیابت که خوردن نان بدون سبوس است، اشاره کردم اما در کتاب «مثلث سلامت» مقاله‌ای را تحت عنوان «چه می‌شود که مرض قند می‌گیریم؟» آورده‌ام و در این مقاله دلایل زیادی را در رابطه با ابتلا به مرض قند آورده‌ام که یکی از آنها کم‌تحرکی و ورزش نکردن است.

یکی از دلایل مهم ابتلا به دیابت این است که سبوس را از آرد نانهای مصرفی حذف کردیم و وقتی با مسئولان ذی‌ربط صحبت کردیم، آنها می‌گویند موافق سبوس‌دار بودن آرد هستند و وقتی با مردم صحبت می‌کنیم، آنها نیز می‌گویند از آردهای سبوس‌دار استقبال می‌کنند و واقعاً نمی‌دانیم چه‌کسانی مخالف سبوس‌دار بودن آرد و نان هستند.

به‌دلیل سرشار بودن سبوس از ویتامینهای B، یکی از عوامل ریزش مو، نبود سبوس در آرد نان است و وقتی که همه به داشتن سبوس در نان اذعان دارند پس چه‌کسانی مانع این کار می‌شوند؟!

سؤال: چند سالیست که وزارت بهداشت اعلام کرده آردهای نانواییهایی تمام کشور را با آهن غنی می‌کند اما کارشناسان می‌گویند غنی کردن آرد و نان با آهن موجب بروز مشکلاتی برای افراد دارای غلظت خون می‌شود و می‌تواند منشأ بسیاری از امراض و سکته‌های قلبی شود، نظرتان درباره این مسئله چیست؟

125 سال عمر با عمل به دستورات «حکیم محمد گیلانی»

حکیم محمد گیلانی کتابی تحت عنوان «حفظ ‌الصحة ناصری» نوشته و در زمان ناصرالدین شاه پزشک مخصوص او بوده است؛ حکیم محمد گیلانی می‌گوید “اگر کسی به دستوراتم عمل کند، تضمین می‌کنم که 125 سال عمر کند”، در آن زمان آهنی به آردها اضافه نمی‌کردند یا شیر اجباری به دانش‌آموزان نمی‌دادند اما مردم با عمل به دستورات حکیم محمد گیلانی 125 سال عمر می‌کردند و جالب است بدانید حکیم محمد گیلانی 126 سال عمر کرده است.

چرا هادی نوروزی که یک ورزشکار حرفه‌ای بود در سن 31سالگی فوت کرد؛ آیا جوان ایرانی که تخم‌مرغ همراه با تُن ماهی می‌خورد و نوشابه‌های گازدار را به‌همراه ساندویچهای مضر به‌راحتی می‌خورد، می‌تواند 120 سال عمر کند؟

تهدید سلامتی مردم با حذف روغنهای مفید مانند روغن حیوانی و دنبه از سبد غذایی

نظر دکتر اکبری در مورد شیر

قطعاً آهن به‌عنوان یک عنصر ضروری برای بدن لازم است اما برای تأمین آهن بدن راهکار داریم؛ متأسفانه افراط و تفریط در کارهایمان زیاد است؛ ابتدا روغنهای ارگانیک مانند روغن کرمانشاهی، روغن کوهان شتر، روغن دنبه را از زندگی مردم حذف کردند و به مردم القاء کردند که “با خوردن این روغنها، سکته می‌کنید” و روغن نباتی را که مخلوطی از چند روغن صنعتی است به‌عنوان روغن خوراکی به سبد غذایی مردم اضافه کردند و حالا می‌خواهند با توسل به قرص و دارو همه چیز را درست کنند.

لزوم تأمین آهن بدن از طریق مسیر غذایی

حکیم محمد گیلانی در کتاب «حفظ ‌الصحة ناصری» بهترین گوشت را، گوشت بره یک‌ساله می‌داند؛ حکیم محمد گیلانی تمام توصیه اطبای بزرگ را در کتاب «حفظ الصحة ناصری» آورده و در این کتاب گفته، گوشت خوب چه گوشتی است، روغن مناسب چه روغنی بوده، میوه مورد مصرف چه میوه‌ای است؛ وزارت بهداشت وظیفه‌ای برای اینکه به‌زور، آهن را وارد آرد نانوایی‌ها کند، ندارد در حالی که وارد کردن آهن به آرد، هزاران عارضه در پی دارد؛ مسیر ورود آهن به بدن، مسیری غذایی است و نباید به‌صورت دارویی اضافه شود یعنی به‌عنوان مثال اگر خانواده‌ای در هفته دو بار در وعده‌های غذایی آبگوشت بخورند، دیگر نیازی به تأمین آهن از طریق دیگری را ندارند.

پایان بخش اول

انتهای پیام/*

(021) 65453000 65453201-207

مطب دکتر اکبری

هوالشافی

تمام غذاهایی که مصرف می کنیم باید در داخل سلول های بدن ما بسوزند و ایجاد انرژی نمایند و با همین انرژی است که سلول ها قادرند اعمال خود را به درستی انجام دهند و به حیات خود ادامه. دهند

محصول نهایی که در سلول های ما با اکسیژن ترکیب شده و می سوزد یک قند ساده به نام گلوکز است و فرمول شیمیایی این گلوکز C6H12O6 است که، با شش مولکول O2 یا اکسیژن ترکیب می شود و ایجاد شش مولکول آب خالص یا H2O و شش مولکول CO2 یا دی اکسید کربن (که از طریق تنفس بدن ما از راه دیه ها دفع می شود) و تعداد سی و هشت عدد مولکول ATP که همان بنزین سلولی است، می کند

نظر دکتر اکبری در مورد شیر

C6H12O6  +  6 O2   =  6 H2O  +  6 CO2  + 38 ATP

! پس می بینیم با سوختن یک مولکول گلوکز در بدن ما شش مولکول آب تولید می شود

بنابراین تنها منبع تأمین آب برای بدن، خوردن آب نیست، بلکه سلول ها با تبدیل مولکول های چربی، پروتئین و کربروهیدرات ها به گلوکز می توانند آب مورد نیاز خود را به دست آورند، البته باید بدانیم که هر چه سلول ها از نظر آب در مضیقه باشند، تمایل برای سوزاندن گلوکز و تأمین آب از این راه بیشتر می شود

همانطور که منطقی به نظر می رسد سلول های بدن ما نیز مانند تمام دستگاه های پر کار دچار رسوباتی می شوند، که این رسوبات موجب به هم خوردن تعادل سلولی و اختلال عملکرد سلول ها می شوند، حال اگر سلول ها تحت فشار گرسنگی و تشنگی طولانی قرار گیرند، ناچارند برای به دست آوردن آب و غذا (بخصوص آب)، این رسوبات را بسوزانند و همین موضوع باعث از بین رفتن رسوبات سلولی و پاکسازی سلول ها می شود

ماه مبارک رمضان و روزه اسلامی، در این پاکسازی از هر دو نوع استرس گرسنگی و تشنگی و نه فقط تشنگی استفاده می نماید و اثرات روزه درمانی را چندین برابر می نماید

 

از مهمترین بیماری هایی که امروزه نوع بشر با آنها دست به گریبان است می توانیم به بیماری های خود ایمنی و سرطان ها اشاره نمائیم، که متاسفانه بشر در درمان آنها عاجز مانده است

بطور مثال؛ بیماری هایی مانند لوپوس، ام.اس، آرتریت روماتوئید، پسوریاسیس که همگی اختلال در سیستم ایمنی بدن بیماران هستند و سلول های سیستم ایمنی قدرت تشخیص سلول های خودی و دشمن را از دست می دهند و این سیستم شروع به فعالیت بر علیه خود بدن از دو طریق: 1. ساختن آنتی بادی بر علیه اجزای سلول های خودی و 2. نابودی سلول های خود به وسیله گلوبولهای سفید می نماید

و یا در مورد سرطان ها؛ در واقع سلول های بدن باید دائماً بر روی تکثیر و عدم تکثیر خود کنترل داشته باشند و نیز سلول های ایمنی بدن باید سلول های سرطانی شده را شناسایی و نابود نمایند، این فرآیند ها در اثر تجمعات رسوبات سلولی و اختلال عملکرد سلولی مختل می گردند و فرد دچار سرطان می شود، در حالیه اگر فرد طبق دستورات الهی عمل کرده و ایام مشخصی از سال را روزه بگیرد رسوبات مذکور پاکسازی می شود و عملکرد سلول های ایمنی و سایر سلول ها در حالت طبیعی باقی می ماند (حفظ الصِّحه) و یا اگر بیمار است دوباره به حالت طبیعی باز می گردد و درمان می شود (معالجه)

در بعضی مواقع آنقدر اوضاع بیمار وخیم است که برای از بین بردن بیماری ها لازم است از روزه کامل برای درمان استفاده شود که شامل روزه در تمام روزهای سال به جز دو روز، که در آن دو روز روزه گرفتم حرام است و آن روز ها روز عید فطر و روز عید قربان می باشد

با این روش در اغلب موارد اگر واقعا بیمار و اطرافیان همکاری لازم را داشته باشند و کاملا تمام دستورات و مثلث سلامت را رعایت نمایند، بیماری کشنده سرطان و بیماری هایی مانند؛ لوپوس، آرتریت روماتوئید، سندرم بهجت، اسکلرودرمی، شوگران، ام اس، ویتیلیگو (برص یا پیسی)، پسوریاسیس و مانند آنها قابل درمان است

 

بقراط حکیم می فرماید: باید کاری کنی که غذای تو، تنها داروی تو باشد و داروی تو غذای مخصوص تو گردد

غذاها و داروها نیز مانند بدن انسان از موادی تشکیل یافته اند که موجب می شود آن ها نیز دارای کیفیت گرم یا سرد و تر یا خشک باشند. به طور کلی برای رعایت اصل تعادل لازم است فرد هر چه بیشتر خود را به اعتدال نگه دارد تا کارکرد اعضا و بافت های مختلف بدن متعادل باشد. به عنوان مثال فردی که دارای مزاج گرم و خشک است باید از افراط در خوردن مواد گرم و خشک مانند عسل و فلفل خودداری کند، زیرا این نوع غذاها اورا از حالت تعادل خارج می نمایند و علایم آزار دهنده مانند خشکی پوست و بی خوابی را افزایش می دهند ولی استفاده از خیار و هندوانه که سرد و تر هستند فرد را به حالت تعادل بازگردانده و  حال عمومی او را بهتر می کند

یکی از مهمترین مسائل روزمره انسان استفاده از انواع غذاها برای رفع گرسنگی و ادامه حیات است. به عنوان مثال، یکی از غذاهای سنتی ما ایرانی ها کشک و بادمجان است که غذای خوشمزه ای است، آیا تا بحال از خود پرسیده اید که چرا کشک را همراه بادمجان مصرف می کنند؟ علت آن است که چون مردم در قدیم مزاج خود را بهتر از امروز می شناختند و از این رو بعضی از آنان اصلاً بادمجان مصرف نمی کردند و بعضی دیگر هم که مصرف می کردند به صورت کشک همراه با بادمجان بود تا مزاج غذای خود را متعادل کنند

بادمجان سرخ کرده در روغن به تنهایی ایجاد سودا می کند. یعنی خلط سودا در بدن را افزایش می دهد و زیاد شدن این خلط در بدن موجب بیماری های پوستی، ناراحتی های اعصاب و روان می شود. همچنان استفاده از کشک به تنهایی موجی لختی بدن، بی خوابی و در بعضی از افراد موجب بروز بیماری هایی مانند صرع می شود

علاوه بر موارد ی که گفته شد بدن انسان به مواد زیادی مانند پروتئین، چربی، کربوهیدرات، آب، انواع ویتامین و انواع مواد معدنی نیاز دارد. بعضی از این مواد به مقدار زیادی در بدن وجود دارند و مقدار بعضی دیگر ناچیز است. این مواد از راه غذا خوردن به بدن انسان می رسند. غذای مناسب غذایی است که تمام این ترکیبات را به بدن انسان برساند

کم و زیاد شدن ترکیب مواد غذایی مورد نیاز بدن باعث به هم خوردن تعادل و نسبت مواد موجود در بدن می گردد و بیماری های زیادی بوجود میآورد

:ساختمان بدن انسان

امام صادق علیه السلام: انسان می خورد و می آشامد با آتش، می بیند و کار می کند با نور، می شنود و می بوید با باد، لذت غذا و نوشیدنی را درک می کند با آب و حرکت می کند با روح

و فرمود: اگر آتش در معده اش نبود غذا هضم نمی شد، اگر باد نمی شد آتش معده شعله ور نمی گشت و تفاله غذا از شکمش بیرون نمی شد، اگر روح نبود حرکت و ایاب و ذهاب نمی شد، اگر آب نبود آتش معده او را می سوخت، اگر نور نبود نمی دید و تعقل و تفکر نمی کرد، پس خاک صورت انسان است در زمین، و زمین قوام ندارد مگر با آب، جسم انسان نیز قوام ندارد مگر با خون و مخ انسان کف و چربی و پیه و خون است

چنان که انسان جهت دنیا و آخرت آفریده شده، موقعی که خداوند بین دنیا و آخرت را جمع کرد زندگیش در زمین برقرار شد، چون او از طرف آسمان به سوی دنیا نازل گشته و موقعی که خداوند میان آنها تفرقه انداخت این جدایی مرگ است و در نتیجه آسمان بر می گردد

خداوند داروی درمان بیماری ها را در وجود خود ما قرار داده است

:گروه های غذایی

این گروه تأمین کننده کربوهیدرات پیچیده، پروتئین، فیبر، آهن، منیزیم، ریبوفلاوین، تیامین و نیاسین هستند.

این گروه تأمین کننده فیبر، پتاسیم، منیزیم، ویتامین A، ویتامین C و فولات هستند.

این گروه تأمین کننده فیبر، پتاسیم، ویتامین A و ویتامین C می باشد.

حبوبات مانند لوبیا، سویا، عدس، ماش و لپه هم جزء این گروه هستند، البته این مواد باید با غلاتی مانند برنج همراه شوند و یا چند تا از آنها با هم ترکیب شوند تا بطور کامل در این گروه قرار گیرند.

همچنین سوسیس و کالباس در این گروه هستند ولی توصیه می شود از آنها استفاده نکنید.

این گروه تأمین کننده پروتئین، فسفر، روی، منیزیم، آهن، ویتامین B6، ویتامین B12، نیاسین و تیامین می باشد.

کشک و پنیر در بسیاری از منابع جزء گروه گوشت ها حساب می شوند، همچنین بستنی به علت داشتن شکر نباید به مقدار زیادی جایگزین شیر و لبنیات شود.

این گروه تأمین کننده کلسیم، پروتئین، ریبوفلاوین و ویتامین B12 می باشد.

این گروه تأمین کننده انرژی هستند و مواد غذایی چندانی ندارند

:استفاده از همه گروه های غذایی

نظر دکتر اکبری در مورد شیر

:شما باید هر روز از تمام گروه های غذایی گفته شده استفاده کنید، تا ترکیب صحیح غذایی داشته باشید، به شکل زیر توجه کنید

 

.به این شکل هرم گرو ه های غذایی گفته می شود. این هرم مقدار مصرف هر یک از گروه ها را مشخص می کند

غذای شما بیش از هر چیز باید دارای نان و غلات باشد، میوه ها و سبزی ها به اندازه ی هم مصرف شوند و مصرف آنها از نان و غلات کمتر باشد، مصرف شیر و لبنیات و گروه گوشت ها کمتر از سبزی و میوه ها است، قند و چربی باید در مقدار کمی مصرف شوند

.البته باید به مزاج های گوناگون مواد غذایی نیز توجه داشته باشید و بیشتر غذاهایی استفاده کنید که با طبع شما سازگارند

منبع: برگرفته از کتاب ” مجموعه کامل دائرة المعارف تغذیه” از آقای داریوش صالحی


Your email address will not be published. Required fields are marked *

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

نوبت دهی حضوری

ساعت کاری مجموعه

سایت محصولات مثلث سلامت

زیستار نیوز

لطفا بر روی لینک زیر کلیک کنید

آدرس مجموعه: تهران، سه راه ملارد، روبروی شهرک جعفریه، بلوار امام حسین، محله یبارک، میدان خداوردی لو، ک بوستان یازدهم، ک سلامت ، پ 6 

همچنین با استفاده از نرم افزارهای مسیریابی بلد یا نشان می توانید آدرس مجموعه را به راحتی پیدا کنید.اینجا کلیک کنید

مطب دکتر اکبری

(021) 65453000 65453201-207

مطب دکتر اکبری

Homeطب سنتی

نمک خوب یا بد ؟

امروزه مناقشه ی بزرگی بر سر نمک در محافل پزشکی در جریان است که بسیاری از آنها به علت عدم شناخت کافی از نمک می باشد. در حال حاضر نمکی که در بازار به عنوان نمک خوراکی در دسترس مردم است به علت تصفیه صنعتی صرفا دارای سدیم و کلر است و در صورتی که به آن ید هم اضافه شده باشد دارای ید نیز می باشد. مسلما آنچه در کتب پزشکی مدرن در مضرات نمک به رشته تحریر در آمده است در خصوص همین نمک صنعتی تصفیه شده است. در حالی که آنچه در طب اسلامی- ایرانی در مزایای نمک صحبت شده، در مورد نمک صنعتی نیست و در مورد نمک بافری شده طبیعی است، ما در هوای تنفسی هم همین حالت بافری و تعادل را داریم و اگر بخواهیم صرفا از اکسیژن خالص استفاده کنیم قطعا ریه های خود را از دست خواهیم داد.

نظر دکتر اکبری در مورد شیر

در روایتی حضرت رسول اکرم (ص) فرمودند: هر کس قبل و بعد از غذا نمک بخورد خداوند سیصد و سی نوع بلا را که کمترین آنها جذام است از او بر طرف می فرماید و یا در روایت دیگر امام علی (ع) می فرمایند: هر کس غذا را با نمک آغاز کند هفتاد درد و دردهای دیگری که بجز خداوند کسی از آنها آگاهی ندارد را از خود دور می نماید، اگر بر سر سفره ای نمک نباشد ملائکه حاضر نمی شوند و صحت بدن وجود ندارد و سفره برکت نخواهد داشت

حال ببینیم نمک مفید که این همه تاکید بر مصرف آن شده چه نمکی است؟ نمک طبیعی که توسط بشر دستکاری نشده و در طبیعت وجود دارد مثل نمک دریا، که حاوی سدیم، کلر، پتاسیم، ید، منیزیم، روی و کلسیم به میزان لازم برای سلامت سلول های بدن است و با تعادل خود نه تنها مضر نیست بلکه مفید نیز هست. ولی نمک صنعتی که فقط حاوی سدیم، کلر و گاهی ید صنعتی است، برای سلول ها می تواند سمی باشد. اینکه در طول دهه های اخیر چگونه نمک مفید طبیعی ما مثل خیلی مواد غذایی دیگر توسط نوع صنعتی و مضر آن جایگزین شده است جزء اسرار می باشد و رد پای استعمار را شاید بتوان در این فرآیند ها جستجو کرد

به طور قطع مصرف نمک صنعتی موجب اختلال عملکرد سلولی و بروز بیماری های مختلف از جمله فشار خون می گردد. وجود یون هایی بجز سدیم و کلر در نمک طبیعی یک ترکیب متعادل و هماهنگ با نیاز طبیعی سلول های بدن ما فراهم می آورد در حالی که در نمک صنعتی این تعادل وجود نداشته و ترکیب زیان آوری به سلول ها تحمیل می گردد، بنابراین این طور نیست که الزاما صنعتی سازی مواد غذایی به نفع بشر باشد و در اکثر اوقات این کار به ضرر بشریت تمام شده است

یکی از موادی که در نمک صنعتی با تصفیه از نمک طبیعی جدا می شود و برای سلول ها بسیار ضروری است و نبودن آن موجب بیماری هایی مثل تشنج می گردد، یون منیزیم است و ماده دیگر که برای رشد سلول ها بخصوص در بچه ها لازم است عنصر روی می باشد که باز در روند تصفیه نمک به وسیله مواد شیمیایی از آن گرفته میشود. بنابراین طب اسلامی- ایرانی مصرف نمک طبیعی بخصوص نمک دریا را توصیه و از مصرف نمک های صنعتی و تصفیه شده نهی می نماید.

اختلال عبور الکترولیت ها از دیواره ی سلول با مصرف نمک تصفیه شده

در دیواره ی سلولهای بدن ما بر حسب نوع و عملکرد سلولها بین 300 تا 5000 عدد پمپ سدیم – پتاسیم وجود دارد که این پمپ ها با مصرف دائمی انرژی، یون های سدیم را از داخل سلول به سمت خارج و یون های پتاسیم را از سمت خارج سلول به سمت داخل هدایت می کنند، تا اینکه میزان یون سدیم در خارج سلول به 142 میلی اکروالان در لیتر و در داخل سلول به 10 میلی اکروالان در لیتر و همچنین میزان یون پتاسیم در خارج سلول به 4 میلی اکرولان در لیتر و میزان یون پتاسیم در داخل سلول به 140 میلی اکرولان در لیتر برسد. به علاوه با مکانیسم های جابجایی دیگر میزان یون کلر خارج سلول به 103 میلی اکروالان در لیتر و میزان یون کلر داخل سلول به 4 میلی اکی والان در لیتر می رسد. حال ببینیم وقتی نمک تصفیه شده بدون کلسیم، پتاسیم، منیزیم و … مصرف می شود، با افزایش ناگهانی سدیم و کلر خارج سلولی چه اتفاقی برای سلولها می افتد

 

چون پمپ های سدیم – پتاسیم باید یون سدیم را با مصرف انرژی از سلول خارج نمایند، لذا با افزایش یکباره ی یون سدیم در خارج سلول، میزان بیشتری انرژی برای غلبه بر گرادیان غلظت لازم می شود و در نتیجه احتباس نسبی یون سدیم داخل سلولی بوجود می آید و این احتباس اختلاف شارژ الکتریکی داخل و خارج سلولی را و نهایتاً عملکرد سلولی را مختل می نماید که خود می تواند منشأ بروز بسیاری از بیماریها در اعضای مختلف بدن باشد

بطور مثال؛ در مغز می تواند موجب کاهش آستانه تحریک پذیری شود و یا در سیستم عروقی موجب انقباض وسیع عروق محیطی و فشار خون شود، ولی وقتی فرد از نمک متعادل طبیعت استفاده می نماید، بعلت وجود سایر عناصر در کنار سدیم و کلر این اثرات سمی یون سدیم و کلر در خارج سلول تعدیل می گردد و سلولها در یک محیط متعادل می توانند به عملکرد طبیعی خود ادامه دهند، مسلماً هر جا بشر با دخالت های نابجای خود دست به تغییر شرایط طبیعی زده موجب  بروز بیماریهای فراوانی در بدن شده است که از جمله می تواند چند نمونه را ذکر کرد

1- سفید کردن شکر سرخ که نزدیک ترین ترکیب به عسل است توسط اسید های قوی، که شکر سرخ دارویی را به شکر سفید سمی تبدیل می نماید

2- جدا کردن سبوس از آرد طبیعی سبوس دار که باعث کمبود ویتامین های گروه بی و بیشتر شدن احتمال اختلالات عصبی و همچنین بروز بیشتر بیماری دیابت می گردد.

3- تبدیل کردن نمک طبیعی دارای ید، روی، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، سدیم و کلر به نمک تصفیه شده ی خالص حاوی سدیم و کلر و اضافه کردن ید صنعتی به آن!!؟ و تبدیل یک ماده ی ضروری و حیاتی سلولها به یک سم سلولی که در تمام کتب پزشکی و بر اساس تحقیقات برای سلامت سلولی مضر شناخته شده است

اختلال یون های خارج سلولی و مصرف نمک تصفیه شده

از آنجا که مصرف نمک تصفیه شده صرفآ حاوی سدیم و کلر خالص می باشد و افزودنی های صنعتی بعضآ مانند ید یا فلوئور به آن اضافه می شود، و یک ترکیب نامتعادل از نظر آنیونی و کاتیونی محسوب می گردد که توسط دستکاری انسان روی نمک طعام طبیعی صورت گرفته است، لذا می تواند به تعادل طبیعی محیط خارج و داخل سلولی صدمه وارد نماید و شاید راز اینکه در طب جدید نمک را بعنوان سم تلقی نموده اند همین نکته باشد چون در این زمانه تقریبآ در تمام جوامع از نمک صنعتی تصفیه شده به جای نمک طبیعی استفاده می شود، حال بیایید با هم یک مروری بر وضعیت سیستم های کنترلی الکترولیت های خارج و داخل سلولی داشته باشیم

در مورد سدیم خارج سلولی میزان طبیعی حدود 142 میلی مول در لیتر و بازه طبیعی آن از 138 تا 146 میلی مول در لیتر و میزان طیف قابل تحمل سلول در حدود 115 تا 175 میلی مول در لیتر است که در خارج از این میزان سلولها قادر به ادامه حیات نخواهند بود، یعنی اگر میزان سدیم خارج سلولی کمتر از 115 میلی مول در لیتر و یا بیشتر از 175 میلی مول در لیتر شود سلول خواهد مرد ولی این به آن معنی نیست که در داخل این طیف سلول ها آسیب نمی بینند، بلکه اگر میزان سدیم خارج سلولی از بازه 138 تا 146 میلی مول در لیتر خارج شود آسیب سلولی خواهیم داشت گرچه هنوز سلول زنده است و این آسیب سلولی می تواند به تدریج موجب اختلال عملکرد سلولی و در نتیجه اختلال عملکررد آن بافت و عضو شده و مثلآ سیستم عروق محیطی بدن را تحت تآثیر قرار داده و باعث بروز بیماری افزایش فشار خون گردد

 

در خصوص یون کلر خارج سلولی میزان نرمال حدود 108 میلی مول در لیتر و بازه ی نرمال حدود 103 تا 112 میلی یون در لیتر و میزان قابل تحمل برای ادامه ی حیات سلول بین 70 تا 130 میلی مول در لیتر می باشد یعنی اگر میزان یون کلر در محیط خارج سلولی کمتر از 70 یا بیشتر از 130 میلی مول در لیتر شود، سلول خواهد مرد، و باز این بدان معنی نیست که در خارج از این میزانها سلول آسیب نخواهد دید، بلکه در خارج از محدوده ی 103 تا 112 میلی مول در لیتر سلولها آسیب خواهند دید بنابراین وقتی ما نمک متعادل طبیعی را مصرف می کنیم که میزان کلر آن توسط سایر عناصر مثل پتاسیم، کلسیم، منیزیم و…. متعادل شده است با افزایش یکباره ی یون کلر در محیط خارج سلولی مواجه نخواهیم شد ولی مصرف نمک تصفیه شده ی دارای سدیم و کلر خالص، بدون تعادل و بدون کنترل کلر خارج سلولی را از طیف 103 تا 112 میلی مول در لیتر، خارج نموده و باعث آسیب سلولی می شود.

دکتر حسن اکبری

متخصص و دانشیار آسیب شناس سلولی

محقق و مدرس طب اسلامی – ایرانی

هوالشافی

چه غذاهایی باید بخوریم؟

دکتر حسن اکبری محقق طب اسلامی و سنتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینا نیوز از خوراکی‌هایی نام برد که خوردن آن از دیدگاه طب سنتی به هیج وجه توصیه نمی‌شود و نباید آن‌ها را در سبد غذایی خانوار قرار داد

:خوراکی‌هایی که نباید آن‌ها را مصرف کرد

 گوشت گاو به صورت چرخ کرده و خورشتی و مشتقات آن مثل سوسیس، کالباس، همبرگر، مارتادلا

 مرغ

چای

خوردن پنیر برای صبحانه

(نوشابه مصنوعی (انواع نوشابه‌های کولادار و سایر نوشابه‌های ساخته شده با شکر

قند و شکر سفید

شیرینی‌های مصنوعی تر و خشک

(انواع سس‌ها (سفید و قرمز

آب سرد

نظر دکتر اکبری در مورد شیر

روغن‌ها (کلیه روغن‌های نباتی شامل هیدروژنه، غیر هیدروژنه، روغن مایع و روغن مخصوص سرخ کردنی)

:خوراکی‌هایی که بهتر است تنها به طور موقت آن‌ها را مصرف کرد

گوشت‌ها: ماهی، مرغابی، غاز و مصرف تخم مرغ زیاد

لبنیات: ماست، شیر

میوه‌ها: میوه‌های ترش و نارس و مصرف میوه‌ها در غیر فصل آن‌ها

صیفیجات: هندوانه، خیار، طالبی

سبزی‌ها: بادمجان، گوجه فرنگی (رب گوجه فرنگی)، اسفناج، باقلا، قارچ

حبوبات: عدس و ماش

(خشکبار: گردوی خالی (همواره گردو با پنیر و برای شام استفاده شود

«وی افزود: «همچنین به جای مصرف آبلیمو و آبغوره و ترشی می‌توانید از سیر ترشی یا سرکه محلی انگور استفاده کرد

انواع صبحانه مفید در بدن از دیدگاه اطباء طب سنتی و اسلامی

 

 

خوراکی هایی برای اصلاح تغذیه، از دیدگاه طب اسلامی

دکتر حسن اکبری، دانشیار پاتولوژی که در بحث داروهای گیاهی و طب اسلامی و سنتی مقالات بسیاری ارائه کرده است در گفت و گو با خبرنگار سینانیوز گفت: «باید دید فردی را که چاق صدا می‌زنیم از لحاظ علمی واقعاً چاق است یا نه. کسی که از لحاظ ژنتیکی تنومند است و دارای استخوان بندی درشت است را نباید «چاق نامید. باید افراد تنومند و افراد چاق که بیمار محسوب می‌شوند را جدا کرد

دکتر اکبری افزود: «از لحاظ پاتولوژی چاقی یک نوع اختلال سلولی است. در تمام سطح سلولی بدن میلیونها گیرنده و پمپهای خاص وجود دارد که دائما و به طور هوشیارانه در حال فعالیت هستند تا سلولهای بدن ظاهر نرمالی داشته باشند و در باطن به درستی به وظیفه خود عمل کنند. تقریبا تمام این گیرندها و پمپ ها، وابسته به انرژی هستند و این انرژی را از طریق مولکول ATP بدست می آورند ATP از مصرف غذا حاصل می‌گردد.»

وی درباره دلیل ایجاد شکم در بین افراد جامعه تصریح کرد: «ایجاد شکم در افراد چیزی نیست جز ورم سلولی. چون بافت‌های شکم شل می‌شوند و در نتیجه قدرت مقابله با فشار شکم را ندارند. این مسئله باعث می‌شود که شکم در بدن ایجاد شود. تنها راه مقابله با ایجاد شکم اصلاح تغذیه‌ای است.»

وی ادامه داد: «حال اگر کسی تغذیه نامناسب داشته باشد سلولهای بدنش توان سوزاندن مواد غذایی را نخواهند داشت و اگر ATP به اندازه کافی به این گیرنده‌ها و پمپها نرسد در تعادل الکترویکی درون و برون سلول اختلال ایجاد می شود و این اختلال و عدم کارآیی سلول منجر به عدم تعادل سدیم در داخل سلول و افزایش سدیم می‌شود. در نتیجه دچار افزایش آب درون سلولی شده و به اصطلاح ورم داخل سلولی می‌شود.»

معده، خانه تمام بیماریها است

این دانشیار پاتولوژی درباره تجویز داروهای گیاهی و غیر گیاهی قبل از اصلاح تغذیه‌ای، گفت: «در روایات و در فرمایشات بزرگان طب سنتی از جمله ابن سینا آمده است؛ اگر طبیبی قبل از اینکه تغذیه بیمار را درست کند به او دارو تجویز نماید انگار کمر به قتل وی بسته است. همچنین در روایتی از حضرت رسول اکرم (ص) آمده است که فرموده‌اند معده، خانه تمام بیماریها است و پرهیز در راس تمام درمانها قرار دارد. با استناد بر این روایت می‌توانیم قبل از اینکه بسیاری از بیماری‌ها شکل گیرند جلوی ورود آن به بدن را بگیریم.»

:پیامبر اعظم صل الله علیه و آله می فرمایند

المعدة بیتُ کل داءِ و الهمیة رأسُ کل دواءِ

(معده خانه تمام بیماریها و پرهیز سر آمد تمام داروهاست)

سلولهای بدن ما برای تامین انرژی خود نیاز به مصرف خوراکی ها و آشامیدن آشامیدنی ها دارند منتها باید ببینیم آیا تمام خوراکی ها و آشامیدنی ها برای سلولها یکسان هستند و یا تفاوت دارند

بطور مثال: برای یک موتور بنزینی آیا فرق نمی کند که شما داخل آن بنزین بریزید یا گازوئیل و یا نفت؟ و آیا فرق نمی کند که بنزین خالص بریزید و یا مخلوط بنزین، گازوئیل و نفت را با هم و آیا اینها همه یک بازده در سوختن در موتور خواهند داشت؟ مسلماً جواب این سئوالات منفی است، در مورد سلولها هم دقیقاً همین مطالب صادق است یعنی بعضی غذاها برای سلولهای ما حالت بنزین را دارند و با کمترین مصرف انرژی در سلولها برای سوختن، انرژی فراوانی آزاد می کنند و بالعکس بعضی ها مثل گازوئیل و نفت هستند و برای تبدیل شدن به انرژی، انرژی زیادی باید هزینه شود، که همین صرف انرژی فراوان، برای فعل و انفعالات این نوع غذاها موجب به هم خوردن تعادل انرژی سلولی در طی سالیان شده و باعث نقص عملکرد سلولها و سامانه های پیچیدۀ بدن مانند سیستم ایمنی می گردد و اختلال عملکرد سیستم ایمنی که نگهبان بزرگ بدن محسوب می شود می تواند ابتلاءِ به بیماریهای مهلک مثل سرطان و بیماریهای خود ایمنی مانند ام اس و روماتیسم ها گردد

آشامیدنی ها هم به همین ترتیب بسیار مهم هستند، مصرف آب سرد شامل: آب شیر، آب یخ، آب معدنی، آب اب سرد کن ها و امثالهم به میزان زیاد و بدون مصلح می تواند موجب کاهش عملکرد مولکول NADH سلولی و کاهش انتقال الکترون برای سوختن مواد غذایی و تولید انرژی کم گردند و در نتیجه باعث بروز اختلال عملکرد سلولی در سراسر بدن بخصوص اختلال عملکرد سلولهای ایمنی بدن گردند و اختلال کار این سامانه بسیار مهم زمینۀ بروز بیماریهای خطرناک را فراهم آورد بنابراین در مورد خوراکی ها توصیه ما رعایت کامل و صد در صدی مثلث سلامت است و در مورد آب و آشامیدنی ها توصیه ما مصرف آب جوش و خرما یا آب ولرم و یا شربت عسل خنک به جای آب سرد می باشد

مصرف دارچین، زعفران و زنجبیل برای لاغری

اکبری درمورد خوراکی‌های بسیاری که در اصلاح رژیم غذایی به بیماران مراجعه کننده به پزشکان طب سنتی تجویز می‌شود، گفت: «گیاهانی مثل دارچین، زعفران و زنجبیل به سلول‌های بدن انرژی می‌دهند و می‌توانند سلول‌های باز شده را به حالت اولیه برگردانند و در نتیجه باعث لاغری افراد می‌شود. یک تغذیه عمومی به تمام مراجعه کنندگان داده می‌شود. بعد از اینکه تغذیه اصلاح شد، دارو به افراد داده می‌شود. تمام داروهای تجویز شده برای سوختن چربی نیست بلکه برای برگرداندن حالت ورم سلول‌ها به صورت اولیه است.»

گل گاوزبان به جای چای سبز و سیاه

وی ادامه داد: «اصلاح تغذیه‎ای که به بیماران مراجعه کننده داده می‌شود بر مبنای قرآن و طب سنتی است. روغن‌هایی از قبیل روغن کرمانشاهی، دنبه و کوهان شتر جایگزین روغن‌های صنعتی می‌شود؛ چون این روغن‌ها باعث می‌شود سلول‌ها به حالت اولیه برگردند و آب اضافی خود را دفع کنند. چای سیاه و سبز قطع می‌شود و جایگزین آن گل گاوزبان تجویز می‌کنیم. آب سرد مطلقاً قطع می‌شود و جایگزین آن آب جوشیده ولرم و شربت عسل تجویز می‌شود.»

مصرف عرقیات گیاهی، ارده و شیره انگور، شیره خرما یا عسل

اکبری ادامه داد: «برای بازگرداندن سلول‌ها به حالت اولیه از عرقیات گیاهی نیز استفاده می‌شود. در وعده صبحانه ارده و شیره انگور، شیره خرما یا عسل تجویز می‌شود. در طب اسلامی بر عکس اعتقادات غرب که می‌گویند وعده شام حذف شود در مقابل وعده ناهار را حذف کرده و به جای آن به بیماران گفته می‌شود که خرما مصرف کنند.»

وی درباره خاصیت خرما گفت: «در بسیاری از افراد چاق، خوردن خرما باعث کاهش وزن آنان شده است. خرما به عنوان یک داروی گیاهی به بیماران داده می‌شود، که در برخی از بیماران تا روزی 20 خرما نیز تجویز شده است.»

شیر گاو شفا و شیر گوسفند سم است

دکتر حسن اکبری ادامه داد: «ماست، شیر و دوغ از وعده‌های غذایی حذف می‌شوند، و در صورت صلاحدید و اصرار بیمار بر مصرف آن شیرهایی که مستقیماً از حیوان گرفته می‌شود را بعد از جوشاندن به آنان پیشنهاد می‌دهیم. همچنین در روایات نیز آمده است که شیر گاو شفا و شیر گوسفند سم است.»

 

دکتر حسن اکبری

متخصص و دانشیار آسیب شناسی سلولی

محقق و مدرس طب اسلامی – ایرانی


هوالشافی

بادرنجبویه گیاهی بهشتی

:اثرات درمانی بادرنجبویه (Melissa officinalis) (حوک / بادروج)

در کتاب اصول کافی به نقل از ایوب ابن نوح: یکی از کسانی که با امام کاظم علیه السلام بر سر سفره ای حضور یافته بود برایم نقل نمود که امام علیه السلام بادروج خواست و فرمود: “من دوست دارم غذا را با آن آغاز کنم زیرا انسداد ها را می گشاید، اشتها آور است، سَبَل را از میان می برد و اگر غذا را با آن آغاز کنم پس از آن هر چه بخورم از آن بیمی ندارم، چرا که در این صورت از زیان و عارضه ای نمی ترسم.”

چون غذا خوردن را به پایان بردیم امام علیه السلام باز هم آن را خواست و ایشان را دیدم که دنبال سینی این سبزی می رفتند و از آن می خوردند و به من هم می دادند و فرمودند: “غذای خود را با آن به پایان ببر چرا که آنچه را پیش تر خورده ای هضم می کند و آنچه را پس از آن بخوری دوست داشتنی می سازد، سنگینی را از میان می برد و آروغ و دهان را خوشبو می کند.”

امام صادق علیه السلام: بادروج سبزی پیامبران است، بدانکه در آن هشت خاصیت است

5 درد و بیماری را از درون بدن بیرون می کشد.

پیامبر خدا (ص): بادروج سبزی من و سبزی پیامبران پیش از من است.

پیامبر خدا (ص): بادرنجبویه از گیاهان بهشت نامیده شده است. (مکارم الاخلاق جلد 1 ص 387)

معروف است که امام علی علیه السلام این گیاه را به عنوان دمنوش مصرف می نموده اند.

جویده بادرنجبویه دهان را خوشبو می کند و از دمنوش آن به عنوان تب بر و کنترل کننده بیماری های مغز، کبد و قلب استفاده می شود.

رسول خدا (ص): بادرنجبویه گیاهی بهشتی و مورد علاقه پیامبران بوده است.

امیرالمومنین علی (ع) به این گیاه علاقمند بوده و می فرمایند: دوست داشتنی ترین گیاه از میان سبزیجات نزد پیامبر اسلام (ص) بادرنجبویه بوده است.

بادرنجبویه سیستم عصبی، قلب و عروق را تقویت می کند به همین دلیل این گیاه روی بسیاری از سیستم های بدن، اثر تقویتی داشته و دارای خواص بسیار عالی می باشد.

ابو علی سینا به سبب خواص بسیار خوب این گیاه روی قلب و عروق، آن را مفرح قلب نامیده است.

بادرنجبویه برای اینکه دارای چنین خواص شگفت آوری بوده است در طول تاریخ نوشیدنی ایرانیان بوده است ولی متاسفانه امروزه این دمنوش های عالی با چای سیاه و سبز سودا زا و یبوست زا جایگزین شده است!

بادرنجبویه جزو گیاهان پرطرفدار در غرب و شرق جهان است از آمریکا گرفته تا اروپا و از آسیای صغیر گرفته تا هند و کشورهای جنوب شرق آسیا، همگی این گیاه را برای حفظ سلامتی و درمان بیماری ها استفاده می کنند.

در کشور فرانسه این گیاه را مثل چای دم می کنند و به عنوان داروی ضد تشنج، تقویت کننده معده و ضد اسپاسم عضلانی می نوشند و به دلیل مصرف فراوان بادرنجبویه در فرانسه و اروپا به آن چای فرانسوی نیز می گویند.

این گیاه به نام ملیسا Mellissa نیز نامیده می شود که به معنی گیاه زنبور عسل است زیرا زنبور عسل به شدت به بادرنجبویه علاقمند است و روی آن می نشیند.

خواص خلاصه وار بادرنجبویه:

مواد مؤثره:

بادرنجبویه دارای یوگنول (Eugenol)، تانن ها (Tannins)، ترپن ها (Terpenes)، ماده 1-Octen-3-ol، 1α-Cadinol،   3-Octanol، 3-Octanone، α-Cubebene، α-Humulene، β-Bourbonene، Caffeic acid، Caryophyllene، Catechinene، Chlorogenic، Cis-3-Hexenol و ده ها ماده مؤثر دیگر است که موجب اثرات شگرف این گیاه عجیب شده است.

طریقه مصرف:

به مقداری که چای معمولی را دم می کنید از گیاه بادرنجبویه در آب سرد بریزید و بگذارید در نزدیک دمای جوش ده دقیقه بماند و سپس آن را با عسل، خرما، کشمش، توت خشک یا نبات میل بفرمائید.

 

دکتر حسن اکبری

متخصص آسیب شناسی، دانشیار پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

محقق و مدرس طب اسلامی ایرانی

www.drakbary.com


هوالشافی

افتادگی دریچه میترال (MVP) Mitral valve prolapse

دریچه های قلبی تماماً از بافت همبند تشکیل یافته اند و بافت همبند نیز شامل سلولهای بافت همبند، رشته ها و الیاف بافت همبند و همچنین مادۀ زمینه ای می باشد که غنی از پروتئین ها می باشد

قوام سلولها و رشته ها و الیاف و مادۀ زمینه ای وابسته به انرژی سلولهای بافت همبند و تولیدات آنها که همان الیاف، رشته ها و مادۀ زمینه ای است می باشد

وقتی تغذیه فردی نامناسب و ناهماهنگ با طب اسلامی- ایرانی است، بعلت کمبود انرژی کافی در غذاهایی مثل انواع فست فودها، سالادها و ماست و گوشت مرغ و ماهی و مصرف آب سرد فراوان، بتدریج سلولها و محصولات آنها مثل الیاف و رشته ها و همچنین مادۀ زمینه ای، شل شده و باعث شلی ساختمانهایی می شوند که توسط این اجزاء ساخته شده اند، از جمله دریچه های قلبی و علی الخصوص دریچه میترال که بزرگتر بوده و کار سنگینتری بر عهده دارد، پس شلی فقط مخصوص دریچه میترال نیست و به نسبت در تمام دریچه های قلبی از جمله دریچه آئورت، دریچه سه لتی و دریچۀ شریان ریوی نیز وجود دارد، منتها چون دریچه میترال وسیع تر و بزرگتر است بنابراین بیشترین ظهور علائم را در این دریچه شاهد هستیم، که شامل: سنگینی، درد و سوزش روی قلب و سمت چپ قفسۀ سینه که دست و شانه چپ تیر می کشد و گاهی علائمی مثل تپش قلب و احساس ضربان و حس های ناگوار قلبی نیز دیده می شود

 

در طب جدید درمان اساسی با هدف اصلاح سلولهای بافت همبند وجود ندارد و تقریباً مثل همیشه سعی در رفع علائم و درد و سوزش است برای همین از داروهای مسدود کنندۀ کانال یون کلسیم و یا داروهای مسدود کنندۀ گیرندۀ بتا که به ترتیب شاخص ترین آنها وراپامیل و پروپرانولول هستند و گاهی از آرام بخش ها مثل کلردیازوپوکساید و گاهی هم ایمی پرامین و سایر داروها استفاده می شود که همگی دارای عوارض خطرناکی بوده و خود یک مشکل را حل نکرده موجب چند مشکل دیگر در بدن بیمار می شوند.

در طب اسلامی – ایرانی که اساس درمان در اصلاح تغذیه است با رعایت دستورات تغذیه ای در خصوص نوع روغن ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها یا قندها و همچنین رعایت نوع و نحوۀ مصرف نوشیدنی ها و برخی دمجوش ها به تدریج سلولهایی که قوام و استحکام طبیعی خود را از دست داده اند سلامت خود را باز می یابند و دریچه های شل شده و دچار افتادگی به آرامی در طول زمان به حالت نرمال خود بر می گردند و در نتیجه تمام علائم به تدریج از بین می روند.

بطور مثال بیماری دارم که حدود هجده سال از داروهای فوق الذکر استفاده کرده و حتی به وی گفته شده بود که این بیماری با اینکه بیماری شدیدی نیست ولی گاهی منجر به مرگ ناگهانی می شود و ممکن است شما در خواب بمیرید و دیگر بیدار نشوید!!!

وقتی چنین بیماری بطور مرتب مثلث سلامت و سایر دستورات تقویتی که در سایت آمده است را رعایت نمود به تدریج علائم بر طرف شد و الان در حدود صد در صد بیماری بهبود یافته و دیگر مشکل قلبی ندارد و تقریباً برای این مسئله هیچ دارویی مصرف نمی کند.

شما هم می توانید با رعایت مثلث سلامت و دستورات وب سایت افتادگی دریچه های قلبی خود را درمان نمایید.

دکتر حسن اکبری

متخصص و دانشیار آسیب شناس سلولی

محقق ومدرس طب اسلامی – ایرانی

هوالشافی

آسيب سلولي در نتيجه مصرف نمك تصفيه شده

تا زمانيكه انسان به تركيب نمك طبيعي موجود در معادن و آب درياها دست نزده بود، همه مردم از نمك متعادل شده بوسیله عناصری مثل پتاسیم، کلسیم، منیزیم، منگنز، روی و ید  طبيعی استفاده مي كردند و ميزان سديم، پتاسیم و کلسیم محيط داخل و خارج سلولها را در يك حد تعادل و دقيقا برحسب نياز سلول ها، كه در همين طبيعت کره زمین بوجود آمده بودند، فراهم مي کردند، چيزي كه دقيقا مشابه آن در هواي تنفسي اطراف ما صدق میکند و مردم بیشتر با آن آشنا هستند و منطبق با نياز بشر مي باشد و آن اینکه اکسیژن فقط بیست درصد از ترکیب هوا را تشکیل می دهد و توسط هفتاد درصد نیتروژن و ده درصد سایر گاز ها متعادل میشود و اگر این متعادل سازی صورت نمی گرفت مصرف اکسیژن خالص ریه ها را از بین می برد. البته تركيب طبيعي هواي تنفسي ما به علت دخالت هاي انسان، عوض شده و با اضافه شدن آلاينده ها زندگي بشر با خطر جدي روبرو شده است .

همچنين مشابه هوا، سديم و كلر خالص که در نمک های تصفیه شده وجود دارد هر يك به تنهايي سم هاي سلولي هستند و مثل اكسيژن خالص، موجب تخريب سلولي مي شوند و لازم است توسط عناصری مثل پتاسیم، کلسیم، منیزیم، منگنز، روی و ید  طبيعی متعادل شوند تا موجب آسیب سلول ها نگردند، پس چرا ما بايد نمك متعادل شده و طبيعي را به وسیله خالص سازی با مواد شیمیایی تبديل به يك ماده سمي و خطر ناک براي سلول ها كنيم ؟! تمام منابع پزشكي در مضر بودن نمك و آسيب رسان بودن آن براي سلول ها و ايجاد بيماري خطرناك مانند فشار خون و بيماريهاي قلبي عروقي و كليوي، هم نظر و هم عقيده هستند روی نمک خالص شده کار کرده اند و  لذا توصيه به  عدم یا کاهش شدید مصرف آن می کنند

 

حال آنكه مصرف نمك طبيعي متعادل كه بجز سديم و كلر در داخل خود داراي كلسيم، پتاسيم، يد، روي، منيزيم، منگنز و بعضي عناصر كمياب نيز مي باشد براي سلول ها يك نياز محسوب مي شود. روايات متعدد و همچنين سيره اهل بيت عليهم السلام، که تاكيد بر مصرف نمك دارد، قطعا در زمانی بوده که نمک طبیعی متعادل را مصرف می کرده اند و نه نمک خالص شده را. به طور مثال از امام صادق عليه السلام روايت است كه فرمودند : اگر مردم خواص نمك را مي دانستند، بيماري هاي خود را درمان نمي كردند الا با نمك !!! و يا در سيره اميرالمومنين علي عليه السلام هست كه حضرت در شب شهادتشان خوردن نمك را به عنوان خورشت بر شير ترجيح مي دهند و حتي در رساله هاي احکام در آداب غذا خوردن آمده است كه غذا را با نمك آغاز كنيد و با نمك به پايان برسانيد و يا در مورد درمان لكه هاي صورت در روايتي از امام صادق عليه السلام است كه فرموده اند نمك زدن به اولين لقمه غذا جلوي لكه هاي صورت را ميگيرد. البته همه ما مي دانيم نمكي كه در روايات آمده است همان نمك طبيعي متعادل است و نه نمك شامل سديم و كلر خالص. بنابراين اين توصيه ما استفاده از نمك متعادل شده طبیعی به جاي نمك خالص شده است.

لازم به ذكر است كه در نمك تصفيه نشده علاوه بر عناصر و تركيبات مفيد برخي عوامل مضر نيز وجود دارد كه در نمك هاي مناطق مختلف متغيير مي باشد و بايد از نمك جدا شوند و باید ميزان اين مواد در حد استاندارد باشد. منتها بحث اينجاست كه اولا عده اي بدون اينكه به طور دقيق ميزان اين مواد ناخواسته را در هر نمكي مشخص نمايند، تمام نمك هاي طبيعي را مضر و غير قابل مصرف مي دانند و مصرف آن را منع مي نمايند و ثانيا نمك معدن يا دريا در صورت دارا بودن بيش از حد مواد مذكور احتمال مضر بودنشان مي رود، ولي نمك خالص شده بر مبناي تمام مراجع و كتب معتبر و مقالات علمي قطعا براي سلول ها مضر است و دستور به ترك آن شده است و ثالثا مگر قبل از دخالت بشر و دست بردن او در تبديل نمك متعادل شده طبيعي به نمك شيميايي خالص شده چه مشكلي طي هزاران سال بوجود آمده است كه اروپائيان به سرعت در صدد ترويج مصرف نمك تصفيه شده خود در كشور هاي ديگر برآمده اند و  لذا شايد بتوان گفت اين يك توطئه استعماري بوده كه با آسيب رسيدن به سلول های بدن انسان ها و بيمار شدن آنها صنعت پر سود دارو و طبابت غربي رونق يابد و انسان ها را بهتر بتوانند استثمار كنند ؟!!!

در انتها پيشنهاد ما تولید نمك طبيعي استاندارد و متعادل دارای کلسیم، پتاسیم، منیزیم، ید، روی، منگنز و عاري از مواد مضر و فلزات سنگين مي باشد ولي تا رسيدن به آن محصول، فعلا استفاده از نمك هاي طبيعي معدني و نمک دريا به مصرف نمك خالص شده شیمیایی ارجحيت داشته و خطر كمتري براي سلول ها دارد.

دكتر حسن اكبري

متخصص و دانشیار آسيب شناسي سلولی

و محقق و مدرس طب اسلامي ايراني


هوالشافی

بیماری های قلبی، پیشگیری و درمان در طب اسلامی – ایرانی

امروزه بیماری های قلب و عروق از مهمترین علل مرگ و میر در دنیا هستند، در میان بیماری های قلبی شاید بتوان بیماری گرفتگی عروق قلبی یا تصلب الشرایین را از با اهمیت ترین آنها نامید

علت تصلب الشرایین چیست؟

 

تا مدت ها فرض بر این بود که علت تصلب الشرایین خوردن روغن های حیوانی  است و به همین علت یکی از سفارش های دائمی تمام پزشکان به مردم این بود که مبادا روغن حیوانی ذره ای میل شود، زیرا بعلت داشتن کلسترول با عث سکته قلبی و مغزی می شود، ولی در کمال تعجب نه تنها بروز گرفتگی عروق قلبی و به دنبال آن سکته قلبی در مردمی که روغن های حیوانی مصرف نمی کردند کم نشد، بلکه متاسفانه بیشتر هم شد، سوال این است که بیماری تصلب الشرایین در کسانی که اصلاً به هیچ عنوان روغن های حیوانی مصرف نمی کنند چرا ایجاد می شود؟ و اغلب کسانی که دچار سکته مغزی می شوند از همین گروه هستند! امروزه برخی دانشمندان دیگر آن اعتقاد قدیمی را ندارند که علت گرفتگی عروق قلبی، خوردن روغن حیوانی است، بلکه آنها اعتقاد دارند که بیماری تصلب الشرایین، در اثر اختلال سلول های سیستم ایمنی بوجود می آید، به این علت که پدیده ی ایجاد و برداشت آتروم یا پلاک های تصلب الشرایین باید در یک موازنه و تعادل باشد و زمانی دچار گرفتگی عروق قلبی می شویم که، میزان ایجاد پلاک های آترومی، از قدرت و سرعت برداشت آتروم ها توسط سلول های ماکروفاژی خاص سیستم ایمنی بدن ما به نام سلولهای پاکسازی کننده یا Scavenger Cells بیشتر باشد، و این پدیده اتفاقاً در کسانی که روغن های نباتی مصرف می کنند به علت برآیند پایین تر انرژی سلولی، بیشتر است

عامل دیگر مصرف نمک های تصفیه شده یددار است، که خود مانند یک سم سلولی عمل کرده و باعث آسیب اندوتلیوم مویرگ ها در سراسر بدن شده و مقاومت محیطی را افزایش داده و باعث بالا رفتن فشار خون می شود و فشار خون موجب آسیب زدن به پوشش جداره ی عروق قلبی و سایر عروق بدن می شود و زمینه را برای تشکیل آتروم فراهم می کند. لذا توصیه ما مصرف نمک های طبیعی تصفیه نشده مثل پودر سنگ نمک است

عامل دیگر مصرف رب گوجه فرنگی است، که امروزه جایگزین زرد چوبه شده است، رب گوجه با اسیدی کردن خون موجب آسیب به سلول های پوششی یا سلول های اندوتلیال عروق شده و باعث تسهیل ایجاد آتروم می شود

عامل دیگر مصرف آب سرد فراوان شامل آب معدنی، آب لوله های شهری، آب یخچال، آب یخ و مانند آنها است، که به علت کاهش عملکرد NADH سلولی و کاهش برآیند تولید انرژی سلولی، موجب اختلال سلول های اندوتلیال و سلول های ایمنی برداشت کننده ی آتروم شده، و نهایتاً باعث تشکیل پلاک های آترومی در عروق قلبی می گردد، بنابراین توصیه ی ما مصرف شربت عسل خنک و یا آب جوش و خرما در بیماران قلبی و یا کسانی که در معرض خطر هستند، به جای آب سرد می باشد

عامل دیگر مصرف روغن های نباتی صنعتی است، که با عملکرد طبیعی سلول ها تداخل دارند و موجب ضعف متابولیسم سلول های اندوتلیال و سلول های ایمنی پاکسازی کننده ی آتروم ها یا Scavenger cells می شوند. لذا مصرف روغن های صنعتی نباتی، مایع، جامد و یا مخصوص سرخ کردنی نه تنها برای قلب و عروق آن مفید نیست، بلکه خود موجب تشکیل پلاک های آترومی در عروق قلبی و سکته زود رس قلبی خواهد بود

نکته ی مهم دیگر اینکه سلول های قلبی یا میوکاردیال، کل انرژی خود را صرفاً از متابولیسم یا سوخت و ساز اسید های چرب آزاد تهیه می نمایند که بهترین آنها در روغن های حیوانی طبیعی یافت می شود، بنابراین کسانی که کلاً خود را از این نوع روغن های حیوانی محروم می سازند دچار ضعف عملکرد عضلات قلب و در نتیجه ناتوانی پمپ قلبی و آسیب ناشی از کم رسیدن خون به سلول های اندوتلیال و سلول های ایمنی می شوند و زمینه برای سکته قلبی مهیا می شود

از عوامل دیگر می توان به مصرف گوشت مرغ های صنعتی اشاره کرد، که می تواند بعلت داشتن مواد صنعتی در ضعف سلول های اندوتلیال عروق و سلول های ایمنی بازجذب کننده ی آتروم ها بسیار موثر باشد، لذا پیشنهاد می گردد گوشت گوسفند جایگزین گوشت مرغ شود

از موارد دیگر می توان به پرخوری اشاره نمود که در این حالت گرچه ممکن است فرد از خوراکی های مفیدی که در مثلث سلامت (در وب سایت رسمی اینجانب در دسترس است) آمده استفاده نماید، ولی به علت پرخوری و فشار بیش از حد به سلول های بدن در اثر انباشتگی بیش از حد، سلول های پوششی عروق خونی و سلول های پاکسازی کننده ی عروق، آسیب می بینند و در نتیجه فرد دچار بیماری تصلب الشرایین می شود

 

عامل دیگر در بروز بیماری های قلبی کمبود عنصر منیزیم در رژیم غذایی است، که عمدتاً منیزیم در متابولیسم سلولی از طریق کلسیم دخالت دارد و موجب بهتر شدن عملکرد انقباضی عضله ی قلب می شود و قدرت پمپاژ عضله ی قلبی را افزایش می دهد، بنابراین توصیه می گردد از منابع غذایی و نه دارویی منیزیم در رژیم غذایی روزانه استفاده شود. از این نوع مواد غذایی در مثلث سلامت در قسمت غذاهای مفید نام برده شده است که بهترین آنها گردو، پسته، بادام و خرما است

مورد دیگر خوردن سردی ها با هم و بدون اضافه کردن مصلحات هر کدام است، که می تواند با تغییر منفی در متابولیسم سلولی، موجب شل شدن بافت همبند و همچنین اختلال عملکرد سلول های قلبی، اندوتلیال و سلولهای سیستم ایمنی بخصوص سلول های پاک سازی کننده یا Scavenger Cells شود و در نتیجه ایجاد گرفتگی عروق یا بیماری تصلب الشرایین نماید

از علل دیگر، مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان است که به علت اثر هیپوکسی یا کمبود اکسیژن در کنار اثرات مخرب سلولی ماده نیکوتین می تواند با وارد کردن آسیب به سلول های اندوتلیال و یا سلول های سیستم ایمنی، سرعت رسوب پلاک های آترومی را زیاد و سرعت پاکسازی عروق را از این پلاک ها کاهش دهد و در نتیجه موجب بروز سکته های قلبی گردد

مورد دیگر مصرف مشروبات الکلی است که می تواند بطور مستقیم باعث آسیب شدید سلول های اندوتلیال یا سلول های پوششی عروق خونی شود و در نتیجه به تدریج زمینه های لازم برای تشکیل پلاک های آترومی فراهم گردد

در گذشته تصور می شد مقادیر کم الکل طبی (الکل اتیلیک) برای سلامت سلول های بدن مفید است ولی امروزه آخرین تخقیقات علمی نشان می دهد که حتی مصرف مقادیر کم الکل نیز به عنوان سم سلولی عمل می کند

از علل دیگر می توان به اضافه وزن اشاره نمود که اکثراً اضافه وزن های فعلی مردم در واقع زیادتر بودن توده ی عضلانی یا چربی نیست بلکه اغلب به علت کاهش قدرت پمپ های سدیم و پتاسیم سطح سلول ها، آب در داخل سلول ها تجمع می یابد و لذا این افراد فقط اضافه وزن تورمی دارند، لذا با رعایت مثلث سلامت و اصلاح عملکرد سلول های مذکور اضافه وزن از بین می رود و فشار مضاعف از روی قلب و عروق برداشته می شود

از علل دیگر رنگین خواری است که می تواند موجب فشار روی سلول ها، بخصوص سلول های قلبی، سلول های اندوتلیال یا سلول های پوششی عروق یا تصلب الشرایین گردد، بنابراین همواره بهتر است تا حد امکان از خوردن غذاهای متنوع در هر وعده خودداری شود و سعی شود از یک نوع غذا تغذیه انجام شود، زیرا هر نوع غذا برای هضم خود نیاز به یک گروه خاص از آنزیم ها دارد و رنگین خواری به علت فشار متابولیکی بر روی سلول ها، موجب کاهش برآیند انرژی و عملکرد سلول های مختلف می شود

 

عامل دیگر خوردن فراوان ترشی هاست که به علت اسیدی کردن محیط اطراف و داخل سلولی، باعث اختلال عملکرد متابولیکی سلول ها می شود و در نتیجه سلول های اندوتلیال آسیب دیده و موجب رسوب آتروم در جدار عروق شده و از طرفی قدرت برداشت این پلاک ها از سطح عروق قلبی کاهش می یابد و می تواند در طی زمان منجر به انسداد عروق قلبی و سکته قلبی شود

عامل دیگر کم تحرکی، بی تحرکی و ورزش نکردن است که می تواند برای سلول های بدن بسیار زیانبار باشد، زیرا ورزش و تحرک موجب بهبود وضعیت خون رسانی به تمام سلول ها می شود و بی تحرکی و کم تحرکی و خواب زیاد می تواند موجب کاهش انرژی سلولی و عملکرد نامناسب سلول های اندوتلیال، سلول های قلبی و سلول های سیستم ایمنی بدن گردد و در نتیجه میزان بروز بیماری تصلب الشرایین و سکته ی قلبی را افزایش دهد

پس لازم است در کنار رعایت کامل مثلث سلامت، یک ورزش یا نرمش منظم و مداوم در دستور کار زندگی روزمره همه ما قرار گیرد

بیماری های عصبی و رابطه مستقیم آن با سلامت قلب

برای پی بردن به بسیاری از مشکلات عصبی باید در ابتدا از سلامت قلب بیمار مطلع شد

دکتر حسن اکبری در گفت و گو با خبر نگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران گفت: بسیاری از بیماری هایی که به صورت عصبی بروز می کند به قلب مربوط می شود، به صورتی که وقتی برون ده قلب به اندازه کافی کار نکند، خون کمتری تولید می شود و میزان اکسیژن خون نیز کاهش می یابد، که باعث می شود مقدار خون کمتری به سلول های مختلف بدن و بخصوص مغز برسد و این خود باعث اختلالات عصبی می شود

این متخصص با بیان اینکه طب سنتی جدید به طور کامل موافق با طب سنتی قدیم در زمینه ارتباط مغز با اعصاب است اظهار کرد: وفتی مغز فرد خون کافی دریافت نمی کند باعث کاهش قدرت عضلانی و ایجاد ضعف و سر خوردگی می شود که فرد در طول روز نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد و اختلال رفتاری، تنش روحی و بی حوصلگی را در پی دارد

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران در ادامه افزود: یکی از عوامل مهم تغییر ضائقه عصبی افراد اصلاح محیط اطرافشان است به گونه ای که باید تمام ورودی های بدن مانند: خوردن، آشامیدن، شنوایی و حتی صحنه هایی که چشم می بیند را کنترل کرد

وی با بیان اینکه داروهای سنتی تقویت قلب تاثیر مستقیم بر روی تقویت اعصاب دارند گفت: بهتر است بجای استفاده از نوشیدنی های مصنوعی و گاز دار از بادرنجبویه (معروف به چای امیرالمومنین)، دمنوش زعفران، عرق بیدمشک و آب سیب زرد استفاده شود

این متخصص طب سنتی در پایان خاطر نشان کرد: برای آشنایی با ورودی های بدن که برای قلب و اعصاب مفید است می توانید از کتاب “مثلث سلامت” نوشته خود ایشان در این زمینه استفاده کنید


هوالشافی

ماست بدون مصلح ایجاد پوکی استخوان یا رفع آن؟

همۀ ما فکر می کنیم برای جلوگیری از پوکی استخوان لازم است روزانه مقداری زیادی ماست بخوریم، غافل از آنکه ماست بعلت دارا بودن اسید لاکتیک و پایین آوردن ph یا اسیدیته خون بر عکس تصّور ما موجب جدا شدن یون کلسیم از استخوان ها می شود و باعث پوکی استخوان ها می شود

چه باید کرد؟ 

در روایتی از امام موسی کاظم علیه السلام هست که می فرماید: اگر می خواهی خوردن ماست به تو ضرری نرساند، آن را با یک هضم کننده بخور

از این روایت چند برداشت می توان داشت اول اینکه بطور کلی خوردن ماست بصورت خالص مضر است و لازم است برای اصلاح آن ضرر، به آن یک افزودنی اضافه کرد، تا اینکه تأثیر منفی موجود در ماست را خنثی نماید، همانگونه که در ابتدای بحث ذکر شد ماست حاوی اسید لاکتیک است و مصرف آن موجب اسیدی شدن محیط متابولیکی بدن و استخوان ها می شود

پس موادی که باید به ماست افزوده شود باید خنثی کنندۀ این پدیدۀ اسیدیته باشد ولی آیا اثرات منفی فقط ایجاد اسیدیته است و یا با مکانیسم های دیگر هم می تواند موجب اختلال متابولیسم شود و برای خنثی کردن آنها نیز باید مواد دیگری اضافه شود؟

:حال مقداری راجع به ماست و خواص آن و مصلحات آن توضیح می دهیم

 

برای درست کردن ماست ابتدا یک میکروارگانیسم تخمیر کننده یا همان مخمر ماست را به شیر اضافه می نمائیم و آن را در دمای 37 درجه سانتیگراد قرار می دهیم، بنابراین مخمر، قند موجود در شیر را که لاکتوز است، تجزیه می کند و ماحصل آن تولید انرژی برای مخمر و متابولیت و مواد ضایعاتی آن می شود اسیدلاکتیک، که خود اسیدلاکتیک برای ادامۀ رشد و نمو میکرواورگانیسم ضرر دارد و موجب توقف رشد مخمر می شود، و از همین جا است که این اسید برای سلولهای بدن ما هم ضرر دارد پس باید موادی به ماست اضافه کرد تا این مواد را خنثی نماید.

:حال ببینیم چه موادی برای اصلاح ماست بکار می رود   

در ادامه روایت امام موسی کاظم علیه السلام می فرمایند: مصلح ماست زینیان (نام فارسی آن نانخواه است) می باشد که یک گیاه دارویی است و معمولاً در عطاری های بزرگ یافت می شود، با توجّه به اینکه زینیان دارای گرم و خشک است اضافه کردن آن به ماست، طبع سرد و تر ماست را خنثی می نماید و همچنین در طب ایرانی و سنتی نیز از داروهای گیاهی دیگری که طبع گرم و خشک دارند برای اصلاح ماست استفاده می گردد، از آن جمله می توان به گل محمدی، آویشن، نعناع، پونه، فلفل سیاه، موسیر و کنجد اشاره نمود.

البته می توان با اضافه کردن کمی نمک نیز طبع سرد و تر ماست را اصلاح کرد

بهتر است حتی المکان از ماست شیرین و پر چرب استفاده شود و به جای ماست خالص از ماست به همراه مصلحات استفاده نمائیم تا دچار ضررهای ماست بدون مصلح نشویم

در اضافه کردن سایر سردی ها به ماست باید به ازای هر سردی یکی از گرمی های فوق به مجموعه اضافه شود ولی افراد دیابتی، ام اسی ها و روماتیسمی ها و بیماریهایی مانند آنها که طبع سرد دارند کلاً بهتر است تا بهبودی کامل ماست با مصلح یا بدون مصلح را مصرف نکنند

هوالشافی

عمر کوتاه یا عمر طولانی؟

بدن ما از میلیارد ها سلول تشکیل شده است و این سلول ها بافت ها و اعضای مختلف بدن ما را می سازند، اگر سلول ها درست کار کنند بافت ها و اعضایی مثل قلب، کبد، کلیه ها، ریه ها و مغز ما درست کار می کنند و ما هم سالم هستیم و اگر عملکرد سلول های بدن دچار اختلال و نقص گردد، بافت ها و اعضا دچار اختلال عملکرد می شوند و ما بیمار می شویم

ضمانت عملکرد صحیح سلول های بدن ما در گرو کافی بودن میزان انرژی لازم برای کار هر یک از اندامک های داخل سلول ها مثل میتوکندری ها، رتیکولوم اندوپلاسمیک صاف و خشن، دستگاه گلژی، لزوزوم ها است، تغذیه صنعتی امروز که ریشه در فرهنگ غربی دارد عمدتاً موجب کاهش انرژی عملکردی این اجزاء سلولی شده است و این ارمغان غرب برای زندگی مردم است:

جایگزینی روغن های نباتی صنعتی شامل مایع، جامد و مخصوص سرخ کردنی به جای روغن های کنجد، زیتون و روغن های حیوانی طبیعی

جایگزینی گوشت گاو و مرغ به جای گوشت گوسفند

جایگزینی مواد صنعتی مثل انواع سس ها و رنگ های غذایی به جای ادویه جات سنتی مثل زرد چوبه، زعفران و فلفل سیاه

جایگزینی قند و شکر سفید به جای خرما و انجیر و کشمش و انواع شیره های طبیعی

جایگزینی آرد سفید سبوس گرفته به جای آرد قهوه ای دارای سبوس طبیعی

جایگزینی برنج شلتوک گرفته به جای برنج سبوس دار

جایگزینی نمک خالص محتوی سدیم و کلر و اضافه کردن ید مولکولی به آن که قراردادن دو سم در کنار هم است به جای نمک طبیعی که خود دارای ید و سایر مواد لازم برای سلول های بدن ماست

جایگزینی آب کلر دار و حاوی وایتکس به جای آب طبیعی جوشیده شده

جایگزینی انواع نوشابه های کولا دار و ماءالشعیرهای صنعتی فراهم شده از اسانس و شکرهای صنعتی به جای انواع شربت های عسل و عرقیات سنتی

و وارد کردن گوجه فرنگی و رب آن بعنوان جزء لاینفک غذاها

نمونه هایی از این تهاجم وسیع به سلامت جامعه ماست که موجب کاهش طول عمر مردم ما شده است ولی در عین حال ادعا می شود که امروزه متوسط عمر انسان را توانسته اند با همین روش ها  افزایش دهند، در حالی که این یک ادعای دروغ بیش نیست 

البته این نکته درست است که در قدیم به علت مرگ و میرهای دست جمعی در اثر بیماری های واگیردار مانند وبا و طاعون، مردم میانگین عمر کمتر داشته اند، چون در این مرگ و میر ها اغلب کودکان طعمه بیماری می شدند و لذا جمع سن کودکان با افراد کهنسال در قدیم میانگین سن جامعه را پایین آورده است، ولی یادمان باشد که امروزه کمتر کسی است که به سن پنجاه و شصت سالگی برسد و یک بیماری واگیردار خطرناک مثل دیابت، فشار خون، گرفتگی عروق قلبی، انواع سرطان، بیماری های خود ایمنی، اضافه وزن، ناراحتی گوارشی و سوء هاضمه و یبوست مزمن را نداشته باشد و دیگر از آن عمرهای طولانی بالای صد سال که در تاریخ ما به فراوانی ذکر شده است خبری نیست و بسیاری از مردم یا عمرها در حد پنجاه، شصت سال دارند و یا در بیست سال آخر عمر که به سختی به هفتاد و هشتاد و ندرتاً به نود سال می رسد دائماً با انواع بیماری ها دست به گریبان هستند و لازم است به طور مرتب انواع دارو های شیمیایی را برای کنترل دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی و غیره مصرف نمایند و دست آخر هم آلزایمر در کمین نشسته است و به اینها باید انواع جراحی ها و دوخت و دوزها و لیزر درمانی های عروق چشم و سایر نقاط بدن را اضافه نمود

بنابراین آنچه امروزه افزایش متوسط عمر جامعه اعلام می شود کاهش بیماری های واگیردار به علت ضد عفونی کردن آب مصرفی مردم است که باز در طولانی مدت موجب آسیب سلولی بعلت اثرات سمی کلر برروی سلول ها و کم کردن عمر خواهد بود

حال اگر تغذیه مردم اصلاح شود و نحوه غذا خوردن و ترکیب آنها آنگونه که فرموده قرآن و اهل بیت علیهم السلام است باشد و منابع آب و میوه ها و سبزیجات از مواد شیمیایی عمدی که به آنها اضافه می شود پاک گردد، آنموقع است که می توانیم جمعیتی داشته باشیم که تا سن بالای صد سال سالم باشند و نیازی به مصرف داروهای شیمیایی نداشته باشند و از فکر و ذهن مردم تا زمان مرگ، در جهت شکوفایی، بالندگی و گسترش دانش و فن آوری استفاده شود. نه اینکه همه افراد مسن جامعه به نحوی درگیر بیماری های خود باشند و نتوان از تجربه های گرانبهای آنان استفاده نمود

 

در بسیاری از کشورهای پیشرفته هم که ادعا می شود مردم عمر طولانی دارند باز اغلب بعد از شصت سالگی با بیماری ها دست به گریبان هستند و به زور جراحی و دارو ها زنده می مانند و اغلب آلزایمر روی قوای ذهنی آنان اثر منفی دارد. حال آنکه علمای ما مثل حضرت امام (ره) و آیت ا… اراکی، بهجت، مرعشی نجفی و گلپایگانی تا نزدیک 90 تا 100 سالگی کاملاً هوشیار و مشغول به تحقیق و تدریس بوده اند

هوالشافی

فواید طب اسلامی ایرانی

مصاحبه رابط نیوز با دکتر حسن اکبری

رابط نیوز: در طب اسلامی چون هدف از خلقت، تکامل انسان و در نهایت لقاء الهی است، جسم به عنوان مرکب روح تلقی می‌شود و راهنمایی های لازم برای پیشگیری از بیماری‌ها و حفظ سلامت ارایه شده است. به نظر می‌رسد مشکل اصلی در بهداشت و درمان امروز کشور عزیز ما در نوع دید به طب است که عمدتاً نشأت گرفته از مکتب طب غربی است که در این مکتب، حیات انسان در حیات جسمانی آن خلاصه می‌شود و بیماری‌ها تماماً بلا تلقی می‌شود و اغلب درمان‌ها به رفع علائم ظاهری و دردها محدود می‌گردد و در رفع علل اصلی و ریشه‌ای بیماری‌ها کمتر موفق است.

در طب اسلامی چون هدف از خلقت، تکامل انسان و در نهایت لقاء الهی است، جسم به عنوان مرکب روح تلقی می‌شود و راهنمایی های لازم برای پیشگیری از بیماری‌ها (حفظ الصحه)، حفظ سلامت (بهداشت) و دستورات درمان بیماری‌ها از طریق کتب الهی و دو رأس آنها قرآن کریم، احادیث اهل بیت علیهم السلام و انبیاء عظام برای مردم ارایه شده است و این دستورات جزو روزی خلایق در نظر گرفته شده است.

 این دستورات شامل دستورات معنوی و مادی می باشد، دستورات معنوی قبل از بسته شدن نطفه با نیت خالص الهی پدر و مادر شروع می شود، سپس برای تمام مراحل زندگی از دوره جنینی گرفته تا شیرخوارگی، کودکی، نوجوانی، جوانی، پیری، مرگ و پس از مرگ ادامه دارد که با اجرای دقیق آنها سعادت دنیا و آخرت انسانها تامین می گردد. در رأس دستورات مادی تغذیه است که هم در نوع غذاهای مصرفی و هم نحوه مصرف آنها دستورات فراوان وجود دارد. همچنین از حجامت به عنوان درمان تمام بیماری‌ها ذکر شده است (فرمایش حضرت رسول (ص): الحجامة دواء کل داء)، در کنار آنها از فصد، زالودرمانی، جراحی و در نهایت از کیل به عنوان آخرالدواء اسم برده شده است

 

 

:منافع اشاعه طب اسلامی ـ ایرانی را به طور خلاصه می‌توان چنین فهرست کرد

 ۱ـ صرفه جویی ارزی ناشی از کاهش چشمگیر نیاز به مصرف داروهای شیمیایی و جایگزینی این داروها با داروهای گیاهی تولید داخل کش

 ۲ـ اشتغال زایی ناشی از کاشت، داشت، برداشت، بسته بندی و پخش داروهای گیاهی

 ۳ـ اشتغال زایی ناشی از تولید، بسته بندی و پخش مواد غذایی مفید تولید داخل به جای غذاهای صنعتی مضر

 ۴ـ استقلال از نظر طب نظامی به علت داخلی بودن و عدم وابستگی به مواد اولیه خارجی محصولات تغذیه ای، داروهای گیاهی و تجهیزات اعمال یداوی .

 ۵ـ افزایش قدرت نفوذ فرهنگ اسلامی از طریق اشاعه طب اسلامی ـ ایرانی در سایر کشورها به خصوص در کشورهای اسلامی و حتی کشورهای غربی و غیر اسلامی.

 ۶ـ قدرت نفوذ فرهنگی در زمینه انقلاب اسلامی در سایر کشورها از طریق اشاعه طب اسلامی ـ ایرانی

در بعد اقتصاد در پزشکی لازم به توضیح است که خانواده‌هایی که به دستورات طب اسلامی ـ ایرانی عمل می‌نمایند مصرف سرانه دارو تا حد ۱۰% مصرف سرانه متوسط جامعه فعلی کاهش می یابد و لذا با در نظر گرفتن اینکه سالانه حدود یک هشتم بودجه کشور صرف یارانه دارو در کشور می‌شود و با این ترتیب در صورتی که بودجه کشور حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شود، سالانه قریب ۳۵۰ هزار میلیارد ریال فقط در سوبسید دارو صرفه‌جویی خواهد شد. این رقم را می توان به صرفه‌جویی‌های ناشی از پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها که در اثر افزایش قدرت سیستم ایمنی ناشی از تغذیه سالم با دیدگاه قرآنی و حدیثی ایجاد می شود اضافه نمود، بیماریهایی مانند سرماخوردگی ساده تا بیماریهای نئوپلاستیک و بیماریهای خود ایمنی از این قبیل هستند.

مسلماً در صورت افزایش قدرت ایمنی افراد جامعه بیماریهای پیشرفته ای که نیاز به جراحی داشته باشد، کاهش می‌یابد و لذا صرفه جویی در زمینه فضاهای فیزیکی، تجهیزات و نیروی انسانی بیمارستانی بالطبع کاهش می یابد و از این طریق نیز صرفه جویی جدی حاصل می گردد. لازم به ذکر است که بسیاری از اختلالات اجتماعی، به دلیل درست عمل نکردن سلولهای مغز و اعصاب می باشد که از آن جمله می توان به انواع اختلالات رفتاری مانند پرخاشگری، اضطراب، افسردگی و اختلال رفتاری دو قطبی اشاره نمود که اغلب آنها با رعایت دستورات طب اسلامی – ایرانی به طور خودکار مرتفع می شوند و از این نظر نیز به سلامت جامعه کمک می شود و منجر به صرفه جویی اقتصادی می گردد

همچنین در بسیاری از موارد علت رو آوردن برخی افراد به مواد مخدر اختلالاتی می‌باشد که ناشی از بیماری سلول های سیستم اعصاب مرکزی و محیطی می باشد تا جبران این اختلالات به صورت ظاهری و مقطعی بشود که در صورت اصلاح تغذیه مردم و رعایت دستورات طب اسلامی – ایرانی، امید است که در آینده آمار معتادان جدید به مواد مخدر کاهش یابد، بعلاوه بعضی از کسانی که دست به مصرف مواد مخدر می برند، به علت وجود بیماریهای مزمن همراه با دردهای مزمن می باشد که باز با رعایت دستورات طب اسلامی – ایرانی و پیشگیری از بروز چنین بیماریها یی و به دنبال آن ایجاد دردهای مزمن، از مصرف مواد مخدر دراین پیش زمینه هایی نیز جلوگیری می گردد

 

متاسفانه در مکتب طب غربی، اغلب به جای پرداختن به علت‌ها با معلول‌ها برخورد می شود و بنابراین اصل بیماری که ناشی از عملکرد مختل شده سلول‌ها به علت تغذیه نامناسب و ناکار امد است مانند آتش زیر خاکستر باقی می‌ماند و با قطع داروها مجددا شعله‌ور می شود. به طور مثال در بیماری که دچار نوعی بیماری خود ایمنی است که در آن اختلال در مرگ برنامه ریزی شده سلولی و عدم تحمل خود در سلول های ایمنی فر بوجود آمده است و در طب اسلامی ـ ایرانی با اصلاح تغذیه و مزاج بیمار اختلالات سلولی به طور دایمی برطرف می گردند، در طب غربی جهت از بین بردن درد و التهاب اندام بیمار از داروهای ضد التهاب مانند کروتن در مرحله اول استفاده می شود و سپس با پیشرفت علائم طبیب ناگزیر است از داروهای قوی تر سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند سیکوفسفاماید و آزاتیوپرین استفاده نماید و بیمار به این ترتیب در این مکتب هیچ گاه بهبود کامل نخواهد یافت و در نهایت در اثر عوارض ناشی از داروها و بعضا بروز عفونت های فرصت طلب یا عوارض کلیوی و یا کبدی از پای درمی آید، در حالی که در طب اسلامی ـ ایرانی چون منشاء بیماری که همان تغذیه می باشد در وهله اول هدف قرار می گیرد بنابراین ریشه بیماری درمان می شود و تمام سلولهای بیمار به حالت نرمال هدایت می شوند و لذا در این مکتب بیمار بهبودی کامل را تجربه می‌کند و یا اصطلاحاً شفا می یابد و می تواند بدون دارو، عمر طبیعی خود را سپری نماید و به زندگی عادی بازگردد

 همانطور که می دانیم در تمام جوامع بزرگترین سرمایه ها، سرمایه های انسانی است و اگر بتوان از خارج شدن این سرمایه‌های ارزشمند در سنین جوانی از چرخه اقتصاد کشور جلوگیری نمود. بزرگترین صرفه جویی اقتصادی صورت گرفته است

من فکر می کنم شما باید بتوانید بیش از یک دلیل برای رتبه بندی انتخاب کنید.

نوبت دهی حضوری

ساعت کاری مجموعه

سایت محصولات مثلث سلامت

زیستار نیوز

لطفا بر روی لینک زیر کلیک کنید

آدرس مجموعه: تهران، سه راه ملارد، روبروی شهرک جعفریه، بلوار امام حسین، محله یبارک، میدان خداوردی لو، ک بوستان یازدهم، ک سلامت ، پ 6 

همچنین با استفاده از نرم افزارهای مسیریابی بلد یا نشان می توانید آدرس مجموعه را به راحتی پیدا کنید.اینجا کلیک کنید

مطب دکتر اکبری

همان
گونه که امروزه کارشناسان و متخصصان علوم غذایی درباره خواص تغذیه‌ای و درمانی شیر
و فرآورده های آن نظرات مختلفی ارائه می‌دهند، در طب سنتی نیز براساس نوع مزاج فرآورده
لبنی و طبع افراد، توصیه‌های غذایی زیادی شده اما یکی از سردرگمی‌های مردم درباره توصیه‌های
طب سنتی درخصوص لبنیات این است که در برخی منابع قدیمی، مصرف فرآورده‌هایی چون شیر،
ماست و دوغ به طور کلی منع شده است.

علی
بهادری متخصص طب سنتی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج فارس، با بیان
اینکه درمانگران طب سنتی برای نوشیدن شیر هنگام وعده‌های غذایی به قواعد و ضوابط خاصی
معتقدند و مصرف شیر را مفید نمی‌دانند، افزود: آنها بر این باورند حتما باید میان خوردن
غذا، نوشیدنی یا خوراکی ترش و شیر فاصله وجود داشته باشد. مثلا اگر فردی در وعده صبحانه،
آب پرتقال میل کرده باشد، نباید بلافاصله شیر بنوشد، زيرا این شیر خاصیت خود را از
دست می‌دهد و با ترکیب شدن با پرتقال در معده موجب تولید خلط فاسد مي‌شود.

وی
اضافه کرد: بهتر است بعد از خوردن پرتقال یا آب پرتقال نیم ساعت صبر کنید و بعد شیر
بنوشید و اگر ابتدا شیر نوشیده‌اید باید يك ساعت صبر کنید تا شیر به طور کامل هضم شود
و بعد آب پرتقال وارد دستگاه گوارش شود تا بدن از مضرات ترکیب این دو ماده در امان
بماند.

بهادری
با اشاره به اینکه لبنیات که شیر یکی از مهم‌ترین موارد آن است تاثیر قابل ملاحظه‌ای
بر تحریک و کشش عضلات، استخوان‌سازی، افزایش استحکام و مقاومت دندان‌ها دارد، بیان
کرد: شیری که امروزه در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی در اختیار مردم قرار
می‌گیرد شیر حیوانی است که از سه بخش آب، پنیر و چربی تهیه می‌شود که میزان هر یک از
این مواد در شیر متغیر است، اگر میزان هر یک از این مواد آب، پنیر و یا چربی در شیر
بیشتر باشد، به ترتیب طبع شیر دچار «سردی و تری»، «گرمی و خشکی» و «سردی و خشکی» می‌شود
و خواص درمانی و غذایی ویژه‌ای پیدا می‌کند و هر کدام برای درمان یا تسکین یک بیماری
مفیدند.

وی
افزود: یکی از مهم‌ترین نکاتی که شاید کمتر پزشک و متخصص تغذیه‌ای به آن توجه کند این
است که شیر مجموعه‌ای از چند غذاست و توسط یک موجود زنده تولید می‌شود، بنابراین نوع
زندگی، کیفیت زندگی، کیفیت مواد غذایی حیوان و شرایط زندگی و استرس‌‌های محیطی می‌تواند
تاثیر زیادی بر کیفیت شیر دام داشته باشد بنابراین اینها مواردی است که ما در مورد
آنها اطمینان چندانی نداریم و نمی‌دانیم که کدام‌یک از آنها، چگونه و در چه شرایطی
شیر را تولید کرده و به دست شما رسانده‌اند. درنتيجه از آنجا که نظارت دقیقی بر نوع
غذا، داروها و شیوه زندگی‌ دام‌ها در کشور وجود ندارد به راحتی نمی‌توان نسبت به خواص
دارویی و تغذیه‌ای آنها مطمئن بود.

نظر دکتر اکبری در مورد شیر

بهادری
اشاره به اینکه شیر چه حیوانی برای مصرف مناسب‌تر است، گفت: از نظر این که شیر چه
حیوانی برای انسان مناسب‌تر است، باید گفت شیر حیوانی که مدت حاملگی آن نزدیک به
مدت زمان بارداری انسان باشد، از نظر تغذیه مناسب‌تر است. بهترین شیر، شیر گاو
جوان، چاق و سالم است که در مراتع چریده باشد و آن شیر، طعم و بوی نامطبوع نداشته
باشد.

وی
اضافه کرد:شیر گاو که مدت بارداری آن همچون انسان 9 ماه است، برای تغذیه بخصوص
اطفال مناسب‌تر بوده، در درجه بعد شیر بز و سپس شیر گوسفند مفید است. این متخصص می‌افزاید،
شیر گاو برای شکل‌گیری و استحکام استخوان‌ها بهبود علائم پیش از قاعدگی، داشتن
ناخن و دندان و موی سالم‌تر، کنترل دیابت نوع دو و پیشگیری از سرطان پستان و روده
بزرگ بسیار مفید است و از نظر طب سنتی در افراد گرم مزاج، اشتها آور و چاق‌کننده
است و سبب لینت مزاج و رفع یبوست می‌شود.

این
متخصص طب سنتی مصلح را اصلاح کننده مزاج خوردنی یا آشامیدنی انسان دانست و عنوان
کرد:  خوراکی است که اگر همراه با غذایی
مصرف شود، ضرر آن خوراکی را رفع می‌‌کند یا به اثر بیشتر آن کمک یا قوت آن را حفظ
می‌‌کند.

وی
به اشخاصی اشاره کرد که نباید از شیر استفاده کنند زیرا شیر می تواند در برخی افراد
سبب تشدید ناراحتی ‌شود، بیان کرد: بیماران با مشکلات طحال، مبتلایان التهاب کبد،
مبتلایان صرع، کسانی که تپش قلب و معده ضعیف دارند و افراد دچار بیماری‌های ناشی
از سوء مزاج بلغمی از جمله دردهای مفصلی، سردرد و ضعف اعصاب، نباید در مصرف شیر
زیاده‌روی کنند.

بهادری
اضافه کرد: از نگاه طب سنتی تنها افرادی که میزان اخلاط بدنشان متعادل است، می‌توانند
به راحتی شیر مصرف کنند و افرادی که در بدنشان به ویژه در معده آنها خلط غالب  وجود دارد باید با دستوری خاص و به میزان اندک با
مشاوره متخصص طب سنتی برای خوردن شیر اقدام کنند. 

این
متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: اگر فردی در معده‌اش خلط بلغم زیاد باشد یعنی با علائمی
همچون پر آب شدن دهان، سفیدی صورت و دیرهضمی غذا رو به رو باشد با زیاد خوردن شیر موجب
افزایش خلط غالب یعنی بلغم می‌شود و دراین حالت عوارض ناشی از افزایش این خلط را تجربه
می‌کند. این شرایط برای افرادی که خلط غالب بدن آنها صفرا و دم باشد نیز اتفاق می‌افتد
و مشکلاتی را برای آنها به وجود می‌آورد، بنابراین مصرف شیر باید با مشاوره متخصص طب
سنتی انجام شود و افرادی که دچار خلط غالب هستند با پاکسازی و متعادل سازی خلط‌ها نسبت
به مصرف شیر اقدام کنند.

بهادری،
مصرف همزمان شیر با گوشت، تخم مرغ، ماهی، میوه (به صورت شیرموز) و خوراکی‌های ترش
و شور زیان‌آور دانست و گفت: ضمن این که مصرف غذا بلافاصله پس از نوشیدن شیر و
خوابیدن به دنبال آن نیز توصیه نمی‌شود.

وی
افزود: برخی مردم در وعده صبحانه شیر را با تخم‌مرغ میل می‌کنند یا در برخی وعده‌های
غذایی استیک گوشت را با شیر میل می‌کنند در حالی که نمی‌دانند ترکیب این دو غذا در
کنار هم موجب سنگینی معده و انسداد اندام‌های گوارشی می‌شود و به دنبال این مسئله فرد
دچار یبوست می‌شود.

بهادری
اظهار کرد: حالا اگر این فرد، زنی باردار باشد و شیر را با گوشت (فرقی نمی‌کند گوشت
قرمز یا گوشت سفید) میل کند این یبوست و دل‌پیچه را به نوزادش هم منتقل می‌کند، بنابراین
توصیه شده در صورتی که فرد شیر می‌نوشد حتما يك ساعت بعد از آن سراغ غذاهایی که از
گوشت و تخم‌مرغ تهیه شده، برود و در صورتی که گوشت یا تخم‌مرغ میل کرده به مدت سه ساعت
صبر کند تا این غذا هضم شود و پس از آن شیر بنوشد تا بتواند از خواص درمانی آن بهره‌مند
شود.

وی
با بیان اینکه  از دیدگاه طب سنتی بهترین
ماست، ماستی است که از شیر تازه گاو تهیه شده باش، افزود:طبیعت ماست، سرد و ‌تر
است و هر چه ترش‌تر و رقیق‌تر باشد، ‌سردی و تری آن زیادتر می‌شود. مصلح ماست،
مربای زنجبیل، زنیان، نعناع، آویشن، سیر، کاکوتی، زیتون، سیاه دانه و پونه است.

این
متخصص طب سنتی خاطرنشان کرد: برای رفع سردی ماست به آن فلفل اضافه نکنید، زیرا
ترکیب حاصل از آن برای بدن مضر است چون ماست سبب افزایش رطوبت بدن می‌شود، برای
افراد لاغری که تمایل به افزایــش وزن دارنــــد در کنار دیگر توصیه‌های غذایی می‌تواند
مناسب باشد، همچنین برای کاهش تشنگی و تقویت نیروی جنسی گرم مزاجان گزینه مناسبی است.

بهادری
ضمن اشاره به این که ماست دیر هضم است و مصرف زیاد آن برای سرد مزاجان و افرادی که
معده سرد دارند مناسب نیست، گفت: مصرف همزمان ماست با گوشت یا ماهی برای همه بخصوص
مبتلایان دردهای مفصلی مناسب نیست و می‌تواند سبب تشدید بیماری شود، ضمن این که
مداومت بر مصرف همزمان گوشت یا ماهی با ماست به دلیل تولید بلغم می‌تواند احتمال
ابتلا به لک و پیس را افزایش دهد.

به
گفته وی، یکی از منابع غنی کلسیم‌دار، ماست چکیده است. طبیعت ماست چکیده گرم و‌ تر
است و مصلح آن مغز گردو، آویشن، عسل و نعناع خشک است. افرادی که با مصرف ماست و
شیر، درد مفصلی‌شان تشدید می‌شود، می‌توانند از ماست چکیده به همراه مصلح استفاده
کنند.

وی
با بیان اینکه طب سنتی درباره کشک نیز توصیه‌های دارد افزود: یکی از مواد غذایی که
در طب سنتی برای حفظ سلامت استخوان به آن اشاره شده، کشک است. افرادی که تحمل لاکتوز
(قند شیر) را ندارند و قادر به مصرف شیر نیستند یا کسانی که درد مفصلی دارند و با
مصرف ماست، دردشان تشدید می‌شود، می‌توانند برای تامین بخشی از کلسیم مورد نیاز
بدن از کشک به صورت کاله جوش (ترکیب کشک، پیاز داغ، نعناع و گردو) استفاده کنند.
به دلیل آن که نسبت کلسیم به فسفر کشک مناسب است، می‌تواند در پیشگیری از پوکی
استخوان و جلوگیری از پیشرفت آن موثر باشد.

بهادری
اضافه کرد: در برخی مناطق ایران، دوغ را با پونه استفاده می‌کنند. پونه، نعناع،
کرفس، جعفری و زیره گیاهانی هستند که می‌توانند باعث جذب بیشتر کلسیم شوند. در کتب
طب سنتی آمده است این گیاهان می‌توانند سبب تقویت سلول‌های استخوان‌ساز شوند.

به
گزارش ایسنا، محققان بر این باورند که افراد تا سن 30 سالگی فرصت دارند تا کلسیم در
استخوان‌هایشان ذخیره کنند و پس از آن کلسیم از استخوان برداشت می‌شود لذا با توجه
به بار بیماری‌های ناشی از کمبود کلسیم نظیر پوکی استخوان و شکستگی‌های ناشی از آن
لازم است تا لبنیات به مقدار کافی در جیره غذایی روزانه همه گروه‌های سنی قرار گیرد.

با
نگاهی به هرم غذایی، که میزان مورد نیاز مصرف گروه‌های غذایی را برای ما مشخص می‌کند،
مشاهده می‌کنیم که شیر و لبنیات در سومین ردیف این راهنما قرار دارند و بر اساس آن
می‌باید روزانه 2 تا 3 سهم از آن در برنامه غذایی افراد گنجانده شود.

اما
در طب سنتی زمان خوردن برخی مواد غذایی و همچنین این که آن ها را با چی بخوریم و
با چی نخوریم خیلی مهم است؛ یکی از این مواد غذایی لبنیات است که باید بیشتر در مصرف آنها دقت شود.قهوه گانودرما برای چاقی قهوه گانودرما برای چاقی ؛ فواید قهوه گانودرما برای چاق شدن همگی در سایت فال و خواب.امیدواریم این مطلب که حاصل …

خواص گل گاوزبان برای افسردگی خواص گل گاوزبان برای افسردگی ؛ خواص شادی آور گل گاوزبان برای درمان افسردگی همگی در سایت فال و خواب.امیدواریم …

صبر زرد برای قطع شیردهی صبر زرد برای قطع شیردهی ؛ از شیر گرفتن کودک با صبر زرد + تهیه صبر زرد همگی در سایت …

نظر دکتر اکبری در مورد شیر

دکتر حسن اکبری سرکه شیره ؛ فواید سرکه شیره از نظر دکتر حسن اکبری همگی در سایت فال و خواب.امیدواریم این مطلب که حاصل تلاش تیم خواص مواد غذایی سایت است مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.

همانطور که می دانید قرآن کریم از بهشت با نام جنت نام برده است و معنی جنت باغی است که درختان میوه فراوان دارد.همچنین در این کتاب آسمانی از میوه های زیادی نام برده شده است.

بیشتر بخوانید : گوشت گنجشک در تهران ؛ در کدام مکان های شهر تهران می توان گوشت گنجشک تهیه کرد؟

امروزه با پیشرفت جوامع بشری بیماری ها هم پیشرفت زیادی کرده اند و یکی از راه های نجات انسان از بیماری های مختلف شناخت کامل طبیعت و آشنایی با خواص گیاهان و میوه ها است.

از مهمترین میوه هایی که در قرآن از آنها نام برده شده است می توانیم به انجیر و زیتون اشاره کنیم که به تازگی یک گروه تحقیقات ژاپنی پی به خواص فوق العاده مصرف یک عدد انجیر و هفت عدد زیتون شده است.

پس از اینکه یکی از قرآن پژوهان مصری اعلام کرد که خداوند در قرآن به انجیر و زیتون قسم خورده است و نام انجیر یک بار و نام زیتون هفت بار در قرآن آمده است ، رییس این گروه مسلمان شد.

سرکه شیره دارای طبع سرد است و هر ۱۰۰ گرم سرکه شیره دارای حدود ۲۸ کالری است.

مهمترین خاصیت آن تقویت سیستم ایمنی بدن است.

از بین بردن لکه‌های پوستی و شفافیت پوست

کاهش کلسترول مضر و تری گلیسیرید خون

کمک به تناسب اندام در صورت مصرف مداوم

بهبود وضعیت گوارش و اشتهای کسانی که میل به غذا ندارند

افزایش سطح هوشیاری و نشاط جسمی

موافق با همه مزاج ها است.

مصرف آن کمک به رفع کم خونی می کند.

تنظیم و کاهش قند خون

افزایش میل و توانایی جنسی

افزایش رشد کودکان کم وزن

هضم کننده غذاهای مختلف

اصلاح کننده خون است.

برای اینکه شما سروران گرامی با دیگر خواص سرکه شیره آشنا شوید این بخش را برای شما تهیه نموده ایم.

سرکه‌شیره یک نوشابه طبیعی بسیار با ارزشی است که به رفع ضعف عمومی بسیار کمک می‌کند.

این نوشابه و صدها نوشابۀ طبیعی ایرانی از قبیل آب زرشک، آب انار و محلول عسل و آب‌لیموترش می‌توانند جایگزین نوشابه‌های وارداتی غربی باشد

که فرمول آن توسط کمپانی‌های صهیونیستی برای بیماری‌ها و اختلالات فیزیولوژیک، طراحی و برنامه ریزی شده است.

برای استفاده از برای کبد ، سرکه و شیره را با یکدیگر مخلوط کرده و به مدت ۵ دقیقه حرارت می دهیم. وقتی سرد شد، می توانید میزان دلخواهی از آن را با مقداری آب مخلوط کرده و میل کنید.

سرکه شیره برای کبد مفید است و باعث پاکسازی آن می شود.

یک میان وعده عالی است که از قدیم مرسوم بوده است و باعث تقویت بدن می شود و خون شما را تصفیه می کند.

سرکه شیره برای سودا مفید است اگر به نسبت ۸۰ گرم شیره و ۲۰ گرم سرکه مصرف شود.

مواد لازم

۵۰ عدد برگ مو

۱ پیمانه برنج

۱ پیمانه لپه

۳۰۰ گرم گوشت چرخ کرده

۳۰۰ گرم سبزی معطر

۱ عدد پیاز

نظر دکتر اکبری در مورد شیر

زردچوبه و نمک و فلفل

۱ لیوان آب جوش

۱/۲ لیوان سرکه

۱/۲ لیوان شیره انگور

دلمه رو هر کس به یه روش درست میکنه. روش من به این صورت هست.

برگ‌های مو را باید کمی‌ جوشوند که نرم بشن.

گوشت چرخ کرده رو با پیاز داغ خوب تفت میدم و ادویه‌های لازم که شامل زردچوبه

و نمک و فلفل رو هم اضافه می‌کنم.. برنج رو جوشونده و آبکش می‌کنم..

لپه‌ها رو هم پخته و آبکش می‌کنم.. مواد رو با هم و با سبزی‌های جعفری، گشنیز،مرزه و ترخون مخلوط می‌کنم

تو و این مرحله به مواد کمی‌ رب انار ملس و گرد غوره هم اضافه میکنم. ته یه قابلمه رو کمی‌ روغن ریخته و با تعدادی برگ میپوشانم.

دلمه‌ها رو مرتب تو قابلمه میچینم. روی دلمه ها چاشنی‌ دلمه رو که شامل سرکه + شیره وکمی آب و زعفران است ریخته

و میگذارم با حرارت کم به پخت ادامه دهد که سس به خورد دلمه ها بره و بپزه. در آخر با کمی زرشک و پیاز داغ تزیین و سرو میکنم.

برگ ها رو باز میکنم و کمی از مواد ابتدای برگ قرار میدم و و میپیچم.

بهترین زمان مصرف سرکه شیره نیم ساعت قبل از غذا می باشد

افراد دیابتی نباید خودسرانه آن را مصرف کنند و حتما باید با پزشک خود مشورت کنند.

مواد اصلی

سرکه قرمز

۱/۲ لیوان

شکر

۲ لیوان

آب
۱ لیوان

زعفران آب کرده

۲ قاشق غذا خوری

ابتدا شکر را داخل آب ریخته وروی حرارت ملایم میگذاریم تاشکر کاملا حل شود.

سپس سرکه و زعفران دم کرده را به آب و شکر اضافه کرده وروی حرارت ملایم میگذاریم تا کاملا غلیظ شود.

نصف پیمانه سرکه خانگی و پنج پیمانه شیره نیاز است.

سرکه و شیره را با یکدیگر مخلوط کرده و به مدت ۵ دقیقه حرارت می دهیم.

وقتی سرد شد، می توانید میزان دلخواهی از آن را با مقداری آب مخلوط کرده و میل کنید.نی نی سایت

نظر دکتر اکبری در مورد شیر
نظر دکتر اکبری در مورد شیر

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *