نظرات درباره بورس 99

نظرات درباره بورس 99
نظرات درباره بورس 99

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

* لطفا در مورد ایجاد تاپیک و نظرسنجی قبل از ثبت دقت فرمایید زیرا امکان ویرایش و یا حذف مطلب بعد از ارسال وجود ندارد.
همچنین شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت نیز می‌باشید.

دوستان وارد به بورس می دونین تو نیمه اول سال 99 هم بورس مثل الان وضعش خوب میشه و مثبته یا نه.

چون الان وضعش خوبه و خدا رو شکر صعودی. منم یه مقدار پول گذاشتم که برای اواسط خرداد نیازش دارم. به نظرتون تا اون موقع چطوره وضع بورس؟

نظرات درباره بورس 99

هیچ چیز قابل پیش بینی نیس

یکی از اشناهامون تو بورسه میگفت خرداد دلار میره بالا

خب دلار بره بالا تو بورس چه تاثیری داره؟

 

عزیزم من هم درست تجربه مشابه تورو داشتم تا اینکه با دکترساینا آشنا شدم. هم مشکلم برطرف شد هم جواب سوال‌هام رو گرفتم.

 پیشنهاد می‌کنم تو هم اینجا کلیک کنی و سوالت رو باهاشون درمیون بزاری.

عرض اولیه بخر سودش عالیه.

خب اگه واردین به بورس حس خودتون چی میگه؟؟

اونو که همشو خریدم. من سرمایم حدود 11 الی 12 تومنه. عرضه اولیه که فوقش 100 تومن بده به هر نفر. بله عرضه اوایه خیلی عالیه ولی برای کسایی که پول کم میزارن تو بورس

فعلا به نظرم دارویی بخر ، شاخص هم میکن بالا میره ولی باز مطمئن نیستم منم شنیدم، 

من از صنعت های مختلف دارم. دارویی هم 3 تا دارم. فعلا دیگه سهمی به جز عرضه اولیه نمیخرم و اون سهمایی که دارم رو نگه میدارم. فقط میخاستم بدونم که سهمایی که الان دارم و رو به رشدن تو سال 99 سقوط نکنن. 

نمیدونم واله ، پناه برخدا صعود کنه ، خودم پالایشی دارم فقط درجا میزنه

آها فک کردم سرمایه کمی داری

ممنون خانومی.

اگه دوس داشتین جواب بدین. چه سهمهایی دارین شما؟

دارویی، پالایشی شما چی؟

راستی کارگذاریت چیه؟

سال بعد یارانه قند برداشته میشه برا همین احتمالش هس سود خوبی داشته باشه از گروه قند ام سهام داشته باشی خوبه البته اینا احتماله همش ممکنه فردا دوباره ی چیز دیگه ای بگن سقوط کنه. اگه ضرر کردن سهمت برات مهمه توی صندوق ها میتونی بزاری حدودا 20 درصد سود میدن یادم نیس چند ماهه بود 

من از صنعت های مختلف دارم. دارویی. پالایشی . خودرو. املاک و مستغلات.غذایی. بانکی و …😖😖😖

خانومی من کارگزاریم آگاه هستش

ممنون گلم😍😍😍

نظرات درباره بورس 99

اسا تریدر من همش هنگ میکنه واسه شما هم همینطوره؟

پرسود باشید

کاربر گرامی جهت ارسال پست شما ملزم به رعایت

قوانین و مقررات

نی‌نی‌سایت می‌باشید

مطالب این سایت تنها جنبه اطلاع رسانی و
آموزشی داشته و توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین
مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. لطفاً پیش از استفاده از سایت
صفحه
“شرایط استفاده از سایت”
را مطالعه فرمایید. استفاده از این سایت
بدان معناست که شما قبلاً صفحه “شرایط استفاده از سایت” را مطالعه کرده
و به مفاد آن واقفید. نقل مطالب این سایت با ذکر منبع و نشانی اینترنتی سایت بلامانع است

بعد از رشد ۱۸۷ درصدی دماسنج اصلی بازار سهام در سال ۹۸ و دنباله‌دار شدن این مسیر در سال جدید شاید یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ذهن فعالان بورس تهران را به خود مشغول کرده است، روند این بازار در سال ۹۹ و عوامل اثرگذار بر آن است. این مهم «دنیای‌اقتصاد» را بر آن داشت تا در یک نظرسنجی با حضور ۴۰ کارشناس فعال بازار سهام با طرح ۹ پرسش به بررسی چشم‌انداز بورس تهران در سال‌جاری بپردازد. در این میان هر چند بیش از ۸۸ درصد کارشناسان روندی صعودی برای شاخص ۹۹ پیش‌بینی کرده‌اند، اما برخی نیز از نگرانی‌های خود در خصوص رشد بدون منطق قیمت سهام در سال گذشته سخن گفته‌ و تداوم رشد شاخص کل در سال‌جاری را معقول نمی‌دانند. در این میان اما تداوم ورود پول‌های تازه به گردونه معاملات سهام آن هم با قدرت بیشتر نسبت به گذشته و نقش پررنگ سهامداران حقیقی به‌ویژه تازه‌واردها یکی از نقاط اشتراک کارشناسان شرکت‌کننده در این نظرسنجی بود. نقدینگی که در ۱۸روز معاملاتی سپری شده از معاملات سال ۹۹ سبب شد ارزش دادوستد سهام سطح ۱۰هزار میلیارد تومان  را نیز تجربه کند و ارتشی ۲ میلیون نفره برای شرکت در عرضه‌های اولیه  شکل گیرد. رقبای اصلی بازار سهام، عوامل اثرگذار در بورس ۹۹، مبنای تحلیلی برای کسب بازدهی با ریسک بالاتر و همچنین گروه‌های مورد توجه بورس‌بازان از دیگر محورهای بررسی‌شده در این نظرسنجی هستند. دیدگاه‌های برخی مشارکت‌کنندگان در این نظر سنجی در ذیل به اختصار ارائه شده است.

 

معاملات سال ۹۸ بورس تهران در دو نیمه تقریبا مشابه به پایان رسید. به طوری که در نیمه اول سال گذشته شاخص کل سهام با رشد ۶۹ درصدی همراه شد و تغییرات این نماگر در نیمه دوم سال به ۸/ ۶۹ درصد رسید. در سال‌جاری اما بیش از ۶۸ درصد از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند شاهد عملکرد بهتری از بورس تهران در نیمه اول سال ۹۹ باشیم.

سینا سلیمانی: نیمه اول سال ۹۹ انتظار می‌رود تا بازار بهتری را شاهد باشیم چرا که عمده رشد نرخ ارز احتمالا در نیمه اول سال رخ خواهد داد. از طرفی عرضه شرکت‌های دولتی در نیمه نخست سال باعث افزایش ارزش معاملات و ورود نقدینگی به بازار خواهد شد. عامل بعدی، نرخ تورم بوده که احتمالا تورم نقطه‌به‌نقطه (YOY) در نیمه دوم سال کاهشی خواهد شد. مهر هم معمولا به‌دلیل تنظیم بودجه دولت، بازار ارز کنترل شده و اکثر فعالان در بازار سرمایه معاملات محتاطانه‌تری را در پیش می‌گیرند تا زمانی که مفروضات بودجه دولت مشخص شود. در عین حال احتمال بهبود وضعیت بازارهای جهانی در تابستان وجود دارد. در این فصل معمولا مصرف بنزین و سایر مشتقات نفتی افزایش پیدا کرده و همچنین با توجه به موج گرما بر تعداد ساخت‌و‌ساز افزوده شده و مصرف محصولاتی مثل اوره به‌دلیل فصل کشت و زرع افزایش پیدا می‌کند. ازسوی دیگر نمودارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که دوره پیک شیوع کرونا تا تابستان از منطقه اروپا و آمریکا عبور خواهد کرد، بنابراین فعالیت بنگاه‌ها و شرکت‌های تولیدی به روند قبلی بازمی‌گردد و با افزایش تقاضا در بازارهای انرژی و کامودیتی رو به رو خواهیم شد. این عوامل باعث می‌شود تا وضعیت بازارهای جهانی بهبود پیدا کند که در کنار رشد نرخ ارز و نرخ تورم بیش از ۴۰درصد، باعث افزایش درآمدها و سود خالص شرکت‌ها می‌شود.

نظرات درباره بورس 99

محمد گرجی‌آرا: با توجه به شرایط بیماری کووید- ۱۹ به‌نظر می‌رسد برای کنترل بیماری در ابعاد بین‌المللی حداقل چهار تا ۶ ماه زمان نیاز باشد. این امر موجب کندی تجارت بین‌المللی و در نتیجه کاهش تقاضا و در نتیجه حفظ سطح فعلی قیمت‌های کامودیتی در دنیا می‌شود. در صورتی که چشم‌اندازی بخواهد برای کنترل بیماری باشد، احتمالا انتهای سال ۲۰۲۰ میلادی خواهد بود. بنابراین بهبود انتظارات منجر به صعود قیمت‌ها خواهد شد. همچنین سابقه تاریخی حرکت قیمت ارز نشان می‌دهد که طی معاملات یک ساله، در ۶ ماه دوم تحرکات مثبت بیشتر بوده و این افزایش قیمت ارز محرک سود اسمی شرکت‌ها نیز خواهد بود. این حرکت ارزی معمولا ناشی از آن است که کسری بودجه دولت نمود بیشتری در شش ماه دوم دارد و قیمت‌های پایین نفت این موضوع را تشدید می‌کند و منجر به افزایش نقدینگی و تورم خواهد شد.

 

یکی از متغیرهای بورسی که همگام با رشد قیمت‌ها به نحو چشمگیری افزایش یافت، حجم پول‌های ورودی به بورس بود. ورود پول‌های تازه در این سال خود را در افزایش صدور کدهای معاملاتی و رکوردهای متوالی در مشارکت عرضه‌های اولیه نیز نشان داد. در سال‌جاری نیز 75 درصد از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند جریان ورودی پول‌های تازه به بورس با قدرت بیشتری ادامه پیدا کند.

حمید مرتضی کوشکی: فرهنگ‌سازی صورت گرفته از سوی نهادهای مالی مرتبط با بازار سرمایه و دولت از طریق تبلیغات رسانه‌ای در کنار رکودی بودن سایر بازارها و کسب و کارها باعث ورود پول‌های پارک شده در سیستم بانکی، بازار سکه و ارز، مسکن و… به بازار سرمایه شده و انتظار می‌رود این روند ادامه داشته باشد. امروز ما شاهد این هستیم که بخش زیادی از خانوار به نسبت سالیان قبل با واژه بورس و بازار سرمایه آشنایی دارند. این گرایش به سرمایه‌گذاری خانوارها را تغییر داده و باعث افزایش ارزش معاملات بازار خواهد شد.

مهدی دلبری: با توجه به اینکه دولت برنامه برای عرضه‌های سنگینی هم به شکل خرد و هم عرضه اولیه و هم صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله در سال جدید دارد، پیش‌بینی می‌شود بخش عمده‌ای از منابع جدید به عرضه اولیه‌ها تخصیص داده شود. در سال ۹۸ ما حدود ۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان عرضه اولیه داشتیم و امسال پیش‌بینی می‌شود این عدد با رشد قابل‌توجهی همراه شود. در عین حال مسائل مرتبط با تاثیر کرونا بر اقتصاد دنیا هم به نظر نگران‌کننده خواهد بود و امکان اینکه گزارش‌های ضعیف ماهانه در چند ماه اخیر را شاهد باشیم وجود دارد. بنابراین ‌پیش‌بینی می‌شود که روند ورود منابع تضعیف شده اما متوقف نشود.

محمدداود فصاحت: معمولا بازار سرمایه کمی دیرتر از سایر بازارها از شرایط تورمی و جهش‌های ارزی تاثیر می‌گیرد. جریان ورود پول‌های تازه وارد به بورس هم زمانی شکل می‌گیرد که در سایر بازارها مثل ارز و طلا یا مسکن دیگر جذابیتی برای سرمایه‌گذاری وجود نداشته باشد. پول‌های تازه وارد هم عموما از دو نوع هستند. دسته اول سفته بازانی که از بازارهای مسکن و ارز و طلا خارج شدند و به‌دنبال نوسان مضاعف از تورم هستند و دسته دوم عموم مردم و جاماندگان تورم که به‌دنبال جبران کاهش ارزش نقدینگی خود هستند. محدودیت‌های اعمال شده در گردش پول و معاملات سایر بازارها باعث شده بخش اعظمی از این نقدینگی جذب بازار سرمایه شود. معمولا ورود این پول‌ها باعث پیدایش فرآیند تشکیل و تخلیه حباب قیمتی در بازار سهام می‌شود. به‌نظر می‌رسد از مدت‌ها قبل در مرحله شکل‌گیری حباب قیمتی در بازار سهام هستیم و ترکیدن این حباب که شاید خیلی هم دور نباشد، در نهایت باعث خروج پول‌های تازه وارد که تحمل زیان ندارند، خواهد شد.

 

بررسی مولفه‌های اثرگذار بر اقتصاد و بورس می‌تواند برای فعالان اقتصادی و سهامداران بسیار مفید باشد. در میان این مولفه‌ها می‌توان به روند جهانی قیمت کالاها، نرخ ارز و تورم، متغیرهای غیراقتصادی و البته متغیرهای اثرگذار بر فضای اقتصاد کلان اشاره کرد. در این میان 68 درصد از کارشناسان بر اثرگذاری بالای نرخ ارز و تورم بر روند بورس 99 تاکید دارند. در این میان برخی نیز از اثرگذاری عوامل دیگری همچون شیوع ویروس کرونا، انتخابات آمریکا، عرضه شرکت های دولتی و تامین مالی شرکت‌ها در بورس سخن می‌گویند.

ولی نادی قمی: در شرایط فعلی اقتصاد که تحریم‌های غیرمنصفانه و ظالمانه آمریکا، توسعه بازار فروش شرکت‌ها را با محدودیت‌هایی مواجه کرده است و پاندمی ویروس کرونا نیز فعالیت‌های خدماتی کشور را تحت تاثیر منفی قرار داده است، محرک اصلی رشد بازار سهام، رشد نقدینگی بی‌ثبات، رشد تورم و افزایش نرخ ارز است. در حال حاضر گمانه‌زنی‌های غیرواقعی از نرخ ارز صورت می‌گیرد و بر مبنای این گمانه‌ها، قیمت سهام شرکت‌ها رشد می‌کند. شرایط حاضر بازار، مایه دغدغه خاطر بسیاری از کارشناسان و سیاست‌گذاران اقتصادی شده است.

مهدی ساسانی: نقدینگی در سال ۹۹ مانند سال ۹۸ احتمالا رشد صعودی خود را ادامه خواهد داد و این نقدینگی طبیعتا دنبال مکانی برای ورود و کسب سود خواهد شد. با توجه به اینکه بازار سرمایه می‌تواند مکانی برای جذب بخشی از این نقدینگی‌ها باشد، می‌توان انتظار داشت که یکی از عوامل رونق بازار سرمایه در سال ۹۹ همین افزایش حجم نقدینگی باشد. همچنین دولت با فروش برخی از سهام شرکت‌ها و همچنین دارایی‌های مازاد آن‌ها در بورس می‌تواند از این محل برای تامین مالی و کسر بودجه استفاده کند.

سید علی خسروشاهی: روند اخیر نشان داد که عوامل اقتصادی تاثیر خیلی کمی بر سهام دارند. گواه این مدعا عدم اثرگذاری منفی بر قیمت سهام با وجود ریزش‌های اخیر رخ داده در بازار جهانی بود. این روزها روند ورود نقدینگی و عدم جذابیت بازارهای موازی است که اثر خود را بر معاملات سهام به جا می‌گذارد. در سال‌جاری نیز در وهله اول مسائل اقتصادی همچون جریان پولی و بعد از آن نرخ ارز و تورم بیشترین اثر را بر بازار سهام خواهند داشت. شاید بتوان وزنی نیز به روند جهانی قیمت کالاها و عوامل موثر در اقتصاد کلان داد.

 

روند صنایع بورسی همواره زیر ذره‌بین فعالان بازار سهام قرار دارد. در این نظرسنجی کارشناسان بورسی با توجه به مولفه‌های اثرگذار به انتخاب گروه‌هایی پرداختند که معتقدند در سال جدید بیشتر مورد توجه بورس‌بازان قرار خواهند گرفت. همان‌طور که در نمودار مشخص است بانکی‌ها در صدر انتخاب کارشناسان بورسی قرار دارند.

پشوتن مشهوری نژاد: رشد فعلی بورس عمدتا به‌دلیل هجوم نقدینگی مازاد جامعه به سمت بازار سرمایه است و حدس ما این است که روند فعلی در سال ۹۹ حتی شتاب بیشتری نیز خواهد گرفت. تجربه نشان داده است که افراد غیربورسی وقتی تصمیم به سرمایه‌گذاری در بازار سهام می‌گیرند، در گام نخست به سراغ شرکت‌هایی می‌روند که اسامی آشناتری برایشان داشته باشد و این باعث می‌شود در برهه‌هایی عمدتا شاهد اقبال به صنایعی مانند گروه خودروسازی، بانکی، غذایی و… باشیم که اسامی آشنایی برای افراد در جامعه خارج از بورس محسوب می‌شوند. دلیل دیگر برای گروه‌هایی مانند بانکی و خودرویی و… مسلما برخورداری از دارایی‌های سنگین ارزی و ملکی است که در اثر تورم سال‌های اخیر به شدت گران شده‌اند‌ و در صورت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی می‌تواند منجر به رشد قیمت سهم همپای تورم شود. برای گروه‌هایی مانند غذایی، دارویی، انفورماتیک و… نیز عدم تاثیرپذیری منفی آنها از رکود احتمالی ناشی از بحران کرونا می‌تواند دلیل موثری برای اقبال از این صنایع باشد.

محمد خیری: در کلیت بازار سهام تاکنون رشد شاخص کل از منطق خارج شده است. در سال ۹۸ عوامل غیربنیادی مانند افزایش سرمایه و افزایش نرخ دلار که باعث افزایش ارزش جایگزینی شرکت‌ها می‌شود باعث رشد شرکت‌های کوچک بازار شد که عمدتا خارج از توجیه و حبابی بود و سبب نگرانی فعالان بازار شد. در این خصوص می‌توان به رشد قیمت سهام شرکت‌های غذایی و قندی و برخی دیگر از شرکت‌ها اشاره کرد که رشدهای چندین برابری کردند. در سال‌جاری انتظار می‌رود نرخ دلار به ویژه دلار نیمایی صعودی باشد و قیمت‌های جهانی فلزات نیز که عمدتا در بازار چین تعیین می‌شود، با بازگشت این کشور به شرایط گذشته بهبود یابد. این عوامل در کنار جاماندن شرکت‌های کامودیتی‌محور از رشد بازار سبب می‌شود تا انتظار برای اقبال به نمادهای وابسته به کالاهای جهانی افزایش پیدا کند. در این میان نوردکاران از شانس بالایی برخوردار هستند. در توضیح این ادعا می‌توان گفت رشد نرخ دلار در کنار کاهش قیمت ورق و بیلت و اختلاف قیمت محسوس این دو که تعیین‌کننده حاشیه سود ناخالص نوردکاران به‌خصوص در صنعت فولاد است، رقم را توجیه‌پذیر کرده است.

 

مسیر نماگر اصلی بازار سهام در سال 99 به مولفه‌های بسیاری وابسته است. با وجود این در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» کفه ترازوی شاخص به سمت صعودی میل بیشتری دارد. هر چند کارشناسانی نیز هستند که از تداوم رشد قیمت‌ها در بازار سهام اظهار نگرانی می‌کنند و معتقدند تداوم رشد شاخص کل منطقی به نظر نمی‌رسد.

شروین شهریاری: رفتار شاخص بورس تهران از پیروی از متر و معیارهای مرسوم ارزش‌گذاری اقتصادی فاصله گرفته است. در حالی که اقتصاد رشد ندارد و افزایش نرخ ارز و تورم نیز در بازه ۲۰ تا ۲۵ درصدی در سال گذشته بوده و پیش‌بینی مشابهی نیز برای سال‌جاری وجود دارد، تصور تداوم رشد شاخص کل معقول نیست. علاوه‌بر این، باید توجه داشت که شیوع ویروس کرونا باعث شده تا یک بحران قیمتی در بازار جهانی مواد خام، نفت و فلزات اساسی در کوتاه‌مدت شکل بگیرد که به طور حتم تاثیر منفی خود را بر سودآوری شرکت‌های بزرگ مرتبط خواهد داشت. به این ترتیب، تنها عامل مساعد رشد بازار، ادامه ورود بی‌پروای سرمایه‌گذاران حقیقی و عمدتا تازه‌وارد است که با تصور تداوم روند صعودی پرشتاب اخیر در حال ورود به بازار سرمایه هستند. در این فضا، وقتی عبارات «این فضای جدیدی است» یا «این بار دیگر فرق می‌کند» به استنتاج ذهنی اکثریت فعالان بازار سهام تبدیل می‌شود، کمابیش باید دانست که به قله قیمت‌ها نزدیک شده است. به‌ویژه آنکه در این شرایط، معمولا منابع کوتاه‌مدت و اعتباری نیز در اوج اندازه خود در بازار حضور دارند و پس از دریافت چند سیگنال مبنی بر ناپایداری وضعیت و آغاز کاهش پلکانی قیمت‌ها در موج فروش سهام قرار گرفته آن را تشدید می‌کنند. از این رو برآورد من این است که مسیر شاخص بورس در سال‌جاری مسیری پرتلاطم با برآیند کاهشی خواهد بود و در سطحی کمتر از آغاز سال ۹۹ قرار خواهد گرفت.

حسین زمانی: پیش‌بینی می‌شود که شاخص کل و همچنین شاخص کل هم‌وزن در سال ۹۹ نیز کماکان به روند صعودی خود ادامه دهند. در این شرایط انتظار می‌رود عمده توجه بورس‌بازان به صنایع داخلی و همچنین کامودیتی‌محور بازار که از رشدهای سال گذشته جاماندند، معطوف شود. در حال حاضر تمامی عوامل بر تداوم رشد قیمت سهام تاکید دارد که این مهم می‌تواند شاخص کل را تا انتهای سال ۹۹ به یک میلیون واحد نیز برساند. تنها ریسکی که در حال حاضر می‌تواند روند صعودی بازار را تحت‌تاثیر خود قرار دهد، ریسک پاندمی کرونا در جهان است که با توقف روند شیوع آن این ریسک مهم نیز برطرف خواهد شد.

 

روند بازارهای موازی مانند بازار ارز، سکه، مسکن و پول یا همان سپرده‌های بانکی همواره تاثیر قابل‌توجهی بر بورس داشته و دارد. در سال گذشته بازار سهام اما با کمترین هزینه مبادلاتی برای سرمایه‌گذار یا حتی سفته‌باز به گزینه ورودی نقدینگی سرگردان تبدیل شد. سمت و سوی بازار سهام در سال 99 نیز به شدت به شرایط بازارهای رقیب وابسته است. آیا این بازارها در سال آتی جذاب می‌شوند؟ در نظرسنجی پیش‌رو نیز بیش از 34 درصد از کارشناسان بازار سکه را اصلی‌ترین رقیب بازار سهام در سال‌جاری می‌دانند و پس از آن بازار ارز با 31 درصد آرا رقیب بعدی بورس به شمار می‌رود. کمترین شانس نیز به بازار مسکن داده شده است.

علیرضا تاج‌بر: بازار سرمایه به‌عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری همواره در ایران و جهان دارای رقبایی بوده که از جمله آنها می‌توان به بازار پول، طلا، املاک و ارز اشاره کرد. در کشور ما به‌صورت سنتی عامه جامعه به بازار پول و طلا گرایش داشته و ثروت‌های بزرگ‌تر را در املاک سرمایه‌گذاری می‌کردند و بازار سرمایه با اقبال عمومی روبه‌رو نبود. خوشبختانه از سال گذشته شاهد گرایش اقشار مختلف جامعه و ورود حجم بالای نقدینگی به بازار سهام هستیم که عمده‌ترین دلایل این امر را می‌توان به عدم‌پوشش تورم توسط بازار پول، مشکلات مالیاتی و امنیتی در بازار طلا و سکه، عدم قدرت خرید عامه مردم در بازار املاک و مستغلات و هزینه نگهداری بازارهای کالایی نسبت داد. حجم بالای ورود نقدینگی به بازار سرمایه طی یک‌سال گذشته، کلیه ریسک‌های سیستماتیک و غیر‌سیستماتیک تحمیل شده به این بازار را بی‌اثر کرده و حتی در بخش‌هایی از بازار به ایجاد حباب منجر شده است. احتمالا در صورت برگشت روند بازار و خروج افراد از بازار سرمایه، با توجه به تداوم عدم جذابیت در بازارهای کالایی، شاهد ورود این سیل نقدینگی به بازار پول خواهیم بود.

امیرعلی امیر باقری: با توجه به حجم پول موجود در بازار سرمایه و نقل و انتقالات سنتی میان بازار پول و بازار سرمایه قاعدتا نقدینگی در صورت خروج از بازار سرمایه راه ورود به سپرده‌های بانکی را در پیش خواهد گرفت. در این میان پول‌های بزرگ وارد بخش مسکن خواهد شد. با این حال شرایط به گونه‌ای است که نمی‌توان رقیبی چندان جدی برای بازار سرمایه نام برد چرا که بازار ارز و سکه با توجه به محدودیت‌های قانونی موجود قدرت رقابت خود را از دست داده‌اند. در بازار پول و سپرده بانکی که اوراق موجود در بازار سرمایه را نیز در برمی‌گیرد، اما از آنجا که قابلیت نقدشوندگی بالایی داشته و در عین حال قابلیت تبدیل سریع به سهام را نیز دارد، می‌تواند محلی برای کوچ نقدینگی موجود در بازار سهام باشد. مسکن هم با توجه به تورم انتظاری رشدی را به بازار بدهکار است.

 

سال 98 را شاید بتوان به‌عنوان سالی نام برد که بورس و بازار سهام در میان عموم افراد جامعه جای خود را پیدا کرد و دیگر کمترین محفل خانوادگی و دوستانه‌ای یافت می‌شد که در آن صحبتی از سرمایه‌گذاری در بازار سهام نشود. این موضوع سبب شد تا شاهد سیل تقاضا برای دریافت کد معاملاتی و همچنین افزایش پول‌های تازه به گردونه معاملات سهام باشیم. در سال 99 نیز 93 درصد از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند معامله‌گران حقیقی و تازه‌واردها نقش بیشتری در روند معاملات داشته باشند.

شروین شهریاری: در حال حاضر یک اجماع نسبتا گسترده در بدنه دولت به عنوان بزرگ‌ترین سهامدار کنترلی بورس شکل گرفته که در شرایط کسری بودجه و تنگناهای مالی، یک فرصت مناسب برای تامین مالی از بازار سرمایه هم از مسیر واگذاری سهام و هم از مسیر فروش اوراق بدهی ایجاد شده است. این اغتنام فرصت از سوی دولت و نهادهای شبه دولتی با گذشت زمان در سال‌جاری تقویت خواهد شد و تا زمانی که بورس بر مدار رونق باشد روند واگذاری سهام و پس از آن هم فروش اوراق بدهی در این بستر پیگیری خواهد شد. با توجه به کم هزینه بودن این روش تامین مالی به سبب عدم تبعات تورمی، برآورد این است که عرضه‌های اولیه بزرگ و فروش‌های دولتی به‌صورت خرد یا در قالب سبدهای سهامی به جد پیگیری شود. در مورد سایر بازیگران حقوقی نیز، به نظر می‌رسد با توجه به روند رشد شتابان بورس در یک سال گذشته، این بازیگران بزرگ عمدتا نسبت به تبعات فروش سهام و رشد بیشتر قیمت‌ها در آینده نگران هستند، از این رو این بازیگران حقوقی سنتی احتمالا تا زمان تداوم رشد بورس، در سمت عرضه حضور کمرنگ‌تری خواهند داشت.

مازیار فتحی: دیگر بازار سهام همانند قدیم نیست که حقوقی‌ها نقش پررنگ و تعیین‌کننده‌ای در روند معاملات داشته باشند و بتوانند دومینوی ریزشی در بازار راه بیندازند. در حال حاضر بازار سهام به قدری بزرگ شده که حقوقی‌های مطرح نیز نقش تعیین‌کننده خود را از دست داده‌اند. بارها دیده‌ایم که حتی به سبب عرضه‌های زیاد خود با قدرت پول‌های حقیقی در سمت خرید، سیت‌های مدیریتی را از دست داده‌اند. از این رو انتظار می‌رود در سال‌جاری سهامداران حقیقی به‌ویژه تازه‌واردها نقش بیشتری در روند معاملات ایفا کنند.

 

اما کدام مبنای تحلیلی در سال‌جاری می‌تواند بازدهی به ریسک بالاتری را برای سرمایه‌گذاران داشته باشد؟ در پاسخ به این سوال 44 درصد کارشناسان معتقدند جریان نقدینگی هر سهم است که مورد توجه فعالان بازار قرار دارد و 34 درصد از مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی نیز شانس را به معیارهای بنیادی می‌دهند.

نظرات درباره بورس 99

حسام حسینی: از آنجایی که تحلیلگران بنیادی بیشترین توجه به ریسک را دارند، می‌توان گفت بیشترین بازدهی در برابر میزان ریسک پذیرفته شده در خرید سهام خصوصا در مقطع فعلی به این نوع نگاه تعلق خواهد گرفت. در واقع فواره قیمت سهام در بورس در مقطع فعلی به قدری به سمت بالا پرتاب شده است که به ندرت سهامی که به لحاظ ارزش ذاتی و حتی ارزش جایگزینی کمتر از قیمت تابلو هستند، یافت می‌شود بنابراین دست تحلیلگران تکنیکال یا فعالان با نوع نگاه متفاوت از تحلیل ارزش ذاتی خالی خواهد بود.

سلمان نصیرزاده: اعتقاد دارم در سال ۹۹ باید احاطه بر مبانی تحلیل گسترده‌تر از سال گذشته باشد و رادیکالی دیدن یک مبنای تحلیلی را باید کنار گذاشت. احاطه بر تحولات بنیادین کلان در کنار بررسی تحولات صنایع و شرکت‌ها اعم از بنیادین، روندشناسی و تحولات معامله‌گری نظیر ورود و خروج جریان پول و رفتار سهامداران عمده می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

 

گروه نشریات دنیای اقتصاد

درباره ما

کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

تمامی حقوق برای خبربان محفوظ است. © ۱۴۰۰


{{{text-format body}}}


{{{text-format body}}}

اتفاقات عجیب و غریبی بعد از شروع ۲۰۲۰ در سطح جهانی رخ داده، که این بالتبع بازارهای مالی ایران و جهانی را تحت تاثیر قرار داده است. صعود پی در پی بورس و رکورد شکنی شاخص و ورود پول حقیقی به بازار همچنان بدون توقف ادامه دارد و هنوز هیچ علامتی از کند شدن روند ورود پول پر قدرت به بورس دیده نمی شود به نظر نمی رسد در شرایط فعلی عرضه ها توان پاسخگویی به عطش بورس را داشته باشند. به نظر می رسد تا زمانی که عرضه کنندگان همچنان ضعیف باشند و ورود پول ادامه داشته باشد بورس همچنان صعودی است. تا زمانی که بازیگران جدید وارد بازار می شوند بورس جان تازه ای خواهد گرفت و انرژی بیشتری برای صعود دارد.

به نظر می رسد بورس وارد چرخه ای شده است که شرایط را برای ورود نقدینگی بیشتر مهیا کرده است، رکود بازارهای موازی که به خاطر کرونا ادامه دار بود با کاهش قیمت نفت و تمایل دولت به تامین مالی از بورس همراه شد.  حالا خبر ۀزادسازی سهام عدالت و ورود etf ها به بورس باعث ورود نقدینگی بیشتر به بورس خواهد شد ، احتمال بهبود قیمت های جهانی به دلیل کاهش سرعت شیوع کرونا و آزمایش موفقیت آمیز واکسن کرونا هم شرایط را برای بورس بهتر می کند.  سازمان بورس هم دیگر آرام گرفته است و  یکی دو هفته ای است که سوپرایز چهارشنبه را کنار گذاشته است.

به نظر می رسد بورس تا  بعد از ورود etf ها و زمان آزادسازی سهام عدالت در مدار صعود خواهد بود. تا یکی دو ماه آینده، بهبود قیمت های جهانی هم به کمک بورس خواهد آمد. در شرایط فعلی فقط طرف عرضه است که می تواند روند بورس را تغییر دهد.  ما برای پیش بینی بورس باید طرف عرضه سهام را پیش بینی کنیم.

اوضاع بورس بعد از آزادسازی سهام عدالت به نحوه ی آزادسازی و امکان فروش سهام موجود در سبد سهام عدالت بستگی دارد. در صورتی که فروش ناگهانی و سیل وار سهام را از سوی سهامداران سهام عدالت شاهد باشیم طرف عرضه غالب خواهد شد ، برای فروش و آزاد سازی سهام عدالت باید برنامه زمانبندی و سهمیه ای قائل شویم تا عرضه سهام به صورت ناگهانی ایجاد نشود. در صورتی که خبر سیاسی منفی به وجود بیاید و این خبر به اندازه کافی قدرتمند باشد عرضه را افزایش خواهد داد. در صورت مدیریت صحیح عرضه سهام و عدم سرکوب ناگهانی تقاضا شاهد ورود مداوم نقدینگی در بورس خواهیم بود.

همچنان نیاز داریم که ظرف بورس را بزرگ کنیم بازار اولیه و پذیره نویسی شرکت های سهامی عام، خصوصا شرکت های سرمایه گذاری سهامی عام را توسعه دهیم تا منابع جدید وارد این شرکت ها شود و رسوب کند. شرکت های سرمایه گذاری فعلی باید افزایش سرمایه دهند زیرا شرکتهای سرمایه گذاری نیازی به طرح توجیهی خاصی ندارند و می توانند منابع را جهت استفاده از شرایط موجود به راحتی جذب کنند سازمان بورس هم سختگیری در این مورد نخواهد داشت. شرکتهای تولیدی و خدماتی بورسی که طرح توسعه دارند باید سریعا به فکر افزایش سرمایه باشند.

نظرات درباره بورس 99

اگر تا چند ماه پیش افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی عامل مهمی برای نجات بازار بود، در حال حاضر افزایش سرمایه از محل آورده می تواند منابع نقدی را به درون شرکتها هدایت کند. این منابع اگر در بازار رسوب نکند  و برنامه زمانبندی و سهمیه بندی برای آزادسازی و امکان فروش سهام عدالت نداشته باشیم،  بدون تعارف باید بگویم با آزاد سازی سهام عدالت و موج فروش سهام توسط مردم عادی ( که احتمالا تحت تاثیر یک شایعه  و خبر  اقدام به عرضه  گسترده سهام خواهند کرد) شاهد غلبه عرضه بر تقاضا در بورس خواهیم بود.

سازمان بورس باید از همه شرکتها بخواهد اگر  برنامه ای برای افزایش سرمایه از محل آورده نقدی دارند سریعا شفاف سازی کنند و سازمان هم در صدور مجوزهای افزایش سرمایه حداکثر همکاری را با شرکتهای بورسی داشته باشد تا هم منابع در شرکتها رسوب کند و صرف طرح توسعه  و اصلاح ساختار مالی شود ( که خود باعث افزایش سود آوری شرکتها در آینده خواهد شد) و هم باعث کاهش نقدینگی سرگردان بورس می شود.

شرکتهای بورسی، خصوصا شرکتهای با  وامهای بانکی بزرگ و هزینه های مالی، باید از این فرصت برای افزایش سرمایه از محل آورده استفاده کنند و ساختار سرمایه خود را اصلاح کنند و هزینه های مالی را کاهش دهند. شرکتهای سایپا و ایرانخودرو در صدر این لیست هستند و به نظر می رسد باید برنامه افزایش سرمایه سنگین از محل آورده نقدی داشته باشند تا در این فرصت، طلایی برای همیشه از شر هزینه های مالی بانکی خلاص شوند. قطعا بسیاری از شرکتها از این فرصت می توانند استفاده کنند.

ارتش کم تجربه اما پرجمعیت

بازار هفته گذشته می توانست ریزش قابل توجهی داشته باشد. فشار های فروش بسیار زیاد بود و نسبت های خرید در مقابل فروش ضعیف بودند‌. بیشتر نمادها فروشندگان قوی داشتند اما جریان پول اجازه قدرت نمایی را به فروشندگان نداد و عاملی شد که یک رشد خیره کننده بازار تنها با یک اصلاح جزئی در این هفته روبرو باشد. خیلی از حقوقی ها و فعالان قدیمی بازار به تصور بازی های قبل عرضه های سنگینی داشتند که شاید بتوانند در قیمت های پایین تر وارد جریان بازار شوند اما این قدرت پول هرچه آنها عرضه کردند را خرید و قیمت ها نیز مطابق با انتظار آنها کاهش نیافت‌.

ریز کدهایی که ما را یاد آن ضرب المثل پدر برای فرزندانش می اندازد که به آنها می گوید اگر کنار هم باشید شکستن شما سخت است، حال قضیه این ریز کدها نیز همین است و افزایش مشارکت در بازار با سرمایه های کم مردم، یک سیلی را ایجاد کرده است که هرچه سد فعال قدیمی و حقوقی بزرگ عرضه کننده است را در هم می شکند. حال کاری به این نداریم که سهم می ارزد یا خیر و همیشه توصیه ما هم سرمایه گذاری برای سهام ارزنده است اما با این حال در حال توصیف داستان بازار این هفته هستیم. به نظر می رسد به واسطه اینکه قابلیت معامله صندوق های ETF دولتی دو ماه بعد از پذیره نویسی است در کل جریان بازار اصلاحی نباشد و روند رو به رشد خودش را ادامه دهد.

پس از جلسه ی روز شنبه شورای عالی بورس و سخن از حمایت هایی که قرار بود بگیرد امروز شاخص کل بورس تهران همچنان قرمز بود به گونه ای که شاخص کل ریزش 52 هزار واحدی را تجربه کرد و به مرز 1 میلیون و 600 هزار واحد نزدیک شد. حالا علت چیست؟ با انتشار خبرهای ریزش و افت شاخص موجب دامن زدن به شرایط شده جوی متشنج در بازار ایجاد خواهد شد، به همین ترتیب با تصمیم گیری های هیجانی حقوقی ها در فروش روبرو می شویم. این عامل در کنار کاهش شدید اعتبارات کارگزاری ها همچنین عدم انسجام کافی میان مسئولان سازمان و حقوقی های بازار و صندوق های حامی بازار همه و همه موجب ریزش این چنینی بازار سهام طی دو هفته اخیر شده است. عصر روز یکشنبه دوم شهریورماه طی جلسه ای که با حضور شخصیت های حقوقی و مدیران صندوق های بزرگ سرمایه برگزار و تصمیاتی جدید اتخاذ شد. طی این جلسه قرار بر برچینی صفوف فروش شد که در طی آن بازار به سمت روال عادی برگردد، این در حالی است که هم اکنون جو بی اعتمادی بین مردم در بازار سرمایه حاکم شده و به میزان زیادی از سرمایه های نقدی طی این چند روز اخیر از میان رفته است.

سقوط شاخص بورس در حالی اتفاق افتاد که دلار نیمایی امروز به 20 هزار تومان رسید. به گفته کارشناسان فعال اقتصادی افزایش ارز نیما می تواند سیگنال مثبتی بر بازار سرمایه باشد اما همانطور که بیان کردیم فعلا جو بی اعتمادی و ترس در میان مردم حاکم است. تا این لحظه بازار سرمایه همچنان قرمز پوش بوده و تغییر مثبتی به وجود نیامده است. اما همچنان برخی از تحلیلگران افزایش قیمت دلار نیمایی در کنار ورود سرمایه های تازه نفس در ماه های اخیر را در جبران خسارت موثر دانسته و خوش بین اند. با تصمیم گیری جدید روز گذشته در خصوص جمع شدن صفوف فروش همچنین حمایت هایی که در جلسه روز شنبه شورای عالی بورس گفته شد هم اکنون شاهد به تعادل رسیدن و یا متوقف شدن صف فروش برخی نمادها هستیم. امیدواریم شاهد تعادل در بازار باشیم.

 

سوالات و نظرات کاربران

سوالات و نظرات کاربران

اشتراک گذاری

درباره مرکزآهن

تماس با مرکزآهن

راهنمای خرید میلگرد

صادرات میلگرد

مجمع یک عرضه اولیه | افزایش سرمایه کزغال چه شد؟(کلیک کنید)

لیست نمادهای بورسی لیست کارشناسان بورس

شتران خساپا ثفارس های وب خصدرا خاور لکما چکاپا کبافق فزرین والبر فاذر سیلام ذوب غنوش

وبصادر خپارس شستا شبندر نوری سیتا کدما گشان برکت شاراک وساپا مرقام ولیز فولاد خگستر

حریل ختور بکام بجهرم زکوثر فاسمین ونیکی

نظرات درباره بورس 99

حکشتی فتوسا بترانس اخابر وتجارت میدکو دارا یکم خودکفا وخارزم شپنا دماوند غگل شسپا بالاس

شپترو اوان افرا وسدید

صبا خزامیا شیران کرازی وغدیر شپلی شسینا چکارن سلیم کمرجان

شبریز

 کانال تلگرام بورس

نی نی سایت

نظرات درباره بورس 99
نظرات درباره بورس 99

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.