با زن باردار چگونه رفتار کنیم

با زن باردار چگونه رفتار کنیم
با زن باردار چگونه رفتار کنیم

وقتی صحبت از تغییرات و تحولات دوران بارداری می شود، همه به یاد مادر، تغییرات خلقی و چگونگی کنار آمدن با این تغییرات می افتند. برای بیشتر بانوان، همسرشان نزدیک ترین فردی است که در این دوران شگفت انگیز لحظه به لحظه در کنار او قرار دارد. به این ترتیب مادر آینده بیشترین انتظار را از همسر خود خواهد داشت. در این میان تعداد بسیار زیادی از آقایان می پرسند که چگونه با همسر باردار خود رفتار کنیم؟ وظایف همسر در دوران بارداری چیست؟ و رفتار مرد در دوران بارداری همسرش باید چگونه باشد؟ و … برای کسب اطلاعات کامل در این باره تا پایان این متن ما را همراهی کنید.

اغلب پدرانی که در انتظار فرزند هستند، احساس جدا ماندن از غافله را دارند، و فکر می کنند تا به پایان رسیدن دوران بارداری همسرشان کار زیادی از دستشان بر نمی آید و می پرسند که باید چگونه با زن باردار خود رفتار کنیم؟ در حقیقت وظایف بسیاری وجود دارند که می تواند گذران این مسیر را بسیار ساده تر کند.

بسیاری از آقایان فکر می‌کنند، تنها دو وظیفه دارند، اول؛ این‌که آغازگر بارداری باشند و دوم اینکه؛ نه ماه بعد در نگهداری نوزاد به همسرشان کمک کنند. اما با وجود اینکه مادران مسئولیت اصلی دوران بارداری ( فیزیکی) را به دوش می‌کشند، مردان نیز می‌توانند نقش بزرگی ایفا کنند. 

در انجام کارهای روزانه به همسرتان کمک کنید: اگر می خواهید بدانید که چگونه با همسر باردار خود رفتار کنیم، بهترین کار کمک کردن است. برای آسایش بیشتر همسرتان هرکاری که می‌توانید انجام دهید تا از وظایف روزانه‌اش بکاهید، به این ترتیب پریشانی او را کمتر کرده و همسرتان از همه جهات احساس بهتری خواهد داشت و بالاترین امتیاز را بعنوان پدر آینده دریافت خواهید کرد. اگر همسرتان ساعت سه بعد از نیمه شب هوس بسنتی کرد و در خانه بستنی نداشتید؟ بهتر است از قبل فکر تهیه آنرا کرده باشید.با زن باردار چگونه رفتار کنیم

به او گوش کنید، سپس پاسخ بگوئید: گفتگوی شما درباره ورزش، سیاست یا هرچه که طی روزتان اتفاق افتاده است، باید در درجه دوم قرار بگیرد، بهتراست تمرکز شما بر صحبت های همسرتان و احساسش از حالت تهوع صبحگاهی، افزایش وزن و پریشانی درباره آزمایش‌های بارداری باشد.

با تغییرات خلقی کنار بیایید: احتمالا همسرتان تغییرات احساسی زیادی را تجربه می‌کند. به خودتان یاد‌آوری کنید که علت بسیاری از این مشکلات هورمون‌هاست و در پاسخگویی به این احساسات زیاده روی نکنید.

پشتیبانی خود را نشان دهید: همسرتان باید بسیاری از عادت‌های نادرست را ترک کند، بنابراین در این مسیر او را همراهی کنید. در صورت امکان در ملاقات‌ها با پزشک حضور یابید و با همسرتان مهربان تر باشید.

از دستان خود استفاده کنید: پشت، گردن، شانه و پاهای همسرتان را ماساژ یا نوازش کنید به هر طریقی که برای او لذت‌بخش است و هر زمانی‌که او دوست دارد. تمامی وزن اضافی که همسرتان حمل می‌کند به معنای تنش زیادی است که او در وجود خود دارد. با این کار می‌توانید به رهایی او از این تنش ها کمک کنید.

درباره آمیزش با او حساس باشید: ممکن است، همسرتان خواستار نزدیکی با شما بوده یا نباشد. درصورتی‌که او خواستار است، روشی را بیابید که آسوده‌ترین حالت برای اوست.

محبت و علاقه خود را به روش‌های مختلف به او نشان دهید: این مورد همان نکته طلایی برای افرادی است که می خواهند بدانند چگونه با همسر باردار خود رفتار کنیم. حرکات فیزیکی ملایم مثل در آغوش‌کشیدن، بوسیدن یا دست‌در دست، می‌تواند نتایج احساسی عظیمی را حاصل کند. بهتر است گهگاهی به این ترتیب محبت خود را ابراز کنید.

اتاق نوزاد را آماده کنید: آنرا رنگ کنید و اجازه دهید، بوی رنگ از خانه خارج شود (بوی رنگ برای مادر و نوزاد مضر است). همچنین کف‌پوش و مبلمان آنرا قبل از موعد زایمان آماده کنید تا قبل از زمان تولد نوزاد، بوی پاک کننده‌ها و رنگ مبلمان جدید از بین رفته باشد.   

محیط منزل را برای ورود کودک ایمن کنید: پریزهای برق را بپوشانید، مبلمان سنگین را به دیوارها بچسبانید، اگر منزلتان پله دارد آنرا توسط دروازه‌های مخصوص کودک ایمن کنید و غیره… . با اینکه چهار دست و پا رفتن کودک و کشف اطراف به نظر شما بسیار دور می‌آید، اما قبل از این‌که متوجه شوید، آن روز فرا می رسد.

آینده فرزندتان را بیمه کنید: درصورتی‌که از قبل این کار را نکرده‌اید، برای او حساب پس‌اندازی باز کنید و در صورت تمایل بیمه سلامتی و عمر او را تهیه کنید.

در شیردهی به همسرتان کمک کنید: همسرتان بعد از زایمان مطمعنا بسیار خسته است. اگر نوزاد را با شیرخودش تغذیه می‌کند، می‌توانید با برخواستن و آوردن نوزاد به بستر به نوعی همسرتان را یاری کنید. زیرا ذخیره کمی انرژی نیز برای همسرتان بسیار سودمند خواهد بود و شما نیز اثرات مثبت انرژی بیشتر او را در زندگیتان خواهید دید.

به خودتان یادآوری کنید که دیگر شماره یک نیستید: درک این نکته ساده است که چنین دوره جدیدی فرا خواهد رسید،  زمانی‌که این مسئله آشکار شد و نوزادتان به فرد شماره یک در خانه تبدیل شد، احساس متفاوتی خواهید داشت. اگر از قبل آماده باشید این دگرگونی نیز برای خانواده جدید شما نتیجه خوبی به همراه خواهد داشت.

اکنون می دانید که چگونه با همسر باردار خود رفتار کنیم، انتظار نمی رود تمامی موارد را یک روزه انجام دهید، تمرین کنید، یک به یک پیش بروید بدون شک با تلاش کردن موفق خواهید بود و اول به یک همسر و سپس به یک پدر ایده آل مبدل می شوید.

 

بیشتر بدانید:

1- نقش پدر در مراقبت از نوزاد

2- نقش مردان در بارداری و ایجاد حس پدر بودن

3- اهمیت ارتباط عاطفی نوزادان با پدر!

4- نقش پدر در بارداری

 

 

   

نویسنده :
تیم تالیف و ترجمه نی نی پلاس

بهداشت جنسی

سلامت مردان

خانواده

خانواده

خانواده

خانواده

خانواده

این بخش در حال طراحی می باشد

سیگنال تتر رو اینجا زودتر ازهمه دریافت کن

به راحتی آرایشت رو پاک کن*لدورا

 

با زن باردار چگونه رفتار کنیم

1) اگر همسر شما در حال تغییر روش زندگی مانند ترک سیگار و… و آماده شدن برای بارداری است از او حمایت کنید. اگر شما نیز چنین عادتی دارید شروع به ترک آن کنید.

 

۲) مدام همسرتان را در آغوش بگیرید. بسیاری از زنان طی این دوره خاص از زندگی از در آغوش گرفته شدن لذت می برند.

 

۳) هر از چند گاهی، بدون دلیل خاصی برایش گل بخرید.

 

۴) عادت کنید که هر از چند گاهی کتاب بارداری مورد علاقه خود را باز کنید و با همسرتان به مطالعه آن بپردازید.

 

۵) بدون آنکه از شما درخواست شود، کارهای منزل مانند گردگیری و نظافت را انجام دهید.

 

۶) اگر همسرتان از حالت تهوع و استفراغ رنج می برد، سعی کنید غذای موردعلاقه اش را فراهم کنید.

 

۷) برای همسر و فرزند در راه تان هدیه بخرید.

 

۸) ترجیحا سعی کنید در این مدت حیوانی در خانه نگه ندارید.

 

۹) همسر خود را برای ویزیت دوره ای نزد پزشک زنان همراهی کنید و سعی کنید اطلاعات مهمی را که پزشک بر آن تاکید می کند به خاطر بسپارید.

 

۱۰) سوالات خود و همسرتان (مانند آمیزش جنسی در دوران بارداری) را از پزشک همسرتان بپرسید.

 

۱۱) به یاد داشته باشید که باوجود تمام مشکل های بارداری مانند تهوع، سردرد و افزایش وزن همسرتان، بارداری یک معجزه است. سعی کنید با کمال آرامش از این دوران لذت ببرید و بعدا با مرور خاطرات گذشته به سختی های پدر و مادر شدن نگاهی بیندازید.

 

۱۲) در مورد میزان و نوع فعالیت های بدنی همسر باردارتان مانند پیاده روی، کارهای خارج و داخل منزل، با پزشک مشورت کنید.

 

۱۳) اگر مجبورید چند ساعتی را از همسرتان دور باشید، حتما با او تماس تلفنی برقرار کنید و به او بگویید که به او و فرزند در راهش فکر می کنید.

 

۱۴) اگر در مورد سلامتی همسر و فرزند نقش تان به عنوان یک پدر خوب یا آینده فرزندتان احساس نگرانی می کنید، آن را با همسرتان در میان بگذارید. بدانید این افکار شما نه تنها باعث ناراحتی او نمی شود بلکه می فهمد که در این تغییر بزرگ زندگی و نحوه برخورد با آن تنها نیست.

 

۱۵) اگر همسرتان دوست دارد، برای کاهش تنش های روحی و بدنی، سر، پشت و پاهای او را ماساژ دهید.

 

۱۶) تلاش کنید کارهای شخصی همسرتان مانند آویزان کردن لباس های شسته شده، کارهای بانکی و مرتب کردن وسایل شخصی او را انجام دهید.

 

۱۷) سعی کنید برنامه کاری خود را طوری تنظیم کنید که همراه همسرتان برای انجام سونوگرافی بروید.

 

۱۸) در حوالی زایمان مرتبا به همسرتان بگویید که چقدر او و زندگی کردن با او را دوست دارید و بی صبرانه تولد فرزندتان را انتظار می کشید.با زن باردار چگونه رفتار کنیم

منبع:روزنامه سلامت

بارداری و زایمان راحت با…

هوشمندانه و باکیفیت ترین آموزشگاه آنلاین

بدون جراحی هموروئید را درمان کنید

فروش تور های خارجی به صورت اقساط

با کلاس آنلاین کنکور حرفه ای درس بخوانید!

مسیری مطمئن و امن را دل سرما طی کنید

پلتفرم تبادل ارز دیجیتال با کیف پول تومانی

دوره کلاسینو رو میتونی قسطی خریداری کنی!

کاهش سایز و افتادگی بازو *لیپوماتیک

باسیستم های سنتی پرداخت خداحافظی کنید

گارانتی ارزانترین نرخ بلیط فقط در سفرمی

با خرید اشتراک نماوا هر فیلمی رو دانلود کن

درمان بیش فعالی در کودکان بدون دارو

دنبال کتری و قوری خاص هستی؟کلیک کن

مرجع تخصصی خرید و فروش تتر در ایران

بزرگترین و تخصصی ترین مرکز ارتودنسی تهران

قیمت و خرید چراغ ‌های خطی آویز

صرافی ارز دیجیتال ایرانی آنلاین و معتبر

خرید وفروش سریع و آسان رمز ارز با نرخ ویژه

کیف پول امن،سریع و در دسترس تتر◀ایجاد حساب

سفید کردن دندان ها با مواد مخصوص

خرید لایک و کامنت ◀ کیفیت و سرعت بالا

درمان ناهنجاری جلو بودن فک با ارتودنسی

بهترین کلاس های آنلاین کنکور با کلاسینو

ست 4تیکه چرم طبیعی تبریز *30%تخفیف

لبخندت رو دوباره متولد کن!

کالا ها و خدمات منتخب

Makan Inc.| All Rights Reserved – © 2013 – 2022

نیازهای عاطفی زن باردار را در بخش‌های مختلفی می‌توان بررسی کرد؛ از حمایت‌هایی که نیاز دارند تا احساسات مختلفی که ممکن است تجربه کنند. بدیهی است که برطرف نشدن این نیاز‌ها و بی توجهی به آن‌ها، پیامدهای بدی برای وضعیت مادر و جنین خواهد داشت. در دوره بارداری زنان دستخوش تغییرات عظیمی می‌شوند. تنظیمات هورمونی بدنشان تغییر می‌کند تا آن‌ها را آماده پرورش کودک، زایمان و مادری کند. در واقع خلق و خوی زنان باردار تحت تاثیر هورمون‌ها تغییرات عمده ای می‌کند و در نتیجه نیازهایشان در این زمان متفاوت خواهد بود. آگاهی از این نیازها به مردان کمک می‌کند تا بهتر به درک همسر خود بپردازند و از او مراقبت کنند. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر روحیات زنان باردار و چگونگی رفتار با آن ها از طریق مشاوره خانواده اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

نیازهای عاطفی زنان در دوران بارداری می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلی قرار گیرد این عوامل عبارتند از:

شاید یکی از اولین هیجان‌هایی که مادران باردار را درگیر می‌کند تــرس از آینده و اضطراب باشد. حتی در بارداری‌های برنامه ریزی شده، زنان وقتی از بارداری شان مطمئن می‌شوند، دچار اضطراب می‌شوند. بدین معنی که آن‌ها نگران بسیاری از مسائل می‌شوند، از قبیل سالم بودن کودک، مسائل مالی، نحوه تربیت کودک آینده و… . بهره‌مندی از مشاوره کودک برای تربیت صحیح نگرانی‌های شما را در این رابطه از بین می‌برد.با زن باردار چگونه رفتار کنیم

یکی از نیازهای مادران در این دوران دریافت حمایت و آرامش از همسر می‌باشد. اگر همسر بتواند شرایط آرامش همسرش را فراهم کند، به نگرانی‌هایش گوش دهد و به او اطمینان خاطر دهد، او می‌تواند از این اضطراب‌ها گذر کند.

به علت تغییرات هورمونی، زنان باردار دستخوش احساس غم و نوسانات خلقی می‌شوند. یکی از علل این اخــتلالات خلقی می‌تواند احساسات مرتبط با بی کفایتی باشد. ممکن است آن‌ها فکر کنند که نمی‌توانند مادران خوبی باشند، از پس این مسئله بر نمی‌آیند، یا مشکل برایشان بسیار بزرگ و چالش برانگیز به نظر برسد. تمامی این مسائل بر احــساس غم و افسردگی دامن می‌زند و حتی ممکن است از بارداری پشیمان شوند.

اضطراب ورود یک فردِ جدید به خانواده و تغییراتی که با خود به همراه خواهد آورد، همراه با غمی که گفته شد همگی فرد را در معرض پشیمانی قرار می‌دهد و ممکن است آرزو کند به وضعیت قبلی خود برگردد. در این شرایط زنان نیاز به یک حامی دارند. فردِ با تجربه ای که آن‌ها را مطمئن سازد. در عین حال همراهی و مــهارت همدلی همسر می‌تواند هیجاناتشان را تنظیم کند.

تغییرات جسمانی همراه با بارداری، اضافه وزن و سایر مسائل ممکن است اعــتماد به نفس زن باردار را پایین بیاورد. در این شرایط وی نیاز روحی دارد که از طرف همسرش تایید شود. همسر باید اطمینان دهد که او را همانطور که هست دوست دارد و می‌پذیرد و اضافه وزن مسئله نگران کننده‌ای نیست.

 

نیاز‌های عاطفی زنان باردار شامل گرفتن حمایت، محبت و توجه، مراقبت، رابطه جنسی، هم فکری و ملاطفت می‌باشد. در ادامه هر کدام از این نیاز‌ها به اختصار شرح داده شده‌اند.

اساسی‌ترین نیاز زنان در این دوران حمایت است. حــمایت از همسر می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد:

حمایت اطلاعاتی : حضور زنانی که قبلا تجربه بارداری داشته‌اند، گروه‌های مادران باردار، گرفتن اطلاعات از متخصص از جمله حمایت‌های اطلاعاتی می‌باشد.

حمایت عاطفی : با توجه به انــتظار زنان در رابطه عاطفی، شنیده شدن و همدلی دریافت کردن در این دوران حائز اهمیت است. همسر زن باردار باید بر طرف کننده این نیازها باشد.

کارهای منزل: به علت تغییرات جسمی در این دوران ممکن است انجام برخی امور منزل یا نگهداری از فرزندان دیگر برای زن باردار سخت باشد. در این شرایط تقسیم وظایف در خانه و همکاری و کمک همسر و اطرافیان بسیار ارزشمند است.

حمایت اجتماعی: برخی زنان باردار که قبل از بارداری شاغل بوده‌اند و الان در مرخصی هستند، ممکن است در منزل دچار کسالت شوند. در این حالت همسر می‌تواند با حضورش از کسالت وی بکاهد یا زمینه ای فراهم کند که دوستان همسر به دیدنش بیایند یا محیط اجتماعی شان را گسترش دهند.

یکی از نیاز‌های اساسی هر زنی در ازدواج دریافت محبت و توجه از جانب همسر می‌باشد. این نیاز تحت شرایط خاص مضاعف می‌گردد. قطعا یکی از این شرایط خاص، دوره بارداری است. زنان در این دوران حساس‌تر و شکننده‌تر بوده و ممکن است آستانه تحمل پایین تری داشته باشند. دیدن اینکه همسرشان به آن‌ها توجه می‌کند، از آن‌ها مراقبت کرده و برای آرامششان می‌کوشد، قوت قلب بزرگی خواهد بود. برای مثال می‌توانید در طول روز با همسرتان تماس بگیرید، به او یادآوری کنید که دوستش دارید، یا به او پیشنهاد دهید که در کارها کمکش می‌کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نیــاز اساسی زنان کلیک کنید.

علاوه بر کارهایی که همسر برای زن می‌کند، خود فرد باردار باید به کارهایی مبادرت ورزد که باعث آرامشش می‌شوند. مثلا خرید یک کتاب، گذاشتن گل در خانه، کلاس یوگا، انجام ریلکسیشن (مراقبه) یا هرچیز دیگری که باعث آرامش خاطر می‌شود. برای اطلاع از روش انجام ریلکسیشن کلیک کنید.

ممکن است بعد از شنیدن خبر بارداری، زوجین احساس خوبی به داشتن رابطــه جنسی نداشته باشند، یا فکر کنند این کار به جنین صدمه می‌زند. در واقع رابطه جنسی یکی از پایه‌های اصلی صمیمیت زوجین است و صمیمیت چیزی است که یک زن باردار به آن نیاز دارد. علاوه بر نوازش‌های غیر جنسی، خود رابطه جنسی نباید در بارداری قطع شود. مگر در شرایط خاص که پزشک زنان نــزدیکی در دوران بارداری را ممنوع کرده باشد.

در غیر این صورت مانند قبل در ماه‌های اول می‌توانید رابطه جنسی برقرار کنید و به ارگاسم برسید. در ماه‌های آخر هم با رعایت برخی مسائل می‌توانید رابطه جنسی برقرار کنید و در صورت ممنوعیت می‌توانید از روش‌هایی که برای رابطه جنسی در دوران بارداری پیشنهاد شده است استفاده کنید. مطمئن باشید این امر باعث آرامش شما و لذت خود و همسرتان می‌شود و از تنش‌هایتان می‌کاهد. گاهی اوقات زوجین معتقدند رابطه جنسی موجب سقط جنین می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می کنیم مقاله ارضـا شدن باعث سقط جنین می شود را مطالعه فرمایید.

ممکن است اشتغال فکری همسرتان نسبت به تهیه کردن سیسمونی و انتخاب اسم فرزندتان بیشتر از شما باشد و در این موارد نیاز به همفکری شما داشته باشد. این هم فکری به کاهـش استرس بارداری کمک می‌کند و موجب می شود بار فشار‌های روانی روی زن کمتر شده، احساس کند همسرش همراهش هست و حواسش به او هست.

به خاطر حساس بودن و شکننده بودن روحیه زنان در دوره بارداری ممکن است شنیدن برخی جملات از اطرافیان برایشان سخت باشد و برخی مسائل را اشتباه متوجه شوند. بر نگرانی‌های زنان باردار نیفزایید. مثل اینکه بگویید: الان تا می‌تونی بخواب، بعدا دیگه خواب راحت نخواهی داشت. در مورد ســزارین کردن، نحوه شیر دادن به نوزاد و سایر مسائل که تصمیمات شخصی وی هستند، برایش دلهره ایجاد نکنید و در آن‌ها دخالت نکنید.

 

برطرف نشدن نیازهای عاطفی زن باردار در حیطه‌های مختلفی اثر منفی می‌گذارد. با این وجود مادر و نوزاد بیشترین تاثیر را می‌پذیرند. در ادامه پیامدهای مؤثر بر مادر و نوزاد بررسی شده‌اند:

ممکن است احساس‌های طبیعی مانند اضطراب و افسردگی شدت پیدا کنند و خود را به شکل اختلالات مختلف نشان دهند. مثلا ممکن است زن باردار دائما در اضطراب باشد، افسردگی شدید بگیرد و همین امر موجب عود افسردگی در بارداری شود. به این ترتیب عملکردهایش مختل می شود شود و احساس بی کفایتی می کند. از طرف دیگر در زن ممکن است احساس خشم زیادی نسبت به همسرش ایجاد شود و همین مسئله رابطه شان را تحت تاثیر قرار دهد. در این زمینه نوع رفتارها و واکنش‌های همسر و همچنین ارتباط صحیح با همسر اهمیت می‌یابد.

زنی که احساس طرد شدن بکند، یا احساس کند در این مسیر تنهاست و همسرش به او توجهی نشان نمی‌دهد، رابطه‌اش را با او کم می‌کند. اختلافات گذشته برایش یادآوری می‌شوند و ممکن است از رابــطه زناشویی کناره گیری کند. گاه زوجین نمی‌توانند از پس مشکلات خود در این دوران بر بیایند و دلسردی در روابط آن‌ها حتی دوران بعد از زایمان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و به جهت تربیت فرزندان نیز مشکل ایجاد می‌کند.

طبق تحقیقات هورمون‌های مادر بر جنین تاثیر می‌گذارد، برای مثال در زمانی که مادر اضطراب دارد هــورمون کورتیزول بیش از حد ترشح می‌شود و باعث نقص در رشد کودک می‌گردد. استرس‌های شدید دوران بارداری و غم‌های مادر در شکل گیری شخصیت و خلق و خوی کودک موثر هستند. کودکانی که دوران جنینی سختی داشته‌اند، بعداز تولد بیشتر گریه می‌کنند، تحریک پذیرتر هستند و ساعات خواب و بیداری نامنظم تری دارند. بنابراین نمی‌توان وضعیت روانی مادر را بی تاثیر بر جنین دانست. 

 به همین جهت اهمیت ســلامت روان مادر مشخص می شود. آگاهی از وضعیت روانی مادر و رفع مشکلات آن می تواند در بهبود شرایط بسیار موثر باشد. بهره بردن از مشاوره های روان درمانی نیز کمک شایانی در این زمینه خواهد بود. به همین منظور می توانید با کسب اطلاع از مشاوره روانشناسی مرکز مشاوره حامی هنر زندگی و بهره بردن از مشاوره های تخصصی در تضمین سلامت خود و کودکتان گام موثری بردارید.

حمایت، مراقبت و توجه از جمله وظایف مردان در زمان بارداری همسر خود است. همچنین لازم است تا در این دوران بر رفتارهای خود بیشتر دقت کنند و احتیاجات مادر باردار و جنین او را فراهم کنند.

بدرفتاری با همسر در این دوران و عدم توجه به نیازهای او منجر به از بین رفتن صمیمیت زوجین و دلسردی آن‌ها می‌شود که ممکن است تا بعد زایمان نیز ادامه داشته‌باشد.

 

ثبت دیدگاه فقط برای اعضای سایت امکانپذیر است. لطفا
ثبت نام کنید.

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و … می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران…

با عضویت در خبرنامه، از جدیدترین و بهترین کتاب ها و مقالات روانشناسی اطلاع پیدا کنید…

© کلیه حقوق برای حامی هنر زندگی محفوظ می باشد. انتشار مقالات با ذکر منبع بلامانع می باشد.

مادران باردار  علی الخصوص مادرانی که تجربه بارداری اول را دارند یک مسیر ۹ ماهه پر چالشرا تجربه می کنند و همواره نگران وضعیت خود و جنین داخل رحمشان هستند اطرافیان باید خیلیمراقب رفتار با یک مادر باردار باشند که حرفی را نزنند که عواقب بدی برای آن ما در داشته باشد ما دراین مطلب از پرشین وی قصد داریم نحوه برخورد با زن حامله را برایتان را به اشتراک گذاریم.

پیشنهاد می کنیم اگر خانم باردار در اطرفتان دارید از گفتن برخی جملات به آنها خودداری کنید و سعی کنید در مواجه با آن ها از گفتن این قبیل جملات خودداری کنیداز قصه‌یوحشتناک به‌دنیا آوردن بچه تا شوخی‌هایی که درباره‌ی بارداری می‌گویند، تقریبا هر چیزی می‌تواند یک زن باردار را ناراحت کند؛مگر آن‌که به او بگویید بسیار زیبا به‌نظر می‌رسد.اما در هر صورت، ما در این مقاله به ارائه‌ی چند نکته‌یکارآمد درباره‌ی مسائلی که نباید برای یک زن باردار مطرح کرد می‌پردازیم.

۱.”وای خدای من! وقتی من زایمان کردم…” لطفا از گفتن این جمله بپرهیزید! حرف زدن با یک خانم باردار (به‌خصوصاگر در بارداری اول خود به‌سر می‌برد) درباره‌ی این‌که شما در تجربه‌ی زایمان خود اپیدورال را به‌موقع دریافت نکرده‌اید وتمام درد زایمان را حس کرده‌اید واقعا موضوع دوستانه‌ای برای صحبت نیست.

زنانی‌که قرار است برای اولین بار مادر شوند به اندازه‌ی کافی از اتفاقی که قرار است بی‌افتد وحشت دارند؛ بنابرایندانستن جزییات زایمان دردناک و طولانی شما هیچ کمک خاصی به او نخواهد کرد.و لطفا در مورد تعداد بخیه‌های خودنیز صحبت نکنید.این موضوع نیز در دسته‌ی مسائلی قرار می‌گیرد که اصلا برای یک زن باردار خوشایند نیست.

آیا باید در مورد تجربه‌ی زایمان خود (که اصلا هم خوشایند نبوده است) دروغ بگویید؟ البته که نه! اما اینبحث را بگذارید برای زمانی‌که او زایمان کرده است.اگر نمی‌توانید مسئله‌ی خوشایندی درباره‌ی زایمان خود برای او تعریف کنید، حداقلبحث را عوض کنید!با زن باردار چگونه رفتار کنیم

۲.”خیلی درد دارد! نمی‌ترسی؟” او قطعا از زایمانی که پیش رو دارد می‌ترسد! و به کمکداستان‌های ترسناکی که از زایمان برایش تعریف کرده‌اید شب‌ها کابوس می‌بیند.اگر نکته‌ی مفیدی برای ارائه ندارید (مثلا نکته‌هایی درباره‌‌ی این‌کهچطور می‌تواند در زمان زایمان کمی احساس راحتی بکند) بحث را عوض کنید.

۳.”ما می‌خواهیم امشب به مهمانی/ رستوران/ کنسرت یا هر نوع سرگرمی دیگری برویم! تو که نمی‌خواستی بی‌آیی؟… نه؟” او خودشمی‌داند که باردار است، قرار است شخص دیگری به خانواده‌اش اضافه شود و باید ساعت ۹ شب به رختخواب برود.

دوست باردار شما شاید شرایط آمدن به یک مهمانی یا قرار شبانه را نداشته باشد (چرا که ممکن است هرلحظه زایمان کند یا برخی غذاها را نمی‌تواند مصرف کند یا نمی‌تواند بیش از حد بیدار بماند) اما دلیلی نداردکه او را دعوت نکنیم.زنان باردار هنوز هم می‌توانند بیرون بروند، برقصند و مانند افراد دیگر خوش بگذرانند.تصور نکنید کهچون یک جنین در شکم دارد دوست ندارد از خانه بیرون بیاید.

۴.”مطمئنی که دوقلو باردار نیستی؟” ممکن است با گفتن این جمله، احساس شوخ‌طبعی و صمیمیت به شما دست بدهد، اماما به شما اطمینان می‌دهیم که این‌طور نیست! و شما اولین نفری نیستید که این شوخی را با او می‌کند!یک بدن باردار به‌طور طبیعی اضافه وزن پیدا می‌کند (درست مانند یه بدن غیر باردار طبیعی!) و اگر او شکمبزرگی دارد نیازی نیست که حتما آن را به او نشان دهید.

و با این که وزن گرفتن در دوران بارداری بسیار طبیعی و نشانه‌ی سلامتی است، اما تحمل این تغییراتبدنی برای برخی از زنان باردار به لحاظ روانی و احساسی بسیار دشوار است.

پس لطفا چیزی را که خودش می‌داند دوباره یادش نیندازید! در شکم او هشت بچه وجود ندارد (او سونوگرافی انجامداده و از تعداد بچه‌هایش اطلاع دارد) پس او را با این حرف اذیت نکنید.او دارد یک زندگی جدید بهاین جهان می‌آورد و هیچ دلیلی بزرگتر از این برای تغییرات بدنی وجود ندارد.

هیچ‌وقت از یک زن باردار نپرسید که آیا از درمان‌هایی برای باردار شدناستفاده می‌کرده است یا نه. ممکن است بسیاری از افراد برای باردارشدنمشکلات روحی و مالی فراوانی را تجربه کرده باشند که صحبت کردن راجع‌به آن بسیار آزاردهنده باشد.

به یک زن پابه‌ماه هیچ وقت نگویید که چقدر باد کرده‌ای یا چقدر چاق شده‌ای.ممکن او با دیدن خود این فکر از سرش بگذرد و سرخورده و ناامید شودعلاوه بر این او ممکن است به علت بارداری و تغییرات فیزیکی کمیحساس‌تر شده باشد و حرف شما تاثیر مخربی بر روی او داشته باشد.به جای آن می‌توانید از او بپرسید «چه احساسی داری؟»

هیچ‌وقت از یک زن باردار نپرسید از اینکه نوزادش دوقلو است مطمئناست یا خیر.  این حرف باعث اضطراب او می‌شود زیرا اگر نوزادش تکباشد شک می‌کند و اگر هم دوقلو باشد فکر می‌کند به علت حمل دونوزاد شاید از نظر فیزیکی بیشتر تغییر کرده است. به جایش از او بپرسید که آیا می‌داند چه در شکم دارد یا خیر.

هیچ‌وقت از یک زن باردار نخواهید که به شکمش دست بزنید مگر اینکهاز دوستان یا نزدیکان او باشید. در غیر این صورت او احساس ترس ووحشت می‌کند. به جایش به او بگویید «چقدر خوب به نظر می‌آیی و چه شکم گرد زیبایی داری».

هیچ‌وقت از یک زن باردار نپرسید که برای نوزادش اسم پیدا کرده استیا نه زیرا ممکن است تا لحظه آخر بر سر اسمی مشترک با همسرشتوافق نکرده باشد و این سوال شما و یا نظر دادن راجع به اسم انتخاب‌شدهاو را بیشتر حساس کند. به جایش از او بپرسید «اسم گذاشتن روی نوزاد خیلی لذت‌بخش و جالب است، مگرنه؟»

هیچ‌وقت به یک زن باردار و مخصوصا زنانی که اولین بارداری را تجربه می‌کنندنگویید حسابی از زندگیت لذت ببر و خوب بخواب چون بعد از به‌دنیا آمدننوزاد زندگی‌ات سخت می‌شود. او به اندزه کافی شاهد تغییرات روانیو فیزیکی در خود است و نباید نگران موضوعاتی از این قبیل شود.به جایش به او بگویید «مادر شدن سختی و آسانی دارد اما تمامش لذت‌بخش و باارزش است».

هیچ‌وقت به یک زن باردار نگویید که این را بخور و این را نخور. اکثر زنان باردارتحت نظر پزشک هستند و از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌کنند و خود بهاندازه کافی مراقب این موضوع هستند. با گفتن این موضوع شما او راحساس و نگران می‌کنید. به جایش اگر دیدید که او در حال خوردن خوراکی است به او بگویید «به نظر خیلی خوش‌طمع می‌اید».

هیچ‌وقت به یک زن باردار نگویید من هیچ‌وقت هنگام دوران بارداریمثل تو حالت تهوع نداشته‌ام زیرا با گفتن این موضوع او را نگران می‌کنید.علاوه بر این علائم بارداری در زنان مختلف است و برای همه به یکشکل اتفاق نمی‌افتد. به جایش از او بپرسید «حالت چطور است؟ حالت تهوع داری؟» در واکنش به هر پاسخی بگویید: «طبیعی است».

دکتر سلام / parsnews

در این مطلب به موضوع نکات مهم زندگی زناشویی پرداخته ایم.

Copyright (c) 2006-2021 persianv.com All Rights Reserved

© باز نشر مطالب اختصاصی سایت فقط با ذکر منبع و لینک مطلب در سایت persianv.com مجاز میباشد .

مدیر وبسایت

همسرداری

یکی از بهترین اتفاقات زنــدگی یک خانواده به دنیا آمدن فرزنــد در آن خانواده است. اما قبل از به دنیا آمدن فرزنــد دوره بسیار سخت بــارداری بانوان و مادران آینــده است. این سختی متوجه مرد خانواده هم می شود او باید شیوه رفتاری و عادات خود را در این مدت تغییر بدهد تا بتوانــد با همـســر باردار خود این دوره را پشت سر بگذرانــد. به همین دلیل نقش مرد در نه ماه بــارداری همـســرش بسیار حائز اهمیت است و مردان باید بیشتر همـســران خود برسنــد و توجه لازم را داشته باشنــد. با جارگوشه همراه باشید تا بیشتر درباره مسئولیت های مرد در دوران بــارداری همـســرش بدانید.

زنــان در این دوران ممکن است دچار بحرانهایی از لحاظ روحی و روانی گردنــد که اگر از جانب همـســرانشان مورد حمایت کافی قرار نگیرنــد مستعد ابتلا به افسردگی خواهنــد شد علی الخصوص افسردگی های پس از زایمان .

مادران در این دوران به علت تهوع و سرگیجه و ضعفی که دارنــد ممکن است دچار عدم تمرکز شونــد و یا نوسانات خلق و خو در آنها مشاهده شود مثلاً زمانی بسیار خوشحال و خنــدان هستنــد و در دقیقه ای دیگر تمایل به گریه کردن دارنــد و یا حتی ممکن است بدون هیچ مشکلی از دست همـســرشان عصبانی گردنــد.با زن باردار چگونه رفتار کنیم

اولین انتظار از یک پدر و همـســر مهربان ایجاد فضای آرام و بدون تنش و اضطراب برای مادر است  مادری که اگر در دوران بــارداری آرامش داشته باشد این آرامش را به جنین خود نیز منتقل خواهد کرد. صحبت کردن ، ابراز محبت ، در آغوش کشیدن از مواردی است که می توانــد اضطراب مادر و نوزاد را کاهش دهد.

زنــان باردار در این دوران ممکن است پرخاشگر و زود رنج شونــد همـســران در این گونه موارد باید با سعه صدر با همـســرانشان رفتار کننــد و از مقابله به مثل در این شرایط خودداری کننــد و با مهربانی و محبت مشکل به وجود آمده را حل نماینــد، دادن شاخه گل و هدیه در این روزهای سخت برای این مادران جوان بسیار خوشاینــد است.

رسیدگی به تغذیه مادران باردار از موارد دیگری است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد ، نوع تغذیه و دریافت ویتامین ها و مواد مغذی برای مادر و کودک امری ضروری است و توجه همـســر به این موارد می توانــد باعث دلگرمی و ایجاد این حس در مادر گردد که همـســرش برای او و فرزنــدش اهمیت قائل است.

کمک کردن در امور منزل و کارهای شخصی مادر باردار می توانــد از دغدغه ها و اضطراب های او بکاهد . مادران باردار دیگر توانایی رسیدگی به امور منزل را نــدارنــد و به نوعی خود را تحت فشار احساس میکننــد همـســران آنها می تواننــد با همیاری در این زمینه به آنها کمک

در این دوران زنــان به دلیل تغییراتی که در ظاهر خود احساس می کننــد و در اکثر موارد این تغییرات ظاهری برایشان ناخوشاینــد است علاقه برای رفت و آمد و حضور در جمع های دوستانه و مهمانی ها را نــدارنــد پس پدران مهربان بهتر است در این دوران از حجم مهمانی ها و مجالس کاسته و بیشتر وقتشان را در کنار یکدیگر بگذراننــد.

نکته دیگری که پدران جوان باید به آن توجه کننــد این است که شادمانی خود را از پدر شدنشان کتمان نکننــد و به همـســرانشان بگوینــد

زنــان در دوران بــارداری با فشارهای روحی ، روانی و جسمی دست و پنجه نرم می کننــد و نقش همـســران در آسان کردن این دوران حائز اهمیت است پس در کنار همـســران باردارتان باشد و از هیچ گونه حمایت نسبت به آنها دریغ نورزید.

اگر آقایان در 3 ماهه اول بــارداری، به این 7 نکته توجه کننــد، کمک شایانی به درک بهتر همـســرشان و کنار آمدن راحت‌تر او با این دوران خواهنــد کرد

3 ماهه دوم بــارداری کمی راحت‌تر از 3 ماهه اول سپری می‌شود؛ هم استرسش کمتر است و هم دردسرهایش

این روز روز خوشاینــدی برای زن و شوهر است زیرا یک نفر به اعضای خانواده اضافه می شود که نه ماه انتظارش را می کشیدنــد اما زایمان به خصوص اگر زایمان نخست باشد، استرس و اضطراب بالایی برای مادر دارد و مرد باید در کنار همـســرش باشد تا به او دلگرمی بدهد. اگر همـســرتان سعی می کنــد درد خود را با مثبت انــدیشی و مدیتیشن کاهش دهد و رونــد زایمان را برای خود آسان کنــد، سعی نکنید کار او را بی ارزش جلوه دهید یا رنج او را پایین تر از سایر مادران فرض کنید.

فوریه 29, 2020

فوریه 24, 2020

فوریه 3, 2020

ژانویه 30, 2020

آگوست 24, 2019

همسرداری و نکات همسرداری   همسرداری مهارتی است که زن و شوهر با شناخت توانمندی‌ها …

بارداری معمولا دوره هیجان انگیزی است، اما برخی اوقات زنان باردار و همسرانشان احساس اضطراب توام با لذت را تجربه می کنند. وقتی هر دو طرف از یکدیگر پشتیبانی کنند، پیوند عاطفی عمیقی بین آنها ایجاد می شود که گذر از این مرحله را تسهیل می کند. مادر باردار به دلیل ارتباط مستقیم با جنین و پیدایش تغییرات محسوس جسمانی و روانی در دوران بارداری، به حمایت های عاطفی و روانی اطرافیان به ویژه همسر نیاز بیشتری پیدا می کند.

اگر زنی احساس کند توسط همسر خود در طول بارداری و بعد از زایمان مورد حمایت قرار می گیرد، ممکن است شادتر و دارای استرس کمتری باشد. استرس پایین مادر در دوران بارداری می تواند به رشد نوزادان نیز کمک کند. اگر شما پدر عزیز برای به دنیا آمدن کودک دلبندتان لحظه شماری می کنید، این بخش از نمناک را مطالعه کنید تا بتوانید به همسرتان در اداره یک بارداری سالم و موفق کمک کنید.

اگر این دوران بارداری همسرتان برای اولین فرزند شما است، تا آنجا که می توانید درباره بارداری خانمها بیاموزید،مثلا ممکن است زنان در سه ماه اول و آخر بسیار خسته باشند و در طول سه ماهه دوم، زنان باردار انرژی بیشتری دارند. بنابراین دانستن این اطلاعات به شما کمک می کند.

برای اینکه پذیرش بارداری توسط همسرتان آسانتر باشد ، با شنیدن خبر بارداری او هرچند غیر منتظره، ابراز خوشحالی کنید و برای او گل، یک هدیه کوچک بخرید و یا در صورت امکان یک جشن کوچک دو نفره برگزار کنید .با زن باردار چگونه رفتار کنیم

برای تربیت درست کودک و درک بهتر همسرتان اطلاعات خود را در مورد دوران بارداری و زایمان و وظایف پیش رو در قبال تربیت درست کودک افزایش دهید.

همچنین می توانید از همسر خود به روش های دیگری حمایت کنید:

به او کمک کنید در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کند. مثلا مصرف کافئین و نوشابه را کنار بگذارد.سعی کنید غذاهای سالم بخورید که همسرتان هم بتواند این کار را انجام دهد.

همسرتان را تشویق کنید غذاهای مقوی و سالم در رژیم غذایی خود بگنجاند، غذاهای خانگی مصرف کنید و از سلامت مواد غذایی خصوصاً گوشت و مرغ اطمینان حاصل کنید.

او را تشویق به استراحت کنید . در دوران بارداری، هورمون ها می توانند سطح انرژی یک زن را تغییر دهند، به این ترتیب یک زن باردار به خواب بیشتری نیاز دارد.

خوابیدن ترجیحاً به پهلوی چپ و در صورت خستگی به پهلوی راست تنها پوزیشنی است که مادر باردار در هنگام خوابیدن می تواند بگیرد، به هیچ عنوان نباید مادر باردار رو به شکم و یا رو به بالا بخوابد؛ زمانی که همسرتان خواب است توجه بیشتری به او داشته باشید تا در پوزیشن های ممنوع قرار نگیرد.

برخی از زنان ممکن است تمایل به رابطه زناشویی کمتری داشته باشند، زیرا ممکن است خسته باشند و از تغییر فیزیکی و چاقی در این دوران رنج ببرند. اما برخی زنان در زمان های خاصی از بارداری تمایل بیشتری به رابطه جنسی دارند.

در مطالب بارداری و نوزاد نمناک کامل توضیح دادیم که سه ماهه دوم فرصت مناسب تری برای برقراری روابط زناشویی است؛ زمانی که همسرتان آمادگی لازم را داشت ، وضعیتی را برای نزدیکی انتخاب کنید که فشار کمتری به شکم همسرتان وارد شود و راحتی وی در اولویت باشد.هنگام برقراری روابط جنسی از تحریک زیاد سینه ها پرهیز کنید زیرا در این دوران سینه ها حساس و متورم هستند.

تحریک زیاد سینه ها سبب ترشح هورمون هایی می شود که می توانند در انقباض های زود هنگام و زایمان زودرس نقش داشته باشند.

در تمیز کردن منزل و پخت و پز به همسرتان کمک کنید. این حمایت زمانی اهمیت دارد که همسر باردار شما خیلی خسته است و یا بوی غذا باعث حالت تهوع او می شود.

اگر همسرتان سابقه سقط داشته و در این دوران دچار دردهای زیر شکم، لکه بینی و خونریزی است ، با گرفتن مرخصی های کوتاه مدت در کارهای منزل و مراقبت از فرزندان بزرگترکمک کنید.

در صورت که یک مرد سیگاری هستید، این کار را داخل خانه انجام ندهید. اگر می توانید برنامه ترک سیگار را آغاز کنید، یا میزان آن را کاهش دهید.

ماساژ دادن کمر و پاهای همسرتان می تواند به کاهش استرس و درد او در طول بارداری کمک کند.

برای اینکه به همسر خود نشان دهید که بی صبرانه منتظر کودک در راه هستید ، هنگام خرید وسائل مورد نیاز کودک او را همراهی کنید و با مشورت یکدیگر نامی مناسب برای کودکتان انتخاب کنید .

در دوران بارداری از نگه داشتن حیوان های خانگی خودداری کنید.

شاید گاهی اوقات احساس کنید همسر شما در مورد بارداری خیلی صحبت می کند. حق را به او بدهید ، زیرا در هر زمان سختی های زیادی را تحمل می کند و خسته می شود. به تمام نگرانی های او گوش داده و او را از حمایت و پشتیبانی خود مطمئن سازید.

در مورد نقش خود در طول زایمان همسرتان با او صحبت کنید. بیشتر خانم ها تمایل دارند که همسرشان حین زایمان در کنارشان باشد، اما برخی ممکن است این کار را دوست نداشته باشند.با همسرتان در مورد احساسات و نیازهای خود صحبت کنید، همان طور که او باید آنچه را که نیاز دارد را با شما در میان بگذارد.

در این دوران زنان باردار احساس خوبی نسبت به قیافه و اندام خود ندارند و از ظاهر شدن در جمع و جلوی آینه امتناع می کنند،در هنگام این نکته را به او یادآور شوید که با این شکل و اندام نیز در چشم شما جذاب و دوست داشتنی است. به او به خرید روید و برایش لباس هایی را انتخاب کنید که با پوشیدن آن ها ظاهر متناسب تری پیدا کند .

از هفته 16 بارداری به بعد، سونوگرافی جنسیت جنین را تشخیص خواهد داد. همسر شما از واکنشی که نسبت به جنسیت جنین نشان می دهید، ممکن است احساس نگرانی کند؛ بنابراین به همسر خود اطمینان بدهید که دختر یا پسر بودن نوزاد هیچ تفاوتی برایتان ندارد.

بعد از زایمان مخصوصا عمل سزارین، همسرتان تا مدتها نیاز به استراحت دارد ، همچنین برای تسکین درد خود به حمایت و پشتیبانی شما احتیاج دارد . اگر همسرتان از شیر خود نوزاد را تغذیه می کند، او را تقویت کنید .

تنها مادر به مراقبت و توجه نیاز ندارند، بلکه به عنوان پدر ممکن است زیر بار مسئولیت احساس خستگی کنید. در صورتی که از سمت خانواده و دوستان مورد حمایت قرار نمی گیرید، باید همه کارها را انجام دهید . همچنین شاید نگران سلامت همسر و فرزند خود در حین زایمان باشید، اما حتما مراقبت از خود را فراموش نکنید.

به تغذیه و حمام کردن نوزادتان کمک کنید. اگر نوزاد شما با شیشه شیر می خورد، می توانید به راحتی این کار را بر عهده بگیرید. با انجام این کار در برخی مواقع به همسرتان اجازه می دهید تا استراحت یا پیاده روی کند و یا به کارهای عقب افتاده رسیدگی نماید. همچنین یک پیوند عاطفی میان شما و فرزندتان ایجاد می شود.

در روزهای اول پس از زایمان از شلوغ کردن بیش از حد خانه خودداری کنید.

برخی خانم ها 3-2 روز پس از زایمان به دلیل تغییرات هورمونی دچار افسردگی کوتاه مدت می شوند؛ به همسرتان این اطمینان را بدهید که این تغییرات زود گذر هستند و شما در کنارش هستید و او را تنها نخواهید گذاشت.

در صورت طولانی شدن دوره افسردگی حتما از یک روانشناس و یا روانپزشک کمک بخواهید.

اگر کودکان دیگری دارید، می توانید در هفته های اول بارداری همسرتان و ماه ها بعد از تولد نوزاد از آن ها مراقبت کنید.

به همسر خود کمک کنید تا بتواند ورزش، کار و یا فعالیت های دیگری انجام دهد. نی نی سایت

با زن باردار چگونه رفتار کنیم
با زن باردار چگونه رفتار کنیم


دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.