نظر جوانان در مورد ازدواج

نظر جوانان در مورد ازدواج
نظر جوانان در مورد ازدواج

    

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

قزوین- ایرنا- ازدواج به عنوان یکی از رویدادهای مهم زندگی افراد محسوب می‌شود که امروزه با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی پیچیدگی و دشواری زیادی یافته و به رویایی شیرین برای جوانان تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا،  ارج‌گذاری به جایگاه زنان خانه‌دار و نقش ویژه آنان در خانواده و موضوع ازدواج به هنگام و فرزندآوری از اهمیت بسیار زیادی برای حکومت اسلامی برخوردار است تا آنجا که مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید کرده و فرمودند: این دو موضوع از نیازهای حیاتی امروز و فردای کشور است. ازدواج به عنوان یکی از دستورهای الهی در دین اسلام بر هر زن و مرد مسلمان واجب بوده و در آموزه های اسلامی بر ازدواج به هنگام و بر اساس منطق و شرایط تاکید شده است، همین امر می‌تواند یک فرمول برای ازدواج موفق و تشکیل خانواده‌ای سالم و رو به رشد باشد. در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات متعدد نظیر رسوم بسیار زیاد ازدواج در جامعه، افزایش چشم و هم‌چشمی و تعیین جهیزیه و مهریه سنگین و از سوی دیگر مشاهده زندگی‌های ناموفق از سوی جوانان علاقه‌مندی به ازدواج کاهش یافته است. به گفته کارشناسان اجتماعی، کشور ما در حال گذر از یک جامعه سنتی به صنعتی و مدرن است که به هر حال تغییراتی را در پی دارد و مواجهه با آن اجتناب ناپذیر خواهد بود. این عده معتقدند، بالا رفتن سن ازدواج،  این روزها به نگرانی بسیاری از خانواده‌ها و دغدغه‌ای برای جامعه تبدیل شده و ازدواج یک موضوع پیچیده است که برای موفقیت در آن، ملاک‌های فراوانی باید در نظر گرفته شود. امروزه فرار از ازدواج جوانان در حال تبدیل شدن به یک چالش‌ ‌اجتماعی است و میل و رغبت نسل جوان به ازدواج نسبت به دهه‌های گذشته هر روز کاهش می یابد و میل به تجرد بین آنها روز به روز درحال قوت گرفتن است. به گفته مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین خوشبختانه کرونا با تمام معایبی که در جامعه داشت بسیاری از رسوم ازدواج را کاهش داده و افزایش ۶ درصدی ازدواج در ۶ ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه قبل ملاک این ادعا است. امروزه مساله ازدواج و تشکیل خانواده به یکی از دغدغه‌های اصلی مسوولان فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده است و گام نخست در این مسیر احتمالاً رفع موانع پیش روی جوانان برای ازدواج و گام بعدی برنامه‌ریزی برای افزایش تمایل به تشکیل خانواده و ارائه الگوهای موفق است، حال باید دید برنامه ریزی‌ها در این حوزه تا چه اندازه توانسته ازدواج به هنگام و مناسب را در بین جوانان ترویج کند. ازدواج آگاهانه و به هنگام ۲ عنصر تشکیل خانواده‌ای موفق در جامعه است

یک روانشناس تربیتی و مدرس دانشگاه در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: مساله ازدواج در ایران یک بعدی نیست، بلکه به ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی وابسته است و نمی‌توان گفت که کدام یک از این ابعاد، نقش پررنگ‌تری دارند؛ در سال‌های گذشته برخی از خانواده‌ها و کارشناسان هزینه‌های هنگفتی چون جهیزیه و مهریه را عامل مهمی برای ترس از ازدواج عنوان می کردند. اقدس اعرابیان افزود: در این شرایط راه رفع مشکل به دست خانواده‌ها است و توصیه می‌شود با کاهش تجملات و هزینه‌های گزاف، راه ازدواج را آسان کنند تا ترس جوانان از تشکیل زندگی مشترک کاهش یابد.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر ترس‌ از جدایی نیز با مشاهده زندگی‌های ناموفق ممکن است در بین جوانان ایجاد شود اما در این بین معرفی الگوهای موفق ازدواج و معیارهای رسیدن به زندگی موفق می‌تواند بخشی از این ترس‌ها را کاهش دهد.

نظر جوانان در مورد ازدواج

ازدواج دیرهنگام یک آسیب اجتماعی است این استاد دانشگاه تاکید کرد: همانطور که در سال‌های گذشته، موج فرهنگی مناسبی برای مقابله با ازدواج زودهنگام ایجاد شده است امروز می‌توانیم ازدواج دیرهنگام را نیز به عنوان یک آسیب اجتماعی به دنیا معرفی کنیم، چراکه ازدواج دیرهنگام می‌تواند فرصت رشد در زندگی مشترک را از جوانان بگیرد. اعرابیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر برخی از جوانان گمان می‌کنند که ازدواج با افزایش بار مسوولیت‌های اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی آنها مسیر رشد و بهره‌مندی از روزهای جوانی و تکامل را مسدود می کند درحالیکه مطالعه زندگی افراد موفق نشان از این دارد که ازدواج به هنگام و عاقلانه می‌تواند یک همراه زندگی را برای سپری کردن مسیر رشد و ترقی در کنار جوان قرار دهد. وی با اشاره به آسیب‌های ازدواج دیرهنگام، گفت: کاهش انعطاف‌پذیری زوج ها و در نتیجه ناسازگاری با همدیگر، در اولویت قرار گرفتن مسائل مادی، احتمال ابتلا فرزند آنها به سندرم داون در صورت فرزندآوری، ایجاد نگرش منفی جامعه خصوصاً به دختران و افزایش فساد و مسائل اخلاقی در جامعه از جمله آسیب‌های ازدواج دیرهنگام است.

آموزش‌های پیش از ازدواج راهکار مقابله با ترس جوانان مدیرکل بهزیستی استان قزوین نیز معتقد است برپایی کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی پیش از ازدواج می‌تواند به عنوان یک راهکار برای مقابله با ترس جوانان از ازدواج تأثیر گذار باشد. علیرضا وارثی در این خصوص اظهار داشت: در نیمه اول امسال بیش از یک هزار و ۷۸۰ نفر در کارگاه‌های آموزش پیش از ازدواج شرکت کرده و در موضوعات مختلف کسب مهارت کردند. مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: در این طرح با تفاهم نامه‌های منعقد شده،  دختران و پسران مجرد استان قزوین از مقطع دبیرستان تا دانشگاه‌ها تحت آموزش‌های مرتبط با ازدواج موفق قرار می‌گیرند که بخش قابل توجهی از این آموزش‌ها در ۲ سال گذشته با توجه به شیوع بیماری کرونا در بسترهای مختلف فضای مجازی به مخاطبان ارائه شده است.

وارثی بیان کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی حضوری و مجازی، تولید بروشور و اینفوگرافیک برای نشر در بین جوانان، برپایی جلسات هم فکری و تعامل و فعالیت مراکز مشاوره در استان قزوین از جمله اقداماتی بوده که در این خصوص انجام شده است. وی گفت: خوشبختانه بررسی‌ها نشان می‌دهد رضایت شرکت کنندگان حاضر در این جلسات و کارگاه‌ها تا حد زیادی افزایش یافته است که منجر به تشکیل خانواده‌های موفق خواهد شد. طرح محب، تصویری روشن از ازدواج و خانواده موفق در اختیار جوانان قرار می‌دهد مدیر کل بهزیستی استان قزوین خاطرنشان کرد: تلاش ما در این کارگاه‌ها ارائه فرمولی برای رسیدن به انتخاب مناسب و درست است و شاید در این مسیر به برخی از جوانان توصیه شود که از ازدواج خودداری کنند و برخی دیگر به مسیر ازدواج هدایت شوند، چرا که اولویت ما تشکیل خانواده‌ای سالم و موفق است و پس از این گام نیاز است تا جوانان به مشکلات و مسئولیت‌های بعد از ازدواج نیز آگاه شوند. وارثی در خصوص مهمترین اهداف اجرای طرح محب، اظهار داشت: آشنایی با مشکلات سال اول ازدواج برای کمک به انطباق بهتر همسران، پیشگیری از طلاق، افزایش سطح آگاهی و انتخاب شریک مناسب برای زندگی، در دسترس بودن جامعه هدف در مدارس مقطع دبیرستان، پیش دانشگاهی و دانشگاه‌ها و کاربردی بودن مطالب آموزشی ویژه جوانان در آستانه ازدواج از اهداف این طرح است. وی جامعه هدف این طرح را دختران و پسران در آستانه ازدواج دانست و گفت: در نیمه اول امسال بیش از یک هزار و ۷۸۰ نفر در کارگاه‌های آموزش پیش از ازدواج شرکت کرده و در موضوعات مختلف کسب مهارت کردند. وارثی تصریح کرد: طرح آموزش زندگی خانواده در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ارتقای سلامت روان اجتماعی خانواده‌ها شکل گرفته و شامل بهبود و افزایش آگاهی، اطلاعات و مهارت‌هایی است که با توجه به نقشِ محوری خانواده و با هدف افزایش رضایتمندی و پایداری خانواده‌ها ارایه می شود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بیان کرد: این طرح برای زوج‌های در پنج سال اول زندگی، اجرا شده و محورهایی چون روابط بین همسران و والدین کودک را در طول سال در محیط‌های آموزشی، ادارات، شرکت‌ها و مدارس سطح استان در بر می گیرد. وارثی خاطرنشان کرد: دفتر مشاوره و خدمات روان‌شناختی در معاونت پیشگیری اداره کل بهزیستی استان قزوین با هدف افزایش سطح آگاهی و پیشگیری از بروز مشکلات رفتاری، ارتباطی و درمان اختلالات روانی به متقاضیان خدمات ارائه می‌دهد و همچنین خط مشاوره ۱۴۸۰ به عنوان مسیر ارتباطی بین مشاوران و مخاطبان در اختیار مردم قرار دارد که می‌توانند در صورت لزوم از این خدمات بهره گیرند.

۱۵۰ کارگاه آموزشی پیش از ازدواج در قزوین برگزار شده است معاون فرهنگی و امور جوانان اداره ورزش و جوانان استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: وزارت ورزش و جوانان، برنامه‌های متعددی را برای ارائه آموزش‌های مورد نیاز به جوانان و خانواده‌های ایرانی تدارک دیده که برگزاری کارگاه‌های آموزشی قبل، حین و پس از ازدواج از مهم‌ترین این برنامه‌ها است. علی لطفی افزود: تلاش ما این است که معیارهای انتخاب درست برای ازدواج و آگاهی بخشی در خصوص مسوولیت‌ها و مباحث حین و پس از ازدواج به جوانان ارایه شود. وی گفت: به این منظور در کنار برگزاری کارگاه‌های آموزشی تهیه تولیدات رسانه‌ای با محتوای ازدواج و خانواده در قالب موشن گرافی، پادکست، فیلم مستند و کوتاه تولید شده و در اختیار جوانان قرار گرفته است. معاون فرهنگی و امور جوانان اداره ورزش و جوانان استان قزوین گفت: سال گذشته ۱۵۰ کارگاه آموزشی در این موضوع در سطح استان قزوین به همت ۹ سازمان مردم نهاد برگزار شده است، امسال نیز ۵۰ کارگاه پیش از ازدواج در استان قزوین برگزار گردید که در نیمه دوم سال برگزاری این کارگاه‌ها با سرعت بیشتری پیگیری خواهد شد.

لطفی اظهار داشت: در استان قزوین ۶ مرکز مشاوره ازدواج دارای مجوز فعال است که تا پایان سال باید به هفت مورد افزایش یابد چون مشاوره‌های صحیح توسط افراد متخصص در این شرایط شیوع کرونا می‌تواند زوج‌های جوان را برای ازدواج آماده کند. وی خاطرنشان کرد: در کنار این موضوع برای رفع مشکلات اقتصادی پیش روی جوانان در حوزه ازدواج نیز از خیران کمک گرفته شده است و هم اکنون دو مرکز خیریه ازدواج در استان قزوین در زمینه مساعدت مالی و تهیه جهیزیه همراه جوانان استان هستند.

طرح ازدواج به هنگام در قزوین اجرایی می‌شود  مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری قزوین نیز از اجرای طرح ازدواج به هنگام در قزوین خبر داد و گفت: با اجرای این طرح در تلاش هستیم تا ازدواجی آگاهانه را برای رشد روحی و جسمی زوج ها داشته باشیم، چرا که خانواده از مهم‌ترین ارکان‌های جامعه است و جامعه‌ای سالم و موفق به دنبال خانواده‌ای سالم و موفق ایجاد می‌شود. صدیقه ربیعی با اشاره به افزایش ۶ درصدی ازدواج در قزوین، افزود: در نیمه نخست امسال چهار هزار و ۵۶۹ مورد ازدواج ثبت شده که از این تعداد چهار هزار و ۲۱۶ مورد ازدواج‌ها در مناطق شهری و مابقی نیز در مناطق روستایی استان بوده است. وی با اشاره به برخی از تبعات افزایش سن ازدواج، بیان کرد: مشکلات مرتبط با بحث فرزند آوری و رشد شخصیتی افراد در دل خانواده را می‌توان از تبعات ازدواج دیرهنگام نام برد و از این رو نیاز است تا خانواده‌ها با پرهیز از تجملات و گرایش به ازدواج آسان، مسیر ازدواج جوانان را تسهیل کنند. مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین تصریح کرد: قزوین جزو استان‌هایی است که تشریفات ازدواج در آن بسیار زیاد است که این موضوع، شروع زندگی را برای زوج‌های جوان سخت می‌کند و موضوع مهم دیگر در بحث ازدواج کسب مهارت‌های لازم است که نبود این مهارت‌ها تبعاتی را به دنبال دارد.

وی افزود: اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان تنها راهکار کاهش سن ازدواج و ترغیب جوانان به تشکیل زندگی مشترک است که در این راستا توجه خانواده‌ها به ترغیب و تشویق فرزندان به امر ازدواج و انتخاب صحیح همسر ضروری می باشد. ربیعی با بیان اینکه تحقق ازدواج آسان در گرو فراهم آوردن کلیه‌ شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است، افزود: در کنار عوامل اقتصادی، آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد در زمینه‌ معیارهای انتخاب همسر، شناخت از ویژگی‌های همسر، آشنایی با حقوق یکدیگر و شناخت نسبت به وظایف خود در زندگی زناشویی است که موجب شکل گیری یک زندگی موفق می شود.

کرج- ایرنا – معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای…

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: برق بیش از ۹۰…

مشهد- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایمنی واکسن کرونا…

ایلام – ایرنا – فرمانده انتظامی استان ایلام از توقیف محموله ۳۰ میلیارد…

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است

شهرکرد-ایرنا- امروزه مشکلات و مسائلی که بر سر راه جوانان وجود دارد گاهی جوانان را برای امر خیر ازدواج بر سر یک ۲ راهی قرار می‌دهد که یا باید ازدواج خود را به تعویق اندازند، یا بعد از تلاش‌های طولانی برای رفع مشکلات مالی پیش پای خود، ازدواج در سن جوانی را به دوران میانی سالی ترجیح دهند.

البته نمی‌توان در این میان نگاه تک بُعدی داشت و همه تاخیر در زمان ازدواج به موقع و آسان را گردن مشکلات اقتصادی یا دستگاههای متولی انداخت.

کارشناسان معتقدند با ادامه بالا رفتن سن ازدواج، برخی از جوانان ممکن است تا چندین سال و حتی تا آخر عمر از نعمت داشتن همسر و خانواده بی‌بهره بمانند، به طوری که این روند آسیب‌های روحی،روانی، جسمی، اعتقادی و اجتماعی برای فرد و جامعه به همراه دارد.

برخی از جوانان دم‌بخت مشکل اصلی خود را مشکلات اقتصادی و برخی هم انتظارات و شرایط طرف مقابل مانند داشتن مهریه‌های سنگین، شغل دائم، خانه و خودروهای لوکس می‌دانند.

یکی از شهروندان شهرکردی که فوق لیسانس صنایع دارد در همین باره به خبرنگار ایرنا گفت: تعدادی خواستگار دارم، ولی چون شرایط آنها برای من مناسب نیست،به برخی از طرف خودم و برخی را خانواده‌ام جواب منفی می‌دهیم.

نظر جوانان در مورد ازدواج

فاطمه درباره شرایطش می‌گوید: من فوق لیسانس دارم و تک فرزند دختر خانوده هستم و همه شرایط مالی و رفاهی در خانه پدری برایم مهیا است و هیچ مشکلی از این بابت ندارم ولی خواستگار باید همطراز با من باشد.

این شهروند ادامه داد: تنها در صورتی می‌توانم به ازدواج فکر کنم که فرد مورد علاقه‌ام را پیدا کنم و از نظر مالی بتواند زندگی آرام و بدون دغدغه‌ای را برایم فراهم کند.

احسان از دیگر شهروندان است که ۳۲ سال سن دارد و در یکی از ادارات استان مشغول به کار است و در این سن هنوز مجرد مانده است، که خود دلیل مجرد بودن خود را در ادامه تحصیل می‌داند.

این شهروند که به قول خود تا امروز بیش از هفت بار خواستگاری رفته است می‌گوید:جزء ۲ مورد که مطابق میلش نبوده و بقیه خواستگارها مهریه‌های در حد سن تولدشان می‌خواستند یا اینکه خانه و ماشین مدل بالا طلب می‌کردند.

وی ادامه داد: جالب است که در برخی از این خواستگاری‌ها پدر و مادر دختر حرف از مهریه سنگین و داشتن خانه و ماشین آنچنانی می‌زدند و خود دختر در این باره نظر موافق نداشت.

احسان در ادامه در ارتباط با وضعیت مالی خود می‌گوید: خانواده من از نظر مالی در حد متوسط هستند و خود من هم کارمند یک اداره هستم و اما در واقع توان خرید خانه مستقل در اوایل زندگی را ندارم.

احسان که قبل از شیوع ویروس کرونا، بعد از ظهرها با پراید شخصیش مسافر کشی می‌کرد، می‌گوید: با شرایط، دیگر نمی‌توانم مسافرکشی هم بکنم و تنها راه درآمد من از همان حقوق دولتی است به نظر می‌رسد باید قید ازدواج را برای همیشه بزنم و به زندگی مجردی عادت کنم.

تشکیل خانواده سالم و پایدار نیازمند تفکر منطقی و عاقلانه است

یک استاد دانشگاه و مشاور خانواده در این‌باره  به خبرنگار ایرنا می‌گوید: انتخاب همسر از مهمترین تصمیمات فرد در زندگی است، زیرا می‌تواند آینده فرد را رقم بزند، تشکیل خانواده سالم، متعادل و پایدار مانند هر امر مهم دیگری به تفکر منطقی و تلاش و کوشش نیازمند است.

محمد حسین افتخاری در ادامه گفت: هر فرد می‌تواند بر اساس معیارهای اصولی، منطقی همسر آینده خود را شناسایی و انتخاب کند.

به گفته وی، به صورت کلی اصالت خانوادگی به عنوان اساسی‌ترین معیار انتخاب همسر شناخته می‌شود، ایمان، اخلاق نیکو و روان سالم و تناسب زوجین در ویژگی‌های ظاهری، سنی، تحصیلی، فرهنگی، تربیتی و اعتقادی از موارد اساسی در انتخاب همسر است

این روانشناس در ادامه در ارتباط با سن ازدواج تصریح کرد: در سنین نوجوانی چون فرد هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ برقراری ارتباط در جامعه و مهمتر از این‌ها، کامل نشدن ذهن محدود است و نمی‌تواند به تنهایی از عهده کارهای شخصی خود برآید، پس در این سن نیز ازدواج مخاطرات زیادی به همراه دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته این استاد دانشگاه، نباید فراموش کرد که بسیاری از نوجوانان در برخورد با چالش‌ها و مشکلات ارتباطی، بی‌تجربه هستند.

افتخاری در ادامه تصریح کرد: اینکه به نظر می‌رسد ازدواج در سنین بالاتر کمتر به طلاق منجر می‌شود، شاید به این دلیل باشد که جوانان از لحاظ مالی پایدار هستند، احساسات و درک واضح‌تری از خود و اهداف خود دارند و وقت کافی برای دانستن واقعیتهای زندگی و پس از آن دارند.

این مشاوره خانواده در رابطه با سن مناسب ازدواج خاطر نشان کرد:برای موفقیت در ازدواج، رعایت سن مناسب ازدواج بسیار مهم است، از نظر روانشناسان سن مناسب ازدواج برای دختران ۱۸ تا ۲۴ سال و برای پسران ۲۴ تا ۲۸ سال توصیه می‌شود، به طور معمول اختلاف سن ۲ تا ۶ سال بین دختر و پسر برای ازدواج توصیه می‌شود.

افتخاری یادآور شد: انتخاب فردی مناسب برای ازدواج که قرار است ادامه زندگی را با او بگذرانند، یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که دختر و پسر باید برای تشکیل زندگی مشترک اخذ کنند، انتخاب فرد مناسب برای ازدواج باید عاقلانه باشد و تحت تاثیر تب و تاب عاشقی قرار نگیرد.

این مشاور خانواده در ادامه به عواملی که بر ازدواج موفق تاثیرگذار هستند، اشاره کرد و گفت: زمانی که زن و شوهر ارتباط متعادل‌تر و صمیمانه‌تری برقرار می‌کنند، در بیشتر موارد موفق‌تراند.

افتخاری ادامه داد: بیشتر زوج‌هایی که طلاق می‌گیرند، هیچ‌کدام از اصول برقراری ارتباط مثبت آگاهی نداشته و یا بیش از حد به این مساله مثبت بها داده‌اند.

به گفته این استاد دانشگاه،داشتن مهارت در حل مساله از دیگر عوامل موفقیت در ازدواج است، هر کسی در مواجه با مسائل و مشکلات زندگی خود به نوع خاصی با آن‌ها برخورد می‌کند، برخی از اصولی برای حل مساله استفاده می‌کنند، که ممکن است مثبت یا منفی باشد.

افتخاری در پایان عنوان کرد: زوج‌هایی که قدرت حل مساله به شیوه‌ای مثبت را در خود پرورش داده باشند و به جای اعمالی همچون قهر، داد و بیداد و دعوا که شیوه‌های منفی هستند، از بحث و گفت و گو استفاده کنند و در حل مشکلات و پایداری زندگی خود موفق‌تر خواهند بود.

مشکلات اقتصادی و نبود اشتغال پایدار، مهمترین معضل سد راه جوانان برای ازدواج

یک جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در ارتباط با ازدواج جوانان به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه در حال حاضر عوامل مختلفی دست به دست هم داده‌اند، تا جوانان میلی برای ازدواج نداشته باشند و اگر هم مایل به ازدواج هستند، به ‌دلیل وجود مشکلات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی نمی‌توانند به هدف خود برسند.

عبدالرضا نواح در ادامه گفت: در جامعه امروزه سن ازدواج از سن معقول بالاتر رفته است، که مقصر این قضیه هم دستگاههای ذیربط و مشکلات فراوانی به ویژه مشکلات اقتصادی است که سد راه جوانان برای امر ازدواج شده است.

وی، بیکاری را مهمترین مانع ازدواج در کشور عنوان کرد و گفت: وقتی جوانان ما شغلی برای کسب درآمد نداشته باشند و یا اگر هم شغلی دارند، از آینده شغلی خود مطمئن نباشند، چگونه می‌توانند به ازدواج فکر کنند، نداشتن شغل مناسب و یا نبود شغل پایدار و دائمی ، بدون شک مشکلی است که خیلی از جوانان با آن درگیر هستند و همین امر هم باعث می‌شود که نتوانند برای آینده یک زندگی تصمیم بگیرند.

به گفته نواح، اگر دولت، ساز و کاری را ارائه دهد که جوانان بعد از فارغ التحصیلی وارد بازار کار شوند و بسته به نیازهای اقتصادی جامعه ، رشته‌های تحصیلی دانشگاهها را تعریف کنند تا حدودی می‌توان از بیکاری جوانان تحصیل کرده جلوگیری کرد.

این جامعه‌شناس، نداشتن مسکن را نیز علت بعدی بالا رفتن سن ازدواج عنوان و خاطر نشان کرد: موضوع بعدی بالا بودن قیمت مسکن است و در حال حاضر افرادی هم که کار دارند برای اجاره خانه یا خرید آن با مشکل مواجه هستند، که این مورد نیز زمینه را برای بالا رفتن سن ازدواج فراهم می‌کند. 

وی، با انتقاد از پایین بودن وام ازدواج برای جوانان گفت: در کنار مسائل اقتصادی که از موانع اصلی ازدواج هستند، مسائل دیگری مانند تحصیل در مقاطع بالا و مهریه بالا، ترس از طلاق، تنوع‌طلبی جوانان، مداخله خانواده‌ها، اعتیاد و مسوولیت‌گریزی، برخی از جوانان را از ازدواج دور کرده است.

نواح در ادامه به وظایف دولت در بحث مسائل اقتصادی جوانان پرداخت و خاطر نشان کرد: اگر دولت و نهادهای متولی، مسائل اقتصادی جوانان را در همه زمینه‌ها حل کنند، سن ازدواج به حالت عادی خود بازخواهد گشت.

این جامعه‌شناس، هزینه‌های هنگفتی مثل جهیزیه و مهریه را عامل دیگری برای ترس از ازدواج دانست و گفت: برخی از آداب و رسوم دست و پاگیر برای برگزاری مراسم ازدواج و برخی مسائل قضایی مثل زندان رفتن در صورت تامین نکردن مهریه نیز مانع ازدواج جوانان می‌شوند، البته خانواده‌ها نیز نباید در امر مهریه سختگیری بیش از حد داشته باشند و مهریه‌های نجومی تعیین کنند،  بنابراین بهتر است در مرحله‌ اول مشکلات اقتصادی و اشتغال حل شوند و دوم برای افزایش امید به زندگی جوانان برنامه‌ریزی شود.

نواح در پایان یادآور شد: شاید عمده دلایل افزایش سن ازدواج جوانان در جامعه به نوعی با مشکلات مالی گره خورده باشد، حال اگر مسوولان کشور گام‌هایی در راستای ایجاد شغل، فراهم کردن طرح‌هایی تشویقی برای ازدواج جوانان، مسکن ارزان قیمت و اعطای وام‌های ازدواجی که با واقعیت‌های جامعه هم‌خوانی داشته باشد و آشنایی جوانان با مهارت‌های زندگی در مدارس، بردارند می‌توان تا حدی مسیر را برای ازدواج به موقع جوانان هموار کنند.

افزایش طلاق به دلیل پایبند نبودن زوجین به مسوولیت‌های زندگی و خانواده 

رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در منشور جمعیتی که در سال ۹۳ مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند،۲ بند مهم در راستای ازدواج جوانان در این منشور قید شده است که در یکی از این بندها به بحث پویایی و بالندگی جمعیت اشاره دارد و در دیگری در رابطه با تسهیل و تسریع در ازدواج جوانان پرداخته شد.

سید راشد جزایری در ادامه گفت: از آنجایی که جمعیت کشور رو به سالمندی می‌رود، هدف کلی این منشور جایگزینی افراد سالمند با افراد جوان است، یعنی هر پدر و مادری بتواند جایگزین خود را داشته باشد، یعنی هر پدر و مادر یک پسر و یک دختر داشته باشد و این فرزندان به سن ازدواج برسند، بچه‌دار شوند تا از این طریق موالید بالا برود و فاصله‌گذاری در زاد و ولد نداشته باشند.

به گفته رییس مرکز بهداشت استان، بنابراین اگر بخواهیم که جمعیت جوانی  داشته باشیم، ضروری است که برای ازدواج جوانان برنامه‌ریزی تا فاصله بین موالید برنامه‌ریزی شود.

جزایری در ادامه عنوان کرد: در بحث فاصله بین موالید که بین سه تا پنج سال است، برنامه‌های خوبی در خانه‌های بهداشت از طریق مراقبین سلامت اجرایی شده است و این تلاش‌ها باعث شده تا حدودی از کاهش موالید جلوگیری شود، هر چند در مقایسه با سال‌های گذشته با کاهش موالید مواجه بودیم.

نظر جوانان در مورد ازدواج

جزایری، در رابطه با سن ازدواج در استان گفت: متاسفانه سن ازدواج در چهارمحال و بختیاری بالا رفته است، که علت‌های مختلفی دارد،علاوه بر مسائل  اقتصادی و اشتغال و گرانی مسکن بحث مسئولیت ن‌پذیرفتن جوانان است.

به گفته رییس مرکز بهداشت استان،طبق تخمین وزارت بهداشت در حدود ۲۵ درصد از جوانان ما مشکل اساسی در بحث مسوولیت‌پذیری بعد از ازدواج دارند و نداشتن تعهد و مسوولیت‌پذیری یکی از عواملی است که باعث می‌شود، زوجین روابط عاطفی عمیق و پایداری را تجربه نکنند.

جزایری، به نقش واسطه‌گری در امر ازدواج اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به  گفته مقام معظم رهبری که فرمودند: «در گذشته معمول بود که برای ازدواج، افراد خیّر و مؤمنی پیدا می‌شدند، واسطه‌گری می‌کردند، دخترهای مناسب و پسرهای مناسب را معرفی می‌کردند، ازدواج‌ها را راه می‌انداختند، این کارها باید انجام بگیرد، باید واقعاً در جامعه یک حرکتی در این زمینه به‌وجود بیاید.»

وی ادامه داد:در گذشته افرادی برای انجام کار خیر پیشقدم و واسطه می شدند و بساط عروسی راه می‌انداختند، اما امروزه فرهنگ واسطه‌گری در امر ازدواج  کمرنگ شده است، که نیاز است دوباره به همان سنت‌های قدیمی برگردیم و کسانی که می‌توانند در این سنت خیرخواهانه واسطه‌گری در امر ازدواج پیش قدم شوند.

جزایری، تسریع و تسهیل در امر ازدواج را یکی دیگر از برنامه‌هایی عنوان کرد که باید مد نظر قرار بگیرد و ادامه داد: به طوری که جوانان به راحتی بتوانند تشکیل یک زندگی آسان و پایدار را بدهند، سخت‌گیری‌های بی‌مورد در تعیین مهریه، خانه و ماشین و یا داشتن شغل‌های رویایی و گاهی از سوی پدر و مادر و یا  یکی از طرفین باعث به تعویق افتادن ازدواج می‌شود.

جزایری، به اقدامات مرکز بهداشت استان در زمینه ازدواج جوانان پرداخت و عنوان کرد: مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری در پنج سال اول ازدواج برنامه‌های مختلفی برای داشتن ازدواجی سالم و پایدار جوانان دارد که برخی از این برنامه‌ها را به صورت مجازی و برخی را در قالب کتاب و سی دی‌های  مورد نیاز یک زندگی سالم و پایدار، همچنین برگزاری جلسات مشاوره حضوری در اختیار جوانان قرار می‌دهد.

جزایری، آشنایی جوانان در ارتباط با مسائل خانواده و دلگرم شدن جوان برای  داشتن یک زندگی سالم و پایدار از اهداف مرکز بهداشت استان دانست و تصریح کرد: متاسفانه برخی از ازدواج‌ها در پنج سال اول زندگی منجر به طلاق می‌شوند، که دلیل بیشتر این طلاق‌ها را در شناخت ناکافی زوجین در ارتباط با داشتن یک زندگی سالم و نبود مسوولیت‌پذیر بودن جوانان است.

جزایری، در رابطه با سن مناسب برای ازدواج به خبرنگار ایرنا گفت: سن ازدواج مناسب در تعریف کلی،زمانی است که فرد به بلوغ جسمی و روانی مناسب برای تشکیل خانواده می‌رسد و از نظر بلوغ روانی نیز سن مناسب ازدواج زمانی است که هر دو بتوانند عهده‌دار یک زندگی خانوادگی شوند و مسوولیت متقابل یکدیگر را داشته باشند، ما محدودیتی برای ازدواج در نظر نمی‌گیریم، اما بهترین سن برای فرزندآوری و تعامل بهینه زوجین، بین ۲۵ تا ۳۵ سال است.

جزایری در ادامه به بحث تجمل‌گرایی در امر ازدواج اشاره و خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات جامعه تجمل‌گرایی در خانواده‌هاست که توقع خانواده‌های دختران و پسران را از هم بالا می‌برد تا براساس آن دختر و پسر در شروع، زندگی کاملی را داشته باشند، در حالی‌که آن‌ها می‌توانند با فراهم‌آوردن شرایط مورد لزوم برای زندگی سالم و ساده، زندگی خود را بنا کنند.

وی ادامه داد: با این وجود بحث حمایت خانواده‌ها بسیار مهم است، زیرا به سلامت دختران و پسران کمک می‌کند و در میان‌مدت و بلندمدت نیز در سلامت جامعه و کشور تأثیرگذار خواهد بود.

سال ۹۸  در چهارمحال و بختیاری از هر پنج ازدواج یک مورد به طلاق ختم شد

معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این اداره بیش از ۲۵۰ برنامه فرهنگی به مناسبت هفته ازدواج در استان را پیش بینی کرده است.

طهماسب شیروانی گفت: با توجه به شرایط که ویروس کرونا بوجود آورده است، در تلاش هستیم تا برای اجرای برنامه‌های این هفته، از فضای مجازی بیشترین بهره را ببریم.

به گفته شیروانی، شعار امسال که از طرف ستاد ملی وزارتخانه انتخاب شده ” ازدواج جوانان با همیاری خیرین است ” که بر همین اساس اداره کل ورزش و جوانان استان، کمپین رسانه‌ای” ازدواج جوانان با همیاری خیرین” را راه‌اندازی کرده است.

وی ادامه داد:بر همین اساس در برنامه‌های امسال تلاش شده تا با فرهنگ‌سازی، از ظرفیت خیرین برای کمک به ازدواج جوانان استفاده شود.

شیروانی، اهدای کمک جهیزیه به زوجین به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان در منطقه میانکوه، برگزاری کمیته‌های تخصصی با محوریت ازدواج، کارگاه‌های آموزشی در فضای مجازی، تشکیل ستادهای ساماندهی امور جوانان در استان و شهرستان‌ها با رویکرد ازدواج و تعالی خانواده را از مهمترین برنامه‌های این ایام برشمرد.

شیروانی در ادامه عنوان کرد: در سال گذشته طبق ارزشیابی که وزارتخانه در رابطه با برنامه‌های اجرایی ازدواج جوانان و تعالی خانواده انجام داد، اداره کل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری موفق به رتبه اول کشور شده است.

شیروانی، به میانگین سنی ازدواج و طلاق در استان اشاره و تصریح کرد: میانگین سنی زوجین در استان چه در بحث ازدواج چه در بحث طلاق در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ افزایش داشته است، در سال ۹۸ بر اساس آمار از هر پنج ازدواج یک مورد به طلاق ختم شده است، این آمار نشان می‌دهد که وضعیت استان نسبت به میانگین کشوری به نسبت بهتر است، ولی نسبت به خود استان در سالیان گذشته متاسفانه آمار ازدواج کاهش پیدا کرده و آمار طلاق بالا رفته است.

وی ادامه داد: دلیل این اتفاق را نمی‌توان یک دلیل یا مانع معرفی کرد، بلکه چندین دلیل و موانع سد راه ازدواج جوانان است که می‌توان این موانع را به ۲ گروه شخصی و اجتماعی تقسیم کرد.

به گفته شیروانی، در موانع فردی می‌توان به ادامه تحصیل زوجین، مشکل پسندی،ترس از آینده مبهم جوانان، نبود توافق پدر و مادر جوان، درک نکردن  زوجین از سوی خانواده و والدین در ارتباط با خواسته‌ها و نیازهای جوان و وجود خواهر و برادر بزرگتر و مجرد در خانه است، که این مشکل بخصوص در استان پررنگ است، اشاره کرد.

معاون فرهنگی ورزش و جوانان استان در ادامه گفت:در رابطه با موانع اجتماعی می‌توان به مشکلات اقتصادی و شغلی جوانان،هزینه‌های سنگین تهیه مسکن که امروزه به یکی از مشکلات اساسی ازدواج جوانان تبدیل شده است و از همه مهمتر آداب و رسوم نادرست در سنت ازدواج است، اشاره کرد.

شیروانی در پایان یادآور شد: طبق آمار نزدیک به ۴۰ درصد ازدواج‌ها که به طلاق ختم می‌شوند و در یک تا چهار سال اول ازدواج اتفاق می‌افتد، که دلیل آن هم نبود شناخت کافی از همدیگر و در پی آن بالا رفتن تعارضات و چون مهارت حل تعارض بین همدیگر را ندارند، منجر به طلاق می‌شود.

از منظر دینی، نگاه احساسی و عاطفی قبل از ازدواج باید وجود داشته باشد

استاد حوزه و دانشگاه در ارتباط با ازدواج جوانان معتقد است: این برداشت نادرست است که قبل ازدواج علاقه و محبتی نباشد و تنها عقلانی نگاه کنیم و از منظر دینی توجه به نگاه احساسی و عاطفی قبل ازدواج بهتر است، وجود داشته باشد.

حسن احمدی ادامه داد: برای برخی سوال است که اگر ازدواج به صرف عقلانی و فقط بر اساس ویژگی‌های موجود در طرف مقابل صورت گیرد، آیا بعد از ازدواج مهر و محبت میان زوجین به وجود می‌آید؟ که در پاسخ باید گفت این را به صورت تضمین شده نمی‌توان گفت و آینده را نمی‌توان پیش بینی کرد، شاید این ازدواج سرانجام خوبی داشته باشد، ولی احتمال خلاف آن هم وجود دارد و ممکن است این زندگی نافرجام باشد.

این کارشناس مسائل دینی، به نقش مشاوران در امر ازدواج اشاره و تصریح کرد:نکته دیگر نقش مشاوران ازدواج و طلاق است، قرار نیست مشاور به عنوان شخص سوم برای آنها تصمیم بگیرد.

به گفته این مدرس حوزه و دانشگاه، همیشه باید مدنظر داشته باشیم که تصمیم گیرنده دو طرف و زن و شوهر هستند، مشاور به عنوان راهنمایی که علم و تجربه دارد و می‌تواند وضعیت موجود را برای این دو نفر تحلیل کند، آن‌ها را راهنمایی می‌کند و مسائلی را برای آن‌ها روشن می‌کند و در نهایت خود زن و شوهر هستند که تصمیم می‌گیرند.

وی در ادامه عنوان کرد: اشتباه دیگر این است که زن و شوهر با این طرز تفکر که زندگی باید سراسر آرام باشد و هیچ گاه افسردگی، اضطراب و خشم نباید وجود داشته باشد، وارد زندگی شوند، در این صورت آنها با اندک فراز و نشیب و تلاطمی در دریای زندگی تصور می‌کنند، باید این زندگی خاتمه پیدا کند.

این مدرس حوزه و دانشگاه ادامه داد: در حالی که این تصور باید اصلاح شود و مشاوران باید قبل ازدواج این مطلب را به کسانی که در صدد ازدواج هستند گوشزد کنند که قرار نیست زندگی سراسر آرام و بدون مشکل در رابطه میان زن و شوهر باشد.

به گزارش ایرنا؛ هفته ازدواج به مناسبت سالروز پیوند آسمانی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) اول تا هفتم مردادماه سال جاری در تقویم رسمی کشور نامگذاری شده است.

شهركرد – ایرنا – ‘سرت را بالا بگیر’ نه به خاطر شكست در المپیك، حداقل سرت را برای یك دقیقه از…

ايلام – ايرنا – معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي ايلام گفت: جوانان عصر جديد هر چند به عنوان…

تهران- ایرنا- بالا بودن مهریه نقش بسیار منفی در ازدواج جوانان دارد. اگر از ابعاد مختلف بررسی…

زنجان – ايرنا – مهريه پشتوانه اي براي خانم هاست كه اگر شكل منطقي و درست تعيين شود، مي تواند…

کرج- ایرنا – معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای…

کرمانشاه- ایرنا- معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: برق بیش از ۹۰…

مشهد- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایمنی واکسن کرونا…

ایلام – ایرنا – فرمانده انتظامی استان ایلام از توقیف محموله ۳۰ میلیارد…

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است

در گذشته، اغلب ازدواجها بعد از بلوغ جسمی و جنسی دختر و پسر صورت میگرفت که
البته در بسیاری جهات پیامدهای منفی در پی داشت، اما چون خانوادهها آنها را مورد
حمایت مادی و معنوی قرار میدادند، مشکلات عمدهای پدید نمیآمد; ولی امروزه مفهوم
زندگی، گسترهی نیازها، ساختار و کارکرد خانواده و انتظارات متقابل زن و مرد از
یکدیگر چنان متحول شده که بلوغ جسمی و جنسی به تنهایی نمیتواند جوابگوی نیازها و
مسئولیتهای یک زندگی مشترک باشد; لذا تعیین سن ازدواج نیاز به بازنگری جدّی، عمیق
و همهجانبه دارد. باید به متون دینی، تحقیقات روانشناختی، نیازهای دورهی جوانی و
نیز به واقعیتهای اجتماعی و فرهنگ حاکم بر جامعه توجه شود، تا سنّ مناسب ازدواج
معیّن، و راهکارهای لازم برای بهبود و اصلاح وضعیت کنونی ارائه گردد.

در اینجا به پرسشهایی در این زمینه که حجةالاسلام والمسلمین شجاعی پاسخ گفتهاند
پرداخته میشود.

نظر دین مقدس اسلام در مورد سن ازدواج چیست؟

در تعیین سن ازدواج دختران و پسران دو دیدگاه اصلی وجود دارد: یکی دیدگاه دینی و
دیگری دیدگاه روانشناختی که به گونهای مکمل یکدیگرند. ما در این نوشتار، از
دیدگاه دینی به این مسئله میپردازیم.

نظر جوانان در مورد ازدواج

در کلام خداوند سن معینی برای ازدواج مطرح نشده است، ولی از واژگانی چون «بلوغ»،
«بلوغ حُلم»، «بلوغ نکاح» و «بلوغ اشدّ» میتوان به نحوی سن بلوغ و سنّ ازدواج را
به دست آورد. شاید رساترین آیه در تعیین سنّ ازدواج این آیهی شریفه باشد که
میفرماید:

(وَ ابْتَلُوا الْیَتامی حَتّی إِذا بَلَغُوا النِّکاحَ فَإِنْ آنَسْتُمْ مِنْهُمْ
رُشْداً فَادْفَعُوا إِلَیْهِمْ أَمْوالَهُمْ)[1]; یتیمان را آزمایش کنید تا هنگامی
که بالغ شده و به نکاح تمایل پیدا کردند و آنان را به درک مصالح زندگانی خود آگاه
یافتید، اموالشان را به آنان بدهید.

شیخ طوسی در تفسیر آیه مینویسد:

معنای بلوغ نکاح آن است که به مرحلهی توانایی بر همخوابگی و تولید نسل برسند،
احتلام فعلی منظور نیست.[2]

در تفسیر مراغی آمده است:

بلوغ نکاح رسیدن به سنی است که استعداد و آمادگی ازدواج حاصل شود و آن بلوغ حلم
است. نوجوان در این حالت میل پیدا میکند همسر و سرپرست خانواده باشد.[3]

در برخی از احادیث نیز بلوغ نکاح به احتلام تفسیر شده است. در روایتی از امام
صادق(علیه السلام)ذیل آیهی 6 سورهی نساء آمده است:

(من کان فی یده مالُ بعض الیتامی فلا یجوز له ان یعطیه حتی یبلغ النکاح و
یحتلم)[4]; کسی که مال یتیمان نزد وی است، حق ندارد مال را در اختیار یتیم بگذارد،
تا اینکه به بلوغ جنسی و احتلام برسد.

در این روایت بلوغ نکاح به احتلام تفسیر شده است.

خلاصه آنکه، معیار سن ازدواج از نظر قرآن همان قدرت داشتن بر ازدواج، توانایی
همخوابگی و تولید نسل است.

روایات در مورد تعیین زمان ازدواج، به دو دستهاند:

1. در برخی روایات به سن خاصی اشاره شده است; مانند این روایت از امام باقر(علیه
السلام) که فرمودند:

دختر وقتی به سن نُه سالگی میرسد از یتیمی بیرون میآید و میتواند ازدواج کند.[5]

در جای دیگر آمده است:

دختر وقتی به سنّ نه سالگی برسد و تزویج نماید، از یتیمی خارج شده و اموالش را
میتوان به او واگذار نمود.[6]

در احوالات رسول خدا(صلی الله علیه وآله) آمده است:

ان رسول الله دخل بعایشه و هی بنت عشر سنین و لیس یدخل بالجاریة حتی تکون
امرئةً[7]; پیامبر در حالی با عایشه ازدواج کرد که عایشه ده ساله بود و ایشان با
دختری ازدواج نمیکرد مگر اینکه بالغ باشد (و منظور از دختر ده ساله در این روایت،
نُه سال تمام است).

و نیز امام باقر(علیه السلام) فرموده است:

لا یدخل بالجاریة حتی یأتی اما تسع سنین او عشرة سنین[8]; همبستر شدن و ازدواج با
دختر قبل از نُه یا ده سالگی جایز نیست.

2. برخی روایات بدون اشاره به سن خاصی، جوانان را در آغاز جوانی به ازدواج ترغیب
میکنند. در روایتی از امام صادق(علیه السلام)آمده است:

من سعادة المرء ان لاتطمث ابنته فی بیتِه;[9] از سعادت مرد (پدر) آن است که دخترش
در خانهاش عده نشود. (قبل از اینکه عادت زنانه ببیند به خانهی شوهر برود).

باید توجه داشته باشیم که این مجموعه روایات، بیشتر ناظر به تعیین سنّ ازدواج
دختران است. یکی از راههای تعیین سنّ مناسب برای ازدواج پسران، مراجعه به سیرهی
عملی ائمهی اطهار(علیهم السلام)است.

شواهد تاریخی گواه است که امامان ما در سنین قبل از 20 سالگی ازدواج میکردند. امام
سجاد(علیه السلام) در سال 38 هـ ق متولد شد.[10] مورخین نوشتهاند که امام
باقر(علیه السلام) در سال 57 هجری متولد شد و در ماجرای کربلا (سال 61) چهار ساله
بود.[11] از این مطلب میفهمیم که امام سجاد(علیه السلام)در حدود 18 سالگی ازدواج
کرده است.

ـ امام کاظم(علیه السلام) در سال 128 هـ ق و امام رضا(علیه السلام) در سال 148 دیده
به جهان گشودند، نتیجه میگیریم که امام کاظم(علیه السلام) قبل از 20 سالگی ازدواج
کرده است.

امام جواد(علیه السلام) در سال 195 هـ ق و امام هادی(علیه السلام) در سال 212 دیده
به جهان گشودند; نتیجه میگیریم که امام جواد(علیه السلام) در موقع ازدواج کمتر از
17 سال داشتهاند.

ـ امام هادی(علیه السلام) در 212 هـ. ق و امام حسن عسکری(علیه السلام) در سال 232
دیده به جهان گشودند; بنابراین امام هادی(علیه السلام)باید قبل از 20 سالگی ازدواج
کرده باشد. امامان(علیهم السلام) در مورد فرزندانشان نیز همین شیوه را داشتند و
نوعاً قبل از 20 سالگی وسایل ازدواجشان را فراهم میکردند.[12]

و چون عمل و سیرهی معصومین(علیهم السلام) برای ما الگو و حجت است، در تعیین سن
ازدواج نیز باید به آن بزرگواران اقتدا کنیم. تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که طبق
آیات، روایات و سیرهی معصومین(علیهم السلام) سن ازدواج در دختران بعد از 9 سالگی و
در پسران حدود 20 سالگی است; اما سؤالی که وجود دارد این است که آیا تنها رسیدن به
این سن کفایت میکند، یا معیارهای دیگری نیز در تعیین زمان ازدواج دخالت دارد؟

شواهد بسیاری نشان میدهد که علاوه بر سن، متغیرهای دیگری در تعیین زمان مناسب
ازدواج مورد توجه است که به تبع آنها، معیار سنّی نیز نوسان مییابد. یکی از
اصلیترین معیارهای تعیین سن ازدواج، از نظر شرع[13] و روانشناسان رسیدن به حدّ
رشد است که خود ابعاد مختلفی دارد و ما اینک به توضیح برخی از جنبههای عمدهی آن
میپردازیم.

برای صلاحیت ازدواج از نظر فقه امامیه تنها رسیدن به سن بلوغ کافی نیست، بلکه علاوه
بر آن، دختر و پسر باید رشید هم باشند; یعنی بتوانند مصلحت خود را تشخیص دهند، تا
بتوانند به استقلال و از روی اراده و اختیار عقد ازدواج ببندند.

شهید مطهری دربارهی شرط بودن رشد برای ازدواج مینویسد:

در فقه و سنت اسلامی محرز و مسلم است که برای ازدواج تنها عقل و بلوغ کافی نیست;
یعنی یک پسر به صرف آنکه عاقل و بالغ است نمیتواند با دختری ازدواج کند; همچنان
که برای دختر نیز عاقله بودن و رسیدن به سن بلوغ دلیل کافی برای ازدواج نیست، علاوه
بر بلوغ و علاوه بر عقل، رشد لازم است.[14]

اگر بخواهیم کلمهی رشد را به مفهوم عام آن تعریف کنیم، باید بگوییم:

نظر جوانان در مورد ازدواج

رشد یعنی اینکه انسان شایستگی و لیاقت اداره و نگهداری و بهرهبرداری هر یک از
سرمایهها و امکانات مادی و یا معنوی را که به او سپرده میشود داشته باشد; یعنی
اگر انسان در هر مرحلهای از زندگی که دارای یک شأن و منزلت و مقامی است و یا ابزار
و وسیلهای را دارد شایستگی اداره و نگهداری و بهرهبرداری از آن را داشته باشد،
چنین شخصی در آن کار و در آن شأن «رشید» است. حال، آن چیز هر چه میخواهد باشد،
همهی آن اشیایی که وسایل و سرمایههای زندگی هستند. سرمایه به مال و ثروت انحصار
ندارد مردی که ازدواج میکند خودِ ازدواج و زن و فرزند و کانون خانوادگی، وسایل و،
به تعبیر دیگر، سرمایههای زندگی او هستند، و یا شوهر برای زن و زن برای شوهر حکم
سرمایه را دارد.[15]

بنابراین، رشد در مورد ازدواج یعنی شایستگی و لیاقت ادارهی زندگی; چنانکه شهید
مطهری در این خصوص میفرماید:

منظور (از رشد در مورد ازدواج) تنها رشد جسمانی نیست، منظور این است که رشد فکری و
روحی داشته باشند; یعنی بفهمند که ازدواج یعنی چه؟ تشکیل کانون خانوادگی یعنی چه؟
عاقبت این بله گفتن چیست؟ باید بفهمد این بله که میگوید، چه تعهدهایی و چه
مسئولیتهایی به عهدهی او میگذارد و باید از انجام این مسئولیتها برآید.[16]

رشد به معنای یاد شده کاملاً یک امر اکتسابی و قابل یادگیری است. والدین، اطرافیان
و فرهنگ جامعه میتوانند نقش اساسی در شکلگیری و تحصیل آن داشته باشند.

چه راهکارهایی در تعدیل سنّ ازدواج میتواند مؤثر باشد؟

1. باید والدین، مربیان و مسؤولان تدابیری در نظر بگیرند که نوجوانان و جوانان در
ابعاد مختلف جسمی، جنسی، عقلی، اجتماعی، عاطفی و اقتصادی به طور هماهنگ و متناسب
رشد نمایند. آنچه در حال حاضر مشاهده میشود، ناهمترازی رشد و بلوغ جنسی و جسمی و
احساس نیاز به ازدواج، با دیگر ابعاد رشدی، یعنی رشد عقلی، اجتماعی، اقتصادی و
عاطفی نوجوانان و جوانان است; لذا یا به محض رسیدن به بلوغ جنسی اقدام به ازدواج
مینمایند، در حالی که از نظر عقلی، عاطفی، اجتماعی و اقتصادی به حد رشد مناسب
نرسیدهاند و یا سالها پس از رسیدن به بلوغ جنسی منتظر یافتن شغل مناسب، تکمیل
تحصیلات و دیگر پیشنیازهای زندگی باقی میمانند که در نتیجه، یا اصلاً به آن دست
نمییابند و یا وقتی به آنها میرسند که دیگر شادابی، طراوت و انگیزهی ازدواج را
ندارند، در هر دو صورت، زندگی آسیبپذیر و در معرض خطرهای جدّی است.

2. از عواملی که موجب بلوغ جنسی زودرس و احساس نیاز کاذب در جوانان میشود، باید به
طور جدی جلوگیری نمود; مانند دیدن صحنههای مهیّج، فیلم، ماهواره، اینترنت، روابط
دختر و پسر و… .

3. فرهنگسازی ازدواج ساده و منطبق با معیارهای اسلامی، یکی از نیازها و راهکارهای
اصلی در حل مشکلات ازدواج جوانان است. اگر معیار در ازدواج و انتخاب همسر دستورهای
اسلام باشد، اکثر یا هیچ یک از این مشکلات وجود نخواهد داشت. تبعیت از آداب و رسوم
نادرست، برخی تحصیلات نامتوازن، روابط بیحدّ و مرز دختر و پسر، بینش غیردینی که
فقط اسباب مادی را درنظر میگیرد، کمرنگ شدن توکل و توجه به خداوند و نیز
هزینههای اضافی و تشریفات، از عوامل اصلی بالا رفتن سن ازدواج محسوب میشوند. این
زنجیرهای اسارتآور و دست و پاگیر، متأسفانه در حال گسترش است. باید بینش جوانان و
نوجوانان و خانوادهها نسبت به زندگی، ازدواج و… اصلاح شود تا بتوان مقدمات
ازدواج آنان را در زمان مناسب و با الگوگیری از امامان معصوم(علیهم السلام)، که قبل
از 25 سالگی اقدام به ازدواج مینمودند، فراهم کرد.

[1]. نساء: 6.

[2]. شیخ طوسی، التبیان فی تفسیر القرآن، ج 3، ص 116.

[3]. تفسیر مراغی، ج 4، ص 188.

[4]. تفسیر صافی، ج 1، ص 391.

[5]. شیخ حر عاملی، وسایل الشیعه، ج 1، ص 30.

[6]. همان، ج 1، ص 31.

[7]. همان.

[8]. همان، ص 70، ح 4.

[9]. شیخ حر عاملی، وسائلالشیعه، ج 20، ص 61.

[10]. شیخ مفید، الارشاد، (قم: مکتبة بصیرتی)، ص 253.

[11]. مهدی پیشوایی، سیمای پیشوایان در آیینهی تاریخ، (قم: مؤسسهی انتشارات
دارالعلم، چاپ پنجم، 1380)، ص 77.

[12]. محمد تقی عبدوس، فرازهای برجسته از سیرهی امامان شیعه، (دفتر تبلیغات
اسلامی)، ج 2، ص 29 ـ 28.

[13]. ر. ک: مرتضی مطهری، مقاله رهبری در اسلام، (انتشارات صدرا، بیتا).

[14]. مرتضی مطهری، امدادهای غیبی در زندگی بشر به ضمیمهی چهار مقالهی دیگر،
(انتشارات صدرا، بیتا)، ص 120 و 153.

[15]. همان، ص 122.

[16]. همان، ص 154 ـ 153.

در گذشته، اغلب ازدواجها بعد از بلوغ جسمی و جنسی دختر و پسر صورت میگرفت که @@[email protected]@البته در بسیاری جهات پیامدهای منفی در پی داشت، اما چون خانوادهها آنها را مورد @@[email protected]@حمایت مادی و معنوی قرار میدادند، مشکلات عمدهای پدید نمیآمد; ولی امروزه مفهوم @@[email protected]@زندگی، گسترهی نیازها، ساختار و کارکرد خانواده و انتظارات متقابل زن و مرد از @@[email protected]@یکدیگر چنان متحول شده که بلوغ جسمی و جنسی به تنهایی نمیتواند جوابگوی نیازها و @@[email protected]@مسئولیتهای یک زندگی مشترک باشد; لذا تعیین سن ازدواج نیاز به بازنگری جدّی، عمیق @@[email protected]@و همهجانبه دارد. باید به متون دینی، تحقیقات روانشناختی، نیازهای دورهی جوانی و @@[email protected]@نیز به واقعیتهای اجتماعی و فرهنگ حاکم بر جامعه توجه شود، تا سنّ مناسب ازدواج @@[email protected]@معیّن، و راهکارهای لازم برای بهبود و اصلاح وضعیت کنونی ارائه گردد.

در اینجا به پرسشهایی در این زمینه که حجةالاسلام والمسلمین شجاعی پاسخ گفتهاند @@[email protected]@پرداخته میشود.

نظر دین مقدس اسلام در مورد سن ازدواج چیست؟

در تعیین سن ازدواج دختران و پسران دو دیدگاه اصلی وجود دارد: یکی دیدگاه دینی و @@[email protected]@دیگری دیدگاه روانشناختی که به گونهای مکمل یکدیگرند. ما در این نوشتار، از @@[email protected]@دیدگاه دینی به این مسئله میپردازیم.

در کلام خداوند سن معینی برای ازدواج مطرح نشده است، ولی از واژگانی چون «بلوغ»، @@[email protected]@«بلوغ حُلم»، «بلوغ نکاح» و «بلوغ اشدّ» میتوان به نحوی سن بلوغ و سنّ ازدواج را @@[email protected]@به دست آورد. شاید رساترین آیه در تعیین سنّ ازدواج این آیهی شریفه باشد که @@[email protected]@میفرماید:

(وَ ابْتَلُوا الْیَتامی حَتّی إِذا بَلَغُوا النِّکاحَ فَإِنْ آنَسْتُمْ مِنْهُمْ @@[email protected]@رُشْداً فَادْفَعُوا إِلَیْهِمْ أَمْوالَهُمْ)[1]; یتیمان را آزمایش کنید تا هنگامی @@[email protected]@که بالغ شده و به نکاح تمایل پیدا کردند و آنان را به درک مصالح زندگانی خود آگاه @@[email protected]@یافتید، اموالشان را به آنان بدهید.

شیخ طوسی در تفسیر آیه مینویسد:

معنای بلوغ نکاح آن است که به مرحلهی توانایی بر همخوابگی و تولید نسل برسند، @@[email protected]@احتلام فعلی منظور نیست.[2]

در تفسیر مراغی آمده است:

بلوغ نکاح رسیدن به سنی است که استعداد و آمادگی ازدواج حاصل شود و آن بلوغ حلم @@[email protected]@است. نوجوان در این حالت میل پیدا میکند همسر و سرپرست خانواده باشد.[3]

در برخی از احادیث نیز بلوغ نکاح به احتلام تفسیر شده است. در روایتی از امام @@[email protected]@صادق(علیه السلام)ذیل آیهی 6 سورهی نساء آمده است:

(من کان فی یده مالُ بعض الیتامی فلا یجوز له ان یعطیه حتی یبلغ النکاح و @@[email protected]@یحتلم)[4]; کسی که مال یتیمان نزد وی است، حق ندارد مال را در اختیار یتیم بگذارد، @@[email protected]@تا اینکه به بلوغ جنسی و احتلام برسد.

در این روایت بلوغ نکاح به احتلام تفسیر شده است.

خلاصه آنکه، معیار سن ازدواج از نظر قرآن همان قدرت داشتن بر ازدواج، توانایی @@[email protected]@همخوابگی و تولید نسل است.

روایات در مورد تعیین زمان ازدواج، به دو دستهاند:

1. در برخی روایات به سن خاصی اشاره شده است; مانند این روایت از امام باقر(علیه @@[email protected]@السلام) که فرمودند:

دختر وقتی به سن نُه سالگی میرسد از یتیمی بیرون میآید و میتواند ازدواج کند.[5]@@[email protected]@

در جای دیگر آمده است:

دختر وقتی به سنّ نه سالگی برسد و تزویج نماید، از یتیمی خارج شده و اموالش را @@[email protected]@میتوان به او واگذار نمود.[6]

در احوالات رسول خدا(صلی الله علیه وآله) آمده است:

ان رسول الله دخل بعایشه و هی بنت عشر سنین و لیس یدخل بالجاریة حتی تکون @@[email protected]@امرئةً[7]; پیامبر در حالی با عایشه ازدواج کرد که عایشه ده ساله بود و ایشان با @@[email protected]@دختری ازدواج نمیکرد مگر اینکه بالغ باشد (و منظور از دختر ده ساله در این روایت، @@[email protected]@نُه سال تمام است).

و نیز امام باقر(علیه السلام) فرموده است:

لا یدخل بالجاریة حتی یأتی اما تسع سنین او عشرة سنین[8]; همبستر شدن و ازدواج با @@[email protected]@دختر قبل از نُه یا ده سالگی جایز نیست.

2. برخی روایات بدون اشاره به سن خاصی، جوانان را در آغاز جوانی به ازدواج ترغیب @@[email protected]@میکنند. در روایتی از امام صادق(علیه السلام)آمده است:

من سعادة المرء ان لاتطمث ابنته فی بیتِه;[9] از سعادت مرد (پدر) آن است که دخترش @@[email protected]@در خانهاش عده نشود. (قبل از اینکه عادت زنانه ببیند به خانهی شوهر برود).

باید توجه داشته باشیم که این مجموعه روایات، بیشتر ناظر به تعیین سنّ ازدواج @@[email protected]@دختران است. یکی از راههای تعیین سنّ مناسب برای ازدواج پسران، مراجعه به سیرهی @@[email protected]@عملی ائمهی اطهار(علیهم السلام)است.

شواهد تاریخی گواه است که امامان ما در سنین قبل از 20 سالگی ازدواج میکردند. امام @@[email protected]@سجاد(علیه السلام) در سال 38 هـ ق متولد شد.[10] مورخین نوشتهاند که امام @@[email protected]@باقر(علیه السلام) در سال 57 هجری متولد شد و در ماجرای کربلا (سال 61) چهار ساله @@[email protected]@بود.[11] از این مطلب میفهمیم که امام سجاد(علیه السلام)در حدود 18 سالگی ازدواج @@[email protected]@کرده است.

ـ امام کاظم(علیه السلام) در سال 128 هـ ق و امام رضا(علیه السلام) در سال 148 دیده @@[email protected]@به جهان گشودند، نتیجه میگیریم که امام کاظم(علیه السلام) قبل از 20 سالگی ازدواج @@[email protected]@کرده است.

امام جواد(علیه السلام) در سال 195 هـ ق و امام هادی(علیه السلام) در سال 212 دیده @@[email protected]@به جهان گشودند; نتیجه میگیریم که امام جواد(علیه السلام) در موقع ازدواج کمتر از @@[email protected]@17 سال داشتهاند.

ـ امام هادی(علیه السلام) در 212 هـ. ق و امام حسن عسکری(علیه السلام) در سال 232 @@[email protected]@دیده به جهان گشودند; بنابراین امام هادی(علیه السلام)باید قبل از 20 سالگی ازدواج @@[email protected]@کرده باشد. امامان(علیهم السلام) در مورد فرزندانشان نیز همین شیوه را داشتند و @@[email protected]@نوعاً قبل از 20 سالگی وسایل ازدواجشان را فراهم میکردند.[12]

و چون عمل و سیرهی معصومین(علیهم السلام) برای ما الگو و حجت است، در تعیین سن @@[email protected]@ازدواج نیز باید به آن بزرگواران اقتدا کنیم. تا اینجا به این نتیجه رسیدیم که طبق @@[email protected]@آیات، روایات و سیرهی معصومین(علیهم السلام) سن ازدواج در دختران بعد از 9 سالگی و @@[email protected]@در پسران حدود 20 سالگی است; اما سؤالی که وجود دارد این است که آیا تنها رسیدن به @@[email protected]@این سن کفایت میکند، یا معیارهای دیگری نیز در تعیین زمان ازدواج دخالت دارد؟

شواهد بسیاری نشان میدهد که علاوه بر سن، متغیرهای دیگری در تعیین زمان مناسب @@[email protected]@ازدواج مورد توجه است که به تبع آنها، معیار سنّی نیز نوسان مییابد. یکی از @@[email protected]@اصلیترین معیارهای تعیین سن ازدواج، از نظر شرع[13] و روانشناسان رسیدن به حدّ @@[email protected]@رشد است که خود ابعاد مختلفی دارد و ما اینک به توضیح برخی از جنبههای عمدهی آن @@[email protected]@میپردازیم.

برای صلاحیت ازدواج از نظر فقه امامیه تنها رسیدن به سن بلوغ کافی نیست، بلکه علاوه @@[email protected]@بر آن، دختر و پسر باید رشید هم باشند; یعنی بتوانند مصلحت خود را تشخیص دهند، تا @@[email protected]@بتوانند به استقلال و از روی اراده و اختیار عقد ازدواج ببندند.

شهید مطهری دربارهی شرط بودن رشد برای ازدواج مینویسد:

در فقه و سنت اسلامی محرز و مسلم است که برای ازدواج تنها عقل و بلوغ کافی نیست; @@[email protected]@یعنی یک پسر به صرف آنکه عاقل و بالغ است نمیتواند با دختری ازدواج کند; همچنان @@[email protected]@که برای دختر نیز عاقله بودن و رسیدن به سن بلوغ دلیل کافی برای ازدواج نیست، علاوه @@[email protected]@بر بلوغ و علاوه بر عقل، رشد لازم است.[14]

اگر بخواهیم کلمهی رشد را به مفهوم عام آن تعریف کنیم، باید بگوییم:

رشد یعنی اینکه انسان شایستگی و لیاقت اداره و نگهداری و بهرهبرداری هر یک از @@[email protected]@سرمایهها و امکانات مادی و یا معنوی را که به او سپرده میشود داشته باشد; یعنی @@[email protected]@اگر انسان در هر مرحلهای از زندگی که دارای یک شأن و منزلت و مقامی است و یا ابزار @@[email protected]@و وسیلهای را دارد شایستگی اداره و نگهداری و بهرهبرداری از آن را داشته باشد، @@[email protected]@چنین شخصی در آن کار و در آن شأن «رشید» است. حال، آن چیز هر چه میخواهد باشد، @@[email protected]@همهی آن اشیایی که وسایل و سرمایههای زندگی هستند. سرمایه به مال و ثروت انحصار @@[email protected]@ندارد مردی که ازدواج میکند خودِ ازدواج و زن و فرزند و کانون خانوادگی، وسایل و، @@[email protected]@به تعبیر دیگر، سرمایههای زندگی او هستند، و یا شوهر برای زن و زن برای شوهر حکم @@[email protected]@سرمایه را دارد.[15]

بنابراین، رشد در مورد ازدواج یعنی شایستگی و لیاقت ادارهی زندگی; چنانکه شهید @@[email protected]@مطهری در این خصوص میفرماید:

منظور (از رشد در مورد ازدواج) تنها رشد جسمانی نیست، منظور این است که رشد فکری و @@[email protected]@روحی داشته باشند; یعنی بفهمند که ازدواج یعنی چه؟ تشکیل کانون خانوادگی یعنی چه؟ @@[email protected]@عاقبت این بله گفتن چیست؟ باید بفهمد این بله که میگوید، چه تعهدهایی و چه @@[email protected]@مسئولیتهایی به عهدهی او میگذارد و باید از انجام این مسئولیتها برآید.[16]

رشد به معنای یاد شده کاملاً یک امر اکتسابی و قابل یادگیری است. والدین، اطرافیان @@[email protected]@و فرهنگ جامعه میتوانند نقش اساسی در شکلگیری و تحصیل آن داشته باشند.

چه راهکارهایی در تعدیل سنّ ازدواج میتواند مؤثر باشد؟

1. باید والدین، مربیان و مسؤولان تدابیری در نظر بگیرند که نوجوانان و جوانان در @@[email protected]@ابعاد مختلف جسمی، جنسی، عقلی، اجتماعی، عاطفی و اقتصادی به طور هماهنگ و متناسب @@[email protected]@رشد نمایند. آنچه در حال حاضر مشاهده میشود، ناهمترازی رشد و بلوغ جنسی و جسمی و @@[email protected]@احساس نیاز به ازدواج، با دیگر ابعاد رشدی، یعنی رشد عقلی، اجتماعی، اقتصادی و @@[email protected]@عاطفی نوجوانان و جوانان است; لذا یا به محض رسیدن به بلوغ جنسی اقدام به ازدواج @@[email protected]@مینمایند، در حالی که از نظر عقلی، عاطفی، اجتماعی و اقتصادی به حد رشد مناسب @@[email protected]@نرسیدهاند و یا سالها پس از رسیدن به بلوغ جنسی منتظر یافتن شغل مناسب، تکمیل @@[email protected]@تحصیلات و دیگر پیشنیازهای زندگی باقی میمانند که در نتیجه، یا اصلاً به آن دست @@[email protected]@نمییابند و یا وقتی به آنها میرسند که دیگر شادابی، طراوت و انگیزهی ازدواج را @@[email protected]@ندارند، در هر دو صورت، زندگی آسیبپذیر و در معرض خطرهای جدّی است.

2. از عواملی که موجب بلوغ جنسی زودرس و احساس نیاز کاذب در جوانان میشود، باید به @@[email protected]@طور جدی جلوگیری نمود; مانند دیدن صحنههای مهیّج، فیلم، ماهواره، اینترنت، روابط @@[email protected]@دختر و پسر و… .

3. فرهنگسازی ازدواج ساده و منطبق با معیارهای اسلامی، یکی از نیازها و راهکارهای @@[email protected]@اصلی در حل مشکلات ازدواج جوانان است. اگر معیار در ازدواج و انتخاب همسر دستورهای @@[email protected]@اسلام باشد، اکثر یا هیچ یک از این مشکلات وجود نخواهد داشت. تبعیت از آداب و رسوم @@[email protected]@نادرست، برخی تحصیلات نامتوازن، روابط بیحدّ و مرز دختر و پسر، بینش غیردینی که @@[email protected]@فقط اسباب مادی را درنظر میگیرد، کمرنگ شدن توکل و توجه به خداوند و نیز @@[email protected]@هزینههای اضافی و تشریفات، از عوامل اصلی بالا رفتن سن ازدواج محسوب میشوند. این @@[email protected]@زنجیرهای اسارتآور و دست و پاگیر، متأسفانه در حال گسترش است. باید بینش جوانان و @@[email protected]@نوجوانان و خانوادهها نسبت به زندگی، ازدواج و… اصلاح شود تا بتوان مقدمات @@[email protected]@ازدواج آنان را در زمان مناسب و با الگوگیری از امامان معصوم(علیهم السلام)، که قبل @@[email protected]@از 25 سالگی اقدام به ازدواج مینمودند، فراهم کرد.

[1]. نساء: 6.

[2]. شیخ طوسی، التبیان فی تفسیر القرآن، ج 3، ص 116.

[3]. تفسیر مراغی، ج 4، ص 188.

[4]. تفسیر صافی، ج 1، ص 391.

[5]. شیخ حر عاملی، وسایل الشیعه، ج 1، ص 30.

[6]. همان، ج 1، ص 31.

[7]. همان.

[8]. همان، ص 70، ح 4.

[9]. شیخ حر عاملی، وسائلالشیعه، ج 20، ص 61.

[10]. شیخ مفید، الارشاد، (قم: مکتبة بصیرتی)، ص 253.

[11]. مهدی پیشوایی، سیمای پیشوایان در آیینهی تاریخ، (قم: مؤسسهی انتشارات @@[email protected]@دارالعلم، چاپ پنجم، 1380)، ص 77.

[12]. محمد تقی عبدوس، فرازهای برجسته از سیرهی امامان شیعه، (دفتر تبلیغات @@[email protected]@اسلامی)، ج 2، ص 29 ـ 28.

[13]. ر. ک: مرتضی مطهری، مقاله رهبری در اسلام، (انتشارات صدرا، بیتا).

[14]. مرتضی مطهری، امدادهای غیبی در زندگی بشر به ضمیمهی چهار مقالهی دیگر، @@[email protected]@(انتشارات صدرا، بیتا)، ص 120 و 153.

[15]. همان، ص 122.

[16]. همان، ص 154 ـ 153.

موضوع: ویژه مسائل زنان و خانواده

موضوع: فرهنگی, مسائل اجتماعی, دانشجویی


موضوع: علوم انسانی

مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه

مشاوره تلفنی خانواده، ازدواج، روانشناسی و عشق

برای دسترسی آسانتر به مطالب سایت به کانال تلگرام روانشناسی آویژه بپیوندید (کلیک کنید).

مطالب ما را در اینستاگرام دنبال کنید ( کلیک کنید)

ازدواج جوانان

نظر جوانان در مورد ازدواج

ازدواج جوانان بی تردید یکی از مهمترین و بنیادی ترین دغدغه های یک جامعه میتواند باشد . در واقع یکی از مسائلی است که تاثیرات آن را میتواند در عرصه های مهم یک جامعه میتوانید مشاهده کنید . بدین لحاظ ازدواج جوانان میبایست اهمیت ویژه ای در سیاست گذاری های دولت ها داشته باشد . پیمان ازدواج به دلیل مشکلات گوناگون جامعه مورد حمله قرار گرفته است . آمار طلاق اخیرا ثابت شده است . اما حقیقت روی دیگری نیز دارد از طرف دیگر آمار ازدواج نیز کاهش یافته است . این مشکلات میتواند اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و یا خانوادگی باشد . امروزه اکثرا از بروز تنش در روابط نگرانند . شاید به همین دلیل ترجیح میدهند ازدواج نکنند . یک واقیت انکار ناپذیر است که حل مشکلات ازدواج جوانان چه مقدار دشوار است .

مشکلات ازدواج جوانان ابعاد گوناگونی دارد . حل این مشکلات در گرو بهره مندی از دانش روانشناسی و تجربیات بالینی فراوان است . مشکلات ازدواج در جوانان فراتر از مشکلات اقتصادی جور نبودن آنها به لحاظ شخصیتی است . عدم بینش در این مورد عواقب ناگواری در پی خواهد داشت . باید در مورد رایج ترین ناکامی ها و مشکلات ازدواج جوانان تحقیقات همه جانبه ای صورت بگیرد . مشاوره خانواده و مشاوره ازدواج میتواند در ردیف کاری مهمی برای حل مشکلات ازدواج جوانان قرار گیرد . اگر در مورد فاصله سنی در ازدواج موفق سوالی دارید برا روی لینک ایده آل ترین فاصله سنی در ازدواج کلیک کنید.

امروزه مشکلات ازدواج جوانان در جامعه میتواند شامل موارد زیر باشد :

اگر هنوز در مورد ویزگی های یک همسر خوب تردید دارید لطفا بر روی لینک ویژگی های یک همسر خوب کلیک کنید.

مشاوره ازدواج جوانان با هنجارهای رو به تغییر جامعه بسیار ضروری است . یکی از فاکتور هایی که میتواند یک زندگی مشترک را تضمین کند مشاوره ازدواج جوانان است . زمانی که شما مهمترین تصمیم زندگی خود را میگیرید قطعا مشاوره امری مقتضی است . زندگی مشترک یک عمر تعهد به فردی است که در تمام زمینه ها با شما شریک است . متاسفانه در مشاوره ازدواج جوانان با زوج های خوش باوری مواجه هستیم . آنها نمیدانند در آینده با په مشکلاتی روبه رو خواهند شد . غافلگیر شدن در آینده زندگی مشترک عواقب ناخوشایندی دارد . زیرا زمانی که شما آمادگی برای کاری ندارید اصولا از پذیرش مسئولیت آن تفره خواهید رفت . سپس از یافتن راه حل نیز ناامید میشوید .

مسائل مهمی باید در ازدواج جوانان موردتوجه قرار گیرد . مشاوره ازدواج باید به کسانی که قصد تشکیل زندگی را دارند فرق بین شیفتگی و عشق حقیقی را گوشزد کند . دلبستگی بیش از حد مانع از این میشود که جوانان نسبت به تفاوت مهم این دو بینش پیدا کنند . اما واقعا شیفتگی با عشق تفاوتی دارد ؟ جواب ثبت است . اولی موقتی است و یا شاید یک جاذبه جنسی باشد . اما عشق حالت رضایت بخش روحی دارد . این حالت رضایت بخش هم ارضا کننده است و هم دوام و پایایی دارد . مشاور باید به جوانان یاد آوری کن که هنگام بروز تنش و اختلاف شیفتگی کم رنگ خواهد شد . آیا در مورد شناخت همسر مناسب اطلاعاتی دارید شما میتوانید مقاله راه های شناخت همسر مناسب برای ازدواج را مطالعه کنید.

تاخیر ازدواج جوانان در جامعه ما با توجه به ابعاد مشکلاتی که ذکر شد امری قابل توجیه است .  تاخیر ازدواج جوانان غیر قابل انکاری از جهات مختلف برای جامعه به همراه خواهد داشت . امروزه همه درباره این صحبت میکنند که باید کاری در این مورد انجام داد . اما واقعا چاره کار کجاست ؟ بحث کرد در مورد جنبه های مثبت تشکیل زندگی مشترک خوب است . رابطه ای که بر مبنای اعتماد ، تعهد و شناخت شکل گیرد با خور ثبات به همراه میاورد . در چنین رابطه ای رضایت هر دو طرف فراهم آورده میشود و همچنین ظرفیت تحمل یکدیگر گسترش میابد . ازدواج جوانان هنگامی که با مشاوره درست همراه شود مطمئن پیش میرود . حال به این فکر کنید که اوضاه در خارج از زندگی زناشویی خوب پیش نمیرود .

بر فرض مثال یکی از شرکای زندگی کار خود را از دست بدهد یا مشکل دیگری برایش پیش بیاید . اینجا جو روانی مثبت زندگی مشترک به کمک زوجین خواهد آمد . این حالت می تواند آرامش بخش باشد و موجبات راحتی زوجین تامین گردد . در حقیقت حس تکیه کردن به فردی که شما را بی قید و شرط میپذیرد و دوست دارد . بسیار حس لذت بخشی است و از تنش های زندگی بیرون از خانواده می کاهد . با این توصیفات تاخیر ازدواج جوانان آسیب های گوناگونی دارد . ذکر تمامی آنها اینجا مقدور نبود لیکن به گوشه ای از آن اشاره گردید . ذکر جنبه های مثبت ازدواج نباید باعث شود جنبه های منفی آن به فراموشی سپرده شود . در مورد صحبت های اولیه آشنایی اطلاعاتی دارید پیشنهاد ما این است مقاله سوالات آشنایی قبل از ازدواج را حتما بخوانید.

انگیزه های ازدواج جوانان با اهداف آنها همپوشانی بسیاری دارد . افرادی هستند که هدف آنها صرفا تشکیل خانواده و بچه دار شدن است . شاید فرد دیگری به دنبال امنیت در رابطه ای مطمئن است . فرد دیگری ممکن است از تنها ماندن بترسد . انگیزه های ازدواج در جوانان هر چه باشد باید اولا با آگاهی کامل صورت بگیرد . دوما باید با انگیزه ها و اهداف شریک زندگی آنها همخوانی داشته باشد . همانگونه که ذکر شد یک از مشکلات ازدواج جوانان همین ناهمخوانی اهداف زوجین است .

زندگی صمیمانه با شریک زنگی اتان مستلزم اتخاذ تصمیمات مشترک است . ازدواج موفق زمانی تضمین میشود که این تصمیمات با همفکری دو طرف رابطه باشد . زوجین باید از نظرات ، دیدگاه ها ، علایق و همچنین بی میلی های شریک زنگی اشان مطلع باشند . در نظر نگرفتن همین فاکتور های ذکر شده مهمترین مانع ازدواج جوانان است . مشاوره ازدواج باید از فشارهای روانی زوجین بکاهد . فشار هایی که قابلیت این را دارد که به راحتی آرامش آنها را در هم بشکند . این فشار های روانی به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود . زیرا احساس ارزشمندی زوجین را سرکوب میکند .

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .

براي مشاوره در زمينه دغدغه های ازدواج جوانان چیست؟

از مشاورين مشاوره خانواده و روانشناسي آويژه
از سراسر کشور

با 09353000102 تماس بگيريد

همه روزه از ساعت 8 صبح تا 1:00 شب 

حتي ايام تعطيل

مطالب مرتبط با این نوشته:

راه های جذب خواستگار | چگونه خواستگار زیاد داشته باشیم؟

بهترین نوع ازدواج فامیلی

عوامل هم خانگی یا زندگی مشترک بدون ازدواج

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

نام

ایمیل

وب‌ سایت

[email protected] 

[email protected]  

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه در راستای گسترش خدمات مشاوره دسترسی تمامی هم وطنان به خدمات مشاوره و همچنین بهبود خدمات مشاوره تلفنی، اقدام به ارائه خدمات مشاوره تلفنی خانواده، مشاوره تلفنی کودک، مشاوره تلفنی ازدواج، مشاوره تلفنی روانشناسی کرده است. به لطف خداوند متعال مرکز مشاوره تلفنی آویژه در نظر دارد با گسترش کار خود در زمینه مشاوره تلفنی و در راستای آسان تر و ارزان تر شدن خدمات مشاوره، با گسترش خدمات مشاوره تلفنی خود، در حوزه مشاوره حضوری و مشاوره آنلاین با هم میهنان گرامی، وارد شود. در حال حاضر در مرکز مشاوره تلفنی آویژه، شما می توانید از مشاوران زبده در حوزه های مختلف مشاوره تلفنی خانواده، مشاوره تلفنی کودک، مشاوره تلفنی ازدواج، مشاوره تلفنی روانشناسی بهره مند شوید.ان شاءالله شما کاربران گرامی از خدمات مشاوره تلفنی آویژه کمال رضایت و استفاده را داشته باشید.

نظر جوانان در مورد ازدواج

برای مشاوره تلفنی کودک، تربیت کودک، اختلالات کودک، روانشناسی کودک و … می توانید از خدمات مرکز مشاوره کودک آویژه بهره مند شوید.

برای مشاوره تلفنی ازدواج، مشاوره ازدواج دانشجویی، مشاوره ازدواج فامیلی، مشاوره ازدواج اسلامی ایرانی، مشاوره ازدواج موفق، مشاوره در زمینه خواستگاری، مشاوره ، معیار های ازدواج و … با مرکز مشاوره ازدواج آویژه در تماس باشید.

برای مشاوره تلفنی خانواده، مشاوره نوجوان، مشاوره جوانان، مشاوره ازدواج، مشاوره زناشویی و زندگی مشترک، مشاوره زنان و خانواده، مشاوره خیانت، مشاوره طلاق، مشاوره مرگ عزیزان و … با مشاوران خانواده مرکز مشاوره در تماس باشید.

برای مشاوره تلفنی روانشناسی، مشاوره اختلالات شخصیت، مشاوره اختلالات یادگیری، مشاوره افسردگی، مشاوره اعتیاد، مشاوره ترس و فوبیا، مشاوره اختلالات خواب و … با مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید.

برای مشاوره در زمینه عشق، عشق به همسر، عشق حقیقی و واقعی، عشق مجازی و دروغی، ابراز عشق، عشق به خانواده، عشق به و … با مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید.

برای مشاوره در زمینه مهارت های زندگی، اعتماد به نفس و … با مرکز مشاوره آویژه در تماس باشید.


تهران – تهران – میرداماد

021-62999066 (سراسری) – مشاوره تلفنی

تماس فقط برای تعیین وقت مشاوره حضوری

مشاهده

برای طرح سوالات خود ما را در اینستاگرام دنبال کنید

شروع گفتگو

مشاوره برای هموطنان خارج از کشور

فرار از ازدواج جوانان در حال تبدیل شدن به یک چالش‌ ‌اجتماعی است، میل و رغبت نسل جوان به ازدواج نسبت به دهه‌های گذشته هر روز کاهش داشته و در واقع سبک زندگی جوانان ایرانی مانند چند دهه قبل نیست و میل به تجرد بین آنها روز به روز درحال قوت گرفتن است.

‌به گزارش خبرنگار ایمنا، نگرش افراد به ازدواج به عنوان یک واقعیت اجتماعی تحت تأثیر فرهنگ، نقش و موقعیتی است که فرد در آن زندگی می‌کند، از سوی دیگر مشکلات ازدواج، آرزوها، ایده‌آل‌ها و تصویری که دختران و پسران از آینده و زندگی مشترک خود دارند موجب شده که جوانان به آسانی تن به ازدواج ندهد و از آن فرار کنند، عوامل بسیاری در این زمینه مؤثر است که برخی از آنها واقعی و برخی ساخته و پرداخته ذهن افراد است.

۱۲ میلیون جوان ایرانی در سن ازدواج قرار گرفته‌اند، اما بسیاری از آنها یا تمایلی به ازدواج ندارند یا این که باید هفت خوان مشکلات را پشت سر بگذارند تا بتوانند وارد زندگی مشترک شوند. اگر از این جوان‌ها بپرسید چرا از ازدواج فرار می‌کنند، شاید دلایل مختلفی از مشکلات اقتصادی و بیکاری گرفته تا نداشتن مسکن و مسئله تجمل گرایی خانواده‌ها را مطرح کنند.

مشکلاتی که راه را برای ورود جوانان به یک زندگی جدید با دشواری‌های بزرگی مواجه می‌کند تا جایی که حاضرند برای گرفتار نشدن در باتلاق این گرفتاری‌ها به راحتی قید ازدواج را بزنند و تنهایی را بر زندگی مشترک ترجیح دهند. در حقیقت فرار از ازدواج یکی از شایع‌ترین عکس‌العمل‌ها در برابر مسئله ازدواج است، خیلی از والدین از این موضوع ابراز نگرانی می‌کنند که جوان ما به سن ازدواج رسیده است اما نه به این کار رغبتی نشان می‌دهد و نه حتی برنامه‌ای برای آن دارد.

شاید اگر والدین دلایل فرار از ازدواج را بدانند و نسبت به آن آگاهی کسب کنند بتوانند بهتر این مسئله را مدیریت کنند، تغییر معیارهای ازدواج موفق و پیچیده شدن آنها نسبت به گذشته از جمله مواردی است که خانواده‌ها باید راجع به آن آگاهی داشته باشند و اطلاعات خود را نسبت به نیازهای جوانان به روز کنند.

نظر جوانان در مورد ازدواج

مرتضی پدریان، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در خصوص گرایش نداشتن جوانان به ازدواج، اظهار می‌کند: با مطرح شدن بحث ازدواج انگیزه‌های فردی و اجتماعی در کنار همدیگر قرار می‌گیرند، اصولاً رفتارها و کنش‌های اجتماعی نیاز به زیرساخت دارد که این زیر ساخت‌ها می‌تواند انگیزه‌های فردی و گروهی را دستکاری کرده و آن را کم و زیاد کند و امروزه در جامعه ازدواج جوانان تحت متغیرهای اقتصادی، اجتماعی و ارزشی فرهنگی قرار می‌گیرد.

وی اضافه می‌کند: اگر از منظر اقتصادی نگاه کنیم امروز ازدواج بار مالی بسیار بالایی برای ازدواج جوانان دارد برای مثال در جامعه امروز برای ازدواج یک دختر باید حداقل ۳۵۰ میلیون تومان برای خرید جهیزیه هزینه کنند یا پسری برای رهن یک خانه معمولی باید حداقل صد میلیون تومان پیش هزینه و ماهیانه سه میلیون تومان اجاره پرداخت کند، وقتی که زیرساخت‌های اقتصادی جامعه به گونه‌ای است که فرد قادر به تأمین نیازهای مادی نیست خود به خود تمایل به ازدواج و زندگی مشترک در فرد کاهش پیدا می‌کند.

این جامعه‌شناس، تصریح می‌کند: متغیرهای اجتماعی نیز در تمایل نیافتن جوانان به ازدواج مؤثر است، متغیرهای اجتماعی همان کنش‌ها و الگوهای جامعه است، وقتی افراد در جامعه شاهد زیاد بودن تعداد طلاق و کاهش آمار ازدواج باشند، ناخواسته با دیدن اطرافیانی که ازدواج آنها منجر به طلاق شده یا از زندگی زوجی خود ناراضی هستند آنها را هم در گرایش به ازدواج بی‌توجه می‌کند.

پدریان، تاکید می‌کند: عامل دیگر ارزش فرهنگی است، در حقیقت زمانی متأهل شدن و پدر شدن به عنوان یک مرحله گذار اجتماعی و تبدیل شدن فرد به یک شخصیت ارزشمند بود، اما در حال حاضر این پدیده مفهوم گذشته را ندارد و توصیه‌هایی که افراد به همدیگر دارند بیشتر توصیه پرهیز از تشکیل خانواده و ازدواج است.

وی ادامه می‌دهد: مورد بعدی که در حوزه‌های ارزشی فردی اجرا می‌شود، این است که ازدواج کردن در اصل محروم کردن فرد از برخی کنش‌های اجتماعی است یعنی درجه آزادی فرد را کمتر می‌کند، اگر درجه آزادی را به عنوان داشتن حق انتخاب در نظر بگیریم فرد وقتی ازدواج کند خود به خود درجه آزادی و تردد او در بسیاری از مکان‌ها کاهش پیدا می‌کند و بخشی از اوقات او اختصاص به خانواده و همسر پیدا می‌کند، یعنی در دوران مجردی فرد تعهدی به کسی ندارد و باید در زندگی متاهلی رفتارهای خود را تغییر دهد.

این استاد دانشگاه، اظهار می‌کند: آنچه امروز در جامعه شکل گرفته این است که ساختار جامعه به سمت ذره‌ای شدن پیش می‌رود، در حقیقت اتمیزه شدن با فردگرایی تفاوت‌هایی دارد، در اتمیزه شدن فرد خواسته‌های خود را بدون در نظر گرفتن معیارهای اخلاقی مدنظر قرار می‌دهد یعنی همانطور که فرد در جامعه می‌تواند نیازهای خود را برآورده کند، قید و بندها و مسئولیت‌های خانوادگی ندارد و با در نظر گرفتن وضعیت امروز جامعه و متغیرهای فردی، اجتماعی و فرهنگی متأسفانه عدم تمایل به ازدواج دختران و پسران یک کنش عقلانی مناسب اوضاع جامعه امروز است.

حمید نصیری، روانشناس بالینی و استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در خصوص علل فرار جوانان از ازدواج در شرایط فعلی، اظهار می‌کند: این موضوع تک عاملی نیست و ابعاد مختلفی در این زمینه مؤثر است، معمولاً جنبه‌های روانشناختی، اجتماعی، مسائل اقتصادی و فرهنگی در بروز این اتفاق تأثیرگذار است و فرار از ازدواج جوانان در همه کشورهای دنیا مطرح است. جنبه‌های اقتصادی جامعه باعث شده تشکیل زندگی خانوادگی مشکلات خاصی داشته باشد و بسیاری از افراد توانایی لازم از نظر برآوردن نیازهای خانواده را نداشته باشند.

وی اضافه می‌کند: عده‌ای به دلیل نداشتن شغل مناسب توان اداره کردن یک زندگی را ندارند، با توجه به بالا بودن سطح انتظارات فعلی، بسیاری از خانواده‌ها از ازدواج خود و زندگی در یک اتاق از خانه پدری درگذشته سخن می‌گویند و این که بعد از گذر سالیان بسیار موفق به خرید خانه مستقل شدند.

این روانشناس بالینی، تصریح می‌کند: اما امروزه شاهد هستیم سطح انتظارات جوانان بالا رفته است، همانطور که همه اعضای خانواده موبایل و خودروی شخصی دارند، طبیعی است که افراد خانواده تمایل به داشتن خانه شخصی هم پیدا می‌کنند و نمی‌توان انتظار داشت که افراد خانواده با مدل‌های سال‌های گذشته ارتباط برقرار کرده و زندگی کنند.

نصیری در خصوص تأثیر مسائل روانشناختی در تأخیر ازدواج جوانان، اظهار می‌کند: از نظر مسائل روانشناختی ازدواج یک موضوع مراقبتی است و باید انسان توانایی مراقبت از فرد دیگر را داشته باشد، همانطور که سلامت جسم برای افراد مهم است سلامت روانی و پختگی‌های شخصیت هم از مسائلی است که نیاز به رشد و ارتقا دارد.

وی می‌افزاید: همانطور که در دوران کرونا به مردم آموزش می‌دهیم چگونه بهداشت جسمی خود را حفظ کنند تا بتوانند زنجیره انتقال این بیماری را قطع کنند، در مورد سلامت روانی هم نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتری برای جامعه بودیم و نتیجه این نبود سرمایه‌گذاری‌های روانشناختی خود را در مقوله ناسازگاری‌های خانوادگی و طلاق نشان می‌دهد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تاکید می‌کند: درست است که در کشور آمار رسمی طلاق بالا نیست، اما همین آمارهای فعلی هم قابل پذیرش نیست و بخش بسیاری از سرمایه‌های اجتماعی را هدر می‌دهد، وقتی جوانان به این مسئله نگاه می‌کنند و این که در خانواده ازدواج برادر بزرگ‌تر آنها منجر به جدایی شده، خواهر یا برادر دیگر آنها در زندگی مشترک اختلاف دارد، این اتفاق در یک خانواده انگیزه ازدواج و زندگی مشترک را در بین جوانان کاهش می‌دهد.

وی تصریح می‌کند: اگر بخواهیم از حوزه‌های فرهنگی به این مسئله نگاه کنیم، وقتی مسائل کنار همدیگر جمع می‌شوند فرهنگ‌ها هم ساخته می‌شوند، یعنی مدل‌هایی که انسان‌ها در روال زندگی خود دارند و بسیاری از اوقات این فرهنگ خودخواسته نیست و اینطور نبوده که انسان‌ها برای آن برنامه‌ریزی کرده باشند مثل فرهنگ پوششی، تعاملات اجتماعی یا شرایط کرونا که یک فرهنگ تعاملات جدید را برای افراد ایجاد کرده است.

این روانشناس بالینی، اضافه می‌کند: تبعات مسائل اقتصادی، روانشناختی، جامعه شناختی و تغییر انتظارات مردم در جامعه فرهنگ جدیدی ایجاد کرده است به این معنا که در گذشته بالا رفتن سن ازدواج جوانان ارزش‌ها و ضد ارزش‌های جامعه را تحت تأثیر قرار می‌داد و آن فرد احساس می‌کرد شرایط ایده‌آل نیست، به طور طبیعی بعضی از این موارد می‌تواند جنبه‌های مثبت هم داشته باشد که جوانان با افزایش سن می‌توانند پخته‌تر تصمیم بگیرند.

نصیری در خصوص نداشتن مسئولیت‌پذیری برخی از جوانان و فرار آنها از ازدواج، اظهار می‌کند: مراقبت از دیگران اوج سلامتی یک فرد است، یعنی این که یک فرد با ازدواج بتواند از دیگری مراقبت کند و این مراقبت از ماسک زدن هنگام در خیابان رفتن در شرایط کرونایی فعلی تا رسیدگی به مسائل زندگی مشترک را دربر می‌گیرد، مسئولیت‌پذیری یک مسئله گسترده است و انسان از دوران کودکی تا بزرگسالی با مقوله مسئولیت‌پذیری در زندگی مواجه است.

وی ادامه می‌دهد: به نظر می‌رسد باید روی الگوهای تربیتی جامعه بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم تا نسل‌های بعدی بتوانند محصول آن را دریافت کنند، در این مسئله باید سعی کنیم سیاست‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت اتخاذ کنیم تا بتوانیم موضوع گریز جوانان از ازدواج را حل کنیم.

این روانشناس بالینی، تاکید می‌کند: فرار جوانان از ازدواج یک مسئله تک بعدی نیست و این که فکر کنیم اگر افراد دین‌دار شوند همه چیز حل خواهد شد یا اگر از نظر اقتصادی قوی شوند مشکلی نخواهند داشت یا اگر اشتغال داشته باشند از ازدواج فرار نمی‌کنند، این موارد باورهای اشتباهی است، باید والدین بتوانند موانع موجود را شناسایی و این موانع را حل کنند.

نصیری، تصریح می‌کند: باید خانواده‌ها سعی کنند به برآوردن انتظارات فرزندان خود بیشتر توجه کنند و بتوانند با آنها گفت‌و گو کنند و تنها نخواهند حرف خودشان را به کرسی بنشانند و یک تعاملی اتفاق بیفتد و همین تعامل باعث می‌شود که مشارکت اتفاق بیفتد و خانواده‌ ها بتوانند این مسئله را حل کنند و باید مسائل اقتصادی، اجتماعی و روانی را هم در نظر بگیرند تا بتوانند بر این معضل غلبه کنند.

تمامی حقوق این سایت برای خبرگزاری ایمنا محفوظ است

 (function () { var now = new Date(); var version = now.getFullYear().toString() + “0” + now.getMonth() + “0” + now.getDate() + “0” + now.getHours(); var head = document.getElementsByTagName(“head”)[0]; var link = document.createElement(“link”); link.rel = “stylesheet”; link.href = “https://app.najva.com/static/css/local-messaging.css” + “?v=” + version; head.appendChild(link); var script = document.createElement(“script”); script.type = “text/javascript”; script.async = true; script.src = “https://app.najva.com/static/js/scripts/tabnakjavan-3294-253787cc-eb4b-4d87-bd2c-90159a756a16.js” + “?v=” + version; head.appendChild(script); })() (function (w, d, s, l, i) { w[l] = w[l] || []; w[l].push({ ‘gtm.start’: new Date().getTime(), event: ‘gtm.js’ }); var f = d.getElementsByTagName(s)[0], j = d.createElement(s), dl = l != ‘dataLayer’ ? ‘&l=’ + l : ”; j.async = true; j.src = ‘https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id=’ + i + dl; f.parentNode.insertBefore(j, f); })(window, document, ‘script’, ‘dataLayer’, ‘GTM-T7Q963P’);
{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “NewsArticle”,
“headLine”: “u0646u0638u0631 u0628u0631u062eu06cc u062cu0648u0627u0646u0627u0646 u062fu0631u0628u0627u0631u0647 u00abu0627u0632u062fu0648u0627u062c u0633u0641u06ccu062fu00bb + u0641u06ccu0644u0645”,
“articleBody”: “u0645u0635u0627u062du0628u0647 u0627u06cc u0628u0627 u0628u0631u062eu06cc u062cu0648u0627u0646u0627u0646 u062fu0631 u062eu0635u0648u0635 u0627u0632u062fu0648u0627u062c u0633u0641u06ccu062f u0631u0627 u062fu0631 u0641u06ccu0644u0645 u0632u06ccu0631 u0628u0628u06ccu0646u06ccu062f.”,
“author”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Organization”,
“name”: “u062au0627u0628u0646u0627u06a9 u062cu0648u0627u0646 | tabnakjavan”,
“description”: “u067eu0627u06ccu06afu0627u0647 u062eu0628u0631u06cc u062au062du0644u06ccu0644u06cc u062au0627u0628u0646u0627u06a9 u062cu0648u0627u0646”,
“logo”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“name”: “admin.gif”,
“url”: “http://tabnakjavan.com/client/themes/fa/main/img/admin.gif”
},
“url”: “http://tabnakjavan.com”,
“address”: “u062au0647u0631u0627u0646”,
“email”: “[email protected]”,
“founder”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Person”,
“name”: “u062au0627u0628u0646u0627u06a9”
},
“foundingDate”: “2018-07-23T00:00:00+04:30”,
“legalName”: “u062au0627u0628u0646u0627u06a9 u062cu0648u0627u0646”,
“telephone”: “+9809031020635”,
“faxNumber”: “”,
“sameAs”: [
“http://t.me/tabnakjavan”,
“https://www.instagram.com/tabnakjavan”
]
},
“publisher”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Organization”,
“name”: “u062au0627u0628u0646u0627u06a9 u062cu0648u0627u0646 | tabnakjavan”,
“description”: “u067eu0627u06ccu06afu0627u0647 u062eu0628u0631u06cc u062au062du0644u06ccu0644u06cc u062au0627u0628u0646u0627u06a9 u062cu0648u0627u0646”,
“logo”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“name”: “admin.gif”,
“url”: “http://tabnakjavan.com/client/themes/fa/main/img/admin.gif”
},
“url”: “http://tabnakjavan.com”,
“address”: “u062au0647u0631u0627u0646”,
“email”: “[email protected]”,
“founder”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Person”,
“name”: “u062au0627u0628u0646u0627u06a9”
},
“foundingDate”: “2018-07-23T00:00:00+04:30”,
“legalName”: “u062au0627u0628u0646u0627u06a9 u062cu0648u0627u0646”,
“telephone”: “+9809031020635”,
“faxNumber”: “”,
“sameAs”: [
“http://t.me/tabnakjavan”,
“https://www.instagram.com/tabnakjavan”
]
},
“datePublished”: “2021-11-27T14:40:25+03:30”,
“dateModified”: “2021-11-27T14:40:25+03:30”,
“image”: {
“@type”: “ImageObject”,
“name”: “299765_769.jpg”,
“description”: “u0645u0635u0627u062du0628u0647 u0627u06cc u0628u0627 u0628u0631u062eu06cc u062cu0648u0627u0646u0627u0646 u062fu0631 u062eu0635u0648u0635 u0627u0632u062fu0648u0627u062c u0633u0641u06ccu062f u0631u0627 u062fu0631 u0641u06ccu0644u0645 u0632u06ccu0631 u0628u0628u06ccu0646u06ccu062f.”,
“url”: “http://tabnakjavan.com/files/fa/news/1400/9/6/299765_769.jpg”
},
“mainEntityOfPage”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “WebPage”,
“breadcrumb”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “BreadcrumbList”,
“itemListElement”: [
{
“@type”: “ListItem”,
“position”: 1,
“item”: {
“@id”: “http://tabnakjavan.com/fa/archive?service_id=4”,
“name”: “u062eu0627u0646u0648u0627u062fu0647 u0648 u062cu0627u0645u0639u0647”
}
},
{
“@type”: “ListItem”,
“position”: 2,
“item”: {
“@id”: “http://tabnakjavan.com/fa/archive?service_id=4&cat_id=47457”,
“name”: “u0633u0628u06a9 u0632u0646u062fu06afu06cc”
}
}
]
},
“lastReviewed”: “2021-11-27T14:39:24+03:30”,
“comment”: [
{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Comment”,
“text”: “u0627u0632u062fu0648u0627u062c u0633u0641u06ccu062f u0646u0647 u062au0646u0647u0627 u062au0636u0645u06ccu0646 u06a9u0646u0646u062fu0647 u0647u06ccu0686 u062du0642 u0648 u062du0642u0648u0642u06cc u0628u0631u0627u06cc u0637u0631u0641u06ccu0646 u0646u06ccu0633u062au060cu0628u0644u06a9u0647 u0628u0632u06afu062au0631u06ccu0646 u0622u0633u06ccu0628 u0631u0648 u0628u0647 u0637u0631u0641u06ccu0646 u0628u062eu0635u0648u0635 u062eu0627u0646u0645u0647u0627 u0645u06ccu0632u0646u0647 u060cu062du062au06cc u062au0648 u06a9u0634u0648u0631u0647u0627u06cc u0627u0631u0648u067eu0627u06ccu06cc u0648 u0622u0645u0631u06ccu06a9u0627u06ccu06cc u0627u0631u0632u0634 u0627u0632u062fu0648u0627u062c u0642u0627u0646u0648u0646u06cc u0628u0627u0644u0627u062au0631 u0627u0632 u0627u0632u062fu0648u0627u062c u0633u0641u06ccu062f u0647u0633u062a”,
“datePublished”: “2021-11-28T19:34:16+03:30”,
“downvoteCount”: 0,
“upvoteCount”: 0,
“comment”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Comment”,
“text”: “”,
“datePublished”: “”,
“downvoteCount”: 0,
“upvoteCount”: 0
}
},
{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Comment”,
“text”: “u0628u0627 u0645u0647u0631u06ccu0647 u0648 u0633u06a9u0647 u0648 u0637u0644u0627 u0648 u067eu0648u0644 u0648 u0632u0646u062fu06afu06cc u0627u0634u0631u0627u0641u06cc u0646u0647u0627u062f u0627u0635u0644u06cc u062eu0627u0646u0648u0627u062fu0647 u0631u0627 u0627u0632 u0628u06ccu0646 u0628u0631u062fu06ccu062f u060c u06a9u0647 u062cu0648u0627u0646u0627u0646 u0645u062cu0628u0648u0631 u0634u062fu0646u062f u0628u0647 u0633u0628u06a9 u0647u0627u06cc u062fu06ccu06afu0631 u0631u0648 u0622u0648u0631u0646u062f.”,
“datePublished”: “2021-11-28T20:25:35+03:30”,
“downvoteCount”: 0,
“upvoteCount”: 0,
“comment”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Comment”,
“text”: “”,
“datePublished”: “”,
“downvoteCount”: 0,
“upvoteCount”: 0
}
},
{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Comment”,
“text”: “u06afu0632u0627u0631u0634 u06ccu06a9u0637u0631u0641u0647 u0628u0648u062f u060c u0647u0645u0647 u0628u062f u06afu0641u062au0646 u0648 u06a9u0633u06cc u062fu0644u0627u06ccu0644 u062au0645u0627u06ccu0644 u062cu0648u0627u0646u0627u0646 u0628u0647 u0627u06ccu0646 u0633u0628u06a9 u0632u0646u062fu06afu06cc u0631u0648 u0646u06afu0641u062a .”,
“datePublished”: “2021-11-29T09:04:05+03:30”,
“downvoteCount”: 0,
“upvoteCount”: 0,
“comment”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Comment”,
“text”: “”,
“datePublished”: “”,
“downvoteCount”: 0,
“upvoteCount”: 0
}
},
{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Comment”,
“text”: “u0627u0644u0627u0646 u0627u0632 u0647u0645u06ccu0646 u06f3 u0646u0641u0631 u06afu0632u0627u0631u0634 u06afu0631u0641u062au06ccu0646 u0634u062fu0647 u0646u0638u0631 u062cu0648u0627u0646u0627u0627u0627u0646u061fu0641u0631u0642 u0627u0632u062fu0648u0627u062c u0633u0641u06ccu062f u0648 u0633u06ccu0627u0647 u0686u06ccu0633u062a u0641u0631u0642u0634 u0627u06ccu0646u0647 u06ccu06a9u06cc u0645u062bu0644 u0645u0646 u0627u0632u062fu0648u0627u062c u0633u06ccu0627u0647 u0645u06ccu06a9u0646u0647 u0628u0639u062f u0627u0632 u06cc u0645u0627u0647 u062fu062eu062au0631 u0645u06ccu0631u0647 u0634u06a9u0627u06ccu062a u0645u06ccu06a9u0646u0647 u0633u0627u0644 u06f1u06f3u06f8u06f2 u06f1u06f8u06f2u0645u06ccu0644u06ccu0648u0646 u062au0648u0645u0627u0646 u0648u062cu0647 u0631u0627u06ccu062c u0645u0645u0644u06a9u062a u0631u0648 u0627u0632 u0645u0646 u0645u06ccu06afu06ccu0631u0647 u0648u0644u06cc u0627u0632u062fu0648u0627u062c u0633u0641u06ccu062f u062fu0644u06cc u0647u0633u062au0634 u062fu0648 u0646u0641u0631 u0639u0627u0634u0642u0627u0646u0647 u0628u0627 u0647u0645 u0632u06ccu0631 u06cc u0633u0642u0641 u0647u0633u062au0646 u062au0627 u0627u0628u062f u0646u0647 u0645u062bu0647 u0645u0646 u0627u0644u0627u0646 u06cc u0633u0631u06cc u062fu062eu062au0631u0627 u0647u0633u062au0646 u0641u0642u0637 u0645u06ccu0627u0646 u0639u0642u062f u0645u06ccu06a9u0646u0646 u06a9u0647 u0645u0647u0631u06ccu0647 u0628u06afu06ccu0631u0646 u062eu062eu062eu062e u067eu0633 u062au0641 u062au0648 u0627u0632u062fu0648u0627u062c u0633u06ccu0627u0647”,
“datePublished”: “2021-11-29T12:14:25+03:30”,
“downvoteCount”: 0,
“upvoteCount”: 0,
“comment”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “Comment”,
“text”: “”,
“datePublished”: “”,
“downvoteCount”: 0,
“upvoteCount”: 0
}
}
],
“commentCount”: “4”,
“keywords”: “u0627u0632u062fu0648u0627u062c u0633u0641u06ccu062f,u0647u0645u0628u0627u0634u06cc,u06a9u0627u0631u0634u0646u0627u0633 u062eu0627u0646u0648u0627u062fu0647”,
“url”: “http://tabnakjavan.com/fa/news/47457”
}
}

{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “VideoObject”,
“name”: “u062au0627u0628u0646u0627u06a9 u062cu0648u0627u0646 | tabnakjavan”,
“description”: “u067eu0627u06ccu06afu0627u0647 u062eu0628u0631u06cc u062au062du0644u06ccu0644u06cc u062au0627u0628u0646u0627u06a9 u062cu0648u0627u0646”,
“thumbnailUrl”: “http://tabnakjavan.com/media/img/video.gif”,
“uploadDate”: “2021-11-27T14:36:10+03:30”,
“video”: {
“@context”: “https://schema.org”,
“name”: “299766_583.mp4”,
“description”: “u0645u0635u0627u062du0628u0647 u0628u0631u0627u06cc u0627u0632u062fu0648u0627u062c u0633u0641u06ccu062f”,
“@type”: “VideoObject”,
“width”: 300,
“height”: 700,
“encodingFormat”: “mp4”,
“uploadDate”: “2021-11-27T14:36:10+03:30”,
“embedUrl”: “http://tabnakjavan.com/fa/news/play/embed/47457/299756?width=300&height=700”,
“contentUrl”: “http://tabnakjavan.com/files/fa/news/1400/9/6/299766_583.mp4”,
“url”: “http://tabnakjavan.com/files/fa/news/1400/9/6/299766_583.mp4”,
“thumbnailUrl”: “http://tabnakjavan.com/media/img/video.gif”,
“image”: “http://tabnakjavan.com/media/img/video.gif”
}
}

{
“@context”: “https://schema.org”,
“@type”: “ImageObject”,
“name”: “299765_769.jpg”,
“description”: “u0645u0635u0627u062du0628u0647 u0627u06cc u0628u0627 u0628u0631u062eu06cc u062cu0648u0627u0646u0627u0646 u062fu0631 u062eu0635u0648u0635 u0627u0632u062fu0648u0627u062c u0633u0641u06ccu062f u0631u0627 u062fu0631 u0641u06ccu0644u0645 u0632u06ccu0631 u0628u0628u06ccu0646u06ccu062f.”,
“url”: “http://tabnakjavan.com/files/fa/news/1400/9/6/299765_769.jpg”
}

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگلیش) معذور است.

%PDF-1.5
%
1 0 obj
>>>
endobj
2 0 obj
>
endobj
3 0 obj
>/XObject>/ProcSet[/PDF/Text/ImageB/ImageC/ImageI] >>/MediaBox[ 0 0 595.32 841.92] /Contents 4 0 R/Group>/Tabs/S/StructParents 0>>
endobj
4 0 obj
>
stream
x[6r~`
豈ZӋ
e’ȃÙ5`IXdUHq/ŪO?~$.im1Y.v6v
FN|/az6}O/?>}_/OsLl^?~t40| ‘QnfBM񃘕O?|*Bb{L|>U _e7?`BB{7{˧X׋[email protected]~Siw˳;N3^Vr/=_+d*iW* 3{fi~Usl1|ϠX?#y|5
6)'{˯t:{:8|xL[:mŻJ%(?kjXËlMǴ?jkYauXfoC둦Džݹ)8Y/RuOtz^HԘ-2?4&
R%xf劗osv();[J^`MsRʷhPsw6mZ1y>E|)bnv”C|M=gZنی نی سایت

نظر جوانان در مورد ازدواج
نظر جوانان در مورد ازدواج

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.