با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم
با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

از نیازهای دختر نوجوان چه می‌دانیم؟ رفتارها ما چگونه می‌توانند آن نیازها را برآورده کند؟ نقش خانواده و مسئولیت‌های ذاتی پدر و مادر در این باره چیست؟

دوره نوجوانی، دورانی خاص و ویژه است. دورانی سرشار از تغییرات، بحرانها و چالشها. این چالشها فقط منحصر در برخی رفتارهای خاص مثل لجاجت نیست. بلکه گستره‌ای از تحولات، اقدامات و تغییرات است که باید آنها را شناخت و درست عمل کرد. این تغییرات و چالشها هم در عرصه اجتماعی و هم در عرصه زیستی رخ می‌دهد. جنسیت به عنوان عاملی افزون بر دوره نوجوانی، سبب می‌شود نیازها و چالشهای دختران وپسران نوجوان متفاوت باشند.

در این بین، دختر ممکن است آسیب‌پذیرتر باشد. از دیگر سو نسخه‌های پسر با دختر متفات است. بنابراین وقتی حرف از بحرانهای نوجوانی میزنیم، لازم است ضمن توجه به مسائل عمومی، مشخص کنیم نوجوان ما دختر است یا پسر.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد نیازهای دختر نوجوان و مراقبتهای لازم از او مطالبی را مطرح کنیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

پیش از هرچیز یادمان باشد، دختر نوجوان ما همان کودک شیرین سالهای پیش است. ذره ای از محبت والدین، مخصوصا پدر نباید دراین دوران کم بشود. بلکه شکل و شمایل محبت کردن تغییر میکند. احترام بیشتر مخصوصا به استقلال او و حمایت از دختر را نباید فراموش کرد.

دختران در این سن، ممکن است خط قرمزی دور خودشان بکشند و حیطه و حریم شخصی برای خود ترسیم کنند. باید به این حریم احترام گذاشت و از دور از آن مراقبت کرد.

ممکن است رفتارهای آنها، کمی توی ذوق والدین بزند. به هیچ وجه نباید آن رفتارها را مورد تحقیر و تخریب قرار داد. بلکه نهایتا موضع سکوت در قبال آنها اتخاد کرد. مادران به این مسئله باید توجه ویژه داشته باشند. رفتارهای درست و خوب دختر نوجوان را مورد تشویق متناسب با سن او قرار دهید. شگفتی خود را در مور آن نشان بدهید و آن را آنگونه تحسین کنید که یک انسان بزرگ را تحسین می‌کنید.

رابطه پدر و دختر نوجوان یک رابطه بسیار مهم است. این ارتباط پدر و دختری، حتی برای ازدواج او نیز تاثیرگذار خواهد بود. یک پدر از همان دوران کودکی می‌تواند یک ازدواج موفق را برای آینده دخترش رقم بزند. پدر اولین عشق دختر است. یک عشق مقدس و فراتر از آنچه از مفهوم عشق در ذهن ما نقش بسته. اگر پدر دختر خود را از محبت لبریز کند، آن دختر ملاکهای بهتر و دقیق‌تر و سازنده‌تری برای انتخاب همسر خواهد داشت.

در دوران نوجوانی، بهتر است که پدر در برخی امور فاصله خود را با دختر نوجوان بیشتر کند و این فاصله را مادر باید پر کند. دختر نوجوان نزدیک دوران قاعدگی است، تغییرات جنسی او در حال شکل گرفتن است. در این بین پدر باید فقط نشان بدهد که حال دخترش را درک میکند اما بیشتر از آن را به مادر بسپارد.

در عوض، نقش حمایتگری پدر باید بیشتر از همیشه پررنگ باشد. پدر باید وقتهای بیشتری را به گفتگو با دخترش بگذراند. بیرون رفتنهای دونفره به تفریح و پارک و کافی شاپ و خرید، در این دوران ضروری است. توصیه میکنیم که خریدهای خانه، توسط پدر و دختر نوجوان انجام بشود.

پدران باید بدانند، این نیازهایی که گفته شد مورد انتظار دختر نوجوان است. او از پدرش چنین رفتارها و نگرش‌هایی را انتظار دارد. در زمان مناسب باید از دخترش فاصله بگیرد و در مصادیقی که گفته شد، با دخترش همراه باشد.

نقش کنترل کنندگی مادر می‌تواند در این دوران بیشتر از پدر باشد. البته بدون زیاده روی. بهتر است آن کسی که قرار است به حریمهای دختر نزدیکتر بشود، مادر باشد. اما در این بین لازم است چند چیز فراموش نشود.

نوازشهای مادرانه، شانه کردن موی دختر نوجوان، مراقبتهای دلسوزانه ذره ای نباید کم بشود. مادر باید وقتهای ویژه‌‌ای برای دختر نوجوانش بگذارد و این تفکر که دیگر بزرگ شده‌ای و به من نیاز نداری را باید کنار گذاشت.

محبتهای مادرانه معجزه‌ای است که در هر برهه‌ای انسان به آن نیاز دارد. در این برهه نوجوانی، ممکن است دختران کمی مغرور باشند و نیاز به محبتهای مادرانه را بیان نکنند؛ اما مادر باید کماکان در این مهم پیش دستی کند. مخصوصا اینکه تغییرات هورمونی و قاعدگی را پیش رو دارند و باید دختر را به نحوی در این دوران تیمار کند.

اما رابطه مادر و دختر در همینجا متوقف نمی‌شود. او نیز باید اقدامات خاصی همانند پدر داشته باشد. از جمله برنامه های ورزشی مشترک. مطالعات بیشتر و گفتگو با دختر در مورد آنها. مادران باید همانند پدر، خود را به روز نگاه دارند.

از جمله چالشهای دختران نوجوان، ظاهر آنهاست. تغییرات زیستی ممکن است چهره آنها را دچار تغییرات جدی کند. تا جایی که آنها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. مخصوصا اینکه رسانه‌های اجتماعی الگوهای دروغیینی را در مورد دختر نوجوان زیبا ترسیم میکنند. ممکن است او خود را در مقایسه با آن الگوها، زشت بپندارد.

حفظ روحیه دختر نوجوان تا رسیدن به شرایط ثبات و بازگشت زیبایی ، از وظایف پدر و مادر است. آنها باید در این دوران ضمن تحسین چهره او و زیبایی های او، ارزشهای جدیدی برای او خلق کنند و موفقیت در آن ارزشها را نیز تحسین کنند.

یادگیری مهارتهای جدید، توسعه امور معنوی در خانه، ترویج مفهوم کتاب و تهیه یک کتابخانه به عنوان آرایشگاه ذهن، ترغیب او به یادگیری یک ورزش و… همه و همه می‌توانند ارزشهای جدید خلق کنند.

این ارزشهای جدید به طور غیر مستقیم او را متوجه می‌کنند که آنچه یک انسان را ارزشمند میکند فقط ظواهر نیست.

دوستی‌های دختر نوجوان با هم سن و سالانش ممکن است دارای لایه‌هایی باشد که برخی والدین از آنها نگران شوند. ممکن است میان آنها اطلاعاتی رد و بدل بشود، یا اسراری خانوادگی و شخصی را با هم درمیان بگذارند. ممکن است در رفت و آمدهایشان، در بیرون رفتها و گردشها، رفتارهای نامناسبی داشته باشند.

پیش از هرچیز بدانید که بیشتر این‌ها طبیعی است. بسیاری از این رفتارهای ناهنجار پس از مدتی بهبود می‌یابد. اگر رفتار شما در حیطه خانواده با دختر نوجوان مناسب باشد، بسیاری از تهدیدات بی‌اثر خواهند بود.

البته این به معنای عدم مراقبت از دختر نوجوان نیست. ما هیچگاه توصیه نمی‌کنید که هیچ قید و قانونی در خانواده حاکم نباشد. بلکه سخن  این است که برخی رفتارها، مخصوصا در دوستی با جنس موافق، در میان نوجوانان مشترک است و دارای تاریخ مصرف.

دوستی با جنس مخالف نیز از جمله دوستی‌های دوران نوجوانی است که می‌تواند آسیبهای خودش را داشته باشد. از آسیبهای فرهنگی گرفته تا آسیبهای جنسی.

هرچه رابطه پدر و دختر عمیقتر و محبت آمیزتر باشد، احتمال وقوع چنین رفاقتی ضعیفتر است. چراکه بسیاری از دوستی‌های دوران نوجوانی با جنس مخالف به خاطر خلاء های عاطفی است و نه الزاما نیازهای جنسی.

در این بین موضوع عشق در دوران نوجوانی هم محتمل است که باید این مسئله نیز مورد توجه جدی قرار بگیرد که در مقاله‌ی دیگری به آن پرداخته‌ایم.

امنیت خانوادگی از رابطه خوب میان پدر و مادر شروع می‌شود. اگر دختر نوجوان خود را دوست دارید، اختلافات میان خود را مدیریت کنید و بروز آنها را به حداقل برسانید. هرچه عشق و محبت میان شما بیشتر باشد، دختر شما احساس امنیت بیشتری خواهد کرد.

ممکن است اختلافات ریشه‌ای از گذشته تا به امروز داشته باشید یا اینکه میزان علاقه شما به یکدیگر، کم شده باشد. البته این مسئله تاسف بار است و باید با مراجعه به مشاور و کمی گذشت و خویشتنداری، حل بشود. حل چنین مشکلی اول از همه به خاطر خود شما باید باشد و بعد به خاطر دختر نوجوان شما. اما اگر برای حل مسئله انگیزه‌ی کافی ندارید، به خاطر فرزند یا فرزندانتان هم که شده، به دوران با شکوه عاشقی برگردید.

زمانهای بیشتری را به دورهمی خانوادگی اختصاص دهید. حداقل در هفته سه شب دور هم شام بخورید. روزهای جمعه با همراهی دختر نوجوان خود، به امور منزل یا تفریح یا هر کار اشتراکی دیگر بپردازید. اینکه روزهای جمعه از صبح تا شب هرکسی دنبال کار خودش باشد، پدیده خوبی نیست.

در مورد مشکلات و مسائل با هم حرف بزنید. اگر تا امروز زیاد با هم حرف نمیزدید، این کار را تمرین کنید. اگر دختر نوجوان شما برایتان اهمیت دارد، هرگونه “نمی‌شود” و “نمی‌توانم” را کنار بگذارید.

به دختر عزیزتان مسئولیتهای خانوادگی بدهید. هفته ای یک روز درست کردن غذا با او باشد. و البته بد نیست هفته‌ای یک روز هم، پدر غذا درست کند.

با دختر نوجوان خود مشورت کنید. مطمئنا او نظرات خوب و سازنده‌ای در خیلی امور خواهد داشت. گاهی طبق نظر او عمل کنید حتی اگر با نظر او موافق نیستید. به او بفهمانید که نظر شما چیز دیگری است اما حالا دارید بر مبنای مشورتی که با او کرده‌اید عمل می‌کنید.

چندی یکبار برای دختر نوجوان خود هدیه بخرید. مخصوصا پدر. لازم نیست کالای گران قیمتی باشد اما لازم است کادو و بسته بندی زیبایی داشته باشد. چه خوب است روی آن هدیه یک شاخه گل باشد. گلی که می‌دانید دخترتان آن را دوست دارد.

برای هدیه دادن الزاما دنبال مناسبت خاص نباشید. روز تولد، اعیاد و روزهای خاص به جای خود. اما هدیه دادنهای بی‌مناسبت، (و البته بی‌تکلف و ساده) اثری شگرف در وجود دختر شما می‌گذارد.

با این کار به او می‌فهمانید که دوستش دارید. با این هدیه دادنهای غیرمستقیم، به او می‌گوئید که وجودش برایتان مهم است. او درک می‌کند که به او توجه دارید.

برخی دختران در نوجوانی دچار چنین مشکلی می‌شوند. برای مدیریت و کنترل چنین موضوعی، این پدر و مادر هستند که باید اقدامات خاص و نگرش‌های ویژه‌ای برای دختر نوجوان خود در نظر بگیرند.

هیچگاه او را به خاطر این وسواس، سرزنش نکنید. حتی به شکلی نصیحت‌گرانه از او نخواهید که خودش را آزار ندهد.

دوم اینکه وقتی تحلیلی منفی از سخن دیگران ارائه می‌کند، ضمن همدلی سعی کنید عبارات منطقی‌تری برا جایگزین کنید. مثلا اگر دختر نوجوان شما گفت: فلانی درست جواب من را نداد و حتما منظوری داشته، شما بگوئید: لابد آن روز به خاطر مشغله زیاد خسته بوده.

سوم: تا می‎توانید امنیت خاطر او را افزایش دهید. او در کنار شما باید احساس امنیت و آرامش کند. این مهم سهم زیادی در کاهش وسواس و اضطراب دارد.

چهارم: دختر نوجوان خود را درگیر مسائل و مضوعات بیشتری در زندگی کنید. با مشارکت او کارهای بیشتری انجام بدهید. کاری کنید که آن دغدغه‌ها و مشکلات گذشته، که نسبت به آنها وسواس داشت، تنها بخشی از زندگی او باشد.

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

پنجم: از مشاوره با روانشناسان متخصص غافل نشوید.

 

او یک انسان متفاوت است. دختر نوجوان دنیای دیگری دارد. دنیایی شاید عجیب‌تر از دنیای پسران. هیجانات، حساسیت‌ها، انتظارات، شکنندگی و موارد دیگری که می‌تواند او و شما را به اوج برساند.

دخترانه‌های او، برایش بسیار حیاتی هستند. دوست دارد که آن‌ها درک شوند و به آن‌ها با دیدی مهربانانه نگاه شود. دختر نوجوان، افکاری دارند که شاید در نظر والدین غیرمنطقی باشند اما در نظر او، عین حقیقت هستند.

متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می‌شود که این دخترانه‌ها توسط مادران سرکوب می‌شوند! این اصلا اتفاق خوبی نیست. دختر نوجوان بیشتر از هرکسی روی مهربانی و لبخند مادر حساب کرده است. مراقب باشید با برخورد تهاجمی، به استقبال او نروید.

اگر چیز غیر منطقی در خواسته‎‌های او می‌بینید، با لبخند سخن را شروع کنید. حرف‌هایش را خوب بشنوید. نظر خود را با آرامش و همان مهربانی مادرانه بیان کنید. چارچوبها و قوانین و ارزش‌های خانواده را با کلام آرام اما قاطع بیان کنید.

ادامه مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


تصویر امنیتی
*

ساعت کاری مجموعه (شنبه تا چهارشنبه 9 صبح تا 7 بعد از ظهر)


نام کاربری یا ایمیل *


رمز عبور *


ورود

از نیازهای دختر نوجوان چه می‌دانیم؟ رفتارها ما چگونه می‌توانند آن نیازها را برآورده کند؟ نقش خانواده و مسئولیت‌های ذاتی پدر و مادر در این باره چیست؟

دوره نوجوانی، دورانی خاص و ویژه است. دورانی سرشار از تغییرات، بحرانها و چالشها. این چالشها فقط منحصر در برخی رفتارهای خاص مثل لجاجت نیست. بلکه گستره‌ای از تحولات، اقدامات و تغییرات است که باید آنها را شناخت و درست عمل کرد. این تغییرات و چالشها هم در عرصه اجتماعی و هم در عرصه زیستی رخ می‌دهد. جنسیت به عنوان عاملی افزون بر دوره نوجوانی، سبب می‌شود نیازها و چالشهای دختران وپسران نوجوان متفاوت باشند.

در این بین، دختر ممکن است آسیب‌پذیرتر باشد. از دیگر سو نسخه‌های پسر با دختر متفات است. بنابراین وقتی حرف از بحرانهای نوجوانی میزنیم، لازم است ضمن توجه به مسائل عمومی، مشخص کنیم نوجوان ما دختر است یا پسر.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد نیازهای دختر نوجوان و مراقبتهای لازم از او مطالبی را مطرح کنیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

پیش از هرچیز یادمان باشد، دختر نوجوان ما همان کودک شیرین سالهای پیش است. ذره ای از محبت والدین، مخصوصا پدر نباید دراین دوران کم بشود. بلکه شکل و شمایل محبت کردن تغییر میکند. احترام بیشتر مخصوصا به استقلال او و حمایت از دختر را نباید فراموش کرد.

دختران در این سن، ممکن است خط قرمزی دور خودشان بکشند و حیطه و حریم شخصی برای خود ترسیم کنند. باید به این حریم احترام گذاشت و از دور از آن مراقبت کرد.

ممکن است رفتارهای آنها، کمی توی ذوق والدین بزند. به هیچ وجه نباید آن رفتارها را مورد تحقیر و تخریب قرار داد. بلکه نهایتا موضع سکوت در قبال آنها اتخاد کرد. مادران به این مسئله باید توجه ویژه داشته باشند. رفتارهای درست و خوب دختر نوجوان را مورد تشویق متناسب با سن او قرار دهید. شگفتی خود را در مور آن نشان بدهید و آن را آنگونه تحسین کنید که یک انسان بزرگ را تحسین می‌کنید.

رابطه پدر و دختر نوجوان یک رابطه بسیار مهم است. این ارتباط پدر و دختری، حتی برای ازدواج او نیز تاثیرگذار خواهد بود. یک پدر از همان دوران کودکی می‌تواند یک ازدواج موفق را برای آینده دخترش رقم بزند. پدر اولین عشق دختر است. یک عشق مقدس و فراتر از آنچه از مفهوم عشق در ذهن ما نقش بسته. اگر پدر دختر خود را از محبت لبریز کند، آن دختر ملاکهای بهتر و دقیق‌تر و سازنده‌تری برای انتخاب همسر خواهد داشت.

در دوران نوجوانی، بهتر است که پدر در برخی امور فاصله خود را با دختر نوجوان بیشتر کند و این فاصله را مادر باید پر کند. دختر نوجوان نزدیک دوران قاعدگی است، تغییرات جنسی او در حال شکل گرفتن است. در این بین پدر باید فقط نشان بدهد که حال دخترش را درک میکند اما بیشتر از آن را به مادر بسپارد.

در عوض، نقش حمایتگری پدر باید بیشتر از همیشه پررنگ باشد. پدر باید وقتهای بیشتری را به گفتگو با دخترش بگذراند. بیرون رفتنهای دونفره به تفریح و پارک و کافی شاپ و خرید، در این دوران ضروری است. توصیه میکنیم که خریدهای خانه، توسط پدر و دختر نوجوان انجام بشود.

پدران باید بدانند، این نیازهایی که گفته شد مورد انتظار دختر نوجوان است. او از پدرش چنین رفتارها و نگرش‌هایی را انتظار دارد. در زمان مناسب باید از دخترش فاصله بگیرد و در مصادیقی که گفته شد، با دخترش همراه باشد.

نقش کنترل کنندگی مادر می‌تواند در این دوران بیشتر از پدر باشد. البته بدون زیاده روی. بهتر است آن کسی که قرار است به حریمهای دختر نزدیکتر بشود، مادر باشد. اما در این بین لازم است چند چیز فراموش نشود.

نوازشهای مادرانه، شانه کردن موی دختر نوجوان، مراقبتهای دلسوزانه ذره ای نباید کم بشود. مادر باید وقتهای ویژه‌‌ای برای دختر نوجوانش بگذارد و این تفکر که دیگر بزرگ شده‌ای و به من نیاز نداری را باید کنار گذاشت.

محبتهای مادرانه معجزه‌ای است که در هر برهه‌ای انسان به آن نیاز دارد. در این برهه نوجوانی، ممکن است دختران کمی مغرور باشند و نیاز به محبتهای مادرانه را بیان نکنند؛ اما مادر باید کماکان در این مهم پیش دستی کند. مخصوصا اینکه تغییرات هورمونی و قاعدگی را پیش رو دارند و باید دختر را به نحوی در این دوران تیمار کند.

اما رابطه مادر و دختر در همینجا متوقف نمی‌شود. او نیز باید اقدامات خاصی همانند پدر داشته باشد. از جمله برنامه های ورزشی مشترک. مطالعات بیشتر و گفتگو با دختر در مورد آنها. مادران باید همانند پدر، خود را به روز نگاه دارند.

از جمله چالشهای دختران نوجوان، ظاهر آنهاست. تغییرات زیستی ممکن است چهره آنها را دچار تغییرات جدی کند. تا جایی که آنها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. مخصوصا اینکه رسانه‌های اجتماعی الگوهای دروغیینی را در مورد دختر نوجوان زیبا ترسیم میکنند. ممکن است او خود را در مقایسه با آن الگوها، زشت بپندارد.

حفظ روحیه دختر نوجوان تا رسیدن به شرایط ثبات و بازگشت زیبایی ، از وظایف پدر و مادر است. آنها باید در این دوران ضمن تحسین چهره او و زیبایی های او، ارزشهای جدیدی برای او خلق کنند و موفقیت در آن ارزشها را نیز تحسین کنند.

یادگیری مهارتهای جدید، توسعه امور معنوی در خانه، ترویج مفهوم کتاب و تهیه یک کتابخانه به عنوان آرایشگاه ذهن، ترغیب او به یادگیری یک ورزش و… همه و همه می‌توانند ارزشهای جدید خلق کنند.

این ارزشهای جدید به طور غیر مستقیم او را متوجه می‌کنند که آنچه یک انسان را ارزشمند میکند فقط ظواهر نیست.

دوستی‌های دختر نوجوان با هم سن و سالانش ممکن است دارای لایه‌هایی باشد که برخی والدین از آنها نگران شوند. ممکن است میان آنها اطلاعاتی رد و بدل بشود، یا اسراری خانوادگی و شخصی را با هم درمیان بگذارند. ممکن است در رفت و آمدهایشان، در بیرون رفتها و گردشها، رفتارهای نامناسبی داشته باشند.

پیش از هرچیز بدانید که بیشتر این‌ها طبیعی است. بسیاری از این رفتارهای ناهنجار پس از مدتی بهبود می‌یابد. اگر رفتار شما در حیطه خانواده با دختر نوجوان مناسب باشد، بسیاری از تهدیدات بی‌اثر خواهند بود.

البته این به معنای عدم مراقبت از دختر نوجوان نیست. ما هیچگاه توصیه نمی‌کنید که هیچ قید و قانونی در خانواده حاکم نباشد. بلکه سخن  این است که برخی رفتارها، مخصوصا در دوستی با جنس موافق، در میان نوجوانان مشترک است و دارای تاریخ مصرف.

دوستی با جنس مخالف نیز از جمله دوستی‌های دوران نوجوانی است که می‌تواند آسیبهای خودش را داشته باشد. از آسیبهای فرهنگی گرفته تا آسیبهای جنسی.

هرچه رابطه پدر و دختر عمیقتر و محبت آمیزتر باشد، احتمال وقوع چنین رفاقتی ضعیفتر است. چراکه بسیاری از دوستی‌های دوران نوجوانی با جنس مخالف به خاطر خلاء های عاطفی است و نه الزاما نیازهای جنسی.

در این بین موضوع عشق در دوران نوجوانی هم محتمل است که باید این مسئله نیز مورد توجه جدی قرار بگیرد که در مقاله‌ی دیگری به آن پرداخته‌ایم.

امنیت خانوادگی از رابطه خوب میان پدر و مادر شروع می‌شود. اگر دختر نوجوان خود را دوست دارید، اختلافات میان خود را مدیریت کنید و بروز آنها را به حداقل برسانید. هرچه عشق و محبت میان شما بیشتر باشد، دختر شما احساس امنیت بیشتری خواهد کرد.

ممکن است اختلافات ریشه‌ای از گذشته تا به امروز داشته باشید یا اینکه میزان علاقه شما به یکدیگر، کم شده باشد. البته این مسئله تاسف بار است و باید با مراجعه به مشاور و کمی گذشت و خویشتنداری، حل بشود. حل چنین مشکلی اول از همه به خاطر خود شما باید باشد و بعد به خاطر دختر نوجوان شما. اما اگر برای حل مسئله انگیزه‌ی کافی ندارید، به خاطر فرزند یا فرزندانتان هم که شده، به دوران با شکوه عاشقی برگردید.

زمانهای بیشتری را به دورهمی خانوادگی اختصاص دهید. حداقل در هفته سه شب دور هم شام بخورید. روزهای جمعه با همراهی دختر نوجوان خود، به امور منزل یا تفریح یا هر کار اشتراکی دیگر بپردازید. اینکه روزهای جمعه از صبح تا شب هرکسی دنبال کار خودش باشد، پدیده خوبی نیست.

در مورد مشکلات و مسائل با هم حرف بزنید. اگر تا امروز زیاد با هم حرف نمیزدید، این کار را تمرین کنید. اگر دختر نوجوان شما برایتان اهمیت دارد، هرگونه “نمی‌شود” و “نمی‌توانم” را کنار بگذارید.

به دختر عزیزتان مسئولیتهای خانوادگی بدهید. هفته ای یک روز درست کردن غذا با او باشد. و البته بد نیست هفته‌ای یک روز هم، پدر غذا درست کند.

با دختر نوجوان خود مشورت کنید. مطمئنا او نظرات خوب و سازنده‌ای در خیلی امور خواهد داشت. گاهی طبق نظر او عمل کنید حتی اگر با نظر او موافق نیستید. به او بفهمانید که نظر شما چیز دیگری است اما حالا دارید بر مبنای مشورتی که با او کرده‌اید عمل می‌کنید.

چندی یکبار برای دختر نوجوان خود هدیه بخرید. مخصوصا پدر. لازم نیست کالای گران قیمتی باشد اما لازم است کادو و بسته بندی زیبایی داشته باشد. چه خوب است روی آن هدیه یک شاخه گل باشد. گلی که می‌دانید دخترتان آن را دوست دارد.

برای هدیه دادن الزاما دنبال مناسبت خاص نباشید. روز تولد، اعیاد و روزهای خاص به جای خود. اما هدیه دادنهای بی‌مناسبت، (و البته بی‌تکلف و ساده) اثری شگرف در وجود دختر شما می‌گذارد.

با این کار به او می‌فهمانید که دوستش دارید. با این هدیه دادنهای غیرمستقیم، به او می‌گوئید که وجودش برایتان مهم است. او درک می‌کند که به او توجه دارید.

برخی دختران در نوجوانی دچار چنین مشکلی می‌شوند. برای مدیریت و کنترل چنین موضوعی، این پدر و مادر هستند که باید اقدامات خاص و نگرش‌های ویژه‌ای برای دختر نوجوان خود در نظر بگیرند.

هیچگاه او را به خاطر این وسواس، سرزنش نکنید. حتی به شکلی نصیحت‌گرانه از او نخواهید که خودش را آزار ندهد.

دوم اینکه وقتی تحلیلی منفی از سخن دیگران ارائه می‌کند، ضمن همدلی سعی کنید عبارات منطقی‌تری برا جایگزین کنید. مثلا اگر دختر نوجوان شما گفت: فلانی درست جواب من را نداد و حتما منظوری داشته، شما بگوئید: لابد آن روز به خاطر مشغله زیاد خسته بوده.

سوم: تا می‎توانید امنیت خاطر او را افزایش دهید. او در کنار شما باید احساس امنیت و آرامش کند. این مهم سهم زیادی در کاهش وسواس و اضطراب دارد.

چهارم: دختر نوجوان خود را درگیر مسائل و مضوعات بیشتری در زندگی کنید. با مشارکت او کارهای بیشتری انجام بدهید. کاری کنید که آن دغدغه‌ها و مشکلات گذشته، که نسبت به آنها وسواس داشت، تنها بخشی از زندگی او باشد.

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

پنجم: از مشاوره با روانشناسان متخصص غافل نشوید.

 

او یک انسان متفاوت است. دختر نوجوان دنیای دیگری دارد. دنیایی شاید عجیب‌تر از دنیای پسران. هیجانات، حساسیت‌ها، انتظارات، شکنندگی و موارد دیگری که می‌تواند او و شما را به اوج برساند.

دخترانه‌های او، برایش بسیار حیاتی هستند. دوست دارد که آن‌ها درک شوند و به آن‌ها با دیدی مهربانانه نگاه شود. دختر نوجوان، افکاری دارند که شاید در نظر والدین غیرمنطقی باشند اما در نظر او، عین حقیقت هستند.

متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می‌شود که این دخترانه‌ها توسط مادران سرکوب می‌شوند! این اصلا اتفاق خوبی نیست. دختر نوجوان بیشتر از هرکسی روی مهربانی و لبخند مادر حساب کرده است. مراقب باشید با برخورد تهاجمی، به استقبال او نروید.

اگر چیز غیر منطقی در خواسته‎‌های او می‌بینید، با لبخند سخن را شروع کنید. حرف‌هایش را خوب بشنوید. نظر خود را با آرامش و همان مهربانی مادرانه بیان کنید. چارچوبها و قوانین و ارزش‌های خانواده را با کلام آرام اما قاطع بیان کنید.

ادامه مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


تصویر امنیتی
*

ساعت کاری مجموعه (شنبه تا چهارشنبه 9 صبح تا 7 بعد از ظهر)


نام کاربری یا ایمیل *


رمز عبور *


ورود

از نیازهای دختر نوجوان چه می‌دانیم؟ رفتارها ما چگونه می‌توانند آن نیازها را برآورده کند؟ نقش خانواده و مسئولیت‌های ذاتی پدر و مادر در این باره چیست؟

دوره نوجوانی، دورانی خاص و ویژه است. دورانی سرشار از تغییرات، بحرانها و چالشها. این چالشها فقط منحصر در برخی رفتارهای خاص مثل لجاجت نیست. بلکه گستره‌ای از تحولات، اقدامات و تغییرات است که باید آنها را شناخت و درست عمل کرد. این تغییرات و چالشها هم در عرصه اجتماعی و هم در عرصه زیستی رخ می‌دهد. جنسیت به عنوان عاملی افزون بر دوره نوجوانی، سبب می‌شود نیازها و چالشهای دختران وپسران نوجوان متفاوت باشند.

در این بین، دختر ممکن است آسیب‌پذیرتر باشد. از دیگر سو نسخه‌های پسر با دختر متفات است. بنابراین وقتی حرف از بحرانهای نوجوانی میزنیم، لازم است ضمن توجه به مسائل عمومی، مشخص کنیم نوجوان ما دختر است یا پسر.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد نیازهای دختر نوجوان و مراقبتهای لازم از او مطالبی را مطرح کنیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

پیش از هرچیز یادمان باشد، دختر نوجوان ما همان کودک شیرین سالهای پیش است. ذره ای از محبت والدین، مخصوصا پدر نباید دراین دوران کم بشود. بلکه شکل و شمایل محبت کردن تغییر میکند. احترام بیشتر مخصوصا به استقلال او و حمایت از دختر را نباید فراموش کرد.

دختران در این سن، ممکن است خط قرمزی دور خودشان بکشند و حیطه و حریم شخصی برای خود ترسیم کنند. باید به این حریم احترام گذاشت و از دور از آن مراقبت کرد.

ممکن است رفتارهای آنها، کمی توی ذوق والدین بزند. به هیچ وجه نباید آن رفتارها را مورد تحقیر و تخریب قرار داد. بلکه نهایتا موضع سکوت در قبال آنها اتخاد کرد. مادران به این مسئله باید توجه ویژه داشته باشند. رفتارهای درست و خوب دختر نوجوان را مورد تشویق متناسب با سن او قرار دهید. شگفتی خود را در مور آن نشان بدهید و آن را آنگونه تحسین کنید که یک انسان بزرگ را تحسین می‌کنید.

رابطه پدر و دختر نوجوان یک رابطه بسیار مهم است. این ارتباط پدر و دختری، حتی برای ازدواج او نیز تاثیرگذار خواهد بود. یک پدر از همان دوران کودکی می‌تواند یک ازدواج موفق را برای آینده دخترش رقم بزند. پدر اولین عشق دختر است. یک عشق مقدس و فراتر از آنچه از مفهوم عشق در ذهن ما نقش بسته. اگر پدر دختر خود را از محبت لبریز کند، آن دختر ملاکهای بهتر و دقیق‌تر و سازنده‌تری برای انتخاب همسر خواهد داشت.

در دوران نوجوانی، بهتر است که پدر در برخی امور فاصله خود را با دختر نوجوان بیشتر کند و این فاصله را مادر باید پر کند. دختر نوجوان نزدیک دوران قاعدگی است، تغییرات جنسی او در حال شکل گرفتن است. در این بین پدر باید فقط نشان بدهد که حال دخترش را درک میکند اما بیشتر از آن را به مادر بسپارد.

در عوض، نقش حمایتگری پدر باید بیشتر از همیشه پررنگ باشد. پدر باید وقتهای بیشتری را به گفتگو با دخترش بگذراند. بیرون رفتنهای دونفره به تفریح و پارک و کافی شاپ و خرید، در این دوران ضروری است. توصیه میکنیم که خریدهای خانه، توسط پدر و دختر نوجوان انجام بشود.

پدران باید بدانند، این نیازهایی که گفته شد مورد انتظار دختر نوجوان است. او از پدرش چنین رفتارها و نگرش‌هایی را انتظار دارد. در زمان مناسب باید از دخترش فاصله بگیرد و در مصادیقی که گفته شد، با دخترش همراه باشد.

نقش کنترل کنندگی مادر می‌تواند در این دوران بیشتر از پدر باشد. البته بدون زیاده روی. بهتر است آن کسی که قرار است به حریمهای دختر نزدیکتر بشود، مادر باشد. اما در این بین لازم است چند چیز فراموش نشود.

نوازشهای مادرانه، شانه کردن موی دختر نوجوان، مراقبتهای دلسوزانه ذره ای نباید کم بشود. مادر باید وقتهای ویژه‌‌ای برای دختر نوجوانش بگذارد و این تفکر که دیگر بزرگ شده‌ای و به من نیاز نداری را باید کنار گذاشت.

محبتهای مادرانه معجزه‌ای است که در هر برهه‌ای انسان به آن نیاز دارد. در این برهه نوجوانی، ممکن است دختران کمی مغرور باشند و نیاز به محبتهای مادرانه را بیان نکنند؛ اما مادر باید کماکان در این مهم پیش دستی کند. مخصوصا اینکه تغییرات هورمونی و قاعدگی را پیش رو دارند و باید دختر را به نحوی در این دوران تیمار کند.

اما رابطه مادر و دختر در همینجا متوقف نمی‌شود. او نیز باید اقدامات خاصی همانند پدر داشته باشد. از جمله برنامه های ورزشی مشترک. مطالعات بیشتر و گفتگو با دختر در مورد آنها. مادران باید همانند پدر، خود را به روز نگاه دارند.

از جمله چالشهای دختران نوجوان، ظاهر آنهاست. تغییرات زیستی ممکن است چهره آنها را دچار تغییرات جدی کند. تا جایی که آنها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. مخصوصا اینکه رسانه‌های اجتماعی الگوهای دروغیینی را در مورد دختر نوجوان زیبا ترسیم میکنند. ممکن است او خود را در مقایسه با آن الگوها، زشت بپندارد.

حفظ روحیه دختر نوجوان تا رسیدن به شرایط ثبات و بازگشت زیبایی ، از وظایف پدر و مادر است. آنها باید در این دوران ضمن تحسین چهره او و زیبایی های او، ارزشهای جدیدی برای او خلق کنند و موفقیت در آن ارزشها را نیز تحسین کنند.

یادگیری مهارتهای جدید، توسعه امور معنوی در خانه، ترویج مفهوم کتاب و تهیه یک کتابخانه به عنوان آرایشگاه ذهن، ترغیب او به یادگیری یک ورزش و… همه و همه می‌توانند ارزشهای جدید خلق کنند.

این ارزشهای جدید به طور غیر مستقیم او را متوجه می‌کنند که آنچه یک انسان را ارزشمند میکند فقط ظواهر نیست.

دوستی‌های دختر نوجوان با هم سن و سالانش ممکن است دارای لایه‌هایی باشد که برخی والدین از آنها نگران شوند. ممکن است میان آنها اطلاعاتی رد و بدل بشود، یا اسراری خانوادگی و شخصی را با هم درمیان بگذارند. ممکن است در رفت و آمدهایشان، در بیرون رفتها و گردشها، رفتارهای نامناسبی داشته باشند.

پیش از هرچیز بدانید که بیشتر این‌ها طبیعی است. بسیاری از این رفتارهای ناهنجار پس از مدتی بهبود می‌یابد. اگر رفتار شما در حیطه خانواده با دختر نوجوان مناسب باشد، بسیاری از تهدیدات بی‌اثر خواهند بود.

البته این به معنای عدم مراقبت از دختر نوجوان نیست. ما هیچگاه توصیه نمی‌کنید که هیچ قید و قانونی در خانواده حاکم نباشد. بلکه سخن  این است که برخی رفتارها، مخصوصا در دوستی با جنس موافق، در میان نوجوانان مشترک است و دارای تاریخ مصرف.

دوستی با جنس مخالف نیز از جمله دوستی‌های دوران نوجوانی است که می‌تواند آسیبهای خودش را داشته باشد. از آسیبهای فرهنگی گرفته تا آسیبهای جنسی.

هرچه رابطه پدر و دختر عمیقتر و محبت آمیزتر باشد، احتمال وقوع چنین رفاقتی ضعیفتر است. چراکه بسیاری از دوستی‌های دوران نوجوانی با جنس مخالف به خاطر خلاء های عاطفی است و نه الزاما نیازهای جنسی.

در این بین موضوع عشق در دوران نوجوانی هم محتمل است که باید این مسئله نیز مورد توجه جدی قرار بگیرد که در مقاله‌ی دیگری به آن پرداخته‌ایم.

امنیت خانوادگی از رابطه خوب میان پدر و مادر شروع می‌شود. اگر دختر نوجوان خود را دوست دارید، اختلافات میان خود را مدیریت کنید و بروز آنها را به حداقل برسانید. هرچه عشق و محبت میان شما بیشتر باشد، دختر شما احساس امنیت بیشتری خواهد کرد.

ممکن است اختلافات ریشه‌ای از گذشته تا به امروز داشته باشید یا اینکه میزان علاقه شما به یکدیگر، کم شده باشد. البته این مسئله تاسف بار است و باید با مراجعه به مشاور و کمی گذشت و خویشتنداری، حل بشود. حل چنین مشکلی اول از همه به خاطر خود شما باید باشد و بعد به خاطر دختر نوجوان شما. اما اگر برای حل مسئله انگیزه‌ی کافی ندارید، به خاطر فرزند یا فرزندانتان هم که شده، به دوران با شکوه عاشقی برگردید.

زمانهای بیشتری را به دورهمی خانوادگی اختصاص دهید. حداقل در هفته سه شب دور هم شام بخورید. روزهای جمعه با همراهی دختر نوجوان خود، به امور منزل یا تفریح یا هر کار اشتراکی دیگر بپردازید. اینکه روزهای جمعه از صبح تا شب هرکسی دنبال کار خودش باشد، پدیده خوبی نیست.

در مورد مشکلات و مسائل با هم حرف بزنید. اگر تا امروز زیاد با هم حرف نمیزدید، این کار را تمرین کنید. اگر دختر نوجوان شما برایتان اهمیت دارد، هرگونه “نمی‌شود” و “نمی‌توانم” را کنار بگذارید.

به دختر عزیزتان مسئولیتهای خانوادگی بدهید. هفته ای یک روز درست کردن غذا با او باشد. و البته بد نیست هفته‌ای یک روز هم، پدر غذا درست کند.

با دختر نوجوان خود مشورت کنید. مطمئنا او نظرات خوب و سازنده‌ای در خیلی امور خواهد داشت. گاهی طبق نظر او عمل کنید حتی اگر با نظر او موافق نیستید. به او بفهمانید که نظر شما چیز دیگری است اما حالا دارید بر مبنای مشورتی که با او کرده‌اید عمل می‌کنید.

چندی یکبار برای دختر نوجوان خود هدیه بخرید. مخصوصا پدر. لازم نیست کالای گران قیمتی باشد اما لازم است کادو و بسته بندی زیبایی داشته باشد. چه خوب است روی آن هدیه یک شاخه گل باشد. گلی که می‌دانید دخترتان آن را دوست دارد.

برای هدیه دادن الزاما دنبال مناسبت خاص نباشید. روز تولد، اعیاد و روزهای خاص به جای خود. اما هدیه دادنهای بی‌مناسبت، (و البته بی‌تکلف و ساده) اثری شگرف در وجود دختر شما می‌گذارد.

با این کار به او می‌فهمانید که دوستش دارید. با این هدیه دادنهای غیرمستقیم، به او می‌گوئید که وجودش برایتان مهم است. او درک می‌کند که به او توجه دارید.

برخی دختران در نوجوانی دچار چنین مشکلی می‌شوند. برای مدیریت و کنترل چنین موضوعی، این پدر و مادر هستند که باید اقدامات خاص و نگرش‌های ویژه‌ای برای دختر نوجوان خود در نظر بگیرند.

هیچگاه او را به خاطر این وسواس، سرزنش نکنید. حتی به شکلی نصیحت‌گرانه از او نخواهید که خودش را آزار ندهد.

دوم اینکه وقتی تحلیلی منفی از سخن دیگران ارائه می‌کند، ضمن همدلی سعی کنید عبارات منطقی‌تری برا جایگزین کنید. مثلا اگر دختر نوجوان شما گفت: فلانی درست جواب من را نداد و حتما منظوری داشته، شما بگوئید: لابد آن روز به خاطر مشغله زیاد خسته بوده.

سوم: تا می‎توانید امنیت خاطر او را افزایش دهید. او در کنار شما باید احساس امنیت و آرامش کند. این مهم سهم زیادی در کاهش وسواس و اضطراب دارد.

چهارم: دختر نوجوان خود را درگیر مسائل و مضوعات بیشتری در زندگی کنید. با مشارکت او کارهای بیشتری انجام بدهید. کاری کنید که آن دغدغه‌ها و مشکلات گذشته، که نسبت به آنها وسواس داشت، تنها بخشی از زندگی او باشد.

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

پنجم: از مشاوره با روانشناسان متخصص غافل نشوید.

 

او یک انسان متفاوت است. دختر نوجوان دنیای دیگری دارد. دنیایی شاید عجیب‌تر از دنیای پسران. هیجانات، حساسیت‌ها، انتظارات، شکنندگی و موارد دیگری که می‌تواند او و شما را به اوج برساند.

دخترانه‌های او، برایش بسیار حیاتی هستند. دوست دارد که آن‌ها درک شوند و به آن‌ها با دیدی مهربانانه نگاه شود. دختر نوجوان، افکاری دارند که شاید در نظر والدین غیرمنطقی باشند اما در نظر او، عین حقیقت هستند.

متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می‌شود که این دخترانه‌ها توسط مادران سرکوب می‌شوند! این اصلا اتفاق خوبی نیست. دختر نوجوان بیشتر از هرکسی روی مهربانی و لبخند مادر حساب کرده است. مراقب باشید با برخورد تهاجمی، به استقبال او نروید.

اگر چیز غیر منطقی در خواسته‎‌های او می‌بینید، با لبخند سخن را شروع کنید. حرف‌هایش را خوب بشنوید. نظر خود را با آرامش و همان مهربانی مادرانه بیان کنید. چارچوبها و قوانین و ارزش‌های خانواده را با کلام آرام اما قاطع بیان کنید.

ادامه مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


تصویر امنیتی
*

ساعت کاری مجموعه (شنبه تا چهارشنبه 9 صبح تا 7 بعد از ظهر)


نام کاربری یا ایمیل *


رمز عبور *


ورود

از نیازهای دختر نوجوان چه می‌دانیم؟ رفتارها ما چگونه می‌توانند آن نیازها را برآورده کند؟ نقش خانواده و مسئولیت‌های ذاتی پدر و مادر در این باره چیست؟

دوره نوجوانی، دورانی خاص و ویژه است. دورانی سرشار از تغییرات، بحرانها و چالشها. این چالشها فقط منحصر در برخی رفتارهای خاص مثل لجاجت نیست. بلکه گستره‌ای از تحولات، اقدامات و تغییرات است که باید آنها را شناخت و درست عمل کرد. این تغییرات و چالشها هم در عرصه اجتماعی و هم در عرصه زیستی رخ می‌دهد. جنسیت به عنوان عاملی افزون بر دوره نوجوانی، سبب می‌شود نیازها و چالشهای دختران وپسران نوجوان متفاوت باشند.

در این بین، دختر ممکن است آسیب‌پذیرتر باشد. از دیگر سو نسخه‌های پسر با دختر متفات است. بنابراین وقتی حرف از بحرانهای نوجوانی میزنیم، لازم است ضمن توجه به مسائل عمومی، مشخص کنیم نوجوان ما دختر است یا پسر.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد نیازهای دختر نوجوان و مراقبتهای لازم از او مطالبی را مطرح کنیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

پیش از هرچیز یادمان باشد، دختر نوجوان ما همان کودک شیرین سالهای پیش است. ذره ای از محبت والدین، مخصوصا پدر نباید دراین دوران کم بشود. بلکه شکل و شمایل محبت کردن تغییر میکند. احترام بیشتر مخصوصا به استقلال او و حمایت از دختر را نباید فراموش کرد.

دختران در این سن، ممکن است خط قرمزی دور خودشان بکشند و حیطه و حریم شخصی برای خود ترسیم کنند. باید به این حریم احترام گذاشت و از دور از آن مراقبت کرد.

ممکن است رفتارهای آنها، کمی توی ذوق والدین بزند. به هیچ وجه نباید آن رفتارها را مورد تحقیر و تخریب قرار داد. بلکه نهایتا موضع سکوت در قبال آنها اتخاد کرد. مادران به این مسئله باید توجه ویژه داشته باشند. رفتارهای درست و خوب دختر نوجوان را مورد تشویق متناسب با سن او قرار دهید. شگفتی خود را در مور آن نشان بدهید و آن را آنگونه تحسین کنید که یک انسان بزرگ را تحسین می‌کنید.

رابطه پدر و دختر نوجوان یک رابطه بسیار مهم است. این ارتباط پدر و دختری، حتی برای ازدواج او نیز تاثیرگذار خواهد بود. یک پدر از همان دوران کودکی می‌تواند یک ازدواج موفق را برای آینده دخترش رقم بزند. پدر اولین عشق دختر است. یک عشق مقدس و فراتر از آنچه از مفهوم عشق در ذهن ما نقش بسته. اگر پدر دختر خود را از محبت لبریز کند، آن دختر ملاکهای بهتر و دقیق‌تر و سازنده‌تری برای انتخاب همسر خواهد داشت.

در دوران نوجوانی، بهتر است که پدر در برخی امور فاصله خود را با دختر نوجوان بیشتر کند و این فاصله را مادر باید پر کند. دختر نوجوان نزدیک دوران قاعدگی است، تغییرات جنسی او در حال شکل گرفتن است. در این بین پدر باید فقط نشان بدهد که حال دخترش را درک میکند اما بیشتر از آن را به مادر بسپارد.

در عوض، نقش حمایتگری پدر باید بیشتر از همیشه پررنگ باشد. پدر باید وقتهای بیشتری را به گفتگو با دخترش بگذراند. بیرون رفتنهای دونفره به تفریح و پارک و کافی شاپ و خرید، در این دوران ضروری است. توصیه میکنیم که خریدهای خانه، توسط پدر و دختر نوجوان انجام بشود.

پدران باید بدانند، این نیازهایی که گفته شد مورد انتظار دختر نوجوان است. او از پدرش چنین رفتارها و نگرش‌هایی را انتظار دارد. در زمان مناسب باید از دخترش فاصله بگیرد و در مصادیقی که گفته شد، با دخترش همراه باشد.

نقش کنترل کنندگی مادر می‌تواند در این دوران بیشتر از پدر باشد. البته بدون زیاده روی. بهتر است آن کسی که قرار است به حریمهای دختر نزدیکتر بشود، مادر باشد. اما در این بین لازم است چند چیز فراموش نشود.

نوازشهای مادرانه، شانه کردن موی دختر نوجوان، مراقبتهای دلسوزانه ذره ای نباید کم بشود. مادر باید وقتهای ویژه‌‌ای برای دختر نوجوانش بگذارد و این تفکر که دیگر بزرگ شده‌ای و به من نیاز نداری را باید کنار گذاشت.

محبتهای مادرانه معجزه‌ای است که در هر برهه‌ای انسان به آن نیاز دارد. در این برهه نوجوانی، ممکن است دختران کمی مغرور باشند و نیاز به محبتهای مادرانه را بیان نکنند؛ اما مادر باید کماکان در این مهم پیش دستی کند. مخصوصا اینکه تغییرات هورمونی و قاعدگی را پیش رو دارند و باید دختر را به نحوی در این دوران تیمار کند.

اما رابطه مادر و دختر در همینجا متوقف نمی‌شود. او نیز باید اقدامات خاصی همانند پدر داشته باشد. از جمله برنامه های ورزشی مشترک. مطالعات بیشتر و گفتگو با دختر در مورد آنها. مادران باید همانند پدر، خود را به روز نگاه دارند.

از جمله چالشهای دختران نوجوان، ظاهر آنهاست. تغییرات زیستی ممکن است چهره آنها را دچار تغییرات جدی کند. تا جایی که آنها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. مخصوصا اینکه رسانه‌های اجتماعی الگوهای دروغیینی را در مورد دختر نوجوان زیبا ترسیم میکنند. ممکن است او خود را در مقایسه با آن الگوها، زشت بپندارد.

حفظ روحیه دختر نوجوان تا رسیدن به شرایط ثبات و بازگشت زیبایی ، از وظایف پدر و مادر است. آنها باید در این دوران ضمن تحسین چهره او و زیبایی های او، ارزشهای جدیدی برای او خلق کنند و موفقیت در آن ارزشها را نیز تحسین کنند.

یادگیری مهارتهای جدید، توسعه امور معنوی در خانه، ترویج مفهوم کتاب و تهیه یک کتابخانه به عنوان آرایشگاه ذهن، ترغیب او به یادگیری یک ورزش و… همه و همه می‌توانند ارزشهای جدید خلق کنند.

این ارزشهای جدید به طور غیر مستقیم او را متوجه می‌کنند که آنچه یک انسان را ارزشمند میکند فقط ظواهر نیست.

دوستی‌های دختر نوجوان با هم سن و سالانش ممکن است دارای لایه‌هایی باشد که برخی والدین از آنها نگران شوند. ممکن است میان آنها اطلاعاتی رد و بدل بشود، یا اسراری خانوادگی و شخصی را با هم درمیان بگذارند. ممکن است در رفت و آمدهایشان، در بیرون رفتها و گردشها، رفتارهای نامناسبی داشته باشند.

پیش از هرچیز بدانید که بیشتر این‌ها طبیعی است. بسیاری از این رفتارهای ناهنجار پس از مدتی بهبود می‌یابد. اگر رفتار شما در حیطه خانواده با دختر نوجوان مناسب باشد، بسیاری از تهدیدات بی‌اثر خواهند بود.

البته این به معنای عدم مراقبت از دختر نوجوان نیست. ما هیچگاه توصیه نمی‌کنید که هیچ قید و قانونی در خانواده حاکم نباشد. بلکه سخن  این است که برخی رفتارها، مخصوصا در دوستی با جنس موافق، در میان نوجوانان مشترک است و دارای تاریخ مصرف.

دوستی با جنس مخالف نیز از جمله دوستی‌های دوران نوجوانی است که می‌تواند آسیبهای خودش را داشته باشد. از آسیبهای فرهنگی گرفته تا آسیبهای جنسی.

هرچه رابطه پدر و دختر عمیقتر و محبت آمیزتر باشد، احتمال وقوع چنین رفاقتی ضعیفتر است. چراکه بسیاری از دوستی‌های دوران نوجوانی با جنس مخالف به خاطر خلاء های عاطفی است و نه الزاما نیازهای جنسی.

در این بین موضوع عشق در دوران نوجوانی هم محتمل است که باید این مسئله نیز مورد توجه جدی قرار بگیرد که در مقاله‌ی دیگری به آن پرداخته‌ایم.

امنیت خانوادگی از رابطه خوب میان پدر و مادر شروع می‌شود. اگر دختر نوجوان خود را دوست دارید، اختلافات میان خود را مدیریت کنید و بروز آنها را به حداقل برسانید. هرچه عشق و محبت میان شما بیشتر باشد، دختر شما احساس امنیت بیشتری خواهد کرد.

ممکن است اختلافات ریشه‌ای از گذشته تا به امروز داشته باشید یا اینکه میزان علاقه شما به یکدیگر، کم شده باشد. البته این مسئله تاسف بار است و باید با مراجعه به مشاور و کمی گذشت و خویشتنداری، حل بشود. حل چنین مشکلی اول از همه به خاطر خود شما باید باشد و بعد به خاطر دختر نوجوان شما. اما اگر برای حل مسئله انگیزه‌ی کافی ندارید، به خاطر فرزند یا فرزندانتان هم که شده، به دوران با شکوه عاشقی برگردید.

زمانهای بیشتری را به دورهمی خانوادگی اختصاص دهید. حداقل در هفته سه شب دور هم شام بخورید. روزهای جمعه با همراهی دختر نوجوان خود، به امور منزل یا تفریح یا هر کار اشتراکی دیگر بپردازید. اینکه روزهای جمعه از صبح تا شب هرکسی دنبال کار خودش باشد، پدیده خوبی نیست.

در مورد مشکلات و مسائل با هم حرف بزنید. اگر تا امروز زیاد با هم حرف نمیزدید، این کار را تمرین کنید. اگر دختر نوجوان شما برایتان اهمیت دارد، هرگونه “نمی‌شود” و “نمی‌توانم” را کنار بگذارید.

به دختر عزیزتان مسئولیتهای خانوادگی بدهید. هفته ای یک روز درست کردن غذا با او باشد. و البته بد نیست هفته‌ای یک روز هم، پدر غذا درست کند.

با دختر نوجوان خود مشورت کنید. مطمئنا او نظرات خوب و سازنده‌ای در خیلی امور خواهد داشت. گاهی طبق نظر او عمل کنید حتی اگر با نظر او موافق نیستید. به او بفهمانید که نظر شما چیز دیگری است اما حالا دارید بر مبنای مشورتی که با او کرده‌اید عمل می‌کنید.

چندی یکبار برای دختر نوجوان خود هدیه بخرید. مخصوصا پدر. لازم نیست کالای گران قیمتی باشد اما لازم است کادو و بسته بندی زیبایی داشته باشد. چه خوب است روی آن هدیه یک شاخه گل باشد. گلی که می‌دانید دخترتان آن را دوست دارد.

برای هدیه دادن الزاما دنبال مناسبت خاص نباشید. روز تولد، اعیاد و روزهای خاص به جای خود. اما هدیه دادنهای بی‌مناسبت، (و البته بی‌تکلف و ساده) اثری شگرف در وجود دختر شما می‌گذارد.

با این کار به او می‌فهمانید که دوستش دارید. با این هدیه دادنهای غیرمستقیم، به او می‌گوئید که وجودش برایتان مهم است. او درک می‌کند که به او توجه دارید.

برخی دختران در نوجوانی دچار چنین مشکلی می‌شوند. برای مدیریت و کنترل چنین موضوعی، این پدر و مادر هستند که باید اقدامات خاص و نگرش‌های ویژه‌ای برای دختر نوجوان خود در نظر بگیرند.

هیچگاه او را به خاطر این وسواس، سرزنش نکنید. حتی به شکلی نصیحت‌گرانه از او نخواهید که خودش را آزار ندهد.

دوم اینکه وقتی تحلیلی منفی از سخن دیگران ارائه می‌کند، ضمن همدلی سعی کنید عبارات منطقی‌تری برا جایگزین کنید. مثلا اگر دختر نوجوان شما گفت: فلانی درست جواب من را نداد و حتما منظوری داشته، شما بگوئید: لابد آن روز به خاطر مشغله زیاد خسته بوده.

سوم: تا می‎توانید امنیت خاطر او را افزایش دهید. او در کنار شما باید احساس امنیت و آرامش کند. این مهم سهم زیادی در کاهش وسواس و اضطراب دارد.

چهارم: دختر نوجوان خود را درگیر مسائل و مضوعات بیشتری در زندگی کنید. با مشارکت او کارهای بیشتری انجام بدهید. کاری کنید که آن دغدغه‌ها و مشکلات گذشته، که نسبت به آنها وسواس داشت، تنها بخشی از زندگی او باشد.

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

پنجم: از مشاوره با روانشناسان متخصص غافل نشوید.

 

او یک انسان متفاوت است. دختر نوجوان دنیای دیگری دارد. دنیایی شاید عجیب‌تر از دنیای پسران. هیجانات، حساسیت‌ها، انتظارات، شکنندگی و موارد دیگری که می‌تواند او و شما را به اوج برساند.

دخترانه‌های او، برایش بسیار حیاتی هستند. دوست دارد که آن‌ها درک شوند و به آن‌ها با دیدی مهربانانه نگاه شود. دختر نوجوان، افکاری دارند که شاید در نظر والدین غیرمنطقی باشند اما در نظر او، عین حقیقت هستند.

متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می‌شود که این دخترانه‌ها توسط مادران سرکوب می‌شوند! این اصلا اتفاق خوبی نیست. دختر نوجوان بیشتر از هرکسی روی مهربانی و لبخند مادر حساب کرده است. مراقب باشید با برخورد تهاجمی، به استقبال او نروید.

اگر چیز غیر منطقی در خواسته‎‌های او می‌بینید، با لبخند سخن را شروع کنید. حرف‌هایش را خوب بشنوید. نظر خود را با آرامش و همان مهربانی مادرانه بیان کنید. چارچوبها و قوانین و ارزش‌های خانواده را با کلام آرام اما قاطع بیان کنید.

ادامه مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


تصویر امنیتی
*

ساعت کاری مجموعه (شنبه تا چهارشنبه 9 صبح تا 7 بعد از ظهر)


نام کاربری یا ایمیل *


رمز عبور *


ورود

از نیازهای دختر نوجوان چه می‌دانیم؟ رفتارها ما چگونه می‌توانند آن نیازها را برآورده کند؟ نقش خانواده و مسئولیت‌های ذاتی پدر و مادر در این باره چیست؟

دوره نوجوانی، دورانی خاص و ویژه است. دورانی سرشار از تغییرات، بحرانها و چالشها. این چالشها فقط منحصر در برخی رفتارهای خاص مثل لجاجت نیست. بلکه گستره‌ای از تحولات، اقدامات و تغییرات است که باید آنها را شناخت و درست عمل کرد. این تغییرات و چالشها هم در عرصه اجتماعی و هم در عرصه زیستی رخ می‌دهد. جنسیت به عنوان عاملی افزون بر دوره نوجوانی، سبب می‌شود نیازها و چالشهای دختران وپسران نوجوان متفاوت باشند.

در این بین، دختر ممکن است آسیب‌پذیرتر باشد. از دیگر سو نسخه‌های پسر با دختر متفات است. بنابراین وقتی حرف از بحرانهای نوجوانی میزنیم، لازم است ضمن توجه به مسائل عمومی، مشخص کنیم نوجوان ما دختر است یا پسر.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد نیازهای دختر نوجوان و مراقبتهای لازم از او مطالبی را مطرح کنیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید [ ]

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

پیش از هرچیز یادمان باشد، دختر نوجوان ما همان کودک شیرین سالهای پیش است. ذره ای از محبت والدین، مخصوصا پدر نباید دراین دوران کم بشود. بلکه شکل و شمایل محبت کردن تغییر میکند. احترام بیشتر مخصوصا به استقلال او و حمایت از دختر را نباید فراموش کرد.

دختران در این سن، ممکن است خط قرمزی دور خودشان بکشند و حیطه و حریم شخصی برای خود ترسیم کنند. باید به این حریم احترام گذاشت و از دور از آن مراقبت کرد.

ممکن است رفتارهای آنها، کمی توی ذوق والدین بزند. به هیچ وجه نباید آن رفتارها را مورد تحقیر و تخریب قرار داد. بلکه نهایتا موضع سکوت در قبال آنها اتخاد کرد. مادران به این مسئله باید توجه ویژه داشته باشند. رفتارهای درست و خوب دختر نوجوان را مورد تشویق متناسب با سن او قرار دهید. شگفتی خود را در مور آن نشان بدهید و آن را آنگونه تحسین کنید که یک انسان بزرگ را تحسین می‌کنید.

رابطه پدر و دختر نوجوان یک رابطه بسیار مهم است. این ارتباط پدر و دختری، حتی برای ازدواج او نیز تاثیرگذار خواهد بود. یک پدر از همان دوران کودکی می‌تواند یک ازدواج موفق را برای آینده دخترش رقم بزند. پدر اولین عشق دختر است. یک عشق مقدس و فراتر از آنچه از مفهوم عشق در ذهن ما نقش بسته. اگر پدر دختر خود را از محبت لبریز کند، آن دختر ملاکهای بهتر و دقیق‌تر و سازنده‌تری برای انتخاب همسر خواهد داشت.

در دوران نوجوانی، بهتر است که پدر در برخی امور فاصله خود را با دختر نوجوان بیشتر کند و این فاصله را مادر باید پر کند. دختر نوجوان نزدیک دوران قاعدگی است، تغییرات جنسی او در حال شکل گرفتن است. در این بین پدر باید فقط نشان بدهد که حال دخترش را درک میکند اما بیشتر از آن را به مادر بسپارد.

در عوض، نقش حمایتگری پدر باید بیشتر از همیشه پررنگ باشد. پدر باید وقتهای بیشتری را به گفتگو با دخترش بگذراند. بیرون رفتنهای دونفره به تفریح و پارک و کافی شاپ و خرید، در این دوران ضروری است. توصیه میکنیم که خریدهای خانه، توسط پدر و دختر نوجوان انجام بشود.

پدران باید بدانند، این نیازهایی که گفته شد مورد انتظار دختر نوجوان است. او از پدرش چنین رفتارها و نگرش‌هایی را انتظار دارد. در زمان مناسب باید از دخترش فاصله بگیرد و در مصادیقی که گفته شد، با دخترش همراه باشد.

نقش کنترل کنندگی مادر می‌تواند در این دوران بیشتر از پدر باشد. البته بدون زیاده روی. بهتر است آن کسی که قرار است به حریمهای دختر نزدیکتر بشود، مادر باشد. اما در این بین لازم است چند چیز فراموش نشود.

نوازشهای مادرانه، شانه کردن موی دختر نوجوان، مراقبتهای دلسوزانه ذره ای نباید کم بشود. مادر باید وقتهای ویژه‌‌ای برای دختر نوجوانش بگذارد و این تفکر که دیگر بزرگ شده‌ای و به من نیاز نداری را باید کنار گذاشت.

محبتهای مادرانه معجزه‌ای است که در هر برهه‌ای انسان به آن نیاز دارد. در این برهه نوجوانی، ممکن است دختران کمی مغرور باشند و نیاز به محبتهای مادرانه را بیان نکنند؛ اما مادر باید کماکان در این مهم پیش دستی کند. مخصوصا اینکه تغییرات هورمونی و قاعدگی را پیش رو دارند و باید دختر را به نحوی در این دوران تیمار کند.

اما رابطه مادر و دختر در همینجا متوقف نمی‌شود. او نیز باید اقدامات خاصی همانند پدر داشته باشد. از جمله برنامه های ورزشی مشترک. مطالعات بیشتر و گفتگو با دختر در مورد آنها. مادران باید همانند پدر، خود را به روز نگاه دارند.

از جمله چالشهای دختران نوجوان، ظاهر آنهاست. تغییرات زیستی ممکن است چهره آنها را دچار تغییرات جدی کند. تا جایی که آنها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. مخصوصا اینکه رسانه‌های اجتماعی الگوهای دروغیینی را در مورد دختر نوجوان زیبا ترسیم میکنند. ممکن است او خود را در مقایسه با آن الگوها، زشت بپندارد.

حفظ روحیه دختر نوجوان تا رسیدن به شرایط ثبات و بازگشت زیبایی ، از وظایف پدر و مادر است. آنها باید در این دوران ضمن تحسین چهره او و زیبایی های او، ارزشهای جدیدی برای او خلق کنند و موفقیت در آن ارزشها را نیز تحسین کنند.

یادگیری مهارتهای جدید، توسعه امور معنوی در خانه، ترویج مفهوم کتاب و تهیه یک کتابخانه به عنوان آرایشگاه ذهن، ترغیب او به یادگیری یک ورزش و… همه و همه می‌توانند ارزشهای جدید خلق کنند.

این ارزشهای جدید به طور غیر مستقیم او را متوجه می‌کنند که آنچه یک انسان را ارزشمند میکند فقط ظواهر نیست.

دوستی‌های دختر نوجوان با هم سن و سالانش ممکن است دارای لایه‌هایی باشد که برخی والدین از آنها نگران شوند. ممکن است میان آنها اطلاعاتی رد و بدل بشود، یا اسراری خانوادگی و شخصی را با هم درمیان بگذارند. ممکن است در رفت و آمدهایشان، در بیرون رفتها و گردشها، رفتارهای نامناسبی داشته باشند.

پیش از هرچیز بدانید که بیشتر این‌ها طبیعی است. بسیاری از این رفتارهای ناهنجار پس از مدتی بهبود می‌یابد. اگر رفتار شما در حیطه خانواده با دختر نوجوان مناسب باشد، بسیاری از تهدیدات بی‌اثر خواهند بود.

البته این به معنای عدم مراقبت از دختر نوجوان نیست. ما هیچگاه توصیه نمی‌کنید که هیچ قید و قانونی در خانواده حاکم نباشد. بلکه سخن  این است که برخی رفتارها، مخصوصا در دوستی با جنس موافق، در میان نوجوانان مشترک است و دارای تاریخ مصرف.

دوستی با جنس مخالف نیز از جمله دوستی‌های دوران نوجوانی است که می‌تواند آسیبهای خودش را داشته باشد. از آسیبهای فرهنگی گرفته تا آسیبهای جنسی.

هرچه رابطه پدر و دختر عمیقتر و محبت آمیزتر باشد، احتمال وقوع چنین رفاقتی ضعیفتر است. چراکه بسیاری از دوستی‌های دوران نوجوانی با جنس مخالف به خاطر خلاء های عاطفی است و نه الزاما نیازهای جنسی.

در این بین موضوع عشق در دوران نوجوانی هم محتمل است که باید این مسئله نیز مورد توجه جدی قرار بگیرد که در مقاله‌ی دیگری به آن پرداخته‌ایم.

امنیت خانوادگی از رابطه خوب میان پدر و مادر شروع می‌شود. اگر دختر نوجوان خود را دوست دارید، اختلافات میان خود را مدیریت کنید و بروز آنها را به حداقل برسانید. هرچه عشق و محبت میان شما بیشتر باشد، دختر شما احساس امنیت بیشتری خواهد کرد.

ممکن است اختلافات ریشه‌ای از گذشته تا به امروز داشته باشید یا اینکه میزان علاقه شما به یکدیگر، کم شده باشد. البته این مسئله تاسف بار است و باید با مراجعه به مشاور و کمی گذشت و خویشتنداری، حل بشود. حل چنین مشکلی اول از همه به خاطر خود شما باید باشد و بعد به خاطر دختر نوجوان شما. اما اگر برای حل مسئله انگیزه‌ی کافی ندارید، به خاطر فرزند یا فرزندانتان هم که شده، به دوران با شکوه عاشقی برگردید.

زمانهای بیشتری را به دورهمی خانوادگی اختصاص دهید. حداقل در هفته سه شب دور هم شام بخورید. روزهای جمعه با همراهی دختر نوجوان خود، به امور منزل یا تفریح یا هر کار اشتراکی دیگر بپردازید. اینکه روزهای جمعه از صبح تا شب هرکسی دنبال کار خودش باشد، پدیده خوبی نیست.

در مورد مشکلات و مسائل با هم حرف بزنید. اگر تا امروز زیاد با هم حرف نمیزدید، این کار را تمرین کنید. اگر دختر نوجوان شما برایتان اهمیت دارد، هرگونه “نمی‌شود” و “نمی‌توانم” را کنار بگذارید.

به دختر عزیزتان مسئولیتهای خانوادگی بدهید. هفته ای یک روز درست کردن غذا با او باشد. و البته بد نیست هفته‌ای یک روز هم، پدر غذا درست کند.

با دختر نوجوان خود مشورت کنید. مطمئنا او نظرات خوب و سازنده‌ای در خیلی امور خواهد داشت. گاهی طبق نظر او عمل کنید حتی اگر با نظر او موافق نیستید. به او بفهمانید که نظر شما چیز دیگری است اما حالا دارید بر مبنای مشورتی که با او کرده‌اید عمل می‌کنید.

چندی یکبار برای دختر نوجوان خود هدیه بخرید. مخصوصا پدر. لازم نیست کالای گران قیمتی باشد اما لازم است کادو و بسته بندی زیبایی داشته باشد. چه خوب است روی آن هدیه یک شاخه گل باشد. گلی که می‌دانید دخترتان آن را دوست دارد.

برای هدیه دادن الزاما دنبال مناسبت خاص نباشید. روز تولد، اعیاد و روزهای خاص به جای خود. اما هدیه دادنهای بی‌مناسبت، (و البته بی‌تکلف و ساده) اثری شگرف در وجود دختر شما می‌گذارد.

با این کار به او می‌فهمانید که دوستش دارید. با این هدیه دادنهای غیرمستقیم، به او می‌گوئید که وجودش برایتان مهم است. او درک می‌کند که به او توجه دارید.

برخی دختران در نوجوانی دچار چنین مشکلی می‌شوند. برای مدیریت و کنترل چنین موضوعی، این پدر و مادر هستند که باید اقدامات خاص و نگرش‌های ویژه‌ای برای دختر نوجوان خود در نظر بگیرند.

هیچگاه او را به خاطر این وسواس، سرزنش نکنید. حتی به شکلی نصیحت‌گرانه از او نخواهید که خودش را آزار ندهد.

دوم اینکه وقتی تحلیلی منفی از سخن دیگران ارائه می‌کند، ضمن همدلی سعی کنید عبارات منطقی‌تری برا جایگزین کنید. مثلا اگر دختر نوجوان شما گفت: فلانی درست جواب من را نداد و حتما منظوری داشته، شما بگوئید: لابد آن روز به خاطر مشغله زیاد خسته بوده.

سوم: تا می‎توانید امنیت خاطر او را افزایش دهید. او در کنار شما باید احساس امنیت و آرامش کند. این مهم سهم زیادی در کاهش وسواس و اضطراب دارد.

چهارم: دختر نوجوان خود را درگیر مسائل و مضوعات بیشتری در زندگی کنید. با مشارکت او کارهای بیشتری انجام بدهید. کاری کنید که آن دغدغه‌ها و مشکلات گذشته، که نسبت به آنها وسواس داشت، تنها بخشی از زندگی او باشد.

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

پنجم: از مشاوره با روانشناسان متخصص غافل نشوید.

 

او یک انسان متفاوت است. دختر نوجوان دنیای دیگری دارد. دنیایی شاید عجیب‌تر از دنیای پسران. هیجانات، حساسیت‌ها، انتظارات، شکنندگی و موارد دیگری که می‌تواند او و شما را به اوج برساند.

دخترانه‌های او، برایش بسیار حیاتی هستند. دوست دارد که آن‌ها درک شوند و به آن‌ها با دیدی مهربانانه نگاه شود. دختر نوجوان، افکاری دارند که شاید در نظر والدین غیرمنطقی باشند اما در نظر او، عین حقیقت هستند.

متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می‌شود که این دخترانه‌ها توسط مادران سرکوب می‌شوند! این اصلا اتفاق خوبی نیست. دختر نوجوان بیشتر از هرکسی روی مهربانی و لبخند مادر حساب کرده است. مراقب باشید با برخورد تهاجمی، به استقبال او نروید.

اگر چیز غیر منطقی در خواسته‎‌های او می‌بینید، با لبخند سخن را شروع کنید. حرف‌هایش را خوب بشنوید. نظر خود را با آرامش و همان مهربانی مادرانه بیان کنید. چارچوبها و قوانین و ارزش‌های خانواده را با کلام آرام اما قاطع بیان کنید.

ادامه مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


تصویر امنیتی
*

ساعت کاری مجموعه (شنبه تا چهارشنبه 9 صبح تا 7 بعد از ظهر)


نام کاربری یا ایمیل *


رمز عبور *


ورود

 

 

 

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

 

اجازه دهید خود را ابراز کند، اما محدودیت‌هایی نیز داشته باشید. ممکن است دختر نوجوان شما بخواهد لباسی بپوشد که شما موافق آن نیستید یا شاید لباسی بخواهد که به طرز مضحکی گران است. ارزش‌های خود را به خاطر داشته باشید و سعی کنید به طور منطقی با او صحبت کنید. او ممکن است خود را با دوستانش مقایسه کند، بنابراین او را از خود دور نکنید و به او اجازه‌ی انتخاب دهید.

 

 

 

البته که حتما می‌خواهید مورد تایید دخترتان باشید و شما را دوست داشته باشد، اما این بدان معنا نیست که از ارزش‌های خود دست بکشید یا امنیت او را به خطر بیاندازید. می‌توانید سعی کنید همیشه خونسرد باشید و همزمان قاطع و محکم او را حمایت کنید. اگر دخترتان از شما بخواهد که شبی را با دوستانش در میهمانی بگذراند، ممکن است شوکه شوید، اما هرکاری می‌کنید، بی دلیل به او نه نگویید. از او بپرسید با چه کسانی است، ساعت میهمانی کی است و غیره. سپس حتی اگر می‌خواهید او را منع کنید، با دلایل واضح و منطقی با او صحبت کنید.

 

 

مهم است که قوانین اساسی در رفتار با دختران نوجوان وضع کرده باشید؛ مانند مقررات رفت و آمد. با اینکه ممکن است با این پاسخ روبرو شوید که: «هیچ کدام از دوستان من چنین مقرراتی ندارند». نوجوانان به حد و مرز نیاز دارند و نباید بیش از حد بیرون از خانه بمانند چرا که ممکن است برایشان خطرناک باشد. حتی زمان مشخصی برای خواب در نظر بگیرید چرا که اگر نوجوانان خواب کافی نداشته باشند، به خوبی رشد نمی‌کنند.

 

 

 

با عضویت رایگان در پلتفرم ستاره به گلچینی ازبهترین مطالب و منابع اطلاعاتی به زبان فارسی دست پیدا کرده و از ابزارها و امکانات مخصوص کسب و کارها نیز استفاده نمایید.

رابطه مادر و دختر در هر خانواده‌ای منحصر به فرد است. هر دختری خود یک روز مادر می‌شود، نوع رابطه‌ای که با فرزندان خود برقرار می‌کند به طور مستقیم به دوران کودکی و رابطه‌ای که خود با مادرش داشته بر‌می‌گردد. نوع رابطه مادر و دختر می‌تواند بسیار صمیمانه و یا برعکس تنها یک رابطه مادر فرزندی باشد. برخی از مادران به دنبال روشی برای برقراری رابطه‌ای مناسب با دختران خود هستند. آگاهی از نحوه رفتار صحیح با نوجوان اهمیت بسیار دارد. در این مقاله راهکارهایی برای برقراری ارتباط درست و سالم با یک دختر نوجوان را مطرح می‌کنیم. همچنین توصیه می کنیم برای آموزش و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران کودک مشورت نمایید . برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره کودک کلیک کنید.

رابطه مادر و دختر همزمان با رشد دختر به خصوص در دوران نــوجوانی متحول می‌شود. اختلاف نظرها با مادر به خاطر تغییرات دوران بلوغ بیشتر می‌شود. آگاهی از این تغییرات برای هر دو طرف مفید است. بسیاری از مادرهایی که حتی قبل از بلوغ رابطه خوبی با دختر خود داشته‌اند، در دوران نوجوانی دخترشان با مشکل رو به رو می‌شوند.

نوجوانی دوره ای است که با بحران‌ها و تعارض‌هایی برای دختر همراه است. بــحران هویت اصلی‌ترین کشمکشی است که نوجوان در درون خود احساس می‌کند. به دنبال آن مادر هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در این میان حساسیت‌های مراقبت از دختر نوجوان می‌تواند به مراتب بیشتر شود.

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

برخی از مادرها سعی می‌کنند بر همه کارها و برنامه‌های دخترشان همانند کودکی او نظارت کنند. در نظر گرفتن سـن تربیت کودک و نوع برخود با آن‌ها در هر مرحله رشدی اهمیت دارد. رفتارهای کنترل گرانه باعث مخالفت و اعتراض دختر نوجوان می‌شود. دختران نوجوان خواهان آزادی‌های بیشتری هستند. کنترل و نظارت افراطی مادر می‌تواند با لجبازی و سرکشی او همراه شود.

مادران باید درک کنند که دختر نوجوان او بیش از گذشته به حـریم خصوصی و آزادی نیاز دارند. رابطه مادر و دختر اگر بر اساس اعتماد شکل بگیرد، دخترانی پایبند به چهارچوب‌های خانواده تربیت خواهند شد. مادران با اتخاذ روش‌های تربیتی مناسب و تربیت جنسی دختران خود را برای ورود به اجتماع آماده می‌کنند.

دختر نوجوان در حال دست یابی به تفکر انتزاعی است؛ یعنی می‌تواند قواعد و قضایای منطقی را درک کند. بنابراین ممکن است با مادر بحث کند و افکار و عقایدش را به چالش بکشاند یا ممکن است خواسته‌های مادر را نپذیرد. پس بهتر است خواسته‌های خود را با بیان دلیل و استدلال مطرح کنید.دلیل نگرانی‌های خود را با او در میان بگذارید و احــترام به فرزندان را فراموش نکنید. اگر دختر شما احساس کند که می‌تواند با شما درباره هر موضوعی صحبت کند و مشورت بگیرد، هر موقع مشکلی داشته باشد به شما مراجعه خواهد کرد.

دختر نوجوان به دنبال شناخت خودش در همه حوزه‌های زندگی و دست یافتن به یک هویت مستقل است. انتخاب محدوده آزادی می‌تواند یکی از سخت‌ترین وظایف پدر و مادرها باشد. در سنین نوجوانی دوستان و همسالان برای فرد اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. ممکن است نوجوان برای پذیرفته شدن و احساس تعلق، همنوایی، شبیه شدن با آن‌ها را انتخاب کند.به طوری که بودن در میان همسالان و تشابه با آنان به یک نیـاز اساسی یک نوجوان در دوران نوجوانی تبدیل می‌شود. فراهم کردن امکان آزادی و استقلال بیشتر همراه با نظارت صحیح و متعادل می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

دختران نوجوان از ترس مخالفت‌های والدین معمولا در مورد جاهایی که می‌روند دروغ می‌گویند بهتر است این اجازه را به او بدهید که با دوستانش قرار بگذارد به شرط این که دقیقا بدانید با چه کسانی و کجا می‌رود. نقش مادر در تربیت فرزندان مخصوصا دختران نوجوان اهمیت ویژه‌ای دارد که نباید ساده انگارانه از کنار آن گذشت.برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نقش مادر در تربیت فرزندان کلیک کنید.

در دوران نوجوانی برقراری رابطه مادر و دختر، سخت‌تر از پیش خواهد بود. برای برقراری ارتباط با او از هر فرصتی استفاده کنید. لازمه برقراری چنین ارتباطی محکم بودن رابطه تان از دوران کودکی است، بسیاری از مادران توصیه‌های مـشاوره خانواده را نادیده گرفته و در دوران نوجوانی فرزندان به فکر تغییراتی اساسی می‌افتند. در ادامه به بررسی راه‌هایی برای برقراری ارتباط می‌پردازیم:

دختران در این سن کمی زودرنج می‌شوند و ممکن است برای مسائل عادی و کوچک هم احساس ناراحتی بکنند. سعی کنید او را درک کنید و با او همدلی کنید. می‌توانید از خاطرات و نگرانی‌هایی که خودتان در دوران نوجوانی داشتید با او صحبت کنید. مقاله رفتار صحیح با نوجوان را مطالعه کنید.

دوران بـلوغ جسمی دختران و نوجوانی با تغییرات هورمونی همراه است. ورزش کردن به تنظیم هورمون‌ها و افزایش متابولیسم و بهبود خواب کمک می‌کند. دختر خود را برای انجام مرتب ورزش تشویق کنید.

با فرزند نوجوان خود در رابطه با مسائل جنسی صحبت کنید. نوجوانانی که با خانواده خود ارتباط سالمی‌ ندارند، عشق را در مکان‌های نامناسب جستجو خواهند کرد. قطعا شما نمی‌خواهید که دختر شما به دلیل عدم آگاهی در مکانی نامناسب  و با فردی نامناسب ارتباط برقرار کند. بهترین راه این است که به فرزند خود اطلاعات کافی در این زمینه بدهید. مطالعه مقاله تـربیت جنسی کودکان اطلاعات مفیدی را در این زمینه در اختیارتان قرار می‌دهد.

هرگز دختر خود را به خاطر نقطه ضعف هایش تحقیر نکنید و او را با دیگران مقایسه نکنید. سعی کنید نقاط قوت او را پررنگ کنید. او را همان طور که هست بپذیرید و از او متناسب با توانایی‌ها و سطح رشــد روانی و عاطفی او انتظار داشته باشید. به او در پیدا کردن استعدادها و رفع نقاط ضعف کمک کنید.

گاهی والدین به خصوص مادر، به دلیل نگرانی زیاد در مورد دخترشان او را تحت فشار و محدودیت زیاد قرار می‌دهند. بيشتر مادران دوست دارند دخترشان را کنترل کنند و فکر مي کنند او هنوز يک دختر بچه است.معمولا مادرها دلسوزانه نصيحت می‌کنند اما دخترها منتقدانه می‌شنوند. در برابر فشار و کنترل بیش از حد والــدین کنترل گر به دروغگویی روی می‌آورند. سعی کنید به جای کنترل افراطی، مهارت رو به رو شدن با خطرات و مــهارت‌های زندگی را به او بیاموزید.

دختر نوجوان به دنبال کسب استقلال است پس بهتر است مسئولیت‌هایی به او واگذار کنید. انتظارات را متناسب با سطح شناختی و توانایی‌های دختر خود تنظیم کنید. انجام دادن تمام کارها برای فرزند، او را به فردی مسئولیت گریز تبدیل می‌کند که در آینده هم توانایی مدیریتی لازم برای اداره زندگی خود را نخواهد داشت و به شکل گیری اخــتلال شخصیت وابسته در او منجر می‌شود.

محیط پر تنش، دختر نوجوان را از محیط خانه و والدین خود دور می‌کند و به سمت همسالان و دوستان سوق می‌دهد. به دختر خود محبت کنید به گونه ای که آن را در رفتار و گفتار شما ببیند و احساس کند. اظهار محبت رابطه ای دوستانه بین شما به وجود می‌آورد و شما را به هم نزدیک می‌کند.

کسب اطلاعات در مورد تغییراتی که ممکن است با دوره نوجوانی همراه باشد به شما در اتخاذ تصمیم‌ها و اعمال نظارت صحیح کمک خواهد کرد. هر چه بیشتر در زمینه چالش‌های بــحران نوجوانی اطلاعات کسب کنید کمتر در رویارویی با مسائل غافلگیر خواهید شد.

خواسته‌ها و انتظارت خود را به طور واضح و مشخص بیان کنید. بهتر است خواسته‌های خود در مورد رابطه با دوستان، زمان برگشتن به خانه و …  به روشنی بیان شود. با ذکر دلایل منطقی قــوانین در خانه و انتظارات خود را بیان کنید. قوانینی برای ایجاد یک رابطه خوب در نظر بگیرید و آن‌ها را به طور ثابت اجرا کنید. در مورد مسائلی که باعث ناراحتی شما می‌شود با او صحبت کنید.

با رفتار خود نشان دهید که به دختر خود اعتماد دارید، و به او در افزایش اعتماد به خودتان کمک کنید. به او بیاموزید ما در برابر اعتمادی که به هم داریم مسئول هستیم. مــادر شدن می‌تواند بسیار برایتان چالش برانگیز باشد؛ چرا که مجبور می‌شوید صفاتی را از جمله اعتماد کردن در خود تقویت کنید.

زمانی که دختر نوجوان شما مسئولیتی را به درستی انجام می‌دهد او را تشویق کنید و هنگام انتقاد از او، به کار اشتباهی که انجام داده است اشاره کنید نه این که کلا او را به خاطر کاری که انجام داده است مورد انتقاد قرار دهید.

سعی کنید زمان کافی با دختر خود سپری کنید و به حرف‌های او گوش دهید. خیلی دوستانه و صمیمی با او در مورد افکار و اهدافش صحبت کنید. به او نشان دهید که او را دوست دارید و برای اهدافش اهمیت قائل هستید. گاهی بدون دليل به دختر نــوجــوان خود سر بزنيد، او را در آغوش بگيريد و هديه کوچکی برای او بخريد.

برخی از مادران با انتقاد و ایرادگیری مداوم و با لحنی خشن سعی می‌کنند دختر خود را کنترل کنند. بهتر است با لحنی دوستانه و رفتارهای معقول و مناسب روی او تاثیر بگذارید. انتقاد زیاد و دست کم گرفتن توانایی‌های او باعث می‌شود اعــتماد به نفس خود را از دست بدهد، استعدادها و توانایی‌های خود را نشناسد و برای کسب موفقیت تلاش نکند. برای تقویت ارتباط دوستانه با دختر خود سعی کنید انــتقاد سازنده داشته باشید و نکات مثبت و خوبی را که در وجود او هست بیان کنید. این گونه خودش را باور می‌کند و متوجه استعدادها و توانایی هایش می‌شود.

بعد از مادر شدن دیگر باید سعی کنید یک طرفه به مسائل نگاه نکنید و دیدگاه دختر نوجوان خود را نیز درک نمایید. از او حمایت کرده و او را تحسین کنید؛ این گونه به او قدرت دهید تا فردی با اعتماد به نفس شود، درنتیجه با اضطراب کمتر و احساس ارزشمندی بیشتر با بسیاری از مشکلات زندگی رو به رو خواهد شد و به شیوه مناسب تری آن‌ها را حل خواهد کرد. باید به او ثابت کنید بدون توجه به این که چگونه عمل می‌کند برای او به عنوان یک فرد ارزش قائل هستید و او را با تمام کاستی‌ها می‌پذیرید. در صورتی که رابطه مادر و دختر خدشه دار شود مشورت با یک روانـشناس خوب می‌تواند راه‌گشای شما باشد.

ارتباط با نوجوان یکی از سخت ترین و چالشی ترین مراحل در زندگی والدین و مخصوصا مادران است. چرا که مادران زمان بیش تری را نسبت به پدران با فرزندان می گذراند. در صورتی که مادر نتواند ارتباط صحیحی با فرزند خود برقرار کرده و رفتار درستی با او داشته باشد، دوران نوجوانی به خوبی سپری نمی شود و مشکلات جدی در آینده به وجود خواهد آمد.اما از سوی دیگر رفتار با نوجوان کار چندان راحتی نیست و به همین دلیل لازم است که والدین حتما از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرند. اما با این حال بسیاری از والدین با وجود اهمیت بسیار زیادی که برای ســلامت روان فرزند نوجوان خود قائل هستند، به دلایل متعددی همچون کمبود وقت و یا مسائل مالی از مراجعه حضوری به روانشناس خودداری می کنند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با گرد آوری کادری متخصص و با تجربه این امکان را مهیا کرده تا در هر کجا که هستید بتوانید به راحتی و بدون معطلی با متخصصان صحبت نمایید. هزینه جلسات مشاوره تلفنی نسبت به حضوری بسیار کم تر و مقرون به صرفه تر می باشد اما کیفیت خدمات مشاوره تغییری نخواهد کرد. متخصصان حامی در خدمت شما هستند تا یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

به طور کلی فرزندان نسبت به والدین خود عشق ذاتی و غریزی دارند اما از طرفی انتظار دارند تا مادر نیازهای روحی روانی و مادی آن‌ها را تأمین کند. بی‌توجهی مادر به دختر، عدم تأمین نیازهای روحی و شخصیت خودشیفته در مادران می‌تواند علت تنفر فرزند باشد.

پیش از هر چیز سعی کنید پذیرای فرزند خود در این رابطه باشید. ارتباط با جنس مخالف در دوران نوجوانی امری طبیعی است. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورت تمایل دختران به صحبت در این رابطه با او همراه شوید و از او استقبال کنید.

در عین حال می‌توانید قوانینی را برای او تعیین کنید و بر حدود روابط او کنترل داشته‌باشید. اگر ارتباط مادر با فرزند دخترش از همان ابتدا صمیمانه باشد هیچ‌گاه به سمت آسیب‌های موجود در رابطه عاطفی کشیده نمی‌شود و خود کنترلی را در خود تقویت می‌کند.

 

ثبت دیدگاه فقط برای اعضای سایت امکانپذیر است. لطفا
ثبت نام کنید.

هنر زندگی اولین سامانه مشاوره روانشناسی تخصصی کشور با مجرب ترین مشاوران روانشناسی پاسخگوی سوالات و مشکلات شما در زمینه های مشاوره خانواده ، ازدواج ، طلاق ، تربیت کودک ، جوانان ، مهارت های ارتباطی ، ترک اعتیاد ، مشاوره روانشناسی ، روان درمانی و … می باشد. به امید زندگی شاد و سالم برای یکایک مردم ایران…

با عضویت در خبرنامه، از جدیدترین و بهترین کتاب ها و مقالات روانشناسی اطلاع پیدا کنید…

© کلیه حقوق برای حامی هنر زندگی محفوظ می باشد. انتشار مقالات با ذکر منبع بلامانع می باشد.

نحوه برخورد با دختر نوجوان، در رشد و ادامه زندگی او در بزرگسالی، نقش بسیار پر رنگی دارد. علی الخصوص در انتخاب همسر. بسیاری از والدینی که از رفتارهای فرزند دختر خود رضایت ندارند و به مرکز مشاوره مراجعه می کنند، دارای رابطه ی مناسبی با دختر نوجوان و یا جوان خود نیستند.

آن ها عنوان می کنند که دختر نوجوان درس نمی خواند و یا به طور افراطی از موبایل، اینستاگرام و تلگرام استفاده می کند. گویی دختر نوجوانشان معتاد به موبایل شده است.

در بیشتر مواقع نیز پای یک پسر غریبه هم در میان است و به اصطلاح دختر نوجوان، دوست پسر دارد. البته شکایت والدین همیشه محدود به این چند مورد نمی شود و موارد بسیار شدید تری را نیز شامل می شود.


با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

حواستان باشد بزرگترین اشتباهی که دخترتان را از شما دور می کند، تحقیر کردن او در جمع و حتی در خلوت است. او را به خاطر نقطه ضعف هایش تحقیر نکنید و موفقیت های دیگران و شکست هایش را بر سرش نکوبید.

دخترتان را همانطور که هست بپذیرید و از او به تناسب استعدادها و توانایی هایش انتظار داشته باشید. مطمئن باشید او نیز استعدادها و توانایی های خودش را دارد. در پیدا کردن استعدادهایش و رفع نقاط ضعفش به او کمک کنید.

گاهی والدین آنقدر نگران دختر نوجوانشان هستند که او را شدیدا محدود می کنند و تحت کنترل خود قرار می دهند اما متاسفانه دختران، در اکثر موارد، در برابر فشار والدین به دروغگویی رو می آورند و در مورد فعالیت ها و دوستانشان به والدین دروغ می گویند.

بنابراین به جای محدودیت بیش از حد سعی کنید مهارت روبرو شدن با خطرات را به دخترتان بیاموزید، به او یاد دهید چگونه تنها به کلاس زبان برود، در برابر شماره های ناشناسی که به او زنگ می زنند یا برایش پیامک می فرستند چه واکنشی بهتر است داشته باشد.

در نحوه برخورد با دختر نوجوان به او مسئولیت هایی را واگذار کنید. نباید همه کارهایش را شما انجام دهید. اینکه اجازه نمی دهید دست به سیاه و سفید بزند، همه کارهای خانه و حتی کارهای شخصی او را انجام می دهید، شما را تبدیل به یک مادر خوب نمی کند، بلکه باعث می شود دخترتان به یک فرد مسئولیت گریز تبدیل شود.

به او وظایفی را محول کنید و اجازه دهید مسئولیت کار و عواقب خوب و بدش کاملا به عهده خودش باشد.

اجازه دهید به فرزندتان که خودش را ابراز کند، اما برخی محدودیت ها وجود دارد که باید آن ها را در نظر بگیرید. دختر نوجوان شما ممکن است بخواهد یک لباسی را بپوشد که با آن موافق نیستید یا شاید بخواهد یک لباس مضحک گران قیمت داشته باشد.

به خاطر داشته باشید ارزش های خود را و سعی کنید به صحبت منطقی با او بپردازید. او ممکن است خود را با دوستانش مقایسه کند، پس او را از خود دور نکنید و اجازه دهید انتخاب کند. برای نحوه صحیح برخورد با پرخاشگری دختر نوجوان در کنار او باشید.

اگر دختر نوجوانتان را می بینید غم انگیز است از او علت را بپرسد و اگر او نمی خواهد صحبت کند، هیچ مشکلی وجود ندارد. اما شما می توانید شانه و تکیه گاهی باشید که او روی آن گریه کند.

به او بگویید که همیشه دوست دارید حرف های او را بشنوید. به خاطر داشته باشید که شما خودتان مانند او بودید، اما از آن زمان به خوبی گذر کرده اید. گاهی ممکن است تمایلی به حرف زدن نداشته باشد، بنابراین فقط کنار او بمانید بدون آنکه او را مجبور به حرف زدن کنید.

اگر بخواهم بگویم که فرزند شما چگونه همسر آینده اش را انتخاب می کند، موضوع رفتار پدر را باید اشاره کنیم. هر چقدر پدر مهربان تر و منطقی تر برخورد کند، احتمالاً فرزندش در آینده ازدواج موفق تری خواهد داشت.

هر چقدر رفتار پدر با دختر نوجوان، نامناسب و ناپسند باشد، احتمال آسیب به او و یا انتخاب غلط همسر در آینده بیشتر خواهد بود. در واقع به طور ناخودآگاه، دختر نوجوان شما، فرزندی شبیه به پدر و یا جانشین پدر را انتخاب خواهد کرد.


اولین و مهمترین پایگاه و تکیه گاه برای دختر نوجوانتان باید خانه ای باشد که در آن زندگی می کند. سعی کنید محیط خانه را آرام نگاه دارید. محیط پرتنش و پر از دعوای خانوادگی او را از خانه و والدین فراری خواهد داد.

با او صحبت کنید. از او مشورت بخواهید. زمانی که اظهار نظر می کند، مکث توأم با تفکر داشته باشید تا به باارزش بودن زمینه های ذهنی خودش فکر کند. حتی از او راهنمایی بخواهید. مسائلی را مطرح کنید و طوری نشان دهید که شما مشتاقانه منتظر راهنمایی ها و ایده های خلاقانه او هستید.

در رابطه با مراحل رشد انسان و تغییرات هر مرحله به ویژه نوجوانی تا آنجا که می توانید اطلاعات کسب کنید. هر قدر دانش شما درمورد نحوه برخورد با دختر نوجوان بیشتر باشد، کمتر در رویارویی با مسائل غافلگیر و مستأصل خواهید شد. علاوه بر این با فرزندانتان نیز در مورد ویژگی های سن نوجوانی صحبت کنید.

مثلا وقتی دختر نوجوانتان بداند همه دخترهای هم سن و سالش نگران ظاهر و قیافه خودشان هستند و این یک ویژگی وابسته به سن است بیشتر احساس آرامش خواهد کرد.

می توانید در این مورد حتی از خاطرات خودتان هم با او حرف بزنید و به او بگویید شما هم در نوجوانی نگران جوش های صورتتان بوده اید و فکر می کردید همیشگی خواهند بود و اینکه این موضوع در آن زمان چقدر ذهنتان را به خود مشغول کرده بود اما حالا اثری از آن ها نمانده است.

گاهی خیلی از مشکلات بین شما و او به این خاطر اتفاق می افتد که به روشنی و وضوح با او صحبت نمی کنید. بهتر است خواسته هایتان را در مورد رابطه با دوستان و همکلاسی ها، زمان برگشتن به خانه، شرکت در مهمانی ها و استفاده از اینترنت، موبایل و … مشخص کنید.

به روشنی با ذکر دلایل منطقی قوانین و انتظارات خود را توضیح دهید.

مهارتی مهم که دختران نوجوان باید یاد بگیرند «تصمیم گیری» است. دختران را در تصمیمات خانواده شریک کنید. مثلا در انتخاب پرده و دکوراسیون خانه نظر او را بپرسید.

او را در موقعیت هایی قرار دهید که تصمیم گیرنده نهایی خودش باشد. یادگیری مهارت تصمیم گیری در دوران نوجوانی به او کمک می کند در تصمیم های مهم زندگی به درستی عمل کند و همه جوانب یک امر را بسنجد.


دختر نوجوان شما دوست دارد بیشتر وقتش را در اتاقش تنها باشد، شعر بخواند یا حتی برای درس خواندن تنها در اتاقش بنشیند و در اتاقش را ببندد. دوست دارد یک حریم خصوصی داشته باشد.

وقتی در اتاقش را می بندد، اتاقش را قلمرو سلطنت خود فرض می کند. دوست دارد هر طور خودش دوست دارد در آنجا پادشاهی کند. به خواسته او، تا حدی که قوانین خانه تان اجازه می دهد، احترام بگذارید و هرگز سرزده و بدون اینکه در بزنید به اتاقش وارد نشوید مگر اینکه یک دلیل منطقی و مهم داشته باشید.

دخترتان تا زمانی که باور نکند به او اعتماد دارید به شما اعتماد نخواهد کرد و تلاشتان بی فایده خواهد بود. اعتماد یک پل دوطرفه است، بنابراین به او اعتماد کنید و این را با رفتارتان به او نشان دهید و به او بیاموزید ما در برابر اعتمادی که به هم داریم، مسئول هستیم.

البته فراموش نکنید اعتماد باید آگاهانه و هوشیارانه باشد، بهتر است این اعتماد را از سال های آغازین نوجوانی شروع کنید.

وقتی کار یا مسئولیتی را به خوبی انجام می دهد از او تشکر کنید و به خاطر کار خوب تحسینش کنید. منطقی و درست از او تعریف و تمجید کنید، به کار خوبی که انجام داده است، اشاره کنید.

این اصل را هنگام انتقاد کردن از او هم رعایت کنید و به کار اشتباهی که انجام داده است اشاره کنید و کل وجود او را به خاطر کار اشتباهی که انجام داده، زیر سوال نبرید.
چند قانون در برخورد والدین با نوجوانان

چگونه با نوجوانان ارتباط برقرار کنیم؟ ۵ مشکل رایج بین نوجوانان


درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

نوجوانی یکی از حساس ترین مراحل زندگی است که دختران از آن می گذرند ، زیرا در بسیاری از سطوح شاهد تغییرات بسیاری است و در شکل گیری شخصیت دختر و در طولانی مدت زندگی او نقش بسزایی دارد. در این مطلب از سایت همسر تایم قصد داریم به مهمترین نکات برای برخورد با دختر نوجوان در خانواده بپردازیم.

 

سایر مطالب پیشنهادی همسر تایم :

مواد لازم برای خوشبختی خانواده

باورهای اشتباه والدین درباره بلوغ دختران

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

نحوه برخورد با نوجوانان از جانب والدین

 

مادر خاطرنشان می کند که دخترش با توجه به این که دختر شروع به توجه به ظاهر خود می کند ، تغییر قابل توجهی در رفتار خود ایجاد کرده است و تمایل دارد بیشتر اوقات خود را به تنهایی در اتاق خود بگذراند. وقتی او را با جنس مخالف می بینید ، نسبت به معالجه و اینکه در طبیعت عادی نیست ، احساس عصبی می کند. بنابراین ، ما اطمینان حاصل کردیم که به مادر 5 راه ارائه دهیم که از طریق آن بتواند با دختر نوجوان خود برخورد کند و احساسات او را بفهمد تا بتواند این مرحله را با امنیت کامل طی کند.

1- هنگام شروع بحث ، تحمل نشان دهید

لازم است مادر با توجه به اینکه این مرحله بسیار مهم است و به آرامش کامل نیاز دارد ، تحمل داخلی را نسبت به اعمال دختر خود آغاز کند. مادر باید سرسختی دختر خود را با ظرفیت زیادی بپذیرد و هر وقت ممکن باشد ذهن خود را بر او طولانی کند. این علاوه بر نشان دادن احساس غم و اندوه نسبت به آنچه انجام داده و رفتار بد او برای اینكه احساس نكنیم آنچه انجام داده است عادی است. یعنی پاسخ به موضوع باید خنثی باشد ، مراقبت از اینكه دختر را در یك درگیری قرار ندهید ، زیرا احساس خواهد كرد كه راحتی او در روابطی است كه بین او و جنس مخالف آغاز شده است و نه در داخل خانه در آغوش مادر. باید به خوبی درک شود که همه نوجوانان در آن حضور دارند.

2- از زبان گفتگو استفاده کنید

زبان گفتگو یکی از راحت ترین زبانها در برخورد بین افراد و یکدیگر است ، بنابراین اگر از آن برای دختر خود استفاده کنید تا از درگیری با او جلوگیری کرده و احساس کند که نزدیکترین دوست او هستید ، چه می کنید؟ گفتگوی نرم و استفاده از اصل مشاوره معمولاً در گفتگو ، به احساس دختر شما در خانه کمک می کند. همچنین کار می کند تا وی را به روشی مناسب تر از گذشته به امور نگاه کند و ذهن خود را در همه جوانب زندگی اش کنترل کند. این علاوه بر نیاز به داشتن صبر و تحمل زیاد است ، با توجه به اینکه رفتار بد و غیرمنتظره زیادی را از طرف دخترتان مشاهده خواهید کرد. سعی کنید در این مرحله استحکام و خوش بینی در برخورد با دختر خود را با هم مخلوط کنید. { برخورد با دختر نوجوان = Dealing with a teenage girl }

 

به دخترتان گوش فرا دهید و از او ابراز همدردی کنید. اما مراقب باشید در ابتدا توصیه خاصی به او ندهید ، با توجه به اینکه این توصیه از طریق چهره و بینایی شما خواهد بود و به هیچ وجه آن را بیان نخواهد کرد. با این حال ، شما می توانید تعدادی از سؤالاتی را که از طریق آنها می توانید به اطلاعات مهمی برسید بپرسید که از طریق آنها می توانید عقیده سازگار با تفکر دخترتان را تشکیل دهید. برخی از این تصمیمات را در مورد او بگیرید و مطمئن شوید که او بسیار خوشحال خواهد شد و به شما نزدیک خواهد شد و نسبت به شما احساس اطمینان خواهد کرد. شما همچنین می توانید این فرصت را به او بدهید که آزمایش را خودش انجام دهد تا او در مورد اشتباهات خود و آنچه در زندگی آینده خود باید انجام دهد بدون آنکه دوباره به آن توجه کند یاد بگیرد.

برخورد با دختران نوجوان واقعاً استرس زا است و برای رسیدن به نتایج مطلوب صبر بیشتری می طلبد. زیرا اعمال آنها بی پروا بوده و اصلاً محاسبه نمی شود. که نیاز به تقویم صحیح تری دارد. بنابراین ، همیشه توصیه می شود که با دختر زیاد برخورد نکنید و سختگیرانه برخورد نکنید تا این امر عواقب نظامی نداشته باشد. بین استحکام و ظلم تفاوت زیادی وجود دارد. تنها چیزی که باید منتظر بمانید این است که آرام باشید و سپس تهدید کنید که اگر اصرار به سمت خود داشته باشد ، او را به شدت مجازات خواهید کرد. متوجه خواهید شد که او سعی خواهد کرد به سرعت کنترل و آرام شود. بنابراین آرام باشید و کمی از آن دوری کنید تا زمانی که مطمئن شوید که شما دو نفر در شرایط آرامش کامل هستید پس با هم صحبت کنید تا بتوانید موضوع را رسیدگی کنید.

5- مراقب حریم خصوصی دختر خود باشید

برای احترام به حریم خصوصی دخترتان ، به خصوص در مقابل او ، باید بسیار مراقب باشید. این امر مستلزم آن است که برای اعتماد به شما و اطمینان از اینکه حقیقت را نیز به شما می گویید ، رفتار آنها را به گونه ای که نمی توانید متوجه شوید ، نظارت کنید. احترام برای ایجاد روابط قوی اجتماعی ضروری است. همیشه محبت خود را نسبت به دخترتان آغاز کنید تا احساس کنید که همیشه به او نزدیک هستید ، که این باعث افزایش احساس راحتی روانی در زندگی می شود.

از اینکه زمان ارزشمندتان را به مطالعه این مطلب از سایت همسرتایم در رابطه با نحوه برخورد با دختر نوجوان اختصاص دادید، بی نهایت سپاسگزاریم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

همسرتایم ، سایتی است برای آموزش رفتارهای درست به زنان و مردان با دسته بندی های متنوع شامل : مسائل جنسی، رفتارهای متقابل با همسر، حل مشکلات در خانواده و مسائل مربوط به فرزندان و همچنین تناسب اندام و زیبایی.


Email address:

مقالات پر بازدید :

آموزش شب زفاف

بهترین مارک کاندوم

کاپ قاعدگی

گوشت کوب های تک کاره و چندکاره

خوش منظره ترین کلبه های ساحلی و جنگلی

یكی ازبزرگ‌ترین مشكلات بین والدین و فرزندان درنوجوانی، پرخاشگری و خشم فرزندان است

 

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

سال‌ها منتظر بوده‌اید كه كودكی فرزندتان تمام شود تا نوجوانی و جوانی‌اش را ببینید. خوش‌بینانه برایش نقشه‌ها وآرزوهای زیادی هم داشته‌اید اما حالا كه درآستانه بلوغ قرار گرفته، با گوشه‌گیری، ناسازگاری‌ها و بعضی‌رفتارهای عجیب و غریبش، درجا ذوق‌تان را كور می‌كند! با نوجوانی مواجه می‌شوید كه هیچ شباهتی به آنچه در رویا داشتید،ندارد كه هیچ، از برقراری یك ارتباط كلامی ساده هم با شما عاجز است.كم كم كلافه می‌شوید و با كلافگی‌تان اوضاع از آن چه بود هم بدتر می‌شود تا جایی كه به بن‌بست واقعی می‌رسید. موقعیت بد و ناامیدكننده‌ای است اما انگار كاری هم برایش نمی‌شود كرد. ما این بار با حضوردكترنصیردهقان، پزشك، نویسنده و مدرس مهارت‌های زندگی درباره این بن‌بست‌ها وراه‌های خلاصی ازآنها حرف می‌زنیم. ما به شما می‌گوییم برای اینكه به آن بن‌بست معروف نرسید، بهتراست ازكدام مسیر بروید؟ والدین محترم، جهان یك كاسه شده است!درعصرتكنولوژی كه انواع متنوع و بی‌شماری ازاخبار و اطلاعات با ماهواره و اینترنت دركسری از ثانیه درهمه جای دنیا قابل دسترسی است، بچه‌ها هم از قافله عقب نمانده و خیلی وقت‌ها درآگاهی از آخرین اطلاعات از پدر و مادرشان هم جلوتر هستند! فرزند شما می‌داند دركانادا و بلغارستان چه خبراست. از آزادی‌های درست و نادرست موجود برای نوجوانان سرزمین‌های دیگر هم آگاه است و حتی ممكن است خواهان امكانات مدارس آنها باشد؛ بنابراین دائما درحال مقایسه وجست‌وجوست.آگاهی نسبی بچه‌ها و به خصوص نوجوانان ازوضعیت زندگی درنقاط دیگر جهان، خیلی وقت‌ها به اختلافات‌شان با پدر و مادرها دامن می‌زند و توقعات ویژه‌ای ایجاد می‌كند كه به دلیل موانع اقتصادی، فرهنگی یا شرعی قابل دستیابی نیستند؛ بنابراین خوب است قبل ازاینكه در ذهن كودكان و نوجوانان ابرهای زندگی خیالی با الگوی اینترنتی یا ماهواره‌ای واقعیت را به‌طوركامل بپوشاند، دركنارشان باشید و با حرف زدن درباره واقعیات فرهنگی، شرایط اقتصادی و دركل مختصات زندگی دركشورخودشان، ازشكل‌گیری یك شكاف بزرگ جلوگیری كنید.این صحبت كردن باید عاری از هر نوع تحمیل عقیده و نصیحت بوده و تنها یك تعامل صمیمانه برای نمایش واقعیت برای فرزندان باشد. نكته مهم دیگر اینكه باید صحبت‌ها تداوم داشته باشد وتوقع نداشته باشید با یك بار گفت‌وگو نوجوان‌تان را برای همیشه متحول و سربراه كنید.ازدنیای بچه‌های‌تان جا نمانیدبرای اینكه بتوانید به فرزندان‌تان نزدیك شوید، یك شرط لازم و مهم وجود دارد و آن هم آشنایی با دنیایی است كه آنها درفضایش زندگی می‌كنند. دنیای بازی‌های پلی استیشن، اپلیكیشن‌ها، گروه‌های اجتماعی موبایلی و دنیایی كه درآن اینترنت نقش مهمی را بازی می‌كند.واقعیت این است كه ما درشرایط گذار از دنیای سنتی به دنیای مدرن هستیم؛ پس لازم است پدر‌‌‌‌و مادرها هم خودشان را دائم به‌روز‌رسانی كنند تا وقتی با فرزندان‌شان صحبت می‌كنند،از نظر آنها، بیسواد، سنتی و عقب‌مانده از دنیای جدید به نظر نرسند؛ بنابراین اگر می‌خواهید فرزندان‌تان شما و اظهارنظرهای‌تان را قبول داشته باشند، باعصرتكنولوژی جلو بیایید و حتی گاهی از خودشان برای این كار كمك بگیرید.برای نمونه وقتی شما دنیای وسیع اپلیكیشن‌ها را بشناسید،دیگر ساعت‌ها مشغولیت نوجوان یا جوان‌تان با این ابزار باعث نمی‌شود فكر كنید كه او علاف و بی‌فكر است بلكه احتمالات مثبت دیگری را هم درنظر می‌گیرید و كلا اظهار نظرهای‌تان درست‌تر و سنجیده ترخواهد بود.

 

 

تخته‌ای كه معجزه می‌كند احتمالا برای اكثر شما پیش آمده كه نتوانسته‌اید همه حرف‌های‌تان را به پدر، مادر، همسر وحتی فرزندان خود بیان كنید و چه بسیار مشاهده شده كه نگفتن همین حرف‌ها و حل نشدن كدورت‌های به ظاهر كوچك، رفته رفته بزرگ و بزرگ‌تر شده تا اینكه به انبار دینامیتی در آستانه انفجار تبدیل می‌شود. حالا خبرخوب این است كه تمرین تخته سفید در بهبود روابط خانوادگی و كمك به حل این مشكل به راحتی معجزه می‌كند.دكتردهقان دراین باره می‌گوید:«در این تمرین هر نفر برای خودش یك تخته سفید دارد و یك تخته سفید نیز در محل اتاق نشیمن خانه گذاشته می‌شود.در طول هفته، هر كس حرف‌ها، درددل‌ها و نكاتی را كه نمی‌تواند رو در رو بیان كند، داخل آن می‌نویسد وآنها را به صورت هفتگی در اختیاركسانی كه مخاطبش هستند، قرار می‌دهد؛ مسائل مشترك خانوادگی هم در تخته سفید مشترك در اتاق نشیمن بیان می‌شود. این تمرین را از همین هفته در خانه اجرا كنید و از تاثیر فوق‌العاده آن لذت ببرید.»نكته طلایی اینكه به‌طوركلی نوشتن می‌تواند راه‌حل مناسبی برای تبادل احساسات و حتی بیان اسرار باشد. شما می‌توانید با گذاشتن یادداشت‌های كوچكی برای فرزندان‌تان و جواب خواستن با همین سبك از آنها دریچه تازه‌ای برای ارتباط با آنها باز كنید كه خیلی وقت‌ها بهتر ازصحبت شفاهی جواب می‌دهد.وقتی نوجوان «اینترنت باز»  است. . .این روزها گله و نگرانی عده زیادی از والدین، وقت‌گذرانی بیش از اندازه فرزندان‌شان با اینترنت است. به‌طوری كه گفته می‌شود دربعضی از خانواده‌ها زمان گفت‌وگو بین پدرو مادر با فرزندان به سه دقیقه در روز كاهش پیدا كرده است. محیط جذاب و متنوع اینترنت به صورتی است كه گاهی باعث اعتیاد نوجوانان به اینترنت می‌شود و ناگفته پیداست راه‌حل این مشكل هم غرزدن و گله كردن از این وضع نیست.خوب است استفاده ازاینترنت و ماهواره و حتی پلی‌استیشن درخانه «محدودیت زمانی»داشته باشد؛ یعنی قبل از اینكه فرزندتان به این ابزار وابسته شود، از اعتیادش جلوگیری كنید كه البته این به تنهایی كافی نیست وبرای ساعات فراغت ایجاد شده به دلیل جدایی از اینترنت یا موبایل، باید برنامه داشته باشید. كلاس ورزش، كلاس‌های هنری یا مهارتی كه فرزندتان به آن علاقه دارد وحتی انجام فعالیتی مثل غذا و شیرینی پختن یا ساخت وسایل خلاقانه با استفاده ازسایت‌های خلاقیت اینترنتی می‌تواند جایگزین خوبی برای اینترنت باشد.وحالا مصائب شیرین. . .درسنین نوجوانی امكان دارد فرزند شما به‌طور طبیعی به جنس مخالف تمایل و علاقه نشان دهد یا حتی به‌طورجدی و عمیقی خودش را دریك ماجرای عاطفی غرق كند. درچنین وضعیتی گفتن جملات بازدارنده هیچ كمكی نخواهد كرد و بهترین رویكرد این است كه قبل از وقوع هرماجرای عاطفی جدی و مهمی به صورت نامحسوس پیام‌های‌تان را درباره عشق واحساساتی ازاین دست به او برسانید.مهم‌ترین پیام هم این است كه یك: به جنس مخالف احترام بگذار و دو: به او صدمه نزن. باید به نوجوانان آموخت كه اگر دوست دارید عشق واقعی را تجربه كنید، ابتدا باید شناخت درستی از دنیای زنانه و مردانه و تفاوت عمیق آنها داشته باشید وخوب است به جای اینكه منتظر بمانید تا فرزندتان درمورد این مسائل، سوالی را مطرح كند،از بهانه‌های مختلف برای صحبت با او دراین موارد استفاده كرده وتفاوت درك ونیازهای دختران و پسران از عشق را برایش توضیح بدهید.صحبت از اینكه عشق برای پسرها اغلب خالی از رویاپردازی برای ازدواج است اما دختران پسرمورد علاقه‌شان را مرد رویاها تصور كرده وبه‌طور جدی به زندگی با آنها فكر می‌كنند، می‌تواند نگاه واقع‌بینانه‌ای نسبت به رابطه با جنس مخالف را به فرزندان شما بدهد. علاوه برهمه اینها خوب است ارزش زندگی سالم و رعایت بعضی از چارچوب‌های اخلاقی را برای فرزندان‌تان جا انداخته و به خصوص به پسران این باور را بدهید كه احترام گذاشتن به كسی كه دوستش دارند،بدون اینكه به او نگاه «صرفا جنسی» داشته باشند، از ضعف یك مرد نیست بلكه نشانه درك درست او از یك رابطه انسانی وعاطفی سالم و قابل احترام است. 

در سنین نوجوانی و جوانی، بچه‌ها  به‌طور جدی می‌خواهند نشان دهند كه دیگر بزرگ شده‌اند

   تولید خشم را متوقف كنید!

یكی ازبزرگ‌ترین مشكلات بین والدین و فرزندان  خشم و پرخاشگری نوجوانان است كه شاید باورنكنید اما جلوگیری ازآن راه‌حل ساده‌ای دارد؛ راه‌حل این است كه دستگاه «تولید خشم »را از برق بیرون بكشید! شاید بگویید این دیگرچه حرفی است. خب اجازه بدهید كمی توضیح بدهیم:مقایسه مداوم فرزندان آن هم ازكودكی با بچه‌های فامیل، دوستان و حتی همبازی‌های مهد كودك‌شان باعث می‌شود كه آنها درنوجوانی با توجه به سرخوردگی ناشی ازمقایسه و رقابت دائم، بیش ازحد معمول حساس و خشمگین باشند. خوب است بدانید بچه‌ها وقتی نمی‌توانند فاصله خودشان را با كسانی كه پدرومادر با آنها مورد مقایسه قرار می‌دهند، پركنند، احساس شكست و طردشدگی خواهند كرد؛احساس تلخی كه مقدمه صدمات روانی زیادی است؛ بنابراین به جای مقایسه فرزندان‌تان با بقیه، به استعدادهای آنها و علایق‌شان توجه كرده و احترام بگذارید. با این كار اعتماد به نفس فرزندان‌تان رشد كرده و تقویت آنها درمسیری كه دوست دارند، باعث شكوفایی‌شان می‌شود؛ درنتیجه با توجه به توانایی‌ها و مهارت‌های‌شان، احساس برتری و سرآمد بودن كرده و در نوجوانی استرس كمتری را تجربه می‌كنند. همه این مسائل باعث می‌شود كه فرزند شما دیگر پرخاشگر نباشد.استقلال كنترل شده، واقعیت یا فریب؟دكتر دهقان درباره استقلال‌طلبی نوجوانان كه یكی از پررنگ‌ترین نشانه‌های گذرآنها از دوران كودكی به نوجوانی است، می‌گوید: «در سنین نوجوانی و جوانی، بچه‌ها در خانواده‌ها به‌طور جدی می‌خواهند به پدر و مادر نشان دهند كه دیگر بزرگ شده‌اند و می‌توانند آزادانه تصمیم بگیرند و رفتار كنند اما در طرف مقابل پدر و مادر‌ها هستند كه دوست دارند فكر كنند آنها هنوز كوچك هستند و باید به اصطلاح «استقلال كنترل شده»داشته باشند كه اغلب مشاهده می‌شود كه این«استقلال كنترل شده»هم در حد حرف باقی می‌ماند. در واقع منافع هر دو دسته در این است كه این طور فكر كرده و رفتار كنند؛ بنابراین تضاد شدیدی ایجاد می‌شود كه در پاره‌ای از موارد به دوری فرزندان از خانواده و انجام رفتارهای مخفیانه در آنها می‌انجامد.خب حالا راه‌حل چیست؟ پیشنهاد می‌شود كه خانواده‌ها با فرزندان‌شان به صورت دوستانه در خصوص «تمام مسائل»صحبت كنند و تا حدی صمیمی باشند كه فرزندان پدر و مادر خود را به عنوان محرم‌ترین دوست و بزرگ‌ترین حامی قلمداد كنند. در واقع با این كار، فرزندان دغدغه‌های پدر و مادر را بهتر درك می‌كنند و در طرف دیگر، خانواده حس آزادی و استقلال فرزند خود را كه یك حس ذاتی و طبیعی در اوست، بیشتر باور كرده و یك تعادل منطقی و عملی بین این دو حالت برقرار می‌شود.» با توجه به آنچه گفته شد، توصیه طلایی به والدین این است كه اگر می‌خواهید فرزندتان در زندگی خود اشتباهات بزرگی نكند، آزادی منطقی را در تصمیم‌گیری و رفتار به او بدهید و همیشه از دور در نقش یك حامی مراقبش باشید؛ به بیان دیگر، در مسیر زندگی فرزندان‌تان، نقش گاردریل و محافظ را در جاده زندگی بازی كنید و نخواهید كه یكسره فرمان زندگی‌شان را در دست داشته باشید.

 

منبع: مجله زندگی ایده آل/برترین ها

آنچه والدین باید بدانند

درمان بیش فعالی در کودکان بدون دارو

بهترین و با کیفیت ترین چای ساز ها

هتلتان برای سفر به استانبول رو انتخاب کنید

با هومسا، هر شهری که بری خونه داری!

جراحی ناهنجاری های فک و صورت

الان سفر کن، بعدا پرداخت کن!

کتونی بچگانه سبک و باکیفیت ◀قیمت تولیدی

با بهترین راهکارهای زیبایی دندان آشنا شوید

قالیشویی وخشکشویی مبل،خوشخواب وموکت

تعطیلات کجا میری؟همین حالا بلیطت رو بگیر!

قالیشویی مجهز و مکانیزه با قیمت مناسب

میشه با تخفیف سفر کرد*هومسا

سفارشت رو آنلاین ثبت کن و 20% تخفیف بگیر

ضروریت های مراقبتی در دوران ارتودنسی

انجام لیزر تحت نظر پزشک

گارانتی ارزانترین نرخ بلیط فقط در سفرمی

سفارش فالور اینستاگرام(پشتیبانی 24ساعته)

انتقال وجه ارزی خود با پی پال

انواع شال و روسری به قیمت عمده

فروش تور های خارجی به صورت اقساط

سفارش ست نوزادی با متریال الیاف طبیعی

پرسودترین ارزهای دیجیتال در کوتاه مدت

شارژ حساب و یا انتقال پول به اون سر دنیا

با کلاسینو همه نکات مهم درسی رو یادبگیر!

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

استایل عیدت با این مینی اسکارف تکمیل میشه!

کالا ها و خدمات منتخب

Makan Inc.| All Rights Reserved – © 2013 – 2022

بهترین هتل رو با توجه به شرایطت انتخاب کن

خوش منظره ترین کلبه های ساحلی و جنگلی

 

پدری می‌گوید: «چگونه با دختر هفده‌ساله‌ام رفتار کنم؟»مادری می‌پرسد: «چگونه با دختر پانزده ساله‌ام حرف بزنم؟»، «چگونه می‌توانم به دخترم کمک کنم که به‌درستی با احساس‌ها و عواطفش روبه‌رو گردد؟» و …

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

دختران خود را بهتر درک کنیم !

پدری می‌گوید: «چگونه با دختر هفده‌ساله‌ام رفتار کنم؟»

 

مادری می‌پرسد: «چگونه با دختر پانزده ساله‌ام حرف بزنم؟»، «چگونه می‌توانم به دخترم کمک کنم که به‌درستی با احساس‌ها و عواطفش روبه‌رو گردد؟» و …

 

محبت، بال پرواز در کودکان

کودک از زمانی که به دنیا می‌آید، دارای غریزه‌ها و تمایل‌هایی می‌باشد که برخی از آنها، بالقوه ‌هستند و مانند آتش زیرخاکستر به وقت خود، فعلیت پیدا می‌کنند . مانند ثروت‌اندوزی، امورجنسی و …

 

برخی دیگر از تمایل‌های کودک، بالفعل هستند یعنی پس از تولد، رشد ونمو می‌کنند مانند خوردن، گریه کردن، خوابیدن و …

کودک در رحم مادر، به‌طور کامل، متوجه کردار، گفتار و هیجان های بیرون، از طریق شریان‌های حیاتی مادر می‌باشد. پس از تولد نیز به‌طور کامل، در معرض کردار و رفتار اطرافیان قرار می‌گیرد و از سن دو سالگی به بعد، آماده‌ی بهره‌برداری می‌شود . بنابراین، دست نوازش پدر و مادر به‌ویژه پدر برای او، دارای اهمیت است.

 

توصیه می‌شود مادران و پدران، کودکان را بر سینه بفشارند تا ضربان قلب آنان با ضربان قلب کودک، درهم آمیخته شود و گرمی و حرارت محبت را لمس کنند.

 

آیا روش‌های تربیتی دختران با پسران تفاوت دارد؟

پدر و مادر باید بدانند از آن جایی که تمایل پسران با دختران فرق می‌کند، در برخی مسائل هم تفاوت دارند . نباید فراموش کرد که پسران، رفتار با جنس مخالف را از مادر می‌آموزند و دختران از پدر یاد می‌گیرند. بنابراین، اگر پدری طبیعت وجودی دختر خردسالی را نشناسد و آن‌طور که خودش می‌خواهد، با او رفتار کند، این مساله بین پدر و دختر، فاصله می‌اندازد.

 

دختران نیاز دارند کسی به صحبت‌های‌شان گوش دهد نه اینکه بدون شنیدن احساس‌های‌شان، از ابتدا راه‌حل ارائه شود. درباره‌ی پسران نیز مادران با مشکل مواجه می‌شوند زیرا پسران حتی اگر کوچک باشند،اعتماد به نفس را در این می‌بینند که خودشان از عهده‌ی مشکل‌های‌شان برآیند و نیاز به کمک بیش از حد یا ناز و نوازش ندارند.

درک رفتار

برخی از ما به‌طوركلی انتظار داریم که دختران در کارها همراهی‌مان کنند و پسران، یاغی و تنبل باشند، دختران را همیشه تشویق می‌کنیم که به مادران‌شان کمک کنند اما از پسران، انتظار کمک نداریم . (بیشتر بخوانید: نحوه رفتار با کودکان تنبل)

 

فرزندان‌تان را آن‌طور که هستند، بپذیرید، نه آن‌گونه که می‌توانند باشند .

 

اگر می‌خواهیم فرزندان‌مان، خود را انسان‌هایی با ارزش تصور کنند ، باید آنان را با تمام کاستی‌های‌شان بپذیریم. ما باور داریم که برای فرزندان‌مان، ارزش قائلیم و گاهی نیز آن را بازگو می‌کنیم اما بیش‌تر وقت‌ها، رفتار ما با گفتارمان تناسب ندارد. ما باید به آنان ثابت کنیم بدون توجه به این‌که چگونه عمل می‌کنند، برای آنان به عنوان یک فرد، ارزش قائلیم.

روبه‌رو شدن با یک دختر خشمگین

وقتی دختری از روی خشم، مادرش را بی‌ارزش می‌خواند، به احتمال‌ زیاد به علت خشمی‌ است که او نسبت به خود، احساس می‌کند. از این‌رو، این احساس را روی مادرش، فرافکنی می‌کند. بیش‌تر مواقع، وقتی یک دختر نوجوان، عصبانی می‌شود، نه تنها با آشوب هورمون‌ها و احساس‌هایش روبه‌روست، بلکه احساس بی‌ارزشی می‌کند. دختر نوجوان در این سن و سال، با یک به هم‌ریختگی درونی و بیرونی روبه‌ورست. این احساس را که به او دست داده، دوست ندارد و به همین دلیل، احساس خود را روی مادرش، فرافکنی می‌کند. مادری که به او اعتماد دارد، او را می‌شناسد و به شکلی عمیق، او را درک می‌کند.

مادر یک دختر نوجوان باید صبر و شکیبایی زیادی داشته باشد . باید دیدگاهی وسیع داشته باشد و او را به شکلی که لازم است، درک‌ کند. مادر می‌تواند اعتماد و اطمینان دخترش را نسبت به خود، بیش‌تر کند و برای رسیدن به این مهم، لازم است که سرنخ‌های احساسی و عاطفی او را پیدا کند.

 

مادر مدیر و دانا، خشم دخترش را در این مرحله از زندگی، به حساب در حال رشد بودن او می‌گذارد. البته گاهی وقت‌ها مادر باید به دخترش بیاموزد که خشمش را کنترل کند. اینکه بیاموزیم خود را کنترل کنیم، بخشی از برنامه‌ی رسیدن به بلوغ و بزرگی است.

مواقعی هست که باید بگذارید دخترتان فریاد بکشد. احساس‌های ناخوشایندش را آنقدر تخلیه کند تا به آرامش برسد. در بسیاری از مواقع، وقتی دختر به شدت خشمگین می‌شود، بهتر است مادرش از صحنه بیرون برود و بگوید: «من نمی‌توانم حرف‌های تو را تحمل کنم. بهتر است که نیم ساعت، تنها بمانم.» اگر ترک کردن اتاق، امکان‌پذیر نباشد، شاید چند ثانیه سکوت، نتیجه‌ی دلخواهی بدهد.

تغییر کردن با دختران‌مان

برای آنکه در دوران نوجوانی دخترمان، به او نزدیک‌تر بمانیم، باید در کنار او و با او تغییر کنیم. این بدان معناست که روش‌های مقتدرانه را کنار بگذاریم و رفتاری دوستانه‌تر در قبال دخترمان در پیش بگیریم.برای آنکه به دختران‌مان نزدیک‌تر شویم، لازم است به آنان، آزادی بیش‌تری بدهیم و مسوولیت‌های جدیدی را به آنان واگذار نماییم.

 

منبع: nedayemoshaver.com

آنچه والدین باید بدانند

هتلتان برای سفر به استانبول رو انتخاب کنید

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

الان سفر کن، بعدا پرداخت کن!

تعطیلات کجا میری؟همین حالا بلیطت رو بگیر!

گارانتی ارزانترین نرخ بلیط فقط در سفرمی

شارژ حساب و یا انتقال پول به اون سر دنیا

صرافی ارز دیجیتال-فوری بخرید،فوری بفروشید

انتقال وجه ارزی خود با پی پال

قالیشویی وخشکشویی مبل،خوشخواب وموکت

کتونی بچگانه سبک و باکیفیت ◀قیمت تولیدی

رزرو تور ارزان کیش با ارائه بیشترین خدمات

تور مشهد هوایی ارزان و لحظه آخری

دکترجمیلیان دارای بوردتخصصی ارتودنسی اروپا

استایل عیدت با این مینی اسکارف تکمیل میشه!

با فروش آنلاین کسب و کارت رو نجات بده!

ضروریت های مراقبتی در دوران ارتودنسی

با کلاسینو همه نکات مهم درسی رو یادبگیر!

پرسودترین ارزهای دیجیتال در کوتاه مدت

انجام لیزر تحت نظر پزشک

انواع شال و روسری به قیمت عمده

بهترین و با کیفیت ترین چای ساز ها

پایین ترین قیمت گیفت کارت و تحویل آنی

سفارش فالور اینستاگرام(پشتیبانی 24ساعته)

بزرگترین و تخصصی ترین مرکز ارتودنسی تهران

قالیشویی مجهز و مکانیزه با قیمت مناسب

خریدو فروش آنی ارزدیجیتال بهترین نرخ تبادل

کالا ها و خدمات منتخب

Makan Inc.| All Rights Reserved – © 2013 – 2022

The online version of the Iranian daily Hamshahri

همشهری آنلاین – زهره بانی: نوجوانی دوره‌ای است بسیار پر مخاطره، هم برای خود نوجوانان هم برای والدین آنان و در این میان حساسیت‌های مراقبت از دختران نوجوان به مراتب بیشتر است

در مورد یک دختر نوجوان طبیعی است که برای کسب آزادی‌های تازه، والدین خویش را از خود براند. اگر والدین ‌نتوانند این رفتار بی‌ادبانه ‌را تحمل کنند، احتمالا دختر نوجوان آنان در شکستن قوانین و گذر از مرزها و خط قرمزها یاغی‌تر خواهد شد. دختران نوجوان بسیار زرنگ و مکار هستند. بنابراین خوب است که به آنان تا اندازه‌ای که منطقی باشد، حریم خصوصی و آزادی بدهید.

در کنار آزادی‌هایی که می‌دهید، به عهده شما است که از در امان ماندن وی اطمینان حاصل کنید. اکنون این سوال مطرح است که در این دنیایی که به لحاظ تکنولوژی تا این اندازه پیشرفت کرده است، چگونه می‌توانیم دختران نوجوان خویش را در امان نگه داریم؟

ارتباط مفید و تاثیرگذار

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

اگر شما بتو‌انید با دختر نوجوان خود آشکار و روشن صحبت کنید، شانس ایمن و سلامت ماندن وی را افزایش داده‌اید. شما باید برای او توضیح دهید که چرا باید پوششی که انتخاب می‌کند از روی بصیرت باشد. برایش شرح دهید که در چه شرایطی بهتر دیده می‌شود.

دختر نوجوان شما باید از درندگانی که در شبکه‌های اینترنتی به کمین نشسته‌اند آگاهی داشته باشد و درک کند که چرا شما باید همیشه بدانید که او با چه کسانی و به کجاها رفت و آمد دارد.

بنابراین بهتر است با دخترتان با احترام رفتار کنید و همانند یک بزرگسال با او صحبت کنید. اگر دختر شما با تمام وجود احساس کند که می‌تواند با شما در هر موردی صحبت کند و مشورت بگیرد، مطمئن باشید هر گاه که مشکلی داشته باشد به شما مراجعه خواهد کرد.

هرگاه که راهنمایی‌های شما برای او کارآیی لازم را نداشت و به نظر او مسخره رسید سعی کنید خود را به روز کرده و دیدگاه‌های خویش را ارتقا دهید.

تلفن همراه و اینترنت

چند سال پیش که اینترنت تازه وارد خانواده‌ها شد، احساس خطر چندانی وجود نداشت. اما طی همین چند سال شرایط کامللا فرق کرده است. اکنون تمام گروه‌های سنی حتی کودکان خردسال هم می‌توانند از امکانات و تکنولوژی روز مثل اینترنت و تلفن همراه استفاده کنند و به راحتی این امکانات در اختیار همگان است.

پس والدین می‌خواهند و باید کنترل کنند که دختر نوجوان‌شان تلفنی با چه کسانی ارتباط دارد. حتی هرزگاهی لازم است کامپیوتر دخترتان را چک کنید ببینید به چه سایت‌هایی سر می‌زند یا اگر عضو شبکه‌های اینترنتی است، صفحه مربوط به او را مرتب چک کنید و تصاویر، پیام‌ها و کسانی را که در لیست دوستانش هستند دائم کنترل کنید تا مطمئن شوید که او در ارتباطات شبکه‌ای‌اش در امان است. منطقی است که شماره‌های ناشناس روی تلفن همراه او را نیز مورد بررسی قرار دهید.

بیرون رفتن

قطعا تصدیق می‌کنید که نمی‌شود دختر نوجوان را در کل دوران نوجوانی‌اش در خانه نگه داشت. او می‌خواهد که با دوستانش بیرون برود و از شما اجازه می‌خواهد که با دوستانش قرار و برنامه بگذارد. این بیرون رفتن‌ها ایرادی ندارد به شرط اینکه شما دقیقا بدانید که با چه کسانی بیرون می‌رود و کجا می‌رود.

وقتی بیرون می‌رود حتما یک تلفن همراه در اختیار او بگذارید تا در صورت بروز مشکل بتواند با شما تماس بگیرد و شما هم در صورت نیاز بتوانید به راحتی به او دسترسی داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی برای گرفتن تاکسی یا خرج‌هایی از این دست، پول همراه داشته باشد. در کل او نباید هیچوقت در شرایطی قرار گیرد که دچار تشویش و اضطراب شود. بد نیست که از او بخواهید مرتبا شما را در جریان بگذارد که به کجا می‌رود زیرا دختران نوجوان از ترس مخالفت‌های والدین، معمولا در مورد جاهایی که می‌روند، دروغ می‌گویند.

تنبیه کردن

دختران نوجوان می‌پندارند که بزرگ شده‌اند، با این وجود برای اشتباهات و قانون شکنی‌هایی که می‌کنند، باید تنبیه شوند. اما تنبیهات دوران کودکی اکنون مناسب حال آنها نیست. پس باید از نوعی تنبیهات که بتواند آنها را ترغیب به پیروی از قوانین کند، کمک گرفت.

در این سنین شاید محروم کردن آنان از بیرون رفتن کارآمد باشد چون دختران نوجوان خیلی به بیرون رفتن با دوستان خود علاقمند هستند. ضبط کردن تلفن همراه و لپ تاپ شخصی آنان هم می‌تواند موثر واقع شود.

فقط به خاطر داشته باشید که دختر نوجوان شما باید آزادی، اعتماد و خلوتی را که آرزوی آن را دارد کسب کند. اگر او اصرار داشت که مثل کودکان عمل کند قطعا نمی‌تواند و نباید از آزادی‌هایی همانند آزادی‌های بزرگسالان برخوردار باشد.

http://en.amerikanki.com

حقوق همشهری‌آنلاین متعلق به موسسه همشهری است

Copyright © 2020 HamshahriOnline, All rights reserved

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

برای اجرای این برنامه لطفا جاوا اسکریپت دستگاه خود را فعال کنید

نحوه برخورد با دختر نوجوان ، در رشد و ادامه زندگی او در بزرگسالی، نقش بسیار پر رنگی دارد. علی الخصوص در انتخاب همسر. بسیاری از والدینی که از رفتارهای فرزند دختر خود رضایت ندارند و به مرکز مشاوره مراجعه می کنند، دارای رابطه ی مناسبی دختر نوجوان و یا جوان خود نیستند. آنها عنوان می کنند که دختر نوجوان درس نمی خواند و یا به طور افراطی از موبایل ، اینستاگرام و تلگرام استفاده می کند. گویی دختر نوجوانشان معتاد به موبایل شده است. در بیشتر مواقع نیز پای یک پسر غریبه هم در میان است و به اصطلاح دختر نوجوان ، دوست پسر دارد. البته شکایت والدین همیشه محدود به این چند مورد نمی شود و موارد بسیار شدید تری را نیز شامل می شود.

البته قابل ذکر است که اگر این رفتارها کوتاه مدت و مقطعی باشد، نشانه ای خطرناک و نگران کننده نیست. هر چند می توان نشانگر علائم قابل بررسی باشد.

اما موضوعی که در تمامی خانواده های مراجعه کنند به مرکز مشاوره روانشناسی مشهود است، سبک فرزند پروری غلط والدین در قبال دختر نوجوان خود است. در واقع آنها اصلاً نحوه برخورد با دختر نوجوان را نمی دانند و همین موضوع سبب می شود که دیر یا زود، به واسطه خلاهایی که در دخترشان وجود دارد، به سمت مشکلات جانبی رود. بسیاری از این رفتارها که به واسطه او انجام می شود، نوعی فریاد است. فریادهایی که پدر و مادر، در بیشتر مواقع در مورد دختر نوجوان خود نمی شنوند.

روانشناسی نوجوان دختر ، بدون شک یکی از سخت ترین و پیچیده ترین تحقیقات روانشناسی را در بر می گیرد. دلیل این امر آن است که از طرفی نوجوان دختر دوست دارد همانند بزرگسالان رفتار کند و از طرف دیگر، او کارها و رفتار نوجوان ۱۲ ساله را نشان می دهد. در واقع او بین کودکی و بزرگسالی گیر کرده است. در بسیاری از کتابهای روانشناسی که مطالعه می کنید، دوران نوجوانی را همراه با یک بحران نامیده اند. این بحران بدین خاطر است که نوجوان دختر در دوران بلوغ است و این خود یک آشفتگی و بحران محسوب می شود. چرا که در یک وادی هیجان انگیز و عجیب و غریب قرار گرفته است.

اگر راستش را بخواهید، شاید هیچ موضوعی مهم تر از رفتار مناسب با نوجوان دختر در سن بلوغ نیست. اما متاسفانه بسیاری از والدین هرگز توجهی به این موضوع نمی کنند. در واقع آنها هیچ تفاوتی بین یک دختر نوجوان بالغ و دختر نوجوان در شرف بلوغ قائل نمی شوند. در سنین بلوغ ، به میزان زیادی باید اجازه داد که نوجوان دختر بی حوصله و پرخاشگر باشد. همچنین او در این سن بیشترین نیاز عاطفی را دارد. در این مواقع حضور یک پدر، نقش بسیار پر رنگی در شکل گیری درست مسیر زندگی او دارد.

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم

اگر بخواهم بگویم که فرزند شما چگونه همسر آینده اش را انتخاب می کند، موضوع رفتار پدر را باید اشاره کنیم. هر چقدر پدر مهربان تر و منطقی تر برخورد کند، احتمالاً فرزندش در آینده ازدواج موفق تری خواهد داشت و هر چقدر رفتار پدر با دختر نوجوان ، نامناسب و ناپسند باشد، احتمال آسیب به او و یا انتخاب غلط همسر در آینده بیشتر خواهد بود. در واقع به طور ناخودآگاه ، دختر نوجوان شما، فرزندی شبیه به پدر و یا جانشین پدر را انتخاب خواهد کرد.

بسیاری از اختلاف والدین با فرزند نوجوان خود، ناشی از عدم پذیرش این واقعیت است که رفتار با نوجوان ۱۲ ساله ، با دیگران باید متفاوت باشد. در بسیاری از مواقع، والدین از فرزند خودشان توقع رفتارهایی را دارند که مناسب سن او نیست. در واقع رفتارهایی را طلب می کنند که از خود و یا همسرشان توقع دارند. بهتر است این واقعیت را بپذیرید که او تنها ۱۲ سال دارد و رفتار با نوجوان ۱۲ ساله با دیگر سنین متفاوت است.

با تشکر از دکتر سمیه عابدینی ، مشاوره و درمانگر کودک و توجوان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

نام

ایمیل

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، نبش عبدالهی جنوبی، پلاک 72، ساختمان پارسیان، کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره فرمانیه تلفن: 22330015 -021 مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان دهزویی، پلاک دو، انستیتو روانشناسی و مشاوره روانساز
تلفن: 22321052 -021
تعیین وقت مشاوره تلفنی و اسکایپ: تلفن: 09128490944

صندوق ایمیل یا پوشه اسپم خود را جهت تائید اشتراک خود چک کنید

صندوق ایمیل یا پوشه اسپم خود را جهت تائید اشتراک خود چک کنید

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، نبش عبدالهی جنوبی، پلاک 72، ساختمان پارسیان، مرکز مشاوره فرمانیه تلفن: 22330015 -021 مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ولیعصر، خیابان باقری شرقی، پلاک دو، انستیتو روانشناسی و مشاوره روانساز
تلفن: 22321052 -021
تعیین وقت مشاوره تلفنی و اسکایپ: تلفن: 09128490944 نی نی سایت

با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم
با دختر نوجوان خود چگونه رفتار کنیم


Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *