نظر بهجت درباره صیغه موقت

نظر بهجت درباره صیغه موقت
نظر بهجت درباره صیغه موقت

ج. جايز، بلکه مستحبّ است.

ج. بله، محرم مى‌شود؛ هر چند احتياط اين است که مقدارى بعد از بلوغ را هم داخل کند، هر چند بعدا شوهر بقيه مدت را ابرا کند.

ج. آن نکاح باطل است، ولى اگر قصد عاقد به قصد اصل نکاح منحل شود و قصد متعه از باب تعدّد مقصود باشد، عقد منقلب به دايم مى‌شود، به خلاف  وحدت مقصود؛ و در موردى که تحليل قصد واضح نيست، احتياط در اين است که اگر راضى به دوام باشند، عقد را تجديد کنند و اگر راضى به آن نباشند، طلاق دهند.

ج. متعه کردن آن‌ها قبل از توبه‌ى شان، کراهت دارد و بايد تمام شرايط ازدواج موقت رعايت شود.

ج. جايز است.

نظر بهجت درباره صیغه موقت

ج. بايد در ازدواج موقت مهر و مدت معين شود و بنابر احتياط با اجازه‌ى پدر دختر صيغه‌ى صحيح خوانده شود، و رابطه با نامحرم حرام است.

ج. ظاهرا مى‌تواند.

ج. شرعا لازم نيست.

ج. با فرض آن که دختر رشيده و عاقله است و زوجى را که براى خود در نظر گرفته کفو او مى‌باشد و با اجتماع تمام شرايط، پدر از اذن امتناع نمايد، اعتبار اذن پدر ساقط مى‌شود و در هر حال رعايت احترام پدر و استيذان از او بشود خصوصا در عقد انقطاعى، واللّه‌ العالم.

ج. امکان دارد.با سلام و تشکر از مکاتبه شما با این سایت.در شرح حالی که بیان کرده اید،چند نکته قابل تأمل است. اول آن که آیا مرجع تقلید دختر خانم نیز، آیت الله بهجت(ره) است که ازدواج دختر عاقله را بدون اذن پدر جایز می دانند؟دوم: مرجع تشخیص،برای رشیده و عاقله بودن دختر، خود دختر یا پسر نیستند، بلکه عرف و یا در زمان حکومت اسلامی، دادگاه های مربوط به امور خانواده می باشد.بنابراین دختر یا پسر به صرف تشخیص خودشان نمی توانند این شرط را احراز کرده و ازدواج کنند.

بنا بر فتوای مرحوم آیت الله بهجت، اذن پدر برای صحت ازدواج با دختر باکره، بنا بر احتیاط واجب،شرط تکلیفی است

[1]

،و در صورت عدم اذن پدر، اصل عقد صحیح است، اگر چه در صورت اقدام به ازدواج بدون اذن، گناه کرده اند. بنابراین عقد شما با این دختر خانم، اگر شرایط مذکور را داشته باشد،صحیح و گناهی مرتکب نشده اید. در هر صورت اکنون شما، مدت باقی مانده از عقد موقت را به دختر خانم ببخشید(در صورتی که مدت عقد شما هنوز باقی است) تا از عقد یکدیگر خارج شوید، سپس در مراسم عقد جدیدی که توسط خانواده های دو طرف برگزار می کنید، ایشان را عقد دائم نمائید. در تمام امور زندگی و در تحصیل رضایت خداوند موفق باشید.

نظر بهجت درباره صیغه موقت

[1]

با استفاده از سؤال 610 (سایت: 667).

آخرین پرسش ها و پاسخ ها را همه روزه در ایمیل خود مطالعه کنید

ما 10884 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و استفاده از مطالب آن تنها با ذکر منبع مجاز است.

هدف بخش

«سایت‌خوان دنیای اقتصاد»

گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.

یکی از پربحث‌ترین مسایل حال حاضر، مسئله ازدواج موقت است؛ حکمی اسلامی که تبعات مثبت و منفی گوناگونی بر چگونگی اجرایی‌کردن آن مترتب است و دارای نکات ریز و حساس فقهی است.

به گزارش مهر، ازاین‌رو، در یادداشت حاضر به بررسی جوانب مختلف این موضوع در میان استفتائات مراجع می‌پردازیم.


شروط عقد موقت


سؤال: ازدواج موقت چه شرایطى دارد؟

نظر بهجت درباره صیغه موقت

پاسخ: فقها به اتفاق معتقدند که باید در ازدواج موقت مهر و مدت معین شود؛ آیت‌الله بهجت در مورد حقوق طرفین در این نوع ازدواج می‌فرمایند: «مرد حق استمتاع و زن حق مهر دارد.» آیت‌الله روحانی نیز در مورد حق زن می‌فرمایند: «اصل ازدواج موقت بدون مشخص شدن مهریه صحیح نیست و باید اول مهریه را تعیین کنند بعد اجرای صیغه بنمایند، اما دختر بعد از عقد می‌تواند آن را ببخشد.»


اذن پدر دختر

سؤال: آیا دختر باکره‌اى را که بالغ و عاقل و رشیده است، بى اذن پدر او می‌توان متعه کرد؟

پاسخ: نظرات فقها در این رابطه کمی با یکدیگر متفاوت است. آیت‌الله بهجت معتقدند: «بنابر احتیاط، تکلیفاً باید از پدر یا جد پدرى خود اجازه بگیرد، چون تکویناً مفسده دارد.»

آیت‌الله سیستانی می‌فرمایند: «اذن ولى دختر (پدر یا جد پدرى) لازم است و اگر دختر در شئون زندگى خود مستقل است، اذن ولى او، بنابر احتیاط واجب، لازم است.»

آیت‌الله فاضل‌لنکرانی نیز می‌فرمایند: «دختر باکره باشد، به احتیاط واجب اذن پدر لازم است.» اما حضرات آیات هادوی وروحانی معتقدند: «ازدواج دختر باکره رشیده که به خوبی مصالح خود را در حد متعارف افراد عاقل تشخیص می‌دهد، بدون اذن پدر و جد پدری جایز است.»

سؤال: آیا ازدواج موقت با دخترى که بکارتش از راهی غیر از شوهر کردن از بین رفته است، نیاز به اذن پدر دارد؟

پاسخ: آیت‌الله بهجت می‌فرمایند: «اگر به غیر جماع زایل شده، باز هم نیاز به اذن پدر دارد، بنابر احتیاط ذکر شده.» آیت‌اللهسیستانی نیز در این رابطه معتقدند: «اگر ازدواج سابق شرعی بوده برای عقد دوم اذن پدر لازم نیست.» در غیر این صورت و در شرایط مورد سؤال «اذن پدر لازم است.»

سؤال: آیا پسر مى‌تواند با تعهد عدم دخول، دختر باکره را بدون اذن پدر، براى مدتى صیغه کند؟

پاسخ: آیت‌الله صافی‌گلپایگانی می‌فرمایند: «در جهت مورد سؤال، قصد عدم دخول تأثیرى ندارد و به نظر حقیر با شرط عدم دخول هم در ازدواج با دختر باکره بنابر احتیاط واجب اذن پدر لازم است.»

آیت‌الله سیستانی نیز در صورت باکره‌بودن دختر، اذن پدر یا جدپدری را بنابر احتیاط واجب، لازم دانسته‌اند.


ذکر مدت

سؤال: کم‌ترین و بیش‌ترین زمان ازدواج موقت چه‌قدر است؟

پاسخ: آیت‌الله بهجت می‌فرمایند: «مقدار، منوط به رضایت طرفین است و فرقى بین این‌که زمان آن بلند یا کوتاه باشد نیست؛ پس در طرف طول زمانى که مظنون است عدم بقا تا آن زمان تا به سفاهت نرسد، و در طرف کوتاهى، به لحظه معین با قابلیت استمتاع؛ اگرچه به غیر جماع باشد در آن زمان کافى است.»

آیت‌الله روحانی نیز می‌فرمایند: «عقد موقت در طرف کثرت و قلت حد معینى ندارد، عقد به مدت یک لحظه صحیح است و طرف کثرت هم هر مقدار ولو به مدت زاید از عمر بشر باشد، صحیح است.»

سؤال: اگر در ازدواج موقت از روى فراموشى و یا به علت جهل نسبت به مسئله، ذکر مدت انجام نشود، حکم آن چیست؟

پاسخ: آیت‌الله بهجت فرموده‌اند: «آن نکاح باطل است، ولى اگر قصد عاقد به قصد اصل نکاح منحل شود و قصد متعه از باب تعدد مقصود باشد، عقد منقلب به دایم می‌شود، به خلاف وحدت مقصود؛ و در موردى که تحلیل قصد واضح نیست، احتیاط در این است که اگر راضى به دوام باشند، عقد را تجدید کنند و اگر راضى به آن نباشند، طلاق دهند.»

سؤال: در روز نیمه شعبان صیغه محرمیت برای یک زوج جوان پس از تعیین مهریه به مدت ۵ ماه خوانده شده، ولی پایان آن مشخص نشده است. با توجه به این‌که ماه‌های شمسی و قمری چند روز اختلاف دارند، مبنای اتمام محرمیت چه زمانی خواهد بود؟

پاسخ: آیت الله روحانی می‌فرمایند: «چون مدت مجهول بوده است، عقد ازدواج موقت باطل است.» آیت‌الله بهجت نیز درباره زمان مجهولی که در عقد تعیین می‌شود، و حکم آن می‌فرمایند: «ظاهراً متعه باطل است.»


تمدید مدت

سؤال: در عقد موقت اگر هنوز مدت تمام نشده باشد، می‌توان مدت را تمدید کرد؟؛ یا این‌که آن را به عقد دایم تبدیل کرد؟

پاسخ: آیت‌الله بهجت به صراحت عنوان می‌کنند: «قبل از پایان مدت یا بخشیدن بقیه مدت، عقد دایم یا موقت باطل است.» و در پاسخ دیگری می‌فرمایند: «آن مدت باقی مانده را ببخشد، بعد او را عقد کند.»


اختلاف در مرجع

سؤال: در باب ازدواج موقت باید به فتوای مرجع دختر توجه کرد یا مرجع پسر؟

پاسخ: آیت‌الله روحانی در پاسخ به این سؤال می‌فرمایند: «هرکدام باید به فتوای مرجع خود توجه کنند؛ مگر آن‌که یکی فتوی بدهد و دیگری احتیاط لزومی بنماید که مقلد دومی می‌تواند به مرجع اولی که فتوی داده است، مراجعه کند.»

گروه نشریات دنیای اقتصاد

درباره ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.

نظر بهجت درباره صیغه موقت

کلیه حقوق مادی
و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی
خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی:
FARTECH/فرتک – فکور رایانه توسعه کویر –


گنجینه صوتیDownloads-icon


Downloads-icon

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.

نظر بهجت درباره صیغه موقت

کلیه حقوق مادی
و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی
خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی:
FARTECH/فرتک – فکور رایانه توسعه کویر –


گنجینه صوتیDownloads-icon


Downloads-icon

مسئله‌ی مهم آن است که هرگز از سؤال‌کردن دست برندارید. برای هر حس کنجکاوی، یک پاسخ وجود دارد.

نمی دانید؟! بپرسید!

می دانید؟! پاسخ دهید!

لیست کامل

© Porseshkadeh.com

یکی از مشکلاتی که ملت در بحث تقلید، با آن دست به گریبان هستند اختلاف فتاوای مراجع در مسائل متعدد است. این مساله در خصوص مسائل مربوط به ازدواج بیشتر خود را نشان میدهد که مثلا از دید مرجع پسر این عقد مشکلی ندارد و از دید مرجع دختر اشکال داره طوریکه مثلا با مراجعه به بخش مربوطه در صراط النجاة آقای خویی و تبریزی میبینید که اینگونه مسائل بوفور دیده میشود.

حالا گذشته از اینکه اینجا حکم مساله رو چطوری باید تعیین کرد و اصلا تقلید چیه، امروز فتوای جالبی از آقای بهجت دیدم که میتونه برای همه جالب توجه باشه:

سوال: اگر مردی دختری را بدون اذن پدر به عقد موقت خود درآورد، در صورتی که مرجع تقلید آن دختر چنین عقدی را باطل می‏داند، آیا محرمیت مادر دختر و دیگر احکام ازدواج بر آن مترتب می‏شود؟

پاسخ: هر کدام از مرد و زن و مادر او یا غیر او، به فتوای مرجع تقلید خود عمل کنند.

منبع: وبسایت آقای بهجت، استفتاء اختلافات مرجع دختر و پسرنظر بهجت درباره صیغه موقت

ضمنا سایت ایشان (تا این لحظه) 63 استفتاء خواندنی از آقای بهجت درباره متعه درج کرده که جالب توجه است.

____________________________________با توجه به اینکه آدرس صفحات سایت ایشون هرازچندگاهی عوض میشه (بدلیل تغییر قالب و…) برای رفاه خوانندگان این وبلاگ، متن این 63 استفتاء عینا به نقل از آدرس بالا در ادامه درج می‌شود.

حکم ازدواج موقّت527. ازدواج موقّت از نظر اسلام چه حکمی دارد؟ج. جایز، بلکه مستحبّ است.

جواز مطلق ازدواج موقّت528. آیا برای مردی که همسر دایم دارد، ازدواج موقّت جایز است؟ج. جایز است.

اگر پدر اجازه‏ی ازدواج با کفو را ندهد529. اگر پدر تا بیست یا سی سال دختر خود را تزویج نکند و دختر هم بخواهد با کفو شرعی خود صیغه کند، آیا اذن پدر لازم است یا خیر؟ج. با فرض آن که دختر رشیده و عاقله است و زوجی را که برای خود در نظر گرفته کفو او می‏باشد و با اجتماع تمام شرایط، پدر از اذن امتناع نماید، اعتبار اذن پدر ساقط می‏شود و در هر حال رعایت احترام پدر و استیذان از او بشود خصوصا در عقد انقطاعی، واللّه‏ العالم.

صیغه دختر بدون اذن پدر530. آیا دختر باکره‏ای را که بالغ و عاقل و رشیده است، بی‏اذن پدر او می‏توان متعه کرد؟ج. بنابر احتیاط، تکلیفا باید از پدر یا جدّ پدری خود اجازه بگیرد، چون تکوینا مفسده دارد.

اجازه پدر در دختر غیرباکره531. زنی که در اثر زنا یا پریدن، بکارتش از بین رفته باشد، آیا برای ازدواج موقّت اجازه گرفتن از پدرش لازم است یا خیر؟ج. اگر بکارتش به جماع از بین رفته، نیاز به اجازه ندارد.

عقد موقت دوشیزه بدون اطلاع دادن به خانواده‏اش532. آیا صیغه خواندن برای دختر باکره بدون اطلاع خانواده‏اش صحیح است؟ صحبت کردن آن‏ها با هم‏دیگر چه حکمی دارد؟ج. باید احتیاطا با اجازه‏ی پدر دختر باشد و صحبت کردن بدون اجرا عقدی مثل صحبت کردن با نامحرم‏های دیگر است.

زایل شدن بکارت با غیر جماع533. آیا ازدواج موقت با دختری که بکارتش از راه غیر شوهر کردن از بین رفته است، نیاز به اذن پدر دارد؟ج. اگر به غیر جماع زایل شده، باز هم نیاز به اذن پدر دارد، بنابر احتیاط ذکر شده.

اعتماد به گفته دختر در عقد موقت534. در عقد موقت آیا به صرف گفته‏ی دختر که «پدر او راضی است»، نیازی به گرفتن پاسخ پدر هست یا خیر؟ج. ظنّ به صدق او باشد، کفایت می‏کند.

صیغه جهت رابطه شغلی535. اگر در ازدواج موقت با دختر باکره بالغه و رشیده، ـ که فقط به منظور رابطه‏ی متعارف شغلی و… باشد، نه مسایل زناشویی ـ، آیا اجازه ولیّ او شرط است؟ج. در لزوم اجازه به نحوی که ذکر شد، فرقی نمی‏کند.

صیغه برای فرار از گناه536. دختری بالغ ـ که قبلاً توسّط زنا ازاله‏ی بکارت شده است و خانواده‏ی او مطّلع نمی‏باشند ـ تمایل به متعه با مرد مسلمانی را دارد. لکن حاضر به مطّلع کردن خانواده نیست و مرد مُصرّ به اذن از ولی است و از طرفی احتمال دارد که در پنهانی به زنا بیفتد. آیا بدون اذن، عقد موقّت وی جایز است؟ج. در این فرض جایز است.

تخلف از اذن پدر در ازدواج دایم537. پدر به دختر اذن ازدواج دایم داده، آیا می‏تواند عقد انقطاعی کند؟ج. تکلیفا بنابر احوط، جایز نیست و وضعا صحیح است.

ازدواج با کسی که پدرش فوت کرده است538. اگر پدر دختر باکره‏ای فوت کرده باشد، می‏توان او را صیغه نمود؟ج. اگر جدّ پدری ندارد، جایز است.

ازدواج موقت و رابطه‏ی آن با نظام اجتماعی539. آیا ازدواج موقت مرد به نفع جامعه است یا باعث متلاشی شدن جامعه می‏گردد؟ج. به نفع جامعه است.

عدم ذکر مدّت و مهر در عقد موقّت با فرض دخول540. عقد موقّتی واقع شده است که به جهت جهل به مسأله یا فراموشی، مدّت و مهر را مشخّص نکرده‏اند و جماع واقع شده است، حکم قضیه چیست؟ج. حکم زنا را ندارد و اگر قصد مطلق نکاح را داشته‏اند، منقلب به عقد دایم و مهرالمثل می‏شود.

عدم زوال محرمیّت با مادر زن بعد از پایان مدّت عقد541. خانمی دختر نابالغ خویش را برای مدّت دو روز برای مردی صیغه می‏خواند. آیا بعد از اتمام زمان صیغه به طور دایمی برای این خانم محرم است یا خیر؟ج. بله محرم است، اگر با اذن ولیّ شرعی او بوده است و احوط این است که مدّتی پس از بلوغ را هم جزو زمان عقد قرار دهند هر چند بعدا زوج ابرا کند و آن زمان را ببخشد.

ازدواج موقت پسر و دختر با انگیزه‏های مختلف542. اگر پسر و دختری بخواهند از طریق ازدواج موقّت با همدیگر رابطه‏ی شرعی داشته باشند، در صورت‏های زیر چه شرایطی معتبر است؟1) اگر رابطه صرفا رابطه‏ی متعارف شغلی یا تحصیلی باشد؟2) اگر رابطه صرفا به خاطر استمتاع، جنسی بدون دخول باشد؟3) اگر رابطه به خاطر آمیزش جنسی (دخول) باشد؟ج. در تمام صور جایز است، ولکن در باکره با اجازه‏ی پدر احتیاطا.

عقد موقّت برای محرمیّت543. اگر شخصی دختربچّه‏ی خود را که قابل تمتّع نیست، به مدّت کوتاهی به منظور محرم شدن مادر آن بچّه به داماد، به عقد انقطاعی وی درآورد، آیا مادر آن بچّه به آن شخص محرم می‏شود؟ج. بله، محرم می‏شود؛ هر چند احتیاط این است که مقداری بعد از بلوغ را هم داخل کند، هر چند بعدا شوهر بقیه مدت را ابرا کند.

شرایط ازدواج موقت544. ازدواج موقت چه شرایطی دارد؟ آیا برقراری رابطه با نامحرم به این نیّت که در آینده با هم ازدواج کنیم جایز است؟ج. باید در ازدواج موقت مهر و مدت معین شود و بنابر احتیاط با اجازه‏ی پدر دختر صیغه‏ی صحیح خوانده شود، و رابطه با نامحرم حرام است.

ازدواج موقت و ضرر به دختر545. آیا ازدواج موقت که موجب از بین رفتن بکارت می‏شود، به ضرر دختر نیست؟ج. امکان دارد.

نفقه زن در ازدواج موقت546. آیا در ازدواج موقت نفقه زن بر مرد واجب است؟ج. خیر، واجب نیست.

تفاوت عقد موقت و زنا547. فرق صیغه عقد موقت و زنا چیست و آیا مرد خودش می‏تواند عقد را جاری کند؟ج. عقد موقت مثل دایم مشروع و مشروط به شرایط است و مرد هم می‏تواند صیغه‏ی صحیح را جاری کند و هم چنین زن نیز می‏تواند صیغه را خود جاری نماید.

حرمت مادر زن بر داماد در عقد موقت548. آیا در ازدواج موقت نیز مادر زن بر داماد حرمت دایمی پیدا می‏کند؟ج. بله.

وکیل گرفتن جهت اجرای صیغه عقد549. حکم وکیل گرفتن و خواندن صیغه در عقد موقت چیست؟ج. به ذیل مسأله‏ی 1883 رساله رجوع شود.

حقوق همسران در ازدواج موقت550. زن و مردی که صیغه شده‏اند، چه حقوقی نسبت به هم دارند؟ج. مرد حق استمتاع و زن حق مهر دارد.

سهو در مهریّه‏ی عقد موقّت551. فردی قبل از ازدواج دایم، ازدواج موقّت کرده است و توافقی که روی مهریّه عقد دایم شده بود را سهوا مهریّه عقد موقّت قرار داده‏اند، تکلیف چیست؟ج. احتیاط در این است که شوهر مدت عقد موقت را ببخشد و زن هم او را از مهر ابرا کند و باز عقد موقّت را تجدید کنند.

بذل مدت ولیّ یا قیّم صغیر552. در عقد موقّتِ صغیر، آیا ولیّ یا قیّم وی می‏تواند بذل مدّت به زوجه نماید؟ج. ولیّ یا قیّم با اذن حاکم می‏تواند با گرفتن مالی از زوجه که به نفع صغیر است، بذل مدت نماید و احتیاط در موارد امکان صبر ـ مثل نزدیک بودن زمان بلوغ ـ ترک نشود.

شرط نفقه در ازدواج موقت553. در عقد ازدواج موقّت، آیا شرط نفقه نافذ است؟ج. اگر شرط اعطای مقدار نفقه باشد، ظاهرا آن شرط الزام‏آور است، اگرچه تخلّف آن موجب خیار در عقد نکاح نیست.

اختلاف زوجه با زوج و عاقد در دایم یا موقّت بودن عقد554. بین زوجین اختلاف شده و زوجه می‏گوید عقد، دایم بوده و زوج و عاقد می‏گوید موقّت بوده است. قول کدام یک مقدّم است؟ج. ظاهرا قول زوج و عاقد مقدم است؛ زیرا آن‏ها منکر علقه‏ی زوجیّت پس از مدت هستند و زوجه مدّعی آن است که اگر زوجه بیّنه اقامه نکند، منکر حلف می‏کند. گرچه احتیاط در این است که زوج پس از انقضای مدّتی که قایل است، طلاق را اجرا کند.

اجرای عقد موقت بدون حضور شاهد555. آیا انسان بدون وجود شاهدی می‏تواند صیغه عقد موقت را بخواند؟ در صورت مواجه شدن با نیروهای انتظمی چگونه باید جواب دهد؟ج. بدون شاهد هم می‏توانند عقد بخوانند و قول آن‏ها هم به خواندن عقد، قابل قبول است.

کم‏ترین و بیشترین زمان ازدواج موقت556. کم‏ترین و بیشترین زمان ازدواج موقت چه قدر است؟ج. مقدار، منوط به رضایت طرفین است و فرقی بین این که زمان آن بلند یا کوتاه باشد نیست؛ پس در طرف طول زمانی که مظنون است عدم بقا تا آن زمان تا به سفاهت نرسد، و در طرف کوتاهی، به لحظه معیّن با قابلیت استمتاع؛ اگرچه به غیر جماع باشد در آن زمان کافی است.

تمدید عقد موقت557. در عقد موقت اگر هنوز مدت تمام نشده باشد می‏توان مدت را تمدید کرد، یا این که آن را به عقد دایم تبدیل کرد؟ج. قبل از پایان مدت یا بخشیدن بقیه مدت، عقد دایم یا موقت باطل است. (جهت اطلاع بیشتر به مسأله‏ی 1904 رساله رجوع شود.)

بطلان عقد موقّت با عدم تعیین مهر و تحقّق وطی به شبهه558. مردی زنی را به این صورت فریب داده که به او گفته من تو را به نکاح دایم خود درمی‏آورم، ولی شرط نکاح دایم این است که اوّل تو را به عقد موقّت درآورم. او را بدون تعیین مهر به عقد موقّت درآورده، با رضایت زن، و پس از آن، از او ازاله‏ی بکارت کرده و مبلغی را به او داده و او را رها کرده است. آیا این عقد صحیح است؟ حکم قضیه را بیان فرمایید.ج. چون مهر را در عقد موقت تعیین نکرده، آن عقد باطل بوده است. اگر مرد دانسته این کار را کرده، این وطی از طرف او زنا است، ولی چون زن این را نمی‏دانسته از طرف او وطی به شبهه بوده و در وطی به شبهه چه از طرف زن به تنهایی یا از طرف هر دو باشد، زن استحقاق مهرالمثل را دارد و چون ازاله‏ی بکارت شده، استحقاق مهرالمثل باکره را دارد و ارش‏البکارة هم در همان مهر تداخل می‏کند.

حکم عدم ذکر مدّت در عقد موقّت559. اگر در ازدواج موقت از روی فراموشی و یا به علت جهل نسبت به مسأله، ذکر مدّت انجام نشود، حکم آن چیست؟ج. آن نکاح باطل است، ولی اگر قصد عاقد به قصد اصل نکاح منحل شود و قصد متعه از باب تعدّد مقصود باشد، عقد منقلب به دایم می‏شود، به خلاف وحدت مقصود؛ و در موردی که تحلیل قصد واضح نیست، احتیاط در این است که اگر راضی به دوام باشند، عقد را تجدید کنند و اگر راضی به آن نباشند، طلاق دهند.
نظر بهجت درباره صیغه موقت

عدّه‏ی متعه560. عدّه‏ی زنی که حیض می‏شود ـ در ازدواج موقت ـ دو حیض است. حال اگر زن بعد از انقضای مدت بلافاصله حیض شود و پس از انقضای حیض و پاک شدن و فاصله شدن کم‏ترین زمان پاکی که 10 روز است با خوردن قرص حیض شود ـ که مجموع مدّت عدّه مثلاً 20 روز می‏شود ـ آیا می‏تواند شوهر کند؟ج. ظاهرا می‏تواند.

متعه در عدّه‏ی رجعیّه561. در عدّه‏ی رجعیّه فردی عیال قبلی خود را متعه می‏کند. آیا متعه صحیح است؟ و آیا عمل او رجوع محسوب می‏شود؟ج. متعه لغو است، ولی رجوع محسوب می‏شود، ظاهرا.

مجهول بودن زمان متعه562. اگر در عقد متعه مدّت ذکر شود ولی مجهول باشد، مثل بازگشت فلان مسافر از سفر، آیا متعه باطل است یا به دایم منقلب می‏شود؟ج. ظاهرا متعه باطل است.

اعتبار قول زن در یائسگی و بیوه بودن خود563. اینجانب تصمیم به ازدواج موقّت با زن یائسه‏ای دارم. اگر از وی سؤال کنم که یائسه هستی و در جواب بگوید آری، هم چنین اگر سؤال شود که شوهر دارد یا نه، بگوید شوهر ندارم، آیا قول او شرعا حجّت است و من می‏توانم با او ازدواج کنم؟ج. اگر بر کذب او یقین ندارید، ادّعای او در این که خلیّه است و می‏تواند شوهر کند قابل اعتماد است و اگر متّهمه است، بهتر است مراعات احتیاط شود.564. دختری 24 ساله هستم. حدود 6 سال پیش در حالی که باکره بودم، به صیغه‏ی موقّت مردی درآمدم و اکنون بعد از 6 سال احتمال 99% می‏دهم که نه مهریّه تعیین شده بود و نه مدّت عقد مشخص گردیده بود و اکنون هم هیچ دسترسی به آن مرد ندارم. تکلیف بنده چیست؟ آیا بنده به عقد دایم ایشان درآمده‏ام یا این که عقد باطل بوده و اکنون می‏توانم ازدواج کنم؟ج. اگر عقد دایم بوده و مهر قرار داده نشده، به مهرالمثل برمی‏گردد و اگر عقد موقّت بوده و مهر قرار داده نشده، عقد باطل است و اگر عقد موقّت بوده و زمان ذکر نشده، در صورتی که قصد خصوص عقد موقت ـ به طوری که بر عقد دایم اصلاً راضی نباشد ـ نشده، به دایم منقلب می‏شود.

ازدواج موقّت 99 ساله565. آیا ازدواج موقّت 99 ساله صحیح است و آیا حکم عقد دایم را پیدا می‏کند؟ج. تا هر مقداری که به سفاهت نرسد، ازدواج موقّت صحیح است.

جهل به تعیین زمان و مهر در عقد566. اگر بدون علم به لزوم تعیین مهر و زمان در ازدواج موقت، زن و مردی ازدواج کنند و فرزندی حاصل شود، بعد به لزوم تعیین پی ببرند، آیا ازدواج آن‏ها حرام بوده و بچه آن‏ها حلال‏زاده نمی‏باشد؟ج. اگر منقلب به ازدواج دایم نشده باشد، وطی به شبهه و آن فرزند، فرزند شبهه و حلال زاده است.

اجبار مرد بر بخشش مدت عقد567. در ازدواج موقت، در شرایطی که زن در عسر و حرج واقع شود، آیا اجبار مرد بر بذل مدت باقی مانده صحیح می‏باشد؟ج. خیر، مگر از جانب حاکم شرع جامع شرایط باشد.

چگونگی ازدواج موقت با زنان غیر مسلمان568. آیا نحوه ازدواج موقت با زن مسلمان و غیر مسلمان متفاوت است؟ اگر زن و مرد از دو جای متفاوت و با زبان مختلف باشند، نحوه جاری ساختن صیغه موقت چگونه است؟ج. نحوه‏ی ازدواج تفاوت ندارد و در اجرای صیغه، باید هر کدام بفهمد که عقد ازدواج را اجرا می‏کند.

عقد موقت با اهل کتاب بدون مهریه569. ازدواج موقت با زنان اهل کتاب که بدون مهریه، راضی به این ازدواج باشند صحیح است؟ج. باید مهر معیّن داشته باشد.

ازدواج موقّت با زوج مدّعیِ اسلام و انکشاف زرتشتی بودن وی570. مردی است زرتشتی به زن مسلمانی مراجعه و خود را مسلمان و پیرو شریعت مقدّس اسلام معرّفی می‏کند. مطابق موازین شرع اسلام، نزد عاقد مسلمان و واجد شرایط با انعقاد عقد ازدواج به طریقه‏ی اسلمی و به صورت موقت آن زن را تزویج و در سند نکاحیّه رسمی، مذهب خود را مسلمان اعلام می‏دارد. بعدا معلوم می‏گردد که او مجوسی است، حاصل این ازدواج دو فرزند است. حکم ازدواج فوق چیست؟ آیا این مرد و دو نفر فرزندان مذکور مسلمان شناخته می‏شوند؟ زوجه مذکوره چه وظیفه‏ای دارد؟ج. طریقی برای صحّت نکاح زن مسلمان با مرد غیر مسلمان حتی در عقد موقت نیست، اگرچه کتابی یا مجوس باشد. پس با تفحّص از حال فعلی و سابق، اگر اسلام مرد احراز شد که ملتزم به لوازم اسلام و ایمان است و در حال عقد این چنین بوده است، یا آن‏که اماره‏ی معتبر بر اسلام و ایمان آن وقت به دست آمد که احکام اسلام بار می‏شود؛ و در غیر این صورت نسبت اولاد به مادر صحیح است و آن‏ها تابع مادر ـ که اشرف است در اسلام ـ می‏باشند و جدایی مادر از زوج لازم و متعیّن می‏گردد و عدّه‏ی وطی به شبهه بر مادری که ندانسته بوده، ثابت است.

ازدواج موقّت با زن مجوسی571. آیا ازدواج موقّت با زن مجوسی جایز است یا نه؟ج. محلّ تأمّل است. پس باید احتیاطا ترک شود.

عقد موقّت اهل کتاب توسط مرد مسلمانی که همسر مسلمان دارد572. آیا مرد مسلمانی که همسر مسلمان دارد، می‏تواند زن اهل کتاب را به عقد موقّت خود درآورد؟ج. می‏تواند با آنان به صورت عقد موقت ازدواج کند.

عقد موقت زنان فاحشه573. آیا فواحش را می‏توان عقد موقّت کرد؟ج. بله، می‏شود، هر چند خلاف استحباب است.

به عقد درآوردن زنان خیابانی574. متعه نمودن زنان بدکاره چه حکمی دارد؟ و باید شرایط ازدواج موقت از نظر عده و… رعایت شود یا نه؟ج. متعه کردن آن‏ها قبل از توبه‏ی شان، کراهت دارد و باید تمام شرایط ازدواج موقت رعایت شود.

عدم لزوم فحص از عده‏ی زن575. مردی زنی را به عقد موقّت خود درمی‏آورد. در بین مباشرت با آن زن شکّ می‏کند که آیا او از زنانی است که زیاد صیغه می‏شود و عدّه نگه نمی‏دارد یا نه؟، آیا تحقیق واجب است؟ج. واجب نیست.

ثبت ازدواج موقت576. آیا در ازدواج موقت نیازی به ثبت آن در محضر رسمی می‏باشد؟ج. شرعا لازم نیست.

صیغه زن بدون اجازه از همسر577. اگر مردی به همسرش دسترسی نداشته باشد، آیا بدون اجازه او می‏تواند زنی را صیغه کند؟ج. بله، می‏تواند.

ازدواج موقت مرد با داشتن همسر دایم578. آیا مرد با داشتن همسر دایم، می‏تواند ازدواج موقت کند؟ رضایت و اجازه همسر دایمی او چه نقشی دارد؟ج. می‏تواند و نیازی به اجازه‏ی همسر دایمی ندارد.

ازدواج موقت برای کسی که طواف نساء را انجام نداده است579. کسی که طواف نساء و نماز آن را به جا نیاورده، آیا می‏تواند ازدواج موقت کند؟ج. خیر، نمی‏تواند.

فرزند حاصل از ازدواج موقت580. فرزندی که از ازدواج موقت متولد می‏شود مربوط به پدر است یا مادر؟ج. مربوط به هر دو است.581. آیا این مطلب صحیح است که مسؤولیت طفل حاصل از نزدیکی در زمان ازدواج موقت با مرد نمی‏باشد؟ج. خیر، صحیح نیست.

زنا در ایام عقد موقت582. در ازدواج‏های وقت، که گاهی شوهر برای مدتی طولانی مفقود می‏شود، اگر زن در این مدت مرتکب زنا شود، آیا بر شوهرش حرام ابدی می‏شود؟ج. خیر، حرام نمی‏شود.

فریب مرد در ازدواج583. زنانی که شناخته شده هستند که فقط برای گرفتن مهریه ازدواج می‏کنند و بعد از گرفتن آن از شوهر جدا می‏شوند، اگر کسی عالم یا جاهل به این موضوع با آن‏ها ازدواج کند و این بلا بر سر او آید، آیا می‏تواند از دادن مهریه خودداری کند یا خیر؟ج. خیر، باید مهریه را بدهد؛ ولی در موقت تا مدت تمام نشده، حق استمتاع دارد و در دایم، طلاق به دست شوهر است و اگر ادعای تدلیس در بین است، به حاکم شرع مراجعه می‏شود.

انکار طفل در عقد موقت584. شخصی زن جوانی را متعه کرده و با اقرار خود مواقعه نیز انجام شده و زن مزبور پس از آن حامله شده است و طفل را به مرد متمتّع نسبت می‏دهد ولی مرد منکر الحاق ولد به خود می‏باشد. آیا قسم به نفی ولد از طرف مرد در این صورت مشروعیّت دارد؟ج. اگر معلوم نباشد که به مجرد احتمال یا گمان نفی کرده، به نفی ولدِ شوهر، ولد منتفی می‏شود ظاهرا، اگرچه نفی برای او بدون علم تکلیفا جایز نیست؛ اگرچه عزل نماید یا ظنّ به انتفا داشته باشد یا زن را متهمه بداند، و علی ای حال در عقد انقطاعی لعان نیست.

نفی فرزند در ازدواج موقت585. فرزندی که در ازدواج موقت حاصل می‏شود، اگر زن آن را به مرد نسبت دهد، مرد می‏تواند آن را از خود نفی کند؟ اگر اقرار به مباشرت داشته باشد، نفی ولد چه حکمی دارد؟ج. خیر، اگر علم به نفی ندارد نمی‏تواند نفی ولد کند و با علامات مفیده‏ی ظن به انتفا، محکوم به لحوق است به واسطه‏ی فراش، و در صورت نفی زوج، ولد بدون لعان از او منتفی است.

عدم اطلاع از وضعیت شوهر در عقد موقت586. تکلیف زنانی که برای چند سال به ازدواج موقت مردی در می‏آیند؛ ولی بعد از مدتی دیگر، از آن مرد خبری نمی‏شود، چه می‏باشد؟ج. باید صبر کنند تا مدت عقدشان تمام شود.

اطاعت زن از مرد در عقد موقت587. در ازدواج موقت، حدود اطاعت زن از شوهر، شامل چه مواردی می‏باشد؟ج. در استمتاعات باید تمکین کند.

تبدیل عقد موقّت به دایم588. هر گاه زنی را یک ساله متعه کرده پس از شش ماه می‏خواهد او را به عقد دایم درآورد، وظیفه چیست؟ج. آن شش ماه دیگر را ببخشد، بعد او را عقد کند.

بخشش نصف مدّت589. در عقد موقّت، شوهر نصف مدّت را می‏بخشد. آیا مهر هم تقسیط می‏شود یا همه‏ی مهریه را باید بپردازد؟ج. اگر قبل از دخول باشد، نصف مهر و اگر بعد از دخول باشد، تمام مهر را باید بپردازد.

هدف اصلی این وبلاگ که در بین روزنوشته‌هایم مورد توجه بنده بوده؛ بیان مسائل نظری و خبرهای پیرامون «ازدواج موقت» است.

لازم می‌دانم اعلام کنم که نویسنده این وبلاگ هیچ فرد یا موسسه‌ای را در هیچ‌جای ایران برای یافتن همسر موقت سراغ ندارد و فعالیت همسریابی (موقت و دائم) هدف این وبلاگ نیست.

بیشتر…

برای مشاهده نسخه کوچک و مخصوص موبایل این سایت، کافی است آدرس manmote.com را در موبایل خود وارد کنید.

برای اطلاع از مطالب جدید وبلاگ، ما به شما feed (یا همان rss) را پیشنهاد می‌کنیم. اگر نمی‌دانید فید چیست، اینجا را کلیک کنید

روش دیگر که مخصوص پیرمردها! میباشد، دریافت متن مطالب جدید در ایمیل شماست. بدین منظور، ایمیل خود را وارد کنید

فارغ التحصیل دانشگاه هستم و توفیق طلبگی رسمی را نداشته‌ام. در این سایت علاوه بر نوشته های روزانه در موضوعات مختلف، سعی بر این بوده که بیشتر به مطالب و اخبار مرتبط با ازدواج موقت پرداخته شود.

در زمینه احکام و روایات مربوطه علاوه بر مطالعات شخصی، از راهنمایی‌های دوستانی فاضل نیز استفاده کرده‌ام که از همه آنها تشکر می‌کنم.

باز هم لازم می‌دانم که اعلام کنم هدف هم ابلاغ صحیح مطالب مربوط به ازدواج موقت است نه ترویج عملی و رساندن افراد به هم.

اگر در زمینه این هدف می‌توانید به بنده کمک کنید یا سوالی در این باره دارید که با جستجو در مطالب وبلاگ نتوانستید پاسخ آن را پیدا کنید، می‌توانید از طریق آدرس الکترونیکی manmotecom در جیمیل با ما ارتباط برقرار کنید یا از طریق فرم زیر:

نام شریف شما

آدرس الکترونیکی (جهت دریافت پاسخ)

فرمایش شما

© 2007 – 2022

www.manmote.com™


آیا یک زن بزرگسال که هنوز مجرد است را بدون اذن پدر می توان صیغه نمود؟ لطفاً طبق نظر آقای بهجت پاسخ دهید.


اگر زن بالغه و باکره باشد (هر چند سن او زیاد باشد) اذن پدر به نظر آقای بهجت شرط تکلیفی است یعنی صیغه کردن بدون اذن پدر حرام بوده ولی عقد صحیح واقع می­شود

[1]

مگر آنکه این زن احتیاج به ازدواج داشته باشد و پدر ممانعت کند یا پدر برای اذن در دسترس نباشد که در این صورت می تواند با او ازدواج کند.

[1]

– توضسح المسائل مراجع، ج 1، ص 387.

نظر بهجت درباره صیغه موقت

ازدواج موقتازدواج موقت چیست؟ اگر ممکن است مقداری درباره شراط آن توضیح دهید.بر اساس آیه شریفه «فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَریضَةً» (نساء، 24) ازدواج متعه…

ازدواج مسلمان با غیر مسلمان در قرآندر کدام آیه از قرآن آمده که مسلمان نمی تواند با غیر مسلمان ازدواج کند؟آیاتی که در اینجا آورده شده بیانگر این موضوع هستند که ازدواج مسلمان با غیر مسلمان جایز نمی باشد…

پشیمانی بعد از به هم زدن نامزدیسلام

دختری 20ساله هستم که چندی پیش نامزد شدم و بعد از 3هفته خودم بهم زدم چون هر چه فکر کردم هیچ احساسی به او نداشتم و طی چند بار رفت و آمد با خانواده اش فرهنگ آنها ر…

حدود نظر به دختر در مراسم خواستگاریبرام پیش اومده و می خواهم جوابش رو به دور از عرف و چیزی که شرع هست بدانم آن چیزی که معصومین گفته اند: آیا پسر و دختر می توانند در جلسه خواستگاری و با آگاهی پدر یا جد…

محرمیت و عدم محرمیت دختر و پسر با خواندن چند کلمه ی عربیخطبه عقد بین دختر و پسر چیست؟ مگر این چند کلمه عربی چیست که با وجود او دختر و پسر محرم یکدیگر و بدون او نامحرم هستند که اگر دختر و پسری هر 2نیاز…

مفهوم مصالحه در مضاربهدر مجله دیدار آشنا شماره 99 مطلبی در باب مصالحه در مضاربه ذکر شد که توضیح آن به شماره های بعدی آن ارجاع داده شد. ولی بنده متاسفانه موفق به یافتن آن نشدم. لطفا در مورد مصالحه در م…

در مورد یاد شده کینه به دل داشتن کار درستی نیست و گناه محسوب می‌شود. باید سعی شود هرطوری شده مشکل حل شود و نسبت به رفتارها و تهمت‌ها عفو را پیشه‌ خویش قرار داد. زیرا عفو و گذشت خصلت انسان‌های شایسته ا…

حوادث ناگوار و حتی جنایت های دهشتناک این چند وقت اخیر مانند سیل، زلزله، قتل و کشتار مسلمانان و جنگ و خونریزی در نقاط مختلف جهان و اتفاقات اخیری که در یک سال گذشته رخ داده است، موجب شده که هر از گاهی د…

اگر با انگیزه دینی کسی را نفرین کند، هیچ محذور و اشکالی ندارد، مثلاً به خاطر این که کسی به پیشوایان دین ظلم کرده است و یا کسی که حقیقتی را عمداً و بدون عذر شرعی انکار کرده و یا بر علیه عقاید مذهبی و د…

سلمان فارسی، دهقان زاده ای ایرانی بود که در شهر مدینه، پیامبر اکرم(ص) را دید و به او ایمان آورد و حضرت نیز او را خرید و آزاد کرد. سلمان در دوران زندگی پیامبر(ص) از یاران بزرگ و مورد علاقه ایشان بود تا…

یکی از راه هایی که می توان با خود ارضایی و شهوت جنسی مبارزه کرد و بر آن فائق و پیروز شد، راه تقوا و پرهیزکاری است. در روایتی که از حضرت امام صادق علیه السلام نقل شده است، روزه وسیله کنترل شهوات شمرده …

ما مکلفیم عقلاً و شرعاً به این که اصلح را بشناسیم؛ اصلح از لحاظ علم، از لحاظ تقوا، از لحاظ مدیریت و آن مواردی که در پستی که می خواهد عهده دار شود دخالت دارد. صرف این که آن فرد در فقه اعلم باشد، کفایت …

دوستی با جن های مسلمان و استفاده از آنها
آیا می توان با جن های مسلمان دوست شد و آنها را بعنوان استاد برای درمان بیماریها استفاده کرد؟

در عقیده اسلامی جن موجودی است مختار، مکلف، مخلوق از آتش،…

نام پیامبران در قرآن
نام چند پیامبر در قرآن آمده است؟‏

پیامبرانی که نام مبارکشان در قرآن مجید ذکر شده عبارتند از:

1 آدم(ع)

2 ابراهیم(ع)

3 ادریس(ع)

4 اسحاق(ع)

5 الیاس(ع…

آیا کتک زدن بچه جایز است یا نه؟
فرزند من 3 سال دارد، گر چه او در مجموع بچه خوب و فرمانبرداری است اما بعضی وقتها مجبور به تنبیه بدنی او می شویم. البته فقط به محل نشستن او می زنیم نه به سر و صورتش و م…

شیعه آنلاین: آتی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مرحوم آیت‌الله بهجت نوشت: حکم ازدواج موقّت ۵۲۷٫ ازدواج موقّت از نظر اسلام چه حکمی دارد؟ ج. جایز، بلکه مستحبّ است. ۵۲۸٫ آیا براى مردى که همسر دایم دارد، ازدواج موقّت جایز است؟ ج. جایز است ۵۷۸٫ آیا مرد با داشتن همسر دایم، مى‏تواند ازدواج موقت کند؟ رضایت و اجازه همسر دایمی او چه نقشى دارد؟ ج. مى‏تواند و نیازى به اجازه‏ى همسر دایمی ندارد. ۵۷۲٫ آیا مرد مسلمانى که همسر مسلمان دارد، مى‏تواند زن اهل کتاب را به عقد موقّت خود درآورد؟ ج. مى‏تواند با آنان به صورت عقد موقت ازدواج کند. ۵۳۹٫ آیا ازدواج موقت مرد به نفع جامعه است یا باعث متلاشى شدن جامعه مى‏گردد؟ ج. به نفع جامعه است. ۵۴۲٫ اگر پسر و دخترى بخواهند از طریق ازدواج موقّت با همدیگر رابطه‏ى شرعى داشته باشند، در صورت‏هاى زیر چه شرایطى معتبر است؟ ۱) اگر رابطه صرفا رابطه‏ى متعارف شغلى یا تحصیلى باشد؟ ۲) اگر رابطه صرفا به خاطر استمتاع، جنسى بدون دخول باشد؟ ۳) اگر رابطه به خاطر آمیزش جنسى (دخول) باشد؟ ج. در تمام صور جایز است، ولکن در باکره با اجازه‏ى پدر احتیاطا. ۵۴۷٫ فرق صیغه عقد موقت و زنا چیست و آیا مرد خودش مى‏تواند
عقد را جارى کند؟ ج. عقد موقت مثل دایم مشروع و مشروط به شرایط است و مرد هم مى‏تواند صیغه‏ى صحیح را جارى کند و هم چنین زن نیز مى‏تواند صیغه را خود جارى نماید. ۵۵۰٫ زن و مردى که صیغه شده‏اند، چه حقوقى نسبت به هم دارند؟ ج. مرد حق استمتاع و زن حق مهر دارد. ۵۷۳٫ آیا فواحش را مى‏توان عقد موقّت کرد؟ ج. بله، مى‏شود، هر چند خلاف استحباب است. ۵۷۴٫ متعه نمودن زنان بدکاره چه حکمی دارد؟ و باید شرایط ازدواج موقت از نظر عده و… رعایت شود یا نه؟ ج. متعه کردن آن‏ها قبل از توبه‏ى شان، کراهت دارد و باید تمام شرایط ازدواج موقت رعایت شود. ۵۷۶٫ آیا در ازدواج موقت نیازى به ثبت آن در محضر رسمی مى‏باشد؟ ج. شرعا لازم نیست. ۵۸۰٫ فرزندى که از ازدواج موقت متولد مى‏شود مربوط به پدر است یا مادر؟ ج. مربوط به هر دو است. ۵۸۱٫ آیا این مطلب صحیح است که مسؤولیت طفل حاصل از نزدیکى در زمان ازدواج موقت با مرد نمى‏باشد؟ ج. خیر، صحیح نیست.


ویژه


لینک کوتاه خبر :

بهترین ناخن کار شرق تهران

دانلود قسمت جدید نیسان آبی

نظر بهجت درباره صیغه موقت

قیمت دلار

عطاری آنلاین

هدایای تبلیغاتی

دانلود فیلم

کارت تخفیف دندانپزشکی

نورآسمان

محمدرضا گلزار

دانلود آهنگ جدید

سهام عدالت

نقاشی ساختمان استاده

خرید رپورتاژ آگهی

اتاق فرار

خودکار تبلیغاتی

خرید ملک در ترکیه

خرید پارچه

سئو سایت

دانلود فیلم

هاست ایران

آموزش ثبت نام در صرافی کوینکس

الی گشت

خرید اقساطی لوازم خانگی

خرید vpn با ip ثابت

قیمت تشک

سلفون بسته بندی

خرید cp کالاف دیوتی موبایل

دانلود آهنگ جدید

دانلود آهنگ جدید

جراح مغز و اعصاب

بازسازی خانه

دانلود اهنگ

خرید نهال

بالابر هیدرولیکی

برج خنک کننده

بازسازی ساختمان

دانلود فیلم

نظر بهجت درباره صیغه موقت

دکتر زیبایی و جوانسازی

آموزش بورس

خرید گوشی سامسونگ

مجوز راه اندازی کسب و کار اینترنتی

اقامت اسلواکی

قیمت روز گوشی

افتتاح حساب بانکی بین المللی

پاسپورت دومینیکا ، سفر بدون ویزا

گروه وکلای آریا دادیار

خرید فالوور اینستاگرام

خريد بيت كوين

بهترین شرکت بازسازی خانه

ایکس باکس سری اس

خرید Xbox

فردانیوز در شبکه‌های اجتماعی

تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری فردا نیوز میباشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

نی نی سایت

نظر بهجت درباره صیغه موقت
نظر بهجت درباره صیغه موقت

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.