تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

تجدید نظر در دادگاه یعنی چه
تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

احتمال تغییر رای در دادگاه تجدید نظر

آدرس:تهران، خیابان کارگر شمالی ,تقاطع بلوار کشاورز,جنب بانک ملی,ساختمان 193,طبقه 7 ,واحد18 ,کدپستی 1417994344

02188962168

02188962168

تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

arazfartak@gmail.com  whatsApp: 09197364035

سامانه خدمات الکترونیک قضایی پیج اینستاگرام سرای عدل (sarayadl)

دریافت مشاوره رایگان! 021-22646503

ما در این مقاله سعی داریم به بررسی احتمال تغییر رای در دادگاه تجدید نظر بپردازیم. در ابتدا به این موضوع که دادگاه تجدید نظر کجاست؟ می‌پردازیم. زمانی که در دادگاه‌های بدوی رایی صادر شد برای بازنگری بیشتر آن، به دادگاه تجدید نظر فرستاده می‌شود. تعداد قضات دادگاه تجدید نظر دو قاضی از سه نفر قاضی است. هدف از تاسیس این دادگاه‌ این است که حقی از کسی در دادگاه بدوی ضایع نشود. بنابراین طبق قانون زمانی که در دادگاه، رای به ضرر فردی صادر شد، آن فرد می‌تواند به این رای اعتراض وارد کند و این پرونده برای بازبینی و بازنگری بیشتر به دادگاه تجدید نظر فرستاده می‌شود. برای پیگیری رای دادگاه تجدید نظر باید درخواست تجدید نظر داده شود.

زمانی که در دادگاه بدوی به رای صادره اعتراض گذاشته و درخواست شود که مجدد بررسی شود، به آن تجدید نظرخواهی می‌گویند. این کار به دو صورت انجام می‌گیرد.

همانند دادگاه‌های بدوی، در آرای شورای حل اختلاف را نیز می‌توان تجدید نظر کرد. که مرجع این تجدید نظر، دادگاه عمومی هر شهرستان است.

این نکته را نیز باید بگوییم که در زبان محاوره ای به نقض رای در دادگاه، شکستن رای در تجدید نظر می‌گویند.تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

حال به این سوال می‌پردازیم که:

کدام آرای صادر شده از دادگاه بدوی را می‌توان تجدید نظر کرد؟

همان گونه که در بالا به آن اشاره کردیم، آرای حقوقی و کیفری که دادگاه‌های بدوی صادر می‌شوند، قابل تجدید نظر هستند.

در ابتدا به این نکته باید توجه کرد که آرای صادره در دادگاه به صورت حکم یا قرار هستند. که حکم دادگاه، قاطع دعوی است و رسیدگی به پرونده مربوطه فیصله پیدا می‌کند. ولی قرار، قاطع دعوی نیست و به صورت موقت پرونده مختومه اعلام می‌شود.

کدام قرارها قابل تجدید نظر خواهی هستند؟

ماده 331 قانون آئین دادرسی مدنی، قرارهای قابل تجدید نظر خواهی را مشخص نموده است.

عدم اهلیت یکی از طرفین دعوا، رد، سقوط یا عدم استماع دعوا، ابطال یا رد دادخواست صادره از دادگاه، قرارهای قابل تجدید نظر خواهی به حساب می‌آیند.

طبق ماده 331 قانون آیین دادرسی مدنی، احکام صادره در دعاوی مالی که خواسته یا ارزش آن از سه میلیون ریال بیشتر باشد.

کلیه احکام غیر مالی قابل تجدید نظر خواهی هستند.

حکم به متفرعات دعوا، مانند قرار تامین خواسته و دستور موقت و غیره، در صورتی که اصل حکم قابل اعتراض باشد، قابل رسیدگی تجدید نظر خواهی است.

طبق ماده 427 قانون آیین دادرسی کیفری، آراء دادگاه‌های کیفری هر شهرستان، جز در دو مورد که قطعی است، سایر آراء در دادگاه‌های فوق الذکر استان مربوطه، قابل تجدید نظر است. که این دو مورد شامل:

 

همچنین طبق تبصره 2 ماده فوق، آراء قابل تجدید نظر، اعم از محکومیت و برائت و قرار‌های منع و موقوفی تعقیب و اناطه، و قرار رد واخواهی و قرار رد تجدید نظرخواهی، در صورتی قابل تجدید نظرخواهی است که اصل دعوی طبق قانون فوق قابل تجدید نظرخواهی باشد.

بیشتر بدانیم : وظایف یک وکیل انحصار وراثت چیست؟

واخواهی به چه معنا است؟

واخواهی نوعی دیگر از بازنگری در رای صادر شده از دادگاه و یا شورای حل اختلاف است. که فقط خود دادگاه و یا همان شورای حل اختلاف مربوطه، به آن رسیدگی می‌کند.

احتمال تغییر رای در دادگاه تجدید نظر و همچنین موفقیت آن بستگی به این دارد که، چه میزان دلایل قانونی ارائه شده است و طرح لایحه تجدید نظرخواهی چگونه است و اینکه به دلایل ارائه شده در دادگاه بدوی توجهی نشده و یا اصلا به آن اشاره نشده باشد. بنابراین احتمال تغییر رای در دادگاه تجدید نظر بسته به تجربه و توانمندی وکیل و همچنین پیگیری‌های خود شخص یا وکیل آن دارد.

به این شکل است که اگر در محاسبه اشتباهی رخ دهد، یا به صورت سهوی کلماتی در رای اشتباه یا جا انداخته شود، ذینفع آن می‌تواند تقاضای اصلاح برای رای صادر شده از دادگاه را بدهد. در این مواقع دادگاه می‌تواند رای صادر شده را تصحیح کند و آن را به طرفین ابلاغ کند.

باید گفت امروزه به دلیل الکترونیکی شدن ثبت پرونده‌ها، باید برای ثبت دادخواست تجدید نظر، از طریق دفاتر خدمات قضایی اقدام کرد. دادخواست باید به زبان فارسی و روی برگه مخصوص نوشته شود و سپس باید تجدید نظرخواه آن را امضا کند.

طبق ماده 341 قانون آیین دادرسی باید نکات زیر در دادخواست تجدید نظر لحاظ شود:

الف) نام و نام خانوادگی و آدرس دقیق محل سکونت تجدید نظر خواه و وکیل او، در صورتی که وکیل حقوقی داشته باشد

ب) نام و نام خانوادگی و آدرس دقیق محل اقامت تجدید نظر خوانده

ج) حکم و قراری که از آن تجدید نظر درخواست شده است.

د) دادگاه صادر کننده رای

ه) تاریخ ابلاغ رای

ی) دلایل تجدید نظر خواهی

بیشتر بدانیم : محاسبه حق الوکاله وکیل چگونه است؟

وقت رسیدگی در دادگاه تجدید نظر:

برای افرادی که مقیم ایران هستند، 20 روز از زمان صدور رای؛ و برای افرادی که در خارج از ایران ساکن هستند، دو ماه از زمان صدور رای.باید به این نکته توجه داشت که روز صدور رای جزء این مدت به حساب نمی‌آید. همچنین اگر در یک دعوا محکوم علیه چند نفر باشند و یکی از آن‌ها مقیم خارج باشد، برای تمامی آن‌ها دو ماه زمان در نظر گرفته می‌شود.

آیا رای دادگاه تجدید نظر قابل اعتراض است؟

بله برای این کار باید در دیوان عالی کشور، به رای صادره اعتراض گذاشت.

مدت زمان رسیدگی به پرونده کیفری در دادگاه تجدید نظر:

باید بدانید که زمان رسیدگی به پرونده‌های کیفری در دادگاه تجدید نظر زیاد مشخص نیست و معمولا این زمان طولانی نیست. ولی به دلیل حجم بالای پرونده‌ها و تعدد آن‌ها ممکن است این زمان طولانی شود. گاهی اوقات رسیدگی به برخی پرونده‌ها تا 3 سال طول می‌کشد.تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

در آخر باید بگوییم که طبق آخرین آمار که از سمت مراجع قضایی منتشر شده است، احتمال تغییر رای در دادگاه تجدید نظر معادل 10 درصد تمامی درخواست‌ها است.

همان‌طور که خواندید ما در این مقاله به بررسی احتمال تغییر رای در دادگاه تجدید نظر پرداختیم. شما با مطالعه این مقاله به این موضوع پی بردید که اگر در دادگاه بدوی رایی صادر می‌شود، آن‌جا پایان کار نیست و می‌توان به رای صادره اعتراض کرد. امیدوارم این مقاله اطلاعات کافی راجع به این موضوع را در اختیار شما قرار گذاشته باشد. در صورت احتیاج به مشاوره و یا بروز هر گونه سوال می‌توانید با وکلای خبره ما در این زمینه مشورت کنید.

02122000269 – 09121994176

در صورتیکه به دنبال موضوع و یا مقاله خاصی هستید، می توانید از طریق مکاتبه با تیم تحریریه آن را درخواست کرده و مقاله خود را بصورت آنلاین مطالعه نمایید و همچنین اگر مسلط به نویسندگی و ترجمه مقالات حقوقی هستید، می توانید به تیم تحریریه بپیوندید.

سلام، در سال ۹۷ براساس رأی دادگاه سمنان دو دانگ از ملک من به طرف مقابل داده شد (با ادعای مشارکت در ساخت) و دادگاه انکار اینجانب را نپذیرفت. رأی بدوی در تجدیدنظر تأیید شد و اجرا شد. پس از یکسال دادگاه بدوی و تجدیدنظر تهران مالکیت من بر شش دانگ را در دعوای ثالث تایید کرد و احکام اجرا شد. طرف مقابل در سه لایحه مجزا در سه پرونده مجزا با ذکر شماره پلاک ثبتی مالکیت من بر شش دانگ را اقرار و اعتراف کرده . شعبه بازپرسی تهران هم ادعای طرف را اخیرا منع تعقیب صادر کرد. با توجه به ماده ۱۸ قانون آیین کیفری آیا امکان طرح دعوی و نقض رای اولیه وجود دارد و شما میتوانید با قبول وکالت رأی را نقض کنید؟ موبایل من: ۰۹۰۲۹۰۸۹۸۰۰

با سلام اینجانب یک دستگاه خودرو فروختم۴۵میلیون بعد از فروختن متوجه شدم قیمت ماشین حدود ۶۵ میلیون است و شکایت کردم آن شخص هم شکایت الزام به انتقال سند کرد در دادگاه الزام به انتقال سند گفتم من پرونده ای در شعبه ۱دارم بابت فسخ این خودرو پرونده دارم اما قاضی توجهی نکرد و دستور به انتقال سند داد بعد از انتقال سند قاضی شعبه ۱هم گفت با توجه به اینکه در شعبه ۲ شما سند انتقال داده آید و آنجا اعلام کرده آید که فسخ معامله شکایت کرده ام شکایت شما در اینجا قابل بررسی نیست آیا بنده میتوانم اعتراض کنم آیا فایده ای دارد

باسلام واحترام دادگاه تجدیدنظررای قطعی بنفع تجدیدنظرخواندگان صادرکردورای دادگاه بدوی برای اجرا ارجاع شد.خواسته های دادخواست اولیه ناقص بودیعنی درخواست تنفیذوصیت نامه وابطال اسنادمالکیت تقاضاشده بودولی درخواست نشده بودکه پس ازابطال اسنادمالکیت تجدیدنظرخواهان اسنادبه قدرالسهم تجدیدیدنظرخواندگان مشخص وتنظیم سندرسمی گردد.چه کاربایدکرد؟

سلام رای در دادگاه تجدید نظر استان به ضرر ما شد ولی ما می‌توانستیم ادله دیگری رو به دادگاه بدیم و رای رو تغییر بدیم چکار باید بکنیم که پرونده بازم تجدید نظر بشه محکم اجرا نشه

سلام ما درکوچه ای زندگی می کنیم که عرضش ۴متره وطولش حدود۲۰۰متر ودو طرف کوچه بازهستش ،همسایه روبرویی ماکه پارکینگ هم داره ماشینشو جلو درخونه خودش پارک میکنه ومانع ورود وخروج ماشین من از پارکینگم میشه چون ماشینش با در پارکینگ من۲متر بیشتر فاصله نداره ومن از ایشون باعنوان مزاحمت وممانعت ازحق شکایت کردم وکلانتری پرونده مارابه دادگاه کیفری ارجاع نمودو قاضی قرار منع تعقیب به دلیل عدم سوء نیت وساختار کوچه صادر نمود در صورتی که ایشون پارکینگ دارندواز قصد اونجا پارک میکنندومزاحمت ایجاد میکنندآیامیشه تجدیدنظر کرد ویا از طریق حقوقی پیگیری کرد.؟

سلام دوست عزیز لطفا با شماره های روی سایت تماس بگیرید.

سلام سال 93 خودروی خریداری کردم صاحب خودرو سند برایم نمیزد ومبالغی ازمن باکلک گرفته است/با الزام به سندشکایت کردم/سند به نام بنده زده شد/امامن مطالبه تخفیفات بیمه طلب وخسارت وارد شده بامدرک محکم پسندازدادگاه خاستار شدم/اما دادگاه رای رابه فروشنده داده است/ومن توانایی وکیل راندارم/اما ایشان چون که کارش است توانست قاضی……صحبت کند ورای را گرفته// اما ما اجازه صحبت به حق نداریم///من مدرک دارم نتوانستم حقم بگیرم/حال به من بگید باید چه کاری کنم/من نیاز به دادراس دارم که حق واقعی مرابگیرد

سلام دوست عزیز لطفا با شماره های روی سایت تماس بگیرید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

دیدگاه

برای دیدگاه بعدی، نام، ایمیل، و وب سایت من را در این مرورگر ذخیره کنید .

ارسال نظر

وقتی که بحث انتخاب یک وکیل خوب و خبره مطرح باشد، باید به نکاتی توجه داشته باشید که گرچه در ابتدا ساده و بدیهی به نظر می آیند اما بسیار حائز اهمیت می باشند.

ما را دنبال کنید در:

وکیل تاپ –

اگر پرونده ی شما در مرحله ی اول دادگاه ها رایی علیه شما صادر کرده است و  این حکم را عادلانه نمی دانید؛ این مطلب برای شما نوشته است. شما به عنوان شخصی که در دادگاه رای علیه او صادر شده، می توانید به آن رای اعتراض کنید تا دادگاه پرونده را بررسی کند و مجددا رای صادر نماید.

با توجه به اینکه قضات هم مانند همه ممکن است در کار خود دچار اشتباه شوند؛ قانون این فرصت را در اختیار طرفین دعوا قرار دده است تا اگر خطایی در حکم قاضی وجود داشته باشد، به آن اعتراض کرد تا مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

در این مطلب درباره ی عملکرد دادگاه تجدید نظر مطالبی ارائه خواهد شد.

دسترسی سریع به عناوین:

تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

این دادگاه، مرجعی است که به اعتراضات مردم نسبت به آراء رسیدگی می کند. در واقع یک دادگاه تجدیدنظر هیچ وقت در مرحله اول پرونده ای را بررسی نمی کند.

اولین رای همیشه از دادگاه بدوی صادر می شود.

حال در صورتی که شما به عنوان یکی از طرفین دعوا به رای اعتراض داشته باشید، از این به بعد دادگاه تجدید نظر وارد عمل می شود و رای دادگاه اول را مورد بررسی قرار می دهد.

نکته ای که لازم است بدانید این است که اعتراض به آرا مهلت مشخصی دارد و تحت شرایطی این اجازه به شما داده می شود.

دادگاه تجدید نظر هم در مورد امور حقوقی (مدنی) و هم کیفری وجود دارد.

در مرکز هر استان به تعداد مورد نیاز دادگاه تجدید نظر وجود دارد. این دادگاه ۱ رئیس و ۲ مستشار دارد.

همچنین پس از اینکه پرونده ای را بررسی می کنند، رایی از سوی این دادگاه صادر می شود که این رای قطعی بوده و باید اجرا شود.

به طور کلی در امور کیفری بر طبق موارد زیر می تواند به آرا اعتراض کرد.

در واقع اگر موارد زیر در پرونده ی شما وجود داشته باشد می توانید تقاضای تجدید نظر کنید:

برخی از رای ها هستند که قابل تجدید نظر خواهی نیستند زیرا این آرا در مرحله ی اول دادگاه قطعی هستند و باید حکم اجرا شود.

مانند:

رای مربوط به جرایم تعزیری درجه ۸:

جرایمی که مجازات قانونی آن ها حبس تا سه ما هستند یا جزای نقدی تا ۱۰ میلیون ریال است.

جرایمی که که مجازاتش پرداخت دیه کمتر از یک دهم (ده درصد دیه کامل است)

همانطور که گفته شد آرای دادگاه تجدید نظر قطعی است و شما موظف به اجرای آن هستید.

اما در این خصوص هم استثنائاتی وجود دارد که باعث می شود رای دادگاه تجدید نظر در دیوان عالی کشور قابل فرجام خواهی باشد.

 در خصوص این استثنائات حتما باید با یک وکیل خوب صحبت کنید زیرا این روش یکسری پیچیدگی هایی دارد که تنها وکلای باتجربه می توانند در این مورد شما را کمک کنند.

ماده ۳۶۸ در این مورد بیان می کند:

آرای دادگاههای تجدیدنظر استان قابل فرجام خواهی نیست مگر در موارد زیر:

الف – احکام: احکام راجع به اصل نکاح و فسخ آن، طلاق، نسب، حجر و وقف.

ب- قرارهای زیر مشروط به اینکه اصل حکم راجع به انها قابل رسیدگی فرجامی باشد.

۱- قرار ابطال یا رد دادخواست که از دادگاه تجدیدنظر صادر شده باشد.

۲- قرار سقوط دعوا یا عدم اهلیت یکی از طرفین دعوا.»

زمانی که شما به رای دادگاه اعتراض می کنید این اعتراض به دادگاه تجدیدنظر ارسال می شود تا مورد بررسی قرار بگیرد.

پس از بررسی های این دادگاه، تصمیماتی که گرفته می شود چند حالت دارد:

پس از اینکه در دادگاه بدوی رای صادر شد و این رای علیه شما بود. می توانید با توجه به دلایل و مستنداتی که دارید به این رای اعتراض کنید. بنابراین یک دادخواست آماده کرده و تمام دلایلی که به این رای اعتراض دارید را می نویسید.

البته ما توصیه می کنیم نوشتن این دادخواست را بر عهده یک وکیل بگذارید. سپس این دادخواست را در دفاتر خدمات قضایی می برید تا رای به دادگاه تجدید نظر ارسال شود.

به یاد داشته باشید که تمامی دلایل و مدارک خود را به همراه دادخواست به دادگاه ارسال کنید و ضمیمه دادخواست شما باشد.

نکته اصلی که باید رای کنید آن است که دادخواست خود را در مهلت قانونی که دادگاه تعیین کرده است ارسال کنید.

در امور حقوقی و کیفری مهلت درخواست تجدیدنظر اصحاب دعوا، برای اشخاص مقیم ایران بیست روز و برای اشخاص مقیم خارج از کشور دو ماه از تاریخ ابلاغ یا انقضای مدت واخواهی است.

زمانی که رای علیه شما صادر می شود می توانید نسبت به آن رای اعتراض کنید و درخواست تجدیدنظر نماید. اصولا آرای که در دادگاه تجدید نظر صادر می شود قطعی است و شما موظف به اجرا هستید.تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

بنابراین بهتر است که برای دادخواست تجدید نظر خود با یک وکیل خبره مشورت کنید تا این فرصت شما از بین نرود.

دادگاه تجدید نظر دادخواست و دلایلی که ارسال کردید را بررسی می کند و نسبت به آن اقدامات لازم را انجام می دهد.

حتما به این نکته توجه کنید که دادخواست تجدید نظر شما باید در مهلت قانونی به این دادگاه ارسال شود تا مورد بررسی قرار بگیرد.

در صورتی که نسبت به اصل دعوا رای قابل تجدید نظر خواهی باشد، قرار منع تعقیب این دعوا هم قابل تجدید نظر خواهی است.

شما باید در مهلت مقرر که در متن هم ذکر شده است، ۲۰ روز برای افراد داخل ایران و دو ماه برای اشخاص مقیم خارج از کشور است دادخواست خود را اراده دهید

بله، طرفین دعوا می توانند با توافق کتبی حق تجدید نظر خواهی خود را ساقط کنند.

این مطلب توسط حسین زینالی وکیل پایه یک دادگستری نگاشته شده است. برای مشاوره حقوقی با ایشان دکمه زیر را کلیک کنید.
درخواست مشاوره

امر مختومه چیست و شرایط اعتبار امر مختومه کیفری و حقوقی

اثبات بی گناهی در سرقت(دزدی) | روش های اعاده حیثیت در مورد اتهام سرقت

امانت نامه چیست + نمونه متن امانت نامه ملک و خودرو

تسلیم به رای چیست | هر آنچه در مورد تسلیم به رای باید بدانیم

وکیل اتفاقی کیست و وکالت اتفاقی چیست؟

مدارک لازم برای انحصار وراثت محدود و نامحدود

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما، بنده تنها خودم جویای کارم هستم چون هزینه وکیل ندارم، الانم لایحه سند اصلی که اونم تقلبی است با تمام بند نوشتم آماده دادخواست کنم اصل ماجرا حیثیت و امضا پدرم بعد ماده های امضا سر دفتر وهویت، تعریف انگشت بندماده ۱۸ماده ۶۷و۶۳همچنین بحث خیانت ۶۷۳تکلیف ماده ۲۵و حضورا ماده ۵۰و تقلب شماره ۶۴سال ۸۵در کل مواد قانونی ۱۳۰۱ الی ۱۳۰۴قانون مدنی.

وکلای پایه یک ما اماده پاسخ به سوالات شما هستند

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

لطفا پاسخ را به عدد انگلیسی وارد کنید:

این مطلب توسط حسین زینالی وکیل پایه یک دادگستری نگاشته شده است. برای مشاوره حقوقی با ایشان دکمه زیر را کلیک کنید.
درخواست مشاوره

آیا تا به حال اتفاق افتاده است که شخصی رایی را صادر کند و شما با آن رای یا نظر مخالف باشید. لذا از وی بخواهید که در تصمیمی که گرفته و یا در رایی که صادر کرده است تجدید نظر نماید؟

اگر مایل هستید که بدانید تجدید نظر خواهی چیست و در قانون چه معنایی دارد تا انتها این مقاله را مطالعه کنید.

تجدید نظر خواهی در دادگاه یکی از معمول ترین و رایج ترین روش های بازنگری در آرای صادر شده می باشد. یکی از مهم ترین مزیت های تجدید نظر خواهی این است که از وقوع خطاهای احتمالی در هنگام صدور احکام جلوگیری میکند.

زمانی که دادگاه رایی را صادر میکند طبیعی است که افرادی که رای بر علیه شان صادر گشته است نسبت به آن جبهه بگیرند و حتی از قاضی یا کسی که رای را صادر نموده است بخواهند تا در رای صادر کرده تجدید نظر نماید. اینچنین آن افراد اعتراض خودشان به تصمیم صادر شده را نشان میدهند. لازم به ذکر است که تمام آرای صادر شده از قابلیت تجدید نظر برخوردار بوده و دادگاهی که در آنجا آرای صادر شده مورد تجدید نظر قرار می گیرند نیز دادگاه تجدید نظر نام دارد.

البته لازم به ذکر است که درخواست تجدید نظر فقط از جانب کسانی که رای بر علیه شان صادر شده ارایه نمیشود و هر دو طرف ماجرا ممکن است نسبت به حکم نهایی که از طرف دادگاه صادر میشود شکایت داشته باشند و یا فرض کنند که قاضی در تطبیق موضوع با قانون دچار خطا گشته است. لذا دادگاه این حق را برای هر دو طرف یک پرونده قائل است که نسبت به حکم صادر شده اعتراض کنند و تقاضای تجدید نظر داشته باشند.تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

در چه صورت افراد می توانند تقاضای تجدید نظر مطرح کنند؟

بر اساس ماده ۳۴۸ قانون آیین دادرسی مدنی جهات درخواست تجدیدنظر به قرار زیر است:

الف – ادعای عدم اعتبار مستندات دادگاه.

ب – ادعای فقدان شرایط قانونی شهادت شهود.

ج – ادعای عدم توجه قاضی به دلایل ابرازی.

د – ادعای عدم صلاحیت قاضی یا دادگاه صادر کننده رای.

ه- – ادعای مخالف بودن رای با موازین شرعی و یا مقررات قانونی.

همچنین به عنوان تبصره گفته میشود که اگر درخواست تجدیدنظر به استناد یکی از جهات مذکور در این ماده به عمل آمده باشد در صورت وجود جهات دیگر، مرجع تجدیدنظر به آن جهت هم رسیدگی می نماید.

در ارتباط با موضوع تجدید نظر خواهی چیست لازم به ذکر است که بر اساس موارد فوق چنانچه که مستندات دادگاه از نظر یکی از طرفین پرونده بی اعتبار تشخیص داده شود، چنانچه که به عقیده ی یکی از طرفین پرونده شهادت شهود بی ارزش بوده و یا شاهدین از اعتبار لازم برخوردار نباشند، و همچنین چنانچه که قاضی پرونده به دلایل مطرح شده توجهی نشان نداده باشد و از صلاحیت برای صدور رای برخوردار نباشد و همچنین اگر رای صادر شده با موازین عقلی و شرعی در یک راستا نباشند،  تجدید نظر درخواست شده توسط یکی از طرفین پذیرفته شده و حکم برای اجرای آن صادر خواهد شد.

در ارتباط با موضوع تجدید نظر خواهی چیست لازم است بدانیم که تجدید نظر خواهی مهلتی دارد و انجام آن بعد از سپری شدن این مهلت قابل اجرا نخواهد بود. در همین زمینه گفته شده که درخواست برای اجرای این حکم دائمی و همیشگی نبوده و اگر شما یکی از طرفین پرونده باشید و برای حکم مربوطه به تجدید نظر نیازمند باشید باید هرچه سریع تر درخواستتان را به اطلاع مراجع مرتبط رسانده و برای تشکیل دادگاه تجدید نظر اقدام نمایید. با توجه به این فرصت محدود لازم است بدانید که چنانچه شما به عنوان فرد معترض به حکم صادر شده شکایت و اعتراض داشته باشد بایستی شکایت خودتان را ظرف مدت زمان 20 روز به مراجع مربوطه ارجاع دهید و نسبت به مطرح کردن آن اقدام نمایید و چنانچه که شما به عنوان فرد معترض در خارج از ایران اقامت داشته باشید بایستی شکایت تان را ظرف دو ماه به اطلاع مراجع مربوطه برسانید و چنانچه این زمان منقضی شود رای قطعی شده و دادگاه هیچ گونه فرصت مجددی را برای درخواست تجدید نظر برای شما به عنوان فرد معترض صادر نخواهد کرد. مگر در موارد خاص و معذوریت هایی که از جانب قانون پذیرفتنی باشند. 

لذا پس از سپری شدن یک سری از مراحل، دادگاه در صورت موجه بودن دلایل ارائه شده به افراد این اجازه را می دهد تا برای تجدید نظر خواهی به دادگاه تجدید نظر خواهی بروند.

تجدید نظر خواهی به چه صورت انجام می شود؟

همانطور که قبل تر اشاره کردیم تجدید نظر خواهی یعنی دادگاه دو بار یک پرونده را باز کرده و دو مرتبه آن را قضاوت نماید. در دفعه ی دوم این پرونده بازبینی شده و موارد ذکر شده مجددا مورد دقت قرار می گیرند.

لذا لازم است تا فرد متقاضی درخواست تجدید نظرش را روی یک برگه به زبان فارسی بنویسد، آن را امضا نموده و به دادگاه مربوطه تحویل نماید. مطابق با ماده ی 3411 فرد بایستی موارد زیر را در دادخواست تجدید نظر قید نماید:

– نام و نام خانوادگی و محل اقامت فرد و سایر مشخصاتی که مهم تلقی میشوند و همچنین چنانچه فرد شاکی وکیل داشته باشد وی بایستی نام وکیل و مشخصات او را نیز قید نماید .

– قید کردن حکمی که به علت آن درخواست تجدیدنظر صادر گشته است

– قید کردن نام دادگاه صادرکننده حکم

– قید کردن تاریخ ابلاغ حکم الزامی است

– بیان دلایل تجدید نظر خواهی و علت و دلایل محکمه پسندی که فرد به دلیل آنها درخواست ایجاد دادگاه تجدید نظر را داده است.

بدین طریق دادگاه تجدید نظر پرونده ی فرد شاکی را مجددا بررسی کرده و برای بار دوم درباره ی آن قضاوت میکند. در ارتباط با موضوع تجدید نظر خواهی چیست لازم است بدانیم که دادگاه تجدید نظر خواهی از اختیارات دادگاه بدوی برخوردار می باشد. لذا به منظور تجدید نظر کردن در حکم مربوطه ممکن است کلیه اقداماتی که دادگاه بدوی انجام داده بود را مجددا به اجرا بگذارد. لذا این دادگاه میتواند و مجاز است تا برای احراز واقعیت به اصالت اسناد رجوع کرده و از نو تحقیقاتی را انجام دهد.

در این مقاله با موضوع تجدید نظر خواهی چیست با شما بودیم امید است که این نوشتار برای شما مفید بوده باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

آدرس

خیابان ولیعصر بالاتر از فرشته، خیابان خیام، تقاطع قرنی پلاک 10 واحد 4/4

تلفن

٢٦٢١٦٠٧٤ – 09124857572

گروه وکلای پارسا مجموعه ای متشکل از وکلای پایه یک دادگستری مجرب و مسئول و تحصیل کرده در برترین دانشگاهای کشور است، که بیش از ده سال در زمینه های مختلف حقوقی فعالیت موفق داشته اند.

هدف ما استفاده از دانش و تجربه وکلای مجموعه در جهت ارائه بهترین و موثرترین راهکار موفقیت در مواجهه اشخاص با مشکلات قضایی و اداری از طریق ارزیابی و بررسی پرونده ، تنظیم اوراق قضایی ، دادن مشاوره حقوقی و همچنین پیگیری پرونده از بهترین و سریعترین راههای ممکن می باشد.

رأی در لغت به معنای عقیده، اعتقاد، مشورت می‌باشد و  دادگاه تجدید نظر در اصطلاح حقوقی برای حل امر ترافعی گرفته می‌شود، رأی می‌گویند که هرگاه راجع به ماهیت دعوا باشد و یا آنرا کلاً یا بعضاً قطع کند حکم است و گرنه قرار است.

اعتراض به معنی خرده گرفتن، انگشت بر حرف نهادن، ایراد گرفتن آمده است.

حتی بهترین قضات، مانند سایر افراد بشری همواره در معرض اشتباه و لغزش می‌باشند در نتیجه باید ترتیتی مقرر شود که رأی قاضی در جهت بازبینی بتواند مورد شکایت طرفی قرار گیرد که جزئاً یا کلاً علیه او صادر شده است، اما این امر نباید به گونه‌ای باشد که فصل خصومت را غیر ممکن نموده و رأی قاضی را به صورت یک «پیش نویس» درآورده که همواره از طرق مختلف و متنوع و به دفعات به در خواست اشخاص یا مقامات مختلف ممکن است مورد حکّ و اصلاح قرار گیرد.

برای رفع نگرانی از این که بی‌گناهی با حکم دادگاه بدوی در معرض مجازات قرار گیرد، تحت شرایطی مرحلۀ تجدید نظر پیش‌بینی شده است.

تجدید نظر در لغت به معنی «در امری یا نوشته‌ای دوباره نظر کردن، آنرا مورد بررسی مجدد قرار دادن» آمده است.تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

مفهوم اصطلاحی تجدید نظر از معنی لغوی آن دور نمی‌شود. در حقیقت تجدید نظر دوباره قضاوت کردن امری است که بدواً مورد قضاوت قرار گرفته و به نوعی بازبینی اعمال دادگاه بدوی است. در نتیجه دادگاه تجدید نظر از همان اختیاراتی برخوردار است که دادگاه بدوی دارا است یعنی هم نسبت به امور موضوعی و هم نسبت به امور حکمی رسیدگی و قضاوت می‌نماید.

قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب 1378 از مواد 232 الی 260 و قانون آئین دادرسی مدنی از مواد 330 الی 365 را به مبحث تجدید نظر اختصاص داده‌اند.

در امور کیفری و در امور مدنی، این جهات ذکر گردیده که به طور مختصر عبارتند از:

الف) در امور کیفری:

در ماده 232 ق.آ.د.ک آراء قابل تجدید نظر ذکر شده است:

 ب) آراء قابل تجدید نظر در امور مدنی

در ماده 236 ق.آ. د.ک و 336 ق.آ.د.م مهلت درخواست تجدید نظر اصحاب دعوا، برای اشخاص مقیم ایران بیست روز و برای افراد مقیم خارج از کشور دو ماه از تاریخ ابلاغ یا انقضای مدت واخواهی است.

مرجع تقدیم درخواست و دادخواست تجدید نظر: در امور کیفری درخواست وقتی است که تجدید نظر از ضرر و زیان است که طبق مقررات آئین دادرسی مدنی است.

طبق ماده 244 ق.آ.د.ک و مادۀ 339 ق.آ.د.م متقاضی تجدید نظر باید دادخواست یا درخواست خود را ظرف مهلت مقرر به دفتر صادر کننده رأی یا دفتر شعبه اول دادگاه تجدید نظر یا به دفتر بازداشتگاهی که در آنجا توقیف است تسلیم نماید.

تاریخ تسلیم که توسط هر یک از مراجع مذکور بر روی کلیۀ برگ‌های دادخواست یا درخواست تجدید نظر قید می‌شود، تاریخ تجدید نظر خواهی محسوب می‌گردد. دادخواست تجدید نظر باید دارای همان شرایط دادخواست در مرحلۀ بدوی باشد.

چرا دادگاه تجدید نظر بدون حضور شاکی رای صادر میکنه آیا این رای بنفع شاکی است؟

ممنون بایت اطلاعات

سلام ببخشید چگونه به رای دادگاه تجدید نظر استان اعتراض کنم میشه راهنمایی کنید

جواب رای را می خوام

دوستان سلام امروز دادگاه تجدید نظر برگزار شد
مدیرعامل ومن چون اتهام خیانت درامانت خورده بودیم
در دادگاه بدوی من برائت گرفتم
ولی مدیرعامل بخاطر ۷۵۰میلیون تومان اختلاف کارشناسی واسناد حسابداری محکوم به ۳سال زندان شده بود که امروز در تجدید نظر رای به کارشناسی مجدد گرفته شد
ولی چون من برائت گرفته بودم ومدیرعامل بخاطر زندانش وبه خاطر اعتراض برائت من اعتراض کرده بود دوباره درتجدید نظر رای به کارشناسی مجدد دادن وقاضی گفت شما مسئولیت مدنی داری نباید بهت برائت میدادن
سوال
آیا حکم برائت من از بین میره
آیا مسئولیت مدنی دردادگاه کیفری بررسی میشود یاخیر
آیا قاضی تجدید نظر میتواند رای به اتهام مسئولیت مدنی بزند
آیا متهم که مدیرعامل باشن باید بره دنبال کارشناسی آیا من هم باید بااین مدیرعامل با همراه بشم یا خیر
ممنون میشم جواب بدید.

سلام خسته نباشین ما یک پرونده اموال پدری داریم که از برادرمان شکایت کردیم دوبار در دادگاه رای با ما بوده ودوبار هم رای به دادگاه تجدید نظر افتاده تا کی این پرونده به دادگاه تجدید نظر میرود؟؟؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


Δ

 در این مقاله ابتدا به بررسی اینکه تجدید نظر خواهی چیست پرداخته و سپس انواع تجدیدنظر خواهی و مهلت تجدیدنظر خواهی را بررسی می نماییم . 

برای مشاوره تجدیدنظر خواهی و انواع آن

برای مشاوره تجدیدنظر خواهی و انواع آن

 

یکی از مهم ترین و پر کاربردترین روش هایی که می توان به رای صادر شده توسط دادگاه اعتراض کرد ، تجدیدنظر خواهی  است . تجدید نظر خواهی از رای دادگاه هم در امور کیفری امکان پذیر است و هم در امور حقوقی یا مدنی . به همین ترتیب ، تجدید نظر خواهی حقوقی و تجدیدنظر خواهی کیفری در قانون آیین دادرسی مدنی و قانون آیین دادرسی کیفری مورد پیش بینی قرار گرفته است که البته احکام مربوط به هر یک از آنها ، با دیگری اختلاف دارد . به همین مناسبت ، در این مقاله ابتدا به بررسی اینکه تجدید نظر خواهی چیست پرداخته و سپس انواع تجدیدنظر خواهی و مهلت تجدیدنظر خواهی را بررسی می نماییم . تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

یکی از مهم ترین روش های اعتراض به حکم دادگاه ، تجدید نظر خواهی است . زمانی که حکمی از دادگاه صادر می شود و شخص محکوم به آن حکم اعتراضی دارد ، می تواند به دادگاه تجدید نظر دادخواست بدهد و تقاضای رسیدگی نماید . این فرایند تحت عنوان ” تجدیدنظر خواهی ” شناخته می شود . به شخصی که از دادگاه تجدید نظر تقاضای رسیدگی مجدد می کند ، تجدید نظر خواه و به شخص مقابل او تجدید نظر خوانده گفته می شود . البته ، تجدید نظر خواهی از آراء دادگاه همیشه و از تمام احکام و قرارهای دادگاه امکان پذیر نیست ؛ بلکه در قانون آیین دادرسی مدنی و در قانون آیین دادرسی کیفری جهاتی پیش بینی شده است که در صرفا در صورت وجود آن جهات می توان تقاضای تجدید نظر خواهی نمود . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد جهات تجدیدنظر خواهی حقوقی و جهات تجدیدنظر خواهی کیفری کلیک کنید .

در نظام قضایی ایران ، دو نوع دادگاه برای دعاوی مردم پیش بینی شده است که در یک مفهوم کلی ، می توان آنها را شامل دادگاه های حقوقی و دادگاه های کیفری دانست . آرایی که دادگاه های حقوقی و دادگاه های کیفری صادر می کنند ، هر کدام در موارد مشخصی قابل تجدید نظر خواهی هستند . بنابراین ، تجدید نظر خواهی را می توان به دو نوع تقسیم بندی کرد . انواع تجدید نظر خواهی شامل :

تجدید نظر خواهی حقوقی که مربوط به تجدیدنظر از احکام و قرارهایی است که از دادگاه های حقوقی صادر می شود ؛

تجدیدنظر خواهی کیفری که مربوط به احکام و قرار هایی است که از دادگاه های کیفری صادر می شود . برای دریافت اطلاعات کامل در مورد تجدید نظر خواهی حقوقی و تجدید نظر خواهی کیفری کلیک کنید .  

 

بر اساس قانون ، تجدیدنظر خواهی صرفا در محدوده زمانی مشخص صورت می گیرد . در آیین دادرسی مدنی و آیین دادرسی کیفری ، مهلت تجدید نظر خواهی در دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری یکسان تعیین شده است . مهلت تجدیدنظر خواهی برای اشخاصی که ساکن ایران هستند بیست روز و برای اشخاصی که ساکن خارج از کشور هستند دو ماه از تاریخ ابلاغ حکم می باشد . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مهلت تجدیدنظر خواهی از رای دادگاه و تجدید نظر خواهی خارج از مهلت کلیک کنید .

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تجدیدنظر خواهی چیست ​در کانال تلگرام آیین دادرسی و ادله اثبات دعوا عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون تجدیدنظر خواهی چیست پاسخ دهند .

 

 

برای مشاوره تجدیدنظر خواهی و انواع آن

برای مشاوره تجدیدنظر خواهی و انواع آن


درصورتی که برای مشاوره در تمامی زمینه های ذکر شده در سایت، به دانش چندین ساله ما در این زمینه نیاز داشتید می توانید با ایمیل یا شماره تلفن 9099075303 ( تماس با تلفن ثابت از سراسر کشور و به ازای هر دقیقه 6000 تومان ) در ارتباط باشید تا از مزایای مشاوره حضوری سایت مشاوره دینا بهره مند گردید. همچنین می توانید از طریق فرم ارتباط با ما، پیام ها و انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال نمایید. سایت مشاوره دینا یک مرکز خصوصی و غیرانتفاعی است و به هیچ ارگان دولتی و خصوصی دیگر اعم از قوه قضاییه ، کانون وکلا ، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و …. هیچگونه وابستگی ندارد.

جهت ارئه انتقادات، پیشنهادات و شکایات با شماره تلفن 54787900-021 تماس حاصل فرمایید.


قانون مجازات اسلامی جدیدDownloads-icon


دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییهDownloads-icon


فرم پیش نویس ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییهDownloads-icon


فرم پیش نویس ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی دادگستریDownloads-icon


ظرفیت پذیرش آزمون اخذ پروانه مشاوره خانوادهDownloads-icon

صفحه مورد نظر یافت نشد
Page not found
موسی ذبحی


اعتراض به رأی صادره از دادگاه بدوی (نخستین) و درخواست رسیدگی مجدد به تمام یا بخشی از دعوا از دادگاه تجدید نظر را تجدید نظر خواهی می‌گویند؛ بنابراین تجدید نظر خواهی یعنی اینکه شخصی نسبت به رأیی‌ای که از سوی دادگاه بدوی در خصوص وی صادر شده است معترض است لذا از دادگاه دیگری می‌خواهد که مجدد به پرونده وی رسیدگی کند.

تجدید نظر در لغت به معنی «در امری یا نوشته‌ای دوباره نظر کردن، آنرا مورد بررسی مجدد قرار دادن» آمده است.

مفهوم اصطلاحی تجدید نظر از معنی لغوی آن دور نمی‌شود. در حقیقت تجدید نظر دوباره قضاوت کردن امری است که بدواً مورد قضاوت قرار گرفته و به نوعی بازبینی اعمال دادگاه بدوی است. در نتیجه دادگاه تجدید نظر از همان اختیاراتی برخوردار است که دادگاه بدوی دارا است یعنی هم نسبت به امور موضوعی و هم نسبت به امور حکمی رسیدگی و قضاوت می‌نماید.

اعتراض به رأی صادره از دادگاه بدوی (نخستین) و درخواست رسیدگی مجدد به تمام یا بخشی از دعوا از دادگاه تجدید نظر را تجدید نظر خواهی می‌گویند؛ بنابراین تجدید نظر خواهی یعنی اینکه شخصی نسبت به رأیی‌ای که از سوی دادگاه بدوی در خصوص وی صادر شده است معترض است لذا از دادگاه دیگری می‌خواهد که مجدد به پرونده وی رسیدگی کند.تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

دادگاهی که در رأی صادره تجدید نظر می‌کند، دادگاه تجدید نظر نام دارد. لازم به ذکر است که اگر از رأی صادره درخواست تجدید نظر شود تا قبل از تعیین نتیجه دادگاه تجدید نظر رأی اجرا نمی‌شود.

قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری مصوب ۱۳۷۸ از مواد ۲۳۲ الی ۲۶۰ و قانون آئین دادرسی مدنی از مواد ۳۳۰ الی ۳۶۵ را به مبحث تجدید نظر اختصاص داده‌اند.

ما همه انسان هستیم و هیچ کدام مبرا از هرگونه خطا و اشتباه هم نخواهیم بود. قضات هم از این امر مستثنا نیستند و گاهی بیم و احتمال اشتباه هم از آنان می رود. حتی بهترین قضات هم می توانند در معرض اشتباه و لغزش قرار بگیرند در نتیجه قانون گذار محترم ترتیبی را اتخاذ نمودند تا اگر طرفین دعوا که نسبت به حکم اعتراضی داشته و حکم و آرای دادگاه بدوی را بر خلاف واقعیت دانستند حکم آن قاضی مورد بازبینی قرارگرفته و به آن دعوا با همان موضوع مطروحه مجددا رسیدگی و مورد بازبینی قرار گیرد که این بازبینی را قضات دادگاه تجدیدنظر که از نظر سوابق بالاتر از قضات دادگاه بدوی می باشند را به عهده میگیرند.

در امور کیفری و در امور مدنی، این جهات ذکر گردیده که به طور مختصر عبارتند از:

1- ادعای عدم اعتبار مستندات دادگاه؛
2- ادعای فقدان شرائط قانونی شهادت شهود؛
3- ادعای عدم توجه قاضی به دلایل ابرازی؛
4- ادعای عدم صلاحیت قاضی یا دادگاه صادر کننده رأی؛
5- ادعای مخالف بودن رأی با موازین شرعی یا مقررات قانونی.

در ماده ۲۳۲ ق.آ.د.ک آراء قابل تجدید نظر ذکر شده است:

1- جرائمی که مجازات قانونی آنها اعدام یا رجم است.
2- جرائمی که به موجب قانون مشمول حد یا قصاص نفس و اطراف می‌باشد.
3- ضبط اموال بیش از یک میلیون ریال و مصادرۀ اموال.
4- جرائمی که طبق قانون مستلزم پرداخت دیه بیش از خمس دیه کامل است.
5- جرائمی که حداکثر مجازات قانون آن بیش از سه ماه حبس یا شلاق یا جزای نقدی بیش از پانصد هزار ریال باشد.
6- محکومیت‌های انفصال از خدمت.

– تجدید نظر اختصاص به متهم ندارد شاکی و مدعی خصوصی هم ممکن است از رأی برائت قرا منع تعقیب صادره تقاضای تجدید نظر داشته باشد.
– هیئت عمومی دیوان عالی کشور در رأی وحدت رویه شمارۀ ۶۴۰- ۱۸/۸/۷۸ قابل اعتراض بودن قرارها را اصل دانسته است.

1- احکام صادره در دعاوی مالی که خواسته یا ارزش آن از سه میلیون ریال متجاوز باشد. (مادۀ ۳۳۱ ق.آ.د.م بند الف).

چنانچه خواسته مصرّحه در دادخواست سه میلیون ریال باشد و تا پایان اولین جلسۀ دادرسی خواهان آنرا به بیش از سه میلیون ریال افزایش دهد حکم صادره که در این حالت قطعی محسوب نمی‌گردید و قابل تجدید نظر خواهد است. هم چنین در صورتی که خواسته مندرج در دادخواست بیش از سه میلیون ریال باشد و تا قبل از صدور حکم به سه میلیون ریال یا کمتر کاهش یابد حکم صادره قطعی خواهد بود.

2- کلیّۀ احکام صادره در دعاوی غیر مالی قابل تجدید نظر می‌باشند و تفاوتی ندارد که دعوا غیر مالی ذاتی و یا غیر مالی اعتباری باشد. (مادۀ ۳۳۱ بند ب)

3- حکم راجع به متفرعات دعوا در صورتی که حکم راجع به اصل دعوا قابل تجدید نظر باشد.(ماده ۳۳۱ بند ج)

منظور از متفرعات دعوا حقوقی است که علاوه بر اصل خواسته قابل مطالبه بوده و مستلزم اقامۀ دعوای مستقل نباشد و به صرف درخواست آن در دادخواست قابل رسیدگی باشد که از جملۀ آنها می‌توان به هزینۀ دادرسی، حق الوکالۀ وکیل، خسارات ناشی از تأخیر در ادای دین و یا عدم تسلیم خواسته، هزینۀ واخواست اسناد تجاری و… چنانچه در حکم نسبت به آن اتخاذ تصمیم شده باشد، اعم از اینکه خوانده محکوم به پرداخت آن شده یا خواهان در این خصوص محکوم به بی‌حقی شده باشد، قابل تجدید نظر است. در این خصوص تفاوتی بین دعاوی مالی و غیر مالی وجود ندارد و تفاوتی ندارد که متفرعی که مورد خواسته و یا حکم قرار گرفته کمتر و یا بیشتر از سه میلیون ریال باشد و حکم راجع به اصل دعوا مورد درخواست تجدید نظر قرار گرفته شده باشد یا نگرفته باشد.

4- قرار‌های قاطع دعوا در صورتی که حکم راجع به اصل دعوا قابل درخواست تجدید نظر باشد. که این قرارها در ماده ۳۳۲ ق.آ.د.م بدین شرح می‌باشد: قرار ابطال دادخواست، قرار رد دادخواست که از دادگاه صادر شده باشد، قرار رد دعوا، قرار رد استماع دعوا، قرار سقوط دعوا، و قرار عدم اهلیت یکی از طرفین دعوا. بنابراین قرارهای اعدادی یا مقدماتی مستقلاً قابل تجدید نظر نمی‌باشد.

– قانونگذار قرارهائی را ضمن تجدید نظر به اصل رأی صریحاً قابل تجدید نظر اعلام نموده است مانند اعتراض به قبول یا رد درخواست دستور موقت مندرج در مادۀ ۳۲۵ ق.آ.د.م.

ماده ۳۲۶ ـ به موجب ماده ۳۹ قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب الحاقی ۱۳۸۱/۷/۲۸ صریحا نسخ گردیده است .

ماده ۳۲۷ – با توجه به نسخ صریح ماده ۳۲۶ به موجب ماده ۳۹ قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب الحاقی ۱۳۸۱/۷/۲۸ این ماده بطور ضمنی منسوخ است .

ماده ۳۲۸ – با توجه به نسخ صریح ماده ۳۲۶ به موجب ماده ۳۹ قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب الحاقی ۱۳۸۱/۷/۲۸ این ماده بطور ضمنی منسوخ است .

ماده ۳۲۹ – با توجه به نسخ صریح ماده ۳۲۶ به موجب ماده ۳۹ قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب الحاقی ۱۳۸۱/۷/۲۸ این ماده بطور ضمنی منسوخ است .

طرفین دعوا یا وکلا یا نماینده قانونی یا قائم مقام آنها. منظور از نمایندگان قانونی وراث، وصی، قیم و انتقال گیرنده و یا مدیر شرکت محکوم علیه و…. می‌باشد. در مورد مدیران شرکتها، تجدید نظر خواهی مدیر یا مدیرانی پذیرفته می‌شود که صاحب امضاء مجاز محسوب شوند. (رأی اصراری شمارۀ ۲۱۱۰- ۱۰/ ۱۰/ ۳۵ هیئت عمومی شعب حقوقی دیوان عالی کشور)

محکوم‌علیه یا وکیل یا نماینده قانونی او، شاکی خصوصی یا نماینده قانونی او دادستان از حکم برائت یا محکومیت غیر قانونی متهم. (ماده ۲۶ قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب مصوب ۲۸/ ۷/ ۱۳۸۱)

هر یک از طرفین دعوا که قرار دادگاه به ضرر او صادر شده باشد یا نماینده قانونی آنها حق در خواست تجدید نظر دارند.

1- تجدید نظر خواه: شخصی است که در رأی صادره از دادگاه نخستین کلا یا جزئا محکوم شده است.

2- تجدید نظر خوانده: شخصی است که در رأی صادره از دادگاه نخستین کلا یا جزئا پیروز شده است.

لازم به ذکر است که شخص فقط نسبت به بخشی از رأی می‌تواند تجدید نظر خواهی کند که محکوم شده باشد.

دادخواست تجدید نظر را به هر یک از مراجع زیر می‌توانید تقدیم کنید:


۱- دفتر شعبه دادگاه بدوی صادر کننده رأی


۲- دفتر کل دادگاه تجدید نظر استان

۳- دفتر زندان یا بازداشتگاه برای اشخاصی که در زندان یا بازداشت هستند.

دادخواست به هر یک از مراجع فوق که تسلیم گردد این مراجع پس از ثبت دادخواست آن را به دفتر شعبه بدوی صادر کننده رأی ارسال می‌کنند.

مدیر دفتر دادگاه بدوی دادخواست تجدید نظر را مورد بررسی قرار می‌دهد در صورتی که کامل باشد یک نسخه از آن را برای تجدید نظر خوانده می‌فرستد و به وی ۱۰ روز مهلت داده می‌شود تا لایحه دفاعیه ارسال کند بعد از این مدت پرونده توسط مدیر دفتر به دادگاه تجدید نظر ارسال می‌شود.

لازم به ذکر است که اگر این مهلت ۱۰ روزه منقضی شود و پرونده همچنان در دادگاه بدوی باشد و تجدید نظر خوانده پاسخ خود را ارسال کند پاسخ وی دریافت می‌شود.

اگر هم پس از انقضای مهلت ۱۰ روزه پرونده به دادگاه تجدید نظر ارسال شده باشد تجدید نظر خوانده می‌تواند به دادگاه تجدید نظر مراجعه کند و پاسخ خود را تقدیم کند بنابراین انقضای مهلت ۱۰ روزه حق پاسخ تجدید نظر خوانده را زائل نمی‌کند.

در ماده ۲۳۶ ق.آ. د.ک و ۳۳۶ ق.آ.د.م مهلت درخواست تجدید نظر اصحاب دعوا، برای اشخاص مقیم ایران بیست روز و برای افراد مقیم خارج از کشور دو ماه از تاریخ ابلاغ یا انقضای مدت واخواهی است.

1- اثر تعلیقی: یعنی اولاً تا انقضاء مهلت تجدید نظر آراء قابل تجدید نظر قابل اجرا نمی‌باشد و ثانیاً در صورتی که نسبت به رأی تجدید نظر خواهی به عغمل آمده، تا روشن شدن نتیجه تجدید نظر، دستور اجرای رای نباید صادر شود.تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

2- اثر انتقالی: یعنی به وسیله تجدید نظر، اختلاف از دادگاه بدوی به دادگاه تجدید نظر، با امام مسائل موضوعی و حکمی که داشته است منتقل می‌شود. محدودۀ مرحلۀ تجدید نظر علی القاعده می‌تواند وسیعتر از مرحلۀ بدوی باشد و مرجع تجدید نظر فقط به آنچه که مورد تجدید نظر خواهی استو در مرحلۀ نخستین مورد حکم قرار گرفته رسیدگی می‌نماید.(مادۀ ۳۴۹ ق. آ. د. م) از قاعدۀ مقرر در مادۀ ۳۴۹ ق.آ.د.م استنتاج می‌شود که دادگاه تجدید نظر نمی‌تواند محکومیت اعلام شده،تجدید نظر خواه را در امر تجدید نظر خواهی او تشدید نماید.

1- چنانچه دادگاه تجدید نظر ادعای تجدید نظر ادعای تجدید نظر خواه می‌نماید. در غیر این صورت با رد درخواست و تأئید رأی، پرونده را به دادگاه بدوی اعاده خواهد کرد (مادۀ ۳۵۸ ق. آ. د. م)

2- دادگاه تجدید نظر در صورتی که قرار مورد شکایت را مطابق با موازین قانونی تشخیص دهد آنرا تأئید و در غیر این صورت با رد درخواست و تأئید رأی پرونده را به دادگاه بدوی اعاده خواهد کرد.(مادۀ ۳۵۸ ق. آ. د. م)

اگر دادگاه تجدید نظر، رأی دادگاه بدوی را نقص نماید ولی اظهار نظر ننمایند تخلف انتظامی محسوب می‌شود.

3- عودت پرونده به دادگاه بدوی به علت نقص دادخواست یا عدم ابلاغ رأی دادگاه بدوی به اصحاب دعوا.

4- صدور قرار رد دعوای بدوی: به علت عدم رفع نقص دادخواست دهنده بدوی در مهلت مقرر و یا محرز نبودن سمت دادخواست دهندۀ بدوی.


5- صدور قرار عدم صلاحیت.


6- قرار رد دادخواست تجدید نظر.

7- قرار رد دعوای تجدید نظر خواه در صورتی که سمت تجدید نظر خواه محرز نباشد.

8- صدور قرار عدم استماع دعوای تجدید نظر در صورتی که رأی تجدید نظر خواسته به هر علتی قابل تجدید نظر یا قابل استماع نباشد.

9- اختیار دادگاه تجدید نظر در تشخیص قرار یا حکم بودن رأی بدوی: عالی بودن دادگاه تجدید نظر نسبت به دادگاه بدوی و حق دادگاه تجدید نظر در فسخ آراء دادگاههای تالی و نیز ملاک مادۀ ۴۰۳ ق. آ. د. م مفید این معناست که دادگاه تجدید نظر در تشخیص رأی تجدید نظر خواسته اختیار مطلق دارد.

10- فسخ رأی بدوی که ممکن است به علت عدم صلاحیت دادگاه بدوی باشد (مادۀ ۳۵۲ ق. آ. د. م) یا به علت مخالفت قرارهای قاطع دعوا با موازین قانونی باشد.
واخواهی از رأی تجدید نظر در امور کیفری و مدنی: در مادۀ ۲۶۰ ق.آ.د.ک و ۳۶۴ ق.آ.د.م به این موضوع اشاره شده است.


11- عدم استماع ادعای جدید در مرحلۀ تجدید نظر.


   instagram facebook telegram rss

© تمام حقوق مادی و معنوی این پایگاه محفوظ و متعلق به حقوق نیوز می باشد. هرگونه کپی و نقل قول از مطالب سايت با ذكر منبع بلامانع است.

صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

دادگاه تجدیدنظر استان (نام پیشین دادگاه پژوهشی استان)، دادگاه‌هایی است در ایران که در مراکز استان‌ها) با توجه به گستره حوزهٔ قضایی هر استان بنیان می‌شود. این دادگاه برای رسیدگی به اعتراض نسبت به دادنامه‌های صادرهٔ قابل تجدیدنظر از سوی دادگاه‌های نخستین (بدوی) و همچنین حل اختلاف در صلاحیت صلاحیتی بین دادگاه‌هایی حل‌اختلاف میالن آنها در صلاحیت این دادگاه است تشکیل می‌گردد و از نظر درجه، یک درجه بالاتر از دادگاه نخستین می‌باشد.[۱] این دادگاه درون مجتمعی است که یک رئیس دارد و هر یک از دادگاه‌های تجدیدنظر استان در این مجتمع شعبهٔ دادگاه تجدید نظر (سابقا شعبهٔ دادگاه پژوهشی استان) نامیده می‌شود.

هر شعبه دادگاه تجدید نظر استان، دارای دو بخش اصلی می‌باشد:

این بخش، اصلی‌ترین بخش دادگاه تجدیدنظر است و رئیس در این بخش است که می‌نشیند و جلسات دادرسی در همین بخش تشکیل می‌شود و اینجا است که اگر محاکمه‌ای باشد، صورت می‌پذیرد. اعضای اصلی این بخش سه دادرس یا همان قاضی هستند که یکی‌شان رئیس شعبه است و دو نفر دیگر، مستشار هستند و تصمیمات بر پایهٔ اکثریت اعضای شعبه است.[۱]

این بخش را مدیر دفتر، ریاست می‌کند. بیشتر کار این بخش، انجام مکاتبات دادگاه و انجام کارهای بایگانی و تعیین اوقات است.[۲]
تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

مطالعه این متن پیشنهاد می شود: احتمال تغییر رای در دادگاه تجدید نظر
نی نی سایت

تجدید نظر در دادگاه یعنی چه
تجدید نظر در دادگاه یعنی چه

Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *